"Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 27 ақпандағы № 122 қаулысы
2016 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. «Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң мәселелерi» туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 41, 532-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Әдiлет  министрлiгi туралы ережеде:
15-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) заңды тұлғаларды, жылжымайтын мүлікке құқықтарды, орталық мемлекеттiк органдардың және ведомстволардың, жергiлiктi өкiлдi және
атқарушы органдардың, сондай-ақ әкімдердің нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк есепке алуды қамтамасыз ету;»;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу, жылжымайтын мүлiктi
мемлекеттiк техникалық зерттеп-қарау және жылжымалы мүлiк кепiлiнiң
тiзiлiмiн жүргiзу саласында мемлекеттiк саясатты iске асыру;»;
16-тармақта:
30)37)40) және 46) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«30) төреліктерде, шетелдік төреліктерде, шетелдік мемлекеттік және сот органдарында, сондай-ақ дауларды төрелікте (сотта) реттегенге дейінгі процесте мемлекеттің мүдделерін қорғауды және білдіруді қамтамасыз ету;»;
«37) басқа тұлғалардың өтініші бойынша сотқа олардың құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерін, сол сияқты Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 55-бабында белгіленген тәртіппен қоғамдық немесе мемлекеттік мүдделерді қорғау туралы талап-арызбен сотқа жүгіну;»;
«40) құқықтық ақпараттандыруды қамтамасыз ету, нормативтiк құқықтық актiлердiң эталондық бақылау банкiн жүргiзуді, Қазақстанда құқықтық ақпараттың бiрыңғай компьютерлiк жүйесiн жүргiзуді қамтамасыз ету;»;
«46) төреліктерде, шетелдік төреліктерде, шетелдік мемлекеттік және сот органдарында, сондай-ақ дауларды төрелікте (сотта) реттегенге дейінгі процесте мемлекеттің мүдделерін қорғау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі тартатын шетелдік заң консультанттарының жұмысын үйлестіру;»;
мынадай мазмұндағы 51) тармақша алып тасталсын:
«51) мемлекеттік органдарды құқықтық қамтамасыз ету тиімділігін бағалау;»;
52)62)68)69) және 70) тармақшалар алып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 2016 года № 122
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п.2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 «Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 41, ст. 532) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) осуществление государственной регистрации юридических лиц, прав на недвижимое имущество, нормативных правовых актов центральных государственных органов и ведомств, местных представительных и исполнительных органов, а также акимов, обеспечение государственного учета нормативных правовых актов Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) реализация государственной политики в сфере регистрации залога движимого имущества, государственного технического обследования недвижимого имущества и ведения реестра залога движимого имущества;»;
в пункте 16:
подпункты 30)37)40) и 46) изложить в следующей редакции:
«30) обеспечение защиты и представления интересов государства в арбитражах, иностранных арбитражах, иностранных государственных и судебных органах, а также в процессе до арбитражного (судебного) урегулирования споров;»;
«37) обращение с иском в суд в защиту прав, свобод и законных интересов других лиц по их просьбе, а равно общественных или государственных интересов в порядке, установленном статьей 55 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан;»;
«40) обеспечение правовой информатизации, обеспечение ведения эталонного контрольного банка нормативных правовых актов, ведения единой в Казахстане компьютерной системы правовой информации;»;
«46) координация работы иностранных юридических консультантов, привлекаемых Правительством Республики Казахстан для защиты и
представления интересов государства в арбитражах, иностранных арбитражах, иностранных государственных и судебных органах, а также в процессе до арбитражного (судебного) урегулирования споров;»;
подпункт 51) следующего содержания исключить:
«51) оценка эффективности правового обеспечения государственных органов;»;
подпункты 52)62)68)69) и 70) исключить;

мынадай мазмұндағы 72-2), 72-3), 72-4), 72-5), 72-6), 72-7), 72-8), 72-9), 72-10), 72-11), 72-12), 72-13) тармақшалармен толықтырылсын:
«72-2) сот орындаушылары қаулыларының үлгілік нысандарын әзірлеу және бекіту;
72-3) жеке сот орындаушылары көрсеткен мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы есеп пен жиынтық есеп нысанын әзірлеу және бекіту;
72-4) жеке сот орындаушыларының мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуі туралы келісім нысанын әзірлеу және бекіту;
72-5) жеке сот орындаушысының алиментті және жалақыны өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттарды орындауымен байланысты қызметіне ақы төлеу тәртібін белгілеу;
72-6) жеке сот орындаушысының қызметтік үй-жайының орналасқан жеріне және жабдықталуына қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту;
72-7) тағылымдамадан өткен және жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттарын белгілеу;
72-8) жеке сот орындаушыларының куәлігі мен жеке мөрінің үлгілерін әзірлеу және бекіту;
72-9) жеке сот орындаушысында тағылымдамадан өту қағидаларын  әзірлеу және бекіту;
72-10) жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу сомасының  мөлшерін әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекіту үшін ұсыну;
72-11) жеке сот орындаушыларын есептік тіркеу тәртібін әзірлеу және бекіту;
72-12) жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу жөніндегі комиссияның ережесін әзірлеу және бекіту;
72-13) жеке сот орындаушысының алиментті және жалақыны өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша мәжбүрлеу шараларын қабылдаумен байланысты қызметіне ақы төлеу мөлшерін әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекіту үшін ұсыну;»;
95) және 97) тармақшалар алып тасталсын;
98)101)105)106)107) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«98) азаматтық хал актілерін тіркеу мәселелері бойынша аумақтық әділет бөлімшелеріне әдістемелік көмек көрсету;»;
«101) заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу, филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу;»;
«105) жылжымайтын мүлiкке құқықтарды мемлекеттiк тiркеу саласындағы қызметтi мемлекеттiк реттеу;
106) «Азаматтарға арналған үкiмет» мемлекеттiк корпорациясының (бұдан әрi – Мемлекеттiк корпорация) қызметiн құзыретi шегiнде тексерудi жүзеге асыру;
107) жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу бөлігінде құқықтық кадастр ақпараттық жүйесiн қалыптастыру және жылжымалы мүлiк кепiлiнiң құқықтық кадастры ақпараттық жүйелері мен тiзiлiмін жүргiзу;»;

дополнить подпунктами 72-2), 72-3), 72-4), 72-5), 72-6), 72-7), 72-8), 72-9), 72-10), 72-11), 72-12), 72-13) следующего содержания:
«72-2) разработка и утверждение типовых форм постановлений судебных исполнителей;
72-3) разработка и утверждение формы отчета и сводного отчета об оказанной частными судебными исполнителями гарантированной государством юридической помощи;
72-4) разработка и утверждение формы соглашения об оказании гарантированной государством юридической помощи частными судебными исполнителями;
72-5) установление порядка оплаты деятельности частного судебного исполнителя, связанной с исполнением исполнительных документов о взыскании алиментов и заработной платы;
72-6) разработка и утверждение требований к местонахождению и оборудованию служебного помещения частного судебного исполнителя;
72-7) установление порядка и условий проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на занятие деятельностью частного судебного исполнителя;
72-8) разработка и утверждение образцов удостоверения и личной печати частных судебных исполнителей;
72-9) разработка и утверждение правил прохождения стажировки у частного судебного исполнителя;
72-10) разработка и представление для утверждения в Правительство Республики Казахстан размеров сумм оплаты деятельности частного судебного исполнителя;
72-11) разработка и утверждение порядка учетной регистрации частных судебных исполнителей;
72-12) разработка и утверждение положения комиссии по аттестации лиц, претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя;
72-13) разработка и представление для утверждения в Правительство Республики Казахстан размеров оплаты деятельности частного судебного исполнителя, связанной с принятием принудительных мер по исполнительным документам о взыскании алиментов и заработной платы;»;
подпункты 95) и 97) исключить;
подпункты 98)101)105)106) и 107) изложить в следующей редакции:
«98) оказание методической помощи территориальным подразделениям юстиции по вопросам регистрации актов гражданского состояния;»;
«101) государственная регистрация юридических лиц, учетная регистрация филиалов и представительств;»;
«105) государственное регулирование деятельности в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество;
106) осуществление проверки деятельности Государственной корпорации «Правительство для граждан» (далее – Государственная корпорация) в пределах компетенции;
107) формирование информационной системы правового кадастра в части государственной регистрации прав на недвижимое имущество и ведения информационных систем правового кадастра и реестра залога движимого имущества;»;

мынадай мазмұндағы 107-1), 107-2), 107-3), 107-4), 107-5), 107-6), 107-7) тармақшалармен толықтырылсын:
«107-1) ғимараттарды, құрылыстарды және (немесе) олардың  құрамдастарын мемлекеттiк техникалық зерттеп-қарау, жылжымалы мүлiк
кепiлiн тiркеу салаларында ақпараттық жүйелердi қолдауға қойылатын
талаптарды әзiрлеу және бекiту;
107-2) ғимараттарды, құрылыстарды және (немесе) олардың құрамдастарын мемлекеттiк техникалық зерттеп-қарау, жылжымалы мүлiк
кепiлiн тiркеу салаларында ақпараттық жүйелер мен дерекқорларға қол жеткiзу қағидаларын әзiрлеу және бекiту;
107-3) Мемлекеттік корпорацияның ғимараттарды, құрылыстарды және (немесе) олардың құрамдастарын мемлекеттiк техникалық зерттеп-қарау, жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу салаларында статистикалық және өзге де есептiлiктi ұсыну қағидаларын әзiрлеу және бекiту;
107-4) Мемлекеттiк корпорация өндiретiн және (немесе) өткiзетiн тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) бағаларын келісу;
107-5) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына қоғамдық мониторинг қорытындысын ескере отырып, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын арттыру жөнінде шаралар қабылдау;
107-6) заң жобалары тұжырымдамаларының жобаларын және нормативтік құқықтық актілердің жобаларын ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастыру және жария талқылау тәртібін келісу;
107-7) аймаққа бөлу коэффициентін есептеу әдістемесіне сәйкес елді мекендегі салық салу объектісінің орналасқан жерін ескеретін аймаққа бөлу коэффициентiн (К айм.) келісу;»;
мынадай мазмұндағы 118-1) тармақшамен толықтырылсын:
«118-1) адвокат көрсететін заң көмегіне ақы төлеу және қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу тәртібін әзірлеу және бекіту;»;
17-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқығы бар.».
2. Осы қаулы 2016 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші, қырық екінші және қырық төртінші абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К.Мәсімов

дополнить подпунктами 107-1), 107-2), 107-3), 107-4), 107-5), 107-6), 107-7) следующего содержания:
«107-1) разработка и утверждение требований к сопровождению информационных систем в области государственного технического обследования зданий, сооружений и (или) их составляющих, в сфере регистрации залога движимого имущества;
107-2) разработка и утверждение правил доступа к информационным системам и базам данных в области государственного технического обследования зданий, сооружений и (или) их составляющих, в сфере регистрации залога движимого имущества;
107-3) разработка и утверждение правил предоставления Государственной корпорацией статистической и иной отчетной информации в области государственного технического обследования зданий, сооружений и (или) их составляющих, в сфере регистрации залога движимого имущества;
107-4) согласование цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые Государственной корпорацией;
107-5) принятие мер по повышению качества оказания государственных услуг с учетом заключения общественного мониторинга качества оказания государственных услуг;
107-6) согласование порядка размещения и публичного обсуждения проектов концепций законопроектов и проектов нормативных правовых актов на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;
107-7) согласование коэффициента зонирования (К зон), учитывающего месторасположение объекта налогообложения в населенном пункте в соответствии с методикой расчета коэффициента зонирования;»;
дополнить подпунктом 118-1) следующего содержания:
«118-1) разработка и утверждение порядка оплаты юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством;»;
подпункт 3) пункта 17 изложить в следующей редакции:
«3) осуществлять иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорокового, сорок первого, сорок второго и сорок четвертого пункта 1, которые вводятся в действие с 1 марта 2016 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                     К. Масимов