"Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының күтпеген шығыстарды жабуға арналған резервін қалыптастыру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 915 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 14 қазандағы № 661 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 731 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.08.2023 № 731 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының күтпеген шығыстарды жабуға арналған резервін қалыптастыру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 915 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж. № 68-69-70, 426-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының күтпеген шығыстарды жабуға арналған резервін қалыптастыру және пайдалану қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 14 қазандағы
№ 661 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 915 қаулысымен
бекітілген
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының күтпеген шығыстарды жабуға арналған резервін қалыптастыру және пайдалану
ҚАҒИДАЛАРЫ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының күтпеген шығыстарды жабуға арналған резервін қалыптастыру және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 5-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының күтпеген шығыстарды жабуға бағытталатын резервін қалыптастыру және пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – қор) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптарда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері көрсететін қызметтерді сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 915 "Об утверждении Правил формирования и использования резерва фонда социального медицинского страхования на покрытие непредвиденных расходов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 октября 2020 года № 661. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 731.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.08.2023 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 915 "Об утверждении Правил формирования и использования резерва фонда социального медицинского страхования на покрытие непредвиденных расходов" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 68-69-70, ст. 426) следующее изменение:
Правила формирования и использования резерва фонда социального медицинского страхования на покрытие непредвиденных расходов, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 октября 2020 года № 661
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2017 года № 915
ПРАВИЛА
формирования и использования резерва фонда социального медицинского страхования на покрытие непредвиденных расходов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и использования резерва фонда социального медицинского страхования на покрытие непредвиденных расходов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5-1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон) и определяют порядок формирования и использования резерва фонда социального медицинского страхования, направляемого на покрытие непредвиденных расходов.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;

2) күтпеген шығыстарды жабу кезеңі (бұдан әрі – жабу кезеңі) – Қазақстан Республикасының аумағында "Төтенше жағдай туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төтенше жағдай немесе "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай тоқтатылған немесе күші жойылған күннен бастап 6 айдан аспайтын кезең;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) денсаулық сақтау субъектілері – денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
5) күтпеген шығыстар – Қазақстан Республикасында төтенше жағдай қолданылған кезеңде және Қазақстан Республикасының аумағында төтенше жағдай тоқтатылған немесе жойылған күннен басталатын және (немесе) әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдары жойылғаннан кейінгі жабу кезеңінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерге қажеттілігінің өсуіне байланысты міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі қызметтердің ақысын төлеуге жұмсалатын, кенеттен туындауына байланысты тиісті қаржы жылына арналған шығыстарды қалыптастыру кезінде жоспарлау мүмкін болмаған және тиісті қаржы жылында тез арада қаржыландыруды талап ететін шығыстар;
6) қордың резерві – қор жабу кезеңінде күтпеген шығыстарды қаржыландыру үшін ағымдағы қаржы жылына көздеген, ай сайынғы негізде қалыптастырылатын қаражат.
2-тарау. Қордың күтпеген шығыстарды жабуға арналған резервін қалыптастыру
3. Күтпеген шығыстарды жабу үшін қор резервін есептеуді қор ай сайын әр айдың бірінші күні мынадай формула бойынша жүзеге асырады:
RRF = (OT + VZ) х R,
мұнда:
RRF – есепті күнге қор резерві;
OT – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі аударымдар түсімдерінің көлемі;
VZ – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі жарналар түсімдерінің көлемі;
R – "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының күтпеген шығыстарды жабуға арналған резервінің мөлшерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 914 қаулысымен орнатылатын қор резервінің пайыздық мөлшерлемесі.
OT, VZ есепті күннің алдындағы соңғы 12 (он екі) айға есептеледі.
Резервтің ай сайын есепке жатқызылатын сомасы есепті күнгі резервтің және алдыңғы күнгі резервтің есептік мәндерінің арасындағы айырмаға тең.
Қордың резервін есептеу жүргізілетін айдың бiрiнші күні есепті күн болып табылады. Қордың резервін есептеу жүргізілетін айдың алдындағы айдың бірінші күні алдыңғы күн болып табылады.

2) период покрытия непредвиденных расходов (далее – период покрытия) – период не более 6 месяцев со дня прекращения или отмены на территории Республики Казахстан чрезвычайного положения в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О чрезвычайном положении" или чрезвычайной ситуации социального, природного и техногенного характера в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите";
3) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг;
4) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
5) непредвиденные расходы – расходы, направляемые на оплату услуг по оказанию медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования, связанных с ростом потребности населения в медицинских услугах, в период действия чрезвычайного положения в Республике Казахстан и покрытия со дня прекращения или отмены на территории Республики Казахстан чрезвычайного положения и (или) после ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, которые невозможно было запланировать при формировании расходов на соответствующий финансовый год в силу их непредвиденности, и требующие безотлагательного финансирования в соответствующем финансовом году;
6) резерв фонда – средства, предусмотренные фондом на текущий финансовый год для финансирования непредвиденных расходов в период покрытия, формируемые на ежемесячной основе.
Глава 2. Формирование резерва фонда на покрытие непредвиденных расходов
3. Расчет резерва фонда для покрытия непредвиденных расходов ежемесячно первого числа каждого месяца осуществляется фондом по следующей формуле:
RRF = (OT + VZ) х R,
где:
RRF – резерв фонда на отчетную дату;
OT – объем поступлений отчислений в системе обязательного социального медицинского страхования;
VZ – объем поступлений взносов в системе обязательного социального медицинского страхования;
R – процентная ставка резерва фонда, устанавливаемая Постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 914 "Об установлении размера резерва фонда социального медицинского страхования на покрытие непредвиденных расходов".
OT, VZ рассчитываются за последние 12 (двенадцать) месяцев, предшествующих отчетной дате.
Сумма ежемесячного начисления резерва равна разнице между расчетными значениями резерва на отчетную дату и резерва на предыдущую дату.
Отчетной датой является первое число месяца, на который производится расчет резерва фонда. Предыдущей датой является первое число месяца, предшествующего месяцу, на который производится расчет резерва фонда.

4. Күтпеген шығыстарды жабу үшін қор резервінің пайдаланылған сомасы осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес ай сайын есепке аудару арқылы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін мөлшерге дейін толтырылады және ол пайдаланылған айдан кейiнгi айдан бастап аударылады.
5. Ағымдағы қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған күтпеген шығыстарға арналған резерв қаражаты келесі қаржы жылына ауысады.
3-тарау. Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың күші жойылған, төтенше жағдайдың күші жойылған немесе тоқтатылған жағдайларда қор резервін пайдалану
6. Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайдың күші жойылғаннан, төтенше жағдай тоқтатылғаннан немесе оның күші жойылғаннан кейін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі (бұдан әрі – МӘМС) көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге арналған резервті пайдалану туралы шешімді қор уәкілетті органмен келісім бойынша қабылдайды.
Уәкілетті орган қордың резервті пайдалану қажеттілігі туралы ұсынысын ол келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды және қорды оны қарау қорытындылары туралы хабардар етеді.
Қор МӘМС жүйесіндегі медициналық көмектің түрлерін көрсете отырып, шешім қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде денсаулық сақтау субъектілерін резервті пайдалану туралы қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайдың күші жойылғаннан, төтенше жағдай тоқтатылғаннан немесе оның күші жойылғаннан кейін резервті пайдалану қажеттігі туралы шешімді уәкілетті орган келіскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде денсаулық сақтау субъектілері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жабу кезеңіне халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерге қажеттілігінің өсуіне байланысты медициналық көрсетілетін қызметтердің қосымша көлемдерінің ақысын төлеуге өтінім (бұдан әрі – өтінім) қалыптастырады және оны облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына келісуге жібереді. Өтінімге МӘМС жүйесіндегі медициналық көмектің түрлері мен көлемдері бойынша көрсетілетін қызметтерге қажеттілік сомасының есеп-қисабы қоса беріледі.
7. Жергілікті атқарушы органдар өтінім түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оны келіседі немесе медициналық көмектің түрлері мен көлемі бойынша келісуден бас тарту негіздерін көрсете отырып, келіспей қайтарады.
Денсаулық сақтау субъектілері ескертулерді жойғаннан кейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына өтінімді келісуге қайта жібереді.

4. Использованная сумма резерва фонда для покрытия непредвиденных расходов восполняется фондом до размера, устанавливаемого Правительством Республики Казахстан, путем ежемесячного исчисления, согласно пункту 3 настоящих Правил, и перечисляется, начиная с месяца, следующего за месяцем, в котором она была использована.
5. Не использованные в течение текущего финансового года средства резерва на непредвиденные затраты переходят на следующий финансовый год.
Глава 3. Использование резерва фонда в условиях отмены чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, отмены или прекращения чрезвычайного положения
6. Решение об использовании резерва на оплату услуг в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС) после отмены чрезвычайной ситуации социального, природного и техногенного характера, прекращения или отмены чрезвычайного положения принимается фондом по согласованию с уполномоченным органом.
Уполномоченный орган рассматривает предложение фонда о необходимости использования резерва в течение 3 (три) рабочих дней со дня его поступления и уведомляет фонд об итогах его рассмотрения.
Фонд информирует субъекты здравоохранения о принятом решении при использовании резерва в течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения с указанием видов медицинской помощи в системе ОСМС.
Субъекты здравоохранения в течение 10 (десять) рабочих дней со дня согласования уполномоченным органом решения о необходимости использования резерва после отмены чрезвычайной ситуации социального, природного и техногенного характера, прекращения или отмены чрезвычайного положения формируют заявку на оплату дополнительных объемов медицинских услуг, связанных с ростом потребности населения в медицинских услугах на период покрытия (далее – заявка), по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и направляют ее на согласование в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы. К заявке прилагается расчет суммы потребности услуг по видам и объемам медицинской помощи в системе ОСМС.
7. Местные исполнительные органы в течение 5 (пять) рабочих дней со дня поступления заявки согласовывают или возвращают ее без согласования с указанием оснований отказа в согласовании по видам и объемам медицинской помощи.
Субъекты здравоохранения после устранения замечаний повторно направляют заявку на согласование в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы.

8. Денсаулық сақтау субъектілері облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарымен келіскеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде, бірақ әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай тоқтатылған немесе төтенше жағдайдың күші жойылған немесе оның күші жойылған күннен бастап үш ай мерзімнен кешіктірмей өтінімді қорға жібереді.
9. Қор осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген өтінімдер беру мерзімі аяқталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қор резервін пайдалану туралы шешім қабылдайды.
Қор резервін пайдалану туралы шешім мынадай жағдайда қабылданады:
төтенше ахуал немесе төтенше жағдай енгізілген мерзімнің аяқталуы;
денсаулық сақтау субъектілері өтінімінің/өтінімдерінің болуы;
медициналық көмектің өтінім берілетін түрлері мен көлемдерінің әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдаймен себептік байланысының негізделуі;
әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдары жойылғаннан, төтенше жағдай тоқтатылғаннан немесе оның күші жойылғаннан кейін халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерге қажеттілігінің өсуі.
10. Қор тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және /немесе МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету үшін денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілген қызметтерді сатып алудың уәкілетті орган бекітетін қағидаларында көзделген тәртіппен қор резервінің қаражатын денсаулық сақтау субъектілерінің арасында бөледі.
Денсаулық сақтау субъектілері күтпеген шығыстарды жабу үшін бөлінген қор резервінің қаражатын МӘМС жүйесінде жабу кезеңінде медициналық қызметтер көрсетумен байланысты шығыстарды жабуға ғана пайдаланады.
4-тарау. Резервті төтенше жағдай қолданылатын кезеңде пайдалану
11. Төтенше жағдай кезеңінде МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге арналған резервті пайдалану туралы шешімді қор уәкілетті органның келісімі бойынша қабылдайды.
Уәкілетті орган қордың резервті пайдалану қажеттігі туралы ұсынысын ол келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды және қорды оны қарау қорытындылары туралы хабардар етеді.
Қор МӘМС жүйесіндегі медициналық көмектің түрлерін көрсете отырып, шешім қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде денсаулық сақтау субъектілерін резервті пайдалану туралы қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Төтенше жағдай қолданылатын кезеңде резервті пайдалану қажеттігі туралы шешімді уәкілетті орган келіскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде денсаулық сақтау субъектілері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді қалыптастырады және оны облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына келісуге жібереді. Өтінімге МӘМС жүйесіндегі медициналық көмектің түрлері мен көлемдері бойынша көрсетілетін қызметтерге қажеттілік сомасының есеп-қисабы қоса беріледі.

8. Субъекты здравоохранения в течение 3 (три) рабочих дней после согласования с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, но не позднее чем в трехмесячный срок со дня отмены чрезвычайной ситуации социального, природного и техногенного характера, прекращения или отмены чрезвычайного положения направляют заявку в фонд.
9. Фонд в течение 10 (десять) рабочих дней со дня завершения срока представления заявок, указанного в пункте 8 настоящих Правил, принимает решение об использовании резерва фонда.
Решение об использовании резерва фонда принимается при условии:
истечения срока, на который вводились чрезвычайная ситуация или чрезвычайное положение;
наличия заявки/заявок субъектов здравоохранения;
обоснования причинной связи заявляемых видов и объемов медицинской помощи с чрезвычайной ситуацией социального, природного и техногенного характера, чрезвычайным положением;
роста потребности населения в медицинских услугах после ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, прекращения или отмены чрезвычайного положения.
10. Фонд распределяет средства из резерва фонда между субъектами здравоохранения в порядке, предусмотренном правилами закупа услуг у субъектов здравоохранения для оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе ОСМС, утверждаемыми уполномоченным органом (далее – правила закупа).
Выделенные средства из резерва фонда для покрытия непредвиденных расходов используются субъектами здравоохранения исключительно на покрытие расходов, связанных с оказанием медицинских услуг в системе ОСМС в период покрытия.
Глава 4. Использование резерва в период действия чрезвычайного положения
11. Решение об использовании резерва на оплату услуг в системе ОСМС в период чрезвычайного положения принимается фондом по согласованию с уполномоченным органом.
Уполномоченный орган рассматривает предложение фонда о необходимости использования резерва в течение 3 (три) рабочих дней со дня его поступления и уведомляет фонд об итогах его рассмотрения.
Фонд информирует субъекты здравоохранения о принятом решении при использовании резерва в течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения с указанием видов медицинской помощи в системе ОСМС.
Субъекты здравоохранения в течение 2 (два) рабочих дней со дня согласования уполномоченным органом решения о необходимости использования резерва в период действия чрезвычайного положения формируют заявку по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, и направляют ее на согласование в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы. К заявке прилагается расчет суммы потребности услуг по видам и объемам медицинской помощи в системе ОСМС.

12. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары өтінім келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оны келіседі және денсаулық сақтау субъектілеріне жібереді немесе медициналық көмектің түрлері мен көлемдері бойынша келісуден бас тарту негіздерін көрсете отырып, өтінімді келіспей қайтарады.
Денсаулық сақтау субъектілері ескертулерді жойғаннан кейін өтінімді келісуге облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына қайта жолдайды.
13. Денсаулық сақтау субъектісі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары келіскеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінімді қорға жібереді.
14. Қор осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген денсаулық сақтау субъектілерінен өтінім берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қор резервінен пайдалануға берілетін қаражат көлемі туралы шешім қабылдайды.
Қор резервін пайдалану туралы шешім мынадай жағдайда қабылданады:
төтенше жағдай жариялау туралы актіні қабылдау;
денсаулық сақтау субъектілері өтінімінің/өтінімдердің болуы;
медициналық көмектің мәлімделген түрлері мен көлемдерінің төтенше жағдаймен себептік байланысының негіздемесі;
төтенше жағдай кезінде халықтың медициналық қызметтерге қажеттілігінің өсуі.
15. Қор резервінен берілетін қаражатты қор сатып алу қағидаларында көзделген тәртіппен денсаулық сақтау субъектілері арасында бөледі.
Төтенше жағдай қолданылатын кезеңде күтпеген шығыстарды жабу үшін қор резервінен бөлінген қаражатты денсаулық сақтау субъектілері МӘМС жүйесінде медициналық қызметтер көрсетуге байланысты шығыстарды жабуға ғана пайдаланады.
Әлеуметтік медициналық
сақтандыру қорының күтпеген
шығыстарды жабуға арналған
резервін қалыптастыру және
пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жабу кезеңіне халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерге қажеттілігінің өсуіне байланысты медициналық көрсетілетін қызметтердің қосымша көлемдерінің ақысын төлеуге өтінім
Жабу кезеңі:
басталатын және аяқталатын күні
Төтенше жағдайды енгізу туралы нормативтік құқықтық акт:
атауы, күні және нөмірі
Төтенше жағдайдың тоқтатылғаны немесе күші жойылғаны туралы нормативтік құқықтық акт:
атауы, күні және нөмірі
Күтпеген шығыстардың сомасы:
теңгедегі сома жазумен
Қосымша:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының келісуі;
2) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің түрлері мен көлемдері бойынша қосымша қажеттілік сомасының есебі - __ парақ.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: _____________________________
(қолы, Т.А.Ә. (бар болса), күні)
М.О. (бар болған жағдайда)
Әлеуметтік медициналық
сақтандыру қорының күтпеген
шығыстарды жабуға арналған
резервін қалыптастыру және
пайдалану қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жабу кезеңіне халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерге қажеттілігінің өсуіне байланысты медициналық көрсетілетін қызметтердің қосымша көлемдерін сатып алуға өтінім
Жабу кезеңі:
басталатын және аяқталатын күні
Төтенше жағдайды енгізу туралы нормативтік құқықтық акт:
атауы, күні және нөмірі
Қаржы шығыстардың сомасы:
теңгедегі сома жазумен
Қосымша:

12. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы в течение 2 (два) рабочих дней со дня поступления заявки согласовывают ее и направляют субъектам здравоохранения или возвращают заявку без согласования с указанием оснований отказа в согласовании по видам и объемам медицинской помощи.
Субъекты здравоохранения после устранения замечаний повторно направляют заявку на согласование в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы.
13. Субъект здравоохранения в течение 2 (два) рабочих дней после согласования с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы направляют заявку в фонд.
14. Фонд в течение 2 (два) рабочих дней со дня представления заявки от субъектов здравоохранения, указанной в пункте 13 настоящих Правил, принимает решение об объеме средств из резерва фонда для использования.
Решение об использовании резерва фонда принимается при условии:
принятия акта об объявлении чрезвычайного положения;
наличия заявки/заявок субъектов здравоохранения;
обоснования причинной связи заявляемых видов и объемов медицинской помощи при чрезвычайном положении;
роста потребности населения в медицинских услугах в период действия чрезвычайного положения.
15. Фонд распределяет средства из резерва фонда между субъектами здравоохранения в порядке, предусмотренном правилами закупа.
Выделенные средства из резерва фонда для покрытия непредвиденных расходов в период действия чрезвычайного положения используются субъектами здравоохранения исключительно на покрытие расходов, связанных с оказанием медицинских услуг в системе ОСМС.
Приложение 1
к Правилам формирования
и использования резерва фонда
социального медицинского
страхования на покрытие
непредвиденных расходов
Форма
Заявка на оплату дополнительных объемов медицинских услуг, связанных с ростом потребности населения в медицинских услугах на период покрытия
Период покрытия:
дата начала и завершения
Нормативный правовой акт о введении чрезвычайной ситуации/ чрезвычайного положения:
наименование, дата и номер
Нормативный правовой акт об отмене чрезвычайной ситуации / прекращении или отмене чрезвычайного положения:
наименование, дата и номер
Сумма непредвиденных расходов:
сумма в тенге прописью
Приложение:
1) согласование местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы;
2) расчет суммы дополнительной потребности услуг по видам и объемам медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования – на ___________ листе (-ах).
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________
(подпись, Ф.И.О. (при наличии), дата)
М.П. (при наличии)
Приложение 2
к Правилам формирования
и использования резерва фонда
социального медицинского
страхования на покрытие
непредвиденных расходов
Форма
Заявка на закуп дополнительных объемов медицинских услуг, связанных с ростом потребности населения в медицинских услугах на период покрытия
Период покрытия:
дата начала и завершения
Нормативный правовой акт о введении чрезвычайного положения:
наименование, дата и номер
Сумма непредвиденных расходов:
сумма в тенге прописью
Приложение: