"Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 891 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 504 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 27 қазандағы № 950 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.10.2023 № 950 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 891 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 51, 691-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидасында:
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) сарапшы – сараптамалық қорытынды беретін, сондай-ақ тиісті біліктілігі, ғылыми дәрежесі (ғылым докторы/кандидаты) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар жеке тұлға.
Ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық жобалар мен бағдарламалардың МҒТС үшін тартылатын сарапшының соңғы бес жылда Хирш индексі бар рецензияланатын ғылыми журналдарда жарияланған кемінде бес ғылыми мақаласы болуы тиіс. Әскери, гуманитарлық, қоғамдық, саяси және әлеуметтік ғылымдар саласында маманданған адамдарға соңғы бес жылда кемінде бес Хирш индексінің болуы жөніндегі талап қолданылмайды;";
8), 9), 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) кешенді сараптама – білімнің әртүрлі салаларындағы немесе білімнің бір саласының әртүрлі ғылыми бағыттарындағы мамандар болып табылатын сарапшылар тобының бірлескен жұмысын ұйымдастыру жолымен өткізілетін сараптама, оның нәтижесі түсініктемелері мен бағалау өлшемшарттары бойынша балдары келісілген сараптамалық қорытынды болып табылады;
9) комиссиялық сараптама – бір ғылыми бағыт шегіндегі мамандар болып табылатын сарапшылар тобының бірлескен жұмысын ұйымдастыру жолымен өткізілетін сараптама, оның нәтижесі түсініктемелері мен бағалау өлшемшарттары бойынша балдары келісілген сараптамалық қорытынды болып табылады;
10) МҒТС қорытындысы – ұйымдастырушының МҒТС объектісі бойынша бағалаудың әрбір өлшемшарты бойынша балдарды жинақтау негізінде осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысанда жасаған ресми қорытындысы;";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 891 "Об утверждении Правил организации и проведения государственной научно-технической экспертизы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 504. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 октября 2023 года № 950.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.10.2023 № 950 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 891 "Об утверждении Правил организации и проведения государственной научно-технической экспертизы" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 51, ст. 691) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и проведения государственной научно-технической экспертизы, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) эксперт – физическое лицо, представляющее экспертное заключение, а также имеющее соответствующую квалификацию, ученую степень (доктор/кандидат наук) или степень доктора философии (PhD), доктора по профилю и стаж работы по специальности не менее пяти лет.
Эксперт, привлекаемый для ГНТЭ научных, научно-технических и инновационных проектов и программ, должен иметь опубликованные научные статьи в рецензируемых научных журналах с индексом Хирша не менее пяти за последние пять лет. На лиц, специализирующихся в области военных, гуманитарных, общественных, политических и социальных наук, требование по наличию индекса Хирша не менее пяти за последние пять лет не распространяется;";
подпункты 8), 9), 10) изложить в следующей редакции:
"8) комплексная экспертиза – экспертиза, проводимая путем организации совместной работы группы экспертов, являющихся специалистами в различных областях знаний или различных научных направлениях одной области знания, результатом которой является экспертное заключение с согласованными комментариями и баллами по критериям оценки;
9) комиссионная экспертиза – экспертиза, проводимая путем организации совместной работы группы экспертов, являющихся специалистами в пределах одного научного направления, результатом которой является экспертное заключение с согласованными комментариями и баллами по критериям оценки;
10) заключение ГНТЭ – официальное заключение организатора, составленное по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, на основе обобщения баллов по каждому критерию оценки по объекту ГНТЭ;";

мынадай мазмұндағы 11), 12), 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"11) ғылыми этиканың бұзылу фактілері – плагиат, деректерді бұрмалау, ойдан шығару, жалған тең авторлық, өтінімдерде өзгелердің нәтижелерін иемдену, қаржыландырудың бір көзінің шеңберінде өтінім берушінің ғылыми жобаны және (немесе) бағдарламаны түрлі бағыттарға жолдауы, МҒТС объектісін өтінім берушінің қайталауы, сондай-ақ зерттеу объектілері (жанды табиғат пен тіршілік ортасының объектілері) мен зерттеушілердің құқықтарын, қауіпсіздігі мен саулығын қорғауды қоса алғанда, ғылыми-зерттеу нәтижелерін жоспарлау, бағалау, іріктеу, жүргізу және тарату процесіндегі өзге де бұзушылықтар;
12) жеке тіркеу нөмірі (бұдан әрі – ЖТН) – бюджет қаражаты есебінен гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға өтінім беруші ұсынған МҒТС объектісінің жеке тіркеу нөмірі. ЖТН алу үшін конкурс жарияланған кезден бастап тапсырыс беруші өтінім қабылдайтын соңғы мерзімге дейін гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурсқа қатысушылар объектілерді ұйымдастырушының интернет-ресурсында тіркейді;
13) шекті балл – ғылымның басым бағытына бөлінген қаржыландыру көлемі аяқталатын МҒТС балы. Шекті балл ең жоғары балдан бастап, өтінімдердің "жоғарыдан төмен" сараланған тізіміндегі қаржыландырудың мәлімделген сомасын қосу арқылы анықталады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық жобалар мен бағдарламалар (оның ішінде ғылым мен техника саласындағы Мемлекеттік сыйлықты алу үшін ұсынылған ғылыми-зерттеу жұмыстары, нысаналы ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламалар, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберіндегі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы аралық есептер, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы қорытынды есептер) МҒТС объектілері болып табылады.";
8-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жоспарланатын операциялар арқылы ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық жобалар мен бағдарламалардың мақсаттарына қол жеткізу мүмкіндіктерін, еңбек, материалдық ресурстардың болжамды шығындарының қажеттілігі мен жеткіліктілігін бағалау;";
6), 7) тармақшалар алып тасталсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Тапсырыс беруші ұйымдастырушыға осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заңнамада белгіленген талаптарға сәйкес бюджет қаражаты есебінен гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға ұсынылған МҒТС объектілеріне және өзге де МҒТС объектілеріне МҒТС жүргізу үшін конкурсқа өтінімдер қабылдаудың соңғы мерзімі аяқталғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде өтінім береді. Тапсырыс беруші сондай-ақ бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде ұсынылған МҒТС объектілері үшін жүргізілетін ғылыми зерттеулердің нәтижелілігі мониторингінің индикаторлары мен жетекші сұрақтарын көрсете отырып, қосымша бағалау өлшемшарттарының тізбесін ұсынады.
Өтінім беруші ЖТН алған күннен бастап ұйымдастырушы өтінімдерді мынадай талаптардың сақталуы тұрғысынан тексереді:

дополнить подпунктами 11), 12), 13) следующего содержания:
"11) факты нарушений научной этики – плагиат, фальсификация, фабрикация данных, ложное соавторство, присвоение чужих результатов в заявках, направление заявителем научного проекта и (или) программы на разные направления в рамках одного и того же источника финансирования, дублирование заявителем объекта ГНТЭ, а также иные нарушения в процессе планирования, оценки, отбора, проведения и распространения результатов научных исследований, включая защиту прав, безопасности и благополучия объектов исследования (объектов живой природы и среды обитания) и исследователей;
12) индивидуальный регистрационный номер (далее – ИРН) – индивидуальный регистрационный номер объекта ГНТЭ, представленного заявителем на грантовое или программно-целевое финансирование за счет средств бюджета. Для получения ИРН с момента объявления конкурса до окончательного срока приема заявки заказчиком участники конкурса на грантовое или программно-целевое финансирование регистрируют объекты на интернет-ресурсе организатора;
13) пограничный балл – балл ГНТЭ, на котором заканчивается объем финансирования, выделенного на приоритетное направление науки. Пограничный балл определяется при суммировании заявленных сумм финансирования в ранжированном списке заявок, начиная с наивысшего балла "сверху вниз".";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Объектами ГНТЭ являются научные, научно-технические и инновационные проекты и программы (в том числе научно-исследовательские работы, выдвинутые на соискание Государственной премии в области науки и техники, целевые научные, научно-технические программы, промежуточные отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности в рамках программно-целевого финансирования, итоговые отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности).";
в пункте 8:
подпункт 2) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) оценка возможностей достижения целей научных, научно-технических и инновационных проектов и программ посредством планируемых операций, необходимости и достаточности предполагаемых затрат труда, материальных ресурсов;";
подпункты 6), 7) исключить;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Заказчик подает организатору заявки на проведение ГНТЭ объектов ГНТЭ, представленных на грантовое или программно-целевое финансирование за счет средств бюджета, в соответствии с требованиями, установленными законодательством, и иных объектов ГНТЭ по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в течение пяти календарных дней после истечения окончательного срока приема заявок на конкурс. Для объектов ГНТЭ, представленных в рамках программно-целевого финансирования, заказчик также предоставляет перечень дополнительных критериев оценки с указанием наводящих вопросов и индикаторов мониторинга результативности проводимых научных исследований.
Со дня получения ИРН заявителем заявки проверяются организатором на соблюдение следующих требований:

1) гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға ұсынылған МҒТС объектісінде ЖТН болуы;
2) өтінімді ресімдеудің конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келуі (ерекше және қосымша шарттар болғанда);
3) талап етілген құжаттардың толық көлемде ұсынылуы;
4) плагиат және МҒТС объектісі тақырыбының немесе мазмұнының МҒТС-қа бұрын немесе бір уақытта берілген объектілерімен қайталану фактілерінің болмауы. Көрсетілген фактілер болған жағдайда дәлелдер, негіздемелер келтірілуі, оның ішінде техникалық құралдарды қолдану және мамандануы МҒТС объектісіне сәйкес келетін тәуелсіз мамандарды тарту арқылы келтірілуі тиіс;
5) гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурсқа қатысушыда ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісін аккредиттеу туралы куәліктің болуы;
6) гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған өтінімнің электрондық нұсқасының қағаз нұсқасына сәйкестігі;
7) МҒТС объектісі бойынша бұрын алынған шекті бағаның төмен болмауы немесе ғылыми этиканы бұзу фактілерінің анықталмауы;
8) этика мәселелері бойынша орталық немесе жергілікті комиссиялардың оң қорытындысының (адамдарға және жануарларға жүргізілетін биомедициналық зерттеулер үшін) болуы.
Ұйымдастырушы өтінімдер келіп түскен күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде осы тармақта көрсетілген талаптарға сәйкес келмейтін МҒТС объектілерін МҒТС жүргізбей қайтарады.
Тапсырыс беруші МҒТС объектілерін өтінім берушіге қайтарады және ұйымдастырушы қайтарған күнінен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде қайтарылған МҒТС объектілерінің тізбесін өз интернет-ресурсында жариялайды.
Осы тармақта көрсетілген талаптарға сәйкес келетін МҒТС объектілері тапсырыс берушіден өтінім түскен күннен бастап күнтізбелік он бес күн өткен соң МҒТС жүргізуге жатады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. МҒТС ұйымдастыру және жүргізу мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) сарапшыларды іріктеу және олармен МҒТС жүргізу бойынша қызметтер көрсету туралы шарт жасасу – күнтізбелік он бес күннен аспайды;
2) МҒТС жүргізу – сарапшымен шарт жасасқан күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайды.
Ұйымдастырушы әрбір кезеңнің аяқталғаны туралы ақпаратты ол аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде өз интернет-ресурсында жариялайды.
Мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ғылыми және ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларға сараптама ұйымдастыру және жүргізу Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптары сақтала отырып жүргізіледі. Сарапшылар құрамын іріктеу қазақстандық ғалымдар қатарынан жүзеге асырылады.";

1) наличие ИРН у объекта ГНТЭ, представленного на грантовое или программно-целевое финансирование;
2) соответствие оформления заявки требованиям конкурсной документации (при наличии особых и дополнительных условий);
3) представление требуемых документов в полном объеме;
4) отсутствие фактов плагиата и дублирования темы или содержания объекта ГНТЭ с ранее или одновременно поданными объектами ГНТЭ. При наличии указанных фактов должны быть приведены доказательства, обоснования, в том числе с применением технических средств и привлечением независимых специалистов, специализация которых соответствует объекту ГНТЭ;
5) наличие у участника конкурса на грантовое или программно-целевое финансирование свидетельства об аккредитации субъекта научной и (или) научно-технической деятельности;
6) соответствие электронной версии заявки на грантовое или программно-целевое финансирование бумажной версии;
7) отсутствие низких пороговых оценок, полученных ранее по объекту ГНТЭ, или отсутствие фактов нарушения научной этики;
8) наличие положительного заключения центральной или локальных комиссий по вопросам этики (для биомедицинских исследований над людьми и животными).
Организатор в течение пятнадцати календарных дней со дня поступления заявки возвращает заказчику без проведения ГНТЭ объекты ГНТЭ, которые не соответствуют требованиям, указанным в настоящем пункте.
Заказчик возвращает объекты ГНТЭ заявителю и публикует на своем интернет-ресурсе перечень возвращенных объектов ГНТЭ в течение пятнадцати календарных дней со дня возврата от организатора.
Объекты ГНТЭ, соответствующие требованиям, указанным в настоящем пункте, подлежат ГНТЭ после истечения пятнадцати календарных дней со дня поступления заявки от заказчика.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Организация и проведение ГНТЭ включают следующие этапы:
1) подбор экспертов и заключение с ними договоров об оказании услуг по проведению ГНТЭ – не более пятнадцати календарных дней;
2) проведение ГНТЭ – не более тридцати календарных дней со дня заключения договора с экспертом.
Организатор опубликовывает на своем интернет-ресурсе информацию о завершении каждого этапа в течение пяти рабочих дней после его окончания.
Организация и проведение экспертизы научных и научно-технических проектов и программ, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, проводятся с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах. Подбор состава экспертов осуществляется из числа казахстанских ученых.";

мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Ұйымдастырушы МҒТС нәтижелерінің негізінде гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру конкурсына тапсырылған, әрбір бағалау өлшемшарты бойынша орташа және жоғары шекті баға алған МҒТС объектілерінің қорытынды балл шамасына қарай сараланған тізімін жасап, онда мәлімделген қаржыландыру сомаларын көрсетеді.
Сараланған тізім негізінде ұйымдастырушы шекті балды анықтайды және:
1) гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға ұсынылған, қорытынды балдары шекті балдан жоғары МҒТС объектілерін қамтитын басым тізімді;
2) гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға ұсынылған, қорытынды балдары шекті балға тең МҒТС объектілерін қамтитын шекті тізімді;
3) гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға ұсынылған, қорытынды балдары шекті балдан төмен МҒТС объектілерін қамтитын резервтік тізімді жасайды.
Басым, шекті және резервтік тізімдерді қалыптастыру уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның конкурстық құжаттамасында көзделген ғылымның әрбір басым бағытына бөлінген гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде жүзеге асырылады.
Ұйымдастырушы гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға ұсынылған МҒТС объектілері бойынша МҒТС нәтижелерін ұлттық ғылыми кеңес шешім қабылдағанға дейін ұлттық ғылыми кеңестерге берілгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде өтініш берушінің электрондық мекенжайына жолдайды.
Гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға ұсынылған МҒТС объектілерін, басым бағыттар бойынша бөлінген МҒТС объектілерінің басым, шекті және резервтік тізімдерін МҒТС нәтижелерімен бірге ұйымдастырушы тиісті ұлттық ғылыми кеңестердің қарауына МҒТС аяқталған кезден бастап күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей жолдайды.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Ұйымдастырушы өзінің интернет-ресурсында:
1) конкурс шеңберінде бюджет қаражаты есебінен гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға ұсынылған МҒТС объектілері бойынша МҒТС қорытындысы негізінде ұсынылған қорытынды балдарын көрсетілген конкурс шеңберінде МҒТС-тің барлық объектілері бойынша МҒТС жүргізілгеннен кейін күнтізбелік үш күн ішінде;
2) басым бағыттар бойынша бөлінген МҒТС объектілерінің басым, шекті және резервтік тізімдерін;
3) МҒТС үшін тартылған сарапшылардың тізімін әліпби тәртібімен жыл сайын жылдың соңында жариялайды.";
мынадай мазмұндағы 18-тармақпен толықтырылсын:
"18. МҒТС объектісі МҒТС-қа ұсынылған кезден бастап ұлттық ғылыми кеңестер қарағанға дейін өтініш берушілер, ғылыми жетекшілер және (немесе) сарапшылар:

дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. Организатор на основе результатов ГНТЭ составляет ранжированный по величине итогового балла список объектов ГНТЭ, поданных на конкурс грантового или программно-целевого финансирования, набравших средние и высокие пороговые оценки по каждому критерию оценки, с указанием в нем заявленных сумм финансирования.
На основе ранжированного списка организатором определяется пограничный балл и составляется:
1) приоритетный список, включающий объекты ГНТЭ, представленные на грантовое или программно-целевое финансирование, с итоговыми баллами, превышающими пограничный балл;
2) пограничный список, включающий объекты ГНТЭ, представленные на грантовое или программно-целевое финансирование, с итоговыми баллами, равными пограничному баллу;
3) резервный список, включающий объекты ГНТЭ, представленные на грантовое или программно-целевое финансирование, с итоговыми баллами ниже пограничного балла.
Формирование приоритетного, пограничного и резервного списков осуществляется в рамках грантового или программно-целевого финансирования на каждое приоритетное направление науки, предусмотренного в конкурсной документации уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа.
Результаты ГНТЭ по объектам ГНТЭ, представленным на грантовое или программно-целевое финансирование, до принятия решения национальным научным советом направляются организатором на электронный адрес заявителя в течение десяти календарных дней после передачи национальным научным советам.
Объекты ГНТЭ, представленные на грантовое или программно-целевое финансирование, приоритетные, пограничные и резервные списки объектов ГНТЭ, распределенных по приоритетным направлениям, вместе с результатами ГНТЭ направляются организатором на рассмотрение соответствующим национальным научным советом не позднее, чем за семь календарных дней с момента завершения ГНТЭ.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Организатор публикует на своем интернет-ресурсе:
1) итоговые баллы, представленные на основе заключения ГНТЭ по объектам ГНТЭ, поданным в рамках конкурса на грантовое или программно-целевое финансирование за счет средств бюджета, в течение трех календарных дней после проведения ГНТЭ по всем объектам ГНТЭ в рамках указанного конкурса;
2) приоритетные, пограничные и резервные списки объектов ГНТЭ, распределенных по приоритетным направлениям;
3) список экспертов, привлеченных для ГНТЭ, в алфавитном порядке ежегодно в конце года.";
дополнить пунктом 18 следующего содержания:
"18. С момента представления объекта ГНТЭ на ГНТЭ до рассмотрения национальными научными советами заявители, научные руководители и (или) эксперты:

1) ғылыми этиканың бұзылу фактілеріне ден қояды, мүдделер қақтығысын болдырмау және реттеу шараларын қабылдайды;
2) объективті, толық және нақтыланған мәліметтерді ұсынады;
3) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің процесі мен нәтижелерін бұрмаламайды;
4) басқа тұлғалардың зияткерлік меншік құқықтарын бұзуға немесе басқа да ғылыми-зерттеу қызметіне зиян келтіруге әкеп соғатын әрекет (әрекетсіздік) жасамайды.
Сарапшы мынадай жағдайларда:
1) өтінімнің мақұлдануы немесе қабылданбауы нәтижесіне өзі жеке немесе қаржылық жағынан мүдделі болғанда;
2) соңғы үш жылдағы тең авторлықты, өтінімді дайындау кезінде тікелей қатысуды, зерттеу нәтижелері бойынша бірлескен жарияланымдарды жоспарлауды және осы нәтижелерді соңғы үш жыл ішінде қолдануды қоса алғанда, ғылыми жобаның және (немесе) бағдарламаның орындаушысымен бірлескен жарияланымдары болғанда;
3) соңғы үш жыл ішінде ғылыми жоба және (немесе) бағдарлама орындаушысына тікелей басшы болып табылғанда, оған бағынышты болғанда немесе консультациялық қызметтер көрсеткенде;
4) ғылыми жоба және (немесе) бағдарлама орындаушысының жұбайы/зайыбы немесе жақын туысы болып табылғанда;
5) ғылыми жоба және (немесе) бағдарлама орындаушысының ата-анасының, жұбайының/зайыбының жақын туысы болып табылғанда;
6) ұлттық ғылыми кеңестің мүшесі болып табылғанда нақты ғылыми жобаға және (немесе) бағдарламаға МҒТС жүргізбейді.
Осы Қағиданың 2-тармағының 11) тармақшасында белгіленген ғылыми этиканы бұзу фактілеріне жол берілмейді. Ғылыми этиканы бұзу фактілері болған жағдайда дәлелдер, негіздемелер келтірілуі, оның ішінде техникалық құралдарды қолдану және мамандануы МҒТС объектілеріне сәйкес келетін тәуелсіз мамандарды тарту арқылы келтірілуі тиіс.";
көрсетілген Қағидаға 1, 2, 3, 4 және 6-қосымшалар осы қаулыға 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 504 қаулысына
1-қосымша
Мемлекеттік ғылыми-техникалық
сараптаманы ұйымдастыру және
жүргізу қағидасына
1-қосымша
Нысан
________________________________________
(МҒТС объектісінің ЖТН мен атауы)
мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың қорытындысы
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Орташа балл
(1-ден 9-ға дейін)
Барлық сарапшылардың жетекші сұрақтарға жауаптарымен қоса түсініктемелері
1
2
3
4
Қорытынды балл (бағалау өлшемшарттары бойынша балл сомасы)
Қорытынды балдың шекті бағасы (төмен, орташа немесе жоғары)
Күшті тұстары
Әлсіз тұстары
Ұйымдастырушы ____________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 504 қаулысына
2-қосымша
Мемлекеттік ғылыми-техникалық
сараптаманы ұйымдастыру және
жүргізу қағидасына
2-қосымша
Нысан
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық жобалар бойынша гранттық қаржыландыруға арналған конкурсқа қатысуға
өтінім

1) реагируют на факты нарушения научной этики, принимают меры по предотвращению и урегулированию конфликта интересов;
2) предоставляют объективные, полные и достоверные сведения;
3) не искажают процесс и результаты научной и (или) научно-технической деятельности;
4) не совершают действия (бездействие), которые влекут нарушение прав интеллектуальной собственности или нанесение иного ущерба научно-исследовательской деятельности других лиц.
Эксперт не проводит ГНТЭ конкретного научного проекта и (или) программы в следующих случаях:
1) наличия личной или финансовой заинтересованности в результате одобрения или отклонения заявки;
2) наличия совместных публикаций с исполнителем научного проекта и (или) программы, включая соавторство за последние три года, непосредственного участия при подготовке заявки, планирования совместных публикаций по результатам исследования и применения этих результатов в течение последних трех лет;
3) непосредственного руководства над исполнителем научного проекта и (или) программы, нахождения в его подчинении или оказания ему консультационных услуг в течение последних трех лет;
4) нахождения в браке (супружестве) или близком родстве с исполнителем научного проекта и (или) программы;
5) нахождения в близком родстве с родителями, супругом (супругой) исполнителя научного проекта и (или) программы;
6) членства в национальном научном совете.
Не допускаются факты нарушений научной этики, установленные подпунктом 11) пункта 2 настоящих Правил. При наличии фактов нарушения научной этики должны быть приведены доказательства, обоснования, в том числе с применением технических средств и привлечением независимых специалистов, специализация которых соответствует объекту ГНТЭ.";
приложения 1, 2, 3, 4 и 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 504
Приложение 1
к Правилам организации и
проведения государственной
научно-технической экспертизы
Форма
Заключение государственной научно-технической экспертизы
________________________________________
(ИРН и наименование объекта ГНТЭ)
Наименование критериев оценки
Средний балл (от 1 до 9)
Комментарии всех экспертов с ответами на наводящие вопросы
1
2
3
4
Итоговый балл (сумма баллов по критериям оценки)
Пороговая оценка итогового балла
(низкая, средняя или высокая)
Сильные стороны
Слабые стороны
________________________________
Организатор ____________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 504
Приложение 2
к Правилам организации и
проведения государственной
научно-технической экспертизы
Форма
Заявка
на участие в конкурсе на грантовое финансирование
по научным и (или) научно-техническим проектам

1. Жалпы ақпарат
1. Жоба тақырыбының атауы.
2. Өтінім берілетін басым бағыт атауы.
3. Өтінім берілетін мамандандырылған ғылыми бағыт атауы.
4. Жобаны бастаудың болжанған күні және жобаның ұзақтығы.
5. Гранттық қаржыландырудың сұралатын сомасы (жобаны іске асырудың бүкіл мерзіміне және жылдар бойынша, мың теңге).
2. Жобаның сипаттамасы
1. Кіріспе бөлім [100 сөзден артық емес]
Бөлімде жобаның негізгі қатысушылары (жобаның ғылыми жетекшісі, тең жетекшісі), олардың ғылыми мүдделерінің бағыты, жоба идеясының қысқаша сипаттамасы көрсетіледі.
2. Жобаның мақсаты [100 сөзден артық емес]
Жобаның мақсаты ықшам және айқын баяндалып, жобаның тақырыбына сәйкес келуі керек.
3. Жобаның міндеттері [500 сөзден артық емес]
Бұл бөлімде жоба мақсатына қол жеткізудің тәсілі сипатталады, іске асырудың қысқаша түсініктемесімен алға қойылған міндеттері мен күтілетін нәтижелерінің тізбесі беріледі.
4. Ғылыми жаңашылдық және жобаның маңызы [2000 сөзден артық емес]
Бөлім мынадай ақпаратты қамтиды:
1) жобаны әзірлеудің алғышарттары, зерттелетін тақырыпқа қатысты әлемде жүргізілген алдыңғы ғылыми зерттеулерге және олардың осы жобамен өзара байланысына міндетті түрде шолу жасай отырып (түпмәтінде шолуда пайдаланылған әдебиетке жасалған сілтемелер көрсетілуі керек, олардың толық жазылуы "Библиография" деген 8-бөлімде ұсынылуы тиіс), ғылыми жаңалықтың негіздемесі. Бар болса, алдын ала нәтижелері көрсетіледі;
2) жобаның ұлттық және халықаралық ауқымдағы маңызы;
3) мәлімделген зерттеудің маңыздылығы мен қажеттілігін негіздеуге арналған тиісті білім беру саласының трендтерін қамтитын ғылыми және технологиялық қажеттіліктер (қажет болған жағдайда, әлеуметтік сұраныс пен (немесе) экономикалық және индустриялық мүдделерді қамту) (ғылыми бағдарламалар үшін);
4) алынған нәтижелердің ғылым мен технологияны дамытуға ықпалы және күтілетін әлеуметтік және экономикалық әсер.
Аталған бөлімді сипаттаған кезде мынадай бағыттарға назар аудару ұсынылады:
1) жоба идеяларының қолданыстағы аналогтардан түбегейлі айырмашылығына сипаттама беру қажет;
2) егер зерттеудің идеясы немесе нәтижесі әлемде бар болып, Қазақстанда болмаса, жобаның неліктен қаржыландырылуға тиіс екенін негіздеу қажет;
3) егер жобаның түпкі нәтижесі өнім болса, жобаның нысаналы саласында қазіргі уақытта қалыптасқан техника деңгейін отандық және шетелдік өндірушілердің жетістіктері туралы деректерді келтіре отырып сипаттау қажет;
4) ғылыми-техникалық жобалар, зерттеулер үшін жобаға негіз болған технологиялар, бәсекелі және/немесе баламалы технологиялар бойынша зерттеулер мен әзірлемелер саласындағы озық топтарды көрсету қажет.

1. Общая информация
1. Наименование темы проекта.
2. Наименование приоритетного направления, по которому подается заявка.
3. Наименование специализированного научного направления, по которому подается заявка.
4. Предполагаемая дата начала проекта и его продолжительность.
5. Запрашиваемая сумма грантового финансирования (на весь срок реализации проекта и по годам, в тыс. тенге).
2. Описание проекта
1. Вводная часть [не более 100 слов]
В разделе указываются основные участники проекта (научный руководитель проекта, соруководитель), направление их научных интересов, краткое описание идеи проекта.
2. Цель проекта [не более 100 слов]
Цель проекта должна быть изложена лаконично и четко и соответствовать теме проекта.
3. Задачи проекта [не более 500 слов]
В этом разделе описывается способ достижения цели проекта, приводится перечень поставленных задач с кратким пояснением их реализации и ожидаемых результатов.
4. Научная новизна и значимость проекта [не более 2000 слов]
Раздел включает следующую информацию:
1) предпосылки к разработке проекта, обоснование научной новизны, с обязательным обзором предшествующих научных исследований, проведенных в мире, относящихся к исследуемой теме, и их взаимосвязь с настоящим проектом (в контексте должны быть указаны ссылки на использованную в обзоре литературу, полная расшифровка которой должна быть представлена в разделе 8 "Библиография"). При наличии указываются предварительные результаты;
2) значимость проекта в национальном и международном масштабах;
3) научные и технологические нужды (при необходимости, включить социальный спрос и (или) экономическую и индустриальную заинтересованность), включающие тренды соответствующих областей знания для обоснования важности и необходимости заявленного исследования (для научных программ);
4) влияние полученных результатов на развитие науки и технологий и ожидаемый социальный и экономический эффект.
При описании данного раздела рекомендуется обратить внимание на следующие позиции:
1) необходимо дать описание принципиального отличия идей проекта от существующих аналогов;
2) если идея или результат исследования существует в мире, но не в Казахстане, необходимо обосновать, почему проект должен быть профинансирован;
3) если конечным результатом проекта будет продукт, необходимо описать сложившийся в настоящее время уровень техники в предметной области проекта, с приведением данных о достижениях отечественных и зарубежных производителей;
4) для научно-технических проектов необходимо указать лидирующие группы в области исследований и разработок по технологиям, конкурирующим и/или альтернативным технологиям, положенным в основу проекта.

3. Зерттеу әдістері және этикалық мәселелер
[1500 сөзден артық емес]
Бөлім мынадай ақпаратты қамтиды:
1) жобада пайдаланылатын ғылыми әдістерді алға қойылған мақсаттарға қол жеткізу тәсілдерінің негіздемесі, таңдалған тәсілдемелер негіздемесі ретінде сипаттау;
2) жобаны іске асырудың сыни нүктелері, балама жолдары;
3) жоба шеңберінде пайдаланылатын ғылыми этика қағидаттары мен нормаларының, яғни басқару, атап айтқанда, жоғары зияткерлік адалдық стандарттарын қолдау және деректердің ойдан шығарылуына және бұрмалануына, плагиатқа, жалған тең авторлыққа, ұжымдық зерттеулерді, басқа қатысушылардың келісімінсіз зерттеулерден алынған деректер мен тұжырымдарды жекелеген қатысушылардың пайдалануына жол бермеу этикалық рәсімдерінің сақталуын қамтамасыз ету тәсілдері;
4) адамдар мен жануарлардың қатысуымен жүргізілетін зерттеулерді өткізудің егжей-тегжейлі тәртібі мен тетігі, жоспарланған зерттеулердің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін сипаттау;
5) зерттеу нәтижелеріне арналған зияткерлік меншік құқықтарын ресімдеу және бөлу шарттары (зияткерлік меншікті қорғаудың қандай тәсілі таңдалатынын көрсету қажет).
4. Жобаны жоспарлау және басқару
[1500 сөзден артық емес]
Бөлім мынадай ақпаратты қамтиды:
1) зерттеу тобының құрамын, олардың ұстанымдарын, біліктіліктерін және жобадағы жұмыс бағыттарын сипаттау;
2) жоба кезеңдерін, алға қойылған міндеттерді, олардың маңыздылығының негіздемесін, Гант диаграммасын (алға қойылған міндеттер* уақыты (аймен)) қамтитын жұмыс жоспары.
Екі жылдық жоба үшін Гант диаграммасының үлгісі:
Р/с №
Жоба міндеттерінің, оны іске асыру жөніндегі іс-шаралардың атауы
Ұзақтығы (аймен)
Жұмыстарды орындаудың басталуы (күні/айы/жылы)
Жобаны іске асыру жылдары
1-жыл
2-жыл
3-жыл
3) жобаны іске асырудың әр жылы міндетті түрде түсіндірілген жобаның жалпы құнының (мың теңгемен) негіздемесі және шығыстар сметасы. Ағылшын тілінде ресімделген өтінімдерде шығыстар бабы доллардың теңгеге қатынасы бойынша бағамы көрсетіліп, АҚШ долларымен көрсетілуге тиіс (өтінім берілген күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша). Жобаның бюджетін жұмыстар жоспарына сәйкес ғылыми жетекші бөледі және оны аталған жобамен байланысты емес өзге шығыстар бабына жұмсауға болмайды. Барлық шығыстар бабының жалпы сомасы қаржыландыру үшін сұралатын соманы білдіреді және "Жалпы ақпарат" деген 5-бапта мәлімделген сұралатын қаржыландыру сомасына баламалы болуға тиіс.
Жобаға Ұлттық ғылыми кеңестің шешімі негізінде бюджет бойынша бөлуге өзгерістер енгізілуі мүмкін.
5. Зерттеу тобы
[1000 сөзден артық емес]
Бөлім ғылыми жетекші және жобаның негізгі орындаушылары (қоса орындаушылар) туралы ақпаратты қамтиды:

3. Методы исследования и этические вопросы
[не более 1500 слов]
Раздел включает следующую информацию:
1) описание научных методов, используемых в проекте как обоснование способов достижения поставленных целей, обоснование выбранного подхода;
2) критические точки, альтернативные пути реализации проекта;
3) используемые в рамках проекта способы обеспечения соблюдения принципов и норм научной этики, т.е. этических процедур управления, в частности, поддержания высоких стандартов интеллектуальной честности и недопущения фальсификации и фабрикации данных, плагиата, ложного соавторства, использования отдельными участниками коллективных исследований, данных и выводов, полученных в исследованиях, без согласования с другими участниками;
4) детальный порядок и механизм проведения исследований, проводимых с участием людей и животных, описание соответствия планируемых исследований законодательству Республики Казахстан;
5) условия оформления и разделения прав интеллектуальной собственности на результаты исследования (необходимо показать какой способ защиты интеллектуальной собственности будет выбран).
4. Планирование и управление проектом
[не более 1500 слов]
Раздел включает следующую информацию:
1) описание состава исследовательской группы, их позиций, квалификации и направлений работы в проекте;
2) план работ, включающий этапы проекта, поставленные задачи, обоснование их значимости, диаграмму Ганта (поставленные задачи* время (в месяцах)).
Пример диаграммы Ганта для двухлетнего проекта:
№ п/п
Наименование задач, мероприятий по реализации задач проекта
Длительность (в месяцах)
Начало выполнения работ (дд/мм/гг.)
Годы реализации проекта
1-й год
2-й год
3-й год
3) обоснование общей стоимости проекта (в тыс. тенге), с обязательной расшифровкой на каждый год реализации проекта, и смету расходов. В заявках, оформленных на английском языке, статьи расходов должны указываться в долларах США, с указанием курса доллара по отношению к тенге (по данным Национального Банка Республики Казахстан на день подачи заявки). Бюджет проекта распределяется научным руководителем проекта в соответствии с планом работ и не может быть направлен на иные статьи расходов, не связанные с данным проектом. Общая сумма всех статей расходов представляет собой запрашиваемую сумму для финансирования и должна быть эквивалентна сумме, заявленной в пункте 5 раздела "Общая информация".
В проект могут быть внесены изменения на распределение по бюджету на основании решения Национального научного совета.
5. Исследовательская группа
[не более 1000 слов]
Раздел включает следующую информацию о научном руководителе и основных исполнителях (соисполнителях) проекта:

1) түйіндеме және ғылыми еңбек (зерттеушінің қысқаша түйіндемесі беріледі және мәлімделген зерттеудің бұрын өткізілген ғылыми зерттеулермен қаншалықты байланысты екендігі сипатталады);
2) ғылыми жетекшінің жоба тақырыбына қатысты негізгі жарияланымдары туралы мәліметтер;
3) қолдағы патенттер туралы мәліметтер;
4) зерттеу тобының жоба тақырыбына қатысты негізгі жарияланымдары (онға дейін), патенттер, авторлық куәліктер;
5) жобадағы жұмыстары мен жұмыс істеу мерзімдерінің сипаттамасы;
6) жобаның ғылыми жетекшісі зерттеу тобының жоспарланып отырған штатының кемінде 70 %-ының (негізгі персонал) жеке деректерін көрсетеді, штаттың басқа 30 %-ы (көмекші персонал) жобаға грантты алған соң тартылады.
6. Зерттеу ортасы
[500 сөзден артық емес]
Бөлім мынадай ақпаратты қамтиды:
1) өтініш берушіде бар, зерттеу жүргізу үшін қажетті материалдық-техникалық базаның сипаттамасы;
2) түсіндірмелері бар отандық және шетелдік зерттеу инфрақұрылымдарының (зертханалардың) пайдаланылуы;
3) отандық және халықаралық негізгі байланыстар, шетелдік ғалымдардың жобаға қатысуы;
4) жас ғалымдардың (35 жасқа дейінгілерді қосқанда), PhD-докторанттардың жобаға қатысуы;
5) ұтқырлық негіздемесі: жобаны іске асыру үшін басқа жердегі жұмысқа қатысудың және оның кезеңдерінің ықпалы.
7. Күтілетін нәтижелер
[250 сөзден артық емес]
Бөлімде мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) шетелдік рецензияланатын ғылыми журналдарда жарияланымдарды жүзеге асыру (жоба шеңберінде жүргізілетін ғылыми зерттеулер нәтижелерінің жариялануы болжана ма және қандай журналда жарияланады);
2) шетелдік басылымдарда кітаптар/кітап тарауларын жариялауды жүзеге асыру;
3) қазақстандық басылымдарда кітаптар/кітап тарауларын жариялауды жүзеге асыру;
4) монографиялар жариялауды жүзеге асыру;
5) шетелдік патенттік бюроларда (еуропалық, америкалық, жапондық) алынған нәтижелерді патенттеу мүмкіндігі;
6) алынған нәтижелерді патенттеу (қазақстандық немесе еуразиялық патенттеу бюросында), зияткерлік меншік объектісі бойынша лицензиялық келісім жасау мүмкіндігі;
7) күтілетін ғылыми және әлеуметтік-экономикалық әсер;
8) алынған ғылыми нәтижелердің қолданылуы және/немесе коммерцияландырылуы;
9) алынған нәтижелердің нысаналы тұтынушылары, оның ішінде субъектілік құрам бойынша;
10) тәуекелдерден тұратын серпінді нәтижелер алу мүмкіндігі; ғылым мен технологияның дамуына ықпалы;
11) әлеуетті пайдаланушылардың, ғалымдар қоғамдастығының және кең жұртшылықтың арасында жұмыс нәтижелерін тарату.
8. Библиография
Бөлімде "Жобаны сипаттау" бөлімінің "Жобаның ғылыми жаңашылдығы мен маңыздылығы" деген 4-тармағына сілтеме жасалған жарияланымдар көрсетіледі.
Әрбір жарияланымда журналдың толық атауы, басылым нөмірі, шығарылған жылы, беттер нөмірі, мақаланың толық атауы, мақаланың барлық авторларының аты жазылуға тиіс.
Қосымшалар

1) резюме и научный задел (приводится краткое резюме исследователя и описывается каким образом заявляемое исследование связано с ранее проводимыми научными исследованиями);
2) сведения об основных публикациях научного руководителя проекта, касающихся темы проекта;
3) сведения об имеющихся патентах;
4) основные публикации исследовательской группы, касающиеся темы проекта (до десяти), патенты, авторские свидетельства;
5) описание работ и сроков занятости в проекте;
6) научным руководителем проекта указываются персональные данные не менее 70 % планируемого штата исследовательской группы (основной персонал), другие 30 % штата привлекаются к проекту после получения гранта (вспомогательный персонал).
6. Исследовательская среда
[не более 500 слов]
Раздел включает следующую информацию:
1) описание имеющейся у заявителя материально-технической базы, необходимой для проведения исследования;
2) использование отечественных и зарубежных исследовательских инфраструктур (лабораторий), с пояснениями;
3) ключевые отечественные и международные связи, участие в проекте зарубежных ученых;
4) участие в проекте молодых ученых (до 35 лет включительно), PhD-докторантов;
5) обоснование мобильности: влияние посещаемости и периодов работ в другом месте для реализации проекта.
7. Ожидаемые результаты
[не более 250 слов]
В разделе отражается следующая информация:
1) осуществление публикаций в зарубежных рецензируемых научных журналах (будут ли предположительно опубликованы результаты научных исследований, проведенных в рамках проекта, и в каком журнале);
2) осуществление опубликования книг/глав в книгах в зарубежных издательствах;
3) осуществление опубликования книг/глав в книгах в казахстанских издательствах;
4) осуществление опубликования монографий;
5) возможности патентования полученных результатов в зарубежных патентных бюро (европейском, американском, японском);
6) возможности патентования полученных результатов (в казахстанском или евразийском патентном бюро), заключения лицензионного соглашения по объекту интеллектуальной собственности;
7) ожидаемый научный и социально-экономический эффект;
8) применимость и/или коммерциализуемость полученных научных результатов;
9) целевые потребители полученных результатов, в том числе по субъектному составу;
10) возможности для прорывных результатов, содержащих риски; влияние на развитие науки и технологий;
11) распространение результатов работ среди потенциальных пользователей, сообщества ученых и широкой общественности.
8. Библиография
В разделе указываются публикации, ссылки на которые были указаны в пункте 4 "Научная новизна и значимость проекта" раздела "Описание проекта".
Каждая публикация должна содержать полное наименование журнала, номер издания, год издания, номера страниц, полное наименование статьи, имена всех авторов статьи.
Приложения

1. Куәлік көшірмесі не уәкілетті органның ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісін аккредиттеу туралы бұйрығынан үзінді.
2. Дара кәсіпкердің мемлекеттік тіркелгені туралы куәлігінің көшірмесі (егер өтінім беруші жеке тұлға болған жағдайда).
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаны іске асыруға арналған
өтінім
1. Жалпы ақпарат
1. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарлама (бұдан әрі – бағдарлама) тақырыбының атауы.
2. Іске асыру үшін өтінім берілетін нысаналы бағдарлама (бұдан әрі – нысаналы бағдарлама) атауы.
3. Іске асыру үшін өтінім берілетін нысаналы бағдарлама іс-шараларының атауы.
4. Бағдарламаны бастаудың және аяқтаудың болжанатын күні.
5. Ғылыми зерттеу саласының атауы (токсикология, оптика, робот техникасы және т.б.).
6. Мемлекетаралық ҒТА рубрикаторының коды (xx.xx.xx; xx.xx.xx;…).
7. Зерттеу түрі (эксперименттік емес іргелі, іргелі эксперименттік, қолданбалы зерттеулер, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар).
8. Бағдарламаны іске асыру орны.
9. Іске асыруға өтінім берілетін нысаналы бағдарламаның іс-шараларын іске асыруға бөлінетін бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру көлемі (жобаны іске асырудың барлық мерзіміне және жылдар бойынша, мың теңгемен).
10. Бағдарламаны іске асырудың бүкіл мерзіміне және жылдар бойынша сұралатын қаржыландыру сомасы, мың теңге (бірақ іс-шараға бөлінген қаржыландыру сомасынан жоғары емес).
2. Жобаның сипаттамасы
1. Кіріспе бөлім [100 сөзден артық емес]
Бөлімде бағдарламаның негізгі қатысушылары (орындаушы ұйым, бағдарламаның ғылыми жетекшісі), ұйымның және ғылыми жетекшінің біліктілігі туралы қысқаша ақпарат көрсетіледі.
2. Жобаның мақсаты
Нысаналы бағдарлама іс-шараларын ________________ іске асыру.
3. Жобаның міндеттері [500 сөзден артық емес]
Бұл бөлімде бағдарлама мақсатына қол жеткізудің тәсілі, іске асырудың қысқаша түсініктемесімен алға қойылған міндеттері, күтілетін нәтижелерге және олардың нысаналы бағдарламаның іс-шараларын іске асырудың бекітілген күтілетін нәтижелеріне сәйкестігі сипатталады.
4. Бағдарламаның ғылыми жаңашылдығы және маңыздылығы [2000 сөзден артық емес]
Бөлім мынадай ақпаратты қамтиды:
1) бағдарламаны әзірлеуге арналған ғылыми еңбек, зерттелетін тақырыпқа қатысты әлемде жүргізілген алдыңғы ғылыми зерттеулерге және олардың осы бағдарламамен өзара байланысына міндетті түрде шолу жасай отырып (түпмәтінде шолуда пайдаланылған әдебиетке жасалған сілтемелер көрсетілуі керек, олардың толық жазылуы "Библиография" деген 8-бөлімде ұсынылуы тиіс), ғылыми жаңалықтың негіздемесі. Бар болса, алдын ала нәтижелері көрсетіледі;

1. Копия свидетельства либо выписка из приказа уполномоченного органа об аккредитации субъекта научной и (или) научно-технической деятельности.
2. Копия свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (в случае, если заявитель является физическим лицом).
Заявка
на реализацию научной, научно-технической программы
в рамках программно-целевого финансирования
1. Общая информация
1. Наименование темы научной, научно-технической программы (далее – программа).
2. Наименование целевой программы, на реализацию которой подается заявка (далее – целевая программа).
3. Наименование мероприятия целевой программы, на реализацию которого подается заявка.
4. Предполагаемая дата начала и окончания программы.
5. Наименование области научного исследования (токсикология, оптика, робототехника и т.д.).
6. Код Межгосударственного рубрикатора НТИ (xx.xx.xx; xx.xx.xx;…).
7. Вид исследования (фундаментальные не экспериментальные, фундаментальные экспериментальные, прикладные исследования, опытно-конструкторские работы).
8. Место реализации программы.
9. Объем программно-целевого финансирования, выделенного на реализацию мероприятия целевой программы, на реализацию которого подается заявка (на весь срок реализации проекта и по годам, в тыс. тенге).
10. Запрашиваемая сумма финансирования на весь срок реализации программы и по годам, в тыс. тенге (но не выше выделенной на мероприятие суммы финансирования).
2. Описание программы
1. Вводная часть [не более 100 слов]
В разделе указываются основные участники программы (организация-исполнитель, научный руководитель программы), краткая информация о квалификации организации и научного руководителя.
2. Цель программы
Реализация ________________ мероприятия целевой программы.
3. Задачи программы [не более 500 слов]
В этом разделе описываются способ достижения цели программы, поставленные задачи с кратким пояснением их реализации, ожидаемых результатов и их соответствия утвержденным ожидаемым результатам реализации мероприятия целевой программы.
4. Научная новизна и значимость программы [не более 2000 слов]
Раздел включает следующую информацию:
1) научный задел к разработке программы, обоснование научной новизны, с обязательным обзором предшествующих научных исследований, проведенных в мире, относящихся к исследуемой теме, и их взаимосвязь с настоящей программой (в контексте должны быть указаны ссылки на использованную в обзоре литературу, полная расшифровка которой должна быть представлена в разделе 8 "Библиография"). При наличии указываются предварительные результаты;

2) зерттеудің нысаналы бағдарламаның іс-шарасына сәйкестігі, оның тиісті білім беру салаларының трендтерін қамтитын ғылыми және технологиялық қажеттіліктерге шолу жасау арқылы ұлттық және халықаралық ауқымдағы маңызы (қажет болған жағдайда, әлеуметтік сұранысты және (немесе) экономикалық және индустриялық мүдделерді қамту);
3) зерттеулердің қандай технологиялық міндетті/мәселені шешуге бағытталғаны, ғылым мен технологияның дамуына алынған нәтижелердің ықпалы және күтілетін әлеуметтік және экономикалық әсер.
Аталған бөлімді сипаттаған кезде мынадай бағыттарға назар аудару ұсынылады:
1) бағдарлама идеяларының қолданыстағы аналогтардан түбегейлі айырмашылығына сипаттама беру қажет;
2) егер зерттеудің идеясы немесе нәтижесі әлемде бар болып, Қазақстанда болмаса, бағдарламаға қаржы салудың неліктен пайдалы екенін негіздеу қажет;
3) егер бағдарламаның түпкі нәтижесі өнім болса, бағдарламаның нысаналы саласында қазіргі уақытта қалыптасқан техника деңгейін отандық және шетелдік өндірушілердің жетістіктері туралы деректерді келтіре отырып сипаттау қажет;
4) бағдарламаға негіз болған технологиялар, бәсекелі және/немесе баламалы технологиялар бойынша ғылыми-техникалық жобалар мен әзірлемелер саласындағы озық топтарды көрсету қажет.
3. Зерттеу әдістері және этикалық мәселелер
[1500 сөзден артық емес]
Бөлім мынадай ақпаратты қамтиды:
1) бағдарламада пайдаланылатын ғылыми әдістерді алға қойылған мақсаттарға қол жеткізу тәсілдерінің негіздемесі, таңдалған тәсілдемелер негіздемесі ретінде сипаттау;
2) бағдарламаны іске асырудың сыни нүктелері, балама жолдары;
3) бағдарлама шеңберінде пайдаланылатын ғылыми этика қағидаттары мен нормаларының, яғни басқару, атап айтқанда, жоғары зияткерлік адалдық стандарттарын қолдау және деректердің ойдан шығарылуына және бұрмалануына, плагиатқа, жалған тең авторлыққа, ұжымдық зерттеулерді, басқа қатысушылардың келісімінсіз зерттеулерден алынған деректер мен тұжырымдарды жекелеген қатысушылардың пайдалануына жол бермеу этикалық рәсімдерінің сақталуын қамтамасыз ету тәсілдері;
4) адамдар мен жануарлардың қатысуымен жүргізілетін зерттеулерді өткізудің егжей-тегжейлі тәртібі және тетігі, жоспарланған зерттеулердің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін сипаттау;
5) зерттеу нәтижелеріне арналған зияткерлік меншік құқықтарын ресімдеу және бөлу шарттары (зияткерлік меншікті қорғаудың қандай тәсілі таңдалатынын көрсету қажет).
4. Бағдарламаны жоспарлау және басқару
[1500 сөзден артық емес]
Бөлім мынадай ақпаратты қамтиды:
1) зерттеу тобының құрамын, олардың ұстанымдарын, біліктіліктерін және бағдарламадағы жұмыс бағыттарын сипаттау;

2) соответствие исследования мероприятию целевой программы, его значимость в национальном и международном масштабах, с обзором научных и технологических нужд (при необходимости включить социальный спрос и (или) экономическую и индустриальную заинтересованность), включающих тренды соответствующих областей знания;
3) на решение какой технологической задачи/проблемы направлены исследования, влияние полученных результатов на развитие науки и технологий и ожидаемый социальный и экономический эффект.
При описании данного раздела рекомендуется обратить внимание на следующие позиции:
1) необходимо дать описание принципиального отличия идей программы от существующих аналогов;
2) если идея или результат исследования существует в мире, но не в Казахстане, необходимо обосновать, почему вложения в программу все же выгодны;
3) если конечным результатом программы будет продукт, необходимо описать сложившийся в настоящее время уровень техники в предметной области программы, с приведением данных о достижениях отечественных и зарубежных производителей;
4) для научно-технических проектов необходимо указать лидирующие группы в области исследований и разработок по технологиям, конкурирующим и/или альтернативным технологиям, положенным в основу программы.
3. Методы исследования и этические вопросы
[не более 1500 слов]
Раздел включает следующую информацию:
1) описание научных методов, используемых в программе как обоснование способов достижения поставленных целей, обоснование выбранного подхода;
2) критические точки, альтернативные пути реализации программы;
3) используемые в рамках программы способы обеспечения соблюдения принципов и норм научной этики, т.е. этических процедур управления, в частности, поддержания высоких стандартов интеллектуальной честности и недопущения фальсификации и фабрикации данных, плагиата, ложного соавторства, использования отдельными участниками коллективных исследований, данных и выводов, полученных в исследованиях, без согласования с другими участниками;
4) детальный порядок и механизм проведения исследований, проводимых с участием людей и животных, описание соответствия планируемых исследований законодательству Республики Казахстан;
5) условия оформления и разделения прав интеллектуальной собственности на результаты исследования (необходимо показать какой способ защиты интеллектуальной собственности будет выбран).
4. Планирование и управление программой
[не более 1500 слов]
Раздел включает следующую информацию:
1) описание состава исследовательской группы, их позиций, квалификации и направлений работы в программе;

2) бағдарлама кезеңдерін, алға қойылған міндеттерді, олардың маңыздылығының негіздемесін және бағдарлама мақсатының сәйкестігін, бекітілген мақсатты индикаторлармен және көрсеткіштермен өзара байланысын, Гант диаграммасын (алға қойылған міндеттер* уақыты (аймен)) қамтитын жұмыс жоспары;
3) жобаны іске асырудың әр жылы міндетті түрде түсіндірілген бағдарламаның жалпы құнының (мың теңгемен) негіздемесі және шығыстар сметасы. Ағылшын тілінде ресімделген өтінімдерде шығыстар бабы доллардың теңгеге қатынасы бойынша бағамы көрсетіліп, АҚШ долларымен көрсетілуге тиіс (өтінім берілген күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша). Бағдарламаның бюджетік бағдарламамен байланысты емес өзге шығыстар бабына жұмсауға болмайды. Барлық шығыстар бабының жалпы сомасы қаржыландыру үшін сұралатын соманы білдіреді және "Жалпы ақпарат" деген 10-бапта мәлімделген сұралатын қаржыландыру сомасына баламалы болуға тиіс.
Бағдарламаға Ұлттық ғылыми кеңестің шешімі негізінде бюджет бойынша бөлуге өзгерістер енгізілуі мүмкін.
5. Зерттеу тобы
[1000 сөзден артық емес]
Бөлім ғылыми жетекші және бағдарламаның негізгі орындаушылары туралы мынадай ақпаратты қамтиды:
1) түйіндеме және ғылыми еңбек (зерттеушінің қысқаша түйіндемесі беріледі және мәлімделген зерттеудің бұрын өткізілген ғылыми зерттеулермен қаншалықты байланысты екендігі сипатталады);
2) бағдарлама тақырыбына қатысты бес негізгі жарияланымдары туралы мәліметтер;
3) патенттер туралы мәліметтер;
4) негізгі жарияланымдар (10-ға дейін), патенттер және авторлық куәліктер;
5) бағдарламадағы жұмыстары мен жұмыс істеу мерзімдерінің сипаттамасы;
6) бағдарламаның ғылыми жетекшісі зерттеу тобының жоспарланып отырған штатының кемінде 70 %-ының (негізгі персонал) жеке деректерін көрсетеді, штаттың басқа 30 %-ы (көмекші персонал) қаржыландыру басталғаннан кейін бағдарламаға тартылады.
6. Зерттеу ортасы
[500 сөзден артық емес]
Бөлім мынадай ақпаратты қамтиды:
1) өтініш берушіде бар, зерттеу жүргізу үшін қажетті материалдық-техникалық базаның сипаттамасы;
2) түсіндірмелері бар отандық және шетелдік зерттеу инфрақұрылымдарының (зертханалардың) пайдаланылуы;
3) отандық және халықаралық негізгі байланыстар, шетелдік ғалымдардың бағдарламаға қатысуы;
4) жас ғалымдардың, PhD-докторанттардың бағдарламаға қатысуы;
5) ұтқырлық негіздемесі: бағдарламаны іске асыру үшін басқа жердегі жұмысқа қатысудың және оның кезеңдерінің ықпалы.
7. Күтілетін нәтижелер
[250 сөзден артық емес]
Бөлімде мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) бағдарламаның нәтижелері нысаналы бағдарламаның іс-шараларын іске асыруға, мақсатты индикаторлар мен мақсатты бағдарламаның көрсеткіштеріне қол жеткізуге қалай ықпал ететіні;

2) план работ, включающий этапы программы, поставленные задачи, обоснование их значимости и соответствия цели программы, взаимосвязь с утвержденными целевыми индикаторами и показателями, диаграмму Ганта (поставленные задачи* время (в месяцах));
3) обоснование общей стоимости программы (в тыс. тенге) с обязательной расшифровкой на каждый год реализации программы, и смету расходов. В заявках, оформленных на английском языке, статьи расходов должны указываться в долларах США, с указанием курса доллара по отношению к тенге (по данным Национального Банка Республики Казахстан на день подачи заявки). Бюджет программы не может быть направлен на иные статьи расходов, не связанные с данной программой. Общая сумма всех статей расходов представляет собой запрашиваемую сумму для финансирования и должна быть эквивалентна сумме, заявленной в пункте 10 раздела "Общая информация".
В программу могут быть внесены изменения на распределение по бюджету на основании решения национального научного совета.
5. Исследовательская группа
[не более 1000 слов]
Раздел включает следующую информацию о научном руководителе и основных исполнителях программы:
1) резюме и научный задел (здесь приводится краткое резюме исследователя и описывается каким образом заявляемое исследование связано с ранее проводимыми научными исследованиями);
2) сведения о пяти основных публикациях, касающихся темы программы;
3) сведения о патентах;
4) основные публикации (до 10), патенты и авторские свидетельства;
5) описание работ и сроков занятости в программе;
6) научным руководителем программы указываются персональные данные не менее 70 % планируемого штата исследовательской группы (основной персонал), другие 30 % штата привлекаются к программе после начала финансирования (вспомогательный персонал).
6. Исследовательская среда
[не более 500 слов]
Раздел включает следующую информацию:
1) описание имеющейся у заявителя материально-технической базы для проведения исследования;
2) использование отечественных и зарубежных исследовательских инфраструктур (лабораторий), с пояснениями;
3) ключевые отечественные и международные связи, участие в программе зарубежных ученых;
4) участие в программе молодых ученых, PhD-докторантов;
5) обоснование мобильности: влияние посещаемости и периодов работ в другом месте для реализации программы.
7. Ожидаемые результаты
[не более 250 слов]
В разделе отражается следующая информация:
1) как результаты программы будут способствовать реализации мероприятия целевой программы, достижению целевых индикаторов и показателей целевой программы;

2) күтілетін ғылыми және әлеуметтік-экономикалық әсер;
3) алынған ғылыми нәтижелердің қолданылуы; ұсынылатын өнімді/технологияны нарыққа толыққанды шығару үшін қандай іс-шаралар қажет;
4) алынған нәтижелердің нысаналы тұтынушылары;
5) тәуекелдерден тұратын серпінді нәтижелер алу мүмкіндігі; ғылым мен технологияның дамуына ықпалы;
6) шетелдік рейтингтік ғылыми журналдарда жарияланымдарды жүзеге асыру (бағдарлама шеңберінде жүргізілетін ғылыми зерттеулер нәтижелерінің жариялануы болжана ма және қандай журналда жарияланады), әлеуетті пайдаланушылардың, ғалымдар қоғамдастығының және кең жұртшылықтың арасында жұмыс нәтижелерін тарату;
7) патент алу.
8. Библиография
Бөлімде "Бағдарламаны сипаттау" бөлімінің "Бағдарламаның ғылыми жаңашылдығы мен маңыздылығы" деген 4-тармағына сілтеме жасалған жарияланымдар көрсетіледі.
Әрбір жарияланымда журналдың толық атауы, басылым нөмірі, шығарылған жылы, беттер нөмірі, мақаланың толық атауы, мақаланың барлық авторларының аты жазылуға тиіс.
Қосымшалар
3. Куәліктің көшірмесі не уәкілетті органның ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісін аккредиттеу туралы бұйрығынан үзінді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 504 қаулысына
3-қосымша
Мемлекеттік ғылыми-техникалық
сараптаманы ұйымдастыру және
жүргізу қағидасына
3-қосымша
Нысан
__________________________________________
(МҒТС объектісінің ЖТН мен атауы)
сараптамалық қорытынды
(гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде)
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балл (1-ден 9-ға дейін)
Сарапшының/сарапшы топтың жетекші сұрақтарға жауаптарымен қоса түсініктемелері
1
Зерттеу жоспарының сапасы мен инновациялылығы
Жобаның ғылыми жаңашылдығы мен маңызының болуы. Жоба шеңберінде жаңа ғылыми немесе әдіснамалық проблемалы салаларды зерттеу. Жобада ерекше маңызды нәтижелерге қол жеткізу үшін әлеуеттің болуы.
Зерттеудің пәнаралылығы.
Жобаның тәуекелдерді қамтитын серпінді зерттеу деңгейіне сәйкестігі.
Әлеуметтік-экономикалық әсері.
Жобаның алынған нәтижелерін пайдалану жолдары. Жобаның стратегиялық маңызы (бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру үшін).
2
Зерттеу жоспарының іске асырылуы
Мақсаттардың және зерттеу жоспары гипотезаларының айқындығы мен шынайылығы.
Жобада қолданылатын ғылыми әдістердің негізділігі. Баламалы тәсілдердің болуы.
Әдістер мен тәсілдердің қойылған мақсаттар мен міндеттерге сәйкестігі.
Ғылыми зерттеулердің әдіснамасы мен нәтижелерінің ашықтығын қамтамасыз ету.
Жобаны басқару, зерттеу жоспарының ашықтығы және жұмыстарды бөлу деңгейінің қолайлылығы.
Ресурстар (адами, қаржылық және басқа материалдық) мен жұмыстарды бөлудің жұмыстардың мәлімделген мерзіміне, көлемі мен мазмұнына және сұратылған қаржыландыру сомасына сәйкестігі.
Адамдарға және жануарларға жүргізілетін эксперименттік зерттеулерге қатысты этикалық мәселелердің көрсетілуі.
Плагиатты, деректердің бұрмалануы мен ойдан шығарылуын, жалған тең авторлықты және нәтижелерді иемденуді болдырмауға қатысты мәселелердің көрсетілуі.
Жобаны іске асырудың баламалы жолдарының болуы.
3
Өтініш берушінің құзыреттілігі
Жобаны іске асыру үшін ғылыми жетекші мен зерттеу тобы мүшелерінің құзыреттілік деңгейінің жеткіліктілігі.
Жобаны іске асыру үшін зерттеу тобы мүшелерінде комплементарлы (толықтырушы) білімнің болуы.
4
Зерттеу ортасы
Өтінім берушіде жобаны жүзеге асыру үшін қажетті зерттеу инфрақұрылымының болуы.
Өтінім беруші сатып алатын жабдықтың жоба мақсатына, жоспарланған жұмыс мазмұнына сәйкестігі.
Жобаны халықаралық зерттеу ортасына интеграциялау мүмкіндігінің болуы (негіздемесімен).
Жоба шеңберінде немесе оны іске асыру нәтижелері бойынша біліктілігі жоғары жас кадрлар даярлауды қолдау.
Жоба шеңберінде қазақстандық/шетелдік әріптестермен бірлескен жұмыстардың болуы.
Жобаға жетекші шетелдік ғалымдардың қатысуы.
Зерттеу тобы мүшелерінің шетелдік зерттеу орталықтарында немесе университеттерінде тағылымдамадан өтуін, зерттеу орталықтары немесе университеттер арасында зерттеу тобы мүшелерінің өзара алмасуын жүзеге асыру.
Үздік ғылыми нәтижелер алу немесе жобаны одан әрі дамыту мақсатында халықаралық ынтымақтастық орнату мүмкіндігінің болуы және қажеттілігі.
Қорытынды балл (бағалау өлшемшарттары бойынша балл жиыны
Күшті тұстары
Әлсіз тұстары
Сарапшының Т.А.Ә.________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 504 қаулысына
4-қосымша
Мемлекеттік ғылыми-техникалық
сараптаманы ұйымдастыру және
жүргізу қағидасына
4-қосымша
Нысан
__________________________________________
(МҒТС объектісінің ЖТН мен атауы)
бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберіндегі
аралық (жылдық) есеп бойынша
сараптамалық қорытынды
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балл (1-ден 9-ға дейін)
Сарапшының/сарапшы топтың түсініктемелері
1
Жобаны/бағдарламаны басқарудың сапасы
Жобаның/бағдарламаның міндеттерін шешу үшін зерттеу тобының құрамы саны және құзыреттілігі жағынан негізделген болып табыла ма? Сатып алынатын жабдық ҒЗЖ жүргізу үшін қажет болып табыла ма?
2
Ғылыми зерттеулерге қолданылатын әдіснаманың сапасын бағалау
Қолданылатын әдіснаманың ғылыми негізділігін және ҒЗЖ ерекшелігіне сәйкестігін бағалаңыз, қолданылатын әдістер жобаның/бағдарламаның мақсатына жетуге мүмкіндік бере ме? Олар айырықша тиімді ме, шынайы мәліметтерді алуға мүмкіндік бере ме? Қолданылатын әдістер ғылыми этиканың нормалары мен қағидаттарына сәйкес келе ме?
3
Жобада/бағдарламада қойылған міндеттерге қол жеткізуді бағалау
Жобаны/бағдарламаны іске асыру бұрын бекітілген зерттеу жоспарына сәйкес жүргізіле ме? (озыңқы, негізделген өзгерістермен, негізсіз жоспардан ауытқиды).
Қорытынды балл (бағалау өлшемшарттары бойынша балл сомасы)
Күшті тұстары
Әлсіз тұстары
Сарапшының Т.А.Ә. ____________________________
________________________________________
(МҒТС объектісінің ЖТН мен атауы)
гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру
шеңберіндегі қорытынды есеп бойынша
сараптамалық қорытынды
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балл (1-ден 9-ға дейін)
Сарапшының/сарапшы топтың түсініктемелері
1
Алынған нәтижелердің жаңашылдығы
Бағалауға түсініктемелер/түсіндірмелер бере отырып, алынған нәтижелерді жаңашылдық деңгейі бойынша бағалаңыз:

2) ожидаемый научный и социально-экономический эффект;
3) применимость полученных научных результатов; какие мероприятия необходимы для полноценного вывода предлагаемого продукта/технологии на рынок;
4) целевые потребители полученных результатов;
5) возможности для прорывных результатов, содержащих риски; влияние на развитие науки и технологий;
6) осуществление публикаций в зарубежных рейтинговых научных журналах (будут ли и где предположительно опубликованы результаты научных исследований, проведенных в рамках программы), распространение результатов работ среди потенциальных пользователей, сообщества ученых и широкой общественности;
7) получение патента.
8. Библиография
В разделе указываются публикации, ссылки на которые были указаны в пункте 4 "Научная новизна и значимость программы" раздела "Описание программы".
Каждая публикация должна содержать полное наименование журнала, номер издания, год издания, номера страниц, полное наименование статьи, имена всех авторов статьи.
Приложения
Копия свидетельства либо выписка из приказа уполномоченного органа об аккредитации субъекта научной и (или) научно-технической деятельности.
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 504
Приложение 3
к Правилам организации и
проведения государственной
научно-технической экспертизы
Форма
Экспертное заключение
(в рамках грантового или программно-целевого финансирования)
________________________________________
(ИРН и наименование объекта ГНТЭ)
Наименование критериев оценки
Балл (от 1 до 9)
Комментарии эксперта/экспертной группы с ответами на наводящие вопросы
1
Качество и инновационность исследовательского плана
Наличие у проекта научной новизны и значимости.
Исследование в рамках проекта новых научных или методологических проблемных областей.
Наличие у проекта потенциала для достижения исключительно значимых результатов.
Междисциплинарность исследования.
Соответствие проекта уровню прорывного исследования, содержащего риски.
Социально-экономический эффект.
Пути использования полученных результатов проекта.
Стратегическая значимость проекта (для программно-целевого финансирования).
2
Реализуемость исследовательского плана
Ясность и реалистичность целей и гипотез исследовательского плана.
Обоснованность научных методов, применяемых в проекте.
Наличие альтернативных подходов.
Соответствие методов и подходов поставленным целям и задачам.
Обеспечение прозрачности методологии и результатов научных исследований.
Приемлемость уровня управления проектом, прозрачности исследовательского плана и распределения работ.
Соответствие ресурсов (человеческих, финансовых и других материальных) и распределения работ заявленным срокам, объему и содержанию работ и запрашиваемой сумме финансирования.
Отражение этических вопросов, касающихся экспериментальных исследований над людьми и животными.
Отражение вопросов, касающихся предотвращения плагиата, фальсификации и фабрикации данных, ложного соавторства и присвоения результатов.
Наличие альтернативных путей реализации проекта.
3
Компетентность заявителя
Достаточность уровня компетентности научного руководителя и членов исследовательской группы для реализации проекта.
Наличие у членов исследовательской группы комплементарных (дополняющих) знаний для реализации проекта.
4
Исследовательская среда
Наличие у заявителя необходимой для реализации проекта исследовательской инфраструктуры.
Соответствие закупаемого заявителем оборудования целям проекта, содержанию запланированных работ.
Наличие возможностей интегрирования проекта в международную исследовательскую среду (с обоснованием).
Поддержка в рамках проекта или по результатам его реализации подготовки молодых кадров высшей квалификации.
Наличие в рамках проекта совместных работ с казахстанскими/зарубежными партнерами.
Участие в проекте ведущих зарубежных ученых.
Осуществление стажировок членов исследовательской группы в зарубежных исследовательских центрах или университетах, взаимообмена членами исследовательских групп между исследовательскими центрами или университетами.
Необходимость и наличие возможностей налаживания международного сотрудничества с целью получения лучших научных результатов или дальнейшего развития проекта.
Итоговый балл (сумма баллов по критериям оценки)
Сильные стороны
Слабые стороны
Ф.И.О. эксперта ____________________________________________________
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 504
Приложение 4
к Правилам организации и
проведения государственной
научно-технической экспертизы
Форма
Экспертное заключение
по промежуточному (годовому) отчету в рамках
программно-целевого финансирования
№ ______ _________________________________________________________
(ИРН и наименование объекта ГНТЭ)
Наименование критериев оценки
Балл (от 1 до 9)
Комментарии эксперта/экспертной группы
1
Качество управления проектом/программой
Является ли состав исследовательской группы обоснованным по количеству и компетентности для решения задач проекта/программы? Является ли закупаемое оборудование необходимым для проведения НИР?
2
Оценка качества применяемой методологии для научных исследований
Оцените научную обоснованность и соответствие применяемой методологии специфике НИР, позволяют ли применяемые методы достичь цели проекта/программы? Являются ли они наиболее эффективными, позволяют ли получить достоверные данные? Соответствуют ли применяемые методы нормам и принципам научной этики?
3
Оценка достижения поставленных в проекте/программе задач
Реализация задач проекта/программы проводится согласно ранее утвержденному исследовательскому плану? (с опережением, с обоснованными изменениями, необоснованно отклоняется от плана)
Итоговый балл (сумма баллов по критериям оценки)
Сильные стороны
Слабые стороны
Ф.И.О. эксперта _____________________________________________________
Экспертное заключение
по итоговому отчету в рамках грантового или
программно-целевого финансирования
_______________________________________________
(ИРН и наименование объекта ГНТЭ)
Наименование критериев оценки
Балл (от 1 до 9)
Комментарии эксперта/экспертной группы
1
Новизна полученных результатов
Оцените полученные результаты по степени новизны, с пояснениями/комментариями к оценке:

1. Түбегейлі жаңа нәтижелер, жаңа теория алынды, жаңа заңдылық ашылды; феномен жаңаша немесе алғаш рет зерделенді: мазмұн құрылымы, оның мәні ашылды. Түбегейлі жаңа өнім шығаруға мүмкіндік беретін түбегейлі жаңа құрылғы, тәсіл ойлап шығарылды (7-9 балл).
2. Кейбір жалпы заңдылықтар, әдістер алынды, белгілі фактілер арасында жаңа байланыс табылды, бар білімнің белгісіздігін айтарлықтай азайтқан жаңа ақпарат алынды, жаңа объектілерге белгілі ережелерді тарату нәтижесінде тиімді шешім табылды. Процесті, әдісті және (немесе) әзірлемені айтарлықтай түбегейлі жетілдіру жүргізілді, ішінара ұтымды түрлендіру (жаңашылдық белгілерімен) жүргізілді (4-6 балл).
3. Нәтиже қарапайым жалпылау, факторлардың байланысын талдау, жаңа объектілерге белгілі қағидаттарды тарату негізінде алынды. Жеке факторларға, бұрын алынған нәтижелердің таралуына, реферативтік шолуға сипаттама берілді (1-3 балл).
2
Ғылыми пысықтау деңгейі
Бағалауға түсініктемелер/түсіндірмелер бере отырып, өлшемшарттарды мынадай сипаттамалар бойынша бағалаңыз:
1. Күрделі теориялық есептеулерді орындау, қомақты көлемде эксперименттік деректерді тексеру (7-9 балл).
2. Есептеулердің күрделілігі жоғары емес, аз көлемде эксперименттік деректерді тексеру (4-6 балл).
3. Теориялық есептеулер қарапайым, эксперимент жүргізілген жоқ (1-3 балл).
3
Нәтижелерді қолданудың перспективалығы
Бағалауға түсініктемелер/түсіндірмелер бере отырып, өлшемшарттарды мынадай сипаттамалар бойынша бағалаңыз:
1. Жоба нәтижелері көптеген ғылыми бағыттарда қолданыла алады, әлемдік ғылым үшін өте маңызды. Коммерциялық әлеуеті бар: нәтижелерді коммерцияландырған жағдайда бәсекеге қабілетті тауар өнімінің, процестердің немесе қызметтердің шығарылуы мүмкін (7-9 балл).
2. Алынған нәтижелер Қазақстанның басым ғылыми бағыттары үшін маңызды. Нәтижелері жаңа техникалық шешімдерді әзірлеу кезінде қолданылуы мүмкін, Қазақстанда практикаға, өндіріске енгізу үшін әлеуетке ие (4-6 балл).
3. Нәтижелері келесі ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді әзірлеу үшін қолданылуы мүмкін (1-3 балл).
4
Нәтижелердің аяқталуы
Бағалауға түсініктемелер/түсіндірмелер бере отырып, өлшемшарттарды мынадай сипаттамалар бойынша бағалаңыз:
1. Зерттеу нәтижелері халықаралық жетекші дәйексөз алу жүйелерінде (библиографиялық базада) индекстелетін шетелдің рецензияланатын ғылыми басылымдарында жарияланды. Нәтижелер зияткерлік меншік құқығымен қорғалған (7-9 балл).

1. Получены принципиально новые результаты, новая теория, открыта новая закономерность; изучен по новому или впервые феномен: раскрыты структура содержания, его сущность. Изобретены принципиально новое устройство, способ, позволяющий создать принципиально новую продукцию (7-9 баллов).
2. Получены некоторые общие закономерности, методы, найдена новая связь между известными фактами, получена новая информация, значительно уменьшившая неопределенность имевшегося знания, найдено эффективное решение в результате распространения известных положений на новые объекты. Произведено существенное, принципиальное усовершенствование процесса, метода и (или) разработки, произведена частичная рациональная модификация (с признаками новизны) (4-6 баллов).
3. Результат получен на основе простых обобщений, анализа связей факторов, распространения известных принципов на новые объекты. Дано описание отдельных факторов, распространение ранее полученных результатов, реферативные обзоры (1-3 балла).
2
Уровень научной проработки
Оцените критерий по следующим характеристикам, с пояснениями/комментариями к оценке:
1. Выполнение сложных теоретических расчетов, проверка на большом объеме экспериментальных данных (7-9 баллов).
2. Невысокая сложность расчетов, проверка на небольшом объеме экспериментальных данных (4-6 баллов).
3. Теоретические расчеты просты, эксперимент не проводился (1-3 балла).
3
Перспективность использования результатов
Оцените критерий по следующим характеристикам, с пояснениями/комментариями к оценке:
1. Результаты проекта могут найти применение во многих научных направлениях, имеют исключительную важность для мировой науки. Имеется коммерческий потенциал: возможен выпуск конкурентоспособной товарной продукции, процессов или услуг в случае коммерциализации результатов (7-9 баллов).
2. Полученные результаты имеют важность для приоритетных научных направлений Казахстана. Результаты могут быть использованы при разработке новых технических решений, имеют потенциал для внедрения в практику, производство в Казахстане (4-6 баллов).
3. Результаты могут быть использованы для разработки последующих научных исследований и разработок (1-3 балла).
4
Завершенность результатов
Оцените критерий по следующим характеристикам, с пояснениями/комментариями к оценке:
1. Результаты исследований опубликованы в зарубежных рецензируемых научных изданиях, индексируемых в одной из ведущих международных систем цитирования (библиографических баз). Результаты защищены правами интеллектуальной собственности (7-9 баллов).

2. Ұсыныстар, ашық талдаулар ұсынылған. ТКЖ-ға техникалық тапсырма бар (4-6 балл).
3. Ақпаратқа шолу, жинақтау жүргізілген (1-3 балл).
Қорытынды балл (бағалау өлшемшарттары бойынша балл сомасы)
Күшті тұстары
Әлсіз тұстары
Сарапшының Т.А.Ә. _________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 504 қаулысына
5-қосымша
Мемлекеттік ғылыми-техникалық
сараптаманы ұйымдастыру және
жүргізу қағидасына
6-қосымша
Нысан
______________________________________________
(МҒТС объектісінің ЖТН мен атауы)
бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберіндегі
ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарлама бойынша
сараптамалық қорытынды
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балл
(1-ден 9-ға дейін)
Сарапшының/сарапшы топтың түсініктемелері
1
Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаның (бұдан әрі – бағдарлама) мақсаттары мен міндеттерінің ғылыми маңыздылығы
Бағалауға түсініктемелер/түсіндірмелер бере отырып, бағдарламаның ғылыми жаңашылдығы мен жоспарланған зерттеулерінің сапасын бағалаңыз:
1) Бағдарламаның ғылыми зерттеулері (гипотезасы және т.б.) бар ма?
2) Бағдарламаның ғылыми жаңашылдығы бар ма? Бұрын осындай зерттеулер жүргізілді ме? Егер жүргізілсе, онда бағдарламаның оны жүзеге асыру үшін маңыздылығы жеткілікті ме, ғылыми жаңашылдығы бар ма?
3) Бағдарлама жаңа ғылыми немесе әдіснамалық проблемалы салаларды зерттеуді қарастыра ма?
4) Ұсынылатын зерттеу әдістері ғылыми тұрғыдан негізделген бе, нақты ма және бағдарламаның мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келе ме?
2
Бағдарламалық іс-шаралардың, оларды іске асыру мерзімдерінің негізділігі, кешенділігі
Бағалауға түсініктемелер/түсіндірмелер бере отырып, бағдарламаның барлық компоненттерінің іске асырылу, келісілу тұрғысынан оның сапасын бағалаңыз:
1) Ұсынылатын іс-шаралар бағдарлама мақсатының мәнін қаншалықты нақты көрсетеді?
2) Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін қойылған міндеттер жеткілікті және қажетті болып табыла ма? Міндеттер нақты қойылды ма?
3) Бағдарламаның мақсаты мен мерзімдері, зерттеу жоспары (жұмыс жоспары) қолжетімділік тұрғысынан бағдарламаның бюджетімен (жалпы сомасы және негізгі баптар бойынша бөлудің), зерттеу персоналының санымен және құзыреттілігімен өзара байланысты болып табыла ма? Байланыспайтын, түсініксіз жерлер бар ма?
4) Ғылыми жетекшінің және зерттеу тобы мүшелерінің жобаны/бағдарламаны орындау үшін құзыреттілігі (білімі, тәжірибесі, толықтырмалы білімі) жеткілікті ме?
5) Өтінім берушінің бағдарламаны іске асыру үшін қажетті зерттеу инфрақұрылымы бар ма? Бағдарламаны орындау үшін қажетті жабдықтар болмаған жағдайда, оларды жалға алу немесе сатып алу жоспарланған ба?

2. Представлены рекомендации, развернутый анализ, предложения. Имеется техническое задание на ОКР (4-6 баллов).
3. Произведен обзор, сбор информации (1-3 балла).
Итоговый балл (сумма баллов по критериям оценки)
Сильные стороны
Слабые стороны
Ф.И.О. эксперта _____________________________________________________
Приложение 5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 504
Приложение 6
к Правилам организации и
проведения государственной
научно-технической экспертизы
Форма
Экспертное заключение
по научной, научно-технической программе
в рамках программно-целевого финансирования
___________________________________________________
(ИРН и наименование объекта ГНТЭ)
Наименование критериев оценки
Балл (от 1 до 9)
Комментарии эксперта/экспертной группы
1
Научная значимость целей и задач научной, научно-технической программы (далее – программа)
Оцените научную новизну и качество планируемых исследований программы, с пояснениями/комментариями к оценке:
1) Содержит ли программа научные исследования (имеется ли гипотеза и т.д.)?
2) Обладает ли программа научной новизной? Проводились ли ранее подобные исследования? Если проводились, то имеет ли программа достаточную значимость, научную новизну для его осуществления?
3) Предполагает ли программа исследование новых научных или методологических проблемных областей?
4) Являются ли предлагаемые методы исследования обоснованными с научной точки зрения, достоверными и соответствующими цели и задачам программы?
2
Обоснованность, комплексность программных мероприятий, сроки их реализации
Оцените качество программы с точки зрения его реализуемости, согласованности всех компонентов программы, с пояснениями/комментариями к оценке:
1) Насколько четко предлагаемые мероприятия отражают суть цели программы?
2) Являются ли поставленные задачи достаточными и необходимыми для достижения цели программы? Достаточно ли четко поставлены задачи?
3) Является ли, с точки зрения достижимости цели и сроков программы, исследовательский план (план работ) взаимоувязанным с бюджетом программы (общая сумма и распределение по основным статьям), количеством и компетентностью исследовательского персонала? Присутствуют ли неувязки, неясности?
4) Имеет ли научный руководитель и члены исследовательской группы достаточную компетентность (образование, опыт, комплементарные знания) для выполнения проекта/программы?
5) Имеется ли у заявителя необходимая для реализации программы исследовательская инфраструктура? Заложена ли аренда или закупка необходимого для выполнения программы оборудования, в случае его отсутствия?

6) Өтінім беруші сатып алатын жабдықтар мен басқа шығыстар бағдарламаның мақсатына, жоспарланған жұмыстың мазмұнына сәйкес келе ме?
3
Бағдарламаны жүзеге асыру тетігінің тиімділігі
Бағалауға түсініктемелер/түсіндірмелер бере отырып, бағдарламаны тиімді іске асыру тетіктерінің болуы тұрғысынан оның сапасын бағалаңыз:
1) Тәуекелдерге талдау жүргізілді ме? Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін әлеуетті проблемалар, баламалы стратегиялар ашылды ма?
2) Зерттеу әдіснамасы және жұмыстарды үлестіру ашық жүргізіле ме?
3) Егер бағдарлама маркетингтік зерттеулерді, технологияларды әзірлеуді және (немесе) технологияларды коммерцияландыруды қамтыса, бағдарламаны іске асыру тиімділігін бағалауға мүмкіндік беретін мақсатты индикаторлар мен көрсеткіштер бар ма?
4
Бағдарламаның жалпы әлеуметтік-экономикалық тиімділігі, Бағдарламаны іске асырудың күтілетін соңғы нәтижелері және оның елдің экономикасының дамуына ықпалы
Бағалауға түсініктемелер/түсіндірмелер бере отырып, бағдарлама нәтижелерінің Қазақстан Республикасының технологиялық жаңғыруына, әлеуметтік-экономикалық дамуы және қауіпсіздігін нығайту саласында тигізуі мүмкін ықпалды бағалаңыз:
1) Проблеманы шешуден бөлек, бағдарламаның мақсаттары мен міндеттеріне табысты қол жеткізу отандық өндіріс, ғылым, білім беру саласында айтарлықтай өзгерістерге ықпал етеді ме?
2) Бағдарлама өнімді енгізуге, коммерцияландыруға және жасауға айтарлықтай әлеуеті бар нәтижелер алуды көздей ме? Әлеуметтік сипаттағы бағдарлама үшін бағдарламаның нәтижелерін енгізу (пайдалану) кезінде игіліктерді (өмір, еңбек жағдайын жақсарту, және т.б.) әлеуетті алушыларды қамту маңызды ма?
3) Бағдарламаның күтілетін нәтижелері экологиялық, энергиялық тиімді, бәсекеге қабілетті болып табылады ма?
Қорытынды балл (бағалау өлшемшарттары бойынша балл сомасы)
Күшті тұстары
Әлсіз тұстары
Сарапшының Т.А.Ә. ______________________

6) Соответствует ли все закупаемое заявителем оборудование и прочие расходы цели программы, содержанию запланированных работ?
3
Эффективность механизма осуществления программы
Оцените качество программы с точки зрения наличия механизмов его эффективной реализации, с пояснениями/комментариями к оценке:
1) Проведен ли анализ рисков? Раскрыты ли потенциальные проблемы, альтернативные стратегии для достижения цели программы?
2) Прозрачны ли методология исследования и распределение работ?
3) Если программа включает маркетинговые исследования, разработку технологии и (или) коммерциализацию технологии, имеются ли целевые индикаторы и показатели, позволяющие оценивать эффективность реализации программы?
4
Социально-экономическая эффективность программы в целом, ожидаемые конечные результаты реализации программы и ее влияние на развитие экономики страны
Оцените влияние, которое могут отказать результаты программы в области технологической модернизации, социально-экономического развития и укрепления безопасности Республики Казахстан, с пояснениями/комментариями к оценке:
1) Помимо решения проблемы, способствует ли успешное достижение цели и задач программы значительному изменению ситуации в области отечественного производства, науки, образования?
2) Предполагает ли программа получение результатов, имеющих значительный потенциал к внедрению, коммерциализации, созданию продукции? Для программы социального характера, значителен ли охват потенциальных получателей благ (улучшение условий жизни, труда и т.д.) при внедрении (использовании) результатов программы?
3) Являются ли ожидаемые результаты программы экологичными, энергоэффективными, конкурентоспособными?
Итоговый балл (сумма баллов по критериям оценки)
Сильные стороны
Слабые стороны
Ф.И.О. эксперта _____________________________________________________