Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің 2018 – 2020 жылдарға арналған ұлттық жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 26 желтоқсандағы № 873 қаулысы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 16-бабының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің 2018 – 2020 жылдарға арналған ұлттық жоспары бекітілсін.
2. "Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің 2016 – 2020 жылдарға арналған ұлттық жоспарын бекіту және "Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 мамырдағы № 586 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1138 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 77-78-79, 585-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 873 қаулысымен
бекітілген
Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің 2018 – 2020 жылдарға арналған ұлттық жоспары
1. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің 2018 – 2020 жылдарға арналған ұлттық жоспары (бұдан әрі – Ұлттық жоспар) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 16-бабының 7) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 15 маусымдағы № 370 қаулысымен бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу және Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарындағы квоталардың белгіленген мөлшердегі резерві мен көлемін қалыптастыру қағидаларына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының климаттың өзгеруі саласындағы халықаралық шарттарының ережелерін ескере отырып әзірленді.
2. Ұлттық жоспарда:

Об утверждении Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов на 2018 - 2020 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года № 873.
Примечание РЦПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2018 года.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 16 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов на 2018 – 2020 годы.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1138 "Об утверждении Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов на 2016 – 2020 годы и внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2012 года № 586 "Об утверждении Правил распределения квот на выбросы парниковых газов" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 77-78-79, ст. 585).
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2017 года № 873
Национальный план
распределения квот на выбросы парниковых газов на 2018 - 2020 годы
1. Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов на 2018 – 2020 годы (далее – Национальный план) разработан в соответствии с подпунктом 7) статьи 16 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года (далее – Кодекс), Правилами распределения квот на выбросы парниковых газов и формирования резервов установленного количества и объема квот Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2017 года № 370, а также с учетом положений международных договоров Республики Казахстан в области изменения климата.
2. Национальный план:

1) парниктік газдар шығарындыларына квота белгілеу бойынша талаптар қолданылатын қондырғылардың көміртегі қостотығының шығарындыларына 2018 – 2020 жылдар кезеңіне арналған квота (лимит) белгіленеді;
2) парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлуде метан шығарындылары қосылмайды және олар парниктік газдар шығарындыларын азайту бойынша ішкі жобалар шеңберінде реттеледі.
3. Мұнай-газ, электр энергетикасы, тау-кен өндірісі, металлургия, химия, өңдеу (құрылыс материалдары: цемент, әктас, гипс және кірпіш өндіру бөлігінде) салаларында қызметін жүзеге асыратын қондырғылар үшін 485909138 бірлік мөлшерінде парниктік газдар шығарындыларына квоталардың жалпы көлемі осы Ұлттық жоспарға 1-қосымшаға сәйкес 2018 – 2020 жылдарға тегін бөлінеді.

1) квотирует (лимитирует) выбросы двуокиси углерода установок на период 2018 – 2020 годы, подпадающих под требования по квотированию выбросов парниковых газов;
2) не включает выбросы метана в распределение квот на выбросы парниковых газов и регулирует их в рамках внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов.
3. Общий объем квот на выбросы парниковых газов в количестве 485909138 единиц для установок, осуществляющих деятельность в нефтегазовой, электроэнергетической, горнодобывающей, металлургической, химической, обрабатывающей (в части производства стройматериалов: цемента, извести, гипса и кирпича) сферах, бесплатно распределяется на 2018 – 2020 годы согласно приложению 1 к Национальному плану.

4. Парниктік газдар шығарындыларына квоталардың жалпы көлемі осы Ұлттық жоспарға 2-қосымшаға сәйкес қондырғылар тізбесіне сәйкес бөлінеді.
5. Парниктік газдар шығарындыларына 2018 – 2020 жылдарға арналған квоталар көлемінің резерві 35273634 квоталар бірлігін құрайды.
Парниктік газдар
шығарындыларына
квоталар бөлудің
2018 – 2020 жылдарға
арналған ұлттық
жоспарына
1-қосымша
Реттелетін қызмет салалары бойынша парниктік газдар шығарындыларына арналған квоталардың жалпы көлемі
Реттелетін қызмет саласы
Қондырғылар саны
2018 – 2020 жылдарға арналған квоталар көлемі, көміртегі қостотығының тоннасы
Электр энергетикасы
94

4. Объемы квот на выбросы парниковых газов распределяются в соответствии с перечнем установок согласно приложению 2 к Национальному плану.
5. Резерв объема квот на выбросы парниковых газов на 2018 – 2020 годы составляет 35273634 единиц квот.
Приложение 1
к Национальному плану
распределения квот
на выбросы парниковых
газов на 2018 – 2020 годы
Общий объем квот
на выбросы парниковых газов по регулируемым сферам деятельности
Регулируемая сфера деятельности
Количество установок
Объем квот на 2018 – 2020 годы тонн двуокиси углерода
Электроэнергетическая
94

20907114
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚ – акционерлік қоғам
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ЖҮАҚ – жабық үлгідегі акционерлік қоғам
КМК – коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын
МКК – мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын
МУК – мемлекеттік унитарлық кәсіпорын
ШЖҚ МКК – шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын
ШЖҚ КМК – шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын

20907114
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АО – акционерное общество
АОЗТ – акционерное общество закрытого типа
ГКП – государственное коммунальное предприятие
ГКП на ПХВ – государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения
ГУП – государственное унитарное предприятие
КГП – коммунальное государственное предприятие
КГП на ПХВ – коммунальное государственное предприятие на праве хозяйственного ведения
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью