"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 919 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Ойын бизнесі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 15-құжат; 2009 ж., № 9-10, 48-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5,23-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 22, 132-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 9-құжаттар; № 10, 52-құжат; №11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 44-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2017 ж. № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат):
1-бапта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) құмар ойын - ойын бизнесін ұйымдастырушы белгілеген қағидалар бойынша қатысушылар өзара не ойын бизнесін ұйымдастырушымен жасасқан ұтыс туралы тәуекелге негізделген келісім;";
мынадай мазмұндағы 17-3) тармақшамен толықтырылсын:
"17-3) мөлшерлемені есепке алу орталығы - ойын бизнесін ұйымдастырушының аппараттық-бағдарламалық кешеніне байланыс желісі арқылы қосылған және бәс тігуге мөлшерлемелерді тіркеуді, есепке алуды, бәс тігуге қатысушы, бәс тігу қорытындысының нұсқаларына коэффициенттер, оқиға қорытындысы, ұтыс және олар бойынша төлем туралы ақпаратты алуды, сақтауды және есепке алуды қамтамасыз ететін бағдарламалық қамтылым мен техникалық құралдар жиынтығы;";
2) 6-баптың 2-тармағының 6) тармақшасындағы "төлеуіне тыйым салынады." деген сөздер "төлеуіне;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатуға ынталандыруға бағытталған сыйлықтарды ойнату түріндегі құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге тыйым салынады;";
3) 8-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7-5) тармақшамен толықтырылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 919
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений н дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "Об игорном бизнесе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 15; 2009 г., № 9-10, ст.48; № 18, ст.84; № 19, ст.88; 2010 г., № 5, ст.23; № 17-18, ст.111; № 22, ст.132; 2011 г., № 1, ст.2; № 11, ст.102; № 19, ст.145; 2012 г., № 15, ст.97; 2014 г., № 1, ст.4, 9; № 10, ст.52; № 11, ст.61; № 19-1, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.44; № 20-IV, ст.113; 2017 г., № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст. 32):
1) в статье 1:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) азартная игра - основанное на риске соглашение о выигрыше, заключенное участниками между собой либо с организатором игорного бизнеса по правилам, установленным организатором игорного бизнеса;";
дополнить подпунктом 17-3) следующего содержания:
"17-3) центр учета ставок - совокупность программного обеспечения и технических средств, подключенных посредством сетей связи к аппаратно - программному комплексу организатора игорного бизнеса и обеспечивающих регистрацию, учет ставок на пари, получение, хранение и учет информации об участнике пари, коэффициентах на варианты исхода пари, исходе события, выигрыше и выплате по нему;";
2) пункт 2 статьи 6:
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) организация и проведение азартных игр и (или) пари под видом розыгрыша призов, направленных на стимулирование продаж товаров (работ, услуг);";
3) пункт 1 статьи 8 дополнить подпунктом 7-5) следующего содержания:

"7-5) жергілікті атқарушы органдар үшін уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен казиноны, ойын автоматтары залдарын орналастыруға жататын аумақтардың шектерін келіседі;";
4) 11-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Казино және ойын автоматтары залдары уәкілетті органмен келісім бойынша жергілікті атқарушы органдар айқындайтын аумақтар шегінде Алматы облысында: Қапшағай су қоймасының жағалауында, Талғар ауданының Алатау ауылдық округінде, Панфилов ауданының Пиджим ауылдық округінде Ақмола облысының Бурабай ауданында және туристификация картасының үздік 10-дығына кіретін, Маңғыстау облысындағы Каспий теңізі жағалауындағы курорттық жағажайлық аймақта орналастырылуға жатады.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, адам өмірі мен денсаулығын, тарихи-мәдени мұра объектілерін жою мен бүлдіру қаупінен қорғауды, елдің ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуді қажет ететін жағдайларды қоспағанда, жергілікті атқарушы органдардың аумақтар шектерін өзгертуіне тыйым салынады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ойын мекемелері, тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің кассалары тұрғын емес үй-жайларда орналастырылуға тиіс. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын ғимараттардың) тұрғын емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындар мен олардың кешендерінің ғимараттарында және басқа да өндірістік, коммуналдық объектілерде және қойма объектілерінде, ғибадат үйлерінде (құрылыстарында), мемлекеттік органдар мен мекемелердің, білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет ұйымдарының, әуежайлардың, вокзалдардың ғимараттарында, қалалық және қала маңы қатынастарындағы қоғамдық көліктің барлық түрлерінің станциялары мен аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады.
Букмекер кеңсесі мен тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушыға қатысушылардың нәтижесіне өздері мөлшерлеме жасаған оқиғаның дамуы мен қорытындысын қадағалауына, сондай-ақ тотализатор мен букмекер кеңсесінің электрондық кассасына немесе қабылданған мөлшерлемелер, төленген және төленбеген ұтыстар туралы ақпаратқа қол жеткізу үшін байланыс қызметтерін қоса алғанда, техникалық құралдарды бәс тігуге қатысушыларға ұсынуға мүмкіндік беретін жабдықты кассадан тыс орналастыруға тыйым салынады.";
5) 12-бапта:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Букмекер кеңсесінің немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін аппараттық-бағдарламалық кешен және жабдықтар арқылы жасалған мөлшерлемелердің жалпы сомасын қабылдауды, оның бірыңғай есебін жүргізуді, бәс тігуге қатысушылардың мөлшерлемелерін өңдеу мен ұтысты төлеуді жүзеге асыруға және қамтамасыз етуге міндетті. Букмекер кеңсесінің немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы мөлшерлемелерді есепке алу орталығына аппараттық-бағдарламалық кешен деректерін айына бір реттен сиретпей беруді қамтамасыз етуге міндетті.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7-5) согласовывает для местных исполнительных органов пределы
территорий, подлежащих для размещения казино, залов игровых автоматов в порядке, определяемом уполномоченным органом;";
4) в статье 11:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Казино и залы игровых автоматов подлежат размещению в Алматинской области: на побережье Капшагайского водохранилища, в Алатауском сельском округе Талгарского района, Пиджимском сельском округе Панфиловского района, в Бурабайском районе Акмолинской области и Мангистауской области на побережье Каспийского моря в пляжной курортной зоне, входящей в ТОП-10 карты туристификации в пределах территорий, определяемых местными исполнительными органами по согласованию с уполномоченным органом.
Изменение пределов территорий местными исполнительными органами, за исключением случаев необходимости защиты особо охраняемых природных территорий, жизни и здоровья людей, угрозы уничтожения и порчи объектов историко-культурного наследия, обеспечения национальной безопасности страны, запрещается.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Игорные заведения, кассы тотализатора или букмекерской конторы должны располагаться в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексах и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения.
Организатору игорного бизнеса, осуществляющему деятельность букмекерской конторы и тотализатора, запрещается размещать вне касс оборудование, позволяющее участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, а также предоставлять участникам пари технические средства, включая услуги связи, для доступа к электронной кассе тотализатора или букмекерской конторы или информации о принятых ставках, выплаченных и невыплаченных выигрышах.";
5) в статье 12:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы или тотализатора, обязан посредством аппаратно - программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша. Организатор шорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы или тотализатора, обязан обеспечить передачу данных аппаратно-программного комплекса в центр учета ставок не реже одного раза в месяц.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы ат спорты жарыстары (ат жарыстары, бәйгесі және (немесе) ит жарыстары шеңберінде болып жатқан алдағы нақты оқиғаларға арналған мөлшерлемелерді қабылдайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Букмекер кеңсесінің немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы мөлшерлемелерді тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің тиісті кассалары және (немесе) тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің электрондық кассалары арқылы қабылдайды. Букмекер кеңсесінің немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы мөлшерлемелерді есепке алу орталығында бәс тігуге барлық қабылданған мөлшерлемелерді тіркеуді қамтамасыз етуге міндетті. Мөлшерлемелерді есепке алу орталығында тіркеуден өткізілмеген мөлшерлеме жарамсыз болып табылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Букмекер кеңсесінің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы аппараттық-бағдарламалық кешенмен есептелген коэффициенттер негізінде және ұлттық спорт федерациялары өткізетін немесе халықаралық ұлттық спорт ұйымдарының, федерацияларының, комитеттерінің қолдауымен өткізілетін спорттық жарыстар шеңберінде болып жатқан алдағы нақты оқиғаларға ғана арналған мөлшерлемелерді қабылдайды.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Букмекер кеңселері мен тотализаторлар аппараттық-бағдарламалық кешенмен жабдықталуға тиіс. Букмекер кеңсесінің немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы мөлшерлемелерді қабылдағанға дейін жеке басты анықтауға мүмкіндік беретін деректерді енгізе отырып, аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы бәс тігуге қатысушыны тіркеуді жүргізуге міндетті.";
6) 12-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-1-бап. Букмекер кеңсесінің немесе тотализатордың аппараттық-
бағдарламалық кешені
1. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің сервері "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген компьютерлік жүйе болып табылатын бақылау-касса машиналарының фискальді режимімен қамтамасыз етілуге тиіс. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің сервері Қазақстан Республикасының аумағында болуға тиіс.
2. Букмекер кеңсесінің немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы бәс тігу қорытындыларының нұсқаларына арналған ұтыс коэффициенттері есебін, қабылданған мөлшерлемелерді есепке алуды, бәс тігу нәтижелері бойынша ұтыстар есебін, ұтыстарды есепке алуды және олар бойынша төлемдерді жүзеге асыруға тиіс.

"11. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность тотализатора, принимает ставки на предстоящие реальные события, происходящие в рамках конно-спортивных соревнований (конные скачки, бега) и (или) собачьих бегов.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы или тотализатора, принимает ставки через соответствующие кассы тотализатора или букмекерской конторы и (или) электронные кассы тотализатора или букмекерской конторы. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы или тотализатора, обязан обеспечить регистрацию всех принятых им ставок на пари в центре учета ставок. Ставка, не прошедшая регистрацию в центре учета ставок, является недействительной.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы, принимает ставки на основании коэффициентов, рассчитанных аппаратно-программным комплексом, и только на предстоящие реальные события, происходящие в рамках спортивных соревнований, проводимых национальными спортивными федерациями или под эгидой международных спортивных организаций, федераций, комитетов.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Букмекерские конторы и тотализаторы должны быть оборудованы аппаратно-программным комплексом. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы или тотализатора, до принятия ставки, обязан произвести регистрацию участника пари посредством аппаратно-программного комплекса с внесением данных, позволяющих установить личность.";
6) статью 12-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 12-1. Аппаратно-программный комплекс букмекерской конторы или тотализатора
1. Сервер аппаратно-программного комплекса должен быть обеспечен фискальным режимом контрольно-кассовой машины, являющейся компьютерной системой, включенной в государственный реестр контрольно-кассовых машин в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). Сервер аппаратно-программного комплекса должен находиться на территории Республики Казахстан.
2. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы или тотализатора, должен посредством аппаратно - программного комплекса осуществлять расчет коэффициентов выигрышей на варианты исхода пари, учет принятых ставок, расчет выигрышей по результатам пари, учет выигрышей и выплат по ним.

3. Аппараттық-бағдарламалық кешен букмекер кеңсесінің немесе тотализатордың кассаларымен өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге және Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының сақталуын бақылауды уәкілетті органның жүзеге асыруына мүмкіндік беретін ақпаратты жинауды және ұсынуды жүзеге асыруға тиіс.";
7) мынадай мазмұндағы 12-2-тармақпен толықтырылсын:
"12-2-бап. Мөлшерлемелерді есепке алу орталығы
1. Мөлшерлемелерді есепке алу орталығы бәс тігуге арналған мөлшерлемелерді тіркеу мен есепке алуды, бәс тігуге қатысушы туралы, бәс тігу қорытындысының нұсқаларына коэффициенттер туралы, оқиғалар қорытындылары туралы, ұтыс және ол бойынша төлем туралы ақпаратты алуды, сақтауды және есепке алуды қамтамасыз етеді.
2. Мөлшерлемелерді есепке алу орталығының сервері тұрақты негізде уәкілетті органда орналастырылуға тиіс.
3. Мөлшерлемелерді есепке алу орталығы ақпаратты жоғалудан, ұрлаудан, бұрмалаудан, қолдан жасаудан, санкциясыз қолжетімділіктен және оны тарату, бұғаттау, жою, түрлендіру, көшіру жөніндегі және басқа да заңсыз әрекеттерден қорғауды қамтамасыз етуге тиіс.
4. Салық органдарына ақпаратты ұсыну жағдайларын қоспағанда, өз міндеттерін атқару кезеңінде де, оны орындау аяқталғаннан кейін де ақпаратқа рұқсаты бар тұлғалармен мөлшерлемені есепке алу орталығындағы ақпарат жария етуге жатпайды.";
8) мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
"15-1-бап. Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудан өзін-өзі
шектеу
1. Жеке тұлға кез келген ойын бизнесін ұйымдастырушыға еркін нысандағы жазбаша өтінішін жеке өзі беру арқылы алты айдан бір жылға дейінгі мерзімде құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудан өзін-өзі дербес шектей алады.
2. Өтініште оның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), оның жеке басын куәландыратын құжат деректері, құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудан ерікті түрде шектеу күні, жеке қолтаңбасы болуға тиіс. Берілген өтініш қайтаруға немесе қайтарып алуға жатпайды. Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың біріне берілген өтініш Қазақстан Республикасының аумағындағы барлық ойын бизнесін ұйымдастырушыларға берілген өтініш ретінде қаралады.
Ойын бизнесін ұйымдастырушы қабылдаған және тіркеген өтініштің көшірмесі ол қабылданған күннен кейінгі келесі күні бес жұмыс күнінен кешіктірілмей уәкілетті органға жіберіледі.
3. Уәкілетті орган мұндай өтініштің көшірмесі келіп түскеннен кейінгі келесі күні үш жұмыс күнінен кешіктірмей құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген жеке тұлғалардың тізіміне жеке тұлға туралы мәліметтерді енгізеді, оған қолжетімділік тек қана ойын бизнесін ұйымдастырушыларға уәкілетті органның интернет-ресурсы арқылы қамтамасыз етіледі.
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген жеке тұлғалар туралы ақпарат құпия болып табылады.
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген жеке тұлғалар туралы ақпаратқа рұқсат алатын тұлғалар оның құпиялылығын субъектінің немесе оның заңды өкілінің келісімінсіз оны таратуға жол бермеу талаптарын сақтау не өзге де заңды негіздің болуы арқылы қамтамасыз етеді.
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген жеке тұлғалар туралы мәліметтер өздеріне белгілі болған тұлғалар кәсіби, қызметтік қажеттілікке, сондай-ақ еңбек қатынастарына байланысты оның құпиялылығын қамтамасыз етуге міндетті.

3. Аппаратно-программный комплекс должен обеспечивать взаимодействие с кассами букмекерских контор или тотализатора и осуществлять сбор и представление информации, позволяющей уполномоченному органу осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма.";
7) дополнить статьей 12-2 следующего содержания:
"Статья 12-2. Центр учета ставок
1. Центр учета ставок обеспечивает регистрацию и учет ставок на пари, получение, хранение и учет информации об участнике пари, коэффициентах на варианты исхода пари, исходе события, выигрыше и выплате по нему.
2. Сервер центра учета ставок должен быть размещен в уполномоченном органе на постоянной основе.
3. Центр учета ставок должен обеспечивать защиту информации от утраты, хищения, искажения, подделки, несанкционированного доступа и действий по ее распространению, блокированию, уничтожению, модификации, копированию и иных незаконных действий.
4. Информация, содержащаяся в центре учета ставок, не подлежит разглашению лицами, имеющими доступ к информации, как в период исполнения ими своих обязанностей, так и после завершения их исполнения, за исключением случаев представления информации в налоговые органы.";
8) дополнить статьей 15-1 следующего содержания:
"Статья 15-1. Самоограничение участия в азартных играх и (или) пари
1. Физическое лицо может самостоятельно ограничить себя в участии в азартных играх и (или) пари сроком от шести месяцев до одного года путем личной подачи письменного заявления в произвольной форме любому организатору игорного бизнеса.
2. Заявление должно содержать его фамилию, имя, отчество (при наличии), данные документа, удостоверяющего его личность, срок добровольного ограничения от участия в азартных играх и (или) пари, личную подпись. Поданное заявление не подлежит возврату или отзыву. Подача заявления одному из организаторов игорного бизнеса рассматривается как подача заявления всем организаторам игорного бизнеса на территории Республики Казахстан.
Копия принятого и зарегистрированного организатором игорного бизнеса заявления не позднее пяти рабочих дней, следующих за днем его принятия, направляется уполномоченному органу.
3. Уполномоченный орган не позднее трех рабочих дней, следующих за днем поступления копии такого заявления, вносит сведения о физическом лице в список физических лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, доступ к которому обеспечивается посредством интернет-ресурса уполномоченного органа только организаторам игорного бизнеса.
Информация о физических лицах, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, является конфиденциальной.
Лица, получающие доступ к информации о физических лицах, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, обеспечивают ее конфиденциальность путем соблюдения требований не допускать ее распространения без согласия субъекта или его законного представителя либо наличия иного законного основания.
Лица, которым стали известны сведения о физических лицах, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари в связи с профессиональной, служебной необходимостью, а также трудовыми отношениями, обязаны обеспечивать их конфиденциальность.

4. Ойын мекемелеріне барудан шектеу мерзімі өткенге дейін жеке тұлға шектеуді жаңа мерзімге ұзарту туралы өтініш бере алады.
5. Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудан ерікті түрде шектелу мерзімі аяқталған күннен кейін уәкілетті орган құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушыны құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген жеке тұлғалардың тізімінен алып тастауды қамтамасыз етеді.
6. Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген жеке тұлғалардың тізіміндегі тұлғалармен құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге тыйым салынады.".
2. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-11, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-1, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-1, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-1, 50-құжат; № 7-11, 53-құжат; № 8-1, 62-құжат; № 8-ІІ, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 47-құжат):
қосымшаның реттік нөмірлері 67, 68, 69, 70-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
67.
Ойын автоматтары залының қызметімен айналысуға лицензия
Иеліктен шығарылмайтын; лицензияның қолданылу мерзімі 10 жыл; 2-сынып
68.
Казино қызметімен айналысуға лицензия
Иеліктен шығарылмайтын; лицензияның қолданылу мерзімі 10 жыл; 2-сынып
69.
Тотализатор қызметімен айналысуға лицензия
Иеліктен шығарылмайтын; лицензияның қолданылу мерзімі 10 жыл; 2-сынып
70.
Букмекер кеңсесі қызметімен айналысуға лицензия
Иеліктен шығарылмайтын; лицензияның қолданылу мерзімі 10 жыл; 2-сынып
2-бап.
1. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 5) тармақшасының үшінші және жетінші абзацтарын, 7) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Ойын бизнесі саласында қызметін жүзеге асыратын лицензиаттар осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде өз қызметін осы Заңның 1-бабының 1-тармағы 5) тармақшасының үшінші және жетінші абзацтарының, 7) тармақшасының талаптарына сәйкес келтіруге міндетті.
Қазақстан Республикасының
Президенті

4. До истечения срока ограничения от посещения игорных заведений физическим лицом может подаваться заявление о продлении ограничения на новый срок.
5. После дня окончания срока добровольного ограничения от участия в азартных играх и (или) пари уполномоченный орган обеспечивает исключение участника азартных игр и (или) пари из списка физических лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари.
6. Запрещаются организация и проведение азартных игр и (или) пари с лицами, находящимися в списке физических лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари.".
2. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст.51; № 19-1, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 8, ст.45; № 9, ст.46; № 11, ст.57; № 16, ст.79; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; № 21-1, ст.128; № 21-III, ст.135; № 22-II, ст.144, 145; № 22-V, ст.156, 158; № 22-VI, ст.159; № 23-1, ст. 169; 2016 г., № 1, ст.2, 4; № 6, ст.45; № 7-1, ст.50; № 7-II, ст.53; № 8-1, ст.62; № 8-II, ст.68; № 12, ст.87; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; № 9, ст.21, 22; № 11, ст.29; № 12, ст.34; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; №11, ст. 47):
строки, порядковые номера 67, 68, 69, 70, приложения изложить в следующей редакции:
"
67.
Лицензия на занятие деятельностью зала игровых автоматов
Неотчуждаемая; срок действия лицензии 10 лет; класс 2
68.
Лицензия на занятие деятельностью казино
Неотчуждаемая; срок действия лицензии 10 лет; класс 2
69.
Лицензия на занятие деятельностью тотализатора
Неотчуждаемая; срок действия лицензии 10 лет; класс 2
70.
Лицензия на занятие деятельностью букмекерской конторы
Неотчуждаемая; срок действия лицензии 10 лет; класс 2
".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего и седьмого подпункта 5), подпункта 7) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования.
2. Лицензиаты, осуществляющие деятельность в сфере игорного бизнеса, обязаны в течение шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона привести свою деятельность в соответствие с требованиями абзацев третьего и седьмого подпункта 5), подпункта 7) пункта 1 статьи 1 настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан