"Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 889 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Стандарттау туралы
Осы Заң стандарттау саласында мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар арасында туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейді, оның мақсаттарын, қағидаттары мен жұмыс істеу жүйесін айқындайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ұлттық әскери стандарт – белгілі бір нәрсеге және арнайы пайдалану мақсатында әскери және қос мақсаттағы объектілер үшін қағидаларды, жалпы қағидаттар мен сипаттамаларды белгілейтін, оның ішінде мемлекеттік құпияларға жатқызылатын және таратылуы шектеулі мәліметтерден тұратын тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге арналған стандарттау жөніндегі құжат;
2) өнiмнiң өмiрлiк циклi – өнiмдi жобалау, өндiру, пайдалану немесе тұтыну, сақтау, тасымалдау, өткiзу, жою және кәдеге жарату процестерi;
3) дайындаушы – тауарды өткізу үшін өндіретін жеке немесе заңды тұлға;
4) өнімнің каталогтық парағы – нақты өнім туралы: оның атауы, дайындаушысы, стандарттау талаптарына сәйкес өнім дайындалатын стандарттау жөніндегі құжат, сондай-ақ осы өнімнің негізгі тұтынушылық сипаттамалары туралы мәліметті алуға мүмкіндік беретін деректемелердің бірыңғай жинағын қамтитын құжат;
5) халықаралық стандарт – халықаралық стандарттау ұйымы қабылдаған, пайдаланушылардың қалың көпшілігі үшін қолжетімді стандарттау жөніндегі құжат;
6) мемлекетаралық стандарт – өңірлік стандарттау ұйымы – Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңесі қабылдаған өңірлік стандарт;
7) уәкілетті орган – стандарттау саласында басқаруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
8) халықаралық стандарттау ұйымы – кез келген елдің мүше болуы үшін ашық стандарттау жөніндегі ұйым;
9) ұлттық стандарттау органы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мемлекеттік заңды тұлға;
10) техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштері – техникалық-экономикалық ақпарат объектiлерiнiң жiктеу топтарының кодтары мен атауларының жүйеленген жиынтығы болып табылатын, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері, халықаралық стандарттау ұйымының техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері мен өңірлік стандарттау ұйымының техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері жатқызылатын стандарттау жөніндегі құжат;

О проекте Закона Республики Казахстан "О стандартизации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 889
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О стандартизации".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О стандартизации
Настоящий Закон регулирует общественные отношения, возникающие между государственными органами, физическими и юридическими лицами в сфере стандартизации, определяет ее цели, принципы и систему функционирования.
Глава 1. Общие положения Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) военный национальный стандарт – документ по стандартизации на товары (продукцию), работы и услуги, который в целях определенного и специального использования устанавливает правила, общие принципы и характеристики к объектам военного и двойного назначения, в том числе содержащий сведения, относимые к государственным секретам и ограниченного распространения;
2) жизненный цикл продукции – процессы проектирования, производства, эксплуатации или потребления, хранения, транспортировки, реализации, уничтожения и утилизации продукции;
3) изготовитель – физическое или юридическое лицо, производящее товар для реализации;
4) каталожный лист продукции – документ, содержащий единый набор реквизитов, позволяющий получить сведения о конкретной продукции: ее наименовании, изготовителе, документе по стандартизации, в соответствии с требованиями которого ее изготавливают, а также об основных потребительских характеристиках этой продукции;
5) международный стандарт – документ по стандартизации, принятый международной организацией по стандартизации, доступный широкому кругу пользователей;
6) межгосударственный стандарт – региональный стандарт, принятый региональной организацией по стандартизации – Межгосударственным советом по стандартизации, метрологии и сертификации Содружества Независимых Государств;
7) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере стандартизации;
8) международная организация по стандартизации – организация по стандартизации, членство в которой открыто для любой страны;
9) национальный орган по стандартизации – государственное юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан;
10) классификаторы технико-экономической информации – документы по стандартизации, представляющие собой систематизированные своды кодов и наименований классификационных групп объектов технико-экономической информации, к которым относятся национальные классификаторы технико-экономической информации, классификаторы технико-экономической информации международных организаций по стандартизации и классификаторы технико-экономической информации региональных организаций по стандартизации;

11) ұлттық стандарттау жүйесі – стандарттау саласындағы қызметті жүзеге асыру процесіндегі субъектілердің және олардың қатынастарының, сондай-ақ жалпы қол жетімді мемлекеттік ақпарат ресурстарының объектілері болып табылатын стандарттау жөніндегі құжаттар мен нормативтік техникалық құжаттардың жиынтығы;
12) үкіметтік емес стандарт – Қазақстан Республикасының коммерциялық емес ұйымы қабылдаған, пайдаланушылардың қалың көпшілігі үшін қолжетімді стандарттау жөніндегі құжат;
13) стандарттау жөнiндегi құжат – стандарттау жөнiндегi қызметтiң әр түрiне немесе оның нәтижелерiне қатысты нормаларды, қағидаларды, сипаттамаларды, қағидаттарды белгiлейтiн құжат;
14) ұлттық стандарт – уәкілетті орган бекіткен, пайдаланушылардың қалың көпшiлiгi үшін қолжетімді стандарттау жөніндегі құжат;
15) стандарттау объектілері – стандарттауға жататын немесе стандартталған өнім, жұмыс, көрсететін қызмет және оларға байланысты процестер;
16) негізге алынатын ұлттық стандарт – қолданылу саласы кең немесе стандарттаудың белгілі бір саласы үшін жалпы ережелерді қамтитын стандарттау жөніндегі құжат;
17) ресми басылым – ұлттық стандарттау белгісі түсірілген, Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорының базасында жарияланған стандарттау жөніндегі құжат (ұлттық әскери стандарттарды, өзін-өзі реттейтін ұйымдар стандарттарын, үкіметтік емес стандарттарды, консорциумдар стандарттарын, ұйымдар стандарттарын қоспағанда) мәтінінің Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорында жарияланатын баспа немесе электрондық басылымы;
18) тарату – осы Заңда белгіленген тәртіппен жеке және заңды тұлғалардың тиісті сауалдары негізінде ресми басылымды және олардың көшірмелерін табыс ету не іске асыру;
19) алдын ала ұлттық стандарт – қолдану процесінде қажетті тәжірибені жинақтауға арналған және пайдаланушылардың қалың көпшілігі үшін қолжетімді, уақытша қолдану үшін пайдаланылатын Ұлттық стандарттау органы қабылдаған стандарттау жөніндегі құжат;
20) өнім – материалдық-заттай нысанда табыс етілген және шаруашылық және өзге де мақсаттарда одан әрі пайдалануға арналған қызмет нәтижесі;
21) процесс – өнiмнiң өмiрлiк циклiнiң процестерiн қоса алғанда, қандай да бiр міндеттелген нәтижеге жету жөнiндегi өзара байланысты және дәйектi iс-қимылдар (жұмыстар) жиынтығы;
22) стандарттау жөніндегі жобалық техникалық комитет – стандарттау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі нысаналы міндеттерді шешу үшін уақытша негізде Ұлттық стандарттау органы құратын стандарттау жөніндегі техникалық комитет;

11) национальная система стандартизации – совокупность субъектов и их отношений в процессе осуществления деятельности в сфере стандартизации, а также документов по стандартизации и нормативных технических документов, являющихся объектами общедоступного государственного информационного ресурса;
12) неправительственный стандарт – документ по стандартизации, принятый некоммерческой организацией Республики Казахстан, доступный широкому кругу пользователей;
13) документ по стандартизации – документ, устанавливающий нормы, правила, характеристики, принципы, касающиеся различных видов деятельности по стандартизации или ее результатов;
14) национальный стандарт – документ по стандартизации, утвержденный уполномоченным органом, доступный широкому кругу пользователей;
15) объекты стандартизации – продукция, работы, услуги и связанные с ними процессы, подлежащие или подвергшиеся стандартизации;
16) основополагающий национальный стандарт – документ по стандартизации, имеющий широкую область применения или содержащий общие положения для определенной области стандартизации;
17) официальное издание – печатное либо электронное издание текста документа по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов, стандартов саморегулируемых организаций, неправительственных стандартов, стандартов консорциумов, стандартов организаций) с нанесенным национальным знаком стандартизации, публикуемое единым государственным фондом нормативных технических документов;
18) распространение – предоставление либо реализация официальных изданий и их копий на основании соответствующих запросов физических и юридических лиц в порядке, определяемом настоящим Законом;
19) предварительный национальный стандарт – документ по стандартизации, принятый национальным органом по стандартизации, используемый для временного применения, предназначенный для накопления
необходимого опыта в процессе его применения и доступный широкому кругу пользователей;
20) продукция – результат деятельности, представленный в материально-вещественной форме и предназначенный для дальнейшего использования в хозяйственных и иных целях;
21) процесс – совокупность взаимосвязанных и последовательных действий (работ) по достижению какого-либо заданного результата, включая процессы жизненного цикла продукции;
22) проектный технический комитет по стандартизации – технический комитет по стандартизации, создаваемый Национальным органом по стандартизации на временной основе для решения целевых задач по организации и проведению работ по стандартизации;

23) өңiрлiк стандарт – өңiрлiк стандарттау ұйымы қабылдаған стандарттау жөніндегі құжат;
24) өңiрлiк стандарттау ұйымы – қызметiне қатысу бiр ғана географиялық немесе экономикалық өңір үшін ашық стандарттау жөнiндегi ұйым;
25) стандарттау жөніндегі ұсынымдар – уәкілетті орган бекітетін және стандарттау және (немесе) өлшем бірлігін қамтамасыз ету мен сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге қатысты ұйымдастыру және әдістемелік сипаттағы ақпараттан тұратын стандарттау жөніндегі құжат;
26) ұйым стандарты – ұйымның өзі бекітетін стандарттау жөніндегі құжат;
27) стандарттау – нақтылы және әлеуетті міндеттерге қатысты жалпыға бірдей, көп мәрте пайдалану үшін ережелерді белгілеу арқылы стандарттау объектілерінің қауіпсіздігі мен сапасын арттыруға және стандарттау объектілеріне қойылатын талаптарды ретке келтірудің оңтайлы дәрежесін қамтамасыз етуге бағытталған қызмет;
28) стандарттар жөніндегі құжаттарға өзекті сипат беру – стандарттау жөніндегі құжаттардың даналарына белгіленген тәртіппен қабылданған өзгерістерді, толықтыруларды, түзетулерді және (немесе) олардың қолданылу мерзімі, оларды шектеу, ауыстыру немесе жою туралы ақпаратты енгізу арқылы құжаттарды өзекті жағдайда ұстау процесі;
29) консорциум стандарты – консорциум қабылдаған стандарттау жөніндегі құжат;
30) стандарттау жөніндегі сілтемелік құжат – нормативтік құқықтық актіде сілтеме берілген ұлттық стандарт (алдын ала ұлттық стандартты қоспағанда) және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіші;
31) өнімді каталогтау жүйесі – өнімнің сипаттамалары және оны дайындаушылар туралы ұйымдастыру-техникалық ақпарат жүйесі;
32) ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері – стандарттау саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік органдардың жиынтығы;
33) стандарттау жөніндегі техникалық комитет – экономика салаларында стандарттау саласындағы қызметті жүзеге асыру және стандарттаудың бекітілген объектілері немесе қызмет бағыттары бойынша ұлттық стандарттау жүйесін құруға қатысу үшін ерікті негізде құрылатын консультациялық-кеңесші орган;
34) стандарттау жөніндегі техникалық сарапшы – стандарттау саласындағы қызметке қатысатын, стандарттау объектісіне қатысты арнайы білімі бар және осы Заңда белгіленген сипаттамаларға сай келетін жеке тұлға;
35) апелляциялық комиссия – ұлттық стандарттау жүйесі саласында дауларды сотқа дейін реттеу үшін уәкілетті орган құратын алқалы орган;

23) региональный стандарт – документ по стандартизации, принятый региональной организацией по стандартизации;
24) региональная организация по стандартизации – организация по стандартизации, участие в деятельности которой открыто для одного региона: географического или экономического;
25) рекомендации по стандартизации – документ по стандартизации, утверждаемый уполномоченным органом и содержащий информацию организационного и методического характера, касающуюся проведения работ по стандартизации и (или) обеспечению единства измерений и подтверждению соответствия;
26) стандарт организации – документ по стандартизации, утвержденный организацией самостоятельно;
27) стандартизация – деятельность, направленная на обеспечение безопасности и качества объектов стандартизации и достижение оптимальной степени упорядочения требований к объектам стандартизации посредством установления положений для всеобщего, многократного использования в отношении реально существующих и потенциальных задач;
28) актуализация документов по стандартизации – процесс поддержания документов по стандартизации в актуальном состоянии путем внесения в их экземпляры принятых в установленном порядке изменений, дополнений, поправок и (или) информации о сроках их действия, ограничении, замене или отмене;
29) стандарт консорциума – документ по стандартизации, принятый консорциумом;
30) ссылочный документ по стандартизации – национальный стандарт (за исключением предварительных национальных стандартов) или национальный классификатор технико-экономической информации, на который дана ссылка в нормативном правовом акте;
31) система каталогизации продукции – организационно-техническая информационная система о характеристиках продукции и ее изготовителях;
32) субъекты национальной системы стандартизации – совокупность физических и юридических лиц, а также государственных органов, осуществляющих деятельность в сфере стандартизации;
33) технический комитет по стандартизации – консультативно-совещательный орган, создаваемый в отраслях экономики на добровольной основе для осуществления деятельности в сфере стандартизации и участия в создании национальной системы стандартизации по закрепленным объектам стандартизации или направлениям деятельности;
34) технический эксперт по стандартизации – физическое лицо, участвующее в деятельности в сфере стандартизации, обладающее специальными знаниями в отношении объекта стандартизации и соответствующее характеристикам, установленным настоящим Законом;
35) апелляционная комиссия – коллегиальный орган, образуемый уполномоченным органом для досудебного урегулирования споров в сфере национальной системы стандартизации;

36) көрсетілетін қызмет – жеке және (немесе) заңды тұлғалардың қажеттерін қанағаттандыруға бағытталған, нәтижелерінен материалдық көрініс болмайтын қызмет;
37) стандарттау саласындағы қызмет – стандарттау жөніндегі құжаттарды жоспарлау, әзірлеу, бекіту, тіркеу, есепке алу, жариялау, қолдану, олардың мониторингі және оларға өзекті сипат беру;
38) шет мемлекеттердің стандарттау субъектілері – стандарттау саласында өз елдерінің мүддесін білдіруге уәкілетті мемлекеттік органдар, жеке не заңды тұлғалар;
39) ұлттық стандарттау жүйесінің тізілімі – ұлттық, алдын ала ұлттық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жіктеуіштерін, стандарттау жөніндегі ұсынымдарды, стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді, стандарттау жөніндегі жобалық техникалық комитеттерді есепке алудың электрондық нысанда жүзеге асырылатын жүйесі;
40) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттің базалық ұйымы – базасында стандарттау жөніндегі техникалық комитет құрылған және жұмыс істейтін ұйым;
41) өзара байланысты стандарттар – техникалық регламенттерде белгіленген талаптардың орындалуын қамтамасыз ететін ұлттық стандарттар;
42) үйлестіру – ғылым мен техникадағы ең жаңа жетістіктерді бейнелейтін және стандарттау объектілерінің сапасы деңгейіне және бәсекеге қабілеттілігіне қойылатын заманауи талаптарды айқындайтын халықаралық және өңірлік стандарттарды ұлттық мүддеге орай енгізу және пайдалану үшін жағдай жасау жөніндегі қызмет;
43) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қоры –
мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын, Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен қалыптастырылатын мәліметтерді қоспағанда, нормативтік техникалық құжаттарды, стандарттау жөніндегі құжаттарды (ұлттық әскери стандарттарды, өзін-өзі реттейтін ұйымдардың стандарттарын, консорциум стандарттарын, ұйымдар стандарттарын қоспағанда), сондай-ақ олар туралы мәліметтерді қамтитын жалпыға бірдей қолжетімді мемлекеттік ақпараттық ресурс;
44) техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерінің депозитарийі (бұдан әрі – депозитарий) – техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерінің жиынтығы болып табылатын, ведомствоаралық сипаты бар, оларды қалыптастыруды, есепке алуды, сақтауды, өзекті жағдайда ұстауды, депозитарийді пайдаланушылардың мүддесіне орай ақпараттық және нормативтік қамсыздандыруды қамтамасыз ететін арнайы қор;
45) шет мемлекет стандарты – шет мемлекеттің ұлттық стандарттау органы не шет мемлекет ұйымы қабылдаған стандарт;

36) услуга – деятельность, направленная на удовлетворение потребностей физических и (или) юридических лиц, результаты которой не имеют материального выражения;
37) деятельность в сфере стандартизации – планирование, разработка, утверждение, регистрация, учет, опубликование, применение, мониторинг и актуализация документов по стандартизации;
38) субъекты стандартизации иностранных государств – государственные органы, физические либо юридические лица, уполномоченные представлять интересы своих стран в сфере стандартизации;
39) реестр национальной системы стандартизации – система учета национальных, предварительных национальных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации, рекомендаций по стандартизации, технических комитетов по стандартизации, проектных технических комитетов по стандартизации, осуществляемая в электронной форме;
40) базовая организация технического комитета по стандартизации – организация, на базе которой создан и функционирует технический комитет по стандартизации;
41) взаимосвязанные стандарты – национальные стандарты, обеспечивающие выполнение требований, установленных техническими регламентами;
42) гармонизация – деятельность по созданию условий для внедрения и использования в национальных интересах международных и региональных стандартов, отражающих новейшие достижения в науке и технике и определяющих современные требования к уровню качества и конкурентоспособности объектов стандартизации;
43) единый государственный фонд нормативных технических документов – общедоступный государственный информационный ресурс, содержащий нормативные технические документы, документы по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов, стандартов саморегулируемых организаций, стандартов консорциумов, стандартов организаций), а также сведения о них, за исключением сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, формируемые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области стандартизации;
44) депозитарий классификаторов технико-экономической информации (далее - депозитарий) – специализированный фонд, представляющий собой совокупность классификаторов технико-экономической информации, имеющих межведомственный характер, обеспечивающий их формирование, учет, хранение, поддержание в актуализированном состоянии, информационное и нормативное обеспечение в интересах пользователей депозитария;
45) стандарт иностранного государства – стандарт, принятый национальным органом по стандартизации иностранного государства либо организацией иностранного государства;

46) шетелдің стандарттау жөніндегі органы – стандарттау саласындағы қызметті жүзеге асыруы ұлттық деңгейде танылған стандарттау жөніндегі ұйым;
47) ұлттық стандарттау белгісі – ұлттық стандарттау жүйесінде әзірленіп қолданылатын құжаттарды таңбалау үшін пайдаланылатын белгілер;
48) стандарттардың ақпараттық сілтеуіші – қабылданған стандарттау жөніндегі құжаттар, оларға өзгерістер мен түзетулер, сондай-ақ оларды қолданысқа енгізу мерзімдері туралы ақпарат пен қосымша ақпараттан тұратын, кезең-кезеңмен шығарылатын сілтеуіш.
2-бап. Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда қамтылғаннан өзгеше қағидалар белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
3-бап. Осы Заңның реттеу саласы
Осы Заң стандарттау саласындағы қарым-қатынастарды реттейді және барлық мемлекеттік органдарға, жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
4-бап. Стандарттау мақсаттары
Стандарттау мақсаттары:
1) отандық өнімнің және (немесе) онымен байланысты процестердің бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
2) табиғи және энергетикалық ресурстарды үнемдеу;
3) мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігін және әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ету;
4) отандық өнімнің, қызмет көрсетудің, жұмыстарды орындаудың және (немесе) олармен байланысты процестердің қауіпсіздігі мен сапасын арттыру;
5) халықаралық стандарттау жүйесіне интеграциялау жағдайларын жасау үшін саудадағы техникалық кедергілерді жою;
6) өнімнің, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің және (немесе) олармен байланысты процестердің қауіпсіздігі мен сапасына қатысты тұтынушыларды жаңылыстыратын әрекеттердің алдын алу;
7) инновацияларды тиімді енгізуді қолдау және жоғары технологиялық өндірістерді дамыту, сондай-ақ технологиялар мен үздік зертханалық практикалар трансфертіне жәрдемдесу;
8) республика халқы өмірінің қауіпсіздігі мен сапасын жақсарту үшін жағдай жасау болып табылады.
5-бап. Стандарттау қағидаттары
Қазақстан Республикасындағы стандарттау:
1) еріктілік:
егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, стандарттау жөніндегі құжаттарды қолдану мақсатында таңдау;
стандарттау жөніндегі жұмыстарға барлық мүдделі тараптардың қатысуы;
өзара байланысты стандарттардан таңдау;
2) ұлттық стандарттау жүйесінің бірлігі мен тұтастығы;

46) иностранная организация по стандартизации – организация по стандартизации, признанная на национальном уровне осуществлять деятельность в области стандартизации.
47) национальный знак стандартизации – знак, используемый для маркирования документов, разрабатываемых и применяемых в национальной системе стандартизации;
48) информационный указатель стандартов – периодически издаваемый указатель, который содержит информацию о принятых документах по стандартизации, изменениях и поправках к ним, а также сроки их введения в действие и дополнительную информацию.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан в области стандартизации
1. Законодательство Республики Казахстан в области стандартизации основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Сфера регулирования настоящего Закона
Настоящий Закон регулирует отношения в сфере стандартизации и распространяется на все государственные органы, физические и юридические лица.
Статья 4. Цели стандартизации
Целями стандартизации являются:
1) повышение конкурентоспособности отечественной продукции и (или) связанных с ней процессов;
2) экономия природных и энергетических ресурсов;
3) обеспечение национальной безопасности и социально-экономического развития государства;
4) повышение безопасности и качества отечественной продукции, оказания услуг, выполнения работ и (или) связанных с ними процессов;
5) устранение технических барьеров в торговле для создания условий интеграции в международную систему стандартизации;
6) предупреждение действий, вводящих в заблуждение потребителей относительно безопасности и качества продукции, работ и услуг и (или) связанных с ними процессов;
7) поддержка эффективного внедрения инноваций и развития высокотехнологичных производств, а также содействие трансферту технологий и наилучших лабораторных практик;
8) создание условий для улучшения безопасности и качества жизни населения республики.
Статья 5. Принципы стандартизации
Стандартизация в Республике Казахстан основывается на принципах:
1) добровольности:
выбора с целью применения документов по стандартизации, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан,
участия в работах по стандартизации всех заинтересованных сторон;
выбора из взаимосвязанных стандартов;
2) единства и целостности национальной системы стандартизации;

3) стандарттаудың жүйелігі мен кешенділігін қамтамасыз ету;
4) бірыңғай терминологияны, стандарттау объектілеріне қойылатын талаптарды белгілеу қағидаларын қолдану;
5) барлық мүдделі тараптардың қатысуы негізінде ұлттық стандарттарды әзірлеу және бекіту;
6) мемлекеттік құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын, авторлық құқық объектісі болып табылатын стандарттау жөніндегі құжаттарды қоспағанда, пайдаланушылар және өзге де мүдделі тұлғалар үшін стандарттау жөніндегі құжаттар, оларды әзірлеу, бекіту және жариялау тәртібі туралы ақпараттың ашықтығы;
7) стандарттарды әзірлеу кезінде ғылым мен техниканың жетістіктерін және халықаралық немесе өңірлік ұйымдардың стандарттарын пайдалану;
8) стандарттауды серпінді және озық дамыту қағидаттарына негізделеді.
6-бап. Әскери және қос мақсатқа арналған өнімдерді (процестерді, көрсетілетін қызметтерді) стандарттау саласындағы реттеу
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлерінің және әскери құралымдарының мұқтаждары үшін пайдаланылатын ұлттық әскери стандарттарды әзірлеу, келісу, қабылдау, есепке алу, өзгерту және жою тәртібін Қазақстан Республикасының қорғаныс саласындағы уәкілетті органы айқындайды.
2-тарау. Ұлттық стандарттау жүйесі
7-бап. Ұлттық стандарттау жүйесінің құрылымы
Ұлттық стандарттау жүйесінің құрылымын:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі;
2) уәкілетті орган;
3) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдар;
4) Ұлттық стандарттау органы;
5) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттер;
6) стандарттау жөніндегі техникалық сарапшылар;
7) жеке және (немесе) заңды тұлғалар құрайды.
8-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң стандарттау саласындағы құзыретi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң стандарттау саласындағы құзыретiне:
1) стандарттау саласындағы бірыңғай мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын әзірлеу;
2) ұлттық стандарттау органын айқындау;
3) өзіне Қазақстан Республикасының Конституциясымен, заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де функцияларды орындау жатады.
9-бап. Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы уәкілетті органының құзыретi
Уәкілетті органның құзыретіне мыналар:
1) стандарттау саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты әзірлеу және іске асыру, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдері талап етілетін тиісті ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыну;
2) ұлттық стандарттау жүйесiнің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметіне ұлттық стандарттау органын айқындау үшін ұсыныс беру;

3) обеспечения системности и комплексности стандартизации;
4) применения единой терминологии, правил установления требований к объектам стандартизации;
5) разработки и утверждения национальных стандартов на основе участия всех заинтересованных сторон;
6) открытости информации о документах по стандартизации, порядке их разработки, утверждения и опубликования для пользователей и иных заинтересованных лиц, за исключением документов по стандартизации, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, и стандартов, являющихся объектом авторского права;
7) использования достижений науки и техники и стандартов международных или региональных организаций при разработке стандартов;
8) динамичности и опережающего развития стандартизации.
Статья 6. Регулирование в сфере стандартизации продукции (процессов, услуг) военного и двойного назначения
Порядок разработки, согласования, принятия, учета, изменения и отмены военных национальных стандартов, используемых для нужд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, определяется уполномоченным органом в области обороны Республики Казахстан.
Глава 2. Национальная система стандартизации Статья 7. Структура национальной системы стандартизации
Структуру национальной системы стандартизации составляют:
1) Правительство Республики Казахстан;
2) уполномоченный орган;
3) государственные органы в пределах своей компетенции;
4) национальный орган по стандартизации;
5) технические комитеты по стандартизации;
6) технические эксперты по стандартизации;
7) физические и (или) юридические лица.
Статья 8. Компетенция Правительства Республики Казахстан в области стандартизации
К компетенции Правительства Республики Казахстан в области стандартизации относятся:
1) разработка основных направлений единой государственной политики в сфере стандартизации;
2) определение национального органа по стандартизации;
3) выполнение иных полномочий, возложенных на него Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 9. Компетенция уполномоченного органа Республики Казахстан в сфере стандартизации
К компетенции уполномоченного органа относятся:
1) разработка и реализация единой государственной политики в сфере стандартизации, представление в Правительство Республики Казахстан соответствующих предложений, по которым требуются решения Правительства Республики Казахстан;
2) обеспечение функционирования национальной системы стандартизации;
3) подача представления в Правительство Республики Казахстан для определения национального органа по стандартизации;

4) халықаралық және өңірлік стандарттау жөніндегі ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіру;
5) ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу тәртібін айқындау;
6) ұлттық стандарттау жоспарын бекіту;
7) ұлттық стандарттарды (ұлттық әскери стандарттарды, алдын ала ұлттық стандарттарды қоспағанда), ұлттық техника-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, стандарттау жөніндегі ұсынымдарды, сондай-ақ оларға өзгерістерді бекіту;
8) әскери және арнаулы қос мақсаттағы тауарлар (өнімдер), жұмыстар мен қызметтерге әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда, ұлттық стандарттарды, алдын ала ұлттық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, келісу, сараптау, бекіту, тіркеу, өзгерту, жою және қолданысқа енгізу тәртібін айқындау;
9) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорын қалыптастыру, жүргізу және сүйемелдеу тәртібін, сондай-ақ нормативтік техникалық құжаттардың ресми басылымдарының көшірмелерін тарату тәртібін айқындау;
10) техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерінің депозитарийін құру және жүргізу тәртібін айқындау;
11) стандарттау жөніндегі сілтемелік құжаттардың қолданылу тәртібін айқындау;
12) өнімнің каталог парағының нысанын айқындау;
13) халықаралық, өңірлік стандарттарды және шет мемлекеттердің стандарттарын, шет мемлекеттердің ұйым стандарттарын, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, шет мемлекеттердің қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын есепке алу және қолдану тәртібін айқындау;
14) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді құру, олардың жұмыс істеуі мен оларды жою тәртібін айқындау;
15) апелляциялық комиссия туралы ережені бекіту, оның құрамы мен жұмыс істеу тәртібін айқындау;
16) ұлттық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, алдын ала ұлттық стандарттарды және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды тіркеу;
17) өнімнің каталог парақтарын тіркеу;
18) өнімді каталогтау жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
19) стандарттау саласында мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
20) ұлттық стандарттарды (ұлттық әскери стандарттарды, алдын ала ұлттық стандарттарды қоспағанда) талдау мен әзірлеуді ұйымдастыру;
21) үкіметтік емес стандарттарды әзірлеу, консенсусты қамтамасыз ету, бекіту, есепке алу, тіркеу, белгілеу, өзгерту, жою, өзекті сипат беру, сақтау, басып шығару, тарату, әзірлеушінің авторлық құқықтарының сақталуын және қолданысқа енгізу тәртібін айқындау;

4) представление интересов Республики Казахстан в международных и региональных организациях по стандартизации;
5) определение порядка разработки национального плана стандартизации;
6) утверждение национального плана стандартизации;
7) утверждение национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов, предварительных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации, рекомендаций по стандартизации, а также изменений к ним;
8) определение порядка разработки, согласования, экспертизы, утверждения, регистрации, изменения, отмены и введения в действие национальных стандартов, предварительных национальных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации, рекомендаций по стандартизации, за исключением военных национальных стандартов на товары (продукцию), работы и услуги военного и двойного назначения;
9) определение порядка формирования, ведения и сопровождения единого государственного фонда нормативных технических документов, а также порядка распространения копий нормативных технических документов, официальных изданий;
10) определение порядка создания и ведения депозитария классификаторов технико-экономической информации;
11) определение порядка применения ссылочных документов по стандартизации;
12) определение формы каталожного листа продукции;
13) определение порядка учета и применения международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств, стандартов организаций иностранных государств, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций иностранных государств;
14) определение порядка создания, работы и ликвидации технических комитетов по стандартизации;
15) утверждение положения об апелляционной комиссии, определение ее состава и порядка ее работы;
16) регистрация национальных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации, предварительных национальных стандартов и рекомендаций по стандартизации;
17) регистрация каталожных листов продукции;
18) обеспечение функционирования системы каталогизации продукции;
19) осуществление межотраслевой координации деятельности государственных органов, физических и юридических лиц в области стандартизации;
20) организация анализа и разработки национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов, предварительных национальных стандартов);
21) определение порядка разработки, обеспечения консенсуса, утверждения, учета, регистрации, обозначения, изменения, отмены, актуализации, хранения, издания, распространения, соблюдения авторских прав разработчика и введения в действие неправительственных стандартов;

22) өзіне Қазақстан Республикасының Конституциясымен, заңдарымен, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерімен жүктелген өзге де өкілеттіктерді орындау жатады.
10-бап. Мемлекеттік органдардың стандарттау саласындағы құзыреті
Мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде стандарттау саласында:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті органға ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, стандарттау бойынша ұсынымдарды әзірлеу, оларға өзекті сипат беру, бірегейлендіру, үйлестіру және жою туралы ұсыныстарды дайындауды және енгізуді;
2) стандарттау саласында мониторингті жүзеге асыруды;
3) уәкілетті органмен келісу бойынша ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін әзірлеуді;
4) стандарттау жөніндегі құжаттар мен ұлттық стандарттау жоспарының жобаларын қарауды;
5) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді құру бойынша ұсыныстар дайындауды;
6) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің және жобалық стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің, халықаралық стандарттау жөніндегі ұйымдардың жұмысына қатысуды;
7) нормативтік техникалық құжаттарды белгіленген тәртіпке және оларға өзекті сипат беруге сәйкес нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорын қалыптастыру мақсатында ұлттық стандарттау органына тапсыруды;
8) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
11-бап. Ұлттық стандарттау органы
1. Ұлттық стандарттау органы өз қызметін жүзеге асыру үшін:
1) стандарттау жөніндегі құжаттарды таратуға және қолдануға стандарттау жөніндегі халықаралық, өңірлік және шетелдік стандарттау ұйымдармен келісімі;
2) ұлттық және халықаралық стандарттарды әзірлеуде, стандарттау жөніндегі құжаттар жобаларын сараптауда тәжірибесі;
3) салалар бойынша стандарттарды талдау мен жүйелеу жүргізуде тәжірибесі болуы керек.
2. Ұлттық стандарттау органының қызметі отандық тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің бәсекеге қабілеттілігін дамыту және оларға ішкі және сыртқы нарыққа еркін қол жеткізу, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін жағдай жасау мақсатында стандарттау бойынша жұмысқа қатысушылардың өзара келісілген іс-қимыл тетігін жүзеге асыруға бағытталған.
3. Ұлттық стандарттау органы стандарттау саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыруды, стандарттау жөніндегі жұмыстарды үйлестіруді жүзеге асырады.

22) выполнение иных полномочий, возложенных на него Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 10. Компетенция государственных органов в области стандартизации
Государственные органы в пределах своей компетенции в области стандартизации осуществляют:
1) подготовку и внесение предложений о разработке, актуализации, унификации, гармонизации и отмене национальных, межгосударственных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации, рекомендаций по стандартизации в уполномоченный орган в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) осуществление мониторинга в сфере стандартизации;
3) разработку национальных классификаторов технико-экономической информации по согласованию с уполномоченным органом;
4) рассмотрение проектов документов по стандартизации и национального плана стандартизации;
5) подготовку предложений по созданию технических комитетов по стандартизации;
6) участие в работе технических комитетов по стандартизации и проектных технических комитетов по стандартизации, международных организаций по стандартизации;
7) передачу нормативных технических документов в национальный орган по стандартизации с целью формирования единого государственного фонда нормативных технических документов по стандартизации согласно установленному порядку и их актуализации;
8) иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 11. Национальный орган по стандартизации
1. Для осуществления своей деятельности национальный орган по стандартизации должен иметь:
1) соглашения с международными, региональными и иностранными организациями по стандартизации на распространение и применение документов по стандартизации;
2) опыт в разработке национальных и межгосударственных стандартов, экспертизе проектов документов по стандартизации;
3) опыт в проведении анализа и систематизации стандартов по отраслям.
2. Деятельность национального органа по стандартизации направлена на осуществление механизма согласованного взаимодействия участников работ по стандартизации с целью создания условий для развития конкурентоспособности отечественных товаров, работ и услуг и свободного их доступа на внутренний и внешний рынки, обеспечения национальной безопасности.
3. Национальный орган по стандартизации осуществляет реализацию государственной политики в области стандартизации, координацию работ по стандартизации.

4. Ұлттық стандарттау органы өз құзыреті шегінде:
1) негіз құраушы ұлттық стандарттарды және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеуді;
2) стандарттау саласындағы ғылыми зерттеулер жүргізуді және/немесе оларға қатысуды;
3) басым салалар бөлігінде стандарттарды талдауды және жүйелеуді;
4) ұлттық стандарттау жоспарын қалыптастыруды, сондай-ақ өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді;
5) стандарттау жөніндегі құжаттардың, өнімнің каталог парақтарының жобаларын сараптауды;
6) уәкілетті орган айқындаған тәртіппен нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қорын құруды, жүргізуді және сүйемелдеуді;
7) ұлттық стандарттау жүйесінің тізілімін жүргізуді;
8) өнімді каталогтаудың ақпараттық жүйесін кеңейту мен сүйемелдеуді;
9) стандарттау саласындағы халықаралық, өңірлік ұйымдармен, шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі ұйымдарымен, шетелдік стандарттау жөніндегі ұйымдарымен, оның ішінде ақпарат алмасу, Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық, өңірлік стандарттарды және шет мемлекеттердің ұлттық стандарттарын қолдану және тарату бойынша ынтымақтасуды;
10) нормативтік техникалық құжаттардың және стандарттау жөніндегі құжаттардың (ұлттық әскери стандарттарды, өзін-өзі реттейтін ұйымдардың стандарттарын, ұйым стандарттарын, консорциум стандарттарын қоспағанда), сондай-ақ стандарттардың ақпараттық көрсеткіштері мен каталогтарының ресми шығарылымына, таратылуына және жариялануына қатысуды;
11) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді, стандарттау жөніндегі жобалық техникалық комитеттерді құруды, олардың қызметін үйлестіруді және оларды жоюды, стандарттау құрамына және объектілеріне өзекті сипат беруді;
12) алдын ала ұлттық стандарттарды қабылдау;
13) стандарттау саласында оқыту іс-шараларын ұйымдастыруға қатысуды жүзеге асырады.
12-бап. Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттер
1. Стандарттау жөнiндегi техникалық комитеттерді ұлттық стандарттау органы экономика салаларында ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің ерікті қатысуы қағидаттары негізінде құрады.
Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттер болмаған жағдайда ұлттық стандарттау органы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен уақытша негізде стандарттау жөніндегі жобалық техникалық комитетті құрады.
2. Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттер:
1) стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеуге қатысады және оларды әзірлейді;
2) ұлттық стандарттарды әзірлеу кезінде консенсусты қамтамасыз етеді;
3) қызметтің бекітілген саласына сәйкес ұлттық стандарттар жобаларының мазмұнын техникалық талқылауды ұйымдастырады;

4. Национальный орган по стандартизации в пределах своей компетенции осуществляет:
1) разработку основополагающих национальных стандартов и рекомендаций по стандартизации;
2) проведение и/или участие в научных исследованиях в области стандартизации;
3) анализ и систематизацию стандартов в разрезе приоритетных отраслей;
4) формирование национального плана стандартизации, а также внесение изменений и (или) дополнений;
5) экспертизу проектов документов по стандартизации, каталожных листов продукции;
6) формирование, ведение и сопровождение единого государственного фонда нормативных технических документов в порядке, определенном уполномоченным органом;
7) ведение реестра национальной системы стандартизации;
8) расширение и сопровождение информационной системы каталогизации продукции;
9) сотрудничество с международными, региональными организациями в сфере стандартизации, иностранными организациями по стандартизации, в том числе по информационному обмену, применению и распространению международных, региональных стандартов и национальных стандартов иностранных государств на территории Республики Казахстан;
10) участие в официальном издании, распространении и опубликовании нормативных технических документов и документов по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов, стандартов саморегулируемых организаций, стандартов организаций, стандартов консорциумов), а также информационных указателей стандартов и каталогов;
11) создание, координацию деятельности и ликвидацию технических комитетов по стандартизации, проектных технических комитетов по стандартизации, актуализацию состава и объектов стандартизации;
12) принятие предварительных национальных стандартов;
13) участие в организации обучающих мероприятий в области стандартизации.
Статья 12. Технические комитеты по стандартизации
1. Технические комитеты по стандартизации создаются национальным органом по стандартизации в отраслях экономики на основе принципов добровольного участия субъектов национальной системы стандартизации.
В случае отсутствия технического комитета по стандартизации, национальным органом по стандартизации создается проектный технический комитет по стандартизации на временной основе в порядке, установленном уполномоченным органом.
2. Технические комитеты по стандартизации:
1) принимают участие в разработке и разрабатывают документы по стандартизации;
2) обеспечивают консенсус при разработке национальных стандартов;
3) организуют техническое обсуждение содержания проектов национальных стандартов в соответствии с закрепленной областью деятельности;

4) ұлттық стандарттау жоспарын қалыптастыру бойынша ұсыныстар енгізеді;
5) мемлекеттік органдарға, заңды немесе жеке тұлғаларға өздерінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша базалық ұйым атынан сұрау салулар жолдайды;
6) стандарттау саласындағы ғылыми зерттеулерге қатысады;
7) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің, стандарттау жөніндегі халықаралық және өңірлік ұйымдардың жұмысына қатысады;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3. Стандарттау жөніндегі техникалық комитет құрамына мемлекеттік органдар, ғылыми ұйымдар, білім саласындағы ұйымдар, дайындаушылар, қауымдастықтар (одақтар) нысанындағы заңды тұлғалардың бірлестіктері, қоғамдық бірлестіктер, оның ішінде тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктері, стандарттау жөніндегі техникалық сарапшылар, сондай-ақ тиісті саладағы (аядағы) өзге де мүдделі жеке және заңды тұлғалар кіреді.
4. Стандарттау жөніндегі техникалық комитетті құруға өтініш білдірушілер ретінде мемлекеттік органдар, ғылыми ұйымдар, білім беру ұйымдары, дайындаушылар, қауымдастықтар (одақтар) нысанындағы заңды тұлғалардың бірлестіктері, қоғамдық бірлестіктер, оның ішінде тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктері, сондай-ақ тиісті саладағы (аядағы) басқа да мүдделі жеке және заңды тұлғалар болуы мүмкін.
5. Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді құру, олардың жұмыс істеу және оларды жою тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
6. Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттің қызметін ақпараттық-талдамалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді оның базалық ұйымы қамтамасыз етеді.
13-бап. Стандарттау жөніндегі техникалық сарапшылар
1. Стандарттау жөніндегі техникалық сарапшылар стандарттау саласындағы қызметке қатысады және ұйым мүддесін білдіре алады.
2. Стандарттау жөніндегі техникалық сарапшылардың құзыретіне мыналар:
1) стандарттау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысу;
2) техникалық реттеу және стандарттау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеуге және сараптауға қатысу;
3) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің және стандарттау жөніндегі жобалық техникалық комитеттердің жұмыстарына қатысу;
4) стандарттау саласындағы ғылыми зерттеулерге қатысу;
5) ұлттық стандарттау жоспарын құруға қатысу;
6) осы Заңда және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген өзге де қызметтерді орындау жатады.
3. Ұйымдар стандарттау жөніндегі техникалық сарапшыларды мынадай сипаттамалардың біреуі:

4) вносят предложения по формированию национального плана стандартизации;
5) направляют запросы в государственные органы, юридическим или физическим лицам по вопросам, входящим в их компетенцию, от имени базовой организации;
6) участвуют в научных исследованиях в области стандартизации;
7) участвуют в работе технических комитетов по стандартизации международных и региональных организаций по стандартизации;
8) осуществляют иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
3. В состав технического комитета по стандартизации включаются представители государственных органов, научных организаций, организаций в сфере образования, изготовителей, объединений юридических лиц в форме ассоциации (союза), общественных объединений, в том числе общественных объединений потребителей, технических экспертов по стандартизации, а также иных заинтересованных физических и юридических лиц в соответствующей отрасли (сфере).
4. Заявителями на создание технического комитета по стандартизации могут быть государственные органы, научные, образовательные организации, изготовители, объединения юридических лиц в форме ассоциации (союза), общественные объединения, в том числе общественные объединения потребителей, а также иные заинтересованные физические и юридические лица в соответствующей отрасли (сфере).
5. Порядок создания, работы и ликвидации технических комитетов по стандартизации устанавливается уполномоченным органом.
6. Информационно-аналитическое и организационное обеспечение деятельности технического комитета по стандартизации обеспечивается его базовой организацией.
Статья 13. Технические эксперты по стандартизации
1. Технические эксперты по стандартизации участвуют в деятельности в сфере стандартизации и могут представлять интересы организации.
2. К компетенции технических экспертов по стандартизации относятся:
1) участие в реализации государственной политики в сфере стандартизации;
2) участие в разработке и экспертизе нормативных правовых актов в области технического регулирования и стандартизации, документов по стандартизации;
3) участие в работе технических комитетов по стандартизации и проектных технических комитетов по стандартизации;
4) участие в научных исследованиях в области стандартизации;
5) участие в формировании национального плана стандартизации;
6) выполнение иных функций, установленных настоящим Законом и нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
3. Организации определяют технических экспертов по стандартизации на основе одной из следующих характеристик:

1) техникалық кәсіби білімі және стандарттау объектісіне қатысты білімінің болуы;
2) стандарттау саласында жұмыс тәжірибесінің болуы негізінде айқындайды.
14-бап. Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қоры
1. Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қоры осы Заңның қағидаттарына сәйкес жұмыс істейді.
2. Мемлекеттік органдар, оның ішінде олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары құзыреті шегінде ұлттық стандарттау органына бірыңғай ақпараттық жүйені қалыптастыру үшін олар бекіткен нормативтік техникалық құжаттың бір данасын, сондай-ақ әр нормативтік техникалық құжаттың қабылдануы, оған өзгерістер енгізілуі, жойылуы туралы мәліметтерді ұсынады.
3. Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қорын қалыптастыруды, жүргізуді және сүйемелдеуді ұлттық стандарттау органы жүзеге асырады және ол мыналарды:
1) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қорының нормативтік техникалық құжаттарын және стандарттау жөніндегі құжаттарын (ұлттық әскери стандарттарды, өзін-өзі реттейтін ұйымдардың стандарттарын, ұйым стандарттарын, консорциум стандарттарын қоспағанда) толықтыруды, сақтауды, оларға өзекті сипат беруді;
2) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қорындағы нормативтік техникалық құжаттар көшірмелерін, сондай-ақ олар туралы мәліметтерді ұсынуды;
3) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қорының ақпараттық жүйесін сүйемелдеуді және кеңейтуді қамтиды.
4. Стандарттау бойынша құжаттардың (ұлттық әскери стандарттарды, үкіметтік емес стандарттарды, өзін-өзі реттейтін ұйымдардың стандарттарын, ұйым стандарттарын, консорциум стандарттарын қоспағанда) ресми басылымдарын тарату нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қоры арқылы жүзеге асырылады.
Ұлттық әскери стандарттарды, алдын ала ұлттық стандарттарды, Қазақстан Республикасы аумағында ұлттық стандарттар ретінде қабылданған мемлекетаралық стандарттарды және халықаралық, өңірлік стандарттар мен шетел мемлекеттерінің стандарттары негізінде қабылданған ұлттық стандарттарды қоспағанда, ұлттық стандарттардың ресми басылымдары тегін негізде таратылады.
Стандарттау жөніндегі құжаттардың (ұлттық әскери стандарттарды, өзін-өзі реттейтін ұйымдардың стандарттарын, ұйым стандарттарын, консорциум стандарттарын қоспағанда) ресми басылымдарының көшірмелерін өзге де заңды және жеке тұлғалардың таратуы ұлттық стандарттау органымен келісім болған кезде жүзеге асырылады.

1) наличие профессионального технического образования и обладание знаниями в отношении объекта стандартизации;
2) наличие опыта работы в сфере стандартизации.
Статья 14. Единый государственный фонд нормативных технических документов
1. Единый государственный фонд нормативных технических документов функционирует в соответствии с принципами настоящего Закона.
2. Государственные органы, в том числе их подведомственные организации, в пределах компетенции представляют один экземпляр утвержденного ими нормативного технического документа, а также сведения о принятии, внесении изменений, отмене каждого нормативного технического документа в национальный орган по стандартизации для формирования единой информационной системы.
3. Формирование, ведение и сопровождение единого государственного фонда нормативных технических документов осуществляются национальным органом по стандартизации и включают в себя следующее:
1) комплектование, хранение, актуализацию нормативных технических документов и документов по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов, стандартов саморегулируемых организаций, стандартов организаций, стандартов консорциумов) единого государственного фонда нормативных технических документов;
2) представление копий нормативных технических документов, а также сведений о них, содержащихся в едином государственном фонде нормативных технических документов;
3) сопровождение и расширение информационных систем единого государственного фонда нормативных технических документов.
4. Распространение официальных изданий документов по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов, неправительственных стандартов, стандартов саморегулируемых организаций, стандартов организаций, стандартов консорциумов) осуществляется через единый государственный фонд нормативных технических документов.
На безвозмездной основе распространяются официальные издания национальных стандартов, за исключением военных национальных стандартов, предварительных национальных стандартов, межгосударственных стандартов, принятых на территории Республики Казахстан в качестве национальных стандартов, и национальных стандартов, принятых на основе международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств.
Распространение копий официальных изданий документов по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов, стандартов саморегулируемых организаций, стандартов организаций, стандартов консорциумов) иными юридическими и физическими лицами осуществляется при наличии соглашения с национальным органом по стандартизации.

5. Стандарттау жөніндегі құжаттарды және олардың көшірмелерінің таратылуы авторлық құқықтар сақталған жағдайда жүзеге асырылады.
6. Заңды және жеке тұлғалар таратылған стандарттау жөніндегі құжаттар көшірмелерін есепке алуды жүзеге асырады және олар туралы ақпаратты ұлттық стандарттау органына тапсырады.
15-бап. Жеке және заңды тұлғалар
Жеке және заңды тұлғалар қызметтің тиісті салаларында және өзінің шаруашылық және кәсіби қажеттіліктерін ескере отырып, стандарттау бойынша жұмыстарды, атап айтқанда:
1) Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы нормативтік құқықтық актілерін әзірлеуге қатысуды;
2) стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеуге, олардың мониторингіне, оларды жоюға және оларға өзекті сипат беруге қатысуды;
3) үкіметтік емес стандарттарды, өзін-өзі реттейтін ұйымдардың стандарттарын, консорциум стандарттарын, ұйым стандарттарын сараптауға қатысуды;
4) стандарттау саласына қатысты мәселелер бойынша сұрау салу жолдауды;
5) стандарттау жөніндегі техникалық және жобалық техникалық комитеттер қызметіне қатысуды;
6) стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеуді және енгізуді;
7) стандарттау жөніндегі тиісті бөлімшелер мен қызметтер құруды;
8) өнімнің каталог парақтарын толтыруды және олардың сараптамасын жүзеге асыруды;
9) өзінің құзыреті шегінде өндіріске өнімді қою рәсімін жүзеге асыруды;
10) стандарттау саласындағы ғылыми зерттеулерге қатысуды;
11) стандарттау саласында осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруды ұйымдастыруға және жүзеге асыруға құқығы бар.
3-тарау. Стандарттау жөніндегі құжаттар
16-бап. Стандарттау жөніндегі құжаттардың түрлері
1. Стандарттау жөніндегі құжаттарға:
1) халықаралық стандарттар, халықаралық стандарттау ұйымдарының техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері;
2) өңірлік стандарттар, стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері, стандарттау жөніндегі қағидалары мен ұсынымдары;
3) Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттары мен техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері;
4) алдын ала ұлттық стандарттар;
5) Қазақстан Республикасының стандарттау жөніндегі ұсынымдары;
6) үкіметтік емес стандарттар;
7) шет мемлекеттердің стандарттары, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері, қағидалары, нормалары және ұсынымдары;
8) ұйым стандарттары;
9) консорциум стандарттары;
10) өзін-өзі реттейтін ұйымдардың стандарттары жатады.
2. Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын стандарттау жөніндегі құжаттар осы Заңның және Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына қайшы келмеуге тиіс.

5. Распространение документов по стандартизации и их копий осуществляется при условии соблюдения авторских прав.
6. Юридические и физические лица осуществляют учет распространенных копий документов по стандартизации и представляют информацию в национальный орган по стандартизации.
Статья 15. Физические и юридические лица
Физические и юридические лица имеют право в соответствующих сферах деятельности и с учетом своих хозяйственных и профессиональных потребностей организовывать и осуществлять работы по стандартизации, в частности:
1) участвовать в разработке нормативных правовых актов Республики Казахстан в сфере стандартизации;
2) участвовать в разработке, мониторинге, отмене и актуализации документов по стандартизации;
3) участвовать в экспертизе неправительственных стандартов, стандартов саморегулируемых организаций, стандартов консорциумов, стандартов организаций;
4) направлять запросы по вопросам, касающимся сферы стандартизации;
5) участвовать в деятельности технических и проектных технических комитетов по стандартизации;
6) разрабатывать и внедрять документы по стандартизации;
7) создавать соответствующие подразделения и службы по стандартизации;
8) заполнять каталожные листы продукции и осуществлять их экспертизу;
9) осуществлять процедуру постановки продукции на производство в пределах своей компетенции;
10) участвовать в научных исследованиях в области стандартизации;
11) осуществлять иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в сфере стандартизации.
Глава 3. Документы по стандартизации Статья 16. Виды документов по стандартизации
1. К документам по стандартизации относятся:
1) международные стандарты, классификаторы технико-экономической информации международных организаций по стандартизации;
2) региональные стандарты, классификаторы технико-экономической информации, правила и рекомендации по стандартизации региональных организаций по стандартизации;
3) национальные стандарты и национальные классификаторы технико-экономической информации Республики Казахстан;
4) предварительные национальные стандарты;
5) рекомендации по стандартизации Республики Казахстан;
6) неправительственные стандарты;
7) стандарты, классификаторы технико-экономической информации, правила, нормы и рекомендации по стандартизации иностранных государств;
8) стандарты организаций;
9) стандарты консорциумов;
10) стандарты саморегулируемых организаций.
2. Документы по стандартизации, применяемые на территории Республики Казахстан, не должны противоречить нормам настоящего Закона и законодательства Республики Казахстан.

17-бап. Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттары
1. Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттары осы Заңда көзделген стандарттау мақсаттары үшін әзірленеді және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келуге тиіс.
2. Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттары мынадай:
1) ұлттық стандарттау жүйесінің жалпы ұйымдастырушылық-әдістемелік ережелерін белгілейтін ұлттық негіз құраушы стандарттар;
2) өнімге, процестерге, көрсетілетін қызметтерге, өнімді, көрсетілетін қызметтерді, процестерді бақылау әдістеріне арналған ұлттық стандарттар;
3) ұлттық әскери стандарттар;
4) өнімге, процестерге, көрсетілетін қызметтерге, өнімді, көрсетілетін қызметтерді, процестерді бақылау әдістеріне арналған алдын ала ұлттық стандарттар болып бөлінеді.
3. Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарында:
1) өнімді, көрсетілетін қызметті жіктеу;
2) бірегейлендіру, үйлесімділік және өзара алмасымдылық өнім көрсеткіштері;
3) терминдер мен анықтамалар;
4) функционалдық мақсаты көрсеткіштерін қоса алғанда, өнімнің, көрсетілетін қызметтің сапа деңгейін айқындайтын тұтынушылық қасиеттері мен сипаттамалары;
5) өнімді өндіру, қайта өңдеу, қабылдау, буып-түю, таңбалау, тасымалдау, сақтау, өткізу, кәдеге жарату және жою қағидалары;
6) өнім мен көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қауіпсіздігін сынау әдістері;
7) барлық ресурстардың түрлерін сақтауға және ұтымды пайдалануға қойылатын талаптар;
8) менеджмент жүйесін енгізуді қамтамасыз ететін өндірісті ұйымдастыруға қойылатын талаптар;
9) белгілі қызмет саласына арналған ұйымдастырушылық-әдістемелік сипат ережелері, сондай-ақ жалпы техникалық нормалар мен қағидалар белгіленуі мүмкін.
4. Алдын ала ұлттық стандарттар оны қолдану процесінде тәжірибе жинақтау қажет жағдайларда уәкілетті орган айқындаған тәртіпте әзірленеді. Алдын ала ұлттық стандарттар үш жыл бойына шектеулі қолданылу мерзіміне ие.
Алдын ала ұлттық стандартты пайдалану процесінде алынған ақпарат және осы құжат туралы пікірлер оны ұлттық стандарт ретінде қабылдаудың немесе оның күшін жоюдың орындылығы туралы мәселені шешу үшін негіз болады.
18-бап. Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері
1. Жіктеу мен кодтауға экономика салаларында пайдаланылатын және есепке алынуы тиіс техникалық-экономикалық ақпарат техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін бекіту арқылы кодталуға жатады.
2. Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін әзірлеу бастамашылық тәртіппен не ұлттық стандарттау жоспарына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүргізіледі.

Статья 17. Национальные стандарты Республики Казахстан
1. Национальные стандарты Республики Казахстан разрабатываются для целей стандартизации, предусмотренных настоящим Законом, и должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан.
2. Национальные стандарты Республики Казахстан подразделяются на:
1) основополагающие национальные стандарты, устанавливающие общие организационно-методические положения национальной системы стандартизации;
2) национальные стандарты на продукцию, процессы, услуги, методы контроля продукции, услуг, процессов;
3) военные национальные стандарты;
4) предварительные национальные стандарты на продукцию, процессы, услуги, методы контроля продукции, услуг, процессов.
3. В национальных стандартах Республики Казахстан могут устанавливаться:
1) классификация продукции, услуг;
2) показатели унификации, совместимости и взаимозаменяемости продукции;
3) термины и определения;
4) потребительские свойства и характеристики продукции, услуг, определяющие уровень их качества, включая показатели функционального назначения;
5) правила производства, переработки, приемки, упаковки, маркировки, транспортировки, хранения, реализации, утилизации и уничтожения продукции;
6) методы испытаний качества и безопасности продукции и услуг;
7) требования к сохранению и рациональному использованию всех видов ресурсов;
8) требования к организации производства, обеспечивающие внедрение систем менеджмента;
9) положения организационно-методического характера для определенной области деятельности, а также общетехнические нормы и правила.
4. Предварительные национальные стандарты разрабатываются в случаях, когда необходимо накопление опыта в процессе его применения в порядке, определенном уполномоченным органом. Предварительные национальные стандарты имеют ограниченный срок действия в течение трех лет.
Информация, полученная в процессе использования предварительного национального стандарта, и отзывы об этом документе служат базой для решения вопроса о целесообразности принятия его в качестве национального стандарта или его отмене.
Статья 18. Национальные классификаторы технико-экономической информации
1. Технико-экономическая информация, используемая в отраслях экономики и требующая учета, подлежит классификации и кодированию посредством утверждения классификаторов технико-экономической информации.
2. Разработка национальных классификаторов технико-экономической информации проводится в инициативном порядке либо в соответствии с национальным планом стандартизации в порядке, определяемом уполномоченным органом.

3. Мемлекеттік органдар уәкілетті органмен келісу бойынша өз құзыреті шегінде ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін әзірлеуді жүзеге асырады.
19-бап. Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың стандарттары және үкіметтік емес стандарттар
1. Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың стандарттары осы Заңда көзделген стандарттау мақсаттары үшін әзірленеді.
Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың стандарттарын әзірлеу, келісу және қабылдау тәртібі өзін-өзі реттеу саласындағы заңнамаға сәйкес айқындалады.
2. Үкіметтік емес стандарттар осы Заңда көзделген стандарттау мақсаттары үшін әзірленеді, жария талқылаудан өтеді және уәкілетті орган белгілеген тәртіппен барлық мүдделі тараптардың пікірі есепке алына отырып қабылданады.
3. Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың стандарттарында және үкіметтік емес стандарттарда белгіленген талаптар техникалық регламенттерде белгіленген талаптарға қайшы келмеуге тиіс.
4. Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың стандарттарында және үкіметтік емес стандарттарда белгіленген сапа көрсеткіштері ұлттық стандарттарда белгіленген көрсеткіштерден төмен болмауы тиіс.
5. Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың стандарттарын және үкіметтік емес стандарттарды әзірлеуді республикалық немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландыруға тыйым салынады.
20-бап. Ұйым стандарттары және консорциум стандарттары
1. Ұйым стандарттары, консорциум стандарттары стандарттау объектілеріне, оның ішінде өнімнің құрамдас бөліктеріне, терминологияға, қабылдау және бақылау жүйесіне, технологиялық жарақтауға, құралға, сондай-ақ менеджмент жүйесі, өнімді әзірлеу және өндіріске қою шеңберінде ұйымдардағы қызметті басқаруға әзірленеді, ұйымдар дербес бекітеді және олар ұлттық стандарттау жүйесіне есепке алуға және тіркеуге жатпайды.
2. Ұйым стандарттары, консорциум стандарттары мынадай түрлерге бөлінеді:
1) өнімді дайындаушы әзірлейтін техникалық шарттар;
2) стандарттарды бекіткен ұйымда ұсынылатын көрсетілетін қызметтерге арналған ұйым стандарттары;
3) стандарттарды бекіткен ұйымда жүргізілетін процестерге арналған ұйым стандарттары.
3. Ұйым стандарттарында, консорциум стандарттарында белгіленген талаптар техникалық регламенттерде белгіленген талаптарға қайшы келмеуге тиіс.
4. Ұйым стандарттарында және консорциум стандарттарында белгіленген сапа көрсеткіштері ұлттық стандарттарда белгіленген көрсеткіштерден төмен болмауы тиіс.
5. Ұйым стандарттары, консорциум стандарттары тиісті стандарттың төлнұсқасын ұстаушы ұйымның рұқсатымен ғана пайдалануға беріледі.

3. Государственные органы в пределах своей компетенции осуществляют разработку национальных классификаторов технико-экономической информации по согласованию с уполномоченным органом.
Статья 19. Стандарты саморегулируемых организаций и неправительственные стандарты
1. Стандарты саморегулируемых организаций разрабатываются для целей стандартизации, предусмотренных настоящим Законом.
Порядок разработки, согласования и принятия стандартов саморегулируемых организаций определяется в соответствии с законодательством в области саморегулирования.
2. Неправительственные стандарты разрабатываются для целей стандартизации, предусмотренных настоящим Законом, которые проходят публичное обсуждение и принимаются с учетом мнения всех заинтересованных сторон в порядке, установленном уполномоченным органом.
3. Требования, установленные в стандартах саморегулируемых организаций и неправительственных стандартах, не должны противоречить требованиям, установленным техническими регламентами.
4. Показатели качества, установленные в стандартах саморегулируемых организаций и неправительственных стандартах, должны быть не ниже установленных национальными стандартами.
5. Запрещается финансирование разработки стандартов саморегулируемых организаций и неправительственных стандартов за счет средств республиканского или местных бюджетов.
Статья 20. Стандарты организаций и стандарты консорциумов
1. Стандарты организаций, стандарты консорциумов разрабатываются на объекты стандартизации, в том числе составные части продукции, терминологию, систему приемки и контроля, технологическую оснастку, инструмент, а также управление деятельностью в организациях в рамках системы менеджмента, разработки и постановки продукции на производство, утверждаются организациями самостоятельно и не подлежат учету и регистрации в национальной системе стандартизации.
2. Стандарты организаций, стандарты консорциумов подразделяются на следующие виды:
1) технические условия, разрабатываемые изготовителем продукции;
2) стандарты организаций на услуги, предоставляемые организацией, их утвердившей;
3) стандарты организаций на процессы, проводимые в организации, их утвердившей.
3. Требования, установленные в стандартах организаций, стандартах консорциумов не должны противоречить требованиям, установленным техническими регламентами.
4. Показатели качества, установленные в стандартах организаций и стандартах консорциумов должны быть не ниже установленных национальными стандартами.
5. Стандарты организаций, стандарты консорциумов передаются в пользование только с разрешения организации – держателя подлинника соответствующего стандарта.

6. Ұйым стандарттарын, консорциум стандартын әзірлеу, бекіту, есепке алу, өзгерту, олардың күшін жою, оларды тіркеу, белгілеу, басып шығару, қолдану тәртібін ұйым, консорциум айқындайды.
7. Ұйым стандарттарын, консорциум стандарттарын әзірлеуді республикалық немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландыруға тыйым салынады.
21-бап. Стандарттау жөніндегі ұсынымдар
1. Стандарттау жөніндегі ұсынымдар, стандарттау жөніндегі жұмысты жүргізуге, сондай-ақ тиісті ұлттық стандарттың қолданылуына септігін тигізетін өлшем бірлігін қамтамасыз ету және сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге қатысты қолдану үшін ерікті, ұйымдастыру-әдістемелік ережелерді немесе оларды ұлттық стандартта (алдын ала ұлттық стандартта) белгілегенге дейін практикада алдын ала тексеру орынды болатын ережелерді қамтиды.
2. Әзірлеу, келісу, сараптама жүргізу, бекіту, тіркеу, өзгерту, күшін жою және қолданысқа енгізуге қойылатын талаптарды уәкілетті орган белгілейді.
4-тарау. Стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеу тәртібі
22-бап. Стандарттау бойынша жұмыстарды жоспарлау
1. Стандарттау бойынша жұмыстарды жоспарлау ұлттық стандарттау жүйесінің мақсаттары мен даму бағыттарын есепке ала отырып, әрбір үш жыл сайын жүзеге асырылады.
Стандарттау бойынша жұмыстарды жоспарлау Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарына сай келуге, ғылыми зерттеулердің нәтижелері мен Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарды ескеруге тиіс.
Стандарттау бойынша жұмыстарды жоспарлау Ұлттық стандарттау органы қалыптастыратын және жариялайтын ұлттық стандарттау жоспары нысанында жүзеге асырылады.
Ұлттық стандарттау жоспарының қолданысы кезеңінде уәкілетті орган айқындаған тәртіппен ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің ұсыныстары бойынша оған өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
2. Ұлттық стандарттау жоспары:
1) мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасының, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктері мен басқа да мүдделі тараптардың ұсыныстарының;
2) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің жұмыс жоспарларының;
3) қолданыстағы стандарттау жөніндегі құжаттарды және ұлттық стандарттарды әзірлеудің қажеттілігін алдын ала талдау негізінде техникалық регламенттерге өзара байланысты стандарттардың тізбелерін қалыптастыру мен дамытудың;
4) стандарттау саласындағы мониторинг нәтижелерінің;
5) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарына сай келетін өзге де көздердің негізінде қалыптастырылады.

6. Порядок разработки, утверждения, учета, изменения, отмены, регистрации, обозначения, издания, применения стандартов организаций, стандартов консорциумов определяется организацией, консорциумом.
7. Запрещается финансирование разработки стандартов организаций, стандартов консорциумов за счет средств республиканского или местных бюджетов.
Статья 21. Рекомендации по стандартизации
1. Рекомендации по стандартизации содержат добровольные для применения организационно-методические положения, касающиеся проведения работ по стандартизации, а также проведения работ по обеспечению единства измерений и подтверждению соответствия, способствующие применению соответствующего национального стандарта, или положения, которые целесообразно предварительно проверить на практике до их установления в национальном стандарте (предварительном национальном стандарте).
2. Требования к разработке, согласованию, экспертизе, утверждению, регистрации, изменению, отмене и введению в действие устанавливаются уполномоченным органом.
Глава 4. Порядок разработки документов по стандартизации Статья 22. Планирование работ по стандартизации
1. Планирование работ по стандартизации осуществляется на каждые три года, с учетом стратегических целей и направлений развития национальной системы стандартизации.
Планирование работ по стандартизации должно отвечать основным направлениям социально-экономического развития Республики Казахстан, учитывать результаты научных исследований и требования, установленные нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Планирование работ по стандартизации осуществляется в форме национального плана стандартизации, формируемого и опубликовываемого национальным органом по стандартизации.
В период действия национального плана стандартизации допускается внесение в него изменений и дополнений по предложениям субъектов национальной системы стандартизации в порядке, определенном уполномоченным органом.
2. Национальный план стандартизации формируется на основе:
1) предложений государственных органов, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства и других заинтересованных сторон;
2) планов работ технических комитетов по стандартизации;
3) формирования и развития перечней взаимосвязанных стандартов к техническим регламентам на основе предварительного анализа действующих документов по стандартизации и потребности в разработке национальных стандартов;
4) результатов мониторинга в сфере стандартизации;
5) иных источников, отвечающих основным направлениям социально-экономического развития Республики Казахстан.

3. Осы баптың қолданысы халықаралық, өңірлік (мемлекетаралық стандарттардан басқа), ұлттық әскери стандарттарды, алдын ала ұлттық стандарттарды, ұйым стандарттарын, үкіметтік емес стандарттарды, өзін-өзі реттейтін ұйымдардың стандарттарын, консорциум стандарттарын, сондай-ақ шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі құжаттарын жоспарлауға қолданылмайды.
4. Ұлттық стандарттау жоспары:
1) мемлекетаралық стандарттар жіктеуіші бойынша кодты;
2) ұлттық немесе мемлекетаралық стандарт жобасының атауын, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуішін;
3) әзірлеме негізін;
4) негізгі нормативтік базаны;
5) жұмысты орындау мерзімін;
6) қаржыландыру көзін;
7) ұсыныс-өтінімді берген өтінім беруші ұйымды;
8) экономикалық қызмет түрлері бойынша өнімді жіктеу кодын;
9) ұлттық немесе мемлекетаралық стандарт, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуішін әлеуетті пайдаланушы ұйымдардың тізбесін қамтиды.
5. Ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
23-бап. Ұлттық стандарттарды әзірлеу
1. Ұлттық стандарттарды әзірлеу ұлттық стандарттау жоспарына сәйкес және (немесе) бастамашылық тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттары:
1) ғылыми зерттеулер (сынаулар) мен өлшеу нәтижелері;
2) халықаралық, өңірлік стандарттар, алдын ала ұлттық стандарттар, ұйым стандарттары, үкіметтік емес стандарттар, өзін-өзі реттейтін ұйымдардың стандарттары, консорциум стандарттары мен шет мемлекеттерінің стандарттарын және стандарттау объектісіне қойылатын талаптарды белгілейтін өзге де құжаттар;
3) өнімнің, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің және олармен байланысты процестердің жаңа түрлерін қолданудың игерілген практикалық тәжірибесі ескеріле отырып әзірленеді.
Ғылыми зерттеулер мен өлшеу негізінде әзірленетін ұлттық стандарттарды әзірлеу кезеңі бір жылдан артық бола алмайды.
3. Ұлттық стандарттарды әзірлеуді стандарттау жөніндегі техникалық комитеттер, мүдделі салалық қауымдастықтар, ғылыми, білім беру ұйымдары, өндірушілер, қоғамдық бірлестіктер және өзге де мүдделі заңды және жеке тұлғалар жүзеге асырады.
4. Ұлттық стандарттарды әзірлеуді бастау және аяқтау туралы хабарламалар, сондай-ақ ұлттық стандарттардың жобалары ұлттық стандарттау органының интернет-ресурсында орналастырылады.
Ұлттық стандарттар жобаларын ұлттық стандарттау органының интернет-ресурсында жария талқылау күнтізбелік 60 күн ішінде жүзеге асырылады.

3. Действие настоящей статьи не распространяется на планирование международных, региональных стандартов (за исключением межгосударственных стандартов), военных национальных стандартов, предварительных национальных стандартов, стандартов организаций, неправительственных стандартов, стандартов саморегулируемых организаций, стандартов консорциумов, а также документов по стандартизации иностранных государств.
4. Национальный план стандартизации включает в себя:
1) код по межгосударственному классификатору стандартов;
2) наименование проекта национального или межгосударственного стандарта, национального классификатора технико-экономической информации;
3) основание разработки;
4) основную нормативную базу;
5) сроки выполнения работ;
6) источник финансирования;
7) организацию-заявителя, предоставившую предложение-заявку;
8) код классификации продукции по видам экономической деятельности;
9) перечень организаций – потенциальных пользователей национального или межгосударственного стандарта, национального классификатора технико-экономической информации.
5. Порядок разработки национального плана стандартизации устанавливается уполномоченным органом.
Статья 23. Разработка национальных стандартов
1. Разработка национальных стандартов осуществляется в соответствии с национальным планом стандартизации и (или) в инициативном порядке.
2. Национальные стандарты Республики Казахстан разрабатываются с учетом:
1) результатов научных исследований (испытаний) и измерений;
2) международных, региональных стандартов, предварительных национальных стандартов, стандартов организаций, неправительственных стандартов, стандартов саморегулируемых организаций, стандартов консорциумов и стандартов иностранных государств и иных документов, устанавливающих требования к объекту стандартизации;
3) приобретенного практического опыта применения новых видов продукции, работ, услуг и связанных с ними процессов.
Период разработки национальных стандартов, разрабатываемых на основе научных исследований и измерений, может быть более одного года.
3. Разработка национальных стандартов осуществляется техническими комитетами по стандартизации, заинтересованными отраслевыми ассоциациями, научными, образовательными организациями, производителями, общественными объединениями и другими заинтересованными юридическими и физическими лицами.
4. Уведомления о начале и завершении разработки национальных стандартов, а также проекты национальных стандартов размещаются на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации.
Публичное обсуждение проектов национальных стандартов на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации осуществляется в течение 60 календарных дней.

5. Уәкілетті орган белгілеген тәртіппен ұлттық стандарттарды бекітудің міндетті шарты қауіпсіздік мәселелерін қозғайтын ұлттық стандарттардан басқа консенсусқа қол жеткізу болып табылады.
Қауіпсіздік мәселелерін қозғайтын ұлттық стандарттарды бекіту туралы шешімді салалық мемлекеттік органмен келісу бойынша уәкілетті орган қабылдайды.
6. Жария талқылау кезінде ұлттық стандарттар жобалары бейіндік стандарттау жөніндегі техникалық комитеттің міндетті техникалық талқылауынан өтеді.
Белгілі мәселені талқылау нәтижесінде стандарттау жөніндегі техникалық комитеттер мүшелерінің жалпы санының, қалыс қалғандарды қоспағанда, кемінде үштен екісінің келісу арқылы қабылданған шешім консенсуске қол жеткізілді деп саналады.
Тиісті стандарттау жөніндегі техникалық комитет болмаған жағдайда, ұлттық стандарттау органы ұлттық стандарт жобасын уәкілетті орган белгілеген тәртіпке сәйкес міндетті техникалық талқылау рәсімін ұйымдастырады.
7. Осы баптың 1, 3, 4, 5, 6-тармақтары ұлттық әскери стандарттарды әзірлеу кезінде қолданылмайды.
24-бап. Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін әзірлеу
1. Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін әзірлеушілер өздерінің құзыретіне сәйкес мемлекеттік органдар болып табылады.
2. Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін әзірлеуді бастау және аяқтау туралы хабарламалар, сондай-ақ жобалар ұлттық стандарттау органының интернет-ресурсында орналастырылады.
Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерінің жобаларын ұлттық стандарттау органының интернет-ресурсында жария талқылау күнтізбелік 60 күн ішінде жүзеге асырылады.
3. Бекіту алдында әзірлеуші ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуішінің жобасын ұлттық стандарттау органына сараптамаға жібереді.
4. Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері бекітіліп, ұлттық стандарттау жүйесінің тізіліміне тіркелгеннен кейін оларды уәкілетті орган сақтау үшін депозитарийге береді.
25-бап. Ұлттық стандарттарды бекіту, оларға өзгерістер енгізу және олардың күшін жою
1. Ұлттық стандартты (алдын ала ұлттық стандарттарды қоспағанда) бекітуді уәкілетті орган жүзеге асырады.
Бекіту алдында Ұлттық стандарттау органы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен ұлттық стандарттау жобасына сараптама жүргізуді жүзеге асырады.

5. Обязательным условием утверждения национальных стандартов в порядке, установленном уполномоченным органом, является достижение консенсуса, за исключением национальных стандартов, затрагивающих вопросы безопасности.
Решение об утверждении национальных стандартов, затрагивающих вопросы безопасности, принимается уполномоченным органом по согласованию с отраслевым государственным органом.
6. В период публичного обсуждения проекты национальных стандартов проходят обязательное техническое обсуждение в профильном техническом комитете по стандартизации.
Достижением консенсуса считается решение в результате обсуждения определенного вопроса, принятое путем согласия с ним не менее двух третей от общего числа членов технических комитетов по стандартизации, за исключением воздержавшихся.
В случае отсутствия соответствующего технического комитета по стандартизации, национальный орган по стандартизации организовывает процедуру обязательного технического обсуждения проекта национального стандарта в соответствии с порядком, установленным уполномоченным органом.
7. Пункты 1, 3, 4, 5, 6 настоящей статьи не применяются при разработке военных национальных стандартов.
Статья 24. Разработка национальных классификаторов технико-экономической информации
1. Разработчиками национальных классификаторов технико-экономической информации являются государственные органы в соответствии с их компетенцией.
2. Уведомления о начале и завершении разработки национальных классификаторов технико-экономической информации, а также проекты национальных классификаторов технико-экономической информации размещаются на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации.
Публичное обсуждение проектов национальных классификаторов технико-экономической информации на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации осуществляется в течение 60 календарных дней.
3. Перед утверждением разработчик направляет проект национального классификатора технико-экономической информации на экспертизу в национальный орган по стандартизации.
4. Национальные классификаторы технико-экономической информации после утверждения и регистрации в реестре национальной системы стандартизации передаются уполномоченным органом в депозитарий для хранения.
Статья 25. Утверждение, внесение изменений и отмена национальных стандартов
1. Утверждение национального стандарта (за исключением предварительных национальных стандартов) осуществляет уполномоченный орган.
Перед утверждением национальный орган по стандартизации осуществляет экспертизу проекта национального стандарта в порядке, установленном уполномоченным органом.

2. Ұлттық стандарттарға енгізілетін өзгерістер жаңа өнімнің қолданыстағы ұлттық стандарт бойынша дайындалатын өніммен өзара алмасымдылық және үйлесімділік талаптарының бұзылуына әкеп соқпайтын жеке талаптарды ауыстыру, толықтыру немесе оларды жою кезінде, олардың қолданысын ұзарту, шектеу немесе қалпына келтіру кезінде, жаңа талаптарды енгізу және халықаралық стандарттармен үйлестіру кезінде әзірленеді.
3. Ұлттық стандарттарға өзгерістер енгізу рәсімдерін уәкілетті орган белгілейді.
4. Ұлттық стандарттарды қолданыстан алып тастау негіздері:
1) осы ұлттық стандарт бойынша дайындалатын өнімнің шығарылуын (жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді) тоқтату;
2) жаңа ұлттық стандартты қолданысқа енгізу;
3) қолданысқа енгізілетін техникалық регламенттер талаптарына қайшылығы болып табылады.
5. Ұлттық стандарттың күшін жою кезінде ұлттық стандарттың күшін жоюға бастамашылық жасаған тұлға уәкілетті органға уәкілетті орган белгілеген тәртіппен ұсыныс жолдайды.
6. Алдын ала ұлттық стандарттарды ұлттық стандарттау органы қабылдайды.
7. Алдын ала ұлттық стандарттарға өзгерістер енгізілмейді.
8. Қабылданған алдын ала ұлттық стандарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін үш айдан кешіктірмей ұлттық стандарттау органы оны ұлттық стандарт ретінде қайта өңдеу мақсатында, оның қолданылуына мониторинг пен бағалауды ұйымдастырады.
9. Ұлттық стандарт ретінде алдын ала ұлттық стандартты қабылдау, алдын ала ұлттық стандартты ұзарту немесе оның күшін жою туралы ұсынысты Ұлттық стандарттау органы қабылдайды және уәкілетті органға жібереді.
10. Осы баптың 1, 2, 3, 5-тармақтары ұлттық әскери стандарттарды бекіту, оларға өзгерістер енгізу, олардың күшін жою жағдайларына қолданылмайды.
26-бап. Ұлттық, алдын ала ұлттық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, стандарттау бойынша ұсынымдарды, үкіметтік емес стандарттарды тіркеу
1. Ұлттық, алдын ала ұлттық стандарттар, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері, стандарттау бойынша ұсынымдар, үкіметтік емес стандарттар міндетті тіркеуге жатады.
Ұлттық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, алдын ала ұлттық стандарттар, стандарттау бойынша ұсынымдарды тіркеуді уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ұлттық, алдын ала ұлттық стандарттар, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері, стандарттау бойынша ұсынымдарды тіркеу тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
Үкіметтік емес стандарттарды тіркеуді үкіметтік емес стандартты бекіткен коммерциялық емес ұйым уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырады.

2. Изменения в национальные стандарты разрабатываются при замене, дополнении или исключении отдельных требований, продлении, ограничении или восстановлении их действия, введении новых требований и гармонизации с международными стандартами, которые не влекут за собой нарушения требований взаимозаменяемости и совместимости новой продукции с продукцией, изготавливаемой по действующему национальному стандарту.
3. Процедуры внесения изменений в национальные стандарты устанавливаются уполномоченным органом.
4. Основаниями для отмены национальных стандартов являются:
1) прекращение выпуска продукции (выполнения работ, оказания услуг), изготавливаемой по данному национальному стандарту;
2) введение в действие нового национального стандарта;
3) противоречие требованиям вводимых в действие технических регламентов.
5. При отмене национального стандарта лица, инициирующие отмену национального стандарта, направляют в уполномоченный орган предложение в порядке, установленном уполномоченным органом.
6. Предварительные национальные стандарты принимаются национальным органом по стандартизации.
7. Изменения в предварительные национальные стандарты не вносятся.
8. Не позднее, чем за три месяца до истечения срока действия принятого предварительного национального стандарта национальный орган по стандартизации организует мониторинг и оценку его применения в целях его переработки в национальный стандарт.
9. Предложение о принятии предварительного национального стандарта в качестве национального стандарта, продлении предварительного национального стандарта или его отмене принимается национальным органом по стандартизации и направляется в уполномоченный орган.
10. Пункты 1, 2, 3, 5 настоящей статьи не распространяются на случаи утверждения, внесения изменений, отмены военных национальных стандартов.
Статья 26. Регистрация национальных, предварительных национальных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации, рекомендаций по стандартизации, неправительственных стандартов
1. Национальные, предварительные национальные стандарты, национальные классификаторы технико-экономической информации, рекомендации по стандартизации, неправительственные стандарты подлежат обязательной регистрации.
Регистрация национальных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации, предварительных национальных стандартов, рекомендаций по стандартизации осуществляется уполномоченным органом.
Порядок регистрации национальных, предварительных национальных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации, рекомендаций по стандартизации устанавливается уполномоченным органом.
Регистрация неправительственных стандартов осуществляется некоммерческой организацией, утвердившей неправительственный стандарт, в порядке, установленном уполномоченным органом.

2. Тіркеуден өткен, стандарттау жөніндегі бекітілген құжаттар бойынша ақпарат Ұлттық стандарттау органының интернет-ресурстарында жарияланады.
27-бап. Жариялау
Ұлттық, алдын ала ұлттық стандарттар, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері, стандарттау бойынша ұсынымдар жариялануға жатады.
Жариялауды ұлттық стандарттау органы стандарттау жөніндегі құжаттардың мәтіндерін интернет-ресурсқа орналастыру арқылы жүзеге асырады.
5-тарау. Стандарттау жөніндегі құжаттарды қолдану
28-бап. Стандарттау жөніндегі құжаттарды қолдану
1. Стандарттау жөніндегі құжаттар, егер олардың талаптары осы Заңда көзделген стандарттау мақсаттары мен қағидаттарына және Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілеріне қайшы келмейтін болса, Қазақстан Республикасында қолданылады.
2. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, стандарттау жөніндегі құжаттар өнімді шығарған елі мен жеріне, өнімнің өмірлік циклінің және стандарттау объектілерінің ерекшеліктеріне қарамастан, ерікті негізде қолданылады.
Стандарттау жөніндегі сілтемелік құжаттар, егер бұл туралы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде сілтеме болса, қолдану үшін міндетті болып табылады.
Таңдау бөлігінде ерікті негізде техникалық регламенттердің талаптарын орындау және техникалық регламенттердің талаптарына сәйкестігін бағалау үшін өзара байланысты стандарттар қолданылады.
Өзара байланысты стандарттарды қолданбау техникалық регламенттердің талаптарын сақтамау ретінде қарастырылмайды.
3. Стандарттау жөніндегі құжаттарды заңды және жеке тұлғалар авторлық құқықтарын сақтай отырып қолдануды жүзеге асырады.
Халықаралық, өңірлік стандарттар мен шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі құжаттары Қазақстан Республикасының аумағына уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен ұлттық стандарт ретінде енгізілуі мүмкін.
29-бап. Халықаралық, өңiрлiк стандарттарды және шет мемлекеттердiң стандарттау жөніндегі құжаттарын қолдану
1. Халықаралық және өңiрлiк стандарттар мен шет мемлекеттердiң стандарттау жөніндегі құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында ұлттық стандарттар әзірлеу және (немесе) оларды есепке алу рәсімін жүргізу кезінде қолданылады.
2. Ұлттық стандарттар мен ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін әзірлеу кезінде халықаралық, өңiрлiк стандарттарды және шет мемлекеттердiң стандарттау жөніндегі құжаттарын қолдану үшін және (немесе) оларды есепке алу рәсімін жүргізу кезінде:

2. Информация по утвержденным документам по стандартизации, прошедшим регистрацию, публикуется на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации.
Статья 27. Опубликование
Национальные, предварительные национальные стандарты, национальные классификаторы технико-экономической информации, рекомендации по стандартизации подлежат опубликованию.
Опубликование осуществляется национальным органом по стандартизации путем размещения текстов документов по стандартизации на интернет-ресурсе.
Глава 5. Применение документов по стандартизации Статья 28. Применение документов по стандартизации
1. Документы по стандартизации применяются в Республике Казахстан, если их требования не противоречат целям и принципам стандартизации, предусмотренным настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области стандартизации.
2. Документы по стандартизации применяются на добровольной основе вне зависимости от страны и места происхождения продукции, особенностей жизненного цикла продукции и объектов стандартизации, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Ссылочные документы по стандартизации являются обязательными для применения, если имеются указания об этом в нормативных правовых актах Республики Казахстан.
Для выполнения требований технических регламентов и оценки соответствия требованиям технических регламентов на добровольной основе в части выбора применяются взаимосвязанные стандарты.
Неприменение взаимосвязанных стандартов не может рассматриваться как несоблюдение требований технических регламентов.
3. Применение физическими и юридическими лицами документов по стандартизации осуществляется с соблюдением авторских прав.
Международные, региональные стандарты и документы по стандартизации иностранных государств могут вводиться на территории Республики Казахстан в качестве национального стандарта в порядке, определенном уполномоченным органом.
Статья 29. Применение международных, региональных стандартов и документов по стандартизации иностранных государств
1. Международные и региональные стандарты и документы по стандартизации иностранных государств применяются на территории Республики Казахстан при разработке национальных стандартов и (или) проведении процедуры их учета.
2. Одними из необходимых условий для применения международных, региональных стандартов и документов по стандартизации иностранных государств при разработке национальных стандартов и национальных классификаторов технико-экономической информации и (или) проведении процедуры их учета являются:

1) Қазақстан Республикасының стандарттау, метрология және аккредиттеу жөнiндегi халықаралық және өңiрлiк ұйымдарға мүше болуы;
2) Қазақстан Республикасының cтандарттау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттарының болуы;
3) ұлттық стандарттау органы мен халықаралық немесе өңірлік ұйым арасында cтандарттау саласындағы ынтымақтастық туралы шарттың болуы;
4) осы құжаттарға қабылданған барлық өзгерістерімен бірге пайдаланушыны қамтамасыз ету жөніндегі төлнұсқаны ұстаушының, сондай-ақ пайдаланушының үшінші тұлғаға құжаттарды беру құқықтарын растау немесе олардың болмау міндеттері бар халықаралық, өңiрлiк стандарттар және шет мемлекеттердiң стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының төлнұсқасын ұстаушымен келісімшарттың болуы қажетті талаптардың бірі болып табылады.
3. Халықаралық және өңiрлiк стандарттар мен шет мемлекеттердiң стандарттау жөніндегі құжаттарын есепке алу рәсімін, егер осы құжаттарда өнімдерге, процестерге қойылатын міндетті талаптар қамтылған болса, уәкілетті орган жүзеге асырады.
Халықаралық, өңiрлiк стандарттар мен шет мемлекеттердiң стандарттау жөніндегі құжаттарын есепке алу:
1) жаңа технологиялар мен өнімдерді енгізумен байланысты халықаралық, өңiрлiк стандарттар мен шет мемлекеттердiң стандарттау жөніндегі құжаттарын жедел қолдану талап етілген;
2) халықаралық, өңірлік стандарттар мен шет мемлекеттердiң стандарттау жөніндегі құжаттарын Қазақстан Республикасының аумағында пайдалану шектелген жағдайда, іске асырылады.
4. Халықаралық, өңiрлiк стандарттарды және шет мемлекеттердің стандарттарын, ұйымдардың стандарттарын, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, шет мемлекеттердiң Қазақстан Республикасы аумағында стандарттау, сәйкестігін растау және аккредиттеу жөніндегі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын есепке алу және қолдану тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
5. Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасы мүше болып табылмайтын халықаралық және өңiрлiк ұйымдардың стандарттарын, сондай-ақ шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі өзге де құжаттарын қолдануы шарттарда немесе стандарттау жөніндегі құжаттарда көрсетілген стандарттарға немесе шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі құжаттарына сiлтемелер болған жағдайда жүзеге асырылады.
6. Қазақстан Республикасының аумағында қолданылуға жататын халықаралық, өңірлік, мемлекетаралық стандарттар, сондай-ақ шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі құжаттары, егер осы құжаттар өнімдерге, процестерге қойылатын міндетті талаптарды қамтитын болса, Қазақстан Республикасында қолданыстағы техникалық регламенттердің және олармен өзара байланысты стандарттардың, ұлттық стандарттардың талаптарына қайшы келмеуге тиіс және мемлекеттік органдардың құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша олармен келісілуге тиіс.

1) членство Республики Казахстан в международных и региональных организациях по стандартизации, метрологии и аккредитации;
2) наличие международных договоров Республики Казахстан о сотрудничестве в области стандартизации;
3) наличие договора между национальным органом по стандартизации и международной или региональной организацией о сотрудничестве в области стандартизации;
4) наличие договора с держателем подлинников международных, региональных стандартов и документов по стандартизации иностранных государств, содержащего обязательство держателя подлинника по обеспечению пользователя всеми изменениями, принятыми к этим документам, а также подтверждения или отсутствия прав пользователя на передачу документов третьим лицам.
3. Процедура учета международных, региональных стандартов и документов по стандартизации иностранных государств осуществляется уполномоченным органом, если данные документы содержат обязательные требования к продукции, процессам.
Учет международных, региональных стандартов и документов по стандартизации иностранных государств осуществляется в случаях, когда:
1) требуется оперативное применение международных, региональных стандартов и документов по стандартизации иностранных государств в связи с внедрением новых технологий и продукции;
2) международные, региональные стандарты и документы по стандартизации иностранных государств имеют ограниченное использование на территории Республики Казахстан.
4. Порядок учета и применения международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств, стандартов организаций, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждения соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан определяет уполномоченный орган.
5. Применение физическими и юридическими лицами Республики Казахстан стандартов международных и региональных организаций, членами которых Республика Казахстан не является, а также других документов по стандартизации иностранных государств осуществляется при условии наличия ссылок на указанные стандарты или документы по стандартизации иностранных государств в договорах или документах по стандартизации.
6. Международные, региональные, межгосударственные стандарты, а также документы по стандартизации иностранных государств, подлежащие применению на территории Республики Казахстан, не должны противоречить требованиям технических регламентов, действующих в Республике Казахстан, взаимосвязанных с ними стандартов, национальных стандартов и должны согласовываться с государственными органами по вопросам, входящим в их компетенцию, если данные документы содержат обязательные требования к продукции, процессам.

7. Зияткерлік меншік объектілері болып табылатын халықаралық, өңiрлiк стандарттар мен шет мемлекеттердiң стандарттау жөніндегі құжаттарын қолдану тиісті жеке және заңды тұлғалардың - стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың төлнұсқаларын ұстаушылардың құқықтары сақталған жағдайда жүзеге асырылады
8. Осы баптың 2, 3 және 4-тармақтарының талаптары Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық мамандандырылған көрмені ұйымдастыруға және өткізуге арналған, сондай-ақ республикалық индустрияландыру картасына енгізілген объектілерді жобалау, салу, реконструкциялау, техникалық қайта жарақтауды, кеңейтуді жүргізу кезінде қолданылатын тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге қатысты халықаралық, өңірлік стандарттарға және шет мемлекеттердің стандарттарына және шет мемлекеттер ұйымдарының стандарттарына қолданылмайды.
30-бап. Стандарттау саласындағы мониторинг
1. Стандарттау саласындағы мониторингті жыл сайын:
1) бекітіп берілген стандарттау объектілері бойынша стандарттау жөніндегі техникалық комитеттер;
2) ұлттық стандарттау органы;
3) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
2. Стандарттау саласындағы мониторинг:
1) ұлттық стандарттардың (ұлттық әскери стандарттарды қоспағанда) ғылыми-техникалық деңгейін талдауды;
2) ұлттық стандарттардың (ұлттық әскери стандарттарды қоспағанда) қолданыстағы техникалық регламенттерге сәйкестігін талдауды;
3) экономиканың әртүрлі саласында ұлттық стандарттармен (ұлттық әскери стандарттарды қоспағанда) қамтылымға талдауды қамтиды.
3. Ұсыныстар түрінде ресімделген мониторинг нәтижелері жартыжылдықтың қорытындылары бойынша ұлттық стандарттау органына жолданады.
Ұлттық стандарттау органы келіп түскен ұсыныстарды талдау нәтижелері бойынша ұлттық стандарттарды (ұлттық әскери стандарттарды қоспағанда) әзірлеу, қолданыстағы ұлттық стандарттарды (ұлттық әскери стандарттарды қоспағанда) қайта қарау, ұлттық стандарттардың (ұлттық әскери стандарттарды қоспағанда) күшін жою не оларға өзгерістер енгізу жөнінде бастама жасайды.
6-тарау. Өнімді каталогтау жүйесі
31-бап. Өнімді каталогтау жүйесі
1. Өнімді каталогтау жүйесі барлық мүдделі жеке және заңды тұлғаларды Қазақстан Республикасында өндірілетін өнімнің сипаттамалары және оны дайындаушылар туралы мәліметтермен қамтамасыз ету мақсатында жұмыс істейді.
Қазақстан Республикасында өндірілетін өнімнің сипаттамалары және оны дайындаушылар туралы мәліметтер уәкілетті орган құратын өнімді каталогтау жүйесінің бірыңғай тізіліміне міндетті түрде тіркелуге жатады.

7. Применение международных, региональных стандартов и документов по стандартизации иностранных государств, являющихся объектами интеллектуальной собственности, осуществляется при условии соблюдения прав соответствующих физических и юридических лиц – держателей подлинников данных документов по стандартизации.
8. Требования пунктов 2, 3 и 4 настоящей статьи не распространяются на международные, региональные стандарты, стандарты иностранных государств и стандарты организаций иностранных государств в отношении товаров, работ и услуг, предназначенных для организации и проведения международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан, а также применяемых при проектировании, строительстве, реконструкции, проведении технического перевооружения, расширения объектов, включенных в республиканскую карту индустриализации.
Статья 30. Мониторинг в сфере стандартизации
1. Мониторинг в сфере стандартизации ежегодно осуществляют:
1) технические комитеты по стандартизации по закрепленным объектам стандартизации;
2) национальный орган по стандартизации;
3) государственные органы в пределах компетенции.
2. В мониторинг в сфере стандартизации входят:
1) анализ научно-технического уровня национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов);
2) анализ на соответствие национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов) действующим техническим регламентам;
3) анализ на обеспеченность национальными стандартами (за исключением военных национальных стандартов) в различных областях экономики.
3. Результаты мониторинга, оформленные в виде предложений, направляются в национальный орган по стандартизации по итогам полугодия.
Национальный орган по стандартизации по результатам анализа поступивших предложений инициирует разработку национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), пересмотр действующих национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), отмену национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов) либо внесение в них изменений.
Глава 6. Система каталогизации продукции Статья 31. Система каталогизации продукции
1. Система каталогизации продукции функционирует в целях обеспечения всех заинтересованных физических и юридических лиц сведениями о характеристиках продукции, производимой в Республике Казахстан, и ее изготовителях.
Сведения о характеристиках продукции, производимой в Республике Казахстан, и ее изготовителях подлежат обязательной регистрации в едином реестре системы каталогизации продукции, формируемом уполномоченным органом.

2. Өнімді каталогтау жүйесінде тіркелуге:
1) өнімнің тәжірибелік үлгілері (тәжірибелік партиялары), өнімнің белгіленген сериялары;
2) бірлі-жарым өндіріс өнімі, авторлық құқық объектілері, кәдесыйлар, өнімнің құрамдас бөліктері жатпайды.
3. Өнімді каталогтау жүйесінде тіркелуге жататын өнімді дайындаушылар уәкілетті органға өндірілген (өндірілетін) өнім және оны дайындаушы туралы мәліметтерді өнімнің каталог парағында қағаз және электрондық жеткізгіштерде мемлекеттік және орыс тілдерінде ұсынады.
4. Уәкілетті орган өнімнің каталог парағын алған күннен бастап он жұмыс күніне дейінгі мерзім ішінде:
каталог парағын толтырудың дұрыстығын және онда көрсетілген мәліметтердің дәйектілігін тексереді;
бұзушылықтар болмаған жағдайда, өнімді каталогтау жүйесінің бірыңғай тізіліміне тіркеу жүргізеді және өндірілетін өнім туралы мәліметтерді енгізеді және дайындаушының каталог парағында көрсетілген электрондық мекенжайына, берілген тіркеу нөмірін көрсете отырып, өнімнің каталогтау жүйесіне енгізілгені (қосылғаны) туралы қорытындыны жолдайды;
каталог парағында толық дәлелді не дәйексіз мәліметтер ұсынылу фактісі анықталған жағдайда, тіркеуден жазбаша дәлелді бас тартуды жібереді.
5. Дайындаушы каталог парағындағы мәліметтер өзгерген күннен бастап он жұмыс күніне дейінгі мерзімде, тиісті өзгерістерді көрсете отырып, каталог парағын уәкілетті органға жолдайды.
6. Уәкілетті орган:
1) дайындаушы – ұйымды таратқан;
2) дайындаушы – ұйым өнім өндіруді кідірту немесе тоқтату туралы өтініш жасаған;
3) өнімді каталогтау жүйесіне өнімнің енгізілуі (қосылуы) үшін негіз болған дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактілері анықталған жағдайларда өнімді каталогтау жүйесінен алып тастайды.
Осы баптың 6-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жағдайда уәкілетті орган дайындаушының каталог парағында көрсетілген электрондық мекенжайына өнімнің каталогтау жүйесінен алып тасталғаны туралы хабарлама жібереді.
7-тарау. Ақпараттық қамтамасыз ету
32-бап. Ұлттық стандарттау жүйесі саласындағы ақпараттық қамтамасыз ету
1. Ұлттық стандарттау жүйесі саласындағы ақпараттық қамтамасыз ету:
1) стандарттау жөніндегі құжаттар туралы мәліметтерді орналастыру;
2) уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен нормативтік техникалық құжаттардың, ресми басылымдардың көшірмелерін тарату арқылы жүзеге асырылады.
2. Ұлттық стандарттар мен стандарттау жөніндегі ұсынымдардың баспа және электрондық нұсқалары ұлттық стандарттау белгісімен таңбалануға жатады.

2. Регистрации в системе каталогизации продукции не подлежат:
1) опытные образцы (опытные партии) продукции, установочные серии продукции;
2) продукция единичного производства, объекты авторских прав, сувениры, составные части продукции.
3. Изготовители продукции, подлежащей регистрации в системе каталогизации продукции, представляют сведения о произведенной (производимой) продукции и ее изготовителе в каталожном листе продукции на государственном и русском языках в уполномоченный орган на бумажных и электронных носителях.
4. Уполномоченный орган в срок до десяти рабочих дней со дня получения каталожного листа продукции:
проверяет правильность заполнения каталожного листа и достоверность указанных в нем сведений;
в случае отсутствия нарушений, проводит регистрацию и вносит сведения о производимой продукции в единый реестр системы каталогизации продукции и направляет на электронный адрес изготовителя, указанный в каталожном листе, заключение о внесении (включении) в систему каталогизации продукции с указанием присвоенного регистрационного номера;
в случае выявления факта представления неполных либо недостоверных сведений в каталожном листе, направляет письменный мотивированный отказ в регистрации.
5. Изготовитель в срок до десяти рабочих дней со дня изменения сведений, содержащихся в каталожном листе, направляет в уполномоченный орган каталожный лист с указанием соответствующих изменений.
6. Уполномоченный орган исключает продукцию из системы каталогизации продукции в случаях:
1) ликвидации организации-изготовителя;
2) заявления организации-изготовителя о приостановке либо прекращении производства продукции;
3) выявления фактов представления недостоверных сведений, явившихся основанием для внесения (включения) продукции в систему каталогизации продукции.
В случае, указанном в подпункте 3) пункта 6 настоящей статьи, уполномоченный орган направляет на электронный адрес изготовителя, указанный в каталожном листе, уведомление об исключении продукции из системы каталогизации.
Глава 7. Информационное обеспечение Статья 32. Информационное обеспечение в сфере национальной системы стандартизации
1. Информационное обеспечение в сфере национальной системы стандартизации осуществляется посредством:
1) размещения сведений о документах по стандартизации;
2) распространения копий нормативных технических документов, официальных изданий в порядке, определяемом уполномоченным органом.
2. Печатные и электронные издания национальных стандартов и рекомендаций по стандартизации подлежат маркировке национальным знаком стандартизации.

33-бап. Стандарттау жөніндегі құжаттар туралы мәліметтерді орналастыру
1. Стандарттау жөніндегі құжаттар туралы (ұлттық әскери стандарттарды, өзін-өзі реттейтін ұйымдардың стандарттарын, консорциумдардың стандарттарын, ұйымдардың стандарттарын қоспағанда) мәліметтерді орналастыру ұлттық стандарттау органының интернет-ресурсында, жыл сайынғы және ай сайынғы ақпараттық стандарттар көрсеткіштерінде оларды міндетті түрде жариялау арқылы жүзеге асырылады.
2. Стандарттау жөніндегі құжаттар туралы мәліметтерге:
1) атауы;
2) қолданылу саласы;
3) бекіту, өзгерістер енгізу және күшін жою туралы шешімнің күні мен нөмірі;
4) әзірлеуші туралы мәліметтер жатады.
34-бап. Ұлттық стандарттау белгісі
1. Ұлттық стандарттау белгісімен ұлттық (ұлттық әскери стандарттарды қоспағанда), мемлекетаралық стандарттар мен стандарттау жөніндегі ұсынымдардың қағаз және электрондық нұсқалары, сондай-ақ стандарттардың ақпараттық көрсеткіштері мен каталогтар таңбаланады.
2. Ұлттық стандарттау белгісінің бейнесі, оған қойылатын техникалық талаптар мен таңбалау тәртібі ұлттық стандартта белгіленеді.
8-тарау. Стандарттау саласындағы халықаралық және өңірлік ынтымақтастық
35-бап. Стандарттау саласындағы халықаралық және өңірлік ынтымақтастық
1. Стандарттау саласындағы халықаралық және өңірлік ынтымақтастық осы Заңға және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Халықаралық ынтымақтастыққа ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің халықаралық стандарттау ұйымдарымен және шет мемлекеттердің стандарттау субъектілерімен ынтымақтастығы жатады.
3. Өңірлік ынтымақтастыққа ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің өңірлік стандарттау ұйымдарымен ынтымақтастығы жатады.
4. Ұлттық стандарттау органы халықаралық және өңірлік стандарттарды әзірлеуге қатысуды үйлестіреді.
9-тарау. Қорытынды және өтпелі ережелер
36-бап. Уәкілетті органның, ұлттық стандарттау органының, техникалық, жобалық техникалық стандарттау комитеттерінің, стандарттау жөніндегі техникалық сарапшылардың әрекетіне (әрекетсіздігіне), шешіміне шағымдану
1. Ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері уәкілетті органның, ұлттық стандарттау органының, техникалық, жобалық техникалық стандарттау комитеттерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне), шешіміне шағымдануға құқылы.
2. Шағымдану ұлттық стандарттау жүйесі субъектісіне мұндай әрекеттер (әрекетсіздіктер), шешімдер туралы хабарланған күннен бастап екі ай ішінде апелляциялық комиссия арқылы жүзеге асырылады.
Шағымдану мерзімі өтіп кеткен жағдайда ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері апелляциялық комиссияға әрекетке (әрекетсіздікке), шешімге шағымдану мерзімін қалпына келтіру туралы өтініш беруге құқылы.
Шағымдану мерзімін қалпына келтіруден бас тартылған жағдайда, ұлттық стандарттау жүйесінің субъекті уәкілетті органның, ұлттық стандарттау органының, техникалық, жобалық техникалық стандарттау комитеттерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне), шешіміне сот тәртібімен шағымдануға құқылы.

Статья 33. Размещение сведений о документах по стандартизации
1. Размещение сведений о документах по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов, стандартов саморегулируемых организаций, стандартов консорциумов, стандартов организаций) осуществляется посредством их обязательного опубликования на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации, ежегодных и ежемесячных информационных указателях стандартов.
2. К сведениям о документе по стандартизации относятся:
1) наименование;
2) область применения;
3) дата и номер решения об утверждении, внесении изменений и отмене;
4) сведения о разработчике.
Статья 34. Национальный знак стандартизации
1. Национальным знаком стандартизации маркируются печатные и электронные издания национальных (за исключением военных национальных стандартов), межгосударственных стандартов и рекомендаций по стандартизации, а также информационные указатели стандартов и каталоги.
2. Изображение национального знака стандартизации, технические требования к нему и порядок маркировки устанавливаются национальным стандартом.
Глава 8. Международное и региональное сотрудничество в сфере стандартизации Статья 35. Международное и региональное сотрудничество в сфере стандартизации
1. Международное и региональное сотрудничество в сфере стандартизации осуществляется в соответствии с настоящим Законом и международными договорами Республики Казахстан.
2. Международное сотрудничество включает в себя сотрудничество субъектов национальной системы стандартизации с международными организациями по стандартизации и субъектами стандартизации иностранных государств.
3. Региональное сотрудничество включает в себя сотрудничество субъектов национальной системы стандартизации с региональными организациями по стандартизации.
4. Национальный орган по стандартизации координирует участие в разработке международных и региональных стандартов.
Глава 9. Заключительные и переходные положения Статья 36. Обжалование действий (бездействия), решений уполномоченного органа, национального органа по стандартизации, технических, проектных технических комитетов по стандартизации, технических экспертов по стандартизации
1. Субъекты национальной системы стандартизации вправе обжаловать действия (бездействие), решения уполномоченного органа, национального органа по стандартизации, технических, проектных технических комитетов по стандартизации, технических экспертов по стандартизации.
2. Обжалование осуществляется через апелляционную комиссию в течение двух месяцев со дня извещения субъекта национальной системы стандартизации о таких действиях (бездействии), решениях.
В случае пропуска срока обжалования, субъекты национальной системы стандартизации вправе подать заявление о восстановлении срока обжалования действий (бездействия), решений в апелляционную комиссию.
В случае отказа в восстановлении срока обжалования, субъект национальной системы стандартизации вправе обжаловать действия (бездействие), решения уполномоченного органа, национального органа по стандартизации, технических, проектных технических комитетов по стандартизации, технических экспертов по стандартизации в судебном порядке.

3. Уәкілетті органның, ұлттық стандарттау органының, техникалық, жобалық техникалық стандарттау комитеттерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне), шешіміне апелляциялық комиссия арқылы шағымдану осы санаттағы істер үшін сотқа дейін реттеудің міндетті рәсімі болып табылады.
4. Уәкілетті органның, ұлттық стандарттау органының, техникалық, жобалық техникалық стандарттау комитеттерінің, стандарттау бойынша техникалық сарапшылардың шешіміне шағымдану туралы өтінішті апелляциялық комиссияға берген жағдайда, олардың шешімдерінің қолданысы апелляциялық комиссия шешім шығарғанға дейін тоқтатыла тұрады. Апелляциялық комиссияның шешімдері уәкілетті органның, ұлттық стандарттау органының, техникалық, жобалық техникалық стандарттау комитеттерінің, стандарттау бойынша техникалық сарапшылардың әрекетін (әрекетсіздігін), шешімдеріне сот тәртібімен шағымданған жағдайларды қоспағанда, ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің орындауы үшін міндетті болып табылады.
Апелляциялық комиссияның әрекетке (әрекетсіздікке), шешімге шағымдану туралы өтінішті қарауының жалпы мерзімі он бес жұмыс күнін құрайды.
Өтініштерді беру, қарау, шешімдер қабылдау тәртібі, апелляциялық комиссияның құрамын айқындау уәкілетті орган бекітетін Апелляциялық комиссия туралы ережелерде айқындалады.
5. Апелляциялық комиссия құрамын ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің ұсыныстары негізінде уәкілетті орган бекітеді.
Апелляциялық комиссия құрамына уәкілетті органның, ұлттық стандарттау органының, ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері және ұлттық стандарттау жүйесінің өзге де субъектілері кіреді.
Апелляциялық комиссияның сандық құрамы Апелляциялық комиссия туралы ережеде айқындалады, бірақ кемінде бес адамды құрауға тиіс.
6. Апелляциялық комиссияның шешіміне қанағаттанбаған, оның шешімдерін орындамаған немесе оның шешімдерін белгіленген мерзімде қабылдамаған жағдайда, ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері уәкілетті органның, ұлттық стандарттау органының, стандарттау бойынша техникалық, жобалық техникалық комитеттердің, стандарттау жөніндегі техникалық сарапшылардың әрекетіне (әрекетсіздігіне), шешімдеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шағымдануға құқылы.
37-бап. Стандарттау саласындағы қызметті қаржыландыру көздері
1. Стандарттау саласындағы қызметті қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

3. Обжалование действий (бездействия), решений уполномоченного органа, национального органа по стандартизации, технических, проектных технических комитетов по стандартизации, технических экспертов по стандартизации через апелляционную комиссию является обязательной процедурой досудебного урегулирования для данной категории дел.
4. В случае подачи заявления об обжаловании решений уполномоченного органа, национального органа по стандартизации, технических, проектных технических комитетов по стандартизации, технических экспертов по стандартизации в апелляционную комиссию, действие их решений приостанавливается до вынесения решения апелляционной комиссии. Решения апелляционной комиссии являются обязательными для исполнения субъектами национальной системы по стандартизации, за исключением случаев обжалования действий (бездействия), решений уполномоченного органа, национального органа по стандартизации, технических, проектных технических комитетов по стандартизации, технических экспертов по стандартизации в судебном порядке.
Общий срок рассмотрения апелляционной комиссией заявлений об обжаловании действий (бездействия), решений составляет пятнадцать рабочих дней.
Порядок подачи, рассмотрения заявлений, принятия решений, определения состава апелляционной комиссии определяется Положением об апелляционной комиссии, утверждаемым уполномоченным органом.
5. Состав апелляционной комиссии утверждается уполномоченным органом на основании предложений субъектов национальной системы стандартизации.
В состав апелляционной комиссии входят представители уполномоченного органа, национального органа по стандартизации, Национальной палаты предпринимателей и иные субъекты национальной системы стандартизации.
Количественный состав апелляционной комиссии определяется Положением об апелляционной комиссии, но должен составлять не менее пяти человек.
6. В случаях неудовлетворения решением апелляционной комиссии, неисполнения ее решения или непринятия ею решения в установленные сроки, субъекты национальной системы стандартизации вправе обжаловать действия (бездействие), решения уполномоченного органа, национального органа по стандартизации, технических, проектных технических комитетов по стандартизации, технических экспертов по стандартизации в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 37. Источники финансирования деятельности в сфере стандартизации
1. Финансирование деятельности в сфере стандартизации осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

2. Стандарттау саласындағы қызметті қаржыландыру:
1) бюджет қаражаты;
2) ұйымдардың қаражаты;
3) жеке және заңды тұлғалардың ерікті жарналары;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады.
38-бап. Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасын бұзушылық Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.
39-бап. Өтпелі ережелер
Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін құрылған стандарттау жөніндегі техникалық комитеттер өз қызметін сақтап қалады.
40-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2. Финансирование деятельности в сфере стандартизации осуществляется за счет:
1) бюджетных средств;
2) средств организаций;
3) добровольных взносов физических и юридических лиц;
4) иных источников, не противоречащих законодательству Республики Казахстан.
Статья 38. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере стандартизации
Нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере стандартизации влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 39. Переходные положения
Технические комитеты по стандартизации, созданные до введения настоящего Закона в действие, сохраняют свою деятельность.
Статья 40. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан