Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі бірыңғай операторды айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 14 мамырдағы № 301 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 11 тамыздағы № 670 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.08.2023 № 670 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 8-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі бірыңғай операторды айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 14 мамырдағы
№ 301 қаулысымен
бекітілген
Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі бірыңғай операторды айқындау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі бірыңғай операторды айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 8-1) тармақшасына сәйкес әзірленген және дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі бірыңғай операторды (бұдан әрі – бірыңғай оператор) айқындау тәртібін белгілейді.
2. Бірыңғай операторды айқындау үшін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкiлеттi органның (бұдан әрі – уәкiлеттi орган) жанынан Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі бірыңғай операторды айқындау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады.
3. Комиссияның жұмыс органы оның қызметін ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті (бұдан әрі – Комитет) болып табылады.
4. Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан және Комиссия мүшелерінен тұрады.
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрі Комиссия төрағасы болып табылады.
Комиссия төрағасы отырыстарда төрағалық етеді, оның қызметін жоспарлайды және оған басшылық етеді, оның шешімдерінің іске асырылуын жалпы бақылауды жүзеге асырады. Комиссия төрағасы болмаған жағдайда, төрағаның функциялары Комиссия төрағасының орынбасарына жүктеледі.

Об утверждении Правил определения единого оператора по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2020 года № 301. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2023 года № 670.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.08.2023 № 670 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 8-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения единого оператора по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2020 года № 301
Правила определения единого оператора по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения единого оператора по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 8-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" и устанавливают порядок определения единого оператора по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта (далее – единый оператор).
2. Для определения единого оператора при уполномоченном органе в области физической культуры и спорта (далее – уполномоченный орган) создается Комиссия по определению единого оператора по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта (далее – Комиссия).
3. Рабочим органом Комиссии является Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (далее – Комитет), который осуществляет организационно-техническое обеспечение ее деятельности.
4. Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов Комиссии.
Председателем Комиссии является Министр культуры и спорта Республики Казахстан.
Председатель Комиссии председательствует на заседаниях, планирует и руководит ее деятельностью, осуществляет общий контроль реализации ее решений. В случае отсутствия председателя Комиссии, функции председателя возлагаются на заместителя председателя Комиссии.

5. Егер отырысқа Комиссия мүшелерінің жалпы санының жартысынан көбі қатысса, ол заңды деп есептеледі.
6. Хатшы Комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастырады, қажетті құжаттармен қамтамасыз етеді, Комиссияның отырысын ұйымдастырады.
Комиссия хатшысы оның мүшесі болып табылмайды және шешім қабылданған кезде дауыс беруге құқығы жоқ.
2-тарау. Бірыңғай операторды айқындау тәртібі
7. Уәкілетті орган өзінің интернет-ресурсында және мерзімді басылымдарда бірыңғай операторды айқындау бойынша конкурс өткізу туралы хабарландыру жариялайды.
Конкурстық өтінімдерді қабылдауды Комитет хабарландыру орналастырылған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде жүзеге асырады.
8. Корпоративтік қор нысанындағы коммерциялық емес ұйым конкурсқа қатысу үшін ұсынатын конкурстық өтінім Комитетке жіберіледі және онда:
1) уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген өтініштің нысаны бойынша конкурсқа қатысуға өтініш берушінің бірінші басшысының қолы қойылған өтініш;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік немесе анықтама;
3) заңды тұлға жарғысының нотариалды куәландырылған көшірмесі және құрылтай шартының көшірмесі (болған жағдайда);
4) "Дербес шоттарды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16601 болып тіркелген) Дербес шоттарды жүргізу қағидаларына 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік кірістер органдарында есепке алу жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер;
5) өтініш берушіге қызмет көрсететін банктің өтініш берушінің банк алдындағы міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам мерзімі өткен берешегінің жоқтығы туралы (егер өтініш беруші екінші деңгейдегі бірнеше банктің, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылса, осы анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады) уәкілетті тұлғаның қолы қойылған және мөр басылған (болған жағдайда), конверттер ашылған күннің алдында берілгеніне бір ай болмаған анықтамасының түпнұсқасы;
6) екінші деңгейдегі банктердің шотындағы (шоттарындағы) шарттардың көшірмелері немесе шоттан үзінді-көшірмелер немесе демеушілік және (немесе) қайырымдылық көмек көрсету шеңберінде бөлінген қаражатты бөлуді қоса алғанда, дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған қаражатты бөлу тәжірибесінің кемінде сегіз жыл болуын растайтын өзге де құжаттар қамтылады.
Конкурстық өтінім жабық конвертте мемлекеттік және орыс тілдерінде ұсынылады. Ұсынылған құжаттардың барлық парақтары өзара тігіліп, нөмірленеді және оған уәкілетті тұлға қол қояды.

5. Заседание Комиссии является правомочным, если на нем присутствует более половины от общего числа членов Комиссии.
6. Секретарь формирует повестку дня заседания Комиссии, обеспечивает необходимыми документами, организует заседание Комиссии.
Секретарь Комиссии не является ее членом и не имеет право голоса при принятии решений.
Глава 2. Порядок определения единого оператора
7. Уполномоченный орган опубликовывает объявление о проведении конкурса по определению единого оператора на своем интернет-ресурсе и в периодических печатных изданиях.
Прием конкурсных заявок осуществляется Комитетом в течение пятнадцати календарных дней со дня размещения объявления.
8. Конкурсная заявка, представляемая некоммерческой организацией в форме корпоративного фонда для участия в конкурсе, направляется в Комитет и содержит:
1) заявление за подписью первого руководителя заявителя на участие в конкурсе по форме, утверждаемой уполномоченным органом;
2) справку или свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) нотариально засвидетельствованную копию устава юридического лица и копию учредительного договора (при наличии);
4) сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, по форме, согласно приложению 17 к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16601);
5) оригинал справки банка, в котором обслуживается заявитель, за подписью уполномоченного лица и печатью (при наличии) об отсутствии просроченной задолженности по всем видам обязательств заявителя, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком (в случае, если заявитель является клиентом нескольких банков второго уровня, а также иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков), выданной не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов;
6) копии договоров или выписки из счета (ов) банков второго уровня, или иные документы, подтверждающие наличие опыта распределения средств, направленных на развитие физической культуры и спорта, включая распределение средств, выделенных в рамках оказания спонсорской и (или) благотворительной помощи, не менее восьми лет.
Конкурсная заявка представляется на государственном и русском языках в запечатанном конверте. Все листы представленных документов прошиваются между собой, пронумеровываются и подписываются его уполномоченным лицом.

9. Мыналар бірыңғай операторды айқындау өлшемшарттары болып табылады:
1) өтініш берушінің заңды тұлға ретінде тіркелуі;
2) салықтық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешегінің болмауы;
3) демеушілік және (немесе) қайырымдылық көмек көрсету шеңберінде бөлінген қаражатты бөлуді қоса алғанда, кемінде сегіз жыл дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған қаражатты бөлу тәжірибесінің болуы;
4) заңды тұлға банкроттық не таратылу рәсіміне жатпауы тиіс, қаржы-шаруашылық қызметі бірыңғай операторды айқындау кезінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тоқтатыла тұрмауы тиіс;
5) Қазақстан Республикасының резиденттігі.
10. Өтінімдерді қабылдау аяқталған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссия жабық конверттерді ашады және конкурстық өтінімдерді толықтығы мен тиісінше ресімделуі тұрғысынан қарайды. Осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкес келмейтін конкурстық өтінімдер қабылданбайды және өтініш берушілерге қайтарылуға жатады.
Мәліметтерді нақтылау мақсатында Комиссия ашық деректердің интернет-порталынан қосымша ақпарат алуға құқылы.
11. Конверттерді ашқан күні Комиссия төрағасы конкурсқа қатысуға жіберілген қатысушыларды және конкурстық өтінімдері осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарына сәйкес келмегендіктен қабылданбаған қатысушыларды хабарлайды.
12. Комиссия мүшелері өтініш берушілердің құжаттарын қарау кезінде олардың Комиссия хатшысына қайтарылғанға дейін сақталуын қамтамасыз етеді.
13. Отырыстың қорытындысы бойынша Комиссия бірыңғай операторды отырысқа қатысып отырған мүшелерінің оған қатысып отырғандар санының үштен екісі мөлшеріндегі көпшілік дауысымен айқындауды ұсынады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші дауыс болып табылады. Комиссия мүшелері ерекше пікір білдірген жағдайда оны жазбаша түрде баяндайды және Комиссия хаттамасына қоса береді.
14. Егер өтінімдерді ұсыну мерзімі ішінде осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін бір ғана конкурстық өтінім берілсе, онда Комиссия осы коммерциялық емес ұйымды бірыңғай оператор етіп айқындау туралы шешім қабылдайды.
15. Конверттерді ашу және конкурсқа қатысуға рұқсат беру, соңдай-ақ Бірыңғай операторды айқындау жөніндегі комиссия отырысының қорытындылары туралы хаттамаға Комиссия отырысы өткен күні төраға, отырысқа қатысқан барлық Комиссия мүшелері, сондай-ақ Комиссия хатшысы қол қояды және конкурстық өтінімдер қаралған кезден бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей уәкiлеттi органның интернет-ресурсына орналастырылады, соңдай-ақ ресми жариялау үшін мерзімді баспасөз басылымдарына жіберіледі.
Конверттерді ашу және конкурсқа қатысуға рұқсат беру хаттамасының, соңдай-ақ Комиссия отырысы хаттамасының нысандары уәкілетті орган бекітеді.

9. Критериями определения единого оператора являются:
1) регистрация заявителя в качестве юридического лица;
2) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям и отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
3) наличие опыта распределения средств, направленных на развитие физической культуры и спорта, включая распределение средств, выделенных в рамках оказания спонсорской и (или) благотворительной помощи, не менее восьми лет;
4) юридическое лицо не должно подлежать процедуре банкротства либо ликвидации, финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законами Республики Казахстан на момент определения единого оператора;
5) резидентство Республики Казахстан.
10. Не позднее двух рабочих дней со дня окончания принятия заявок Комиссия вскрывает запечатанные конверты и рассматривает конкурсные заявки на предмет полноты и надлежащего оформления. Конкурсные заявки, не соответствующие требованиям, указанным в пунктах 8 и 9 настоящих Правил, отклоняются и подлежат возврату заявителям.
В целях уточнения сведений Комиссия вправе получать дополнительную информацию с интернет-портала открытых данных.
11. В день вскрытия конвертов председателем Комиссии оглашаются участники, допущенные к участию в конкурсе, и участники, чьи конкурсные заявки были отклонены из-за несоответствия пунктам 8 и 9 настоящих Правил.
12. Члены Комиссии обеспечивают сохранность документов заявителей во время их рассмотрения до возврата их секретарю Комиссии.
13. По итогам заседания Комиссия рекомендует определить единого оператора большинством голосов ее членов, участвующих в заседании, в размере двух третей от количества присутствующих. В случае равенства голосов, решающим голосом является голос председателя Комиссии. Члены Комиссии в случае выражения особого мнения излагают его в письменном виде и прикладывают к протоколу Комиссии.
14. Если в течение срока представления заявок представлена только одна конкурсная заявка, соответствующая требованиям пунктов 8 и 9 настоящих Правил, Комиссия принимает решение об определении данной некоммерческой организации единым оператором.
15. Протокол вскрытия конвертов и допуска к участию в конкурсе, а также об итогах заседания Комиссии подписывается в день заседания Комиссии председателем, всеми присутствующими на заседании членами Комиссии, а также секретарем Комиссии и не позднее одного рабочего дня с момента рассмотрения конкурсных заявок размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа, а также направляется в периодические печатные издания для официального опубликования.
Формы протокола вскрытия конвертов и допуска к участию в конкурсе, а также протокол заседания Комисии утверждаются уполномоченным органом.

16. Егер:
1) бірде-бір конкурстық өтінім берілмесе;
2) өтініш берушілердің бәрі осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарының талаптарына сәйкес келмесе, Комиссия конкурсты өткізілмеді деп таниды.
17. Егер конкурс өткізілмеді деп танылған болса, уәкілетті орган конкурсты қайта өткізу туралы шешім қабылдайды.
18. Отырыстың қорытындысы бойынша Комиссия өтініш берушілердің біреуін бірыңғай оператор ретінде айқындауды ұсынады.
Уәкілетті орган бірыңғай операторды айқындау туралы шешім қабылдайды. Шешім уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді.
19. Уәкілетті органның шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шағым жасауға болады.

16. Конкурс признается Комиссией несостоявшимся в случаях, если:
1) не подано ни одной конкурсной заявки;
2) все заявители не соответствуют требованиям пунктов 8 и 9 настоящих Правил.
17. В случае признания конкурса несостоявшимся, уполномоченным органом принимается решение о повторном проведении конкурса.
18. По итогам заседания Комиссия рекомендует определить единым оператором одного из заявителей.
Уполномоченный орган принимает решение об определении единого оператора. Решение оформляется приказом уполномоченного органа.
19. Решение уполномоченного органа может быть обжаловано в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
_____________________