Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қаңтардағы № 36 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 8 қарашадағы № 938 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.11.2021 № 938 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
"Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Преамбула жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2023 № 1246 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 31 қаңтардағы
№ 36 қаулысымен
бекітілген
Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеуді жүргізуге, дактилоскопиялық және геномдық ақпаратты жинауға, өңдеуге және қорғауға, биологиялық материалды іріктеуге, пайдалануға, адамның жеке басын анықтауға немесе растауға уәкілетті мемлекеттік органдардың қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) амплификация – хромосомалық дезоксирибонуклеин қышқылы (бұдан әрі – ДНҚ) учаскелерінің қосымша көшірмелерінің пайда болу процесі;
2) генетикалық профиль – адамның немесе танылмаған мәйіттің жеке басын анықтауға мүмкіндік беретін ДНҚ-ның белгілі фрагменттері туралы кодталған ақпарат;
3) геномдық ақпарат бойынша сәйкестендіру – анықталып жатқан адамның, танылмаған мәйіттің геномдық профилінің "Жеке басты биометриялық сәйкестендіру" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "ЖБС" ААЖ) геномдық ақпаратының дерекқоры бойынша сәйкес келуін тексеру;

Об утверждении Правил проведения дактилоскопической и геномной регистрации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2018 года № 36. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2024 года № 938.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.11.2024 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2021 года.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 31 Закона Республики Казахстан "О дактилоскопической и геномной регистрации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2023 № 1246 (вводится в действие с 01.01.2024).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения дактилоскопической и геномной регистрации.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 января 2018 года № 36
Правила проведения дактилоскопической и геномной регистрации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения дактилоскопической и геномной регистрации (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О дактилоскопической и геномной регистрации" и определяют порядок организации и осуществления деятельности государственных органов, уполномоченных на проведение дактилоскопической и (или) геномной регистрации, по сбору, обработке и защите дактилоскопической и геномной информации, отбору, хранению, использованию, уничтожению биологического материала, установлению или подтверждению личности человека.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) амплификация – процесс образования дополнительных копий участков хромосомной дезоксирибонуклеиновой кислоты (далее – ДНК);
2) генетический профиль – кодированная информация об определенных фрагментах ДНК человека или неопознанного трупа, позволяющая установить его личность;
3) идентификация по геномной информации – проверка на совпадение геномного профиля устанавливаемого лица, неопознанного трупа по базе данных геномной информации автоматизированной информационной системы "Биометрическая идентификация личности" (далее – АИС "БИЛ");

4) геномдық ақпаратты жинау – геномдық ақпаратты алуға бағытталған әрекеттер;
5) дактилоскопиялау – материалдық жеткізгіштерде қолдың тырнақ фалангаларының және (немесе) алақан бетіндегі папиллярлық сызықтардан түзетілетін тері бедерінің таңбасын (бұдан әрі – таңбалар) алу;
6) дактилоскопиялық ақпарат бойынша сәйкестендіру – жеке басты "ЖБС" ААЖ дактилоскопиялық ақпараттың дерекқоры бойынша жеке тұлғаның немесе танылмаған мәйіттің қол саусақтарының және (немесе) алақандарының папиллярлық бедерлері құрылымының ерекшеліктері туралы биометриялық деректерді тексеру арқылы анықтау;
7) дактилоскопиялық ақпаратты жинау – дактилоскопиялық ақпаратты алуға бағытталған әрекеттер;
8) дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты беру – уәкілетті мемлекеттік органға дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты беруге бағытталған әрекеттер;
9) дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты жинақтау –дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты "ЖБС" ААЖ дерекқорына енгізу арқылы оны жүйелеу жөніндегі әрекеттер;
10) дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты сақтау – дактилоскопиялық немесе геномдық ақпараттың заңмен белгіленген құпиялылығы мен қолжетімділігінің тұтастығын қамтамасыз ету жөніндегі әрекеттер;
11) дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты трансшекаралық беру – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шет мемлекеттің аумағына, шет мемлекеттің билік органына дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты беру;
12) дербес сәйкестендіргіш – дактилоскопиялық ақпараттың "ЖБС" ААЖ-де қол саусақтарының және (немесе) алақандарының папиллярлық бедерлері құрылымының ерекшеліктері туралы биометриялық деректер бөлігінде ақпараттық жүйелердің интеграцияланған өзара іс-қимыл жасасуы шеңберінде адамның дербес деректерімен байланысына арналған бірегей сәйкестендіргіш;
13) "Жеке басты биометриялық сәйкестендіру" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі – біреуі автоматтандырылған дактилоскопиялық ақпараттық жүйедегі дактилоскопиялық ақпаратты қамтитын, ал екіншісі автоматтандырылған геномдық ақпараттық жүйедегі геномдық ақпаратты қамтитын екі кіші жүйеден тұратын электрондық ақпараттық ресурс;
14) қағаз дактилоскопиялық карта – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес дактилоскопияланған адамның қол саусақтарының барлық тырнақ фалангаларының таңбалары, қол саусақтарының бақылау таңбалары, екі қолының алақандарының таңбалары және дербес деректері қамтылатын белгіленген нысандағы бланк;
15) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің орталықтандырылған автоматтандырылған дерекқоры (бұдан әрі – ҚАЖ ОАДҚ) – тергеу изоляторларында, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінде ұсталатын, сондай-ақ пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың жүріс-тұрысын есепке алу бойынша ақпараттық жүйе;

4) сбор геномной информации – действия, направленные на получение геномной информации;
5) дактилоскопирование – получение отпечатков кожных узоров, образуемых папиллярными линиями ногтевых фаланг и (или) ладонных поверхностей рук (далее – отпечатки), на материальных носителях;
6) идентификация по дактилоскопической информации – установление личности путем проверки биометрических данных об особенностях строения папиллярных узоров пальцев и (или) ладоней рук физического лица или неопознанного трупа по базе данных дактилоскопической информации АИС "БИЛ";
7) сбор дактилоскопической информации – действия, направленные на получение дактилоскопической информации;
8) передача дактилоскопической или геномной информации – действия, направленные на передачу дактилоскопической или геномной информации уполномоченному государственному органу;
9) накопление дактилоскопической или геномной информации – действия по систематизации дактилоскопической или геномной информации путем ее внесения в базу данных АИС "БИЛ";
10) хранение дактилоскопической или геномной информации – действия по обеспечению целостности, установленной законом конфиденциальности и доступности дактилоскопической или геномной информации;
11) трансграничная передача дактилоскопической или геномной информации – передача дактилоскопической или геномной информации на территорию иностранного государства, органу власти иностранного государства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, и законами Республики Казахстан;
12) персональный идентификатор – уникальный идентификатор для связи дактилоскопической информации в части биометрических данных об особенностях строения папиллярных узоров пальцев и (или) ладоней рук в АИС "БИЛ" с персональными данными лица в рамках интеграционных взаимодействий информационных систем;
13) автоматизированная информационная система "Биометрическая идентификация личности" – электронный информационный ресурс, состоящий из двух подсистем, одна из которых с дактилоскопической информацией в автоматизированной дактилоскопической информационной системе, а вторая с геномной информацией в автоматизированной геномной информационной системе;
14) бумажная дактилоскопическая карта – установленной формы бланк, содержащий отпечатки всех ногтевых фаланг пальцев рук, контрольные отпечатки пальцев рук, отпечатки ладоней обеих рук и персональные данные дактилоскопированного лица в соответствии с требованиями настоящих Правил;
15) централизованная автоматизированная база данных уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – ЦАБД УИС) – информационная система по учету движения лиц, содержащихся в следственных изоляторах, учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, а также состоящих на учете в службе пробации;

16) верификация – жеке тұлға қолдарының саусақтары және (немесе) алақандарының папиллярлық бедерлерінің оның жеке басын куәландыратын құжатта не "ЖБС" ААЖ-дың дерекқорында орналасқан дактилоскопиялық ақпаратпен сәйкес келуін тексеру арқылы жеке басты растау;
17) құзыретті мемлекеттік органдар – өз қызметі шеңберінде дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты пайдалануға заңмен белгіленген құзыреті бар мемлекеттік органдар;
18) микросхема (байланысты немесе байланыссыз интерфейстері бар чип) – осы құжаттың ішінде орналастырылған, жеке басты куәландыратын құжат иесі туралы электрондық ақпаратты жеткізгіш;
19) полимеразалық тізбекті реакция (бұдан әрі – ПТР) – биологиялық материалда ДНҚ-ның аз концентрациялы белгілі бір фрагменттерін айтарлықтай ұлғайтуға мүмкіндік беретін молекулярлық биологиядағы эксперименттік әдіс;
20) тірі адамдардың биологиялық материалын іріктеуге арналған жиынтық – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес биологиялық материалды іріктеуге, сақтауға және тасымалдауға арналған арнайы бір реттік қолданылатын стерильденген карта-жеткізгішті жиынтық;
21) халықты құжаттандыруға арналған қолданбалы бағдарламалық қамтылым (бұдан әрі – ҚБҚ) – Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыруға және тіркеуге арналған бағдарламалық өнім;
22) электрондық дактилоскопиялық карта – электрондық-цифрлық нысандағы дактилоскопиялық карта.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2023 № 1246 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
3. Өз өкілеттіктері шеңберінде дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асыруға:
ішкі істер органдары;
сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган;
Қазақстан Республикасының шет елдерде орналасқан дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері, сондай-ақ консулдық мекемелері (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері);
көлік саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган;
ұлттық қауіпсіздік органдары қатысады.
4. Өз өкілеттіктері шеңберінде геномдық тіркеуді жүзеге асыруға:
анықтау, тергеу органдары;
сот сараптамасы органдары;
лицензия негізінде сот-сараптамалық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар (бұдан әрі – лицензиаттар);
қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелері;
пробация қызметі;
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі (бұдан әрі – Ішкі істер министрлігі) қатысады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Дактилоскопиялық тіркеуді жүргізу бөлігіндегі 2-тараудың қолданысы 01.01.2024 дейін тоқтатылған - ҚР Үкіметінің 20.02.2023 № 141 қаулысымен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).

16) верификация – подтверждение личности путем проверки на совпадение папиллярных узоров пальцев и (или) ладоней рук физического лица с его дактилоскопической информацией, размещенной в документе, удостоверяющем личность, либо базе данных АИС "БИЛ";
17) компетентные государственные органы – государственные органы, имеющие установленную законом компетенцию на использование дактилоскопической и (или) геномной информации в рамках своей деятельности;
18) микросхема (чип с контактным или бесконтактным интерфейсами) –электронный носитель информации о владельце документа, удостоверяющего личность, размещенный внутри этого документа;
19) полимеразная цепная реакция (далее – ПЦР) – экспериментальный метод молекулярной биологии, позволяющий добиться значительного увеличения малых концентраций определенных фрагментов ДНК в биологическом материале;
20) комплект для отбора биологического материала живых лиц – комплект со специальной, соответствующей требованиям настоящих Правил стерильной картой-носителем одноразового применения для отбора, хранения и транспортировки биологического материала;
21) прикладное программное обеспечение для документирования населения (далее – ППО) – программный продукт, предназначенный для документирования и регистрации населения Республики Казахстан;
22) электронная дактилоскопическая карта – дактилоскопическая карта в электронно-цифровой форме.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.12.2023 № 1246 (вводится в действие с 01.01.2024).
3. В осуществлении дактилоскопической регистрации в пределах своих полномочий участвуют:
органы внутренних дел;
уполномоченный государственный орган в области внешнеполитической деятельности;
находящиеся за рубежом дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан (далее – загранучреждения Республики Казахстан);
уполномоченный государственный орган в области транспорта;
органы национальной безопасности.
4. В осуществлении геномной регистрации в пределах своих полномочий участвуют:
органы дознания, следствия;
органы судебной экспертизы;
физические лица, осуществляющие судебно-экспертную деятельность на основании лицензии (далее – лицензиаты);
учреждения уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы;
службы пробации;
оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство внутренних дел).
Примечание ИЗПИ!
Глава 2 в части проведения дактилоскопической регистрации была приостановлена до 01.01.2024 постановлением Правительства Республики Казахстан от 20.02.2023 № 141.

2-тарау. Дактилоскопиялық тіркеуді жүргізу
5. Ішкі істер органдары:
1) өздерінің келісімімен Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін және (немесе) паспортын алғаш алу үшін, сондай-ақ оларды қалпына келтіру не ауыстыру үшін жүгінген Қазақстан Республикасы азаматтарының;
2) Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алу үшін осы Қағидалардың 10-тармағында белгіленген тәртіппен жүгінген кезде он екі жастан он алты жасқа дейінгі балалардың;
3) мыналардың:
Қазақстан Республикасында уақытша немесе тұрақты тұруға рұқсат алу үшін жүгінген;
мыналарды:
шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатын;
азаматтығы жоқ адамның куәлігін;
босқын куәлігін;
жол жүру құжатын алғаш ресімдеген, сондай-ақ қалпына келтірген, ауыстырған жағдайларда он алты жасқа толған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын жинауды жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
6. Сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы азаматының паспорты Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде ресімделген кезде өздерінің келісімімен Қазақстан Республикасы азаматының, сондай-ақ осы Қағидалардың 10-тармағында белгіленген тәртіппен он екі жастан он алты жасқа дейінгі балалардың дактилоскопиялық ақпаратын жинауды жүзеге асырады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-1. Сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган, ішкі істер органдары өз құзыретіне сәйкес Қазақстан Республикасының визаларын ресімдеген кезде он алты жасқа толған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын жинауды жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тарау 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдары өз құзыретіне сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілетін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттар қолданылатын, он алты жасқа толған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын жинауды жүзеге асырады.

Глава 2. Проведение дактилоскопической регистрации
5. Органы внутренних дел осуществляют сбор дактилоскопической информации:
1) граждан Республики Казахстан, обратившихся для получения удостоверения личности и (или) паспорта гражданина Республики Казахстан впервые, а также для их восстановления либо замены, с их согласия;
2) детей в возрасте от двенадцати до шестнадцати лет при обращении для получения паспорта гражданина Республики Казахстан в порядке, установленном пунктом 10 настоящих Правил;
3) иностранцев и лиц без гражданства, достигших шестнадцатилетнего возраста:
обратившихся для получения разрешения на временное или постоянное проживание в Республике Казахстан;
при оформлении впервые, а также в случаях восстановления, замены:
вида на жительство иностранца в Республике Казахстан;
удостоверения лица без гражданства;
удостоверения беженца;
проездного документа;
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие с 01.01.2023); от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Уполномоченный государственный орган в области внешнеполитической деятельности осуществляет сбор дактилоскопической информации граждан Республики Казахстан, а также детей в возрасте от двенадцати до шестнадцати лет в порядке, установленном пунктом 10 настоящих Правил, при оформлении паспорта гражданина Республики Казахстан в загранучреждениях Республики Казахстан с их согласия.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. Уполномоченный государственный орган в области внешнеполитической деятельности, органы внутренних дел в соответствии с их компетенцией осуществляют сбор дактилоскопической информации иностранцев и лиц без гражданства, достигших шестнадцатилетнего возраста, при оформлении виз Республики Казахстан.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Органы внутренних дел, национальной безопасности в соответствии с их компетенцией осуществляют сбор дактилоскопической информации иностранцев и лиц без гражданства, достигших шестнадцатилетнего возраста, выдворяемых за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Қазақстан Республикасының теңізшісінің жеке куәлігін беру туралы шешім қабылданған, он алты жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдіктерді және азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялық тіркеуді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көлік саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асырады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Дактилоскопиялық ақпаратты жинау адамның екі қолы он саусағының және (немесе) екі қолы алақандарының папиллярлық бедерлері құрылымының ерекшеліктері туралы биометриялық деректерді дактилоскопиялау арқылы алуды және осы Қағидаларда белгіленген дербес деректердің тиісті ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтиды. Бұл ретте дактилоскопиялық тіркеуден өткен адамның дербес деректері оның екі қолының он саусағы және (немесе) алақандарының папиллярлық бедерлері құрылымының ерекшеліктері туралы биометриялық деректері "ЖБС" ААЖ-да дербес сәйкестендіргішпен байланысты болады.
10. Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алу үшін өтініш жасаған кезде он екі жастан он алты жасқа дейінгі балалардан дактилоскопиялық ақпаратты жинау олардың келісімімен және жеке басын куәландыратын құжат және заңды өкілдің өкілеттігін растайтын құжат ұсынған кезде баланың заңды өкілінің қатысуымен және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жасалған жазбаша өтініші негізінде жүзеге асырылады.
11. Сот әрекетке қабілетсіз деп анықтаған, дактилоскопиялық тіркеуге жататын адамнан дактилоскопиялық ақпаратты жинау жеке басын куәландыратын құжат және қорғаншысының өкілеттігін растайтын құжат ұсынған кезде оның қорғаншысының қатысуымен және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жасалған жазбаша өтініші негізінде жүргізіледі.
12. Адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын жинау ішкі істер органдарының көші-қон қызметі бөлімшелерінде, оның ішінде халықты құжаттандыруды тіркеу пункттерінде, ұлттық қауіпсіздік органдарында, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының аумағындағы дактилоскопиялық тіркеуге жататын адамның өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетімен жүріп-тұру қабілетінен айырылуға әкеп соққан ағза функцияларының тұрақты бұзылуынан денсаулығының нашарлауына байланысты жеке келуге мүмкіндігі болмаған жағдайда, қызметкер оның тұрғылықты жеріне бара отырып, дактилоскопиялық ақпаратты жинауды жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Дактилоскопическая регистрация граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, достигших шестнадцатилетнего возраста, в отношении которых принято решение о выдаче удостоверения личности моряка Республики Казахстан, осуществляется уполномоченным государственным органом в области транспорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Сбор дактилоскопической информации включает получение биометрических данных об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев обеих рук и (или) ладоней обеих рук человека путем дактилоскопирования и внесения в соответствующую информационную систему персональных данных, установленных настоящими Правилами. При этом, персональные данные лица, прошедшего дактилоскопическую регистрацию, связаны персональным идентификатором с его биометрическими данными об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев и (или) ладоней обеих рук в АИС "БИЛ".
10. Сбор дактилоскопической информации у детей в возрасте от двенадцати до шестнадцати лет при обращении для получения паспорта гражданина Республики Казахстан осуществляется с их согласия и проводится в присутствии и на основании письменного заявления законного представителя ребенка, составленного согласно приложению 1 к настоящим Правилам, при предъявлении им документа, удостоверяющего личность, и документа, подтверждающего полномочия законного представителя.
11. Сбор дактилоскопической информации у лица, подлежащего дактилоскопической регистрации, недееспособность которого установлена судом, проводится в присутствии и на основании письменного заявления его опекуна, составленного согласно приложению 1 к настоящим Правилам, при предъявлении им документа, удостоверяющего личность, и документа, подтверждающего полномочия опекуна.
12. Сбор дактилоскопической информации лиц проводится в подразделениях миграционной службы органов внутренних дел, в том числе его регистрационных пунктах документирования населения, органах национальной безопасности, загранучреждениях Республики Казахстан.
В случае, когда лицо, подлежащее дактилоскопической регистрации, находящееся на территории Республики Казахстан, не имеет возможности личной явки для дактилоскопирования в виду нарушений здоровья со стойким расстройством функций организма, которое привело к утрате способности самообслуживания, самостоятельного передвижения, сотрудник осуществляет сбор дактилоскопической информации с выездом по его месту жительства.

Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2023 № 1246 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
13. Жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеген кезде Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
2) туған күні мен жері;
3) жынысы;
4) ұлттық тиесілігі (иесінің қалауы бойынша);
5) азаматтығы;
6) фотосуреті;
7) қолының он саусағының папиллярлық бедері құрылымының ерекшеліктері туралы ақпарат;
8) жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі, берілген күні, қолданылу мерзімі;
9) құжат иесінің қолтаңбасы;
10) жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
11) дактилоскопиялық тіркеу жүргізілген күн мен негізі;
12) құжатты берген органның атауы;
13) дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе).
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Қазақстан Республикасының визасын ресімдеген кезде шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
2) туған күні;
3) жынысы;
4) қолының он саусағының папиллярлық бедері құрылымының ерекшеліктері туралы ақпарат;
5) азаматтығы;
6) фотосуреті;
7) жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі, берілген күні, қолданылу мерзімі;
8) визаның берілген күні, қолданылу мерзімі;
9) дактилоскопиялық тіркеу жүргізілген күн мен негізі;
10) виза берген органның атауы;
11) дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе).
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14-1. Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат берген кезде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
2) туған күні;
3) жынысы;
4) екі қолының он саусағының және алақанының папиллярлық бедері құрылымының ерекшеліктері туралы ақпарат;

Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2023 № 1246 (вводится в действие с 01.01.2024).
13. Материальный носитель с дактилоскопической информацией граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства при оформлении документов, удостоверяющих личность, содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) дату и место рождения;
3) пол;
4) национальную принадлежность (по желанию владельца);
5) гражданство;
6) фотографию;
7) информацию об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев рук;
8) номер, дату выдачи, срок действия документа, удостоверяющего личность;
9) подпись владельца документа;
10) индивидуальный идентификационный номер (при его наличии);
11) дату и основание проведения дактилоскопической регистрации;
12) наименование органа, выдавшего документ;
13) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лица, осуществившего дактилоскопическую регистрацию.
Сноска. Пункт 13 – в редакции постановления Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Материальный носитель с дактилоскопической информацией иностранцев и лиц без гражданства при оформлении виз Республики Казахстан содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) дату рождения;
3) пол;
4) информацию об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев рук;
5) гражданство;
6) фотографию;
7) номер, дату выдачи, срок действия документа, удостоверяющего личность;
8) дату выдачи, срок действия визы;
9) дату и основание проведения дактилоскопической регистрации;
10) наименование органа, выдавшего визу;
11) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лица, осуществившего дактилоскопическую регистрацию.
Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. Материальный носитель с дактилоскопической информацией иностранцев и лиц без гражданства при выдаче разрешения на временное проживание в Республике Казахстан содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) дату рождения;
3) пол;
4) информацию об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев и ладоней обеих рук;

5) азаматтығы;
6) фотосуреті;
7) шетелде тұрақты тұратын жерінің мекенжайы;
8) Қазақстан Республикасында уақытша тұратын мекенжайы;
9) қабылдайтын тараптың мекенжайы;
10) жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі, берілген күні, қолданылу мерзімі;
11) дактилоскопиялық тіркеу жүргізілген күн мен негізі;
12) дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе).
Ескерту. 2-тарау 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14-2. Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілетін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттардың күші қолданылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
2) туған күні;
3) жынысы;
4) екі қолының он саусағының және алақанының папиллярлық бедері құрылымының ерекшеліктері туралы ақпарат;
5) азаматтығы;
6) фотосуреті;
7) жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі, берілген күні, қолданылу мерзімі;
8) дактилоскопиялық тіркеу жүргізілген күн мен негізі;
9) дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі;
10) Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілген күн мен негіздері (заңды күшіне енген сот үкімі немесе шешімі);
11) өткенге дейін Қазақстан Республикасының аумағына кіруге тыйым салынатын, сот белгілеген күн.
Ескерту. 2-тарау 14-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14-3. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат ресімдеген кезде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
2) туған күні;
3) жынысы;
4) қолының он саусағының және алақанының папиллярлық бедері құрылымының ерекшеліктері туралы ақпарат;
5) азаматтығы;
6) фотосуреті;
7) жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі, күні, қолданылу мерзімі;

5) гражданство;
6) фотографию;
7) адрес места постоянного проживания за рубежом;
8) адрес места временного проживания в Республике Казахстан;
9) адрес принимающей стороны;
10) номер, дату выдачи, срок действия документа, удостоверяющего личность;
11) дату и основание проведения дактилоскопической регистрации;
12) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лица, осуществившего дактилоскопическую регистрацию.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 14-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие с 01.01.2023); в редакции постановления Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-2. Материальный носитель с дактилоскопической информацией иностранцев и лиц без гражданства, выдворяемых за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан, содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) дату рождения;
3) пол;
4) информацию об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев и ладоней обеих рук;
5) гражданство;
6) фотографию;
7) номер, дату выдачи, срок действия документа, удостоверяющего личность;
8) дату и основание проведения дактилоскопической регистрации;
9) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лица, осуществившего дактилоскопическую регистрацию;
10) дату и основания выдворения за пределы Республики Казахстан (вступившего в законную силу приговора или решения суда);
11) дату, до истечения которой судом установлен запрет на въезд на территорию Республики Казахстан.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 14-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие с 01.01.2023); в редакции постановления Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-3. Материальный носитель с дактилоскопической информацией иностранцев и лиц без гражданства при оформлении разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) дату рождения;
3) пол;
4) информацию об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев и ладоней обеих рук;
5) гражданство;
6) фотографию;
7) номер, дату выдачи, срок действия документа, удостоверяющего личность;

8) дактилоскопиялық тіркеу жүргізілген күн мен негізі;
9) дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
10) виза, уақытша тұруға рұқсат берілген күні, қолданылу мерзімі;
11) тұрақты тұру жоспарланып отырған жердің мекенжайы;
12) тұрақты тұруға өтінішхатты қараған органның атауы.
Ескерту. 2-тарау 14-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асыру кезінде дактилоскопиялауды уәкілетті мемлекеттік органдарда қызмет өткеретін (жұмыс істейтін) арнайы дайындалған қызметкерлер (жұмыскерлер) (бұдан әрі – қызметкер) жүргізеді.
Қызметкерлерге дактилоскопиялауды оқытуды ұйымдастыру дактилоскопиялық ақпаратты жинауды жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттік органдарға жүктеледі.
16. Дактилоскопиялау процесі қолдың он саусағын немесе екі қолдың он саусағы мен алақандарын арнайы дактилоскопиялық сканерде сканерлеу арқылы бояу жақпайтын әдіспен не осы Қағидалардың 26-тармағында белгіленген жағдайларда бояу жағу әдісімен дактилоскопиялық картаның қағаз бланкісінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2023 № 1246 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
17. Дактилоскопиялау кезінде алынған қолдардың он саусағының немесе екі қолдың он саусағының және алақандарының таңбалары "ЖБС" ААЖ дерекқорына енгізіледі, екі қолының сұқ саусақтарының екі таңбасы жеке басты куәландыратын құжаттың микросхемасына енгізіледі. Сұқ саусақтары (біреуінің немесе екеуінің) болмаған жағдайда (ампутация, туа біткен патология) микросхемаға ортаңғы не аты жоқ саусақтардың немесе қолдардың екі бас бармақтарының анағұрлым сапалы таңбасы енгізіледі. Қолдың біреуі болмаған жағдайда (ампутация, туа біткен патология) микросхемаға бар қолының екі саусағының анағұрлым сапалы таңбалары енгізіледі.
18. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.12.2023 № 1246 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
19. Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілетін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттар қолданылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда, тіркелетін адамның қолында саусақтарының жекелеген тырнақ фалангаларында ашық жаралар мен өзге де жарақаттар болып, дактилоскопиялауға уақытша мүмкіндік болмаған кезде дактилоскопиялық ақпаратты жинау қолдың жарақаттанбаған саусақтарынан жүргізіледі.
Дактилоскопиялық тіркелуге тиіс адамның буындары деформацияланған жағдайда дактилоскопиялық ақпаратты жинау қолдың анағұрлым азырақ деформацияланған саусақтарынан жүргізіледі.
Бұл ретте дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асыратын қызметкер "ЖБС" ААЖ дерекқорына екі қолдың он саусағының тырнақ фалангаларына уақытша зақым келгені және өтініш жасалған күні дактилоскопиялау рәсімін жүзеге асырудың мүмкін еместігі туралы белгі қолды және тіркелетін адамға жазылғаннан кейін жеке басын куәландыратын құжатты алу үшін келесі жүгінген кезде қайтадан дактилоскопиялаудан өту қажеттігі туралы ескертеді.

8) дату и основание проведения дактилоскопической регистрации;
9) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лица, осуществившего дактилоскопическую регистрацию;
10) дату выдачи, срок действия визы, разрешения на временное проживание;
11) адрес места планируемого постоянного проживания;
12) наименование органа, рассматривающего ходатайство на постоянное место жительства.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 14-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Дактилоскопирование при осуществлении дактилоскопической регистрации проводится специально подготовленными сотрудниками (работниками), проходящими службу (работающими) в уполномоченных государственных органах (далее – сотрудник).
Организация обучения сотрудников дактилоскопированию возлагается на государственные органы, уполномоченные на осуществление сбора дактилоскопической информации.
16. Процесс дактилоскопирования осуществляется бескрасковым методом пут ем сканирования десяти пальцев рук или десяти пальцев и ладоней обеих рук на специальном дактилоскопическом сканере либо красковым методом на бумажный бланк дактилоскопической карты в случаях, установленных пунктом 26 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2023 № 1246 (вводится в действие с 01.01.2024).
17. Полученные при дактилоскопировании отпечатки десяти пальцев рук или десяти пальцев и ладоней обеих рук вводятся в базу данных АИС "БИЛ", два отпечатка указательных пальцев обеих рук заносятся в микросхему документа, удостоверяющего личность. В случае отсутствия (ампутации, врожденной патологии) указательных пальцев (одного или двух), в микросхему заносятся наилучшего качества два отпечатка средних либо безымянных пальцев, или двух больших пальцев рук. В случае отсутствия (ампутации, врожденной патологии) одной руки, в микросхему заносятся наилучшего качества отпечатки двух пальцев имеющейся руки.
18. Исключен постановлением Правительства РК от 29.12.2023 № 1246 (вводится в действие с 01.01.2024).
19. При наличии у регистрируемого лица, за исключением иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан, открытых ран и иных повреждений на отдельных ногтевых фалангах пальцев рук, временно исключающих дактилоскопирование, сбор дактилоскопической информации проводится по неповрежденным пальцам рук.
В случае, если лицо, подлежащее дактилоскопической регистрации, имеет деформированные суставы, сбор дактилоскопической информации проводится по менее деформированным пальцам рук.
При этом сотрудник, осуществляющий дактилоскопическую регистрацию, вносит отметку в базу данных АИС "БИЛ" о временном повреждении ногтевых фаланг десяти пальцев обеих рук и невозможности осуществления процедуры дактилоскопирования в день обращения и предупреждает регистрируемое лицо о необходимости прохождения повторного дактилоскопирования после излечения при последующем обращении для получения документа, удостоверяющего личность.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2023 № 1246 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
19-1. Жеке басын куәландыратын құжаттарын ресімдеген кезде Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды, Қазақстан Республикасының визаларын ресімдеген кезде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялау бояу жақпайтын әдіспен қолдың он саусағын мынадай тәсілдердің бірімен сканерлеу арқылы жүзеге асырылады:
1) қолдың он саусағын батыра басу (бұдан әрі – батыра басу тәсілі) арқылы;
2) қолдың он саусағын аунату (бұдан әрі – аунату тәсілі) арқылы.
Қолдың он саусағының таңбасын сканерлеудің батыра басу тәсілі мынадай кезекпен жүргізіледі:
1) дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына оң қолдың, содан кейін сол қолдың төрт саусағы (бас бармақсыз) бір уақытта қойылады;
2) дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына қолдың бас бармақтары бір уақытта қойылады.
Қолдың он саусағының таңбасын сканерлеудің аунату тәсілі мынадай кезекпен жүргізіледі:
1) оң қолдың бас бармағынан бастап шынашағымен аяқтап, тырнақтың бір шетінен екіншісіне дейін кезекпен аунатылады, содан кейін дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына сол қолдың саусақтары дәл солай аунатылады;
2) оң қолдың, содан кейін сол қолдың төрт саусағы (бас бармақсыз) дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына бір уақытта қойылады;
3) дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына қолдардың бас бармақтары бір уақытта қойылады.
Ескерту. 19-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2023 № 1246 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
20. Жеке басын куәландыратын құжаттарды ресімдеген кезде Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының визаларын ресімдеген кезде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың екі қолындағы саусақтарының папиллярлық бедерлері "ЖБС" ААЖ-да танылмайтын болса, қолды санитариялық-гигиеналық құралдармен өңдеу және дактилоскопиялау рәсімінен қайтадан өту қажет. Дактилоскопиялаудың батыра басу тәсілі пайдаланылған кезде екі қолдағы саусақтардың папиллярлық бедерлері "ЖБС" ААЖ-да тағы да танылмаған жағдайда дактилоскопиялаудың аунату тәсілі қолданылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2023 № 1246 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
21. Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілетін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттар қолданылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарда дене кемістіктері болса (екі қолының барлық саусағы немесе екі қолының барлық саусағының тырнақ фалангаларында папиллярлық бедерлер болмаса), дактилоскопиялау қол алақандары бойынша жүзеге асырылады.
Екі қолының барлық саусағы немесе екі қолының басы болмаған жағдайда шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезде дактилоскопиялық тіркеуден және жеке басын дактилоскопиялық ақпарат бойынша растау рәсімінен босатылады.

Сноска. Пункт 19 - в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2023 № 1246 (вводится в действие с 01.01.2024).
19-1. Дактилоскопирование граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства при оформлении документов, удостоверяющих личность, иностранцев и лиц без гражданства при оформлении виз Республики Казахстан осуществляется бескрасковым методом пут ем сканирования десяти пальцев рук одним из следующих способов:
1) путем прижатия десяти пальцев рук (далее – прижимной способ);
2) путем прокатывания десяти пальцев рук (далее – прокатный способ).
Прижимной способ сканирования отпечатков десяти пальцев рук проводится в следующей очередности:
1) одновременно прикладываются четыре пальца (без больших) правой, затем левой рук к предметному стеклу дактилоскопического сканера;
2) одновременно прикладываются большие пальцы рук к предметному стеклу дактилоскопического сканера.
Прокатный способ сканирования отпечатков десяти пальцев рук проводится в следующей очередности:
1) прокатываются поочередно с одной кромки ногтя до другой, начиная с большого пальца, заканчивая мизинцем правой руки, затем аналогично прокатываются пальцы левой руки по предметному стеклу дактилоскопического сканера;
2) одновременно прикладываются четыре пальца (без больших) правой, затем левой рук к предметному стеклу дактилоскопического сканера;
3) одновременно прикладываются большие пальцы рук к предметному стеклу дактилоскопического сканера.
Сноска. Пункт 19-1 - в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2023 № 1246 (вводится в действие с 01.01.2024).
20. При нераспознавании АИС "БИЛ" папиллярных узоров пальцев обеих рук граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства при оформлении документов, удостоверяющих личность, а также иностранцев и лиц без гражданства при оформлении виз Республики Казахстан необходимо обработать руки санитарно-гигиеническими средствами и пройти процедуру повторного дактилоскопирования. В случае повторного нераспознавания АИС "БИЛ" папиллярных узоров пальцев обеих рук при использовании прижимного способа дактилоскопирования применяется прокатный способ дактилоскопирования.
Сноска. Пункт 20 - в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2023 № 1246 (вводится в действие с 01.01.2024).
21. При наличии у иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан, физических недостатков (отсутствие всех пальцев на обеих руках или папиллярных узоров на ногтевых фалангах всех пальцев обеих рук) дактилоскопирование осуществляется по ладоням рук.
Иностранцы и лица без гражданства освобождаются от дактилоскопической регистрации и процедуры подтверждения личности по дактилоскопической информации при пересечении Государственной границы Республики Казахстан в случае отсутствия всех пальцев или кистей на обеих руках.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21-1. Осы Қағидалардың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген, бұрын дактилоскопиялық тіркеуден өткен адамдар верификациялау рәсімінен өтеді.
Ескерту. 2-тарау 21-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21-2. Құжаттандыру рәсімін бастамас бұрын көші-қон қызметінің қызметкері Қазақстан Республикасының азаматынан дактилоскопиялық тіркеуден өтуді қалайтын-қаламайтынын сұрайды.
Қазақстан Республикасының азаматы көші-қон қызметінің қызметкеріне дактилоскопиялық тіркеуден өтуді қалайтыны не одан бас тартатыны туралы ауызша хабарлайды.
Егер Қазақстан Республикасының азаматы дактилоскопиялық тіркеуден өтуді қаласа, көші-қон қызметінің қызметкері ҚБҚ-да одан өтуге өтінімді қалыптастырады.
Қазақстан Республикасының азаматы дактилоскопиялық тіркеуден өтуден бас тартқан кезде де көші-қон қызметінің қызметкері ҚБҚ-да құжаттандыруды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының азаматы бұған дейін дактилоскопиялық тіркеуден өткен жағдайда және белгі бар болса, қызметкер "ЖБС" ААЖ арқылы верификациялауды жүргізеді.
Ескерту. 2-тарау 21-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21-3. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды құжаттандырған кезде көші-қон қызметінің қызметкері ҚБҚ-да дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы белгінің бар-жоғын тексереді.
Белгі бар болса, қызметкер шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды "ЖБС" ААЖ арқылы верификациялауды жүргізеді.
Егер ҚБҚ-да шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы белгі болмаса, көші-қон қызметінің қызметкері ҚБҚ-да дактилоскопиялық тіркеуден өтуге өтінімді қалыптастырады. Осыдан кейін "ЖБС" ААЖ-да дактилоскопиялық тіркеуді жүргізеді.
Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам немесе ол заңды мүдделерін білдіретін адам дактилоскопиялық тіркеуден өтуден бас тартқан жағдайда осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес дактилоскопиялық тіркеуден өтуден бас тартуды жазбаша толтырады.
Ескерту. 2-тарау 21-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 21 – в редакции постановления Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21-1. Лица, указанные в пунктах 5 и 6 настоящих Правил, ранее прошедшие дактилоскопическую регистрацию, проходят процедуру верификации.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 21-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие с 01.01.2023).
21-2. Перед началом процедуры документирования сотрудник миграционной службы спрашивает у гражданина Республики Казахстан о желании пройти дактилоскопическую регистрацию.
Гражданин Республики Казахстан в устной форме сообщает сотруднику миграционной службы о желании либо отказе от дактилоскопической регистрации.
Если гражданин Республики Казахстан изъявил желание пройти дактилоскопическую регистрацию, сотрудник миграционной службы формирует в ППО заявку на ее прохождение.
При отказе гражданина Республики Казахстан от прохождения дактилоскопической регистрации сотрудник миграционной службы также осуществляет документирование в ППО.
В случае прохождения ранее гражданином Республики Казахстан дактилоскопической регистрации и при наличии отметки сотрудник проводит верификацию посредством АИС "БИЛ".
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 21-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие с 01.01.2023); в редакции постановления Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21-3. При документировании иностранцев и лиц без гражданства сотрудник миграционной службы проверяет наличие отметки о прохождении дактилоскопической регистрации в ППО.
При наличии отметки сотрудник проводит верификацию иностранцев и лиц без гражданства посредством АИС "БИЛ".
Если отсутствует отметка о прохождении дактилоскопической регистрации иностранцев и лиц без гражданства в ППО, сотрудник миграционной службы формирует в ППО заявку на прохождение дактилоскопической регистрации. После этого проводит дактилоскопическую регистрацию в АИС "БИЛ".
В случае отказа от прохождения дактилоскопической регистрации иностранец или лицо без гражданства, или лицо, законные интересы которого он представляет, письменно заполняет отказ от прохождения дактилоскопической регистрации согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 21-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

21-4. Дактилоскопиялық тіркеуден өткен Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдіктерді және азаматтығы жоқ адамдарды верификациялау дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына оң және сол қолдың төрт саусағын (сұқ, ортаңғы, атаусыз саусақ пен шынашақты) бір уақытта, содан кейін бас бармақтарын кезекпен қою арқылы бояу жақпайтын әдіспен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың қол саусақтарының папиллярлық бедерлері жеке басын куәландыратын құжатта орналастырылған не "ЖБС" ААЖ дерекқоры бойынша олардың дактилоскопиялық ақпаратымен сәйкес келетін болса, Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар құжаттандырудың одан кейінгі рәсімінен өтеді.
Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың қол саусақтарының папиллярлық бедерлері жеке басын куәландыратын құжатта орналастырылған не "ЖБС" ААЖ дерекқоры бойынша олардың дактилоскопиялық ақпаратымен сәйкес келмеген жағдайда дактилокоспикалық тіркеуден өз еркімен өткен Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар осы Қағидалардың 126, 127 және 128-тармақтарында көзделген тексеру іс-шаралары жүргізілгеннен кейін осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасына және 22-1-тармағына сәйкес қайтадан дактилоскопиялаудан өтеді.
Ескерту. 2-тарау 21-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Дактилоскопиялық тіркеуден бұрын өткен шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар егер:
1) екі қолының он саусағының уақытша зақымдануына байланысты бұған дейін дактилоскопиялық ақпарат жинау жүргізілмесе немесе қол саусақтарының жекелеген тырнақ фалангаларында дактилоскопиялауға уақытша мүмкіндік бермейтін ашық жаралар мен өзге де жарақаттың болуына байланысты зақымданбаған саусақтар бойынша жүргізілсе;
2) дактилоскопиялық тіркеуден өткен адам саусақтың тырнақ фалангаларында папиллярлық бедерлердің жүре пайда болған, қалпына келмейтін зақымдардың (мысалы, тыртық, тері ауруының салдарынан болған тыртықша, елеулі жарақаттар) болуына байланысты "ЖБС" ААЖ дерекқоры бойынша автоматтандырылған жүйеде танылмаса, дактилоскопиялау рәсімінен қайтадан өтеді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22-1. Бұрын "ЖБС" ААЖ бойынша дактилоскопиялық тіркеуден өткен Қазақстан Республикасының азаматы саусақтың тырнақ фалангаларында папиллярлық бедерлердің жүре пайда болған, қалпына келмейтін зақымдарының (мысалы тыртық, тері аурулары салдарынан болған тыртықша, елеулі жарақаттар) болуына байланысты танылмаған жағдайда қайта дактилоскопиялау оның келісімімен жүргізіледі.

21-4. Верификация граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, прошедших дактилоскопическую регистрацию, осуществляется бескрасковым методом путем одновременного прикладывания четырех пальцев (указательного, среднего, безымянного пальцев и мизинца), затем больших пальцев правой и левой рук поочередно к предметному стеклу дактилоскопического сканера.
При совпадении папиллярных узоров пальцев рук граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства с их дактилоскопической информацией, размещенной в документе, удостоверяющем личность, либо по базе данных АИС "БИЛ", граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства проходят дальнейшую процедуру документирования.
В случае несовпадения папиллярных узоров пальцев рук граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства с их дактилоскопической информацией, размещенной в документе, удостоверяющем личность, либо по базе данных АИС "БИЛ", граждане Республики Казахстан, добровольно прошедшие дактилоскопическую регистрацию, иностранцы и лица без гражданства после проведения проверочных мероприятий, предусмотренных пунктами 126, 127 и 128 настоящих Правил, подлежат повторному дактилоскопированию согласно подпункту 2) пункта 22 и пункту 22-1 настоящих Правил.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 21-4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Иностранцы и лица без гражданства, ранее прошедшие дактилоскопическую регистрацию, проходят процедуру дактилоскопирования повторно, если:
1) сбор дактилоскопической информации ранее не проводился ввиду временного повреждения десяти пальцев обеих рук или проводился по неповрежденным пальцам ввиду наличия на отдельных ногтевых фалангах пальцев рук открытых ран и иных повреждений, временно исключавших их дактилоскопирование;
2) лицо, прошедшее дактилоскопическую регистрацию, не распознается автоматизированной системой по базе данных АИС "БИЛ" ввиду приобретенных необратимых повреждений папиллярных узоров ногтевых фаланг пальца (например, рубцов, шрамов вследствие кожных заболеваний, значительных травм).
Сноска. Пункт 22 – в редакции постановления Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-1. При нераспознавании гражданина Республики Казахстан, ранее прошедшего дактилоскопическую регистрацию, по АИС "БИЛ" ввиду приобретенных необратимых повреждений папиллярных узоров ногтевых фаланг пальца (например, рубцов, шрамов вследствие кожных заболеваний, значительных травм) повторное дактилоскопирование проводится с его согласия.

Ескерту. 2-тарау 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Дактилоскопиялау немесе верификациялау алдында тіркелетін адамның қолында ашық жараның бар-жоғы және қолының тазалығы қаралады.
Тіркелетін адамда:
ашық жара анықталса, осы Қағидалардың 19, 20 және 21-тармақтарында көзделген іс-әрекет жүргізіледі;
қолы айтарлықтай лас болса, санитариялық-гигиеналық құралдармен өңдеу арқылы кірді кетіруге мүмкіндік беріледі.
Дактилоскопиялаған кезде мына талаптардың бірінің сақталуы қамтамасыз етіледі:
тіркелетін адамның қол саусақтарын дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына үйкемей біркелкі аунату;
тіркелетін адамның қол саусақтарын дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына тығыз батыра басу;
тіркелетін адамның қол саусақтарын бояуды жайып жағуға арналған боялған металл немесе шыны тілімшенің (бұдан әрі – тілімше) бетінен және дактилоскопиялық картаның үстінен үйкемей біркелкі басып түсіру, сондай-ақ таза білікше мен тілімшелерді пайдалану.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2023 № 1246 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
24. Электрондық немесе қағаз дактилоскопиялық карта осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес толтырылады. Қағаз дактилоскопиялық карта қара, қара-көк немесе күлгін пасталы шарикті қаламмен баспа әріптерімен толтырылады.
25. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.12.2023 № 1246 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
26. Уақытша немесе тұрақты тұруға рұқсат беру кезінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілетін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттар қолданылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялау аунату тәсілімен мына әдістердің бірімен:
1) қолдың он саусағы мен алақандарын сканерлеу арқылы бояу жақпайтын әдіспен;
2) осы Қағидалардың 27 және 28-тармақтарына сәйкес қолдың он саусағы мен алақандарын дактилоскопиялық картаның қағаз бланкісіне бояу жағу әдісімен жүзеге асырылады.
Қолдың он саусағы мен алақандарын сканерлеу мынадай кезекпен орындалады:
1) оң қолдың бас бармағынан бастап шынашағымен аяқтап, тырнақтың бір шетінен екіншісіне дейін кезекпен аунатылады, содан кейін дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына сол қолдың саусақтары дәл солай аунатылады;
2) оң қолдың, содан кейін сол қолдың төрт саусағы (бас бармақсыз) дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына бір уақытта қойылады;

Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Перед дактилоскопированием или верификацией руки регистрируемого лица осматриваются на наличие открытых ран и чистоты рук.
При выявлении у регистрируемого лица:
открытых ран проводятся действия, предусмотренные пунктами 19, 20 и 21 настоящих Правил;
значительных загрязнений рук предоставляется возможность для их устранения путем обработки санитарно-гигиеническими средствами.
При дактилоскопировании обеспечивается соблюдение одного из следующих требований:
равномерное без скольжения прокатывание пальцев рук регистрируемого лица по предметному стеклу дактилоскопического сканера;
плотное прижатие пальцев рук регистрируемого лица к предметному стеклу дактилоскопического сканера;
равномерное без скольжения прокатывание пальцев рук регистрируемого лица по поверхности окрашенной металлической или стеклянной пластины для раскатки краски (далее – пластины) и дактилоскопической карте, а также использование чистого валика и пластин.
Сноска. Пункт 23 - в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2023 № 1246 (вводится в действие с 01.01.2024).
24. Электронная или бумажная дактилоскопическая карта заполняется согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Бумажная дактилоскопическая карта заполняется печатными буквами шариковой ручкой с черной, темно-синей или фиолетовой пастой.
25. Исключен постановлением Правительства РК от 29.12.2023 № 1246 (вводится в действие с 01.01.2024).
26. Дактилоскопирование иностранцев и лиц без гражданства при выдаче разрешения на временное или постоянное проживание, выдворяемых за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан, осуществляется прокатным способом одним из следующих методов:
1) бескрасковым методом путем сканирования десяти пальцев и ладоней рук;
2) красковым методом на бумажный бланк дактилоскопической карты десяти пальцев и ладоней рук согласно пунктам 27 и 28 настоящих Правил.
Сканирование десяти пальцев и ладоней рук выполняется в следующей очередности:
1) прокатываются поочередно с одной кромки ногтя до другой, начиная с большого пальца, заканчивая мизинцем правой руки, затем аналогично прокатываются пальцы левой руки по предметному стеклу дактилоскопического сканера;
2) одновременно прикладываются четыре пальца (без больших) правой, затем левой рук к предметному стеклу дактилоскопического сканера;

3) дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына қолдардың бас бармақтары бір уақытта қойылады;
4) дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына оң қолдың, содан кейін сол қолдың алақандары кезекпен қойылады.
Дактилоскопиялық картаның қағаз бланкінде бояу жағу әдісімен дактилоскопиялау буындардың деформациялануына байланысты қол саусақтарын сканерлеу мүмкін болмаған жағдайда қолданылады. Алынған қағаз дактилоскопиялық карта ҚБҚ-ға енгізгеннен кейін оны көші-қон қызметінің қызметкерлері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес акт бойынша жояды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2023 № 1246 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26-1. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның дактилоскопиялаудан өткені туралы анықтама осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес ресімделеді және оған қағаз форматта беріледі.
Бұрын дактилоскопиялаудан өткен адамдардың сауалнамалық деректері сәйкес келмеген жағдайда көші-қон қызметінің қызметкері екі жұмыс күні ішінде ішкі істер органдарының мүдделі бөлімшелерін осы Қағидалардың 126, 127 және 128-тармақтарында көзделген тексеру іс-шараларын жүргізу туралы хабардар етеді.
Ескерту. 2-тарау 26-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2023 № 1246 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi); 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
27. Бояу әдісімен дактилоскопиялау үшін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жасалған, бір саусақ үшін 35х35мм көлемді басып түсіру орны бар А4 форматындағы дактилоскопиялық карта бланкісі, дактилоскопиялауға арналған арнайы бояу, білікше, екі тілімше, бояу еріткіштер не арнайы дактилоскопиялық жиынтықтар, дактилоскопиялауға арналған үстел, дымқыл гигиеналық майлықтар пайдаланылады.
28. Аунатылған саусақ таңбасын алу үшін қол саусағы тырнақ фалангасының қырымен боялған тілімшеге қойылады және оның үстінде тырнақтың бір шетінен екіншісіне дейін аунатылады.
Бояу жағу әдісімен дактилоскопиялаған кезде тырнақ фалангасының ішкі жұмсақ бөлігі толығымен және ортаңғы фаланганың 3-5 мм боялуға тиіс. Бояу жағылған саусақ дактилоскопиялық карта бланкіндегі таңба алу үшін қалдырған жерде дәл осындай әдіспен аунатылады. Тіркелетін адам саусағын аунатып болғаннан кейін қызметкер оны босатпай, папиллярлық бедердің суретін бұзып жібермей жоғары көтереді.

3) одновременно прикладываются большие пальцы рук к предметному стеклу дактилоскопического сканера;
4) поочередно прикладываются к предметному стеклу дактилоскопического сканера ладони правой и левой рук.
Дактилоскопирование красковым методом на бумажный бланк дактилоскопической карты применяется в случаях, когда сканирование пальцев рук не представляется возможным ввиду деформации суставов. Полученная бумажная дактилоскопическая карта уничтожается после ввода в ППО сотрудниками миграционной службы по акту согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 26 - в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2023 № 1246 (вводится в действие с 01.01.2024); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-1. Справка о прохождении дактилоскопирования иностранца или лица без гражданства оформляется согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам и выдается ему в бумажном формате.
В случае несовпадения анкетных данных лица, ранее прошедшего дактилоскопирование, сотрудник миграционной службы в течение двух рабочих дней информирует заинтересованные подразделения органов внутренних дел о проведении проверочных мероприятий, предусмотренных пунктами 126, 127 и 128 настоящих Правил.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 26-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие с 01.01.2023); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.12.2023 № 1246 (вводится в действие с 01.01.2024); от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Для дактилоскопирования красковым методом используют бланк дактилоскопической карты форматом А 4 с размером поля прокатки для одного пальца 35х35мм, составленный согласно приложению 3 к настоящим Правилам, специальную краску для дактилоскопирования, валик, две пластины, растворитель краски либо специальные дактилоскопические комплекты, стол для дактилоскопирования, влажные гигиенические салфетки.
28. Для получения прокатанного отпечатка палец руки боковой стороной ногтевой фаланги кладется на окрашенную пластину и прокатывается по ней от одной кромки ногтя до другой.
При дактилоскопировании красковым методом необходимо, чтобы окрашенной оказалась вся подушечка ногтевой фаланги и 3-5 мм средней фаланги. Покрытый краской палец таким же способом прокатывается на отведенном ему месте бланка дактилоскопической карты для получения отпечатка. По окончании прокатывания сотрудник, не выпуская пальца регистрируемого лица, поднимает его вверх без смазывания изображения папиллярного узора.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2023 № 1246 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
29. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.12.2023 № 1246 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
30. Түзетуге келмейтін деформацияланған саусақтың таңбасын алу кезінде саусақтың тырнақ (үстіңгі) фалангасының томпақ бөлігіне бояу жағылады. Деформацияланған саусақтың тырнақ (үстіңгі) фалангасына арнайы жайманың көмегімен көлемі 35х35мм ақ қағаз парағы қойылады. Таңба алу үшін жеңіл басу арқылы саусақ қағаз бойымен басып түсіріледі. Одан әрі саусақ таңбасы бар қағаз парағы дактилоскопиялық картада өзіне тиесілі орынға желімделіп, одан әрі міндетті түрде оны орналастырудың дұрыстығы тексеріледі. Екі қолдың алақандарының таңбаларын алу қажет болған кезде бояу алақандарға білікшемен біркелкі жағылады, одан кейін боялған алақандарға кезекпен көлемі 100х120мм ақ қағаз парағы қойылады. Алақандардың таңбалары бар қағаз парақтары дактилоскопиялық картада оларға тиесілі орынға желімделеді.
31. Дактилоскопиялау аяқталғаннан кейін бақылау таңбалары бойынша дактилоскопиялық картада оларды орналастыру дұрыстығы және әрбір таңбаның сапасы: папиллярлық бедердің барлық тән ерекшеліктерін бейнелей отырып басып түсірудің толықтығы, лас және таңбаланбай қалған учаскелердің болмауы, барлық папиллярлық сызықтарды жай көзбен қарап есептеуді қамтамасыз ететін бейнелеу нақтылығы тексеріледі.
32. Бояу әдісімен дактилоскопиялау кезінде ресімделген дактилоскопиялық карта планшетті электрондық сканердің көмегімен электрондық форматқа ауыстырылады.
33. Дактилоскопиялау мүмкіндігін жоққа шығаратын мынадай дене кемістігі бар:
1) екі қолының барлық саусақтары немесе қолының басы жоқ;
2) дәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысы бар болса, дактилоскопиялық тіркеуден өтуден босату үшін негіз болып табылатын сырқаты бар адамдар дактилоскопиялық тіркеуден босатылады.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберуге жататын не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттар қолданылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарда осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген дене кемістіктері болған кезде дактилоскопиялық тіркеуден босатылмайды және осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес дактилоскопияланады.
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 28 - в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2023 № 1246 (вводится в действие с 01.01.2024).
29. Исключен постановлением Правительства РК от 29.12.2023 № 1246 (вводится в действие с 01.01.2024).
30. При получении отпечатка с деформированного пальца, который невозможно выпрямить, подушечка ногтевой (верхней) фаланги пальца окрашивается краской. На ногтевую (верхнюю) фалангу деформированного пальца с помощью специального лоточка накладывается лист белой бумаги размером 35х35мм. Для получения отпечатка палец при легком надавливании прокатывается по бумаге. Далее лист бумаги с отпечатком пальца приклеивается на соответствующее ему место на дактилоскопической карте с обязательной последующей проверкой правильности его размещения. При необходимости получения отпечатков ладоней обеих рук краска равномерным слоем наносится на ладони валиком, после чего к окрашенным ладоням поочередно прикладывают листы белой бумаги размером 100х120мм. Листы бумаги с отпечатками ладоней приклеиваются на соответствующие им места на дактилоскопической карте.
31. По окончанию дактилоскопирования по контрольным отпечаткам проверяется правильность их размещения на дактилоскопической карте и качество каждого отпечатка: полнота прокатывания с отображением всех характерных особенностей папиллярного узора, отсутствие грязных и непропечатанных участков, четкость отображения всех папиллярных линий, обеспечивающая их подсчет невооруженным глазом.
32. При дактилоскопировании красковым методом оформленная дактилоскопическая карта с помощью планшетного электронного сканера переводится в электронный формат.
33. Дактилоскопической регистрации не подлежат лица со следующими физическими недостатками, исключающими возможность дактилоскопирования:
1) отсутствие всех пальцев или кистей на обеих руках;
2) наличие заболевания, являющееся основанием для освобождения от прохождения дактилоскопической регистрации, при наличии заключения врачебно-консультативной комиссии.
Иностранцы и лица без гражданства, подлежащие выдворению за пределы Республики Казахстан либо подпадающие под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан, при наличии физических недостатков, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта, от дактилоскопической регистрации не освобождаются и дактилоскопируются в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 33 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

34. Жеке басын куәландыратын құжаттарды ресімдеген кезде Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялау мүмкіндігін жоққа шығаратын дене кемшіліктері анықталған кезде олардан дактилоскопиялық ақпарат жинаған қызметкер ҚБҚ тиісті бөліміне адамның дактилоскопиялық тіркеуден босатылғаны туралы белгі қояды.
Қазақстан Республикасының визаларын ресімдеген кезде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялау мүмкіндігін жоққа шығаратын дене кемшіліктері анықталған кезде де олардан дактилоскопиялық ақпаратты жинаған қызметкер адамның дактилоскопиялық тіркеуден босатылғаны туралы тиісті белгі қояды.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2023 № 1246 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
35. Дактилоскопиялық тіркеуден бұрын өткен адамның қолы, қолдарының бір немесе бірнеше саусақтарының папиллярлық сызықтары зақымдалған немесе тырнақ фалангаларынан айырылған кезде қолдардың он саусағының немесе екі қолдың он саусағы және алақандарының папиллярлық бедерлері құрылымының ерекшеліктері туралы биометриялық деректері бөлігіндегі дактилоскопиялық ақпарат өзгертіледі және оны қайта дактилоскопиялау кезінде алынған жаңасымен толықтырылады.
36. Қызметкер дактилоскопиялық ақпаратты өзгертуді және (немесе) толықтыруды дактилоскопиялық тіркеуден өткен адамның, оның заңды өкілінің немесе қорғаншысының өтініш білдірген не дұрыс емес (қате) мәліметтердің болу фактісін анықтаған күні жүзеге асырады.
37. Дактилоскопиялық тіркеуден бұрын өткен адамдардың дербес деректері бөлігіндегі дактилоскопиялық ақпарат өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілгеннен кейін жаңа ақпаратпен ауыстырылады, бұл ретте алдыңғы деректер "ЖБС" ААЖ-мен интеграцияланған ақпараттық жүйелерде архивтеледі.
38. Дактилоскопиялық тіркеуді жүргізу нәтижесінде алынған дактилоскопиялық ақпаратты жинауды және сақтауды Ішкі істер министрлігі "ЖБС" ААЖ-да автоматтандырылған тәсілмен уәкілетті орган бекітетін Дактилоскопиялық және геномдық ақпараттың деректер базаларын қалыптастыру, жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
39. Қазақстан Республикасы азаматының дактилоскопиялық ақпаратын "ЖБС" ААЖ дерекқорында сақтау оның қайтыс болу фактісі анықталғаннан кейін ол жүз жасқа толған күнге дейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Қазақстан Республикасы азаматының дактилоскопиялық ақпаратын сақтау сот оны хабарсыз кеткен деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған, Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылған немесе шыққан жағдайларда, ол жүз жасқа толған күнге дейін жүзеге асырылады.

34. Сотрудник, осуществлявший сбор дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства при оформлении документов, удостоверяющих личность, при обнаружении у них физических недостатков, исключающих возможность их дактилоскопирования, вносит в соответствующий раздел ППО отметки об освобождении лица от дактилоскопической регистрации.
Сотрудник, осуществлявший сбор дактилоскопической информации у иностранцев и лиц без гражданства при оформлении виз Республики Казахстан, при обнаружении у них физических недостатков, исключающих возможность их дактилоскопирования, также вносит соответствующие отметки об освобождении лица от дактилоскопической регистрации.
Сноска. Пункт 34 - в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2023 № 1246 (вводится в действие с 01.01.2024).
35. При повреждении папиллярных линий или утрате ногтевых фаланг одного или нескольких пальцев рук, руки лицом, ранее прошедшим дактилоскопическую регистрацию, дактилоскопическая информация в части биометрических данных об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев рук или десяти пальцев и ладоней обеих рук изменяется и дополняется новой, полученной при повторном его дактилоскопировании.
36. Изменение и (или) дополнение дактилоскопической информации осуществляются сотрудником в день обращения лица, прошедшего дактилоскопическую регистрацию, его законного представителя или опекуна либо установления факта наличия неверных (ошибочных) сведений.
37. Дактилоскопическая информация в части персональных данных лиц, ранее прошедших дактилоскопическую регистрацию, после внесения изменения и (или) дополнения заменяется новой информацией, при этом предыдущие данные архивируются в информационных системах, интегрированных с АИС "БИЛ".
38. Накопление и хранение дактилоскопической информации, полученной в результате проведения дактилоскопической регистрации, осуществляются автоматизированным способом в АИС "БИЛ" Министерством внутренних дел в соответствии с Правилами формирования, ведения баз данных дактилоскопической и геномной информации, утверждаемыми уполномоченным органом.
39. Хранение дактилоскопической информации гражданина Республики Казахстан в базе данных АИС "БИЛ" осуществляется после установления факта его смерти до даты, когда ему исполнилось бы сто лет.
Сноска. Пункт 39 - в редакции постановления Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие с 01.01.2023).
40. Хранение дактилоскопической информации гражданина Республики Казахстан в случаях признания его безвестно отсутствующим или объявления умершим судом, утраты или выхода из гражданства Республики Казахстан осуществляется до даты, когда ему исполнилось бы сто лет.

41. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын сақтау "ЖБС" ААЖ дерекқорында тіркелген күнінен бастап он жыл бойы жүзеге асырылады. Он жыл өткеннен кейін дактилоскопиялық ақпаратты сақтау оны архивтегеннен кейін материалдық жеткізгіштерде қырық жыл бойы жүзеге асырылады.
42. Құзыретті мемлекеттік органдардың сұрау салулары бойынша "ЖБС" ААЖ-ге келіп түскен дактилоскопиялық ақпаратты сақтау, егер оны сақтау мерзімі сұрау салуда тікелей ескертілмесе, анықталмаған (іздестіруде жүрген) адамның немесе танылмаған мәйіттің жеке басы анықталғанға дейін жүзеге асырылады, содан кейін ол дерекқордан алып тасталады.
43. Дактилоскопиялық тіркеуден өткен Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты:
1) Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын растау және (немесе) анықтау;
2) Қазақстан Республикасының аумағындағы шетелдіктерді және азаматтығы жоқ адамдарды есепке алу және бақылау;
3) жеке тұлғаның, қоғам мен мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтетін адамдарды дактилоскопиялық ақпарат бойынша жеке басын растау рәсімі арқылы есепке алу және бақылау үшін пайдаланылады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44. Дактилоскопиялық тіркеудің мақсаттары дактилоскопиялық ақпарат негізінде жеке басты анықтау және (немесе) растау болып табылады. Жеке басты анықтау дактилоскопиялық ақпараттың дерекқоры бойынша сәйкестендіруді жүргізу кезінде, жеке басты растау – нақты адамды дактилоскопиялық ақпарат бойынша верификациялау арқылы жүзеге асырылады.
45. Дактилоскопиялық тіркеуден бұрын өткен адамды дактилоскопиялық ақпарат бойынша сәйкестендіруді құжаттандыру процесінде, сондай-ақ құзыретті мемлекеттік органдардың сұрау салулары бойынша Ішкі істер министрлігі жүзеге асырады.
46. Верификация дактилоскопиялық сканер, тиісті құрал-жабдық және биометриялық құжаттардан дактилоскопиялық ақпаратты оқу үшін қолжетімділік не "ЖБС" ААЖ дерекқорында нақты адамның дактилоскопиялық ақпараты болған кезде жүзеге асырылады.
47. Дактилоскопиялық ақпарат бойынша жеке басты растау рәсімі арқылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтетін адамдарды есепке алу және бақылау үшін дактилоскопиялық тіркеуден өткен Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын пайдалану Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары белгілейтін тәртіппен жүзеге асырылады.

41. Хранение дактилоскопической информации иностранцев и лиц без гражданства в базе данных АИС "БИЛ" осуществляется в течение десяти лет со дня регистрации. По истечении десяти лет хранение дактилоскопической информации осуществляется в течение сорока лет на материальных носителях после ее архивирования.
42. Хранение дактилоскопической информации, поступившей в АИС "БИЛ" по запросам компетентных государственных органов, если срок ее хранения прямо не оговорен в запросе, осуществляется до установления личности неустановленного (разыскиваемого) лица или неопознанного трупа, после чего она из базы данных удаляется.
43. Дактилоскопическая информация граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, прошедших дактилоскопическую регистрацию, используется для:
1) подтверждения и (или) установления личности граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства;
2) учета и контроля иностранцев и лиц без гражданства на территории Республики Казахстан;
3) обеспечения безопасности личности, общества и государства;
4) учета и контроля лиц, пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, посредством процедуры подтверждения личности по дактилоскопической информации.
Сноска. Пункт 43 – в редакции постановления Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Целями дактилоскопической регистрации являются установление и (или) подтверждение личности на основе дактилоскопической информации. Установление личности осуществляется при проведении идентификации по базе данных дактилоскопической информации, подтверждение личности – путем верификации по дактилоскопической информации конкретного лица.
45. Идентификация по дактилоскопической информации лица, ранее прошедшего дактилоскопическую регистрацию, осуществляется в процессе документирования, а также по запросам компетентных государственных органов Министерством внутренних дел.
46. Верификация осуществляется при наличии дактилоскопического сканера, соответствующего оборудования и доступа для считывания дактилоскопической информации с биометрических документов либо дактилоскопической информации конкретного лица из базы данных АИС "БИЛ".
47. Использование дактилоскопической информации граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, прошедших дактилоскопическую регистрацию, для учета и контроля лиц, пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, посредством процедуры подтверждения личности по дактилоскопической информации осуществляется в порядке, устанавливаемом органами национальной безопасности Республики Казахстан.

Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
48. Дактилоскопиялық тіркеуден бұрын өткен адамды дактилоскопиялық ақпарат бойынша тексеруді жүзеге асыруды немесе дактилоскопиялық тіркеуден өткен адамның дактилоскопиялық ақпаратын ұсынуды Ішкі істер министрлігі құзыретті мемлекеттік органдардың осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ресімделген және Ішкі істер министрлігіне фельдъегерлік байланыс немесе электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі арқылы жіберілген сұрау салулары бойынша Қазақстан Республикасының ақпаратқа қолжетімділік саласында заңнамасының талаптарын сақтай отырып жүзеге асырады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
49. Ішкі істер министрлігі құзыретті мемлекеттік органның "ЖБС" ААЖ бойынша тексеруге арналған сұрау салуын оны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде орындайды, нәтижелері осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтамамен ресімделеді.
50. Сұрау салу бастамашыға:
1) сұрау салу нысаны бұзылған;
2) сұрау салу бастамашының сапасыз дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіштерін ұсынған;
3) егер сұрау салудың немесе дактилоскопиялық (ақпараттық) картаның мәтіндік бөлігі нақтылаусыз түзетуге келмейтін бұзушылықтармен және қате толтырылған жағдайларда орындаусыз қайтарылады.
51. Дактилоскопиялық ақпараттың пайдаланылуын бақылау дактилоскопиялық ақпарат берілген мемлекеттік органдардың басшыларына жүктеледі.
52. Дактилоскопиялық ақпаратты сақталу мерзімі өткен соң Ішкі істер министрлігі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бөлімше басшысы бекіткен акт бойынша жояды.
53. Дактилоскопиялық ақпаратты жою актісінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) дактилоскопиялық ақпарат жойылған күн, негізі;
2) тіркелген адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, жынысы, туған күні және жері, жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса), жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі;
3) жою тәсілі;
4) дактилоскопиялық ақпаратты жоюды жүзеге асырған қызметкерлердің аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, лауазымы мен қолтаңбасы.

Сноска. Пункт 47 – в редакции постановления Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Осуществление проверок по дактилоскопической информации лица, ранее прошедшего дактилоскопическую регистрацию, или предоставление дактилоскопической информации лица, прошедшего дактилоскопическую регистрацию, осуществляются Министерством внутренних дел по запросам компетентных государственных органов, оформленным согласно приложению 4 к настоящим Правилам и направленным в Министерство внутренних дел посредством фельдъегерской связи или единой системы электронного документооборота с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в сфере доступа к информации.
Сноска. Пункт 48 – в редакции постановления Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Министерство внутренних дел исполняет запрос компетентного государственного органа на проверку по АИС "БИЛ" в течение пяти рабочих дней со дня получения запроса, результаты оформляются справкой по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
50. Запрос возвращается инициатору без исполнения в случаях:
1) нарушения формы запроса;
2) представления инициатором запроса материальных носителей с некачественной дактилоскопической информацией;
3) если текстовая часть запроса или дактилоскопической (информационной) карты заполнена с нарушениями и ошибками, которые невозможно скорректировать без уточнения.
51. Контроль за использованием дактилоскопической информации возлагается на руководителей государственных органов, которым выдана дактилоскопическая информация.
52. Дактилоскопическая информация по истечении срока хранения уничтожается Министерством внутренних дел по акту согласно приложению 2 к настоящим Правилам, который утверждается руководителем подразделения.
53. В акте уничтожения дактилоскопической информации указываются следующие данные:
1) дата, основания уничтожения дактилоскопической информации;
2) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), пол, дата и место рождения, индивидуальный идентификационный номер (при наличии), номер документа, удостоверяющего личность зарегистрированного лица;
3) способ уничтожения;
4) фамилии, имена, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), должности и подписи сотрудников, осуществивших уничтожение дактилоскопической информации.

Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Геномдық тіркеуді жүргізу
54. Тірі адамдардың биологиялық материалын алуды уәкілетті мемлекеттік органның қызметкері ұзақ уақыт сақтау кезінде биологиялық материалдың сақталуын, жасушалардың еруін, патогендер белсенділігінің азаюын, ДНҚ-ның тұрақтылығын, ақуыздардың бұзылуын және қорғанысы бар нуклеин қышқылдарын нуклеаз ықпалынан иммобилизациялауды, сондай-ақ түссіз биологиялық сұйықтықтарды салу орнының түсті индикациясының болуын қамтамасыз ететін биологиялық материалды алуға арналған жиынтықты пайдалана отырып жүзеге асырады.
55. Геномдық тіркеуге жататын адамға биологиялық материалды алу негізі мен өткізу тәртібі түсіндіріледі.
56. Тірі адамдардың биологиялық материалын алған кезде зақым келтіруге, адам өмірі мен денсаулығына қауіп келтіретін құралдарды қолдануға рұқсат етілмейді.
57. Тірі адамдардың биологиялық материалын алу:
1) тіркелетін адамның дербес деректерімен және осы Қағидаларда белгіленген өзге де мәліметтермен ақпараттық картаны толтыруды;
2) беттің ішкі жағынан буккалды эпителийді алуды және тіркелетін адамның дербес деректерімен карта-жеткізгішті толтыруды;
3) тіркелетін адамның дербес деректерін конвертте (пакетте) көрсете отырып, биологиялық материалды буып-түюді қамтиды.
Қызметкер тіркелетін адамның ақпараттық картасын баспа әріптермен қара, қара-көк немесе күлгін түсті бояуы бар шарикті қаламмен толтырады.
58. Биологиялық материалды алу тамақтанғанға дейін немесе тамақтанғаннан немесе сұйықтық ішкеннен кейін бір сағаттан соң жүргізіледі. Биологиялық материалды алу алдында тіркелетін адам аузын сумен шаюы қажет.
Биологиялық материалды алу кезінде биологиялық материалды алуға арналған жиынтықты басқа адамның шығындыларымен ластауға жол берілмейді.
59. Тірі адамдардың биологиялық материалын алуға арналған жиынтықтың орамасын қызметкер бір реттік қолғап және маска киіп, тіркелетін адамның және заңмен белгіленген жағдайларда оның заңды өкілінің қатысуымен ашады.
60. Алынған биологиялық материал тіркелетін адамның толтырылған ақпараттық картасымен бірге қағаз конвертке (пакетке) қапталады, желімделеді және мөрленеді. Конверттің (пакеттің) беткі жағында биологиялық материалы қапталған адамның дербес деректері жазылады.
Бұл ретте адамның ақпараттық картадағы, оның биологиялық материалы бар қаптамадағы және карта-жеткізгіштегі дербес деректері сәйкес болуы тиіс.
61. Биологиялық материалдар Цельсий бойынша + 16-дан + 25-ке дейінгі градус температура кезінде, ылғалдылығы 40-45%-дан аспайтын, күн сәулесі тікелей түспейтін құрғақ, қараңғы үй-жайда конвертте сақталады.

Сноска. Пункт 53 - в редакции постановления Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 3. Проведение геномной регистрации
54. Отбор биологического материала живых лиц осуществляется сотрудником уполномоченного государственного органа с использованием комплекта для отбора биологического материала, обеспечивающего сохранность биологического материала при длительном хранении, лизис клеток, инактивацию патогенов, стабилизацию ДНК, денатурирование белков и иммобилизование нуклеиновых кислот с защитой от воздействия нуклеаз, а также имеющего цветовую индикацию места нанесения бесцветных биологических жидкостей.
55. Лицу, подлежащему геномной регистрации, разъясняются основания и порядок проведения отбора биологического материала.
56. При отборе биологического материала живых лиц не допускаются причинение боли, применение средств, представляющих опасность для жизни и здоровья человека.
57. Отбор биологического материала живых лиц включает:
1) заполнение информационной карты персональными данными регистрируемого лица и иными установленными настоящими Правилами сведениями;
2) получение буккального эпителия с внутренних сторон щек и заполнение карты-носителя персональными данными регистрируемого лица;
3) упаковывание биологического материала с указанием на конверте (пакете) персональных данных регистрируемого лица.
Информационная карта на регистрируемое лицо, карта-носитель заполняются сотрудником печатными буквами шариковой ручкой с красителем черного, темно-синего или фиолетового цвета.
58. Отбор биологического материала производится до или через час после еды или питья. Перед отбором биологического материала регистрируемому лицу необходимо прополоскать рот водой.
При отборе биологического материала не допускается загрязнение комплекта для отбора биологического материала выделениями другого человека.
59. Сотрудник вскрывает упаковку комплекта для отбора биологического материала живых лиц в стерильных одноразовых перчатках и маске в присутствии регистрируемого лица и, в случаях, установленных законами, его законного представителя.
60. Отобранный биологический материал с заполненной информационной картой регистрируемого лица упаковывается в бумажный конверт (пакет), оклеивается и опечатывается. На лицевой стороне конверта (пакета) вписываются персональные данные лица, чьи биологические материалы упакованы.
При этом, персональные данные лица в информационной карте, на упаковке его биологического материала и карте-носителе должны быть идентичны.
61. Биологические материалы хранят в конверте при температуре от + 16 до + 25 градусов по Цельсию, влажности не более 40-45% в сухом темном помещении, исключающем прямое попадание солнечных лучей.

62. Жеке тұлғалардан биологиялық материалды қайта алу Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесінің сұрау салуы бойынша бастапқыда сапасыз алынған жағдайда жүзеге асырылады.
63. Ауыр немесе аса ауыр қылмыстарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 120, 121, 122, 123 және 124-баптарында көзделген қылмыстарды жасағаны үшін сотталған адамдардан биологиялық материалды алуды қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінде (бұдан әрі – мекеме) орналасқан медициналық ұйымдардың қызметкерлері және пробация қызметінің қызметкерлері үлгілерді алуға жәрдем көрсету үшін ішкі істер органдары жедел-криминалистикалық бөлімшелерінің қызметкерлерін тарта отырып жүзеге асырады.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.02.2023 № 141 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
64. Сотталған адамдарды міндетті геномдық тіркеу жүргізу үшін негіз заңды күшіне енген сот үкімі болып табылады.
65. Сотталған адамның биологиялық материалын алуды қызметкер оны ҚАЖ ОАДҚ бойынша бұрын геномдық тіркеуден өту тұрғысынан тексергеннен кейін жүзеге асырады. Геномдық тіркеуден бұрын өткен адам сотталған жағдайда, биологиялық материал алынбайды, бұл туралы ҚАЖ ОАДҚ-да белгі жасалады.
66. Сотталған адамдардың биологиялық материалын алуды жүзеге асыратын қызметкер осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ақпараттық картаны толтырады, өзінің қолтаңбасымен растайды және ақпараттық картада, карта-жеткізгіште және биологиялық материалдың қаптамасында сотталған адамның дербес деректерінің сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
67. Сотталған адамның биологиялық материалына ақпараттық карта мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, азаматтығы, жынысы, туған күні және жері, тұрғылықты жері немесе болатын жері бойынша тіркеу туралы мәліметтер, жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) немесе тіркелетін адам туралы деректер алынған жеке басты куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі;
2) геномдық тіркеу үшін биологиялық материал алуды жүзеге асыратын мемлекеттік орган бөлімшесінің атауы;
3) геномдық тіркеу үшін биологиялық материал алу жүргізілген күн мен негізі;
4) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің адамды соттауға негіз болған бабы;
5) биологиялық материал алуды жүзеге асырған лауазымды адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, лауазымы мен қолтаңбасы;

62. Повторный отбор биологического материала у физических лиц осуществляется по запросу оперативно-криминалистического подразделения Министерства внутренних дел в случае его некачественного первоначального отбора.
63. Отбор биологического материала у лиц, осужденных за совершение тяжких или особо тяжких преступлений, а также преступлений, предусмотренных статьями 120, 121, 122, 123 и 124 Уголовного кодекса Республики Казахстан, осуществляется работниками медицинских организаций, расположенных в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (далее – учреждение), и сотрудниками службы пробации с привлечением сотрудников оперативно-криминалистических подразделений органов внутренних дел для оказания содействия в отборе образцов.
Сноска. Пункт 63 – в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 20.02.2023 № 141 (вводится в действие с 01.01.2023).
64. Основанием для проведения обязательной геномной регистрации осужденных лиц является вступивший в законную силу приговор суда.
65. Отбор биологического материала у осужденного лица осуществляется сотрудником после его проверки по ЦАБД УИС на предмет прохождения геномной регистрации ранее. В случае осуждения лица, ранее прошедшего геномную регистрацию, биологический материал не отбирается, о чем делается отметка в ЦАБД УИС.
66. Сотрудник, осуществляющий отбор биологического материала осужденных лиц, заполняет информационную карту согласно приложению 6 к настоящим Правилам, заверяет ее своей подписью и обеспечивает идентичность персональных данных осужденного лица в информационной карте, на карте-носителе и упаковке биологического материала.
67. Информационная карта к биологическому материалу осужденного лица содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), гражданство, пол, дату и место рождения, сведения о регистрации по месту жительства или месту пребывания, индивидуальный идентификационный номер (при наличии) или наименование и номер документа, удостоверяющего личность, из которого получены данные о регистрируемом лице;
2) наименование подразделения государственного органа, осуществляющего отбор биологического материала для геномной регистрации;
3) дату и основание проведения отбора биологического материала для геномной регистрации;
4) статью Уголовного кодекса Республики Казахстан, по которой осуждено лицо;
5) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), должность и подпись должностного лица, осуществившего отбор биологического материала;

6) кәмелетке толмаған адамды қоспағанда, геномдық тіркеу үшін биологиялық материал алу жүргізілген адамның қолтаңбасы (тіркелетін адам ақпараттық картаға қолтаңбасын қоюдан бас тартқан кезде картада бұл туралы жазба жасалады);
7) кәмелетке толмағандардың заңды өкілдерінің қолтаңбасы.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
68. Биологиялық материалын алу жүзеге асырылған сотталған адам туралы деректерді қызметкер "ЖБС" ААЖ-бен интеграцияланған ҚАЖ ОАДҚ-ның ақпараттық жүйесіне енгізеді.
69. Сотталған адамның ақпараттық картасы бар биологиялық материал ҚАЖ ОАДҚ-да тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде геномдық тіркеуді жүзеге асыру үшін Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесіне жолданады.
Аумақтық ішкі істер органдары пробация қызметі қызметкерлерінің орналасу орны бойынша сотталған адамдардың биологиялық материалдарын ақпараттық картасымен бірге Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесіне геномдық тіркеу үшін фельдъегерлік пошта немесе пробация қызметі қызметкерінің жазбаша сұрау салуы бойынша қолма-қол жолдауды қамтамасыз етеді.
70. Мекеме басшысы, пробация қызметінің бастығы мыналарды:
1) "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті геномдық тіркеуге жататын сотталған адамдарды анықтауды және есепке алуды;
2) биологиялық материалды осы Қағидаларда белгіленген талаптарға қатаң сәйкестікте алуды;
3) биологиялық материал мен ақпараттық картаны қоса отырып, міндетті геномдық тіркеуді жүргізу туралы өтінішті Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесіне жолдауды;
4) сотталған адамдардың биологиялық материалының толықтығын, дұрыстығын және іріктеу сапасын бақылауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 70-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
71. Анықтау, тергеу органдары хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстарынан геномдық тіркеу үшін биологиялық материалды алуды олардың жазбаша өтініші негізінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес жүзеге асырады.
72. Хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстарының биологиялық материалын алу туыстық дәрежесіне байланысты жүзеге асырылады. Бірінші кезекте тікелей қандас туыстарынан: биологиялық ата-анасынан (ата-анасының бірін) және (немесе) балаларынан (баласынан), ал олар болмаған кезде анасының жағынан қандас туыстарынан, әкесінің жағындағы ер адамдардан, туған аға-інілері мен қарындастарынан, апа-сіңлілерінен.

6) подпись лица, у которого произведен отбор биологического материала для геномной регистрации, за исключением несовершеннолетнего (при отказе регистрируемого лица от подписания информационной карты, в ней делается об этом запись);
7) подписи законных представителей несовершеннолетних.
Сноска. Пункт 67 – в редакции постановления Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
68. Данные об осужденном лице, у которого осуществлен отбор биологического материала, вносятся сотрудником в информационную систему ЦАБД УИС, интегрированную с АИС "БИЛ".
69. Биологический материал осужденного лица с информационной картой в течение трех рабочих дней после регистрации в ЦАБД УИС направляется в оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел для осуществления геномной регистрации.
Территориальные органы внутренних дел по месту дислокации сотрудников службы пробации обеспечивают отправку биологических материалов осужденных лиц с информационной картой для геномной регистрации в оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел фельдъегерской почтой или нарочно по письменному запросу сотрудника службы пробации.
70. Руководитель учреждения, начальник службы пробации обеспечивают:
1) определение и учет осужденных лиц, подлежащих обязательной геномной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О дактилоскопической и геномной регистрации;
2) получение биологического материала в строгом соответствии с требованиями, установленными настоящими Правилами;
3) направление обращения в оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел о проведении обязательной геномной регистрации с приложением биологического материала и информационной карты;
4) контроль за полнотой, достоверностью и качеством отбора биологического материала осужденных лиц.
Сноска. Пункт 70 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
71. Отбор биологического материала биологических родственников без вести пропавших граждан для геномной регистрации осуществляется органами дознания, следствия на основании их письменного заявления согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
72. Отбор биологического материала у биологических родственников без вести пропавших граждан осуществляется в зависимости от степени родства. В первую очередь, от прямых кровных родственников: биологических родителей (родителя) и (или) детей (ребенка), а в их отсутствии кровных родственников по материнской линии, мужчин по отцовской линии, родных братьев и сестер.

73. Хабарсыз кеткен адамның биологиялық туысы болып табылатын кәмелетке толмаған адамнан биологиялық материалды алу оның келісімімен және жеке басын куәландыратын құжатты және заңды өкілдің өкілеттігін растайтын құжатты ұсынған кезде оның заңды өкілінің қатысуымен және осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес жасалған жазбаша өтініші негізінде жүргізіледі.
74. Хабарсыз кеткен адамның биологиялық туысы болып табылатын және сот шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз деп танылған адамнан биологиялық материалды алу оның қорғаншысының қатысуымен және жеке басын куәландыратын құжатты және қорғаншысының өкілеттігін растайтын құжатты ұсынған кезде осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес жасалған жазбаша өтініші негізінде жүргізіледі.
75. Хабарсыз кеткен азаматтың биологиялық туысының биологиялық материалын алуды жүзеге асыратын қызметкер осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ақпараттық картаны толтырады және оны өзінің қолтаңбасымен растайды. Хабарсыз кеткен азаматтың биологиялық туысының ақпараттық картада, оның биологиялық материалының қаптамасындағы және (немесе) карта-жеткізгішіндегі дербес деректері сәйкес келуі тиіс.
76. Хабарсыз кеткен азаматтың биологиялық туысының биологиялық материалына ақпараттық карта мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, азаматтығы, жынысы, туған күні және жері, тұрғылықты жері немесе болатын жері бойынша тіркеу туралы мәліметтер, жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) немесе тіркелетін адам туралы деректер алынған жеке басты куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі;
2) геномдық тіркеу үшін биологиялық материал алуды жүзеге асыратын мемлекеттік орган бөлімшесінің атауы;
3) геномдық тіркеу үшін биологиялық материал алу жүргізілген күн мен негізі;
4) биологиялық материал алуды жүзеге асырған лауазымды адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, лауазымы мен қолтаңбасы;
5) кәмелетке толмаған адамды қоспағанда, геномдық тіркеу үшін биологиялық материал алу жүргізілген адамның қолтаңбасы;
6) кәмелетке толмаған адамның заңды өкілінің немесе сот шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз деп танылған адамның қорғаншысының қолтаңбасы.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
77. Ақпараттық картаға хабарсыз кеткен азаматтың биологиялық туысының үлгілерін алу бойынша процестік әрекет хаттамасының көшірмесі қоса беріледі.

73. Отбор биологического материала у несовершеннолетнего, являющегося биологическим родственником без вести пропавшего лица, проводится с его согласия в присутствии и на основании письменного заявления его законного представителя, составленного согласно приложению 8 к настоящим Правилам, при предъявлении им документа, удостоверяющего личность, и документа, подтверждающего полномочия законного представителя.
74. Отбор биологического материала у лица, признанного недееспособным по решению суда и являющегося биологическим родственником без вести пропавшего лица, проводится в присутствии и на основании письменного заявления его опекуна, составленного согласно приложению 8 к настоящим Правилам, при предъявлении им документа, удостоверяющего личность, и документа, подтверждающего полномочия опекуна.
75. Сотрудник, осуществляющий отбор биологического материала биологического родственника без вести пропавшего гражданина, заполняет информационную карту, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, и заверяет ее своей подписью. Персональные данные биологического родственника без вести пропавшего гражданина в информационной карте, на упаковке его биологического материала и (или) карте-носителе должны быть идентичны.
76. Информационная карта к биологическому материалу биологического родственника без вести пропавшего гражданина содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), гражданство, пол, дату и место рождения, сведения о регистрации по месту жительства или месту пребывания, индивидуальный идентификационный номер (при наличии) или наименование и номер документа, удостоверяющего личность, из которого получены данные о регистрируемом лице;
2) наименование подразделения государственного органа, осуществляющего отбор биологического материала для геномной регистрации;
3) дату и основание проведения отбора биологического материала для геномной регистрации;
4) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), должность и подпись должностного лица, осуществившего отбор биологического материала;
5) подпись лица, у которого произведен отбор биологического материала для геномной регистрации, за исключением несовершеннолетнего;
6) подпись законного представителя несовершеннолетнего или опекуна лица, признанного недееспособным по решению суда.
Сноска. Пункт 76 – в редакции постановления Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
77. К информационной карте прилагается копия протокола процессуального действия по получению образцов биологического родственника без вести пропавшего гражданина.

78. Сот сараптамасы тағайындалмаған жағдайда, анықтау, тергеу органдары үш жұмыс күні ішінде хабарсыз кеткен азаматтың биологиялық туысының биологиялық материалын ақпараттық картамен, келісім туралы арыздың және процестік әрекет хаттамасының көшірмелерімен бірге Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесіне геномдық ақпаратты алу және геномдық тіркеуді жүзеге асыру үшін жолдайды.
79. Хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстарының биологиялық материалдары бойынша сот молекулярлық-генетикалық сараптама тағайындалған жағдайларда, сот сараптамасы органдарында немесе лицензиатқа, Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесіне осы Қағидалардың 103, 104-тармақтарында белгіленген тәртіппен геномдық ақпарат беріледі.
80. Хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстарының биологиялық материалының дұрыстығын, толықтығын және алу сапасын бақылау анықтау, тергеу органдарының басшыларына жүктеледі.
81. Міндетті геномдық тіркеуді жүзеге асыру үшін анықтау, тергеу органдары ашылмаған ауыр немесе аса ауыр қылмыстар, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 120, 121, 122, 123 және 124-баптарында көзделген қылмыстар бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында алынған анықталмаған адамдардың және танылмаған мәйіттердің биологиялық материалын Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесіне жолдайды.
82. Жеке басы анықталмаған адамдардың сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында алынған биологиялық материалдарына анықтау, тергеу органдары осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес ақпараттық карта толтырады, ол мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) геномдық тіркеу үшін биологиялық материал алуды жүзеге асыратын мемлекеттік орган бөлімшесінің атауы;
2) биологиялық материал алу жүргізілген күн мен негізі, қылмыстық істің нөмірі немесе ақпаратты есепке алу кітабындағы тіркеу нөмірі;
3) әрекеттің саралануы, қылмыс жасалған күн мен орны;
4) лауазымды адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, лауазымы және қолтаңбасы.
Ақпараттық картаға тергеу амалы барысында биологиялық материалды алу (мысалы: оқиға болған жерді қарап-тексеру, қарау, куәландыру) хаттамасының көшірмесі қоса беріледі.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
83. Әрбір қылмыстық іс материалдары бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында алынған анықталмаған адамдардың биологиялық материалының санына қарамастан бір ақпараттық карта толтырылады.

78. В течение трех рабочих дней в случае, если не назначена судебная экспертиза, биологический материал биологического родственника без вести пропавшего гражданина с информационной картой, копиями заявления о согласии и протокола процессуального действия направляется органами дознания, следствия в оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел для получения геномной информации и осуществления геномной регистрации.
79. В случаях назначения по биологическим материалам биологических родственников без вести пропавших граждан судебной молекулярно-генетической экспертизы в органах судебной экспертизы или лицензиату, в оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел передается геномная информация в порядке, установленном пунктами 103, 104 настоящих Правил.
80. Контроль над достоверностью, полнотой и качеством отбора биологического материала биологических родственников без вести пропавших граждан возлагается на руководителей органа дознания, следствия.
81. Для осуществления обязательной геномной регистрации органы дознания, следствия направляют в оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел биологический материал неустановленных лиц, изъятый в ходе досудебного расследования, по нераскрытым тяжким или особо тяжким преступлениям, а также преступлениям, предусмотренным статьями 120, 121, 122, 123 и 124 Уголовного кодекса Республики Казахстан, и неопознанных трупов.
82. Органы дознания, следствия к биологическим материалам неустановленных лиц, изъятым в ходе досудебного расследования, заполняют информационную карту, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, которая содержит следующие сведения:
1) наименование подразделения государственного органа, осуществляющего отбор биологического материала для геномной регистрации;
2) дату и основание проведения изъятия биологических материалов, номер уголовного дела или регистрационный номер в книге учета информации;
3) квалификацию деяния, дату и место совершения преступления;
4) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), должность и подпись должностного лица.
К информационной карте прилагается копия протокола следственного действия, в ходе которого изъяты биологические материалы (например: осмотра места происшествия, осмотра, освидетельствования).
Сноска. Пункт 82 – в редакции постановления Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
83. По материалам каждого из уголовных дел заполняется одна информационная карта независимо от количества изъятого в ходе досудебного расследования биологического материала неустановленных лиц.

84. Сот молекулярлық-генетикалық сараптама тағайындалмаған жағдайда танылмаған мәйіттерді міндетті геномдық тіркеуді жүзеге асыру үшін, егер анықтау, тергеу органдары жеке басты сәйкестендірудің өзге де әдістерімен қайтыс болған (қаза болған) адамның жеке басын анықтай алмаса, танылмаған мәйіттердің биологиялық материалын Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесіне жолдайды.
85. Анықтау, тергеу органдары танылмаған мәйіттердің биологиялық материалдарына осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес толтырылған ақпараттық картаны қоса береді, ол мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) геномдық тіркеу үшін биологиялық материал алуды жүзеге асыратын мемлекеттік орган бөлімшесінің атауы;
2) биологиялық материал алу жүргізілген күн мен негізі, қылмыстық істің нөмірі немесе ақпаратты есепке алу кітабындағы тіркеу нөмірі;
3) әрекеттің саралануы, қылмыс жасалған күні және орны;
4) лауазымды адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, лауазымы мен қолтаңбасы;
5) танылмаған мәйіт табылған күн мен орны, жынысы, ерекше белгілері және қайтыс болу себептері (бар болса).
Ақпараттық картаға процестік әрекет хаттамасының көшірмесі қоса беріледі.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
86. Геномдық тіркеуді жүргізу үшін алынған биологиялық материал сот сараптамасы органдарында немесе лицензиаттың сот молекулярлық-генетикалық сараптаманы өткізу арқылы генетикалық профильді алу, сондай-ақ Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесінің бекітілген әдістемелерге сәйкес молекулярлық-генетикалық зерттеу жүргізуі үшін пайдаланылады.
87. Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі биологиялық үлгілердің молекулярлық-генетикалық зерттеулерін жүргізу арқылы мыналардың:
1) ауыр немесе аса ауыр қылмыстарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 120, 121, 122, 123 және 124-баптарында көзделген қылмыстар үшін сотталған адамдардың;
2) анықтау, тергеу органдарының тағайындауы бойынша:
ашылмаған ауыр немесе аса ауыр қылмыстар, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 120, 121, 122, 123 және 124-баптарында көзделген қылмыстар бойынша Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік заңында белгіленген тәртіппен сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында биологиялық материал алынған анықталмаған адамдардың;
танылмаған мәйіттердің;
хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстарының генетикалық профилін алуды жүзеге асырады.

84. Для осуществления обязательной геномной регистрации неопознанных трупов в случае, если не назначена судебная молекулярно-генетическая экспертиза, органы дознания, следствия направляют в оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел биологический материал неопознанных трупов, если не удалось установить личность умершего (погибшего) человека иными методами идентификации личности.
85. Органы дознания, следствия к биологическим материалам неопознанных трупов прилагают информационную карту, заполненную в соответствии с приложением 9 к настоящим Правилам, содержащую следующие сведения:
1) наименование подразделения государственного органа, осуществляющего отбор биологического материала для геномной регистрации;
2) дату и основание проведения изъятия биологических материалов, номер уголовного дела или регистрационный номер в книге учета информации;
3) квалификацию деяния, дату и место совершения преступления;
4) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), должность и подпись должностного лица;
5) дату и место обнаружения неопознанного трупа, пол, особые приметы и указание причины смерти (при наличии).
К информационной карте прилагается копия протокола процессуального действия.
Сноска. Пункт 85 – в редакции постановления Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
86. Биологический материал, отобранный для проведения геномной регистрации, используется для получения генетического профиля путем производства судебной молекулярно-генетической экспертизы в органах судебной экспертизы или лицензиатом, а также проведения молекулярно-генетического исследования оперативно-криминалистическим подразделением Министерства внутренних дел в соответствии с утвержденными методиками.
87. Оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел осуществляет получение генетического профиля путем производства молекулярно-генетических исследований биологических образцов:
1) лиц, осужденных за совершение тяжких или особо тяжких преступлений, а также преступлений, предусмотренных статьями 120, 121, 122, 123 и 124 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
2) по назначению органов дознания, следствия:
неустановленных лиц, биологический материал которых изъят в ходе досудебного расследования, в порядке, установленном уголовно-процессуальным законом Республики Казахстан, по нераскрытым тяжким или особо тяжким преступлениям, а также преступлениям, предусмотренным статьями 120, 121, 122, 123 и 124 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
неопознанных трупов;
биологических родственников без вести пропавших граждан.

88. "ЖБС" ААЖ дерекқорын толықтыру үшін генетикалық профильді алу геномдық ақпараттың дерекқоры бойынша адамның жеке басын сәйкестендіру үшін қажетті генетикалық маркерлерді (локустарды) пайдалана отырып, капиллярлық электрофорез және ПТР флюоресцентті-белгіленген өнімдердің мультихромды детекциясына арналған автоматты аспаптарда ПТР әдісі арқылы жүргізіледі.
89. Егер генетикалық профиль бастапқыда биологиялық материалдың сапасыз алынуы немесе оның деградациясы салдарынан алынбаған жағдайда, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес жасалған Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесінің сұрау салуы бойынша сотталған адамнан немесе хабарсыз кеткен азаматтың биологиялық туысынан үлгілерді қайта алу жүргізіледі.
90. Сот сараптамасы органдары мен лицензиаттар биологиялық материалды қабылдауды, сақтауды, қайтаруды уәкілетті мемлекеттік орган бекітетін Сот сараптама объектілерімен жұмыс істеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
91. Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі биологиялық материалды қабылдауды уәкілетті мемлекеттік орган бекітетін Ішкі істер органдарында жедел-криминалистикалық қызметті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүргізеді.
92. Келіп түскен биологиялық материалды есепке алу Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесінде "ЖБС" ААЖ-да электрондық түрде және картотекада қағаз жеткізгіште жүргізіледі.
Сотталған адамның, хабарсыз кеткен азаматтың биологиялық туысының, танылмаған мәйіттің биологиялық материалына әрқайсысына бөлек жеке штрих-код беріледі, ол карта-жеткізгішке және ақпараттық картаға жапсырылады.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында алынған анықталмаған адамдардың биологиялық материалы бар әрбір объектіге жеке штрих-код беріледі. Объектілердің барлық штрих-кодтары тиісті қылмыстық істің ақпараттық картасына түсіріледі.
93. Биологиялық материалдарды Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесінде оқшауланған және қазіргі заманғы өрт сөндіру құралдарымен, күзет және өрт сигнализациясымен жарақталған жекелеген үй-жайларда (бұдан әрі – қоймалар) сақтау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) карта-жеткізгіштерде биологиялық материалдар, адамның кептірілген қаны, спермасы және өзге де шығындыларының үлгілері, шаштары, тырнақтары – Цельсий бойынша + 16-дан + 25 градусқа дейінгі температурада ылғалдығы 40-45% артық емес арнайы шкафтарда, күн сәулелерінің тура түсуін болдырмайтын қараңғы үй-жайда;

88. Получение генетического профиля для пополнения базы данных АИС "БИЛ" проводится методом ПЦР на автоматических приборах для капиллярного электрофореза и мультихромной детекции флюоресцентно-меченных продуктов ПЦР с использованием генетических маркеров (локусов), необходимых для идентификации личности человека по базе данных геномной информации.
89. В случае, если генетический профиль не получен вследствие некачественного первоначального отбора биологического материала или его деградации, по запросу оперативно-криминалистического подразделения Министерства внутренних дел, составленному согласно приложению 10 к настоящим Правилам, у осужденного лица или биологического родственника без вести пропавшего гражданина производится повторный отбор образцов.
90. Органами судебной экспертизы и лицензиатами прием, хранение, возврат биологического материала осуществляются в соответствии с Правилами обращения с объектами судебной экспертизы, утверждаемыми уполномоченным государственным органом.
91. Оперативно-криминалистическим подразделением Министерства внутренних дел прием биологического материала производится в соответствии с Правилами осуществления оперативно-криминалистической деятельности в органах внутренних дел, утверждаемыми уполномоченным государственным органом.
92. Учет поступившего биологического материала ведется в оперативно-криминалистическом подразделении Министерства внутренних дел в электронном виде в АИС "БИЛ" и на бумажном носителе в картотеке.
Каждому в отдельности биологическому материалу осужденного лица, биологического родственника без вести пропавшего гражданина, неопознанного трупа присваивается индивидуальный штрих-код, который приклеивается на карту-носитель и информационную карту.
Каждому объекту с биологическим материалом неустановленных лиц, изъятому в ходе досудебного расследования, присваивается индивидуальный штрих-код. Все штрих-коды объектов наносятся на информационную карту соответствующего уголовного дела.
93. Хранение биологических материалов в оперативно-криминалистическом подразделении Министерства внутренних дел осуществляется в отдельных помещениях (далее – хранилищах), изолированных и оборудованных современными средствами пожаротушения, охранной и пожарной сигнализациями в следующем порядке:
1) биологических материалов на картах-носителях, высушенных образцов крови, спермы и иных выделений человека, волос, ногтей – в специальных шкафах при температуре от + 16 до + 25 градусов по Цельсию, влажности не более 40-45%, в темном помещении, исключающем прямое попадание солнечных лучей;

2) танылмаған мәйіттердің сүйектерінің, тіндерінің үлгілері – Цельсий бойынша - 20-дан –80 градусқа дейінгі температуралық режимді сақтай отырып, мұздатқыш қондырғыларда.
94. Қоймаға кіру кодталған құлыптары бар металдан жасалған есікпен жабдықталады. Терезелері бар болған кезде, оларға іштен құлыпқа жабылатын, металдан жасалған ашылатын торлар орнатылады. Биологиялық материалды сақтау қоймасы арқылы газ, су құбыры және кәріз құбыр желісі өтпеуі тиіс.
95. Биологиялық материалды сақтаған кезде тоңазытқыш, мұздатқыш қондырғыларының температуралық режимі мен үй-жайлардың температуралық-ылғалдылық режимі ұдайы тексеріліп отырады.
96. Қоймаларға бөгде адамдарға, оның ішінде лауазымдық міндеттеріне биологиялық материалдармен жұмыс істеу кірмейтін қызметкерлерге кіруге тыйым салынады. Ішкі істер министрлігі жедел-криминалистикалық бөлімшесінің бастығы биологиялық материалдарды сақтау қоймасына кіруге рұқсат берілген қызметкерлердің тізімін бекітеді.
97. Хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстарының, анықталмаған адамдардың және танылмаған мәйіттердің сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында алынған және зерттеу жүргізілгеннен, генетикалық профильді алғаннан және геномдық ақпаратты "ЖБС" ААЖ дерекқорына енгізгеннен кейін заттай дәлелдеме деп танылған биологиялық материалын Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі геномдық тіркеуге бастамашы болған анықтау, тергеу органдарына Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 118-бабының талаптарына сәйкес сақтау үшін қайтарады.
98. Сотталған адамның биологиялық материалын геномдық ақпаратты алғаннан кейін Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жасалған, құрамы кемінде үш қызметкерден тұратын комиссиялық түрде тоқсан сайын акті бойынша жояды, оны бөлімше басшысы бекітеді.
Жойылған биологиялық материалдың ақпараттық картасы "ЖБС" ААЖ-да электрондық түрде және осы Қағидаларда белгіленген геномдық ақпаратты сақтау мерзімі өткенге дейін картотекада қағаз түрінде сақталады.
99. Ішкі істер министрлігі жедел-криминалистикалық бөлімшесі геномдық тіркеуге жататын адамдардың және танылмаған мәйіттерге:
1) Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесінде молекулярлық-генетикалық зерттеулерді;
2) сот сараптамасы органдарында және лицензиаттардың сот молекулярлық-генетикалық сараптамаларды жүргізуі кезінде алынған геномдық ақпаратты жинауды жүзеге асырады.

2) образцов костей, тканей неопознанных трупов – в морозильных установках с соблюдением температурного режима от -20 до -80 градусов по Цельсию.
94. Вход в хранилище оборудуется металлической входной дверью с кодовыми замками. При наличии окон на них устанавливаются открывающиеся металлические решетки, запирающиеся изнутри на замок. Через хранилище биологического материала не должны проходить газовые, водопроводные и канализационные трубопроводы.
95. При хранении биологического материала проводится постоянный контроль температурного режима холодильных, морозильных установок и температурно-влажностного режима помещений.
96. Воспрещается доступ в хранилище посторонних лиц, в том числе сотрудников, в должностные обязанности которых не входит работа с биологическими материалами. Начальником оперативно-криминалистического подразделения Министерства внутренних дел утверждается список сотрудников, которым разрешен вход в хранилище биологических материалов.
97. Биологический материал биологических родственников без вести пропавших граждан, неустановленных лиц и неопознанных трупов, изъятый в ходе досудебного производства и признанный вещественным доказательством, после проведения исследования, получения генетического профиля и внесения геномной информации в базу данных АИС "БИЛ" возвращается оперативно-криминалистическим подразделением Министерства внутренних дел органам дознания, следствия, инициировавшим геномную регистрацию, для хранения в соответствии с требованиями статьи 118 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
98. Биологический материал осужденных лиц после получения геномной информации уничтожается оперативно-криминалистическим подразделением Министерства внутренних дел ежеквартально комиссионно в составе не менее трех сотрудников по акту, составленному согласно приложению 2 к настоящим Правилам, который утверждается руководителем подразделения.
Информационная карта уничтоженного биологического материала хранится в электронном виде в АИС "БИЛ" и бумажном виде в картотеке до истечения срока хранения геномной информации, установленного настоящими Правилами.
99. Оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел осуществляет сбор геномной информации лиц, подлежащих геномной регистрации, и неопознанных трупов, полученной при производстве:
1) молекулярно-генетических исследований в оперативно-криминалистическом подразделении Министерства внутренних дел;
2) судебных молекулярно-генетических экспертиз в органах судебной экспертизы и лицензиатами.

100. Геномдық ақпаратты жинау генетикалық профильді және осы Қағидаларда белгіленген мәліметтерді алуды қамтиды.
101. Материалдық жеткізгіштердегі геномдық ақпарат генетикалық профильді, ақпараттық картадан мәліметтерді, сондай-ақ:
1) геномдық ақпаратты алуды жүзеге асырған мемлекеттік орган бөлімшесінің атауын;
2) қылмыстық істің нөмірін;
3) сот сарапшысы қорытындысының немесе маман қорытындысының нөмірін және күнін;
4) биологиялық объектінің атауын және геномдық ақпараты сот сараптамасы немесе зерттеу нәтижесінде алынған адамның процестік мәртебесін қамтиды.
102. Сот сараптамасы органдары, лицензиаттар сот сараптамасын тағайындаған органмен (адаммен) жазбаша келісім бойынша зерттеу жүргізілгеннен және сарапшы қорытындысы дайындалғаннан кейін бес тәулік ішінде геномдық тіркеуді жүзеге асыру үшін Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесіне сот молекулярлық-генетикалық сараптама нәтижесінде алынған, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес ресімделген геномдық ақпараттың көшірмесін жолдайды.
103. Сот сараптамасы органдары геномдық ақпараттың көшірмесін "ЖБС" ААЖ арқылы деректерді берудің жабық арналары бойынша Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесіне жолдайды.
104. Лицензиаттар геномдық ақпараттың көшірмесін аумақтық ішкі істер органының немесе Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесіне арнайы поштамен жолдайды не қолма-қол ұсынады.
Аумақтық ішкі істер органының жедел-криминалистикалық бөлімшесі геномдық ақпаратты "ЖБС" ААЖ-ға енгізу үшін фельдъегерлік поштамен Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесіне қайта жолдайды.
105. Геномдық тіркеуден бұрын өткен адамның геномдық ақпаратын өзгерту және (немесе) толықтыру:
1) атын, әкесінің атын, тегін, туған күнін, ұлтын ауыстырған;
2) жынысын ауыстырған;
3) адамның өзі туралы жалған ақпарат ұсынған;
4) дұрыс емес (қате) мәліметтердің фактісін анықтаған жағдайларда жүзеге асырылады.
106. Геномдық ақпаратты өзгертуді және (немесе) толықтыруды Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесінің уәкілетті қызметкері:
дактилоскопиялық және геномдық тіркеуден өткен адамның дербес деректерін өзгерту және (немесе) толықтыру туралы "ЖБС" ААЖ-дан алынған ақпараттың;
дұрыс емес (қате) мәліметтердің фактісін анықтау негізінде жүзеге асырады.
107. Геномдық тіркеуден өткен адамның дербес деректерінің өзгерістері және (немесе) толықтырулары туралы ақпарат келіп түскен кезде Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесінің уәкілетті қызметкері үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде "ЖБС" ААЖ-ға тиісті өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізуді мақұлдайды.

100. Сбор геномной информации включает получение генетического профиля и сведений, установленных настоящими Правилами.
101. Геномная информация на материальных носителях содержит генетический профиль, сведения из информационной карты, а также:
1) наименование подразделения государственного органа, осуществившего получение геномной информации;
2) номер уголовного дела;
3) номер и дату заключения судебного эксперта или заключения специалиста;
4) наименование биологического объекта и процессуальный статус лица, чья геномная информация получена в результате судебной экспертизы или исследования.
102. Органы судебной экспертизы, лицензиаты по письменному согласованию с органом (лицом), назначившим судебную экспертизу, в течение пяти суток после проведения исследования и составления заключения эксперта направляют для осуществления геномной регистрации в оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел копию геномной информации, полученной в результате судебной молекулярно-генетической экспертизы, оформленной в соответствии с приложением 11 к настоящим Правилам.
103. Органы судебной экспертизы направляют копию геномной информации в оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел по закрытым каналам передачи данных посредством АИС "БИЛ".
104. Лицензиаты копию геномной информации направляют в оперативно-криминалистическое подразделение территориального органа внутренних дел или Министерства внутренних дел специальной почтой либо представляют нарочно.
Оперативно-криминалистическое подразделение территориального органа внутренних дел перенаправляет геномную информацию в оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел фельдъегерской почтой для ввода в АИС "БИЛ".
105. Изменение и (или) дополнение геномной информации лица, ранее прошедшего геномную регистрацию, осуществляются в случаях:
1) перемены имени, отчества, фамилии, даты рождения, национальности;
2) смены пола;
3) предоставления лицом о себе неверных сведений;
4) установления факта наличия неверных (ошибочных) сведений.
106. Изменение и (или) дополнение геномной информации осуществляются уполномоченным сотрудником оперативно-криминалистического подразделения Министерства внутренних дел на основании:
информации из АИС "БИЛ" об изменениях и (или) дополнениях персональных данных лица, прошедшего дактилоскопическую и геномную регистрацию;
установления факта неверных (ошибочных) сведений.
107. При поступлении информации об изменениях и (или) дополнениях персональных данных лица, прошедшего геномную регистрацию, уполномоченный сотрудник оперативно-криминалистического подразделения Министерства внутренних дел в срок не более трех рабочих дней одобряет внесение соответствующих изменений и (или) дополнений в АИС "БИЛ".

108. Геномдық тіркеуден бұрын өткен адамның генетикалық профилінде дұрыс емес (қате) мәліметтер фактісі анықталған кезде Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесінің уәкілетті қызметкері үш жұмыс күні ішінде генетикалық ақпаратты генетикалық профиль туралы деректер бөлігінде өзгертеді және оның биологиялық материалын қайта молекулярлық-генетикалық зерттеу кезінде алынған жаңасымен толықтырады.
109. Геномдық ақпарат өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін жаңа ақпаратпен алмастырылады, бұл ретте алдыңғы деректер "ЖБС" ААЖ-да архивтеледі.
110. Геномдық тіркеуді жүргізу кезінде алынған геномдық ақпаратты "ЖБС" ААЖ-да жинауды және сақтауды Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі уәкілетті орган бекітетін Дактилоскопиялық және геномдық ақпараттың дерекқорын қалыптастыру, жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
111. Сотталған адамның геномдық ақпараты геномдық тіркелген күннен бастап оның қайтыс болу фактісі анықталғаннан кейін жиырма бес жыл өткенге дейін, ал оның қайтыс болғаны немесе сот оны қайтыс болды деп жариялау туралы мәліметтер болмаған кезде ол жүз жасқа толған күнге дейін сақталады.
112. Ашылмаған ауыр немесе аса ауыр қылмыстар, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 120, 121, 122, 123 және 124-баптарында көзделген қылмыстар бойынша биологиялық материалы сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында алынған анықталмаған адамдарды геномдық тіркеу жүргізу кезінде алынған геномдық ақпарат геномдық тіркелген күннен бастап жиырма бес жыл сақталады.
113. Хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстарын геномдық тіркеуді жүргізу кезінде алынған геномдық ақпарат хабарсыз кеткен адамның жүрген жері анықталғанға немесе қылмыс оқиғасының немесе құрамының болмауына байланысты қылмыстық іс тоқтатылғанға дейін сақталады.
114. Танылмаған мәйіттерді геномдық тіркеуді жүргізу кезінде алынған геномдық ақпарат қайтыс болған адамның жеке басын анықтағанға дейін, бірақ геномдық тіркелген күнінен бастап жиырма бес жылдан асырылмай сақталады.
115. Геномдық тіркеуді жүргізу нәтижесінде алынған геномдық ақпарат:
1) қылмыстық құқық бұзушылықтардың алдын алу, оларды ашу және тергеп-тексеру, сондай-ақ оларды жасаған адамдарды анықтау және белгілеу;
2) Қазақстан Республикасының хабарсыз кеткен азаматтарын, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын немесе уақытша болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды іздестіру;
3) танылмаған мәйіттер бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын анықтау;

108. При установлении факта неверных (ошибочных) сведений в генетическом профиле лица, ранее прошедшего геномную регистрацию, генетическая информация в части данных о генетическом профиле изменяется и дополняется новой, полученной при повторном молекулярно-генетическом исследовании его биологического материала, уполномоченным сотрудником оперативно-криминалистического подразделения Министерства внутренних дел в течение трех рабочих дней.
109. Геномная информация после внесения изменения и (или) дополнения заменяется новой информацией, при этом предыдущие данные архивируются в АИС "БИЛ".
110. Накопление и хранение геномной информации, полученной при проведении геномной регистрации, осуществляются оперативно-криминалистическим подразделением Министерства внутренних дел в АИС "БИЛ" в порядке, установленном Правилами формирования, ведения базы данных дактилоскопической и геномной информации, утверждаемыми уполномоченным органом.
111. Геномная информация осужденного лица хранится со дня геномной регистрации до истечения двадцати пяти лет после установления факта его смерти, а при отсутствии сведений о смерти или объявлении его умершим судом – до даты, когда ему исполнилось бы сто лет.
112. Геномная информация, полученная при проведении геномной регистрации неустановленных лиц, биологический материал которых изъят в ходе досудебного расследования по нераскрытым тяжким или особо тяжким преступлениям, преступлениям, предусмотренным статьями 120, 121, 122, 123 и 124 Уголовного кодекса Республики Казахстан, хранится двадцать пять лет со дня геномной регистрации.
113. Геномная информация, полученная при проведении геномной регистрации биологических родственников без вести пропавших граждан, хранится до установления местонахождения без вести пропавшего лица или прекращения уголовного дела за отсутствием события или состава преступления.
114. Геномная информация, полученная при проведении геномной регистрации неопознанных трупов, хранится до установления личности умершего человека, но не более двадцати пяти лет со дня геномной регистрации.
115. Геномная информация, полученная в результате проведения геномной регистрации, используется в целях:
1) предупреждения, раскрытия и расследования уголовных правонарушений, а также выявления и установления лиц, их совершивших;
2) розыска без вести пропавших граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, постоянно проживающих или временно пребывающих в Республике Казахстан;
3) установления личности граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства по неопознанным трупам;

4) іздестірудегі немесе анықтаудағы адамдардың туыстық қатынастарын анықтау мақсатында пайдаланылады.
116. Хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстарының геномдық ақпараты танылмаған мәйіттер бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын анықтау үшін пайдаланылады.
117. Геномдық ақпаратты пайдалануды құзыретті мемлекеттік органдардың сұрау салулары бойынша Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі "ЖБС" ААЖ дерекқорында геномдық ақпарат бойынша сәйкестендіру арқылы жүзеге асырады.
118. Құзыретті мемлекеттік органның сұрау салуы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ресімделеді және Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесіне фельдъегерлік байланыс немесе қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтай отырып, Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі арқылы жолданады.
119. Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі құзыретті мемлекеттік органның сұрау салуын сұрау салуды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде орындайды. Нәтижелері осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтамамен ресімделеді.
120. Сұрау салу бастамашыға:
1) сұрау салу нысаны бұзылған;
2) бастамашы сапасыз геномдық ақпараты бар материалдық жеткізгішке сұрау салуды ұсынған;
3) егер сұрау салудың, ақпараттық картаның, геномдық ақпараттың мәтіндік бөлігі нақтылаусыз түзетуге болмайтын бұзушылықтармен және қате толтырылған жағдайларда орындаусыз қайтарылады.
121. Геномдық ақпараттың пайдаланылуын бақылау геномдық ақпарат берілген мемлекеттік органдардың басшыларына жүктеледі.
122. Геномдық тіркеуді жүргізу нәтижесінде алынған геномдық ақпаратты оны жинауды және сақтауды жүзеге асыратын Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі мынадай:
1) осы Қағидаларда белгіленген геномдық ақпаратты сақтау мерзімі өтіп кеткен;
2) құзыретті мемлекеттік органның сұрау салуы бойынша мыналарды:
геномдық материалы сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында алынған биологиялық материалдан қылмысты ашумен және заңды күшіне енген сот үкімімен алынған адамның жеке басын,
танылмаған мәйіт бойынша адамның жеке басын,
хабарсыз кеткен азаматтың жүрген жерін анықтауға немесе қылмыс оқиғасының немесе құрамының болмауына байланысты қылмыстық істің тоқтатылуын анықтаумен байланысты;
3) құзыретті мемлекеттік органның сұрау салуы бойынша сотталғаннан кейін геномдық тіркеу жүргізілген адам ақталған жағдайларда жояды.

4) установления родственных отношений разыскиваемых или устанавливаемых лиц.
116. Геномная информация биологических родственников без вести пропавших граждан используется для установления личности граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства по неопознанным трупам.
117. Использование геномной информации осуществляется путем идентификации по геномной информации в базе данных АИС "БИЛ" оперативно-криминалистическим подразделением Министерства внутренних дел по запросам компетентных государственных органов.
118. Запрос компетентного государственного органа оформляется, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, и направляется в оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел посредством фельдъегерской связи или Единой системы электронного документооборота с соблюдением требований нормативных правовых актов в области защиты информации ограниченного доступа.
119. Оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел исполняет запрос компетентного государственного органа в течение пяти рабочих дней со дня получения запроса. Результаты оформляются справкой по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
120. Запрос возвращается инициатору без исполнения в случаях:
1) нарушения формы запроса;
2) представления инициатором запроса материальных носителей с некачественной геномной информацией;
3) если текстовая часть запроса, информационной карты, геномной информации заполнена с нарушениями и ошибками, которые невозможно скорректировать без уточнения.
121. Контроль за использованием геномной информации возлагается на руководителей государственных органов, которым представлена геномная информация.
122. Геномная информация, полученная в результате проведения геномной регистрации, уничтожается оперативно-криминалистическим подразделением Министерства внутренних дел, осуществляющим ее накопление и хранение, в случаях:
1) истечения срока хранения геномной информации, установленного настоящими Правилами;
2) по запросу компетентного государственного органа в связи с установлением:
личности лица, геномная информация которого получена из биологического материала, изъятого в ходе досудебного расследования, раскрытием преступления и вступившим в законную силу приговором суда,
личности человека по неопознанному трупу,
местонахождения без вести пропавшего гражданина или прекращения уголовного дела за отсутствием события или состава преступления;
3) оправдания лица, подвергнутого геномной регистрации после его осуждения, по запросу компетентного государственного органа.

123. Геномдық ақпаратты Ішкі істер министрлігі жедел-криминалистикалық бөлімшесінің уәкілетті қызметкері бөлімше басшысы бекіткен акт бойынша:
1) геномдық ақпарат жойылған күнді және негізін;
2) геномдық ақпараттың тіркеу нөмірін;
3) тіркелген адамның атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегін, жынысын, туған күні мен жерін, жеке сәйкестендіру нөмірін (бар болса), жеке басын куәландыратын құжатының нөмірін;
4) жою тәсілін;
5) геномдық ақпаратты жоюды жүзеге асырған лауазымды адамдардың атын, әкесінің атын (егер олар жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегін, лауазымы мен қолтаңбасын, уәкілетті бөлімшенің атауын көрсетіп жояды.
Танылмаған мәйіттің геномдық ақпаратын жою актісінде анықтау, тергеу органының атауы және геномдық тіркеуге бастамашы болған лауазымды адам, қылмыстық істің нөмірі, әрекеттің саралануы, танылмаған мәйіт табылған күн және орны көрсетіледі.
Ескерту. 123-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
124. Сотталғаннан кейін геномдық тіркеу жүргізілген, ақталған адамның геномдық ақпараты соттың ақтау үкімі заңды күшіне енгеннен кейін құзыретті мемлекеттік органның сұрау салуы бойынша бір жылдан кейін ғана жойылады.
125. Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі құзыретті мемлекеттік органның сұрау салуы келіп түскен күннен бастап он күн мерзімде "ЖБС" ААЖ-дағы геномдық ақпаратты жоюды жүргізеді, ол туралы сұрау салуды жіберген органды жазбаша хабардар етеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Дактилоскопиялық тіркеуді жүргізу бөлігіндегі 4-тараудың қолданысы 01.01.2024 дейін тоқтатылған - ҚР Үкіметінің 20.02.2023 № 141 қаулысымен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
4-тарау. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты бұғаттауды, бұғаттаудан алуды, иесіздендіруді, иесіздендіруден алуды, беруді жүргізу
126. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты жинау, өңдеу шарттарын бұзғаны туралы дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеуден өткен адам немесе оның заңды өкілі, қорғаншысы не уәкілетті мемлекеттік орган өтініш білдірген, сондай-ақ осыған ұқсас факті анықталған кезде Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі өтінішті алған немесе осындай фактіні анықтаған күні дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты бұғаттайды.
Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты бұғаттау тексеру іс-шараларын жүргізу және бұзушылықтарды жою кезеңінде жүзеге асырылады. Бұғатталған деректерге жүгінген кезде (мысалы, ақпаратты алу мақсатында) "деректер бұғатталған" деген хабарлама шығады.

123. Геномная информация уничтожается уполномоченными сотрудниками оперативно-криминалистического подразделения Министерства внутренних дел Республики Казахстан по акту, утвержденному руководителем подразделения, с указанием:
1) даты и основания уничтожения геномной информации;
2) регистрационного номера геномной информации;
3) фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), пола, даты и места рождения, индивидуального идентификационного номера (при наличии), номера документа, удостоверяющего личность зарегистрированного лица;
4) способа уничтожения;
5) фамилий, имен, отчеств (если они указаны в документе, удостоверяющем личность), должностей и подписей должностных лиц, осуществивших уничтожение геномной информации, наименования уполномоченного подразделения.
В акте уничтожения геномной информации неопознанного трупа указываются наименование органа дознания, следствия и должностное лицо, инициировавшее геномную регистрацию, номер уголовного дела, квалификация деяния, дата и место обнаружения неопознанного трупа.
Сноска. Пункт 123 – в редакции постановления Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
124. Геномная информация оправданного лица, подвергнутого геномной регистрации после его осуждения, уничтожается по запросу компетентного государственного органа не ранее одного года после вступления оправдательного приговора суда в законную силу.
125. Оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел в десятидневный срок со дня поступления запроса компетентного государственного органа производит уничтожение геномной информации в АИС "БИЛ", о чем письменно уведомляет орган, направивший запрос.
Примечание ИЗПИ!
Глава 4 в части проведения дактилоскопической регистрации была приостановлена до 01.01.2024 постановлением Правительства Республики Казахстан от 20.02.2023 № 141.
Глава 4. Проведение блокирования, снятия блокирования, обезличивания, снятия обезличивания, передачи дактилоскопической и (или) геномной информации
126. При обращении лица, прошедшего дактилоскопическую и (или) геномную регистрацию, или его законного представителя, опекуна либо уполномоченного государственного органа о нарушении условий сбора, обработки дактилоскопической и (или) геномной информации, а также выявлении подобного факта, оперативно-криминалистическим подразделением Министерства внутренних дел в день получения обращения или выявления такого факта блокируется дактилоскопическая и (или) геномная информация.
Блокирование дактилоскопической и (или) геномной информации осуществляется на период проведения проверочных мероприятий и устранения нарушений. При обращении к заблокированным данным (например, с целью извлечения информации) выводится сообщение: "данные заблокированы".

127. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты жинау, өңдеу шарттарын бұзушылықтар бойынша өзге субъектілерден, лауазымды адамдардан ақпарат алуды не сол жерге шыға отырып, тексеріс жүргізуді қажет етпейтін тексеру іс-шараларын өтініш келіп түскен және тіркелген (немесе) осындай факті анықталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Ішкі істер министрлігінің көші-қон қызметі және (немесе) жедел-криминалистикалық бөлімшесі жүзеге асырады.
Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты жинау, өңдеу шарттарын бұзушылықтар бойынша өзге субъектілерден, лауазымды адамдардан ақпарат алу не сол жерге шыға отырып, тексеріс жүргізу қажет болған кезде өтініш келіп түскен және тіркелген немесе осындай факті анықталған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу қажет болған жағдайларда, қарау мерзімі күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімге ұзартылады, бұл туралы арызданушыға тексеру іс-шараларының мерзімін ұзарту күнінен бастап күнтізбелік үш күн ішінде хабарланады.
128. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты жинау, өңдеу шарттарын бұзу фактісі расталмаған жағдайда, Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі бұғаттауды алып тастайды және арызданушыға немесе тексерісті жүзеге асырған көші-қон қызметіне одан әрі арызданушыны хабардар ету үшін хабарлайды.
129. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты жинау, өңдеу шарттарын бұзушылық фактісі расталған жағдайда Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі бұғаттауды бір уақытта алып тастай отырып, дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты заңсыз жинауды, өңдеуді жояды.
Жол берілген дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты жинау, өңдеу шарттарын бұзуды жою туралы Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі арызданушыға немесе тексеруді жүзеге асырған көші-қон қызметіне одан әрі арызданушыны хабардар ету үшін хабарлайды.
130. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты иесіздендіру:
1) дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпарат берілген және оны қорғау деңгейі артқан жағдайда ықтимал зиян деңгейін төмендету мақсатында;
2) Қазақстан Республикасы заңдарында белгіленген өзге де жағдайларда жүзеге асырылады.
131. Иесіздендіру әдістерінің параметрлерін, сондай-ақ иесіздендіру рәсімдерін және иесіздендіруді алып тастау рәсімдерін қамтитын қызметтік ақпарат құпия болып табылады.
132. Иесіздендірілген деректерді сақтау кезінде алынған иесіздендірілген деректерді және оларға қатысты иесіздендірудің таңдалған әдісі және иесіздендіру рәсімінің қолданылған параметрлері туралы қызметтік ақпаратты бөлек сақтау қамтамасыз етіледі.

127. Проверочные мероприятия по нарушениям условий сбора, обработки дактилоскопической и (или) геномной информации, не требующие получения информации от иных субъектов, должностных лиц либо проверки с выездом на место, осуществляются миграционной службой и (или) оперативно-криминалистическим подразделением Министерства внутренних дел в течение пяти рабочих дней со дня поступления и регистрации обращения или выявления такого факта.
При необходимости получения информации от иных субъектов, должностных лиц либо проверки с выездом на место проверочные мероприятия по нарушениям условий сбора, обработки дактилоскопической и (или) геномной информации осуществляются в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления и регистрации обращения или выявления такого факта.
В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения продлевается не более чем на тридцать календарных дней, о чем сообщается заявителю в течение трех календарных дней со дня продления срока проверочных мероприятий.
128. В случае неподтверждения факта нарушения условий сбора, обработки дактилоскопической и (или) геномной информации, оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел снимает блокирование и уведомляет заявителя или миграционную службу, осуществляющую проверку, для последующего уведомления заявителя.
129. В случае подтверждения факта нарушения условий сбора, обработки дактилоскопической и (или) геномной информации оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел с одновременным снятием блокирования устраняет неправомерный сбор, обработку дактилоскопической и (или) геномной информации.
Об устранении допущенных нарушений условий сбора, обработки дактилоскопической и (или) геномной информации оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел уведомляет заявителя или миграционную службу, осуществляющую проверку, для последующего уведомления заявителя.
130. Обезличивание дактилоскопической и (или) геномной информации осуществляется с целью:
1) снижения уровня возможного ущерба в случаях передачи дактилоскопической и (или) геномной информации и повышения уровня ее защищенности;
2) в иных случаях, установленных законами Республики Казахстан.
131. Служебная информация, содержащая параметры методов обезличивания, а также процедур обезличивания и снятия обезличивания, является конфиденциальной.
132. При хранении обезличенных данных обеспечивается раздельное хранение полученных обезличенных данных и касающейся их служебной информации о выбранном методе обезличивания и примененных параметрах процедуры обезличивания.

133. Иесіздендірілген деректермен бірге иесіздендірудің таңдалған әдісі мен иесіздендіру рәсімінің қолданылған параметрлері туралы қызметтік ақпаратты беру кезінде көрсетілген мәліметтерді беру арнасының (тәсілінің) құпиялылығы қамтамасыз етілуі тиіс.
134. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық, оның ішінде трансшекаралық тіркеуден өткен адамның дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратын соттарға, құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарға, атқарушылық іс жүргізу, анықтау, тергеу органдарына беруді Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың негізінде оны жинауды және өңдеуді жүзеге асыратын Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі жүргізеді.
135. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеуден өткен адамның дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратын беру туралы құзыретті мемлекеттік органның сұрау салуы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жасалады.
136. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеуден өткен адамның дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратының материалдық жеткізгіштерін жолдау (жіберу) құпиялылық сипаттағы мәліметтерді жіберу үшін көзделген талаптарды сақтай отырып жүзеге асырылады.
136-1. Дактилоскопиялық тіркеуден өткен адамға дактилоскопиялық ақпаратты беруді ішкі істер органдарының көші-қон қызметінің бөлімшелері оның жазбаша өтініші немесе оның заңды өкілінің (бұдан әрі – өтініш беруші) өтініші негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тарау 136-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
136-2. Дактилоскопиялық ақпаратты электрондық түрде алу үшін өтініш беруші "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – веб-портал) не ішкі істер органдары көші-қон қызметінің аумақтық бөлімшелеріне жазбаша өтініш береді.
Көші-қон қызметінің қызметкері дактилоскопиялық ақпаратты электрондық түрде ұсыну туралы жазбаша өтінішті алғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде ҚБҚ базасы бойынша өтініш берушінің дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы мәліметтерді тексереді.
Өтініш берушінің дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы мәліметтер болмаған кезде көші-қон қызметінің қызметкері жазбаша өтінішті қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде веб-порталдағы өтініш берушінің жеке кабинетіне дактилоскопиялық ақпараттың жоқ екені туралы хабарлама жібереді.
Веб-порталда өтініш берушінің жеке кабинеті болмаған жағдайда көші-қон қызметінің қызметкері ұялы байланыстың абоненттік нөмірі немесе электрондық мекенжай арқылы не хабарламаны немесе қоңырауды тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып, дактилоскопиялық ақпараттың жоқ екені туралы мәтіндік хабармен хабарлама жібереді.

133. При передаче вместе с обезличенными данными служебной информации о выбранном методе обезличивания и примененных параметрах процедуры обезличивания должна быть обеспечена конфиденциальность канала (способа) передачи указанных сведений.
134. Передача дактилоскопической и (или) геномной информации лица, прошедшего дактилоскопическую и (или) геномную регистрацию, в том числе трансграничная, судам, правоохранительным, специальным государственным органам, органам исполнительного производства, дознания, следствия производится оперативно-криминалистическим подразделением Министерства внутренних дел, осуществляющим ее накопление и обработку, на основании законов Республики Казахстан, международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.
135. Запрос компетентного государственного органа о передаче дактилоскопической и (или) геномной информации лица, прошедшего дактилоскопическую и (или) геномную регистрацию, составляется согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
136. Направление (пересылка) материальных носителей дактилоскопической и (или) геномной информации лица, прошедшего дактилоскопическую и (или) геномную регистрацию, осуществляется с соблюдением требований, предусмотренных для пересылки сведений конфиденциального характера.
136-1. Предоставление дактилоскопической информации лицу, прошедшему дактилоскопическую регистрацию, осуществляется подразделениями миграционной службы органов внутренних дел на основании его письменного обращения или обращения его законного представителя (далее – заявитель).
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 136-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136-2. Для получения дактилоскопической информации в электронном виде заявитель подает письменное обращение через веб-портал "электронное правительство" (далее – веб-портал) либо в территориальные подразделения миграционной службы органов внутренних дел.
Сотрудник миграционной службы в течение двух рабочих дней после получения письменного обращения о предоставлении в электронном виде дактилоскопической информации проверяет по базе ППО сведения о прохождении дактилоскопической регистрации заявителем.
При отсутствии сведений о прохождении дактилоскопической регистрации заявителем сотрудник миграционной службы в течение двух рабочих дней со дня принятия письменного обращения сообщает об отсутствии дактилоскопической информации в личный кабинет заявителя на веб-портале.
В случае отсутствия личного кабинета заявителя на веб-портале сотрудник миграционной службы направляет уведомление текстовым сообщением об отсутствии дактилоскопической информации по абонентскому номеру сотовой связи или электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.

Дактилоскопиялық тіркеу туралы мәліметтер бар болса, көші-қон қызметінің қызметкері жазбаша өтініш қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде аумақтық ішкі істер органының жедел-криминалистикалық бөлімшесіне осы Қағидаларға 3-2-қосымшаға сәйкес ресімделген сұрау салуды жібереді.
Аумақтық ішкі істер органының жедел-криминалистикалық бөлімшесі сұрау салуды алып, екі жұмыс күні ішінде ішкі істер органдары көші-қон қызметінің бөлімшесіне дактилоскопиялық ақпаратты Қазақстан Республикасының ақпаратқа қолжетімділік саласындағы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі арқылы жібереді.
Көші-қон қызметінің қызметкері дактилоскопиялық ақпаратты алғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіні веб-порталдағы өтініш берушінің жеке кабинеті арқылы оның дактилоскопиялық ақпараты беруге әзір екендігі туралы хабардар етеді.
Веб-порталда өтініш берушінің жеке кабинеті болмаған жағдайда көші-қон қызметінің қызметкері ұялы байланыстың абоненттік нөмірі немесе электрондық мекенжай арқылы не хабарламаны немесе қоңырауды тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып, оның дактилоскопиялық ақпараты беруге әзір екендігі туралы мәтіндік хабармен хабарлама жібереді.
Өтініш берушіге дактилоскопиялық ақпаратты беру ішкі істер органдарының көші-қон қызметі бөлімшесінің кеңсесі арқылы жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тарау 136-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
136-3. Дактилоскопиялық ақпаратты қағаз түрінде (бояу жағу әдісімен орындалған дактилоскопиялық картаны) алу үшін өтініш беруші веб-портал арқылы не ішкі істер органдары көші-қон қызметінің аумақтық бөлімшесіне дактилоскопиялық ақпаратты алуға жазбаша өтінішпен жүгінеді.
Көші-қон қызметінің қызметкері жазбаша өтінішті қабылдап алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ҚБҚ базасы бойынша дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы мәліметтердің бар-жоғын тексереді.
Өтініш берушіні дактилоскопиялық тіркеу туралы мәліметтер болмаса, көші-қон қызметінің қызметкері жазбаша өтініш қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде веб-порталдағы өтініш берушінің жеке кабинетіне дактилоскопиялық ақпараттың жоқ екені туралы хабарлама жібереді.
Веб-порталда өтініш берушінің жеке кабинеті болмаған жағдайда көші-қон қызметінің қызметкері ұялы байланыстың абоненттік нөмірі немесе электрондық мекенжай арқылы не хабарламаны немесе қоңырауды тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып, дактилоскопиялық ақпараттың жоқ екені туралы мәтіндік хабармен хабарлама жібереді.

При наличии сведений о дактилоскопической регистрации сотрудник миграционной службы в течение двух рабочих дней со дня принятия письменного обращения направляет в оперативно-криминалистическое подразделение территориального органа внутренних дел запрос, оформленный согласно приложению 3-2 к настоящим Правилам.
Оперативно-криминалистическое подразделение территориального органа внутренних дел, получив запрос, в течение двух рабочих дней направляет дактилоскопическую информацию в подразделение миграционной службы органов внутренних дел посредством единой системы электронного документооборота с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в сфере доступа к информации.
Сотрудник миграционной службы после получения дактилоскопической информации в течение двух рабочих дней уведомляет заявителя посредством личного кабинета заявителя на веб-портале о готовности к выдаче его дактилоскопической информации.
В случае отсутствия личного кабинета заявителя на веб-портале сотрудник миграционной службы направляет уведомление текстовым сообщением о готовности к выдаче его дактилоскопической информации по абонентскому номеру сотовой связи или электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.
Выдача дактилоскопической информации заявителю осуществляется в рабочее время через канцелярию подразделения миграционной службы органов внутренних дел.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 136-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136-3. Для получения дактилоскопической информации в бумажном виде (дактилоскопической карты, выполненной красковым методом) заявитель письменно обращается за дактилоскопической информацией через веб-портал либо в территориальные подразделения миграционной службы органов внутренних дел.
Сотрудник миграционной службы в течение двух рабочих дней со дня принятия письменного обращения проверяет наличие сведений о прохождении дактилоскопической регистрации по базе ППО.
При отсутствии сведений о дактилоскопической регистрации заявителя сотрудник миграционной службы в течение двух рабочих дней со дня принятия письменного обращения сообщает об отсутствии дактилоскопической информации в личный кабинет заявителя на веб-портале.
В случае отсутствия личного кабинета заявителя на веб-портале сотрудник миграционной службы направляет уведомление текстовым сообщением об отсутствии дактилоскопической информации по абонентскому номеру сотовой связи или электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.

Өтініш берушінің дактилоскопиялық ақпараты туралы мәліметтер бар болса, көші-қон қызметінің қызметкері жазбаша өтініш қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ішкі істер органдарының жедел-криминалистикалық бөлімшесіне осы Қағидаларға 3-3-қосымшаға сәйкес ресімделген сұрау салу жібереді, сондай-ақ веб-порталдағы өтініш берушінің жеке кабинеті арқылы өтініш берушіге дактилоскопиялауды жүргізу уақыты мен орны туралы хабарлайды.
Веб-порталда өтініш берушінің жеке кабинеті болмаған жағдайда көші-қон қызметінің қызметкері ұялы байланыстың абоненттік нөмірі немесе электрондық мекенжай арқылы не хабарламаны немесе қоңырауды тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып, дактилоскопиялық ақпараттың жоқ екені туралы мәтіндік хабармен хабарлама жібереді.
Өтініш берушіні дактилоскопиялау өтініш берілген сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшесінде жүргізіледі. Дактилоскопиялау үшін өтініш берушіні ертіп жүру көші-қон қызметінің қызметкеріне жүктеледі.
Аумақтық ішкі істер органы жедел-криминалистикалық бөлімшесінің қызметкері осы Қағидалардың 27, 28, 30 және 31-тармақтарына сәйкес өтініш берушіні дактилоскопиялайды.
Дактилоскопиялаудан кейін ішкі істер органдарының көші-қон қызметі бөлімшесінің кеңсесі арқылы бір сағат ішінде өтініш берушінің қолына қағаз дактилоскопиялық карта беріледі.
Ескерту. 4-тарау 136-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
136-4. Геномдық тіркеуден өткен адамның геномдық ақпаратын ұсынуды Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі оның жазбаша өтініші немесе заңды мүдделерін білдіретін адамның жазбаша өтініші қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Ескерту. 4-тарау 136-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
136-5. Геномдық ақпаратты электрондық түрде алу үшін өтініш беруші веб-портал арқылы не Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесіне жазбаша өтініш береді.
Ішкі істер министрлігі жедел-криминалистикалық бөлімшесінің қызметкері геномдық ақпаратты электрондық түрде беру туралы жазбаша өтініш қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде "ЖБС" ААЖ дерекқоры бойынша өтініш берушінің геномдық тіркеуден өткені туралы мәліметтерді тексереді.
Өтініш берушінің геномдық тіркеуден өткені туралы мәліметтер болмаған кезде Ішкі істер министрлігі жедел-криминалистикалық бөлімшесінің қызметкері өтініш қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде геномдық ақпараттың жоқ екені туралы веб-порталдағы өтініш берушінің жеке кабинетіне хабарлайды.

При наличии сведений о дактилоскопической информации заявителя сотрудник миграционной службы в течение двух рабочих дней со дня принятия письменного обращения направляет запрос, оформленный согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам, в оперативно-криминалистическое подразделение органов внутренних дел, а также сообщает заявителю о времени и месте проведения дактилоскопирования посредством личного кабинета заявителя на веб-портале.
В случае отсутствия личного кабинета заявителя на веб-портале сотрудник миграционной службы направляет уведомление текстовым сообщением об отсутствии дактилоскопической информации по абонентскому номеру сотовой связи или электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.
Дактилоскопирование заявителя проводится не позднее трех рабочих дней с момента подачи обращения в территориальном подразделении органов внутренних дел. Сопровождение заявителя для его дактилоскопирования возлагается на сотрудника миграционной службы.
Сотрудник оперативно-криминалистического подразделения территориального органа внутренних дел дактилоскопирует заявителя в соответствии с пунктами 27, 28, 30 и 31 настоящих Правил.
После дактилоскопирования заявителю в течение одного часа выдается на руки бумажная дактилоскопическая карта через канцелярию подразделения миграционной службы органов внутренних дел.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 136-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136-4. Предоставление геномной информации лица, прошедшего геномную регистрацию, производится оперативно-криминалистическим подразделением Министерства внутренних дел в течение двух рабочих дней со дня принятия его письменного обращения или письменного обращения лица, законные интересы которого он представляет.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 136-4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136-5. Для получения геномной информации в электронном виде заявитель подает письменное обращение через веб-портал либо в оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел.
Сотрудник оперативно-криминалистического подразделения Министерства внутренних дел в течение двух рабочих дней со дня принятия письменного обращения о предоставлении в электронном виде геномной информации проверяет по базе данных АИС "БИЛ" сведения о прохождении геномной регистрации заявителем.
При отсутствии сведений о прохождении геномной регистрации заявителем сотрудник оперативно-криминалистического подразделения Министерства внутренних дел в течение двух рабочих дней со дня принятия обращения сообщает об отсутствии геномной информации в личный кабинет заявителя на веб-портале.

Өтініш берушінің геномдық тіркеуден өткені туралы мәліметтер бар болса, Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесінің қызметкері өтініш қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде веб-порталдағы өтініш берушінің жеке кабинетіне осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес тіркелетін адамның ДНҚ профилінің карточкасын жібереді.
Ескерту. 4-тарау 136-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
137. Дактилоскопиялық және геномдық ақпаратты жоғалтуды, бұрмалауды және санкцияланбаған қолжетімділік мүмкіндігін жою мақсатында:
дактилоскопиялық немесе геномдық ақпарат жинауды геномдық тіркеуге жататын адамдардың биологиялық материалын және дербес деректерін алуды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдардың қызметкерлері "ЖБС" ААЖ электрондық ақпараттық ресурсының автоматтандырылған жұмыс орындарына дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратқа қызметтік жұмысы бойынша тікелей рұқсаты жоқ лауазымды және өзге де адамдарды жібермейді;
дактилоскопиялық және геномдық ақпаратты жинауды және сақтауды жүзеге асыратын Ішкі істер министрлігінің жедел-криминалистикалық бөлімшесі:
1) дактилоскопиялық, геномдық ақпаратты осы мақсаттар үшін арнайы бейімделген үй-жайлардан тыс сақтауға;
2) дактилоскопиялық, геномдық ақпараттарға, "ЖСБ" ААЖ-дың электрондық ақпараттық ресурсына, ақпараттық жүйелерге (электрондық ақпарат жеткізгіштерге) қолжетімділік жүзеге асырылуы мүмкін үй-жайларды (жұмыс кабинеттерін) ашық қалдыруға, сондай-ақ оларды жұмыстан тыс уақытта мөрлемей қалдыруға;
3) дактилоскопиялық, геномдық ақпарат бар (сақталатын) үй-жайларға (жұмыс кабинеттеріне) өзге адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негізсіз, бір реттік рұқсат қағазын ресми ресімдеусіз және осы ақпаратпен тікелей жұмыс істейтін қызметкерлердің ілесіп жүруінсіз кіргізуге;
4) материалдық рұқсат қағазды белгіленген тәртіппен ресімдеусіз дактилоскопиялық, геномдық ақпарат бар (сақталатын) үй-жайға (жұмыс кабинеттеріне) визуалды бақылау құралдарын, бейне-, кино-, фотоаппаратураларды, ноутбуктерді, флэш-карталарды, есептеуіш техниканы, интернет-модульдермен, фото- және бейнекамералармен жарақталған мобильдік байланыс (смартфондар, планшеттер, смарт-сағаттар және басқа) құралдарын, радиотехникалық және басқа аппаратураны кіргізуге (шығаруға);
5) дактилоскопиялық, геномдық ақпаратты қызметтік жұмысы бойынша осы ақпараттарға тікелей рұқсаты жоқ лауазымды және өзге адамдарға уақытша пайдалануға беруге;

При наличии сведений о прохождении геномной регистрации заявителем сотрудник оперативно-криминалистического подразделения Министерства внутренних дел в течение двух рабочих дней со дня принятия обращения направляет в личный кабинет заявителя на веб-портале карточку профиля ДНК регистрируемого лица согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 136-5 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
137. В целях исключения возможности утраты, искажения и несанкционированного доступа к дактилоскопической и геномной информации:
сотрудники уполномоченных государственных органов, осуществляющие сбор дактилоскопической или геномной информации, отбор биологического материала и персональных данных лиц, подлежащих геномной регистрации, не допускают к автоматизированным рабочим местам электронного информационного ресурса АИС "БИЛ" должностных и иных лиц, не имеющих по роду служебной деятельности прямого допуска к дактилоскопической или геномной информации;
оперативно-криминалистическое подразделение Министерства внутренних дел, осуществляющее накопление и хранение дактилоскопической и геномной информации, не допускает:
1) хранение дактилоскопической, геномной информации вне специально приспособленных для этих целей помещений;
2) оставление незапертыми помещения (рабочие кабинеты), где может быть осуществлен доступ к дактилоскопической, геномной информации, электронному информационному ресурсу АИС "БИЛ", информационным системам (электронным носителям информации), а также оставление их неопечатанными в нерабочее время;
3) допуск в помещения (рабочие кабинеты), в которых находится (хранится) дактилоскопическая, геномная информация, посторонних лиц без основания, установленного законом Республики Казахстан, официально оформленного разового пропуска и сопровождения сотрудников, непосредственно работающих с этой информацией;
4) внос (вынос) без оформления в установленном порядке материального пропуска в помещение (рабочие кабинеты), в которых находятся (хранятся) дактилоскопическая, геномная информация, визуальных средств наблюдения, видео-, кино-, фотоаппаратуры, ноутбуков, флэш-карт, вычислительной техники, средств мобильной связи (смартфонов, планшетов, смарт-часов и другое), оснащенных интернет-модулями, фото- и видеокамерами, радиотехнической и другой аппаратурой;
5) передачу дактилоскопической, геномной информации во временное пользование должностным и иным лицам, не имеющим по роду служебной деятельности прямого допуска к этой информации;

6) тіркелген адамдардың дактилоскопиялық, геномдық ақпаратына өзгерістер және (немесе) толықтыруларды негізсіз енгізуге және оны пайдалануға, бұғаттауға, иесіздендіруге, бұғаттауды алып тастауға, иесіздендіруді алып тастауға;
7) дактилоскопиялық, геномдық ақпаратты негізсіз және тиісті құжаттарды ресімдеусіз жоюға;
8) байланыстың ашық арналары (телефон, модем, факс, интернет және басқалар) бойынша дактилоскопиялық, геномдық тіркеуден өткен азаматтар туралы анықтама беруге, сондай-ақ тексерістер жүргізуге және лауазымды және өзге де адамдардың бейресми өтініш білдіруі бойынша олар туралы жазбаша немесе ауызша нысанда ақпарат беруге;
9) есепке алынған құжаттарды дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратпен жұмыс істеу лауазымдық міндеттеріне кіретін қызметкер болып табылмайтын адамдардың уақытша пайдалануына беруге;
10) автоматтандырылған ақпараттық жүйелерге санкцияланбаған қолжетімділіктен бақылау және қорғау құралдарын қамтамасыз етусіз автоматтандырылған есепке алуды жүргізуді жүзеге асыруға рұқсат бермейді.
Дактилоскопиялық және
геномдық тіркеуді жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Беткі жағы/Лицевая сторона
Құзыретті мемлекеттік орган
бөлімшесінің басшысы/
Руководителю компетентного
государственного органа
___________________________
(лауазымы, аты-жөні,
тегі/должность, фамилия и
инициалы)
20____ ж. "___" ____________/
"___" ____________ 20____ г.
ӨТІНІШ/ЗАЯВЛЕНИЕ
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Заңды өкілдің/қорғаншының әрекет етуіне негіз болатын құжаттың көшірмесі/Копия документа, на основании которого действует законный представитель /опекун
Дактилоскопиялық және
геномдық тіркеуді жүргізу
қағидаларына
1-1-қосымша
Уәкілетті органның
бастығына/Начальнику
уполномоченного органа
________________________
ДАКТИЛОСКОПИЯЛАУДАН БАС ТАРТУ/ ОТКАЗ ОТ ДАКТИЛОСКОПИРОВАНИЯ
Ескерту. Қағидалар 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Мен, тегі/Я, фамилия |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
аты/имя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)/отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность) |__|__|__|__|__|__|__|__|,
туған күні/дата рождения |__|__| |__|__| |__|__|__|__|,
күні/число айы/месяц жылы/года
заматтығы/гражданство ________________________,
ЖСН/ИИН |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
құжат түрі/вид документа ___________________________________________
(құжат нөмірі немесе сериясы, кім берді, берілген күні/номер
____________________________________________________________________,
или серия документа, кем выдан, дата выдачи)
являясь законным представителем/опекуном на основании: _________________
(құжатқа сілтеме,
____________________________________________________________________
сот шешімі, сенімхат /ссылка на документ, решение суда, доверенность)
негізінде тегі/фамилия |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
аты/имя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)/отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
туған күні/дата рождения |__|__| |__|__| |__|__|__|__|,
күні/число айы/месяц жылы/год
азаматтығы/гражданство ____________________________________________,
ЖСН (бар болса)/ИИН (при наличии) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
Сыртқы жағы/оборотная сторона
құжат түрі/вид документа ________________________________________
(құжат нөмірі немесе сериясы, кім берді, берілген
_____________________________________________________________,
күні/номер или серия документа, кем выдан, дата выдачи)
заңды өкілі/қорғаншысы бола отырып, мынадай себеппен дактилоскопиялық тіркеуден өтуден бас тартамын/отказываюсь от прохождения дактилоскопической регистрации по причине _____________________________
(бас тарту себебін көрсету/указать
______________________________________________________ причину отказа)
|__| Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін міндетті дактилоскопиялық тіркеуден өту қажеттігі туралы хабардармын/Уведомлен о необходимости прохождения обязательной дактилоскопической регистрации для получения государственной услуги
Қазақстан Республикасы ӘҚБтК 443-1-бабының 2-бөлігінде көзделген міндетті дактилоскопиялық тіркеуден өтуден бас тартқаны үшін әкімшілік жауапкершілік туралы маған ескертілді/Предупрежден об административной ответственности за отказ от прохождения обязательной дактилоскопической регистрации, предусмотренной частью 2 статьи 443-1 КоАП Республики Казахстан.
Ескертпе/Примечание:
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі/Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях:

6) внесение без оснований изменения и (или) дополнения в дактилоскопическую, геномную информацию зарегистрированных лиц и ее использование, блокирование, обезличивание, снятие блокирования, снятие обезличивания;
7) уничтожение дактилоскопической, геномной информации без основания и оформления соответствующих документов;
8) выдачу по открытым каналам связи (телефон, модем, факс, интернет и другие) справок о гражданах, прошедших дактилоскопическую, геномную регистрацию, а также производство проверок и выдачи информации о них в письменной или устной форме по неофициальным обращениям должностных и иных лиц;
9) передачу учетных документов во временное пользование лицам, не являющимся сотрудниками, в чьи должностные обязанности входит работа с дактилоскопической и (или) геномной информацией;
10) осуществление автоматизированного ведения учетов без обеспечения средствами контроля и защиты от несанкционированного доступа к автоматизированным информационным системам.
Приложение 1
к Правилам проведения
дактилоскопической и геномной
регистрации
Сноска. Приложение 1 – в редакции постановления Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Беткі жағы/Лицевая сторона
Құзыретті мемлекеттік орган
басшысы/
Руководителю компетентного
государственного органа
___________________________
(лауазымы, аты-жөні,
тегі/должность,
фамилия и инициалы)
20____ ж. "___" ____________/
"___" ____________ 20____ г
ӨТІНІШ/ЗАЯВЛЕНИЕ
Мен, тегі/Я, фамилия |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
аты/имя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)/отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
туған күні/дата рождения |__|__| |__|__| |__|__|__|__|, күні/число айы/месяц жылы/год
азаматтығы/гражданство ________, жынысы/пол ____,
туған жері/место рождения ___________________________________________,
тұрғылықты жері немесе болатын жері бойынша тіркелгені туралы мәлімет/сведения
о регистрации по месту жительства или месту
пребывания_________________________________________________________
_____________________________________________________________________,
ЖСН/ИИН |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
құжат түрі/вид документа______________________________________________
(құжат нөмірі немесе сериясы, кім берді, берілген күні/
____________________________________________________________________,
номер или серия документа, кем выдан, дата выдачи)
являясь законным представителем/опекуном на основании: _______________________
(құжатқа сілтеме, сот
__________________________________________________________________________
шешімі, сенімхат/ссылка на документ, решение суда, доверенность)
____________________________________________________________________
негізінде заңды өкіл/қорғаншы бола отырып,
Сыртқы жағы/Оборотная сторона
тегі/фамилия |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
аты/имя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)/отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
туған күні/дата рождения |__|__| |__|__| |__|__|__|__|, күні/число айы/месяц жылы/год
туған жері/место рождения ___________________________________________,
ЖСН (бар болса)/ИИН (при наличии) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
құжат түрі/вид документа __________________________________________________
(құжат нөмірі немесе сериясы, кім берді, берілген күні/номер
_________________________________________________________________________,
или серия документа, кем выдан, дата выдачи)
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін немесе паспортын алу үшін
дактилоскопиялық ақпаратты жинауды жүзеге асыруды сұраймын/прошу осуществить сбор
дактилоскопической информации для получения удостоверения личности или паспорта
гражданина Республики Казахстан.
____________________________________________________________________
(заңды өкілдің, қорғаншының қолтаңбасы)/(подпись законного
представителя/опекуна)
|__|__| |__|__| |__|__|__|__|
күні/число айы/месяц жылы/год
Заңды өкілдің/қорғаншының әрекет етуіне негіз болатын құжаттың көшірмесі/Копия
документа, на основании которого действует законный представитель /опекун
Приложение 1-1
к Правилам проведения
дактилоскопической и геномной
регистрации
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Уәкілетті органның
бастығына/Начальнику
уполномоченного органа
________________________
ДАКТИЛОСКОПИЯЛАУДАН БАС ТАРТУ/ ОТКАЗ ОТ ДАКТИЛОСКОПИРОВАНИЯ
Мен, тегі/Я, фамилия |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
аты/имя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)/отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) |__|__|__|__|__|__|__|__|,
туған күні/дата рождения |__|__| |__|__| |__|__|__|__|,
күні/число айы/месяц жылы/года
заматтығы/гражданство ________________________,
ЖСН/ИИН |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
құжат түрі/вид документа_____________________________________________
(құжат нөмірі немесе сериясы, кім берді,
берілген____________________________________________________________________,
күні/номер или серия документа, кем выдан, дата выдачи)
являясь законным представителем/опекуном на основании: ________________________
(құжатқа сілтеме, сот
___________________________________________________________________________
шешімі, сенімхат /ссылка на документ, решение суда, доверенность)
негізінде
тегі/фамилия |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
аты/имя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)/отчество (если
оно указано в документе, удостоверяющем личность) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
туған күні/дата рождения |__|__| |__|__| |__|__|__|__|,
күні/число айы/месяц жылы/годазаматтығы/гражданство ___________________________,
ЖСН (бар болса)/ИИН (при наличии) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
Сыртқы жағы/оборотная сторона құжат түрі/вид документа
____________________________________________________________________________
(құжат нөмірі немесе сериясы, кім берді, берілген
___________________________________________________________________________,
күні/номер или серия документа, кем выдан, дата выдачи)
заңды өкілі/қорғаншысы бола отырып, мынадай себеппен дактилоскопиялық
тіркеуден өтуден бас тартамын/отказываюсь от прохождения
дактилоскопической регистрации по причине ____________________________________
(бас тарту себебін көрсету/указать
_____________________________________________________________________________
причину отказа)
|__| Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін міндетті дактилоскопиялық
тіркеуден өту қажеттігі туралы хабардармын/Уведомлен о необходимости прохождения
обязательной дактилоскопической регистрации для получения государственной услуги
Қазақстан Республикасы ӘҚБтК 443-1-бабының 2-бөлігінде көзделген міндетті
дактилоскопиялық тіркеуден өтуден бас тартқаны үшін әкімшілік жауапкершілік
туралы маған ескертілді/Предупрежден об административной ответственности
за отказ от прохождения обязательной дактилоскопической регистрации,
предусмотренной частью 2 статьи 443-1 КоАП Республики Казахстан.
Ескертпе/Примечание:
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі/Кодекс
Республики Казахстан об административных правонарушениях:

443-1-бап. Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың міндетті дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеуден өтуден бас тартуы/Статья 443-1 Отказ граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства от прохождения обязательной дактилоскопической и (или) геномной регистрации
2. Шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың міндетті дактилоскопиялық тіркеуден өтуден бас тартуы – Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберуге әкеп соғады./2. Отказ иностранцев или лиц без гражданства от прохождения обязательной дактилоскопической регистрации влечет административное выдворение за пределы Республики Казахстан.".
_________________________________________________________________
(заңды өкілдің, қорғаншының қолтаңбасы)/(подпись законного представителя/опекуна)
|__|__| |__|__| |__|__|__|__|күні/число айы/месяц жылы/год
Заңды өкілдің/қорғаншының әрекет етуіне негіз болатын құжаттың
көшірмесі/Копия документа, на основании которого действует законный
представитель/опекун
Қолтаңбасы/Подпись ____________ күні/дата
Дактилоскопиялық және
геномдық тіркеуді жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Бекітемін
Ішкі істер министрлігінің
уәкілетті бөлімшесінің басшысы
___________________________
(Аты-жөні, тегі)
20____ ж. "___" __________
Дактилоскопиялық/геномдық ақпаратты/биологиялық материалды жою актісі (керек емесі сызып тасталсын)
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
№ ______ 20__жылғы
"_____"____________
Комиссия құрамы: төраға _____________________________________________
(лауазымы, аты-жөні, тегі)
және комиссия мүшелері:
1. __________________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні, тегі)
2. __________________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні, тегі)
мына адамдардың: ____________________________________________________
№ _________________________________ қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында биологиялық материалы алынған, жеке басы анықталмаған адамдардың Т.А.Ә. (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), туған күні, ЖСН (бар болса);
№____________________________ қылмыстық іс бойынша танылмаған мәйіттің;
№____________________________ қылмыстық іс бойынша хабарсыз кеткен азаматтың биологиялық туысының __________________________________________
___________________________________________________________________
Т.А.Ә. (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), туған жылы, ЖСН (бар болса)
дактилоскопиялық/геномдық ақпаратын/биологиялық материалын (керек емесі сызып тасталсын) жою туралы осы актіні толтырды.
Дактилоскопиялық карта №/генетикалық ақпараттың ақпараттық картасының №: |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Жою негіздемесі _____________________________________________________
Дактилоскопиялық/геномдық ақпаратты/биологиялық материалды жою тәсілі
____________________________________________________________________
Қосымша (биологиялық материал үшін):
ақпараттық карталардың № _____
____________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі, лауазымы мен қолтаңбасы)
____________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі, лауазымы мен қолтаңбасы)
Дактилоскопиялық және
геномдық тіркеуді жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Дактилоскопиялық картаның
беткі жағы
ДАКТИЛОСКОПИЯЛЫҚ КАРТА/ДАКТИЛОСКОПИЧЕСКАЯ КАРТА

443-1-бап. Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ
адамдардың міндетті дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеуден өтуден
бас тартуы/Статья 443-1 Отказ граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц
без гражданства от прохождения обязательной дактилоскопической и (или) геномной регистрации
2. Шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың міндетті дактилоскопиялық
тіркеуден өтуден бас тартуы – Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен
шығарып жіберуге әкеп соғады./2. Отказ иностранцев или лиц без гражданства от
прохождения обязательной дактилоскопической регистрации влечет административное
выдворение за пределы Республики Казахстан.".
____________________________________________________________________
(заңды өкілдің, қорғаншының қолтаңбасы)/(подпись законного представителя/опекуна)
|__|__| |__|__| |__|__|__|__|
күні/число айы/месяц жылы/год
Заңды өкілдің/қорғаншының әрекет етуіне негіз болатын құжаттың көшірмесі/
Копия документа, на основании которого действует законный представитель/опекун
Қолтаңбасы/Подпись ____________ күні/дата
Приложение 2
к Правилам проведения
дактилоскопической и геномной
регистрации
Сноска. Приложение 2 – в редакции постановления Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Утверждаю
Руководитель уполномоченного
подразделения
Министерства внутренних дел
________________________
(фамилия, инициалы)
"___" _______ ___ 20___ г.
Акт уничтожения дактилоскопической/геномной информации/биологического материала (ненужное вычеркнуть)
№ ________                                           "_____"________20__год
Комиссия в составе: председателя _______________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
и членов комиссии:
1. __________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
2. __________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
составили настоящий акт о том, что уничтожили дактилоскопическую/геномную
информацию/биологический материал (ненужное вычеркнуть) следующих
лиц:________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ф.И.О. (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), дата рождения,
ИИН (при наличии) неустановленных лиц, биологический материал которых изъят в
ходе досудебного расследования, по уголовному делу №
___________________________________________________________________
неопознанного трупа по уголовному делу №______________________
биологического родственника без вести пропавшего гражданина по уголовному делу №
________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ф.И.О. (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), дата рождения,
ИИН (при наличии)
№ дактилоскопической карты/№ информационной карты генетической информации:
|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Основание уничтожения_______________________________________________
Способ уничтожения дактилоскопической/геномной информации/биологического
материала
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Приложение (для биологического материала):
информационные карты №_____
_________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, должность и подпись)
_________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, должность и подпись)
Приложение 3
к Правилам проведения
дактилоскопической
и геномной регистрации

3-1-қосымша
Еңбекші көшіп келушінің дактилоскопиялаудан өткені туралы анықтама
Ескерту. Қағидалар 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
___________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), туған күні)
__________________________________________________________ берілді.
ЖСН___________________________________________________________
Ішкі істер органының атауы _______________________________________
_______________________________________________________________
Дактилоскопиялау жүргізген_______________________________________
(қызметкердің лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (егер жеке басын
_________________________________________________________________
куәландыратын құжатта көрсетілсе)
_________________________________________________________________
(дактилоскопиялау күні) (қызметкердің қолы)
Мөр орны (бар болса)
Анықтама ұлттық паспортты көрсеткен кезде жарамды
Дактилоскопиялық және
геномдық тіркеуді жүргізу
қағидаларына
3-2-қосымша
Ішкі істер министрлігінің
жедел-криминалистикалық
бөлімшесі
"Жеке басты биометриялық сәйкестендіру" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқоры бойынша сұрау салу
Ескерту. Қағидалар 3-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
KZ _____________________________________ тіркеу сәйкестендіргіші
бойынша дактилоскопиялық ақпараттың көшірмесін ұсынуды сұраймын.
Лауазымды адам – сұрау салуға бастамашы___________________________
(бастамашының тегі,
________________________________________________________________
аты-жөні, лауазымы және қолтаңбасы)
20____ ж. "__"_____________
Дактилоскопиялық және
геномдық тіркеуді жүргізу
қағидаларына
3-3-қосымша
Ішкі істер органдарының
жедел-криминалистикалық
бөлімшесі
Дактилоскопиялауға және қағаз дактилоскопиялық картаны беруге сұрау салу
Ескерту. Қағидалар 3-3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Азамат ______________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
дактилоскопиялық ақпаратты қағаз түрінде беру туралы өтініш түсуіне
байланысты азамат _____________________________________________
дактилоскопиялауды және қағаз түрінде дактилоскопиялық карта беруді
сұраймын.
Дактилоскопиялық ақпарат "Жеке басты биометриялық сәйкестендіру"
автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде бар, тіркеу сәйкестендіргіші:
KZ___________________________________________.
Лауазымды адам – сұрау салуға бастамашы ________________________
(бастамашының тегі,
_______________________________________________________________
аты-жөні, лауазымы және қолтаңбасы)
20___ ж. "___"_____________
Дактилоскопиялық және
геномдық тіркеуді жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Ішкі істер министрлігі
Автоматтандырылған ақпараттық жүйенің дерекқоры бойынша сұрау салу

Приложение 3-1
к Правилам проведения
дактилоскопической и
геномной регистрации
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
СПРАВКА
о прохождении дактилоскопирования иностранца или лица без гражданства
Дана________________________________________________________________
(Ф.И.О. (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
___________________________________________________________________________
дата рождения)
ИИН________________________________________________________________
Идентификатор регистрации: KZ________________________________________
Наименование органа внутренних дел ___________________________________
Дактилоскопирование провел ___________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. (если оно указано в
___________________________________________________________________________
документе, удостоверяющем личность) сотрудника) (дата дактилоскопирования)
___________________________________________________________________________
(подпись сотрудника)
Место печати (при наличии)Справка действительна при предъявлении национального паспорта
Приложение 3-2
к Правилам проведения
дактилоскопической и геномной
регистрации
Сноска. Правила дополнены приложением 3-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Оперативно-криминалистическое
подразделение Министерства
внутренних дел
Запрос по базе данных автоматизированной информационной системы "Биометрическая идентификация личности"
Прошу предоставить копию дактилоскопической информации по идентификатору регистрации: KZ_______________________________________
Должностное лицо-инициатор запроса ___________________________________
(фамилия, инициалы, должность и
__________________________________________________________________________
подпись инициатора)
"____"_____________20____ г.
Приложение 3-3
к Правилам проведения
дактилоскопической и геномной
регистрации
Сноска. Правила дополнены приложением 3-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Оперативно-криминалистическое
подразделение органов внутренних дел
ЗАПРОС
на дактилоскопирование и выдачу бумажной дактилоскопической карты
В связи с поступлением обращения гр. _________________________________
(фамилия, инициалы)
о предоставлении ему дактилоскопической информации в бумажном виде прошу
дактилоскопировать и выдать бумажную дактилоскопическую карту гр.
_________________________________________________________________.
Дактилоскопическая информация имеется в автоматизированной информационной
системе "Биометрическая идентификация личности" з
а идентификатором регистрации: KZ____________________________.
Должностное лицо-инициатор запроса_________________________________
(фамилия, инициалы, должность и
_________________________________________________________________________
подпись инициатора)
"____"_____________20____ г.
Приложение 4
к Правилам проведения
дактилоскопической
и геномной регистрации

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 720 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
(керек емесі сызып тасталсын)
тегі |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
аты |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) |__|__|__|__|__|__|,
туған күні |__|__| |__|__| |__|__|__|__|, күні айы жылы
туған жері___________________________________________________________,
тұрғылықты жері немесе болатын жері бойынша тіркелгені туралы мәліметтер
____________________________________________________________________,
ЖСН (бар болса) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|;
қоса беріліп отырған, жеке басы анықталмаған адамның немесе танылмаған мәйіттің дактилоскопиялық/геномдық ақпаратын дерекқор бойынша тексеру.
(керек емесі сызып тасталсын)
Ұсынылатын ақпарат ________________________________________________________
электрондық немесе қағаз түріндегі дактилоскопиялық/геномдық ақпарат
Сұрау салуға бастамашы лауазымды адам _______________________________________
(бастамашының аты-жөні, тегі, лауазымы мен қолтаңбасы)
20____ ж. "____"_____________
Дактилоскопиялық және
геномдық тіркеуді жүргізу
қағидаларына
4-1-қосымша
Тіркелетін адамның ДНҚ профилінің картасы/Карточка профиля ДНК регистрируемого лица
Ескерту. Қағидалар 4-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.04.2024 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Тегі/Фамилия|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
Аты/Имя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
Әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)/Отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность) |__|__|__|__|__|__|__|__|
туған күні/дата рождения |__|__| |__|__| |__|__|__|__|,
күні/число айы/месяц жылы/год
Азаматтығы/Гражданство _______________________________________________,
Туған жері/Место рождения _____________________________________________,
ЖСН/ИИН |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
ДНҚ-профилі/ДНК-профиль:
Amel
D3S1358
D1S1656
D2S441
D10S1248
D13S317
D16S539
D18S51

Сноска. Приложение 4 – в редакции постановления Правительства РК от 22.09.2022 № 720 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Министерство внутренних дел
Запрос по базе данных автоматизированной информационной системы
__________________________________________________________________________
(указать причину и основания запроса со ссылкой на норму закона)
прошу: (нужное отметить)
представить копию дактилоскопической/геномной информации
(ненужное зачеркнуть)
следующего лица:
фамилия |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
имя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) |__|__|__|__|__|,
дата рождения |__|__| |__|__| |__|__|__|__|, число месяц год
место рождения __________________________________________________,
сведения о регистрации по месту жительства или месту пребывания
___________________________________________,
ИИН (при наличии) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|;
проверить по базе данных прилагаемую дактилоскопическую/геномную
информацию неустановленного лица или неопознанного трупа.
(ненужное зачеркнуть)
Представляемая информация ________________________________________________
дактилоскопическая/геномная информация в электронном или бумажном виде
Должностное лицо-инициатор запроса ________________________________________
(фамилия, инициалы, должность и подпись инициатора)
"____"_____________20____ г.
Приложение 4-1
к Правилам проведения
дактилоскопической и геномной
регистрации
Тіркелетін адамның ДНҚ профилінің картасы/Карточка профиля ДНК регистрируемого лица
Сноска. Правила дополнены приложением 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.04.2024 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Тегі/Фамилия|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
Аты/Имя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|,
Әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)/Отчество (если
оно указано в документе, удостоверяющем личность
)|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
туған күні/дата рождения |__|__| |__|__| |__|__|__|__|,
күні/число айы/месяц жылы/год
Азаматтығы/Гражданство _________________________________________________________,
Туған жері/Место рождения _______________________________________________________,
ЖСН/ИИН |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
ДНҚ-профилі/ДНК-профиль:
Amel
D3S1358
D1S1656
D2S441
D10S1248
D13S317
D16S539
D18S51