"Жаһандық және өңірлік ауқымдардағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 486 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 357 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жаһандық және өңірлік ауқымдардағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 486 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген жаһандық ауқымдағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимыл жоспарында:
реттік нөмірлері 3 және 4-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
Халықты қалыптасқан жағдай туралы құлақтандыруды және хабардар етуді ұйымдастыру*
ЖАО, ІІМ, АҚДМ, ЦДҚАӨМ
С + 1
ақпаратты халыққа жеткізу
4.
Мемлекеттік азаматтық қорғау жүйесінің аумақтық және салалық кіші жүйелерін төтенше жағдай режиміне ауыстыру*
ІІМ, ДСМ, ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, АҚДМ, ЦДҚАӨМ, ЖАО
С + 1
орталық атқарушы органдардың бұйрықтары/ ЖАО шешімдері
";
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6.
Жедел штабты өрістетуді және қауырт желі телефонының жұмысын ұйымдастыру*
ІІМ, ДСМ, ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, АҚДМ, ЦДҚАӨМ, Қорғанысмині, ЖАО
С + 1
Жедел штабтың және қауырт желі телефонының жұмысы
";
реттік нөмірлері 10 және 11-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
10.
Төтенше жағдай аймағында авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстар жүргізу*
ІІМ, ЖАО, ДСМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, Қорғанысмині
С + 2
авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстар
11.
Бұқаралық ақпарат құралдарының қалыптасқан ахуалды уақтылы және шынайы жария ету жөніндегі іс-қимылын үйлестіруді қамтамасыз ету*
АҚДМ, ЖАО
С + 2
бұқаралық ақпарат құралдарын үйлестіру
";
реттік нөмірі 17, 18 және 19-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
17.
Зардап шеккен халықты теміржол, әуе, өзен және автомобиль көлігімен тасымалдауды қамтамасыз ету*
ИИДМ, ЖАО, ІІМ
С + 3
зардап шеккен халықты қауіпсіз аймаққа жеткізу
18.
Химиялық, радиациялық және өртке қауіпті объектілердегі, сондай-ақ су айдындары мен бөгендердегі авариялардан болатын зиянға жол бермеу және азайту бойынша іс-шаралар өткізу**
ЖАО, ЭМ, ИИДМ, ІІМ, АШМ, Қорғанысмині
С + 4-6
қауіпті объектілердегі алдын алу шаралары
19.
Авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстар жүргізу үшін авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарын, сондай-ақ басқа да тартылатын күштерді төтенше жағдай аймағына көшіру**
ІІМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
С + 4-48
төтенше жағдай аймағына көшіру
";
реттік нөмірі 25-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
25.
Мемлекеттік материалдық резервтің және ІІМ жедел резервінің материалдық құндылықтарын броньнан шығару *
ІІМ, ЦДҚАӨМ, ЖАО
қажеттілік болғанда
ІІМ бұйрығы
";
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат жəне қоғамдық даму министрлігі;
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
ВАМК – Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі ведомствоаралық мемлекеттік комиссия;
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
ЖАО – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) (аумағында төтенше жағдай орын алған) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
ИИДМ – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі;
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
ЦДҚАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі;
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі;
С+ – төтенше жағдайдың пайда болуы туралы сигнал келіп түскен сәттен басталған уақыт;

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 486 "Об утверждении планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального и регионального масштабов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 357.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 486 "Об утверждении планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального и регионального масштабов" следующие изменения:
в плане действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального масштаба, утвержденном указанным постановлением:
строки, порядковые номера 3 и 4, изложить в следующей редакции:
"
3.
Организация оповещения и информирования населения о складывающейся обстановке*
МИО, МВД, МИОР, МЦРОАП
Ч + 1
доведение информации до населения
4.
Перевод территориальных и отраслевых подсистем Государственной системы гражданской защиты в режим чрезвычайной ситуации*
МВД, МЗ, МНЭ, МИИР, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРОАП, МИО
Ч + 1
приказы центральных исполнительных органов / решения МИО
";
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"
6.
Организация развертывания Оперативного штаба и работы телефона горячей линии *
МВД, МЗ, МНЭ, МИИР, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРОАП, МО, МИО
Ч + 1
работа Оперативного штаба и телефона горячей линии
";
строки, порядковые номера 10 и 11, изложить в следующей редакции:
"
10.
Проведение аварийно-спасательных и неотложных работ в зоне чрезвычайной ситуации*
МВД, МИО, МЗ, МИИР, МЭ, МСХ, МО
Ч + 2
аварийно-спасательные и неотложные работы
11.
Обеспечение координации действий средств массовой информации по своевременному и достоверному освещению складывающейся обстановки*
МИОР, МИО
Ч + 2
координация средств массовой информации
";
строки, порядковые номера 17, 18 и 19, изложить в следующей редакции:
"
17.
Обеспечение перевозки пострадавшего населения на железнодорожном, воздушном, речном и автомобильном транспорте*
МИИР, МИО, МВД
Ч + 3
доставка пострадавшего населения в безопасную зону
18.
Проведение мероприятий по недопущению и снижению ущерба от аварий на химических, радиационных и пожароопасных объектах, а также на водоемах и плотинах*
МИО, МЭ, МИИР, МВД, МСХ, МО
Ч + 4-6
превентивные мероприятия на опасных объектах
19.
Передислокация аварийно-спасательных служб и формирований, а также других привлекаемых сил в зону чрезвычайной ситуации для проведения аварийно-спасательных и неотложных работ**
МВД, акиматы областей, городов
Нур-Султан, Алматы и Шымкент
Ч + 4-48
передислокация в зону чрезвычайной ситуации
";
строку, порядковый номер 25, изложить в следующей редакции:
"
25.
Разбронирование материальных ценностей государственного материального резерва и оперативного резерва МВД*
МВД, МЦРОАП, МИО
при необходимости
приказ МВД
";
примечание: расшифровка аббревиатур изложить в следующей редакции:
"Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИОР - Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан;
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан;
МВГК - Межведомственная государственная комиссия по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МИО - коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории (на территории которых произошла чрезвычайная ситуация);
МИИР - Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан;
МО - Министерство обороны Республики Казахстан;
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЦРОАП - Министерство цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
МЭ - Министерство энергетики Республики Казахстан;
Ч+ - время с момента поступления сигнала о возникновении чрезвычайной ситуации;

+0,30+1 – сигнал түскен сәттен бастап іс-қимылдың басталу уақыты (минут) және іс-қимылдың аяқталу уақыты (сағат).";
көрсетілген қаулымен бекітілген өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимыл жоспарында:
реттік нөмірлері 3 және 4-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
Халықты қалыптасқан жағдай туралы құлақтандыруды және хабардар етуді ұйымдастыру*
ЖАО, ІІМ, АҚДМ, ЦДҚАӨМ
С + 1
ақпаратты халыққа жеткізу
4.
Мемлекеттік азаматтық қорғау жүйесінің аумақтық және салалық кіші жүйелерін төтенше жағдай режиміне ауыстыру*
ІІМ, ДСМ, ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, АҚДМ, ЦДҚАӨМ, ЖАО
С + 1
орталық атқарушы органдардың бұйрықтары/ ЖАО шешімдері
";
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6.
Жедел штабты өрістетуді және қауырт желі телефонының жұмысын ұйымдастыру*
ІІМ, ДСМ, ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, АҚДМ, ЦДҚАӨМ, Қорғанысмині, ЖАО
С + 1
Жедел штабтың және қауырт желі телефонының жұмысы
";
реттік нөмірлері 10 және 11-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
10.
Төтенше жағдай аймағында авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстар жүргізу*
ІІМ, ЖАО, ДСМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, Қорғанысмині
С + 2
авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстар
11.
Бұқаралық ақпарат құралдарының қалыптасқан ахуалды уақтылы және шынайы жария ету жөніндегі
іс-қимылын үйлестіруді қамтамасыз ету*
АҚДМ, ЖАО
С + 2
бұқаралық ақпарат құралдарын үйлестіру
";
реттік нөмірі 14-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
14.
Халықты және тартылатын күштердің жеке құрамын инфекциялық және паразиттік аурулардың алдын алу бойынша хабардар етуді ұйымдастыру*****
ДСМ, ЖАО, АҚДМ
С + 2
инфекциялық және паразиттік ауруларың алдын алу бойынша хабардар ету
";
реттік нөмірі 17-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
17.
Халықты және тартылатын күштердің жеке құрамын эпизоотияның алдын алу бойынша хабардар етуді ұйымдастыру******
АШМ, ЖАО, АҚДМ
С + 2
эпизоотияның алдын алу бойынша хабардар ету
";
реттік нөмірлері 20 және 21-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
20.
Жол ұйымдарының көлік магистральдарындағы авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуін ұйымдастыру***
ЖАО, ИИДМ, ІІМ
С + 2
көлік магистральдарындағы авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстар
21.
Күшті әсер ететін улы және радиоактивті заттармен зақымдану көздерін оқшаулауды және залалсыздандыруды жүргізу****
ЖАО, ИИДМ, Қорғанысмині, ЭМ
С + 2
оқшаулауды және залалсыздандыруды қамтамасыз ету
";
реттік нөмірлері 26, 27 және 28-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
26.
Зардап шеккен халықты теміржол, әуе, өзен және автомобиль көлігімен тасымалдауды қамтамасыз ету*
ИИДМ, ЖАО, ІІМ
С + 3
зардап шеккен халықты қауіпсіз аймаққа жеткізу
27.
Химиялық, радиациялық және өртке қауіпті объектілердегі, сондай-ақ су айдындары мен бөгендердегі авариялардан болатын зиянға жол бермеу және азайту бойынша іс-шаралар өткізу**
ЖАО, ЭМ, ИИДМ, АШМ, ІІМ, Қорғанысмині

+0.30+1 - время начала действий с момента поступления сигнала (в минутах) и время завершения действий (в часах).";
в плане действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций регионального масштаба, утвержденном указанным постановлением:
строки, порядковые номера 3 и 4, изложить в следующей редакции:
"
3.
Организация оповещения и информирования населения о складывающейся обстановке*
МИО, МВД, МИОР, МЦРОАП
Ч + 1
доведение информации до населения
4.
Перевод территориальных и отраслевых подсистем Государственной системы гражданской защиты в режим чрезвычайной ситуации*
МВД, МЗ, МНЭ, МИИР, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРОАП, МИО
Ч + 1
приказ центральных исполнительных органов / решения МИО
";
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"
6.
Организация развертывания Оперативного штаба и работы телефона горячей линии*
МВД, МЗ, МНЭ, МИИР, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРОАП, МО, МИО
Ч + 1
работа Оперативного штаба и телефона горячей линии
";
строки, порядковые номера 10 и 11, изложить в следующей редакции:
"
10.
Проведение аварийно-спасательных и неотложных работ в зоне чрезвычайной ситуации*
МВД, МИО, МЗ, МИИР, МЭ, МСХ, МО
Ч + 2
аварийно-спасательные и неотложные работы
11.
Обеспечение координации действий средств массовой информации по своевременному и достоверному освещению складывающейся обстановки*
МИОР, МИО
Ч + 2
координация средств массовой информации
";
строку, порядковый номер 14, изложить в следующей редакции:
"
14.
Организация информирования населения и личного состава привлекаемых сил по профилактике инфекционных и паразитарных заболеваний*****
МЗ, МИО, МИОР
Ч + 2
информирование по профилактике инфекционных и паразитарных заболеваний
";
строку, порядковый номер 17, изложить в следующей редакции:
"
17.
Организация информирования населения и личного состава привлекаемых сил по профилактике эпизоотий******
МСХ, МИО, МИОР
Ч + 2
информирование по профилактике эпизоотий
";
строки, порядковые номера 20 и 21, изложить в следующей редакции:
"
20.
Организация проведения дорожными организациями аварийно-спасательных и неотложных работ на транспортных магистралях***
МИО, МИИР, МВД
Ч + 2
аварийно-спасательные и неотложные работы на транспортных магистралях
21.
Проведение локализации и обеззараживания источников заражения сильнодействующих ядовитых и радиоактивных веществ****
МИО, МИИР, МО, МЭ
Ч + 2
координация средств массовой информации
";
строки, порядковые номера 26, 27 и 28, изложить в следующей редакции:
"
26.
Обеспечение перевозки пострадавшего населения на железнодорожном, воздушном, речном и автомобильном транспорте*
МИИР, МИО, МВД
Ч + 3
доставка пострадавшего населения в безопасную зону
27.
Проведение мероприятий по недопущению и снижению ущерба от аварий на химических, радиационных и пожароопасных объектах, а также на водоемах и плотинах**
МИО, МЭ, МИИР, МСХ, МВД, МО