"География институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің қатысу үлесін сыйға тарту шарты бойынша жеке меншіктен республикалық меншікке қабылдау және Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "География және су қауіпсіздігі институты" акционерлік қоғамы етіп қайта ұйымдастыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 11 қазандағы № 753 қаулысы.
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 13) тармақшасына, "Сыйға тарту шарты бойынша мемлекеттің мүлік құқығына ие болу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 28 қыркүйектегі № 1103 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "ҚазҰТЗУ" КеАҚ) "География институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің (бұдан әрі – серіктестік) қатысу үлесінің 100 (жүз) пайызын сыйға тарту шарты бойынша республикалық меншікке беру туралы ұсынысы қабылдансын.
2. Осы қаулының 1-тармағында көзделген серіктестіктің қатысу үлесі республикалық меншікке қабылданғаннан кейін серіктестік жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "География және су қауіпсіздігі институты" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – қоғам) етіп қайта құру жолымен қайта ұйымдастырылсын.
3. Қоғам қызметінің негізгі нысанасы географиялық ғылымдар, геоэкология, құрлық гидрологиясы, республиканың табиғи-шаруашылық жүйелері мен су шаруашылығы кешендерінің су ресурстары гидрохимиясы саласында іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізу, Қазақстан Республикасының су қауіпсіздігі саласындағы зерттеулер және трансшекаралық бассейндердің су жүйелерінің орнықтылығын қамтамасыз ету, халықаралық орталықтар – ЮНЕСКО аясында Орталық Азия өңірлік гляциологиялық орталығының (2-санаттағы) және БҰҰ аясында Халықаралық суды бағалау орталығының жұмыстарын ұйымдастыру болып айқындалсын.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) "ҚазҰТЗУ" КеАҚ-мен (келісу бойынша) бірлесіп осы қаулының 1-тармағынан туындайтын шараларды қабылдасын;
2) мыналарды:
қоғамның жарғысын бекітуді;
Қазақстан Республикасының әділет органдарында қоғамды мемлекеттік тіркеу үшін қажетті құжаттарға қол қоюға, қаржы-шаруашылық қызметті жүзеге асыруға және қоғамның органдары құрылғанға дейін үшінші тұлғалар алдында оның мүдделерін білдіруге уәкілетті тұлғаны сайлауды;
қоғамның Қазақстан Республикасының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитетіне қоғам акцияларының мемлекеттік пакетіне иелік ету және пайдалану құқығын беруді қамтамасыз етсін.

О принятии доли участия товарищества с ограниченной ответственностью "Институт географии" из частной собственности в республиканскую собственность по договору дарения и преобразовании в акционерное общество "Институт географии и водной безопасности" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2019 года № 753.
В соответствии с подпунктом 13) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2011 года № 1103 "Об утверждении Правил приобретения государством прав на имущество по договору дарения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Принять предложение некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.И. Сатпаева" (далее – НАО "КазНИТУ") о передаче в республиканскую собственность 100 (сто) процентов доли участия товарищества с ограниченной ответственностью "Институт географии" (далее - товарищество) по договору дарения.
2. Реорганизовать товарищество путем преобразования в акционерное общество "Институт географии и водной безопасности" (далее – общество) со стопроцентным участием государства в его уставном капитале после принятия доли участия товарищества в республиканскую собственность, предусмотренного пунктом 1 настоящего постановления.
3. Определить основными предметами деятельности общества проведение фундаментальных и прикладных научных исследований в области географических наук, геоэкологии, гидрологии суши, гидрохимии водных ресурсов природно-хозяйственных систем и водохозяйственных комплексов республики, исследования в области водной безопасности Республики Казахстан и обеспечение устойчивости водных систем трансграничных бассейнов, организацию работы международных центров – Центрально-Азиатский региональный гляциологический центр (категории 2) под эгидой ЮНЕСКО и Международный центр оценки воды под эгидой ООН.
4. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) совместно с НАО "КазНИТУ" принять меры, вытекающие из пункта 1 настоящего постановления;
2) обеспечить:
утверждение устава общества;
избрание лица, уполномоченного на подписание документов, необходимых для государственной регистрации общества в органах юстиции Республики Казахстан, осуществление финансово-хозяйственной деятельности и представление его интересов перед третьими лицами до образования органов общества;
государственную регистрацию общества в органах юстиции Республики Казахстан;
передачу прав владения и пользования государственным пакетом акций общества Комитету науки Министерства образования и науки Республики Казахстан.

5. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін толықтырулар бекітілсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 11 қазандағы
№ 753 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің түрлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі № 405 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., № 13, 124-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестері республикалық меншікте қалатын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесінде:
"Алматы қаласы" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 123-156-жолмен толықтырылсын:
"123-156. "География және су қауіпсіздігі институты" АҚ".
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті" деген бөлім:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 222-39-8-жолмен толықтырылсын:
"222-39-8 "География және су қауіпсіздігі институты" АҚ".
3. "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 21 шілдедегі № 700 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 27, 290-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесi:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 29-жолмен толықтырылсын:
"29. География және су қауіпсіздігі институты".
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.08.2022 № 581 қаулысымен.

5. Утвердить прилагаемые дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 октября 2019 года № 753
Дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года № 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 13, ст. 124):
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли участия которых остаются в республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
раздел "г. Алматы":
дополнить строкой, порядковый номер 123-156, следующего содержания:
"123-156. АО "Институт географии и водной безопасности".".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам:
раздел "Комитет науки Министерства образования и науки Республики Казахстан":
дополнить строкой, порядковый номер 222-39-8, следующего содержания:
"222-39-8 АО "Институт географии и водной безопасности".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2006 года № 700 "Некоторые вопросы Министерства образования и науки Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 27, ст. 290):
перечень организаций, находящихся в ведении Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан, утвержденный указанным постановлением:
дополнить строкой, порядковый номер 29, следующего содержания:
"29. Институт географии и водной безопасности".
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.08.2022 № 581.