"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 19 қазандағы № 650 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 38, 459-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидаларында::
2-тармақта:
2) және 3) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) ағымдағы ұшу жоспары – кейінгі диспетчерлік рұқсаттарға негізделген ықтимал өзгерістерді қоса алғандағы ұшу жоспары;
1-2) әуе қозғалысына қызмет көрсету (бұдан әрі – ӘҚҚ) маршруты – әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтамасыз ету мақсатында қозғалыс ағынын бағыттауға арналған белгіленген маршрут. "ӘҚҚ маршруты" термині тиісті жағдайларда әуе трассасын, бақыланатын немесе бақыланбайтын маршрутты, ұшып келу немесе ұшып шығу маршрутын және басқа да маршруттарды айқындау үшін пайдаланылады;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) әуеайлақ ауданы (тораптық диспетчерлік аудан (Terminal control area (ТMA) – бір немесе бірнеше ірі әуеайлақ маңында ӘҚҚ маршруттарының түйісу орнында құрылатын диспетчерлік аудан;
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) әуеайлақтағы қозғалыс аймағы (Aerodrome Traffic Zone) –әуеайлақтағы қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін белгіленген, әуеайлақ маңындағы белгілі бір өлшемдегі әуе кеңістігі;";
мынадай мазмұндағы 16-1) және 16-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"16-1) диспетчерлік аудан (CTА) – жер бетінде белгіленген шекарадан жоғары жайылған бақыланатын әуе кеңістігі;
16-2) диспетчерлік аймақ (CTR) – жер бетінен белгіленген жоғарғы шекараға дейін жоғары жайылған бақыланатын әуе кеңістігі;";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506 "Об утверждении Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 октября 2017 года № 650.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506 "Об утверждении Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 38, ст. 459) следующие изменения и дополнения:
в Правилах использования воздушного пространства Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
подпункты 2) и 3) исключить;
дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) текущий план полета – план полета, включая возможные изменения, обусловленные последующими диспетчерскими разрешениями;
1-2) маршрут обслуживания воздушного движения (далее – ОВД) – установленный маршрут, который предназначен для направления потока движения в целях обеспечения обслуживания воздушного движения. Термин "маршрут ОВД" используется для обозначения в соответствующих случаях воздушной трассы, контролируемого или неконтролируемого маршрута, маршрута прибытия или вылета и других маршрутов;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) район аэродрома (узловой диспетчерский район (Terminal control area (ТMA) – диспетчерский район, создаваемый в местах схождения маршрутов ОВД в окрестностях одного или нескольких крупных аэродромов;";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) зона аэродромного движения (Aerodrome Traffic Zone) – воздушное пространство определенных размеров вокруг аэродрома, установленное для обеспечения безопасности аэродромного движения;";
дополнить подпунктами 16-1) и 16-2) следующего содержания:
"16-1) диспетчерский район (CTА) – контролируемое воздушное пространство, простирающееся вверх от установленной над земной поверхностью границы;
16-2) диспетчерская зона (CTR) – контролируемое воздушное пространство, простирающееся вверх от земной поверхности до установленной верхней границы;";

мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) жауап бергіштің (транспондердің) міндетті түрде болуы талап етілетін әуе кеңістігінің аймағы (TMZ) – белгіленген рәсімдерге сәйкес пайдаланылатын бақылау жүйесіне арналған жауапкердің әуе кемесін міндетті жабдықтау талап етілетін ұшу кезіндегі белгілі бір өлшемдегі әуе кеңістігінің аймағы;";
20) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
"21-1) қайталанатын ұшу жоспары (RPL) – ӘҚҚ органдары сақтау және қайта пайдалану үшін пайдаланушы ұсынатын, негізгі ерекшеліктері бірдей, жиі қайталанатын, тұрақты түрде орындалатын бірқатар жеке ұшумен байланысты ұшу жоспары;";
мынадай мазмұндағы 24-1) тармақшамен толықтырылсын:
24-1) радиобайланыс міндетті түрде жүргізілетін әуе кеңістігінің аймағы (RMZ) – ұшу кезінде бортта белгіленген рәсімдерге сәйкес пайдаланылатын екіжақты радиобайланыс жүргізуге арналған жабдықтың міндетті түрде болуы тиіс белгілі бір өлшемдегі әуе кеңістігінің аймағы;";
мынадай мазмұндағы 25-1) тармақшамен толықтырылсын:
"25-1) қалыптарды жинаудың есептік уақыты – әуе кемесі ұшумен байланысты қозғалысты бастаған кездегі есептеу уақыты;";
мынадай мазмұндағы 26-1), 26-2) және 26-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"26-1) ұсынылған ұшу жоспары – пилот немесе оның уәкілетті өкілі ӘҚҚ органына берген күйдегі, кейіннен ешқандай өзгеріс енгізілмеген ұшу жоспары;
26-2) ұшу ақпаратының аймағы (FIZ) – шекарасында ұшу ақпаратының әуеайлақтық қызметі (AFIS) немесе басқа орган берген өкілеттікке сәйкес ұшу-ақпараттық қызмет көрсету мен авариялық хабар таратуды қамтамасыз ететін ұшу ақпараты аймағының бөлігі;
26-3) ұшып келудің есептік уақыты:
аспаптар бойынша ұшу кезінде – аспаптар бойынша қонуға беттеу маневрін орындау болжанатын навигациялық құралдармен белгіленетін межелі нүктеге әуе кемесі ұшып келуінің есептік уақыты немесе осы әуеайлақпен байланысты навигациялық құралдардың болмауы кезінде – әуе кемесінің әуеайлақ үстіндегі нүктеге келу уақыты.
визуалды ұшу қағидалары (бұдан әрі – ВҰҚ) бойынша ұшуды орындау кезінде – әуе кемесінің әуеайлақ үстіндегі нүктеге келуінің есептік уақыты;";
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) пилотсыз ұшу аппараты – бортында пилоты (экипажы) жоқ, ұшу кезінде оператор басқару пунктінен автоматты түрде немесе көрсетілген тәсілдерді үйлестіріп басқаратын ұшуды орындайтын әуе кемесі;";
30) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"30) ұшу ақпаратының ауданы (FIR) – шегінде ұшу-ақпараттық қызмет көрсету және авариялық хабардар ету қамтамасыз етілетін белгілі бір өлшемдегі әуе кеңістігі;";
33) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"33) NOTAM-офис – NОТАМ хабарламасын шығаратын аэронавигациялық қызмет көрсетушінің құрылымдық бөлімшесі;";
35) және 36) тармақшалар алып тасталсын;

дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) зона воздушного пространства с обязательным требованием наличия ответчика (транспондера) (TMZ) – зона воздушного пространства определенных размеров, при полетах в которой обязательно требуется оснащение воздушных судов ответчиком для систем наблюдения, эксплуатируемым в соответствии с установленными процедурами;";
подпункт 20) исключить;
дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) повторяющийся план полета (RPL) – план полета, связанный с рядом часто повторяющихся, регулярно выполняемых отдельных полетов с одинаковыми основными особенностями, которые предоставляются эксплуатантом для хранения и повторного использования органами ОВД;";
дополнить подпунктом 24-1) следующего содержания:
24-1) зона воздушного пространства с обязательным ведением радиосвязи (RMZ) – зона воздушного пространства определенных размеров, при полетах в которой обязательно наличие на борту оборудования для ведения двусторонней радиосвязи, эксплуатируемого в соответствии с установленными процедурами;";
дополнить подпунктом 25-1) следующего содержания:
"25-1) расчетное время уборки колодок – расчетное время, когда воздушное судно начинает движение, связанное с вылетом;";
дополнить подпунктами 26-1), 26-2) и 26-3) следующего содержания:
"26-1) представленный план полета – план полета в том виде, в каком он представлен органу ОВД пилотом или его уполномоченным представителем без каких-либо последующих изменений;
26-2) зона полетной информации (FIZ) – часть района полетной информации, в границах которой аэродромной службой полетной информации (AFIS) или другим органом в соответствии с делегированными полномочиями обеспечиваются полетно-информационное обслуживание и аварийное оповещение;
26-3) расчетное время прибытия:
при полетах по приборам – расчетное время прибытия воздушного судна в намеченную точку, обозначенную навигационными средствами, с которой предполагается выполнение маневра захода на посадку по приборам, или при отсутствии навигационного средства, связанного с этим аэродромом, – время прибытия воздушного судна в точку над аэродромом;
при выполнении полетов по правилам визуальных полетов (далее – ПВП) – расчетное время прибытия воздушного судна в точку над аэродромом;";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) беспилотный летательный аппарат — воздушное судно, выполняющее полет без пилота (экипажа) на борту и управляемый в полете автоматически, оператором с пункта управления или сочетанием указанных способов;";
подпункт 30) изложить в следующей редакции:
"30) район полетной информации (FIR) – воздушное пространство определенных размеров, в пределах которого обеспечиваются полетно-информационное обслуживание и аварийное оповещение;";
подпункт 33) изложить в следующей редакции:
"33) NOTAM-офис – структурное подразделение поставщика аэронавигационного обслуживания, выпускающее извещение NOTAM;";
подпункты 35) и 36) исключить;

5 және 6-тармақтар алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Әуе кеңістігінің құрылымы мынадай элементтерді қамтиды:
1) ұшу ақпаратының аудандары (аймақтар) және диспетчерлік аудандар;
2) әуе қозғалысына қызмет көрсету маршруттары;
3) тораптық диспетчерлік аудандар, диспетчерлік аймақтар мен әуеайлақтағы қозғалыс аймақтары;
4) бақыланбайтын әуе кеңістігінің аудандары;
5) мемлекеттік авиацияның арнайы ұшу аймақтары;
6) тыйым салынған аймақтар;
7) қауіпті аймақтар;
8) ұшуды шектеу аймақтары;
9) әуе трассалары;
10) жауапкердің (транспондердің) міндетті түрде болуы талап етілетін әуе кеңістігінің аймағы (TMZ);
11) радиобайланыс міндетті түрде жүргізілетін әуе кеңістігінің аймағы (RMZ).
Әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтамасыз ету туралы шешім қабылданған әуе кеңістігінің белгілі бір бөліктері мен белгілі бір әуеайлақтар әуе қозғалысына қызмет көрсету түріне сәйкес белгіленуге тиіс.";
мынадай мазмұндағы 7-1, 7-2, 7-3, 7-4, 7-5, 7-6, 7-7 және 7-8-тармақтармен толықтырылсын:
"7-1. Әуе қозғалысына қызмет көрсету қамтамасыз етілуге тиіс әуе кеңістігін бөлу ӘҚҚ маршруттарының құрылымына және тиімді қызмет көрсетуге негізделеді.
Ұлттық шекарадан тыс жатқан әуе кеңістігін бөлу жөніндегі келісім әуе қозғалысына қызмет көрсетуге мүмкіндік берген жағдайда орынды болады.
Әуе кеңістігін бөлу мемлекеттік шекараны ескере отырып жүзеге асырылған жағдайда, іргелес мемлекетпен уағдаластық негізінде басқаруды тапсырудың ыңғайлы орналасқан нүктесін белгілеу қажет.
7-2. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігі тігінен ұшу ақпаратының екі ауданына бөлінеді: жоғарғы және төменгі аудан. Жоғарғы және төменгі аудан арасындағы шекара сынап бағанасынан (1013,25 гектопаскаль/милибарр) 760 мм атмосфералық қысымға сәйкес келетін деңгейден FL 245 (7450м) биіктікте белгіленеді.
7-3. Аспаптар бойынша ұшу қағидалары (бұдан әрі – АҰҚ) бойынша ұшуларға диспетчерлік қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге шешім қабылданған әуе кеңістігінің бөліктері диспетчерлік аудандар, әуеайлақ аудандары (тораптық диспетчерлік аудандар) немесе диспетчерлік аймақтар ретінде белгіленеді.
ВҰҚ бойынша ұшуды орындауды да қамтамасыз ететін диспетчерлік қызмет көрсетілетін әуе кеңістігінің бақыланатын бөліктері В, C немесе D сыныбындағы әуе кеңістігі ретінде белгіленеді.
7-4. Диспетчерлік аудандар мен диспетчерлік аймақтар ұшу ақпаратының ауданы шегінде белгіленген жағдайда, олар осы ұшу ақпараты ауданының құрамдас бөлігі болып табылады.

пункты 5 и 6 исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Структура воздушного пространства включает в себя следующие элементы:
1) районы (зоны) полетной информации и диспетчерские районы;
2) маршруты обслуживания воздушного движения;
3) узловые диспетчерские районы, диспетчерские зоны и зоны аэродромного движения;
4) районы неконтролируемого воздушного пространства;
5) специальные зоны полетов государственной авиации;
6) запретные зоны;
7) опасные зоны;
8) зоны ограничения полетов;
9) воздушные трассы;
10) зоны воздушного пространства с обязательным требованием наличия ответчика (транспондера) (TMZ);
11) зоны воздушного пространства с обязательным ведением радиосвязи (RMZ).
Определенные части воздушного пространства и определенные аэродромы, на которых принято решение об обеспечении обслуживания воздушного движения, должны быть обозначены в соответствии с видом обслуживания воздушного движения.";
дополнить пунктами 7-1, 7-2, 7-3, 7-4, 7-5, 7-6, 7-7 и 7-8 следующего содержания:
"7-1. Разграничение воздушного пространства, в котором должно обеспечиваться обслуживание воздушного движения, основывается на структуре маршрутов ОВД и потребности в эффективном обслуживании.
Соглашения по разграничению воздушного пространства, лежащего за пределами национальных границ, целесообразны, когда они будут способствовать предоставлению обслуживания воздушного движения.
В том случае, когда разграничение воздушного пространства осуществляется с учетом государственных границ, необходимо на основе договоренности с сопредельным государством устанавливать удобно расположенные точки передачи управления.
7-2. Воздушное пространство Республики Казахстан по вертикали разделяется на два района полетной информации: нижний и верхний районы. Граница между верхним и нижним районом устанавливается на высоте FL 245 (7450 м) от уровня, соответствующего атмосферному давлению 760 мм ртутного столба (1013,25 гектопаскалей/милибарров).
7-3. Части воздушного пространства, в которых принято решение обеспечивать диспетчерским обслуживанием полеты по правилам полетов по приборам (далее – ППП), определяются как диспетчерские районы, районы аэродрома (узловые диспетчерские районы) или диспетчерские зоны.
Те части контролируемого воздушного пространства, в которых предоставляется диспетчерское обслуживание, обеспечивающее также выполнение полетов по ПВП, обозначаются как воздушное пространство классов В, C или D.
7-4. В том случае, когда диспетчерские районы и диспетчерские зоны определяются в пределах района полетной информации, они являются составной частью этого района полетной информации.

7-5. Қозғалысқа диспетчерлік қызмет көрсетуге шешім қабылданған әуеайлақтар бақыланатын әуеайлақтар болып белгіленеді. Әуеайлақтағы қозғалысқа диспетчерлік қызмет көрсету қамтамасыз етілмейтін әуеайлақтар бақыланбайтын әуеайлақтар болып белгіленеді.
7-6. Әуе трассалары мен тораптық диспетчерлік аудандарды қамтитын диспетчерлік аудандардың шекаралары АҰҚ немесе олардың бөліктері бойынша әдетте, осы ауданда пайдаланылатын навигациялық құралдардың мүмкіндіктері ескерілген әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсетудің тиісті түрлерін қамтамасыз ету орынды болатын ұшулардың траекториясын қосу үшін қажетті әуе кеңістігін қамтуы үшін белгіленеді.
Диспетчерлік ауданның төменгі шекарасы жер немесе су бетінен 200 биіктікте белгіленеді.
Осы Қағидалардың 37-тармағының ережелерін ескере отырып диспетчерлік ауданның жоғарғы шекарасы мынадай:
1) әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету осы шекарадан жоғары қамтамасыз етілмеген;
2) осы диспетчерлік аудан жоғарғы диспетчерлік ауданнан төмен орналасқан және оның жоғарғы шекарасы жоғарғы диспетчерлік ауданның төменгі шекарасына сәйкес келген жағдайда белгіленеді.
7-7. Диспетчерлік аймақтардың бүйірлік шекаралары әуеайлақтарға келген және әуеайлақтардан ұшып шығатын әуе кемелерінің АҰҚ бойынша ұшу траекториясын өтетін, диспетчерлік ауданға кірмейтін әуе кеңістігінің бөлігін қамтиды.
Диспетчерлік аймақтардың шеткі шекаралары тиісті әуеайлақ немесе әуеайлақтар орталығынан қонуға бет алу жүргізілетін бағытта кемінде 9,3 км қашықтықта болады. Диспетчерлік аймақ екі немесе бір-біріне жақын орналасқан бірнеше әуеайлақты қамтуы мүмкін.
Егер диспетчерлік аймақ диспетчерлік ауданның бүйірлік шекаралары шегінде орналасқан болса, ол жер бетінен кем дегенде диспетчерлік ауданның төменгі шекарасына дейін жайылады. Қажет болған жағдайда, жоғарғы шекараны диспетчерлік ауданның төменгі шекарасынан жоғары етіп белгілеуге болады.
7-8. E немесе G сыныптарының кеңістігі бөлігінде ВҰҚ бойынша ұшу, сондай-ақ радиобайланыс міндетті жүргізілетін әуе кеңістігі аймағы ретінде белгіленген G сыныбының әуе кеңістігі бөлігінде АҰҚ бойынша ұшу, егер аталған аудан үшін жауапты әуе қозғалысына қызмет көрсету органымен алдын ала өзгеше келісілмеген болса, белгіленген жұмыс регламентінде "әуе-жер" екіжақты радиобайланысын жүргізу кезінде орындалады.
Жауап бергіш (транспондер) міндетті түрде болатын әуе кеңістігі аймағындағы (TMZ) әуе кемелерінің барлық ұшулары, егер аталған аудан үшін жауапты әуе қозғалысына қызмет көрсету органымен алдын ала өзгеше келісілмеген болса, қосылған жауап бергіш (транспондер) арқылы жүргізілуге тиіс.";
8-тармақ алып тасталсын;

7-5. Аэродромы, на которых принято решение предоставлять диспетчерское обслуживание движения, определяются как контролируемые аэродромы. Аэродромы, на которых не обеспечивается диспетчерское обслуживание аэродромного движения, определяются как неконтролируемые аэродромы.
7-6. Границы диспетчерских районов, включающих, среди прочего, воздушные трассы и узловые диспетчерские районы, устанавливаются с таким расчетом, чтобы они охватывали воздушное пространство, достаточное для включения траекторий тех полетов по ППП или их частей, для которых целесообразно обеспечивать соответствующие виды диспетчерского обслуживания воздушного движения с учетом возможностей навигационных средств, как правило, используемых в данном районе.
Нижняя граница диспетчерского района устанавливается на высоте не менее 200 м над земной или водной поверхностью.
Верхняя граница диспетчерского района, с учетом положений пункта 37 настоящих Правил, устанавливается в следующих случаях:
1) диспетчерское обслуживание воздушного движения не будет обеспечиваться выше этой границы;
2) данный диспетчерский район расположен ниже верхнего диспетчерского района, и в этом случае его верхняя граница совпадает с нижней границей верхнего диспетчерского района.
7-7. Боковые границы диспетчерских зон охватывают те, не входящие в диспетчерские районы части воздушного пространства, через которые проходят траектории полетов по ППП воздушных судов, прибывающих на аэродромы и вылетающих с аэродромов.
Боковые границы диспетчерской зоны отстоят от центра соответствующего аэродрома или аэродромов на расстоянии не менее 9,3 км в направлениях, откуда могут производиться заходы на посадку. Диспетчерская зона может включать два или несколько близко расположенных один от другого аэродромов.
Если диспетчерская зона расположена в пределах боковых границ диспетчерского района, она простирается вверх от поверхности земли как минимум до нижней границы диспетчерского района. При необходимости можно устанавливать верхнюю границу выше нижней границы диспетчерского района.
7-8. Полеты по ПВП в частях воздушного пространства классов E или G, а также полеты по ППП в частях воздушного пространства класса G, определенных в качестве зон воздушного пространства с обязательным ведением радиосвязи, выполняются при условии ведения двухсторонней радиосвязи "воздух-земля" в установленный регламент работы, если иное предварительно не согласовано с органом обслуживания воздушного движения, ответственного за указанный район.
Все полеты воздушных судов в зоне воздушного пространства с обязательным ответчиком (транспондером) (TMZ) должны выполняться с включенным ответчиком (транспондером), если иное предварительно не согласовано с органом обслуживания воздушного движения, ответственного за указанный район.";
пункт 8 исключить;

9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Әуе кеңістігі құрылымы элементтерінің шекаралары географиялық координаттар мен биіктіктер бойынша белгіленеді. Әуе кеңістігі құрылымының элементтерін пайдалану шекаралары мен талаптары азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекітетін Әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес аэронавигациялық ақпарат құжаттарында жарияланады.
10. Ұшу ақпараты аудандары (аймақтары) мен диспетчерлік аудандардың тізбесін және олардың шекараларын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекітеді және аэронавигациялық ақпарат құжаттарында жарияланады.
Тораптық диспетчерлік аудандардың және диспетчерлік аймақтардың шекараларын, TMZ және RTZ аэронавигациялық ұйым әзірлейді және олар аэронавигациялық ақпарат құжаттарында жарияланады.
Бақыланбайтын әуеайлақтың әуеайлақтық қозғалыс аймағының шекараларын әуеайлақ пайдаланушысы әзірлейді, әуеайлақ жауапкершілік ауданында орналасқан әуе қозғалысына қызмет көрсету және/немесе әуе қозғалысын басқару органы келіседі және олар аэронавигациялық ақпарат құжаттарында жарияланады.
Әуе қозғалысын басқару аудандарының (аймақтарының) шекаралары ұшу ақпараты аудандарының (аймақтарының) және диспетчерлік аудандарының шекараларына сәйкес келеді.";
11-тармақ алып тасталсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Әуе трассалары азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен әуе трассаларын пайдалануға беру қағидаларына сәйкес пайдалануға беріледі. Әуе трассалары бойынша сипаттамаларға (PBN) негізделген навигацияны қолдану үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен Әуе қозғалысын ұйымдастыру және қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган навигациялық ерекшеліктерді белгілейді.
Халықаралық әуе трассаларын ашу іргелес мемлекеттердің құзыретті органдарымен және Халықаралық азаматтық авиация ұйымымен (бұдан әрі – ИКАО) келісу бойынша жүзеге асырылады.
Әуе трассаларының жабдықтарын ұшу радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарымен жарақтандыруды аэронавигациялық қызмет көрсетуші жүзеге асырады.";
13, 14 және 15-тармақтар алып тасталсын;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Әуеайлақ аудандарының (тораптық диспетчерлік аудандардың) шекараларын анықтаған кезде ұшып шығу және қонуға бет алу, екінші айналымға кету, күту аймағында ұшу схемалары, сондай-ақ аспаптар (SID) бойынша ұшып шығу, аспаптар (SТАR) бойынша ұшып келудің стандартты маршруттары, әуе трассаларына кіру (олардан шығу) маршруттары ескеріледі.
Көрсетілген схемаларды әзірлеу авиация саласындағы уәкілетті органдар бекітетін Қазақстан Республикасының азаматтық және (немесе) мемлекеттік авиациясы салаларында ұшуды жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады";
17-тармақ алып тасталсын;

пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Границы элементов структуры воздушного пространства устанавливаются по географическим координатам и высотам. Границы и условия использования элементов структуры воздушного пространства публикуются в документах аэронавигационной информации в соответствии с Правилами обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации, утверждаемыми уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
10. Перечень районов (зон) полетной информации и диспетчерских районов и их границы утверждаются уполномоченным органом в сфере гражданской авиации и публикуются в документах аэронавигационной информации.
Границы узловых диспетчерских районов и диспетчерских зон, TMZ и RTZ разрабатываются поставщиком аэронавигационного обслуживания и публикуются в документах аэронавигационной информации.
Границы зон аэродромного движения неконтролируемого аэродрома разрабатываются эксплуатантом аэродрома, согласовываются с органом обслуживания воздушного движения и/или управления воздушным движением, в районе ответственности которого находится аэродром, и публикуются в документах аэронавигационной информации.
Границы районов (зон) управления воздушным движением совпадают с границами районов (зон) полетной информации и диспетчерских районов.";
пункт 11 исключить;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Воздушные трассы допускаются к эксплуатации в соответствии с Правилами допуска воздушных трасс к эксплуатации, утвержденными уполномоченным органом в сфере гражданской авиации. Для применения навигации, основанной на характеристиках (PBN) по воздушным трассам, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации устанавливаются навигационные спецификации в соответствии с Инструкцией по организации и обслуживанию воздушного движения, утвержденной уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
Открытие международных воздушных трасс осуществляется по согласованию с компетентными органами сопредельных государств и Международной организацией гражданской авиации (далее – ИКАО).
Обеспечение оборудования воздушных трасс средствами радиотехнического обеспечения полетов осуществляется поставщиком аэронавигационного обслуживания.";
пункты 13, 14 и 15 исключить;
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. При определении границ районов аэродромов (узловых диспетчерских районов) учитываются схемы вылета и захода на посадку, ухода на второй круг, полета в зоне ожидания, а также стандартные маршруты вылета по приборам (SID), стандартные маршруты прибытия по приборам (STAR), маршруты входа (выхода) на воздушные трассы.
Разработка указанных схем осуществляется в соответствии с Правилами производства полетов в сфере гражданской и (или) государственной авиации Республики Казахстан, утверждаемыми уполномоченными органами в сферах авиации.";
пункт 17 исключить;

17-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17-1. Атыс, ракета ұшыру, жарылыс жұмыстарын, пилотсыз ұшатын аппараттардың, басқарылмайтын аэростаттардың ұшуын жүргізумен және меншік иесінің немесе объектіні пайдалануға жауапты органның ұшу қауіпсіздігіне қауіп төндіретін өзге де қызметімен байланысты жұмыстар жүзеге асырылатын әрбір объект (полигон, атыс орны, оқу-жаттығу орталығы, пилот қашықтан басқаратын пункт, карьер, кен орны, кеніш, қима, аэрологиялық станция) үшін ӘҚБ орталықтарымен өзара іс-қимыл жөніндегі нұсқаулық әзірленеді, ол жауапкершілік ауданында объект орналасқан ӘҚБ орталығымен келісіледі және оны объектінің жауапты адамы (басшысы) бекітеді.";
19-тармақ алып тасталсын;
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде тыйым салынған аймақтар маңызды мемлекеттік нысандарды, негізгі өнеркәсіптік кешендерді (атом электр станциялары, ядролық-радиациялық нысандар, химиялық қауіпті нысандар, сондай-ақ елдің ұлттық қауіпсіздігі тұрғысынан басқа да аса маңызды нысандар), күзетілетін нысандарды әуе кеңістігінде болуы мүмкін оқиғалардың нәтижесінде туындайтын зиянды әсерден және бүлінулерден қорғау үшін белгіленеді. Тыйым салынған аймақтар аэронавигациялық ақпарат құжаттарында жарияланады.";
32-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Адамдардың өмірін құтқару және денсаулығын сақтау, қылмыстың алдын алу және оны ашу жөніндегі іс-шараларына байланысты ұшуларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметінің күзету іс-шараларын өткізу шеңберіндегі тыс ұшуларды қоспағанда, белгіленген маршруттардан тыс елді мекендер үстімен ұшуды орындауды келісуді ұлттық қауіпсіздік органдары және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган жүргізеді.
Күзету іс-шараларын жүргізу кезеңінде әуе кемелерінің елді мекендер үстімен ұшуы ұлттық қауіпсіздік органдарымен және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметімен ұшу басталғанға дейін кемінде екі жұмыс күні бұрын келісіледі.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Елді мекендердің үстіндегі авиациялық жұмыстар, парашюттен секірулер, пилотсыз ұшу аппараттарының ұшуы, байланатын аэростаттардың көтерілуі әуе кеңістігін пайдаланушыларда елді мекеннің үстінен ұшуға ӘҚБ БО-ның рұқсаты болған жағдайда және әуе кеңістігін пайдаланушының аумағында ұшулар жоспарланып отырған республикалық маңызы бар қаланың және астананың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын ескерту арқылы орындалады.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункт 17-1 изложить в следующей редакции:
"17-1. Для каждого объекта (полигона, стрельбища, учебного центра, пункта дистанционного пилотирования, карьера, месторождения, рудника, разреза, аэрологической станции), на котором проводятся работы, связанные с производством стрельб, пусков ракет, взрывных работ, полетов беспилотных летательных аппаратов, неуправляемых аэростатов, и осуществляется иная деятельность, представляющая угрозу безопасности полетов, собственником или органом, ответственным за эксплуатацию объекта, разрабатывается инструкция по взаимодействию с центрами УВД, которая согласовывается с центром УВД, в районе ответственности которого находится объект, и утверждается ответственным лицом (руководителем) объекта.";
пункт 19 исключить;
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Запретные зоны устанавливаются в воздушном пространстве Республики Казахстан для защиты важных государственных объектов, ключевых промышленных комплексов (атомных электростанций, ядерно-радиационных объектов, химически опасных объектов, а также других особо важных объектов с точки зрения национальной безопасности страны), охраняемых объектов от вредных воздействий и разрушений, возникающих в результате возможных происшествий в воздушном пространстве. Запретные зоны публикуются в документах аэронавигационной информации.";
абзац второй пункта 32 изложить в следующей редакции:
"Согласование выполнения полетов над населенными пунктами вне установленных маршрутов, за исключением полетов, связанных с мероприятиями по спасанию жизни и охране здоровья людей, пресечению и раскрытию преступлений, а также полетов, выполняемых в рамках проведения охранных мероприятий Службы государственной охраны Республики Казахстан, производится с органами национальной безопасности и уполномоченным органом в сфере государственной авиации.
В период проведения охранных мероприятий полеты воздушных судов над населенными пунктами согласовываются с органами национальной безопасности и Службой государственной охраны Республики Казахстан не менее, чем за два рабочих дня до начала полетов.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Авиационные работы, парашютные прыжки, полеты беспилотных летательных аппаратов, подъемы привязных аэростатов над населенными пунктами выполняются при наличии у пользователей воздушного пространства разрешения ГЦ УВД на полет над населенным пунктом и с уведомлением пользователем воздушного пространства местных исполнительных органов города республиканского значения и столицы, городов областного значения, в пределах территории которых планируются полеты.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:

"36. ӘҚҚ әуе кеңістігі мынадай сыныптарға жіктеледі және белгіленеді:
А сыныбы. АҰҚ бойынша ұшуларға ғана рұқсат беріледі; барлық әуе кемелері диспетчерлік қызмет көрсетумен және эшелондаумен қамтамасыз етіледі.
В сыныбы. АҰҚ және ВҰҚ бойынша ұшуларға рұқсат беріледі; барлық әуе кемелері диспетчерлік қызмет көрсетумен және эшелондаумен қамтамасыз етіледі.
С сыныбы. АҰҚ және ВҰҚ бойынша ұшуларға рұқсат етіледі; барлық әуе кемелері диспетчерлік қызмет көрсетумен қамтамасыз етіледі және АҰҚ бойынша ұшуды орындайтын әуе кемелері АҰҚ және ВҰҚ бойынша ұшуды орындайтын өзге әуе кемелеріне қатысты эшелонданады. ВҰҚ бойынша ұшуды орындайтын әуе кемелері АҰҚ бойынша ұшуды орындайтын әуе кемелеріне қатысты эшелонданады және ВҰҚ бойынша ұшуларды орындайтын әуе кемелерінің қозғалысына қатысты ақпарат алады.
D сыныбы. АҰҚ және ВҰҚ бойынша ұшуларға рұқсат етіледі; барлық әуе кемелері диспетчерлік қызмет көрсетумен қамтамасыз етіледі; АҰҚ бойынша ұшуды орындайтын әуе кемелері АҰҚ бойынша ұшуды орындайтын өзге әуе кемелеріне қатысты эшелонданады және ВҰҚ бойынша ұшуларды орындайтын әуе кемелерінің қозғалысына қатысты ақпарат алады; ВҰҚ бойынша ұшуды орындайтын әуе кемелері барлық басқа әуе кемелерінің қозғалысына қатысты ақпарат алады.
Е сыныбы. АҰҚ және ВҰҚ бойынша ұшуларға рұқсат етіледі; АҰҚ бойынша ұшуды орындайтын әуе кемелері диспетчерлік қызмет көрсетумен қамтамасыз етіледі және АҰҚ бойынша ұшуды орындайтын басқа әуе кемелеріне қатысты эшелонданады. Барлық әуе кемелері қозғалыс туралы ақпаратты мүмкіндігіне қарай алады. Е сыныбы бақыланатын аймақтарда қолданылмайды.
G сыныбы. АҰҚ және ВҰҚ бойынша ұшуларға рұқсат етіледі және сұрау салуы бойынша ұшу-ақпараттық қызмет көрсетіледі.
G сыныбындағы әуе кеңістігі бақыланбайтын әуе кеңістігі болып табылады. Құтқару және іздестіру үшін хабарландыруды ұйымдастыру пайдаланушыларға және (немесе) әуе кемесінің (ұшу аппараттары) иелеріне жүктеледі.
Шекара маңы жолағындағы әуе кеңістігінде G сыныбы белгіленбейді.
Ұшу түрін анықтайтын ерекшеліктер, әуе кемелерін өзара эшелондау, әуе қозғалысына қызмет көрсету түрі, әрбір сыныптағы радиобайланысқа қойылатын талаптар осы Қағидаларға 2-қосымшада айқындалады.
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде белгіленген сыныптардың шекаралары аэронавигациялық ақпарат құжаттарында жарияланады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Бір сыныпты ӘҚҚ әуе кеңістігі тік жазықтықта басқа сыныпты ӘҚҚ әуе кеңістігіне түйіскен жерінде, яғни олардың біреуі екіншісінің үстінде тұрса, жалпы эшелонда ұшулар талаптары аса қатаң емес әуе кеңістігінің сыныбы үшін белгіленген талаптарды сақтаумен орындалады және оған тиесілі қызмет көрсетумен қамтамасыз етіледі.";
2-тараудың "Әуе кеңістігі құрылымын жетілдіру бойынша іс-шаралар" деген 3-параграфы алып тасталсын;

"36. Воздушное пространство ОВД классифицируется и обозначается следующим образом:
Класс А. Разрешаются только полеты по ППП; все воздушные суда обеспечиваются диспетчерским обслуживанием и эшелонируются.
Класс В. Разрешаются полеты по ППП и ПВП; все воздушные суда обеспечиваются диспетчерским обслуживанием и эшелонируются.
Класс С. Разрешаются полеты по ППП и ПВП; все воздушные суда обеспечиваются диспетчерским обслуживанием и воздушные суда, выполняющие полеты по ППП, эшелонируются относительно других воздушных судов, выполняющих полеты по ППП и ПВП. Воздушные суда, выполняющие полеты по ПВП, эшелонируются относительно воздушных судов, выполняющих полеты по ППП, и получают информацию о движении в отношении других воздушных судов, выполняющих полеты по ПВП.
Класс D. Разрешаются полеты по ППП и ПВП; все воздушные суда обеспечиваются диспетчерским обслуживанием; воздушные суда, выполняющие полеты по ППП, эшелонируются относительно других воздушных судов, выполняющих полеты по ППП, и получают информацию о движении в отношении воздушных судов, выполняющих полеты по ПВП; воздушные суда, выполняющие полеты по ПВП, получают информацию о движении в отношении всех других воздушных судов.
Класс Е. Разрешаются полеты по ППП и ПВП; воздушные суда, выполняющие полеты по ППП, обеспечиваются диспетчерским обслуживанием и эшелонируются относительно других воздушных судов, выполняющих полеты по ППП. Все воздушные суда получают, по мере возможности, информацию о движении. Класс Е не используется в контролируемых зонах.
Класс G. Разрешаются полеты по ППП и ПВП, по запросу предоставляется полетно-информационное обслуживание.
Воздушное пространство класса G является неконтролируемым воздушным пространством. Организация оповещения для поиска и спасания возлагается на эксплуатантов и (или) владельцев воздушных судов (летательных аппаратов).
Класс G в воздушном пространстве приграничной полосы не устанавливается.
Особенности, определяющие виды полета, эшелонирование воздушных судов между собой, виды обслуживания воздушного движения, требования к радиосвязи в каждом классе, определяются приложением 2 к настоящим Правилам.
Границы установленных классов в воздушном пространстве Республики Казахстан публикуются в документах аэронавигационной информации.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Там, где воздушное пространство ОВД одного класса примыкает в вертикальной плоскости к воздушному пространству ОВД другого класса, то есть они расположены одно над другим, полеты на общем эшелоне выполняются с соблюдением требований, установленных для класса воздушного пространства с менее жесткими требованиями, и обеспечиваются соответствующим ему обслуживанием.";
параграф 3 "Мероприятия по совершенствованию структуры воздушного пространства" главы 2 исключить;

46 және 47-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"46. ӘҚЖ БО әуе кеңістігін пайдалануды жалпы әуе қозғалысы үшін барлық ұсынылған ұшу жоспарлары негізінде жоспарлауды жүзеге асырады.
47. ӘҚБ БО әуе кеңістігін пайдалануды операциялық әуе қозғалысы үшін барлық ұсынылған ұшу жоспарлары, сондай-ақ әуе кеңістігін пайдалануға берілген өтінім негізінде жоспарлауды жүзеге асырады.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. ӘҚЖ БО және ӘҚБ БО арасында әуе кеңістігін пайдалануды үйлестіруді қалыптасқан әуе, метеорологиялық, аэронавигациялық жағдайға байланысты әуе кеңістігін пайдаланушы мәлімдеген қызметті қамтамасыз ету мақсатында және әуе кеңістігін пайдаланудағы басымдықтарға сәйкес азаматтық-әскери үйлестіру тобы жүзеге асырады.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Әуе кеңістігін пайдалану жоспары төмендегідей бөлінеді:
1) әуе кемелерінің ұшу жоспарлары;
2) пилотсыз ұшу аппараттарының, басқарылатын аэростаттардың, дирижабльдердің ұшу жоспарлары;
3) басқарылмайтын аэростаттарды (зонд-шар) ұшыру, атыс, ракета ұшыру және жару жұмыстарын жүргізу жоспарлары.";
58, 59 және 60-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Ұшу жоспары А, B, С, D және E сыныптарындағы әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат алу үшін, сондай-ақ әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) органдарына хабарлау және пайдаланушының сұрау салуы бойынша ұшу-ақпараттық қызмет көрсету мақсатында G сыныбындағы әуе кеңістігін пайдалану кезінде ұсынылады.
Пилотсыз ұшу аппаратының немесе басқарылатын аэростаттың ұшу жоспары туралы хабарлама әуе кеңістігін әуе кеңістігінің сыныбына тәуелсіз пайдалануға рұқсат алу үшін беріледі.
Пилотсыз ұшу аппараттарының немесе басқарылатын аэростаттың күзетілетін нысандар үстімен ұшуларын пайдаланушылар осындай ұшулардың басталуынан кемінде 5 жұмыс күні бұрын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметімен келіседі.
59. Әуе кеңістігін пайдаланушы ӘҚЖ БО интернет-ресурсы арқылы немесе ортақ әуе қозғалысына қатысатын әуе кемелерінің ұшуларды орындауы кезінде ӘҚҚ қызметінің жақын жердегі "Брифинг" тобына ұшу жоспарын ұсынады.
60. Әуе кеңістігін пайдаланушы:
1) операциялық әуе қозғалысына қатысатын әуе кемелері;
2) пилотсыз ұшу аппараттары ұшуларды орындаған кезде ұшу жоспарын ӘҚБ БО-ға немесе жақын жердегі әуе қозғалысын басқару органына ұсынады.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 46 и 47 изложить в следующей редакции:
"46. ГЦ ПВД осуществляет планирование использования воздушного пространства на основании всех представленных планов полетов для общего воздушного движения.
47. ГЦ УВД осуществляет планирование использования воздушного пространства на основании всех представленных планов полетов для операционного воздушного движения, а также заявок на использование воздушного пространства.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Координирование использования воздушного пространства между ГЦ ПВД и ГЦ УВД осуществляется группой гражданско-военной координации в целях обеспечения деятельности заявленной пользователем воздушного пространства в зависимости от складывающейся воздушной, метеорологической, аэронавигационной обстановки и в соответствии с приоритетами в использовании воздушного пространства.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. План использования воздушного пространства подразделяется на:
1) планы полетов воздушных судов;
2) планы полетов беспилотных летательных аппаратов, управляемых аэростатов, дирижаблей;
3) планы проведения запусков неуправляемых аэростатов (шаров-зондов), стрельб, пусков ракет и взрывных работ.";
пункты 58, 59 и 60 изложить в следующей редакции:
"58. План полета представляется для получения разрешения на использование воздушного пространства классов А, B, С, D и E, а также при использовании воздушного пространства класса G в целях уведомления органов обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением) и полетно-информационного обслуживания по запросу эксплуатанта.
Сообщение о плане полета беспилотного летального аппарата или управляемого аэростата подается для получения разрешения на использование воздушного пространства независимо от класса воздушного пространства.
Полеты беспилотных летательных аппаратов или управляемых аэростатов над охраняемыми объектами согласовываются эксплуатантами со Службой государственной охраны Республики Казахстан не менее чем за 5 рабочих дней до начала таких полетов.
59. План полета представляется пользователем воздушного пространства через интернет-ресурс ГЦ ПВД или в ближайшую группу "Брифинг" органа ОВД в случае выполнения полетов воздушными судами, участвующими в общем воздушном движении.
60. План полета представляется пользователем воздушного пространства в ГЦ УВД или ближайший орган управления воздушным движением в случае выполнения полетов:
1) воздушных судов, участвующих в операционном воздушном движении;
2) беспилотных летальных аппаратов.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:

"63. Әуе кемесiнiң ұшу жоспарында:
1) әуе кемесiнiң тану индексi (рейс нөмiрi, әуе кемесiнiң мемлекеттiк және тiркелген тану белгiлерi (пилотсыз ұшу аппараты үшін әуе кемесiнiң мемлекеттiк және тiркелген тану белгiлерi болмаған жағдайда, пилотсыз ұшу аппаратының маркасы және пайдаланушысы болып табылатын жеке немесе заңды тұлға көрсетіледі);
2) ұшу қағидалары (АҰҚ және ВҰҚ) және ұшу типi (тұрақты (S), тұрақты емес (N), жалпы мақсаттағы авиация ұшуы (G), мемлекеттiк авиация әуе кемесiнiң ұшуы (М), басқа кез келген ұшу (X) үшiн);
3) әуе кемелерiнiң саны және типi, iзiнiң турбуленттiлiк санаты (азаматтық әуе кемелерi үшiн);
4) әуе кемесiнiң жабдығы;
5) ұшып шығу әуеайлағы (ұшып шығу пункті) және ұшып шығу уақыты;
6) ұшу маршруты;
7) ұшып баратын әуеайлақ және жалпы есептiк өткен уақыт (қонуға дейiнгi), қосымша әуеайлақтар;
8) ұшу маршрутының ерекшелiктерiн, әуе кемесiнiң тiркеу белгiлерiн, пайдаланушының атауын, әуе кемесiнiң ұшу-техникалық деректерiн, бортта қолданылатын жабдықты сипаттауға қажетті ақпарат және егер үлгi ақпараттан өзгеше болса немесе әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) органдары тарапынан ерекше қатынасты талап ететiн ақпарат болса өзге де қажетті ақпарат осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ұшу мәртебесi туралы;
9) отын қорына, борттағы адамдар санына, авариялық-құтқару жабдықтарына қатысты ақпарат қамтылады.
Азаматтық әуе кемесінің ұшу жоспары туралы хабарламаға кіретін ақпараттың үлгілік құрамы (көлемі) және көрсетілген жоспарды беру осы Қағидаларға 3, 5 және 6-қосымшаларда айқындалады.
Ұшуды орындау кезінде рейс нөмірлерінің қайталануын болдырмау мақсатында қазақстандық пайдаланушылар рейстерінің қолданылатын нөмірлерін үйлестіруді ӘҚ БЖО жүзеге асырады.
Пилотсыз ұшу аппаратының немесе басқарылатын аэростаттың ұшу жоспарына Қағидалардың осы тармағының 1), 3), 5), 6) және 8) тармақшаларында көрсетілген ақпарат енгізіледі.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Ұшу жоспары ұшқанға дейін үш сағат бұрын ұсынылатын пилотсыз ұшу аппараттарының, дирижабльдердің және басқарылатын аэростаттардың ұшуын қоспағанда, ұшу жоспары есептелген ұшу уақытынан кемінде 60 минут бұрын және есептелген ұшу уақытынан 120 сағат бұрын ұсынылады. Есептелген ұшу уақыты деп, егер қолданылатын болса, әуе кемесін бұру-жылжытуды бастау үшін оның тіреуіштерін алып тастау, ал қалған жағдайларда – әуе кемесінің ұшып көтерілу уақыты түсініледі.";
69-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұшу жоспарын ұсынған кезде, әуе кемесінің техникалық ақауымен және (немесе) ұшу маршруты бойынша метеожағдаймен байланысты және (немесе) ұшу қауіпсіздігіне қауіп төнген және (немесе) еңсерілмейтін күш жағдайларымен байланысты оның қайталанатын ұшу жоспарынан біржолғы ауытқуға жол беріледі.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"63. План полета воздушного судна содержит информацию:
1) об опознавательном индексе воздушного судна (номере рейса, государственном и регистрационном опознавательных знаках воздушного судна (для беспилотного летательного аппарата в случае отсутствия государственного и регистрационного опознавательных знаков воздушного судна указываются марка беспилотного летательного аппарата и физическое или юридическое лицо, являющегося его эксплуатантом);
2) о правилах полета (ППП или ПВП), типе полета (регулярный (S), нерегулярный (N), полет авиации общего назначения (G), полет воздушного судна государственной авиации (М), для любых других полетов (X);
3) о количестве и типе воздушных судов, категории турбулентности следа (для гражданских воздушных судов);
4) об оборудовании воздушного судна;
5) об аэродроме вылета (пункте вылета) и времени вылета;
6) о маршруте полета;
7) об аэродроме назначения и общем расчетном истекшем времени (до посадки), запасных аэродромах;
8) необходимую для описания особенностей маршрута полета, регистрационных знаков воздушного судна, наименования эксплуатанта, летно-технических данных воздушного судна, используемого бортового оборудования, и иную необходимую информацию, если она отличается от типовой или требует особого отношения со стороны органов обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением), статус полета в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам;
9) относительно запаса топлива, числа лиц на борту, аварийно-спасательного оборудования.
Типовой состав (объем) информации, включаемой в сообщение о плане полета гражданского воздушного судна, и передача указанного плана определяются приложениями 35 и 6 к настоящим Правилам.
В целях исключения дублирования номеров рейсов при выполнении полетов координацию используемых номеров рейсов казахстанских эксплуатантов осуществляет ГЦ ПВД.
В план полета беспилотного летального аппарата или управляемого аэростата вносится информация, указанная в подпунктах 1), 3), 5), 6) и 8) настоящего пункта Правил.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. План полета представляется не менее чем за 60 минут до расчетного времени вылета и не более чем за 120 часов до расчетного времени вылета, за исключением полетов беспилотных летальных аппаратов, дирижаблей и управляемых аэростатов, план полета которых представляется за три часа до вылета. Под расчетным временем вылета понимается время уборки колодок с воздушного судна для начала его руления, если это применимо, а в иных случаях – время взлета воздушного судна.";
часть четвертую пункта 69 изложить в следующей редакции:
"Допускаются разовые отклонения при представлении плана полета от повторяющегося плана полета, связанные с технической неисправностью воздушного судна, и (или) метеоусловиями по маршруту полета, и (или) в случаях угрозы безопасности полетов и (или) действия непреодолимой силы.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:

"70. Ұшу жоспары не оның бір бөлігі (бүкіл ұшуды немесе ұшудың орындалған бөлігін қоса алғанда) әуе кемесі межелі әуеайлаққа (межелі пункт) немесе аралық әуеайлаққа (аралық қону пункті) келгеннен кейін және ӘҚҚ (ӘҚБ) органымен байланыс аяқталғаны туралы әуе кемесі экипажының баяндамасын алғаннан кейін жабылады.
Келген әуеайлақта (қону алаңында) бақыланатын әуе кеңістігінде ӘҚҚ (ӘҚБ) органы болмаған жағдайда, экипаж өзінің ұшып келуі туралы баяндамасын қонғаннан кейін дереу қолда бар байланыс құралдарының көмегімен жауапкершілік аймағындағы жақын жердегі ӘҚҚ (ӘҚБ) органына береді. Әуеайлақта байланыс құралдары болмаған кезде экипаж тікелей қонар алдында әуе кемесі орналасқан жауапкершілік аймағында жақын жердегі ӘҚҚ (ӘҚБ) органына келуі туралы баяндауды жүзеге асырады. Пайдаланушы мен әуе қозғалысына қызмет көрсету органы арасындағы уағдаластық бойынша әуе кемесінің ұшу жоспарын (не оның бір бөлігін) жабу туралы ақпарат әуе кемесінің пайдаланушысына беріледі.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Әуе кеңістігін пайдаланушы ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін және мыналарға:
1) басқарылмайтын аэростаттардың ұшуына;
2) атыс өткізуге, зымырандар жіберуге, жарылыс жұмыстарын жүргізуге байланысты қызметті орындаған жағдайда, әуе кеңістігін пайдалануға берілетін өтінімді ӘҚБ БО-ға немесе жақын жердегі ӘҚҚ (ӘҚБ) орталығына ұсынады.";
80 және 81-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Әуе кеңістігін пайдаланушы басқарылмайтын аэростаттарды ұшыру, атыс өткізу, зымырандар жіберу, жарылыс жұмыстарын жүргізу қызметін жүзеге асыру үшін әуе кеңістігін пайдалануға өтінімді ӘҚБ БО-ға немесе жақын жердегі ӘҚҚ орталығына осындай қызмет басталғанға дейін төрт тәуліктен ерте емес және бір тәулік бұрын ұсынады.
81. Әуе кеңістігін пайдаланушы әуе кеңістігін пайдалануға байланысты өтінім берілген қызмет түріне өзгерістер енгізілген жағдайда, ӘҚБ БО-ға немесе жақын жердегі ӘҚҚ орталығына әуе кеңістігін пайдалану үшін жаңа өтінім ұсынады.
Өтінім осындай қызмет басталғанға дейін үш сағаттан кешіктірілмей ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 82-1, 82-2, 82-3, 82-4, 82-5 және 82-6-тармақтармен толықтырылсын:
"82-1. Егер жоспарланған ұшудың нақты биіктігі жер бетінен 50 метрден аспаса, ал ұшу маршруты (жоспарланған траектория) әуеайлақ қоршауынан (қоршау болмаған жағдайда – әуеайлақ шекарасын көрсететін таңбаланған белгілерден 5,5 км алыс болса) 5,5 км алыс болса, пилотсыз ұшу аппаратының ұшу жоспары әуе қозғалысына қызмет көрсету және (немесе) әуе қозғалысын басқару органына жіберілмейді.

"70. План полета либо его часть (включая весь полет или выполненную часть полета) закрываются после прибытия воздушного судна на аэродром назначения (пункт назначения) или промежуточный аэродром (промежуточный пункт посадки) и получения доклада экипажа воздушного судна об окончании связи с органом ОВД (УВД).
В случае отсутствия на аэродроме (посадочной площадке) прибытия органа ОВД (УВД) в контролируемом воздушном пространстве, доклад экипажа о прибытии представляется незамедлительно после посадки ближайшему органу ОВД (УВД), в зоне ответственности которого он находится с помощью имеющихся средств связи. При отсутствии средств связи на аэродроме экипаж осуществляет доклад о прибытии ближайшему органу ОВД (УВД), в зоне ответственности которого он находится непосредственно перед посадкой воздушного судна. По договоренности между эксплуатантом и органом обслуживания воздушного движения информация о закрытии плана полета (либо его части) воздушного судна передается эксплуатанту воздушного судна.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Заявка на использование воздушного пространства представляется пользователем воздушного пространства в ГЦ УВД или ближайший центр УВД в случае выполнения деятельности, представляющей угрозу безопасности полетов, и связанной с:
1) полетами неуправляемых аэростатов;
2) проведением стрельб, пусков ракет, взрывных работ.";
пункты 80 и 81 изложить в следующей редакции:
"80. Заявка на использование воздушного пространства представляется пользователем воздушного пространства в ГЦ УВД или ближайший центр УВД на осуществление деятельности с полетами неуправляемых аэростатов, проведением стрельб, пусков ракет, взрывных работ не ранее, чем за четверо суток и не позднее, чем за сутки до начала такой деятельности.
81. В случае внесения изменений в заявленный вид деятельности, связанной с использованием воздушного пространства, пользователем воздушного пространства представляется новая заявка на использование воздушного пространства в ГЦ УВД или ближайший центр УВД.
Заявка представляется не позднее чем за три часа до начала такой деятельности.";
дополнить пунктами 82-1, 82-2, 82-3, 82-4, 82-5 и 82-6 следующего содержания:
"82-1. План полета беспилотного летательного аппарата не подлежит направлению в органы обслуживания воздушного движения и (или) управления воздушным движением, если истинная высота планируемого полета не превышает 50 метров от поверхности земли, а маршрут (планируемая траектория) полета проходит не ближе 5,5 км от ограждения аэродрома (а в случае отсутствия ограждения – не ближе 5,5 км от маркированных знаков, указывающих границу аэродрома).

82-2. Пилотсыз ұшу аппараттарының, әуе кемелерінің ұшуы:
1) G сыныбындағы әуе кеңістігі шекарасы шегінде метеорологиялық минимумды сақтау (көлденеңінен 1500 метрден төмен емес көріну және тігінен 300 метрден кем емес бұлттың төменгі шекарасы) шартымен;
2) бақыланатын әуе кеңістігінде (осы тармақтың 3) және 4) тармақшаларында көзделген ережелерден басқа) – осы Қағидалардың 144-тармағына сәйкес әуе қозғалысын басқару орталықтары қысқа мерзімді шектеулерді енгізу шартымен орындалады.
Қысқа мерзімді шектеулер 50 метр биіктікке дейін жер бедерінен созылып жатқан әуе кеңістігінде пилотсыз ұшу аппараттарының ұшуын қамтамасыз ету үшін белгіленбейді;
3) диспетчерлік аймақта – жауапкершілік аймағында осындай әуеайлақ орналасқан және осы Қағидалардың 144-тармағына сәйкес әуе қозғалысын басқару орталығы қысқа мерзімді шектеу енгізген жағдайда әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) органымен келісілгеннен кейін барлық биіктікте орындалатын пилотсыз ұшу аппараттарының авиациялық жұмыстарды және демонстрациялық ұшуды орындауын (аэрошоу) қоспағанда, жер бетінен 50 метр биіктікке дейін жайылған және әуеайлақ қоршауынан 5,5 км алыс орналасқан (қоршау болмаған жағдайда – әуеайлақ шекарасын көрсететін таңбаланған белгілерден 5,5 км алыс болса) әуе кеңістігінде;
4) мыналарда:
G сыныбындағы әуе кеңістігінде орналасқан бақыланбайтын әуеайлақтың әуеайлақтық ұшу аймағында – әуеайлақты пайдаланушымен келісу бойынша және әуеайлақтық ұшу-ақпараттық қызмет көрсету органымен үйлестірілгеннен кейін (ол болған жағдайда);
бақыланатын әуе кеңістігінде орналасқан бақыланбайтын әуеайлақтың әуеайлақтық ұшу аймағында – әуеайлақты пайдаланушымен және жауапкершілік аймағында осындай әуеайлақ орналасқан әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) органымен келісу бойынша осы Қағидалардың 144-тармағына сәйкес әуе қозғалысын басқару орталығы қысқа мерзімді шектеулер енгізген жағдайда орындалады.
82-3. Пилотсыз ұшу аппаратын пайдаланушы адамдарға немесе меншікке қауіп төндірмеу үшін пилотсыз ұшу аппаратынан кезкелген жүкті немесе жануарларды (арнайы парашютсіз) түсіруге жол бермеуі тиіс.
82-4. Әуе қозғалысын басқару орталықтары қысқа мерзімді шектеулерді белгілемесе, пилотсыз ұшу аппаратына жауапты пайдаланушы қақтығысты болдырмау мақсатында, пилотсыз ұшу аппаратының басқа әуе кемелеріне, адамдарға, көлік құралдарына, кемелерге және құрылыстарға қатысты траекториясы мен орналасқан жерін бақылау үшін жеткілікті, бөгде біреудің көмегінсіз (соның ішінде оптикалық құралдарды қолданбай) тікелей визуалды байланысты сақтауға тиіс.

82-2. Полеты беспилотных летательных аппаратов, воздушных судов выполняются:
1) в пределах границ воздушного пространства класса G при условии соблюдения метеорологического минимума (видимости не менее 1500 метров по горизонтали и нижней границы облаков не менее 300 метров по вертикали);
2) в контролируемом воздушном пространстве (за исключением положений, предусмотренных подпунктами 3) и 4) настоящего пункта) – при условии введения кратковременных ограничений центрами управления воздушным движением в соответствии с пунктом 144 настоящих Правил.
Кратковременные ограничения не устанавливаются для обеспечения полетов беспилотных летательных аппаратов в воздушном пространстве, простираемом от поверхности земли до высоты 50 метров;
3) в диспетчерской зоне – воздушном пространстве, простираемом от поверхности земли до высоты 50 метров и не ближе 5,5 км от ограждения аэродрома (а в случае отсутствия ограждения – не ближе 5,5 км от маркированных знаков, указывающих границу аэродрома), за исключением выполнения авиационных работ и массовых демонстрационных полетов (аэрошоу) на беспилотных летательных аппаратах, которые производятся на всех высотах только после согласования с органом обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением), в зоне ответственности которого располагается такой аэродром, и при условии введения кратковременных ограничений центрами управления воздушным движением в соответствии с пунктом 144 настоящих Правил;
4) в аэродромной зоне полетов неконтролируемого аэродрома, расположенного:
в воздушном пространстве класса G – по согласованию с эксплуатантом аэродрома и после координации с органом аэродромного полетно-информационного обслуживания (при его наличии);
в контролируемом воздушном пространстве – по согласованию с эксплуатантом аэродрома и органом обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением), в зоне ответственности которого располагается такой аэродром, при условии введения кратковременных ограничений центрами управления воздушным движением в соответствии с пунктом 144 настоящих Правил.
82-3. Эксплуатант беспилотного летательного аппарата не должен допускать сбрасывания любых грузов или животных (без специального парашюта) из беспилотного летательного аппарата во избежание угрозы людям или собственности.
82-4. В случаях, когда кратковременные ограничения центрами управления воздушным движением не устанавливаются, эксплуатант, ответственный за беспилотный летательный аппарат, должен поддерживать прямой визуальный контакт без посторонней помощи (в том числе без использования оптических средств), достаточный для контролирования траектории и местоположения беспилотного летательного аппарата относительно других воздушных судов, людей, транспортных средств, судов и сооружений с целью избегания столкновения.

82-5. Пилотсыз ұшу аппараты:
1) ұшу және қону уақытында – кезкелген адамнан (пилотсыз ұшу аппаратын басқаратын адамды қоспағанда), басқа көлік құралынан, ғимараттан немесе құрылыстан көлденеңінен 50 метр жақындықта;
2) ұшу барысында – кезкелген адамнан (пилотсыз ұшу аппаратын басқаратын адамды қоспағанда), басқа да көлік құралынан, ғимараттан немесе құрылыстан көлденеңінен 100 метр жақындықта;
3) көпшілік адамдар тобынан және (немесе) көлік құралдарынан көлденеңінен 150 метр жақын барлық жағдайда;
4) ұшуға тыйым салынған және қауіпті аймақтарда, ұшуға шектеу қойылған аймақтарда (осындай аймақтарды белгілейтін мүдделі тұлғалардың ұшуын қоспағанда) пайдаланылмауы тиіс.
82-6. Пилотсыз ұшу аппаратының ұшуын қамтамасыз ету үшін бақыланатын әуе кеңістігінде қысқа мерзімді шектеулер енгізілген кезде оны пайдалану шарттары ескертіледі.";
88-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"88. Осы Қағидалардың 77-тармағына сәйкес алдын ала хабарланған, басқарылмайтын аэростатты болжанған ұшыру болмайтыны белгілі болса, пайдаланушы дереу ӘҚБ БО-ға (ӘҚБ орталығына) хабарлайды.";
95 және 96-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"95. Әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат беру тәртібі:
1) А, B, С, D және Е сыныптарындағы әуе кеңістігінде ұшуды орындайтын әуе кеңістігін пайдаланушылар үшін (осы Қағидалардың 96-тармағында көрсетілген қызметті қоспағанда);
2) әуе кеңістігінің сыныбына тәуелсіз "Қазақстан Республикасы әуе кеңістігін пайдалану және авиация саласының қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес қызметті жүзеге асыратын әуе кеңістігін пайдаланушылар үшін белгіленеді.
96. А, B, С, D және Е сыныптарындағы әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат беру тәртібі:
1) әуе шабуылына тойтарыс беру, әуе кеңістігінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бұзуды немесе Қазақстан Республикасының аумағына қарулы басып кіруді болғызбау және тоқтату;
2) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде көмек көрсету, ғарыш аппараттары мен олардың экипаждарын іздестіру және эвакуациялау;
3) әуе кеңістігін пайдалану тәртібінің бұзылуын болғызбау және (немесе) тоқтату жағдайларында қолданылмайды.";
125-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) дүлей және өзге де зілзалалар болған аудандарда, іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу аудандарында, мемлекеттік авиацияның әуе трассаларынан тыс маршрут бойынша ұшуларды орындау кезіндегі әуе қозғалысын тікелей басқару әуе трассалары бойынша ӘҚҚ органдарымен келісу арқылы жүзеге асырылады (осы Қағидалардың 129-5-тармағын есепке ала отырып);";

82-5. Беспилотный летательный аппарат не должен эксплуатироваться:
1) во время взлета и посадки – ближе 50 метров по горизонтали от любого человека (за исключением человека, управляющего беспилотным летательным аппаратом), другого транспортного средства, здания или сооружения;
2) во время полета – ближе 100 метров по горизонтали от любого человека (за исключением человека, управляющего беспилотным летательным аппаратом), другого транспортного средства, здания или сооружения;
3) во всех случаях ближе 150 метров по горизонтали от массового скопления людей и (или) транспортных средств;
4) в запретных и опасных для полетов зонах, зонах ограничения полетов (за исключением полетов в интересах лиц, устанавливающих такие зоны).
82-6. При введении кратковременных ограничений в контролируемом воздушном пространстве для обеспечения полета беспилотного летательного аппарата оговариваются условия его эксплуатации.";
пункт 88 изложить в следующей редакции:
"88. Эксплуатант немедленно уведомляет ГЦ УВД (центр УВД), если становится известно, что предполагаемый полет неуправляемого аэростата, о котором было сообщено предварительно в соответствии с пунктом 77 настоящих Правил, отменен.";
пункты 95 и 96 изложить в следующей редакции:
"95. Разрешительный порядок использования воздушного пространства устанавливается для пользователей воздушного пространства:
1) выполняющих полеты в воздушном пространстве классов А, B, С, D и Е (за исключением деятельности, указанной в пункте 96 настоящих Правил);
2) осуществляющих деятельность в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 18 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", независимо от класса воздушного пространства.
96. Разрешительный порядок использования воздушного пространства в классах А, B, С, D и Е не применяется в случаях:
1) отражения воздушного нападения, предотвращения и пресечения нарушений Государственной границы Республики Казахстан в воздушном пространстве или вооруженного вторжения на территорию Республики Казахстан;
2) оказания помощи при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, поиска и эвакуации космических аппаратов и их экипажей;
3) предотвращения и (или) пресечения нарушений порядка использования воздушного пространства.";
подпункт 2) части второй пункта 125 изложить в следующей редакции:
"2) непосредственное управление воздушным движением (с учетом пункта 129-5 настоящих Правил) при полетах государственной авиации в районах стихийных и иных бедствий, районах проведения поисково-спасательных работ, при перелетах государственной авиации по маршрутам вне воздушных трасс, по согласованию с органами ОВД по воздушным трассам;";

мынадай мазмұндағы 8-1-бөліммен толықтырылсын:
"8-1. ӘҚҚ және ӘҚБ органдары арасындағы іс-қимылдарды үйлестіру
129-1. ӘҚҚ және ӘҚБ органдары арасындағы әуе кемесінің ұшуына қатысты іс-қимылдарды үйлестіру әуе кеңістігін пайдалануды алдын ала, тәуліктік, ағымдағы жоспарлау кезінде, сондай-ақ әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) кезінде жүзеге асырылады.
129-2. Әуе қозғалысы екі түрге бөлінеді:
жалпы әуе қозғалысы;
операциялық әуе қозғалысы.
129-3. Жалпы әуе қозғалысы мемлекеттік авиацияның арнайы белгіленген ұшу аймағын қоспағанда, Қазақстан Республикасының бүкіл әуе кеңістігіндегі барлық авиация саласы түрінің әуе кемелері қозғалысын білдіреді. Жалпы әуе қозғалысының әуе кемелері үшін әуе қозғалысына қызмет көрсетудің барлық түрі ӘҚҚ органының құзыретіне жатады.
129-4. Жалпы әуе қозғалысына қатысатын әуе кемелерінің барлық ұшуы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекітетін Әуе қозғалысын ұйымдастыру және қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулыққа және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекітетін Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
129-5. Операциялық әуе қозғалысы сынаудан өткізу үшін ұшыруды, әуеде отын толтыруды, кіші және шекті кіші биіктікте ұшуды, зымыран ұшыруды, әуеде атуды, маневр жасау тәсілдерін және басқа да арнайы ұшуды меңгеруді, әуе кемелерінің экипаждары жалпы әуе қозғалысы үшін белгіленген талаптардың орындалуын қамтамасыз ете алмаған жағдайда, орындау үшін арнайы белгіленген аймақтарда (маршруттарда) мемлекеттік авиация саласының ұшуын білдіреді.
Операциялық әуе қозғалысын басқару ӘҚБ органының немесе мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган бекітетін Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларына сәйкес ұйымдастырылатын авиациялық әскери бөлімнен ұшуларға жетекшілік ететін топтың құзыретіне жатады.
Нақты мемлекеттік авиация саласы әуе кемесінің ұшуын операциялық әуе қозғалысына жатқызу туралы шешімді ӘҚБ БО немесе ӘҚБ орталығы басқару пункттерін белгілеу (тағайындау), уақытша режимді немесе әуе кеңістігін пайдалануда қысқа мерзімді шектеулерді енгізу жолымен қабылдайды.
129-6. Операциялық әуе қозғалысы кезінде әуе кемелерінің ұшуы мемлекеттік авиация саласының уәкілетті органының шешімімен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиация саласындағы ұшуларды жүргізу қағидаларына және Әуе қозғалысын басқару жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
129-7. Азаматтық және мемлекеттік авиация бірге орналасқан әуеайлақтардың аудандарында бір уақытта аралас жалпы және операциялық әуе қозғалысын жүзеге асыруға байланысты әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) ерекшелігі азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган бекітетін Қазақстан Республикасының азаматтық және мемлекеттік авиациясының бірлесіп орналастыру әуеайлақтарын пайдалану қағидаларына сәйкес айқындалады.

дополнить разделом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Координация действий между органами ОВД и УВД
129-1. Координация действий между органами ОВД и УВД в отношении полетов воздушных судов осуществляется при предварительном, суточном, текущем планировании использования воздушного пространства, а также при обслуживании воздушного движения (управлении воздушным движением).
129-2. Воздушное движение подразделяется на два вида:
общее воздушное движение;
операционное воздушное движение.
129-3. Общее воздушное движение представляет собой движение воздушных судов всех видов авиации во всем воздушном пространстве Республики Казахстан, за исключением специально установленных зон полетов государственной авиации. Предоставление всех видов обслуживания воздушного движения для воздушных судов общего воздушного движения относится к компетенции органов ОВД.
129-4. Все полеты воздушных судов, участвующих в общем воздушном движении, осуществляются в соответствии с Инструкцией по организации и обслуживанию воздушного движения, утверждаемой уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, и Правилами производства полетов в гражданской авиации Республики Казахстан, утверждаемыми уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
129-5. Операционное воздушное движение представляет собой воздушное движение в специально установленных зонах (на маршрутах) полетов государственной авиации, для выполнения испытательных полетов, дозаправки топливом в воздухе, полетов на малых и предельно малых высотах, пусков ракет, воздушных стрельб, отработки приемов маневрирования и других специальных полетов, либо в случаях, когда экипажи воздушных судов не могут обеспечить выполнение требований, установленных для общего воздушного движения.
Управление операционным воздушным движением относится к компетенции органов УВД либо группы руководства полетами от авиационной воинской части, организуемой в соответствии с Правилами производства полетов государственной авиации Республики Казахстан, утверждаемыми уполномоченным органом в сфере государственной авиации.
129-6. Полеты воздушных судов при операционном воздушном движении осуществляются в соответствии с Правилами производства полетов государственной авиации Республики Казахстан и Инструкцией по управлению воздушным движением, утверждаемыми решением уполномоченного органа в сфере государственной авиации.
129-7. Особенности обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением), связанные с осуществлением одновременного смешанного общего и операционного воздушного движения в районах аэродромов совместного базирования гражданской и государственной авиации, определяются в соответствии с Правилами использования аэродромов совместного базирования гражданской и государственной авиации Республики Казахстан, утверждаемыми уполномоченным органом в сфере гражданской авиации и уполномоченным органом в сфере государственной авиации.

129-8. Мемлекеттік авиация әуе кемесінің бортында авариялық жағдай туындаған және азаматтық авиация әуеайлағына қону қажет болған жағдайда осы әуеайлақтың әуе қозғалысына қызмет көрсету органы экипажға ұшу-қону жолағының жұмыс шегіне (сынап бағанасының миллиметрі) қатысты атмосфералық қысымды және басқа да қажетті ақпаратты сұрау салу бойынша береді.
129-9. Іргелес ӘҚҚ органдары және ӘҚБ органы арасында осы органдардың басшылары бекіткен өзара іс-қимыл жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес әуе кемелерінің ұшуын қауіпсіз және кедергісіз жүргізуге қатысты ақпарат алмасу жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 8-2-бөліммен толықтырылсын:
"8-2. Ұшуды орындау және әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) мақсаты үшін өлшем бірліктері
129-10. Мемлекеттік авиацияда координаталардың, биіктіктердің, гравиметрлік және спутниктік өлшемдердің (1942 жылғы координаталар жүйесі) бірыңғай жүйесі белгіленген. Координатаның бастауы – Пулков обсерваториясы Дөңгелек залының орталығы және биіктіктердің бастапқы деңгейі – Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Балтық теңізіндегі Кронштадт футштогының нөлдік мәні.
129-11. "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясына дүниежүзілік геодезиялық координаталар жүйесін – 1984 (WGS-84) енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 5 мамырдағы № 376 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде ұшуды орындау және әуе қозғалысына қызмет көрсету мақсаты үшін азаматтық авиацияда 1984 жылғы (WGS-84) дүниежүзілік геодезиялық координаталар жүйесі, тік жазықтықтың есептеу жүйесі ретінде негіз болатын теңіздің орта деңгейі (MSL) қолданылады. Азаматтық авиацияда қолданылатын координаталар, биіктіктер өлшемдерінің гравиметрлік және спутниктік өлшемдердің (1942 жылғы координаталар жүйесі) бірыңғай жүйесі осы Қағидаларға 8-қосымшада келтірілген.
129-12. Мемлекеттік және азаматтық авиацияда уақытты есептеу жүйесі ретінде Григориан күнтізбесі және Дүниежүзілік үйлестірілген уақыт (UTC) қолданылады.";
134 және 135-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"134.  Қазақстан Республикасының және шектес мемлекеттің ӘҚҚ органдары арасында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту шарттарын келісу белгіленген байланыс арналары арқылы жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту шарттары әуе кемесінің экипажына хабарланады.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту шарттарын алған әуе кемесінің экипажы ӘҚҚ органына Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтудің нақты уақытын және ұшу эшелонын (биіктігін) хабарлайды.

129-8. В случаях возникновения аварийной ситуации на борту воздушного судна государственной авиации и необходимости посадки на аэродром гражданской авиации, орган обслуживания воздушного движения данного аэродрома передает экипажу по запросу атмосферное давление относительно рабочего порога взлетно-посадочной полосы (в миллиметрах ртутного столба) и другую необходимую информацию.
129-9. Между смежными органами ОВД и органами УВД производится обмен информацией, относящейся к безопасному и беспрепятственному производству полетов воздушных судов, в соответствии с инструкцией по взаимодействию, утвержденной руководителями указанных органов.";
дополнить разделом 8-2 следующего содержания:
"8-2. Единицы измерений для целей выполнения полетов и обслуживания воздушного движения (управления воздушным движением)
129-10. В государственной авиации установлена единая система координат, высот, гравиметрических и спутниковых измерений (система координат 1942 года). Начало координат – центр Круглого зала Пулковской обсерватории и исходный уровень высот – нулевое значение Кронштадтского футштока в Балтийском море, расположенные на территории Российской Федерации.
129-11. В гражданской авиации для целей выполнения полетов и обслуживания воздушного движения в воздушном пространстве Республики Казахстан согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2010 года № 376 "О внедрении в гражданской авиации Республики Казахстан Всемирной геодезической системы координат – 1984 (WGS-84)" применяется Всемирная геодезическая система координат 1984 года (WGS-84), в качестве системы отсчета в вертикальной плоскости используется принятый за базу средний уровень моря (MSL). Единая система измерений координат, высот, гравиметрических и спутниковых измерений, используемая в гражданской авиации, приведена в приложении 8 к настоящим Правилам.
129-12. В качестве системы отсчета времени в государственной и гражданской авиации используются григорианский календарь и Всемирное координированное время (UTC).";
пункты 134 и 135 изложить в следующей редакции:
"134. Согласование условий пересечения Государственной границы Республики Казахстан между органами ОВД Республики Казахстан и сопредельного государства осуществляется по установленным каналам связи.
Условия пересечения Государственной границы Республики Казахстан сообщаются экипажу воздушного судна.
Экипаж воздушного судна, получивший условия пересечения Государственной границы Республики Казахстан, сообщает в орган ОВД фактическое время пересечения Государственной границы Республики Казахстан и эшелон (высоту) полета.

135. ӘҚҚ органы шектес аумақ жағынан Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткенге дейін 10 минут бұрын әуе қорғаныс әскері органына рейс нөмірін (шақыратын), ұшу эшелонын (биіктігін) және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтудің есептік уақытын хабарлайды. Әуе кемесі шектес аумақта Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасына тікелей жақын орналасқан әуеайлақтан ұшып шыққан жағдайда, ақпарат әуе кемесінің ұшып шығуы туралы хабар алғаннан кейін оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтуіне дейін беріледі.";
мынадай мазмұндағы 135-1-тармақпен толықтырылсын:
"135-1. Әуе қорғаныс әскерлері органдары мен ӘҚҚ органдары арасындағы іс-қимылды үйлестіруді қамтамасыз ету үшін көрсетілген органдардың басшылары өзара іс-қимыл жасау жөніндегі нұсқаулықты бекітеді.";
мынадай мазмұндағы 9-1-бөліммен толықтырылсын:
"9-1. Аса маңызды ұшуды орындау үшін әуе кеңістігін пайдалану ерекшелігі
141-1. Аса маңызды ұшу А, B, C және D сыныптарындағы тұрақты белгіленген бақыланатын әуе кеңістігінде көрсетілген сыныптар үшін белгіленген талаптарға сәйкес орындалады.
Барлық басқа жағдайларда аса маңызды ұшу орындалатын маршруттың айналасындағы әуе кеңістігі А, B, C немесе D сыныптарындағы уақытша бақыланатын әуе кеңістігі ретінде белгіленеді. Уақытша әуе кеңістігінің сыныбын осы Қағидалардың 141-2-тармағында көрсетілген ӘҚҚ органы ұшудың аса маңызды (АҰҚ және АҰҚ) түріне және осы ауданда әуе қозғалысының қарқындылығына негізделіп айқындайды.
141-2. Уақытша бақыланатын әуе кеңістігіндегі әуе қозғалысына қызмет көрсету үшін жауапты ӘҚҚ (ӘҚБ) органы уақытша бақыланатын әуе кеңістігінің белгіленген жоғарғы шекарасының үстінде әуе қозғалысына тұрақты қызмет көрсетуді (әуе қозғалысын басқаруды) жүзеге асыратын орган (органдар) болып табылады.
Бақыланбайтын әуеайлақтарда уақытша диспетчерлік аймақтарды және уақытша әуеайлақтық диспетчерлік пункттерді аэронавигациялық қызмет көрсетуші енгізуі мүмкін.
Уақытша бақыланатын әуе кеңістігін енгізу туралы ақпарат оның құрылымы мен қолданылатын әуе кеңістігінің сыныбы көрсетіле отырып, әуе кеңістігін пайдаланушыларға NOTAM түрінде жеткізіледі, сондай-ақ ақпараттық ресурстарда (веб-сайтта) орналастырылады.
141-3. Уақытша бақыланатын әуе кеңістігі мыналарды қамтиды:
1) уақытша диспетчерлік аймақ. Уақытша диспетчерлік аймақтар тұрақты жұмыс істейтін диспетчерлік аймақтары жоқ, аса маңызды ұшуға шығатын және межелі әуеайлақтар аймағында орнатылады. Аса маңызды ұшуға арналған диспетчерлік аймақ әуеайлақтың бақыланатын нүктесінен 20 километрге дейінгі радиуспен және биіктігі бойынша жер (су) бетінен әуе кемесінің типі мен әуеайлақ айналасындағы әуе кеңістігінің құрылымына байланысты әрбір аса маңызды ұшу үшін тағайындалған ұшу эшелонына дейін орнатылады. Уақытша диспетчерлік аймақ мына кезеңге белгіленеді:
ұшып шығатын әуе кемелері үшін – әуе кемесінің ұшып шығуының күтілетін уақытына дейін 20 минут және әуе кемесінің ұшып шығуының күтілетін уақытынан кейін 20 минутқа дейін;
ұшып келетін әуе кемелері үшін – әуе кемесі қонуының күтілетін уақытына дейін 20 минут және әуе кемесі қонуының күтілетін уақытынан кейін 20 минутқа дейін.
Уақытша диспетчерлік аймақ әрекетінің уақытын ұзартуды азаматтық (мемлекеттік) әуеайлақтарда аса маңызды ұшуды орындайтын әуе кемесінің ұшып шығу (ұшып келу) уақытының кідіруіне байланысты ӘҚҚ (ӘҚБ) органдары белгілейді;

135. До пересечения воздушным судном Государственной границы Республики Казахстан со стороны сопредельной территории, но не позднее чем за 10 минут, органы ОВД сообщают в органы войск противовоздушной обороны номер рейса (позывной), эшелон (высоту) полета и расчетное время пересечения Государственной границы Республики Казахстан. В случае вылета воздушного судна с аэродрома, который находится непосредственно вблизи Государственной границы Республики Казахстан на сопредельной территории, информация передается по получению сообщения о вылете воздушного судна до его пересечения Государственной границы Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 135-1 следующего содержания:
"135-1. Для обеспечения координации действий между органами войск противовоздушной обороны и органами ОВД руководителями указанных органов утверждаются инструкции по взаимодействию.";
дополнить разделом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Особенности использования воздушного пространства для выполнения особо важных полетов
141-1. Особо важные полеты выполняются в постоянно установленном контролируемом воздушном пространстве классов А, B, C и D в соответствии с установленными для указанных классов требованиями.
Во всех других случаях воздушное пространство вокруг маршрутов, по которым выполняются особо важные полеты, обозначается как временно контролируемое воздушное пространство классов A, B, С или D. Класс временного воздушного пространства определяется органом ОВД, указанным в пункте 141-2 настоящих Правил, исходя из вида особо важного полета (ПВП и ППП) и интенсивности воздушного движения в данном районе.
141-2. Органом ОВД (УВД), ответственным за предоставление обслуживания воздушного движения во временно контролируемом воздушном пространстве, является орган (органы), осуществляющий (-щие) постоянное обслуживание воздушного движения (управления воздушным движением) над установленной верхней границей временно контролируемого воздушного пространства.
На неконтролируемых аэродромах временные диспетчерские зоны и временные аэродромные диспетчерские пункты могут вводиться поставщиком аэронавигационного обслуживания.
Информация до пользователей воздушного пространства о введении временно контролируемого воздушного пространства с указанием его структуры и применяемого класса воздушного пространства доводится в виде NOTAM, а также размещается на информационных ресурсах (веб-сайте).
141-3. Временно контролируемое воздушное пространство включает:
1) временную диспетчерскую зону. Временные диспетчерские зоны устанавливаются вокруг аэродромов отправления и назначения особо важных полетов, где нет постоянно действующих диспетчерских зон. Диспетчерская зона для особо важных полетов устанавливается радиусом до 20 километров от контрольной точки аэродрома и по высоте от земной (водной) поверхности до эшелона полета, назначенного для каждого особо важного полета в зависимости от типа воздушного судна и структуры воздушного пространства вокруг аэродрома. Временная диспетчерская зона устанавливается на период:
для вылетающих воздушных судов – за 20 минут до ожидаемого времени вылета воздушного судна и до 20 минут после ожидаемого времени вылета воздушного судна;
для прибывающих воздушных судов – за 20 минут до ожидаемого времени посадки воздушного судна и до 20 минут после ожидаемого времени посадки воздушного судна.
Продление времени действия временной диспетчерской зоны определяется органами ОВД (УВД) на гражданских (государственных) аэродромах в зависимости от времени задержки вылета (прилета) воздушного судна, выполняющего особо важный полет;

2) уақытша диспетчерлік аудан.Уақытша диспетчерлік аудан бақыланбайтын әуе кеңістігінде аса маңызды ұшуды орындау кезеңінде оның маршрутының бойында орнатылады.Уақытша диспетчерлік ауданның өлшемі аса маңызды ұшуды қауіпсіз орындауды қамтамасыз ету үшін енгізілетін ӘКП уақытша режимінің өлшемдерімен, ол басқа жағдайларда – ені бойынша АМҰ жол желісі осінен ені және биіктігі бойынша жер (су) бетінен және тұрақты әрекет ететін диспетчерлік ауданның төменгі шекарасына дейін кемінде 20 километр болып белгіленеді.";
143, 144, 144-1 және 145-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"143. ӘҚБ БО Қазақстан Республикасы әуе кеңістігінің шегінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ӘҚҚ немесе ӘҚБ органдарының жауапкершілік аймақтарындағы теңіз айдынымен шектесетін аймағында:
1) Қазақстан Республикасының Президентін немесе шет мемлекеттердің басшыларын тасымалдау бойынша аса маңызды ұшуды орындайтын әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының әуе трассасында, маршруттарында және аймақтарында;
2) оқу жаттығуларын, әуе парадтарын (көрсету және демонстрациялық ұшу) өткізу, ғарыш объектілерін ұшыру және қондыру, авиация және зымыран техникасын сынау, тік және көлденең жазықтықта әуе кемелерінің (топтарының) маневр жасап ұшуын жүргізу, сондай-ақ ұшу қауіпсіздігіне қауіп төндіруі мүмкін басқа да қызмет аудандарында;
3) сынақтық (зерттеу) ұшу, рекорд орнатуға арналған ұшу, зымырандарды практикалық түрде жіберуді орындау, сондай-ақ пилотсыз ұшу аппараттарының сынақтық (демонстрациялық) ұшу маршруттарында әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимін белгілейді.
144. Әуе кеңістігін пайдалануға қатысты қызметті жедел қамтамасыз ету үшін ӘҚБ орталықтары Қазақстан Республикасы ӘҚБ немесе ӘҚҰ органдарының жауапкершілік аймағында, Қазақстан Республикасы аумағының үстінде, сондай-ақ іргелес теңіз акваториясының үстінде өз жауапкершілік аудандарында, сонымен қатар Қазақстан Республикасының әуе трассасында қысқа мерзімді шектеулерді белгілейді.
144-1. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша қысқа мерзімді шектеулерді енгізуді қоса алғанда, астананың үстіндегі және астана әуежайының үстіндегі әуе кеңістігін пайдалану тәртібін анықтайды.
Шет мемлекеттердің әскери құралымдарын, қару-жарақ және әскери техникасын тасымалдау үшін ұшуды орындайтын шетелдік әуе кемесінің экипажы немесе ұшу кезінде басып алынған әуе кемесінің астана әуежайында жоспарланбаған және санкцияланбаған қону ниеті кезінде (әуе кемесі бортындағы авариялық жағдайды қоспағанда) ӘҚЖ БО-ның ұсынысы бойынша ӘҚБ орталықтары астана әуежайы әуе кеңістігінің үстінде қысқа мерзімді шектеулерді белгілейді.
145.Уақытша режим белгілеуге ұсынысты әуе кеңістігін пайдаланушылар осы Қағидалардың 143-тармағында белгіленген қызметті жүзеге асыру қажеттілігіне қарай және жарияланған қызметті жүзеге асырудың ауданында екі немесе одан көп мүдделі пайдаланушы өтінім берген жағдайда ӘҚБ БО (ӘҚБ орталықтары) талабы бойынша жібереді.";

2) временный диспетчерский район. Временный диспетчерский район устанавливается на период выполнения особо важного полета в неконтролируемом воздушном пространстве вдоль его маршрута. Размер временного диспетчерского района определяется размерами временного режима ИВП, вводимого для обеспечения безопасного выполнения особо важного полета, а в иных случаях – не менее 20 километров по ширине от осевой линии пути ОВП и по высоте от земной (водной) поверхности и до нижней границы постоянно действующего диспетчерского района.";
пункты 143, 144, 144-1 и 145 изложить в следующей редакции:
"143. Временный режим использования воздушного пространства устанавливается ГЦ УВД в пределах воздушного пространства Республики Казахстан, а также над прилегающими акваториями морей в зонах ответственности органов ОВД или УВД Республики Казахстан:
1) на воздушных трассах Республики Казахстан, маршрутах и зонах для обеспечения полетов воздушных судов, выполняющих особо важные полеты по перевозке Президента Республики Казахстан или глав иностранных государств;
2) в районах проведения учений, воздушных парадов (показательных и демонстрационных полетов), запуска и посадки космических объектов, испытаний авиационной и ракетной техники, полетов с маневрированием воздушных судов (групп) в горизонтальной и вертикальной плоскостях, а также другой деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов;
3) на маршрутах испытательных (исследовательских) полетов, полетов на установление рекордов, на выполнение практических пусков ракет, а также для испытательных (демонстрационных) полетов беспилотных летательных аппаратов.
144. Кратковременные ограничения над территорией Республики Казахстан, а также над прилегающими акваториями морей в зонах ответственности органов ОВД или УВД Республики Казахстан устанавливаются центрами УВД в своих районах ответственности, в том числе и на воздушных трассах Республики Казахстан для оперативного обеспечения деятельности, связанной с использованием воздушного пространства.
144-1. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственной авиации определяет порядок использования воздушного пространства над столицей и столичным аэропортом, включая введение кратковременных ограничений.
Кратковременные ограничения устанавливаются центром УВД по представлению ГЦ ПВД над воздушным пространством столичного аэропорта в случае намерения экипажа иностранного воздушного судна, выполняющего полет для перевозки воинских формирований, вооружений и военной техники иностранного государства, или воздушного судна, захваченного в полете, совершить незапланированную и несанкционированную посадку в столичном аэропорту (за исключением ситуации, связанной с аварийной обстановкой на борту воздушного судна).
145. Представления на установление временного режима направляются пользователем воздушного пространства, исходя из необходимости осуществления деятельности, установленной пунктом 143 настоящих Правил, и по требованию ГЦ УВД (центров УВД) при подаче заявок от двух и более заинтересованных пользователей в заявленном районе осуществления деятельности.";

147-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ұшуға ішінара тыйым салу арқылы белгіленеді, бұл жағдайда Қазақстан Республикасының әуе трассалары учаскелерінің саны шектеулі эшелондарында уақытша режим қолданылатын аудан арқылы әуе кемелерінің ұшуына, әуе кемелерін әуежайларда қабылдауға және шығаруға, сондай-ақ авиациялық жұмыстарды орындауға арналған ұшуға рұқсат етіледі.
Уақытша режим қолданылатын аудандардың шекаралары әрбір нақты жағдайда әуе кемелерінің ұшуына және әуе кеңістігін пайдалануға байланысты басқа да қызметті жүргізуге ең төменгі шектеулерді белгілеуді ескере отырып, өткізілетін іс-шараның мақсатына және әуедегі жағдайға қарай айқындалады.";
149-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"149. Әуе қозғалысының қауіпсіздігі мақсатында соғыс авиациясы ұшақтарының азаматтық авиация әуеайлақтарының аудандары (тораптық диспетчерлік аудандар) арқылы 3300 метр биіктіктен төмен 30 километр радиуста (әуеайлақтың ұшу-қону жолағының шекті деңгейіне қатысты) ұшуы:
1) әуе кемелерін қабылдауға және шығаруға толық тыйым салумен;
2) осы Қағидалардың 150-тармағында көзделген жағдайларда әуе кемелерін қабылдауға және шығаруға ішінара шектеумен қамтамасыз етіледі";
150-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ұшулар бірлесіп орналасқан әуеайлақтардан немесе тораптық диспетчерлік ауданға жататын әуеайлақтардан жүргізіледі және аэронавигациялық ақпарат құжаттарында не қарастырылған әуеайлақ (тораптық диспетчерлік ауданы) ауданында ұшуларды жүргізу жөніндегі нұсқаулықта анықталған сызбаларға сәйкес орындалады;";
155-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"155. Әуе трассалары мен әуеайлақтардың аудандарында (тораптық диспетчерлік аудандар) әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігінің қамтамасыз етілуі ескеріліп, белсенді және бейтарап кедергілерді орнату бағыттарының ауданы мен учаскелері таңдалады.";
158-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"158. Авиацияны пайдаланып, оқу жаттығулар, әуе парадтарын өткізу, жауынгерлік қолданумен демонстрациялық және сынақтық ұшу кезінде уақытша режим белгілеуге арналған ұсыныста мыналар көрсетіледі:
1) өткізу күні (негізгі және резервтік күндер), өткізілетін іс-шараның сипаты;
2) режимдердің қолданылу аудандарының шекаралары нүктелерінің орындары (географиялық координаттары көрсетілген) және географиялық координаттары;
3) уақытша режимнің қолданыла бастау мен аяқталу уақыты;
4) әуе кемелерінің саны мен түрлері (айырмашылық болған жағдайда әрбір маршрут бойынша);
5) ұшу жолағының ені;
6) ерекше жағдайларда ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін авиациялық жаттығулар өткізу кезіндегі резервтік эшелон;

подпункт 2) пункта 147 изложить в следующей редакции:
"2) с частичным запрещением полетов, при котором разрешаются полеты воздушных судов через район действия временного режима на ограниченном количестве эшелонов участков воздушных трасс Республики Казахстан, прием и выпуск воздушных судов в аэропортах, а также полеты на выполнение авиационных работ.
Границы районов действия временного режима определяются в каждом конкретном случае исходя из замысла проводимого мероприятия и воздушной обстановки с учетом установления минимальных ограничений на полеты воздушных судов и проведение другой деятельности, связанной с использованием воздушного пространства.";
пункт 149 изложить в следующей редакции:
"149. Полеты самолетов фронтовой авиации через районы аэродромов (узловые диспетчерские районы) гражданской авиации в радиусе 30 километров ниже высоты 3300 метров (относительно уровня порога взлетно-посадочной полосы аэродрома) в целях безопасности воздушного движения обеспечиваются:
1) полным запрещением приема и выпуска воздушных судов;
2) частичным ограничением приема и выпуска воздушных судов в случаях, предусмотренных пунктом 150 настоящих Правил.";
подпункт 1) пункта 150 изложить в следующей редакции:
"1) полеты производятся с аэродромов совместного базирования или аэродромов, входящих в узловой диспетчерский район, и выполняются согласно схемам, определенным документами аэронавигационной информации либо инструкцией по производству полетов в районе аэродрома (узлового диспетчерского района) там, где она предусмотрена;";
пункт 155 изложить в следующей редакции:
"155. Район и участки маршрутов постановки активных и пассивных помех выбираются с учетом обеспечения безопасности полетов воздушных судов по воздушным трассам и в районах аэродромов (узловых диспетчерских районах).";
пункт 158 изложить в следующей редакции:
"158. В представлении на установление временного режима при проведении учений с применением авиации, воздушных парадов, демонстрационных и испытательных полетов с боевым применением указываются:
1) дата проведения (основные и резервные дни), характер проводимого мероприятия;
2) пункты (с указанием географических координат) и географические координаты точек границ районов действия временных режимов;
3) время начала и окончания действия временного режима;
4) количество и типы воздушных судов (при расхождении на каждое направление);
5) ширина полосы полета;
6) резервный эшелон при проведении авиационных учений для обеспечения безопасности полетов в особых случаях;

7) әрбір маршрутқа арналған эшелондар саны;
8) көтерілу және төмендеу межелері;
9) ұшу тәртібінің ұзақтығы (минутпен);
10) ұшу тәртібіндегі биіктік ауқымының қажеттіліктері (метрмен);
11) уақытша режимге ұсыныс әзірлеген лауазымды тұлғаның әскери шені, тегі және телефон нөмірі (ашық және жабық);
12) жоспарланатын іс-шара туралы еркін нысандағы қосымша ақпарат.";
165-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"165. Жекелеген жағдайларда ӘҚҚ жүйелерін тексеру кезінде кенеттілік болуы үшін ұшуды қысқа мерзімді шектеу ұшуға өтінім бермей-ақ белгіленуі мүмкін. Бұл жағдайда шектеулер белгілеуге қажет деректер ұшып шыққанға дейін бір сағат бұрын (маршруттың күрделілігіне қарай) тиісті ӘҚБ орталығына мәлімделеді.";
167, 168 және 169-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"167. Уақытша режимдер жобаларын Қазақстан Республикасының әуе трассаларының учаскелерінде, әуеайлақ аудандарында (тораптық диспетчерлік аудандарда) және авиациялық жұмыстар жүргізу аудандарында әуе кемелерінің ұшуына тыйым салу туралы ұсыныстарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әуе трассаларын және айналып ұшу маршруттарын, ұшудың қосалқы эшелондарын (биіктіктерін) жіктеу маршруттарын бөлу туралы ұсыныстарға қатысты бөліктерде ӘҚЖ БО-ның қатысуымен ӘҚБ БО әзірлейді.
ӘҚБ БО бекіткен уақытша режим ӘҚЖ БО-ға, әуе қозғалысына қызмет көрсету және әуе қозғалысын басқару органдарына мәлімделеді.
ӘҚБ БО әуе жағдайына баға берген және уақытша режимді белгілеуге арналған ұсынысты талдаған соң ӘҚБ орталықтарының әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеулер енгізу жолымен әуе кеңістігін пайдалануды шектеуге құқығы бар.
168. Белгіленген қысқа мерзімді шектеулер мен тыйым салуларды ӘҚБ орталығы ӘҚҚ органына жеткізеді.
ӘҚБ орталығы ӘҚҚ органымен бірлесіп, Қазақстан Республикасының әуе трассалары учаскелерінде, әуеайлақ аудандарында (тораптық диспетчерлік аудандарда) әуе кемелерінің ұшуына және авиациялық жұмыстарды орындауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әуе трассаларын түзететін бағыттарды, айналып ұшу бағыттарын,ұшудың қосымша эшелондарын (биіктігі) бөлу туралы ұсыныстарға тыйым салу жөнінде ұсыныстарды әзірлейді.
169. ӘҚБ БО іс-шара басшысының баяндамасы бойынша режимнің қолданылу уақыты аяқталғаннан кейін немесе уақытша режим мен шектеулер белгіленген қызметтің аяқталуына байланысты оның қолданылу уақыты аяқталғанға дейін белгіленген режимді алып тастайды.
Қысқа мерзімді шектеулердің қолданылу уақыты аяқталғанға дейін оларды алып тастауды осы шектеулерді енгізген әуе қозғалысын басқару орталықтары жүзеге асырады.";
185-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

7) количество эшелонов для каждого маршрута;
8) рубежи набора и снижения;
9) глубина полетного порядка (в минутах);
10) потребность диапазона высот (в метрах) в полетных порядках;
11) воинское звание, фамилия и номера телефонов (открытого и закрытого) должностного лица, разработавшего представление на временный режим;
12) дополнительная информация о планируемом мероприятии в произвольной форме.";
пункт 165 изложить в следующей редакции:
"165. В отдельных случаях для достижения внезапности при проверках системы ПВО кратковременные ограничения полетов могут устанавливаться без подачи заявок на полеты. В этом случае необходимые данные для установления ограничений доводятся до соответствующего центра УВД за один час до вылета (в зависимости от сложности маршрута).";
пункты 167, 168 и 169 изложить в следующей редакции:
"167. Проекты временных режимов разрабатываются ГЦ УВД при участии ГЦ ПВД в части, касающейся предложений о запретах на полеты воздушных судов на участках воздушных трасс Республики Казахстан, в районах аэродромов (узловых диспетчерских районах) и выполнения авиационных работ, а также предложений о выделении маршрутов спрямления воздушных трасс Республики Казахстан, обходных маршрутов, дополнительных эшелонов (высот) полета.
Утвержденный ГЦ УВД временный режим доводится до ГЦ ПВД, органов обслуживания воздушного движения и управления воздушным движением.
ГЦ УВД после оценки воздушной обстановки и анализа представления на установление временного режима имеет право ограничивать использование воздушного пространства путем введения центрами УВД кратковременных ограничений использования воздушного пространства.
168. Установленные кратковременные ограничения и запреты центр УВД доводит до органа ОВД.
Центр УВД совместно с органом ОВД вырабатывает предложения о запретах на полеты воздушных судов на участках воздушных трасс Республики Казахстан, в районах аэродромов (узловых диспетчерских районах) и выполнения авиационных работ, а также предложения о выделении маршрутов спрямления воздушных трасс Республики Казахстан, обходных маршрутов, дополнительных эшелонов (высот) полета.
169. Временный режим снимается ГЦ УВД после завершения времени действия временного режима или до завершения его действия в связи с окончанием деятельности, для которой был установлен временный режим и ограничения, по докладу руководителя мероприятий.
Снятие кратковременных ограничений до истечения установленного времени их действия осуществляется центрами управления воздушным движением, которые ввели эти ограничения.";
пункт 185 изложить в следующей редакции:

"185. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану тәртібінің бұзылу себептерін анықтағаннан кейін әуе кемесінің ұшуды әрі қарай орындауына (әуе кеңістігін пайдаланумен байланысты әрекетті жүзеге асыруға) рұқсат беру туралы шешімді азаматтық немесе мемлекеттік авиация салаларындағы уәкілетті органдардың лауазымды тұлғалары қабылдайды";
Қағидаларға 1-қосымша алып тасталсын;
Қағидаларға 2-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
Қағидаларға 3-қосымшада:
1.3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.3
ФПЛ – кесте бойынша тұрақты рейстерге;
кесте бойынша қосымша және алдыңғы тәуліктен ауыстырылған рейстерге;
авиациялық жұмыстар бойынша ұшуларға; бақыланбайтын әуе кеңістігіндегі ұшуларға;
шекара жолағындағы ұшуларға ұсынылған ұшу жоспары (Filed flight plan – FPL).
ФПЛ – пилотсыз ұшу аппараттарына, басқарылатын аэростаттарға, дирижабльдерге ұсынылатын ұшу жоспары (Filed flight plan – FPL)
ФФ
Кесте (жоспар) бойынша ұшар алдында 60 минуттан және 120 сағаттан кем емес;
IFPS-ға/арқылы ұшу бойынша – 3 сағаттан кешіктірмей
Ұшар алдында үш сағат бұрын
Пайдалану-шы ӘК (командирі)
Бри-финг
Брифинг
ФПЛ (FPL) ұшу жоспары 24 сағаттан көп бұрын ұсынылған кезде "Басқа ақпарат" деген 18-жолда КҮНІ / және әуе кемесінің ұшатын күні көрсетіледі, мысалы: күні/2205.
RVSM әуе кеңістігіне / әуе кеңістігі арқылы азаматтық әуе кемелері 290 бастап 410 қоса алғанға дейінгі эшелондарда ұшуды орындаған кезде:
1) RVSM–мен ұшуға рұқсаттары бар, (FPL) ұшу жоспарларында "Жабдық" деген 10-жолда "W" әрпі көрсетіледі, "Бағыт" деген 15-жолда:
RVSM әуе кеңістігі көлденең шекарасының шегіне кірген пункті және RVSM пунктіне кірген соң бірден басталатын бағыт учаскесі үшін сұралған ұшу эшелоны;
RVSM әуе кеңістігі көлденең шекарасының шегінен шығу пункті және RVSM пунктінен шыққан соң тікелей басталатын бағыт учаскесі үшін сұралған ұшу эшелоны көрсетіледі;
2) RVSM–мен ұшуға рұқсаты жоқ, (FPL) ұшу жоспарында ұшып шығатын және белгіленген әуеайлағы RVSM әуе кеңістігі көлденең шекарасы шегінен тыс орналасқан жағдайда "Бағыт" деген 15-жолда:
RVSM әуе кеңістігі көлденең шекарасы шегіне кіру пункті және кіру пунктінен кейін бірден басталатын бағыттың учаскесі үшін 290 эшелонынан төмен немесе 410 эшелонынан жоғары сұралатын ұшу эшелоны;
RVSM әуе кеңістігі көлденең шекарасы шегінен шығу пункті және шығу нүктесінен кейін бірден басталатын бағыт учаскесі үшін сұралатын ұшу эшелоны көрсетіледі.
Белгіленген әуеайлақ RVSM әуе кеңістігі көлденең шекарасы шегінде орналасқан жағдайда RVSM әуе кеңістігі көлденең шекарасы шегіне кіру пункті және 290-нан төмен сұралатын ұшу эшелоны көрсетіледі.
";

"185. После выяснения причин нарушения порядка использования воздушного пространства Республики Казахстан разрешение на дальнейшее выполнение полета воздушного судна (осуществление деятельности, связанной с использованием воздушного пространства) дают должностные лица уполномоченных органов в сфере гражданской или государственной авиации.";
приложение 1 к Правилам исключить;
приложение 2 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в приложении 3 к Правилам:
строку 1.3 изложить в следующей редакции:
"
1.3
ФПЛ (Filed flight plan - FPL) – Представленный план полета на нерегулярные полеты; на регулярные рейсы по расписанию;
на дополнительные и перенесенные с предшествующих суток по расписанию;
на полеты по авиационным работам;
на полеты в неконтролируемом воздушном пространстве;
на полеты в приграничной полосе.
ФПЛ (Filed flight plan - FPL) - план полета на полеты беспилотных летательных аппаратов, управляе-мых аэростатов, дирижаблей
ФФ
Не менее чем за 60 минут и не более чем 120 часов до времени отправления по расписанию (плану);
По полетам в\через IFPS - не позднее 3-х часов
Не менее чем за три часа до вылета
Эксплуатант (командир) ВС
Брифинг
Брифинг
При представлении плана полета ФПЛ (FPL) более чем за 24 часа в поле 18 Прочая информация" указываются ДАТА/ и дата вылета воздушного судна, например ДАТА/2205.
При выполнении полетов в/через воздушное пространство RVSM на эшелонах от 290 до 410 включительно гражданскими воздушными судами:
1) имеющими допуск на полеты с RVSM, в планах полета (FPL) в поле 10 "Оборудование" указывается буква "W", в поле 15 "Маршрут" указываются:
пункт входа в пределы горизонтальных границ воздушного пространства RVSM и запрашиваемый эшелон полета для участка маршрута, начинающегося непосредственно после пункта входа в RVSM;
пункт выхода из пределов горизонтальных границ воздушного пространства RVSM и запрашиваемый эшелон полета для участка маршрута, начинающегося непосредственно после пункта выхода из RVSM;
2) не имеющими допуска на полеты с RVSM, в планах полета (FPL) в поле 15 "Маршрут" в случае, когда аэродромы вылета и назначения находятся вне пределов горизонтальных границ воздушного пространства RVSM, указываются:
пункт входа в пределы горизонтальных границ воздушного пространства RVSM и запрашиваемый эшелон полета ниже эшелона 290 или выше эшелона 410 для участка маршрута, начинающегося непосредственно сразу после пункта входа;
пункт выхода из пределов горизонтальных границ воздушного пространства RVSM и запрашиваемый эшелон полета для участка маршрута, начинающегося непосредственно сразу после точки выхода.
В случае, когда аэродром назначения находится в пределах горизонтальных границ воздушного пространства RVSM, указываются пункт входа в пределы горизонтальных границ воздушного пространства RVSM и запрашиваемый эшелон полета ниже 290.
";

1.8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.8
АФИЛ үлгідегі ФПЛ - ӘК бортынан ұшу жоспары (AFIL)
ФФ
Әуе трассасына шығар алдында 10 минуттан кешіктірілмей
ӘК пайдалану-шы
(командирі)
1. ӘК орналас-қан жері бойынша АДО (АДП), ӘДО (ӘАДП)
2. Орналас-қан жері бойынша ЖДП
1. ӘК орналас-қан жері бойынша АДО (АДП), ӘДО (ӘАДП)
2. Орналас-қан жері бойынша ЖДП
";
2.5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.5
ФПЛ – тұрақты емес ұшуларға;
кесте бойынша тұрақты рейстерге;
кесте бойынша және алдыңғы тәуліктен ауыстырылған рейстерге;
авиациялық жұмыстар бойынша ұшуларға;
бақыланбайтын әуе кеңістігіндегі ұшуларға;
Шекара маңындағы жолақтағы ұшуларға ұсынылған ұшу жоспары (Filed flight plan – FPL);
ФПЛ – пилотсыз ұшатын әуе кемелерінің, басқарылатын аэростаттардың, дирижабльдердің ұшуларына ұшу жоспары (Filed flight plan – FPL).
ФФ
Кесте (жоспар) бойынша жүрер алдында 60 минуттан және 120 сағаттан кем емес;
IFPS - арқылы ұшу бойынша 3 сағаттан кешіктірмей
Ұшар алдында үш сағат бұрын
ӘК ұшатын әуеайлақ брифингі
1. ӘҚЖ БО;
2. Бірінші қону әуеайла-ғының брифин-гі;
3. Әуежай-дың ӘДҚ ұшуы және бірінші қонуы;
4. ӘҚК әскери органы;
5. ӘҚБ БО (авиация-лық жұмыстар бойынша, шекара маңын-дағы жолақпен ұшуы, бақылан-байтын әуе кеңісті-гінде ұшу, азаматтық авиация ӘК, қашық-тықтан басқара-тын әуе кемеле-рінің, аэростат-тар мен дирижабльдердің ұшуы);
6. Ұшу бағыты бойынша қонатын орнына дейін ЖДП;
7. АДО (АДП) бірінші қонатын әуеайлақ-қа дейін
1. ӘҚЖ БО;
2. ҚР бірінші қонатын әуеайлақ брифингі;
3. Әуежай-дың ӘДҚ ұшуы және ҚР бірінші қонуы;
4. ӘҚК әскери органы;
5. ӘҚБ БО (авиация-лық жұмыстар бойынша, шекара маңын-дағы жолақпен ұшуы, бақылан-байтын әуе кеңісті-гінде ұшу, азаматтық авиация ӘК, қашық-тықтан басқара-тын әуе кемеле-рінің, аэростат-тар мен дирижабльдердің ұшуы);
6. Ұшу бағыты бойынша қонатын орнына дейін ЖДП;
7. АДО (АДП) ҚР бірінші қонатын әуеайлақ-қа дейін;
8. АИП сәйкес мемлекет-тер мекен-жайла-рына ұшу бағыты бойынша (IFPS аймағына кіретін-дерді қоспаған-да)
";
6-қосымшада:
ескертпеде:
2-тармақта:
"Бағыт" деген 15-жолда:
"Авиациялық жұмыстар бойынша ұшуды орындау кезінде ӘҚҚ белгіленген маршруттан тыс ұшулар" деген бөлім мынадай мазмұндағы бөліммен ауыстырылсын:
"Төменгі эшелоннан төмен және авиациялық жұмыстарды орындау кезіндегі ұшу
15-жолда мынадай кодталған индекстер қолданылады:
Төменгі эшелоннан төмен ұшуды немесе авиациялық жұмыстар бойынша ұшуды жоспарлау кезінде ФПЛ жолдары 2 ДОС 4444 ИКАО қосымшаның талаптарына сәйкес орыс тілінде кириллица әліпбиі пайдаланылып толтырылады.
ФПЛ бланкісінің "Крейсер эшелоны" деген 15-жолының бөлімін толтырған кезде, ұшу бақыланатын ӘК нағыз биіктікте ұшатыны болжанған жағдайда ұшу биіктігі "И" әрпімен белгіленеді, соңында нағыз биіктікке сәйкес келетін үш сан көрсетіледі, бақыланбайтын ӘК-де "ПВП" белгісі көрсетіледі.

строку 1.8 изложить в следующей редакции:
"
1.8
ФПЛ типа АФИЛ - план полета с борта ВС (AFIL)
ФФ
Не позднее 10 минут до пролета ПОД выхода на воздушную трассу
Эксплуатант (командир) ВС
1. РДЦ (РДП), АДЦ (ДПРА) по месту нахождения ВС.
2. МДП по месту нахождения.
1. РДЦ (РДП), АДЦ (ДПРА) по месту нахождения ВС.
2. МДП по месту нахождения.
";
строку 2.5 изложить в следующей редакции:
"
2.5
ФПЛ (Filed flight plan FPL). – Представ-ленный план полета на нерегулярные полеты;
на регулярные рейсы по расписанию;
на дополнительные и перенесенные с предшествующих суток по расписанию;
на полеты по авиационным работам;
на полеты в неконтролируемом воздушном пространстве;
на полеты в приграничной полосе.
ФПЛ (Filed flight plan - FPL) - план полета на полеты беспилотных воздушных судов, управляемых аэростатов, дирижаблей.
ФФ
Не менее чем за 60 минут и не более чем 120 часов до времени отправления по расписанию (плану);
По полетам в\через IFPS - не позднее 3-х часов
Не менее чем за три часа до вылета
Брифинг аэродрома вылета ВС
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродрома первой посадки;
3. ДСА аэропорта вылета и первой посадки;
4. Органу войск ПВО;
5. ГЦ УВД (по авиационным работам, на полеты в приграничной полосе, на полеты в неконтролируемом воздушном пространстве, ВС государственной авиации, на полеты дистанционно пилотируемых воздушных судов, управляемых аэростатов, дирижаблей);
6. МДП по маршруту полета до пункта посадки;
7. РДЦ (РДП) до аэродрома первой посадки
1. ГЦ ПВД;
2. Брифинг аэродрома первой посадки в РК;
3. ДСА аэропорта вылета и первой посадки в РК;
4. Органу войск ПВО;
5. ГЦ УВД (по авиационным работам, на полеты в приграничной полосе, на полеты в неконтролируемом воздушном пространстве, ВС государственной авиации, на полеты дистанционно пилотируемых воздушных судов, управляемых аэростатов, дирижаблей);
6. МДП по маршруту полета до пункта первой посадки в РК;
7. РДЦ (РДП) до аэродрома первой посадки в РК;
8. В адреса согласно АИП государств по маршруту полета (за исключением входящих в зону IFPS)
";
в приложении 6:
в примечании:
в пункте 2:
в поле 15. "Маршрут":
Раздел "Полеты вне установленных маршрутов ОВД при выполнении полетов по авиационным работам" заменить разделом следующего содержания:
"Полеты ниже нижнего эшелона и при выполнении авиационных работ
В поле 15 применяются следующие кодированные индексы:
При планировании полетов ниже нижнего эшелона или по авиационным работам заполнение полей ФПЛ производится в соответствии с требованиями добавления 2 ДОС 4444 ИКАО на русском языке с использованием алфавита кириллицы.
При заполнении раздела "крейсерский эшелон" поля 15 бланка ФПЛ, когда полет предполагается выполнять в контролируемом ВП на истинной высоте, высота полета выражается буквой "И" с последующими тремя цифрами, соответствующими истинной высоте, в неконтролируемом ВП указать "ПВП".

ФПЛ бланкісінің "Бағыт" деген 15-жолының бөлімін толтырған кезде бағыт нүктесінің (атауын) географиялық атауын, М 1:500 000 соңында оның географиялық координаттарын минутына дейінгі дәлдікпен көрсетіп, визуалды ұшулар картасында қолданылатын атауларына сәйкес көрсету қажет.
Егер бағыт нүктесінің географиялық атауы болмаса, онда оның географиялық координаттары 10 секундқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
Авиациялық жұмыстар бойынша ұшу жоспарланған жағдайда және жоспарлау кезінде ЕТО есептеу мүмкін болмағанда, 18-жолды толтыру кезінде ЕЕТ көрсету үшін үдемелі уақыттың орнына арнайы "0000" (төрт нөл) белгісі қолданылады. Егер ұшу бірнеше ҰАА арқылы өтсе, шектес ҰАА-на беттеу нүктесі ҰАА арасындағы шекарадан өтетін ұшу бағытының географиялық координаттар нүктесі көрсетіледі.
Ұзақтығы бір сағаттан асатын ұшу бағыттары кезінде бағыт бойынша бір-бірінен алшақ пункттер (нүктелер) әдеттегідей ұшу уақыты бойынша 30 минут бұрын көрсетіледі.
Аралық әуеайлақтарда (алаңдарда) қонған кезде ұшып келген уақыты анықталмағанда және "0" деп белгіленсе, 15-жолдың "бағыт" деген бөлімінде қиғаш тік сызықтан кейін тұрақ уақыты шамамен көрсетіледі.";
"Өзге де ақпарат" деген 18-жолда:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ӘҚҚ органы тарапынан ерекше көңіл бөлуді талап ететін басқа ақпарат STS/ индексінен кейін көрсетіледі.";
алтыншы абзац алып тасталсын;
осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Қағидаларға 8-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 19 қазандағы
№ 650 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
әуе кеңістігін пайдалану
қағидаларына
2-қосымша
1-кесте
Қызмет көрсетуді ұсынатын әуе кеңістігінің сыныптары және ұшуды орындауға қойылатын талаптар
Әуе кеңістігінің сыныптары
Қолданы-латын ұшу қағида-лары
Эшелондау
Қызмет көрсету
Радиобайланысқа қойылатын талаптар
Диспетчерлік рұқсаттауға қажеттілік
1
2
3
4
5
6
А
АҰҚ бойынша
Барлық әуе кемелері
Диспетчерлік қызмет көрсету
Тұрақты екіжақты радиобайланыс
Иә
В
АҰҚ бойынша
Барлық әуе кемелері
Диспетчерлік қызмет көрсету
Тұрақты екіжақты радиобайланыс
Иә
ВҰҚ бойынша
Барлық әуе кемелері
Диспетчерлік қызмет көрсету
Тұрақты екіжақты радиобайланыс
Иә
С
АҰҚ бойынша
АҰҚ-ға қатысты АҰҚ
ВҰҚ-ға қатысты ВҰҚ
Диспетчерлік қызмет көрсету
Тұрақты екіжақты радиобайланыс
Иә
ВҰҚ бойынша
АҰҚ-ға қатысты ВҰҚ
Диспетчерлік қызмет көрсету
ВҰҚ/ ВҰҚ қозғалысы туралы ақпарат (сұрау салу бойынша соқтығысуды болдырмау жөніндегі ұсыныс)
Тұрақты екіжақты радиобайланыс
Иә
D
АҰҚ бойынша
АҰҚ-ға қатысты АҰҚ
Диспетчерлік қызмет көрсету
ВҰҚ қозғалысы туралы ақпарат (сұрау салу бойынша соқтығысуды болдырмау жөніндегі ұсыныс)
Тұрақты екіжақты радиобайланыс
Иә
ВҰҚ бойынша
Жүргізілмейді
АҰҚ / ВҰҚ және ВҰҚ / ВҰҚ қозғалысы туралы ақпарат (сұрау салу бойынша соқтығысуды болдырмау жөніндегі ұсыныс)
Тұрақты екіжақты радиобайланыс
Иә
Е
АҰҚ бойынша
АҰҚ -ға қатысты АҰҚ
Диспетчерлік қызмет көрсету және мүмкіндігінше ВҰҚ қозғалысы туралы ақпарат
Тұрақты екіжақты радиобайланыс
Иә
ВҰҚ бойынша
Жүргізілмейді
Мүмкіндігінше қозғалыс туралы ақпарат
Жоқ, RMZ аймағын қоспағанда
Жоқ
G
АҰҚ бойынша
Жүргізілмейді
Ұшу-ақпараттық қызмет көрсету
Тұрақты екіжақты радиобайланыс
Жоқ
ВҰҚ бойынша
Жүргізілмейді
Ұшу-ақпараттық қызмет көрсету
Жоқ, RMZ аймағын қоспағанда
Жоқ
Ескертпе: әуе кеңістігінің әрбір сыныбында жылдамдықты, ұшу кезіндегі көріністі шектеуге және бұлттарға дейінгі қашықтыққа қойылатын талаптар авиацияның тиісті салаларындағы ұшуды жүргізу қағидаларымен айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 19 қазандағы
№ 650 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
әуе кеңістігін пайдалану
қағидаларына
8-қосымша
Ұшуды орындау және қамтамасыз ету мақсатында қолданылатын өлшем бірліктері
Р/с
Шама
Негізгі өлшем бірлігі
СИ жүйесіне кірмейтін баламалы бірлік
(белгісі)
1
2
3
4
Бағыт/кеңістік/уақыт
1
Абсолюттік биіктік
метр (м)
фут
2
Аумақ
шаршы метр (м2)
3
Үлкен қашықтық
километр (км)
м. миля
4
Қысқа қашықтық
метр (м)
5
Асыру
метр (м)
фут
6
Ұзақтық
сағат және минут (сағ. және мин)
7
Салыстырмалы биіктік
метр (м)
фут
8
Ендік
градус, минут, секунд
(о ' '')
9
Ұзындық
метр (м)
10
Ұзақтық
градус, минут, секунд
(о ' '')
11
Жазық бұрыш (қажет болған жағдайда ондық градус бөліктері қолданылады)
градус (о)
12
ҰҚЖ ұзындығы
метр (м)
13
ҰҚЖ көрінісінің ұзақтығы
метр (м)
14
Бактар сыйымдылығы
(әуе кемесі)
литр (л)
15
Уақыт
секунд, минут, сағат, тәулік, апта, ай, жыл
16
Көрінім
метр (м), километр (км)
17
Көлемі
текше метр (м3)
18
Желдің бағыты
Нақты градуспен беріледі; ұшу және қону үшін желдің бағыты магниттік градуспен белгіленеді

При заполнении раздела "маршрут" поля 15 бланка ФПЛ, необходимо указывать географическое название (наименование) точки маршрута, соответствующее названиям, используемым на картах визуальных полетов М 1:500 000, с последующим указанием ее географических координат с точностью до минут.
Если точка маршрута не имеет географического названия наименования, указываются ее географические координаты с точностью до десяти секунд.
При заполнении поля 18 для указания ЕЕТ, когда планируется выполнение полета по авиационным работам и рассчитать ЕТО на стадии планирования не представляется возможным, вместо нарастающего времени используется специальное обозначение "0000" (четыре нуля). Если полет проходит через несколько РПИ, точка входа в смежный РПИ указывается географическими координатами точки, в которой маршрут полета пересечет границу между РПИ.
При маршрутах полетов протяженностью по времени более одного часа указывать пункты (точки) по маршруту, удаленные друг от друга, как правило, не более чем на 30 минут полетного времени.
При посадках на промежуточных аэродромах (площадках), когда время прибытия не определено и обозначается как "0", в разделе "маршрут" поля 15 после косой вертикальной черты указывать ориентировочное время стоянки.";
в поле 18. "Прочая информация":
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"Прочая информация, требующая особого отношения со стороны органов ОВД, указывается после индекса STS/.";
абзац шестой исключить;
дополнить приложением 8 к Правилам согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложениями 3 к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 октября 2017 года № 650
Приложение 2
к Правилам использования
воздушного пространства
Республики Казахстан
Таблица 1 Классы воздушного пространства, предоставляемое обслуживание и требования, предъявляемые к выполнению полетов
Класс воздушного пространства
Применяемые правила полета
Эшелонирование
Обслуживание
Требования к радиосвязи
Необходимость в диспетчерском разрешении
1
2
3
4
5
6
А
по ППП
Всех воздушных судов
Диспетчерское обслуживание
Постоянная двухсторонняя радиосвязь
Да
В
по ППП
Всех воздушных судов
Диспетчерское обслуживание
Постоянная двухсторонняя радиосвязь
Да
по ПВП
Всех воздушных судов
Диспетчерское обслуживание
Постоянная двухсторонняя радиосвязь
Да
С
по ППП
ППП относительно ППП, ППП относительно ПВП
Диспетчерское обслуживание
Постоянная двухсторонняя радиосвязь
Да
по ПВП
ПВП относительно ППП
Диспетчерское обслуживание
Информация о движении ПВП/ПВП (по запросу рекомендация по предотвращению столкновения)
Постоянная двухсторонняя радиосвязь
Да
1
2
3
4
5
6
D
по ППП
ППП относительно ППП
Диспетчерское обслуживание
Информация о движении ПВП (по запросу рекомендация по предотвращению столкновения)
Постоянная двухсторонняя радиосвязь
Да
по ПВП
Не производится
Информация о движении ППП/ПВП и ПВП/ПВП (по запросу рекомендация по предотвращению столкновения)
Постоянная двухсторонняя радиосвязь
Да
Е
по ППП
ППП относительно ППП
Диспетчерское обслуживание и, по мере возможности, информация о движении ПВП
Постоянная двухсторонняя радиосвязь
Да
по ПВП
Не производится
По мере возможности информация о движении
Нет, за исключением зон RMZ
Нет
G
по ППП
Не производится
Полетно-информационное обслуживание
Постоянная двухсторонняя радиосвязь
нет
по ПВП
Не производится
Полетно-информационное обслуживание
Нет, за исключением зон RMZ
нет
Примечание: требования, предъявляемые в каждом классе воздушного пространства к ограничению скорости, видимости в полете и расстоянию до облаков, определяются правилами производства полетов в соответствующих сферах авиации.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 октября 2017 года № 650
Приложение 8
к Правилам использования
воздушного пространства
Республики Казахстан
Единицы измерений, применяемые для целей обеспечения
и выполнения полетов
№ п/п
Величина
Основная единица
измерения
Альтернативная единица, не входящая в систему СИ (обозначение)
1
2
3
4
Направление/пространство/время
1
Абсолютная высота
метры (м)
фут
2
Площадь
метр квадратный (м2)
3
Расстояние большое
километр (км)
м. миля
4
Расстояние короткое
метры (м)
5
Превышение
метры (м)
фут
6
Продолжительность
часы и минуты (ч и мин)
7
Относительная высота
метры (м)
фут
8
Широта
градус, минута, секунда (о ' '')
9
Длина
метры (м)
10
Долгота
градус, минута, секунда (о ' '')
11
Плоский угол (при необходимости используются десятичные доли градуса)
градус (о)
12
Длина ВПП
метры (м)
13
Дальность видимости на ВПП
метры (м)
14
Емкость баков (воздушное судно)
литры (л)
1
2
3
4
15
Время
секунда, минута, час, сутки, неделя, месяц, год
16
Видимость
метры (м), километры (км)
17
Объем
метр кубический (м3)
18
Направление ветра
выражается в истинных градусах; для посадки и взлета направление ветра выражается в магнитных градусах

10. Ядролық физика және иондаушы сәулелену
1
Жұтылған мөлшер
грей (Гй)
2
Жұтылған мөлшер деңгейі
грей секундына (Гй/с)
3
Радиоизотоптар белсенділігі
беккерель (Бк)
4
Баламалы мөлшер
сиверт (Св)
5
Сәулелену әсері
кулон килограмм (Кл/кг)
6
Сәулелендіру деңгейі
кулон килограмм-секундына
(Кл/кг *с)
Ескертпе:
1) 5 км төмен көрініс метрмен берілуі мүмкін.
2) Жеке жағдайларда ұшудың әуе жылдамдығының мәні М – Маха түрінде қолданылады.
3) Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға қосымшаларда жел жылдамдығының белгісі ретінде 1 түйін = 0,5 м./с түрлендіруі қолданылады.
4) Децибел (дБ) дыбыстық қысым деңгейін және дыбыс қуаттылығы деңгейін білдіру үшін бірлік ретінде қолданылатын салыстырмалы шама болып табылады. Бұл бірлікті қолданған уақытта бастапқы деңгейді көрсету қажет.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 19 тамыздағы
№ 650 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде ұшудың негізгі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 18 қаңтардағы № 103 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 26, 358-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу және кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 сәуірдегі № 417 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілген өзгерістердің 8-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 29, 442-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерiнiң ұшуға жарамдылығының нормаларын бекiту туралы" 2011 жылғы 26 шiлдедегi № 859 және "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде ұшудың негiзгi қағидаларын бекiту туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы № 103 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 шілдедегі № 752 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 42, 631-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" 2011 жылғы 4 қарашадағы № 1296 және "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде ұшудың негiзгi қағидаларын бекiту туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы № 103 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 20 желтоқсандағы № 1353 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 72, 945-құжат).

10. Ядерная физика и ионизирующее излучение
1
Поглощенная доза
грей (Гй)
2
Степень поглощенной дозы
грей в секунду (Гй/с)
3
Активность радиоизотопов
беккерель (Бк)
4
Эквивалентная доза
сиверт (Св)
5
Воздействие излучения
кулон на килограмм (Кл/кг)
6
Степень облучения
кулон на килограмм-секунда (Кл/кг *с)
Примечания:
1) Видимость менее 5 км может выражаться в метрах.
2) В отдельных случаях применяется значение воздушной скорости полета в виде числа М – Маха.
3) В приложениях к Конвенции о международной гражданской авиации для выражения скорости ветра используется преобразование 1 узел = 0,5 м/с.
4) Децибел (дБ) является относительной величиной, которая может использоваться в качестве единицы для выражения уровня звукового давления и уровня мощности звука. При использовании этой единицы необходимо указывать исходный уровень.
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 октября 2017 года № 650
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 января 2012 года № 103 "Об утверждении Основных правил полетов в воздушном пространстве Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 26, ст. 358).
2. Пункт 8 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2013 года № 417 "О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 29, ст. 442).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2013 года № 752 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2011 года № 859 "Об утверждении норм летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан" и от 18 января 2012 года № 103 "Об утверждении Основных правил полетов в воздушном пространстве Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 42, ст. 631).
4. Подпункт 2 пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2013 года № 1353 "О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 1296 "Об утверждении Правил по организации поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан" и от 18 января 2012 года № 103 "Об утверждении Основных правил полетов в воздушном пространстве Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 72, ст. 945).

5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 1429 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың 4-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 75, 989-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 100 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың 7-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 10-11, 54-құжат).

5. Пункт 4 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 1429 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 75, ст. 989).
6. Пункт 7 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 100 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 10-11, ст. 54).