Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан құралатын топтардың алдын ала болу қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 26 наурыздағы № 266 және "Ұлттық алдын алу тетiгi қатысушыларының алдын ала болу бойынша шығыстарын өтеу қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 2 сәуірдегі № 301 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 26 желтоқсандағы № 874 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) "Ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан құралатын топтардың алдын ала болу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 26 наурыздағы № 266 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 24, 176-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан құралатын топтардың алдын ала болу қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Үйлестіру кеңесі хаттамалар негізінде кезеңдік және аралық алдын ала болу жоспарларын (болу мерзімдерін, болатын мекемелер мен ұйымдардың тізбесін, сондай-ақ болудың көрсетілген түрлерін жүргізуге уәкілетті топтар құрамын қамтитын) бекітеді.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Үйлестіру кеңесі (кезеңдік және аралық болу бойынша) немесе Адам құқықтары жөніндегі уәкіл (арнаулы болу бойынша) әрбір топтың құрамына ұлттық алдын алу тетігінің төртеуден аспайтын қатысушысын енгізеді.";
2) "Ұлттық алдын алу тетiгi қатысушыларының алдын ала болу бойынша шығыстарын өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 сәуірдегі № 301 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 25, 196-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Ұлттық алдын алу тетiгi қатысушыларының алдын ала болу бойынша шығыстарын өтеу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Алдын ала болу бойынша шығыстарды республикалық бюджет қаражаты есебінен өтеу мынадай құжаттар:
1) кезеңдік және аралық алдын ала болулар бойынша – Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл жанындағы Үйлестіру кеңесінің (бұдан әрі – Үйлестіру кеңесі) тиісті жоспарларды (болу мерзімдерін, болатын мекемелер мен ұйымдардың тізбесін, сондай-ақ болудың көрсетілген түрлерін жүргізуге уәкілетті топтар құрамын қамтитын) қоса бере отырып, алдын ала болулардың көрсетілген түрлерінің жоспарларын бекіту туралы хаттамалары;

О внесении изменений и дополнения в постановления Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2014 года № 266 "Об утверждении Правил превентивных посещений группами, формируемыми из участников национального превентивного механизма" и от 2 апреля 2014 года № 301 "Об утверждении Правил возмещения расходов участников национального превентивного механизма по превентивным посещениям"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года № 874.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнение:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2014 года № 266 "Об утверждении Правил превентивных посещений группами, формируемыми из участников национального превентивного механизма" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 24, ст. 176):
в Правилах превентивных посещений группами, формируемыми из участников национального превентивного механизма, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Координационный совет на основании протоколов утверждает планы периодических и промежуточных превентивных посещений (включающие сроки, перечень посещаемых учреждений и организаций, а также составы групп, уполномоченных на проведение указанных видов посещений.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. В состав каждой группы Координационным советом (по периодическим и промежуточным посещениям) или Уполномоченным по правам человека (по специальным посещениям) включается не более четырех участников национального превентивного механизма.";
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2014 года № 301 "Об утверждении Правил возмещения расходов участников национального превентивного механизма по превентивным посещениям" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 25, ст. 196):
в Правилах возмещения расходов участников национального превентивного механизма по превентивным посещениям, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Возмещение расходов по превентивным посещениям за счет средств республиканского бюджета осуществляется на основании следующих документов:
1) протоколы Координационного совета при Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан (далее – Координационный совет) об утверждении планов указанных видов превентивных посещений с приложением соответствующих планов (включающих сроки, перечень посещаемых учреждений и организаций, а также составы групп, уполномоченных на проведение указанных видов посещений) – по периодическим и промежуточным превентивным посещениям;

2) арнаулы болулар бойынша – азаптауларды және басқа да қатыгез, адамгершiлiкке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын iс-әрекеттер мен жазалаудың түрлерін қолдану туралы келіп түскен хабарламалардың негізінде Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының тобын жіберу туралы шешімі;
3) осы Қағидалардың 5, 6-тармақтарында көрсетілген шығыстарды растайтын құжаттар;
4) осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес топ басшылары жіберетін ақшалай қаражаттың іс жүзіндегі шығыстары туралы есеп;
5) осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген растау негізінде жүзеге асырылады.";
5-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) кеңсе тауарларын сатып алуға, жиналған материалдардың көшірмелерін жасауға арналған, телефон байланысын, интернет пен пошта қызметтерін пайдаланғаны үшін шығыстарды қамтитын, алдын ала болуды жүзеге асыратын ұлттық алдын алу тетігінің әрбір қатысушысына ең төменгі екі айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшердегі жүкқұжат шығыстары.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ұлттық алдын алу тетігі тобының басшысы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтелуге жататын шығыстар туралы ақпаратты көздейтін ақшалай қаражаттың нақты шығыстары туралы есепті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің мекенжайына ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей тапсырыс хатпен жібереді.
Топ басшысы ақшалай қаражаттың нақты шығыстары туралы есепке осы Қағидалардың 5, 6-тармақтарында көрсетілген шығыстарды растайтын құжаттарды қоса береді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. "Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық" мемлекеттік мекемесі бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне:
1) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей, ал желтоқсан айында 10-күніне дейін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес растауды;
2) Үйлестіру кеңесінің отырысы өткізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының Үйлестіру кеңесінің жұмысына қатысуы жөніндегі растауды жолдайды.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ай сайын, осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген ақпаратты алған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей, ұлттық алдын алу тетігі қатысушысының шығыстарын өтеуді ұлттық алдын алу тетігінің қатысушысына тиесілі соманы ұлттық алдын алу тетігі тобының басшысы ұсынған және тиісті банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым растаған оның ағымдағы банк немесе өзге шотына аудару арқылы жүргізеді.".

2) решение Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан о направлении группы участников национального превентивного механизма на основании поступивших сообщений о применении пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания - по специальным посещениям;
3) документы, подтверждающие расходы, указанные в пунктах 5, 6 настоящих Правил;
4) отчет о фактических расходах денежных средств, направляемый руководителями групп в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил;
5) подтверждение, предусмотренное пунктом 8 настоящих Правил.";
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) накладные расходы, включающие расходы на приобретение канцелярских товаров, копирование собранных материалов, за пользование телефонной связью, интернетом и почтовыми услугами, – в размере, не превышающем двух минимальных месячных расчетных показателей на каждого участника национального превентивного механизма, осуществлявшего превентивное посещение.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Ежемесячно не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным, руководитель группы национального превентивного механизма направляет заказным письмом в адрес администратора бюджетной программы отчет о фактических расходах денежных средств, предусматривающий информацию о подлежащих возмещению расходах по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К отчету о фактических расходах денежных средств руководитель группы прилагает документы, подтверждающие расходы, указанные в пунктах 5, 6 настоящих Правил.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Государственное учреждение "Национальный центр по правам человека" направляет администратору бюджетной программы:
1) ежемесячно не позднее 20 числа, следующего за отчетным, а в декабре месяце до 10 числа подтверждение согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) в течение десяти рабочих дней с даты проведения заседания Координационного совета подтверждение по участию участников национального превентивного механизма в работе Координационного совета.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Администратор бюджетной программы ежемесячно, не позднее 10 рабочих дней с даты получения информации, указанной в пункте 8 настоящих Правил, производит возмещение расходов участника национального превентивного механизма путем начисления причитающейся участнику национального превентивного механизма суммы на его текущий банковский или иной счет, представленный руководителем группы национального превентивного механизма и подтвержденный соответствующим банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций".

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Ұлттық алдын алу тетiгi
қатысушыларының алдын ала
болу бойынша шығыстарын өтеу
қағидаларына
1-қосымша
______ жылғы_________ айына арналған
Ұлттық алдын алу тетігі (ҰАТ) қатысушылары тобының алдын ала болу бойынша ақшалай қаражатының іс жүзіндегі шығыстары туралы есебі
Р/с №
Орналасқан жердің толық мекен­жайы көрсетілген мекеменің немесе ұйымның атауы
ҰАТ тобының қатысушыларының Т.А.Ә
Алдын ала болу мерзімі
Алдын ала болу түрі
Алдын ала болудың қорытындылары бойынша топ есебін дайындауға байланысты шығыстар (ең төменті 1 жалақы мөлшерінде)
Топ қатысушысының шығуына байланысты шығыстар
Үстеме шығыстар
Тұру үшін
Тәулік ақы
Жиыны
ҰАТ тобының басшысы Т.А.Ә. __________________(қолы, күні және жылы)
Ұлттық алдын алу тетiгi
қатысушыларының алдын ала
болу бойынша шығыстарын өтеу
қағидаларына
2-қосымша
______ жылғы_________ айына арналған Ұлттық алдын алу тетігі (ҰАТ) қатысушылары тобының алдын ала болу қорытындысы бойынша жазбаша есептерді тапсыру туралы растау
Р/с
Орналасқан жердің толық мекен­жайы көрсетілген мекеменің немесе ұйымның атауы
Алдын ала болу өткізілген күні
Алдын ала болу түрі
Алдын ала болу қорытындысы бойынша есеп атауы
Есепке қол қойған ҰАТ қатысушыларының Т.А.Ә.
ҰАТ қатысушылары
тобы басшысының Т.А.Ә.
Алдын ала болу қорытындысы бойынша есепті тапсыру күні
Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың басшысы Т.А.Ә.

2. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Приложение 1
к Правилам возмещения
расходов участников
национального превентивного
механизма по превентивным
посещениям
Отчет
о фактических расходах денежных средств по превентивным посещениям участников группы национального превентивного механизма (НПМ)
за _________ месяц ______ год
№ п/п
Наименование учреждения или организации с указанием полного адреса нахождения
Ф.И.О участников группы НПМ
Срок превентивного посещения
Вид превентивного посещения
Расходы, связанные с подготовкой отчета группы по результатам превентивного посещения (в размере 1 МРЗП)
Расходы, связанные с выездом участника группы
Накладные расходы
Проживание
Суточные
Итого
Руководитель группы НПМ Ф.И.О. ________________________________________________
(подпись, дата и год)
Приложение 2
к Правилам возмещения
расходов участников
национального превентивного
механизма по превентивным
посещениям
Подтверждение
о предоставлении письменных отчетов по итогам превентивных посещений участников группы национального превентивного механизма (НПМ)
за _________ месяц ______ год
№ п/п
Наименование учреждения или организации с указанием полного адреса нахождения
Дата проведения превентивного посещения
Вид превентивного посещения
Наименование отчета по итогам превентивного посещения
Ф.И.О. участников НПМ, подписавших отчет
Ф.И.О. руководителя группы участников НПМ
Дата представления отчета по итогам превентивного посещения
Руководитель Национального центра по правам человека Ф.И.О.