"Мемлекет басшысының 2015 жылғы 30 қарашадағы "Қазақстан жаңа жаһандық нақты ахуалда: өсу, реформалар, даму" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 998 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Мемлекет басшысының 2015 жылғы 30 қарашадағы
«Қазақстан жаңа жаһандық нақты ахуалда: өсу, реформалар, даму» атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы»
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Мемлекет басшысының 2015 жылғы 30 қарашадағы «Қазақстан жаңа
жаһандық нақты ахуалда: өсу, реформалар, даму» атты Қазақстан
халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Мемлекет басшысының 2015 жылғы 30 қарашадағы «Қазақстан жаңа жаһандық нақты ахуалда: өсу, реформалар, даму» атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекет басшысының 2015 жылғы 30 қарашадағы «Қазақстан жаңа жаһандық нақты ахуалда: өсу, реформалар, даму» атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспары (бұдан әрi – Жалпыұлттық жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын, сондай-ақ Мемлекет басшысының 2015 жылғы 30 қарашадағы «Қазақстан жаңа жаһандық нақты ахуалда: өсу, реформалар, даму» атты Қазақстан халқына Жолдауының ережелері бойынша ақпараттық-түсiндiру жұмысын жүйелi негiзде жүргiзудi қамтамасыз етсiн;
2) жыл сайын, жартыжылдық және жыл қорытындылары бойынша 25 қаңтарға және 25 шілдеге қарай Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Жалпыұлттық жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы желтоқсандағы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекет басшысының 2015 жылғы 30 қарашадағы «Қазақстан жаңа
жаһандық нақты ахуалда: өсу, реформалар, даму» атты Қазақстан
халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралардың
ЖАЛПЫҰЛТТЫҚ ЖОСПАРЫ
Р/с № Іс-шараның атауы Аяқталу нысаны Жауапты орындаушылар Орындалу мерзімі
1 2 3 4 5
1.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 30 ноября 2015 года "Казахстан в новой глобальной реальности: рост, реформы, развитие"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 998
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 30 ноября 2015 года «Казахстан в новой глобальной реальности: рост, реформы, развитие».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
О мерах по реализации Послания Главы государства народу
Казахстана от 30 ноября 2015 года «Казахстан в новой
глобальной реальности: рост, реформы, развитие»
В целях реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 30 ноября 2015 года «Казахстан в новой глобальной реальности: рост, реформы, развитие» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Общенациональный план мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 30 ноября 2015 года «Казахстан в новой глобальной реальности: рост, реформы, развитие» (далее – Общенациональный план).
2. Правительству Республики Казахстан:
1) обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана, а также проведение на системной основе информационно-разъяснительной работы по положениям Послания Главы государства народу Казахстана от 30 ноября 2015 года «Казахстан в новой глобальной реальности: рост, реформы, развитие»;
2) ежегодно, к 25 января и 25 июля, по итогам полугодия и года представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Общенационального плана.
3. Первым руководителям государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, центральных и местных исполнительных органов, других государственных органов обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан                         Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 11 декабря 2015 года № 998
ОБЩЕНАЦИОНАЛЬНЫЙ ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ
по реализации Послания Главы государства народу Казахстана
от 30 ноября 2015 года «Казахстан в новой глобальной
реальности: рост, реформы, развитие»
п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные исполнители
Срок исполнения
1
2
3
4
5
1.

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің экономикалық және әлеуметтік тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі 2016 – 2018 жылдарға арналған дағдарысқа қарсы іс-қимыл жоспарын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметі мәжілісінің хаттамасы
Қазақстан Республикасының Үкіметі, Ұлттық Банк
2015 жылғы желтоқсан
2.
2016 – 2025 жылдар ішінде:
- экономиканың орташа жылдық өсу қарқынын 5 % деңгейінде қамтамасыз ету;
- 2025 жылға қарай шикізаттық емес экспортты 2 есе – 30 миллиард АҚШ долларына дейін ұлғайту;
- 10 жыл ішінде экономикаға инвестициялар көлемін 100 миллиард АҚШ долларына ұлғайту;
- 660 мыңнан астам жаңа жұмыс орындарын құру;
- еңбек өнімділігін 2 есе ұлғайту;
- 2020 жылға қарай инфляцияны 4 %-ға дейін төмендету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Қазақстан Республикасының Үкіметі, Ұлттық Банк
2017 – 2026 жылдары жыл сайын, ақпан
1. Қаржы секторын тұрақтандыру
3.
Банк секторының барлық субъектілеріне жұмыс істемейтін кредиттер тұрғысынан стресс-тестілеу жүргізу және оның нәтижелері бойынша оларды тану мен есептен шығару жөнінде шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Ұлттық Банк
2016 жылғы қыркүйек
4.
Қазақстандық банктердің халықаралық стандарттарға, оның ішінде Базель комитеті мен Халықаралық валюта қорының стандарттарына сәйкестігін қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Ұлттық Банк
2016 – 2018 жылдары жыл сайын, желтоқсан
5.
Ұлттық валютаға сенімді нығайту мақсатында «долларсыздандыру» құралдарын кеңейту
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Ұлттық Банк, ҰЭМ, Қаржымині
2016 жылғы желтоқсан
6.
Инфляциялық таргеттеу шеңберінде орта мерзімді перспективада инфляция деңгейін 4 %-ға дейін төмендету үшін базалық пайыздық мөлшерлемені икемді өзгерту тетіктерін енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Ұлттық Банк, ҰЭМ, ИДМ, АШМ, Қаржымині, ЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2016 жылғы сәуір
7.
БЖЗҚ, ПНҚ және басқа да қаржы институттарын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бақылауынан шығару
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
Ұлттық Банк, Қаржымині, ҰЭМ
2016 жылғы наурыз
8.
Инвестициялық саясатты қайта қарау және зейнетақы активтерін қазақстандық және (немесе) шетелдік басқарушы жеке компаниялардың басқаруына беру арқылы зейнетақы жинақтарының кірістілігін арттыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
Ұлттық Банк, Қаржымині, ҰЭМ, ДСӘДМ
2016 жылғы маусым
9.
Қоғамды және қаржы мекемелерін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі қызметінің мәселелері бойынша тұрақты түрде хабардар ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Ұлттық Банк
2016-2018 жылдары тоқсан сайын

Разработка Антикризисного плана действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению экономической и социальной стабильности на 2016 – 2018 годы
протокол заседания Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан, Национальный Банк
декабрь 2015 года
2.
В течение 2016 – 2025 годов:
- обеспечение среднегодового темпа экономического роста на уровне 5 %;
- увеличение несырьевого экспорта в 2 раза – до 30 миллиардов долларов США к 2025 году;
- увеличение объема инвестиций в экономику на 100 миллиардов долларов США в течение 10 лет;
- создание более 660 тысяч новых рабочих мест;
- увеличение производительности труда в 2 раза;
- снижение инфляции до 4 % к 2020 году.
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан, Национальный Банк
февраль, ежегодно
2017 – 2026 годы
1. Стабилизация финансового сектора
3.
Проведение стресс-тестирования всех субъектов банковского сектора на предмет неработающих кредитов и принятие мер по их признанию и списанию по его результатам
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
Национальный Банк
сентябрь 2016 года
4.
Обеспечение соответствия казахстанских банков международным стандартам, в том числе Базельского комитета и Международного валютного фонда
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
Национальный Банк
декабрь, ежегодно
2016 – 2018 годы
5.
Расширение инструментов «дедолларизации» в целях укрепления доверия к национальной валюте
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
Национальный Банк, МНЭ, МФ
декабрь 2016 года
6.
Внедрение механизмов гибкого изменения базовой процентной ставки для снижения уровня инфляции до 4 % в среднесрочной перспективе в рамках инфляционного таргетирования
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
Национальный Банк, МНЭ, МИР, МСХ, МФ, МЭ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
апрель 2016 года
7.
Выведение из под контроля Национального Банка Республики Казахстан ЕНПФ, ФПК и других финансовых институтов
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
Национальный Банк, МФ, МНЭ
март 2016 года
8.
Повышение доходности пенсионных накоплений путем пересмотра инвестиционной политики и передачи пенсионных активов под управление частных казахстанских и (или) иностранных управляющих компаний
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
Национальный Банк, МФ, МНЭ, МЗСР
июнь 2016 года
9.
Регулярное информирование общества и финансовых учреждений по вопросам деятельности Национального Банка Республики Казахстан
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
Национальный Банк
ежеквартально,
2016 – 2018 годы

2. Бюджет саясатын оңтайландыру
10.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастырудың және пайдаланудың жаңа тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
ҰЭМ, Қаржымині, Ұлттық Банк
2016 жылғы сәуір
11.
Салық жүйесін 2017 жылдан бастап түбегейлі реформалау, оның ішінде:
- ҚҚС-тың орнына сатудан түсетін салықты енгізу;
- салық режимдерін үш деңгейге дейін оңтайландыру (жалпы, дара кәсіпкерлерге арналған патент пен шағын және орта бизнеске, сондай-ақ аграрлық секторға арналған арнайы салық режимі);
- тиімсіз салықтық жеңілдіктерді алып тастау;
- салық саласының ашықтығын және салықтық әкімшілендірудің тиімділігін арттыру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ҰЭМ, Қаржымині, «Атамекен» ҰКП (келісім бойынша)
2016 жылғы тамыз
12.
Заңдастыру шарттары мен оған қатысушыларға кепілдіктерді күшейту бойынша талдау жүргізу және ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
Қаржымині, Ұлттық Банк, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2016 жылғы мамыр
13.
Бюджет шығыстарын оңтайландыру, тиімсіз әрі өңірлік және индустриялық даму бағдарламаларына арналған шығыстарды және мемлекеттік субсидиялар жүйесін қайта қарай отырып, бюджеттік бағдарламаларға толық тексеру жүргізу арқылы жеке сектор есебінен жабылуы мүмкін шығыстарды алып тастау бойынша шаралар қабылдау
«2017 – 2019 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қаржымині, ҰЭМ, орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2016 жылғы тамыз
14.
МЖӘ-ні және жеке инвестицияларды жаңа объектілерді салу кезінде ғана емес, сондай-ақ реконструкциялау және техникалық қызмет көрсету кезінде де пайдалану тетіктерін кеңейту
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері,
«Атамекен» ҰКП (келісім бойынша)
2016 – 2017 жылдары жыл сайын, желтоқсан
15.
МЖӘ тетіктерін енгізу және қолдану мәселелері бойынша кең ауқымды түсіндіру жұмысын жүргізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері,
«Атамекен» ҰКП (келісім бойынша)
2016 жылғы ақпан
3. Жекешелендіру және экономикалық бәсекелестікті ынталандыру
16.
Кейбiр заңнамалық актiлерге:
- мемлекеттік және квазимемлекеттік секторлар объектілерін жекешелендіруге шектеулерді алып тастау;
- мемлекеттік және квазимемлекеттік секторлардың активтерін әділ нарықтық құны бойынша ашық түрде және бәсекеде сату;
- жекешелендіруге қазақстандық және шетелдік инвесторлардың барынша көп қатысуы үшін жағдайлар жасау бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу.
Қазақстан Республикасының Заңы
ҰЭМ, Қаржымині, ИДМ, АШМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша), «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
2015 жылғы желтоқсан
17.
Иеліктен шығаруға жатпайтын, мемлекет меншігіндегі және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің меншігіндегі объектілердің, оның ішінде стратегиялық объектілердің тізбесін бекіту (иеліктен шығаруға жатпайтын объектілердің тізбесін қысқарту бөлігінде)
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
ҰЭМ, Қаржымині, ИДМ
2016 жылғы қаңтар
18.

2. Оптимизация бюджетной политики
10.
Разработка новой Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан
проект Указа Президента Республики Казахстан
МНЭ, МФ, Национальный Банк
апрель 2016 года
11.
Кардинальное реформирование налоговой системы с 2017 года, в том числе:
введение налога с продаж вместо НДС;
оптимизация налоговых режимов до трех уровней (общий, патент для индивидуальных предпринимателей и специальный налоговый режим для малого и среднего бизнеса, а также аграрного сектора);
отмена неэффективных налоговых льгот;
повышение прозрачности налоговой сферы и эффективности налогового администрирования.
проект Закона Республики Казахстан
МНЭ, МФ, НПП «Атамекен»
(по согласованию)
август 2016 года
12.
Проведение анализа и внесение предложений по условиям легализации и усилению гарантий ее участникам
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МФ, Национальный Банк, акимы областей, городов Астаны и Алматы
май 2016 года
13.
Принятие мер по оптимизации бюджетных расходов, исключению неэффективных и возможных к покрытию за счет частного сектора расходов путем проведения полной ревизии бюджетных программ с пересмотром расходов на программы регионального и индустриального развития и системы государственных субсидий
проект Закона Республики Казахстан «О республиканском бюджете на 2017 –   2019 годы»
МФ, МНЭ, центральные государственные органы, акимы областей, городов Астаны и Алматы
август 2016 года
14.
Расширение механизмов применения ГЧП и частных инвестиций не только при строительстве новых объектов, но и при реконструкции и техническом обслуживании
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, центральные государственные органы, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПП «Атамекен» (по согласованию)
декабрь, ежегодно
2016 – 2017 годы
15.
Проведение широкомасштабной разъяснительной работы по вопросам внедрения и применения механизмов ГЧП
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, центральные государственные органы, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПП «Атамекен» (по согласованию)
февраль 2016 года
3. Приватизация и стимулирование экономической конкуренции
16.
Внесение изменений и дополнений в некоторые законодательные акты в части:
снятия ограничения на приватизацию объектов государственного и квазигосударственного секторов;
продажи активов государственного и квазигосударственного секторов по справедливой рыночной стоимости, открыто и конкурентно;
создания условий для максимального участия в приватизации казахстанских и иностранных инвесторов.
Закон Республики Казахстан
МНЭ, МФ, МИР, МСХ, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию), АО «НУХ «Байтерек» (по согласованию), АО «НУХ «КазАгро» (по согласованию)
декабрь 2015 года
17.
Утверждение перечня объектов, в том числе стратегических, находящихся в государственной собственности и в собственности субъектов квазигосударственного сектора, не подлежащих отчуждению (в части сокращения стратегических объектов, не подлежащих отчуждению)
проект Указа Президента Республики Казахстан
МНЭ, МФ, МИР
январь 2016 года
18.

Жекешелендірудің 2016 – 2020 жылдарға арналған жаңа кешенді жоспарын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ҰЭМ, Қаржымині, орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҰБХ (келісім бойынша), ҰХ (келісім бойынша), ҰК (келісім бойынша)
2016 жылғы қаңтар
19.
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ-ны трансформациялау бағдарламасын іске асыру
Қазақстан Республикасы  Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
жыл сайын, желтоқсан 2016 – 2018 жылдары
20.
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ, «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ және «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ активтері бәсекелес ортаға өткеннен кейін оларды ықшам холдингтерге қайта құру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰЭМ, Қаржымині, ИДМ, АШМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша), «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
2017 жылғы шілде
21.
Кейбiр заңнамалық актiлерге барлық акционерлердің квазимемлекеттік сектордың иеліктен шығарылатын активтерін сатып алуға басым құқықтарын алып тастау бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ҰЭМ, Қаржымині, Ұлттық Банк
2016 жылғы қаңтар
22.
Монополияға қарсы ведомствоның мәртебесін және оның жұмыс тәртібін нақты регламенттей отырып, монополияға қарсы заңнаманы ЭЫДҰ стандарттарына сәйкес келтіру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ҰЭМ, «Атамекен» ҰКП (келісім бойынша)
2016 жылғы сауір
23.
Экономиканың барлық секторларында нарықтық баға белгілеуге одан әрі көшу бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰЭМ, ИДМ, АШМ, ЭМ, «Атамекен» ҰКП (келісім бойынша)
2016 жылғы мамыр
24.
Жеке және заңды тұлғалар үшін айқын, түсінікті және барынша жеңілдетілген банкроттық рәсімдерін енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
Қаржымині
2016 жылғы мамыр
25.
Жеке тұлғалардың банкроттығы институтын енгізу
заң жобасының тұжырымдамасын ВАК-қа шығару және онда қарау
Қаржымині
2016 жылғы наурыз
4. Жаңа инвестициялық саясаттың негіздері
26.
ЭЫДҰ стандарттарына сәйкес инвестициялық ахуалды жақсарту жөніндегі егжей-тегжейлі жоспарды бекіту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ИДМ, ҰЭМ, АШМ, ЭМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша), «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша), «KAZNEXINVEST» АҚ (келісім бойынша), «Атамекен» ҰКП (келісім бойынша)
2016 жылғы ақпан
27.
Инвесторлар тарту және инвестициялық ахуалды жақсарту жөнінде үкіметтік және өңірлік кеңестер құру
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімі
облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің өкімдері
ИДМ, ҰЭМ, «KAZNEXINVEST» АҚ (келісім бойынша), «Атамекен» ҰКП (келісім бойынша)
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2016 жылғы қаңтар
2016 жылғы қаңтар
28.

Разработка нового Комплексного плана приватизации на 2016 – 2020 годы
постановление Правительства Республики Казахстан
МНЭ, МФ, центральные государственные органы, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НУХ (по согласованию), НХ (по согласованию), НК (по согласованию)
январь 2016 года
19.
Реализация Программы трансформации АО «ФНБ «Самрук-Казына»
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию)
декабрь, ежегодно 2016 – 2018 годы
20.
Внесение предложений по преобразованию АО «ФНБ «Самрук-Казына», АО «НУХ «Байтерек» и АО «НУХ «КазАгро» в компактные холдинги после перехода в конкурентную среду их активов
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, МФ, МИР, МСХ, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию), АО «НУХ «Байтерек» (по согласованию), АО «НУХ «КазАгро» (по согласованию)
июль 2017 года
21.
Внесение изменений и дополнений в некоторые законодательные акты в части отмены преимущественных прав всех акционеров на приобретение отчуждаемых активов квазигосударственного сектора
проект Закона Республики Казахстан
МНЭ, МФ, Национальный Банк
январь 2016 года
22.
Приведение антимонопольного законодательства в соответствие со стандартами ОЭСР с четкой регламентацией статуса антимонопольного ведомства и порядка его работы
проект Закона Республики Казахстан
МНЭ, НПП «Атамекен» (по согласованию)
апрель 2016 года
23.
Внесение предложений по дальнейшему переходу на рыночное ценообразование во всех секторах экономики
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, МИР, МСХ, МЭ, НПП «Атамекен» (по согласованию)
май 2016 года
24.
Разработка предложений по внедрению четких, понятных и максимально облегченных процедур банкротства для физических и юридических лиц
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МФ
май 2016 года
25.
Внедрение института банкротства физических лиц
вынесение и рассмотрение концепции проекта Закона на МВК
МФ
март 2016 года
4. Основы новой инвестиционной политики
26.
Утверждение детального плана по улучшению инвестиционного климата в соответствии со стандартами ОЭСР
постановление Правительства Республики Казахстан
МИР, МНЭ, МСХ, МЭ, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию), АО «НУХ «Байтерек» (по согласованию), АО «НУХ «КазАгро» (по согласованию), АО «KAZNEXINVEST» (по согласованию), НПП «Атамекен» (по согласованию)
февраль 2016 года
27.
Создание Правительственного и региональных советов по привлечению инвесторов и улучшению инвестиционного климата
распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан
МИР, МНЭ, АО «KAZNEXINVEST» (по согласованию), НПП «Атамекен» (по согласованию)
январь 2016 года
распоряжения акимов областей, городов Астаны и Алматы
акимы областей, городов Астаны и Алматы
январь 2016 года
28.

Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы шеңберінде экономикалық өсудің өңірлік драйверлерін қалыптастыру және инвестициялық жобаларды тиімді іске асыру мақсатында 6 макроөңір үшін (Оңтүстік, Солтүстік, Орталық-Шығыс, Батыс, Алматы және Астана) инвестициялық даму бағдарламасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ҰЭМ, ИДМ, Қаржымині, ЭМ, АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, «Атамекен» ҰКП (келісім бойынша)
2016 жылғы шілде
29.
Жеке инвестициялар тартуды қоса алғанда,  Инфрақұрылымды дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған «Нұрлы жол»  мемлекеттік бағдарламасын қаржыландыру көздерін әртараптандыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰЭМ, ИДМ, Қаржымині, ЭМ, БҒМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
2016 жылғы маусым
30.
Өнімділікті және тиімділікті арттыру, өнімділігі төмен салалар мен жобаларды қолдауды алып тастау, экспортқа бағдарланған перспективалы жобаларды іріктеу өлшемшарттарын күшейту жөніндегі шараларды ескере отырып, Индустриялық-инновациялық дамудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын өзектілендіру
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
ИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЭМ, БҒМ, АШМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «Бәйтерек» ҰБХ» (келісім бойынша), «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша), «Атамекен» ҰКП (келісім бойынша)
2016 жылғы сәуір
31.
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде Қытай Халық Республикасымен, Иран Ислам Республикасымен, Моңғолиямен, Үндістан Республикасымен, Пәкістан Ислам Республикасымен, Орталық Азия және Кавказ елдерімен еркін сауда туралы келісімдер жасасу жөніндегі мәселелерді пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, СІМ, Әділетмині, Қаржымині, ИДМ, АШМ, ЭМ, ДСӘДМ
2016 – 2018 жылдары жыл сайын, желтоқсан
32.
Германия, Канада, Аустралия және Сингапур тәжірибелері бойынша техникалық және кәсіптік білімі бар кадрлар даярлау бойынша бірлескен орталықтар құру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
БҒМ, ҰЭМ, Қаржымині, СІМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, «Атамекен» ҰКП (келісім бойынша)
2016 жылғы мамыр
33.
Зерттеу университеттері базасында тиімді ғылыми-инновациялық жүйені, Назарбаев Университетінің «Астана бизнес кампус» хайтек-паркін және Алматыда «Алатау» технопаркін құру арқылы смарт-технологиялар, жасанды интеллект, киберфизикалық жүйелер интеграциялары, болашақ энергетикасы, жобалау және инжиниринг саласында құзыретті дамытуға бағытталған Жол картасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
БҒМ, ИДМ, ҰЭМ, ЭМ, «Назарбаев Университеті» ДБҰ (келісім бойынша), «Инновациялық технологиялар паркі» АКҚ (келісім бойынша)
2016 жылғы мамыр

Разработка инвестиционных программ развития для 6 макрорегионов (Южный, Северный, Центрально-Восточный, Западный, Алматы и Астана) с целью формирования региональных драйверов экономического роста и эффективной реализации инвестиционных проектов в рамках Программы развития регионов до 2020 года.
постановление Правительства Республики Казахстан
МНЭ, МИР, МФ, МЭ, МСХ,  акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПП «Атамекен» (по согласованию)
июль 2016 года
29.
Диверсификация источников финансирования Государственной программы инфраструктурного развития «Нұрлы жол» на 2015 – 2019 годы, включая расширение привлечения частных инвестиций
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, МИР, МФ, МЭ, МОН, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию), АО «НУХ «Байтерек» (по согласованию)
июнь 2016 года
30.
Актуализация Государственной программы индустриально-инновационного развития на 2015 – 2019 годы с учетом мер по повышению производительности и эффективности, исключению поддержки малопродуктивных отраслей и проектов, усилению критериев отбора перспективных экспортоориентированных проектов
проект Указа Президента Республики Казахстан
МИР, МНЭ, МФ, МЭ, МОН, МСХ, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию), АО «НУХ «Байтерек» (по согласованию), АО «НУХ «КазАгро» (по согласованию), НПП «Атамекен» (по согласованию)
апрель 2016 года
31.
Проработка вопросов по заключению соглашений о свободной торговле в рамках Евразийского экономического союза с Китайской Народной Республикой, Исламской Республикой Иран, Монголией, Республикой Индия, Исламской Республикой Пакистан, странами Центральной Азии и Кавказа
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, МИД, МЮ, МФ, МИР, МСХ, МЭ, МЗСР
декабрь, ежегодно 2016 – 2018 годы
32.
Внесение предложений по созданию совместных центров по подготовке кадров с техническим и профессиональным образованием по опыту Германии, Канады, Австралии и Сингапура
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МОН, МНЭ, МФ, МИД, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПП «Атамекен» (по согласованию)
май 2016 года
33.
Разработка Дорожной карты, направленной на развитие компетенции в сфере смарт-технологий, искусственного интеллекта, интеграции киберфизических систем, энергетики будущего, проектирования и инжиниринга через построение эффективной научно-инновационной системы на базе исследовательских университетов, хайтек-парка «Астана бизнес кампус» Назарбаев Университета и технопарка «Алатау» в Алматы
постановление Правительства Республики Казахстан
МОН, МИР, МНЭ, МЭ, АОО «Назарбаев Университет» (по согласованию), АКФ «Парк инновационных технологий» (по согласованию)
май 2016 года

5. Жаңа әлеуметтік саясат
34.
Қазақстан Республикасын әлеуметтік дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын әлеуметтік қорғау жүйесін дамыту бөлігінде өзектілендіру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ДСӘДМ, ҰЭМ, Қаржымині
2016 жылғы мамыр
35.
Мыналарды:
- еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру жөніндегі шараларды қоса алғанда, еңбек нарығындағы жағдайды ескере отырып,   негізгі бағыттарды;
- 2009 – 2010 жылдардағы Жол картасына ұқсас әлеуметтік, инженерлік-көліктік объектілерді және ТКШ объектілерін жөндеу бойынша инфрақұрылымдық жобаларға бағытталған қосымша шығыстарды нақтылау бөлігінде Жұмыспен қамту 2020 жол картасын өзектілендіру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ДСӘДМ, Қаржымині, АШМ, ҰЭМ, ИДМ, ЭМ, БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, «Атамекен» ҰКП (келісім бойынша)
2016 жылғы наурыз
36.
Әлеуметтік қамсыздандыру жүйесін оңтайландыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
ДСӘДМ, ҰЭМ, Қаржымині, БҒМ, ИДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2016 жылғы наурыз
37.
Отбасы құрамында еңбекке қабілетті мүшелері бар отбасылар үшін өзара міндеттемелер қағидатына негізделген атаулы әлеуметтік көмекті енгізу тәжірибесін кеңейту
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ДСӘДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2016 – 2017 жылдары жыл сайын, желтоқсан
38.
Мыналар:
- азық-түлік себетінің құрамын және әртүрлі жыныс-жас топтары үшін тамақ өнімдерін тұтынудың ең төменгі нормаларын қайта қарау;
- ең төменгі күнкөріс деңгейін айқындау әдістемесін өзгерту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
ДСӘДМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2016 жылғы желтоқсан
39.
2017 жылдан бастап «Баршаға арналған тегін кәсіптік-техникалық білім беру» жаңа жобасын енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, ҰЭМ, Қаржымині, АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, «Атамекен» ҰКП (келісім бойынша)
2016 жылғы сәуір
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
«Атамекен» ҰКП
– «Атамекен» Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АШМ
– Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi
Әділетмині
– Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгi
«Бәйтерек» ҰБХ» АҚ
– «Бәйтерек» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамы
БҒМ
– Қазақстан Республикасы Білiм және ғылым министрлiгi
БЖЗҚ
– Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры
ВАК
– Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия
ДСӘДМ
– Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
ИДМ
– Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі
«ИТП» ДКҚ
– «Инновациялық технологиялар паркі» дербес кластерлік қоры
«ҚазАгро» ҰБХ» АҚ
– «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамы
Қаржымині
– Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ҚҚС
– қосылған құн салығы
МЖӘ
– мемлекеттік-жекешелік әріптестік
«Назарбаев Университеті» ДБҰ
– «Назарбаев Университеті» дербес білім беру ұйымы
ПКҚ
- «Проблемалы кредиттер қоры» акционерлік қоғамы
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ
– «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы
СІМ
– Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлiгi
Ұлттық Банк
– Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ТКШ
– тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы
ҰЭМ
– Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
ҰБХ
– ұлттық басқарушы холдингтер
ҰК
– ұлттық компаниялар
ҰХ
– ұлттық холдингтер
ЭМ
– Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі
ЭЫДҰ
– Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
«KAZNEXINVEST» АҚ
– «KAZNEXINVEST» экспорт және инвестиция жөніндегі ұлттық агенттігі» акционерлік қоғамы

5. Новая социальная политика
34.
Актуализация Концепции социального развития Республики Казахстан до 2030 года в части развития системы социальной защиты
постановление Правительства Республики Казахстан
МЗСР, МНЭ, МФ
май 2016 года
35.
Актуализация Дорожной карты занятости 2020 в части уточнения:
основных направлений, с учетом
состояния на рынке труда, в том числе включая меры по повышению мобильности трудовых ресурсов;
дополнительных расходов, направленных на инфраструктурные проекты по ремонту социальных, инженерно-транспортных объектов и объектов ЖКХ по аналогии с Дорожной картой 2009 – 2010 годов.
постановление Правительства Республики Казахстан
МЗСР, МФ, МСХ, МНЭ, МИР, МЭ, МОН, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПП «Атамекен» (по согласованию)
март 2016 года
36.
Разработка предложений по оптимизации системы социального обеспечения
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МЗСР, МНЭ, МФ, МОН, МИР, акимы областей, городов Астаны и Алматы
март 2016 года
37.
Расширение опыта внедрения адресной социальной помощи, основанной на принципах взаимных обязательств для семей, имеющих в составе трудоспособных членов
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МЗСР, акимы областей, городов Астаны и Алматы
декабрь, ежегодно 2016 – 2017 годы
38.
Выработка предложений по:
пересмотру состава продовольственной корзины и минимальных норм потребления продуктов питания для различных половозрастных групп;
изменению методологии определения величины прожиточного минимума.
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
МЗСР, МНЭ, МФ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
декабрь 2016 года
39.
Внедрение нового проекта «Бесплатное профессионально-техническое образование для всех» с 2017 года
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МОН, МНЭ, МФ, МСХ, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПП «Атамекен» (по согласованию)
апрель 2016 года
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
НПП "Атамекен" - Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
АО "НУХ "Байтерек" - акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
ЕНПФ - Единый накопительный пенсионный фонд
МВК - Межведомственная комиссия по вопросам законопроектной деятельности Правительстве Республики Казахстан
МЗСР - Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
МИР - Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
АКФ "ПИТ" - Автономный кластерный фонд "Парк инновационных технологий"
АО "НУХ "КазАгро" - акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "КазАгро"
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
НДС - налог на добавленную стоимость
ГЧП - государственно-частное партнерство
АОО "Назарбаев Университет" - Автономная организация образования "Назарбаев Университет"
ФПК - акционерное общество "Фонд проблемных кредитов"
АО "ФНБ "Самрук-Казына" - акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Национальный Банк - Национальный Банк Республики Казахстан
ЖКХ - жилищно-коммунальное хозяйство
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан
НУХ - национальные управляющие холдинги
НК - национальные компании
НХ - национальные холдинги
МЭ - Министерство энергетики Республики Казахстан
ОЭСР - Организация экономического сотрудничества и развития
АО "KAZNEXINVEST" - акционерное общество "Национальное агентство по экспорту и инвестициям"