"Жоғары білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы № 58 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 маусымдағы № 345 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 772 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.09.2023 № 772 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жоғары білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы № 58 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 2, 24-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жоғары білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру ережесі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 13 маусымдағы
№ 345 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 23 қаңтардағы
№ 58 қаулысымен
бекітілген
Жоғары білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жоғары білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру туралы қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленген және жоғары білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын берудің тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережелерде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) білім беру гранты – жоғары білім алуға ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шарттармен білім алушыға берілетін ақшаның нысаналы сомасы;
2) білім беру саласындағы уәкілетті орган – білім беру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
3) республикалық конкурстық комиссия – білім беру гранттарын беру жөніндегі конкурсты өткізу үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган құратын комиссия (бұдан әрі – республикалық комиссия);
4) жергілікті атқарушы органдардың конкурстық комиссиясы – жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттарын беру жөніндегі конкурсты өткізу үшін жергілікті атқарушы органдар құратын комиссия (бұдан әрі – ЖАО комиссиясы).
2. Жоғары білім алуға ақы төлеу үшін республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру тәртібі

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 января 2008 года № 58 "Об утверждении Правил присуждения образовательного гранта для оплаты высшего образования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 июня 2018 года № 345. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 772.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.09.2023 № 772 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 января 2008 года № 58 "Об утверждении Правил присуждения образовательного гранта для оплаты высшего образования" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 2, ст. 24) следующее изменение:
Правила присуждения образовательного гранта для оплаты высшего образования, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 июня 2018 года № 345
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 января 2008 года № 58
Правила
присуждения образовательного гранта для оплаты высшего образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присуждения образовательного гранта для оплаты высшего образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяют порядок присуждения образовательных грантов для оплаты высшего образования.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) образовательный грант – целевая сумма денег, предоставляемая обучающемуся на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан, для оплаты высшего образования;
2) уполномоченный орган в области образования – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области образования;
3) республиканская конкурсная комиссия – комиссия, создаваемая уполномоченным органом в области образования для проведения конкурса по присуждению образовательных грантов (далее – республиканская комиссия);
4) конкурсная комиссия местных исполнительных органов – комиссия, создаваемая местными исполнительными органами для проведения конкурса по присуждению образовательных грантов за счет средств местного бюджета (далее – комиссия МИО).
Глава 2. Порядок присуждения образовательного гранта для оплаты высшего образования за счет средств республиканского бюджета

3. Білім беру грантын беру жөніндегі конкурсты білім беру саласындағы уәкілетті орган құратын республикалық комиссия өткізеді.
4. Республикалық комиссия білім беру саласындағы уәкілетті органның, басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен ведомстволардың қызметкерлері, азаматтық қоғам институттарының, "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері, жоғары оқу орындарының (бұдан әрі – ЖОО) басшылары қатарынан қалыптастырылады.
Республикалық комиссияның төрағасы білім беру саласындағы уәкілетті органның басшысы немесе оның міндетін атқаратын тұлға болып табылады.
Республикалық комиссия мүшелерінің саны тақ санды құрауы тиіс. Республикалық комиссияның отырысы оның құрамының кемінде үштен екісі болған кезде заңды деп есептеледі және 27 шілде мен 5 тамыз аралығында өткізіледі.
5. Республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттары талапкерлер өтініш білдірген нақты мамандықтар, тіл бөлімдері мен оқу нысандары бойынша мамандықтар кезектілігіне сәйкес білім беру грантын беру туралы куәлікті берумен қоса ұлттық бірыңғай тестілеу (бұдан әрі – ҰБТ) немесе кешенді тестілеу (бұдан әрі – КТ) сертификаттарының балдарына сәйкес конкурстық негізде беріледі.
Білім беру грантын беру конкурсында Қазақстан тарихы, математикалық сауаттылық, оқу сауаттылығы (оқыту тілі), екі бейіндік пән бойынша балдар ескеріледі.
Шығармашылық даярлықты талап ететін мамандықтарға түсушілер үшін білім беру грантын беру конкурсында Қазақстан тарихы, оқу сауаттылығы (оқыту тілі) және екі шығармашылық емтиханның нәтижелері ескеріледі.
Шығармашылық емтихандар тапсыруды талап ететін мамандықтарға түсушілерді қоспағанда, ұқсас мамандықтар, қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша түсушілер үшін білім беру грантын беруге арналған конкурста жалпы бейіндік пән және бейіндік пән бойынша балдар ескеріледі.
Ұқсас мамандықтар, қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша шығармашылық мамандықтарға түсушілер үшін білім беру грантын беруге арналған конкурста бейіндік пән бойынша балдар және шығармашылық емтихан нәтижесі ескеріледі.
6. Білім беру грантын беруге арналған конкурсқа қатысу үшін азамат ЖОО-ның қабылдау комиссиясына белгіленген үлгідегі бланкіде өтінішті, білімі туралы құжатты (түпнұсқа), ҰБТ немесе КТ сертификатын, 3x4 көлеміндегі екі фотосуретті, 086-У нысаны бойынша медициналық анықтаманы, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін тапсырады.
Мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде ЖОО-ның тілдік дайындықты күшейтуге арналған дайындық бөлімдерін аяқтаған адамдар ЖОО-ның ректоры қол қойған аяқтағаны туралы транскрипті ұсынады.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының білім туралы құжаттары бар, біліктілігін растаған және мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар адамдар қосымша мына құжаттардың біреуін тапсырады:

3. Конкурс по присуждению образовательных грантов проводится республиканской комиссией, создаваемой уполномоченным органом в области образования.
4. Республиканская комиссия формируется из числа сотрудников уполномоченного органа в области образования, других заинтересованных государственных органов и ведомств, представителей институтов гражданского общества, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", руководителей высших учебных заведений (далее – ВУЗ).
Председателем республиканской комиссии являются руководитель уполномоченного органа в области образования или лицо, исполняющее его обязанности.
Количество членов республиканской комиссии должно составлять нечетное число. Заседания республиканской комиссии считаются правомочными при наличии не менее двух третей ее состава и проводятся в период с 27 июля по 5 августа.
5. Образовательные гранты за счет средств республиканского бюджета присуждаются на конкурсной основе по конкретным специальностям, языковым отделениям и формам обучения в соответствии с баллами сертификатов единого национального тестирования (далее – ЕНТ) или комплексного тестирования (далее – КТ) согласно очередности специальностей, заявленных абитуриентами, с выдачей свидетельства о присуждении образовательного гранта.
В конкурсе на присуждение образовательного гранта учитываются баллы по истории Казахстана, математической грамотности, грамотности чтения (язык обучения), двум профильным предметам.
В конкурсе на присуждение образовательного гранта для поступающих на специальности, требующие творческой подготовки, учитываются баллы по истории Казахстана, грамотности чтения (язык обучения) и результаты двух творческих экзаменов.
В конкурсе на присуждение образовательного гранта для поступающих по родственным специальностям, сокращенным образовательным программам учитываются баллы по общепрофильной дисциплине и профилирующей дисциплине, за исключением поступающих на специальности, требующие сдачи творческих экзаменов.
В конкурсе на присуждение образовательного гранта для поступающих на творческие специальности по родственным специальностям, сокращенным образовательным программам учитываются баллы по профилирующей дисциплине и результат творческого экзамена.
6. Для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта гражданин подает в приемную комиссию ВУЗа заявление на бланке установленного образца, документ об образовании (подлинник), сертификат ЕНТ или КТ, две фотокарточки размером 3 х 4, медицинскую справку по форме 086-У, а также копию документа, удостоверяющего личность.
Лица, окончившие подготовительные отделения ВУЗов на основе государственного образовательного заказа с усиленной языковой подготовкой, представляют транскрипт об окончании, подписанный ректором ВУЗа.
Лица, имеющие документы об образовании организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, подтвердившие квалификацию и имеющие стаж работы по специальности не менее одного года, дополнительно подают один из следующих документов:

1) еңбек кітапшасы;
2) жұмыс беруші қол қойған, ұйымның мөрімен расталған қызметтік тізім (жұмыскердің жұмысы, еңбек қызметі туралы мәліметтер тізбесі) (болған кезде);
3) жұмыскердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған архивтік анықтама, сондай-ақ аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан үзінді көшірме және жүргізілген әлеуметтік аударымдар туралы Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан мәліметтер.
Білім беру грантын беруге арналған конкурсқа қатысу үшін азамат өтініште өзі таңдаған мамандық пен ЖОО-ны көрсетеді.
Бейіндік пәндер сәйкес келген жағдайда азамат төрт мамандықты көрсете алады.
Республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын алуға арналған конкурсқа қатысу үшін өтініштер 18 – 26 шілде аралығында қабылданады.
7. Осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген білім беру грантын алуға басым құқығы бар азаматтар ЖОО-ның қабылдау комиссиясына аталған құқықты растайтын құжатты тапсырады.
8. Шет тілінде берілген құжаттардың қазақ немесе орыс тілдеріндегі нотариат куәландырған аудармасы болуы тиіс.
Шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттар заңнамада белгіленген тәртіппен танылуы немесе нострификатталуы тиіс.
9. Бірінші және екінші топтағы мүгедек азаматтар, мүгедек балалар, сондай-ақ бала кезден мүгедектер ЖОО-ның қабылдау комиссиясына таңдаған мамандығы бойынша оқу үшін теріс көрсеткіштің жоқтығы туралы медициналық қорытындыны ұсынады.
10. Конкурсқа қатысу үшін ұлттық ЖОО-ға түсуге, шығармашылық емтихандар тапсыруды талап ететін мамандықтарға түсушілерді қоспағанда, тестілеу нәтижелері бойынша – кемінде 65 балл, "Білім беру", "Ауыл шаруашылығы ғылымдары" және "Ветеринария" мамандықтары топтары бойынша – кемінде 60 балл, басқа ЖОО-ға – кемінде 50 балл, "Жалпы медицина" мамандығы бойынша – кемінде 65 балл, оның ішінде Қазақстан тарихы, математикалық сауаттылық, оқу сауаттылығы – оқыту тілі бойынша – кемінде 5 балл және әр бейіндік пәннен кемінде 5 балл жинау қажет.
Шығармашылық емтихандар тапсыруды талап ететін мамандықтар бойынша конкурсқа қатысу үшін ұлттық ЖОО-ға түсуге тестілеу және шығармашылық емтихан нәтижелері бойынша – кемінде 65 балл, ал "Білім беру" мамандықтарының тобы бойынша – кемінде 60 балл, басқа ЖОО-ға – кемінде 50 балл, оның ішінде Қазақстан тарихы, оқу сауаттылығы – оқыту тілі бойынша – кемінде 5 балл және әрбір шығармашылық емтихан бойынша – кемінде 5 балл жинау қажет.
Шығармашылық емтихандар тапсыруды талап ететін мамандықтарға түсушілерді қоспағанда, жеделдетілген оқу мерзімімен қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша ұқсас мамандықтарға түсушілерге конкурсқа қатысу үшін тестілеу нәтижелері бойынша – кемінде 25 балл, оның ішінде жалпы бейіндік пән бойынша – кемінде 5 балл және бейіндік пән бойынша – кемінде 5 балл жинау қажет.
Шығармашылық емтихандар тапсыруды талап ететін мамандықтарға жеделдетілген оқу мерзімімен қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша ұқсас мамандықтарға түсушілерге конкурсқа қатысу үшін тестілеу және шығармашылық емтихан нәтижелері бойынша – кемінде 25 балл, оның ішінде шығармашылық емтихан бойынша – кемінде 5 балл және бейіндік пән бойынша – кемінде 5 балл жинау қажет.

1) трудовую книжку;
2) послужной список (перечень сведений о работе, трудовой деятельности работника), подписанный работодателем, заверенный печатью организации (при ее наличии);
3) архивную справку, содержащую сведения о трудовой деятельности работника, а также выписку из единого накопительного пенсионного фонда о перечисленных обязательных пенсионных взносах и сведения из Государственного фонда социального страхования о произведенных социальных отчислениях.
В заявлении гражданин для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта указывает выбранную им специальность и ВУЗ.
При совпадении профильных предметов гражданин может указать четыре специальности.
Заявления для участия в конкурсе на присуждение образовательных грантов за счет средств республиканского бюджета принимаются с 18 по 26 июля.
7. Граждане, имеющие преимущественное право на получение образовательного гранта, указанные в пункте 12 настоящих Правил, подают в приемную комиссию ВУЗа документ, подтверждающий данное право.
8. Документы, представляемые на иностранном языке, должны иметь нотариально засвидетельствованный перевод на казахский или русский язык.
Документы об образовании, выданные зарубежными организациями образования, должны быть признаны или нострифицированы в установленном законодательством порядке.
9. Граждане, имеющие инвалидность первой и второй групп, дети-инвалиды, а также инвалиды с детства представляют в приемную комиссию ВУЗа медицинское заключение об отсутствии противопоказаний для обучения по выбранной специальности.
10. Для участия в конкурсе необходимо набрать по результатам тестирования в национальные ВУЗы не менее 65 баллов, по группам специальностей "Образование", "Сельскохозяйственные науки" и "Ветеринария" – не менее 60 баллов, в другие ВУЗы – не менее 50 баллов, по специальности "Общая медицина" – не менее 65 баллов, в том числе не менее 5-ти баллов – по истории Казахстана, математической грамотности, грамотности чтения – язык обучения, и не менее 5-ти баллов по каждому профильному предмету, за исключением поступающих на специальности, требующие сдачи творческих экзаменов.
Для участия в конкурсе по специальностям, требующим сдачи творческих экзаменов, необходимо набрать по результатам тестирования и творческого экзамена в национальные ВУЗы не менее 65 баллов, а по группе специальностей "Образование" не менее – 60 баллов, в другие ВУЗы – не менее 50 баллов, в том числе не менее 5-ти баллов – по истории Казахстана, грамотности чтения – язык обучения, и не менее 5-ти баллов по каждому творческому экзамену.
Поступающим на родственные специальности по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения для участия в конкурсе необходимо набрать по результатам тестирования не менее 25 баллов, в том числе не менее 5-ти баллов по общепрофильной дисциплине и не менее 5-ти баллов по профилирующей дисциплине, за исключением поступающих на специальности, требующие сдачи творческих экзаменов.
Поступающим на родственные специальности по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения на специальности, требующие сдачи творческих экзаменов, для участия в конкурсе необходимо набрать по результатам тестирования и творческого экзамена не менее 25 баллов, в том числе не менее 5-ти баллов по творческому экзамену и не менее 5-ти баллов по профилирующей дисциплине.

11. Шығармашылық мамандықтарды таңдаған талапкерлер білім беру грантын беруге арналған конкурсқа бір мамандық бойынша қатысады және шығармашылық емтихан тапсырған ЖОО-ны ғана көрсетеді.
Педагогикалық мамандықтарды таңдаған және арнайы емтиханнан "өткен" талапкерлер білім беру грантын беруге арналған конкурсқа арнайы емтиханды тапсыру орнына қарамастан, бейіндік пәндерге сәйкес төрт ЖОО және төрт мамандық бойынша қатысуға құқылы.
12. Бiлiм беру гранттарын алуға, сондай-ақ жоғары бiлiмдi кадрлар даярлауға мемлекеттiк білім беру тапсырысы бойынша бiлiм алушылардың құрамына қабылдауға арналған конкурсты өткiзу кезiнде балдары тең болған жағдайда мынадай кезектілік бойынша:
1) "Алтын белгi" белгiсімен марапатталған адамдар;
2) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының білім туралы құжаттары бар, біліктілігін растаған және мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар адамдар;
3) тiзбесiн бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi орган айқындайтын жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған), орындаушылардың халықаралық және республикалық конкурстарының және спорттық жарыстардың (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған) соңғы үш жылдағы жеңiмпаздарының, сондай-ақ өздерi таңдаған мамандықтар олимпиадалардың, конкурстың немесе спорттық жарыстың пәнiне сәйкес келген жағдайда, жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша ағымдағы оқу жылында президенттік, республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған) жеңiмпаздары;
4) жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың, сондай-ақ кәмелетке толғанға дейін ата-аналарынан айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жастар қатарындағы Қазақстан Республикасы азаматтарының, бірінші және екінші топтардағы мүгедектердің, жеңілдіктері мен кепілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілген адамдардың, медициналық қорытындыға сәйкес тиісті білім беру ұйымдарында оқуға қарсы көрсетілімдер жоқ бала кезінен мүгедектердің, мүгедек балалардың және үздік білімі туралы құжаттары (куәліктері, аттестаттары, дипломдары) бар адамдар басым құқыққа ие.
Бұл ретте балдардың көрсеткіштері бірдей болған жағдайда білім беру гранттары аттестаттың, куәліктің немесе дипломның жоғары орташа балдары бар адамдарға беріледі.
Балдардың көрсеткіштері бірдей болған жағдайда, сондай-ақ аттестаттың, куәліктің немесе дипломның орташа балдары бірдей болғанда бейіндік пән бойынша алған балдары ескеріледі.

11. Абитуриенты, выбравшие творческие специальности, участвуют в конкурсе на присуждение образовательного гранта по одной специальности и указывают только тот ВУЗ, в котором они сдавали творческие экзамены.
Абитуриенты, выбравшие педагогические специальности и получившие по специальному экзамену "допуск", вправе участвовать в конкурсе по присуждению образовательного гранта по четырем ВУЗам и четырем специальностям в соответствии с профильными предметами независимо от места сдачи специального экзамена.
12. При проведении конкурса на получение образовательных грантов, а также на зачисление в состав обучающихся по государственному образовательному заказу на подготовку кадров с высшим образованием в случае равенства баллов преимущественное право в последующей очередности имеют:
1) лица, награжденные знаком "Алтын белгі";
2) лица, имеющие документы об образовании организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, подтвердившие квалификацию и имеющие стаж работы по специальности не менее одного года;
3) победители международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени), международных и республиканских конкурсов исполнителей и спортивных соревнований (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет, перечень которых определяется уполномоченным органом в области образования, а также победители президентской, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) текущего учебного года при условии соответствия выбранной ими специальности предмету олимпиады, конкурса или спортивного соревнования;
4) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, а также граждане Республики Казахстан из числа молодежи, потерявшие или оставшиеся без попечения родителей до совершеннолетия, инвалиды первой и второй групп, лица, приравненные по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, инвалиды с детства, дети-инвалиды, которым согласно медицинскому заключению не противопоказано обучение в соответствующих организациях образования, и лица, имеющие документы об образовании (свидетельства, аттестаты, дипломы) с отличием.
При этом в случае одинаковых показателей баллов образовательные гранты присуждаются лицам, имеющим высокие средние баллы аттестата, свидетельства или диплома.
В случае одинаковых показателей баллов, а также одинаковых средних баллов аттестата, свидетельства или диплома учитываются баллы, набранные по профильным предметам.

13. Балдардың көрсеткіштері бірдей болған жағдайда және басым құқығы болмаған кезде білім беру гранттары аттестаттың, куәліктің немесе дипломның орташа балдары жоғары адамдарға беріледі.
Балдардың көрсеткіштері бірдей және басым құқығы болмаған кезде, сондай-ақ аттестаттың, куәліктің немесе дипломның орташа балы бірдей болғанда бейіндік пәндер бойынша алған балдары ескеріледі.
14. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ адамдар, бірінші және екінші топтағы мүгедектер, бала кезінен мүгедектер, мүгедек балалар, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар үшін, сондай-ақ кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жастар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілген адамдар үшін конкурс көрсетілген санаттар арасында бекітілген мемлекеттік білім беру тапсырысының жалпы көлемінен бекітілген квоталар бойынша өткізіледі.
Білім беру грантын алуға арналған конкурсқа қатысушы адамдар үшін бекітілген қабылдау квотасы барлық өтініш білдірілген мамандықтарға қолданылады.
Мамандықтар топтарында квоталар бойынша білім беру гранттарының саны оқу нысаны бойынша белгіленеді. Егер квота бөлінген мамандықтар тобында шығармашылық емтиханы бар мамандықтар болған жағдайда, білім беру грантын тағайындаған кезде қатысушының үтірден кейінгі бір белгіге дейін дөңгелектелген максималды мүмкін балына пайыздық қатынаста ҰБТ немесе КТ тестілеу нәтижесі салыстырылатын болады.
Балдардың көрсеткіштері бірдей болған жағдайда білім беру гранттары аттестаттың, куәліктің немесе дипломның орташа балы жоғары адамдарға беріледі.
Аттестаттың, куәліктің немесе дипломның орташа балы бірдей болған жағдайда бейіндік пәндер немесе шығармашылық емтихандар бойынша алған балдары ескеріледі.
15. Ауыл жастары арасынан шыққан азаматтар үшін квота белгіленген мамандықтар бойынша конкурс мынадай түрде өтеді: осы мамандықтар мен оқыту тілі бойынша гранттардың жалпы санының 70 пайызы жалпы конкурс тәртібімен беріледі, ал гранттардың қалған 30 пайызына конкурс тек ауыл жастары арасынан шыққан азаматтар үшін өткізіледі.
16. "5В011000-Физика", "5В011200-Химия", "5В011300-Биология" және "5В011100-Информатика" педагогикалық мамандықтары бойынша білім беру грантына арналған конкурсқа тілдік дайындығын күшейту үшін мемлекеттік білім беру тапсырысының негізінде ЖОО-лардың дайындық бөлімін бітірген адамдар, ҰБТ мен КТ-ны ағылшын тілінде тапсырған адамдар қатысады.
Бұл ретте тілдік дайындығын күшейту үшін мемлекеттік білім беру тапсырысының негізінде ЖОО-лардың дайындық бөлімін бітірген адамдар жоғары балдың 50 пайызынан төмен емес шекті балмен шет тілін (ағылшын) білуге арналған кешенді тестілеу мен тестілеуді тапсырады.
Шет (ағылшын) тілі білімін тестілеуді базалық ЖОО-ларда 12 шілдеге дейін Ұлттық тестілеу орталығы (бұдан әрі – ҰТО) өткізеді.

13. В случае одинаковых показателей баллов и при отсутствии преимущественного права образовательные гранты присуждаются лицам, имеющим высокие средние баллы аттестата, свидетельства или диплома.
В случае одинаковых показателей баллов и при отсутствии преимущественного права, а также одинаковых средних баллов аттестата, свидетельства или диплома учитываются баллы, набранные по профильным предметам.
14. Конкурс для лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, инвалидов первой и второй групп, инвалидов с детства, детей-инвалидов, детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, а также граждан Республики Казахстан из числа молодежи, потерявших или оставшихся без попечения родителей до совершеннолетия, лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, проводится по утвержденным квотам от общего объема утвержденного государственного образовательного заказа среди указанных категорий.
Утвержденные квоты приема для лиц, участвующих в конкурсе на получение образовательного гранта, распространяются на все заявленные специальности.
Количество образовательных грантов по квотам в группе специальностей устанавливается по формам обучения. В случае, если в группе специальностей, по которым выделена квота, имеются также специальности с творческим экзаменом, то при присуждении образовательных грантов сравнивается результат тестирования участника в ЕНТ или КТ в процентном отношении к максимально возможному баллу с округлением до одного знака после запятой.
В случае одинаковых показателей баллов образовательные гранты присуждаются лицам, имеющим высокие средние баллы аттестата, свидетельства или диплома.
В случае одинаковых средних баллов аттестата, свидетельства или диплома учитываются баллы, набранные по профильным предметам или творческим экзаменам.
15. Конкурс на специальности, по которым установлена квота для граждан из числа сельской молодежи, проводится следующим образом: 70 процентов грантов от общего их количества по этим специальностям и языку обучения присуждаются в порядке общего конкурса, а на остальные 30 процентов грантов проводится конкурс только для граждан из числа сельской молодежи.
16. В конкурсе на образовательные гранты по педагогическим специальностям "5В011000-Физика", "5В011200-Химия", "5В011300-Биология" и "5В011100-Информатика" принимают участие лица, окончившие подготовительные отделения ВУЗов на основе государственного образовательного заказа для усиления языковой подготовки, и лица, сдавшие ЕНТ и КТ на английском языке.
При этом лица, окончившие подготовительные отделения ВУЗов на основе государственного образовательного заказа для усиления языковой подготовки, сдают комплексное тестирование и тестирование на знание иностранного (английского) языка с пороговым баллом не ниже 50 процентов от максимального балла.
Тестирование на знание иностранного (английского) языка проводится Национальным центром тестирования (далее - НЦТ) в базовых ВУЗах до 12 июля.

Көрсетілген санаттарға арналған конкурс өткізілгеннен кейін қалған білім беру гранттары "Білім беру", "Жаратылыстану ғылымдары", "Техникалық ғылым және технологиялар", "Ауыл шаруашылығы ғылымдары", "Ветеринария", "Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру" дайындық бағыттары бойынша 1 немесе 2-курсты бітірген адамдарға және жоғарыда көрсетілген педагогикалық мамандықтар бойынша оқуды жалғастыруға ниет білдіргендерге беріледі.
Конкурсқа қатысу үшін шет тілін меңгергенін растайтын сертификаты: Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (TOEFL ITP – кемінде 460 балл), Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (TOEFL IBT, шекті балл – кемінде 59), (TOEFL, шекті балл – кемінде 500 балл ), International English Language Tests System (IELTS, шекті балл – кемінде 5.0), үлгерімінің орташа балы кемінде 2,67 балл GPA (Grade Point Average – Грейт Поинт Эверейдж) болуы тиіс.
Білім беру гранттарын беру жазғы демалыс кезеңінде 1 немесе 2-курстың білім беру бағдарламасын табысты аяқтағаннан кейін мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) "Білім беру", "Жаратылыстану ғылымдары", "Техникалық ғылым және технологиялар", "Ауыл шаруашылығы ғылымдары" және "Ветеринария", "Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру" дайындық бағыттары бойынша меншік нысанына қарамастан ЖОО-лардың ақылы негізінде білім алушылары мамандықты және ЖОО-ны көрсете отырып, педагогикалық мамандықтар бойынша мамандардың тілдік дайындығын күшейтуге арналған білім беру гранттарын беру конкурсына қатысу туралы өтініш береді;
2) ЖОО-лар білім алушылар өтініштерінің деректер базасын ҰТО-ға береді;
3) ҰТО шет тілін меңгергенін растайтын сертификаттың балдарына және үлгерімінің орташа балына сәйкес мамандықтар бөлісінде ведомостарды қалыптастырады және республикалық комиссияға жолдайды;
4) республикалық комиссия білім беру грантын шет тілін меңгергенін растайтын сертификаттың балдарына және үлгерімінің орташа балына сәйкес тағайындайды.
Көрсеткіштері бірдей болған жағдайда ағылшын тілін білу сертификатының балы жоғары адамдар басым құқыққа ие болады. Сертификаттардың көрсеткіштері бірдей болған жағдайда GPA үлгерімінің орташа балы, одан кейін аттестаттың балы есептеледі;
5) республикалық комиссияның шешімі негізінде білім беру саласындағы уәкілетті орган 12 тамызға дейін осы тармақта көрсетілген педагогикалық мамандықтар бойынша мамандардың тілдік дайындығын күшейтуге арналған білім беру гранттарын беру туралы бұйрық шығарады;
6) білім беру саласындағы уәкілетті орган бұйрығының негізінде ҰТО осы тармақта көрсетілген педагогикалық мамандықтар бойынша мамандардың тілдік дайындығын күшейтуге арналған білім беру гранттарын беру туралы куәлікті ресімдейді.

После проведения конкурса для указанных категорий оставшиеся образовательные гранты присуждаются лицам, завершившим обучение 1 или 2 курса по направлениям подготовки "Образование", "Естественные науки", "Технические науки и технологии", "Сельскохозяйственные науки", "Ветеринария", "Здравоохранение и социальное обеспечение" и изъявившим желание продолжить обучение по вышеуказанным педагогическим специальностям.
Для участия в конкурсе необходимо иметь сертификат, подтверждающий владение иностранным языком: Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (TOEFL ITP – не менее 460 баллов), Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (TOEFL IBT, пороговый балл – не менее 59), (TOEFL пороговый балл – не менее 500 баллов), International English Language Tests System (IELTS, пороговый балл – не менее 5.0), средний балл успеваемости (GPA-Grade Point Average – Грейт Пойнт Эверейдж) не менее 2,67 баллов.
Присуждение образовательных грантов осуществляется в период летних каникул после успешного освоения образовательной программы 1 или 2 курса в следующем порядке:
1) обучающиеся на платной основе ВУЗов независимо от формы собственности по направлениям подготовки: "Образование", "Естественные науки", "Технические науки и технологии", "Сельскохозяйственные науки", "Ветеринария", "Здравоохранение и социальное обеспечение" подают заявление об участии в конкурсе на присуждение образовательных грантов для усиления языковой подготовки специалистов по педагогическим специальностям с указанием специальности и ВУЗа;
2) ВУЗы передают базу данных заявлений обучающихся в НЦТ;
3) НЦТ формирует ведомости в разрезе специальностей в соответствии с баллами сертификатов владения иностранным языком и среднего балла успеваемости и передает в республиканскую комиссию;
4) республиканская комиссия присуждает образовательный грант в соответствии с баллами сертификатов владения иностранным языком и среднего балла успеваемости.
В случае одинаковых показателей, преимущественное право имеют лица, имеющие высокий балл сертификата на знание английского языка. В случае одинаковых показателей сертификатов, учитывается средний балл успеваемости GPA, затем аттестата.
5) на основании решения республиканской комиссии до 12 августа уполномоченный орган в области образования издает приказ о присуждении образовательных грантов для усиления языковой подготовки специалистов по педагогическим специальностям, указанным в настоящем пункте;
6) на основании приказа уполномоченного органа в области образования НЦТ оформляет свидетельства о присуждении образовательных грантов для усиления языковой подготовки специалистов по педагогическим специальностям, указанным в настоящем пункте.

Осы тармақта көрсетілген педагогикалық мамандықтар бойынша мамандардың тілдік дайындығын күшейтуге арналған білім беру гранттарын беру туралы куәлік негізінде ЖОО басшысы білім алушылардың аталған ЖОО-да өтініш берген мамандығы бойынша білім беру гранты бойынша оқуын 2 немесе 3-курстан бастап жалғастыру туралы бұйрық шығарады.
Бұл ретте осы тармақта көрсетілген педагогикалық мамандықтар бойынша мамандардың тілдік дайындығын күшейтуге арналған білім беру грантына қабылдау кезінде міндетті құрамдас пәндердегі академиялық айырмашылық түріндегі пререквизиттер курстың жоғалуына әкелмейді және тегін негізде меңгеріледі.
17. Білім беру гранттарын конкурстық тағайындаудан кейін қалған бос білім беру гранттарын республикалық комиссия оқыту нысанына қарамастан, өту балы жоғары мамандықтарға дайындау бағыттарының ішінде осы Қағидалардың 5 және 12-тармақтарында көзделген тәртіппен конкурстық негізде береді.
Халықаралық келісімдер бойынша келген шетелдік адамдарға білім беру гранттарын конкурстық тағайындаудан кейін қалған бос білім беру гранттарын беру жөніндегі шешімді республикалық комиссия қабылдайды.
Резервте көзделген білім беру гранттары республикалық комиссияның шешімімен тағайындалады.
18. Республикалық комиссия шешімінің негізінде білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығы шығарылады және білім беру грантын беру туралы куәлік ресімделеді.
Білім беру гранты иегерлерінің тізімі бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
Грант иегері білім беру грантынан бас тартқан жағдайда білім беру грантын беру туралы куәлік уәкілетті органға тапсырылады және күнтізбелік үш күн ішінде күші жойылады.
Білім беру грантын беру туралы куәлік қайтарылмаған жағдайда ЖОО-ның қабылдау комиссиясы күнді және білім беру грантынан бас тартқан адамның деректерін көрсете отырып, оның күшін жою туралы акті жасайды және ЖОО-ның мөрімен бекітілген актіні күнтізбелік үш күн ішінде білім беру саласындағы уәкілетті органға тапсырады.
Босаған білім беру гранттары осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен конкурстық негізде тағайындалады.
Білім беру грантын беру туралы куәлікті қабылдау комиссиялары азаматтардың конкурсқа қатысу үшін тапсырған құжаттарымен бірге 12 тамыздан кешіктірмей береді.
19. Жоғары білім алу, оның ішінде "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" бағдарламасы, сондай-ақ оқытудың қысқартылған нысаны бойынша оқу процесінде босаған бос білім беру гранттары оқыту мамандықтарының бөлінісінде конкурстық негізде осы мамандық бойынша ақылы негізде оқитын білім алушыларға беріледі. Конкурс бүкіл оқу кезеңіндегі GPA үлгерімінің орташа балының негізінде аралық аттестаттаудың нәтижелері бойынша өткізіледі және бос білім беру грантын беру туралы куәлік беріледі.
Ашық конкурс туралы хабарландыру ЖОО-ның сайтында (білім беру порталында) мамандықтар мен курс бөлінісінде білім беру гранттарының саны көрсетіліп орналастырылады.
GPA үлгерімнің орташа балының көрсеткіштері бірдей болған жағдайда бүкіл оқу кезеңі ішінде тек қана А, А- ("үздік"), содан соң А, А- ("үздік") бағаларынан В+, В, В- ("жақсы") бағаларына дейін бағалары бар, одан әрі – аралас бағалары бар білім алушылар басым құқыққа ие болады.

На основании выданного свидетельства о присуждении образовательных грантов для усиления языковой подготовки специалистов по педагогическим специальностям, указанным в настоящем пункте, руководитель ВУЗа издает приказ о продолжении обучения обучающихся по заявленной специальности в данном ВУЗе по образовательному гранту со 2 или 3 курса.
При этом пререквизиты в виде академической разницы в дисциплинах обязательного компонента при зачислении на образовательные гранты для усиления языковой подготовки специалистов по педагогическим специальностям, указанным в настоящем пункте, не приводят к потере курса и осваиваются на бесплатной основе.
17. Вакантные образовательные гранты, оставшиеся после конкурсного присуждения образовательных грантов, присуждаются республиканской комиссией на конкурсной основе внутри направления подготовки на специальности с высокими проходными баллами независимо от формы обучения в порядке, предусмотренном в пунктах 5 и 12 настоящих Правил.
Решение по присуждению вакантных образовательных грантов, оставшихся после конкурсного присуждения образовательных грантов иностранным лицам, прибывшим по международным соглашениям, принимается республиканской комиссией.
Образовательные гранты, предусмотренные в резерве, присуждаются решением республиканской комиссии.
18. На основании решения республиканской комиссии издается приказ уполномоченного органа в области образования и оформляются свидетельства о присуждении образовательного гранта.
Списки обладателей образовательного гранта публикуются в средствах массовой информации.
В случае отказа обладателя от образовательного гранта, свидетельство о присуждении образовательного гранта передается в уполномоченный орган и аннулируются в течение трех календарных дней.
В случае невозврата свидетельства о присуждении образовательного гранта, приемная комиссия ВУЗа составляет акт об его аннулировании с указанием даты и данных лица, отказавшегося от образовательного гранта, и передает акт, скрепленный печатью ВУЗа, в уполномоченный орган в области образования в течение трех календарных дней.
Высвободившиеся образовательные гранты присуждаются на конкурсной основе в порядке, установленном настоящими Правилами.
Свидетельства о присуждении образовательного гранта вместе с документами, сданными гражданами для участия в конкурсе, выдаются приемными комиссиями не позднее 12 августа.
19. Вакантные образовательные гранты, высвободившиеся в процессе получения высшего образования, в том числе по программе "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!", а также сокращенной форме обучения в разрезе специальностей обучения, присуждаются на конкурсной основе обучающимся на платной основе по данной специальности. Конкурс проводится по результатам промежуточной аттестации на основании среднего балла успеваемости GPA за весь период обучения с выдачей свидетельства о присуждении вакантного образовательного гранта.
Объявление об открытом конкурсе размещается на сайте (образовательном портале) ВУЗа с указанием количества вакантных образовательных грантов в разрезе специальностей и курса.
В случае одинаковых показателей среднего балла успеваемости GPA, преимущественным правом обладают обучающиеся, имеющие оценки только А, А- ("отлично"), затем – оценки от А, А- ("отлично") до В+, В, В- ("хорошо"), далее – смешанные оценки за весь период обучения.

20. Жоғары білім алу процесінде босаған бос білім беру гранттарын беру жазғы және қысқы каникул кезеңінде конкурстық негізде бар бос орындарға мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) ақылы негізде білім алушы ЖОО басшысының атына одан әрі білім беру гранты бойынша оқуға өтініш береді;
2) ЖОО келіп түскен өтінішті қарап, оны ғылыми кеңестің және байқау/қамқоршылық кеңесінің қарауына шығарады;
3) ЖОО байқау/қамқоршылық кеңесі мен ғылыми кеңес шешімінің негізінде, берілген өтінішті конкурстық негізде ағымдағы жылғы 5 тамызға және 15 қаңтарға дейінгі мерзімде қарап, оны білім беру саласындағы уәкілетті органға шешім шығару үшін жолдайды (білім алушының өтінішіне ғылыми кеңестің шешімімен бірге сынақ кітапшасынан немесе транскриптінен үзінді көшірме, жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі және ЖОО-дан шығарылған білім беру гранты иегерінің куәлігі (түпнұсқа) қоса беріледі);
4) нақты мамандық бойынша үміткерлер болмаған жағдайда, жоғары білім алу процесінде босаған бос білім беру гранттары жазғы және қысқы емтихан сессиясының қорытындылары бойынша даярлау бағыттарының ішінде конкурстық негізде беріледі;
5) жоғары білім алу процесінде босаған және білім беру саласындағы уәкілетті органға жіберілген бос білім беру гранттарын комиссия үміткерлердің болмағандығына байланысты конкурстық негізде қайта тағайындайды.
6) конкурс мамандықтар, курс және оқу нысанының бөлінісінде конкурсқа қатысу үшін құжаттар тапсырған, басқа ЖОО-ларда ақылы негізде оқитын білім алушылардың арасында аралық аттестаттаудың нәтижелері бойынша жүргізіледі;
7) білім беру саласындағы уәкілетті орган келіп түскен құжаттарды мамандықтар, оқуға түскен жылын ескере отырып, оқу нысандары мен мерзімі бөлінісінде қарайды және мәселе оң шешілген жағдайда бос білім беру грантын тағайындау туралы бұйрық шығарады;
8) білім беру саласындағы уәкілетті орган бұйрығының негізінде бос білім беру грантын беру туралы куәлік ресімделеді;
9) білім беру грантын беру туралы куәлік негізінде ЖОО басшысы білім беру гранты бойынша одан әрі оқуға бұйрық шығарады.
21. ЖОО-ның бірінші басшысы жоғары білім алу процесінде босаған, пайдаланылмаған бос білім беру гранттары куәліктерінің білім беру саласындағы уәкілетті органға уақтылы қайтарылуына жауапты болады.
3. Жоғары білім алуға ақы төлеу үшін жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру тәртібі

20. Присуждение вакантных образовательных грантов, высвободившихся в процессе получения высшего образования, осуществляется в период летних и зимних каникул на имеющиеся вакантные места на конкурсной основе в следующем порядке:
1) обучающийся на платной основе подает заявление на имя руководителя ВУЗа на дальнейшее обучение по образовательному гранту;
2) ВУЗ, рассмотрев поступившие заявления, выносит его на рассмотрение ученого совета и наблюдательного/попечительского совета;
3) ВУЗ на основании решения наблюдательного/попечительского и ученого совета, рассмотрев данное заявление на конкурсной основе, в срок до 5 августа и 15 января текущего года направляет его в уполномоченный орган в области образования для принятия решения (к заявлению обучающегося вместе с решением ученого совета прилагаются выписка из зачетной книжки или транскрипта обучающегося, копия документа, удостоверяющего его личность, и свидетельство обладателя образовательного гранта (подлинник), отчисленного из ВУЗа);
4) в случае отсутствия претендентов по конкретной специальности, вакантные образовательные гранты, высвободившиеся в процессе получения высшего образования, передаются на конкурсной основе внутри направления подготовки по итогам летней и зимней экзаменационной сессии;
5) вакантные образовательные гранты, высвободившиеся в процессе получения высшего образования и представленные в уполномоченный орган в области образования, ввиду отсутствия претендентов перераспределяются комиссией на конкурсной основе;
6) конкурс проводится среди обучающихся на платной основе в других ВУЗах, подавших документы для участия в конкурсе, в разрезе специальностей, курса и формы обучения по результатам промежуточной аттестации;
7) уполномоченный орган в области образования рассматривает поступившие документы в разрезе специальностей, форм и сроков обучения с учетом года поступления и при положительном решении вопроса издает приказ о присуждении вакантного образовательного гранта;
8) на основании приказа уполномоченного органа в области образования оформляется свидетельство о присуждении вакантного образовательного гранта;
9) на основании выданного свидетельства о присуждении образовательного гранта руководитель ВУЗа издает приказ на дальнейшее обучение по образовательному гранту.
21. Первый руководитель ВУЗа несет ответственность за своевременное возвращение свидетельств неиспользованных вакантных образовательных грантов, высвободившихся в процессе получения высшего образования, в уполномоченный орган в области образования.
Глава 3. Порядок присуждения образовательного гранта для оплаты высшего образования за счет средств местного бюджета

22. Білім беру грантын беру жөніндегі конкурсты тиісті облыс және республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің шешімімен құрылатын ЖАО комиссиясы өткізеді.
23. ЖАО комиссиясы жергілікті атқарушы органдардың қызметкерлері, "Атамекен" өңірлік кәсіпкерлер палатасының, азаматтық қоғам институттарының өкілдері қатарынан қалыптастырылады.
ЖАО комиссиясының төрағасы тиісті облыстың немесе республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі немесе оның міндетін атқарушы адам болып табылады.
ЖАО комиссиясы туралы ереже тиісті облыс немесе республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің қаулысымен бекітіледі.
ЖАО комиссиясының құрамы тиісті облыс немесе республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің шешімімен бекітіледі.
ЖАО комиссиясы мүшелерінің саны тақ санды құрауы тиіс. ЖАО конкурстық комиссиясының отырыстары оның құрамының кемінде үштен екісі болған кезде заңды деп есептеледі және 11 – 15 тамыз аралығында өткізіледі.
24. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттары өңірлердің кадрларға қажеттілігі ескеріле отырып, талапкерлер өтініш білдірген нақты мамандықтар, тіл бөлімдері мен оқу нысандары бойынша ЖОО-да оқу үшін мамандықтар кезектілігіне сәйкес білім беру грантын беру туралы куәлікті бере отырып, ҰБТ немесе КТ нәтижелері бойынша сертификаттар балдарына сәйкес конкурстық негізде беріледі.
25. Білім беру грантын беруге арналған конкурсқа қатысу үшін азамат ЖОО-ның қабылдау комиссиясына белгіленген үлгідегі бланкіде өтінішті, білімі туралы құжатты (түпнұсқа), ҰБТ немесе КТ сертификатын, 3x4 көлеміндегі екі фотосуретті, 086-У нысаны бойынша медициналық анықтаманы, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін тапсырады.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының білім туралы құжаттары бар, біліктілігін растаған және мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар адамдар қосымша мына құжаттардың біреуін тапсырады:
1) еңбек кітапшасы;
2) жұмыс беруші қол қойған, ұйымның мөрімен расталған қызметтік тізім (жұмыскердің жұмысы, еңбек қызметі туралы мәліметтер тізбесі) (болған кезде);
3) жұмыскердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған архивтік анықтама, сондай-ақ аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан үзінді көшірме мен жүргізілген әлеуметтік аударымдар туралы Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан мәліметтер.
Білім беру грантын беруге арналған конкурсқа қатысу үшін азамат өтініште өзі таңдаған мамандық пен ЖОО-ны көрсетеді.
Бейіндік пәндер сәйкес келген жағдайда азамат төрт мамандықты көрсете алады.

22. Конкурс по присуждению образовательных грантов проводится комиссией МИО, создаваемой распоряжением акима соответствующей области и города республиканского значения, столицы.
23. Комиссия МИО формируется из числа сотрудников местных исполнительных органов, представителей региональных палат предпринимателей "Атамекен", институтов гражданского общества.
Председателем комиссии МИО являются аким соответствующей области или города республиканского значения, столицы или лицо, исполняющее его обязанности.
Положение о комиссии МИО утверждается постановлением акимата соответствующей области или города республиканского значения, столицы.
Состав комиссии МИО утверждается решением акима соответствующей области или города республиканского значения, столицы.
Количество членов комиссии МИО должно составлять нечетное число. Заседания конкурсной комиссии МИО считаются правомочными при наличии не менее двух третей ее состава и проводятся в период с 11 по 15 августа.
24. Образовательные гранты за счет средств местного бюджета присуждаются на конкурсной основе с учетом потребности региона в кадрах для обучения в ВУЗах по конкретным специальностям, языковым отделениям и формам обучения в соответствии с баллами сертификатов по результатам ЕНТ или КТ согласно очередности специальностей, заявленных абитуриентами, с выдачей свидетельства о присуждении образовательного гранта.
25. Для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта гражданин подает в приемную комиссию ВУЗа заявление на бланке установленного образца, документ об образовании (подлинник), сертификат ЕНТ или КТ, две фотокарточки размером 3 х 4, медицинскую справку по форме 086-У, а также копию документа, удостоверяющего личность.
Лица, имеющие документы об образовании организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, подтвердившие квалификацию и имеющие стаж работы по специальности не менее одного года, дополнительно подают один из следующих документов:
1) трудовую книжку;
2) послужной список (перечень сведений о работе, трудовой деятельности работника), подписанный работодателем, заверенный печатью организации (при ее наличии);
3) архивную справку, содержащую сведения о трудовой деятельности работника, а также выписку из единого накопительного пенсионного фонда о перечисленных обязательных пенсионных взносах и сведения из Государственного фонда социального страхования о произведенных социальных отчислениях.
В заявлении гражданин для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта указывает выбранную им специальность и ВУЗ.
При совпадении профильных предметов гражданин может указать четыре специальности.

Жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын алуға арналған конкурсқа қатысу үшін өтініштер 5 – 10 тамыз аралығында қабылданады.
26. Конкурсқа қатысу үшін шығармашылық емтихандар тапсыруды талап ететін мамандықтарға түсушілерді қоспағанда, ұлттық ЖОО-ға түсуге тестілеу нәтижелері бойынша – кемінде 65 балл, "Білім беру" "Ауыл шаруашылығы ғылымдары" және "Ветеринария" мамандықтары топтары бойынша – кемінде 60 балл, басқа ЖОО-ға – кемінде 50 балл, "Жалпы медицина" мамандықтарының топтары бойынша – кемінде 65 балл, оның ішінде Қазақстан тарихы, математикалық сауаттылық, оқу сауаттылығы – оқыту тілі бойынша – кемінде 5 балл және әр бейіндік пәннен кемінде 5 балл жинау қажет.
Шығармашылық емтихандар тапсыруды талап ететін мамандықтар бойынша конкурсқа қатысу үшін ұлттық ЖОО-ға түсуге тестілеу және шығармашылық емтихан нәтижелері бойынша – кемінде 65 балл, ал "Білім беру" мамандық тобы бойынша – кемінде 60 балл, басқа ЖОО-ға кемінде – 50 балл, оның ішінде Қазақстан тарихы, оқу сауаттылығы – оқыту тілі бойынша – кемінде 5 балл және әрбір шығармашылық емтихан бойынша – кемінде 5 балл жинау қажет.
Қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша ұқсас мамандықтарға түсушілер үшін – кемінде 25 балл, оның ішінде шығармашылық емтихан бойынша – кемінде 5 балл және бейіндік пән бойынша – кемінде 5 балл.
Шығармашылық емтихандарды тапсыруды талап ететін мамандықтарға түсушілерді қоспағанда, қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша ұқсас шығармашылық мамандықтарға түсушілерге конкурсқа қатысу үшін тестілеу нәтижелері бойынша – кемінде 25 балл, оның ішінде жалпы бейіндік пән бойынша – кемінде 5 балл және бейіндік пән бойынша – кемінде 5 балл жинау қажет.
27. Шығармашылық мамандықтарды таңдаған талапкерлер білім беру грантын беруге арналған конкурсқа бір мамандық бойынша қатысады және шығармашылық емтихан тапсырған ЖОО-ны ғана көрсетеді.
Педагогикалық мамандықтарды таңдаған және арнайы емтиханнан "өткен" талапкерлер білім беру грантын беруге арналған конкурсқа арнайы емтиханды тапсыру орнына қарамастан, бейіндік пәндерге сәйкес болған жағдайда төрт мамандық бойынша қатысады.
28. ЖАО қаражаты есебінен білім беру гранты иегерімен "ЖАО-студент-ЖОО" үшжақты шарт жасалады.
29. ЖАО комиссиясы шешімінің негізінде тиісті бұйрық шығарылады және жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын тағайындау туралы куәлік ресімделеді.
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру гранты иегерлерінің тізімі өңірлік бұқаралық ақпараттық құралдарында жарияланады.

Заявления для участия в конкурсе на присуждение образовательных грантов за счет средств местного бюджета принимаются с 5 по 10 августа.
26. Для участия в конкурсе необходимо набрать по результатам тестирования в национальные ВУЗы не менее 65 баллов, по группам специальностей "Образование", "Сельскохозяйственные науки" и "Ветеринария" – не менее 60 баллов, в другие ВУЗы – не менее 50 баллов, по группам специальности "Общая медицина" – не менее 65 баллов, в том числе не менее 5-ти баллов – по истории Казахстана, математической грамотности, грамотности чтения – язык обучения, и не менее 5-ти баллов по каждому профильному предмету, за исключением поступающих на специальности, требующие сдачи творческих экзаменов.
Для участия в конкурсе по специальностям, требующим сдачи творческих экзаменов, необходимо набрать по результатам тестирования и творческого экзамена в национальные ВУЗы не менее 65 баллов, а по группе специальностей "Образование" не менее – 60 баллов, в другие ВУЗы – не менее 50 баллов, в том числе не менее 5-ти баллов – по истории Казахстана, грамотности чтения – язык обучения, и не менее 5-ти баллов по каждому творческому экзамену. Для поступающих на родственные специальности по сокращенным образовательным программам – не менее 25 баллов, в том числе не менее 5-ти баллов по творческому экзамену и не менее 5-ти баллов по профилирующей дисциплине.
Поступающим на родственные специальности по сокращенным образовательным программам для участия в конкурсе необходимо набрать по результатам тестирования не менее 25 баллов, в том числе не менее 5-ти баллов по общепрофильной дисциплине и не менее 5-ти баллов по профилирующей дисциплине, за исключением поступающих на специальности, требующие сдачи творческих экзаменов.
27. Абитуриенты, выбравшие творческие специальности, участвуют в конкурсе на присуждение образовательного гранта по одной специальности и указывают только тот ВУЗ, в котором они сдавали творческие экзамены.
Абитуриенты, выбравшие педагогические специальности и получившие по специальному экзамену "допуск", участвуют в конкурсе на присуждение образовательного гранта по четырем специальностям при совпадении профильных предметов независимо от места сдачи специального экзамена.
28. С обладателем образовательного гранта за счет средств МИО заключается трехсторонний договор "МИО-студент-ВУЗ".
29. На основании решения комиссии МИО издается соответствующий приказ и оформляются свидетельства о присуждении образовательного гранта за счет средств местного бюджета.
Списки обладателей образовательного гранта за счет средств местного бюджета публикуются в региональных средствах массовой информации.

30. Грант иегері жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантынан бас тартқан жағдайда білім беру грантын беру туралы куәліктің күші жойылады, білім беру гранты осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен қабылдау күнінен күнтізбелік отыз күн ішінде конкурстық негізде беріледі.
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру туралы куәлік қайтарылмаған жағдайда ЖОО-ның қабылдау комиссиясы күнді және білім беру грантынан бас тартқан адамның деректерін көрсете отырып, оның күшін жою туралы акті жасайды және ЖОО-ның мөрімен бекітілген актіні күнтізбелік үш күн ішінде ЖАО-ға тапсырады.
ЖАО жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру туралы куәлікті азаматтардың конкурсқа қатысу үшін тапсырған құжаттарымен бірге 25 тамыздан кешіктірмей береді.
31. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен бос білім беру гранттарын тағайындауды ЖАО комиссиясы жүзеге асырады.

30. В случае отказа обладателя от образовательного гранта за счет средств местного бюджета, свидетельство о присуждении образовательного гранта аннулируется, образовательный грант присуждается на конкурсной основе в порядке, установленном настоящими Правилами, в течение тридцати календарных дней с даты зачисления.
В случае невозврата свидетельства о присуждении образовательного гранта за счет средств местного бюджета, приемная комиссия ВУЗа составляет акт об его аннулировании с указанием даты и данных лица, отказавшегося от образовательного гранта, и передает акт, скрепленный печатью ВУЗа, в МИО в течение трех календарных дней.
Свидетельства о присуждении образовательного гранта за счет средств местного бюджета вместе с документами, сданными гражданами для участия в конкурсе, выдаются МИО не позднее 25 августа.
31. Присуждение вакантных образовательных грантов за счет средств местного бюджета осуществляется комиссией МИО.