"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың жұмыспен қамтылуы және көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 12 қазандағы № 636 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың жұмыспен қамтылуы және көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың жұмыспен қамтылуы және көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19, 100, 106-құжаттар; № 20, 113, 117-құжаттар; № 21, 121, 124, 130, 132-құжаттар; № 22, 140, 143, 144-құжаттар; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат):
1) 50-баптың 1-тармағының 8) тармақшасындағы "облыстық бюджетке түсетін салық түсімдері болып табылады." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам занятости и миграции населения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2017 года № 636
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам занятости и миграции населения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам занятости и миграции населения
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19, ст. 100, 106; № 20, ст. 113, 117; № 21, ст. 121, 124, 130, 132; № 22, ст. 140, 143, 144; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-II, cт. 53; № 8-I, cт. 62; № 12, ст.87):
1) пункт 1 статьи 50 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:

"9) Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені және (немесе) ұзартқаны үшін алымдар облыстық бюджетке түсетін салық түсімдері болып табылады.";
2) 51-баптың 1-тармағының 23) тармақшасындағы "республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттеріне түсетін салық түсімдері болып табылады." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 24) тармақшамен толықтырылсын:
"24) Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені және (немесе) ұзартқаны үшін алымдар республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттеріне түсетін салық түсімдері болып табылады.";
3) 71-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"жасына байланысты зейнетақы төлемдерін және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін арттыру мөлшері;".
2. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат):
1) 83-баптың бірінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жұмыс берушінің кінәсінан жұмыста мертігуге ұшыраған және (немесе) кәсіби ауруға шалдыққан мүгедектерді кәсіптік оңалту саласындағы міндеттерді жұмыс берушінің сақтамауы түрінде жасалған бұзушылық – ";
2) 90-баптың үшінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Еңбек делдалдығын көрсететін жеке және заңды тұлғаның, сондай-ақ жұмыс берушінің жұмысқа қабылдау үшін бос жұмыс орындары туралы еңбек саласындағы кемсітушілік сипаттағы талаптар қамтылатын ақпаратты орналастыруы – ";
3) 98-бапта:
бірінші бөліктің 5) тармақшасы алып тасталсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Еңбек делдалдығын көрсететін жеке және заңды тұлғалардың, сондай-ақ шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алған немесе өздерінің қарамағында жұмысқа орналасуға рұқсат алған шетелдік жұмыскерлер жұмыс істейтін жұмыс берушілердің бастапқы статистикалық деректерді бермеуі – ".

"9) сборы за выдачу и (или) продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан.";
2) пункт 1 статьи 51 дополнить подпунктом 24) следующего содержания:
"24) сборы за выдачу и (или) продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан.";
3) пункт 3 статьи 71 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"размер повышения пенсионных выплат по возрасту и пенсионных выплат за выслугу лет;".
2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143, № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст. 87:
1) подпункт 3) части первой статьи 83 изложить в следующей редакции:
"3) несоблюдения работодателем обязанностей в сфере профессиональной реабилитации инвалидов от трудового увечья и (или) профессионального заболевания, полученных по вине работодателя, – ";
2) абзац первый части третьей статьи 90 изложить в следующей редакции:
"3. Размещение физическим и юридическим лицом, оказывающим трудовое посредничество, а также работодателем информации о вакансиях для приема на работу, содержащей требования дискриминационного характера в сфере труда, – ";
3) в статье 98:
подпункт 5) части первой исключить;
абзац первый части четвертой изложить в следующей редакции:
"4. Непредставление физическими и юридическими лицами, оказывающими трудовое посредничество, а также работодателями, получившими разрешения на привлечение иностранной рабочей силы или у которых работают иностранные работники, получившие разрешения на трудоустройство, первичных статистических данных, – ".

3. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, 20-III, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 65-құжат; № 8-II, 72-құжат):
193-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Айрықша құқықты іске асыру мемлекеттік монополия субъектісін құру жолымен жүзеге асырылады. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорын, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Үкіметі не Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік кәсіпорын ғана мемлекеттік монополия субъектісі бола алады.".
4. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., 22-IV, 151-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат):
1) 26-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) медицина жұмыскерлерін қоспағанда, он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлерді және ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстарда істейтін жұмыскерлерді қоса атқаратын жұмысқа орналастыруға жол берілмейді.";
2) 53-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Осы Кодекстің 52-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көзделген негіз бойынша еңбек шартын бұзуға жұмыскер "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа толғанда еңбек, ұжымдық шарттарда және (немесе) жұмыс берушінің актісінде айқындалатын мөлшерде өтемақы төлене отырып, жұмыскер зейнеткерлік жасқа толғаннан кейін еңбек шартын бұзу күніне дейін кемінде бір ай бұрын оны хабардар ете отырып, жол беріледі.";
3) 181-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен міндетті алдын ала және мерзімдік медициналық қарап тексеруден, сондай-ақ ауысым алдындағы (рейс алдындағы, рейстен кейінгі) медициналық куәландырудан өтуге;";
4) 182-баптың 2-тармағының 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"17) келісімде, ұжымдық шартта, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, сондай-ақ еңбек жағдайларының өзгеруіне байланысты не кәсіптік аурудың белгілері пайда болғанда басқа жұмысқа ауыстыру кезінде жұмыскерлерді міндетті, мерзімдік (еңбек қызметі барысында) медициналық қарап тексеруден және ауысым алдындағы медициналық куәландырудан меншікті қаражаты есебінен өткізуге міндетті.".

3. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, ст. 112; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, cт. 45; № 7-II, cт. 55; № 8-I, cт. 65; № 8-II, cт. 72):
пункт 3 статьи 193 изложить в следующей редакции:
"3. Реализация исключительного права осуществляется путем создания субъекта государственной монополии. Субъектом государственной монополии, за исключением Государственной корпорации "Правительство для граждан", Государственного фонда социального страхования, Фонда социального медицинского страхования, может быть только государственное предприятие, созданное Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы по решению Правительства Республики Казахстан.".
4. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-IV, ст. 151; 2016 г., № 7-I, cт. 49):
1) подпункт 5) пункта 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"5) на работу по совместительству работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста, и работников, занятых на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда, за исключением медицинских работников.";
2) пункт 9 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"9. Расторжение трудового договора по основанию, предусмотренному подпунктом 24) пункта 1 статьи 52 настоящего Кодекса, допускается по достижении работником пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", с уведомлением работника после достижения им пенсионного возраста не менее чем за один месяц до даты расторжения трудового договора и выплатой компенсации в размере, определяемом трудовым, коллективным договорами и (или) актом работодателя.";
3) подпункт 3) пункта 2 статьи 181 изложить в следующей редакции:
"3) проходить обязательные предварительные и периодические медицинские осмотры а также предсменное (предрейсовое, послерейсовое) медицинское освидетельствование в порядке, установленном уполномоченным органом в области здравоохранения;";
4) подпункт 17) пункта 2 статьи 182 изложить в следующей редакции:
"17) проводить за счет собственных средств обязательные, периодические (в течение трудовой деятельности) медицинские осмотры и предсменное медицинское освидетельствование работников в случаях, предусмотренных соглашением, коллективным договором, законодательством Республики Казахстан, а также при переводе на другую работу с изменениями условий труда либо появлении признаков профессионального заболевания.".

5. "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1991 ж., № 52, 636-құжат; 1995 ж., № 19, 117-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 10, 101-құжат; 2004 ж., № 19, 115-құжат; № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; 2011 ж., № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 16, 90-құжат; 2015 ж., № 22-V, 158-құжат; 2016 ж., № 8-ІІ, 67-құжат; 2016 ж., № 23, 118-құжат):
1) 17-баптың 11) және 12) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"11) Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш білдіргенге дейінгі бес жыл ішінде осы Заңның 21-бабы 1), 2) және 5) тармақшаларының негізінде Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтса;
12) осы Заңның 21-бабы 8) тармақшасының негізінде Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтса, оның өтініші қабылданбайды.";
2) 19-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасы азаматтығын жоғалту салдарынан тоқтатылады.";
3) 21-баптың бірінші бөлігінде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. Азаматтықты жоғалту";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) адамның шетелдік қарулы қақтығыстарға, шет мемлекет аумағындағы экстремистік және (немесе) террористік әрекетке қатысуы салдарынан жоғалтады.";
4) 27-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы бапта аталған баланың Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуына не одан шығуына ол кәмелетке толғаннан кейін және ерікті қалауы бойынша ғана жол беріледі.";
5) 30-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері жөніндегі өтінішхаттарды (өтініштерді) қабылдау, ресімдеу және қарау тәртібін Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі әзірлейді және бекітеді.";
6) 31-баптың бірінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдардың Қазақстан Республикасы азаматтығын жоғалтуын тіркейді;";
7) 37-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"37-бап. Азаматтық алу және оны жоғалту мерзімінің есептелуі";
екінші бөліктің тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Заңда көзделген тәртiппен мемлекеттiк органдардың оны жоғалтқанын тiркеген күнi;";
8) 41-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Азамат болу және азаматтықты жоғалту туралы мәселелер жөніндегі шешімге шағымдар Қазақстан Республикасы Президентінің атына беріледі.".
6. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 19-I, 99-құжат; № 19-ІІ, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VIІ, 117-құжат; № 21-І, 124-құжат; № 21-ІІ, 130-құжат; № 21-ІІІ, 135-құжат; № 22-ІІ, 145, 148-құжаттар; № 22-VІ, 159-құжат; № 23-ІІ, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 7-I, 47-құжат; № 7-II, 56-құжат; № 8-I, 62-құжат; 2016 ж., № 24, 124-құжат):
134-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 5-3) тармақшамен толықтырылсын:
"5-3) жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қызметтерін көрсету;".
7. "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 16, 127-құжат; 2012 ж., № 5, 41-құжат; № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 21-22, 114-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 11, 64-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-II, 102-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-V, 154, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; 2016 ж., № 23, 118-құжат):
1) 1-бапта:
12-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12-1) қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін қоныс аударушылардың және олардың отбасы мүшелерінің шекті саны;";
13-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13-2) оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін оралмандардың және олардың отбасы мүшелерінің шекті саны;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлеуді, көші-қон процестерін реттеуді және халықтың көші-қоны саласындағы жұмысты үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
20-1) тармақша алып тасталсын;

5. В Закон Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1991 г., № 52, ст. 636; 1995 г., № 19, ст. 117; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 10, ст. 101; 2004 г., № 19, ст. 115; № 23, ст. 142; 2007 г., № 10, ст. 69; 2009 г., № 8, ст. 44; 2011 г., № 16, ст. 128; 2012 г., № 8, ст. 64; 2013 г., № 9, ст. 51; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 16, ст. 90; 2015 г., № 22-V, ст. 158; 2016 г., № 8-II, ст. 67; 2016 г., № 23, cт. 118):
1) в подпункты 11) и 12) статьи 17 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
2) в подпункт 3) статьи 19 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
3) в заголовок и подпункт 8) части первой статьи 21 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
4) в часть вторую статьи 27 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
5) в часть вторую статьи 30 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
6) в абзац третий части первой статьи 31 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
7) в заголовок и абзац третий части второй статьи 37 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
8) в часть вторую статьи 41 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
6. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 15, ст. 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 19-І, ст. 99; № 19-ІІ, ст. 103, 105; № 20-ІV, ст. 113; № 20-VІІ, ст. 117; № 21-I, ст. 124; № 21-II, ст. 130; № 21-ІІІ, ст. 135; № 22-ІІ, ст. 145, 148; № 22-VI, ст. 159; № 23-ІІ, ст. 170, 172; 2016 г., № 7-I, ст. 47; № 7-II, ст. 56; № 8-I, ст. 62, 2016 г., № 24, cт. 124):
пункт 2 статьи 134 дополнить подпунктом 5-3) следующего содержания:
"5-3) оказания услуг по мерам содействия занятости;".
7. В Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 16, ст. 127; 2012 г., № 5, ст. 41; № 8, ст. 64; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 21-22, ст. 114; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 11, ст. 64; № 16, ст. 90; № 21, ст. 118; № 23, ст. 143; 2015 г., № 19-II, ст. 102; № 20-IV, ст. 113; № 22-I, ст. 143; № 22-V, ст. 154, 158; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-I, ст. 49, 2016 г., № 23, cт. 118:
1) в статье 1:
подпункт 12-1) изложить в следующей редакции:
"12-1) региональная квота приема переселенцев – предельное число переселенцев и членов их семей, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;";
подпункт 13-2) изложить в следующей редакции:
"13-2) региональная квота приема оралманов – предельное число оралманов и членов их семей, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) уполномоченный орган по вопросам миграции населения – государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции выработку предложений по основным направлениям государственной политики в области миграции населения, регулирование миграционных процессов и координацию работы в области миграции населения;";
подпункт 20-1) исключить;

2) 8-баптың 7-1) тармақшасы алып тасталсын;
3) 8-1-бап алып тасталсын;
4) 9-бап мынадай мазмұндағы 5-1), 5-2) және 5-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) халықтың көші-қоны саласындағы ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асырады;
5-2) көші-қон процестерінің мониторингін жүзеге асырады;
5-3) көші-қон процестерін реттеу және мониторингілеу саласында шаралар жүйесін әзірлейді;";
5) 11-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары бойынша ұсыныстар әзірлейді;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) өз құзыреті шегінде көші-қон саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;";
2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) халықтың көші-қоны саласындағы жергiлiктi атқарушы органдарға әдiстемелiк басшылық жасауды жүзеге асырады;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) өз құзыреті шегінде көші-қон процестерінің мониторингін жүзеге асырады;";
8) тармақша алып тасталсын;
6) 52-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін қоныс аударушылардың және олардың отбасы мүшелерінің шекті санын айқындайды.
3. Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қоныс аударушы жергілікті атқарушы органдарға беретін өтініштің негізінде халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.".
8. "Қазақстан Республикасы Ішкi iстер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 48-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 16, 79-құжат; № 21-I, 125-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2016 ж., № 24, 131-құжат):
5-бап мынадай мазмұндағы 8-1), 8-2) және 8-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) халықтың көші-қоны саласында ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асырады;
8-2) көші-қон процестерінің мониторингін, талдауды және болжауды жүзеге асырады;
8-3) көші-қон процестерін реттеу және мониторингілеу саласында шаралар жүйесін әзірлейді;".
9. "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 7-І, 48-құжат):
1) 1-бапта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) жұмыспен қамтудың жеке агенттiгi – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тіркелген, қызметтерді өтеулі көрсету туралы шарт негізінде еңбек делдалдығын және жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын көрсететін жеке немесе заңды тұлға;";

2) подпункт 7-1) статьи 8 исключить;
3) статью 8-1 исключить;
4) статью 9 дополнить подпунктами 5-1), 5-2) и 5-3) следующего содержания:
"5-1) осуществляют межведомственную координацию в сфере миграции населения;
5-2) осуществляют мониторинг миграционных процессов;
5-3) разрабатывают систему мер в области регулирования и мониторинга миграционных процессов;";
5) в статье 11:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) вырабатывает предложения по основным направлениям государственной политики в области миграции населения;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) реализует в пределах компетенции государственную политику в области миграции населения;";
подпункт 2) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) осуществляет методическое руководство местных исполнительных органов в области миграции населения;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) в пределах своей компетенции осуществляет мониторинг миграционных процессов;";
подпункт 8) исключить;
6) пункты 2 и 3 статьи 52 изложить в следующей редакции:
"2. Региональная квота приема переселенцев определяет предельное число переселенцев и членов их семей, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан.
3. Включение в региональную квоту приема переселенцев осуществляется на основании заявления, поданного переселенцем в местные исполнительные органы, в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам миграции населения.".
8. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст. 48; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 1, ст. 2; № 16, ст. 79; № 21-I, ст. 125; 2016 г., № 6, cт. 45, 2016 г., № 24, cт. 131):
статью 5 дополнить подпунктами 8-1), 8-2) и 8-3) следующего содержания:
"8-1) осуществляют межведомственную координацию в сфере миграции населения;
8-2) осуществляют мониторинг, анализ и прогнозирование миграционных процессов;
8-3) разрабатывают систему мер в области регулирования и мониторинга миграционных процессов;".
9. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 7-I, cт. 48):
1) в статье 1:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) частное агентство занятости – физическое или юридическое лицо, оказывающее трудовое посредничество и меры содействия занятости на основании договора о возмездном оказании услуг, зарегистрированное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";

мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
"17-1) халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтер аутсорсингі – халықты жұмыспен қамту орталықтарының қызметтерді өтеулі көрсету туралы шарт негізінде жұмыспен қамтудың жеке агенттіктеріне, сондай-ақ еңбек делдалдығын көрсететін жеке және заңды тұлғаларға жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары жөніндегі функцияларды беруге бағытталған іс-шаралар кешені;";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) жұмыспен қамтудың жеке картасы – жеке бас деректері, жұмыспен қамтылу тарихы, ұсынылатын және іске асырылатын іс-шаралар, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу мақсаты және олардың орындалуы көрсетілетін құжат;";
мынадай мазмұндағы 27-1) тармақшамен толықтырылсын:
"27-1) "Еңбек биржасы" мемлекеттік интернет-ресурсы – еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қамтитын, Интернет желісінде қолданылатын, халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларын көрсету мақсатында еңбек ресурстарын дамыту орталығы қолдайтын электрондық ақпараттық ресурс;";
34) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"34) халықты жұмыспен қамту орталығы – ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында құратын заңды тұлға;";
2) 7-бапта:
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын;
"13) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әлеуметтік кәсіптік бағдарлау жүргізудің тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
15) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін қызметтерге тарифтерді және тарифтердің шекті деңгейін қалыптастыру әдістемесін әзірлейді және бекітеді;";
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21) өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе оны ұзарту тәртібін, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін әзірлейді және бекітеді;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) жұмыспен қамтудың жеке картасының нысанын және оны жүргізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 26-1) және 26-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"26-1) халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтер аутсорсингі шеңберінде ұсынылатын көрсетілетін қызметтер тізбесін әзірлейді және бекітеді;

дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
"17-1) аутсорсинг услуг в сфере занятости населения – комплекс мероприятий, направленных на передачу центрами занятости населения частным агентствам занятости, а также физическим и юридическим лицам, оказывающим трудовое посредничество, функций по мерам содействия занятости на основании договора о возмездном оказании услуг;";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) индивидуальная карта занятости – документ, в котором указываются личные данные, история занятости, предлагаемые и реализуемые мероприятия, цели содействия занятости и их исполнение;";
дополнить подпунктом 27-1) следующего содержания:
"27-1) государственный интернет-ресурс "Биржа труда" – электронный информационный ресурс, содержащий единую информационную базу рынка труда, функционирующий в сети Интернет, сопровождаемый центром развития трудовых ресурсов в целях оказания государственных мер содействия занятости населения;";
подпункт 34) изложить в следующей редакции:
"34) центр занятости населения – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости;";
2) в статье 7:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) разрабатывает и утверждает порядок проведения социальной профессиональной ориентации по согласованию с уполномоченным органом в области образования;";
подпункт 15) исключить;
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) разрабатывает и утверждает методику формирования тарифов и предельного уровня тарифов на услуги, оказываемые центрами занятости населения;";
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) разрабатывает и утверждает порядок выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечень приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) разрабатывает и утверждает форму индивидуальной карты занятости и порядок ее ведения;";
дополнить подпунктами 26-1) и 26-2) следующего содержания:
"26-1) разрабатывает и утверждает перечень услуг, предлагаемых в рамках аутсорсинга услуг в сфере занятости населения;

26-2) мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды іске асыруға жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдардың жұмыс орындарын құру, жұмыс орындарын құру туралы мәліметтерді ұсыну мониторингін жүргізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
3) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Орталық атқарушы органдардың құзыреті
Мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды әзірлеуге және іске асыруға жауапты орталық атқарушы органдар жұмыс орындарын құру мониторингін жүзеге асырады және тиісті мәліметтерді халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.";
4) 9-бап мынадай мазмұндағы 10-1) және 10-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-1) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) және өңірлік комиссиялар туралы ережелерді бекіту;
10-2) мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар шеңберінде жұмыс орындарын құру мониторингі және тиісті мәліметтерді халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға ұсыну;";
5) 10-бап мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) адамдарды осы Заңның 14-бабына сәйкес жұмыссыздар ретінде тіркейді.";
6) 11-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өтініш білдірген адамдарды осы Заңның 13-бабына сәйкес жұмыс іздеуші ретінде тіркейді;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жұмыс іздеп жүрген адамдарға және жұмыссыздарға жеке келген немесе ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және/немесе ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы жүгінген кезде лайықты жұмыс бар екендігі туралы міндетті түрде хабардар ете отырып, лайықты жұмыс таңдауда жәрдемдеседі және жұмысқа орналасу үшін қағаз және/немесе электрондық түрде жолдама береді;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) жұмыспен қамтудың жеке картасын жүргізеді;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) жұмыс іздеп жүрген адамдарға, жұмыссыздарға және жеке немесе интернет-ресурс арқылы жүгінген өзге де адамдарға еңбек делдалдығын көрсетеді;";
мынадай мазмұндағы 11-1) және 11-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-1) жұмыссыз ретінде тіркеу туралы анықтаманы өтеусiз негiзде береді;
11-2) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары бойынша көрсетілетін қызметтерді жұмыспен қамтудың жеке агенттіктеріне, еңбек делдалдығын көрсететін жеке және заңды тұлғаларға аутсорсингке береді;";
7) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Жұмыс іздеп жүрген адам
1. Жұмыс іздеп жүрген, жұмысы және (немесе) табысы (кірісі) жоқ адам жұмысқа орналасуына жәрдемдесу үшін өтініш білдірген кезде, тұрғылықты жерi бойынша халықты жұмыспен қамту орталығында не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы немесе Мемлекеттік корпорация арқылы мынадай құжаттардың:

26-2) разрабатывает и утверждает порядок ведения мониторинга создания рабочих мест центральными и местными исполнительными органами, ответственными за реализацию государственных и правительственных программ, представления сведений о создании рабочих мест;";
3) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Компетенция центральных исполнительных органов
Центральные исполнительные органы, ответственные за разработку и реализацию государственных и правительственных программ, осуществляют мониторинг создания рабочих мест и представляют соответствующие сведения в уполномоченный орган по вопросам занятости населения.";
4) статью 9 дополнить подпунктами 10-1) и 10-2) следующего содержания:
"10-1) утверждения положений о районных (городских) и региональных комиссиях по вопросам занятости населения;
10-2) мониторинга создания рабочих мест в рамках государственных и правительственных программ и представления соответствующих сведений в уполномоченный орган по вопросам занятости населения;";
5) статью 10 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) регистрирует лиц в качестве безработных в соответствии со статьей 14 настоящего Закона.";
6) в статье 11:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) регистрирует обратившихся лиц в качестве ищущих работу в соответствии со статьей 13 настоящего Закона;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) оказывает содействие лицам, ищущим работу, и безработным в подборе подходящей работы с обязательным уведомлением их о наличии подходящей работы при личном посещении или обращении посредством информационно-коммуникационных технологий и/или абонентского устройства сети сотовой связи и выдает направление для трудоустройства на бумажном носителе и/или в электронной форме;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) ведет индивидуальную карту занятости;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) оказывает трудовое посредничество лицам, ищущим работу, безработным и иным лицам, обратившимся лично или посредством интернет-ресурса;";
дополнить подпунктами 11-1) и 11-2) следующего содержания:
"11-1) на безвозмездной основе выдает справку о регистрации в качестве безработного;
11-2) передает в аутсорсинг услуги по мерам содействия занятости частным агентствам занятости населения, физическим и юридическим лицам, оказывающим трудовое посредничество, в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам занятости населения;";
7) статью 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Лицо, ищущее работу
1. Лицо, не имеющее работы и (или) заработка (дохода), ищущее подходящую работу, при обращении за содействием в трудоустройстве регистрируется в качестве лица, ищущего работу, в центре занятости населения по месту жительства либо через веб-портал "электронного правительства" или Государственную корпорацию на основании документа:

1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) еңбек қызметін растайтын құжат (бар болған кезде);
3) білімі, біліктілігі, арнайы білімінің немесе кәсіптік даярлығының болуы туралы құжат (бар болған кезде) негізінде жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеледі.
Он алты жасқа толмаған адам да өзінің заңды өкілдерінің бірінің жазбаша өтінішін ұсынады.
2. Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыс іздеп жүрген адамды тіркеген күннен бастап он жұмыс күні ішінде, бос жұмыс орны пайда болған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және/немесе ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы лайықты жұмыстың бар екендігі туралы хабардар ете отырып, лайықты жұмыс таңдау арқылы оған жұмысқа орналасуға жәрдемдеседі, сондай-ақ тегін әлеуметтік кәсіптік бағдарлау және кәсіптік оқыту бойынша қызметтер көрсетеді.
3. Жұмыс іздеп жүрген адам халықты жұмыспен қамту орталығына бару немесе ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және/немесе ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы хабардар ете отырып, ал ауылдық елді мекендерде тұратындар кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне халықты жұмыспен қамту орталығынан (кент, ауыл, ауылдық округ әкімінен) лайықты жұмыстың бар екендігі туралы ұсынысты алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жұмыс іздеуге, сондай-ақ кәсіптік оқуға қатысуға қызығушылық білдіруге тиіс.";
8) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Жұмыссыздарды тiркеу
1. Халықты жұмыспен қамту орталығы осы Заңның 13-бабының 2-тармағында белгіленген кезең өткеннен кейін екі жұмыс күні ішінде осы Заңның 13-бабының 1-тармағында көзделген құжаттарды жұмыссыз ретінде тіркеу туралы шешім қабылдау үшін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға жолдайды.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган халықты жұмыспен қамту орталығынан тиісті ақпаратты алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде, осы баптың 6-тармағында аталған адамдарды қоспағанда, өтініш білдірген күннен бастап он жұмыс күні ішінде лайықты жұмыс таңдалмаған, жұмыс іздеп жүрген жұмыссыз адамды жұмыссыз ретінде тіркеу туралы шешім қабылдайды.
2. Жұмыс іздеп жүрген адамды жұмыссыз ретінде тіркеу мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелері арқылы оның деректерін тексергеннен кейін жұмыспен қамтудың жеке картасына алынған мәлiметтер енгiзіле отырып жүзеге асырылады.
3. Халықты жұмыспен қамту орталығы халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган шешім қабылдаған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жұмыс іздеп жүрген адамды жұмыссыз ретінде тіркеу күні немесе тіркеуден бас тарту туралы хабардар етеді.

1) удостоверяющего личность;
2) подтверждающего трудовую деятельность (при наличии);
3) об образовании, квалификации, наличии специальных знаний или профессиональной подготовки (при наличии).
Лицо, не достигшее шестнадцатилетнего возраста, также представляет письменное заявление одного из его законных представителей.
2. Центр занятости населения в течение десяти рабочих дней со дня регистрации лица, ищущего работу, оказывает ему содействие в трудоустройстве путем подбора подходящей работы с уведомлением его о наличии подходящей работы посредством информационно-коммуникационных технологий и/или абонентского устройства сети сотовой связи в течение трех рабочих дней со дня возникновения вакансий, а также услуги по бесплатной социальной профессиональной ориентации и профессиональному обучению.
3. Лица, ищущие работу, должны проявить интерес к поиску работы, а также участию в профессиональном обучении, посещая или уведомляя посредством информационно-коммуникационных технологий и/или абонентского устройства сети сотовой связи центр занятости населения, проживающие в сельских населенных пунктах – акима поселка, села, сельского округа в течение трех рабочих дней после получения от центра занятости населения (акима поселка, села, сельского округа) предложений о наличии подходящей работы.";
8) статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Регистрация безработных
1. Центр занятости населения в течение двух рабочих дней по истечении периода, установленного пунктом 2 статьи 13 настоящего Закона, направляет в местный орган по вопросам занятости населения документы, предусмотренные пунктом 1 статьи 13 настоящего Закона, для принятия решения о регистрации в качестве безработного.
Местный орган по вопросам занятости населения в течение двух рабочих дней со дня получения соответствующей информации от центра занятости населения принимает решение о регистрации в качестве безработного лица, ищущего работу, которому в течение десяти рабочих дней со дня обращения не подобрана подходящая работа, за исключением лиц, указанных в пункте 6 настоящей статьи.
2. Регистрация лица, ищущего работу в качестве безработного, осуществляется после проверки его данных через информационные системы государственных органов и (или) организаций с занесением полученных сведений в индивидуальную карту занятости.
3. Центр занятости населения в течение двух рабочих дней со дня принятия решения местного органа по вопросам занятости населения извещает лицо, ищущее работу, о дате регистрации в качестве безработного или отказе в регистрации.

4. Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыссыз ретінде тіркелген адамның өтініші бойынша өтеусiз негiзде қолданылу мерзімі берілген күннен бастап күнтізбелік отыз күнді құрайтын анықтама береді.
5. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органда тiркелген жұмыссыздар халықты жұмыспен қамту орталығынан лайықты жұмыс орны туралы ұсыныс алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталығын хабардар етуі керек, ал ауылдық елдi мекендерде тұратын жұмыссыздар кент, ауыл, ауылдық округ әкiмiн ұсынылған лайықты жұмысқа келісу немесе бас тарту туралы жеке немесе ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және/немесе жүйелердің ұялы байланыс желілерінің абоненттік құрылғысы арқылы хабардар етуі тиіс.
6. Мыналар:
1) он алты жасқа толмаған;
2) еңбек шарты бойынша жұмыс iстейтiн, оның ішінде жұмысты толық не толық емес жұмыс уақыты жағдайларында ақы үшiн орындайтын немесе табыс (кіріс) әкелетін өзге де ақы төленетiн жұмысы бар;
3) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа толған;
4) жұмысы мен табысының (кірісінің) жоқтығы туралы көрінеу жалған мәліметтерді қамтитын құжаттар, сондай-ақ басқа да анық емес мәліметтер ұсынған адамдар жұмыссыз адам ретінде тіркелмейді.";
9) 15-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Заңға сәйкес халықты жұмыспен қамту орталығына келудің немесе хабарлаудың тәртiбiн, шарттарын және мерзiмдерiн сақтауға;";
10) 16-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацы және 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган халықты жұмыспен қамту орталығынан тиісті ақпаратты алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде, жұмыссызды мынадай жағдайларда:
1) халықты жұмыспен қамту орталығы ұсынған лайықты жұмыстың екі нұсқасынан бас тартқанда немесе ұсынылған лайықты жұмыс нұсқаларымен келісу немесе одан бас тарту туралы халықты жұмыспен қамту орталығын, ал ауылдық елді мекендерде тұратындар – кент, ауыл, ауылдық округ әкімін уақтылы хабардар етпегенде;";
11) 18-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) еңбек қызметі, еңбек нарығының жай-күйі, игерген кәсібі (мамандығы) бойынша жұмысқа орналастыру немесе кәсіптік оқытудан өту мүмкіндіктері туралы кәсіби хабардар етуді;";
12) 19-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жұмыс берушілерді қоса қаржыландыру ескеріле отырып, кәсіптік оқыту бюджет қаражаты шегінде Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес, білім беру ұйымдарында не жұмыс берушілердің білім беру қызметіне құқығы бар оқу орталықтарында еңбек нарығындағы қажеттіліктер ескеріліп, оның ішінде жұмыс берушілердің тапсырыстары бойынша жүргізіледі.";
6- тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

4. По обращению лица, зарегистрированного в качестве безработного, центром занятости населения на безвозмездной основе выдается справка, срок действия которой составляет тридцать календарных дней со дня ее выдачи.
5. Безработные, зарегистрированные в местном органе по вопросам занятости населения, должны в течение трех рабочих дней после получения от центра занятости населения предложений о подходящей работе уведомить центр занятости населения, а безработные, проживающие в сельских населенных пунктах, – акима поселка, села, сельского округа о согласии или отказе от предложенной подходящей работы, обращаясь лично или посредством информационно-коммуникационных технологий и/или абонентского устройства сети сотовой связи.
6. Не регистрируются в качестве безработного лица:
1) не достигшие шестнадцатилетнего возраста;
2) работающие по трудовому договору, в том числе выполняющие работу за оплату на условиях полного либо неполного рабочего времени или имеющие иную оплачиваемую работу, приносящую заработок (доход);
3) достигшие пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи
11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
4) представившие документы, содержащие заведомо ложные сведения об отсутствии работы и заработка (дохода), а также другие недостоверные сведения.";
9) подпункт 2) пункта 2 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"2) соблюдать порядок, условия и сроки посещения или уведомления центра занятости населения в соответствии с настоящим Законом;";
10) в статье 16:
абзац первый и подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Местный орган по вопросам занятости населения в течение двух рабочих дней со дня получения соответствующей информации от центра занятости населения снимает с учета безработного в случаях:
1) отказа от двух предложенных центром занятости населения вариантов подходящей работы или несвоевременного уведомления центра занятости населения, а проживающего в сельских населенных пунктах – акима поселка, села, сельского округа, о согласии или отказе от предложенных вариантов подходящей работы;";
11) подпункт 1) пункта 2 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1) профессиональное информирование о трудовой деятельности, состоянии рынка труда, возможностях трудоустройства по имеющейся профессии (специальности) или прохождения профессионального обучения;";
12) в статье 19:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Профессиональное обучение проводится с учетом потребностей рынка труда, в том числе по заявкам работодателей в организациях образования либо учебных центрах работодателей, имеющих право на образовательную деятельность, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования в пределах бюджетных средств, с учетом софинансирования работодателей.";
в пункте 6:
часть первую изложить в следующей редакции:

"6. Әлеуметтік келісімшарт халықты жұмыспен қамту орталығы, оқытуды жүргізетін ұйым, жұмыс беруші және оқитын адам арасында жасалады.";
екінші бөлік алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Халықты жұмыспен қамту орталығы кәсіптік оқуға жіберген адамдар өздігінен, дәлелсіз себептермен оқуын тоқтатса, жұмыс іздеп жүрген адам не жұмыссыз ретінде қайта тіркелген күннен бастап үш жыл өткен соң оқуға қайта жіберілуі мүмкін.";
13) 20-бапта:
4-тармақтың екінші және үшінші бөліктері алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Әлеуметтік жұмыс орындарындағы еңбек қызметін дәлелсіз себептермен өз бетінше тоқтатқан жұмыссыздар жұмыссыздар ретінде есептен шығарылады және жұмыссыз ретінде қайтадан тіркелген күннен бастап үш ай өткеннен кейін ғана жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қайта қатысуы мүмкін.";
14) 21-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Өз еркімен, дәлелсіз себеппен жастар практикасына қатысуын тоқтатқан адамдар жұмыссыз ретінде есептен шығарылады және жұмыспен қамтудың белсенді шараларына тек жұмыссыз ретінде қайтадан тіркелген күннен бастап үш ай өткеннен кейін ғана қайта қатыса алады.";
5-тармақ алып тасталсын;
15) 22-баптың 2-тармағында:
бірінші бөліктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) оқудан бос уақытта студенттердің және жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушыларының;";
екінші бөлік мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) өмірлік қиын жағдайға тап болған студенттердің және жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушыларының.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Адамдардың қоғамдық жұмыстарға қатысуы олардың жұмыссыз ретінде тіркелген күніне сәйкес кезектілік тәртібінде олардың келісімімен жүзеге асырылады.";
3-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органдар қоғамдық жұмыстарды құруға өтініш берген өңірлердегі ұйымдардың тізбесін, ұйымдастырылатын жұмыс орындарының санын, түрлерін, көлемi мен нақты жағдайларын, қатысушылардың еңбегiне төленетiн ақының мөлшерiн және олардың қаржыландыру көздерiн бекiтедi.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өз еркімен, дәлелсіз себеппен қоғамдық жұмыстарға қатысуды тоқтатқан жұмыссыздар жұмыссыз ретінде есептен шығарылады және қоғамдық жұмыстарға тек жұмыссыз ретінде қайта тіркелген күннен бастап үш ай өткеннен кейін ғана қайта жіберілуі мүмкін.";
16) 23-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
17) 24-бапта:

"6. Социальный контракт заключается между центром занятости населения, организацией, проводящей обучение, работодателем и обучаемым.";
часть вторую исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Лица, направленные центром занятости населения на профессиональное обучение, самовольно, без уважительной причины прекратившие обучение, повторно могут направляться на обучение по истечении трех лет со дня повторной регистрации в качестве лиц, ищущих работу, либо безработных.";
13) в статье 20:
части вторую и третью пункта 4 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Безработные, самовольно, без уважительной причины прекратившие трудовую деятельность на социальных рабочих местах, снимаются с учета в качестве безработных и повторно могут участвовать в активных мерах содействия занятости только по истечении трех месяцев со дня повторной регистрации в качестве безработных.";
14) в статье 21:
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Лица, самовольно, без уважительной причины прекратившие участие в молодежной практике, снимаются с учета в качестве безработных и повторно могут участвовать в активных мерах содействия занятости только по истечении трех месяцев со дня повторной регистрации в качестве безработных.";
пункт 5 исключить;
15) в пункте 2 статьи 22:
подпункт 2) части первой изложить в следующей редакции:
"2) студенты и учащиеся старших классов общеобразовательных школ в свободное от учебы время;";
часть вторую дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) студенты и учащиеся старших классов общеобразовательных школ, находящиеся в трудной жизненной ситуации.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Участие лиц в общественных работах осуществляется с их согласия в порядке очередности согласно дате их регистрации в качестве безработных.";
пункт 3 исключить;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Местные органы по вопросам занятости населения утверждают перечень организаций в регионах, представивших заявку на создание общественных работ, количество организуемых рабочих мест, виды объемы и конкретные условия общественных работ, размер оплаты труда участников и источники их финансирования.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Безработные, самовольно, без уважительной причины прекратившие участие в общественных работах, снимаются с учета в качестве безработных и повторно могут направляться на общественные работы только по истечении трех месяцев со дня повторной регистрации в качестве безработных.";
16) пункт 3 статьи 23 исключить;
17) в статье 24:

1-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бір облыс шегінде – мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй бөлу және тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасу мүмкін болған кезде экономикалық әлеуеті төмен ауылдардан облыстық (аудандық) маңызы бар қалаларға жүзеге асырылады;
2) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, сондай-ақ ерікті түрде қоныс аударуды көздейтін, халықты жұмыспен қамту саласындағы үкіметтік бағдарламаларға сәйкес қоныс аударушылар мен оралмандарды қабылдаудың өңірлік квоталары шеңберінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өңірлерге адамдардың ерікті түрде қоныс аударуына жәрдемдеседі.";
4-тармақтың бірінші абзацы мен 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ерікті қоныс аударатын адамдарды мемлекеттік қолдау:
1) жұмыскердің қоныс аударуы жұмыс берушінің қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, адамдардың және олардың отбасы мүшелерінің қоныс аударуына және тұрғын үйді жалдау (жалға алу) бойынша және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу шығыстарын өтеуге субсидиялар беруді;";
18) 26-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыспен қамтудың жеке картасына тиісті өзгерістерді уақтылы енгізеді.";
19) 28-бапта:
1-тармақта:
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қоғамдық жұмыстарды, әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және жастар практикасынан өту үшін жұмыс орындарын ұсыну;
6) жұмысқа орналастыру мәселесi бойынша жеке немесе интернет-ресурс арқылы, оның ішінде халықты жұмыспен қамту орталығының, жұмыспен қамтудың жеке агенттіктерінің, сондай-ақ ұйымдарда белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес еңбек делдалдығын көрсететін жеке және заңды тұлғалардың жолдамалары бойынша өтiнiш жасаған адамдарды бар бос орындарға қабылдау;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық деректер базасына, оның ішінде интернет-ресурс арқылы сұранысқа ие мамандықтар бөлінісінде ағымдағы бос орындар мен жұмыс орындарын болжамды құру туралы деректерді ұсыну;";
2-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бос жұмыс орындарының (бос лауазымдардың) болуы туралы, мемлекеттік қызметшілердің, мемлекеттік сайланбалы қызметтердің, Парламент және мәслихат депутаттарының, Қазақстан Республикасы судьяларының, әскери қызметте тұрған адамдардың, арнаулы мемлекеттік, құқық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі және оның ведомстволары жұмыскерлерінің бос лауазымдарын қоспағанда, бос жұмыс орындарының (бос лауазымдардың) болуы туралы мәліметтерді еңбек жағдайлары мен төлемақысын көрсете отырып, пайда болған күнінен бастап үш жұмыс күнi iшiнде халықты жұмыспен қамту орталығына жазбаша немесе интернет-ресурс арқылы жiберуге;

подпункты 1) и 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) в пределах одной области – из сел с низким экономическим потенциалом в города областного (районного) значения при возможности выделения жилища из государственного жилищного фонда и трудоустройства на постоянное рабочее место;
2) в регионы, определяемые Правительством Республики Казахстан, в рамках региональных квот приема переселенцев и оралманов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения", а также правительственных программ в сфере занятости населения, предусматривающих добровольное переселение.";
абзац первый и подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Государственная поддержка добровольно переселяющихся лиц включает:
1) предоставление лицам и членам их семей субсидий на переезд и возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг, за исключением случаев, когда переезд работника осуществляется за счет средств работодателя;";
18) пункт 4 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"4. Центр занятости населения своевременно вносит соответствующие изменения в индивидуальную карту занятости.";
19) в статье 28:
в пункте 1:
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) предоставления рабочих мест для организации общественных работ, социальных рабочих мест и прохождения молодежной практики;
6) принятия на имеющиеся вакансии лиц, обратившихся лично или посредством интернет-ресурса по вопросу трудоустройства, в том числе по направлениям центра занятости населения, частных агентств занятости, а также физических и юридических лиц, оказывающих трудовое посредничество, в соответствии с квалификационными требованиями, установленными в организациях;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) предоставления текущих вакансий и данных о прогнозируемом создании рабочих мест в разрезе востребованных специальностей в единую информационную базу рынка труда, в том числе посредством интернет-ресурса;";
в пункте 2:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) направлять центру занятости населения письменно или посредством интернет-ресурса сведения о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей) в течение трех рабочих дней со дня их появления с указанием условий труда и оплаты, за исключением вакантных должностей государственных служащих, выборных государственных должностей, депутатов Парламента и маслихатов, судей Республики Казахстан, лиц, состоящих на воинской службе, сотрудников специальных государственных, правоохранительных органов и государственной фельдъегерской службы, работников Национального Банка Республики Казахстан и его ведомств;

2) жұмыс беруші – заңды тұлғаның таратылуына не жұмыс беруші – жеке тұлға қызметінің тоқтатылуына, адам санының немесе штаттың қысқартылуына байланысты, жұмыс берушінің экономикалық жағдайының нашарлауына әкелетін өндірістердің және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемінің төмендеуі кезінде алдағы уақытта жұмыскерлердiң жұмыстан босайтыны туралы, босатылатын жұмыскерлердiң лауазымдары мен кәсіптері, мамандықтары, бiлiктiлiгi және еңбекақы мөлшерi көрсетiле отырып, жұмыстан босатылуы мүмкiн жұмыскерлердiң саны мен санаттары туралы және олар жұмыстан босатылатын мерзiмдері туралы жұмыстан босатылардан кемінде бір ай бұрын халықты жұмыспен қамту орталығына жазбаша немесе интернет-ресурс арқылы толық көлемде ақпарат беруге;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жолдамаға тиiстi белгi қою арқылы, жұмысқа қабылдау немесе жұмысқа қабылдаудан бас тарту туралы (жұмысқа қабылдаудан бас тартқан жағдайда себебін көрсете отырып), жазбаша немесе интернет-ресурс арқылы халықты жұмыспен қамту орталығына дер кезінде хабарлауға (жұмысқа орналастыру үшін жiберілген күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде);";
5) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес қызметкерлердің аударымдарын және (немесе) жарналарын есептеуге (ұстауға) және аударуға;";
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қоғамдық жұмыстарды, әлеуметтік жұмыс орындарын, жастар практикасын ұйымдастыруға қатысуға, уақытша сипаттағы жұмыстардың басқа да түрлерін ұйымдастыруға және жүргізуге;";
20) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Еңбек делдалдығын көрсету
1. Жұмыс іздеп жүрген адамдарға, жұмыссыздарға және басқа да жүгінген адамдарға осы Заңның 11, 31-баптарына сәйкес халықты жұмыспен қамту орталықтары, жұмыспен қамтудың жеке агенттіктері еңбек делдалдығын көрсетеді.
2. Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыспен қамтудың жеке агенттіктерімен, сондай-ақ еңбек делдалдығын көрсететін жеке және заңды тұлғалармен халықты жұмыспен қамту саласындағы қызметтерді аутсорсингтеу туралы шарт жасасуға құқығы бар, осы шартты жасасқан күннен бастап он жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органды хабардар етеді.
Халықты жұмыспен қамту саласындағы қызметтерді аутсорсингтеу туралы шарт жасасу жайлы ақпаратты оны жасасқан күннен бастап он жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталығы "Еңбек биржасы" мемлекеттік интернет-ресурсына орналастырады.";

2) предоставлять центру занятости населения письменно или посредством интернет-ресурса в полном объеме информацию о предстоящем высвобождении работников в связи с ликвидацией работодателя – юридического лица либо прекращением деятельности работодателя – физического лица, сокращением численности или штата, снижением объема производств и выполняемых работ и услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя, о количестве и категориях работников, которых оно может коснуться, с указанием должностей и профессий, специальностей, квалификации и размера оплаты труда высвобождаемых работников и сроков, в течение которых они будут высвобождаться, не менее чем за один месяц до начала высвобождения;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) своевременно (в течение пяти рабочих дней со дня направления для трудоустройства) извещать центр занятости населения письменно или посредством интернет-ресурса о приеме на работу или отказе в приеме на работу путем соответствующей отметки в направлении (с указанием причины в случае отказа в приеме на работу);";
подпункт 5) исключить;
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) исчислять (удерживать) и перечислять отчисления и (или) взносы работников в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном медицинском страховании;";
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) принимать участие в организации общественных работ, социальных рабочих мест, молодежной практики, организовывать и проводить другие виды работ временного характера;";
20) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Оказание трудового посредничества
1. Лицам, ищущим работу, безработным и иным обратившимся оказывается трудовое посредничество центрами занятости населения, частными агентствами занятости в соответствии со статьями 11, 31 настоящего Закона.
2. Центр занятости населения вправе заключать договор об аутсорсинге услуг в сфере занятости населения с частными агентствами занятости населения, а также физическими и юридическими лицами, оказывающими трудовое посредничество, уведомив об этом местный орган по вопросам занятости населения в течение десяти рабочих дней со дня заключения такого договора.
Информация о заключении договора об аутсорсинге услуг в сфере занятости населения размещается центром занятости населения на государственном интернет-ресурсе "Биржа труда" в течение десяти рабочих дней со дня его заключения.";

21) 31-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) еңбек делдалдығы үшін өтініш берген және жұмысқа орналасқан адамдардың саны туралы кәсіптер (мамандықтар) бөлінісінде халықты жұмыспен қамту орталығына жазбаша немесе интернет-ресурс арқылы тоқсан сайын ақпарат беруге;";
22) 32-баптың 2-тармағында:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратындар;";
мынадай мазмұндағы 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) шетелдік заңды тұлғалар филиалдарының немесе өкілдіктерінің бірінші басшылары болып істейтін;
11) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын еңбек қызметін іске асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға жергілікті атқарушы органдардың рұқсаттары талап етілмейтін адамдар тізбесінде көзделген адамдарға қолданылмайды.";
23) 33-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жергілікті атқарушы органдар тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бөлген квота шегінде жұмыс берушілерге еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар береді және (немесе) оларды ұзартады не рұқсаттар беруден, ұзартудан бас тартады, сондай-ақ аталған рұқсаттарды тоқтата тұрады және кері қайтарып алады.";
24) 34-баптың 2, 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Экономиканың басым салаларындағы (экономикалық қызмет түрлеріндегі) сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін мемлекеттік басқарудың тиісті саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстарын ескере отырып, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
3. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама алу үшін Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелеріне Қазақстан Республикасында өз бетінше жұмысқа орналасу туралы өтініш береді, ол халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам Қазақстан Республикасында болған жағдайда, өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама алу үшін шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасында өз бетінше жұмысқа орналасу туралы өтініш береді.
Қазақстан Республикасында өз бетінше жұмысқа орналасқан жағдайда өз бетінше жұмысқа орналасу үшін анықтама берген күннен бастап үш ай iшiнде шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға анықтаманы еңбек шартының қолданысына, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге ұзарту үшін өтініш береді.

21) подпункт 5) пункта 2 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"5) ежеквартально представлять центру занятости населения письменно или посредством интернет-ресурса информацию о количестве лиц, обратившихся за трудовым посредничеством и трудоустроенных, в разрезе профессий (специальностей);";
22) в пункте 2 статьи 32:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) постоянно проживающих в Республике Казахстан;";
дополнить подпунктами 10) и 11) следующего содержания:
"10) работающих первыми руководителями филиалов или представительств иностранных юридических лиц;
11) предусмотренных определяемым Правительством Республики Казахстан перечнем лиц, для которых не требуются разрешения местных исполнительных органов на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности.";
23) пункт 2 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"2. Местные исполнительные органы на территории соответствующей административно-территориальной единицы выдают и (или) продлевают разрешения либо отказывают в выдаче, продлении разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности в пределах квоты, распределенной уполномоченным органом по вопросам занятости населения, а также приостанавливают и отзывают указанные разрешения.";
24) пункты 2, 3 и 4 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"2. Перечень востребованных профессий в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности) определяется уполномоченным органом по вопросам занятости населения с учетом предложений уполномоченных государственных органов, осуществляющих руководство соответствующей сферой государственного управления, местных исполнительных органов.
3. Для получения справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства иностранец или лицо без гражданства подают в загранучреждения Республики Казахстан заявление о самостоятельном трудоустройстве в Республике Казахстан, которое препровождается в уполномоченный орган по вопросам занятости населения.
В случае нахождения иностранца или лица без гражданства в Республике Казахстан, для получения справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства иностранец или лицо без гражданства обращаются в уполномоченный орган по вопросам занятости населения с заявлением о самостоятельном трудоустройстве в Республике Казахстан.
При самостоятельном трудоустройстве в Республике Казахстан в течение трех месяцев со дня выдачи справки для самостоятельного трудоустройства иностранец или лицо без гражданства обращаются в уполномоченный орган по вопросам занятости населения для продления справки на срок действия трудового договора, но не более трех лет.

4. Анықтама беру немесе өз бетінше жұмысқа орналасқан кезде оларды ұзарту тәртібі шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың біліктілігіне және білім деңгейіне қойылатын талаптарды, сондай-ақ өз бетінше жұмысқа орналасу үшін экономиканың басым салаларының (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін мемлекеттік басқарудың тиісті саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу бойынша халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

4. Порядок выдачи справок или их продления, в случае самостоятельного трудоустройства, и требования к квалификации и уровню образования иностранцев или лиц без гражданства, а также перечень приоритетных отраслей экономики (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства утверждаются уполномоченным органом по вопросам занятости населения по согласованию с уполномоченными государственными органами, осуществляющими руководство соответствующей сферой государственного управления.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан