"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 2 сәуірдегі № 962 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 26 желтоқсандағы № 1070 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 2 сәуірдегі № 962 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К. Мәсімов
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 2 сәуірдегі № 962 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 2 сәуірдегі № 962 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 27, 203-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен мақұлданған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасында:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тәртібі" деген 4-бөлімінде:
2-тармақта:
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Күтілетін кірістер түсімі жоспарланған түсімнен асып кеткен жағдайда, Ұлттық қордан республикалық бюджетке тартылған кепілдендірілген трансферттің бір бөлігін қайтару көзделеді.";
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте Ұлттық қордан тартылған кепілдендірілген трансферттің бір бөлігін республикалық бюджеттен қайтару бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ұлттық қордан республикалық бюджетке нысаналы трансферт түрінде тартылған сома қаржы жылының қорытындысы бойынша пайдаланылмаған жағдайда, пайдаланылмаған сома тиісті бюджет қаражатының қалдықтары есебінен Ұлттық қорға қайтарылуға жатады.";
"Қорытынды" деген 7-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қорытынды
Осы Тұжырымдама шеңберіндегі шараларды іске асыру Ұлттық қордың жұмыс істеуінің және оның жинақтарын қалыптастырудың оңтайлы моделін таңдаудың негіздерін, инвестициялық стратегияны өзгертуді көздейді және Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер енгізуді талап етеді.
Осы мақсатта Ұлттық қордың қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының тиісті нормативтік құқықтық актілеріне тиісті өзгерістер енгізілетін болады.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года № 962 "О Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2015 года № 1070
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года № 962 «О Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                        К. Масимов
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента
Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года № 962
«О Концепции формирования и использования средств
Национального фонда Республики Казахстан»
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года № 962 «О Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 27, ст. 203) следующие изменения и дополнения:
в Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан, одобренной вышеназванным Указом:
в разделе 4. «Порядок формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан»:
в пункте 2:
часть шестую изложить в следующей редакции:
«В случае превышения ожидаемого поступления доходов над плановыми, предусматривается возврат части привлеченного гарантированного трансферта из Национального фонда в республиканский бюджет.»;
дополнить частью седьмой следующего содержания:
«При этом возврат из республиканского бюджета части привлеченного гарантированного трансферта из Национального фонда осуществляется в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.»;
дополнить частью восьмой следующего содержания:
«В случае неиспользования по итогам финансового года суммы, привлеченной из Национального фонда в республиканский бюджет в виде целевого трансферта, неиспользованная сумма подлежит возврату в Национальный фонд за счет остатков средств соответствующего бюджета.»;
раздел 7 «Заключение» изложить в следующей редакции:
«7. Заключение
Реализация мер в рамках данной Концепции затрагивает основы функционирования и выбора оптимальной модели формирования накоплений Национального фонда, изменение инвестиционной стратегии и требует внесения изменений в законодательство Республики Казахстан.
В этих целях будут внесены соответствующие изменения в соответствующие нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность Национального фонда.

Бюджеттің және Ұлттық қордың теңгерімділігі жөніндегі саясат мемлекеттік бюджеттің 2020 жылы ЖІӨ-нің 6%-ынан аспауға тиіс мұнай емес тапшылығын (шикі мұнайға кедендік әкету баждарын есепке алмағанда) қысқартуға, сондай-ақ кейіннен даму бюджетін ғана қаржыландыруға көше отырып, Ұлттық қордың қаражатынан жұмсалатын ағымдағы шығыстарды қысқартуға бағытталатын болады.
Жоғарыда баяндалған тәсілдерді ескере отырып, 2020 жылы Ұлттық қордың қаражаты кемінде 70 млрд. АҚШ долларын құрауға тиіс.
Тұтастай алғанда, осы Тұжырымдамада көзделген шараларды іске асыру республикалық бюджеттің тұрақтылығын одан әрі қолдауға, экономиканы әртараптандыруға және мұнай кірістерін ұрпақтар арасында қайта бөлуге ықпал ететін болады.".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті Н.Назарбаев

Политика по сбалансированности бюджета и Национального фонда будет направлена на сокращение ненефтяного дефицита государственного бюджета (без учета вывозной таможенной пошлины на сырую нефть), который должен составлять не более 6 % к ВВП в 2020 году, а также на сокращение текущих расходов из средств Национального фонда с последующим переходом на финансирование только бюджета развития.
С учетом вышеизложенных подходов средства Национального фонда в 2020 году должны составить не менее 70 млрд. долларов США.
В целом реализация мер, предусмотренных настоящей Концепцией, будет способствовать дальнейшему поддержанию стабильности республиканского бюджета, диверсификации экономики и перераспределению нефтяных доходов между поколениями.».
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                           Н.Назарбаев