Табиғи газды мотор отыны ретінде пайдалануды өрістету жөніндегі 2019 – 2022 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 797 қаулысы.
Табиғи газды мотор отыны ретінде пайдалануды өрістету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Табиғи газды мотор отыны ретінде пайдалануды өрістету жөніндегі 2019 – 2022 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі − Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ Жоспарды орындауға жауапты мүдделі ұйымдар (келісім бойынша):
1) Жоспарды іске асыру бойынша шаралар қабылдасын;
2) жарты жылда бір рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігіне Жоспардың іс-шараларының орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі жылына екі рет, 25 шілдеге және 25 қаңтарға қарай Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне Жоспардың іс-шараларының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 797 қаулысымен
бекітілген

Об утверждении Плана мероприятий по расширению использования природного газа в качестве моторного топлива на 2019 – 2022 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 797.
В целях расширения использования природного газа в качестве моторного топлива Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по расширению использования природного газа в качестве моторного топлива на 2019 – 2022 годы (далее – План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, а также заинтересованным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Плана:
1) принять меры по его реализации;
2) представлять раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным полугодием, информацию о ходе исполнения Плана в Министерство энергетики Республики Казахстан.
3. Министерству энергетики Республики Казахстан представлять два раза в год, к 25 июля и 25 января, сводную информацию о ходе исполнения Плана в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 797

Табиғи газды мотор отыны ретінде пайдалануды өрістету жөніндегі 2019 – 2022 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
Ескерту. Іс-шаралар жоспары жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2021 № 982 қаулысымен.
Р/с №
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындау мерзімі
Болжамды шығыстар
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
1.
Отандық зауыттарда мотор отыны ретінде сығылған ТГ-ны және (немесе) СТГ-ны пайдаланатын автобустарды шығаруды ынталандыру мақсатында автобус тасымалын дамыту жөніндегі кешенді бағдарламаны және табиғи газ отынын құю инфрақұрылымының құрылысын қаржыландыру мәселесі жөнінде ұсыныстар енгізу
ИИДМ-ге ұсыныс
ЭМ, ҰЭМ, Қаржымині, екінші деңгейдегі банктер (келісу бойынша), "QazaqGaz" ҰК" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
2019 жылғы ақпан
талап етілмейді
-
2.
Осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес мотор отыны ретінде сығылған ТГ-ны және (немесе) СТГ-ны пайдаланатын автобустар мен арнайы автомобильдерді жаңарту бойынша нысаналы көрсеткіштерді орындау
мотор отыны ретінде сығылған ТГ-ны және (немесе) СТГ-ны пайдаланатын автобустарды және арнайы автомобильдерді қабылдау-беру актілері
ИИДМ (жинақтау), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын, 2019 – 2022 жылдар
талап етілмейді
-
3.
Осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының газдандырылған өңірлерінде автокөлік құралдары үшін мотор отыны ретінде сығылған ТГ және (немесе) СТГ қажеттілігінің нысаналы көрсеткіштерін орындау
Қазақстан Республикасының өңірлері бөлінісінде сығылған ТГ және (немесе) СТГ-мен қамтамасыз ету көлемі
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "QazaqGaz" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
жыл сайын, 2019 – 2022 жылдар
талап етілмейді
-
4.
Осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының газдандырылған өңірлерінде АГТКС және (немесе) КриоАЖҚС-ті салу бойынша нысаналы көрсеткіштерді орындау
АГТКС-ті және (немесе) КриоАЖҚС-ті пайдалануға беру актілері
"QazaqGaz" ҰК" АҚ (келісу бойынша) "ҚазТрансГаз Өнімдері" ЖШС (келісу бойынша)
жыл сайын, 2019 – 2022 жылдар
46 млрд теңге
жеке инвестициялар, қарыз қаражаты
5.
Мотор отыны ретінде сығылған ТГ-ны және (немесе) СТГ-ны пайдаланатын автобус маршруттарын бөлуді ескере отырып, сондай-ақ "Батыс Еуропа – Батыс Қытай", "Ташкент-Қорғас" халықаралық көлік дәліздерінде АГТКС-ті және (немесе) КриоАЖҚС-ті салу үшін жер учаскелерін бөлу
жергілікті атқарушы органдардың қаулылары
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын, 2019 – 2022 жылдар
талап етілмейді
-
6.
Республика ішінде  жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру шарттарында мотор отыны ретінде сығылған ТГ-ны және (немесе) СТГ-ны пайдаланатын автобустарды жаңарту бойынша талаптарды белгілеу
республика ішінде жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру шарттары
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын, 2019 – 2022 жылдар
талап етілмейді
-
7.
Мотор отыны ретінде сығылған ТГ-ны және (немесе) СТГ-ны пайдаланатын автокөлік құралдарын пайдалану кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі халықаралық стандарттарға сәйкес қолданыстағы нормативтік техникалық құжаттаманы сәйкестендіру және (немесе) әзірлеу, АГТКС, КриоАЖҚС, көпотынды жанармай құю станцияларын, СТГ шығаратын зауыттарды жобалау, салу және пайдалану
ҚР ҚН, МемСТ, ҚР СТ
ИИДМ, "QazaqGaz" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
жыл сайын, 2019 – 2022 жылдар
талап етілмейді
-
8.
Мотор отыны ретінде сығылған ТГ-ны және (немесе) СТГ-ны пайдаланатын автокөлік құралдарын сатып алу және (немесе) қайта жабдықтау үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету мақсатында ұйымдарды және халықты ынталандыру үшін жеңілдікті кредит беру мәселесін және басқа да қаржылық, әкімшілік тетіктерді пысықтау
ИИДМ-ге ұсыныс
ЭМ, ҰЭМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
2019 жылғы наурыз
талап етілмейді
-
9.
Отандық дайындаушы зауыттарға автокөлік құралдарын шығаруға мемлекеттік тапсырысты орналастыру жолымен және авторландырылған дилерлік орталықтардың Қазақстан Республикасына дайындаушы зауыттар шығарған қосотынды (бензин/сығылған ТГ, ДО/сығылған ТГ) автокөлік құралдарын әкелуін ынталандыру үшін қолайлы жағдай жасау арқылы сығылған ТГ-ны және (немесе) СТГ-ны мотор отыны ретінде пайдаланатын жеңіл және жүк автомобильдерінің, автобустардың санын ұлғайту
ИИДМ-ге ұсыныс
ЭМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
2019 жылғы наурыз
талап етілмейді
-
10.
Сығылған ТГ-ны және (немесе) СТГ-ны локомотивтік техникаларда пайдалану бойынша пилоттық жобаны іске қосу мәселесін пысықтау
ИИДМ-ге ұсыныс
"QazaqGaz" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
2020 жыл
талап етілмейді
-
11.
Ведомстволық/қызметтік автокөлік құралдарына, мемлекеттік органдардың арнайы көліктеріне сығылған ТГ-ны және (немесе) СТГ-ны ендіру жөніндегі мәселені пысықтау
ИИДМ-ге ұсыныс
ЭМ, ІІМ, Қорғанысмині, АШМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
2019 жылғы мамыр
талап етілмейді
-
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ИИДМ – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі;
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі;
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ – "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
"QazaqGaz" ҰК" АҚ – "QazaqGaz" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
"Қазақстан Темір Жолы" ҰК" АҚ – "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
АГТКС – автогаз толтыру компрессорлық станциясы;
КриоАЖҚС – сұйытылған табиғи газ криогенді жанармай құю станциясы;
ТГ – табиғи газ;
СТГ – сұйытылған табиғи газ;
ДО – дизель отыны;
ҚР ҚН – Қазақстан Республикасының құрылыс нормалары;
МемСТ – мемлекеттік стандарт;
ҚР СТ – Қазақстан Республикасының стандарты.
Табиғи газды мотор отыны
ретінде пайдалануды өрістету
жөніндегі 2019 – 2022 жылдарға
арналған іс-шаралар жоспарына
1-қосымша
Мотор отыны ретінде сығылған және (немесе) сұйытылған табиғи газды пайдаланатын автобустар мен арнайы автомобильдерді жаңарту бойынша нысаналы көрсеткіштер
бірлік
Р/с №
Әкімшілік-аумақтық бірлік
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
2022 жыл
1
Нұр-Сұлтан қаласы
0

План мероприятий по расширению использования природного газа в качестве моторного топлива на 2019 – 2022 годы
Сноска. План мероприятий - в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2021 № 982.
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные за исполнение
Срок исполнения
Предполагаемые расходы
Источник финансирования
1
2
3
4
5
6
7
1.
Внесение предложений по вопросу финансирования комплексной программы по развитию автобусных перевозок в целях стимулирования выпуска автобусов, использующих КПГ и (или) СПГ в качестве моторного топлива, на отечественных заводах и строительства заправочной инфраструктуры на природном газе
предложение в МИИР
МЭ, МНЭ, МФ, банки второго уровня (по согласованию), АО "НК "QazaqGaz" (по согласованию), акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
февраль 2019 года
не требуются
-
2.
Выполнение целевых показателей по обновлению автобусов и специальных автомобилей на использование КПГ и (или) СПГ в качестве моторного топлива согласно приложению 1 к настоящему Плану
акты приема-передачи автобусов и специальных автомобилей, использующих КПГ и (или) СПГ в качестве моторного топлива
МИИР (созыв), акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
ежегодно, 2019 – 2022 годы
не требуются
-
3.
Выполнение целевых показателей потребности в КПГ и (или) СПГ в качестве моторного топлива для автотранспортных средств в газифицированных регионах Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему Плану
объем обеспечения КПГ и (или) СПГ в разрезе регионов Республики Казахстан
АО "НК КазМунайГаз" (по согласованию), АО "НК "QazaqGaz" (по согласованию)
ежегодно, 2019 – 2022 годы
не требуются
-
4.
Выполнение целевых показателей по строительству АГНКС и (или) КриоАЗС в газифицированных регионах Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему Плану
акты ввода в эксплуатацию АГНКС и (или) КриоАЗС
АО "НК "QazaqGaz" (по согласованию), ТОО "КазТрансГаз Өнімдері" (по согласованию)
ежегодно, 2019 – 2022 годы
46 млрд тенге
частные инвестиции, заемные средства
5.
Выделение земельных участков для строительства АГНКС и (или) КриоАЗС с учетом распределения автобусных маршрутов, использующих КПГ и (или) СПГ в качестве моторного топлива, а также на международных транспортных коридорах "Западная Европа – Западный Китай", "Ташкент-Хоргос"
постановления местных исполнительных органов
акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
ежегодно, 2019 – 2022 годы
не требуются
-
6.
Установление условий по обновлению автобусов на использование КПГ и (или) СПГ в качестве моторного топлива в договорах организации регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа
договоры организации регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа
акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
ежегодно, 2019 – 2022 годы
не требуются
-
7.
Унификация действующей и (или) разработка нормативной технической документации в соответствии с международными стандартами по вопросам обеспечения безопасности при эксплуатации автотранспортных средств, использующих КПГ и (или) СПГ в качестве моторного топлива, проектирование, строительство и эксплуатация АГНКС, КриоАЗС, многотопливных заправочных станций, заводов по производству СПГ
СН РК, ГОСТ, СТ РК
МИИР, АО "НК "QazaqGaz" (по согласованию)
ежегодно, 2019-2022 годы
не требуются
-
8.
В целях обеспечения благоприятных условий для приобретения и (или) переоборудования автотранспортных средств на использование КПГ и (или) СПГ в качестве моторного топлива проработка вопроса предоставления льготных кредитов и других финансовых, административных механизмов стимулирования для организаций и населения
предложение в МИИР
МЭ, МНЭ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
март 2019 года
не требуются
-
9.
Увеличение количества легковых и грузовых автомобилей, автобусов, использующих КПГ и (или) СПГ в качестве моторного топлива, путем размещения государственных заказов на производство автотранспортных средств отечественным заводам-изготовителям и создания благоприятных условий для стимулирования ввоза в Республику Казахстан двухтопливных автотранспортных средств (бензин/КПГ, ДТ/КПГ) заводского изготовления авторизованными дилерскими центрами
предложение в МИИР
МЭ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
март 2019 года
не требуются
-
10.
Проработка вопроса по запуску пилотного проекта по использованию КПГ и (или) СПГ на локомотивной технике
предложение в МИИР
АО "НК "QazaqGaz" (по согласованию), АО НК "Қазақстан темір жолы" (по согласованию)
2020 год
не требуются
-
11.
Проработка вопроса по внедрению КПГ и (или) СПГ на ведомственных/служебных автотранспортных средствах, специальном транспорте в государственных органах
предложение в МИИР
МЭ, МВД, МО, МСХ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
май 2019 года
не требуются
-
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан;
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан;
МО – Министерство обороны Республики Казахстан;
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
АО "НК "КазМунайГаз" – акционерное общество "Национальная компания "КазМунайГаз";
АО "НК "QazaqGaz" – акционерное общество "Национальная компания "QazaqGaz";
АО "НК "Қазақстан темір жолы" – акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы";
АГНКС – автогазонаполнительная компрессорная станция;
КриоАЗС – криогенная автозаправочная станция сжиженного природного газа;
КПГ – компримированный природный газ;
СПГ – сжиженный природный газ;
ДТ – дизельное топливо;
СН РК – строительные нормы Республики Казахстан;
ГОСТ – государственные стандарты;
СТ РК – стандарт Республики Казахстан.
_____________________
Приложение 1
к Плану мероприятий по
расширению
использования природного газа
в качестве моторного топлива
на 2019 - 2022 годы
Целевые показатели по обновлению автобусов и специальных автомобилей на использование компримированного и (или) сжиженного природного газа в качестве моторного топлива
единиц
№ п/п
Административно-территориальная единица
2019 год
2020 год
2021 год
2022 год
1
город Нур-Султан
0