Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" 2018 жылғы 23 тамыздағы № 513 және "Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 9 сәуірдегі № 189 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 23 тамыздағы № 513 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) "Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2018 ж., № 63, 361-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасында:
2.1-кіші бөлімнің 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) бастапқы бизнес (стартап жоба) – заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелу/дара кәсіпкер мәртебесін ресімдеу мерзімі мемлекеттік грант алу, кредиторға кредит/микрокредит алу үшін жүгінген кезде бір жылдан аз уақытты құрайтын Бағдарламаға қатысушылардың бизнес жобалары;";
"5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаты мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар" деген бөлімде:
"5.1. Бірінші бағыт: "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды техникалық және кәсіптік біліммен және қысқа мерзімді кәсіптік оқытумен қамтамасыз ету" деген кіші бөлімде:
"5.1.2. Жұмыс берушілердің өтінімдері және еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту" деген тармақта:
алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Қысқа мерзімді кәсіптік оқыту білім беру ұйымы әзірлеген және жұмыс берушілермен және ӨКП-мен келісілген білім беру бағдарламасына сәйкес күндізгі нысанда және/немесе онлайн режимде жүзеге асырылады.
Бұл ретте онлайн оқыту техникалық мүмкіндіктер, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғылары болған кезде жүзеге асырылады.
Күндізгі нысан бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту жинақталуына қарай кіші топтарда жүзеге асырылатын болады.";
мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды онлайн режимде ұйымдастырған кезде топ жинақтау талап етілмейді.";
жиырма бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіптік оқытудан мобильді оқу орталықтары арқылы және (немесе) онлайн режимде өткен кезде "Еңбек" бағдарламасына қатысушыға тұруға (тұрғын үйді жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуге) материалдық көмек төленбейді.";
"5.1.4. Еңбек шарты бойынша жұмыс істейтіндерді, оның ішінде қысқартылатын жұмыскерлерді кәсіптік оқыту" деген тармақта:
он екінші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіптік оқыту жұмыскерлердің жұмыс пен оқуды қатар алып жүруін ескере отырып:
жұмыс уақыты шегінде жұмыс орнында;
жұмыстан ішінара қол үзе отырып;
жұмыстан бос кезде (кешкі уақыт, демалыс күндері);
онлайн режимде оқыту сияқты әртүрлі нысанда ұйымдастырылуы мүмкін.
Бұл ретте онлайн режимде оқу техникалық мүмкіндіктер, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғылары болған кезде жүзеге асырылады.";
"5.2. Екінші бағыт: жаппай кәсіпкерлікті дамыту" деген кіші бөлімде:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбек" бағдарламасының екінші бағытында мынадай міндеттерді іске асыру көзделеді:

О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2018 года № 513 "Об утверждении Правил предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" и от 13 ноября 2018 года № 746 "Об утверждении Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 2020 года № 189.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2018 года № 513 "Об утверждении Правил предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек":
Правила предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 "Об утверждении Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" (САПП Республики Казахстан, 2018 г., № 63, ст. 361):
в Государственной программе развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", утвержденной указанным постановлением:
подпункт 10) подраздела 2.1. изложить в следующей редакции:
"10) стартовый бизнес (стартап-проект) – бизнес-проекты участников Программы, срок государственной регистрации которых в качестве юридического лица/оформления статуса индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения за государственным грантом, к кредитору за кредитом/микрокредитом менее одного года;";
в разделе "5. Основные направления, пути достижения поставленных целей и задач программы "Енбек", соответствующие меры":
в подразделе "5.1. Первое направление: Обеспечение участников программы "Еңбек" техническим и профессиональным образованием и краткосрочным профессиональным обучением":
в пункте "5.1.2. Краткосрочное профессиональное обучение по заявкам работодателей и востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам":
абзацы шестой, седьмой и восьмой изложить в следующей редакции:
"Краткосрочное профессиональное обучение осуществляется в соответствии с образовательной программой, разработанной организацией образования, согласованной с работодателями и РПП в очной форме и (или) онлайн режиме.
При этом обучение в онлайн режиме осуществляется при наличии технических возможностей, информационно-коммуникационных технологий и (или) абонентских устройств сети сотовой связи.
Краткосрочное профессиональное обучение по очной форме будет осуществляться в подгруппах по мере укомплектования.";
дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"При организации краткосрочного профессионального обучения в онлайн режиме комплектование группы не требуется.";
абзац двадцать пятый изложить в следующей редакции:
"При прохождении краткосрочного профессионального обучения через мобильные учебные центры и (или) в онлайн режиме материальная помощь на проживание (возмещение расходов по найму (аренде) жилья) участнику программы "Еңбек" не выплачивается.";
в пункте "5.1.4. "Профессиональное обучение работающих по трудовому договору, в том числе сокращаемых работников":
часть одиннадцатую изложить в следующей редакции:
"Профессиональное обучение может быть организовано с учетом совмещения работы и учебы работниками в разных формах, таких как обучение:
на рабочем месте в пределах рабочего времени;
с частичным отрывом от работы;
в свободное от работы время (вечернее время, выходные дни);
в онлайн режиме.
При этом обучение в онлайн режиме осуществляется при наличии технических возможностей, информационно-коммуникационных технологий и (или) абонентских устройств сети сотовой связи.";
в разделе "5.2 Второе направление: развитие массового предпринимательства":
часть первую изложить в следующей редакции:
"Второе направление программы "Еңбек" предусматривает реализацию следующих задач:

1) "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне, оның ішінде онлайн режимде оқыту;
2) ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда, қалалар мен моноқалаларда микрокредит беруді, оның ішінде зәкірлік кооперацияны және әлеуметтік кәсіпкерлікті дамыту арқылы кеңейту;
3) ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда, қалалар мен моноқалаларда кредиттерге/микрокредиттерге кепілдік беру;
4) жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру.
Бұл ретте онлайн режимде оқу техникалық мүмкіндіктер, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғылары болған кезде жүзеге асырылады.";
"5.2.1. "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту" деген тармақта:
екінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Бастау Бизнес" жобасы "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды кәсіпкерлік дағдыларына, оның ішінде ауыл шаруашылығы кооперативтерін қалыптастыру қағидаттарына, оның ішінде кәсіпкерлік негіздеріне онлайн режимде оқытуға, сондай-ақ олардың бизнес жобаларын сүйемелдеуге бағытталған.
Онлайн режимде оқып жатқан адамдарды қоспағанда, "Бастау Бизнес" жобасы шеңберінде "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар Қазақстан Республикасының заңнамасында техникалық және кәсіптік орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқып жатқан студенттер үшін белгіленген мөлшерде стипендиямен қамтамасыз етіледі.";
он үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Онлайн режимде оқыту процесін қоспағанда, оқу процесінің жалпы ұзақтығы күнтізбелік жиырма бес күннен аспайтын мерзімді құрайды.";
"5.2.5. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру" деген тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік гранттар нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан бөлінетін нысаналы трансферттер және (немесе) республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттер есебінен жүзеге асырылады.";
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте тиісті қаржы жылындағы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің мөлшері қолданылады.";
сегізінші және тоғызыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік гранттар қажетті мүкәммалды, еңбек құралдарын, технологиялық жабдықты, жануарларды, малды, құстарды сатып алуға, коммециялық жылжымайтын мүлік объектілері, сондай-ақ сауда объектілері, оның ішінде жалға алу, пайдалану, сенімгерлік басқару құқығындағы объектілер аумағында "Еңбек" бағдарламасына қатысушының бизнес-жобаларын іске асыру үшін ғимараттарды жалға алу ақысы ретінде пайдаланылады.
Мемлекеттік грант тұтынушылық мақсаттарға, кредиттік қарыздарды өтеуге, жылжымайтын тұрғын үй мүлкін сатып алуға және салуға, жер учаскелерін сатып алуға, акцизделетін өнімдерді өндіруге берілмейді.";
"5.3. Үшінші бағыт: халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және еңбек ресурстарының ұтқырлығы арқылы еңбек нарығын дамыту" деген кіші бөлімде:
"5.3.1. Жұмыспен қамтамасыз етуге жәрдемдесу" деген тармақта:
жетпіс бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоғамдық жұмыстар республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттер және жұмыс берушілердің өтінімдері бойынша олардың қаражаты шегінде қаржыландырылады.";
"5.3.2. Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру" деген тармақта:
қырық бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Отбасына жылына тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге есептелген сома шегінде меншікке тұрғын үйді сатып алу үшін біржолғы төлем алдын ала сату-сатып алу шарты немесе сатып алу-сату шарты болған кезде жүзеге асырылады.";
"5.3.4. Инфрақұрылымды және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту есебінен жұмыспен қамтамасыз ету" деген тармақта:
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:

1) обучение основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес", в том числе в онлайн режиме;
2) расширение микрокредитования в сельских населенных пунктах, малых городах, городах и моногородах, в том числе через развитие якорной кооперации и социального предпринимательства;
3) гарантирование кредитов/микрокредитов в сельских населенных пунктах и малых городах, городах и моногородах;
4) предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей.
При этом обучение в онлайн режиме осуществляется при наличии технических возможностей, информационно-коммуникационных технологий и (или) абонентских устройств сети сотовой связи.";
в пункте "5.2.1. Обучение основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес":
абзацы второй и третий изложить в следующей редакции:
"Проект "Бастау Бизнес" направлен на обучение, в том числе онлайн режиме участников программы "Еңбек" предпринимательским навыкам, в том числе принципам формирования сельскохозяйственных кооперативов, а также сопровождение их бизнес проектов.
Участники программы "Еңбек" в рамках проекта "Бастау Бизнес", за исключением лиц, проходящих обучение основам предпринимательства в онлайн режиме, обеспечиваются стипендией в размере, установленном законодательством Республики Казахстан для студентов, обучающихся по государственному образовательному заказу в организациях технического и профессионального послесреднего образования.";
абзац тринадцатый изложить в следующей редакции:
"Общая продолжительность процесса обучения составляет не более двадцати пяти календарных дней, за исключением обучения в онлайн режиме.";
в пункте "5.2.5. Предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей":
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Финансирование мер поддержки в форме государственных грантов осуществляется за счет целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и (или) республиканского и (или) местного бюджетов.";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"При этом применяется размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете соответствующего финансового года.";
абзацы восьмой и девятый изложить в следующей редакции:
"Государственные гранты используются на приобретение необходимого инвентаря, орудий труда, технологического оборудования, животных, скота, птицы, оплаты аренды помещений для реализации бизнес-проекта участника Программы "Еңбек" на территории объектов коммерческой недвижимости, а также торговых объектов, в том числе находящихся на праве аренды, пользования, доверительного управления.
Государственные гранты не предоставляются на потребительские цели, погашение кредитных займов, приобретение и строительство жилой недвижимости, приобретение земельных участков, производство подакцизной продукции.";
в подразделе "5.3. Третье направление: развитие рынка труда через содействие занятости населения и мобильность трудовых ресурсов":
в пункте "5.3.1. Содействие в обеспечении занятости":
абзац семьдесят первый изложить в следующей редакции:
"Общественные работы финансируются за счет средств республиканского и (или) местного бюджетов и средств работодателей по их заявкам.";
в пункте "5.3.2. Повышение мобильности трудовых ресурсов":
абзац сорок пятый изложить в следующей редакции:
"Единовременная выплата для приобретения жилья в собственность в пределах начисленной суммы на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплату коммунальных услуг на семью в год осуществляется при наличии предварительного договора или договора купли-продажи.";
в пункте "5.3.4 Обеспечение занятости за счет развития инфраструктуры и жилищно-коммунального хозяйства":
дополнить абзацем вторым следующего содержания:

"2020 жылы инфрақұрылымды және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту есебінен жұмыспен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 55-ө өкімімен бекітілген Жұмыспен қамту жол картасы шеңберінде жүзеге асырылады.";
он төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1) пайдаланылмаған жергілікті бюджет қаражатының қалдығы және үнемдеу, бұл ретте инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру кезінде бір жұмыс орнын құру құны өңір бойынша орта есеппен 4 млн. теңгені құрауға тиіс;";
жиырма төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Құрылатын жұмыс орындары санының көрсеткіштері жоқ жобалар іске асырылуға жатпайды.";
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында:
"Бірінші бағыт. "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды техникалық және кәсіптік біліммен және қысқа мерзімді кәсіптік оқытумен қамтамасыз ету" деген бөлімде:
"1-міндет. Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау" деген кіші бөлімде:
"Іс-шаралар" деген кіші бөлімде:
реттік нөмірі 1-1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1-1
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 26 қарашадағы № 646 бұйрығымен бекітілген "Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлауды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Білім және ғылым министрінің бұйрығы
2020 жылғы сәуір
БҒМ, Еңбекмині, ҰКП (келісу бойынша), ЖАО
талап етілмейді
";
"Үшінші бағыт. Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және еңбек ресурстарының ұтқырлығы арқылы еңбек нарығын дамыту" деген бөлімде:
"1-міндет. Халықты жұмыспен қамтамасыз етуге жәрдемдесу" деген кіші бөлімде:
"Іс-шаралар" деген кіші бөлімде:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1

"В 2020 году обеспечение занятости за счет развития инфраструктуры и жилищно-коммунального хозяйства будет осуществляться в рамках Дорожной карты занятости, утвержденной распоряжением Премьер-Министра Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 55-р.";
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"1) остатка неиспользованных средств и экономии по средствам местного бюджета, при этом стоимость создания одного рабочего места при реализации инфраструктурных проектов должен составлять по региону в среднем 4 млн. тенге;";
абзац двадцать четвертый изложить в следующей редакции:
"Проекты без показателей количества создаваемых рабочих мест не подлежат реализации.";
в Плане мероприятий по реализации Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек":
в разделе "Первое направление. Обеспечение участников программы "Енбек" техническим и профессиональным образованием и краткосрочным профессиональным обучением":
в подразделе "Задача 1. Подготовка кадров с техническим и профессиональным образованием (ТиПО) с учетом потребностей рынка труда":
в подразделе "Мероприятия":
строку, порядковый номер 1-1, изложить в следующей редакции:
"
1-1
Внесение изменений и дополнений в Правила организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения по проекту "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования, утвержденные приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 ноября 2018 года № 646
приказ Министра
образования и науки
апрель 2020 года
МОН, МТСЗН, НПП (по согласованию), МИО
не требуются
";
в разделе "Третье направление. Развитие рынка труда через содействие занятости населения и мобильность трудовых ресурсов":
в подразделе "Задача 1. Содействие в обеспечении занятости населения":
в подразделе "Мероприятия":
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1
Внесение изменений и дополнений в Правила организации и финансирования:
- социальных рабочих мест;
- молодежной практики;
- общественных работ;
- добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы;

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 және 515 бұйрықта рымен бекітілген:
- әлеуметтік жұмыс орындарын;
- жастар практикасын;
- қоғамдық жұмыстарды;
- жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті қоныс аударуын;
- әлеуметтік кәсіптік бағдарлауды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі нің бұйрығы
2020 жылғы сәуір
Еңбекмині, ЖАО
талап етілмейді
".
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 9 сәуірдегі
№ 189 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 23 тамыздағы
№ 513 қаулысымен
бекітілген
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидалары 1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әзірленді және бастапқы бизнесті іске асыруды жоспарлайтын Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға мемлекеттік гранттар беру шарттары мен тетігін айқындайды.
2. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттарды беру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде жүзеге асырылады.
3. "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курсынан өткен немесе Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде оқуды аяқтаған халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелуіне қарамастан жұмыссыз адамдар, кәсіпкерлер және жүгінген сәтте Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес бірыңғай жиынтық төлем төлеген адамдар мемлекеттік гранттар алуға үміткерлер болып табылады.
4. Бұл ретте үміткерлер қатарынан атаулы әлеуметтік көмек алатын, табысы аз және (немесе) көпбалалы отбасылардың мүшелері, сондай-ақ оралмандар мен қоныс аударушыларға "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курсынан өту немесе Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде оқу талап етілмейді.

- проведения социальной профессиональной ориентации, утвержденные приказами Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 и № 515
приказ Министра труда и социальной защиты населения
апрель 2020 года
МТСЗН, МИО
не требуются
".
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение к
постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 9 апреля 2020 года № 189
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 августа 2018 года № 513
Правила предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и определяют условия и механизм предоставления государственных грантов участникам Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", планирующим реализовать стартовый бизнес.
2. Предоставление государственных грантов для реализации новых бизнес-идей осуществляется в рамках Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 "Об утверждении Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" (далее – Программа).
3. Претендентами на получение государственных грантов являются безработные лица, независимо от регистрации в центрах занятости населения, предприниматели и лица, оплатившие на момент обращения единый совокупный платеж в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, прошедшие курс обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" или завершившие обучение в рамках первого направления Программы.
4. При этом, для членов малообеспеченных и (или) многодетных семей –получателей адресной социальной помощи, а также переселенцам и оралманам из числа претендентов прохождение обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" или обучения в рамках первого направления Программы не требуется.

5. Мемлекеттік грантқа үміткер кәсіпкерлер үшін заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу/дара кәсіпкер мәртебесін ресімдеу мерзімі Бағдарламаның өңірлік операторына мемлекеттік грант алу үшін жүгінген сәтте бір жылдан аз болуға тиіс.
6. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттарды алуға үміткерлердің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – комиссия) қорытындысы бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері арқылы беріледі.
7. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған көздерден жүзеге асырылады.
2-бөлім. Терминдер мен анықтамалар
8. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган;
2) бастапқы бизнес (стартап жоба) – заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелу/дара кәсіпкер мәртебесін ресімдеу мерзімі мемлекеттік грант алу, кредиторға кредит/микрокредит алу үшін жүгінген кезде бір жылдан аз уақытты құрайтын Бағдарламаға қатысушылардың бизнес жобалары;
3) жаңа бизнес-идея – бастапқы бизнесті іске асыруға бағытталған кәсіпкерлік бастама;
4) жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грант беру туралы шарт (бұдан әрі – шарт) – халықты жұмыспен қамту орталығы және мемлекеттік грант алушы арасында жасалатын екіжақты жазбаша келісім, оның талаптарына сәйкес мемлекеттік грант алушыға халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша мемлекеттік грант беріледі;
5) кәсіпкер – өз қызметін Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асыратын шағын кәсіпкерлік субъекті;
6) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3-бөлім. Бағдарламаға қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттарды беру шарттары
9. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар бизнесті іске асыруды жоспарлайтын Бағдарламаға қатысушыларға өтеусіз және қайтарымсыз негізде 200 еселенген айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде беріледі.
Бұл ретте тиісті қаржы жылындағы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің мөлшері қолданылады.

5. Для предпринимателей, претендующих на государственный грант, срок государственной регистрации в качестве юридического лица/оформления статуса индивидуального предпринимателя на момент обращения к региональному координатору Программы за государственным грантом составляет менее одного года.
6. Государственные гранты для реализации новых бизнес-идей предоставляются через региональных координаторов Программы по заключению комиссии по рассмотрению заявлений претендентов на получение государственных грантов для реализации новых бизнес-идей (далее – комиссия).
7. Финансирование мер поддержки в форме государственных грантов для реализации новых бизнес-идей осуществляется за счет средств республиканского (или) местного бюджетов, а также из источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Термины и определения
8. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) региональный координатор Программы – местный орган по вопросам занятости населения;
2) стартовый бизнес (стартап-проект) – бизнес-проекты участников Программы, срок государственной регистрации которых в качестве юридического лица/оформления статуса индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения за государственным грантом, к кредитору за кредитом/микрокредитом менее одного года;
3) новая бизнес-идея – предпринимательская инициатива, направленная на реализацию стартового бизнеса;
4) договор о предоставлении государственного гранта для реализации новых бизнес-идей (далее – Договор) – двухстороннее письменное соглашение, заключаемое между центром занятости населения и получателем государственного гранта, по условиям которого получателю государственного гранта предоставляется государственный грант, по форме, утверждаемой уполномоченным органом по вопросам занятости населения;
5) предприниматель – субъект малого предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
6) уполномоченный орган по вопросам занятости населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере занятости населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Условия предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Программы
9. Государственные гранты на реализацию новых бизнес-идей предоставляются участникам Программы, планирующим реализовать стартовый бизнес, на безвозмездной и безвозвратной основе в размере до 200-кратного месячного расчетного показателя.
При этом применяется размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете соответствующего финансового года.

10. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар қаражаты қажетті мүкәммалды, еңбек құралдарын, технологиялық жабдықтарды, жануарларды, малды, құстарды сатып алуға, коммерциялық жылжымайтын мүлік объектілері, сондай-ақ сауда объектілері, оның ішінде жалға алу, пайдалану, сенімгерлік басқару құқығындағы объектілер аумағында Бағдарламаға қатысушының бизнес-жобасын іске асыру үшін ғимараттарды жалға алу ақысы ретінде нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылады.
11. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар тұтынушылық мақсаттарға, кредит қарыздарын өтеуге, жылжымайтын тұрғын үй сатып алуға және салуға, жер учаскелерін сатып алуға, акцизделетін өнімдердің өндірісіне берілмейді.
12. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар Бағдарламаға қатысушыларға бір рет беріледі.
13. Бағдарламаға қатысушылардың жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грант алуының міндетті шарттары:
1) комиссияның оң шешімінің болуы;
2) осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген адамдарды қоспағанда, Бағдарлама шеңберінде оқуды аяқтағаны туралы құжаттың және бұрын "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде қаржылық қолдау алмағаны туралы дәлелдің болуы;
3) мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық жүйелерінен тұрғылықты тұратын жері бойынша тұрақты тіркеуі туралы деректердің болуы.
14. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттарды алуға үміткерлердің өтініштерін қарау үшін аудандар, облыстың маңызы бар қалалар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде "Атамекен" өңірлік кәсіпкерлер палатасы, мемлекеттік органдар, қоғамдық бірлестіктер, ғылыми-білім беру мекемелері, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің, салалық сарапшылардың қатысуымен құрамы кемінде 5 адамнан тұратын комиссияны құрады.
Комиссияның отырысы қажеттілігіне қарай өткізіледі, сондай-ақ бейне конфернцбайланыс режимінде өткізілуі мүмкін.
Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан және комиссия мүшелерінен тұрады. Жергілікті атқарушы органдар мен "Атамекен" өңірлік кәсіпкерлер палаталарының өкілдері комиссияның төрағасы бола алмайды.
Комиссияның хатшысы комиссия отырыстарын ұйымдастыруды жүзеге асырады, төрағамен келісу бойынша отырыс өткізілетін жерді, күнді және уақытты айқындайды, комиссия мүшелерін алдағы отырыс туралы хабардар етеді, отырыс өткізу үшін қажетті материалдарды оның мүшелерінің назарына жеткізеді.
Комиссия хатшысы оның құрамына кірмейді және шешім қабылдаған кезде оның дауыс беру құқығы болмайды.
Комиссия отырысына комиссия мүшелерінің жартысынан астамы қатысса, ол заңды деп саналады.
Отырысқа қатысып отырған мүшелерінің жартысынан астамы дауыс берсе, комиссияның шешімі қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының даусы шешуші болып табылады.

10. Средства государственных грантов для реализации новых бизнес-идей используются по целевому назначению для приобретения необходимого инвентаря, орудий труда, технологического оборудования, животных, скота, птицы, оплаты аренды помещений для реализации бизнес-проекта участника Программы на территории объектов коммерческой недвижимости, а также торговых объектов, в том числе находящихся на праве аренды, пользования, доверительного управления.
11. Государственные гранты для реализации новых бизнес-идей не предоставляются на потребительские цели, погашение кредитных займов, приобретение и строительство жилой недвижимости, приобретение земельных участков, производство подакцизной продукции.
12. Государственные гранты для реализации новых бизнес-идей предоставляются участникам Программы однократно.
13. Обязательными условиями получения участниками Программы государственного гранта для реализации новых бизнес-идей являются:
1) наличие положительного заключения комиссии;
2) наличие документа о завершении обучения в рамках Программы, за исключением лиц, указанных в пункте 4 настоящих Правил, и подтверждения о неполучении ранее финансовой поддержки в рамках Программы;
3) наличие сведений о постоянной регистрации по месту жительства из соответствующих информационных систем государственных органов.
14. Для рассмотрения заявлений претендентов на получение государственных грантов для реализации новых бизнес-идей региональный координатор Программы создает комиссию на уровне районов, городов областного значения, городов республиканского значения, столицы с участием представителей региональной палаты предпринимателей "Атамекен", государственных органов, общественных объединений, научно-образовательных учреждений, региональных средств массовой информации, отраслевых экспертов в составе не менее 5 человек.
Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, а также допускается ее проведение в режиме видеоконференцсвязи.
Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов комиссии. Председателем комиссии не может быть представитель местных исполнительных органов и региональной палаты предпринимателей "Атамекен".
Секретарь комиссии осуществляет организацию заседания комиссии, по согласованию с председателем определяет место, дату и время проведения заседания, извещает членов комиссии о предстоящем заседании, доводит до ее членов материалы, необходимые для проведения заседания.
Секретарь комиссии не входит в ее состав и не имеет права голоса при принятии решения.
Заседание комиссии считается правомочным, если в нем приняло участие более половины членов комиссии.
Решение комиссии принимается, если за него проголосовало более половины членов комиссии, присутствовавших на заседании. При равенстве голосов решающим является голос председателя комиссии.

15. Үміткер (немесе оның нотариат куәландырған сенімхат бойынша өкілі) жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік грант алу үшін тұратын жері бойынша халықты жұмыспен қамту орталығына жүгінеді және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бағдарлама шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік грант алуға өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат, ал оралмандар үшін – оралман куәлігі (салыстырып тексеру үшін құжаттың түпнұсқасы ұсынылады);
3) әзірленген бастапқы бизнес-жоспар (осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген адамдар үшін – үлгілік бастапқы бизнес-жоспар);
4) осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген адамдарды қоспағанда, Бағдарлама шеңберінде оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
5) кәсіпкердің атынан өтініш беру құқығына сенімхат, сенім білдірілген өкілдің жеке басын куәландыратын құжаттың (заңды тұлғаның атынан – заңды тұлға куәландырған) көшірмесі.
16. Халықты жұмыспен қамту орталықтары өтініш пен осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынылған өтініштер мен құжаттардың негізінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар алу үшін үміткерлердің тізімін қалыптастырады, оларды комиссияның қарауына жібереді және бір жұмыс күні ішінде бұл туралы өтініш берушіні (еркін нысанда) хабардар етеді.
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грантты алуға үміткер осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда халықты жұмыспен қамту орталығы өтінішті алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды нақты кемшіліктерін көрсете отырып, үш жұмыс күні ішінде пысықтау үшін үміткерге қайтарады.
Құжаттардың пысықталған топтамасы белгіленген мерзімде ұсынылмаған жағдайда халықты жұмыспен қамту орталығы үміткерге оның жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грантты алуға арналған өтінішінің тізімге енбегені туралы хабарлама жібереді.
Үміткер жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грантты алуға үміткерлердің тізіміне енбегені туралы хабарлама алғаннан кейін хабарлама алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде халықты жұмыспен қамту орталығына қайта жүгіне алады.
17. Комиссия халықты жұмыспен қамту орталықтарынан құжаттарды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды қарайды, мемлекеттік грант беру (бермеу) себептерін көрсете отырып, қорытындылар дайындайды және комиссия қорытындысына қол қойылғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік гранттар беру туралы тиісті қорытындыны халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді.
Комиссияның қорытындысында бизнес-идеялардың енгізуге әзірлігі (өндірісті ұйымдастыру мәселесінің пысықталуы) туралы ақпарат көрсетіледі.
Қорытынды беру үшін комиссия қажет болған жағдайда мемлекеттік грант алуға үміткер адамдармен жеке әңгімелесу өткізеді не қосымша құжаттарды сұратады.

15. Для получения государственного гранта для реализации новых бизнес-идей претендент (или его представитель по нотариально засвидетельствованной доверенности) обращается в центр занятости населения по месту жительства и представляет следующие документы:
1) заявление на получение государственного гранта для реализации новых бизнес-идей в рамках Программы по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, а для оралманов – удостоверение оралмана (для сверки представляется подлинник документа);
3) разработанный стартовый бизнес-план (для лиц, указанных в пункте 4 настоящих Правил – типовой стартовый бизнес-план);
4) копию документа, подтверждающего прохождение обучения в рамках Программы, за исключением лиц, указанных в пункте 4 настоящих Правил;
5) доверенность на право подачи заявления от имени предпринимателя, копию документа, удостоверяющего личность поверенного (от имени юридического лица – заверенную юридическим лицом).
16. Центры занятости населения на основании предоставленных заявлений и документов в течение трех рабочих дней со дня приема заявления и документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил, формируют списки претендентов для получения государственных грантов для реализации новых бизнес-идей, направляют их на рассмотрение комиссии и в течение одного рабочего дня уведомляют об этом заявителя (в произвольной форме).
В случаях предоставления претендентом неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 15 настоящих Правил, центр занятости населения в течение двух рабочих дней со дня получения заявления возвращает претенденту предоставленные документы для доработки в течение трех рабочих дней с указанием конкретных недостатков.
В случае непредоставления доработанного пакета документов в установленный срок центр занятости населения направляет претенденту уведомление о невключении в список его заявления на получение государственного гранта для реализации новых бизнес-идей.
Претендент после получения уведомления о невключении его в список претендентов для получения государственных грантов для реализации новых бизнес-идей может повторно обратиться в центр занятости населения в течение тридцати календарных дней со дня получения уведомления.
17. Комиссия в течение трех рабочих дней со дня получения документов из центров занятости населения рассматривает их, готовит заключение с указанием причин возможности предоставления (непредоставления) государственного гранта и в течение двух рабочих дней после подписания заключения комиссии направляет в центр занятости населения соответствующее заключение о предоставлении государственных грантов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В заключении комиссии указывается информация о готовности бизнес-идей к внедрению (проработка вопроса организации производства).
Для выдачи заключения комиссия при необходимости проводит индивидуальное собеседование либо запрашивает дополнительные документы у лиц, претендующих на получение государственного гранта.

18. Халықты жұмыспен қамту орталығы комиссия қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіні қабылданған шешім туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
19. Халықты жұмыспен қамту орталығы комиссия қорытындысын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік грант алушымен шартқа қол қояды.
20. Мемлекеттік грант алушы грант алған күннен бастап он екі ай бойы бизнесті кеңейтуге бағытталған шараларды қоспағанда, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатыса алмайды.
21. Халықты жұмыспен қамту орталықтары "Еңбек нарығы" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде мемлекеттік гранттар алған Бағдарламаға қатысушылар туралы мәліметтерді орналастырады.
22. Халықты жұмыспен қамту орталығы шарт жасасқан күннен кейін екі жұмыс күні ішінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік грант алушының ағымдағы банктік шотына ақша қаражатын аударуды жүзеге асырады және мемлекеттік грант алған Бағдарламаға қатысушы туралы деректерді ауданның (қаланың) салық органына жібереді.
23. Бағдарламаға қатысушы мемлекеттік грант алған күннен бастап үш ай ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық органдарында өз қызметін тіркеу немесе бірыңғай жиынтық төлемді төлеу арқылы оның нысаналы пайдаланылуын растайды.
4-бөлім. Мемлекеттік гранттарды іске асыру мониторингі
24. Мемлекеттік гранттардың мақсатты пайдаланылуына мониторингті Халықты жұмыспен қамту орталығы жүзеге асырады.
25. Халықты жұмыспен қамту орталығы шарт жасасқан күннен бастап он екі ай ішінде қаражаттың мақсатты пайдаланылуына мониторинг жүргізеді.
26. "Атамекен" өңірлік кәсіпкерлер палатасы бизнес-жобаны іске қосқан сәттен бастап – он екі ай бойы, ал табысы аз және (немесе) көпбалалы отбасылардың мүшелеріне он сегіз ай бойы жобаны сүйемелдеу бойынша сервистік қызмет көрсетуге (маркетингтік, заңдық, бухгалтерлік және басқа да қызмет түрлері) жәрдемдеседі.
27. Халықты жұмыспен қамту орталығы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың бесі күніне қарай Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне мемлекеттік грант алушылардың бастапқы бизнесті іске асыруы туралы есепті жолдайды, онда мынадай ақпарат қамтылады:
1) жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар алған адамдардың саны туралы;
2) мемлекеттік грант алушылар құрған жұмыс орындарының саны туралы;
3) сатып алынған мүкәммалдың, еңбек жабдықтарының, техникалық жабдықтардың саны, түрлері, сондай-ақ үй-жайды жалдау ақысын төлеуге бағытталған қаражат туралы;

18. Центр занятости населения в течение двух рабочих дней после получения заключения комиссии письменно уведомляет заявителя о принятом решении.
19. Центр занятости населения в течение пяти рабочих дней со дня получения заключения комиссии подписывает с получателем государственного гранта договор.
20. Получатель государственного гранта в течение двенадцати месяцев со дня получения гранта, не вправе участвовать в мерах содействия занятости, за исключением мер, направленных на расширение бизнеса.
21. Центры занятости населения размещают в автоматизированной информационной системе "Рынок труда" сведения об участниках Программы, получивших государственные гранты.
22. Центр занятости населения в течение двух рабочих дней после заключения Договора осуществляет перечисление денежных средств на текущий банковский счет получателя государственного гранта для реализации новых бизнес-идей и передает данные об участнике Программы, получившем государственный грант, в налоговый орган района (города).
23. Участник Программы в течение трех месяцев со дня получения государственного гранта подтверждает его целевое использование посредством регистрации своей деятельности в налоговых органах или уплаты единого совокупного платежа в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Мониторинг реализации государственных грантов
24. Мониторинг целевого использования государственных грантов осуществляется Центром занятости населения.
25. Центр занятости населения в течение двенадцати месяцев со дня заключения Договора ведет мониторинг целевого использования средств.
26. Региональная палата предпринимателей "Атамекен" в течение двенадцати месяцев оказывает содействие в предоставлении сервисных услуг по сопровождению проекта (маркетинговые, юридические, бухгалтерские и другие виды услуг), а для членов малообеспеченных и (или) многодетных семей – в течение восемнадцати месяцев со дня запуска бизнес-проекта.
27. Центр занятости населения ежемесячно к пятому числу месяца, следующего за отчетным месяцем, предоставляет региональному координатору Программы отчет о реализации стартового бизнеса получателями государственного гранта, включающий в себя следующую информацию:
1) о количестве лиц, получивших государственные гранты для реализации новых бизнес-идей;
2) о количестве созданных рабочих мест получателями государственного гранта;
3) о количестве, видах приобретенного инвентаря, орудий труда, технологического оборудования, а также о средствах, направленных на оплату аренды помещений;

4) мемлекеттік гранттың мақсатты пайдаланылуын мониторингтеу нәтижелері туралы;
5) мемлекеттік грантты алған күннен бастап үш ай ішінде мемлекеттік грант алушылардың бастапқы бизнесті орындауы жөніндегі қызметі туралы;
6) мемлекеттік грант алушының шарт талаптарын орындауы туралы.
28. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грант қаражатын мақсатсыз пайдалану фактісі анықталған жағдайда Халықты жұмыспен қамту орталығы анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін көрсетілген факті туралы жазбаша хабардар етеді.
Халықты жұмыспен қамту орталығы ұсынған ақпараттың негізінде Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі шағын кәсіпкерлік субъектісімен шартты бұзу туралы шешім қабылдайды.
29. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі шартты бұзу туралы шешім қабылдаған жағдайда Халықты жұмыспен қамту орталығы аудан (қала) әкімімен бірлесіп, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен мақсатсыз пайдаланылған мемлекеттік грант қаражатын қайтару бойынша іс-шаралар өткізеді.
Нәтижелі жұмыспен қамтуды
және жаппай кәсіпкерлікті
дамытудың 2017 – 2021
жылдарға арналған "Еңбек"
мемлекеттік бағдарламасына
қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға
арналған мемлекеттік гранттар
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
______________________
ауданының (қаласының)
халықты жұмыспен қамту
орталығының директорына
___________________________
тұрғылықты жері
___________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса)
___________________________
(қаланың (ауданның) кодын
көрсете отырып, байланыс
телефонының нөмірі,
электрондық пошта мекенжайы)
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грант алуға өтініш
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік грант беруді сұраймын.
Өтінішке Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидаларының 15-тармағына сәйкес құжаттар қоса беріледі.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің көзделген белсенді шараларын алу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Барлығы _________________ құжат ___________________парақта.
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грантты мынаған беруді сұраймын:

4) о результатах мониторинга целевого использования государственного гранта;
5) о деятельности получателей государственного гранта по выполнению стартового бизнеса в течение трех месяцев со дня получения государственного гранта;
6) о выполнении получателем государственного гранта условий Договора.
28. В случае выявления факта нецелевого использования средств государственного гранта для реализации новых бизнес-идей центр занятости населения в течение трех рабочих дней со дня обнаружения письменно уведомляет регионального координатора Программы об указанном факте.
На основе информации, предоставленной центром занятости населения, региональный координатор Программы принимает решение о расторжении Договора с субъектом малого предпринимательства.
29. В случае принятия региональным координатором Программы решения о расторжении Договора центр занятости населения совместно с акимом района (города) проводит мероприятия по возврату средств государственного гранта, использованного не по целевому назначению, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам предоставления
государственных грантов
для реализации новых бизнес-идей
участникам Государственной
программы развития
продуктивной занятости и
массового предпринимательства
на 2017 – 2021 годы "Еңбек"
Форма
Директору центра занятости населения
___________________
района (города)
от _______________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________
местожительство
_________________________________
(номер контактного телефона
с указанием кода города (района),
адрес электронной почты)
Заявление на получение государственного гранта для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек"
Прошу предоставить государственный грант для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746.
К заявлению прилагаются документы согласно пункту 15 Правил предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек".
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для получения предусмотренных активных мер содействия занятости.
Всего _____________________ документов на ___________ листах.
Государственный грант для реализации новых бизнес-идей прошу предоставить для:

1. Жобаның атауы ______________________________________________.
2. Жобаның болжамды құны _______________ мың теңге.
3. Қажетті мүкәммалдың, еңбек құралдарының, технологиялық жабдықтың, жануардың, малдың, құстың сипаттамасы
____________________________________________________________________.
Мемлекеттік грант беру шарттарымен таныстым.
Күні қолы
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------(кесу сызығы)
Азамат _____________________________________________ өтініші 20__ жылғы "___" ____________ қабылданды, № ________ болып тіркелді.
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы:_________________________________________________
_________________
Күні
_______________
қолы
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығына өтініш беруші жауапты болады.
___________________________
Нәтижелі жұмыспен қамтуды
және жаппай кәсіпкерлікті
дамытудың 2017 – 2021
жылдарға арналған "Еңбек"
мемлекеттік бағдарламасына
қатысушыларға жаңа бизнес-
идеяларды іске асыруға
арналған мемлекеттік гранттар
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар алуға үміткерлердің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның ҚОРЫТЫНДЫСЫ
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар алуға үміткерлердің өтініштерін қарау жөніндегі мынадай құрамдағы комиссия (бұдан әрі – Комиссия):
1. Комиссия төрағасы _______________________________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2. Комиссия мүшесі _________________________________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
3. Комиссия мүшесі _________________________________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
4. Комиссия мүшесі __________________________________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
5. Комиссия мүшесі __________________________________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
6. Комиссия мүшесі __________________________________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
7. Комиссия мүшесі __________________________________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
8. ____________________________________________________________
9. ____________________________________________________________
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грантты алуға үміткер
_________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) өтінішін және ұсынған құжаттарын қарап, Комиссия мынадай шешім қабылдады:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Комиссия негіздемесі (бастапқы бизнестің енгізуге әзірлігі туралы, жаңа жұмыс орындарын құру туралы) ______ парақта.
Комиссия төрағасы
___________________________
Комиссия хатшысы
_____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________________
қолы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________
қолы
күні __________________________________

1. Наименование проекта______________________________________
2. Предполагаемая стоимость проекта _________________ тыс. тенге.
3. Описание необходимого инвентаря, орудий труда, технологического оборудования,
животных, скота, птицы ______________________________________________.
С условиями предоставления государственных грантов ознакомлен (-а).
Дата подпись
__________________________________________________________________________
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки)_______________________________________
принято "__" ________ 20___ г. Зарегистрировано под № ______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись принявшего
документы:_____________
_______________________________________________________________________________
___________________________             __________________________
Дата                                     Дата подпись
* за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
Приложение 2
к Правилам предоставления
государственных грантов
для реализации новых бизнес-
идей участникам
Государственной программы
развития продуктивной
занятости и массового
предпринимательства на
2017-2021 годы "Еңбек"
Форма
ЗАКЛЮЧЕНИЕ комиссии по рассмотрению заявлений претендентов на получение государственного гранта для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек"
Комиссия по рассмотрению заявлений претендентов на получение государственного гранта для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" (далее – Комиссия) в составе:
1. председатель Комиссии _____________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. член Комиссии _____________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
3. член Комиссии _____________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
4. член Комиссии _____________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
5. член Комиссии _____________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
6. член Комиссии _____________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
7. член Комиссии _____________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
8. __________________________________________________________
9. __________________________________________________________
Рассмотрев заявку и предоставленные документы претендента
_______________________________________________________ на получение
государственного фамилия, имя, отчество (при его наличии) гранта для реализации
новых бизнес-идей, Комиссия приняла решение:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Обоснование комиссии (о готовности стартового бизнеса к внедрению, о создании
новых рабочих мест) на ____ листах.
Председатель Комиссии Секретарь Комиссии
___________________________________       ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________       ______________________________
подпись                                     подпись
__________________________________
дата