Республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 26 қыркүйектегі № 593 қаулысы.
2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасы Жер кодексiнің 122-бабының 2-тармағына және "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шiлдедегi Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тiзбесi бекiтiлсiн.

Об утверждении перечня особо охраняемых природных территорий республиканского значения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2017 года № 593.
В соответствии с пунктом 2 статьи 122 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и подпунктом 4) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень особо охраняемых природных территорий республиканского значения.

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 593 қаулысымен
бекітілген
Республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тiзбесi
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.03.2024 № 192 қаулысымен.
Р/с
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың атауы
Ауданы, гектар
Орналасқан жерi
Кімнің қарамағында
1
2
3
4
5
Абай облысы
1
"Тарбағатай" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 сентября 2017 года № 593
Перечень особо охраняемых природных территорий республиканского значения
Сноска. Перечень - в редакции постановления Правительства РК от 16.03.2024 № 192.
№ п/п
Наименование особо охраняемых природных территорий
Площадь, гектар
Местонахождение
В чьем ведении находится
1
2
3
4
5
Область Абай
1
Государственный национальный природный парк "Тарбагатай"

143550,5
Үржар ауданы, Мақаншы ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
2
"Семей орманы" мемлекеттік орман табиғи резерваты
654179,8
Бесқарағай, Бородулиха, Жарма, Үржар, Абай, Аягөз, Көкпекті аудандары және Семей қаласының жерлері
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Ақмола облысы
3
Қорғалжын мемлекеттiк табиғи қорығы
543171
Ақмола облысының Қорғалжын ауданы, Қарағанды облысының Нұра ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
4
"Көкшетау" мемлекеттiк ұлттық табиғи паркi
182076
Ақмола облысының Зерендi ауданы, Солтүстiк Қазақстан облысының Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
5
"Бурабай" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
129484,88
Бурабай ауданы
Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы
6
Шығыс мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
99471,3
Біржан сал ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
7
Бұланды мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
47076
Біржан сал ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
8
Атбасар мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
75100
Атбасар ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
9
"Дулыға" сүйір шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
2
Біржан сал ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
10
"Көк мүйіс" мемлекеттік табиғат ескерткіші
1,2
Зеренді ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
11
"Сирек кездесетін екпелер отырғызылған тоған" мемлекеттік табиғат ескерткіші
1
Біржан сал ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
12
"Қара май шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
1
Зеренді ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
13
"Қашқын" шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
1,3
Зеренді ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
14
"Қызыл күрең мүйісі" мемлекеттік табиғат ескерткіші
0,5
Зеренді ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
15
"Малта тасты шоқы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
2
Біржан сал ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
16
"Өрт байқау" шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
1
Зеренді ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Ақтөбе облысы
17
Торғай мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)

143550,5
Урджарский район, район Мақаншы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
2
Государственный лесной природный резерват "Семей орманы"
654179,8
Бескарагайский, Бородулихинский, Жарминский, Урджарский, Абайский, Аягозский, Кокпектинский районы и земли города Семей
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Акмолинская область
3
Коргалжынский государственный природный заповедник
543171
Коргалжынский район Акмолинской области, Нуринский район Карагандинской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
4
Государственный национальный природный парк "Кокшетау"
182076
Зерендинский район Акмолинской области, Айыртауский район Северо-Казахстанской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
5
Государственный национальный природный парк "Бурабай"
129484,88
Бурабайский район
Управление делами Президента Республики Казахстан
6
Восточный государственный природный заказник (зоологический)
99471,3
Район Биржан сал
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
7
Буландинский государственный природный заказник (зоологический)
47076
Район Биржан сал
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
8
Атбасарский государственный природный заказник (зоологический)
75100
Атбасарский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
9
Государственный памятник природы "Острая сопка "Шлем"
2
Район Биржан сал
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
10
Государственный памятник природы "Зеленый мыс"
1,2
Зерендинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
11
Государственный памятник природы "Пруд с реликтовыми насаждениями"
1
Район Биржан сал
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
12
Государственный памятник природы "Смольная сопка"
1
Зерендинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
13
Государственный памятник природы "Сопка "Стрекач"
1,3
Зерендинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
14
Государственный памятник природы "Малиновый мыс"
0,5
Зерендинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
15
Государственный памятник природы "Гальичья сопка"
2
район Биржан сал
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
16
Государственный памятник природы "Сопка "Пожарная"
1
Зерендинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Актюбинская область
17
Тургайский государственный природный заказник (зоологический)

296000
Ырғыз ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
18
Ырғыз-Торғай мемлекеттiк табиғи резерваты
1173511
Ырғыз ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Алматы облысы
19
Алматы мемлекеттік табиғи қорығы
71700
Талғар және Еңбекшіқазақ аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
20
Іле Алатауы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
186400,2694
Қарасай, Талғар және Еңбекшіқазақ аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
21
Шарын мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
127050
Еңбекшіқазақ, Кеген және Ұйғыр аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
22
"Көлсай көлдерi" мемлекеттiк ұлттық табиғи паркі
161045
Кеген және Талғар аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
23
"Іле-Балқаш" мемлекеттік табиғи резерваты
415164,2
Балқаш ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
24
Балқаш маңы мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
503000
Балқаш ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
25
Қараой мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
295396,1
Балқаш ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
26
Алматы мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
542400
Кеген, Талғар және Еңбекшіқазақ аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
27
"Шарын шетен тоғайы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
5014
Ұйғыр ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
28
"Шынтүрген шыршалары" мемлекеттік табиғат ескерткіші
900
Еңбекшіқазақ ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
29
Іле ботаникалық бағы
65
Балқаш ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
30
Есік мемлекеттік дендрологиялық саябағы

296000
Иргизский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
18
Иргиз-Тургайский государственный природный резерват
1173511
Иргизский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Алматинская область
19
Алматинский государственный природный заповедник
71700
Талгарский и Енбекшиказахский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
20
Иле-Алатауский государственный национальный природный парк
186400,2694
Карасайский, Талгарский и Енбекшиказахский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
21
Чарынский государственный национальный природный парк
127050
Енбекшиказахский, Кегенский и Уйгурский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
22
Государственный национальный природный парк "Көлсай көлдері"
161045
Кегенский и Талгарский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
23
Государственный природный резерват "Іле-Балхаш"
415164,2
Балхашский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
24
Прибалхашский государственный природный заказник (комплексный)
503000
Балхашский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
25
Караойский государственный природный заказник (комплексный)
295396,1
Балхашский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
26
Алматинский государственный природный заказник (комплексный)
542400
Кегенский, Талгарский и Енбекшиказахский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
27
Государственный памятник природы "Чарынская ясеневая лесная дача"
5014
Уйгурский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
28
Государственный памятник природы "Чинтургенские ельники"
900
Енбекшиказахский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
29
Илийский ботанический сад
65
Балхашский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
30
Иссыкский государственный дендрологический парк

365,43
Еңбекшіқазақ ауданы, Ақтоғай кенті
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Алматы қаласы
31
Іле Алатауы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
13221
Медеу, Бостандық аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
32
Бас ботаникалық бақ (ботаника және фитоинтродукция институты)
104
Алматы қаласы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Астана қаласы
33
Астана ботаникалық бағы
46,3
Астана қаласы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Атырау облысы
34
"Жаңа жер" мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
45000
Құрманғазы ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
35
Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағы
662630
Жайық және Қиғаш өзендері арнасымен Каспий теңізінің солтүстік бөлігінің акваториясы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
36
"Ақжайық" мемлекеттік табиғи резерваты
111500
Атырау қаласы және Махамбет ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Батыс Қазақстан облысы
37
Бударин мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
80000
Ақжайық, Теректі, және Байтерек аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
38
"Бөкейорда" мемлекеттік табиғи резерваты
343040,1
Бөкей ордасы, Жәнібек, Казталов, Жаңақала аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
39
Жалтыркөл мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
19000
Жаңақала ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
40
Кирсанов мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
61000
Бөрлі, Теректі және Байтерек аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
41
Ащыөзек мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
314504,1
Жәнібек, Казталов аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Жамбыл облысы
42
Жусандала мемлекеттік қорық аймағы

365,43
Енбекшиказахский район, поселок Актогай
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Город Алматы
31
Иле-Алатауский государственный национальный природный парк
13221
Медеуский, Бостандыкский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
32
Главный ботанический сад (институт ботаники и фитоинтродукции)
104
Город Алматы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Город Астана
33
Астанинский ботанический сад
46,3
Город Астана
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Атырауская область
34
Новинский государственный природный заказник (зоологический)
45000
Курмангазинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
35
Государственная заповедная зона в северной части Каспийского моря
662630
акватория северной части Каспийского моря с дельтами рек Урал и Кигач
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
36
Государственный природный резерват "Акжайык"
111500
город Атырау и Махамбетский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Западно-Казахстанская область
37
Бударинский государственный природный заказник (зоологический)
80000
Акжаикский, Теректинский районы и район Байтерек
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
38
Государственный природный резерват "Бокейорда"
343040,1
Бокейординский, Жанибекский, Казталовский, Жангалинский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
39
Жалтыркульский государственный природный заказник (зоологический)
19000
Джангалинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
40
Кирсановский государственный природный заказник (комплексный)
61000
Бурлинский, Теректинский районы и район Байтерек
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
41
Ащиозекский государственный природный заказник (зоологический)
314504,1
Жанибекский, Казталовский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Жамбылская область
42
Жусандалинская государственная заповедная зона

2757008,68
Алматы облысының Балқаш, Іле, Жамбыл аудандары; Жамбыл облысының Қордай, Шу және Мойынқұм аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
43
"Берікқара шатқалы" мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
17500
Жуалы ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
44
"Қарақоңыз шатқалы" мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
3070
Қордай ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Жетісу облысы
45
Алакөл мемлекеттік табиғи қорығы
65672,01
Жетісу облысының Алакөл ауданы, Абай облысының Үржар ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
46
"Алтынемел" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
307653,35
Жетісу облысының Кербұлақ және Панфилов аудандары, Алматы облысының Қапшағай қаласы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
47
"Жоңғар Алатауы" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
356022
Ақсу, Сарқан және Алакөл аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
48
Лепсі мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
258000
Алакөл және Сарқан аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
49
Тоқты мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
187000
Алакөл ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
50
Қоқан мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
49100
Сарқан және Қаратал аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
51
Жоғарғы Көксу мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
240000
Кербұлақ және Панфилов аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
52
"Айғай құм" мемлекеттік табиғат ескерткіші
240
Кербұлақ ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Қарағанды облысы
53
Қарқаралы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
112120
Қарқаралы ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
54
"Бұйратау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі

2757008,68
Балхашский, Илийский, Жамбылский районы Алматинской области; Кордайский, Шуйский и Мойынкумский районы Жамбылской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
43
"Урочище Бериккара" государственный природный заказник (комплексный)
17500
Жуалынский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
44
"Урочище Каракунуз" государственный природный заказник (ботанический)
3070
Кордайский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Область Жетісу
45
Алакольский государственный природный заповедник
65672,01
Алакольский район области Жетісу, Урджарский район области Абай
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
46
Государственный национальный природный парк "Алтын-Эмель"
307653,35
Кербулакский и Панфиловский районы области Жетісу, город Капшагай Алматинской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
47
Жонгар-Алатауский государственный национальный природный парк
356022
Аксуский, Сарканский и Алакольский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
48
Лепсинский государственный природный заказник (зоологический)
258000
Алакольский и Сарканский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
49
Токтинский государственный природный заказник (зоологический)
187000
Алакольский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
50
Куканский государственный природный заказник (зоологический)
49100
Сарканский и Каратальский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
51
Верхнекоксуйский государственный природный заказник (зоологический)
240000
Кербулакский и Панфиловский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
52
Государственный памятник природы "Поющие барханы"
240
Кербулакский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Карагандинская область
53
Каркаралинский государственный национальный природный парк
112120
Каркаралинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
54
Государственный национальный природный парк "Буйратау"

88968
Қарағанды облысының Осакаров ауданы, Ақмола облысының Ерейментау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
55
Белағаш мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
1500
Бұқар жырау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
56
Қу мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
33500
Қарқаралы ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
57
Бектауата мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
500
Ақтоғай ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
58
Қызыларай мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
18200
Ақтоғай ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
59
"Белдеутас" мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
44600
Қарқаралы ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
60
Тораңғы мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
48
Ақтоғай ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Қостанай облысы
61
Наурызым мемлекеттік табиғи қорығы
191381
Наурызым және Әулиекөл аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
62
"Алтын дала" мемлекеттік табиғи резерваты
489766
Амангелді және Жангелдин аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
63
Михайлов мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
76800
Қарабалық ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
64
Тауынсор мемлекеттiк табиғи (зоологиялық) қаумалы
31650
Қамысты ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
65
Жарсор-Ұрқаш мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
29344,1
Қамысты ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Қызылорда облысы
66
Барсакелмес мемлекеттік табиғи қорығы
163126
Арал ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
67
Қарғалы мемлекеттік табиғи (зоологиялық) қаумалы

88968
Осакаровский район Карагандинской области, Ерейментауский район Акмолинской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
55
Бельагашский государственный природный заказник (зоологический)
1500
Бухар-Жырауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
56
Кувский государственный природный заказник (зоологический)
33500
Каркаралинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
57
Бектауатинский государственный природный заказник (зоологический)
500
Актогайский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
58
Кызыларайский государственный природный заказник (зоологический)
18200
Актогайский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
59
Государственный природный заказник "Белдеутас" (зоологический)
44660
Каркаралинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
60
Туранговый государственный природный заказник (ботанический)
48
Актогайский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Костанайская область
61
Наурзумский государственный природный заповедник
191381
Наурзумский и Аулиекольский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
62
Государственный природный резерват "Алтын Дала"
489766
Амангельдинский и Жангельдинский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
63
Михайловский государственный природный заказник (зоологический)
76800
Карабалыкский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
64
Тоунсорский государственный природный заказник (зоологический)
31650
Камыстинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
65
Жарсор-Уркашский государственный природный заказник (зоологический)
29344,1
Камыстинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Кызылординская область
66
Барсакельмесский государственный природный заповедник
163126
Аральский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
67
Каргалинский государственный природный заказник (зоологический)

11172,24
Шиелі және Жаңақорған аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
68
Тораңғылысай мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
17900
Тереңөзек ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Маңғыстау облысы
69
Үстірт мемлекеттік табиғи қорығы
223342
Қарақия ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
70
Ақтау-Бозашы мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
170000
Түпқараған ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
71
Қарақия-Қаракөл мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
137500
Қарақия ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
72
Кендірлі-Қаясан мемлекеттік қорық аймағы
1230290
Қарақия ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
73
Маңғыстау эксперименталдық ботаникалық бағы
39
Ақтау қаласы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғарғы білім министрлігінің Ғылым комитеті
Павлодар облысы
74
Баянауыл мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
68452,8
Баянауыл ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
75
"Ертіс орманы" мемлекеттік орман табиғи резерваты
277961
Аққулы және Шарбақты аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
76
"Қызылтау" мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
60000
Баянауыл ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
77
"Ертіс жағалауы" мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
377055,23
Ақтоғай, Железинка, Ертіс, Тереңкөл, Май, Павлодар, Аққулы аудандары, Ақсу және Павлодар қалалары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
78
"Қаз қайтуы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
2
Павлодар ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Солтүстік Қазақстан облысы
79
Мамлют мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
52400
Мамлют ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
80
Смирнов мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)

11172,24
Шиелийский и Жанакорганский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
68
Торангылсайский государственный природный заказник (зоологический)
17900
Теренозекский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Мангистауская область
69
Устюртский государственный природный заповедник
223342
Каракиянский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
70
Актау-Бузачинский государственный природный заказник (зоологический)
170000
Тупкараганский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
71
Каракия-Каракольский государственный природный заказник (зоологический)
137500
Каракиянский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
72
Кендерли-Каясанская государственная заповедная зона
1230290
Каракиянский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
73
Мангышлакский экспериментальный ботанический сад
39
Город Актау
Комитет науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Павлодарская область
74
Баянаульский государственный национальный природный парк
68452,8
Баянаульский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
75
Государственный лесной природный резерват "Ертіс орманы"
277961
район Аққулы и Щербактинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
76
Государственный природный заказник "Кызылтау" (зоологический)
60000
Баянаульский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
77
Государственный природный заказник "Пойма реки Иртыш" (комплексный)
377055,23
Актогайский, Железинский, Иртышский, Теренкол, Майский, Павлодарский районы, район Аққулы, города Аксу и Павлодар
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
78
Государственный памятник природы "Гусиный перелет"
2
Павлодарский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Северо-Казахстанская область
79
Мамлютский государственный природный заказник (зоологический)
52400
Мамлютский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
80
Смирновский государственный природный заказник (зоологический)

240000
Аққайың ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
81
Согры мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
134100
Мағжан Жұмабаев және Қызылжар аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
82
Орлиногор мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
3450
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
83
"Жаңажол" мемлекеттік табиғат ескерткіші
9
Жамбыл ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
84
"Күміс қарағайлы орман" мемлекеттік табиғат ескерткіші
83
Қызылжар ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
85
"Қарағайлы орман" мемлекеттік табиғат ескерткіші
26
Қызылжар ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
86
"Бүркіттау" шоқысы" және "Қайнар көз" мемлекеттік табиғат ескерткіші
3
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
87
"Имантау көлінің аралы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
34,4
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
88
"Шолғыншы" шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
3,8
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
89
"Қазан" жартасы шөгінділері" мемлекеттік табиғат ескерткіші
3,9
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
90
"Көне алап" мемлекеттік табиғат ескерткіші
2
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
91
"Сүйір шоқы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
3
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
92
"Қостау шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
10,5
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
93
"Үңгірлі сарқырама" мемлекеттік табиғат ескерткіші
0,5
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
94
"Айыртау шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
2
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Түркістан облысы
95
Ақсу-Жабағылы мемлекеттік табиғи қорығы

240000
Аккаинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
81
Согровский государственный природный заказник (зоологический)
134100
Магжан Жумабаева и Кызылжарский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
82
Орлиногорский государственный природный заказник (ботанический)
3450
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
83
Государственный памятник природы "Жанажол"
9
Жамбылский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
84
Государственный памятник природы "Серебряный бор"
83
Кызылжарский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
85
Государственный памятник природы "Сосновый бор"
26
Кызылжарский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
86
Государственный памятник природы "Сопка "Орлиная гора" и "Родниковый ключ"
3
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
87
Государственный памятник природы "Остров озера Имантау"
34,4
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
88
Государственный памятник природы "Сопка "Обозрение"
3,8
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
89
Государственный памятник природы "Скальные отложения "Котелок"
3,9
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
90
Государственный памятник природы "Реликтовый массив"
2
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
91
Государственный памятник природы "Острая сопка"
3
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
92
Государственный памятник природы "Сопка "Два брата"
10,5
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
93
Государственный памятник природы "Водопад с пещерой"
0,5
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
94
Государственный памятник природы "Расколотая сопка"
2
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Туркестанская область
95
Аксу-Жабаглинский государственный природный заповедник

131934
Түркістан облысының Түлкібас, Төлеби және Бәйдібек аудандары, Жамбыл облысының Жуалы ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
96
Қаратау мемлекеттік табиғи қорығы
34300
Сауран ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
97
Сайрам-Өгем мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
149037,1
Қазығұрт, Төлеби және Түлкібас аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
98
Ақдала мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
2000
Арыс қаласы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
99
Жамбыл мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
8600
Бәйдібек ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
100
Задария мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
8400
Арыс қаласы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
101
Боралдай мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
28140
Түлкібас, Бәйдібек аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
102
Темір мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
4000
Отырар ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
103
Арыс және Қарақтау мемлекеттік қорық аймағы
404000
Отырар, Шардара Келес, аудандары және Арыс, Сарыағаш қалалары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
104
Оңтүстік Қазақстан мемлекеттік қорық аймағы
6258000
Жамбыл облысының Сарысу және Шу аудандары, Қызылорда облысының Жаңақорған ауданы, Түркістан облысының Созақ, Отырар, Шардара аудандары және Арыс қаласы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Ұлытау облысы
105
"Ұлытау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
58912
Ұлытау ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
106
Жезқазған ботаникалық бағы
62
Жезқазған қаласы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
107
Аңдасай мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)

131934
Тюлькубасский, Толебийский и Байдибекский районы Туркестанской области, Жуалинский район Жамбылской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
96
Каратауский государственный природный заповедник
34300
район Сауран
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
97
Сайрам-Угамский государственный национальный природный парк
149037,1
Казыгуртский, Толебийский и Тюлькубасский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
98
Акдалинский государственный природный заказник (ботанический)
2000
город Арысь
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
99
Жамбылский государственный природный заказник (ботанический)
8600
Байдибекский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
100
Задарьинский государственный природный заказник (ботанический)
8400
город Арысь
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
101
Боралдайский государственный природный заказник (комплексный)
28140
Тюлькубасский, Байдибекский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
102
Тимурский государственный природный заказник (ботанический)
4000
Отрарский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
103
Арысская и Карактауская государственная заповедная зона
404000
Отрарский, Шардаринский, Келесский районы и города Арысь, Сарыагаш
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
104
Южно-Казахстанская государственная заповедная зона
6258000
Сарысуский, Шуский районы Жамбылской области, Жанакорганский район Кызылординской области, Сузакский, Отырарский, Шардаринский районы и город Арысь Туркестанской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Область Ұлытау
105
Государственный национальный природный парк "Улытау"
58912
Район Ұлытау
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
106
Жезказганский ботанический сад
62
Город Жезказган
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
107
Андасайский государственный природный заказник (зоологический)

3 415 806,40
Жамбыл облысының Мойынқұм ауданы; Ұлытау облысының Жаңаарқа, Ұлытау аудандары және Жезқазған қаласы; Қарағанды облысының Шет ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
108
Қарағаш мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
6800
Жаңаарқа ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
109
Көкашық мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
15000
Жаңаарқа ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Шығыс Қазақстан облысы
110
Батыс Алтай мемлекеттік табиғи қорығы
86122
Алтай ауданы, Риддер қаласы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
111
Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығы
102971
Марқакөл ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
112
Катонқарағай мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
643477
Катонқарағай ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
113
Тарбағатай мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
230637
Зайсан және Тарбағатай аудандары
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
114
"Қаратал құмы" мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
1300
Зайсан ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
115
Төменгі Тұрғысын мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
2200
Алтай ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
116
"Оңтүстік Алтай" республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
197176,1
Күршім ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
117
"Көкшілтау самырсын тоғайы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
137
Ұлан ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
118
Алтай ботаникалық бағы
154
Риддер қаласы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті
119
Құлжа мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
46000
Самар ауданы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті

3 415 806,40
Мойынкумский район Жамбылской области; Жанааркинский, Улытаский районы и город Жезказган области Ұлытау; Шетский район Карагандинской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
108
Караагашский государственный природный заказник (зоологический)
6800
Жанааркинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
109
Когашикский государственный природный заказник (ботанический)
15000
Жанааркинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Восточно-Казахстанская область
110
Западно-Алтайский государственный природный заповедник
86122
Район Алтай, город Риддер
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
111
Маркакольский государственный природный заповедник
102971
Район Марқакөл
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
112
Катон-Карагайский государственный национальный природный парк
643477
Катон-Карагайский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
113
Тарбагатайский государственный природный заказник (зоологический)
230637
Зайсанский и Тарбагатайский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
114
Государственный природный заказник "Каратальские пески" (ботанический)
1300
Зайсанский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
115
Нижне-Тургусунский государственный природный заказник (ботанический)
2200
Район Алтай
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
116
Государственный природный заказник "Оңтүстік Алтай" (комплексный)
197176,1
Курчумский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
117
Государственный памятник природы "Синегорская пихтовая роща"
137
Уланский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
118
Алтайский ботанический сад
154
Город Риддер
Комитет науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
119
Кулуджунский государственный природный заказник (зоологический)
46000
Район Самар
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан