"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Барсакелмес мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесінің аумағын кеңейтудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 29 шiлдедегi № 484 қаулысы.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 13-бабының 3) тармақшасына және "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
"Қызылорда облысы Табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасының "Арал ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жалпы ауданы 73,5 гектар жер учаскесі орман қоры жерлері санатынан;
"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Арал-Сырдария бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің жалпы ауданы 2226,5 гектар жер учаскесі су қоры жерлері санатынан алынсын.
2. "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Барсакелмес мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесіне (бұдан әрі – мекеме) Қазақстан Республикасының жер заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыға қосымшаға сәйкес жалпы алаңы 2300,0 гектар жер учаскесі Қызылорда облысы Арал ауданының аумағында тұрақты жер пайдалануға берілсін.
3. Осы қаулының 1-тармағында көрсетілген мекеменің жалпы ауданы 2300,0 гектар жер учаскесі орман қоры жерлері және су қоры жерлері санатынан ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлері санатына ауыстырылсын, ал осы аумақтағы ормандар "мемлекеттік табиғи қорықтардың ормандары" қорғаныштық санатына жатқызылсын.
4. Қызылорда облысының әкімдігі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мекеменің айналасында және оның қорғау аймағында орналасқан жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың жерлерінде, осы аймақтың шегінде экологиялық жүйелердің жай-күйіне және оларды қалпына келтіруге кері әсер ететін кез келген қызметке тыйым салып және (немесе) шектеу қойып күзет аймағын белгілесін.
5. "Республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 26 қыркүйектегі № 593 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 42-43, 290-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тізбесінде:
"Қызылорда облысы" деген бөлімде:
мына:
"
78
Барсакелмес мемлекеттік табиғи қорығы

О некоторых вопросах расширения территории республиканского государственного учреждения "Барсакельмесский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2020 года № 484
В соответствии с подпунктом 3) статьи 13 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и подпунктом 6) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Изъять из категории:
земель лесного фонда земельные участки коммунального государственного учреждения "Аральское государственное учреждение по охране лесов и животного мира Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Кызылординской области" общей площадью 73,5 гектара;
земель водного фонда земельные участки республиканского государственного учреждения "Арало-Сырдарьинская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан" общей площадью 2226,5 гектара.
2. Предоставить земельные участки общей площадью 2300,0 гектара республиканскому государственному учреждению "Барсакельмесский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан" (далее – учреждение), в постоянное землепользование на территории Аральского района Кызылординской области, согласно приложению к настоящему постановлению в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан.
3. Перевести земельные участки учреждения, указанные в пункте 1 настоящего постановления, общей площадью 2300,0 гектара из категории земель лесного фонда и земель водного фонда в категорию земель особо охраняемых природных территорий, имеющиеся на этой территории леса отнести к категории защитности "леса государственных природных заповедников".
4. Акимату Кызылординской области в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан установить охранную зону вокруг и на землях собственников земельных участков и землепользователей, находящихся в охранной зоне учреждения, с запрещением и (или) ограничением в пределах этой зоны любой деятельности, отрицательно влияющей на состояние и восстановление экологических систем.
5. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2017 года № 593 "Об утверждении перечня особо охраняемых природных территорий республиканского значения" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 42-43, ст. 290) следующее изменение:
в перечне особо охраняемых природных территорий республиканского значения, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Кызылординская область":
строку:
"
78
Барсакельмесский государственный природный заповедник

160826
Арал ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
78
Барсакелмес мемлекеттік табиғи қорығы
163126
Арал ауданы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
"
6. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасыны
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 29 шілдедегі
№ 484 қаулысына
қосымша
"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Барсакелмес мемлекеттік табиғи қорығы" республикалық мемлекеттік мекемесіне тұрақты жер пайдалануға берілетін жерлердің экспликациясы
№ р/с Жерлер санаты және орналасқан жері Жалпы алаңы, гектар оның ішінде
Орман алқаптары, гектар Ормансыз алқаптар, гектар
барлығы оның ішінде
жайылымдар суасты жерлері
1 2 3 4 5 6 7
Арал ауданы
1
Орман қоры жерлері ("Арал ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемесі" КММ)

160826
Аральский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
"
изложить в следующей редакции:
"
78
Барсакельмесский государственный природный заповедник
163126
Аральский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
"
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 июля 2020 года № 484
Экспликация земель, предоставляемых в постоянное землепользование республиканскому государственному учреждению "Барсакельмесский государственный природный заповедник" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан"
№ п/п
Категория земель и месторасположение
Общая площадь, гектар
в том числе
Лесные угодья, гектар
Нелесные угодья, гектар
всего
в том числе
пастбища
под водой
1
2
3
4
5
6
7
Аральский район
1
Земли лесного фонда (КГУ "Аральский государственное учреждение по охране лесов и животного мира")