"Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы 2019 жылғы мемлекеттік сыйлығын беру туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 1 қарашадағы № 818 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы 2019 жылғы мемлекеттік сыйлығын беру туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы 2019 жылғы мемлекеттік сыйлығын беру туралы
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның шешімін қарап, ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы 2019 жылғы мемлекеттік сыйлығы:
1) "Ұлттық құрамы бар балаларға арналған және емдік-профилактикалық тағам өнімдерін ғылыми өндеу және өнеркәсіптік өндіру бойынша инновациялық кластерлер" тақырыбындағы жұмыстар циклі үшін:
"Қазақ тағамтану академиясы" қоғамдық бірлестігі" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің президенті, медицина ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі Төрегелді Шармановқа;
"Қазақ тағамтану академиясының "Амиран" зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас директоры, "Қазақ тағамтану академиясы" қоғамдық бірлестігі" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің аға ғылыми қызметкері Жанкелді Мұсылманбекұлы Әбжаппаровқа;
"ЕвразияИнвест LTD" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, экономика ғылымдарының кандидаты Қадырбек Қақуұлы Мейрамбековке;
"ЕвразияИнвест LTD" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі директорының орынбасары, экономика ғылымдарының магистрі Ғалымжан Қадырбекұлы Мейрамбековке;
"Қазақ тағамтану академиясы" қоғамдық бірлестігі" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің вице-президенті, биология ғылымдарының докторы, профессор Юрий Александрович Синявскийге;
"Ордабасы құс" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің байқау кеңесінің төрағасы, экономика ғылымдарының кандидаты Сергей Александрович Терещенкоға;
"Қазақ тағамтану академиясының "Амиран" зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, "Қазақ тағамтану академиясы" қоғамдық бірлестігі" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің аға ғылыми қызметкері, техника ғылымдарының докторы Руслан Борисович Юнға;

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О присуждении Государственной премии Республики Казахстан 2019 года в области науки и техники имени аль-Фараби"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2019 года № 818
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О присуждении Государственной премии Республики Казахстан 2019 года в области науки и техники имени аль - Фараби".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О присуждении Государственной премии Республики Казахстан 2019 года в области науки и техники имени аль-Фараби
Рассмотрев решение Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Присудить Государственную премию Республики Казахстан 2019 года в области науки и техники имени аль-Фараби:
1) за цикл работ на тему "Инновационные кластеры по научной разработке и промышленному производству детских и лечебно-профилактических продуктов питания с национальным содержанием":
Шарманову Турегельды - президенту товарищества с ограниченной ответственностью "ОО Казахская академия питания", доктору медицинских наук, профессору, академику Национальной академии наук Республики Казахстан;
Абжаппарову Жанкелды Мусылманбековичу - генеральному директору товарищества с ограниченной ответственностью "Завод казахской академии питания "Амиран", старшему научному сотруднику товарищества с ограниченной ответственностью "ОО Казахская академия питания";
Мейрамбекову Кадырбеку Какуевичу - директору товарищества с ограниченной ответственностью "ЕвразияИнвест LTD", кандидату экономических наук;
Мейрамбекову Галымжану Кадырбековичу - заместителю директора товарищества с ограниченной ответственностью "ЕвразияИнвест LTD", магистру экономических наук;
Синявскому Юрию Александровичу - вице-президенту товарищества с ограниченной ответственностью "ОО Казахская академия питания", доктору биологических наук, профессору;
Терещенко Сергею Александровичу - председателю наблюдательного совета товарищества с ограниченной ответственностью "Ордабасы кус", кандидату экономических наук;
Юну Руслану Борисовичу - директору товарищества с ограниченной ответственностью "Завод казахской академии питания "Амиран", главному научному сотруднику товарищества с ограниченной ответственностью "ОО Казахская академия питания", доктору технических наук;

2) "Қазақстан Республикасы табиғи-шаруашылық жүйелерін ұлттық қауіпсіздік тұрғысында сумен тұрақты қамтамасыз ету саласындағы ғылыми жұмыстар циклі" тақырыбындағы жұмыстар циклі үшін:
"География институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, география ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі, Қазақстан ұлттық жаратылыстану ғылымдары академиясының академигі Ахметқал Медеуге;
"География институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі директорының ғылым жөніндегі орынбасары, география ғылымдарының кандидаты Саят Құрбанбайұлы Әлімқұловқа;
"География институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің су проблемалары бөлімінің жетекшісі, география ғылымдарының докторы, профессор Жақыпбай Достайұлы Достайға;
"Қазақ ұлттық аграрлық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасы - ректор, экономика ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының академигі Тілектес Исабайұлы Есполовқа;
"География институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің аға ғылыми қызметкері, география ғылымдарының докторы, техника ғылымдарының кандидаты, профессор Игорь Михайлович Мальковскийге;
"География      институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің аға ғылыми қызметкері, география ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының академигі Игорь Васильевич Северскийге;
"География институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің табиғи-шаруашылық жүйелерді сумен қамтамасыз ету және математикалық модельдеу зертханасының жетекшісі, география ғылымдарының докторы Лидия Сергазықызы Төлеубаеваға;
"География институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің су рссурстарын бағалау зертханасының жетекшісі, география ғылымдарының кандидаты Айсұлу Алашқызы Тұрсыноваға;
3) "Мал шаруашылығын дамытудағы жаңа инновациялық жетістіктер (мал шаруашылығы, қой шаруашылығы, жылқы шаруашылығы, түйе шаруашылығы, ветеринария)" тақырыбындағы жұмыстар циклі үшін:
"Байсерке-Агро" оку ғылыми-өндірістік      орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, жаратылыстану ғылымдарының магистрі Дәурен Маратұлы Бекеновке;
"Байсерке-Агро" оқу ғылыми-өндірістік      орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің аға ғылыми      қызметкері, PhD докторы Мурат Ашрафович Алиевке;
"Байсерке-Агро" оқу ғылыми-өндірістік      орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің аға ғылыми қызметкері, Қазақстан Республикасының Ұлттық инженерлік ғылымдар академиясының академигі Темірхан Мыңайдарұлы Досмұхамбетовке;
"Байсерке-Агро" оқу ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас ғылыми қызметкері, ветеринария ғылымдарының докторы, профессор Николай Петрович Ивановқа;
"Байсерке-Агро" оқу ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас ғылыми қызметкері, ветеринария ғылымдарының докторы Айдар Мырзахметұлы Наметке;
"Байсерке-Агро" оқу ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас ғылыми      қызметкері, ауыл шаруашылығы ғылымдарының докторы, профессор Төлеухан Садықұловқа;
"Байсерке-Агро" оқу ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің аға ғылыми қызметкері, техника ғылымдарының магистрі Сәуле Нұрғалиқызы Сарымбековаға;
"Байсерке-Агро" оқу ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас ғылыми қызметкері, ветеринария ғылымдарының докторы, профессор Ахметжан Әкиұлы Сұлтановқа;

2) за цикл работ на тему "Цикл научных работ в области устойчивого водообеспечения природно-хозяйственных систем Республики Казахстан в контексте национальной безопасности":
Медеу Ахметкалу - директору товарищества с ограниченной ответственностью "Институт географии", доктору географических наук, профессору, академику Национальной академии наук Республики Казахстан, академику Казахстанской национальной академии естественных наук;
Алимкулову Саяту Курбанбаевичу - заместителю директора по науке товарищества с ограниченной ответственностью "Институт географии", кандидату географических наук;
Достаю Жакыпбаю Достайулы - руководителю отдела водных проблем товарищества с ограниченной ответственностью "Институт географии", доктору географических наук, профессору;
Есполову Тлектесу Исабаевичу - председателю правления - ректору некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный аграрный университет", доктору экономических наук, профессору, академику Национальной академии наук Республики Казахстан;
Мальковскому Игорю Михайловичу - главному научному сотруднику товарищества с ограниченной ответственностью "Институт географии", доктору географических наук, кандидату технических наук, профессору;
Северскому Игорю Васильевичу - главному научному сотруднику товарищества с ограниченной ответственностью "Институт географии", доктору географических наук, профессору, академику Национальной академии наук Республики Казахстан;
Толеубаевой Лидие Сергазиевне - руководителю лаборатории водообеспечения природно-хозяйственных систем и математического моделирования товарищества с ограниченной ответственностью "Институт географии", доктору географических наук;
Турсуновой Айсулу Алашевне - руководителю лаборатории оценки водных ресурсов товарищества с ограниченной ответственностью "Институт географии", кандидату географических наук;
3) за цикл работ на тему "Новые инновационные достижения в развитии животноводства (скотоводство, овцеводство, коневодство, верблюдоводство, ветеринария)":
Бекенову Даурену Маратовичу - директору товарищества с ограниченной ответственностью "Учебный научно-производственный центр "Байсерке- Агро", магистру естественных наук;
Алиеву Мурату Ашрафовичу – старшему научному сотруднику товарищества с ограниченной ответственностью "Учебный научно-производственный центр "Байсерке-Агро", доктору PhD;
Досмухамбетову Темирхану Мынайдаровичу – главному научному сотруднику товарищества с ограниченной ответственностью "Учебный научно - производственный центр "Байсерке-Агро", академику Национальной инженерной академии наук Республики Казахстан;
Иванову Николаю Петровичу – главному научному сотруднику товарищества с ограниченной ответственностью "Учебный научно-производственный центр "Байсерке-Агро", доктору ветеринарных наук, профессору;
Намету Айдару Мырзахметұлы – главному научному сотруднику товарищества с ограниченной ответственностью "Учебный научно-производственный центр "Байсерке-Агро", доктору ветеринарных наук;
Садыкулову Тулеухану - главному научному сотруднику товарищества с ограниченной ответственностью "Учебный научно-производственный центр "Байсерке-Агро", доктору сельскохозяйственных наук, профессору;
Саримбековой Сауле Нургалиевне - старшему научному сотруднику товарищества с ограниченной ответственностью "Учебный научно-производственный центр "Байсерке-Агро", магистру технических наук;
Султанову Ахметжану Акиевичу – главному научному сотруднику товарищества с ограниченной ответственностью "Учебный научно-производственный центр "Байсерке-Агро", доктору ветеринарных наук, профессору;

4) "ҚазТрансОйл" акционерлік қоғамының мұнай құбыры маршруттары бойынша мұнай және мұнай қоспаларын тасымалдауда энергия үнемдеуді ғылыми-техникалық қамтамасыз ету" тақырыбындағы жұмыстар циклі үшін:
"Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ректоры, экономика ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының академигі Ескендір Қалыбекұлы Бейсембетовке;
"Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының "Энергетикадағы модельдеу" ғылыми-өндірістік зертханасының "Компьютерлік модельдеу және бағдарламалық қамтылым" бөлімінің басшысы, техника және технология магистрі Тимур Талғатұлы Бекібаевқа;
"Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалык зерттеу университеті" коммерциялық емес акционсрлік қоғамының "Энергетикадағы модельдеу" ғылыми-өндірістік зертханасының меңгерушісі, техника ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан ұлттық жаратылыстану ғылымдары академиясының академигі Ұзақ Кайырбекұлы Жапбасбаевқа;
"Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ғылым жөніндегі проректоры, "Металлургия және кен байыту институты" акционерлік қоғамының бас директоры - басқарма төрағасы, техника ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының құрметті академигі Бақдәулет Кенжалыұлы Кенжалиевке;
"ҚазТрансОйл" акционерлік қоғамының Техникалық саясат департаментінің ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар және инновация секторының бас менеджері, химия ғылымдарының докторы, Қазақ ұлттық жаратылыстану ғылымдары академиясының академигі Ербол Махмотовқа;
"ҚазТрансОйл" акционерлік қоғамының Техникалық саясат департаментінің директоры, техника ғылымдарының кандидаты, профессор Берік Қартаңбайұлы Саяховқа берілсін.
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев

4) за цикл работ на тему "Научно-техническое обеспечение энергосбережения транспортировки нефти и нефтесмесей по нефтепроводным маршрутам акционерного общества "КазТрансОйл":
Бейсембетову Искандеру Калыбековичу - ректору некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.И. Сатпаева", доктору экономических наук, профессору, академику Национальной академии наук Республики Казахстан;
Бекибаеву Тимуру Талгатовичу - руководителю отдела "Компьютерное моделирование и программное обеспечение" научно-производственной лаборатории "Моделирование в энергетике" некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.И. Сатпаева", магистру техники и технологии;
Жапбасбаеву Узаку Кайрбековичу - заведующему научно - производственной лабораторией "Моделирование в энергетике" некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.И. Сатпаева", доктору технических наук, профессору, академику Казахстанской национальной академии естественных наук;
Кенжалиеву Багдаулету Кенжалиевичу - проректору по науке некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.И. Сатпаева", генеральному директору - председателю правления акционерного общества "Институт металлургии и обогащения", доктору технических наук, профессору, почетному академику Национальной академии наук Республики Казахстан;
Махмотову Ерболу - главному менеджеру сектора научно - исследовательских и опытно-конструкторских работ и инновации департамента технической политики акционерного общества "КазТрансОйл", доктору химических наук, академику Казахстанской национальной академии естественных наук;
Саяхову Берику Картанбаевичу - директору Департамента технической политики акционерного общества "КазТрансОйл", кандидату технических наук, профессору.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К.Токаев