Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің 2016 – 2020 жылдарға арналған ұлттық жоспарын бекіту және "Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 мамырдағы № 586 қаулысына толықтыру енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1138 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 26 желтоқсандағы № 873 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 26.12.2017 № 873 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі 16-бабының 7) тармақшасын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің 2016 – 2020 жылдарға арналған ұлттық жоспары бекітілсін.
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 370 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Осы қаулы 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1138 қаулысымен
бекітілген
Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің 2016 – 2020 жылдарға арналған ұлттық жоспары
1. Жалпы ережелер
1. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің 2016 – 2020 жылдарға арналған ұлттық жоспары (бұдан әрі – Ұлттық жоспар) Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі 16-бабының 7) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 мамырдағы № 586 қаулысымен бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу қағидаларына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының климаттың өзгеруі саласындағы халықаралық шарттарының ережелерін ескере отырып әзірленді.
2. Ұлттық жоспарда:
1) 2014 жылы шығарындылары көміртегі қостотығының 20 000 тоннасынан асатын табиғат пайдаланушылардың 2016 – 2020 жылдар кезеңіне арналған көміртегі қостотығының шығарындыларына квота (лимит) белгіленеді;
2) 2013 – 2014 жылдардағы көміртегі қостотығының жиынтық шығарындыларының орташа мәні деңгейіндегі базалық желі белгіленеді;
3) 2014 – 2015 жылдарға арналған Ұлттық жоспарға енгізілмеген, көміртегі қостотығының шығарындылары 20 000 тоннадан асып кеткен табиғат пайдаланушылар үшін базалық желі ретінде 2014 жылы тәуелсіз аккредиттелген ұйым растаған көміртегі қостотығы шығарындыларының көлемі белгіленеді;

Об утверждении Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов на 2016 - 2020 годы и внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2012 года № 586 "Об утверждении Правил распределения квот на выбросы парниковых газов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1138.
Вводится в действие с 1 января 2016 года.
В целях реализации подпункта 7) статьи 16 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов на 2016 – 2020 годы.
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 15.06.2017 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 1138
Национальный план
распределения квот на выбросы парниковых газов
на 2016 – 2020 годы
1. Общие положения
1. Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов на 2016 – 2020 годы (далее – Национальный план) разработан в соответствии с подпунктом 7) статьи 16 Экологического кодекса Республики Казахстан, Правилами распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2012 года № 586, а также учетом положений международных договоров Республики Казахстан в области изменения климата.
2. Национальный план:
1) квотирует (лимитирует) выбросы двуокиси углерода природопользователей на период 2016 – 2020 годов, выбросы которых в 2014 году превышают 20 000 тонн двуокиси углерода;
2) устанавливает базовую линию на уровне среднего значения от совокупных выбросов двуокиси углерода за 2013 – 2014 годы;
3) для природопользователей, не включенных в Национальный план 2014 – 2015 годов, выбросы которых превысили 20 000 тонн двуокиси углерода, в качестве базовой линии устанавливает объемы выбросов двуокиси углерода, подтвержденные независимой аккредитованной организацией за 2014 год;

4) тиісті табиғат пайдаланушылар пайдаланатын барлық көздер үшін экономика салалары бойынша, сондай-ақ табиғат пайдаланушылар бойынша 2016 – 2020 жылдарға бөлінетін квота бірліктерінің саны айқындалады. 2016 – 2020 жылдарға бөлінетін квота бірліктерінің саны көміртегі қостотығының шығарындыларын азайту жөніндегі міндеттемелерді ескере отырып, 2020 жылға дейін базалық желінің 0 %-ы мөлшерінде есептелді;
5) экономиканың басым секторларындағы жаңа қондырғыларға арналған квота көлемінің резервін құрайтын квота бірліктерінің саны айқындалады;
6) табиғат пайдаланушылардың парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлуге метан шығарындылары енгізілмейді және олар парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобалар шеңберінде реттеледі.
2. 2016 – 2020 жылдарға арналған экономика салалары бойынша парниктік газдар шығарындыларына квота көлемі және табиғат пайдаланушылар үшін квота көлемі
3. Экономиканың мұнай-газ, энергетика, тау-кен металлургиясы және химия салаларында қызметін жүзеге асыратын табиғат пайдаланушылар үшін 746513884,25 бірлік мөлшеріндегі квота көлемі осы Ұлттық жоспарға 1-қосымшаға сәйкес 2016 – 2020 жылдарға тегін бөлінеді.
4. Салалар бөлінісінде табиғат пайдаланушылар арасындағы квота көлемінің бірліктері осы Ұлттық жоспарға 2-қосымшаға сәйкес бөлінеді.
3. Парниктік газдар шығарындыларына 2016 – 2020 жылдарға арналған квота көлемінің резерві
6. Ұлттық жоспардың квота көлемінің резерві тиісті кезеңге арналған ұлттық жалпы ішкі өнімнің болжамдалатын жыл сайынғы өсу қарқынының орташа көрсеткіші бойынша есептелді.
7. 2016 – 2020 жылдарға арналған квота көлемінің резерві 21947508,17 квота бірлігін құрайды.
Парниктік газдар
шығарындыларына квоталар
бөлудің 2016 – 2020 жылдарға
арналған ұлттық жоспарына
1-қосымша
Экономика салалары бойынша квота көлемінің бірліктері
Экономика саласы
Саладағы кәсіпорындар саны
2016 – 2020 жылдарға арналған квота бірліктерінің көлемі, көміртегі қостотығының тоннасы
Энергетика
53

4) определяет на 2016–2020 годы количество распределяемых единиц квот по отраслям экономики, а также природопользователям для всех источников, эксплуатируемых соответствующими природопользователями. Количество распределяемых единиц квот на 2016–2020 годы рассчитано с учетом обязательств по сокращению выбросов двуокиси углерода в размере 0% от базовой линии до 2020 года;
5) определяет количество единиц квот, составляющих резерв объема квот, предназначенных для новых установок в приоритетных секторах экономики;
6) не включает выбросы метана в распределение квот на выбросы парниковых газов природопользователям и регулирует их в рамках внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов.
2. Объем квот на выбросы парниковых газов по отраслям экономики
и объемы квот для природопользователей на 2016–2020 годы
3. Объем квоты в количестве 746513884,25 единиц для природопользователей, осуществляющих деятельность в нефтегазовой, энергетической, горно-металлургической и химической отраслях экономики, распределяется бесплатно на 2016-2020 годы согласно приложению 1 к настоящему Национальному плану.
4. Единицы объема квот между природопользователями в разрезе отраслей распределяются согласно приложению 2 к настоящему Национальному плану.
3. Резерв объема квот на выбросы парниковых газов
на 2016–2020 годы
6. Резерв объема квот Национального плана рассчитан по среднему показателю прогнозируемого ежегодного темпа роста валового внутреннего национального продукта на соответствующий период.
7. Резерв объема квот на 2016-2020 годы составляет
21 947 508,17 единицы квот.
Приложение 1
к Национальному плану
распределения квот
на выбросы парниковых
газов на 2016 – 2020 годы
Единицы объема квот по отраслям экономики
Отрасль экономики
Количество предприятий отрасли
Объем единиц квот на
2016-2020 гг., тонн двуокиси углерода
Энергетическая
53