Инженерлік-көлік инфрақұрылымын қамтамасыз ете отырып, Нұр-Сұлтан қаласының жинақы құрылысы жөніндегі 2019 – 2023 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 24 қыркүйектегі № 590 қаулысы.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1052 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Инженерлік-көлік инфрақұрылымын қамтамасыз ете отырып, Нұр-Сұлтан қаласының жинақы құрылысы жөніндегі 2019 – 2023 жылдарға арналған кешенді
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1052 қаулысымен.
2. Нұр-Сұлтан қаласының әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Кешенді жоспардың орындалуын үйлестіруді қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1052 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдары Кешенді жоспарда көзделген іс-шараларды іске асыруды және олардың орындалуы туралы ақпаратты Нұр-Сұлтан қаласының әкіміне жарты жылда бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-нен кешіктірмей ұсынуды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1052 қаулысымен.
4. Нұр-Сұлтан қаласының әкімі жарты жылда бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-нен кешіктірмей Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы жиынтық ақпаратты Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1052 қаулысымен.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Р. В. Склярға жүктелсін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1052 қаулысымен.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 590 қаулысымен
бекітілген
Инженерлік-көлік инфрақұрылымын қамтамасыз ете отырып, Нұр-Сұлтан қаласының жинақы құрылысы жөніндегі 2019 – 2023 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1052 қаулысымен.
Ескерту. Жоспарға өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1052 қаулысымен.
Ағымдағы жағдай
Мемлекет басшысының бастамасымен құрылған Қазақстан Республикасының елордасы 20 жылдың ішінде республикалық бюджеттің ірі донорына айналып, мемлекеттік бюджетке шамамен 7,3 трлн. теңге сомасында түсімдерді қамтамасыз етті, бұл алынған трансферттер көлемінен (2,3 трлн. теңге) 3 есе асып түседі.

Об утверждении Комплексного плана по компактной застройке города Нур-Султана с обеспечением инженерно-транспортной инфраструктуры на 2019 – 2023 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2018 года № 590.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2019 № 1052.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по компактной застройке города Нур-Султана с обеспечением инженерно-транспортной инфраструктуры на 2019 – 2023 годы (далее – Комплексный план).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2019 № 1052.
2. Акиму города Нур-Султана в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить координацию выполнения Комплексного плана.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2019 № 1052.
3. Центральным и местным исполнительным органам Республики Казахстан обеспечить реализацию и представление акиму города Нур-Султана один раз в полугодие не позднее 15-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, информации о выполнении мероприятий, предусмотренных Комплексным планом.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2019 № 1052.
4. Акиму города Нур-Султана обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан один раз в полугодие не позднее 25-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, сводной информации о выполнении мероприятий, предусмотренных Комплексным планом.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2019 № 1052.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Скляра Р.В.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2019 № 1052.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 сентября 2018 года № 590
Об утверждении Комплексного плана по компактной застройке города Нур-Султана с обеспечением инженерно-транспортной инфраструктуры на 2019 – 2023 годы
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2019 № 1052.
Сноска. По всему тексту Комплексного плана слова "Астана", "Астаны", "Астаной", "Астане" заменены словами "Нур-Султан", "Нур-Султана", "Нур-Султаном", "Нур-Султане" в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2019 № 1052.
Текущая ситуация
Созданная по инициативе Главы государства столица Республики Казахстан за 20 лет стала крупнейшим донором республиканского бюджета и обеспечила порядка 7,3 трлн. тенге поступлений в государственный бюджет, что в 3 раза превышает объемы полученных трансфертов (2,3 трлн. тенге).

Мемлекеттік бюджетке түсімдер 73 есе өсті (1998 жылғы 13,6-дан 2017 жылы 990,2 млрд. теңгеге дейін) және шамамен 1 трлн. теңгеге жетті, оның ішінде 77% немесе 766 млрд. теңге республикалық бюджетке жіберіледі.
Нұр-Сұлтан қаласының бюджеті 77,5 есе өсті (1997 жылғы 6,4 млрд. теңгеден 2017 жылы 496,1 млрд. теңгеге дейін).
Нұр-Сұлтан табыс табатын, өзін-өзі ақтайтын және еліміздің экономикасын дамытуға бірден бір қомақты үлес қосатын қалаға айналды.
Елорда ауысқан сәттен бастап Нұр-Сұлтанның келбеті түбегейлі өзгерді және бүгінде дамып келе жатқан заманауи мегаполис мәртебесіне сәйкес келеді, оның шекарасының шеңберінде әкімшілік, коммерциялық және қоғамдық кеңістіктер сәтті үйлескен.
Соңғы 20 жылдың ішінде қаланың жалпы өңірлік өнімі (бұдан әрі – ЖӨӨ) шамамен 224 есеге өсіп, 5 трлн. теңгеден асты (1997 жылы – 25,7 млрд. теңге), бұл халықтың жан басына шаққанда орташа республикалық көрсеткіштен 2 есе артық.
Инвестициялардың жылдық көлемі 956,9 млрд. теңгеге дейін 50 есе өсті (1997 жылы – 19,3 млрд. теңге).
"Нұр-Сұлтан – жаңа қала" арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – АЭА) инвестиция тарту үшін негізгі алаң болып табылады, оның аумағында әкімшілік-іскерлік орталық және № 1 индустриялық парк орналасқан.
АЭА 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін әрекет ету мерзімімен 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап жұмыс істейді. Бүгінгі күні АЭА аумағы 7000 гектардан асады немесе қаланың бүкіл аумағының шамамен 8,8%-ын құрайды (аумақ 8 еседен артық мөлшерге кеңейді).
Әкімшілік-іскерлік орталықта 393 жоба тіркелді, оның ішінде 320 жоба пайдалануға енгізілді. 73 жоба іске асырылу сатысында тұр. Бүгінгі күні 3 өнеркәсіптік жоба іске асырылуда ("Қазақстандық авиациялық индустрия" ЖШС ұшу аппараттарын шығару зауыты, "AstanaSolar" ЖШС фотоэлектр модульдерін құрастыру зауыты, "Еврокоптер Қазақстан инжиниринг" ЖШС тікұшақтар құрастыру, оларға техникалық қызмет көрсету). Көрсетілген жобалар бойынша инвестициялардың жалпы көлемі 1,7 трлн. теңгені құрайды. Іске асырылып жатқан жобалардың арасында "Нұрлы жол" теміржол вокзалы, "SARANDA" VIP-қалашығы, Astana LRT, "Хайвил Ишим", "Promenade Expo" көп функциялы тұрғын үй кешендері (бұдан әрі – КТК) сияқты және тағы басқа әлеуметтік маңызы бар ірі объектілер бар.
№ 1 индустриялық парк аумағында 227,4 млрд. теңге сомасына 72 инвестициялық жоба іске асырылуда, оның ішінде 48 өндіріс пайдалануға енгізілді, 24 жоба іске асырылу сатысында.
Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың бюджетке төлеген салық қаражаты есебінен № 1 индустриялық парк инфрақұрылымының құрылысы толық өтелгенін атап өту қажет.
20 жылдың ішінде өнеркәсіптік өндіріс көрсеткіші 37,7 есеге өсіп,
573,3 млрд. теңгеге жетті (1997 жылы – 15,2 млрд. теңге).

Поступления в государственный бюджет выросли в 73 раза (с 13,6 млрд. тенге в 1998 году до 990,2 в 2017 году) и достигли порядка 1 трлн. тенге, из которых 77% или 766 млрд. тенге направляется в республиканский бюджет.
Бюджет города Нур-Султана вырос в 77,5 раза (с 6,4 млрд. тенге в 1997 году до 496,1 в 2017 году).
Нур-Султан стала городом, который зарабатывает, окупает сам себя и вносит один из самых значительных вкладов в развитие экономики страны.
Со времени переноса столицы облик Нур-Султана кардинально преобразился и сегодня соответствует статусу современного развивающегося мегаполиса, в рамках границ которого гармонично сочетаются административные, коммерческие и общественные пространства.
За последние 20 лет валовой региональный продукт (далее – ВРП) города вырос почти в 224 раза, достигнув более 5 трлн. тенге (в 1997 году – 25,7 млрд. тенге), что в пересчете на душу населения в 2 раза превышает среднереспубликанский показатель.
Годовой объем инвестиций вырос в 50 раз до 956,9 млрд. тенге (в 1997 году – 19,3 млрд. тенге).
Ключевой площадкой для привлечения инвестиций является специальная экономическая зона "Нур-Султан – новый город" (далее – СЭЗ), на территории которой расположены административно-деловой центр и Индустриальный парк № 1.
СЭЗ функционирует с 1 января 2002 года со сроком действия до 1 января 2027 года. На сегодня территория СЭЗ составляет более 7000 га или порядка 8,8% от всей территории города (территория расширена более чем в 8 раз).
В административно-деловом центре зарегистрировано 393 проекта, из них 320 проектов введены в эксплуатацию. На стадии реализации находятся 73 проекта. На сегодня реализуются 3 промышленных проекта (завод по производству летательных аппаратов ТОО "Казахстанская авиационная индустрия", завод по сборке фотоэлектрических модулей ТОО "AstanaSolar", сборка вертолетов, их техническое обслуживание ТОО "Еврокоптер Казахстан инжиниринг"). Общий объем инвестиций по указанным проектам составляет 1,7 трлн. тенге. Среди реализуемых проектов есть такие крупные социально-значимые объекты, как железнодорожный вокзал "Нұрлы жол", VIP-городок "SARANDA", Astana LRT, многофункциональные жилые комплексы (далее – МЖК) "Хайвил Ишим", "Promenade Expo" и другие.
На территории Индустриального парка № 1 реализуется 72 инвестиционных проекта на сумму 227,4 млрд. тенге, из них введено в эксплуатацию 48 производств, на стадии реализации 24 проекта.
Стоит отметить, что за счет выплаченных налоговых средств действующих предприятий в бюджет полностью окуплено строительство инфраструктуры Индустриального парка № 1.
За 20 лет показатель промышленного производства вырос в 37,7 раз и достиг 573,3 млрд. тенге (в 1997 году – 15,2 млрд. тенге).

Жоғары технологиялық және экологиялық өндірістердің есебінен индустриялық әлеуетті кеңейту мақсатында ауданы 443 га № 2 индустриялық парк құру жоспарлануда.
Қаланың шағын және орта кәсіпкерлік (бұдан әрі – ШОК) субъектілері еліміз бойынша осы сектордың бүкіл жұмыстары мен көрсетілетін қызметтерінің 20%-ын іске асырады. Өнім шығарудың көлемі 27,5 есеге ұлғайып, 4,9 трлн. теңгеге жетті (2005 жылы – 177,8 млрд. теңге).
Тіркелген ШОК субъектілерінің саны 155,3 мың адамға дейін 4 есе ұлғайды (2005 жылы – 38,2 мың адам). Мемлекеттік бюджетке бизнес субъектілерінен түсетін салықтық түсімдер 2017 жылы 359,1 млрд. теңгені құрады.
Нұр-Сұлтан қаласының ЖӨӨ құрылымындағы шағын және орта бизнестің (бұдан әрі – ШОБ) үлесі 4,2 есеге ұлғайып, 54,4%-ды құрады (2005 жылы – 13%), бұл Қазақстан өңірлері арасында ең жоғарғы көрсеткіш болып табылады.
Нұр-Сұлтан елдегі құрылыс көлемі бойынша көшбасшы болып табылады. Нұр-Сұлтан елорда мәртебесіне ие болғаннан бері қалада отандық және шетелдік құрылыс компанияларының қатысуымен 20 миллионнан артық шаршы м тұрғын үй салынды. Жылу, су құбыры және электр желілерінің ұзындығы
1998 жылғы 2 745,1 км-дан 2018 жылы 5 878 км-ге дейін жетті.
Пайымдау
Инфрақұрылымдық даму бағдарламаларын іске асыру әлеуметтік-экономикалық әлеуетті өсіру үшін қолайлы жағдайлар жасайды.
Экономиканың жыл сайынғы өсу қарқыны 4%-дан 6%-ға дейін ұлғайған жағдайда, 2023 жылға қарай елорданың ЖӨӨ болжамға сәйкес шамамен 10 трлн. теңгені құрайды.
Елорданың дамуына 4,8 трлн. теңгеге жуық жеке инвестиция салынады.
Елорда аумағында белсенді құрылыс салу 2023 жылы 9,5 млн. астам шаршы м тұрғын үйді пайдалануға енгізуді қамтамасыз етеді.
Құрылыс жұмыстарының жылдық көлемі 681 млрд. теңге деңгейіне жететін болады.
Бүгінгі күні Нұр-Сұлтан қаласы Еуразиялық экономикалық одақтағы өмір сүру және бизнес жүргізу үшін өте тартымды қалалардың бірі болып табылады.
Халық санының жыл сайынғы өсімі орта есеппен 2,5% немесе 100-150 мың адам мөлшерінде межеленіп отыр және 2027 – 2030 жылдарға қарай шамамен 2 млн. адамға жетеді деп жоспарлануда.
ШОБ субъектілерінің саны 216 мың бірлік белгісінен асып, 37%-дан артық мөлшерге ұлғаяды. Кәсіпкерлік белсенділікті арттыру мақсатында әкімшілік тосқауылдарды төмендету жұмыстары жалғасады.
Еңбек нарығында 650 мыңнан астам адам жұмыспен қамтылады.
Жол-көлік инфрақұрылымына жүктеме айтарлықтай ұлғаяды. Бағалау бойынша жолаушылар айналымының жыл сайынғы өсу қарқыны орта есеппен 7%-ды, жүк айналымы – 5%-ды құрайтын болады.
Экономика мен салық салынатын базаның күтілетін өсу қарқыны жергілікті бюджеттің жеке кірістерінің 355 млрд. теңгеге дейін 43,7%-ға ұлғаюын қамтамасыз етеді.

С целью расширения индустриального потенциала за счет высокотехнологичных и экологичных производств запланировано создание Индустриального парка № 2 площадью 443 га.
Субъектами малого и среднего предпринимательства (далее – МСП) города производится 20% всех работ и услуг данного сектора по стране. Объем выпуска продукции увеличился в 27,5 раза и достиг 4,9 трлн. тенге (в 2005 году – 177,8 млрд. тенге).
Количество зарегистрированных субъектов МСП увеличилось в 4 раза до 155,3 тыс. человек (в 2005 году – 38,2 тыс. человек). Налоговые поступления в государственный бюджет от субъектов бизнеса за 2017 год составили 359,1 млрд. тенге.
Доля малого и среднего бизнеса (далее – МСБ) в структуре ВРП города Нур-Султана увеличилась в 4,2 раза и составила 54,4% (в 2005 году – 13%), что является самым высоким показателем среди регионов Казахстана.
Столица является лидером по объемам строительства в стране. С приобретением Нур-Султаном столичного статуса в городе с участием отечественных и зарубежных строительных компаний возведено свыше 20 млн. кв.м жилья. Протяженность тепловых, водопроводных и электрических сетей с 1998 года выросла с 2 745,1 км до 5 878 км в 2018 году.
Видение
Реализация программ инфраструктурного развития создает благоприятные условия для наращивания социально-экономического потенциала.
Согласно прогнозу к 2023 году ВРП столицы составит порядка 10 трлн. тенге, при увеличении ежегодных темпов роста экономики с 4% до 6%.
В развитие столицы будет вложено порядка 4,8 трлн. тенге частных инвестиций.
Активная застройка территорий столицы обеспечит ввод в эксплуатацию в 2023 году более 9,5 млн. кв.м жилья.
Годовой объем строительных работ достигнет уровня в 681 млрд. тенге.
Сегодня город Нур-Султан является одним из самых привлекательных для жизни и ведения бизнеса городов Евразийского экономического союза.
Ежегодный рост численности населения ожидается в среднем на 2,5% или на 100-150 тыс. человек и планируется к 2027-2030 годам достичь порядка 2 млн. человек.
Более чем на 37% вырастет количество субъектов МСБ, превысив отметку в 216 тыс. единиц. В целях повышения предпринимательской активности продолжится работа по снижению административных барьеров.
На рынке труда будет занято свыше 650 тыс. человек.
Существенно возрастет нагрузка на дорожно-транспортную инфраструктуру. По оценке ежегодные темпы роста пассажирооборота составят в среднем 7%, грузооборота – 5%.
Ожидаемые темпы роста экономики и налогооблагаемой базы обеспечат увеличение собственных доходов местного бюджета на 43,7% до 355 млрд. тенге.

Нұр-Сұлтан қаласынан республикалық бюджетке жыл сайынғы түсімдер 14%-ға, 2018 жылғы 823 млрд. теңгеден 2023 жылы 940 млрд. теңгеге дейін өседі.
Экономикалық өсу факторларының бірі ретінде инвестициялық саясат инвесторларды тарту және жаңа экономикалық саясатта көзделген міндеттерді іске асыру үшін қолайлы ахуал құруға бағытталатын болады.
№ 1 индустриялық парк аумағында қолданылатын инвестициялық жобаларды, мүмкіндіктерді, жеңілдіктерді және преференцияларды таныстыра отырып, әлеуетті инвесторлармен кездесулер жалғасады, сондай-ақ қаржы институттарымен ынтымақтастық жалғасын табады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) қағидаттарын пайдалана отырып, бірлесіп инвестициялау бағдарламасын іске асыру Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігі (бұдан әрі – әкімдік) жұмысының маңызды бағыты болмақ.
МЖӘ тетіктерін қолдану арқылы маңызды әлеуметтік-экономикалық жобаларды іске асыру жоспарлануда. Әкімдіктің жанында "Нұр-Сұлтан қаласын дамыту жобаларын сараптау орталығы" ЖШС құрылды, ол пайда мен шығынды талдау негізіндегі бюджеттік компаратор қағидатын ескере отырып, жобаларды қаржыландыру тетігінің критерийлерін айқындайды, бұл өтелетін жобалар үшін мемлекеттік бюджеттің қаражатын үнемдеуге мүмкіндік береді.
Халықаралық рейтингтік агенттіктермен өзара іс-қимыл кредиттік рейтингті жақсартуға және Нұр-Сұлтан қаласының имиджін қарқынды өсіп келе жатқан әрі салынатын инвестицияларды өтеу тұрғысынан перспективалы заманауи мегаполис ретінде қалыптастыруға бағытталады.
Мемлекет басшысының елордаға жинақы құрылыс салу жөніндегі тапсырмасына сәйкес игеру аумағының шекарасы 25 мың га мөлшерінен 16 мың га мөлшеріне дейін оңтайландырылды. Осыған байланысты, әкімдік Инженерлік-көлік инфрақұрылымын қамтамасыз ете отырып, Нұр-Сұлтан қаласының жинақы құрылысы жөніндегі 2019 – 2023 жылдарға арналған кешенді жоспарды (бұдан әрі – Кешенді жоспар) әзірледі.
Мақсаттар мен стратегиялық міндеттер
Кешенді жоспардың негізгі мақсаты тұрғын үй құрылысында дәйекті қала құрылысы саясатын әзірлеу, елорда тұрғындары мен қонақтары үшін қолайлы өмір сүру жағдайларын қамтамасыз ете отырып, аумақта жинақы құрылыс салуды ұйымдастыру және бизнесті дамыту үшін жағдайлар жасау болып табылады. Қойылған мақсатқа қол жеткізу үшін әкімдік мына негізгі бағыттарды дамытуды жоспарлайды:
1. Жол-көлік инфрақұрылымын дамыту.
Күнде қалаға келетін, 75 мыңнан асатын транзиттік көлік құралдарын қоспағанда, Нұр-Сұлтан қаласында тіркелген көлік құралдарының жалпы саны
350 мыңнан астам. Елордаға басқа өңірлерден келген көлік құралдарын есепке алсақ, бұл сан 400 мыңнан асады. Қаладағы автомобильмен қамтамасыз етілудің жыл сайынғы өсімі 8-9%-ды құрайды. Асфальт төселген жолдардың ұзындығы 1 100 км астам, ал елордада аумақтарда құрылыс салу үшін жарамды алаң мен жабыны қатты жолдар ұзындығының арақатынасы шамамен 1 900 км құрауға тиіс.
Жоғары деңгейдегі автомобильмен қамтамасыз етілудің және жол-көлік инфрақұрылымының жетіспеуінің нәтижесінде қауырт кезеңде жол-көлік желісіне айтарлықтай жүктеме түседі, бұл көлік ағынының орташа жылдамдығының 10 км/сағ дейін төмендеуіне әкеліп соғады.

Ежегодные поступления в республиканский бюджет от города Нур-Султана вырастут на 14% с 823 млрд. тенге в 2018 году до 940 млрд. тенге в 2023 году.
Инвестиционная политика, как один из факторов экономического роста, будет направлена на создание благоприятного климата для привлечения инвесторов и реализации задач, предусмотренных новой экономической политикой.
Будут продолжены встречи с потенциальными инвесторами с презентацией инвестиционных проектов, возможностей, льгот и преференций, действующих на территории Индустриального парка № 1, а также продолжится сотрудничество с финансовыми институтами.
Немаловажным направлением работы акимата города Нур-Султана (далее – акимат) будет реализация программ соинвестирования, с использованием принципов государственно-частного партнерства (далее – ГЧП).
С применением механизмов ГЧП планируется реализовать важные социально-экономические проекты. При акимате создано ТОО "Центр экспертизы проектов развития города Нур-Султана", которым, учитывая принцип бюджетного компаратора на основании анализа выгод и затрат, будет определяться критерий механизма финансирования проектов, что позволит сэкономить средства государственного бюджета для окупаемых проектов.
Взаимодействие с международными рейтинговыми агентствами будет направлено на улучшение кредитного рейтинга и формирование имиджа города Нур-Султана, как стремительно растущего и перспективного, в плане отдачи вкладываемых инвестиций современного мегаполиса.
В соответствии с поручением Главы государства по компактной застройке столицы оптимизирована граница территории освоения с 25 тыс. га до 16 тыс. га. В этой связи акиматом разработан Комплексный план по компактной застройке города Нур-Султана с обеспечением инженерно-транспортной инфраструктуры на 2019 – 2023 годы (далее – Комплексный план).
Цели и стратегические задачи
Основной целью Комплексного плана является разработка последовательной градостроительной политики в жилищном строительстве, организации компактной застройки территории с обеспечением благоприятных условий проживания жителей и гостей столицы и создание условий для развития бизнеса. Для достижения поставленной цели, акиматом планируется развитие следующих основных направлений:
1. Развитие дорожно-транспортной инфраструктуры.
В городе Нур-Султане общее количество зарегистрированных транспортных средств составляет свыше 350 тыс., без учета ежедневно въезжающих, транзитных транспортных средств, которые составляют более 75 тыс. С учетом транспортных средств, находящихся в столице из других регионов, количество превышает 400 тыс. Ежегодный рост автомобилизации в городе составляет 8-9%. Протяженность асфальтированных дорог – более 1 100 км, тогда как отношение длины дорог с твердым покрытием к площади пригодной для застройки территории в столице должно составлять порядка 1 900 км.
В результате высокого уровня автомобилизации и нехватки дорожно-транспортной инфраструктуры, в пиковый период формируется существенная нагрузка на улично-дорожную сеть, что приводит к снижению средней скорости транспортного потока до 10 км/ч.

Осыған байланысты, көліктік қаңқа қалыптастыру елорданың жолдарында көліктік коллапстың туындау ықтималдығына жол бермеуге мүмкіндік береді және тұрғын үй кешендері мен әлеуметтік объектілерге көлікпен бару мүмкіндігін қамтамасыз етеді. 2019 – 2023 жылдар аралығындағы кезеңде 121 км жол, 3 көпір, 2 көліктік жол айрығын, 1 жолөткел, 1 тоннель, сондай-ақ жеңілрельсті көліктің (LRT) 1-кезегін салу жоспарлануда.
LRT жобасы бойынша.
LRT желісі Нұрсұлтан Назарбаев халықаралық әуежайы, "Нұрлы жол" теміржол вокзалы, "Әбу-Даби Плаза" көп функциялы кешені және ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесі (бұдан әрі – ЭКСПО-2017) тәрізді елорданың танымал объектілеріне таяу орналасқан 18 станциясы бар 22,6 км эстакадалық тірек конструкциясынан тұратын болады. Жоспарлы жолаушылар айналымы тәулігіне 146 мың адамды құрайды.
2. № 1 және 2 индустриялық парктердің инфрақұрылымын дамыту.
№ 1 индустриялық парктің аумағы инвестициялық жобалармен 95% толықтырылды, қалған 22 га алаңын 2020 жылдың соңына дейін игеру жоспарлануда.
Қаланы одан әрі орнықты индустриялық-инновациялық дамыту үшін және жеке инвестициялар үшін алаң дайындау мақсатында № 1 индустриялық парктің құрылысын аяқтау және № 2 индустриялық парктің инфрақұрылымын салуды бастау қажет.
Өнеркәсіп кластерлерін ғылыми зерттеулермен және инновациялармен біріктіру есебін (жабдықталған зертханалары, кадрлар даярлайтын инкубациялық орталықтары, қажетті инфрақұрылымы бар инновациялық және ғылыми-зерттеу кластерлерін ("Astana Business Campus") дамыту) "Нұр-Сұлтан – Технополис" АЭА № 2 индустриялық паркін дамыту мәселелерімен әкімдік "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымымен бірлесіп айналысады.
№ 2 индустриялық парк аумағында 500 млрд. теңге сомасына барлығы 150-ге жуық инвестициялық жобаны іске асыру (жобаның орташа ауданы 2-5 га, сомасы шамамен 3 млрд. теңге), 10 мыңнан астам жұмыс орнын құру жоспарлануда.
3. Тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету инфрақұрылымын дамыту
Бүгінгі күні энергия көздерінің қолда бар қуаты сағатына 2510 Гкал құрайды, бұл елорданың орталықтандырылған жылумен қамту жүйесінің ағымдағы жылу жүктемелерін қамтамасыз етеді.
Жыл сайын тұрғын және коммерциялық алаңды өткен жылмен салыстырғанда орта есеппен 1,5 млн. шаршы м артық енгізу жоспарлануда, бұл сағатына 100-200 Гкал жылу қуатына тең.
Осы қажеттіліктерді қамтамасыз ету үшін 2018 – 2020 жылдар аралығындағы кезеңде қуаты 440 Гкал ЖЭО-3 1-ші кезегін және қуаты 180 Гкал ЖЭО-2 № 8 станциясының қазандық агрегатын пайдалануға енгізу жоспарлануда. Кейіннен 2023 жылға дейін қуаты сағатына 418 Гкал ЖЭО-3 2-ші кезегін пайдалануға енгізу жоспарланады, бұл пайдаланған кезде жылу желілерінің авариялылығын азайтуға, жылу шығынын барынша азайта отырып, жылу желілері арқылы ыстық судың тиімді берілуін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

В этой связи формирование транспортного каркаса позволит предотвратить вероятность возникновения транспортного коллапса на дорогах столицы и обеспечить транспортную доступность жилых комплексов и социальных объектов. За период с 2019 по 2023 годы планируется построить 121 км дорог, 3 моста, 2 транспортные развязки, 1 путепровод, 1 тоннель, а также 1-ю очередь легкорельсового транспорта (LRT).
По проекту LRT.
Линия LRT будет состоять из 22,6 км эстакадной несущей конструкции с 18 станциями, расположенными вблизи знаковых объектов столицы, как Международный аэропорт Нурсултан Назарбаев, железнодорожный вокзал "Нұрлы жол", многофункциональный комплекс "Абу-Даби Плаза" и Международная специализированная выставка ЭКСПО-2017 (далее – ЭКСПО-2017). Планируемый пассажирооборот составит 146 тыс. человек в сутки.
2. Развитие инфраструктуры индустриальных парков № 1 и 2.
Территория Индустриального парка № 1 наполнена инвестиционными проектами на 95%, оставшуюся площадь 22 га планируется освоить до конца 2020 года.
Для дальнейшего устойчивого индустриально-инновационного развития города и в целях подготовки площадки для частных инвестиций необходимо завершить строительство Индустриального парка № 1 и начать строительство инфраструктуры Индустриального парка № 2.
Вопросами развития Индустриального парка № 2 СЭЗ "Нур-Султан – Технополис" акимат будет заниматься совместно с автономной организацией образования "Назарбаев Университетом" за счет интеграции промышленных кластеров с научными исследованиями и инновациями (развитие инновационного и научно-исследовательского кластеров ("Astana Business Campus"), с необходимой инфраструктурой оборудованными лабораториями, инкубационными центрами с подготовкой кадров).
Всего на территории Индустриального парка № 2 планируется реализовать порядка 150 инвестиционных проектов на сумму 500 млрд. тенге (средняя площадь проекта 2-5 га, суммой около 3 млрд. тенге), создать свыше 10 тыс. рабочих мест.
3. Развитие инфраструктуры жизнеобеспечения.
На сегодня располагаемая мощность энергоисточников составляет 2510 Гкал/час, которая обеспечивает текущие тепловые нагрузки системы централизованного теплоснабжения столицы.
Ежегодно планируется вводить в среднем на 1,5 млн. кв.м жилой и коммерческой площади больше, чем в предыдущем году, что эквивалентно 100-200 Гкал/час тепловой мощности.
Для обеспечения данных потребностей в период с 2018 по 2020 годы планируется ввести в эксплуатацию 1-ю очередь ТЭЦ-3 мощностью 440 Гкал и котлоагрегат станции № 8 ТЭЦ-2 мощностью 180 Гкал. В дальнейшем до 2023 года планируется ввести в эксплуатацию 2-ю очередь ТЭЦ-3 мощностью 418 Гкал/час, что позволит уменьшить аварийность тепловых сетей при эксплуатации, обеспечить эффективную подачу горячей воды по тепловым сетям, сводя теплопотери к минимуму.

ЖЭО-2 кеңейту және реконструкциялау қосымша 2~2,5 млн. шаршы м тұрғын және коммерциялық алаңды орталықтандырылған жылу жүйесімен қамтамасыз етеді.
Электрмен жабдықтаудың сенімділігі мен сапасының көрсеткіштерін жақсарту мақсатында "Ишим", "Қазбек", "Көктем" және "Западная" қосалқы станцияларын салу, тарату пункттерін, трансформаторлық қосалқы станцияларды және басқа да объектілерді реконструкциялау жоспарланады, бұл LRT жаңа көлік жүйесін, Мыңжылдық аллеясының салынып жатқан және перспективалы құрылыстарын, Теміржол тұрғын алабын сенімді электрмен жабдықтауды қамтамасыз етеді, қаланың оңтүстік-батыс бөлігінің ұлғайып келе жатқан электр жүктемесін өтеуге және электр желілеріндегі авариялық сөндіруді төмендетуге мүмкіндік береді.
Елорданың оңтүстік-батыс бөлігінде жаңа әлеуметтік объектілерді салу үшін 110 кВ электр берудің әуе желілерін бұзу арқылы жер учаскелерін босату жоспарлануда.
Бүгінгі күні қаланы сумен қамту және сарқынды суды бұру мәселесі өзекті болып табылады. Су құбырлары мен кәріз желілерінің физикалық тозуының орташа деңгейі 44%-ды құрайды, 578 км (немесе 28%) желі, оның ішінде Нұр-Сұлтан гидроторабынан сорғы-сүзу станциясына дейінгі су беретін құбырдың 43 км 100% тозған.
Елорданы сумен қамту мұқтаждығын қамтамасыз ету үшін судың көлемі жылына 98 млн. м3 асады, оның ішінде 81 млн. м3 мөлшерінде сатылып, көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға (халыққа, ұйымдарға) ұсынылады. Судың шығыны қалалық желілерге берілетін барлық көлемнің 17%-ын құрайды. Есепке алынбаған тұтынудан (санкциясыз су пайдалану) және жіберілген судың ағып шығын болуынан басқа, су шығынының қомақты бөлігін тозған су құбырларындағы жарылу құрайды. Кәріз желілерінің тозуы олардың жұмысының бұзылуына, сарқынды суларды уақтылы бұрудың мүмкін болмауына және соның салдарынан қоршаған ортаның ластануына және халықтың көрсетілетін қызметтер сапасына қанағаттанбауына әкеліп соғады. Осыған байланысты, таяудағы 5 жылдың ішінде 150 км сумен қамту желілерін және 81 км су бұру желілерін реконструкциялау және салу жоспарланады, бұл судың коммерциялық шығынын 5-7%-ға қысқартуға, сумен қамту және су бұру желілерінің сенімділігін арттыруға әкеледі.
Нөсерлік кәріз бүгінгі күні проблемалы мәселелердің бірі болып табылуда. Жобаларды іске асыру 2019 жылдың соңына қарай нөсерлік кәріздің тазарту құрылыстарының жаңаларын салу және қолданыстағыларын реконструкциялау жұмыстарын жүргізуге мүмкіндік береді, бұл 17,3 мың га ауданды қамтуға әрі қазіргі игеру аймағын құрылыс салудың қазіргі (Жастар шағын ауданы, Ақбұлақ, Өндіріс тұрғын алаптары, Ш. Құдайбердіұлы даңғылы ауданы) аудандарынан және ішінара перспективалы аудандардан (Мыңжылдық аллеясы, "Нұрлы жол" теміржол вокзалы, Тельман тұрғын алабынан оңтүстікке қарай орналасқан Әскери қалашық) жер үстіндегі сарқынды суларды кедергісіз ағызып жіберумен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

Расширение и реконструкция ТЭЦ-2 обеспечит дополнительно 2~2,5 млн. кв.м жилой и коммерческой площади централизованным теплоснабжением.
В целях улучшения показателей надежности и качества электроснабжения планируется строительство подстанций "Ишим", "Казбек", "Көктем" и "Западная", реконструкция распределительных пунктов, трансформаторных подстанций и других объектов, что обеспечит надежным электроснабжением новую транспортную систему LRT, строящиеся и перспективные застройки аллеи Мыңжылдық, жилого массива Железнодорожный, покрыть возрастающую электрическую нагрузку юго-западной части города и снизить аварийные отключения на электрических сетях.
Планируется освобождение земельных участков путем демонтажа воздушных линий электропередач 110 кВ для строительства новых социальных объектов в юго-западной части столицы.
На сегодня является актуальным вопрос водоснабжения города и отведения сточных вод. Средняя степень физического износа водопроводной и канализационной сети составляет 44%, 100% износа имеют 578 км (28%) сетей, в том числе 43 км подающего водовода от Астанинского гидроузла до насосно-фильтровальной станции.
Объем воды в год для обеспечения нужд водоснабжения столицы составляет более 98 млн. м3, из них реализовано и выставляется потребителям услуг (населению, организациям) в размере 81 млн. м3. Потери воды составляют 17% от всего объема подаваемой в городские сети. Кроме неучтенного потребления (несанкционированного пользования водой) и допущенных утечек, значительную часть потерь воды составляют порывы на изношенных сетях водопровода. Изношенность канализационных сетей приводит к нарушениям их работы, невозможности своевременного отведения сточных вод и, как следствие, возможному загрязнению окружающей среды и неудовлетворенности населения качеством услуг. В этой связи в ближайшие 5 лет планируется реконструировать и построить 150 км сетей водоснабжения и 81 км сетей водоотведения, что приведет к сокращению коммерческих потерь воды на 5-7%, повышению надежности систем водоснабжения и водоотведения.
Одним из проблемных вопросов на сегодня является ливневая канализация. Реализация проектов позволит к концу 2019 года провести работы по строительству новых и реконструкции существующих очистных сооружений ливневой канализации, что позволит охватить 17,3 тыс. га и обеспечить текущую зону освоения беспрепятственным отводом поверхностных стоков с существующей (микрорайон Жастар, жилые массивы Ақ-бұлак, Өндіріс, район проспекта Ш. Кұдайбердіұлы) и частично перспективных районов застройки (аллея Мыңжылдық, железнодорожный вокзал "Нұрлы жол", Военный городок, расположенный южнее жилого массива Тельмана).

Су жинағыштың жалпы алаңы 13 мың га мөлшерінен 23 мың га мөлшеріне дейін өседі, бұл 2030 жылға дейін игеру алаңының 66,2% (34,6 мың га) немесе 2020 жылға нөсерлік кәріз жүйесіне (23,8 мың га) ағынды қалыптастыратын алаңның 96,5%-ын құрайды.
ЭКСПО мұрасын дамыта отырып, экологиялық талаптар ескерілетін газдандыруға, энергия тиімділігіне негізделген жаңа энергетикалық модельге көшу жұмысы жүргізілуде. Бүгінгі күні қалалық газ тарату желісі бойынша 3 кезектен тұратын техникалық-экономикалық негіздеме әзірленді.
Бірінші кезеңде 2020 жылға қарай ЖЭО-1, ЖЭО-2, ЖЭО-3 (17 су жылыту қазандықтарын), сондай-ақ көп түтін шығаратын Көктал, Оңтүстік-Шығыс (оң және сол жақтары), Шұбар, Family Village, Garden Village, Өндіріс, Агроқалашық, Железнодорожный, Пригородный, Тельман тұрғын алаптарындағы шағын жеке қазандықтарды газ отынына ауыстыру жоспарлануда, бұл зиянды заттар шығарындыларын 30%-ға төмендетуге мүмкіндік береді. Жеке сектор тұрғындары үшін газ отынына ауысудан үнемдеу жылыту маусымында 210 млн. теңгеден 420 млн. теңгеге дейін болады.
Кейіннен құрылыстың 2, 3-ші кезектерінде Шұбар, Family Village, Garden Village, Өндіріс, Агроқалашық, Пригородный, Мичурино, Интернациональный, Күйгенжар, Промышленный, Тельман тұрғын алаптарын және қала маңында орналасқан аудандарды табиғи газға ауыстыру жоспарлануда, іске асыру мерзімі – 2021 – 2025 жылдар.
4. Бюджеттік тұрғын үй және тұрғын үйлер мен тұрғын үй құрылыстарына инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым салу.
Халықтың тұрғын үймен қамтамасыз етілуін арттыру мақсатында Қазақстан Республикасында "Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) іске асырылуда.
2017 жылдың қорытындысы бойынша қаржыландырудың мемлекеттік көздері есебінен 173,3 мың шаршы м 2 487 пәтер пайдалануға берілді. 2018 жылы жалпы ауданы 64 мың шаршы м 1159 пәтерлік 7 КТК пайдалануға енгізу жоспарланған.
Бүгінгі күні коммуналдық тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйге мұқтаж азаматтар есебінде 48 мың адам кезекте тұр, оның ішінде 20 мың адам "7-20-25" жаңа тұрғын үй бағдарламасының әлеуетті қатысушысы болуы мүмкін. Бұл алғашқы жарна енгізу үшін жеткілікті қаражат жинауға мүмкіндігі бар азаматтар.
Нұр-Сұлтан қаласы бойынша әлеуметтік тұрғын үйдің пайдалануға енгізілуін ұлғайту үшін 5 жылдық жоспарда мемлекеттің қатысуымен 530 мың шаршы м немесе 9 мың пәтер салу жоспарлануда (кредиттік тұрғын үй – 339 мың шаршы м, жалға берілетін тұрғын үй – 129,7 мың шаршы м).
Осылайша, кезектегілердің саны екі есеге қысқарады, мұның өзі Бағдарлама шеңберінде тұрғын үй проблемаларын шешу жөніндегі басты міндеттердің бірі болып табылады.

Общая площадь водосбора вырастет с 13 тыс. га до 23 тыс. га, что составит 66,2% от площади освоения до 2030 года (34,6 тыс. га) или 96,5% от площади, формирующей сток в систему ливневой канализации (23,8 тыс. га) на 2020 год.
Развивая наследие ЭКСПО-2017, ведется работа по переходу на новую энергетическую модель, основанную на газификации, энергоэффективности с учетом экологических требований. На сегодня разработано технико-экономическое обоснование из 3-х очередей городской газораспределительной сети.
На первом этапе к 2020 году планируется перевести на газовое топливо ТЭЦ-1, ТЭЦ-2, ТЭЦ-3 (17 водогрейных котлов), а также малые частные котельные в жилых массивах Көктал, Юго-Восток (правая и левая сторона), Шұбар, Family Village, Garden Village, Өндіріс, Агрогородок, Железнодорожный, Пригородный, Тельмана, где большое количество смога, что позволит снизить выбросы вредных веществ на 30%. Экономия от перевода на газовое топливо для населения частного сектора составит от 210 до 420 млн. тенге за отопительный период.
В последующем во 2, 3-х очередях строительства планируется перевести на природный газ жилые массивы Шұбар, Family Village, Garden Village, Өндіріс, Агрогородок, Пригородный, Мичурино, Интернациональный, Күйгенжар, Промышленный, Тельмана и близлежащие районы города со сроком реализации 2021-2025 годы.
4. Строительство бюджетного жилья и инженерно-коммуникационной инфраструктуры к жилью и жилым застройкам.
С целью повышения обеспеченности населения жильем в Республике Казахстан реализуется Государственная программа жилищного строительства "Нұрлы жер" (далее – Программа).
По итогам 2017 года, за счет государственных источников финансирования введено в эксплуатацию 173,3 тыс. кв.м жилья на 2 487 квартир. В 2018 году запланирован ввод в эксплуатацию 7 МЖК на 1 159 квартир общей площадью 64 тыс. кв.м.
На сегодня на учете граждан, нуждающихся в жилье из коммунального жилищного фонда, состоят более 48 тыс. человек, из них потенциальными участниками новой жилищной программы "7-20-25" могут стать 20 тыс. человек. Это те граждане, которые смогут накопить достаточные средства для внесения первоначального взноса.
Для увеличения ввода в эксплуатацию социального жилья по городу Нур-Султане, в 5-летнем плане с государственным участием планируется строительство порядка 530 тыс. кв.м жилья или 9 тыс. квартир (кредитное жилье – 339 тыс. кв.м, арендное жилье – 129,7 тыс. кв.м).
Таким образом, число очередников сократится вдвое, что является одной из главных задач по решению жилищной проблемы в рамках Программы.

5. Әлеуметтік объектілерді дамыту.
Қазіргі кезде Нұр-Сұлтан қаласының мектептеріндегі орындар тапшылығы 11 000 оқушы орнын құрайды және 2023 жылға қарай қосымша 124 000 оқушы келеді деп күтілуде. Осыған байланысты, 135 000 оқушы орнына мектептер мен мектептерге жапсаржайлар салу қажет.
ҚР ҚНжЕ-ге өзгерістер енгізу бойынша ауқымды жұмыс атқарылды. Енді 3 000 мыңға дейінгі оқушы орнына арналған мектептер салынуы мүмкін, бұл құрылыс алаңын 20% (учаскелерді 3-тен 2 гектарға) оңтайландыруға мүмкіндік береді. BIG DATA талдауды ескере отырып, мектептер саны қысқарғанда мектеп салу ең көп талап етілетін орындар айқындалды, бұл инфрақұрылым мен коммуникацияларға шығынды 15%-дан артық мөлшерде төмендетуге мүмкіндік береді.
2018 жылдың соңына дейін 3 300 орынға арналған 3 мектепті пайдалануға енгізу және таяудағы бес жыл ішінде шамамен 63 мың орынға арналған 37 мектеп пен 10 жапсаржай салу, тапшылықтың 50%-ын жекеменшік мектептер есебінен жою жоспарлануда. Бұл 2021 жылға қарай мектептерде оқу орындарының тапшылығын жоюға мүмкіндік береді.
Шамамен 6 000 орынға 25 балабақша салу, оның ішінде 6 балабақшаны МЖӘ тетігі арқылы салу жоспарлануда.
Қазіргі уақытта бастапқы медициналық-санитариялық көмек (бұдан әрі – БМСК) ұйымдарының жұмысында 1,8 есе артық екені байқалуда (13 қалалық емхананың, 3 БМСК орталығының жоспардағы қуаты бір ауысымда 5 529 келушіні құрайды, іс жүзінде – бір ауысымда 9 676 келуші), сондай-ақ қалалық стационарлардың да жүктемесі шамадан тыс.
Халықтың өмір сүру сапасын жақсарту мақсатында "Сарыарқа" ауданында "Орталық теміржол ауруханасы" госпиталінің орнына жаңа көпбейінді аурухана, 100 кереуеттік хоспис, 250 кереуеттік Перинаталдық орталық, 350 кереуеттік Оңалту орталығы, Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің "№ 2 қалалық аурухана" және "№ 1 перинаталдық орталық" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындарын біріктіре отырып, қабылдау-диагностикалық кешен, 4 амбулаториялық-емханалық кешен және БМСК көрсететін 6 ұйым салу жоспарда бар.
Әлеуметтік сала қызметкерлері үшін шамамен 2 600 пәтерге арналған жатақхана салу көзделген, бұл мектептер мен медициналық мекемелерге кадрларды тарту мәселелерін шешуге ықпал етеді.
Кешенді жоспарда заманауи Қазақ драма театрын іске асыру көзделеді, ол Қазақстанның мәдениетін көрсететін елорданың визит карточкасына айналады, себебі театр қойылымдары рухани нәр алуға ғана емес, сахнадағы әрекеттер арқылы өткен дәуірдің фактілерін көрсетіп, бүгінгі күндегі проблемалардың шешімін табуға ұмтылады. Бұл жобаны іске асыру заман талабы болып табылады.

5. Развитие социальных объектов.
В настоящее время дефицит мест в школах города Нур-Султана составляет 11 000 ученических мест и до 2023 года ожидается дополнительное прибытие 124 000 учащихся. В этой связи необходимо строительство школ и пристроек к школам на 135 000 ученических мест.
Проведена большая работа по внесению изменений в СНиП РК. Возможно строительство школ до 3 000 ученических мест, что позволяет оптимизировать площадь строительства на 20% (участки с 3 до 2 га). С учетом анализа BIG DATA определены наиболее востребованные места строительства школ с сокращением их количества, что дает возможность снизить затраты на инфраструктуру и коммуникации более чем на 15%.
До конца 2018 года планируется ввести в эксплуатацию 3 школы на 3 300 мест и в ближайшие пять лет построить 37 школ и 10 пристроек ориентировочно на 63 тыс. мест, 50% дефицита планируется покрыть за счет частных школ. Это позволит устранить дефицит ученических мест в школах к 2021 году.
Планируется построить 25 детских садов ориентировочно на 6 000 мест, из которых 6 детских садов через механизм ГЧП.
В настоящее время в работе организаций первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) отмечается перегрузка в 1,8 раза (плановой мощностью 13 городских поликлиник, 3 центра ПМСП составляет 5 529 посещений в смену, фактически – 9 676 посещений в смену), также перегружены городские стационары.
В целях улучшения качества жизни населения планируется строительство многопрофильной больницы в районе "Сарыарка", взамен госпиталя "Центральной железнодорожной больницы", хосписа на 100 коек, Перинатального центра на 250 коек, Реабилитационного центра на 350 коек, приемно-диагностического комплекса при объединении государственных коммунальных предприятий на праве хозяйственного ведения "Городская больница № 2" и "Перинатальный центр № 1" акимата города Нур-Султана, 4-х амбулаторно-поликлинических комплексов и 6 организаций, оказывающих ПМСП.
Предусмотрено строительство общежитий для работников социальной сферы ориентировочно на 2 600 квартир, что поможет решить вопросы привлечения кадров в школы и медицинские учреждения.
В Комплексном плане предусмотрена реализация современного Казахского драматического театра, который станет визитной карточкой столицы, через которую позиционируется культура Казахстана, поскольку театральные постановки способствуют не только духовному обогащению, но и посредством действия на сцене отражают свершившиеся факты прошлого и пытаются найти решения задач настоящего. Реализация данного проекта является требованием времени.

6. Нұр-Сұлтан қаласын абаттандыру.
Ыңғайлы және қолайлы инфрақұрылым құру үшін әкімдік Велосипед көлігін және инфрақұрылымды дамыту жоспарын әзірлеп, бекітті.
2018 жылдың соңына дейін жалпы ұзындығы 56 км велосипед жолын ашу жоспарланған, ол "Есіл" ауданының аумағын қамтиды (Нұр-Сұлтан қаласының Орталық саябағынан "жасыл белдеу" аумағындағы велосипед жолына қосылады). Таяудағы бес жылдың ішінде қосымша 1 371 км веложолдар желісін абаттандырып, елорданың бүкіл аумағын қамту жоспарланып отыр.
Бөгенбай батыр даңғылынан Кенесары көшесіне дейін Бейбітшілік көшесінің бойында, одан әрі Есіл өзенінің жағалауына дейін Ә. Мәмбетов көшесінің және Республика даңғылынан Қазақ драма театрына дейін І. Омаров көшесінің бойында орналасатын жаяу жүргіншілер аймақтары жасалады.
Инженерлік-геологиялық іс-шаралар өткізілген су тасу қауіпі бар өзендердің ұзындығы 2018 жылдың басындағы жағдай бойынша 16,2 км құрайды. Төтенше жағдайлардың алдын алу шеңберінде Есіл өзені мен Сарыбұлақ бұлағының арнасы реконструкцияланады.
Қоқысты қайта өңдеу саласын дамыту мақсатында "Северная гряда" карьерін қопсыта отырып, құрылыс қалдықтарын қоймаға жинау және қайта өңдеу үшін алаң салу жоспарланады, себебі жыл сайын қала аумағында орта есеппен 50 мың тоннадан астам құрылыс қалдықтары түзіледі. Қайта өңделгеннен кейін бұл көлемнің жартысы қиыршық тас болады, оны сатудан түсетін кіріс жылына 50 млн. теңгеге дейінгі соманы құрайды.
7. Мемлекеттік органдар мен өрт сөндіру деполарын дамыту.
Төтенше жағдайлардан қорғау үшін 4 өрт сөндіру депосын салу жоспарлануда, олар Көктал және № 28 (жобалық атау) көшелерінің ауданында, № 69 және С369 (жобалық атау) көшелері қиылысқан ауданда және Үркер шағын ауданында орналасады. Бұл жобаларды іске асыру қалыптасқан жағдайды жақсартуға, сондай-ақ құтқару жұмыстарын жүргізудің заманауи әдістері мен технологияларын, төтенше жағдайларды болжау саласында жүйелі талдау мен мониторингті сәтті әрі тиімді енгізуге мүмкіндік береді, мұның өзі төтенше жағдайлар санының жалпы төмендеуіне және қоғамдық қауіпсіздік деңгейінің ұлғаюына әкеледі. Мемлекеттік органдар объектілерін дамыту шеңберінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Нұр-Сұлтан қаласы бойынша Ішкі істер департаментінің материалдық-техникалық базасын жақсарту мақсатында 2 жобаны іске асыру жоспарлануда.
Кешенді жоспарды іске асыру елорданы индустриялық-инновациялық дамыту, көлік-коммуникациялық, инженерлік-коммуникациялық және әлеуметтік инфрақұрылымын дамыту, сондай-ақ қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін құру үшін жағдай жасауға мүмкіндік береді.
Нұр-Сұлтан қаласының тұрғын алаптарын дамыту
Нұр-Сұлтан қаласының тұрғын алаптарын дамыту осы Кешенді жоспарға қосымшаға сәйкес жүзеге асырылатын болады.
Күтілетін нәтижелер
Кешенді жоспарды іске асыру бойынша өткізілген іс-шаралардың нәтижесінде Нұр-Сұлтан қаласы аумағының жинақы құрылысы қамтамасыз етіледі және аумақтарда құрылыс салуды оңтайландыруға, елорданың инженерлік-көліктік, әлеуметтік инфрақұрылымын тиімді пайдалануға және дамытуға қол жеткізілмек.
Инженерлік-көлік инфрақұрылымын қамтамасыз ете отырып, Нұр-Сұлтан қаласының жинақы құрылысы жөніндегі 2019 – 2023 жылдарға арналған кешенді жоспар
Р/с№
Іс-шараның атауы
Аяқтау нысаны
Орындау үшін жауаптылар
Орындау мерзімі
Болжамды шығыстар
(млн. теңге)
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
1.
Жол-көлік инфрақұрылымын дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі ҚР ИИДМ
ҚР Қаржымині
2019 - 2023 жылдар
барлығы

6. Благоустройство города Нур-Султана.
Для создания удобной и комфортной инфраструктуры акиматом разработан и утвержден План развития велосипедного транспорта и инфраструктуры. До конца 2018 года планируется открыть велосипедную дорожку общей протяженностью 56 км, которая будет охватывать территорию района "Есиль" (с Центрального парка города Нур-Султана и соединяться с существующей велосипедной дорожкой на территории "зеленого пояса"). В ближайшие пять лет дополнительно планируется обустроить 1 371 км линий велодорожек с охватом практически всей территории столицы.
Будут созданы пешеходные зоны, расположенные по улице Бейбітшілік от проспекта Бөгенбай батыра до улицы Кенесары, далее по улице Ә. Мәмбетова до набережной реки Есиль и улице І. Омарова, от проспекта Республики до Казахского драматического театра.
Протяженность паводкоопасных рек, на которых проведены инженерно-геологические мероприятия, на начало 2018 года составляет 16,2 км. В рамках предупреждения чрезвычайных ситуаций будет проведена реконструкция русел реки Есиль и ручья Сарыбулак.
С целью развития мусороперерабатывающей отрасли планируется строительство площадки для складирования и переработки строительных отходов с рекультивацией карьера "Северная гряда", так как ежегодно на территории города образуется в среднем более 50 тыс. тонн строительных отходов. После переработки половина данного объема образует щебень, доход от реализации которого составит до 50 млн. тенге в год.
7. Развитие государственных органов и пожарных депо.
Для защиты от чрезвычайных ситуаций планируется построить 4 пожарных депо, которые будут расположены в районе улиц Көктал и № 28 (проектное наименование), в районе пересечения улиц № 69 и С369 (проектное наименование) и в микрорайоне Үркер. Реализация данных проектов улучшит сложившуюся ситуацию, а также позволит успешно и эффективно внедрять современные методы и технологии ведения спасательных работ, системный анализ и мониторинг в области прогнозирования чрезвычайных ситуаций, что приведҰт к общему снижению количества чрезвычайных ситуаций и повышению уровня общественной безопасности. В рамках развития объектов государственных органов планируется реализация 2-х проектов, с целью улучшения материально-технической базы Государственного учреждения "Департамент внутренних дел города Нур-Султана Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
Реализация Комплексного плана позволит создать условия для индустриально-инновационного развития, транспортно-коммуникационной, инженерно-коммунальной и социальной инфраструктур столицы, а также формирования системы обеспечения безопасности.
Развитие жилых массивов города Нур-Султана
Сноска. Комплексный план дополнен разделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2019 № 1052.
Развитие жилых массивов города Нур-Султана будет осуществляться согласно приложению к настоящему Комплексному плану.
Ожидаемые результаты
В результате проведенных по реализации Комплексного плана мероприятий будет обеспечена компактная застройка территории города Нур-Султана и достигнуто уплотнение застройки территорий, эффективное использование и развитие инженерно-транспортной и социальной инфраструктур столицы.
Комплексный план по компактной застройке города Нур-Султана с обеспечением инженерно-транспортной инфраструктуры на 2019 – 2023 годы
Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2019 № 1052.
№ п/п Наименование мероприятия Форма завершения Ответственные за исполнение Срок исполнения Предполагаемые расходы
(млн. тенге)
Источник финансирования
1
2 3 4 5 6 7
1.
Развитие дорожно-транспортной инфраструктуры
Информация в Правительство Республики Казахстан
Акимат города Нур-Султана
МИИР РК
МФ РК
2019-2023 годы
всего

275 881*
Республикалық бюджет
2019 жыл
64 134*
2020 жыл
45 665*
2021 жыл
50 787*
2022 жыл
52 804*
2023 жыл
62 491*
барлығы
84 378*
Жергілікті бюджет
2019 жыл
18 699*
2020 жыл
20 614*
2021 жыл
15 315*
2022 жыл
16 390*
2023 жыл
13 360*
2.
Жеңілрельсті көлік құрылысы, 1-ші кезек
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі ҚР ИИДМ
ҚР Қаржымині
2019 - 2023 жылдар
барлығы
191 123*
Республикалық бюджет
2019 жыл
7 123
2020 жыл
46 000*
2021 жыл
46 000*
2022 жыл
46 000*
2023 жыл
46 000*
барлығы
42 198*
Жергілікті бюджет
2020 жыл
14 200*
2021 жыл
10 180*
2022 жыл
9 669*
2023 жыл
8 149*
3.
Индустриялық парктердің инженерлік-көліктік инфрақұрылымын дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі
ҚР ИИДМ
ҚР Қаржымині
2019 - 2023 жылдар
барлығы
20 728*
Республикалық бюджет
2019 жыл
741*
2020 жыл
3 000*
2021 жыл
6 987*
2022 жыл
5 000*
2023 жыл
5 000*
барлығы
3 009*
Жергілікті бюджет
2019 жыл
3 009*
4.
Жылумен жабдықтау жүйесін дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі
ҚР ЭМ ҚР ИИДМ ҚР Қаржымині
ҚР ҰЭМ
2019 - 2023 жылдар
барлығы
40 134*
Республикалық бюджет
2019 жыл
23 540
2020 жыл
16 594
барлығы
10 000*
Республикалық бюджеттің кредиттік қаражаты
2019 жыл
7 000*
2020 жыл
3 000*
барлығы
218*
Жергілікті бюджет
2019 жыл
218*
барлығы
17 400*
МЖӘ
2022 жыл
8 700*
2023 жыл
8 700*
5.
Нұр-Сұлтан қаласын газдандыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі ҚР ЭМ
ҚР Қаржымині
2019 - 2023 жылдар
барлығы
13 000*
Республикалық бюджет
2019 жыл
1 000*
2020 жыл
4 500*
2021 жыл
5 000*
2022 жыл
2 500*
барлығы
18 516*
Жергілікті бюджет
2019 жыл
406*
2020 жыл
4 860*
2021 жыл
5 300*
2022 жыл
2 650*
2023 жыл
5 300*
6.
Электрмен жабдықтауды дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі ҚР ЭМ
ҚР Қаржымині
2019 - 2023 жылдар
барлығы
15 986*
Республикалық бюджет
2019 жыл
11 492
2020 жыл
4 494*
барлығы
2 673*
Жергілікті бюджет
2019 жыл
1 706*
2020 жыл
474*
2021 жыл
291*
2022 жыл
157*
2023 жыл
45*
7.
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі
ҚР ИИДМ
ҚР ЭГТРМ ҚР Қаржымині ҚР ҰЭМ
2019 - 2023 жылдар
барлығы
150 789*
Республикалық бюджет
2019 жыл
10 178*
2020 жыл
49 121*
2021 жыл
57 943*
2022 жыл
33 547*
барлығы
10 685*
Республикалық бюджеттің кредиттік қаражаты
2019 жыл
4 471
2020 жыл
3 404*
2021 жыл
2 810*
барлығы
6 172*
Жергілікті бюджет
2019 жыл
3 962*
2020 жыл
630*
2021 жыл
720*
2022 жыл
860*
барлығы
20 000*
МЖӘ
2022 жыл
10 000*
2023 жыл
10 000*
8.
Нөсерлік кәріз жүйесін дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі ҚР ИИДМ ҚР Қаржымині

275 881*
Республиканский бюджет
2019 год
64 134*
2020 год
45 665*
2021 год
50 787*
2022 год
52 804*
2023 год
62 491*
всего
84 378*
Местный бюджет
2019 год
18 699*
2020 год
20 614*
2021 год
15 315*
2022 год
16 390*
2023 год
13 360*
2.
Строительство легкорельсового транспорта, 1-я очередь
Информация в Правительство Республики Казахстан
Акимат города Нур-Султана
МИИР РК
МФ РК
2019-2023 годы
всего
191 123*
Республиканский бюджет
2019 год
7 123
2020 год
46 000*
2021 год
46 000*
2022 год
46 000*
2023 год
46 000*
всего
42 198*
Местный бюджет
2020 год
14 200*
2021 год
10 180*
2022 год
9 669*
2023 год
8 149*
3.
Развитие инженерно-транспортной инфраструктуры индустриальных парков
Информация в Правительство Республики Казахстан
Акимат города Нур-Султана
МИИР РК
МФ РК
2019-2023 годы
всего
20 728*
Республиканский бюджет
2019 год
741*
2020 год
3 000*
2021 год
6 987*
2022 год
5 000*
2023 год
5 000*
всего
3 009*
Местный бюджет
2019 год
3 009*
4.
Развитие системы теплоснабжения
Информация в Правительство Республики Казахстан
Акимат города Нур-Султана
МЭ РК
МИИР РК
МФ РК
МНЭ РК
2019-2023 годы
всего
40 134
Республиканский бюджет
2019 год
23 540
2020 год
16 594
всего
10 000*
Кредитные средства из республиканского бюджета
2019 год
7 000*
2020 год
3 000*
всего
218*
Местный бюджет
2019 год
218*
всего
17 400*
ГЧП
2022 год
8 700*
2023 год
8 700*
5.
Газификация города Нур-Султана
Информация в Правительство Республики Казахстан
Акимат города Нур-Султана
МЭ РК
МФ РК
2019-2023 годы
всего
13 000*
Республиканский бюджет
2019 год
1 000*
2020 год
4 500*
2021 год
5 000*
2022 год
2 500*
всего
18 516*
Местный бюджет
2019 год
406*
2020 год
4 860*
2021 год
5 300*
2022 год
2 650*
2023 год
5 300*
6.
Развитие электроснабжения
Информация в Правительство Республики Казахстан
Акимат города Нур-Султана
МЭ РК
МФ РК
2019-2023 годы
всего
15 986*
Республиканский бюджет
2019 год
11 492
2020 год
4 494*
всего
2 673*
Местный бюджет
2019 год
1 706*
2020 год
474*
2021 год
291*
2022 год
157*
2023 год
45*
7.
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
Информация в Правительство Республики Казахстан
Акимат города Нур-Султана
МИИР РК
МЭГПР РК
МФ РК
МНЭ РК
2019-2023 годы
всего
150 789*
Республиканский бюджет
2019 год
10 178*
2020 год
49 121*
2021 год
57 943*
2022 год
33 547*
всего
10 685*
Кредитные средства из республиканского бюджета
2019 год
4 471
2020 год
3 404*
2021 год
2 810*
всего
6 172*
Местный бюджет
2019 год
3 962*
2020 год
630*
2021 год
720*
2022 год
860*
всего
20 000*
ГЧП
2022 год
10 000*
2023 год
10 000*
8.
Развитие системы ливневой канализации
Информация в Правительство Республики Казахстан
Акимат города Нур-Султана
МИИР РК
МФ РК