"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сайлау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 28 сәуірдегі № 226 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сайлау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сайлау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; №22-VI, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51-құжат; № 15, 55-құжат; 2017 жылғы 6 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бюджет заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 26 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 27 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам выборов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2018 года № 226
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам выборов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам выборов
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст.93; 2009 г., № 23, ст.112; № 24, ст.129; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.29, 32; № 15, ст.71; № 24, ст.146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст.21, 25; № 4, ст.37; № 6, ст.50; № 7, ст.54; № 11, ст.102; № 13, ст.115; № 15, ст.125; № 16, ст.129; № 20, ст.151; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.16; № 3, ст.21; № 4, ст.30, 32; № 5, ст.36, 41; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 14, ст.94; № 18-19, ст.119; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 2, ст.13; № 5-6, ст.30; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 13, ст.63; № 14, ст.72; № 15, ст.81, 82; № 16, ст.83; № 20, ст.113; № 21-22, ст.114; 2014 г., № 1, ст.6; № 2, ст.10, 12; № 4-5, ст.24; № 7, ст.37; № 8, ст.44; № 11, ст.63, 69; № 12, ст.82; № 14, ст.84, 86; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.128, 131; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 11, ст.57; № 14, ст.72; № 15, ст.78; № 19-I, ст.100; № 19-II, ст.106; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 21-I, ст.121, 124; № 21-II, ст.130, 132; № 22-I, ст.140, 143; № 22-II, ст.144; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 7-II, ст.53; № 8-І, ст.62; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 23, ст.119; № 24, ст.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 6, ст.11; № 9, ст.18; № 10, ст.23; № 13, ст.45; № 14, ст.51; № 15, ст.55; Закон Республики Казахстан от 30 ноября 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 декабря 2017 года; Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 декабря 2017 года; Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 декабря 2017 года):

1) 54-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
"сайлау процесіне қатысушыларды оқыту;";
2) 55-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
"сайлау процесіне қатысушыларды оқыту;".
2. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; 2017 жылғы 26 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 27 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 112-баптың бесінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сайлау алдындағы үгіт жүргізу басталғанға дейін бес күннен кешіктірмей бұқаралық ақпарат құралдарының эфирден және баспасөзден орын бергені үшін төлемнің мөлшері, шарттары және тәртібі туралы мәліметті хабарламастан және жарияламастан, сондай-ақ сайлау комиссиясына берместен сайлауға қатысатын кандидаттардың, саяси партиялардың үгіт материалдарын жариялауы немесе эфирге шығаруы –";
1) 119-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
2) 120-бап мынадай редакцияда жазылсын:

1) подпункт 3) пункта 1 статьи 54 дополнить абзацем десятым следующего содержания:
"обучение участников избирательного процесса;";
2) подпункт 3) пункта 1 статьи 55 дополнить абзацем десятым следующего содержания:
"обучение участников избирательного процесса;".
2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст.92; № 21, ст.122; № 23, ст.143; № 24, ст.145, 146; 2015 г., № 1, ст.2; № 2, ст.6; № 7, ст.33; № 8, ст.44, 45; № 9, ст.46; № 10, ст.50; № 11, ст.52; № 14, ст.71; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 19-I, ст.101; № 19-II, ст.102, 103, 105; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-I, ст.124, 125; № 21-II, ст.130; № 21-III, ст.137; № 22-I, ст.140, 141, 143; № 22-II, ст.144, 145, 148; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.152, 156, 158; № 22-VI, ст.159; № 22-VII, ст.161; № 23-I, ст.166, 169; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 1, ст.4; № 2, ст.9; № 6, ст.45; № 7-I, ст.49, 50; № 7-II, ст.53, 57; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст.87; № 22, cт.116; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 9, ст.17, 18, 21, 22; № 12, ст.34; № 14, ст.49, 50, 54; № 15, ст.55; № 16, ст.56; Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 декабря 2017 года; Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 декабря 2017 г.):
1) абзац первый части пятой статьи 112 изложить в следующей редакции:
"5. Опубликование или выпуск в эфир агитационных материалов кандидатов, политических партий, участвующих в выборах, средствами массовой информации, которые не позднее пяти дней до начала проведения предвыборной агитации не объявили и не опубликовали, а также не представили в избирательную комиссию сведения о размере оплаты, условиях и порядке предоставления эфира и печатной площади, – ";
2) пункт 2 статьи 119 исключить;
3) статью 120 изложить в следующей редакции:

"120-бап. Сайлауға байланысты қоғамдық пiкiрге сауалнама жүргiзу шарттарын бұзу
1. Бұқаралық ақпарат құралдарының сайлауға байланысты қоғамдық пiкiрге сауалнама нәтижелерін, сайлау нәтижелері болжамдарын, өзге де зерттеулердi жариялау тәртiбiн бұзуы, атап айтқанда, сауалнама жүргізген заңды тұлғаны, сауалнамаға тапсырыс берген және оның ақысын төлеген тұлғаларды, сауалнама жүргізілген уақытты, ақпарат жинау әдісін, сұрақтардың нақты тұжырымын, сауал қойылғандардың санын және сауалнама нәтижелерінің қателік коэффициентін көрсетпеу –
жеке тұлғаларға – он бес, заңды тұлғаларға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Бұқаралық ақпарат құралдарында сайлауға байланысты қоғамдық пiкiрге сауалнама нәтижелерiн, сайлау нәтижелерi болжамдарын, өзге де зерттеулердi, интернет желісінде кандидаттарды не саяси партияларды қолдап дауыс беру нәтижелерін дауыс беретін күнге дейінгі бес күн ішінде және дауыс беру күні жариялау, сондай-ақ сайлау болатын күнi дауыс беруге арналған үй-жайда немесе пунктте қоғамдық пiкiрге сауалнама жүргiзу – жеке тұлғаларға – он, заңды тұлғаларға жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қазақстан Республикасы сайлау заңнамасының талаптарын сақтамай қоғамдық пікірге сұрау салуды жүргізу – жеке тұлғаға – он бес, заңды тұлғаларға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.".
3. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 3, 21-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 67-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 118, 122-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 21-I, 121,124, 125-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140-құжат; № 22-V, 154, 156, 158-құжаттар; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-I, 47, 49-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 8, 16-құжат):

"Статья 120. Нарушение условий проведения опроса общественного мнения, связанного с выборами
1. Нарушение средствами массовой информации порядка публикаций результатов опросов общественного мнения, прогнозов результатов выборов, иных исследований, связанных с выборами, а именно неуказание юридического лица, проводившего опрос, лиц, заказавших опрос и оплативших его, времени проведения опроса, метода сбора информации, точной формулировки вопроса, числа опрошенных и коэффициента погрешности результатов опроса –
влекут штраф на физическое лицо в размере пятнадцати, на юридических лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Опубликование в средствах массовой информации результатов опросов общественного мнения, прогнозов результатов выборов, иных исследований, связанных с выборами, голосований в поддержку кандидатов либо политических партий в сети Интернет, в течение пяти дней до дня голосования и в день голосования, а также проведение опроса общественного мнения в день выборов в помещении или пункте для голосования –
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на юридических лиц в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
3. Проведение опроса общественного мнения без соблюдения требований выборного законодательства Республики Казахстан –
влечет штраф на физическое лицо в размере пятнадцати, на юридических лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.".
3. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 2, ст. 10; № 3, ст. 21; № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 67; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 118, 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 9, ст. 46; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 103; № 21-I, ст. 121, 124, 125; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140; № 22-V, ст. 154, 156, 158; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 47, 49; № 8-II, ст. 72; № 23, ст. 118; 2017 г., № 3, ст. 6; № 8, ст. 16):

1) 6-баптың 1-тармағының 7-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1) Қазақстан Республикасының сайлау туралы заңнамалық актiсiне сәйкес аумақтық және учаскелiк сайлау комиссияларының мүшелерiн жасырын немесе ашық дауыс берудi өткiзу арқылы сайлау;";
2) 20-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) депутат конституциялық заңға сәйкес өзін сайлаған саяси партиядан шықса немесе шығарылса;
3-2) конституциялық заңға сәйкес депутатты сайлаған саяси партия қызметiн тоқтатса;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 3-тармағының 1), 2), 4) – 10) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша мәслихат депутатының өкілеттігі тоқтатылған кезде тиісті аумақтық сайлау комиссиясы мәслихат депутатының өкілеттіктерін тоқтатуға әкеп соғатын негіздердің басталу фактісі көрсетілген шешім қабылдайды және тиісті мәслихатқа мәслихат депутатының өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату туралы ұсыныс енгізу туралы шешім қабылдайды.
Аумақтық сайлау комиссиясының осы тармаққа сәйкес шығарылған ұсынысы негізінде мәслихат сессияға қатысқан мәслихат депутаттарының жалпы санының көпшілік даусымен мәслихаттың тиісті депутатының өкілеттіктерін тоқтатады.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Осы баптың 3-тармағының 3-1) және 3-2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша өкілеттіктер тоқтатылған кезде тиісті аумақтық сайлау комиссиясы адамның мәслихат депутатының өкілеттіктерін жоғалтқаны жөніндегі факті көрсетілген шешім қабылдайды және ол туралы тиісті мәслихатқа хабарлайды.";
3) 27-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) сайлау процесіне қатысушыларды оқытуды қамтамасыз етеді;";
4) 31-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) сайлау процесіне қатысушыларды оқытуды қамтамасыз етеді;";
5) 33-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) жергілікті қоғамдастық жиынымен және облыс әкімімен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің өкілеттіктерін тоқтату туралы шешім қабылдайды.";
6) 36-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"36-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін қызметке сайлау, оның өкiлеттiктерiн тоқтату тәртiбi
1. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкiмiн жалпыға бірдей, тең, төте сайлау құқығы негізінде жасырын дауыс беру арқылы Қазақстан Республикасының жиырма бес жасқа толған азаматтары арасынан тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің халқы төрт жыл мерзімге қызметке сайлайды.

1) подпункт 7-1) пункта 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"7-1) избрание в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о выборах членов территориальных и участковых избирательных комиссий путем проведения тайного или открытого голосования;";
2) в статье 20:
пункт 3 дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) выхода или исключения депутата из политической партии, от которой в соответствии с конституционным законом депутат избран;
3-2) прекращение деятельности политической партии, от которой в соответствии с конституционным законом депутат избран;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При прекращении полномочий депутата маслихата по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 4) – 10) пункта 3 настоящей статьи, соответствующей территориальной избирательной комиссией принимается решение, в котором констатируется факт наступления оснований, влекущих прекращение полномочий депутата маслихата, и принимается решение о внесении в соответствующий маслихат представления о досрочном прекращении полномочий депутата маслихата.
На основании представления территориальной избирательной комиссии, внесенного в соответствии с настоящим пунктом, большинством голосов от общего числа присутствующих на сессии маслихата депутатов маслихат прекращает полномочия соответствующего депутата маслихата.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. При прекращении полномочий по основаниям, предусмотренным подпунктами 3-1) и 3-2) пункта 3 настоящей статьи, соответствующая территориальная избирательная комиссия принимает решение, констатирующее факт утраты лицом полномочий депутата маслихата, и информирует об этом соответствующий маслихат.";
3) пункт 1 статьи 27 дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) обеспечивает обучение участников избирательного процесса;";
4) пункт 1 статьи 31 дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) обеспечивает обучение участников избирательного процесса;";
5) пункт 1 статьи 33 дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) принимает решение о прекращении полномочий акима города районного значения, поселка, села, сельского округа по согласованию со сходом местного сообщества и акимом области;";
6) статью 36 изложить в следующей редакции:
"Статья 36. Порядок избрания на должность, прекращения полномочий акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
1. Аким города районного значения, села, поселка, сельского округа избирается на основе всеобщего, равного, прямого избирательного права при тайном голосовании на должность сроком на четыре года населением соответствующей административно-территориальной единицы из числа граждан Республики Казахстан, достигших двадцати пяти лет.

Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкiмiне кандидат мемлекеттік қызмет туралы заңнамада белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Конституциясының 33-бабының 2 және 3-тармақтарына және "Қазақстан Республикасында сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес сайлау құқығына ие болуға тиіс.
2. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкiмiнiң сайлауын өткiзу тәртiбi "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында регламенттеледі.
3. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкiмiнiң өкiлеттiктерi:
1) соттың заңды күшіне енген шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі, қайтыс болған немесе хабарсыз кеткен деп танылған;
2) өзіне қатысты соттың айыптау үкімі заңды күшiне енген;
3) Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан;
4) қайтыс болған;
5) өзін ұсынған саяси партиядан шыққан немесе шығарылған;
6) өзін ұсынған саяси партияның қызметі тоқтатылған;
7) әкімшілік-аумақтық бірлік таратылған;
8) жергілікті қоғамдастық жиынымен және облыс әкімімен келісу бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімі шешім қабылдаған;
9) заңда көзделген өзге де жағдайларда тоқтатылады.
4. Қазақстан Республикасының Президентi өз қалауы бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттiң, ауылдық округтің әкiмiн қызметтен босатуға құқылы.
5. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкiмiнiң қызметке тағайындалуы және осы баптың 3-тармағында көзделген негiздер бойынша өкiлеттiктерiн тоқтатуына байланысты жұмыстан босатылуы тиісті аудан (аудандық маңызы бар қала) әкiмiнiң актiсiмен ресiмделедi.";
7) 36-1-бап алып тасталсын;
8) 39-3-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) осы Заңның 36-бабы 3-тармағының 8) тармақшасында көзделген жағдайда аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкiмiнiң өкiлеттiктерін тоқтатуға келiсiм беруi;";
3-тармақтың 4-3) тармақшасы алып тасталсын;
9) 39-7-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жергілікті өзін-өзі басқарудың аумақтық кеңестерін тиісті әкімдік республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық маңызы бар қала мәслихатының шешімі негізінде қалалық мәслихат депутаттарын сайлау бойынша тиісті сайлау округінің шегінде қала әкімі ұсынған құрамда құрады.";
10) 41-бап мынадай мазмұндағы 3, 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:

Кандидат в акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа должен соответствовать квалификационным требованиям, установленным законодательством о государственной службе, а также обладать избирательным правом в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 33 Конституции Республики Казахстан и Конституционным законом Республики Казахстан
"О выборах в Республике Казахстан".
2. Порядок проведения выборов акима города районного значения, села, поселка, сельского округа регламентируется Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан".
3. Полномочия акима города районного значения, села, поселка, сельского округа прекращаются в случаях:
1) признания его по вступившему в законную силу решению суда недееспособным или ограниченно дееспособным, умершим или безвестно отсутствующим;
2) вступления в законную силу в отношении его обвинительного приговора суда;
3) утраты им гражданства Республики Казахстан;
4) его смерти;
5) выхода или исключения его из политической партии, от которой он выдвинут;
6) прекращения деятельности политической партии, от которой он выдвинут;
7) ликвидации административно-территориальной единицы;
8) принятия решения акимом района (города областного значения) по согласованию со сходом местного сообщества и акимом области;
9) иных, предусмотренных законом.
4. Президент Республики Казахстан вправе по своему усмотрению освобождать акима города районного значения, села, поселка, сельского округа от должности.
5. Назначение на должность акима города районного значения, села, поселка, сельского округа по итогам выборов и освобождение его от должности в связи с прекращением полномочий по основаниям, предусмотренным пунктом 3 настоящей статьи, оформляются актом соответствующего акима района (города областного значения).";
7) статью 36-1 исключить;
8) в статье 39-3:
пункт 2 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) дача согласия на прекращение полномочий акима города районного значения, поселка, села, сельского округа в случае, предусмотренном подпунктом 8) пункта 3 статьи 36 настоящего Закона;";
подпункт 4-3) пункта 3 исключить;
9) пункт 1 статьи 39-7 изложить в следующей редакции:
"1. Территориальные советы местного самоуправления создаются на основании решения маслихата города республиканского значения, столицы, города областного значения соответствующим акиматом в границах соответствующего избирательного округа по выборам депутатов городского маслихата в составе, предложенном акимом города.";
10) статью 41 дополнить пунктами 3, 4 и 5 следующего содержания:

"3. Мыналар:
1) 20-баптың 3, 4-тармақтарының қолданысы 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде 20-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"3. Мәслихат депутатының өкiлеттiктерi мынадай жағдайларда:
1) ол Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес депутаттық мiндеттердi орындаумен сыйымсыз лауазымға сайланса немесе тағайындалса;
2) оны әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет ету қабілеті шектеулі деп тану туралы сот шешiмi заңды күшiне енсе;
3) мәслихаттық өкiлеттiгi тоқтатылса;
4) қайтыс болса, оны хабарсыз кетті деп тану не қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі заңды күшіне енсе;
5) ол Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатса;
6) қылмыс не қасақана қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін оған қатысты соттың айыптау үкiмi заңды күшiне енсе;
7) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiстен тысқары жерге тұрақты тұруға кетсе;
8) оның отставка туралы жеке өтiнiшiне байланысты;
9) ол өз мiндеттерiн жүйелi түрде орындамаса, оның iшiнде мәслихат сессиясының немесе құрамына өзі сайланған мәслихат органдарының отырыстарына дәлелдi себептерсiз қатарынан үш реттен артық қатыспаса;
10) ол облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясының төрағасы немесе тексеру комиссиясының мүшесі қызметіне тағайындалса, мерзімінен бұрын тоқтатылады.
4. Депутаттың өкiлеттiктерiн мерзiмiнен бұрын тоқтату туралы шешiм аумақтық сайлау комиссиясының ұсынуы бойынша, қатысып отырған депутаттардың жалпы санының көпшiлiк даусымен мәслихат сессиясында қабылданады.";
2) 36-баптың қолданысы 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде 36-бап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"36-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін қызметке сайлау, қызметтен босату тәртібі
1. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихаты аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімі ұсынған және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісілген жиырма бес жасқа толған кандидатуралар арасынан баламалы негізде төрт жыл мерзімге қызметке сайлайды.
2. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімі жергілікті қоғамдастық пен облыс әкімінің келісімімен қызметтен босатады.".
4. Осы Заңның 20-бабының 4-1-тармағы, 33-бабының 1-тармағының 15-1) тармақшасы, 39-3-бабының 2-тармағы 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі деп белгіленсін.

"3. Приостановить до 1 января 2019 года действие:
1) пунктов 3, 4 статьи 20, установив, что в период приостановления пункты 3 и 4 статьи 20 действуют в следующей редакции:
"3. Полномочия депутата маслихата прекращаются досрочно в случаях:
1) избрания или назначения его на должность, занятие которой в соответствии с законодательством Республики Казахстан несовместимо с выполнением депутатских обязанностей;
2) вступления в законную силу решения суда о признании его недееспособным или ограниченно дееспособным;
3) прекращения полномочий маслихата;
4) его смерти, вступления в законную силу решения суда о признании его безвестно отсутствующим либо объявлении его умершим;
5) прекращения им гражданства Республики Казахстан;
6) вступления в отношении его в законную силу обвинительного приговора суда за совершение преступления либо умышленного уголовного проступка;
7) выезда его на постоянное местожительство за пределы соответствующей административно-территориальной единицы;
8) в связи с его личным заявлением об отставке;
9) систематического невыполнения им своих обязанностей, в том числе отсутствия более трех раз подряд без уважительных причин на пленарных заседаниях сессии маслихата или заседаниях органов маслихата, в состав которого он избран;
10) назначения его на должность председателя ревизионной комиссии или члена ревизионной комиссии области, города республиканского значения, столицы.
4. Решение о досрочном прекращении полномочий депутата принимается на сессии маслихата большинством голосов от общего числа присутствующих депутатов по представлению соответствующей территориальной избирательной комиссии.";
2) статьи 36, установив, что в период приостановления статья 36 действует в следующей редакции:
"Статья 36. Порядок избрания на должность, освобождения от должности акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
1. Аким города районного значения, села, поселка, сельского округа избирается на должность сроком на четыре года маслихатом района (города областного значения) на альтернативной основе из кандидатур в возрасте не моложе двадцати пяти лет, представленных акимом района (города областного значения) и согласованных с собранием местного сообщества.
2. Аким города районного значения, села, поселка, сельского округа освобождается от должности акимом района (города областного значения) с согласия местного сообщества и акима области.".
4. Установить, что пункт 4-1 статьи 20, подпункт 15-1) пункта 1 статьи 33, подпункт 5-1) пункта 2 статьи 39-3 настоящего Закона вводятся в действие с 1 января 2019 года.

5. Осы Заңның 36-1-бабы, 39-3-бабының 3-тармағының 4-3) тармақшасы 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады деп белгіленсін.".
4. "Саяси партиялар туралы" 2002 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 16, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2009 ж., № 2-3, 6-құжат; 2012 ж., № 5, 41-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 21, 122-құжат):
1) 9-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) депутаттыққа және мемлекеттік билік органдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарындағы өзге де сайланбалы лауазымдарға саяси партия ұсынған кандидаттарды керi шақырып алу немесе ротациялау негiздерi;";
2) 15-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының президенттiгiне, Қазақстан Республикасы Парламентi Мәжiлiсiнiң және мәслихаттарының депутаттығына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдеріне кандидаттар ұсынуға; мәслихаттардағы өз өкiлдерi арқылы Қазақстан Республикасы Парламентi Сенатының депутаттығына кандидатуралар ұсынуға;";
3) 16-баптың 4-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тиісті мәслихаттардың депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдері, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдеріне кандидаттар ұсынылады.";
4) 22-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мыналар:
9-баптың 1-тармағы 9) тармақшасының қолданысы 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде 9-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"9) бiрыңғай жалпыұлттық сайлау округiнiң аумағы бойынша саяси партия ұсынған Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжiлiсінің депутаттығына кандидаттарды керi шақырып алу немесе ротациялау негiздерi;";
15-баптың 1-тармағы 3) тармақшасының қолданысы 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде 15-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"3) Қазақстан Республикасының президенттiгiне, Қазақстан Республикасы Парламентi Мәжiлiсiнiң және Қазақстан Республикасы мәслихаттарының депутаттығына кандидаттар ұсынуға; мәслихаттардағы өз өкiлдерi арқылы Қазақстан Республикасы Парламентi Сенатының депутаттығына кандидатуралар жөнiнде ұсыныс жасауға;";
16-баптың 4-тармағы 2) тармақшасының қолданысы 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде 16-баптың 4-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:

5. Установить, что статья 36-1, подпункт 4-3) пункта 3 статьи 39-3 настоящего Закона действуют до 1 января 2019 года.".
4. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2002 года "О политических партиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 16, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; 2007 г., № 9, ст. 67; 2009 г., № 2-3, ст. 6; 2012 г., № 5, ст. 41; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 21, ст. 122):
1) подпункт 9) пункта 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"9) основания отзыва или ротации выдвинутых политической партией кандидатов в депутаты и на иные выборные должности в органах государственной власти и органах местного самоуправления;";
2) подпункт 3) пункта 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"3) выдвигать кандидатов в президенты Республики Казахстан, депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан и маслихатов Республики Казахстан, в акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа; через своих представителей в маслихатах предлагать кандидатуры в депутаты Сената Парламента Республики Казахстан;";
3) подпункт 2) пункта 4 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"2) выдвигаются партийные списки кандидатов в депутаты соответствующих маслихатов, кандидаты в акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
4) статью 22 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Приостановить до 1 января 2019 года действие:
подпункта 9) пункта 1 статьи 9, установив, что в период его приостановления подпункт 9) пункта 1 статьи 9 действует в следующей редакции:
"9) основания отзыва или ротации выдвинутых политической партией кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан по территории единого общенационального избирательного округа;";
подпункта 3) пункта 1 статьи 15, установив, что в период его приостановления подпункт 3) пункта 1 статьи 15 действует в следующей редакции:
"3) выдвигать кандидатов в президенты Республики Казахстан, депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан и маслихатов Республики Казахстан; через своих представителей в маслихатах предлагать кандидатуры в депутаты Сената Парламента Республики Казахстан;";
подпункта 2) пункта 4 статьи 16, установив, что в период его приостановления подпункт 2) пункта 4 статьи 16 действует в следующей редакции:

"2) тиiстi мәслихаттардың депутаттығына кандидаттар ұсынылады.";
5. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-V, 153-құжат; 2016 ж., № 7-I, 50-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 123-құжат):
1) 15-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімдері Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына сәйкес өкілеттіктер мерзімі аяқталғаннан кейін бір жыл ішінде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына уәкілетті органмен келісу бойынша конкурс өткізілместен орналаса алады.";
2) 20-баптың 1-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік саяси қызметке, "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметіне кірген мемлекеттік қызметшілер, сайлау қорытындылары бойынша тағайындалған аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімдері үшін сынақ мерзімі белгіленбейді.";
3) 26-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңда көзделген жағдайларда, сондай-ақ жергілікті өкілді органдардың тағайындауы немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сайлау тәртібімен "Б" корпусының мемлекеттік лауазымдарына конкурстан тыс тәртіппен алғаш рет кіретін немесе қайтадан кіретін азаматтарға көрсетілген іріктеу кезеңдері қолданылмайды.";
4) 69-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заң 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 15-баптың 3-1-тармағын, 26-баптың екінші бөлігін қоспағанда, 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. 20-баптың 1-тармағы екінші абзацының қолданысы 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде 20-баптың 1-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Мемлекеттік саяси қызметке, "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметіне кірген мемлекеттік қызметшілер үшін сынақ мерзімі белгіленбейді.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

"2) выдвигаются кандидаты в депутаты соответствующих маслихатов.".
5. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-V, cт. 153; 2016 г., № 7-I, ст. 50; № 22, cт. 116; № 24, cт. 123):
1) статью 15 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа могут занять административные государственные должности корпуса "Б" в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной службе в течение одного года после окончания срока полномочий по согласованию с уполномоченным органом без проведения конкурса.";
2) часть вторую пункта 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"Для государственных служащих, поступивших на политическую государственную службу, административную государственную службу корпуса "А", акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа, назначенных по итогам выборов, испытательный срок не устанавливается.";
3) дополнить статью 26 частью второй следуюшего содержания:
"На граждан, впервые поступающих или вновь поступающих на государственные должности корпуса "Б" во внеконкурсном порядке в случаях, предусмотренных настоящим Законом, а также в порядке назначения местными представительными органами или избрания в соответствии с законами Республики Казахстан, указанные этапы отбора не распространяются.";
4) в статье 69:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2016 года, за исключением пункта 3-1 статьи 15, части второй статьи 26 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Приостановить до 1 января 2019 года действие абзаца второго пункта 1 статьи 20, установив, что в период приостановления абзац второй пункта 1 статьи 20 действует в следующей редакции:
"Для государственных служащих, поступивших на политическую государственную службу, административную государственную службу корпуса "А", испытательный срок не устанавливается.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан