Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына 2007 жылғы 6 қазандағы Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымының бітімгершілік қызметі туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы ұсыныс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № 806 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына 2007 жылғы 6 қазандағы Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымының бітімгершілік қызметі туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы ұсыныс енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Жоба
2007 жылғы 6 қазандағы Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымының бітімгершілік қызметі туралы
келісімге өзгерістер енгізу туралы
ХАТТАМА
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымына мүше мемлекеттер
Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымы бітімгершілік қызметінің құқықтық негіздерін одан әрі жетілдіруге ұмтыла отырып,
2007 жылғы 6 қазандағы Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымының бітімгершілік қызметі туралы келісімнің (бұдан әрі – Келісім) 15-бабын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы уағдаласты:
1. Келісімге мынадай өзгерістер енгізілсін:
1.1. 1-бапта:
а) мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"үйлестіруші мемлекет" – ұйымдастыру мәселелерін және БҰҰ-ның бейбітшілікті қолдау жөніндегі операциясында ҰБК-ны қолдануды жан-жақты қамтамасыз ету мәселелерін шешу үшін ҰҚК айқындайтын мүше мемлекеттердің бірі;";
б) тоғызыншы – он бірінші абзацтар тиісінше оныншы – он екінші абзацтар болып есептелсін;
1.2. 8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап
Бітімгершілік күштер БҰҰ-ның бейбітшілікті қолдау жөніндегі операцияларында қолданылуы мүмкін.
БҰҰ-ның бейбітшілікті қолдау жөніндегі операцияларында қолдану үшін ҰБК үйлестіруші мемлекет аясында құрылады. БҰҰ-ның бейбітшілікті қолдау жөніндегі операциясына ҰБК-ның қатысу шарттары үйлестіруші мемлекет БҰҰ-ның уәкілетті бөлімшесімен жасайтын келісімде айқындалады. БҰҰ-ның бейбітшілікті қолдау жөніндегі операцияларында қолдануға арналған бітімгершілік контингенттерді ҰБК-ға қосуға байланысты жеке мәселелер үйлестіруші мемлекет пен басқа да мүше мемлекеттер арасындағы екі және көпжақты келісімдермен регламенттеледі.
Әрбір мүше мемлекет өзінің қатысуы туралы ҰҚК-ға хабарлай отырып, БҰҰ бітімгершілік әлеуетінің әзірлігін қамтамасыз ету жүйесінде тіркелген өзінің бітімгершілік контингентін БҰҰ-ның мандаты бойынша бітімгершілік операцияларға қатысу үшін жіберуге құқылы.".
2. Осы Хаттама Келісімнің 12-бабында көзделген тәртіппен күшіне енеді.
202__ жылғы "___" _________ __________ қаласында орыс тілінде бір төлнұсқа данада жасалды. Осы Хаттаманың төлнұсқа данасы Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымының Хатшылығында сақталады, ол осы Хаттамаға қол қойған әрбір мемлекетке оның куәландырылған көшірмесін жібереді.
Армения Республикасы үшін Қырғыз Республикасы үшін
Беларусь Республикасы үшін Ресей Федерациясы үшін
Қазақстан Республикасы үшін Тәжікстан Республикасы үшін

О внесении на рассмотрение Президента Республики Казахстан предложения о подписании Протокола о внесении изменений в Соглашение о миротворческой деятельности Организации Договора о коллективной безопасности от 6 октября 2007 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № 806
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан предложение о подписании Протокола о внесении изменений в Соглашение о миротворческой деятельности Организации Договора о коллективной безопасности от 6 октября 2007 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений в Соглашение о миротворческой деятельности Организации Договора о коллективной безопасности от 6 октября 2007 года
Государства-члены Организации Договора о коллективной безопасности, именуемые в дальнейшем Сторонами,
стремясь к дальнейшему совершенствованию правовых основ миротворческой деятельности Организации Договора о коллективной безопасности,
руководствуясь статьей 15 Соглашения о миротворческой деятельности Организации Договора о коллективной безопасности от 6 октября 2007 года (далее – Соглашение),
договорились о нижеследующем:
1. Внести в Соглашение следующие изменения:
1.1. В статье 1:
а) дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"координирующее государство" – одно из государств-членов, определяемое СКБ для решения организационных вопросов и вопросов всестороннего обеспечения применения КМС в операции ООН по поддержанию мира;";
б) абзацы девятый-одиннадцатый считать абзацами десятым-двенадцатым соответственно.
1.2. Статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8
Миротворческие силы могут применяться в операциях ООН по поддержанию мира.
Для применения в операции ООН по поддержанию мира КМС создаются под эгидой координирующего государства. Условия участия КМС в операции ООН по поддержанию мира определяются в соглашении, заключаемом координирующим государством с уполномоченным подразделением ООН. Отдельные вопросы, связанные с включением миротворческих контингентов в КМС, предназначенные к применению в операциях ООН по поддержанию мира, регламентируются двух- и многосторонними соглашениями между координирующим государством и другими государствами-членами.
Каждое государство-член вправе направлять свои миротворческие контингенты, зарегистрированные в Системе обеспечения готовности миротворческого потенциала ООН, для участия в миротворческих операциях по мандату ООН, информируя о своем участии СКБ.".
2. Настоящий Протокол вступает в силу в порядке, предусмотренном статьей 12 Соглашения.
Совершено в городе __________ "___" __________ 202__ года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр настоящего Протокола хранится в Секретариате Организации Договора о коллективной безопасности, который направит каждому государству, подписавшему настоящий Протокол, его заверенную копию.
За Республику Армения
За Кыргызскую Республику
За Республику Беларусь За Российскую Федерацию
За Республику Казахстан За Республику Таджикистан