"KazAID" қазақстандық халықаралық даму агенттігі" коммерциялық емес акционерлік қоғамын құру мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № 861 қаулысы.
"Дамуға ресми көмек туралы" 2014 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "KazAID" қазақстандық халықаралық даму агенттігі" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – қоғам) құрылсын.
2. Қоғам дамуға ресми көмек саласындағы оператор ретінде айқындасын, оның негізгі қызмет түрі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген дамуға ресми көмек көрсетуге жәрдемдесу болып табылады.
3. Қоғамның жарғылық капиталы осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) теңгеріміндегі республикалық мүліктің акцияларын төлеуге беру есебінен қалыптастырылсын.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Министрлікпен бірлесіп Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) қоғам жарғысын бекітуді;
2) мемлекеттік тіркеу үшін қоғамның атынан құжаттарға қол қоюға, қаржылық-шаруашылық қызметті жүзеге асыруға және қоғам органдары құрылғанға дейін үшінші тараптардың алдында оның мүддесін білдіруге уәкілетті тұлғаны сайлауды;
3) қоғамды әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді;
4) Министрлікке қоғам акцияларының мемлекеттік пакетіне иелік ету және пайдалану құқықтарын беруді;
5) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
5. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін толықтырулар бекітілсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 861 қаулысына
қосымша
"KazAID" қазақстандық халықаралық даму агенттігі" коммерциялық емес акционерлік қоғамының жарғылық капиталын төлеуге берілетін "Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі" мемлекеттік мекемесінің теңгеріміндегі республикалық мүліктің тізбесі
Р/с № Мүліктің атауы Орналасқан жері Өлшем бірлігі Алаңы Кадастрлық нөмірі
1 2 3 4 5 6
1
Дипломатиялық өкілдіктер кеңсесі ғимараты
3-блогының
4-кіреберісі
Нұр-Сұлтан қ., Есіл ауданы, Қабанбай батыр даңғылы, 28
шаршы метр

О вопросах создания некоммерческого акционерного общества "Казахстанское агентство международного развития "KazAID"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № 861.
В соответствии c подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2014 года "Об официальной помощи развитию" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать некоммерческое акционерное общество "Казахстанское агентство международного развития "KazAID" (далее – общество) со стопроцентным участием государства в его уставном капитале.
2. Определить общество оператором в сфере официальной помощи развитию, основным предметом деятельности которого является содействие в оказании официальной помощи развитию, предусмотренное законодательством Республики Казахстан.
3. Уставный капитал общества сформировать за счет передачи в оплату акций республиканского имущества, находящегося на балансе государственного учреждения Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство), согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан совместно с Министерством в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) утверждение устава общества;
2) избрание лица, уполномоченного от имени общества на подписание документов для государственной регистрации, осуществление финансово-хозяйственной деятельности и представление его интересов перед третьими лицами до образования органов общества;
3) государственную регистрацию общества в органах юстиции;
4) передачу Министерству прав владения и пользования государственным пакетом акций общества;
5) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
5. Утвердить прилагаемые дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2020 года № 861
Перечень республиканского имущества, находящегося на балансе государственного учреждения "Министерство иностранных дел Республики Казахстан", передаваемого в оплату уставного капитала некоммерческого акционерного общества "Казахстанское агентство международного развития "KazAID"
№ п/п
Наименование имущества
Расположение
Единица измерения
Площадь
Кадастровый номер
1
2
3
4
5
6
1
Подъезд 4 блока 3 здания офисов дипломатических представительств
г. Нур-Султан, район Есиль, проспект Кабанбай батыра, 28
квадратный метр

941,3
21:320:072:509:28/А
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 861 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің түрлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі № 405 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., №13, 124-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестері республикалық меншікте қалатын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесінде:
"Нұр-Сұлтан қаласы" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 21-200-жолмен толықтырылсын:
"21-200. "KazAID" қазақстандық халықаралық даму агенттігі" коммерциялық емес акционерлік қоғамы".
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 239-5-жолмен толықтырылсын:
"239-5. "KazAID" қазақстандық халықаралық даму агенттігі" коммерциялық емес акционерлік қоғамы".
3. "Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 41, 530-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі туралы ережеде:
16-тармақта:
орталық аппараттың функциялары мынадай мазмұндағы 61-28), 61-29), 61-30), 61-31), 61-32), 61-33), 61-34), 61-35), 61-36) және 61-37) тармақшалармен толықтырсын:
"61-28) Қазақстан Республикасының дамуға ресми көмек саласындағы мемлекеттік саясатының негізгі бағыттарын іске асыру мақсатында дамуға ресми көмек іс-шараларының жоспарын әзірлейді және бекітеді;
61-29) мемлекеттік органдар мен ұйымдардың дамуға ресми көмек саласындағы өзара іс-қимылының тәртібін бекітеді;
61-30) Қазақстан Республикасының дамуға ресми көмек саласындағы қызметін ақпараттық сүйемелдеуді қамтамасыз етеді;
61-31) дамуға ресми көмектің жобалық ұсынысының нысанын әзірлейді және бекітеді;

941,3
21:320:072:509:28/А
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2020 года № 861
Дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года № 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 13, ст. 124):
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли участия которых отнесены к республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
раздел "г. Нур-Султан" дополнить строкой, порядковый номер 21-200, следующего содержания:
"21-200. Некоммерческое акционерное общество "Казахстанское агентство международного развития "KazAID".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденном указанным постановлением:
раздел "Министерству иностранных дел Республики Казахстан" дополнить строкой, порядковый номер 239-5, следующего содержания:
"239-5. Некоммерческое акционерное общество "Казахстанское агентство международного развития "KazAID".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118 "Вопросы Министерства иностранных дел Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 41, ст. 530):
в Положении о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 16:
функции центрального аппарата дополнить подпунктами 61-28), 61-29), 61-30), 61-31), 61-32), 61-33), 61-34), 61-35), 61-36) и 61-37) следующего содержания:
"61-28) в целях реализации основных направлений государственной политики Республики Казахстан в сфере официальной помощи развитию разрабатывает и утверждает план мероприятий официальной помощи развитию;
61-29) утверждает порядок взаимодействия государственных органов и организаций в сфере официальной помощи развитию;
61-30) обеспечивает информационное сопровождение деятельности Республики Казахстан в сфере официальной помощи развитию;
61-31) разрабатывает и утверждает форму проектного предложения официальной помощи развитию;

61-32) мемлекеттік органдардың, оператордың және өзге де ұйымдардың дамуға ресми көмек саласындағы қызметін үйлестіреді;
61-33) дамуға ресми көмекті есепке алуды және талдауды жүзеге асырады;
61-34) халықаралық ұйымдарға дамуға ресми көмекке арналған ерікті жарналарды төлеу жоспарын бекітеді және оны іске асыруды жүзеге асырады;
61-35) Қазақстан Республикасының Үкіметіне дамуға ресми көмектің іске асырылу барысы туралы жыл сайынғы есепті ұсынады;
61-36) оператордың дамуға ресми көмек үшін бөлінген бюджет қаражатын пайдалану саласындағы қызметіне мониторингті жүзеге асырады;
61-37) дамуға ресми көмек жобаларының іске асырылу тиімділігін бағалауды жүзеге асырады;";
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің қарамағындағы ұйымдар тізбесі мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 5-жолмен толықтырылсын:
"5. "KazAID" қазақстандық халықаралық даму агенттігі" коммерциялық емес акционерлік қоғамы".

61-32) координирует деятельность государственных органов, оператора и иных организаций в сфере официальной помощи развитию;
61-33) осуществляет учет и анализ официальной помощи развитию;
61-34) утверждает план выплат добровольных взносов в международные организации на официальную помощь развитию и осуществляет его реализацию;
61-35) представляет Правительству Республики Казахстан ежегодный отчет о ходе реализации официальной помощи развитию;
61-36) осуществляет мониторинг деятельности оператора в сфере использования бюджетных средств, выделенных для официальной помощи развитию;
61-37) осуществляет оценку эффективности реализации проектов официальной помощи развитию;";
перечень организаций, находящихся в ведении Министерства иностранных дел Республики Казахстан, дополнить строкой, порядковый номер 5, следующего содержания:
"5. Некоммерческое акционерное общество "Казахстанское агентство международного развития "KazAID".