"Қазақстан Республикасы астанасының 20 жылдығы құрметіне арналған мерекелік медаль туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 12 сәуірдегі № 186 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы астанасының 20 жылдығы құрметіне арналған мерекелік медаль туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы астанасының 20 жылдығы құрметіне арналған мерекелік медаль туралы
Қазақстан Республикасының және оның астанасының қалыптасуы мен дамуына елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтарын көтермелеу мақсатында, сондай-ақ Астана қаласының 20 жылдығы құрметіне ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Астана 20 жыл" мерекелік медалі тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) "Астана 20 жыл" мерекелік медалімен наградтау қағидалары;
2) "Астана 20 жыл" мерекелік медалінің сипаттамасы бекітілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2018 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Астана 20 жыл" мерекелік медалімен наградтау ҚАҒИДАЛАРЫ
1. "Астана 20 жыл" мерекелік медалімен (бұдан әрі - мерекелік медаль) Қазақстан Республикасының және оның астанасының қалыптасуы мен дамуына елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары наградталады.
2. Мерекелік медальмен наградтауға ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Президентіне Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының төрағалары, Үкіметі, Конституциялық Кеңесі, Жоғарғы Соты, министрліктері, өзге де орталық мемлекеттік органдары, Астана және Алматы қалаларының, облыстардың әкімдері, қоғамдық бірлестіктер енгізеді.
3. Мерекелік медальді Қазақстан Республикасының Президенті тапсырады, сондай-ақ оны Қазақстан Республикасы Президентінің атынан және оның тапсырмасы бойынша:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы;
2) Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының төрағалары;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері;
4) Астана және Алматы қалаларының, облыстардың әкімдері;
5) өзге де лауазымды адамдар тапсыра алады.
4. Мерекелік медальды тапсыру салтанатты жағдайда, жария түрде жүргізіледі және наградталушының жеке өзіне тапсырылады. Тапсыру алдында Қазақстан Республикасы Президентінің наградтау туралы Жарлығы жария етіледі.
5. Әрбір наградталған адамға мерекелік медаль тапсырумен бір мезгілде тиісті куәлік беріледі.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О юбилейной медали в ознаменование 20-летия столицы Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2018 года № 186
Правительство Республики Казахстан Постановляет:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О юбилейной медали в ознаменование 20-летия столицы Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
О юбилейной медали в ознаменование 20-летия столицы Республики Казахстан
В целях поощрения граждан Республики Казахстан и иностранных граждан, внесших значительный вклад в становление и развитие Республики Казахстан и ее столицы, а также в ознаменование 20-летия города Астаны ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Учредить юбилейную медаль "Астана 20 жыл".
2. Утвердить прилагаемые:
1) Правила награждения юбилейной медалью "Астана 20 жыл";
2) описание юбилейной медали "Астана 20 жыл".
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от "" 2018 года №
ПРАВИЛА
награждения юбилейной медалью "Астана 20
жыл"
1. Юбилейной медалью "Астана 20 жыл" (далее – юбилейная медаль) награждаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие значительный вклад в становление и развитие Республики Казахстан и ее столицы.
2. Представления к награждению юбилейной медалью вносятся Президенту Республики Казахстан председателями палат Парламента, Правительством, Конституционным Советом, Верховным Судом, министерствами, иными центральными государственными органами Республики Казахстан, акимами городов Астаны и Алматы, областей, общественными объединениями.
3. Юбилейная медаль вручается Президентом Республики Казахстан, а также от имени и по поручению Президента Республики Казахстан ее могут вручать:
1) Государственный секретарь Республики Казахстан;
2) председатели палат Парламента Республики Казахстан;
3) члены Правительства Республики Казахстан;
4) акимы городов Астаны и Алматы, областей;
5) иные должностные лица.
4. Вручение юбилейной медали производится в торжественной обстановке, гласно и вручается награжденному лично. Перед вручением оглашается Указ Президента Республики Казахстан о награждении.
5. Каждому награжденному одновременно с вручением юбилейной медали выдается соответствующее удостоверение.

6. Мерекелік медальдің тапсырылғаны туралы белгіленген нысандағы хаттама толтырылады, ол медаль тапсырған адамның қол қоюымен және тапсыру жүргізген органның мөрімен бекітіліп, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жіберіледі.
7. Мерекелік медаль кеуденің сол жағына тағылады, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары болған жағдайда олардан кейін орналасады.
8. Жүргізілген наградтаулардың есебін, сондай-ақ мерекелік медальдардың тапсырылу барысы туралы есептілікті Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2018 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Астана 20 жыл" мерекелік медалінің сипаттамасы
"Астана 20 жыл" мерекелік медалі (бұдан әрі - мерекелік медаль) белгіден және тағаннан тұрады. Мерекелік медальдың белгісі сары түсті жезден жасалады, диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер болады.
Мерекелік медальдың беткі жағында (аверсте) 25 мм диаметр шеңбердің ішінде Астананың танымал ғимараттарының бейнесі орналасқан: бірінші көріністе ортада - "Астана Бәйтерек" монументі, екінші көріністе солдан оңға қарай Қазақстан Республикасы Президентінің "Ақорда" Резиденциясы, Бейбітшілік және келісім сарайы және Тәуелсіздік монументі, шетін бойлай аверстің жоғарғы бөлігінде - "АСТАНА", астында "20 ЖЫЛ" мәтіндері орналасқан, мәтіндердің арасында екі жағынан ұлттық ою-өрнек бейнеленген.
Мерекелік медальдың сыртқы жағында (реверсте) шеңбер бейнеленген, оның ортасында диаметрі 25 мм "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ 2018" деген жазу орналасқан, реверстің шетін бойлай ұлттық ою-өрнек бейнеленген.
Мерекелік медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы, жылтырақ, күңгірт фонда орналасқан. Мерекелік медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 32 мм және биіктігі 50 мм тікбұрышты тағанмен жалғасады. Таған ені 32 мм көгілдір түсті жібек қатқыл лентамен қапталған. Лентаның сол жағынан ені 7 мм қызыл түсті жолақ өтеді, оның оң жағынан ені 3 мм екі сары жолақ өтеді. Сары жолақтардың арасындағы қашықтық 1 мм. Тағанның сыртқы жағында бұйымды киімге бекітетін визарлы бекіткіші бар түйреуіш орналасқан.
"Астана 20 жыл"
мерекелік медалінің
сипаттамасына
ҚОСЫМША

6. О произведенном вручении юбилейной медали составляется протокол установленной формы, который скрепляется подписью лица, печатью органа, производившего вручение, и направляется в Администрацию Президента Республики Казахстан.
7. Юбилейная медаль носится на левой стороне груди, при наличии государственных наград Республики Казахстан она располагается после них.
8. Учет произведенных награждений, а также отчетность о ходе вручения юбилейных медалей ведутся Администрацией Президента Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от "" 2018 года №
Описание юбилейной медали "Астана 20 жыл"
Юбилейная медаль "Астана 20 жыл" (далее – юбилейная медаль) состоит из знака и колодки. Знак юбилейной медали представляет собой правильный круг диаметром 34 мм, выполненный из латуни желтого цвета.
На лицевой стороне (аверсе) юбилейной медали внутри круга диаметром 25 мм помещено изображение знаковых зданий Астаны: на первом плане в центре – монумент "Астана Байтерек", на втором плане слева направо Резиденция Президента Республики Казахстан "Ақорда", Дворец мира и согласия и монумент Независимости, по периферии в верхней части аверса размещен текст – "АСТАНА", внизу "20 ЖЫЛ", между текстами по боковым частям изображен национальный орнамент.
На оборотной стороне (реверсе) медали изображение круга, по центру которого расположена надпись диаметром 25 мм "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ 2018", по периферии реверса выполнен национальный орнамент.
Все изображения и надписи на юбилейной медали выпуклые, блестящие на матированном фоне. Юбилейная медаль с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм. Колодка обтянута шелковой муаровой лентой голубого цвета шириной 32 мм. С левой стороны ленты проходит полоса красного цвета шириной 7 мм, справа от которой проходят две желтые полоски шириной 3 мм. Расстояние между желтыми полосками 1 мм. С обратной стороны колодки имеется булавка с визорным замком, с помощью которой изделие крепится к одежде.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к описанию
юбилейной медали
"Астана 20 жыл"