"Азаматтардың "А" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметінің лауазымдарына кірудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 26 желтоқсандағы № 1075 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Азаматтардың «А» корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметінің лауазымдарына кірудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Азаматтардың "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметіне
кіруінің кейбір мәселелері туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптары;
2) «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне іріктеу қағидалары;
3) «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервін қалыптастыру қағидалары;
4) «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға конкурс өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Жарлық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
201 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына
қойылатын арнайы біліктілік талаптары 1. Жалпы ережелер
1. Осы «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптары (бұдан әрі – Арнайы біліктілік талаптары) «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы» 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасуға үміткер азаматтарға қойылады.
2. Арнайы біліктілік талаптары:
1) білімі бойынша талаптарды;
2) жұмыс өтілі бойынша талаптарды;
3) кәсіптік білімі, Қазақстан Республикасының заңнамасын, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды білуі бойынша талаптарды қамтиды.
3. Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы « » № Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік қызметшілер лауазымдарының тізіліміне сәйкес «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдары бірінші және екінші санатқа бөлінеді.
4. «А» корпусының бірінші санаттағы мемлекеттік әкімшілік лауазымдары екі топқа бөлінеді:
1) бірінші санаттың бірінші тобы;

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О некоторых вопросах поступления граждан на административную государственную службу корпуса "А"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2015 года № 1075
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О некоторых вопросах поступления граждан на административную государственную службу корпуса «А».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                    К. Масимов
О некоторых вопросах поступления граждан на административную
государственную службу корпуса «А»
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Специальные квалификационные требования к административным государственным должностям корпуса «А»;
2) Правила отбора в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «А»;
3) Правила формирования кадрового резерва административной государственной службы корпуса «А»;
4) Правила проведения конкурса на занятие административной государственной должности корпуса «А».
2. Признать утратившими силу некоторые указы Президента Республики Казахстан согласно приложению к настоящему Указу.
3. Настоящий Указ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Президент
Республики Казахстан                    Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
Специальные квалификационные требования к административным
государственным должностям корпуса «А» 1. Общие положения
1. Настоящие Специальные квалификационные требования к административным государственным должностям корпуса «А» (далее – Специальные квалификационные требования) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года «О государственной службе Республики Казахстан» и предъявляются к гражданам, претендующим на занятие административных государственных должностей корпуса «А».
2. Специальные квалификационные требования включают:
1) требования по образованию;
2) требования по стажу работы;
3) требования по профессиональным знаниям, знанию законодательства Республики Казахстан, стратегических и программных документов.
3. В соответствии с Реестром должностей государственных служащих, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от « »  2015 года №, административные государственные должности корпуса «А» подразделяются на первую и вторую категории.
4. Административные государственные должности корпуса «А» первой категории подразделяются на две группы:
1) группа один первой категории;

2) үш кіші топтан тұратын бірінші санаттың екінші тобы.
5. Бірінші санаттың бірінші тобына:
1) орталық атқарушы органдардың жауапты хатшылары;
2) Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесі, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқармасы, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотының кеңесі аппараттарының басшылары, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) басшысы;
3) облыстар, астана және республикалық маңызы бар қала әкiмдерiнің аппарат басшылары;
4) жауапты хатшы лауазымы енгізілмеген орталық атқарушы органдардың аппарат басшылары;
5) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың басшысы жатады.
6. Бірінші санаттың екінші тобы лауазымдардың функциялық бағыттарына және мемлекеттік басқарудың деңгейіне сәйкес кіші топтарға бөлінеді.
Бірінші кіші топқа сараптамалық-талдамалық сипаты басым функциялары бар лауазымдар жатады.
Екінші кіші топқа орталық мемлекеттік органдардағы және олардың аумақтық органдарындағы ұйымдастырушылық-өкімдік, әкiмшiлiк-шаруашылық және бақылаушылық сипаты басым функциялары бар лауазымдар жатады.
Үшінші кіші топқа жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік органдардағы ұйымдастырушылық-өкімдік және әкiмшiлiк-шаруашылық сипаты басым функциялары бар лауазымдар жатады.
7. Бірінші кіші топ:
1) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің сектор меңгерушілері;
2) Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, Қазақстан Республикасының Президенті Іс Басқармасының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті аппараттарының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) құрылымдық бөлімшелерінің басшылары лауазымдарын қамтиды.
8. Екінші кіші топ:
1) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының орынбасарлары;
2) орталық атқарушы органдар комитеттерінің төрағалары;
3) Қазақстан Республикасы Парламенті Шаруашылық басқармасының басшысы және оның орынбасарлары лауазымдарын қамтиды.

2) группа два первой категории, которая состоит из трех подгрупп.
5. К группе один первой категории относятся должности:
1) ответственных секретарей центральных исполнительных органов;
2) руководителей аппаратов Конституционного Совета Республики Казахстан, Управления делами Президента Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан);
3) руководителей аппаратов акимов областей, столицы и города республиканского значения;
4) руководителей аппаратов центральных исполнительных органов, в которых не введена должность ответственного секретаря;
5) руководителя Национального центра по правам человека.
6. В группе два первой категории выделяются подгруппы в соответствии с функциональными направлениями должностей и уровнем государственного управления.
К первой подгруппе относятся должности с преобладающими функциями экспертно-аналитического характера.
Ко второй подгруппе относятся должности с преобладающими функциями организационно-распорядительного, административно-хозяйственного и контрольного характера в центральных государственных органах и их территориальных органах.
К третьей подгруппе относятся должности с преобладающими функциями организационно-распорядительного и административно-хозяйственного характера в государственных органах, финансируемых из местного бюджета.
7. Первая подгруппа включает должности:
1) заведующих секторами Администрации Президента Республики Казахстан;
2) руководителей структурных подразделений аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, Управления делами Президента Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан).
8. Вторая подгруппа включает должности:
1) заместителей руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан);
2) председателей комитетов центральных исполнительных органов;
3) руководителя Хозяйственного управления Парламента Республики Казахстан и его заместителей.

9. Үшінші кіші топ облыстық маңызы бар қалалардың (облыстардың әкімшілік орталығы болып табылатын қалалардың әкімдерін қоспағанда), облыстар аудандарының және қалалардағы аудандардың әкімдері лауазымдарын қамтиды.
10. «А» корпусының екінші санаттағы мемлекеттік әкімшілік лауазымдары топтарға бөлінбейді.
Екінші санатқа облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың тексеру комиссияларының төрағалары және мүшелері лауазымдары жатады.
2. Білімі бойынша талаптар
11. «А» корпусының кадр резервіне алыну және «А» корпусының бірінші санаттағы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасу үшін кандидаттардың жоғары білімінің болуы талап етіледі.
12. «А» корпусының кадр резервіне алыну және «А» корпусының екінші санаттағы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасу үшін кандидаттардың мемлекеттік басқару, экономика, қаржы, құқық саласында жоғары білімінің болуы талап етіледі.
3. Жұмыс өтілі бойынша талаптар
13. Жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет өтілін және (немесе) мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардағы жұмыс өтілін қамтиды.
14. Бірінші санаттың бірінші тобының лауазымдарына орналасу үшін:
1) кемінде жеті жыл жұмыс өтілі, оның ішінде мемлекеттік саяси лауазымдарда, не «А» корпусының лауазымдарында, не А-1, D-2, D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда, не орталық мемлекеттік органдардың комитет төрағаларының орынбасарларынан, орталық мемлекеттік органдардың департамент басшыларынан төмен емес лауазымдарда, не орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының облыстардағы, астанадағы, республикалық маңызы бар қаладағы аумақтық органдары мен бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес лауазымдарда кемінде үш жыл мемлекеттік қызмет өтілі;
2) не кемінде алты жыл жұмыс өтілі, оның ішінде мемлекеттік тапсырыс негізінде мемлекеттік қызметшілерді даярлаудың және қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламалары бойынша немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқу бітірген жағдайда осы Арнайы біліктілік талаптарының 9-тармағының 1) тармақшасында аталған лауазымдарда кемінде екі жыл мемлекеттік қызмет өтілі;
3) не кемінде жеті жыл жұмыс өтілі, оның ішінде ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, ұлттық даму институттарының атқарушы органдарының басшылары лауазымдарында кемінде бес жыл жұмыс өтілі талап етіледі.
15. Бірінші санаттың екінші тобының лауазымдарына орналасу үшін:

9. Третья подгруппа включает должности акимов городов областного значения (за исключением акимов городов, являющихся административными центрами областей), районов областей и районов в городах.
10. Административные государственные должности второй категории корпуса «А» на группы не подразделяются.
Ко второй категории относятся должности председателя и членов ревизионных комиссий областей, столицы, города республиканского значения.
2. Требования по образованию
11. Для зачисления в кадровый резерв корпуса «А» и занятия административных государственных должностей корпуса «А» первой категории требуется наличие у кандидатов высшего образования.
12. Для зачисления в кадровый резерв корпуса «А» и занятия административных должностей корпуса «А» второй категории требуется наличие у кандидатов высшего образования в сфере государственного управления, экономики, финансов, права.
3. Требования по стажу работы
13. Стаж работы включает стаж государственной службы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной службе и (или) стаж работы в государственных и негосударственных организациях.
14. Для занятия должностей группы один первой категории требуется:
1) не менее семи лет стажа работы, в том числе не менее трех лет стажа государственной службы на политических государственных должностях либо на должностях корпуса «А» либо на должностях не ниже категорий А-1, D-2, D-0-1 либо на должностях не ниже заместителей председателей комитетов центральных государственных органов, руководителей департаментов центральных государственных органов либо не ниже руководителей территориальных органов и подразделений центральных государственных органов и их ведомств в областях, столице, городе республиканского значения;
2) либо не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее двух лет стажа государственной службы на должностях, перечисленных в подпункте 1) пункта 9 настоящих Специальных квалификационных требований, при условии завершения обучения по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
3) либо не менее семи лет стажа работы, в том числе не менее пяти лет стажа работы на должностях руководителей исполнительных органов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, национальных институтов развития.
15. Для занятия должностей группы два первой категории требуется:

1) бірінші кіші топ үшін:
кемінде бес жыл жұмыс өтілі, оның ішінде мемлекеттік саяси лауазымдарда, не «А» корпусының лауазымдарында, не А-2, В-2, С-2, D-2, D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда, не орталық мемлекеттік органдардың комитет төрағаларының орынбасарларынан, орталық мемлекеттік органдардың департамент басшыларынан төмен емес лауазымдарда, не орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының облыстардағы, астанадағы, республикалық маңызы бар қаладағы аумақтық органдары мен бөлімшелері басшыларының орынбасарларынан төмен емес лауазымдарда кемінде екі жыл мемлекеттік қызмет өтілі;
не кемінде төрт жыл жұмыс өтілі, оның ішінде мемлекеттік тапсырыс негізінде мемлекеттік қызметшілерді даярлаудың және қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламалары бойынша немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқу бітірген жағдайда осы Арнайы біліктілік талаптарының 10-тармағы 1) тармақшасының екінші абзацында аталған лауазымдарда кемінде бір жарым жыл мемлекеттік қызмет өтілі;
не кемінде бес жыл жұмыс өтілі, оның ішінде жұмыскерлерiнiң жылдық орташа штат саны кемінде елу адам болатын мемлекеттік емес коммерциялық емес, ғылыми-зерттеу ұйымдары* басшыларының лауазымдарында, не жоғарғы оқу орындарының факультет басшыларынан немесе ғылыми дәрежесі болған жағдайда жоғарғы оқу орындарының кафедра меңгерушілерінен төмен емес лауазымдарда кемінде төрт жыл жұмыс өтілі;
не кемінде бес жыл жұмыс өтілі, оның ішінде ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, ұлттық даму институттарының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің департамент басшыларынан төмен емес лауазымдарда, не жылдық орташа саны елу адамнан кем емес республикалық ұйымдарда басшылық лауазымдарда кемінде төрт жыл жұмыс өтілі талап етіледі;
2) екінші кіші топ үшін:
кемінде бес жыл жұмыс өтілі, оның ішінде саяси мемлекеттік лауазымдарда, не «А» корпусының лауазымдарында, не A-3, В-3, С-3, С-О-2, D-2, D-O-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда, не орталық мемлекеттік органдардың комитет төрағаларының орынбасарларынан, орталық мемлекеттік органдардың департамент басшыларынан төмен емес лауазымдарда, не орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының облыстардағы, астанадағы, республикалық маңызы бар қаладағы аумақтық органдары мен бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес лауазымдарда кемінде екі жыл мемлекеттік қызмет өтілі;

1) для первой подгруппы:
не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее двух лет стажа государственной службы на политических государственных должностях либо на должностях корпуса «А» либо на должностях не ниже категорий А-2, В-2, C-2, D-2, D-0-1 либо на должностях не ниже заместителей председателей комитетов центральных государственных органов, руководителей департаментов центральных государственных органов либо на должностях не ниже заместителей руководителей территориальных органов и подразделений центральных государственных органов и их ведомств в областях, столице, городе республиканского значения;
либо не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее полутора лет стажа государственной службы на должностях, перечисленных в абзаце втором подпункта 1) пункта 10 настоящих Специальных квалификационных требований, при условии завершения обучения по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
либо не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее четырех лет стажа работы на должностях руководителей негосударственных некоммерческих, научно-исследовательских организаций со среднегодовой численностью работников не менее пятидесяти человек* либо на должностях не ниже руководителей факультетов высших учебных заведений или заведующих кафедрами высших учебных заведений при наличии ученой степени;
либо не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее четырех лет стажа работы на должностях не ниже руководителей департаментов в национальных управляющих холдингах, национальных холдингах, национальных компаниях, национальных институтах развития, Национальном Банке Республики Казахстан либо на руководящих должностях в республиканских организациях со среднегодовой штатной численностью не менее пятидесяти человек;
2) для второй подгруппы:
не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее двух лет стажа государственной службы на политических государственных должностях либо на должностях корпуса «А» либо на должностях не ниже категорий А-3, В-3, С-3, С-0-2, D-2, D-0-2 либо на должностях не ниже заместителей председателей комитетов центральных государственных органов, руководителей департаментов центральных государственных органов либо не ниже руководителей территориальных органов и подразделений центральных государственных органов и их ведомств в областях, столице, городе республиканского значения;

не кемінде төрт жыл жұмыс өтілі, оның ішінде мемлекеттік тапсырыс негізінде мемлекеттік қызметшілерді даярлаудың және қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламалары бойынша немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқу бітірген жағдайда осы Арнайы біліктілік талаптарының 10-тармағы 2) тармақшасының екінші абзацында аталған лауазымдарда кемінде бір жарым жыл мемлекеттік қызмет өтілі;
не кемінде бес жыл жұмыс өтілі, оның ішінде ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, ұлттық даму институттарының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің департамент басшыларынан төмен емес лауазымдарда, не жылдық орташа штат саны кемінде елу адам болатын республикалық ұйымдардың немесе ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалардың** басшыларынан төмен емес лауазымдарда кемінде төрт жыл жұмыс өтілі талап етіледі;
3) үшінші кіші топ үшін:
кемінде бес жыл жұмыс өтілі, оның ішінде саяси мемлекеттік лауазымдарда, не «А» корпусының лауазымдарында, не A-3, В-3, С-3, C-R-1, D-3, D-O-2, Е-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда, не орталық мемлекеттік органдардың басқарма басшыларынан, бірінші басшыларының көмекшілерінен, кеңесшілерінен төмен емес лауазымдарда, не орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының облыстардағы, астанадағы, республикалық маңызы бар қаладағы аумақтық органдары мен бөлімшелерінің басқарма басшыларынан (немесе оларға теңестірілген лауазымдардан) төмен емес лауазымдарда, не орталық мемлекеттік органдардың аудандардағы, астана, республикалық маңызы бар қала аудандарындағы және облыстық маңызы бар қалалардағы бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес лауазымдарда кемінде екі жыл мемлекеттік қызмет өтілі;
не кемінде төрт жыл жұмыс өтілі, оның ішінде мемлекеттік тапсырыс негізінде мемлекеттік қызметшілерді даярлаудың және қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламалары бойынша немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқу бітірген жағдайда осы Арнайы біліктілік талаптарының 10-тармағы 3) тармақшасының екінші абзацында аталған лауазымдарда кемінде бір жарым жыл мемлекеттік қызмет өтілі;
не кемінде бес жыл жұмыс өтілі, оның ішінде ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, ұлттық даму институттарының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің департамент басшыларынан және оның филиалдары басшыларынан төмен емес лауазымдарда, не жұмыскерлерiнiң жылдық орташа саны кемінде елу адам болатын мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелердің (мемлекеттік органдардан басқа) немесе ірі немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалардың басшылары орынбасарларынан төмен емес лауазымдарда кемінде төрт жыл жұмыс өтілі талап етіледі.

либо не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее полутора лет стажа государственной службы на должностях, перечисленных в абзаце втором подпункта 2) пункта 10 настоящих Специальных квалификационных требований, при условии завершения обучения по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
либо не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее четырех лет стажа работы на должностях не ниже руководителей департаментов в национальных управляющих холдингах, национальных холдингах, национальных компаниях, национальных институтах развития, Национальном Банке Республики Казахстан либо на должностях не ниже руководителей республиканских организаций со среднегодовой штатной численностью не менее пятидесяти человек или юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства**;
3) для третьей подгруппы:
не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее двух лет стажа государственной службы на политических государственных должностях либо на должностях корпуса «А» либо на должностях не ниже категорий А-3, В-3, С-3, C-R-1, D-3, D-O-2, Е-2 либо на должностях не ниже руководителей управлений, помощников, советников первых руководителей центральных государственных органов, либо на должностях не ниже руководителей управлений (или на приравненных к ним должностях) в территориальных органах и подразделениях центральных государственных органов и их ведомств в областях, столице, городе республиканского значения либо на должностях не ниже руководителей подразделений центральных государственных органов в районах, районах столицы, города республиканского значения и городах областного значения;
либо не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее полутора лет стажа государственной службы на должностях, перечисленных в абзаце втором подпункта 3) пункта 10 настоящих Специальных квалификационных требований, при условии завершения обучения по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
либо не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее четырех лет стажа работы на должностях не ниже руководителей департаментов в национальных управляющих холдингах, национальных холдингах, национальных компаниях, национальных институтах развития, Национальном Банке Республики Казахстан и руководителей его филиалов либо на должностях не ниже заместителей руководителей государственных предприятий и учреждений (кроме государственных органов) со среднегодовой штатной численностью не менее пятидесяти человек или юридических лиц, являющихся субъектами крупного или среднего предпринимательства.

16. «А» корпусының екінші санаттағы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасу үшін мемлекеттік басқару, экономика, қаржы, құқық салаларында кемінде жеті жыл жұмыс өтілі талап етіледі.
4. Кәсіптік білімі, Қазақстан Республикасының заңнамасын,
стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды білуі
бойынша талаптар
17. «А» корпусының кадр резервіне алыну және «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасу үшін кандидаттарға кәсіптік білімі, Қазақстан Республикасының заңнамасын, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды білуі бойынша талаптар қойылады.
18. Кәсіптік білімінің болуын, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды білуін Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссия кандидаттармен әңгімелесу өткізу кезінде айқындайды.
19. Қазақстан Республикасының заңнамасын білуі тестілеу өткізу кезінде айқындалады.
Ескертпе. *«А» корпусының кадр резервіне алыну үшін жұмыскерлерінің жылдық орташа штат саны туралы мәліметтерді кандидаттар тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардан құжаттар ұсыну арқылы растайды.
**«А» корпусының кадр резервіне алыну үшін ірі немесе орта кәсіпкерлік субъектілері туралы мәліметтерді кандидаттар тиісті салық органдарынан құжаттар ұсыну арқылы растайды.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
201 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне
іріктеу қағидалары
1. Осы «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне іріктеудің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы» 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 22-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптарына және «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне алу үшін белгіленген басқа да талаптарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының азаматтарын іріктеудің тәртібін айқындайды.
2. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне іріктеуді (бұдан әрі – «А» корпусының кадр резерві) Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссия (бұдан әрі – Ұлттық комиссия) жүзеге асырады.
3. Өз өкілеттіктерін теріс себептермен тоқтатқандарды қоспағанда, өз өкілеттіктерін тоқтатқан, өз өкілеттіктерін кемінде алты ай орындаған және белгіленген арнайы біліктілік талаптарына сай келетін Парламент депутаттары, тұрақты негізде жұмыс істейтін мәслихат депутаттары, мемлекеттік саяси қызметшілер, судьялар «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына кадр резервіне іріктеу және конкурстық іріктеу өткізілмей Ұлттық комиссияның шешімімен орналаса алады.

16. Для занятия административных государственных должностей корпуса «А» второй категории требуется не менее семи лет стажа работы в отраслях государственного управления, экономики, финансов, права.
4. Требования по профессиональным знаниям, знанию
законодательства Республики Казахстан, стратегических и
программных документов
17. К кандидатам для зачисления в кадровый резерв корпуса «А» и занятия административных государственных должностей корпуса «А» предъявляются требования по профессиональным знаниям, знанию законодательства Республики Казахстан, стратегических и программных документов.
18. Наличие профессиональных знаний и знание стратегических и программных документов определяются Национальной комиссией по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан при проведении собеседования с кандидатами.
19. Знание законодательства Республики Казахстан определяется при проведении тестирования.
Примечание.* Сведения о среднегодовой штатной численности работников подтверждаются кандидатами для зачисления в кадровый резерв корпуса «А» путем предъявления документов из соответствующих уполномоченных государственных органов.
** Сведения о субъектах крупного или среднего предпринимательства подтверждаются кандидатами для зачисления в кадровый резерв корпуса «А» путем предъявления документов из соответствующих налоговых органов.
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
Правила отбора в кадровый резерв административной
государственной службы корпуса «А»
1. Настоящие Правила отбора в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «А» (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года «О государственной службе Республики Казахстан» (далее – Закон) и определяют порядок отбора граждан Республики Казахстан, соответствующих специальным квалификационным требованиям к административным государственным должностям корпуса «А» и иным требованиям, установленным для зачисления в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «А».
2. Отбор в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «А» (далее – кадровый резерв корпуса «А») осуществляется Национальной комиссией по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан (далее – Национальная комиссия).
3. Депутаты Парламента, депутаты маслихатов, работающие на постоянной основе, политические государственные служащие, судьи, прекратившие свои полномочия, за исключением прекративших их по отрицательным мотивам, выполнявшие свои полномочия не менее шести месяцев и соответствующие установленным специальным квалификационным требованиям, могут занять административные государственные должности корпуса «А» без проведения отбора в кадровый резерв по решению Национальной комиссии.

4. «А» корпусының кадр резервіне іріктеу бірқатар дәйекті кезеңдерді қамтиды:
1) «А» корпусының кадр резервіне іріктеу өткізу туралы хабарландыруды жариялау;
2) кандидаттардың құжаттарын қабылдау және олардың «А» корпусының лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптарына сәйкестігін қарау;
3) кандидаттарды тестілеу;
4) кандидаттармен әңгімелесу.
5. Азаматтар «А» корпусының кадр резервіне іріктеуге қатысу шығындарын өздерiнiң жеке қаражаты есебiнен жүргiзедi.
6. Ұлттық комиссияның ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті өзгеше белгілемесе, «А» корпусының кадр резервіне іріктеу мемлекеттік органдардың «А» корпусының лауазымдарына орналасу қажеттігі, «А» корпусының кадр резервіне алынған азаматтардың саны ескеріле отырып, кемінде екі жылда бір рет өткізіледі.
7. Мемлекеттік органдар Ұлттық комиссияның жұмыс органына
«А» корпусының резервшілеріне қажеттілігі туралы хаттар (өтінімдер) жолдайды.
«А» корпусының кадр резервіне алынатын адамдар санын Ұлттық комиссия мемлекеттік органдардың қажеттіліктерін ескере отырып белгілейді.
8. «А» корпусының кадр резервіне іріктеу өткізу туралы хабарландыруды мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) интернет-ресурста және өзі айқындайтын мерзімді баспасөз басылымдарында жарияланады.
9. Хабарландыру нысанын уәкілетті орган бекітеді және кандидаттарға қойылатын талаптарды, құжаттарды қабылдау мерзімін, құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар мен уәкілетті органның байланыс деректерін (пошта мекенжайы, телефон және факс нөмірлері, электрондық пошта мекенжайы) қамтиды.
10. «А» корпусының кадр резервіне іріктеуге қатысуға ниет білдірген азаматтар уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшелеріне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке куәлігінің көшірмесі;
2) уәкілетті орган белгілеген нысандағы өтініш;
3) бiлiмi туралы құжаттардың нотариат не жұмыс орны бойынша кадр қызметі куәландырған көшiрмелерi;
4) нотариат немесе жұмыс орны бойынша кадр қызметі куәландырған еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі, уәкілетті орган айқындайтын нысан бойынша «А» корпусының кадр резервіне кандидаттың қызметтік тізімі;
5) «А» корпусының кадр резервіне кандидатты ұсынған лауазымды адамның немесе ол жұмыс істейтін ұйымның бланкісінде ресімделген, қолы қойылған күні, кандидаттың тегі, аты және әкесінің аты, оның кәсіптік және жеке басының қасиеттері, танысу, қызметтес болу ұзақтығы мен жағдайлары жазылған мінездемесі көрсетілген ұсынымхат (кемінде біреу). Ұсынымхаттың қолданылу мерзімі оған қол қойылған күннен бастап үш айдан аспайды;

4. Отбор в кадровый резерв корпуса «А» включает в себя ряд последовательных этапов:
1) публикация объявления о проведении отбора в кадровый резерв корпуса «А»;
2) прием и рассмотрение документов кандидатов на соответствие специальным квалификационным требованиям к должностям корпуса «А»;
3) тестирование кандидатов;
4) собеседование с кандидатами.
5. Расходы по участию в отборе в кадровый резерв корпуса «А» граждане производят за счет собственных средств.
6. Отбор в кадровый резерв корпуса «А» проводится не реже одного раза в два года, если иное не определено Президентом Республики Казахстан по предложению Национальной комиссии с учетом потребности государственных органов в замещении должностей корпуса «А», численности граждан, зачисленных в кадровый резерв корпуса «А».
7. Государственные органы направляют в рабочий орган Национальной комиссии письма (заявки) о потребности в резервистах корпуса «А».
Численность лиц, зачисляемых в кадровый резерв корпуса «А», устанавливается Национальной комиссией с учетом поступивших потребностей государственных органов.
8. Объявление о проведении отбора в кадровый резерв корпуса «А» публикуется уполномоченным органом по делам государственной службы (далее – уполномоченный орган) на интернет-ресурсе и в определяемых им периодических печатных изданиях.
9. Форма объявления утверждается уполномоченным органом и содержит требования к кандидатам, срок приема документов, требования к оформлению документов и контактные данные уполномоченного органа (почтовый адрес, номера телефонов и факса, адрес электронной почты).
10. Граждане, желающие участвовать в отборе в кадровый резерв корпуса «А», представляют в уполномоченный орган или его территориальные подразделения следующие документы:
1) копию удостоверения личности;
2) заявление по форме, установленной уполномоченным органом;
3) копии документов об образовании, заверенные нотариально либо кадровой службой по месту работы;
4) копию документа, подтверждающего трудовую деятельность, заверенную нотариально или кадровой службой по месту работы, послужной список кандидата в кадровый резерв корпуса «А» по форме, определяемой уполномоченным органом;
5) рекомендательное письмо (не менее одного), оформленное на бланке должностного лица, представляющего кандидата в кадровый резерв корпуса «А», или организации, в которой он работает, с указанием даты подписания, фамилии, имени и отчества кандидата, характеристики с описанием его профессиональных и личностных качеств, продолжительности и условий знакомства, сотрудничества. Срок действия рекомендательного письма составляет не более трех месяцев со дня его подписания.

6) өмірбаян;
7) Ұлттық комиссияның шешімімен айқындалатын құжаттар.
11. Ұсынымхатты беру құқығына:
1) мемлекеттік саяси қызметшілер;
2) Қазақстан Республикасы Сенатының, Мәжілісінің депутаттары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихат хатшылары;
3) лауазымға осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес Ұлттық комиссияның шешімі бойынша не Ұлттық комиссия жасақтаған
«А» корпусының кадр резервінен тағайындалған «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері;
4) Қазақстан Республикасының Президентімен немесе оның тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысымен келісу бойынша тағайындалатын ұлттық компанияның, ұлттық холдингтің, ұлттық даму институтының басқарма төрағалары ие.
Азаматтарға ұсынымхат бергеннен кейін оларға қатысты соттың айыптау үкімі заңды күшіне енген болса, бұрын ұсынымхат берген адамның ұсынымхаты Ұлттық комиссия шешімі негізінде қарауға қабылданбайды.
12. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттардың біреуі болмаса немесе құжаттар қойылған талаптарға сәйкес келмесе, кандидатты «А» корпусының кадр резервіне іріктеуге қатыстырудан бас тартылады.
13. Кандидаттардың көрінеу жалған ақпаратты және құжаттарды ұсыну фактілерінің анықталуы оларды «А» корпусының кадр резервіне іріктеудің кез келген кезеңінде шығаруға негіз болып табылады.
14. Құжаттар «А» корпусының кадр резервіне іріктеу өткізу туралы хабарландыру жарияланған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қолма-қол, поштамен немесе электрондық пошта арқылы қабылданады.
Құжаттар қабылданғанда кандидатқа олардың тіркелгені туралы қолхат, оның ішінде электрондық түрде беріледі. Құжаттар поштамен ұсынылғанда, оларды тіркеу туралы қолхат жіберушінің пошталық мекенжайына жолданады.
Құжаттар электрондық пошта арқылы жіберілген жағдайларда, кандидаттар құжаттардың түпнұсқаларын тестілеу басталғанға дейінгі үш сағаттан кешіктірмей ұсынады. Құжаттардың түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда кандидат тестілеуге жіберілмейді.
15. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген өтінішті және өзге де құжаттарды ұсынған кандидаттар тізімі уәкілетті органның интернет-ресурсында құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жарияланады.
16. Уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшелері құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейін он жұмыс күні ішінде кандидаттардың құжаттарын «А» корпусының лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптарына, Заңның талаптарына сәйкестігін қарайды.

6) автобиографию;
7) документы, определяемые решением Национальной комиссии.
11. Правом давать рекомендательные письма обладают:
1) политические государственные служащие;
2) депутаты Мажилиса, Сената Парламента Республики Казахстан, секретари маслихатов области, города республиканского значения, столицы;
3) административные государственные служащие корпуса «А», назначенные на должности по решению Национальной комиссии в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил либо из кадрового резерва корпуса «А», сформированного Национальной комиссией;
4) председатели правления национальной компании, национального холдинга, национального института развития, назначаемые по согласованию с Президентом Республики Казахстан или по его поручению с Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.
На основании решения Национальной комиссии не принимается к рассмотрению рекомендательное письмо лица, ранее давшего рекомендательные письма гражданам, в отношении которых после дачи рекомендательных писем вступил в законную силу обвинительный приговор суда.
12. При отсутствии одного из документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил, либо несоответствии документов предъявляемым к ним требованиям кандидату отказывается в участии в отборе в кадровый резерв корпуса «А».
13. Выявление фактов представления кандидатами заведомо ложной информации и документов является основанием для их исключения из отбора в кадровый резерв корпуса «А» на любом из его этапов.
14. Документы принимаются нарочно, по почте или электронной почте в течение десяти рабочих дней со дня публикации объявления о проведении отбора в кадровый резерв корпуса «А».
При приеме документов кандидату выдается расписка об их регистрации, в том числе в электронном виде. При представлении документов по почте расписка об их регистрации направляется на почтовый адрес отправителя.
В случаях направления документов по электронной почте, кандидаты представляют оригиналы документов не позднее чем за три часа до начала тестирования. В случае непредставления оригиналов документов, кандидат не допускается к тестированию.
15. Список кандидатов, представивших заявления и иные документы, указанные в пункте 10 настоящих Правил, публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа в течение трех рабочих дней после окончания приема документов.
16. В течение десяти рабочих дней после окончания приема документов уполномоченный орган или его территориальные подразделения рассматривают документы кандидатов на соответствие специальным квалификационным требованиям к должностям корпуса «А», требованиям Закона.

17. Уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшелері құжаттарды қарау қорытындылары бойынша бес жұмыс күні ішінде кандидаттарды тестілеуге қатысуға жіберу не жіберуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
18. Бас тартылған жағдайда кандидаттарға бес жұмыс күні ішінде дәлелді жауап беріледі. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттар кандидаттарға қайтарылады.
19. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің тестілеуге жіберуден бас тарту туралы шешіміне кандидат уәкілетті органға кандидат тиісінше хабардар етілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде шағымдана алады.
Осы Қағидаларда тиісінше хабардар ету деп адамның өзіне немесе онымен бірге тұратын кәмелетке толған отбасы мүшелерінің біріне қолхатпен беру арқылы хатпен, тапсырыс хатпен не жеделхатпен табысталатын хабарландыру түсініледі.
Уәкілетті орган түскен шағымды түскен күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарап, кандидатты тестілеуге қатысуға жіберу не жіберуден бас тарту туралы тиісті шешім қабылдайды.
20. Кандидаттарды тестілеуге жіберу туралы шешім уәкілетті органның басшысы бекітетін және оның интернет-ресурсында жарияланатын тізім түрінде ресімделеді.
21. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға кандидаттарды тестілеуді ұйымдастыру қағидаларын уәкілетті орган айқындайды.
Кандидаттар тестілеуден уәкілетті орган жасайтын кесте негізінде өтеді. Тестілеу кестесі уәкілетті органның интернет-ресурсында тестілеу өткізу басталатын күнге дейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жарияланады.
22. Уәкілетті орган, тестілеу аяқталған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде тестілеуден оң нәтижелер алған кандидаттардың тізімін Ұлттық комиссияның жұмыс органына жолдайды.
Осы тізімге кандидаттардың құжаттары, олардың тестілеу нәтижелері қоса беріледі.
Тестілеудің оң нәтижелері деп уәкілетті орган белгілеген мәннен төмен емес нәтиже түсiнiледi.
23. Ұлттық комиссияның жұмыс органы осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген кандидаттардың құжаттарын және тестілеу нәтижелерін алдын ала қарауды қамтамасыз етеді.
24. Құжаттарды қарау қорытындысы бойынша Ұлттық комиссияның жұмыс органы әңгімелесуге жіберілген кандидаттардың тізімі мен әңгімелесу өткізу кестесін жасайды.
25. Әңгімелесуге жіберуден бас тартылған жағдайларда кандидаттарға осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттар қайтарылады.
Заңның 16-тармағында көрсетілген талаптарға кандидаттардың сәйкес келмеуі оларды әңгімелесуге жіберуден бас тартуға негіз болып табылады.

17. По итогам рассмотрения документов уполномоченный орган или его территориальные подразделения в течение пяти рабочих дней принимают решение о допуске кандидатов к участию в тестировании либо отказе в допуске.
18. В случаях отказа в течение пяти рабочих дней кандидатам представляется мотивированный ответ. Документы, указанные в пункте 10 настоящих Правил, возвращаются кандидатам.
19. Решение территориального подразделения уполномоченного органа об отказе в допуске к участию в тестировании может быть обжаловано кандидатом в уполномоченный орган в течение трех рабочих дней со дня оповещения надлежащим образом кандидата.
Надлежащим оповещением в настоящих Правилах признается оповещение лица письмом, заказным письмом либо телеграммой, которые вручаются ему лично или кому-то из совместно проживающих с ним совершеннолетних членов семьи под расписку.
Уполномоченный орган рассматривает поступившую жалобу в течение пяти рабочих дней со дня поступления и принимает соответствующее решение о допуске кандидата к участию в тестировании либо отказе в допуске.
20. Решение о допуске кандидатов к тестированию оформляется в виде списка, утверждаемого руководителем уполномоченного органа и публикуемого на его интернет-ресурсе.
21. Правила организации тестирования кандидатов на занятие административной государственной должности корпуса «А» определяются уполномоченным органом.
Кандидаты проходят тестирование на основании графика, составляемого уполномоченным органом. График тестирования публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее пяти рабочих дней до дня начала проведения тестирования.
22. Уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней со дня окончания тестирования направляет список кандидатов, получивших положительные результаты тестирования, в рабочий орган Национальной комиссии.
К данному списку прилагаются документы кандидатов, результаты их тестирования.
Под положительными результатами тестирования понимаются результаты, значение которых не ниже установленных уполномоченным органом.
23. Рабочий орган Национальной комиссии обеспечивает предварительное рассмотрение документов кандидатов, указанных в пункте 10 настоящих Правил, и результатов тестирования.
24. По итогам рассмотрения документов рабочий орган Национальной комиссии формирует список кандидатов, допущенных к собеседованию, и график его проведения.
25. В случаях отказа в допуске к собеседованию документы, указанные в пункте 10 настоящих Правил, возвращаются кандидатам.
Основанием для отказа кандидатам в допуске к собеседованию является их несоответствие требованиям, предусмотренным статьей 16 Закона.

26. Әңгімелесу өткізу кестесі уәкілетті органның интернет-ресурсында ол өткізілгенге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей жарияланады.
27. Ұлттық комиссия кандидаттардың құжаттарын, олардың тестілеу нәтижелерін қарайды және әңгімелесу өткізеді.
Әңгімелесу өткізуді ұйымдастыруды Ұлттық комиссияның жұмыс органы қамтамасыз етеді.
28. Әңгімелесу қорытындысы бойынша кандидатты «А» корпусының кадр резервіне алу не алудан бас тарту туралы шешім көрсетілетін әңгімелесу парағы толтырылады. Әңгімелесу парағының нысанын уәкілетті орган бекітеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
201 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервін
қалыптастыру қағидалары
1. Осы «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы» 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервін қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервін Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссияның (бұдан әрі – Ұлттық комиссия) ұсынымдары негізінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органы (бұдан әрі – уәкілетті орган) қалыптастырады.
3. Ұлттық комиссия ұсынған азаматтар «А» корпусының кадр резервіне іріктеуге қатысу туралы өтініштерінде өздері көрсеткен «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаты, санатындағы тобы бойынша «А» корпусының кадр резервіне алынады.
Ұлттық комиссия азаматтарды олардың келісімі болған және олар арнайы біліктілік талаптарына сай келген жағдайда «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының басқа санаты, санатындағы тобы бойынша кадр резервіне алу үшін ұсыным жасауға құқылы.
4. «А» корпусының кадр резервіне алынған адамдар тізімі уәкілетті органның интернет-ресурсында бес жұмыс күні ішінде жарияланады.
5. Лауазымынан босатылған «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісі Ұлттық комиссияның шешімі бойынша босатылған күнінен бастап бір жылға кадр резервіне алынады.
Бұл үшін осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген адам босатылған күнінен бастап бір ай мерзімде Ұлттық комиссияның жұмыс органына өтініш береді.
Ұлттық комиссияның жұмыс органы өтініш түскен күннен бастап
он жұмыс күні ішінде шешімнің жобасын әзірлейді және оны Ұлттық комиссияның қарауына енгізеді.
Ұлттық комиссия осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген адамды «А» корпусының кадр резервіне алу туралы шешім қабылдайды.

26. График проведения собеседования публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее пяти рабочих дней до его проведения.
27. Национальная комиссия рассматривает документы кандидатов, результаты их тестирования и проводит собеседование.
Организация проведения собеседования обеспечивается рабочим органом Национальной комиссии.
28. По итогам собеседования заполняется лист собеседования, в котором отражается решение о зачислении кандидата в кадровый резерв корпуса «А» либо отказе в зачислении. Форма листа собеседования утверждается уполномоченным органом.
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
Правила формирования кадрового резерва административной
государственной службы корпуса «А»
1. Настоящие Правила формирования кадрового резерва административной государственной службы корпуса «А» (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года «О государственной службе Республики Казахстан» и определяют порядок формирования кадрового резерва административной государственной службы корпуса «А».
2. Кадровый резерв административной государственной службы корпуса «А» формируется уполномоченным органом по делам государственной службы Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) на основании рекомендаций Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан (далее – Национальная комиссия).
3. Рекомендованные Национальной комиссией граждане зачисляются в кадровый резерв корпуса «А» по категории, группе в категории административных государственных должностей корпуса «А», указанной ими в заявлении об участии в отборе в кадровый резерв корпуса «А».
Национальная комиссия вправе рекомендовать граждан для зачисления в кадровый резерв по другой категории, группе в категории административных государственных должностей корпуса «А» при условии согласия граждан и их соответствия специальным квалификационным требованиям.
4. Список лиц, зачисленных в кадровый резерв корпуса «А», в течение пяти рабочих дней публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
5. Уволенный с должности административный государственный служащий корпуса «А» зачисляется по решению Национальной комиссии в кадровый резерв на один год со дня увольнения.
Для этого лицо, указанное в абзаце первом настоящего пункта, в месячный срок с момента увольнения подает заявление в рабочий орган Национальной комиссии.
Рабочий орган Национальной комиссии в течение десяти рабочих дней с момента поступления заявления подготавливает проект решения и вносит его на рассмотрение Национальной комиссии.
Национальная комиссия принимает решение о зачислении лица, указанного в абзаце первом настоящего пункта, в кадровый резерв корпуса «А», за исключением случая, указанного в пункте 7 настоящих Правил.

6. Лауазымынан терiс себептермен босатылған «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісі кадр резервіне алынбайды.
7. Лауазымдары «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына өзгертілген мемлекеттік қызметшілер «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен осы мемлекеттік лауазымға орналасқанға дейін жұмыс істеуді жалғастырады.
8. «А» корпусының кадр резервінен шығару үшін:
1) «А» корпусының резервшісінің «А» корпусының кадр резервінен шығару туралы өтініш беруі;
2) «А» корпусының кадр резервінен «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасу;
3) осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, «А» корпусының кадр резервіне алынған күнінен бастап екі жыл өтуі;
4) «А» корпусы резервшiсінiң көрiнеу жалған мәлімет беру және құжаттарды бұрмалау фактiлерінің анықталуы;
5) «А» корпусының кадр резервiне алу туралы шешiм қабылдау сәтiнде беймәлiм болған немесе болмаған, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтардың мемлекеттiк қызметте болуын шектейтiн негiздердің туындауы;
6) мемлекеттік әкімшілік қызметшілер атқаратын лауазымынан теріс себептер бойынша босатылған;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, оның ішінде тәртіптік істерді, мемлекеттік органдар өткізген бағалау материалдарын қарау нәтижелері бойынша Ұлттық комиссияның ұсынымдары;
8) «А» корпусының кадр резервіне алынған адамның сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасауы негіз болып табылады.
9. Уәкілетті орган «А» корпусының кадр резервінен резервшілерді шығару үшін жартыжылдық негізде мәліметтер мониторингін, оның ішінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттік органға сұрату жолдау арқылы жүргізеді және есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күніне дейін Ұлттық комиссияның жұмыс органына ақпарат енгізеді.
Осы ақпараттың негізінде уәкілетті орган Ұлттық комиссияның жұмыс органымен келісу бойынша 10 жұмыс күні ішінде «А» корпусының резервшісін «А» корпусының кадр резервінен алып тастайды.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
201 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға
конкурс өткізу қағидалары
1. Осы «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға конкурс өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы» 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 23-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға конкурс өткізу тәртібін айқындайды.

6. Административный государственный служащий корпуса «А», уволенный с должности по отрицательным мотивам, зачислению в кадровый резерв не подлежит.
7. Государственные служащие, должности которых преобразованы в административные государственные должности корпуса «А», продолжают работать до замещения данной государственной должности в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «О государственной службе Республики Казахстан».
8. Основаниями для исключения из кадрового резерва корпуса «А» являются:
1) подача заявления об исключении из кадрового резерва корпуса «А» резервистом корпуса «А»;
2) занятие административной государственной должности корпуса «А» из кадрового резерва корпуса «А»;
3) истечение двух лет со дня зачисления в кадровый резерв корпуса «А», за исключением случаев, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил;
4) выявление фактов представления резервистом корпуса «А» заведомо ложных сведений и фальсификации документов;
5) возникновение оснований, не известных или отсутствовавших на момент принятия решения о зачислении в кадровый резерв корпуса «А», ограничивающих пребывание граждан на государственной службе в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) освобождение административных государственных служащих от занимаемой должности по отрицательным мотивам;
7) рекомендации Национальной комиссии в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, в том числе по результатам рассмотрения дисциплинарных дел, материалов оценки, проведенной государственными органами;
8) совершение лицом, включенным в кадровый резерв корпуса «А», коррупционного правонарушения.
9. Уполномоченный орган на полугодовой основе проводит мониторинг сведений для исключения резервистов из кадрового резерва корпуса «А», в том числе путем направления запроса в государственный орган, осуществляющий деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, и до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, вносит информацию в рабочий орган Национальной комиссии.
На основании данной информации в течение 10 рабочих дней уполномоченный орган по согласованию с рабочим органом Национальной комиссии исключает резервиста корпуса «А» из кадрового резерва
корпуса «А».
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
Правила проведения конкурса на занятие административной
государственной должности корпуса «А»
1. Настоящие Правила проведения конкурса на занятие административной государственной должности корпуса «А» (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года «О государственной службе Республики Казахстан» и определяют порядок проведения конкурса на занятие административной государственной должности корпуса «А».

2. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасу үшін конкурс өткізілуі мүмкін.
Бос немесе уақытша бос «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға арналған конкурс «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне алынған азаматтардың қатарынан жүзеге асырылады.
«А» корпусының лауазымына конкурстық іріктеуді осы лауазымға тағайындауға құқығы бар лауазымды адам (орган) не ол уәкілеттік берген лауазымды адам өткізеді.
Егер Қазақстан Республикасының Президенті өзгеше белгілемесе, тағайындауларды Қазақстан Республикасының Президенті жүзеге асыратын «А» корпусының лауазымдарына орналасуға конкурстық іріктеуді Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі өткізеді.
Егер Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі өзгеше белгілемесе, тағайындауларды Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі жүзеге асыратын «А» корпусының лауазымдарына орналасуға конкурстық іріктеуді Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі өткізеді.
3. Мемлекеттік органнан жазбаша сұрату алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне алынған адамдардың тізімін және олардың білімі, олар «А» корпусының кадр резервіне алынған «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаты, санатындағы тобы, кадр резервіне алыну сәтіндегі атқаратын лауазымдары туралы мәліметтерді, сондай-ақ олардың еңбек қызметі туралы құжаттың электрондық нұсқасын ұсынады.
4. «А» корпусының лауазымына орналасуға конкурстық іріктеу осы лауазымға тағайындау құқығы бар адамның шешімі бойынша осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды қарау және/немесе әңгімелесу өткізу арқылы жүзеге асырылады.
Конкурстық іріктеу уәкілетті органнан «А» корпусы резервшілерінің тізімі және осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген мәліметтер алынғаннан кейін он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
«А» корпусының лауазымына орналасуға конкурстық іріктеу өткізетін мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) кандидаттармен әңгімелесу өткізген жағдайда, кандидаттарға әңгімелесу өткізілетін орны мен уақыты туралы ол өткізілетін күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлау, «А» корпусының осы лауазымының функциялық міндеттеріне сәйкес келетін сұрақтар тізбесін әзірлеу қамтамасыз етіледі.
Кандидаттармен әңгімелесуді осы лауазымға тағайындау құқығы бар лауазымды адам немесе ол уәкілеттік берген лауазымды адам жүзеге асырады. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдарда әңгімелесуді осы мемлекеттік органдардың басшылары айқындайтын лауазымды адамдар өткізеді.
Әңгімелесуді алқалы түрде өткізу кезінде оның қорытындылары мен қабылданған шешім хаттамамен ресімделеді.

2. Для занятия административных государственных должностей корпуса «А» может быть проведен конкурс.
Конкурс на занятие вакантной или временно вакантной административной государственной должности корпуса «А» осуществляется из числа граждан, зачисленных в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «А».
Конкурсный отбор на занятие должности корпуса «А» проводится должностным лицом (органом), имеющим право назначения на данную должность, либо уполномоченным им должностным лицом.
Конкурсный отбор на занятие должностей корпуса «А», назначения на которые осуществляются Президентом Республики Казахстан, проводится Администрацией Президента Республики Казахстан, если иное не установлено Президентом Республики Казахстан.
Конкурсный отбор на занятие должностей корпуса «А», назначения на которые осуществляются Премьер-Министром Республики Казахстан, проводится Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан, если иное не установлено Премьер-Министром Республики Казахстан.
3. В течение трех рабочих дней со дня получения письменного запроса из государственного органа уполномоченный орган по делам государственной службы (далее – уполномоченный орган) представляет список лиц, зачисленных в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «А» (далее – резервисты корпуса «А»), и сведения об их образовании, категории, группе в категории административных государственных должностей корпуса «А», по которым они зачислены в кадровый резерв корпуса «А», занимаемых должностях на момент зачисления в кадровый резерв, а также электронную версию документа об их трудовой деятельности.
4. Конкурсный отбор на занятие должности корпуса «А» по решению лица, имеющего право назначения на данную должность, осуществляется посредством рассмотрения документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил, и/или проведения собеседования.
Конкурсный отбор осуществляется в течение десяти рабочих дней с момента получения от уполномоченного органа списка резервистов корпуса «А» и сведений, указанных в пункте 3 настоящих Правил.
В случае проведения собеседования с кандидатами службой управления персоналом (кадровой службой) государственного органа, в котором проводится конкурсный отбор на занятие должности корпуса «А», обеспечиваются уведомление кандидатов о месте и времени проведения собеседования не позднее чем за три рабочих дня до его проведения, разработка перечня вопросов, соответствующих функциональным обязанностям данной должности корпуса «А».
Собеседование с кандидатами осуществляется должностным лицом, имеющим право назначения на данную должность, либо уполномоченным им должностным лицом. Собеседование в государственных органах, указанных в пункте 2 настоящих Правил, проводится должностными лицами, определяемыми руководителями данных государственных органов.
При коллегиальном проведении собеседования его итоги и принятое решение оформляются протоколом.

5. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына «А» корпусының резервшілерін тағайындау, олар «А» корпусының кадр резервіне алынған «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдар санаты, санатындағы тобы шегінде арнайы біліктілік талаптарына сәйкес болған жағдайда және олардың келісімімен жүзеге асырылады.
«А» корпусының резервшілері «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымының төменгі санатына, «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының бір санатындағы төменгі тобына арнайы біліктілік талаптарына сай болған жағдайда және олардың келісімімен тағайындалуы мүмкін.
«А» корпусының резервшілері Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссияның келісімімен «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымының жоғары санатына, «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының бір санатындағы жоғары тобына арнайы біліктілік талаптарына сай болған жағдайда және олардың келісімімен тағайындалуы мүмкін.
6. «А» корпусының лауазымына тағайындау Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасымен белгіленген талаптар ескеріле отырып, осы лауазымға тағайындауға құқығы бар лауазымды адамның (органның) шешімімен жүзеге асырылады.
«А» корпусының резервшісін «А» корпусының лауазымына тағайындауды растайтын құжаттың көшірмесі лауазымға тағайындалған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
201 жылғы
№ Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің күші жойылған кейбір
жарлықтарының тізбесі
1. «Мемлекеттiк қызметтiң кадр резервi туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 4 желтоқсандағы № 1243 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 47, 524-құжат).
2. «Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр жарлықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 7 мамырдағы № 1362 Жарлығының 1-тармағының 3) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 21, 265-құжат).
3. «Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр жарлықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 3 тамыздағы № 1415 Жарлығының 1-тармағының 3) тармақшасы.
4. «Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 4 желтоқсандағы № 1243 Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 5 қаңтардағы № 1695 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 1, 1-құжат).
5. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 27 қарашадағы № 446 Жарлығының 1-тармағының 6) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 43, 499-құжат).

5. Назначение резервистов корпуса «А» на административные государственные должности корпуса «А» осуществляется в пределах категории, группы в категории административных государственных должностей корпуса «А», по которым они зачислены в кадровый резерв корпуса «А», при условии соответствия специальным квалификационным требованиям и их согласия.
Резервисты корпуса «А» могут быть назначены на административную государственную должность корпуса «А» нижестоящей категории, нижестоящей группы в одной категории административных государственных должностей корпуса «А» при условии соответствия специальным квалификационным требованиям и их согласия.
Резервисты корпуса «А» с согласия Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан могут быть назначены на административную государственную должность корпуса «А» вышестоящей категории, вышестоящей группы в одной категории административных государственных должностей корпуса «А» при условии соответствия специальным квалификационным требованиям и их согласия.
6. Назначение на должность корпуса «А» осуществляется решением должностного лица (органа), имеющего право назначения на данную должность, с учетом требований, установленных законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы.
Копия документа, подтверждающего назначение резервиста корпуса «А» на должность корпуса «А», представляется в уполномоченный орган в течение трех рабочих дней со дня назначения на должность.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
Перечень утративших силу некоторых указов
Президента Республики Казахстан
1. Указ Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2003 года № 1243 «О кадровом резерве государственной службы» (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 47, ст. 524).
2. Подпункт 3) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 7 мая 2004 года № 1362 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 21, ст. 265).
3. Подпункт 3) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 3 августа 2004 года № 1415 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан».
4. Указ Президента Республики Казахстан от 5 января 2006 года № 1695 «О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2003 года № 1243» (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 1, ст. 1).
5. Подпункт 6) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 27 ноября 2007 года № 446 «О внесении дополнений и изменений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 43, ст. 499).

6. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 576 Жарлығының 1-тармағының 13) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 20, 182-құжат).
7. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 12 қарашадағы № 689 Жарлығының 1-тармағының 8) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 42, 465-құжат).
8. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне іріктеу және «А» корпусының бос және уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға конкурс өткізу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 22 наурыздағы № 524 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 19, 321-құжат).
9. «Мемлекеттiк қызметтiң кадр резервi туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 4 желтоқсандағы № 1243 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 22 наурыздағы № 525 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 19, 322-құжат).
10. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 21 қарашадағы № 697 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 4-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 68, 905-құжат).
11. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 10 желтоқсандағы № 708 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 72, 944-құжат).
12. «Қазақстан Республикасы Президентінің «Мемлекеттік қызметтің кадр резерві туралы» 2003 жылғы 4 желтоқсандағы № 1243 және «Мемлекеттік қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы» 2013 жылғы 7 наурыздағы № 523 жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 28 шілдедегі № 869 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 46-47, 460-құжат).
13. «Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 29 тамыздағы № 900 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 22-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 54, 532-құжат).

6. Подпункт 13) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 576 «О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2008 год, № 20, ст. 182).
7. Подпункт 8) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 12 ноября 2008 года № 689 «О внесении изменений в некоторые акты Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 42, ст. 465).
8. Указ Президента Республики Казахстан от 22 марта 2013 года № 524 «Об утверждении Правил отбора в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «А» и проведения конкурса на занятие вакантной и временно вакантной административной государственной должности корпуса «А» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 19, ст. 321).
9. Указ Президента Республики Казахстан от 22 марта 2013 года № 525 «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2003 года № 1243 «О кадровом резерве государственной службы» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 19, ст. 322).
10. Пункт 4 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 ноября 2013 года № 697 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 68, ст. 905).
11. Указ Президента Республики Казахстан от 10 декабря 2013 года № 708 «Об утверждении Специальных квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса «А» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 72, ст. 944).
12. Подпункт 1) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 28 июля 2014 года № 869 «О внесении изменений и дополнений в указы Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2003 года № 1243 «О кадровом резерве государственной службы» и от 7 марта 2013 года № 523 «Об утверждении Реестра должностей государственных служащих» (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 46-47, ст. 460).
13. Пункт 22 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 29 августа 2014 года № 900 «О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции и внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 54, ст. 532).