Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын бекіту, "Бизнестің жол картасы 2020" іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 және "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 940 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1060 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 522 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс) қаулысымен.
2) "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 25-26, 139-құжат):
1-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидалары;";
3) "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларында:
6-тармақта:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі – облыс әкімі айқындайтын, кәсіпкерлерді Бағдарламаға қатысу үшін қажетті құжаттарды дайындау және жинау бойынша консультациялық сүйемелдеуді жүзеге асыратын қаланың/ауданның құрылымдық бөлімшесі;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) кәсіпкер – өз қызметін Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі;";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" и от 19 апреля 2016 года № 234 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 940. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060 (вводится в действие с 1 января 2020 года)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2019 № 1060 (вводится в действие с 01.01.2020).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 522;
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2016 года № 234 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" (САПП Республики Казахстан 2016 г., № 25-26, ст. 139):
подпункты 2) и 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) Правила гарантирования по кредитам субъектов малого и среднего предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020";
3) Правила предоставления государственных грантов субъектам малого предпринимательства для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020".";
в Правилах субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденных указанным постановлением:
в пункте 6:
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) местный координатор Программы – определяемое акимом области структурное подразделение города/района, осуществляющее консультационное сопровождение предпринимателей по подготовке и сбору документов, необходимых для участия в Программе;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тиімді инвестициялық жаңа жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады. ӨҮК/қаржы агенттігінің шешімі шыққан күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде кірістердің өсуін және жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюын көздейтін жобалар жаңа тиімді инвестициялық жобалар, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобалар деп түсініледі.
БЖЗҚ қаражаты есебінен айналым қаражатын толықтыруға және (немесе) ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға банктер берген (беретін)
шағын және орта кәсіпкерлік субьектілерінің кредиттері де субсидиялауға жатады.
Банктердің кредиттері бойынша, оның ішінде жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға айналым қаражатын толықтыруға бағытталған, БЖЗҚ қаражаты есебінен берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау да республикалық және жергілікті бюджеттерден бөлінген лимиттер шеңберінде жүзеге асырылады. Айналым қаражатын толықтыруға, сондай-ақ ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттер бойынша жоба іске асырылғаннан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту және кірістердің тиісті көрсеткіштерден 10 %-ға өсуі талап етілмейді.";
16, 17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. 180 млн. теңгеден астам кредиттер/ қаржылық лизинг шарттары бойынша кәсіпкер жобаны іске асыруға өз қаражатының (ақшалай қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің) қатысуын, оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен жобаны іске асырудың жалпы құнының 10 %-ынан төмен емес деңгейде қатысуын қамтамасыз етуге тиіс. Кәсіпкердің жобаға өз құралдарымен (ақшалай қаражатпен/жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен) қатысу талаптары ӨҮК шешімінде көрсетіледі.
17. Кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша міндеттемелердің орындалуына жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен қамтамасыз ету ұсынылған жағдайда, бұл мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.
18. Бұл ретте сомасы 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер/ қаржылық лизинг шарттары бойынша жобаны іске асыруға өзінің қатысуы талап етілмейді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылды құрайды. Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалған жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.

"10. Субсидирование ставки вознаграждения осуществляется по новым кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства. Под эффективными инвестиционными проектами, а также проектами, направленными на модернизацию и расширение производства, понимаются проекты, предусматривающие рост дохода и увеличение среднегодовой численности рабочих мест на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения РКС/финансового агентства.
Субсидированию также подлежат кредиты субъектов малого и среднего предпринимательства, выданные (выдаваемые) банками за счет средств ЕНПФ на пополнение оборотных средств и (или) рефинансирование текущих обязательств.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков, в том числе выданным за счет средств ЕНПФ, направленным на пополнение оборотных средств действующим предприятиям, также осуществляется в рамках лимитов, выделенных из республиканского и местных бюджетов. По кредитам, направленным на пополнение оборотных средств, а также рефинансирование текущих обязательств, не требуются увеличение среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям и рост дохода на 10% от соответствующих показателей после реализации проекта.";
пункты 16, 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"16. Предприниматель по кредитам/договорам финансового лизинга свыше 180 млн. тенге должен обеспечить участие в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на уровне не ниже 10% от общей стоимости реализации проекта. Условия участия предпринимателя в проекте собственными средствами (денежными средствами/движимым/недвижимым имуществом) отражаются в решении РКС.
17. В случае предоставления обеспечения исполнения обязательств по кредиту/договору финансового лизинга движимым/недвижимым имуществом, непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не рассматривается как собственное участие в проекте.
18. При этом по кредитам/договорам финансового лизинга, сумма которых не превышает 180 млн. тенге, собственное участие в реализации проекта не требуется.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Срок субсидирования по кредитам/договорам финансового лизинга, направленным на инвестиции, составляет 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования. Срок субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.

2018 жылғы 1 қаңтарға дейін субсидиялау мерзімі үш жылға мақұлданған жобалар бойынша ӨҮК ұзарту мақұлданған күні қолданыста болатын шарттар бойынша қосымша екі жылға ұзартылуы мүмкін (субсидиялаудың жалпы мерзімі жоба бойынша бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап бес жылдан аспайды).
Субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту 3 (үш) жыл өткеннен кейін ӨҮК мақұлдаған кезде республикалық бюджеттен субсидиялау үшін қаражат болған жағдайда ғана, субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 60 күн бұрын ӨҮК-ке қарауға берілген банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның қолдаухаты негізінде жүзеге асырылады.
ӨҮК-тің қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту/ұзартпау туралы шешімі субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 45 күн бұрын қабылдануға тиіс. Бұл ретте ӨҮК қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін банктің/даму банкінің лизингтік компанияның/ кәсіпкердің субсидиялау шартына қосымша келісімге қол қоюын қамтамасыз етеді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның номиналды мөлшерлемесінің 50 %-ын мемлекет субсидиялайтын, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша ғана жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 24-1-тармақпен толықтырылсын:
"24-1. Шекті сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және банктің/лизинтік компанияның кәсіпкер жобасы бойынша шешімі шыққан кезде қолданыста болған базалық сыйақы мөлшерлемесі есепке алынады.";
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Банк/даму банкі/лизингтік компания бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді тиісті қаржы жылы кәсіпкерге уақтылы өтемеген жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тиімді инвестициялық жаңа жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады.
Мыналардың:

По проектам, одобренным до 1 января 2018 года, со сроком субсидирования три года возможна пролонгация на дополнительные два года (общий срок субсидирования – не более пяти лет с момента подписания первого договора субсидирования по проекту) на условиях, действующих на дату одобрения пролонгации РКС.
Продление срока действия договора субсидирования по истечении 3 (три) лет осуществляется на основании ходатайства банка/банка развития/лизинговой компании, поданного на рассмотрение РКС за 60 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования, только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС.
Решение РКС о пролонгации/не пролонгации действующего договора субсидирования должно приниматься за 45 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования. При этом финансовое агентство обеспечивает подписание дополнительного соглашения к договору субсидирования банком/банком развития/лизинговой компанией/ предпринимателем до истечения срока действия действующего договора субсидирования, в случае принятия РКС положительного решения о пролонгации действующего договора субсидирования.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Субсидирование осуществляется только по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 50% от номинальной ставки будет субсидироваться государством, а разница оплачивается предпринимателем.";
дополнить пунктом 24-1 следующего содержания:
"24-1. При расчете предельной ставки вознаграждения учитывается базовая ставка вознаграждения, установленная Национальным Банком Республики Казахстан и действующая на момент решения банка/лизинговой компании по проекту предпринимателя.";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. В случае несвоевременного возмещения банком/банком развития/лизинговой компанией предпринимателю ранее полученных комиссий, сборов и/или иных платежей в соответствующем финансовом году, банк/банк развития/лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Субсидирование части ставки вознаграждения осуществляется по новым кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
Под новыми эффективными инвестиционными проектами, а также проектами, направленными на модернизацию и расширение производства, понимаются проекты:

1) кәсіпкер Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/қаржы агенттігіне өтініш бергенге дейінгі алдыңғы 3 (үш) жылда кірістерінің 20 %-ға өсуіне қол жеткізген орта кәсіпкерлік субъектілерінің;
2) ӨҮК/қаржы агенттігінің шешімі шыққан күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде кірістердің өсуін, жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10%-ға ұлғаюын көздейтін шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары тиімді инвестициялық жаңа жобалар, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобалар деп түсініледі.
Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында, ИИДМБ-да айқындалған өңдеу өнеркәсібінің салаларында және жекелеген қызметтер түрлерінде іске асырылатын жобалар шеңберінде БЖЗҚ қаражаты есебінен айналым қаражатын толықтыруға және (немесе) ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға банктер берген (беретін) шағын және орташа кәсіпкерлік кредиттері де субсидиялауға жатқызылады.
Банктердің кредиттері бойынша, оның ішінде жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға айналым қаражатын толықтыруға бағытталған,
БЖЗҚ қаражаты есебінен берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау да республикалық және жергілікті бюджеттерден бөлінген лимиттер шеңберінде жүзеге асырылады. Айналым қаражатын толықтыруға, сондай-ақ ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген талаптар қолданылмайды.";
40 және 41-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын кредиттің/қаржылық лизинг шартының сомасы бір кәсіпкер үшін 2,5 млрд. теңгеден аспауға тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі.
Бағдарламада белгіленген лимиттер шеңберінде субсидияланатын кредит бойынша негізгі борыш мерзімінен бұрын ішінара/толығымен өтелген жағдайда, кәсіпкерлердің кредиттерін субсидиялауға рұқсат етіледі.
41. Инвестицияларға бағытталған кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылды құрайды. Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалған жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.

1) субъектов среднего предпринимательства, достигшие роста дохода на 20% за предыдущие 3 (три) года до подачи заявления предпринимателем региональному координатору Программы/финансовому агентству;
2) субъектов малого предпринимательства, предусматривающие рост дохода, увеличение среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10% после 2 (два) финансовых лет с даты решения РКС/финансового агентства.
Субсидированию также подлежат кредиты субъектов малого и среднего предпринимательства, выданные (выдаваемые) банками за счет средств ЕНПФ на пополнение оборотных средств и (или) рефинансирование текущих обязательств в рамках проектов, реализуемых в приоритетных секторах экономики в рамках Программы, отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР, и без отраслевых ограничений.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков, в том числе выданным за счет средств ЕНПФ, направленным на пополнение оборотных средств действующим предприятиям, также осуществляется в рамках лимитов, выделенных из республиканского и местного бюджета. По кредитам субъектов частного предпринимательства, направленным на пополнение оборотных средств, а также рефинансирование текущих обязательств, требования, предусмотренные в части второй настоящего пункта, не распространяются.";
пункты 40 и 41 изложить в следующей редакции:
"40. Сумма кредита/договора финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не может превышать 2,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилиированных с ним лиц/компаний.
Допускаются к субсидированию кредиты предпринимателей в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по субсидируемому кредиту в рамках лимитов, установленных Программой.
41. Срок субсидирования по кредитам/договорам финансового лизинга, направленным на инвестиции, составляет 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования. Срок субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.

2018 жылғы 1 қаңтарға дейін субсидиялау мерзімі үш жылға мақұлданған жобалар бойынша ӨҮК ұзарту мақұлданған күні қолданыста болатын шарттар бойынша қосымша екі жылға ұзартылуы мүмкін (субсидиялаудың жалпы мерзімі жоба бойынша бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап бес жылдан аспайды).
Субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту 3 (үш) жыл өткеннен кейін ӨҮК мақұлдаған кезде республикалық бюджеттен субсидиялау үшін қаражат болған жағдайда ғана, субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 60 күн бұрын ӨҮК-ке қарауға берілген банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның қолдаухаты негізінде жүзеге асырылады.
ӨҮК-тің қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту/ұзартпау туралы шешімі субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 45 күн бұрын қабылдануға тиіс. Бұл ретте ӨҮК қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін банктің/даму банкінің лизингтік компанияның/ кәсіпкердің субсидиялау шартына қосымша келісімге қол қоюын қамтамасыз етеді.";
45 және 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында іске асырылатын жобалар бойынша субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның номиналды мөлшерлемесінің 40 %-ын мемлекет субсидиялайтын, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша ғана жүзеге асырылады.
46. ИИДМБ-да айқындалған өңдеу өнеркәсібінің басым салаларында іске асырылатын жобалар бойынша субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның номиналды мөлшерлемесінің 50 %-ын мемлекет субсидиялайтын, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша ғана жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 46-1-тармақпен толықтырылсын:
"46-1. Шекті сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және банктің/лизингтік компанияның кәсіпкер жобасы бойынша шешімі шыққан кезде қолданыста болған базалық сыйақы мөлшерлемесі есепке алынады.";
54, 55 және 56-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын кредиттің/қаржылық лизинг шартының сомасы бір кәсіпкер үшін 2,5 млрд. теңгеден аспауға тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі.

По проектам, одобренным до 1 января 2018 года, со сроком субсидирования три года возможна пролонгация на дополнительные два года (общий срок субсидирования – не более пяти лет с момента подписания первого договора субсидирования по проекту) на условиях, действующих на дату одобрения пролонгации РКС.
Продление срока действия договора субсидирования по истечении 3 (три) лет осуществляется на основании ходатайства банка/банка развития/лизинговой компании, поданного на рассмотрение РКС за 60 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования, только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС.
Решение РКС о пролонгации/не пролонгации действующего договора субсидирования должно приниматься за 45 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования. При этом финансовое агентство обеспечивает подписание дополнительного соглашения к договору субсидирования банком/банком развития/лизинговой компанией/ предпринимателем до истечения срока действия действующего договора субсидирования, в случае принятия РКС положительного решения о пролонгации действующего договора субсидирования.";
пункты 45 и 46 изложить в следующей редакции:
"45. Субсидирование по проектам, реализуемым в приоритетных секторах экономики в рамках Программы, осуществляется только по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 40% от номинальной ставки компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
46. Субсидирование по проектам, реализуемым в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности, определенных ГПИИР, осуществляется только по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 50% от номинальной ставки компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.";
дополнить пунктом 46-1 следующего содержания:
"46-1. При расчете предельной ставки вознаграждения учитывается базовая ставка вознаграждения, установленная Национальным Банком Республики Казахстан и действующая на момент решения банка/лизинговой компании по проекту предпринимателя.";
пункты 54, 55 и 56 изложить в следующей редакции:
"54. Сумма кредита/договора финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не может превышать 2,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилиированных с ним лиц/компаний.

Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау жүзеге асырылатын валюталық кредиттер бойынша сомалар бір кәсіпкер үшін 2,5 млрд. теңгеге балама мөлшерден аспауы керек және олармен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешек ескерілмей есепке алынады.
Бағдарламада белгіленген лимиттер шеңберінде субсидияланатын кредит бойынша негізгі борыш мерзімінен бұрын ішінара/толығымен өтелген жағдайда, кәсіпкерлердің кредиттерін субсидиялауға рұқсат етіледі.
55. 750 млн. теңгеден бастап 2,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қазіргі жұмыс орындарына қатысты кемінде 10 % жаңа (тұрақты) жұмыс орындарын құру шартымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте жаңадан құрылатын жұмыс орындарының 50 %-ын халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген 29 жасқа дейінгі жастар үшін құру ұсынылады.
Жаңа тұрақты жұмыс орындарын құрудың шекті күні ӨҮК шешімінде көрсетіледі.
56. Кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылды құрайды. Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалған жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
2018 жылғы 1 қаңтарға дейін субсидиялау мерзімі үш жылға мақұлданған жобалар бойынша ӨҮК ұзарту мақұлданған күні қолданыста болатын шарттар бойынша қосымша екі жылға ұзартылуы мүмкін (субсидиялаудың жалпы мерзімі жоба бойынша бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап бес жылдан аспайды).
Субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту 3 (үш) жыл өткеннен кейін ӨҮК мақұлдаған кезде республикалық бюджеттен субсидиялау үшін қаражат болған жағдайда ғана, субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 60 күн бұрын ӨҮК-ке қарауға берілген банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның қолдаухаты негізінде жүзеге асырылады.
ӨҮК-тің қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту/ұзартпау туралы шешімі субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 45 күн бұрын қабылдануға тиіс. Бұл ретте ӨҮК қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін банктің/даму банкінің лизингтік компанияның/ кәсіпкердің субсидиялау шартына қосымша келісімге қол қоюын қамтамасыз етеді.";
59-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

Суммы по валютным кредитам, по которым осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не могут превышать эквивалентного размера 2,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитываются без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилиированных с ним лиц/компаний.
Допускаются к субсидированию кредиты предпринимателей в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по субсидируемому кредиту в рамках лимитов, установленных Программой.
55. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга от 750 млн. до 2,5 млрд. тенге осуществляется при условии создания не менее 10 % новых (постоянных) рабочих мест по отношению к действующим.
При этом 50 % от вновь создаваемых рабочих мест рекомендуется создавать для молодежи до 29 лет, зарегистрированной в центрах занятости населения.
Предельная дата создания новых постоянных рабочих мест отражается в решении РКС.
56. Срок субсидирования по кредитам/договорам финансового лизинга, направленным на инвестиции, составляет 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования. Срок субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
По проектам, одобренным до 1 января 2018 года, со сроком субсидирования три года возможна пролонгация на дополнительные два года (общий срок субсидирования – не более пяти лет с момента подписания первого договора субсидирования по проекту) на условиях, действующих на дату одобрения пролонгации РКС.
Продление срока действия договора субсидирования по истечении 3 (три) лет осуществляется на основании ходатайства банка/банка развития/лизинговой компании, поданного на рассмотрение РКС за 60 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования, только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС.
Решение РКС о пролонгации/не пролонгации действующего договора субсидирования должно приниматься за 45 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования. При этом финансовое агентство обеспечивает подписание дополнительного соглашения к договору субсидирования банком/банком развития/лизинговой компанией/ предпринимателем до истечения срока действия действующего договора субсидирования, в случае принятия РКС положительного решения о пролонгации действующего договора субсидирования.";
часть первую пункта 59 изложить в следующей редакции:

"59. Субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның номиналды мөлшерлемесінің 30 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін банк кредиттері бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін.";
63-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Субсидиялау банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның номиналды мөлшерлемесінің 40 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін қаржылық лизингінің шарттары бойынша да жүзеге асырылуы мүмкін. Бұл ретте лизингтік компания/банк комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, қаржылық лизинг шартын жасасумен байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өндіріп алмайды:";
мынадай мазмұндағы 63-1-тармақпен толықтырылсын:
"63-1. Шекті сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және банктің/лизингтік компанияның кәсіпкер жобасы бойынша шешімі шыққан кезде қолданыста болған базалық сыйақы мөлшерлемесі есепке алынады.";
67 және 68-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Банк/даму банкі/лизингтік компания жобаның қаржы-экономикалық тиімділігіне бағалау жүргізеді және кредит/лизинг беру немесе кредит/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесін Бағдарламада белгіленген мөлшерге дейін төмендету туралы оң шешім болған жағдайда, қаржы агенттігіне хабарлай отырып, үш жұмыс күні ішінде кәсіпкерге жобаны кредиттеуге/қаржылық лизинг шартын жасасуға дайын екендігі туралы жазбаша жауап жолдайды.
68. Банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның оң шешімі бар кәсіпкер
180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер бойынша қаржы агенттігіне, 180 млн. теңгеден жоғары кредиттер бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне Субсидиялау қағидаларының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша кәсіпкердің өтініш-сауалнамасымен жүгінеді, оған мынадай құжаттарды қоса береді:
1) кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік/заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірме);
2) кәсіпкердің жобаны іске асыруының бизнес-жоспары, онда 180 млн. теңгеден жоғары кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-ы деңгейінде жобаны іске асыруға өзінің құралдарының (ақша қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің), оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылған үшінші тұлғалардың мүлкімен қатысуын қамтамасыз ету мерзімдері, сондай-ақ Бағдарламаның бірінші бағытының шеңберінде қатысуға өтініш берген жағдайда Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде кәсіпкердің/шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары бойынша – ӨҮК/ қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жылдан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде кірістердің және жұмыс орындарының орташа жылдық санының
10 %-ға ұлғаюына қол жеткізу кезеңдері қамтылады;

"59. Субсидирование может осуществляться только по кредитам банка с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 30% от номинальной ставки компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.";
абзац первый пункта 63 изложить в следующей редакции:
"63. Субсидирование также может осуществляться по договорам финансового лизинга лизинговых компаний/банка/банка развития с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 40% от номинальной ставки компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель. При этом лизинговая компания/банк не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с заключением договора финансового лизинга, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей:";
дополнить пунктом 63-1 следующего содержания:
"63-1. При расчете предельной ставки вознаграждения учитывается базовая ставка вознаграждения, установленная Национальным Банком Республики Казахстан, действующая на момент решения банка/лизинговой компании по проекту предпринимателя.";
пункты 67 и 68 изложить в следующей редакции:
"67. Банк/банк развития/лизинговая компания проводят оценку финансово-экономической эффективности проекта и, в случае положительного решения о предоставлении кредита/лизинга или понижении ставки вознаграждения по кредиту/лизингу до размера, установленного Программой, в течение трех рабочих дней направляют письменный ответ предпринимателю о готовности кредитовать проект/заключить договор финансового лизинга с уведомлением финансового агентства.
68. Предприниматель с положительным решением банка/банка развития/лизинговой компании обращается по кредитам не более 180 млн. тенге к финансовому агентству, по кредитам свыше 180 млн. тенге к региональному координатору программы с заявлением-анкетой предпринимателя по форме, согласно приложению 2 к Правилам субсидирования, к которому прилагает следующие документы:
1) свидетельство о государственной регистрации предпринимателя/ справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копию, заверенную печатью/подписью предпринимателя);
2) бизнес-план реализации проекта предпринимателя, содержащий по кредитам/договорам финансового лизинга свыше 180 млн. тенге сроки обеспечения участия в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение, на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта, а также в случае подачи заявления на участие в рамках первого направления Программы по проектам предпринимателей/субъектов малого предпринимательства в рамках второго направления Программы – этапы по достижению роста дохода и увеличения среднегодовой численности рабочих мест на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения РКС/уполномоченного органа финансового агентства;

3) кірістің 20%-ға өсуі туралы талдау жасауға мүмкіндік беретін салық декларациясының көшірмесін ұсына отырып, кәсіпкердің – орта кәсіпкерлік субъектісінің соңғы үш қаржылық жылдағы қаржылық есептерінің көшірмесі. Орта кәсіпкерлік субъектілері кәсіпкерлік қызметін үш жылдан аз жүзеге асырған жағдайда ақпарат кәсіпкерлік қызметті нақты жүзеге асырған кезең үшін беріледі (Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде қатысуға өтінім берген жағдайда);
4) салық органынан өтініш берілетін күнге дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей берілген бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқ екені туралы анықтама;
5) тауарларды/өнімді экспорт режимінде шығаруды жүзеге асырған кеден органының белгілері қойылған кедендік жүк декларациялары (Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде қатысуға өтініш берген жағдайда);
6) Қазақстан Республикасының кедендік шекарасындағы өткізу пунктінде орналасқан кеден органының белгілері қойылған тауарға ілеспе құжаттар (Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде қатысуға өтініш берген жағдайда);
7) соңғы есепті кезеңдегі валюталық пайданың тиісті деңгейінің бар-жоғын растайтын құжаттар (Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде қатысуға өтініш берген жағдайда);
8) банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның Бағдарламаға қатысуға мүмкіндік беретін шарттарда кәсіпкерге кредит беру/қаржылық лизинг шартын жасасу немесе кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесін төмендету мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хаты.
Кәсіпкер Бағдарламаға қатысуға өтінімді дайындау және құжаттарды жинау мәселелері бойынша консультациялық қолдау үшін Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне жүгінуге құқылы.";
мынадай мазмұндағы 68-1-тармақпен толықтырылсын:
"68-1. Банк/даму банкі/лизингтік компания кәсіпкердің жобасы бойынша оң шешім қабылдаған жағдайда қаржы агенттігіне Субсидиялау қағидаларына
2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкердің субсидия беруге арналған өтініш-сауалнамасын қоса алғанда Субсидиялау қағидаларында көзделген құжаттармен қоса бере отырып ілеспе хат жібереді.";
69-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 70-1-тармақпен толықтырылсын:
"70-1. Қаржы агенттігі құжаттарды алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) кәсіпкердің жобасын Бағдарламаның шарттарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді;
2) кәсіпкерлердің өтініштері туралы ақпаратты, Субсидиялау қағидаларына 8-қосымшада белгіленген (бұдан әрі – ақпарат) нысан бойынша толтырады;

3) копию финансовых отчетов предпринимателя/субъекта среднего предпринимательства за последние три финансовых года с приложением копии налоговой декларации, позволяющей сделать анализ о приросте дохода на 20%. В случае осуществления субъектами среднего предпринимательства предпринимательской деятельности менее трех лет, информация представляется за период фактического осуществления предпринимательской деятельности (в случае подачи заявления на участие в рамках второго направления Программы);
4) справку из налогового органа об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее, чем за 30 календарных дней до даты обращения;
5) грузовые таможенные декларации с отметками таможенного органа, осуществившего выпуск товаров/продукции в режиме экспорта (в случае подачи заявления на участие в рамках третьего направления Программы);
6) товаросопроводительные документы с отметкой таможенного органа, расположенного в пункте пропуска на таможенной границе Республики Казахстан (в случае подачи заявления на участие в рамках третьего направления Программы);
7) документы, подтверждающие наличие соответствующего уровня валютной выручки за последний отчетный период (в случае подачи заявления на участие в рамках третьего направления Программы);
8) письмо банка/банка развития/лизинговой компании с положительным решением о возможности предоставления кредита/заключения договора финансового лизинга или понижения ставки вознаграждения по кредиту/договору финансового лизинга предпринимателя на условиях, позволяющих участвовать в Программе.
Предприниматель может обратиться к местному координатору Программы за получением консультационной поддержки по вопросам подготовки заявки и сбора документов для участия в Программе.";
дополнить пунктом 68-1 следующего содержания:
"68-1. Банк/банк развития/лизинговая компания в случае принятия положительного решения по проекту предпринимателя направляет финансовому агентству сопроводительное письмо с приложением к нему пакета документов, предусмотренных Правилами субсидирования, включая заявление-анкету предпринимателя на предоставление субсидии согласно приложению 2 к Правилам субсидирования.";
пункт 69 исключить;
дополнить пунктом 70-1 следующего содержания:
"70-1. Финансовое агентство после получения документов в течение 3 (трех) рабочих дней:
1) проверяет проект предпринимателя на предмет соответствия условиям Программы;
2) заполняет информацию о заявках предпринимателей по форме, установленной в приложении 8 к Правилам субсидирования (далее – информация);

3) қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына толық құжаттар топтамасын қоса отырып ақпаратты енгізеді.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Құжаттар топтамасы толық берілмеген, белгіленген нысандарға сәйкес емес құжаттар берілген жағдайларда не берілген құжаттарға ескертулер болған және (немесе) қосымша ақпарат беру қажет болған жағдайларда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі анықталған ескертулерді және/немесе ақпаратты ұсыну туралы сұратуды үш күндік мерзімде кәсіпкерге пысықтау үшін ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып жолдайды. Бұл ретте, осы Қағидалардың 70-тармағында көрсетілген құжаттарды қарау қайтадан басталады.
Құжаттар топтамасы бойынша кемшіліктер болмаған жағдайда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кәсіпкердің жобасын ӨҮК қарауына жолдайды.";
мынадай мазмұндағы 71-1-тармақпен толықтырылсын:
"71-1. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған немесе белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайларда, қаржы агенттігі
1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға/кәсіпкерге пысықтау үшін қайтарады. Құжаттар топтамасы бойынша кемшіліктер болмаған жағдайда, қаржы агенттігі кәсіпкердің жобасын қаржы агенттігінің уәкілетті органының отырысына шығарады.";
72, 73 және 74-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"72. ӨҮК отырысы жобалардың қалыптастырылу шамасына қарай, бірақ айына 1 (бір) реттен сиретпей өткізіледі. ӨҮК мүшелерінің саны он екі адамнан аспауға тиіс, олардың кемінде 50 % кәсіпкерлер қоғамдастығы болуға тиіс.
ӨҮК отырысы ӨҮК мүшелері санының кемінде үштен екісі (кворум) қатысқан жағдайда өткізіледі. Шешімдерді қатысушылардың жалпы санының кемінде үштен екісі қабылдайды.
Отырыстар өткізу тәртібі, қаржы агенттігінің уәкілетті органы мүшелерінің саны қаржы агенттігінің ішкі құжаттарында айқындалады.
73. ӨҮК/ қаржы агенттігінің уәкілетті органы жобаларды тиісті қаржы жылы субсидиялау үшін бюджет қаражаты болған жағдайда ғана қарайды.
74. 180 млн. теңгеден астам кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша ӨҮК өткізетін отырыс шеңберінде мынадай іс-шараларды:
1) кәсіпкердің және ол іске асыратын жобалардың Бағдарламаның өлшемшарттарына сәйкестігін тексеруді;
2) ӨҮК мүшелері арасында кәсіпкердің жобасын және қоса берілетін құжаттарды, оның ішінде кәсіпкердің басқа мемлекеттік бағдарламаларға қатысуы, мемлекеттік даму институттары арқылы мемлекеттік қолдаудың өзге де шараларын пайдалануы туралы өтініш-сауалнамасында көрсетілген ақпаратты қарайды және талқылауды жүзеге асырады;

3) вносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию с приложением полного пакета документов.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. В случаях представления неполного пакета документов, представления документов, не соответствующих установленным формам, либо наличия замечаний к представленным документам и (или) необходимости представления дополнительной информации, выявленные замечания и/или запрос о представлении информации региональным координатором Программы в трехдневный срок направляются предпринимателю с указанием конкретных недостатков по предоставленным документам для доработки. При этом срок рассмотрения документов, указанный в пункте 70 настоящих Правил субсидирования, возобновляется.
В случае отсутствия недостатков по пакету документов, региональный координатор Программы выносит проект предпринимателя на рассмотрение РКС.";
дополнить пунктом 71-1 следующего содержания:
"71-1. В случаях представления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, финансовое агентство в течение 1 (одного) рабочего дня возвращает банку/банку развития/лизинговой компании/предпринимателю представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки. В случае отсутствия недостатков по пакету документов, финансовое агентство выносит проект предпринимателя на заседание уполномоченного органа финансового агентства.";
пункты 72, 73 и 74 изложить в следующей редакции:
"72. Заседание РКС проводится по мере формирования проектов, но не реже 1 (один) раз в месяц. Количество членов РКС должно быть не более двенадцати человек, из которых не менее 50 % должны быть представлены предпринимательским сообществом.
Заседание РКС проводится при присутствии на нем не менее двух третей от количества членов РКС (кворум). Решение принимается не менее чем двумя третями от общего числа присутствующих.
Порядок проведения заседаний, количество членов уполномоченного органа финансового агентства определяются внутренними документами финансового агентства.
73. РКС/уполномоченный орган финансового агентства рассматривают проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем финансовом году.
74. В рамках проводимого заседания РКС по кредитам/договорам финансового лизинга свыше 180 млн. тенге осуществляет следующие мероприятия:
1) проверку соответствия предпринимателя и реализуемых им проектов критериям Программы;
2) рассмотрение и обсуждение между членами РКС проекта предпринимателя и прилагаемых документов, в том числе информацию, указанную в заявлении-анкете предпринимателя, об участии в других государственных программах, использовании иных мер государственной поддержки через государственные институты развития;

3) кәсіпкердің жобасын қараған кезде ӨҮК қажет болған жағдайда банктен/даму банкінен/лизингтік компаниядан жобаны неғұрлым толық талдау және шешім қабылдау үшін қажетті қосымша мәліметтер мен құжаттарды сұратады. Бұл жағдайда кәсіпкердің құжаттары Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне пысықтау үшін қайтарылады және ӨҮК кезекті отырысында қайта қаралуға тиіс;
4) талқылау нәтижелері бойынша ӨҮК кәсіпкерді субсидиялау мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Субсидиялау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді, бұл ретте хаттамада кәсіпкерлердің Бағдарламаға қатыстырудан бас тарту себебі міндетті түрде көрсетілуге тиіс;
5) ӨҮК оң шешім қабылдаған жағдайда ӨҮК хаттамасында: ӨҮК шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржылық жылдан кейін кәсіпкерлердің кірістің өсуіне және міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын 10 %-ға ұлғайтуға қолжеткізу бойынша міндеттемесі (кәсіпкердің Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде жобалар бойынша, сондай-ақ Бағдарламаның екінші бағыты шеңберіндегі кәсіпкерлердің – шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары бойынша); кәсіпкерлердің /орта кәсіпкерлік субъектілерінің Бағдарламаның екінші бағыты шеңберіндегі өңірлік Бағдарлама үйлестірушісіне өтінім бергенге дейін өткен 3 (үш) жылдағы кірісінің 20 %-ға өсуіне қол жеткізу туралы ақпарат көрсетіледі.
6) ӨҮК оң шешім қабылдаған жағдайда ӨҮК хаттамасында жобаны іске асыруға өз қаражатымен (ақшалай қаражатымен, жылжымалы/ жылжымайтын мүлкімен), оның ішінде қамтамасыз етілуге ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен жобаны іске асырудың жалпы құнының 10 %-нан төмен емес деңгейде қатысуын қамтамасыз ету мерзімі көрсетіледі.
Бұл ретте ӨҮК мүшелерінің бәрі хаттамаға қол қойған кезге дейін хатшы мен ӨҮК төрағасының қолы қойылған ӨҮК хаттамасынан үзіндіні ұсынуға жол беріледі.";
мынадай мазмұндағы 74-1-тармақпен толықтырылсын:
"74-1. 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша қаржы агенттігі құжаттар топтамасы бар ақпарат түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) кәсіпкердің және олар іске асыратын жобалардың Бағдарламаның өлшемшарттарына сәйкестігін тексеруді;
2) кәсіпкердің жобасын және қоса берілетін құжаттарды, оның ішінде кәсіпкердің басқа мемлекеттік бағдарламаларға қатысуы, мемлекеттік даму институттары арқылы мемлекеттік қолдаудың өзге де шараларын пайдалануы туралы өтініш-сауалнамасында көрсетілген ақпаратты қарауды;

3) при рассмотрении проекта предпринимателя РКС при необходимости запрашивает у банка/банка развития/лизинговой компании дополнительные сведения и документы, необходимые для более полного анализа проекта и принятия решения. В данном случае документы предпринимателя возвращаются на доработку региональному координатору Программы и подлежат повторному рассмотрению на очередном заседании РКС;
4) по результатам обсуждения РКС принимает решение о возможности/невозможности субсидирования предпринимателя, которое оформляется протоколом в течение 3 (три) рабочих дней с даты проведения заседания РКС по форме согласно приложению 4 к Правилам субсидирования, при этом в протоколе обязательно должна быть указана причина отклонения предпринимателя от участия в Программе;
5) в случае принятия положительного решения РКС, в протоколе РКС указываются: обязательство предпринимателей по достижению роста дохода и увеличения среднегодовой численности рабочих мест на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения РКС (по проектам предпринимателей в рамках первого направления Программы, а также по проектам предпринимателей /субъектов малого предпринимательства в рамках второго направления Программы); информация о достижении предпринимателями - субъектами среднего предпринимательства роста дохода на 20 % за предыдущие 3 (три) года до подачи заявки региональному координатору Программы в рамках второго направления Программы;
6) в случае принятия положительного решения РКС, в протоколе РКС указываются сроки обеспечения участия в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение, на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта.
При этом допускается представление выписки из протокола РКС за подписью секретаря и председателя РКС до момента подписания протокола всеми членами РКС.";
дополнить пунктом 74-1 следующего содержания:
"74-1. Финансовое агентство по кредитам/договорам финансового лизинга не более 180 млн. тенге в течение 1 (одного) рабочего дня с даты поступления информации с пакетом документов осуществляет следующие мероприятия:
1) проверку соответствия предпринимателя и реализуемых им проектов критериям Программы;
2) рассмотрение проекта предпринимателя и прилагаемых документов, в том числе информацию, указанную в заявлении-анкете предпринимателя, об участии в других государственных программах, использовании иных мер государственной поддержки через государственные институты развития;

3) кәсіпкердің жобасын қарау кезінде қаржы агенттігі қажет болған кезде банктен/даму банкінен/лизингтік компаниядан жобаны неғұрлым толық талдау және шешім қабылдау үшін қажетті қосымша мәліметтер мен құжаттарды сұратады. Бұл жағдайда кәсіпкердің құжаттары пысықтау үшін кәсіпкерге қайтарылады және қайта қаралуға тиіс;
4) қарау нәтижелері бойынша кәсіпкерге субсидия беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды;
5) қаржы агенттігінің уәкілетті органы отырыс өткізген күннен бастап
1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттаманы ресімдейді және қол қояды;
6) уәкілетті орган/қаржы агенттігінің органы оң шешім қабылдаған жағдайда шешімде қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің кірістің өсуіне және міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын
10 %-ға ұлғайтуға қол жеткізу бойынша міндеттемесі (кәсіпкердің Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберіндегі жобалары бойынша, сондай-ақ Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің/шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары бойынша); кәсіпкерлердің/орта кәсіпкерлік субъектілерінің Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде қаржы агенттігіне өтінім бергенге дейін өткен 3 (үш) жылдағы кірісінің 20 %-ға өсуіне қол жеткізу туралы ақпарат көрсетіледі.
Бұл ретте хаттамаға қаржы агенттігінің уәкілетті органының барлық мүшелері қол қойғанға дейін қаржы агенттігінің уәкілетті органы отырысы хаттамасынан хатшының және қаржы агенттігінің уәкілетті органы төрағасының қолы қойылған үзіндіні табыс етуге жол беріледі.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК мүшелері ӨҮК хаттамасына/хаттамадан үзіндіге қол қойғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде ӨҮК хаттамасының көшірмесін/хаттамасының үзіндісін банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға/кәсіпкерге және қаржы агенттігіне жібереді.";
мынадай мазмұндағы 75-1-тармақпен толықтырылсын:
"75-1. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде шешімнің/хаттаманың/хаттама үзіндісінің көшірмесін банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға және кәсіпкерге жолдайды.";
76 және 77-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"76. ӨҮК/қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешімінің әрекет ету мерзімі – ӨҮК/қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешімі шыққан күннен бастап 6 ай.
77. Банк/даму банкі/лизингтік компания Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен/қаржы агенттігінен ӨҮК/қаржы агенттігі уәкілетті органының хаттамасын/шешімін алғаннан кейін және субсидиялау туралы оң шешім болған кезде қаржы агенттігі, банк/даму банкі/лизингтік компания және кәсіпкер арасында субсидиялау шарты жасалады, оған сәйкес қаржы агенттігі банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға субсидиялау шартының өтеу кестесіне сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін төлеуді жүзеге асырады.";

3) при рассмотрении проекта предпринимателя финансовое агентство при необходимости запрашивает у банка/банка развития/лизинговой компании дополнительные сведения и документы, необходимые для более полного анализа проекта и принятия решения. В данном случае документы предпринимателя возвращаются на доработку предпринимателю и подлежат повторному рассмотрению;
4) по результатам рассмотрения принимает решение о возможности/невозможности субсидирования предпринимателя;
5) оформляет и подписывает протокол в течение 1 (одного) рабочего дня с даты проведения заседания уполномоченным органом финансового агентства;
6) в случае принятия положительного решения уполномоченным лицом/органом финансового агентства, в решении указываются: обязательство предпринимателей по достижении роста дохода и увеличения среднегодовой численности рабочих мест на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках первого направления Программы, а также по проектам предпринимателей - субъектов малого предпринимательства в рамках второго направления Программы); информация о достижении предпринимателями /субъектами среднего предпринимательства роста дохода на 20 % за предыдущие 3 (три) года до подачи заявки финансовому агентству в рамках второго направления Программы.
При этом допускается представление выписки из протокола заседания уполномоченного органа финансового агентства за подписью секретаря и председателя уполномоченного органа финансового агентства до момента подписания протокола всеми членами уполномоченного органа финансового агентства.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Региональный координатор Программы в течение 1 (один) рабочего дня после подписания протокола членами РКС/выписки из протокола РКС направляет копию протокола/выписки из протокола РКС банку/банку развития/лизинговой компании/предпринимателю и финансовому агентству.";
дополнить пунктом 75-1 следующего содержания:
"75-1. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства направляет копию решения/протокола/выписки из протокола банку/банку развития/лизинговой компании и предпринимателю.";
пункты 76 и 77 изложить в следующей редакции:
"76. Срок действия решения РКС/уполномоченного органа финансового агентства – 6 месяцев с даты решения РКС/уполномоченного органа финансового агентства.
77. После получения банком/банком развития/лизинговой компанией от регионального координатора Программы/финансового агентства протокола/решения РКС/уполномоченного органа финансового агентства и при положительном решении о субсидировании между финансовым агентством, банком/банком развития/лизинговой компанией и предпринимателем заключается договор субсидирования, согласно которому финансовое агентство осуществляет выплату банку/банку развития/лизинговой компании части ставки вознаграждения, в соответствии с графиком погашения к договору субсидирования.";

79-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) банк/даму банкі/лизингтік компания:
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен/қаржы агенттігінен үлгі жобалар бойынша хаттаманы/шешімді алған сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде;
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен/қаржы агенттігінен ерекше шарттары бар жобалар бойынша хаттаманы алған сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде жасайды;";
80, 81, 82, 83 және 84-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Егер банк/даму банкі/лизингтік компания осы Субсидиялау қағидаларының 79-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде субсидиялау шартын уақтылы жасамаған жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания қаржы агенттігі мен Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін кідірту себептерін түсіндіре отырып, ресми хатпен хабардар етеді.
81. Егер банктік қарыз шартының/қаржылық лизинг шартының және/немесе субсидиялау шартының талаптары ӨҮК шешіміне және/немесе Бағдарлама талаптарына сәйкес келмесе, қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте қаржы агенттігі Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін, банкті/даму банкін/лизингтік компанияны және кәсіпкерді хабардар етеді.
82. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі мен банк/даму банкі/лизингтік компания ескертулерді жойған жағдайда, қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қояды.
83. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі мен банк/даму банкі/лизингтік компания қаржы агенттігінің ескертулерімен келіспеген жағдайда, онда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі түпкілікті шешім қабылдау үшін осы мәселені ӨҮК-ке шығарады.
84. Субсидиялау шарты оған кәсіпкер, банк/даму банкі/лизингтік компания және қаржы агенттігі қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Бұл ретте субсидиялау мерзімінің басталуы субсидиялау шарты күніне дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын субсидиялау шартында белгіленуі мүмкін, бірақ ӨҮК шешімі күнінен бұрын бола алмайды.";
99, 100, 101, 102 және 103-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Егер банк/даму банкі/лизингтік компания қолданыстағы банктік қарыз шартының/қаржылық лизинг шартының талаптарын (сыйақы мөлшерлемесі, төлемдерді төлеу бойынша жеңілдікті кезең/мерзімін кейінге қалдыру, өтеу мерзімі, кәсіпкердің атауын өзгерту/борышты аудару) өзгерткен жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания 180 млн. теңгеден асатын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша – Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне, 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, олар өз кезегінде 5 (бес) жұмыс күні ішінде толық құжаттар топтамасымен қоса қаржыландырудың қолданыстағы талаптарының өзгеруі жөніндегі ақпаратты ӨҮК/қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады. Қарау нәтижелері бойынша ӨҮК/қаржы агенттігінің уәкілетті органы қаржыландырудың қолданыстағы шарттарына өзгерістер енгізудің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен (Субсидиялау қағидаларына 4-қосымша) немесе қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап қаржы агенттігінің шешімімен ресімделеді. Бұл ретте қаржыландыру шарттарында болған өзгерістер хаттамада/шешімде анық көрсетілуі тиіс.
180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК мүшелері ӨҮК хаттамасына/хаттамадан үзіндіге қол қойғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде ӨҮК хаттамасының көшірмесін/хаттамадан үзіндіні банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға және қаржы агенттігіне жібереді.
180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер бойынша қаржы агенттігі уәкілетті орган шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттаманың көшірмесін/хаттаманың үзіндісін/шешімнің үзіндісін банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға жібереді.

подпункт 1) пункта 79 изложить в следующей редакции:
"1) банком/банком развития/лизинговой компанией:
в течение 5 рабочих дней с момента получения протокола/решения от регионального координатора Программы/финансового агентства по типовым проектам;
в течение 10 рабочих дней с момента получения протокола от регионального координатора Программы/финансового агентства по проектам, имеющим особые условия;";
пункты 80, 81, 82, 83 и 84 изложить в следующей редакции:
"80. В случае, если банк/банк развития/лизинговая компания несвоевременно заключают договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 79 настоящих Правил субсидирования, то банк/банк развития/ лизинговая компания уведомляют финансовое агентство и регионального координатора Программы официальным письмом с разъяснением причин задержки.
81. В случае, если условия договора банковского займа/договора финансового лизинга и/или договора субсидирования не соответствуют решению РКС и/или условиям Программы, финансовое агентство не подписывает договор субсидирования. При этом финансовое агентство уведомляет регионального координатора Программы, банк/банк развития/лизинговую компанию и предпринимателя.
82. В случае устранения региональным координатором Программы и банком/банком развития/лизинговой компанией замечаний, финансовое агентство подписывает договор субсидирования.
83. В случае несогласия регионального координатора Программы и банка/банка развития/ лизинговой компании с замечаниями финансового агентства, региональный координатор Программы выносит данный вопрос на РКС для принятия окончательного решения.
84. Договор субсидирования вступает в силу с даты подписания его предпринимателем, банком/банком развития/лизинговой компанией и финансовым агентством. При этом начало срока субсидирования может быть установлено в договоре субсидирования не более чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты договора субсидирования, но не ранее даты решения РКС.";
пункты 99, 100, 101, 102 и 103 изложить в следующей редакции:
"99. В случае, если банк/банк развития/лизинговая компания меняет условия (ставка вознаграждения, льготный период/предоставление отсрочки по оплате платежей, дата погашения, изменение наименования предпринимателя/ перевод долга) действующего договора банковского займа/договора финансового лизинга, банк/банк развития/лизинговая компания направляют соответствующее уведомление по кредитам/договорам финансового лизинга свыше 180 млн. тенге региональному координатору Программы, по кредитам/договорам финансового лизинга не более 180 млн. тенге финансовому агентству, которые в свою очередь в течение 5 (пять) рабочих дней выносят на рассмотрение РКС/уполномоченного органа финансового агентства информацию по изменениям условий в действующие условия финансирования с приложением полного пакета документов. По результатам рассмотрения РКС/уполномоченный орган финансового агентства принимает решение о возможности/невозможности внесения изменений в действующие условия финансирования, которое оформляется протоколом в течение 2 (два) рабочих дней с даты проведения заседания РКС (приложение 4 к Правилам субсидирования) или решением финансового агентства с даты решения уполномоченного органа финансового агентства. При этом произведенные изменения условий финансирования должны быть четко отражены в протоколе/решении.
Региональный координатор Программы по кредитам свыше 180 млн. тенге в течение 1 (один) рабочего дня после подписания протокола членами РКС/выписки из протокола РКС направляет копию протокола/выписки из протокола РКС банку/банку развития/лизинговой компании, финансовому агентству.
Финансовое агентство по кредитам не более 180 млн. тенге в течение 1 (один) рабочего после принятия решения уполномоченным органом направляет копию протокола/выписки из протокола/решения банку/банку развития/лизинговой компании.

Қолданыстағы банктік қарыз шартының/қаржылық лизинг шартының талаптарындағы өзге өзгерістер туралы банк/даму банкі/лизингтік компания 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша – Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін және 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер бойынша қаржы агенттігін тиісті хатпен хабардар етеді, олар өз кезегінде 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржыландырудың қолданыстағы талаптарына енгізілетін өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және қаржыландыру талаптарына енгізілген өзгерістерді хатпен келіседі немесе келісуден бас тартады.
Бұл ретте қаржыландыру шарттарында болған өзгерістер (келісуден бас тарту) келісу хатында анық көрсетілуге тиіс.
100. Кәсіпкер қайтыс болған жағдайда банк/даму банкі/лизингтік компания кәсіпкердің қайтыс болғаны туралы мәліметтерді (ақпаратты) алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, ол мұрагер(лер)дің мұрагерлік құқығы басталған сәтке дейін субсидиялауды уақытша тоқтату бойынша ақпаратты ӨҮК/қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады. Мұрагер(лер)дің мұрагерлік құқығы басталған жағдайда субсидиялауды қайта бастау туралы мәселе ӨҮК/қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарылады.
101. Бағдарлама шеңберінде субсидиялауға бөлінген және ағымдағы қаржы жылында Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері/қаржы агенттігі пайдаланбаған қаражатты кезекті қаржы жылында жобаларды, оның ішінде кезекті қаржы жылында мақұлданған жобаларды субсидиялауға пайдалануға болады.
102. 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша субсидиялауды тоқтату және қайта бастау туралы шешімді қаржы агенттігінің өтінімдері (хабарламалары) негізінде ӨҮК қабылдайды. 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер бойынша субсидиялауды тоқтату және қайта бастау туралы шешімді банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның өтінімдері (хабарламалары) негізінде қаржы агенттігінің уәкілетті органы қабылдайды.
2018 жылғы 1 қаңтарға дейін ӨҮК-де мақұлданған, 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша кәсіпкерліктің жобасын тоқтату/қайта бастау мәселелерін қарау ӨКҮ-ге шығарылады.
103. 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша мынадай:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті мақсатсыз пайдалану;
2) кәсіпкердің субсидиялау жүзеге асырылатын қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын алмауы;

Об иных изменениях условий действующего договора банковского займа/договора финансового лизинга банк/банк развития/лизинговая компания соответствующим письмом уведомляют по кредитам свыше 180 млн. тенге регионального координатора Программы и по кредитам не более 180 млн. тенге финансовое агентство, которые в свою очередь в течение 7 (семь) рабочих дней принимают решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывают произведенные изменения условий финансирования или отказывают в согласовании.
При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) должны быть четко отражены в письме согласования.
100. В случае смерти предпринимателя, банк/банк развития/лизинговая компания после получения сведений (информации) о смерти предпринимателя в течение 2 (два) рабочих дней направляют соответствующее уведомление региональному координатору Программы/финансовому агентству, который выносит на рассмотрение РКС/уполномоченного органа финансового агентства информацию по временному прекращению субсидирования до момента вступления в права наследования наследником (-ами). В случае вступления в права наследования наследником (-ами), вопрос о возобновлении субсидирования выносится на рассмотрение РКС/уполномоченного органа финансового агентства.
101. Средства, выделенные на субсидирование в рамках Программы и не использованные региональными координаторами Программы/финансовым агентством в текущем финансовом году, могут быть использованы в очередном финансовом году на субсидирование проектов, в том числе одобренных в очередном финансовом году.
102. По кредитам свыше 180 млн. тенге решение о прекращении и возобновлении субсидирования принимается РКС на основании ходатайств (уведомлений) финансового агентства. По кредитам не более 180 млн. тенге решение о прекращении и возобновлении субсидирования принимается уполномоченным органом финансового агентства на основании ходатайств (уведомлений) банка/банка развития/лизинговой компании.
Рассмотрение вопросов по прекращению/возобновлению проекта предпринимателя по кредитам/договорам финансового лизинга не более 180 млн. тенге, одобренных на РКС до 1 января 2018 года, выносится на РКС.
103. По кредитам свыше 180 млн. тенге финансовое агентство приостанавливает, а РКС принимает решение о прекращении субсидирования предпринимателя при установлении фактов:
1) нецелевого использования кредита, по которому осуществляется субсидирование;
2) неполучения предпринимателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;

3) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарламаның талаптарына және/немесе ӨҮК шешіміне сәйкес келмеуі;
4) кәсіпкердің банктік қарыз шартына/субсидиялау шартына төлемдер графигіне сәйкес банк алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
5) кәсіпкердің қаржылық лизинг шартына төлемдер өтеу графигіне сәйкес лизингтік компания/банк алдындағы лизингтік төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) және одан көп рет орындамауы;
6) кәсіпкердің шоттарындағы тыйым салу және/немесе кәсіпкердің шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, борышкерден лизинг нысанасын кері талап ету;
8) ӨҮК шешімі қабылданған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректердің негізінде кірістің және жұмыс орындарының орташа жылдық санының және 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерін орындамауы (Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберіндегі кәсіпкерлердің жобалары бойынша, сондай-ақ Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлер/шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары бойынша) фактілері белгіленген жағдайды қаржы агенттігі кәсіпкерді субсидиялауды тоқтата тұрады, ал ӨҮК субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы 103-1-тармақпен толықтырылсын:
"103-1. 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер бойынша қаржы агенттігі банк/даму банкі/лизингтік компания хабарламалары негізінде және/немесе мониторингілеу нәтижелері негізінде мынадай:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті мақсатсыз пайдалану;
2) кәсіпкердің субсидиялау жүзеге асырылатын қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанын алмауы;
3) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарламаның талаптарына және/немесе уәкілетті органның шешіміне сәйкес келмеуі;
4) кәсіпкердің банктік қарыз шартына/субсидиялау шартына төлемдер графигіне сәйкес банк алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай ішінде орындамауы;
5) кәсіпкердің қаржылық лизинг шартының төлемдерді өтеу графигіне сәйкес лизингтік компания/банк алдында лизингтік төлемдер жасау бойынша міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) рет және одан көп орындамауы;
6) кәсіпкер шоттарындағы ақшаға тыйым салу және/немесе кәсіпкер шоты бойынша шығын операцияларын тоқтата тұру;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанын талап ету;
8) кәсіпкердің ӨҮК шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде кірістің, жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюына қол жеткізу бойынша міндеттемелерін орындамауы (кәсіпкердің Бағдарламаның бірінші бағыты аясындағы жобалары бойынша, сондай-ақ Бағдарламаның екінші бағыты аясында кәсіпкерлердің/шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары бойынша) фактілері анықталған кезде кәсіпкерге субсидия беруді тоқтатады.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) несоответствия проекта и/или предпринимателя условиям Программы и/или решению РКС;
4) неисполнения предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику платежей к договору банковского займа/договору субсидирования;
5) неисполнения предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга;
6) ареста денег на счетах предпринимателя и/или приостановления расходных операций по счету предпринимателя;
7) истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) неисполнения обязательств предпринимателями по достижению роста дохода и увеличения среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10% после 2 (два) финансовых лет с даты решения РКС (по проектам предпринимателей в рамках первого направления Программы, а также по проектам предпринимателей/субъектов малого предпринимательства в рамках второго направления Программы).";
дополнить пунктом 103-1 следующего содержания:
"103-1. По кредитам не более 180 млн. тенге финансовое агентство прекращает субсидирование предпринимателя при установлении следующих фактов на основании уведомления банка/банка развития/лизинговой компании и/или на основании результатов мониторинга:
1) нецелевого использования кредита, по которому осуществляется субсидирование;
2) неполучения предпринимателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствия проекта и/или предпринимателя условиям Программы и/или решению уполномоченного органа;
4) неисполнения предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику платежей к договору банковского займа/договору субсидирования;
5) неисполнения предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга;
6) ареста денег на счетах предпринимателя и/или приостановление расходных операций по счету предпринимателя;
7) истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) неисполнения обязательств предпринимателями по достижении роста дохода и увеличения среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10% после 2 (два) финансовых лет с даты решения РКС (по проектам предпринимателей в рамках первого направления Программы, а также по проектам предпринимателей/субъектов малого предпринимательства в рамках второго направления Программы).";
пункт 104 изложить в следующей редакции:

"104. Субсидияларды төлеу тоқтатыла тұрған жағдайда, қаржы агенттігі осындай шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде банкті/даму банкін/лизингтік компанияны, кәсіпкерді, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін субсидиялаудың тоқтатыла тұру себептерін көрсете отырып, хатпен хабардар етеді.";
мынадай мазмұндағы 105-1-тармақпен толықтырылсын:
"105-1. 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер бойынша қаржы агенттігі осы "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларының 103-1-тармағында көрсетілген фактілер анықталғаннан кейін
5 (бес) жұмыс күні ішінде субсидиялауды тоқтата тұру не қалпына келтіру туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімінде субсидиялауды тоқтату/қалпына келтіру туралы негіздеме көрсетіледі.";
107 және 108-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"107. Кәсіпкер субсидиялауды тоқтата тұруға негіз болған себептерді ӨҮК/қаржы агенттігінің уәкілетті органы қарастырғанға дейін жойған жағдайда, ӨҮК/қаржы агенттігі субсидиялауды қалпына келтіру туралы оң шешім қабылдайды.
108. ӨҮК отырысының хаттамасы, уәкілетті тұлғаның/қаржы агенттігі органының шешімі ӨҮК/қаржы агенттігінің уәкілетті органы қарастырған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ресімделеді. 180 млн. теңгеден асатын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі хаттаманы ресімдегеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттаманың көшірмесін банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға, қаржы агенттігіне жібереді. 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша қаржы агенттігі шешімді ресімдегеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде шешімнің/хаттаманың көшірмесін банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға жібереді.";
112-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы субсидиялау қағидаларының 100-тармағын қоспағанда, кәсіпкерлерді субсидиялауды тоқтату туралы ӨҮК/қаржы агенттігінің шешімі бар кредиттер/лизинг қайта бастауға жатпайды.";
118-тармақтың екінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жобаның және (немесе) кәсіпкердің Бағдарламаның талаптарына және (немесе) ӨҮК/қаржы агенттігінің шешіміне сәйкестігі тұрғысынан мониторингілеу жатады;";
көрсетілген Субсидиялау қағидаларына 2, 3, 4, 5 және 7-қосымшалар осы қаулыға 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес 8-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бизнестің жол қартасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдіктер беру қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"104. В случае приостановления выплат субсидий, финансовое агентство уведомляет письмом в течение 5 (пять) рабочих дней с момента принятия такого решения банк/банк развития/лизинговую компанию, предпринимателя, регионального координатора Программы с указанием причин приостановления субсидирования.";
дополнить пунктом 105-1 следующего содержания:
"105-1. По кредитам не более 180 млн. тенге финансовое агентство после установления фактов, указанных в пункте 103-1 настоящих Правил субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", в течение 5 (пять) рабочих дней принимает решение о прекращении либо возобновлении субсидирования.
При этом в решении уполномоченного органа финансового агентства указывается основание о прекращении/возобновлении субсидирования.";
пункты 107 и 108 изложить в следующей редакции:
"107. РКС/финансовое агентство принимает положительное решение о возобновлении субсидирования при условии устранения предпринимателем до рассмотрения РКС/уполномоченным органом финансового агентства причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования.
108. Протокол заседания РКС, решение уполномоченного лица/органа финансового агентства оформляются в течение 2 (два) рабочих дней с даты рассмотрения РКС/уполномоченным органом финансового агентства. Региональный координатор Программы по кредитам/договорам финансового лизинга свыше 180 млн. тенге в течение 1 (один) рабочего дня после оформления протокола направляет копию протокола банку/банку развития/лизинговой компании, финансовому агентству. Финансовое агентство по кредитам/договорам финансового лизинга не более 180 млн. тенге в течение 1 (один) рабочего дня после оформления решения направляет копию решения/протокола банку/банку развития/лизинговой компании.";
часть вторую пункта 112 изложить в следующей редакции:
"Возобновлению не подлежат кредиты/лизинг, по которым имеется решение РКС/финансового агентства о прекращении субсидирования предпринимателей, за исключением пункта 100 настоящих Правил субсидирования.";
подпункт 4) части второй пункта 118 изложить в следующей редакции:
"4) мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя условиям Программы и (или) решению РКС/финансового агентства.";
приложения 2, 3, 4, 5 и 7 к указанным Правилам субсидирования изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 8 согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
в Правилах гарантирования по кредитам субъектов частного предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила гарантирования по кредитам субъектов малого и среднего предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидалары (бұдан әрі – Кепілдік беру қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әзірленді және шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің (бұдан әрі – кәсіпкерлер) міндеттемелерін орындауды ішінара қамтамасыз ету ретінде кепілдіктер берудің тетігі мен шарттарын айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кепілдік беру шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қаржылық қолдау құралы болып табылады және кәсіпкерлердің кредиттік ресурстарына қол жеткізуін кеңейту және қамтамасыз ету үшін қолданылады.";
5-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі – Бағдарламаға қатысу үшін қажетті құжаттарды дайындау және жинау бойынша кәсіпкерлерді консультациялық сүйемелдеуді жүзеге асыратын облыс әкімі айқындайтын қаланың/ауданның құрылымдық бөлімшесі;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мыналар:
1) ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда және моноқалаларда салалық шектеулерсіз өздерінің жобаларын және тиімді жобаларды іске асырып жатқан және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер;
2) барлық өңірлерде өздерінің жобаларын және тиімді жобаларды іске асырып жатқан және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлер салалық шектеусіз және кәсіпкердің тіркелген жерін есепке алмай Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде кепілдік беруге қатыса алады.
Қаржы агенттігінің шешімі шыққан күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде кірістердің және жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюын көздейтін жобалар тиімді жобалар деп түсініледі.
100%-ы айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерге тиімділік өлшемшарттарына қол жеткізу туралы талаптар қолданылмайды.
Бұл ретте Бағдарламаның бірінші бағытының шарттарына сәйкес келген жағдайда:
1) тұрақтандыру немесе дағдарысқа қарсы бағдарламалардың және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, БЖЗҚ, облыс, астана, республикалық маңызы бар қала әкімдігінің және қаржы агенттігінің қаражаттары есебінен іске асырылатын бағдарламалардың шеңберінде банктер арқылы мемлекеттік қаржылық қолдау алатын кәсіпкерлердің;
2) кредит алу үшін өтініш берген күннің алдындағы соңғы есепті күнге салық төлеу бойынша берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен бюджетке әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ кәсіпкерлердің кепілдік алуға қатысуына рұқсат етіледі.";

"1. Настоящие Правила гарантирования по кредитам субъектов малого и среднего предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" (далее – Правила гарантирования) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и определяют механизм и условия предоставления гарантий в качестве частичного обеспечения исполнения обязательств субъектов малого и среднего предпринимательства (далее –предприниматели).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Гарантирование является инструментом финансовой поддержки субъектов малого и среднего предпринимательства и используется для расширения и обеспечения доступа предпринимателей к кредитным ресурсам.";
подпункт 9) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"9) местный координатор Программы – определяемое акимом области структурное подразделение города/района, осуществляющее консультационное сопровождение предпринимателей по подготовке и сбору документов, необходимых для участия в Программе;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Участниками гарантирования в рамках первого направления Программы могут быть:
1) предприниматели, начинающие предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные и эффективные проекты в сельских населенных пунктах, малых городах и моногородах без отраслевых ограничений;
2) молодые начинающие предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные и эффективные проекты во всех регионах без отраслевых ограничений и без учета места регистрации предпринимателя.
Под эффективными проектами понимаются проекты, предусматривающие рост дохода и увеличение среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
На кредиты, 100% которые направлены на пополнение оборотных средств, требования о достижении критериев эффективности не распространяются.
При этом к участию в гарантировании при условии соответствия условиям первого направления Программы допускаются:
1) предприниматели, получающие государственную финансовую поддержку через банки в рамках стабилизационных или антикризисных программ и программ, реализуемых за счет средств Национального фонда Республики Казахстан, ЕНПФ, акимата области, столицы, города республиканского значения и финансового агентства;
2) предприниматели, не имеющие на последнюю отчетную дату перед датой обращения за получением кредита, задолженностей по уплате налогов, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям в бюджет.";

8-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Кепілдік беру номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын,
5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған және даму банкі үшін сыйақы мөлшерлемесі жылдық 13 %-дан аспайтын кредиттер бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін.";
15-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ұсынылатын кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды;";
17-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ұсынылатын кепілдік беру мерзімі – кредит мерзімінен аспайды. Егер кредит сомасы 60 млн. теңгеден аз немесе соған тең болса, 100 %-ын қоса алғанға дейінгі мөлшерде айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттер бойынша (кредиттерге немесе лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерге ақы төлеу бойынша есептерді жүргізуді және өтініш берушінің негізгі қызметті жүзеге асыруына байланысты емес өзге де мақсаттарды қоспағанда) кепілдік беру жүзеге асырылуы мүмкін.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Мыналар:
1) Бағдарламаға 1-қосымшада көрсетілген экономиканың басым секторларында;
2) ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларында және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде жобаларды іске асырып жатқан және/немесе іске асыруды жоспарлайтын тиімді кәсіпкерлер Бағдарламаның екінші бағытының шеңберінде кепілдік алуға қатыса алады.
Жаңа инвестициялық және тиімді жаңа жобалар, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобалар деп:
1) кәсіпкер 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша –Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне, 180 млн. теңгеге дейінгі кредиттер бойынша қаржы агенттігіне өтініш бергенге дейінгі өткен 3 (үш) жылда кірістерінің 20 %-ға өсуіне қол жеткізген орта кәсіпкерлік субъектілерінің;
2) 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша ӨҮК-нің шешімі/
180 млн. теңгеге дейінгі кредиттер бойынша қаржы агенттігінің шешімі шыққан күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде кірістердің өсуін және жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10%-ға ұлғаюын көздейтін шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары түсініледі.
100%-ы айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерге тиімділік өлшемшарттарына қол жеткізу туралы талаптар қолданылмайды.
Бұл ретте Бағдарламаның екінші бағытының шарттарына сәйкес келген жағдайда:
1) тұрақтандыру немесе дағдарысқа қарсы бағдарламалардың және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, БЖЗҚ, облыстар, астана, республикалық маңызы бар қала әкімдігінің және қаржы агенттігінің қаражаты есебінен іске асырылатын бағдарламалардың шеңберінде банктер арқылы мемлекеттік қаржылық қолдау алатын кәсіпкерлердің;

подпункт 4) пункта 8 исключить;
пункт 13 изложить в следующей редакции;
"13. Гарантирование может осуществляться только по кредитам с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения Национального Банка Республики Казахстан, увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов и для банка развития со ставкой вознаграждения не более 13 % годовых.";
подпункт 3) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита;";
подпункт 3) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита. Гарантирование может осуществляться по кредитам на пополнение оборотных средств (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов или договоров лизинга и иные цели, не связанные с осуществлением заявителем основной деятельности) в размере до 100 % включительно, если сумма кредита меньше или равна 60 млн. тенге.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Участниками гарантирования в рамках второго направления Программы гарантирования могут быть эффективные предприниматели, реализующие и/или планирующие реализовать проекты:
1) в приоритетных секторах экономики, указанных в приложении 1 к Программе;
2) в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР.
Под новыми инвестиционными и эффективными проектами, а также проектами, направленными на модернизацию и расширение производства, понимаются проекты:
1) субъектов среднего предпринимательства, достигших роста доходов на 20 % за предыдущие 3 (три) года до подачи заявления предпринимателем региональному координатору Программы по кредитам свыше 180 млн. тенге/финансовому агентству по кредитам до 180 млн. тенге;
2) субъектов малого предпринимательства, предусматривающих рост доходов и увеличение среднегодовой численности рабочих мест на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10% после 2 (два) финансовых лет с даты решения РКС по кредитам свыше 180 млн. тенге/ решения финансового агентства по кредитам до 180 млн. тенге.
На кредиты, 100% которые направлены на пополнение оборотных средств, требования о достижении критериев эффективности не распространяются.
При этом к участию в гарантировании при условии соответствия условиям второго направления Программы допускаются:
1) предприниматели, получающие государственную финансовую поддержку через банки в рамках стабилизационных или антикризисных программ и программ, реализуемых за счет средств Национального фонда Республики Казахстан, ЕНПФ, акимата области, столицы, города республиканского значения и финансового агентства;

2) кредит алу үшін өтініш берген күннің алдындағы соңғы есепті күнге салық төлеу бойынша берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен бюджетке әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ кәсіпкерлердің кепілдік алуға қатысуына рұқсат етіледі.";
25-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Кепілдік беру номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын,
5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған және даму банкі үшін сыйақы мөлшерлемесі жылдық 13 %-дан аспайтын кредиттер бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін.";
33-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ұсынылатын кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды;";
34-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ұсынылатын кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды;";
37 және 38-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Ұсынылатын кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды.
38. Егер ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларында және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде іске асырылатын жобаға кредит(тер) мөлшері 360 млн. теңгеден артық соманы құраса, кепілдік мөлшері кредит сомасының 20 %-ынан аспайды. Ұсынылатын кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған жағдайда қаржы агенттігі анықталған ескертулерді жою және/немесе ақпарат беру үшін 3 (үш) жұмыс күні ішінде банкке жолдайды. Бұл ретте қаржы агенттігі үшін жоғарыда көрсетілген құжаттарды қарау мерзімі қайтадан басталады.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша:
1) банк қаржы агенттігінің кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатты алғаннан кейін кәсіпкерге кепілдіктің қажетті сомасының есебін көрсете отырып кредит шарттары туралы тиісті хат жібереді;
2) кәсіпкер банктен хат алғаннан кейін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне өтінішпен жүгінеді, оған мынадай құжаттарды қоса береді:
кәсіпкерді – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік/анықтама/дара кәсіпкер ретінде тіркелгенін растайтын құжат (кәсіпкердің (кәсіпкер – заңды тұлғаның уәкілетті адамының) мөрімен (болған жағдайда) және қолымен расталған көшірмесі);
кәсіпкер қаржы агенттігіне жүгінген күнге дейін кемінде күнтізбелік
30 (отыз) күннен кешіктірмей берілген бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқ/бар екені туралы салық органынан анықтама;
салық декларациясының көшірмесін және/немесе бірінші басшысы (заңды тұлғалар үшін) растаған дебиторлық және кредиторлық берешек (оның ішінде берешектің сомасы, пайда болған күні және тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің атауы) толық жазылған қаржылық жағдайы туралы талдау жасауға мүмкіндік беретін интернет-ресурстарда орналастырылған ақпаратты қоса бере отырып кәсіпкердің, орта немесе ірі кәсіпкерлік субъектісінің соңғы үш қаржы жылындағы қаржылық есептерінің көшірмесі (кәсіпкердің кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырғанына үш жыл толмаған жағдайда, ақпарат кәсіпкерлік қызметтің іс жүзінде іске асырылған кезеңі үшін беріледі);
банктің кепілдік сомасының есебімен бірге кәсіпкерге кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хаты;
қаржы агенттігінің кәсіпкерге кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатының көшірмесі (банктің мөрімен расталған);

2) предприниматели, не имеющие на последнюю отчетную дату перед датой обращения за получением кредита задолженностей по уплате налогов, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям в бюджет.";
подпункт 4) пункта 25 исключить;
пункт 31 изложить в следующей редакции;
"31. Гарантирование может осуществляться только по кредитам с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения Национального Банка Республики Казахстан, увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов и для банка развития со ставкой вознаграждения не более 13 % годовых.";
подпункт 3) пункта 33 изложить в следующей редакции:
"3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита.";
подпункт 3) пункта 34 изложить в следующей редакции:
"3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита.";
пункты 37 и 38 изложить в следующей редакции:
"37. Срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита.
38. В случае, если размер кредита (-ов) на проект, реализуемый в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР, составляет сумму свыше 360 млн. тенге, размер гарантии не может быть выше 20 % от суммы кредита. Срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. В случаях наличия замечаний к представленным документам, выявленные замечания направляются банку финансовым агентством для устранения и (или) представления информации в течение 3 (три) рабочих дней. При этом срок рассмотрения документов, указанный выше для финансового агентства, возобновляется.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. По кредитам свыше 180 млн. тенге:
1) после получения банком письма с положительным решением финансового агентства о возможности гарантирования банк направляет предпринимателю соответствующее письмо об условиях кредита с указанием расчета необходимой суммы гарантии;
2) после получения письма от банка предприниматель обращается к региональному координатору Программы с заявлением, к которому прилагает следующие документы:
свидетельство/справку о государственной регистрации/перерегистрации предпринимателя/юридического лица/документ, подтверждающий регистрацию в качестве индивидуального предпринимателя (копию, заверенную печатью (при наличии) и подписью предпринимателя (уполномоченного лица предпринимателя/юридического лица);
справку с налогового органа об отсутствии/наличии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты обращения предпринимателя к финансовому агентству;
копию финансовых отчетов предпринимателя/субъекта среднего или крупного предпринимательства за последние три финансовых года с приложением копии налоговой декларации и/или размещенную на интернет-ресурсах информацию, позволяющую сделать анализ о финансовом состоянии, с расшифровками дебиторской и кредиторской задолженности (в т.ч. суммы, даты возникновения задолженности и наименования товаров и услуг), заверенную первым руководителем (для юридических лиц) (в случае осуществления предпринимателем предпринимательской деятельности менее трех лет, информация предоставляется за период фактического осуществления предпринимательской деятельности);
письмо банка с положительным решением о возможности кредитования предпринимателя с расчетом суммы гарантии;
копию письма финансового агентства с положительным решением о возможности гарантирования предпринимателя (заверенную печатью банка);

кәсіпкердің жобаны іске асыруының бизнес-жоспары, онда 180 млн. теңгеден жоғары кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-ынан төмен емес деңгейде жобаны іске асыруға жеке қаражатының (ақша қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің), оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен қатысуын қамтамасыз ету мерзімдері, Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің – шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары бойынша – ӨҮК шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кірісті, жұмыс орындарының орташа жылдық санын 10 %-ға ұлғайтуға қол жеткізу кезеңдері қамтылады;
кірістердің 20 %-ға өсімі туралы (Бағдарламаның екінші бағытының шеңберінде қатысуға өтініш берген жағдайда) талдау жасауға мүмкіндік беретін салық декларациясының көшірмесімен қоса кәсіпкердің – орта немесе ірі кәсіпкерлік субъектісінің соңғы үш қаржы жылындағы қаржылық есептерінің көшірмесі;
кәсіпкер жергілікті бағдарлама үйлестірушісіне өтінішті дайындау және Бағдарламаға қатысу үшін құжаттар жинау мәселелері бойынша консультациялық қолдау алу үшін жүгінуге құқылы;
3) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кәсіпкерден барлық құжаттарды, ақпаратты және өтінішті алғаннан кейін өтінішпен қоса берілетін міндетті құжаттардың толықтығын тексереді. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі бір күндік мерзімде кәсіпкерге ұсынылған құжаттарды қарамай қайтарады;
4) ӨҮК отырысы жобалардың қалыптасуына қарай, бірақ айына 1 (бір) реттен сиретпей өткізіледі;
5) ӨҮК 5 (бес) жұмыс күні ішінде жобалардың Бағдарлама өлшемшарттарына сәйкестігін қарайды және кепілдік беру мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды;
6) ӨҮК мүшелерінің саны 12 адамнан аспауға тиіс, олардың кемінде 50 % кәсіпкерлер қоғамдастығы болуға тиіс;
7) ӨҮК отырысы ӨҮК мүшелері санының кемінде үштен екісі (кворум) қатысқан жағдайда өткізіледі, шешім қатысушылардың жалпы санының кемінде үштен екісінің (кворум) даусымен қабылданады;
8) ӨҮК өткізілетін отырыс шеңберінде мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
кәсіпкердің және олардың жобаларының Бағдарламаның өлшемшарттары мен жергілікті даму бағдарламаларына сәйкестігін тексереді;
кәсіпкердің экономиканың өңір үшін басым секторларында іске асырылатын жобаларын, сондай-ақ кәсіпкердің өтінішінде көрсетілген ақпаратты қарайды, әрбір кәсіпкер бойынша өтінішпен бірге берілген құжаттар топтамасын зерделейді;
ӨҮК мүшелері арасында кәсіпкердің жобасын және ұсынылған құжаттарды талқылауды жүргізеді;
кәсіпкерлердің жобаларын қарау нәтижелері бойынша кәсіпкердің кредиті бойынша кепілдік беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол хаттамамен ресімделеді, бұл ретте хаттамада жекелеген кәсіпкерлерді және олардың жобаларын Бағдарламаға қатыстырудан бас тарту себебі міндетті түрде көрсетілуге тиіс;

бизнес-план реализации проекта предпринимателя, содержащий по кредитам/договорам финансового лизинга свыше 180 млн. тенге сроки обеспечения участия в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение, на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта, а также по проектам предпринимателей – субъектов малого предпринимательства в рамках второго направления Программы – этапы по достижению роста дохода, увеличения среднегодовой численности рабочих мест на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения РКС;
копию финансовых отчетов предпринимателя/субъекта среднего или крупного предпринимательства за последние три финансовых года с приложением копии налоговой декларации, позволяющей сделать анализ о приросте дохода на 20 % (в случае подачи заявления на участие в рамках второго направления Программы).
Предприниматель может обратиться к местному координатору Программы за получением консультационной поддержки по вопросам подготовки заявки и сбора документов для участия в Программе;
3) региональный координатор Программы после получения всех документов, информации и заявления от предпринимателя осуществляет проверку полноты представляемых совместно с заявлением обязательных документов. В случае представления неполного пакета документов, региональный координатор Программы в однодневный срок возвращает предпринимателю представленные документы без рассмотрения;
4) заседания РКС проводятся по мере формирования проектов, но не реже одного раза в месяц;
5) РКС в течение 5 (пять) рабочих дней рассматривает проекты на соответствие критериям Программы и принимает решение о возможности (или невозможности) гарантирования;
6) количество членов РКС должно быть не более 12 человек, из которых не менее 50 % должно быть представлено предпринимательским сообществом;
7) заседание РКС проводится при присутствии на нем не менее двух третей от количества членов РКС (кворум), решение принимается не менее чем двумя третями (кворум) от общего числа присутствующих;
8) в рамках проводимого заседания РКС осуществляет следующие мероприятия:
проверяет соответствие предпринимателей и их проектов критериям Программы и местным программам развития;
рассматривает проекты предпринимателей, реализуемые в приоритетных для региона секторах экономики, а также информацию, указанную в заявлении предпринимателя, изучает пакет документов по каждому предпринимателю, представленных совместно с заявлением;
проводит обсуждение между членами РКС проекта предпринимателя и представленных документов;
по результатам рассмотрения проектов предпринимателей принимает решение о возможности/невозможности предоставления гарантии по кредиту предпринимателя, которое оформляется протоколом, при этом в протоколе обязательно должна быть указана причина отклонения отдельных предпринимателей и их проектов от участия в Программе;

180 млн. теңгеден асатын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша ӨҮК оң шешім қабылдаған жағдайда, ӨҮК хаттамасында жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-ы деңгейінде жобаны іске асыруға жеке қаражатының (ақшалай қаражатының, жылжымалы/ жылжымайтын мүлкінің), оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен қатысуын қамтамасыз ету мерзімдері, сондай-ақ шағын кәсіпкерлік субъектілерінің міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректердің негізінде кірісті, жұмыс орындарының орташа жылдық санын 10 %-ға арттыру жөніндегі міндеттемелер көрсетіледі;
9) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК отырысынан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде:
осы Кепілдік беру қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес ӨҮК хаттамасының көшірмесін/ хаттамасынан үзіндіні банкке және қаржы агенттігіне жібереді;
Астана және Алматы қалаларының кәсіпкерлеріне жобаны ӨҮК-те қарау нәтижелері туралы жазбаша хабарлама жібереді;
10) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен кәсіпкердің кредитіне ішінара кепілдік беруге келісу туралы ӨҮК хаттамасының көшірмесін/хаттамасынан үзіндіні алғаннан кейін қаржы агенттігі банкке осы Кепілдік беру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес алдын ала кепілдік хатын жібереді;
11) ӨҮК-мен келісілмеген жобалардан бас тартылады;
12) алдын ала кепілдік хатын алғаннан кейін банк және кәсіпкер банктік қарыз шартын жасасады (банктік қарыз шартының көшірмесі қаржы агенттігіне жіберіледі);
13) алдын ала кепілдік хатын алғаннан кейін банктің қалауы бойынша кредит сомасының 50 %-на дейін ішінара кредит беруге жол беріледі;
14) ӨҮК хаттамасын/хаттамасынан үзіндіні алғаннан кейін қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешімі негізінде қаржы агенттігі кепілдік шартын ресімдейді және оған қол қойып, банкке жібереді;
15) банк кепілдік шартына қол қояды, оған кәсіпкердің қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын қаржы агенттігіне жібереді;
16) қаржы агенттігінен қол қойылған кепілдік шартын алғаннан кейін банк кәсіпкерге кредит беруді жүзеге асырады.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Кәсіпкер "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүгінген кезде қаржы агенттігіне электрондық нысандағы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) кәсіпкердің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық сұрау салу нысанындағы өтініш;
2) кредиттік бюроға ақпарат беруге және кредиттік есеп алуға келісім;
3) өзінің дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісім;

по кредитам/договорам финансового лизинга свыше 180 млн. тенге, в случае принятия положительного решения РКС, в протоколе РКС указываются сроки обеспечения участия в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение, на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта, а также обязательства субъектов малого предпринимательства по достижению роста дохода, увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 %;
9) региональный координатор Программы в течение 1 (один) рабочего дня после заседания РКС направляет:
копию протокола/выписку из протокола РКС банку и финансовому агентству согласно приложению 7 к Правилам гарантирования;
письменные уведомления предпринимателям городов Астаны и Алматы о результатах рассмотрения проекта на РКС;
10) после получения копии протокола РКС/выписки из протокола РКС о согласовании частичного гарантирования кредита предпринимателя от регионального координатора Программы финансовое агентство направляет предварительное гарантийное письмо согласно приложению 4 к Правилам гарантирования в банк;
11) проекты, не согласованные с РКС, отклоняются;
12) после получения предварительного гарантийного письма банк и предприниматель заключают договор банковского займа (копия договора банковского займа направляется финансовому агентству);
13) после получения предварительного гарантийного письма на усмотрение банка допускается частичная выдача до 50 % от суммы кредита;
14) после получения протокола РКС/выписки из протокола РКС и на основании решения уполномоченного органа финансового агентства финансовое агентство оформляет и подписывает договор гарантии, который направляет банку;
15) банк подписывает договор гарантии, обеспечивает его подписание предпринимателем и направляет подписанный договор гарантии финансовому агентству;
16) банк после получения от финансового агентства подписанного договора гарантии осуществляет выдачу кредита предпринимателю.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Предприниматель при обращении через веб-портал "электронного правительства" представляет финансовому агентству следующие документы в электронной форме:
1) заявление в форме электронного запроса, удостоверенного ЭЦП предпринимателя;
2) согласие на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета;
3) согласие на сбор и обработку его персональных данных;

4) кепілдік сомасының есебімен кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар банк хатының электрондық көшірмесі (сканерленген көшірмесі).
Егер кәсіпкер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген заңды тұлға болып табылған жағдайда – кепілдік тарту туралы шешім қабылдаған кәсіпкерге қатысты уәкілетті органның шешімі қатысушыға немесе басшыға жазылған заңды тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен келісу форматында расталады.
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі жөніндегі, оның ішінде заңды тұлғаны/дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, қызмет түріне арналған лицензия (егер қызмет түрі лицензияланатын болса) туралы мәліметтерді және бюджетке міндетті төлемдер бойынша берешектің жоқ/бар екені туралы мәліметтерді қаржы агенттігі "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
"Электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден деректер алу техникалық жағынан мүмкін болмаған немесе деректер дұрыс болмаған жағдайда, қаржы агенттігі құжаттарды кәсіпкерден сұратады.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Қаржы агенттігі 180 млн. теңгеге дейінгі кредиттер бойынша/ӨҮК 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша кредиттің нысаналы пайдаланылмауы анықталған жағдайда кепілдік сомасын нысаналы пайдаланылмаған кредит сомасына пропорционалды азайту туралы шешім қабылдайды.
Егер кәсіпкер 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша ӨҮК шешімі/180 млн. теңгеге дейінгі кредиттер бойынша қаржы агенттігінің шешімі қабылданған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректердің негізінде кірістердің және жұмыс орындарының орташа жылдық санының
10 %-ға ұлғаюы көрсеткіштеріне қол жеткізбеген жағдайда, кепілдік беру шарты жойылмайды. Мұндай кепілдік шарттары бойынша олар бойынша міндеттемелер орындалған жағдайда, қаржы агенттігінің жеке қаражаттары пайдаланылады.
Бұл ретте қаржы агенттігі жобаларды кейіннен кепілдендіру үшін, осы кепілдік құнының түрінде Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне бұрын төленген қаражат көлемін пайдалануы тиіс.";
мынадай мазмұндағы 62-1-тармақпен толықтырылсын:
"62-1. Кредитті толықтай нысаналы пайдаланбаған жағдайда қаржы агенттігі 180 млн. теңгеге дейінгі кредиттер бойынша/ӨҮК 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша кепілдіктің күшін жояды.";
көрсетілген Кепілдік беру қағидаларына 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшалар осы қаулыға 7, 8, 9, 10 және 11-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Кепілдік беру қағидаларына 6-қосымшада:

4) электронную копию (сканированную копию) письма банка с положительным решением о возможности кредитования с расчетом суммы гарантии.
В случае, если предприниматель является юридическим лицом, зарегистрированным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, решение уполномоченного органа предпринимателя, принявшего решение о привлечении гарантии, подтверждается в формате согласования электронной цифровой подписью юридического лица, выписанном на участника или руководителя.
Сведения по субъекту малого и среднего предпринимательства, в том числе по свидетельству о государственной регистрации юридического лица/индивидуального предпринимателя, лицензии на вид деятельности (если вид деятельности лицензируемый) и сведения об отсутствии/наличии задолженности по обязательным платежам в бюджет финансовое агентство получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
В случаях технической невозможности получения данных из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" или недостоверности данных, финансовое агентство запрашивает документы у предпринимателя.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Финансовое агентство по кредитам до 180 млн. тенге/РКС по кредитам свыше 180 млн. тенге при выявлении фактов нецелевого использования кредита принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме кредита, использованного по нецелевому назначению.
В случае, если предпринимателем не достигнуты показатели роста дохода и увеличения среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения РКС по кредитам свыше 180 млн. тенге/ решения финансового агентства, по кредитам до 180 млн. тенге, договор гарантии не аннулируется. По таким договорам гарантии, в случае исполнения обязательства по ним, используются собственные средства финансового агентства.
При этом финансовое агентство должно использовать объем средств, ранее уплаченный региональным координатором Программы в виде стоимости за данную гарантию, для последующего гарантирования проектов.";
дополнить пунктом 62-1 следующего содержания:
"62-1. В случае полного нецелевого использования кредита финансовое агентство по кредитам до 180 млн. тенге/РКС по кредитам свыше 180 млн. тенге аннулирует гарантию.";
приложения 1, 2, 3, 4 и 5 к указанным Правилам гарантирования изложить в новой редакции согласно приложениям 7, 8, 9, 10 и 11 к настоящему постановлению;
в приложении 6 к указанным Правилам гарантирования:

оң жақ жоғары бұрышындағы "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидаларына 6-қосымша" деген сөздер "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидаларына 6-қосымша" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген Кепілдік беру қағидаларына 7-қосымшада:
оң жақ жоғары бұрышындағы "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидаларына 7-қосымша" деген сөздер "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидаларына 7-қосымша" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде мемлекеттік гранттар беру қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Бизнестің жол қартасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беру қағидалары (бұдан әрі – Мемлекеттік гранттар беру қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әзірленді және шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жаңа бизнес-идеяларды және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беру шарттары мен тетігін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік гранттар шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге, ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге, әйелдерге, мүгедектерге және 50 жастан асқан адамдарға Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторларында және Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 6 қыркүйектегі № 315 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында айқындалған өңдеуші өнеркәсіп салаларында және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін өтеусіз негізде беріледі.";

в правом верхнем углу слова "Приложение 6 к Правилам гарантирования по кредитам субъектов частного предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" заменить словами "Приложение 6 к Правилам гарантирования по кредитам субъектов малого и среднего предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020";
в приложении 7 к указанным Правилам гарантирования:
в правом верхнем углу слова "Приложение 7 к Правилам гарантирования по кредитам субъектов частного предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" заменить словами "Приложение 7 к Правилам гарантирования по кредитам субъектов малого и среднего предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020";
в Правилах предоставления государственных грантов в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила предоставления государственных грантов субъектам малого предпринимательства для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" (далее – Правила предоставления государственных грантов) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и определяют условия и механизм предоставления государственных грантов субъектам малого предпринимательства для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственные гранты для реализации новых бизнес-идей предоставляются субъектам малого предпринимательства, в том числе начинающим молодым предпринимателям, начинающим предпринимателям, женщинам, инвалидам и лицам старше 50 лет, на безвозмездной основе в приоритетных секторах экономики, согласно приложению 1 к Программе, и отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных Государственной программой индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 6 сентября 2016 года № 315.";

мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Мемлекеттік гранттар бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бизнес-инкубаторлардың резиденттеріне өтеусіз негізде жаңа немесе айтарлықтай жақсартылған өнімді (тауар, көрсетілетін қызмет) шығару немесе бизнес-процесті қалыптастыру үшін беріледі.";
4, 5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Моноқалаларда, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендерде шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге, әйелдерге, мүгедектерге және 50 жастан асқан адамдарға мемлекеттік гранттар салалық шектеусіз беріледі.
5. Мемлекеттік гранттарды мемлекет Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі арқылы мемлекеттік гранттар алуға шағын кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдерін іріктеу бойынша өткізілетін конкурстардың қорытындылары бойынша береді. Бұл ретте мыналар мемлекеттік грант алу конкурсына қатысу үшін міндетті шарт болып табылады:
1) жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін – Бағдарлама шеңберінде оқыту құрамдауыштары сертификатының болуы;
2) бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобалар үшін бизнес-инкубатордың резиденті болу, Бағдарламаны іске асыруға қатысу үшін конкурстық іріктеуден өткен, бизнес-инкубатормен әріптестік келісім жасасқан заңды тұлға – шағын кәсіпкерлік субъектісі.
Шағын кәсіпкерлік субъектісінің бизнес-инкубаторда орналасу мерзімі оны бизнес-инкубатордың резиденті болып айқындаған сәттен бастап үш жылдан аспауы тиіс.
6. Қаржы агенттігінің және ұлттық институттың көрсетілетін қызметтеріне уәкілетті орган республикалық бюджет қаражатының есебінен ақы төлейді.
7. Мемлекеттік гранттар беру үшін көзделген қаражатты уәкілетті орган Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне республикалық және жергілікті бюджет қаражатынан аударады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларында мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) бизнес-инкубатор – өндірістік үй-жайларды, жабдықтарды, ұйымдастырушылық, құқықтық, қаржылық, консалтингтік және ақпараттық қызметтерді ұсыну арқылы Бағдарламаны іске асыруға қатысу үшін конкурстық іріктеуден өткен шағын кәсіпкерлік субъектілерін олардың қалыптасу кезеңінде қолдау үшін құрылған заңды тұлға;
2) бизнес-жоба – кәсіпкердің өз бизнесін құру (тауарлар шығару, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) мүмкіндігін ашатын, сипаттау, есептеу, болжамдар нысанында орындалған, сондай-ақ ұсынылатын мемлекеттік грант көлемінің кемінде 10 %-ы деңгейінде кәсіпкердің өз қаражатынан (ақшалай қаражатынан, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінен) қоса қаржыландыруының және жаңа жұмыс орындарын құруының мерзімдерін қамтитын жоспары;

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Государственные гранты для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования предоставляются субъектам малого предпринимательства – резидентам бизнес-инкубаторов на безвозмездной основе для создания нового или значительно улучшенного продукта (товар, услуга) или бизнес-процесса.";
пункты 4, 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"4. Государственные гранты субъектам малого предпринимательства, в том числе начинающим молодым предпринимателям, начинающим предпринимателям, женщинам, инвалидам и лицам старше 50 лет, моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов предоставляются без отраслевых ограничений.
5. Государственные гранты предоставляются государством через региональных координаторов Программы по итогам проводимых конкурсов по отбору заявок субъектов малого предпринимательства на предоставление государственных грантов. При этом обязательным условием для участия в конкурсе на получение государственного гранта являются:
1) для реализации новых бизнес-идей – наличие сертификата обучающих компонентов в рамках Программы;
2) для индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования быть резидентом бизнес-инкубатора, юридическим лицом – субъектом малого предпринимательства, заключившим партнерское соглашение с бизнес-инкубатором, прошедшим конкурсный отбор на участие в реализации Программы.
Срок размещения субъекта малого предпринимательства в бизнес-инкубаторе не должен превышать трех лет с момента определения его резидентом бизнес-инкубатора.
6. Услуги финансового агентства и национального института оплачиваются уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета.
7. Средства, предусмотренные для предоставления государственных грантов, перечисляются уполномоченным органом региональному координатору Программы из средств республиканского и местного бюджетов.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В настоящих Правилах предоставления государственных грантов используются следующие термины и определения:
1) бизнес-инкубатор – юридическое лицо, созданное для поддержки субъектов малого предпринимательства на этапе их становления путем предоставления производственных помещений, оборудования, организационных, правовых, финансовых, консалтинговых и информационных услуг, прошедшее конкурсный отбор для участия в реализации Программы;
2) бизнес-проект – план предпринимателя, раскрывающий возможность создания собственного бизнеса (производство товаров, выполнение работ, оказание услуг), выполненный в форме описания, расчетов, прогнозов, а также содержащий сроки софинансирования собственными средствами (денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом) предпринимателя на уровне не менее 10 % от объема предоставляемого государственного гранта и создания новых рабочих мест;

3) индустриялық-инновациялық жоба – белгiлi бiр уақыт мерзiмi iшiнде iске асырылатын (оларды пайдалану жаңа немесе жетілдірілген тауарларды, жұмыстар, көрсетілетін қызметтерді алуды қамтамасыз ететін бірыңғай өндірістік циклда жұмыс істейтін процесс және (немесе) жабдықтар кешені технология деп түсініледі, қандай да бір жаңа өнімді (тауарды немесе көрсетілетін қызметті) немесе процесті, маркетингтің жаңа тәсілін немесе іскерлік практикада, жұмыс орындарын немесе сыртқы байланысты ұйымдастырудың жаңа ұйымдастырушылық тәсілді тұтынуға енгізу инновация болып табылады) жаңа немесе жұмыс істеп тұрған өндiрiстерді, технологияларды, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жетілдіруге немесе жаңасын құруға бағытталған iс-шаралар кешенi;
4) өтінім – осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының талаптарына сәйкес қажетті құжаттармен қоса берілетін өтінім;
5) бизнес инкубациялау шеңберінде жаңа бизнес идеяларды және индустриялық-инновациялық жобаны іске асыруға грант беру туралы шарт – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі, қаржы агенттігі/ұлттық институт және шағын кәсіпкерлік субъектісі арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның талаптары бойынша кәсіпкерге нысаналы грант беріледі;
6) инновация – жеке және (немесе) заңды тұлғалар қызметінің жаңа немесе жетілдірілген өндірістер, технологиялар, тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер, техникалық, өндірістік, әкімшілік, коммерциялық сипаттағы ұйымдастырушылық шешімдер, сондай-ақ өзге де экономикалық тиімділікті жоғарылату мақсатында экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді ескере отырып, қоғамдық пайдалы нәтиже түрінде практикалық іске асырылған нәтиже;
7) конкурстық комиссия – жергілікті атқарушы органдар, қоғамдық бірлестіктер, ғылыми-білім беру мекемелері өкілдерінің, салалық сарапшылардың, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарының қатысуымен құрылатын алқалы-кеңесші орган. Жергілікті атқарушы органдардың өкілдері Конкурстық комиссияның төрағасы бола алмайды;
8) ісін жаңа бастаған кәсіпкер – Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне мемлекеттік грант алу үшін жүгінген кезде дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзіміне үш жыл толмаған кәсіпкер (жұмыс істеп жатқан үлестес кәсіпкердің ағымдағы қызметінен өзгеше жаңа қызмет түрін құру шартымен ісін жаңа бастаған кәсіпкердің жұмыс істеп жатқан кәсіпкерлермен үлестес болуына жол беріледі);

3) индустриально-инновационный проект – комплекс мероприятий, направленных на создание новых или усовершенствование действующих производств, технологий, товаров, работ и услуг, реализуемых в течение определенного срока времени (под технологией понимаются процесс и (или) комплекс оборудования, работающего в едином производственном цикле, использование которого обеспечивает получение новых или усовершенствованных товаров, работ и услуг, инновацией является введение в употребление какого-либо нового продукта (товара или услуги) или процесса, нового метода маркетинга или нового организационного метода в деловой практике, организации рабочих мест или внешний связей);
4) заявка – заявление с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил предоставления государственных грантов;
5) договор о предоставлении гранта на реализацию новых бизнес-идей и индустриально-инновационного проекта в рамках бизнес-инкубирования – трехстороннее письменное соглашение по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству, заключаемое между региональным координатором Программы, финансовым агентством/национальным институтом и субъектом малого предпринимательства, по условиям которого предпринимателю предоставляется целевой грант;
6) инновация – результат деятельности физических и (или) юридических лиц, получивший практическую реализацию в виде новых или усовершенствованных производств, технологий, товаров, работ и услуг, организационных решений технического, производственного, административного, коммерческого характера, а также иного общественно полезного результата с учетом обеспечения экологической безопасности в целях повышения экономической эффективности;
7) конкурсная комиссия – коллегиально-совещательный орган с участием представителей местных исполнительных органов, общественных объединений, научно-образовательных учреждений, отраслевых экспертов, региональных средств массовой информации. Председателем конкурсной комиссии не может быть представитель местных исполнительных органов;
8) начинающий предприниматель – предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения к региональному координатору Программы для получения государственного гранта менее трех лет (допускается аффилированность начинающего предпринимателя с действующими предпринимателями при условии создания нового вида деятельности, отличающегося от текущей деятельности действующего аффилированного предпринимателя);

9) ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер – Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне мемлекеттік грант алу үшін жүгінген кезде дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелген мерзіміне үш жыл толмаған, жасы 29-ға (қоса алғанда) дейінгі дара кәсіпкер (ісін жаңа бастаған дара кәсіпкердің жасы оның Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне өтініш жасаған күні айқындалады, жұмыс істеп жатқан үлестес кәсіпкердің ағымдағы қызметінен өзгеше жаңа қызмет түрін құру шартымен ісін жаңа бастаған жас кәсіпкердің жұмыс істеп жатқан жеке кәсіпкерлермен үлестес болуына жол беріледі);
10) ұлттық институт – бизнес-инкубаторлар қызметін қолдау және бизнес инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларға мемлекеттік гранттарды ұсыну процестерін сүйемелдеу операторының функцияларын жүзеге асыратын технологиялық даму саласындағы ұлттық даму институты;
11) жаңа бизнес-идея – мұндай жобаларды іске асыру кезінде бұрын қолданылмаған материалдарды, технологиялар мен әдістерді қолдану арқылы тауарлар шығаруды, қызметтер көрсетуді, жұмыстарды орындауды көздейтін нақты жобаны іске асыруға бағытталған кәсіпкерлік бастама (нақты әкімшілік-аумақтық бірлікте бұрын іске асырылмаған тауарлар шығаруды, қызметтер көрсетуді, жұмыстарды орындауды көздейтін жобалар да жаңа бизнес-идеяларға жатады);
12) кәсіпкер – шағын кәсіпкерлік субъектісі, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер, ісін жаңа бастаған кәсіпкер, әйелдер, мүгедектер және 50 жастан асқан адамдар;
13) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – облыс (астана, республикалық маңызы бар қала) деңгейінде Бағдарламаны іске асыруға жауапты, облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
14) ұлттық институттың ұсынымдары – бизнес-инкубациялау шеңберіндегі индустриялық-инновациялық жобалар бойынша ұлттық институттың технологиялық, қаржы-экономикалық және құқықтық сараптамаларының қорытындылары;
15) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
16) қаржы агенттігі – Бағдарлама шеңберінде мемлекеттік қаржылық қолдау шараларын сүйемелдеу үшін тартылатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы.";
3-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жаңа бизнес-идеяларды және бизнес-инкубациялау шеңберіндегі индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттарды беру тәртібі. Мемлекеттік гранттар беру шарттары";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

9) начинающий молодой предприниматель – индивидуальный предприниматель в возрасте до 29 лет (включительно), срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения к региональному координатору Программы для получения государственного гранта менее трех лет (возраст определяется на дату обращения начинающего индивидуального предпринимателя к региональному координатору Программы, допускается аффилированность молодого начинающего предпринимателя с действующими предпринимателями при условии создания нового вида деятельности, отличающегося от текущей деятельности действующего аффилированного предпринимателя);
10) национальный институт – национальный институт развития в области технологического развития, осуществляющий функции оператора по поддержке деятельности бизнес-инкубаторов и сопровождению процессов предоставления государственных грантов индустриально-инновационным проектам в рамках бизнес-инкубирования;
11) новая бизнес-идея – предпринимательская инициатива, направленная на реализацию конкретного проекта, предусматривающего выпуск товаров, оказание услуг, выполнение работ с применением материалов, технологий и методов, ранее не применявшихся при реализации таких проектов (к новым бизнес-идеям также относятся проекты, предусматривающие выпуск товаров, оказание услуг, выполнение работ, ранее не реализованные в конкретной административно-территориальной единице);
12) предприниматель – субъект малого предпринимательства, в том числе начинающий молодой предприниматель, начинающий предприниматель, женщины, инвалиды и лица старше 50 лет;
13) региональный координатор Программы – определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, города республиканского значения);
14) рекомендации национального института – заключения технологической, финансово-экономической и правовой экспертиз национального института по индустриально-инновационным проектам в рамках бизнес-инкубирования;
15) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
16) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму", привлекаемое для сопровождения мер государственной финансовой поддержки в рамках Программы.";
заголовок раздела 3 изложить в следующей редакции:
"3. Порядок предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования. Условия предоставления государственных грантов";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Бір бизнес-жоба бойынша жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант беру мақсатында әрбір кәсіпкер конкурстық іріктеуге қатысушы бола алады.
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған ұсынылатын мемлекеттік грант көлемінің кемінде 10 %-ы мөлшерінде іске асыруға арналған шығыстарды кәсіпкердің қоса қаржыландыруы (ақшалай қаражаты), оның ішінде жылжымалы және/немесе жылжымайтын мүлікпен, сондай-ақ жаңа жұмыс орындарын құру бизнес-жобаның міндетті шарты болып табылады.
Кәсіпкерлер жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант қаражатын мынадай мақсаттарға пайдалануға тиіс:
1) негізгі құралдар мен материалдарды сатып алу;
2) материалдық емес активтерді сатып алу;
3) технологияларды сатып алу;
4) франшизаға құқықтарды сатып алу;
5) зерттеу жұмыстарына және/немесе жаңа технологияларды енгізуге байланысты шығыстар.
Жаңа бизнес-идеяларды іске үшін мемлекеттік грант қаражатын жылжымайтын мүлікті сатып алуға, жер учаскесін сатып алуға және жалдау ақысы ретінде пайдалануға болмайды.";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Бір жоба бойынша бизнес инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік грант беру мақсатында әрбір шағын кәсіпкерлік субъектісі конкурстық іріктеуге қатысушы бола алады.
Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мыналар мемлекеттік грант берудің міндетті шарттары болып табылады:
грант алушының ұсынылатын мемлекеттік грант көлемінің кем дегенде 20 % мөлшерінде жобаны іске асыруға арналған шығыстарын бірлесіп қаржыландыруы;
өнімнің (тауарлардың/көрсетілетін қызметтердің) немесе бизнес-процестің жұмысқа қабілеттілігін растайтын үлгінің, бастапқы конструкцияның (прототипінің) болуы. Кәсіпкер бизнес-инкубациялау шеңберіндегі индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік грант қаражатын мынадай мақсаттарға пайдалануы тиіс:
1) негізгі құралдар мен материалдарды сатып алу;
2) материалдық емес активтерді сатып алу;
3) технологияларды сатып алу;
4) жобаға олардың инвестицияларын тарту мақсатында әлеуетті инвесторлар арасында өз жобасын ілгерілетуге байланысты іс-шаралар (бұл іс-шараларды қаржыландыру үшін мемлекеттік грант сомасының 10 % аспайтын мөлшердегі сомасын пайдалануға болады);
5) өнімді және/немесе көрсетілетін қызметтерді ілгерілету мақсатында әлеуетті клиенттерді (пайдаланушыларды) тартуға байланысты іс-шаралар, аталған іс-шараларды қаржыландыру үшін мемлекеттік грант сомасының 20 % аспайтын мөлшердегі сомасын пайдалануға болады;

"11. Каждый предприниматель может быть участником конкурсного отбора с целью предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей по одному бизнес-проекту.
Обязательными условиями бизнес-проекта для реализации новых бизнес-идей являются софинансирование (денежные средства) предпринимателем расходов на его реализацию в размере не менее 10 % от объема предоставляемого государственного гранта, в том числе личным движимым или недвижимым имуществом, а также создание новых рабочих мест.
Предприниматели должны использовать средства государственного гранта для реализации новых бизнес-идей на следующие цели:
1) приобретение основных средств и материалов;
2) приобретение нематериальных активов;
3) приобретение технологии;
4) приобретение прав на франшизу;
5) расходы, связанные с исследовательскими работами и/или внедрением новых технологий.
Средства государственного гранта для реализации новых бизнес-идей не могут быть использованы на приобретение недвижимого имущества, земельного участка и в качестве платы за аренду.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Каждый субъект малого предпринимательства может быть участником конкурсного отбора с целью предоставления государственных грантов для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования по одному проекту.
Обязательными условиями предоставления государственных грантов для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования являются:
софинансирование грантополучателем расходов на реализацию проекта в размере не менее 20% от объема предоставляемого государственного гранта;
наличие образца, первоначальной конструкции (прототипа), подтверждающего работоспособность продукта (товары/услуги) либо бизнес-процесса.
Предприниматель должен использовать средства государственного гранта для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования на следующие цели:
1) приобретение основных средств и материалов;
2) приобретение нематериальных активов;
3) приобретение технологии;
4) мероприятия, связанные с продвижением своего проекта среди потенциальных инвесторов с целью привлечения их инвестиций в проект (для финансирования данных мероприятии может использоваться сумма в размере не более 10% от суммы государственного гранта);
5) мероприятия, связанные с привлечением потенциальных клиентов (пользователей) в целях продвижения продукта и/или услуги для финансирования данных мероприятии может использоваться сумма в размере не более 20% от суммы государственного гранта;

6) жобаның жұмыс нәтижесі бойынша ұсынылатын өнімдердің және / немесе көрсетілетін қызметтердің жаңа түрлерін өндіруге байланысты шығыстар;
7) жобаны іске асыру барысында туындаған зияткерлік меншікті қорғау (үшінші тұлғалар көрсететін қызметтер және мемлекеттік бажды төлеу);
8) жобаны консультациялық және инжинирингтік сүйемелдеу – техникалық, технологиялық сипаттағы мамандандырылған қызметтер сипаты;
9) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына рұқсат беру құжаттарын алу;
10) мемлекеттік грант мақсатына қол жеткізуге тікелей байланысты қосымша шығыстар.
Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік грант қаражатын жылжымайтын мүлік және жер учаскесін сатып алуға пайдалануға болмайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Бір шағын кәсіпкерлік субъектісі үшін ең көп мемлекеттік грант сомасы:
1) жаңа бизнес-идеяларды экономиканың басым секторларында, моноқалаларда, шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде өңдеуші өнеркәсіп салаларында іске асыру үшін 3 000 000 (үш миллион) теңгеден аспайды;
2) бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін негізделген мәлімделген шығындардың 80 % дейінгі мөлшерде, бірақ 50 000 000 (елу миллион) теңгеден аспайды.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант алуға үміткер шағын кәсіпкерлер субъектілері Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жүгінеді және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік грант беру бойынша конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінім, ол Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің веб-порталына орналастырылады;
2) заңды тұлғаны (дара кәсіпкерді) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
3) өтініш берілген күнге дейін кемінде күнтізбелік 30 күннен кешіктірілмей берілген бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешектің жоқ екені туралы анықтама;
4) өтінім берілген кездегі жалдамалы жұмыскерлердің орташа саны туралы басшының қолымен және өтініш берушінің мөрімен (болған кезде) расталған анықтама;
5) бизнес-жоба;
6) Бағдарламаның және/немесе Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасының шеңберінде кәсіпкердің оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
7) кәсіпкердің ағымдағы шотында ақша қаражатының бар екені туралы банк шотынан үзінді немесе жылжымалы және/немесе жылжымайтын мүліктің бағалау құнын растайтын құжаттар;

6) расходы, связанные с освоением производства новых видов продукции и/или оказываемых услуг, полученных в результате работы над проектом;
7) защита интеллектуальной собственности, созданной в ходе реализации проекта (услуги третьих лиц и оплата государственных пошлин);
8) консультационное и инжиниринговое сопровождение проекта – специализированные услуги технического, технологического характера;
9) получение разрешительных документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
10) накладные расходы, непосредственно связанные с достижением цели государственного гранта.
Средства государственного гранта для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования не могут быть использованы на приобретение недвижимого имущества и земельного участка.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Максимальная сумма государственного гранта для одного субъекта малого предпринимательства:
1) для реализации новых бизнес-идей в приоритетных секторах экономики, отраслях обрабатывающей промышленности в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах не может превышать 3 000 000 (три миллиона) тенге;
2) для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в размере до 80% от обоснованных заявленных затрат, но не более 50 000 000 (пятьдесят миллионов) тенге.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Субъекты малого предпринимательства, претендующие на получение государственных грантов для реализации новых бизнес-идей, обращаются к региональному координатору Программы и представляют следующие документы:
1) заявку на участие в конкурсном отборе по предоставлению государственных грантов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов, которая будет размещена на веб-портале регионального координатора Программы;
2) копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица (индивидуального предпринимателя);
3) справку об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее, чем за 30 календарных дней до даты обращения;
4) справку о средней численности наемных работников на момент подачи заявки, заверенную подписью руководителя и печатью заявителя (при наличии);
5) бизнес-проект;
6) копию документа, подтверждающего прохождение предпринимателем обучения в рамках Программы и/или Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы;
7) выписку из банковского счета о наличии на текущем счете предпринимателя денежных средств или документы, подтверждающие оценочную стоимость движимого и/или недвижимого имущества;

8) кәсіпкердің атынан өтінім беру құқығы бар сенімхат, сенім білдірілген адам паспортының көшірмесі (заңды тұлғаның атынан – заңды тұлға куәландырған).
Шағын кәсіпкерлік субъектісі Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне өтінішті дайындау және Бағдарламаға қатысу үшін құжаттар жинау мәселелері бойынша консультациялық қолдау алу үшін жүгінуге құқылы.";
мынадай мазмұндағы 19-1-тармақпен толықтырылсын:
"19-1. Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік грант алуға үміткер шағын кәсіпкерлік субъектісі Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жүгінеді және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
3) бюджетке міндетті төлемдер бойынша берешектің жоқтығы
туралы жүгінген күнге дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей берілген анықтама;
4) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бизнес-жоба;
5) өкілге берілген сенімхат (қажет болған кезде).";
21-тармақ алып тасталсын;
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі (конкурстық комиссияның жұмыс органы) кәсіпкердің құжаттарын алғаннан кейін:
1) құжаттардың толықтығын тексереді;
2) күн тәртібінің мәселесін қалыптастырады, конкурстық комиссия отырысы өткізілетін күнін, уақытын және орнын айқындайды, бұл туралы конкурстық комиссияның барлық мүшелерін хабардар етеді;
3) бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік грант алуға қажетті құжаттарды және өтінім алынған уақыттан бастап 5 (бес) жұмыс күн ішінде шағын кәсіпкерлік субъектісінің материалдарын сараптама жүргізу үшін ұлттық институтқа жолдайды.
Мемлекеттік грант алуға үміткер шағын кәсіпкерлік субъектісі құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттарды ұсынған жағдайда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі 2 (екі) жұмыс күні ішінде нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды кәсіпкерге 5 (бес) жұмыс күні ішінде қайта пысықтау үшін қайтарады.";
мынадай мазмұндағы 22-1, 22-2, 22-3-тармақтармен толықтырылсын:
"22-1. Жобаларға сараптама жүргізуді ұлттық институт жүзеге асырады.
Сараптамаларды жүргізу барысында ұлттық институт шағын кәсіпкерлік субъектісінен жоба бойынша қажетті ақпаратты және/немесе құжаттарды сұратуға құқылы.
Қажет болған жағдайда ұлттық институттың негіздемесі бойынша отандық және (немесе) шетелдік жеке және (немесе) заңды тұлғалар сараптама жүргізу үшін тартылады.

8) доверенность на право подачи заявки от имени предпринимателя, копию паспорта поверенного (от имени юридического лица – заверенную юридическим лицом).
Субъект малого предпринимательства может обратиться к местному координатору Программы за получением консультационной поддержки по вопросам подготовки заявки и сбора документов для участия в Программе.";
дополнить пунктом 19-1 следующего содержания:
"19-1. Субъект малого предпринимательства, претендующий на получение государственного гранта для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования, обращается к региональному координатору Программы и представляет следующие документы:
1) заявку по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;
2) копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
3) справку об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее, чем за 30 календарных дней до даты обращения;
4) бизнес-план по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;
5) доверенность на представителя (при необходимости).";
пункт 21 исключить;
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Региональный координатор Программы (рабочий орган конкурсной комиссии) после получения документов предпринимателя:
1) проверяет на полноту документов;
2) формирует вопрос повестки дня, определяет дату, время и место проведения заседания конкурсной комиссии, о чем уведомляет всех членов конкурсной комиссии.
3) с момента получения заявок и необходимой документации на получение государственного гранта для реализации индустриально-инновационного проекта в рамках бизнес-инкубирования в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет материалы субъекта малого предпринимательства для проведения экспертиз национальному институту.
В случае предоставления субъектом малого предпринимательства, претендующим на получение государственного гранта, неполного пакета документов либо документов, не соответствующих установленным формам, региональный координатор Программы в течение 2 (два) рабочих дней возвращает предпринимателю предоставленные документы для доработки в течение 5 (пять) рабочих дней с указанием конкретных недостатков.";
дополнить пунктами 22-1, 22-2 и 22-3 следующего содержания:
"22-1. Проведение экспертиз проектов осуществляется национальным институтом.
В ходе проведения экспертиз национальный институт имеет право запрашивать у субъекта малого предпринимательства необходимую информацию и/или документы по проекту.
В случае необходимости по обоснованию национального института привлекаются отечественные и (или) зарубежные физические и (или) юридические лица для проведения экспертиз.

22-2. Ұлттық институт жобаға сараптаманы мына бағыттар бойынша жүргізеді:
1) технологиялық сараптама ұқсастармен салыстырғанда жобаның техникалық тұрғыдан іске асырылуы мен технологиялық орындылығының артықшылықтарын белгілеу мақсатында жүргізіледі;
2) қаржылық-экономикалық сараптама нарықты, жобаның экономикалық тұрғыдан орындылығын, бәсекеге қабілеттілік өлшемшарттарын, маркетингтік стратегияны, мәлімделген мерзімдерге жұмысты бөлуді, жұмыс көлемі мен мазмұнын және қаржыландыруға қажетті сомасын бағалау мақсатында жүргізіледі;
3) құқықтық сараптама қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңдарына сəйкестігі тұрғысынан ұсынылған құжаттардың мазмұнына жан-жақты құқықтық талдау жүргізу мақсатында жүргізіледі.
Сараптаманы жүргізу тәртібі ұлттық институттың актілерімен реттеледі.
Ұлттық институт қажет болған жағдайда отандық және шетелдік сыртқы сарапшылардың және сараптамалық ұйымдардың тізбесін, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы, салалық қауымдастықтар ұсынымдарының негізінде қалыптастырады.
Өтінімге сараптама жүргізу үшін сарапшыларды тарту кезінде ұлттық институт әр сарапшымен сараптамалық қызметтер көрсетуге шарт жасайды.
Өтінімді дайындауға тікелей қатысқан сарапшының, сондай-ақ өтініш берушімен үлестес болып табылатын тұлғаның өтінімдерді бағалауына жол берілмейді.
Сараптаманы жүргізудің жалпы мерзімі 60 (алпыс) жұмыс күнінен аспайды.
22-3. Сараптамалардың нәтижелері бойынша Ұлттық институт ұсынымдарды қалыптастырады және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне қарау үшін жолдайды.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Конкурстық комиссия Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына сәйкес конкурс өткізген кезде мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) конкурстық іріктеуге ұсынылған қатысушылардың бизнес-жобаларын/индустриялық-инновациялық жобаларын қарайды;
2) мемлекеттік гранттар беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды.
Кәсіпкерлерді іріктеу кезінде конкурстық комиссия мүшелерінің дербес дауыс беруі жөніндегі ақпарат жария етілмейді.
Конкурстық комиссияның өтінімдерді зерделеу кезінде Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі арқылы тиісті мемлекеттік уәкілетті органдардан, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардан өтінімде көрсетілген мәліметтердің шындыққа сәйкестігі туралы ақпаратты сұратуға құқығы бар.";
27-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Конкурстық өтінімдерді қарау кезінде конкурстық комиссия кәсіпкерлердің бизнес-жобасын бағалаудың мынадай өлшемшарттары негізінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант берудің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды:";

22-2. Национальный институт проводит экспертизу проекта по следующим направлениям:
1) технологическая экспертиза проводится с целью установления преимуществ по сравнению с аналогами, технической реализуемости и технологической целесообразности проекта;
2) финансово-экономическая экспертиза проводится с целью оценки рынка, экономической целесообразности проекта, критериев конкурентоспособности, маркетинговой стратегии, распределения работ заявленным срокам, объему и содержанию работ, и запрашиваемой сумме финансирования;
3) правовая экспертиза проводится с целью всестороннего правового анализа содержания представленных документов на предмет соответствия действующему законодательству Республики Казахстан.
Порядок проведения экспертиз регламентируется актами национального института.
Национальный институт при необходимости формирует перечень внешних отечественных и зарубежных экспертов и экспертных организаций, в том числе на основании рекомендаций Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, отраслевых ассоциаций.
При привлечении экспертов для проведения экспертизы заявок с каждым экспертом национальный институт заключает договор на оказание экспертных услуг.
Не допускается проведение оценки заявки экспертом, принимавшим непосредственное участие в ее подготовке, а также являющимся аффилиированным с заявителем.
Общий срок проведения экспертиз составляет не более 60 (шестьдесят) рабочих дней.
22-3. По результатам экспертиз Национальный институт формирует и направляет рекомендации на рассмотрение региональному координатору Программы.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Конкурсная комиссия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами предоставления государственных грантов при проведении конкурса осуществляет следующие функции:
1) рассматривает бизнес-проекты/индустриально-инновационные проекты участников конкурсного отбора;
2) принимает решение о возможности/невозможности предоставления государственного гранта.
Информация по персональному голосованию членов конкурсной комиссии при отборе предпринимателей оглашению не подлежит.
Конкурсная комиссия при изучении заявок вправе запрашивать через регионального координатора Программы в соответствующих уполномоченных государственных органах, а также у юридических и физических лиц информацию о соответствии действительности указанных в заявке сведений.";
абзац первый части первой пункта 27 изложить в следующей редакции:
"27. Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок принимает решение о возможности/невозможности предоставления государственного гранта для реализации новых бизнес-идей на основании следующих критериев оценки бизнес-проекта Предпринимателя:";

мынадай мазмұндағы 27-1-тармақпен толықтырылсын:
"27-1. Конкурстық өтінімдерді қарау кезінде конкурстық
комиссия бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін бағалаудың мынадай өлшемшарттары негізінде мемлекеттік грант берудің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды:
1) өнімнің (тауардың, көрсетілетін қызметтің) не бизнес-процестің жаңашылдығы;
2) жобаны іске асыру үшін өтініш беруші командасының тәжірибесі мен құзыреттері;
3) өнімді (тауарды, көрсетілетін қызметті) өткізу үшін нарықтың болуы және сыйымдылығы.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Кәсіпкерге грант беру/бермеу туралы шешім конкурстық комиссияның соңғы отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей мемлекеттік грант беру мүмкіндігінің/мүмкін еместігінің себептері көрсетіле отырып, конкурстық комиссияның хаттамасымен ресімделеді.
Конкурстық комиссияның хаттамасында әр қаралған жоба бойынша қысқаша түйіндеме қамтылуға тиіс.";
30 және 31-тармақтар алып тасталсын;
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі өткізілген конкурс нәтижелері бойынша 1 (бір) жұмыс күні ішінде:
1) кәсіпкерге конкурстық комиссияның шешімі туралы хабарламаны;
2) мақұлданған/бас тартылған бизнес-жобалар бойынша конкурстық комиссияның хаттамасын шағын кәсіпкерлік субъектісімен мемлекеттік грант беру жөнінде шарт жасасу үшін дайындық іс-шараларын өткізу үшін қаржы агенттігіне/ұлттық институтқа жібереді.";
"Гранттарды беру тетігі" деген бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік гранттарды беру тетігі";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі конкурстық комиссияның хаттамасы бекітілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігімен/ұлттық институтпен және шағын кәсіпкерлік субъектісімен мемлекеттік грант беру туралы шартқа (бұдан әрі – шарт) қол қояды.";
мынадай мазмұндағы 37-1-тармақпен толықтырылсын:
"37-1. Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік грант бойынша бірінші траншты алу үшін шағын кәсіпкерлік субъектісіне мемлекеттік грант сомасының 20 % мөлшеріндегі ақша қаражатының болуын растауы қажет (банктік шотынан ақша қаражатының болуы туралы үзінді).
Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік грантты игеру мерзімі 36 айдан аспауға тиіс.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Мониторинг функцияларын жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі/ұлттық институт шағын кәсіпкерлік субъектісінен барлық қажетті, оның ішінде коммерциялық және банктік құпияларды құрайтын құжаттар мен ақпаратты сұратуға, орналасқан орнына шығумен мониторингті жүзеге асыруға құқылы.";

дополнить пунктом 27-1 следующего содержания:
"27-1. Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок принимает решение о возможности/невозможности предоставления государственного гранта для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования на основании следующих критериев оценки:
1) новизны продукта (товара, услуги) либо бизнес-процесса;
2) опыта и компетенции команды заявителя для реализации проекта;
3) наличия и емкости рынка для реализации продукта (товара, услуги).";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Решение о предоставлении/непредоставлении предпринимателю государственного гранта оформляется протоколом конкурсной комиссии с указанием причин возможности предоставления/непредоставления государственного гранта не позднее 3 (три) рабочих дней со дня последнего заседания конкурсной комиссии.
Протокол конкурсной комиссии должен содержать краткое резюме по каждому рассмотренному проекту.";
пункты 30 и 31 исключить;
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Региональный координатор Программы по результатам проведенного конкурса в течение 1 (один) рабочего дня направляет:
1) уведомление предпринимателю о решении конкурсной комиссии;
2) протокол конкурсной комиссии по одобренным/отклоненным бизнес-проектам финансовому агентству/национальному институту для проведения подготовительных мероприятий для заключения с субъектом малого предпринимательства договора по предоставлению государственного гранта.";
заголовок раздела "Механизм предоставления грантов" изложить в следующей редакции:
"Механизм предоставления государственных грантов";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Региональный координатор Программы в течение 10 (десять) рабочих дней со дня утверждения протокола конкурсной комиссии подписывает с финансовым агентством/национальным институтом и субъектом малого предпринимательства договор о предоставлении государственного гранта.";
дополнить пунктом 37-1 следующего содержания:
"37-1. Для получения первого транша по государственным грантам для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования субъекту малого предпринимательства необходимо подтвердить наличие денежных средств в размере 20% от суммы государственного гранта (выписка из банковского счета о наличии денежных средств).
Срок освоения государственного гранта для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования не должен превышать 36 месяцев.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Для осуществления функций мониторинга финансовое агентство/ национальный институт вправе запрашивать у субъекта малого предпринимательства все необходимые документы и информацию, в том числе составляющую коммерческую и банковскую тайны, осуществлять мониторинг реализации проекта с выездом на место.";

мынадай мазмұндағы 41-1-тармақпен толықтырылсын:
"41-1. Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру мониторингін ұлттық институт жобаларды іске асыру мониторингін жүргізу бойынша ұлттық институттың актісі негізінде жүргізеді.
Мониторингтің негізгі қағидаттары:
1) мемлекеттік гранттың мақсатты пайдаланылуын мониторингілеу;
2) шағын кәсіпкерлік субъектісінің шарттың талаптарын орындауын мониторингілеу болып табылады.
Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жоба бойынша мемлекеттік грант қаражаты үнемделсе, бұл үнемдеуді шағын кәсіпкерлік субъектісі Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне қайтармайды, ол жобаны одан әрі дамыту мақсаттарына жұмсалады.";
43 және 44-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Қаржы агенттігі/ұлттық институт кәсіпкердің грант қаражатын мақсатсыз пайдаланғанын анықтаған жағдайда қаржы агенттігі/ұлттық институт Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін, конкурстық комиссияны жазбаша хабардар етеді.
Қаржы агенттігі/ұлттық институт ұсынған ақпарат негізінде конкурстық комиссия шағын кәсіпкерлік субъектісімен шартты бұзу туралы шешім қабылдауы мүмкін, одан кейін өз шешімі туралы Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін, қаржы агенттігін/ұлттық институтты хабардар етеді.
44. Конкурстық комиссия шағын кәсіпкерлік субъектісімен шартты бұзу туралы шешім қабылдаған жағдайда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған мемлекеттік грант қаражатын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен қайтарып алу бойынша іс-шараларды өткізеді.";
көрсетілген Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 1-қосымшада:
оң жақ жоғары бұрышындағы "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 1-қосымша" деген сөздер "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы және бизнес-инкубациялау шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 1-қосымша" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 2-қосымшада:
оң жақ жоғары бұрышындағы "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 2-қосымша" деген сөздер "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы және бизнес-инкубациялау шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 2-қосымша" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить пунктом 41-1 следующего содержания:
"41-1. Мониторинг реализации индустриально-иннновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования осуществляется национальным институтом на основе акта национального института по проведению мониторинга реализации проектов.
Основными принципами мониторинга являются:
1) мониторинг целевого использования государственного гранта;
2) мониторинг выполнения субъектом малого предпринимательства условий договора.
При возникновении экономии средств государственного гранта по индустриально-инновационному проекту в рамках бизнес-инкубирования данная экономия не возвращается субъектом малого предпринимательства региональному координатору Программы, а расходуется на цели дальнейшего развития проекта.";
пункты 43 и 44 изложить в следующей редакции:
"43. При выявлении финансовым агентством/национальным институтом нецелевого использования предпринимателем средств гранта финансовое агентство/национальный институт письменно уведомляют регионального координатора Программы, конкурсную комиссию.
На основе информации, представленной финансовым агентством/ национальным институтом, конкурсная комиссия может принять решение о расторжении договора с субъектом малого предпринимательства, после чего уведомляет о своем решении регионального координатора Программы, и финансовое агентство/национальный институт.
44. В случае принятия конкурсной комиссией решения о расторжении договора с субъектом малого предпринимательства, региональный координатор Программы проводит мероприятия по возврату средств государственного гранта, использованного не по целевому назначению, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.";
в приложении 1 к указанным Правилам предоставления государственных грантов:
в правом верхнем углу слова "Приложение 1 к Правилам предоставления государственных грантов в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" заменить словами "Приложение 1 к Правилам предоставления государственных грантов субъектам малого предпринимательства для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020";
в приложении 2 к указанным Правилам предоставления государственных грантов:
в правом верхнем углу слова "Приложение 2 к Правилам предоставления государственных грантов в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" заменить словами "Приложение 2 к Правилам предоставления государственных грантов субъектам малого предпринимательства для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020";

осы қаулыға 12 және 13-қосымшаларға сәйкес 3 және 4-қосымшалармен толықтырылсын.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 522 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 940 қаулысына
1-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Кімге ______________________________________әкімдігі
Кімнен _______ (бұдан әрі – Кәсіпкер) _________________
№ __________сауалнама-өтініш
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына сәйкес Сізден __________________________ Өңірлік үйлестіру кеңесінің қарауына төмендегіге сәйкес кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау туралы мәселені қарауға бастамашылық етуді сұраймын:
1. Бағдарламаның бағыттары (белгімен белгілеу керек)
"Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің жаңа бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағыты
"Экономиканың басым секторларында және өңдеуші өнеркәсіп салаларында қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлерді салалық қолдау" екінші бағыты
"Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету" үшінші бағыты
2. Қатысушы туралы мәліметтер
Кәсіпкердің атауы
Құрылтайшы(лар) туралы деректер
Заңды мекенжайы
Нақты мекенжайы
Пошталық мекенжайы
Мемлекеттік тіркелген/қайта тіркелген күні
Мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік №
Қызмет түрлері
Жетекшілік ететін ведомство, холдинг немесе негізгі компания
Жұмыс тәжірибесі
3. Басшылық
Бірінші басшы
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Жұмыс/үй тел.
Туған жылы мен жері
Жеке куәлігінің №, сериясы
Тұратын (нақты) жері
Тіркелген жері
Жұмыс тәжірибесі
Бас бухгалтер
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жұмыс/үй тел.
Туған жылы мен жері
Жеке куәлігінің №, сериясы
Тұратын (нақты) жері
Тіркелген жері
Жұмыс тәжірибесі
Байланыс жасайтын адам
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, телефоны)
4. Меншік иелері
(құрылтайшы, қатысушылар, акционерлік қоғам үшін - акциялардың 5 % және одан көп пайызына иелік ететін акционерлер)
Атауы/ Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
%
Деректемелері
5. Ағымдағы қызмет туралы ақпарат
Сала (ЭҚЖЖ/ИИДМБ сәйкес)
Кіші сала (ЭҚЖЖ/ИИДМБ сәйкес)
Өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің түрлері
Жылдық айналым
Соңғы есепті күнге пайда немесе шығын
Жұмыскерлердің нақты саны
__________________________ оның ішінде
әйелдер ______________________
Жобаның атауы (қысқаша сипаттамасы)
Жобаның іске асырылатын жері (облыс, қала)
Жұмыс орындарының саны

дополнить приложениями 3 и 4 согласно приложениям 12 и 13 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 522.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
29 декабря 2017 год № 940
Приложение 2
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
в рамках Единой программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Куда: Акимат ____________________________
От кого ____________________________
(далее – Предприниматель)
___________________________
Заявление-анкета № __________
В соответствии с Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" прошу Вас инициировать вынесение вопроса о субсидировании части ставки вознаграждения по кредиту на рассмотрение Регионального координационного совета по _____________________ согласно нижеследующего:
1. Направления Программы (отметить галочкой направление)
Первое направление "Поддержка новых бизнес инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов"
Второе направление "Отраслевая поддержка предпринимателей, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности"
Третье направление "Снижение валютных рисков предпринимателей"
2. Сведения об участнике
Наименование Предпринимателя
Данные об учредителе (-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Почтовый адрес
Дата государственной регистрации/ перерегистрации
№ свидетельства о государственной регистрации/перерегистрации
Виды деятельности
Курирующее ведомство, холдинг или материнская компания
Опыт работы
3. Руководство
Первый руководитель
Фамилия имя отчество (при его наличии)
Должность
Тел. раб./дом.
Год и место рождения
№, серия удостоверения личности
Место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
Главный бухгалтер
Фамилия имя отчество (при его наличии)
Тел. раб./дом.
Год и место рождения
№, серия удостоверения личности
Место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
Контактное лицо
(Фамилия имя отчество (при его наличии), должность, телефон)
4. Собственники
(учредитель, участники, для акционерного общества - акционеры, владеющие 5 % и более процентов акций)
Наименование/ Фамилия имя отчество (при его наличии)
%
Реквизиты
5. Информация о текущей деятельности
Отрасль (согласно ОКЭД/ГППИР)
Подотрасль (согласно ОКЭД/ГППИР)
Виды продукции и услуг
Годовой оборот
Прибыль или убыток на последнюю отчетную дату
Фактическая численность работников
из них женщин ______________________
Наименование проекта (краткое описание)
Место реализации проекта (область, город)
Количество рабочих мест

6. Банктік шоттар туралы ақпарат
Банктік деректемелер (барлық қызмет көрсететін банктердегі ағымдағы және жинақ шоттарының бәрін көрсету керек):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
7. Тарих
Кәсіпкер жұмысының процесінде пайдаланылған банктік несиелердің, лизингтік мәмілелердің өтелгендерімен қатар, қазіргі уақытта өтелмегендерінің барлығы көрсетіледі.
Кредитор / Лизинг беруші
Сомасы
Берілген күні
Сыйақыны өтеу шарттары
Негізгі борышты өтеу шарттары
БҚШ/ҚЛШ бойынша өтеу мерзімі
Нақты өтеу күні
1.
2.
8. Қолданыстағы кредиттер/қолданыстағы лизинг туралы ақпарат
Күні және валюта бағамы:
____/____.
Р/с №
Банк/лизингтік компания
БҚШ/ҚЛШ деректемелері (№, күні)
Сыйақы мөлшерлемесі, %
Кредит/лизинг валютасы
Кредит/лизинг сомасы
Көрсетілген күнге негізгі борыш бойынша берешек қалдығы
Кредит/ лизинг мерзімі аяқталатын күн
Кредит/ лизинг мақсаты (қысқаша сипаттамасы)
9. Басқа мемлекеттік бағдарламаларға және кәсіпкерге қатысты қолданылатын мемлекеттік қолдау шараларына қатысу туралы ақпарат
Р/с №
Мемлекеттік бағдарламаның атауы / мемлекеттік қолдау шаралары
Мемлекеттік даму институтының атауы
Қосымша ақпарат
10. Кепілдіктер мен келісімдер
Кәсіпкер Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/қаржы агенттігіне мынаны мәлімдейді және кепілдік береді:
1. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/қаржы агенттігіне осы өтінішпен бірге не Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің/қаржы агенттігінің сұратуы бойынша берілген (ұсынылған) немесе ұсынылатын барлық деректер, ақпарат пен құжаттама анық болып табылады және төменде көрсетілген күнге шындыққа толығымен сәйкес келеді, көрсетілген деректер өзгерген жағдайда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін/қаржы агенттігін дереу хабардар етуге міндеттенемін.
2. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің/қаржы агенттігінің бірінші талап етуі бойынша осы өтінішті қарау шеңберінде талап етілген, банктік және коммерциялық құпияны құрайтын кез келген ақпарат пен құжаттарды ұсынуға және ашуға міндеттенемін.
3. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі/қаржы агенттігі көрсетілген мәлімдемелер мен кепілдіктердің шынайылығын тексеруге міндетті емес.
4. Кәсіпкерге жалған, толық емес және/немесе дұрыс емес мәліметтерді ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілік туралы ескертілді.

6. Информация о банковских счетах
Банковские реквизиты (указать все текущие и сберегательные счета во всех обслуживающих банках):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
7. История
Указываются все банковские ссуды, лизинговые сделки, использовавшиеся в процессе работы Предпринимателя, как погашенные, так и непогашенные в настоящее время.
Кредитор /Лизингодатель
Сумма
Дата выдачи
Условия погашения вознаграждения
Условия погашения основного долга
Срок погашения по ДБЗ/ДФЛ
Дата фактического погашения
1.
2.
8. Информация о действующих кредитах/действующем лизинге
Дата и курс валюты:
____/____.
№ п/п
Банк/ лизинговая компания
Реквизиты ДБЗ/ДФЛ (№, дата)
Ставка вознаграждения, %
Валюта кредита/ лизинга
Сумма кредита/ лизинга
Остаток задолженности по основному долгу на указанную дату
Дата окончания срока кредита/ лизинга
Цель кредита/ лизинга (краткое описание)
9. Информация об участии в других государственных программах и
применяемых в отношении Предпринимателя мерах государственной поддержки
№ п/п
Наименование государственной программы/меры государственной поддержки
Наименование государственного института развития
Дополнительная информация
10. Гарантии и согласия
Предприниматель заявляет и гарантирует региональному координатору Программы/финансовому агентству следующее:
1. Все данные, информация и документация, переданные (предоставленные) или предоставляемые региональному координатору Программы/финансовому агентству совместно с настоящим заявлением, либо по запросу регионального координатора Программы/финансового агентства являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату, в случае изменения указанных данных обязуюсь незамедлительно уведомить регионального координатора Программы/финансового агентства.
2. Что обязуется предоставлять и раскрывать по первому требованию регионального координатора Программы/финансового агентства любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайну, затребованные в рамках рассмотрения настоящего заявления.
3. Региональный координатор Программы/финансовое агентство не обязан проверять действительность указанных заверений и гарантий.
4. Предприниматель предупрежден об ответственности за предоставление ложных, неполных и/или недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.

5. Кәсіпкердің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын адамға осы өтінішті беруге мүмкіндік беретінін кәсіпкер растайды.
6. Көрсетілген деректер мен ақпараттың дұрыс еместігі анықталған жағдайда, осы өтініш көрсетілген деректердің дұрыс еместігін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде кері қайтарылуы мүмкін екендігімен келісемін, бұл ретте Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі/қаржы агенттігі кері қайтару себептерін хабарламауға құқылы.
Кәсіпкер осы арқылы Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/қаржы агенттігіне мынаған келісім береді:
1. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі/қаржы агенттігі осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпарат пен кәсіпкер ұсынған құжаттарды тексеру және қарау мақсатында мүдделі үшінші тұлғаларға ұсынуға құқылы.
2. Осы өтініште қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі/қаржы агенттігі талап еткен барлық құжаттар Бағдарлама шеңберінде субсидия алу үшін ғана ұсынылған.
3. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі/қаржы агенттігі кәсіпкер өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдырады, ал Кәсіпкер ұсынған құжаттар және өтініштің түпнұсқасы субсидиялау ұсынылмаса да, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінде/ қаржы агенттігінде сақталатын болады.
4. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің/қаржы агенттігінің осы өтінішті қарауға қабылдауы, сондай-ақ кәсіпкердің ықтимал шығыстары (субсидия алу үшін қажетті құжаттарды ресімдеу және т.б.) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің/қаржы агенттігінің субсидия беру немесе Кәсіпкерге келтірілген шығасыларды өтеу міндеттемесі болып табылмайды.
5. Субсидиялау туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанымды растаймын және келісемін, кейіннен Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/қаржы агенттігіне наразылық білдірмеймін.
11. Қосымшалар
(________________ бағыт бойынша көзделген құжаттар)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)          (қолы, күні)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 940 қаулысына
2-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
(Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі толтырады)
_______________________ бойынша Өңірлік үйлестіру кеңесінің
қарауына арналған Кәсіпкер жобаларының тізімі
Р/с №
Кәсіпкердің атауы
Жобаның атауы (сипаттамасы)
Заңды мекенжайы
Жобаны іске асыру орны
Өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің түрлері
2
3
4
5
6
Барлығы:
Жобаны іске асыру кезеңі
Бағдарлама бойынша бағыт
ЭҚЖЖ/ИИДМБ коды
ЭҚЖЖ/ИИДМБ секторының атауы
Қаржыландыру сомасы, теңге
7
8
9
10
11
Жұмыс орындарының саны
Басқа мемлекеттік бағдарламаларға қатысу
ӨҮК-ке өтініш беру күні
факт
жоспар
МДИ атауы
МК атауы
12
13
14
15
16
Өндірілген өнімнің жалпы көлемінен өнім экспортының көлемі
Банктің/лизингтік компанияның атауы
өткен жылдағы айналымның жалпы сомасы
өткен жылдағы экспорттық шарттар бойынша тауарды жөнелту сомасы
%
17
18
19
20
Қосымшалар: (Кәсіпкер БӨҮ-ге ұсынған өтініш және құжаттар жиынтығы)

5. Предприниматель подтверждает, что уставная компетенция Предпринимателя позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
6. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации настоящее заявление может быть отклонено на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом региональный координатор Программы/финансовое агентство вправе не сообщать причины отклонения.
Предприниматель настоящим предоставляет региональному координатору Программы/финансовому агентству согласие с тем, что:
1. Региональный координатор Программы/финансовое агентство вправе предоставлять указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и предоставленные Предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам с целью проверки и рассмотрения.
2. Все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные региональным координатором Программы/финансовым агентством документы предоставлены исключительно для субсидирования в рамках Программы.
3. Региональный координатор Программы/финансовое агентство оставляет за собой право проверки любой сообщаемой Предпринимателем о себе информации, а документы, предоставленные Предпринимателем, и оригинал заявления будут храниться у регионального координатора Программы/финансового агентства, даже если субсидирование не будет предоставлено.
4. Принятие региональным координатором Программы/финансовым агентством данного заявления к рассмотрению, а также возможные расходы Предпринимателем (на оформление необходимых для получения субсидирования документов и т.п.) не являются обязательством регионального координатора Программы/финансового агентства предоставить субсидирование или возместить понесенные Предпринимателем издержки.
5. Подтверждаю, что с порядком рассмотрения вопроса о субсидировании ознакомлен и согласен, в последующем претензий к региональному координатору Программы/финансовому агентству иметь не буду.
11. Приложения
(документы, предусмотренные по _______________________ направлению)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии)                  (подпись, дата)
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
29 декабря 2017 год № 940
Приложение 3
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
в рамках Единой программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
(Заполняется региональным координатором Программы)
Список проектов Предпринимателя для рассмотрения
Региональным координационным советом по _______________________
№ п/п
Наименование Предпринимателя
Наименование проекта (описание)
Юридический адрес
Место реализации проекта
Виды продукции и услуг
2
3
4
5
6
Итого:
Этап реализации проекта
Направление по Программе
Код ОКЭД/ ГПИИР
Наименование сектора ОКЭД/ГПИИР
Сумма финансирования, тенге
7
8
9
10
11
Количество рабочих мест
Участие в других государственных программах
Дата подачи заявления РКП
факт
план
наименование ГИР
наименование ГП
12
13
14
15
16
Объем экспорта продукции от общего объема произведенной продукции
Наименование банка/лизинговой компании
общая сумма оборотов за прошедший год
сумма отгрузки товара по экспортным договорам за прошедший год
%
17
18
19
20
Приложения: (Заявление и пакет документов, предоставленный Предпринимателем в РПМ)

1)
2)
…
Қысқартулар мен анықтамалар
Кәсіпкер
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі
ЭҚЖЖ
Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 683-од бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес экономиканың басым секторлары
ИИДМБ
ИИДМБ айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салалары мен көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлері
МДИ
мемлекеттік даму институттары
МБ
Мемлекеттік бағдарлама
МҚШ
мемлекеттік қолдау шаралары
БӨҮ
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі
Лауазымды тұлға ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)         (қолы, мөр)
Жауапты қызметкер__________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 940 қаулысына
3-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
_________________________ бойынша
Өңірлік үйлестіру кеңесі отырысының
№ ____ хаттамасы
Өткізу орны
Өткізу күні:
Кеңес төрағасы
Қатысқан Кеңес мүшелері
Қатыспаған Кеңес мүшелері
Шақырылғандар
Кеңес хатшысы
Күн тәртібі
Мәселелер атауы
Кеңес:
1 - мәселенің атауы
қарады.
Кеңес шешімі

1).
2).
…
Сокращения и определения
Предприниматель
Субъект малого и среднего предпринимательства
ОКЭД
Приоритетные сектора экономики в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности, утвержденным приказом председателя Комитета по техническому регулированию и методологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года № 683-од согласно приложению 1 к Программе.
ГПИИР
Приоритетные отрасли обрабатывающей промышленности и отдельные виды услуг, определенные ГПИИР
ГИР
государственные институты развития
ГП
Государственная программа
МГП
меры государственной поддержки
РПМ
региональный координатор Программы
Должностное лицо ______________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии) (подпись, печать)
Ответственный работник ________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
29 декабря 2017 год № 940
Приложение 4
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
в рамках Единой программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Протокол № ____
заседания Регионального координационного совета
по _________________________
Место проведения
Дата проведения
Председатель Совета
Присутствовали члены Совета
Отсутствовали члены Совета
Приглашенные
Секретарь Совета
Повестка дня
Наименование вопросов
Совет рассматривал:
Наименование 1 вопроса
Совет решил:

2. Субсидиялау шарттарын жасасу үшін мақұлданған жобалар тізімі "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамына және көрсетілген екінші деңгейдегі банктерге/даму банкіне/лизингтік компанияларға жіберілсін.
3. Субсидиялау нысанында мемлекеттік қолдау нысандарын қолдануды мақұлдауға төмендегіге байланысты бас тартылсын:
1) "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау және дамытудың бірыңғай бағдарламасының өлшемшарттарына сәйкес келмеу;
2) "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау және дамытудың бірыңғай бағдарламасының басым салаларына сәйкес келмеу;
3) жеке кәсіпкерлік субъектілері жобаларының төмендегі тізіміне сәйкес мемлекеттік даму институттары арқылы басқа қолдау шараларын қолдану:
Атауы
Бас тарту себептері
Кәсіпкер
жоба
сала
банк/лизингтік компания
Кеңес мүшелерінің қолдары:
Кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және мәртебесі
"ҚОЛДАЙМЫН"
"ҚАРСЫМЫН"
ТҮСІНІКТЕМЕЛЕР
Кеңес төрағасы
Кеңес төрағасының орынбасары
Кеңес мүшесі
Кеңес мүшесі
Кеңес мүшесі
Кеңес:
2 - мәселенің атауы
қарады.
Кеңес шешімі
1.
2.
Кеңес мүшелерінің қолдары:
Кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және мәртебесі
"ҚОЛДАЙМЫН"
"ҚАРСЫМЫН"
ТҮСІНІКТЕМЕЛЕР
Кеңес төрағасы
Кеңес төрағасының орынбасары
Кеңес мүшесі
Кеңес мүшесі
Кеңес мүшесі
Кеңес хатшысы ________________ тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Егер Кеңес мүшесі "қарсы" дауыс берген жағдайда, "Түсініктемелер" бағанында қабылданған шешімнің себебі көрсетілуге тиіс.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 940 қаулысына
4-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
Үлгі
_____________ бастап ____________дейінгі ж. кезеңіндегі
субсидиялау туралы есеп
Банктің/даму банкінің/лизинг-тік компанияның атауы
Кәсіп-кер жүгін-ген орын
Кәсіпкер-дің атауы
IBAN коды*
БСН
БҚШ
ҚЛШ (транш нөмірі)
БҚШ/ҚЛШ (транш) күні
Кредит/ли-зинг
(транш) сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
Кредит/лизинг (транш) бойынша
сыйақы мөлшерлемесі
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының күні
Кезең ішінде қаржы агенттігі аударған субсидиялар сомасы
Кезең ішінде шегерілген субсидиялар сомасы
9
10
11
12
13
Кредит/лизинг бойынша мерзімі өткен төлемдер күндерінің саны
Кредитті (траншты) нысаналы қолданудың егжей-тегжейлі деректері
14
15
Лауазымды тұлға _______________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы, мөрі)
Жауапты қызметкер ______________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе:
* банктің/даму банкінің банк жүйесі жасайтын субсидиялау шартының бірегей сәйкестендіру коды
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 940 қаулысына
5-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
7-қосымша
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/уәкілетті органға
____________ бастап _____________ дейінгі кезеңіндегі субсидиялау туралы есеп
Банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның атауы
Кәсіпкер жүгінген орын
Кәсіпкердің атауы
БҚШ/
ҚЛШ (транш) нөмірі
БҚШ/ҚЛШ (транш) күні
Кредит/лизинг
(транш) сомасы
1
2
3
4
5
6
Кредит/лизинг (транш) бойынша
сыйақы мөлшерлемесі
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының күні
Кезең ішінде қаржы агенттігі аударған субсидиялар сомасы
Кезең ішінде шегерілген субсидиялар сомасы
7
8
9
10
11
Ескертпе:
*Айналым қаражатын толтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау жобалары, сондай-ақ БЗЖҚ қаражаты есебінен берілген кредиттер бойынша субсидиялау туралы есеп Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/уәкілетті органға ұқсас нысан бойынша жеке беріледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 940 қаулысына
6-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
8-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберіндегі кәсіпкерлердің өтінімдері туралы ақпарат
1
Өтініш берушінің аты
2
Жобаны іске асыру орны
3
Құрылды
4
Қызмет түрі
5
Жобаның құны
6
ЭҚЖЖ бойынша сала
7
Бағдарламаның бағыты
8
Қолдау түрі
9

2. Направить список одобренных проектов в акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" и указанные банки второго уровня/банк развития/лизинговые компании для заключения договоров субсидирования.
3. Отказать в одобрении применения форм государственной поддержки в форме субсидирования в связи с:
1) несоответствием критериям Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020";
2) несоответствием приоритетным отраслям Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020";
3) применением других мер поддержки через государственные институты развития согласно нижеследующему списку проектов субъектов частного предпринимательства:
Наименование
Причины отказа
Предприниматель
проекта
отрасли
банка/лизинговой компании
Подписи членов Совета:
Фамилия имя отчество (при его наличии) и статус члена Совета
"ЗА"
"ПРОТИВ"
КОММЕНТАРИИ
Председатель Совета
Заместитель председателя Совета
Член Совета
Член Совета
Член Совета
Совет рассматривал:
Наименование 2 вопроса
Совет решил:
1.
2.
Подписи членов Совета:
Фамилия имя отчество (при его наличии) и статус члена Совета
"ЗА"
"ПРОТИВ"
КОММЕНТАРИИ
Председатель Совета
Заместитель председателя Совета
Член Совета
Член Совета
Член Совета
Секретарь Совета ________________ Фамилия имя отчество (при его наличии)
В случае, если член Совета проголосует "против", в столбце "Комментарии" должна быть указана причина принятого решения.
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
29 декабря 2017 год № 940
Приложение 5
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
в рамках Единой программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Образец
Отчет о субсидировании
за период с _____________ по ____________ г.
Наименование банка/банка развития/лизинговой компании
Место обращения Предпринимателя
Наименование Предпринимателя
IBAN код*
БИН
Номер ДБЗ/ДФЛ (транша)
Дата ДБЗ/ДФЛ (транша)
Сумма кредита/лизинга (транша)
1
2
3
4
5
6
7
8
Ставка вознаграждения по кредиту/лизингу (траншу)
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
Сумма субсидий, перечисленная финансовым агентством за период
Сумма субсидий, списанная за период
9
10
11
12
13
Количество дней просроченных платежей по кредиту/лизингу
Детализация целевого использования кредита (транша)
14
15
Должностное лицо ______________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии), (подпись, печать)
Ответственный работник ________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии) (подпись)
Примечание:
* - уникальный код идентификации договора субсидирования, генерируемый банковской системой банка/банка развития
Приложение 5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
29 декабря 2017 год № 940
Приложение 7
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
в рамках Единой программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Отчет о субсидировании региональному координатору Программы/ уполномоченному органу за период с ____________ по _____________
Наименование банка/банка развития/лизинговой компании
Место обращения Предпринимателя
Наименование Предпринимателя
Номер ДБЗ/
ДФЛ (транша)
Дата ДБЗ/
ДФЛ (транша)
Сумма кредита/
лизинга (транша)
1
2
3
4
5
6
Ставка вознаграждения по кредиту/лизингу (траншу)
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
Сумма субсидий, перечисленная финансовым агентством за период
Сумма субсидий, списанная за период
7
8
9
10
11
Примечание:
*По проектам субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, а также кредитам, выданным за счет средств ЕНФП, отчет о субсидировании региональному координатору Программы/уполномоченному органу представляется отдельно по аналогичной форме.
Приложение 6
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
29 декабря 2017 год № 940
Приложение 8
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
в рамках Единой программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Информация о заявках предпринимателей
в рамках Единой Программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020"
1
Наименование заявителя
2
Место реализации проекта
3
Создан
4
Вид деятельности
5
Стоимость проекта
6
Отрасль по ОКЭД
7
Направление программы
8
Вид поддержки
9

Кредит сомасы 750 млн.теңгеден/4,5 млрд.теңгеден аспауға тиіс
10
Кредит сомасы
11
Айналым қаражаты кредит сомасының 30%-нан аспауға тиіс
12
Пайыздық мөлшерлеме
13
Екінші деңгейдегі банк
14
Кредиттің мақсаты
15
Жоба бағыты:
16
Қызметкерлердің нақты саны
17
Құрылатын жұмыс орындары
18
Меншікті қаражатпен (ақша қаражаты, жылжымалы/жылжымайтын мүлік) қатысу 180 млн.тг кредит сомасынан асқан жағдайда 10 %-дан кем емес
19
ЖИЖ (жаңа инвестициялық жоба) іске асыруға арналған кредит 1 жыл ішінде ӨҮК отырысына шығарылғанға дейін берілді
20
Номиналды пайыздық мөлшерлемесі 19% жоғары (19%-ға дейін төмендеу) қолданыстағы кредит ӨҮК отырысына шығарылғанға дейін 12 ай өтпей берілді
21
Басқа мемлекеттік қолдау шараларына қатысу
22
Жетекшілік ететін ведомство, холдинг, ұлттық компания немесе бас компания
23
Өз қызметін тау-кен өндіру өнеркәсібінде жүзеге асырады
24
Кредиттің нысаналы мақсаты акцизделетін тауарлар/өнімдер шығаруды көздемеуге тиіс
25
Ірі салық төлеушілер тізбесіне қосылған, минералды шикізатты өңдеуді жүзеге асыратын металлургия өнеркәсібінде жобаны іске асырады
26
Акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 50 және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (ӘКК және МЖС қоспағанда) тиесілі мемлекеттік кәсіпорындар/мекемелер, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық компаниялар және ұйымдар құрылтайшылар (оның ішінде қатысушылар, акционерлер) болып табылады
27
Пайыздық мөлшерлемесі бюджет қаражаты есебінен арзандатылған кредиттер
28

Сумма кредита не должна превышать 750 млн.тенге/4,5 млрд.тенге
10
Сумма кредита
11
Оборотные средства не должно превышать 30% от суммы кредита
12
Процентная ставка
13
Банк второго уровня
14
Цель кредита
15
Проект направлен на:
16
Фактическая численность работников
17
Создаваемые рабочие места
18
Участие собственными средствами (денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом) не ниже 10 % в случае превышения суммы кредита 180 млн.тг.
19
Кредит на реализацию НИП (нового инвестиционного проекта) выдан в течение 1 года до вынесения на заседание РКС
20
Действующий кредит с номинальной процентной ставкой выше 19% (снижение до 19%) выдан не ранее 12 месяцев до вынесения на заседание РКС
21
Участие в других мерах господдержки
22
Курирующее ведомство, холдинг, нац. компания или материнская компания
23
Осуществляет свою деятельность в горнодобывающей промышленности
24
Целевое назначение кредита не должно предусматривать выпуск подакцизных товаров/продукции
25
Реализует проект в металлургической промышленности, осуществляющие переработку минерального сырья, включенные в Перечень крупных налогоплательщиков
26
Учредителями (в том числе участниками, акционерами) являются государственные предприятия/учреждения, национальные управляющие холдинги, национальные компании и организации, 50 и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, НУХ, национальному холдингу, национальной компании (за исключением СПК и ГЧП)
27
Кредиты, процентная ставка удешевлена за счет бюджетных средств
28

1. Декларация нысаны – ___
2. kgd.gov.kz сайтынан
АНЫҚТАМА РЕТІНДЕ: ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ КӘСІПКЕРЛІК КОДЕКСІНЕ СӘЙКЕС
Сегмент атауы
Жұмыскерлер саны
Жылдық орташа кіріс
Микробизнес
Шағын бизнес
Орта бизнес
*АЕК 201 ж. = _______ тг.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 940 қаулысына
7-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің
кредиттері бойынша кепілдік
беру қағидаларына
1-қосымша
Жоба бойынша (шағын және орта кәсіпкерлік субъектісінің атауы - бұдан әрі ШОКС) кепілдіктің қажетті сомасын есептеу
Р/с №
Жоба атауы
Кредит сомасы, мың теңге
Кредит мерзімі, ай
Кепілдік қамтамасыз ету
Бағаланған құны, мың теңге
Кепілдік құны, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
Кепілдіктің қажетті сомасы, мың теңге
Кредит сомасына кепілдік сомасы, (%)
8
9
Лауазымды тұлға ________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы, мөр)
Жауапты қызметкер ______________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 940 қаулысына
8-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің
кредиттері бойынша кепілдік
беру қағидаларына
2-қосымша
Қайда: әкімдігі
Кімнен: _______________________
№ __________өтініш
Қазақстан Республикасы Үкіметінің ___________ жылғы № ___ қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020"бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне кредит беру бойынша кепілдік беру қағидаларына сәйкес ________________ Өңірлік үйлестіру кеңесінің қарауына төмендегіге сәйкес Бағдарлама шеңберінде "____________" акционерлік қоғамы алдында кредитті ішінара кепілдендіру мүмкіндігін қарау туралы мәселені шығаруға бастамашылық етуіңізді өтінемін:
1. Қатысушы туралы мәліметтер
ШОКС атауы
Құрылтайшы(лар) туралы деректер
Заңды мекенжайы
Нақты мекенжайы
Пошталық мекенжайы
Мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу күні
Мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік нөмірі
Қызмет түрлері
Жетекшілік ететін ведомство, холдинг немесе негізгі компания
БСН/ЖСН
Жұмыс тәжірибесі
2. Басшылық
Бірінші басшы
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Жұмыс/үй тел.
Туған жылы мен жері
Жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі, сериясы, берілген күні
Тұратын (нақты) жері
Тіркелген жері
Жұмыс тәжірибесі
Бас бухгалтер
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жұмыс/үй тел.
Туған жылы мен жері
Жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі, сериясы, берілген күні
Тұратын (нақты) жері
Тіркелген орны (тұратын жеріне тіркелу)
Жұмыс тәжірибесі
Байланыс жасайтын адам
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, телефоны)

1. Декларация форма – ___
2. С сайта kgd.gov.kz
Справочно: согласно Предпринимательскому Кодексу Республики Казахстан Наименование сегмента
Количество работников
Среднегодовой доход
Микробизнес
Малый бизнес
Средний бизнес
*МРП 201_г. = _______ тг.
Приложение 7
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
29 декабря 2017 год № 940
Приложение 1
к Правилам гарантирования
по кредитам субъектов малого и
среднего предпринимательства в
рамках Единой программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Расчет
необходимой суммы гарантии по проекту (наименование субъекта малого и среднего предпринимательства – далее СМСП)
№ п/п
Наименование проекта
Сумма кредита, тыс. тенге
Срок кредита, мес.
Залоговое обеспечение
Оценочная стоимость, тыс. тенге
Залоговая стоимость, тыс. тенге
1
2
3
4
5
6
7
Необходимая сумма гарантии, тыс. тенге
Сумма гарантии к сумме кредита, (%)
8
9
Должностное лицо ______________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии) (подпись, печать)
Ответственный работник ________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 8
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
29 декабря 2017 год № 940
Приложение 2
к Правилам гарантирования
по кредитам субъектов малого и
среднего предпринимательства в
рамках Единой программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Куда: Акимат _______________________
От кого: ____________________________
Заявление № ___________
В соответствии с Правилами гарантирования по кредитам субъектов малого и среднего предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от ____________ года № ___ (далее – Программа), прошу Вас инициировать вынесение на рассмотрение Регионального координационного совета по ________________ вопроса о рассмотрении возможности частичного гарантирования кредита перед акционерным обществом "____________" в рамках Программы согласно нижеследующему:
1. Сведения об участнике
Наименование СМСП
Данные об учредителе (-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Почтовый адрес
Дата государственной регистрации/ перерегистрации
Номер свидетельства о государственной регистрации/перерегистрации
Виды деятельности
Курирующее ведомство, холдинг или материнская компания
БИН/ИИН
Опыт работы
2. Руководство
Первый руководитель
Фамилия имя отечество (при его наличии)
Должность
Тел. раб./дом.
Год и место рождения
Номер, серия, дата выдачи документа, удостоверяющего личность
Место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
Главный бухгалтер
Фамилия имя отечество (при его наличии)
Тел. раб./дом.
Год и место рождения
Номер, серия, дата выдачи документа, удостоверяющего личность
Место жительства (фактическое)
Место регистрации (прописка)
Опыт работы
Контактное лицо
(Фамилия имя отечество (при его наличии), должность, телефон)

3. Меншік иелері
(құрылтайшы, қатысушылар, акционерлік қоғам үшін - акциялардың 5 және одан көп пайызына ие акционерлер)
Атауы/Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
%
Деректемелері
4. Ағымдағы қызмет туралы ақпарат
Сала (ЭҚЖЖ сәйкес)
Кіші сала (ЭҚЖЖ сәйкес)
Өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің түрлері
Жылдық айналым
Соңғы есепті күнге пайда немесе шығын
Жұмыскерлердің нақты саны
олардың ішінде әйелдер
Жобаның атауы (қысқаша сипаттамасы)
Жобаның іске асырылатын жері (облыс, қала)
Жұмыс орындарының саны
5. Банктік шоттар туралы ақпарат
Банктік деректемелер (барлық қызмет көрсететін банктердегі ағымдағы және жинақ шоттарының бәрін көрсету керек):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________

3. Собственники
(учредитель, участники, для акционерного общества – акционеры, владеющие 5 и более процентами акций)
Наименование/ Фамилия имя отечество (при его наличии)
%
Реквизиты
4. Информация о текущей деятельности
Отрасль (согласно ОКЭД)
Подотрасль (согласно ОКЭД)
Виды продукции и услуг
Годовой оборот
Прибыль или убыток на последнюю отчетную дату
Фактическая численность работников
из них женщин
Наименование проекта (краткое описание)
Место реализации проекта (область, город)
Количество рабочих мест
5. Информация о банковских счетах
Банковские реквизиты (указать все текущие и сберегательные счета во всех обслуживающих банках):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

8. Басқа мемлекеттік бағдарламаларға және жеке кәсіпкерлік субъектісіне қатысты қолданылатын мемлекеттік қолдау шараларына қатысу туралы ақпарат
Р/с №
Мемлекеттік бағдарламаның атауы/мемлекеттік қолдау шаралары
Мемлекеттік органның, ұлттық қордың/холдингтің атауы
Қосымша ақпарат
1.
2.
9. Кепілдіктер мен келісімдер
Осы өтініште көрсетілген барлық деректер мен ақпарат анық және шындыққа толығымен сәйкес келетініне кепілдік беремін, көрсетілген деректер мен ақпаратта анық емес жағдайлар анықталған кезде көрсетілген деректердің анық еместігін растайтын мәліметтер анықталғанда бұл өтініштен кез келген кезеңде бас тартылуы мүмкін екеніне келісемін.
Осы құжат арқылы жергілікті атқарушы органға осы өтініште көрсетілген мәліметтер мен ақпаратты мүдделі үшінші тұлғаларға берулеріне қайтарылмайтын келісім беремін.
Қосымшалар:
Осы Келісімде көзделген құжаттар тізбесі.
______________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы, күні)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 940 қаулысына
9-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің
кредиттері бойынша кепілдік
беру қағидаларына
3-қосымша
ШОКС сараптама жүргізу үшін
қаржы агенттігіне банк беретін
құжаттар тізбесі
1. Жалпы құжаттар:
Р/с №
Құжаттар атауы
Нысан
2
3
Құжаттар тізбесіне ілеспе хат
түпнұсқа
Құжаттар топтамасындағы барлық құжаттар тізімдемесі немесе құжаттарды қабылдау-беру актісі
банктің уәкілетті жұмыскері қол қойған және банктің мөрімен/мөртаңбасымен расталған түпнұсқа
Банктен кредит алуға өтінім
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
Банктің уәкілетті органының қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит беру туралы шешімі, кредиттік, кепілдік және заң басқармасының және банк тәуекелдері басқармасының сараптамалық қорытындылары
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
Соңғы есептік күндегі жағдай бойынша (берешектің туындау күнін, берешекті өтеудің жоспарланатын күнін және нысанын көрсете отырып, кредиторлық және дебиторлық берешектің түсіндірмесі, негізгі құралдардың, ТМҚ түсіндірмесі, соңғы 12 айдағы кірістер мен шығыстар туралы есеп (жеке кәсіпкерлер үшін) ШОКС қаржылық құжаттары*
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
Жылдың басындағы және соңғы есептік күндегі жағдай бойынша ШОКС мөрімен куәландырылған (заңды тұлғалар үшін) ШОКС қаржылық құжаттары (берешектің туындау күнін, берешекті өтеудің жоспарланатын күнін және нысанын көрсете отырып, жылдың басындағы және соңғы есептік күндегі кредиторлық және дебиторлық берешектің түсіндірмесі, негізгі құралдардың, ТМҚ түсіндірмесі) *
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
Кірістер мен шығыстар туралы есептердің баптарын түсіндіру – өткізу кірісі, өзіндік құны, кезең шығыстары, басқа да кірістер мен шығыстар, қаралып отырған кезеңде өткізілген өнімнің ақшалай және заттай мәндегі көлемі*
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме немесе түпнұсқа

8. Информация об участии в других государственных программах и
применяемых в отношении субъекта частного предпринимательства
мерах государственной поддержки
№ п/п
Наименование государственной программы/меры государственной поддержки
Наименование государственного органа, национального фонда/холдинга
Дополнительная информация
1.
2.
9. Гарантии и согласия
Гарантирую, что все данные и информация, указанные в настоящем заявлении, являются достоверными и полностью соответствуют действительности, согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящее заявление может быть отклонено на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных.
Настоящим предоставляю безотзывное согласие местному исполнительному органу на предоставление указанных в настоящем заявлении сведений и информации заинтересованным третьим лицам.
Приложения:
Перечень документов, предусмотренных настоящим Соглашением.
______________________________________________________________
Фамилия имя отечество (при его наличии) (подпись, дата)
Приложение 9
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
29 декабря 2017 год № 940
Приложение 3
к Правилам гарантирования
по кредитам субъектов малого и
среднего предпринимательства в
рамках Единой программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Перечень документов,
предоставляемых финансовому агентству банком для
проведения экспертизы СМСП
1. Общие документы:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Сопроводительное письмо к перечню документов
оригинал
2
Опись всех документов, имеющихся в пакете документов, или акт приема-передачи документов
оригинал, подписанный уполномоченным работником банка и заверенный печатью/штампом банка
3
Заявка на получение кредита в банке
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
4
Решение уполномоченного органа банка о предоставлении кредита под гарантию финансового агентства, экспертные заключения кредитного, залогового и юридического управления и управления рисков банка
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
5
Финансовые документы СМСП по состоянию на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженности с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, ТМЗ, отчет о доходах и расходах за последние 12 месяцев (для индивидуальных предпринимателей)*
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
6
Финансовые документы СМСП по состоянию на начало года и на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженности на начало года и на последнюю отчетную дату с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, ТМЗ) заверенные печатью СМСП (для юридических лиц)*
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом Банка
7
Расшифровка статей отчета о доходах и расходах - доход от реализации, себестоимость, расходы периода, прочие доходы и расходы, объем реализованной продукции в денежном и натуральном выражении за рассматриваемый период*
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка, или оригинал
8

Қызмет көрсететін банктің толық деректемелерін көрсетуді қоса алғанда, қызмет көрсететін банктің несие берешегінің бар болуы (жоқтығы), соңғы 12 айдағы айналымдары, сонымен қатар құжаттарды қарау сәтіндегі жағдай бойынша мерзімінде төленбеген (№2 картотека) есептік құжаттар туралы анықтамасы
банк нысаны бойынша түпнұсқа (күнтізбелік 30 күнге дейін түпнұсқамен салыстырып тексерілген көшірме қабылданады)
Несие берешегінің, оның ішінде басқа қаржы ұйымдарындағы мерзімі өткізілген берешектің (банктерден басқа, кредиттер болған кезде) бар болуы туралы анықтамалар
түпнұсқа (күнтізбелік 30 күнге дейін түпнұсқамен салыстырып тексерілген көшірме қабылданады)
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ екені (бар болуы) туралы анықтама**
түпнұсқа (egov.kz анықтама)
Екінші деңгейдегі банктерде қолданыстағы барлық шоттар туралы мәліметтер
ШОКС хатының түпнұсқасы
Лицензиялар**, патенттер, квоталар және т.б. (егер өтініш берушінің қызмет түрі лицензияланатын немесе қарыз қаражаты жіберілетін тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін іске асыру лицензияланатын жағдайда)
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
Жобаны іске асыру бойынша құжаттар (бар болса):
1) келісімшарттар, сатып алу-сату шарттары, ниет шарттары, жұмыстар жүргізу, қызметтер көрсету шарттары (мердігердің құрылыс-монтаждау жұмыстарын немесе өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыруына берілген лицензияларды қоса ұсыну), орындалған жұмыстар актісі, төлем шоттары және т.б.;
2) жоспарланатын жұмыстар бойынша смета, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге тиісті рұқсат (кредит құрылыс, реконструкция және т.б. саласында қолдану үшін берілген жағдайда) және т.б.;
3) жобаға жеке қатысатындығын растайтын құжаттар;
4) банк жобаны қарау шеңберінде қолданатын кез келген басқа да құжаттар
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
Бизнес-жоспар
түпнұсқа немесе банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
Соңғы және ағымдағы жылы қолданыстағы және пысықталған келісімшарттар (бар болса)
көшірмелер
Кредиттік келісімдер (қолданыстағы кредиттер бар болса)
көшірмелер
Банк атынан банк қарызы, кепілі және кепілдігі шартын жасайтын адамның өкілеттігін растайтын құжаттар.
банк мөрімен расталған көшірмелер (банк кепілдік шартын жасау сәтінде ұсына алады)
* 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша
Ескертпе: қаржылық есептіліктің ескіру мерзімі банк құжаттар топтамасын ұсынған күні 6 айдан аспауға тиіс.

Справка из обслуживающего банка о наличии (отсутствии) ссудной задолженности, об оборотах за последние 12 месяцев, а также расчетных документах, не оплаченных в срок (картотека № 2) по состоянию на момент рассмотрения документов, включая указание полных реквизитов обслуживающего банка
оригинал по форме банка (допускается копия, сверенная с оригиналом до 30 календарных дней)
9
Справки о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из других финансовых организаций (при наличии кредитов, кроме банков)
Оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом до 30 календарных дней)
10
Справка об отсутствии (наличии) задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям**
Оригинал (справка с egov.kz)
11
Сведения обо всех имеющихся счетах в банках второго уровня
Оригинал письма СМСП
12
Лицензии**, патенты, квоты и т.д. (в случае, если вид деятельности заявителя лицензируется или лицензируется реализация отдельных видов товаров и услуг, на которые направляются заемные средства)
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
13
Документы по реализации проекта (при наличии):
1) контракты, договоры купли-продажи, договоры намерения, договоры на проведение работ (с приложением лицензии на осуществление подрядчиком строительно-монтажных работ или иных видов деятельности), оказание услуг, акты выполненных работ, счета на оплату и т.д.;
2) смета по планируемым работам, соответствующее разрешение на производство строительно-монтажных работ (в случае, если кредит выдается для использования в сфере строительства, реконструкции и т.п.) и т.д.;
3) документы, подтверждающие собственное участие в проекте;
4) любые другие документы, используемые банком в рамках рассмотрения проекта
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
14
Бизнес-план
оригинал или копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
15
Действующие и отработанные контракты за последний и текущий годы (при наличии)
копии
16
Кредитные соглашения (при наличии действующих кредитов)
копии
17
Документы, подтверждающие полномочия лица, заключающего договор банковского займа, залога и гарантии от имени банка.
копии, заверенные печатью банка (могут быть представлены банком к моменту заключения договора гарантии)
* по кредитам, превышающим 180 млн. тенге
Примечание: срок давности финансовой отчетности не должен превышать 6-и месяцев на дату предоставления банком пакета документов.

1) кепілдік сомасы: _____________ (________________) теңге, бұл кредит сомасының _____ % құрайды;
2) кепілдік мерзімі ______________;
3) кепілдік берудің өзге де талаптары Келісім талаптарына сәйкес жасалуға тиіс кепілдік шартында реттеледі.
*талаптарды кесте нысанында қосуға болады
Осы алдын ала кепілдік хаттың қолданылу мерзімі: ___.
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттерін ішінара кепілдендіру түрінде мемлекеттік қолдау шарттарын реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген жағдайда қаржы агенттігі кепілдік берудің жоғарыда көрсетілген талаптарын қайта қарауға және өзгертуге не оларды толығымен немесе ішінара күшін жоюға құқылы, бұл туралы банк кепілдік шартына қол қойылғанға дейін хабарландырылады.
Құрметпен,
___________ _____________ _____________________________________
(лауазым) (қолы) М.О. Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 940 қаулысына
11-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің
кредиттері бойынша кепілдік
беру қағидаларына
2-қосымша
"_____________" акционерлік қоғамының
Бағдарламаның бірінші/екінші бағыты шеңберінде ШОКС жобаларын іске асыру барысын ағымдағы мониторингілеу туралы есебі
__________________ бастап __________________ дейінгі ж. кезеңі аралығында
Р/с №
Банктің атауы
ШОКС жүгінген орны (облыс, өңір)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының ЖСН/БСН
1
2
3
4
5
Заңды мәртебесі (ЖШС, ЖК, ШҚ, ӨК)
Банктік қарыз шартының / Кредит желісін ашу туралы келісімнің №
Банктік қарыз шартының / Кредит желісін ашу туралы келісімнің күні
Кредит мерзімі
6
7
8
9
Кредит сомасы
Кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдік кезеңі
Сыйақы төлеу бойынша жеңілдік кезеңі
10
11
12
13
Кредит (транш) бойынша берілген күні
Нақты берілген қаражат сомасы
Есептік күнге негізгі борыш бойынша берешек қалдығы
Кепілдік шартының нөмірі
14
15
16
17
Кепілдік шартының күні
Қаржы агенттігі кепілдігінің сомасы
Кепілдік бойынша қаржы агенттігінің міндеттемесін орындау сомасы
НБ бойынша мерзімі өтіп кеткен қарыз сомасы
18
19
20
21
НБ бойынша мерзімі өтіп кеткен күндер саны
Сыйақы төлеу бойынша мерзімі өтіп кеткен күндер саны
Кредит беру нысаны (инвестициялық кредит/ айналымдағы қаражатты толықтыру)
ЭҚЖЖ бойынша коды
22
23
24
25
Жоба бойынша бизнес (старттық/жұмыс істеп тұрған)
Банктік қарыз шарты/Кредит желісін ашу туралы келісім бойынша қолжетімділік мерзімі
Банктің уәкілетті органы шешімінің күні
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптары бойынша жіктеу санаты
26
27
28
29
Лауазымды адам ____________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы, мөр)
Жауапты қызметкер ______________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 940 қаулысына
12-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің
кредиттері бойынша кепілдік
беру қағидаларына
3-қосымша
Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық
жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілерінің
мемлекеттік грант алуға өтінімі
Р/с №
Қажетті ақпарат (өтінім беру кезінде өзектілендірілген)
Өтінім беруші туралы мәліметтер
1.
Ұйымның толық және қысқартылған атаулары:
ұйымдық-құқықтық нысаны,
заңды тұлғаның атауы,
басшының тегі, аты, әкесінің аты
төлқұжат деректері
Тіркеу деректері:
Заңды тұлғаны тіркеу күні, орны және органы
(мемлекеттік тіркеу туралы куәлік негізінде),
Құрылтайшылары
Байланыс деректері:
Заңды мекенжайы
Пошта мекенжайы
Байланыс телефоны
E-mail
Web-сайты (болған жағдайда)
Басшының тегі, аты, әкесінің аты және оның ұялы телефонының нөмірі
Банктік деректемелер
Кредиторлық және салық берешегінің бар-жоғы туралы мәліметтер
Жобаның атауы
Қызмет түрі: (өндіру, сату, көрсетілетін қызметтер)
Жоба командасының жұмыс тәжірибесі, оның ішінде ұсынылатын қызмет бағыты бойынша тәжірибе
_____________________________________________________________
(ұйымдық-құқықтық нысанын көрсетумен
атынан өтініш берушінің атауы)
атынан
_____________________________________________________________
(лауазымның атауы, уәкілетті тұлғаның, басшының тегі, аты, әкесінің аты)
бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне грант ұсыну бойынша іріктеуге қатысуға келісетіні туралы хабарлайды.
Мен осы өтінімде көрсеткен барлық ақпарат анық және өтінім берілген кезде өзекті болып табылатынын растаймын.
Осы өтінімге ұсынылатын құжаттардың тізбесіне сәйкес құжаттардың көшірмелерін қоса беремін.
Өтінім берушінің тегі, аты, әкесінің аты (толығымен):______________________________________
Қолы: _________________ Күні: ____________
* өтінімнің әр бетіне қол қою қажет М.О.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 940 қаулысына
13-қосымша
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің
кредиттері бойынша кепілдік
беру қағидаларына
4-қосымша
БИЗНЕС-ЖОСПАРДЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ

1) сумма гарантии: _____________ (________________) тенге, что составляет _____ % от суммы кредита;
2) срок гарантии: ______________;
3) иные условия предоставления гарантии регулируются договором гарантии, который должен быть заключен в соответствии с условиями Соглашения.
*допускается включение условий в табличной форме
Срок действия настоящего предварительного гарантийного письма составляет по ___.
В случае внесения изменений и/или дополнений в нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие условия государственной поддержки в виде частичного гарантирования кредитов субъектов малого и среднего предпринимательства, финансовое агентство вправе пересмотреть вышеуказанные условия предоставления гарантии и изменить либо аннулировать их полностью или частично, о чем банк будет уведомлен до подписания договора гарантии.
С уважением,
___________ _____________ _____________________________________
(должность) (подпись) М.П. (ФИО (при его наличии)
Приложение 11
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
29 декабря 2017 год № 940
Приложение 5
к Правилам гарантирования
по кредитам субъектов малого и
среднего предпринимательства в
рамках Единой программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Отчет
акционерного общества "_____________" о текущем мониторинге
хода реализации проектов СМСП в рамках первого/второго
направления Программы
за период с __________________ по ______________________ г.
№ п/п
Наименование банка
Место обращения СМСП (область, регион)
Наименование заемщика
ИИН/БИН заемщика
1
2
3
4
5
Юридический статус (ТОО, ИП, КХ, ПК)
№ договора банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии
Дата договора банковского займа /Соглашения об открытии кредитной линии
Срок кредита
6
7
8
9
Сумма кредита
Ставка вознаграждения по кредиту
Льготный период по погашению основного долга
Льготный период по выплате вознаграждения
10
11
12
13
Дата выдачи по кредиту (транша)
Сумма фактической выдачи средств
Остаток задолженности основного долга на отчетную дату
Номер договора гарантии
14
15
16
17
Дата договора гарантии
Сумма гарантии финансового агентства
Сумма исполнения обязательства финансового агентства по гарантии
Сумма просроченной задолженности по ОД
18
19
20
21
Количество дней просрочки по ОД
Количество просроченных дней по оплате вознаграждения
Объект кредитования (инвестиционный кредит/ пополнение оборотных средств)
Код по ОКЭД
22
23
24
25
Бизнес по проекту (стартовый/ действующий)
Период доступности по договору банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии
Дата решения уполномоченного органа банка
Классификационная категория по требованиям Национального Банка Республики Казахстан
26
27
28
29
Должностное лицо ____________________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии) (подпись, печать)
Ответственный работник ______________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии) (подпись)
_____________________________
Приложение 12
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
29 декабря 2017 год № 940
Приложение 3
К Правилам предоставления
государственных грантов
субъектам малого
предпринимательства для
реализации индустриально-
инновационных проектов в
рамках Бизнес-инкубирования
Заявка
для получения государственного гранта субъектами малого предпринимательства для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках
Бизнес-инкубирования
№ п/п
Необходимая информация (актуализированная на момент предоставления заявки)
Сведения о заявителе
1.
Полное и сокращенное наименования организации:
организационно-правовая форма,
наименование юридического лица,
фамилия, имя, отчество руководителя
паспортные данные
Регистрационные данные:
Дата, место и орган регистрации юридического лица,
(на основании свидетельства о государственной регистрации),
Учредители
Контактные данные:
Юридический адрес
Почтовый адрес
Контактный телефон
E-mail
Web-cайт (при наличии)
ФИО руководителя и номер его мобильного телефона.
Банковские реквизиты
Сведения о наличии кредиторской и налоговой задолженности
Наименование проекта
Вид деятельности: (производство, продажи, услуги)
Опыт работы команды проекта, в том числе опыт по предлагаемому направлению деятельности
________________________________________________________________________
(наименование заявителя с указанием организационно-правовой формы)
в лице
______________________________________________________________________
(наименование должности, Ф.И.О. руководителя, уполномоченного лица)
сообщает о согласии участвовать в отборе по предоставлению гранта субъектам малого предпринимательства для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках Бизнес-инкубирования.
Я подтверждаю, что вся информация, указанная мною в настоящей Заявке, является достоверной и актуальной на момент подачи Заявки.
К настоящей Заявке прилагаю копии документов, согласно Перечню предоставляемых документов.
ФИО Заявителя (полностью):_______________________________________________
Подпись: _________________ Дата: ____________
*необходимо подписать каждую страницу Заявки
М.П.
Приложение 13
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
29 декабря 2017 год № 940
Приложение 4
К Правилам предоставления
государственных грантов
субъектам малого
предпринимательства для
реализации индустриально-
инновационных проектов в
рамках Бизнес-инкубирования
СТРУКТУРА БИЗНЕС-ПЛАНА

1. ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР
1.1. Жобаның атауы.
1.2. Өтініш берушінің атауы (толық және қысқартылған).
1.3. Жарғылық капиталды бөлу.
1.4. Орналасқан орны, заңды мекенжайы туралы мәліметтер.
1.5. Сайт (болған жағдайда).
1.6. Жобаны іске асыру үшін негізгі құралдардың және қажетті алаңдардың болуы.
1.7. Шығаруға ұсынылатын өнім (тауар, көрсетілетін қызмет) немесе
бизнес-процесс.
1.8. Грант алған кезден бастап жобаны іске қосудың болжамды мерзімі.
2. ЖОБАНЫҢ ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ ҚҰРАМДАС БӨЛІГІ
2.1. Жобаны іске асыру шеңберінде құрылатын өнімнің негізгі сипаттамалары (функционалдық мақсаты, негізгі тұтыну сапалары мен өнім параметрлері).
2.2. Шешімдер жобаларында ұсынылған жаңалық.
2.3. Патенттердің және жоба тақырыбы бойынша өзге де құқық қорғау құжаттарының болуы.
2.4. Жобаның бизнес-процесін не өнім жасаудың сипаттамасы.
2.5. Ресурстармен қамтамасыз ету.
3. КОММЕРЦИЯЛАНДЫРУ ПЕРСПЕКТИВАЛАРЫ
3.1. Өнім нарығының көлемі мен сыйымдылығы, жоба іске асырылатын саланың қазіргі жағдайын және даму перспективаларын талдау.
3.2. Жасалатын өнімнің бәсекелестік артықшылығы, техникалық-экономикалық сипаттамаларды аналогтармен салыстыру (1- кесте).
Техникалық және құндық сипаттамалар бойынша баламалы шешімдердің салыстырмалы талдауы келтіріледі (өндіру үшін ұсынылатын тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің аналогтармен салыстырылған техникалық деңгейі мен құны, дереккөздерге сілтемелер):
1-кесте
Көрсеткіштердің атауы
Көрсеткіштердің мәні
Ұсынылатын үлгі
№ 1 аналог
№ 2 аналог
3.4. Өнімді нарыққа ілгерілету стратегиясы.
- Өткізу нарықтарының (экспорттық және ішкі) сипаттамасы, оның ішінде: нарықтың осы сегментінде жұмыс істейтін негізгі компаниялардың сипаттамасы; бәсекелес компаниялар ұсынатын өнімнің сипаттамасы.
- Нарықтың сандық сипаттамалары (заттай және ақшалай мәндегі жылдық көлем, сұраныстың өсу немесе төмендеу үрдісі).
- Компанияның өнімдері иелене алатын нарықтың әлеуетті үлесінің негіздемесі.
- Зерттелетін нарықтардағы негізгі үрдістер, күтілетін өзгерістер.
- Өнімнің әлеуетті тұтынушыларымен уағдаластықтардың болуы және өнімді сатып алу дайындығын растайтын құжаттар (ниет хаттамалары, алдын ала жеткізу шарттары, жеткізу шарттары).
- Осы нарықта өнімді табысты түрде іске асыруға елеулі әсер етуді қамтамасыз ететін факторлардың болуы (баға саясаты, техникалық сипаттамалар бойынша өнімнің артықшылығы, нарықтағы бедел, контрагенттермен қарым-қатынас, еңбек ұжымы, өнімнің ерекше қасиеттері, географиялық және өзге де ерекшеліктер).
4. ЖОБАНЫҢ КОМАНДАСЫ
4.1. Қызметкерлер саны, олардың қызмет бағыты және түйіндеме мен біліктілікті растайтын құжаттарды (диплом, сертификаттар) қоса берумен олардың біліктілігі.

1. ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ
1.1. Название проекта.
1.2. Наименование заявителя (полное и сокращенное).
1.3. Распределение уставного капитала.
1.4. Сведения о месте нахождения, юридический адрес.
1.5. Сайт (при наличии).
1.6. Наличие основных средств и необходимых площадей для реализации проекта.
1.7. Предполагаемая к выпуску продукция (товар, услуга) или бизнес-процесс.
1.8. Предполагаемый срок запуска проекта с момента получения гранта.
2. ТЕХНОЛОГИЧЕСКАЯ СОСТАВЛЯЮЩАЯ ПРОЕКТА:
2.1. Основные характеристики продукта, создаваемого в рамках реализации проекта (функциональное назначение, основные потребительские качества и параметры продукта).
2.2. Новизна предлагаемых в проекте решений.
2.3. Наличие патентов и иных правоохранных документов по тематике проекта.
2.4. Описание бизнес-процесса проекта либо создания продукта.
2.5. Обеспечение ресурсами.
3. ПЕРСПЕКТИВЫ КОММЕРЦИАЛИЗАЦИИ:
3.1. Объем и емкость рынка продукта, анализ современного состояния и перспектив развития отрасли, в которой будет реализован проект.
3.2. Конкурентные преимущества создаваемого продукта, сравнение технико-экономических характеристик с аналогами (Табл.1).
Приводится сравнительный анализ альтернативных решений по техническим и стоимостным характеристикам (технический уровень и стоимость предлагаемых для производства товаров, услуг в сопоставлении с аналогами, ссылки на источник информации):
Табл.1.
Наименование показателей
Значение показателей
Предлагаемый образец
Аналог №1
Аналог № 2
3.4. Стратегия продвижения продукта на рынок.
- Описание рынков сбыта (экспортный и внутренний), в том числе описание основных компаний, работающих в данном сегменте рынка; описание продукции, предлагаемой компаниями-конкурентами.
- Количественные характеристики рынка (годовые объемы в натуральном и денежном выражении, тенденции к росту или падению спроса).
- Обоснование потенциальной доли рынка, которую способна занять продукция компании.
- Основные тенденции на исследуемых рынках, ожидаемые изменения.
- Наличие договоренностей с потенциальными потребителями продукции и документы, подтверждающие готовность приобретать продукцию (протоколы намерений, предварительные договоры поставки, договоры поставки).
- Наличие факторов, обеспечивающих существенное влияние на успешную реализацию продукции на данном рынке (ценовая политика, превосходство продукции по техническим характеристикам, репутация на рынке, отношения с контрагентами, трудовой коллектив, нерядовые качества продукции, географические и иные особенности).
4. КОМАНДА ПРОЕКТА:
4.1. Количество сотрудников, направление их деятельности и их квалификация с приложением резюме и документов, подтверждающих квалификацию (диплом, сертификаты).

4.2. Бағдарламаларға қатысу тәжірибесі, жобалардағы рөлі, алынған нәтижелері мен кәсіпорынның даму көрсеткіштері.
4.3. Басқарудың ұйымдастырушылық құрылымы. Жаңа мамандар тарту схемасы.
5. ЖОБАНЫ ІСКЕ АСЫРУ
5.1. Тәуекелдердің ықтимал типі мен көздері, оларды азайту жөніндегі шаралар.
5.2. Кезеңдері, нақты алынатын нәтижелері, уақыт аралықтары және қажетті қаражаты көрсетіле отырып, жобаны іске асыру жоспары (жобаны қаржыландыру кезеңінде де, аяқталғаннан кейін де осы кезеңде жоспар жасалады) (2-кесте).
2-кесте
Жобаны іске асыру кезеңдерінің атауы
Кезең мерзімі
Кезең құны
Сапалық және сандық нәтижелер
6. ҚАРЖЫЛЫҚ ЖОСПАРЫ
6.1. Жобаны қаржыландырудың жалпы көлемі, оның ішінде инвестициялардың немесе жеке қаражаттың көлемі, қаражат көздері мен оларды алу нысандары (3-кесте).
6.2. Жобаны іске асыру үшін бұрын тартылған қаржыландыру (осы көздерді көрсете отырып).
3-кесте
Жұмыстарды орындауға жұмсалған шығындар
Шығын сомасы (теңге)
Жұмыс-тар кезеңдері
Баға белгілеу бойынша түсіндірме
Қаржыландыру көздері
Есептерде қолданылатын дереккөздер
Шығындар – Барлығы:
оның ішінде баптар бойынша:
Басқа да қаржыландыру көздерінің шығындары - Барлығы:
Олардың ішінде:
Жеке қаражат
Басқалар
(қандай екенін көрсету)
6.3. Жобаны іске асырудың соңына қарай негізгі жоспарлы экономикалық көрсеткіштер (өндіріске жұмсалатын шығыстар, пайда, таза пайда, шығарылатын өнімнің рентабельділігі), Excel форматында көрсеткіштер есептеулері қоса беріледі.
6.4. Excel форматындағы кесте түрінде есептеулерді қоса бере отырып, айлар бойынша бөліністе кірістер, шығыстар, ақша қозғалысы жоспарының болжамын есептеу. Қызмет түрлері бойынша таратып жазумен кірістер бойынша есептер, шығындар баптары бойынша таратып жазылған шығындар.
6.5. NPV, IRR, DPP, PI инвестициялық көрсеткіштерін есептеу, инвестициялық көрсеткіштер есептеулерін Excel форматында қоса беру.

4.2. Опыт участия в программах, роль в проектах, полученные результаты и показатели развития предприятия.
4.3. Организационная структура управления. Схема привлечения новых специалистов.
5. РЕАЛИЗАЦИЯ ПРОЕКТА:
5.1. Возможные типы и источники рисков, меры по их уменьшению.
5.2. План реализации проекта, с указанием этапов, конкретных получаемых результатов, временных интервалов и необходимых средств (план составляется как на период финансирования проекта, так и после окончания данного периода) (табл.2).
Табл. 2.
Наименование этапа реализации проекта
Срок этапа
Стоимость этапа
Качественные и количественные результаты
6. ФИНАНСОВЫЙ ПЛАН:
6.1. Общий объем финансирования проекта, в том числе объем инвестиций или собственных средств, источники средств и формы их получения (табл. 3).
6.2. Ранее привлеченное финансирование на реализацию проекта (с указанием этих источников).
Табл. 3.
Затраты на выполнение работ
Сумма затрат (тенге)
Этапы работ
Пояснение по ценообразованию
Источник финансирования
Источник данных используемый в расчетах
Затраты – Всего:
в том числе по статьям:
Затраты за счет других источников финансирования - Всего:
Их них:
Собственные средства
Прочие
(указать какие)
6.3. Основные плановые экономические показатели (расходы на производство, прибыль, чистая прибыль, рентабельность выпускаемого продукта) к концу реализации проекта, приложить расчет показателей в формате Excel.
6.4. Расчет плана-прогноза доходов, расходов, движения денег, в разбивке по месяцам, с приложением расчетов в табличном виде в формате Excel. Расчеты по доходам с расшифровкой по видам деятельности, по затратам с расшифровкой по статьям затрат.
6.5. Расчет инвестиционных показателей NPV, IRR, DPP, PI, приложить расчет инвестиционных показателей в формате Excel.