Волонтер жылын өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қаңтардағы № 3 қаулысы
"Волонтер жылын жариялау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 135 Жарлығының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Волонтер жылын өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Жоспардың орындалуына жауапты орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері және ұйымдар (келісу бойынша):
1) Жоспарды іске асыру бойынша қажетті шараларды қабылдасын;
2) 2021 жылғы 25 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігіне Жоспардың іске асырылу қорытындылары туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі 2021 жылғы 1 наурыздан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың іске асырылу қорытындылары туралы жиынтық ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының іске асырылуын бақылау Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 16 қаңтардағы
№ 3 қаулысымен
бекітілген
Волонтер жылын өткізу жөніндегі
ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Р/с №
Іс-шараның
атауы
Аяқталу
нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындау мерзімі
Болжамды шығыстар
(мың тг.)
Қаржыландыру көздері
Күтілетін
нәтиже
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Волонтерлік қызмет үшін қолайлы ортаны дамыту
1.
Қазақстандағы волонтерлік қызмет практикасын және халықаралық тәжірибені талдау негізінде волонтерлік қызмет мәселелері бойынша заңнаманы жетілдіру
"Кейбір заңнамалық актілерге волонтерлік қызмет бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасы
АҚДМ, Еңбекмині,
БҒМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері, ҰВЖ (келісу бойынша),
ҮЕҰ (келісу бойынша), БҰҰЕБ (келісу бойынша)
2020 жыл
талап етілмейді
-
заң жобасын 2021 жылға арналған заң жобалау жұмыстарының жоспарына енгізу
2.
Халықаралық еңбек ұйымы тәсілдері шеңберінде ынталандырушы фактор ретінде волонтерлік сағаттарды еңбек өтілінде есепке алу мүмкіндігін көздеу
Үкіметке есеп
АҚДМ, Еңбекмині, ҰЭМ
2020 жылғы маусым
талап етілмейді
-
волонтерлік еңбекті еңбек өтілінде есепке алу бойынша ұсыныстар
3.
Волонтерлік қызметтің еліміздің әлеуметтік-экономикалық дамуына қосқан үлесін бағалауды жүзеге асыру
Үкіметке есеп
АҚДМ, БҰҰЕБ (келісу бойынша)
2020 жыл бойы
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
волонтерлік қызметтің әлеуметтік-экономикалық дамудағы үлесін есепке алу бойынша ұсынымдар
4.
Қазақстанда волонтерлік қызметті дамыту туралы баяндама дайындау
Үкіметке баяндама
АҚДМ
2020 жылғы қараша
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
волонтерлік қызметті жетілдіру бойынша ұсынымдар

Об утверждении Плана мероприятий по проведению Года волонтера
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 января 2020 года № 3
В соответствии с пунктом 2 Указа Президента Республики Казахстан от 26 августа 2019 года № 135 "Об объявлении Года волонтера" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по проведению Года волонтера (далее – План).
2. Центральным государственным органам, акиматам областей, городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Плана:
1) принять необходимые меры по реализации Плана;
2) не позднее 25 января 2021 года представить информацию об итогах реализации Плана в Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан.
3. Министерству информации и общественного развития Республики Казахстан не позднее 1 марта 2021 года обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан сводной информации об итогах реализации Плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 января 2020 года № 3
ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ
по проведению Года волонтера
№ п/п Наименование мероприятия Форма завершения Ответственные за исполнение Срок исполнения Предполагаемые расходы
(тыс. тенге)
Источники финансирования Ожидаемый результат
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Развитие благоприятной среды для волонтерской деятельности
1.
Совершенствование законодательства по вопросам волонтерской деятельности на основе анализа практики волонтерской деятельности в Казахстане и международного опыта
концепция проекта Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по волонтерской деятельности"
МИОР, МТСЗН, МОН, акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей, НВС (по согласованию), НПО (по согласованию), ДООН (по согласованию)
2020 год
не требуются
-
внесение законопроекта в план законопроектных работ на 2021 год
2.
В рамках подходов Международной организации труда предусмотреть возможность учета волонтерских часов в трудовом стаже в качестве стимулирующего фактора
отчет в Правительство
МИОР, МТСЗН, МНЭ
июнь 2020 года
не требуются
-
предложения по учету волонтерского труда в трудовом стаже
3.
Осуществление оценки вклада волонтерской деятельности в социально-экономическое развитие страны
отчет в Правительство
МИОР,
ДООН (по согласованию)
в течение 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
рекомендации по учету вклада волонтерской деятельности в социально-экономическое развитие
4.
Подготовка доклада о развитии волонтерской деятельности в Казахстане
доклад в Правительство
МИОР
ноябрь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
рекомендации по совершенствованию волонтерской деятельности

2. Волонтерлік қызмет бойынша инфрақұрылымды дамыту және оған қатысушылардың әлеуетін арттыру
5.
Қазақстан мен Ресейдің волонтерлік ұйымдары көшбасшыларының қатысуымен Волонтерлік кеңестің қызметін ұйымдастыру
хаттама
АҚДМ,
СІМ
2020 жылғы ақпан, шілде, қараша
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
Қазақстан мен Ресейдің волонтерлік ұйымдарының ынтымақтастығын дамыту бойынша ұсыныстар
6.
Волонтер жылы шеңберінде волонтерлік бағдарламалар мен жобаларды үйлестіру және мониторингілеу жөніндегі жобалық офистің қызметін ұйымдастыру
Үкіметке есеп
АҚДМ
2020 жылғы ақпан-желтоқсан
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
16 жобаны іске асыруды және 83 өңірлік үйлестірушінің қызметін үйлестіру және мониторингілеу
7.
Волонтерлерді, азаматтық, жастар ресурстық орталықтарын қолдау орталықтары базасында өңірлік үйлестірушілердің жұмысын ұйымдастыру
Үкіметке есеп
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы ақпан-қараша
бөлінген қаражат шегінде
ЖБ
83 өңірлік үйлестірушінің жұмысын ұйымдастыру
8.
Волонтерлік қызметтің рөлін арттыруға және дамытуға бағытталған оқыту іс-шаралары кешенін жүргізу
семинарлар, тренингтер
АҚДМ, МҚІА (келісу бойынша), БҰҰЕБ (келісу бойынша), ЮНФПА (келісу бойынша),
ҰВЖ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
2020 жылғы ақпан-қараша
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
барлық өңірлерде
волонтерлік бағдарламаның 35 үйлестірушісінің, 850 волонтердің әлеуетін арттыру
9.
Волонтерлер үшін "ZEREN 2020" республикалық жастар жазғы лагерін өткізу
сертификаттар беру
АҚДМ
2020 жылғы шілде-тамыз
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
оқытылған қатысушылардың саны кемінде 600 адам
10.
ЖОО-ның әлеуметтік-саяси пәндер модуліне волонтерлікті дамыту және азаматтық мәдениетті қалыптастырудағы оның рөлі тақырыптарын енгізу
бұйрық
БҒМ, ЖОО (келісу бойынша)
2020 жылғы наурыз
талап етілмейді
-
білім беру мекемелерінде волонтерлік қызметті дамыту
3. Азаматтардың волонтерлік қызметке қатысуын кеңейту
11.
Волонтерлік қызметпен айналысатын ЖОО студенттері үшін әлеуметтік студенттік кредиттер беру жүйесін дамыту
студенттердің волонтерлік қызметі туралы есеп
БҒМ, АҚДМ, ЖОО (келісу бойынша)
2020 жыл бойы
бөлінген қаражат шегінде
РБ 204 "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлармен қамтамасыз ету"
волонтерлік қызметпен айналысатын студент жастарды қамту
12.
Волонтерлік қызметті дамыту жөніндегі өңірлік жоспарларды әзірлеу және іске асыру
волонтерлік қызметті дамыту жөніндегі өңірлік
іс-шаралар жоспарлары
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
қаңтар, кейіннен 2020 жыл бойы
бөлінген
қаражат шегінде
ЖБ
өңірлерде волонтерлік қызметті дамыту
13.
Білім беру мекемелерінде:
- жалпы білім беру мектептерінде (Назарбаев Зияткерлік мектептерінің тәжірибесі бойынша);
- ТжКБ ұйымдарында;
- ЖОО-да волонтерлік қызметті дамыту
әдістемелік ұсынымдар, қорытынды конференциялар
БҒМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жыл бойы
талап етілмейді
-
волонтерлік қызметке қатысушыларды тарту
14.
Әлеуметтік қызметкердің екі волонтермен өзара іс-қимыл моделін айқындау
әдістемелік ұсынымдар
Еңбекмині,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жыл бойы
талап етілмейді
-
әлеуметтік қызмет көрсету жүйесін жаңғырту
15.
Халықтың құқықтық сауаттылығын аттыру және азаматтарға құқықтық мәселелер бойынша консультациялық көмек көрсету жөніндегі жұмысқа волонтер-заңгерлерді тарту
консультациялар
Әділетмині, АҚДМ,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жыл бойы
талап етілмейді
-
азаматтарға құқықтық көмек көрсету
16.
Аға буынды волонтерлік қызметке тарту
Үкіметке есеп
АҚДМ,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы наурыз
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
кемінде 350 аға буын өкілінің волонтерлік қызметке қатысуы
17.
Волонтерлерді тарта отырып, "Бүкіл қазақстандық ағаш отырғызу күні" акциясын өткізу
акция
ЭГТРМ,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы мамыр
бөлінген қаражат шегінде
РБ 256 "Орман ресурстары мен жануарлар дүниесін басқару сақтау мен дамытуды қамтамасыз ету"
кемінде 5000 волонтерді экологиялық іс-шараны өткізуге тарту
18.
Өңірлердегі волонтерлік бастамаларды қолдауға арналған "Jańa bastama" жобаларын іске асыру
Үкіметке есеп
АҚДМ,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы ақпан-қараша
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
өңірлерді дамытуға арналған волонтерлік бастамаларды іске асыруға бағытталған
170 астам волонтерлік жобаны іске асыру

2. Развитие инфраструктуры по волонтерской деятельности и повышение потенциала ее участников
5.
Организация деятельности Волонтерского совета с участием лидеров волонтерских организаций Казахстана и России
протокол
МИОР, МИД
февраль, июль, ноябрь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
предложения по развитию сотрудничества волонтерских организаций Казахстана и России
6.
Организация деятельности проектного Офиса по координации и мониторингу волонтерских программ и проектов в рамках Года волонтера
отчет в Правительство
МИОР
февраль-декабрь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
координация и мониторинг реализации 16 проектов, деятельности 83 региональных координаторов
7.
Организация работы региональных координаторов на базе центров поддержки волонтеров, гражданских, молодежных ресурсных центров
отчет в Правительство
акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
февраль-ноябрь 2020 года
в пределах выделенных средств
МБ
организация работы 83 региональных координаторов
8.
Проведение комплекса обучающих мероприятий, направленных на повышение роли и развитие волонтерской деятельности
семинары,
тренинги
МИОР, АДГС (по согласованию),
ДООН (по согласованию), ЮНФПА (по согласованию),
НВС (по согласованию),
НПП "Атамекен" (по согласованию)
февраль-ноябрь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
повышение потенциала 35 координаторов волонтерских программ,
850 волонтеров во всех регионах
9.
Проведение республиканского молодежного летнего лагеря "ZEREN 2020" для волонтеров
выдача сертификатов
МИОР
июль-август 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
количество обученных участников
не менее – 600 человек
10.
Включение в модуль социально-политических дисциплин ВУЗов тем по развитию волонтерства и его роли в формировании гражданской культуры
приказ
МОН,
ВУЗы (по согласованию)
март
2020 года
не требуются
-
развитие волонтерской деятельности в учреждениях образования
3. Расширение участия граждан в волонтерской деятельности
11.
Развитие системы предоставления социальных студенческих кредитов для студентов ВУЗов, занимающихся волонтерской деятельностью
отчет о волонтерской деятельности студентов
МОН,
МИОР,
ВУЗы (по согласованию)
в течение 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 204 "Обеспечение кадрами с высшим и послевузовским образованием"
охват студенческой молодежи, занимающейся волонтерской деятельностью
12.
Разработка и реализация региональных планов по развитию волонтерской деятельности
региональные планы мероприятий по развитию волонтерской деятельности
акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
январь,
далее в течение 2020 года
в пределах выделенных средств
МБ
развитие волонтерской деятельности в регионах
13.
Развитие волонтерской деятельности в учреждениях образования:
- в общеобразовательных школах (по опыту Назарбаев Интеллектуальных школ);
- в организациях ТиПО;
- в ВУЗах
методические рекомендации, итоговые конференции
МОН, акиматы
городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
в течение 2020 года
не требуются
-
вовлечение учащихся в волонтерскую деятельность
14.
Определение модели взаимодействия социального работника с двумя волонтерами
методические рекомендации
МТСЗН,
акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
в течение 2020 года
не требуются
-
модернизация системы социального обслуживания
15.
Привлечение волонтеров-юристов к работе по повышению правовой грамотности населения и оказанию консультационной помощи гражданам по правовым вопросам
консультации
МЮ, МИОР, акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
в течение 2020 года
не требуются
-
оказание правовой помощи гражданам
16.
Вовлечение старшего поколения в волонтерскую деятельность
отчет в Правительство
МИОР, акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
март
2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
участие не менее 350 граждан старшего поколения в волонтерской деятельности
17.
Проведение акции "Всеказахстанский день посадки леса" с привлечением волонтеров
акция
МЭГПР,
акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
май
2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 256 "Управление, обеспечение сохранения и развития лесных ресурсов и животного мира"
привлечение не менее 5000 волонтеров к проведению экологических мероприятий
18.
Реализация проектов для поддержки волонтерских инициатив в регионах "Jańa bastama"
отчет в Правительство
МИОР,
акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
февраль-ноябрь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
реализация более 170 волонтерских
проектов, направленных на реализацию волонтерских инициатив для развития регионов

4. Корпоративтік волонтерлік қызметті дамыту
19.
Корпоративтік волонтерлікті дамытудың оң практикасын зерделеу және конференция өткізу
оң практикалар жинағы, конференция
АҚДМ,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері, ҮЕҰ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
2020 жылғы ақпан-қараша
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
корпоративтік волонтерлікті дамыту
20.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-мен, мемлекет қатысатын ұлттық компаниялармен бірлесіп қызметкерлердің өз қалауы бойынша және олар белгілейтін қызмет бағыттары шеңберінде жүзеге асырылатын волонтерлік жобаларды іске асыруға қатысуының ең аз шегін (негізгі функционалдық міндеттерден босатыла отырып сағаттық жүктеме) айқындау туралы мәселені пысықтау
Үкіметке есеп
АҚДМ, Еңбекмині, ҰЭМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), мемлекет қатысатын ұлттық компаниялар (келісу бойынша)
2020 жылғы
наурыз
талап етілмейді
-
волонтерлік қызметке қатысатын қызметкерлер санын ұлғайту
21.
Корпоративтік волонтерліктің оң практикасымен алмасу үшін диалог алаңдарын ұйымдастыру
Үкіметке есеп
АҚДМ,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері, ҮЕҰ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
2020 жылғы ақпан-қараша
талап етілмейді
-
волонтерлік қызметке қатысатын қызметкерлердің санын ұлғайту
5. Волонтерлік қызмет бойынша халықаралық ынтымақтастықты дамыту
22.
Қазақстандық волонтерлердің БҰҰ-ны қоса алғанда, халықаралық ұйымдардың қызметіне қатысуын қамтамасыз ету
келісім
СІМ, АҚДМ,
БҰҰЕБ (келісу бойынша)
2020 жыл бойы
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
волонтерлерді БҰҰ-ның халықаралық жобаларына тарту
23.
Қазақстанның мүдделерін әлемдік деңгейде ілгерілету мақсатында халықаралық диалог алаңдарына волонтерлік ұйымдардың қатысуы
Үкіметке есеп
АҚДМ, СІМ,
БҰҰЕБ (келісу бойынша)
2020 жыл бойы
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
қазақстандық волонтерлердің халықаралық диалог алаңдарындағы тәжірибелерінің таныстырылымы
24.
Қазақстандық волонтерлердің "Жеңістің 75 жылдығы волонтерлерінің халықаралық командасы" іс-шарасына қатысуын қамтамасыз ету
есеп
Қорғанысмині, СІМ, АҚДМ,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы мамыр
бөлінген қаражат шегінде
ЖБ
волонтердің халықаралық командаға қатысуы
25.

4. Развитие корпоративной волонтерской деятельности
19.
Изучение положительных практик развития корпоративного волонтерства и проведение конференции
сборник
положительных практик,
конференция
МИОР, акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей,
НПО (по согласованию),
НПП "Атамекен" (по согласованию),
АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (по согласованию)
февраль-ноябрь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
развитие корпоративного волонтерства
20.
Совместно с АО "ФНБ "Самрук-Қазына", национальными компаниями с государственным участием проработать вопрос об определении минимального порога участия сотрудников (часовой нагрузки с высвобождением от основных функциональных обязанностей) в реализации волонтерских проектов, осуществляемых по собственному их желанию и в рамках обозначаемых ими направлений деятельности
отчет в Правительство
МИОР, МТСЗН, МНЭ, АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию), национальные компании с государственным участием (по согласованию)
март
2020 года
не требуются
-
увеличение количества сотрудников, участвующих в волонтерской деятельности
21.
Организация диалоговых площадок для обмена положительными практиками корпоративного волонтерства
отчет в Правительство
МИОР, акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей,
НПО (по согласованию),
НПП "Атамекен" (по согласованию),
АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию)
февраль-ноябрь 2020 года
не требуются
-
увеличение количества сотрудников, участвующих в волонтерской деятельности
5. Развитие международного сотрудничества по волонтерской деятельности
22.
Обеспечение участия казахстанских волонтеров в деятельности международных организаций, включая ООН
соглашение
МИД,
МИОР,
ДООН (по согласованию)
в течение 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
вовлечение волонтеров в международные проекты ООН
23.
Участие волонтерских организаций на международных диалоговых площадках с целью продвижения интересов Казахстана на мировом уровне
отчет в Правительство
МИОР,
МИД,
ДООН (по согласованию)
в течение 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
презентации опыта казахстанских волонтеров на международных диалоговых площадках
24.
Обеспечение участия казахстанских волонтеров в мероприятии "Международная команда волонтеров 75-летия Победы"
отчет
МО, МИД, МИОР, акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
май
2020 года
в пределах выделенных средств
МБ
участие волонтеров в международной команде
25.

Бала құқығын қорғауды күшейту және тұрмыстық зорлық-зомбылыққа қарсы іс-қимыл, жасөспірімдер арасындағы суицид мәселелерін шешу бойынша 2020 – 2022 жылдарға арналған жол картасын әзірлеу және іске асыру
жол картасы
БҒМ, АҚДМ,
ЮНИСЕФ (келісу бойынша)
2020 жыл бойы
талап етілмейді
-
волонтерлерді балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі іс-шараларға тарту
6. Волонтерлікті дәріптеу
26.
Волонтер жылын бастау бойынша іс-шаралар кешенін өткізу
Үкіметке есеп
АҚДМ,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы қаңтар
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
волонтерлік қызметті дамытуға белсенді қатысатын барлық өңірлердегі волонтерлердің қатысуымен Волонтер жылын ресми түрде бастау
27.
Волонтерлік қызметті дамытуға бағытталған өңірлік іс-шаралар өткізу
Үкіметке есеп
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы қаңтар-желтоқсан
бөлінген қаражат шегінде
ЖБ
өңірлерде волонтерлік қызметті дамыту
28.
Волонтерлік қызметке ынталандыруға бағытталған іс-шаралар өткізу
конкурстар, марапаттау рәсімдері
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жыл бойы
бөлінген қаражат шегінде
ЖБ
конкурстардың қорытындылары бойынша үздік волонтерлерді марапаттау
29.
Волонтер жылы қорытындыларына арналған конференция өткізу
конференция
АҚДМ,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы желтоқсан
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
волонтерлік жобаларды іске асыру қорытындыларын шығару үшін конференция жұмысына кемінде 300 волонтердің қатысуын қамтамасыз ету
30.
"Жыл волонтері" халықаралық сыйлығын беру және Волонтер жылының ресми жабылуы
сыйлық беру рәсімі
АҚДМ, СІМ,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы желтоқсан
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
волонтерлік қызметтің беделін арттыру, марапатталатын адамдар саны 50 адамға дейін, қатысушылар саны – 1000 белсенді волонтер
31.
Волонтерлік қызметті ілгерілету бойынша ақпараттық қызметті дамыту
Үкіметке есеп
АҚДМ,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы қаңтар-желтоқсан
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
волонтерлік жобаларды/ бағдарламаларды/ акцияларды ілгерілету
32.
Волонтерлерге арналып құрылған онлайн-платформаның ұтқырлығын және пайдалану қолайлығын арттыру мақсатында функционалдық мүмкіндіктерін кеңейту
Үкіметке есеп
АҚДМ, Қаржымині, ЦДИАӨМ
2020 жылғы маусым
талап етілмейді
-
волонтерлік жобаларды/ бағдарламаларды/ акцияларды ілгерілету
33.
Волонтер жылына арналған іс-шараларды ақпараттық қолдау
медиа-жоспар
АҚДМ
2020 жыл бойы
бөлінген қаражат шегінде
РБ 003 "Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу"
волонтерлік қызметті тиімді ақпараттық қолдауды қамтамасыз ету
оның ішінде:

Разработка и реализация Дорожной карты по усилению защиты прав ребенка и противодействию бытовому насилию, решению вопросов суицидальности среди подростков на 2020 - 2022 годы
дорожная карта
МОН,
МИОР,
ЮНИСЕФ (по согласованию)
в течение 2020 года
не требуются
-
привлечение волонтеров к мероприятиям по защите прав детей
6. Популяризация волонтерства
26.
Проведение комплекса мероприятий по запуску Года волонтера
отчет в Правительство
МИОР,
акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
январь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
официальный запуск Года волонтера с участием волонтеров со всех регионов, принимающих активное участие в развитии волонтерской деятельности
27.
Проведение региональных мероприятий, направленных на развитие волонтерской деятельности
отчет в Правительство
акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
январь-декабрь 2020 года
в пределах выделенных средств
МБ
развитие волонтерской деятельности в регионах
28.
Проведение мероприятий, направленных на стимулирование волонтерской деятельности
конкурсы, церемонии награждений
акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
в течение 2020 года
в пределах выделенных средств
МБ
награждение лучших волонтеров по итогам конкурсов
29.
Проведение конференции, посвященной итогам Года волонтера
конференция
МИОР,
акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
декабрь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
обеспечение участия не менее 300 волонтеров в работе конференции для подведения итогов реализации волонтерских проектов
30.
Вручение международной премии "Волонтер года" и официальное закрытие Года волонтера
церемония вручения премии
МИОР, МИД,
акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
декабрь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
повышение престижа волонтерской деятельности, количество награждаемых лиц – до 50 чел., количество участников - 1000 активных волонтеров
31.
Развитие информационной службы по продвижению волонтерской деятельности
отчет в Правительство
МИОР,
акиматы городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
январь-декабрь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
продвижение волонтерских проектов/ программ/акций
32.
Расширение функциональных возможностей созданной онлайн-платформы для волонтеров с целью повышения мобильности и удобства ее использования
отчет в Правительство
МИОР, МФ, МЦРИАП
июнь 2020 года
не требуются
-
продвижение волонтерских проектов/ программ/акций
33.
Информационное сопровождение мероприятий, посвященных Году волонтера
медиа-план
МИОР
в течение 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 003
"Проведение государственной информационной политики"
обеспечение эффективной информационной поддержки волонтерской деятельности
в том числе:

33.1
Волонтерлік қызмет туралы тақырыптық аудио және бейнероликтерді әзірлеу және телерадиоарналарда орналастыру
бейнероликтер
АҚДМ
2020 жыл бойы
бөлінген қаражат шегінде
РБ 003 "Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу"
волонтерлік қызметті танымал ету
волонтерлік қызметті танымал ету
33.2
Волонтерлікті және волонтерлік қозғалыстарды дәріптеу мақсатында телебағдарламаларды іске қосу
телебағдарламалар
АҚДМ
2020 жыл бойы
бөлінген қаражат шегінде
33.3
Волонтерлік туралы телесериал шығару және трансляциялау
сериалды трансляциялау
АҚДМ
2020 жыл бойы
бөлінген қаражат шегінде
33.4
Волонтерлік туралы деректі фильм шығару және трансляциялау
деректі фильмді трансляциялау
АҚДМ
2020 жыл бойы
бөлінген қаражат шегінде
33.5
Баспа БАҚ-та еліміздегі волонтерлікті дамыту бойынша талдамалық мақалаларды жариялау
мақалалар
АҚДМ,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жыл бойы
бөлінген қаражат шегінде
33.6
Youtube бейнехостингінде танымал блогерлер арқылы авторлық бейнеконтентті жасау және ілгерілету
бейнероликтер сериясы
АҚДМ
2020 жыл бойы
бөлінген қаражат шегінде
33.7
Вирустық роликтерді, көркем мотивтерді, гиф-суреттерді, имидждік өнімдерді жасау және әлеуметтік желілерде, мессенджерлерде ілгерілету
вирустық роликтер, көркем мотиваторлар, гиф-суреттер, имидждік өнімдер
АҚДМ
2020 жыл бойы
бөлінген қаражат шегінде
33.8
"Волонтермен бір күн" интернет-жобасы
интернет-жоба
АҚДМ
2020 жыл бойы
бөлінген қаражат шегінде
7. Тұрақты даму мақсаттарына қол жеткізу үшін волонтерлікті дамыту
34.
Ауылдық жерлердегі орта мектептердің жоғары сынып оқушыларына ҰБТ-ға дайындық, ағылшын тілін, компьютерлік және құқықтық сауаттылықты оқыту бойынша волонтерлік көмек көрсету жөніндегі "Birgemiz: Bilim" жалпыұлттық жобасын іске асыру
Үкіметке есеп
АҚДМ, БҒМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы ақпан-қараша
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
14 өңірдің әрқайсысында 100 волонтерді тарта отырып, ауылдық жерлердегі орта мектептердің 1000 қатысушысына білім беру
35.
Денсаулық сақтау саласына волонтерлерді тарту, науқастарды күтуде, соның ішінде хоспистерде, онкологиялық диспансерлерде және т.б. көмек көрсету жөніндегі "Birgemiz: Saýlyq" жалпыұлттық жобасын іске асыру
Үкіметке есеп
АҚДМ, ДСМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы ақпан-қараша
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
қатысқан және оқытылған 1000 азамат пен волонтер
36.
Халықты әлеуметтік қорғау жүйесіне әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында балалар үйлеріндегі балаларға және жастарға, өмірде қиын жағдайға тап болған балаларға қатысты волонтерлердің тәлімгерлік тәжірибесін енгізу жөніндегі "Birgemiz: Sabaqtastyq" жалпыұлттық жобасын іске асыру
Үкіметке есеп
АҚДМ, БҒМ,
Еңбекмині,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы ақпан-қараша
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
қатысқан және оқытылған 1000 азамат пен волонтер
37.
Қоршаған ортаны қорғау, өзендер мен ормандарды тазалау, ағаш отырғызу, қоқыстарды сұрыптауға үйрету жөніндегі "Birgemiz: Taza Álem" жалпыұлттық жобасын іске асыру
Үкіметке есеп
АҚДМ, ЭГТРМ,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы ақпан-қараша
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету
қатысқан және оқытылған 1000 азамат пен волонтер
38.
Тарихи-мәдени мұра объектілерін сақтау жөніндегі "Birgemiz: Asyl mura" жалпыұлттық жобасын іске асыру
Үкіметке есеп
АҚДМ, МСМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы ақпан-қараша
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
қатысқан және оқытылған 1000 азамат пен волонтер
39.
Қарттар үйлеріне, халықты әлеуметтік қорғау жүйесінің әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарына волонтерлерді тарту жөніндегі "Birgemiz: Qamqor" жалпыұлттық жобасын іске асыру
Үкіметке есеп
АҚДМ, Еңбекмині, ДСМ,
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы ақпан-қараша
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
қатысқан және оқытылған 1000 азамат пен волонтер
40.
Жоғалған адамдарды іздеу, зілзала қауіп-қатерін азайту және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарын жою, оның ішінде біздің отандастарымыздың Ұлы Отан соғысындағы ерлігі туралы баяндайтын құжаттарды іздестіру жобаларына волонтерлерді тарту жөніндегі "Birgemiz: Úmit" жалпыұлттық жобасын іске асыру
Үкіметке есеп
АҚДМ, ІІМ, Қорғанысмині, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдіктері
2020 жылғы ақпан-қараша
бөлінген қаражат шегінде
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету"
қатысқан және оқытылған 1000 азамат пен волонтер
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
МҚІА – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ – "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
МСМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЭГТРМ – Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
ЦДИАӨМ - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"Атамекен" ҰКП – "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы
БҰҰЕБ – Біріккен Ұлттар Ұйымының Еріктілер бағдарламасы
ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім беру
ҮЕҰ – үкіметтік емес ұйымдар
ҰВЖ – "Ұлттық волонтерлер желісі" заңды тұлғалар бірлестігі
ЮНИСЕФ – Біріккен Ұлттар Ұйымының Балалар қоры
БАҚ – бұқаралық ақпарат құралдары
ЖОО – жоғары оқу орны
БҰҰ – Біріккен Ұлттар Ұйымы
ЮНФПА – БҰҰ-ның халықтың қоныстануы саласындағы қоры

33.1
Разработка и размещение на телерадиоканалах тематических аудио и видеороликов о волонтерской деятельности
видеоролики
МИОР
в течение 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 003
"Проведение государственной информационной политики"
популяризация волонтерской деятельности
33.2
Запуск телепередачи в целях популяризации волонтерства и волонтерских движений
телепередачи
МИОР
в течение 2020 года
в пределах выделенных средств
33.3
Производство и трансляция телесериала о волонтерстве
трансляция сериала
МИОР
в течение 2020 года
в пределах выделенных средств
33.4
Производство и трансляция документального фильма о волонтерстве
трансляция документального фильма
МИОР
в течение 2020 года
в пределах выделенных средств
33.5
Публикации аналитических статей в печатных СМИ по развитию волонтерства в стране
статьи
МИОР, акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
в течение 2020 года
в пределах выделенных средств
33.6
Создание и продвижение авторского видеоконтента через популярных блогеров на видеохостинге Youtube
серия видеороликов
МИОР
в течение 2020 года
в пределах выделенных средств
33.7
Создание и продвижение вирусных роликов, художественных мотиваторов, гиф-картинок, имиджевой продукции в социальных сетях, мессенджерах
вирусные ролики, художественные мотиваторы, гиф-картинки, имиджевая продукция
МИОР
в течение 2020 года
в пределах выделенных средств
33.8
Интернет-проект "Один день с волонтером"
интернет-проект
МИОР
в течение 2020 года
в пределах выделенных средств
7. Развитие волонтерства для достижения Целей устойчивого развития
34.
Реализация общенационального проекта "Birgemiz: Bilim" по оказанию волонтерской помощи по подготовке к ЕНТ, обучению английскому языку, компьютерной и правовой грамотности учащимся старших классов средних школ сельской местности
отчет в Правительство
МИОР,
МОН,
акиматы городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
февраль-ноябрь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
охват обучением 1000 учащихся средних школ сельской местности с привлечением 100 волонтеров в каждом из 14 регионов
35.
Реализация общенационального проекта "Birgemiz: Saýlyq" по привлечению волонтеров в сферу охраны здоровья, оказанию помощи в уходе за больными, в том числе в хосписах, онкологических диспансерах и др.
отчет в Правительство
МИОР, МЗ,
акиматы городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
февраль-ноябрь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
1000 привлеченных и обученных граждан и волонтеров
36.
Реализация общенационального проекта "Birgemiz: Sabaqtastyq" по внедрению практики наставничества волонтерами в отношении детей, находящихся в детских домах, и молодежи, детей, оказавшихся в трудной жизненной ситуации в центрах социального обслуживания системы социальной защиты населения
отчет в Правительство
МИОР, МОН,
МТСЗН,
акиматы
городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
февраль-ноябрь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
1000 привлеченных и обученных граждан и волонтеров
37.
Реализация общенационального проекта "Birgemiz: Taza Álem" по защите окружающей среды, очистке рек и лесов, посадке деревьев, обучению сортировке мусора
отчет в Правительство
МИОР, МЭГПР,
акиматы городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
февраль-ноябрь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
1000 привлеченных и обученных граждан и волонтеров
38.
Реализация общенационального проекта "Birgemiz: Asyl mura" по сохранению объектов историко-культурного наследия
отчет в Правительство
МИОР, МКС, акиматы городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
февраль-ноябрь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
1000 привлеченных и обученных граждан и волонтеров
39.
Реализация общенационального проекта "Birgemiz: Qamqor" по привлечению волонтеров в дома престарелых, центры социального обслуживания системы социальной защиты населения
отчет в Правительство
МИОР, МТСЗН,
МЗ, акиматы городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
февраль-ноябрь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
1000 привлеченных и обученных граждан и волонтеров
40.
Реализация общенационального проекта "Birgemiz: Úmit" по привлечению волонтеров к проектам по поиску пропавших людей, снижению рисков бедствий и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, в том числе по поиску документов, повествующих о подвигах наших соотечественников в Великой Отечественной войне
отчет в Правительство
МИОР, МВД, МО, акиматы городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента, областей
февраль-ноябрь 2020 года
в пределах выделенных средств
РБ 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства"
1000 привлеченных и обученных граждан и волонтеров
Расшифровка аббревиатур:
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МО – Министерство обороны Республики Казахстан
АДГС – Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АО "ФНБ "Самрук-Қазына" – Акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
МКС – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЭГПР – Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЦРИАП - Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
НПП "Атамекен" – Национальная палата предпринимателей "Атамекен"
ДООН – Программа Добровольцев ООН
ТиПО – техническое и профессиональное образование
НПО – неправительственная организация
НВС – ОЮЛ "Национальная волонтерская сеть"
ЮНИСЕФ – Детский фонд Организации Объединенных Наций
СМИ – средства массовой информации
ВУЗ – высшее учебное заведение
ООН – Организация Объединенных Наций
ЮНФПА – фонд ООН в области народонаселения