Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 153 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 11 тамыздағы № 670 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.08.2023 № 670 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 4-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 27 наурыздағы
№ 153 қаулысымен
бекітілген
Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару тәртібін айқындайды.
2. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерін, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелерін дайындауға қатысқан жаттықтырушыларға мыналар жатады:
1) бірінші жаттықтырушы – жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлаудың бастапқы (ерте) кезеңдерінде спортшыны даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;

Об утверждении Правил выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 153. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2023 года № 670.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.08.2023 № 670 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 марта 2020 года № 153
Правила выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата (далее – Правила) определяют порядок выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата.
2. К тренерам, принимавшим участие в подготовке чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта), относятся:
1) первый тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена на начальных (ранних) этапах подготовки спортсменов высокого класса;

2) жеке жаттықтырушы – спортшыны спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командасынан (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командадан) тыс болған кезеңінде оның жеке-дара даярлау жоспарын орындауына бағытталған даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;
3) командалық спорт түрлерінен (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) жаттықтырушы –даярлықтың белгілі бір саласында (арнайы, техникалық-тактикалық, жалпы дене шынықтыру) спортшылардың оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын және (немесе) спорттық нәтижелерге қол жеткізу үшін спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы құрама командасының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама команданың) бас жаттықтырушысымен дайындық процесін қосымша жүзеге асыратын жаттықтырушы;
4) спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы құрама командасының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама команданың) бас жаттықтырушысы (бұдан әрі – бас жаттықтырушы) – спорт түрi бойынша Қазақстан Республикасының құрама командасына (спорт түрі бойынша ұлттық құрама командаға) басшылық жасауға, оның даярлығына, қалыптастырылуына және әлем чемпионаттарына, Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарына және басқа да халықаралық жарыстарға қатысуына жауап беретiн жаттықтырушы.
3. Ақшалай көтермелеуді алуға үміткер Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарында төртінші, бесінші, алтыншы орын алған спортшылар мен командалар, сондай-ақ олимпиадалық спорт түрінен әлем рекордтарын орнатқан спортшылар мен командалар жатады.
2-тарау. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару тәртібі
4. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне спорттың жеке түрлерінде ақшалай көтермелеуді төлеу әр спортшыға алған әрбір орны үшін ақшалай көтермелеудің жүз проценті (100 %-і) мөлшерінде жүзеге асырылады.
5. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерін, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелерін спорттың жеке түрлерінде дайындауға қатысқан жаттықтырушыларға ақшалай көтермелеуді төлеу әрбір алынған орын үшін мынадай қатынастарда белгіленеді:

2) личный тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена, направленную на выполнение им индивидуального плана подготовки в период его нахождения вне сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальной сборной команды по виду спорта);
3) тренер в командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) – тренер, осуществляющий учебно-тренировочный процесс спортсменов в определенной области подготовки (специальная, технико-тактическая, обще-физическая) и (или) дополнительно осуществляющий подготовительный процесс с главным тренером сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальной сборной команды по виду спорта) для достижения спортивных результатов;
4) главный тренер сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальной сборной команды по виду спорта) (далее – главный тренер) – тренер, отвечающий за руководство, подготовку, формирование и выступление сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальной сборной команды по виду спорта) в чемпионатах мира, Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских играх и других международных соревнованиях.
3. К членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта), претендующим на получение денежного поощрения, относятся спортсмены и команды, занявшие четвертое, пятое, шестое места в Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских играх, а также спортсмены и команды, установившие рекорды мира по олимпийским видам спорта.
Глава 2. Порядок выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата
4. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в индивидуальных видах спорта осуществляются каждому спортсмену в стопроцентном (100 %) размере денежного поощрения за каждое занятое место.
5. Выплаты денежных поощрений тренерам, принявшим участие в подготовке чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в индивидуальных видах спорта, устанавливаются в следующих соотношениях за каждое занятое место:

1) бірінші жаттықтырушы – жаттықтырушыларды ақшалай көтермелеудің жалпы мөлшерінің 10 %-і;
2) жеке жаттықтырушы – жаттықтырушыларды ақшалай көтермелеудің жалпы мөлшерінің 80 %-і;
3) бас жаттықтырушысы – жаттықтырушыларды ақшалай көтермелеудің жалпы мөлшерінің 10 %-і.
6. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген жаттықтырушының бірі спорттың жеке түрлерінде халықаралық спорттық жарыстардың бірнеше чемпионы мен жүлдегерін, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшесін дайындаған жағдайда жаттықтырушы (бірінші, жеке, бас) әрбір спортшы үшін жеке ақшалай көтермелеу алады.
7. Егер бірінші жаттықтырушы бір мезгілде спорттың жеке түрлерінен халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерінің, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) мүшелерінің жеке жаттықтырушысы болған жағдайда жаттықтырушының ақшалай төлемінің мөлшері жинақталады.
8. Егер жеке жаттықтырушы бір мезгілде спорттың жеке түрлерінен халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерінің, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) мүшелерінің бас жаттықтырушысы болған жағдайда жаттықтырушының ақшалай төлемінің мөлшері жинақталады.
9. Егер бірінші жаттықтырушы бір мезгілде спорттың жеке түрлерінен халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерінің, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) мүшелерінің бас жаттықтырушысы болған жағдайда жаттықтырушының ақшалай төлемінің мөлшері жинақталады.
10. Егер бірінші жаттықтырушы бір мезгілде спорттың жеке түрлерінен халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерінің, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) мүшелерінің жеке және бас жаттықтырушысы болған жағдайда жаттықтырушының ақшалай төлемінің мөлшері жинақталады.
11. Командалық спорт түрлерінде (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу әрбір спортшыға әрбір алған орны үшін ақшалай көтермелеудің 100 %-і мөлшерінде жүзеге асырылады.
12. Командалық спорт түрлерінде (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) иеленген әр орын үшін ақшалай көтермелеу төлемін бас жаттықтырушы және команда екі спортшыдан құралған жағдайларды қоспағанда, осы Қағидалардың 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген екі жаттықтырушы алады.

1) первый тренер – 10 % от общего размера денежного поощрения тренеров;
2) личный тренер – 80 % от общего размера денежного поощрения тренеров;
3) главный тренер – 10 % от общего размера денежного поощрения тренеров.
6. В случае подготовки нескольких чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) одним из тренеров, указанных в пункте 2 настоящих Правил, в индивидуальных видах спорта, тренер (первый, личный, главный) получает денежное поощрение за каждого спортсмена по отдельности.
7. В случае, если первый тренер является одновременно личным тренером чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в индивидуальных видах спорта, размеры денежного поощрения тренера суммируются.
8. В случае, если личный тренер является одновременно главным тренером чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в индивидуальных видах спорта, размеры денежного поощрения тренера суммируются.
9. В случае, если первый тренер является одновременно главным тренером чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в индивидуальных видах спорта, размеры денежного поощрения тренера суммируются.
10. В случае, если первый тренер является одновременно личным и главным тренером чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в индивидуальных видах спорта, размеры денежного поощрения тренера суммируются.
11. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) осуществляются каждому спортсмену в 100 % размере денежного поощрения за каждое занятое место.
12. В командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) выплаты денежных поощрений получают главный тренер и два тренера, указанные в подпункте 3) пункта 2 настоящих Правил, за каждое занятое место, за исключением случаев, когда команда состоит из двух спортсменов.

13. Командада (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) екі спортшы болған жағдайда ақшалай көтермелеулерді төлеу осы Қағидалардың 4 − 10-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
14. Осы Қағидалардың 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген командалық спорт түрлеріндегі (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) жаттықтырушылар спорт түрлері бойынша аккредиттелген республикалық спорт федерацияларының ұсынуы бойынша жаттықтырушылар кеңесінің хаттамасы негізінде дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен айқындалады.
15. Командалық спорт түрлерінен (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) бас жаттықтырушыға ақшалай көтермелеуді төлеу ақшалай көтермелеудің 100 %-і мөлшерінде жүзеге асырылады.
16. Командалық спорт түрлерінен (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) жаттықтырушыларға ақшалай көтермелеуді төлеу ақшалай көтермелеудің 100 %-і мөлшерінде жүзеге асырылады.
17. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлері, жаттықтырушылары және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелері ақшалай көтермелеу төлемдерін алу үшін құжаттарды спорт түрлері бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациялары жарыс аяқталғаннан кейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
18. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылары мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне берілетін ақшалай көтермелеу төлемдерін алу үшін қажетті құжаттар тізбесі:
спортшының және осы Қағидалардың 2-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылардың жеке куәліктерінің көшірмесі;
спортшының бірінші және жеке жаттықтырушылары көрсетілген нотариалды куәландырылған өтініші;
спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациясының мөрімен және басшысының қолымен расталған жарыстар хаттамаларының көшірмелері;
банктік немесе карт-шоттың болуы туралы анықтама;
командалық спорт түрлері үшін (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациясының ұсынуы бойынша жаттықтырушылар кеңесінің хаттамасы;
Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) тізімдерінде бірінші және (немесе) жеке жаттықтырушының тегі болмаған жағдайда дене шынықтыру-спорт ұйымы бұйрықтарының көшірмелері (бірінші және (немесе) жеке жаттықтырушының спортшылармен жұмыс өтілін растау үшін) ұсынылады.

13. В случае, когда в команде (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) выступают два спортсмена, выплаты денежных поощрений осуществляются в соответствии с пунктами 4-10 настоящих Правил.
14. Тренеры в командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные), указанные в подпункте 3) пункта 2 настоящих Правил, определяются приказом уполномоченного органа в области физической культуры и спорта на основании протокола тренерского совета по представлению аккредитованных республиканских спортивных федераций по видам спорта.
15. Выплата денежного поощрения главному тренеру в командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) осуществляется в 100 % размере денежного поощрения.
16. Выплата денежного поощрения тренерам в командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) осуществляется в 100 % размере денежного поощрения.
17. Для получения выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) документы представляются аккредитованными республиканскими и (или) региональными спортивными федерациями по видам спорта не позднее 10 рабочих дней после завершения соревнования.
18. Перечень необходимых документов для получения выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта):
копия удостоверения личности спортсмена и тренеров, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил;
нотариально засвидетельствованное заявление спортсмена с указанием первого и личного тренеров;
копии протоколов соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по виду спорта;
справка о наличии банковского или карт-счета;
для командных видов спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) протокол тренерского совета по представлению аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по виду спорта.
В случае отсутствия фамилии первого и (или) личного тренера в списках сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта), представляются копии приказов физкультурно-спортивной организации (для подтверждения стажа работы первого и (или) личного тренера со спортсменами).

19. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлеуді дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган жоғары спорттық нәтижелер негізінде спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациясы осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды ұсынған соң жүзеге асырады.
20. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу қаржы жылының соңына дейін республикалық бюджет есебінен бөлінген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
21. Жазғы, қысқы Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарының, жазғы, қысқы Азия ойындарының, Азия Паралимпиада ойындарының, жазғы, қысқы Дүниежүзілік Универсиаданың, Жасөспірімдердің жазғы, қысқы Олимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жарыстар қаржы жылының төртінші тоқсанында өткізілген жағдайда, жазғы, қысқы Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарының, жазғы, қысқы Азия ойындарының, Азия Паралимпиада ойындарының, жазғы, қысқы Дүниежүзілік Универсиаданың, Жасөспірімдердің жазғы, қысқы Олимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу келесі қаржы жылы ішінде жүзеге асырылуы мүмкін.
22. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлемдері спорттық жарысты өткізу күні қолданыста болған валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
23. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлемдерін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шотына немесе карт-шотына аударады.

19. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) осуществляются уполномоченным органом в области физической культуры и спорта на основании достижения высоких спортивных результатов по представлению необходимых документов, указанных в пункте 18 настоящих Правил, аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерацией по виду спорта.
20. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) осуществляются за счет республиканского бюджета до конца финансового года в пределах выделенных средств.
21. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам летних, зимних Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр, летних, зимних Азиатских игр, Азиатских Паралимпийских игр, летней, зимней Всемирной Универсиады, летних, зимних Юношеских Олимпийских игр, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) осуществляются из резерва Правительства Республики Казахстан.
В случае проведения соревнований, указанных в части первой настоящего пункта, в четвертом квартале финансового года, выплаты денежных поощрений чемпио,нам и призерам Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр, летних, зимних Азиатских игр, Азиатских Паралимпийских игр, летней, зимней Всемирной Универсиады, летних, зимних Юношеских Олимпийских игр, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) могут осуществляться в течение следующего финансового года.
22. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) производятся по курсу валют, действовавшему на день проведения спортивного соревнования.
23. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) перечисляются на текущий счет или карт-счет банков второго уровня уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.

24. Екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шоты немесе карт-шоты болмаған кезде халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлемдері нотариалды куәландырылған сенімхат негізінде жеке тұлғаның екінші деңгейдегі банктердегі ағымдағы шотына немесе карт-шотына аударылады.
25. Допинг пайдаланған немесе пайдалануға әрекеттенген жағдайда спорттық нәтиже жойылғаны үшін ақшалай көтермелеуді алған кезде жеке және (немесе) бас жаттықтырушы болмаған бірінші жаттықтырушыларды қоспағанда, спортшылар және осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылар ақшалай көтермелеуді қайтаруға тиіс.
26. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық немесе өңірлік федерациядан және (немесе) спорт түрі бойынша халықаралық федерациядан және (немесе) тиісті допингке қарсы ұйымнан спорттық нәтиже жойылғаны туралы хабарлама алған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде спортшы мен осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылардың тұрғылықты жері бойынша ақшалай көтермелеуді қайтару қажеттігі жөнінде жазбаша хабарлама жібереді.
27. Спортшылар мен осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылар ақшалай көтермелеуді республикалық бюджет кірісіне қайтаруы жазбаша хабарламаны алғаннан кейін күнтізбелік 30 күн ішінде жүзеге асырылады.
28. Ақшалай көтермелеу қайтарылғаннан кейін спортшылар мен осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылар үш жұмыс күні ішінде дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға ақшалай көтермелеудің республикалық бюджет кірісіне қайтарылғанын растайтын құжат көшірмесін ұсынады.
29. Осы Қағидалардың 27-тармағын спортшылар мен осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылар сақтамаған жағдайда төленген ақшалай көтермелеуді өндіріп алуды дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган сот тәртібімен жүзеге асырады.
30. Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның, Халықаралық Олимпиада комитетінің, Халықаралық паралимпиада комитетінің, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің, Халықаралық федерацияның шешімі негізінде неғұрлым жоғары спорттық нәтиже берілген кезде халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлемдерінің мөлшерін қайта қарау жүргізіледі.

24. При отсутствии текущего счета или карт-счета банков второго уровня выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) перечисляются на текущий счет или карт-счет банков второго уровня физического лица на основании нотариально засвидетельствованной доверенности.
25. За аннулирование спортивного результата в случаях использования или попытки использования допинга, денежные поощрения подлежат возврату спортсменами и тренерами, указанными в подпунктах 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил, за исключением первых тренеров, которые на момент получения денежного поощрения не являлись личным и (или) главным тренером.
26. Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта в течение трех рабочих дней после получения уведомления об аннулировании спортивного результата от республиканской или региональной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта и (или) международной спортивной федерации по виду спорта и (или) соответствующей антидопинговой организации направляет письменное уведомление о необходимости возврата денежного поощрения по месту жительства спортсмена и тренеров, указанных в подпунктах 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил.
27. Возврат денежного поощрения спортсменами и тренерами, указанными в подпунктах 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил, осуществляется в доход республиканского бюджета в течение 30 календарных дней после получения письменного уведомления.
28. После возврата денежного поощрения спортсмены и тренера, указанные в подпунктах 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил, в течение трех рабочих дней представляют в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта копию документа, подтверждающего возврат денежного поощрения в доход республиканского бюджета.
29. В случае несоблюдения пункта 27 настоящих Правил спортсменами и тренерами, указанными в подпунктах 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил, взыскание выплаченных денежных поощрений осуществляется уполномоченным органом в области физической культуры и спорта в судебном порядке.
30. При присуждении более высокого спортивного результата на основании решения Всемирной антидопинговой организации, Международного олимпийского комитета, Международного паралимпийского комитета, Международного комитета спорта глухих, Международной федерации производится пересмотр размеров выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта).

31. Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның, Халықаралық Олимпиада комитетінің, Халықаралық паралимпиада комитетінің, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің, Халықаралық федерацияның шешімі негізінде неғұрлым жоғары спорттық нәтиже берілген кезде халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.

31. При присуждении более высокого спортивного результата на основании решения Всемирной антидопинговой организации, Международного олимпийского комитета, Международного паралимпийского комитета, Международного комитета спорта глухих, Международной федерации выплаты денежного поощрения чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) осуществляются в соответствии с настоящими Правилами.