"COVID-19 коронавирусына қарсы Қазақстан Республикасында өндірілген вакциналарды уақытша мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № 850 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 15 сәуірдегі № 244 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "COVID-19 коронавирусына қарсы Қазақстан Республикасында өндірілген вакциналарды уақытша мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № 850 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"COVID-19 коронавирусына қарсы вакциналарды уақытша мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған COVID-19 коронавирусына қарсы вакциналарды уақытша мемлекеттік тіркеу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген COVID-19 коронавирусына қарсы Қазақстан Республикасында өндірілген вакциналарды уақытша мемлекеттік тіркеу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"COVID-19 коронавирусына қарсы вакциналарды уақытша мемлекеттік тіркеу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы COVID-19 коронавирусына қарсы вакциналарды уақытша мемлекеттік тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 6-бабының 9) тармақшасына, "Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 286 Жарлығының 1-тармағына сәйкес әзірленді әрі тәжірибелік және өнеркәсіптік партия өндірісі үшін COVID-19 коронавирусына қарсы вакциналарды (бұдан әрі – вакцина) уақытша мемлекеттік тіркеуді жүргізу тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) вакцинаның тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу – уақытша тіркеу куәлігі қолданылатын мерзім ішінде вакцинаның тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістерді сараптау негізінде жүзеге асырылатын рәсім.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сараптама комиссиясының құрамы мемлекеттік сараптама ұйымы басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Сараптама комиссиясының төрағасы мемлекеттік сараптама ұйымы басшысының орынбасарынан төмен емес тұлға болып табылады. Сараптама комиссиясы мүшелерінің жалпы саны тақ болып табылады.
Егер сараптама комиссиясының отырысына сараптама комиссиясы мүшелерінің жалпы құрамының кемінде үштен екісі қатысса, отырыстың бейне- немесе аудиожазбасы жүргізілсе, ол заңды болып есептеледі. Сараптама комиссиясы отырысының қорытындысы сараптама комиссиясының барлық мүшелері қол қоятын тиісті хаттамамен ресімделеді.
Сараптама комиссиясының шешімі сараптама комиссиясының отырысына қатысып отырған мүшелердің жалпы санының басым дауыс беруі арқылы қабылданады.
Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
Сараптама комиссиясы мүшесінің дауыс беру құқығын өзге тұлғаға, оның ішінде сараптама комиссиясының басқа мүшесіне беруге құқығы жоқ.
Көпшіліктің пікірімен келіспеген сараптама комиссиясының мүшесі отырыс аяқталған кезден бастап бір тәулік ішінде хаттамаға қоса тіркеу үшін өзінің ерекше пікірін жазбаша түрде беруге уәкілетті.
Сараптама комиссиясының қызметіне қандай да бір араласуға жол берілмейді.
Өтініш берушінің өкілдері болып табылатын тұлғаларды, сондай-ақ вакцинаны дайындауға және (немесе) әзірлеуге тікелей немесе жанама қатысқан тұлғаларды сараптама комиссиясының құрамына қосуға, сондай-ақ сараптама комиссиясының жұмысына қатысудың өзге де нысанына тартуға жол берілмейді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № 850 "Об утверждении Правил временной государственной регистрации вакцин против коронавируса COVID-19, произведенных в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2021 года № 244.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № 850 "Об утверждении Правил временной государственной регистрации вакцин против коронавируса COVID-19, произведенных в Республике Казахстан" следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил временной государственной регистрации вакцин против коронавируса COVID-19";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила временной государственной регистрации вакцин против коронавируса COVID-19.";
в Правилах временной государственной регистрации вакцин против коронавируса COVID-19, произведенных в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила временной государственной регистрации вакцин против коронавируса COVID-19";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила временной государственной регистрации вакцин против коронавируса COVID-19 (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 6 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), пунктом 1 Указа Президента Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 286 "О мерах по обеспечению социально-экономической стабильности" и определяют порядок проведения временной государственной регистрации вакцин против коронавируса COVID-19 для производства опытной и промышленной партии (далее – вакцина).";
пункт 2 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) внесение изменений в регистрационное досье вакцины – процедура, осуществляемая на основании экспертизы изменений, вносимых в регистрационное досье вакцины в течение срока действия временного регистрационного удостоверения.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Состав экспертной комиссии утверждается приказом руководителя государственной экспертной организации.
Председателем экспертной комиссии выступает лицо не ниже заместителя руководителя государственной экспертной организации. Общее количество членов экспертной комиссии является нечетным.
Заседание экспертной комиссии считается правомочным, если на нем присутствуют не менее двух третей от общего числа членов экспертной комиссии, ведется видео- или аудиозапись заседаний. Итоги заседания экспертной комиссии оформляются соответствующим протоколом, который подписывается всеми членами экспертной комиссии.
Решения экспертной комиссии принимаются путем голосования большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов экспертной комиссии.
При равенстве голосов, голос председательствующего является решающим.
Член экспертной комиссии не уполномочен передавать право голоса иному лицу, в том числе другому члену экспертной комиссии.
Член экспертной комиссии, не согласившийся с мнением большинства, уполномочен в течение суток с момента окончания заседания подать в письменном виде свое особое мнение для приобщения к протоколу.
Не допускается какое-либо вмешательство в деятельность экспертной комиссии.
Не допускается включение в состав экспертной комиссии, а также привлечение для иной формы участия в работе экспертной комиссии лиц, являющихся представителями заявителя, а также лиц, прямо или косвенно принимавших участие в подготовке и (или) разработке вакцины.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Мемлекеттік орган вакцинаның қауіпсіздігі, сапасы мен тиімділігі туралы сараптама комиссиясы ұсынған қорытындының негізінде 1 (бір) жұмыс күні ішінде вакцинаны 18 (он сегіз) ай мерзімге уақытша мемлекеттік тіркеу туралы немесе вакцинаны уақытша мемлекеттік тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:
"3-тарау. Қазақстан Республикасынан тыс өндірілген COVID-19 коронавирусына қарсы вакциналарға уақытша тіркеу куәліктерін беру тәртібі
16. Қазақстан Республикасындағы эпидемиологиялық жағдайды ескере отырып, мемлекеттік орган мемлекеттік сараптама ұйымына вакцинаның өндіруші елде тіркелген/тіркелмегенін және вакцинаны өндірушінің өндірістік алаңының GMP талаптарына сәйкестігін тексеру қажеттігі туралы сұрату жібереді.
Мемлекеттік сараптама ұйымы мемлекеттік органнан келген сұрату тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ашық ресми көздерден, интернет ресурстардан және өзге ақпарат көздерінен:
1) вакцинаны өтініш берушінің өндіруші елінде тіркелуі;
2) вакцина өндірушінің өндірістік алаңының GMP талаптарына сәйкестігі туралы алынған ақпаратты тексереді және талдайды.
Жүргізілген жұмыстардың қорытындылары бойынша сараптама ұйымы вакцинаның өндіруші елде тіркелгені/тіркелмегені және өндірістік алаңның GMP талаптарына сәйкестігі/сәйкес еместігі туралы мемлекеттік сараптама ұйымының қорытындысын мемлекеттік органға жібереді.
17. COVID-19 коронавирусына қарсы Қазақстан Республикасынан тыс өндірілген вакциналарды уақытша тіркеу куәлігі Қазақстан Республикасында коронавирустық инфекцияның пайда болуы мен таралуының алдын алу жөніндегі ведомствоаралық комиссияның (Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2020 жылғы 27 қаңтардағы № 10-өкімі) тиісті шешімінің болуы шартымен және мемлекеттік сараптама ұйымының өндіруші елде вакцинаның тіркелгені және өндірістік алаңның GMP талаптарына сәйкестігі туралы қорытындысының негізінде беріледі.
18. Уақытша тіркеу куәлігі 8 (сегіз) айға дейінгі мерзімге беріледі.";
мынадай мазмұндағы 4-тараумен толықтырылсын:
"4-тарау. Уақытша тіркеу куәлігі бар вакциналардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу тәртібі
19. Уақытша тіркеу куәлігі қолданылатын кезеңде өтініш беруші тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу үшін мемлекеттік сараптама ұйымына:
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша вакцинаның тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізуге өтініш;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес вакциналардың тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістердің тізбесіне сәйкес құжаттарды ұсынады.
Мемлекеттік сараптама ұйымы өтінішті келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады және келіп түскен құжаттарды сараптама комиссиясының қарауына береді.

"9. Государственный орган на основании представленного экспертной комиссией заключения о безопасности, качестве и эффективности вакцины в течение 1 (один) рабочего дня принимает решение о временной государственной регистрации вакцины сроком на 18 (восемнадцать) месяцев или об отказе во временной государственной регистрации вакцины.";
дополнить главой 3 следующего содержания:
"Глава 3. Порядок выдачи временного регистрационного удостоверения вакцинам против коронавируса COVID-19, произведенным за пределами Республики Казахстан
16. Государственный орган, учитывая эпидемиологическую ситуацию в Республике Казахстан, направляет запрос в государственную экспертную организацию о необходимости проверки наличия регистрации вакцины в стране производителя и соответствии производственной площадки производителя вакцины требованиям GMP.
Государственная экспертная организация в течение 3-х (три) рабочих дней со дня регистрации запроса от государственного органа проверяет и анализирует имеющуюся информацию из открытых официальных, интернет-ресурсов и иных источников информацию о:
1) регистрации вакцины в стране производителя заявителя;
2) соответствии производственной площадки производителя вакцины требованиям GMP.
По итогам проведенных работ экспертная организация направляет в государственный орган заключение государственной экспертной организации о наличии/отсутствии регистрации вакцины в стране производителя и соответствии/несоответствии производственной площадки требованиям GMP.
17. Временное регистрационное удостоверение вакцинам против коронавируса COVID-19, произведенным за пределами Республики Казахстан, выдается при условии наличия соответствующего решения Межведомственной комиссии по недопущению возникновения и распространения короновирусной инфекции на территории Республики Казахстан (распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 27 января 2020 года № 10-р) и на основании заключения государственной экспертной организации о наличии регистрации вакцины в стране производителя и соответствии производственной площадки требованиям GMP.
18. Временное регистрационное удостоверение выдается на срок до 8 (восемь) месяцев.";
дополнить главой 4 следующего содержания:
"Глава 4. Порядок внесения изменений в регистрационное досье вакцин, имеющих временное регистрационное удостоверение
19. В период действия временного регистрационного удостоверения заявитель для внесения изменений в регистрационное досье предоставляет в государственную экспертную организацию:
1) заявление на внесение изменений в регистрационное досье вакцины по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) документы в соответствии с перечнем изменений, вносимых в регистрационное досье вакцины, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Государственная экспертная организация осуществляет регистрацию заявления в день поступления и передает поступившие документы на рассмотрение в экспертную комиссию.

20. Сараптама комиссиясы құжаттар қарауға берілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын бағалауды және тәуелсіздік, объективтілік қағидаттарын сақтай отырып, оларды қарауды жүзеге асырады.
Ұсынылған құжаттарға қатысты сұрақтар немесе ескертулер болған жағдайда сараптама комиссиясы құжаттар қарауға берілген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өтініш берушіге қосымша түсініктеме беру және (немесе) анықталған ескертулерді 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде толық көлемде жою қажеттігі туралы (еркін нысанда) ресми сұрау салу жібереді.
21. Өтініш пен құжаттарды қарау және талқылау қорытындысы бойынша сараптама комиссиясы 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша вакцинаның тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу туралы қорытындыны қалыптастырады.
Өтініш беруші құжаттардың толық пакетін ұсынбаған, сондай-ақ сараптама комиссиясы анықтаған ескертулерді осы тармақта көзделген мерзімдерде толық көлемде жоймаған жағдайда, сараптама комиссиясы теріс қорытынды береді.
Өтініш беруші осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін өтініш пен құжаттар топтамасын берген жағдайларда, сараптама комиссиясы оң қорытынды шығарады.
22. Сараптама комиссиясы ұсынған тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістер туралы қорытындының негізінде мемлекеттік орган 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаңартылған уақытша тіркеу куәлігін бере отырып, тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу туралы немесе вакцинаның тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.";
1-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"COVID-19 коронавирусына
қарсы вакциналарды уақытша
мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
1-қосымша";
2-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"COVID-19 коронавирусына
қарсы вакциналарды уақытша
мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
2-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 3 және 4-қосымшалар осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес көрсетілген Қағидаларға 5, 6 және 7-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 15 сәуірдегі
№ 244 қаулысына
1-қосымша
COVID-19 коронавирусына
қарсы вакциналарды уақытша
мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
3-қосымша
Вакцинаның қауіпсіздігі, сапасы және тиімділігі туралы қорытынды

20. Экспертная комиссия в течение 10 (десять) рабочих дней со дня передачи документов на рассмотрение осуществляет оценку полноты представленных документов и их рассмотрение с соблюдением принципов независимости, объективности.
В случае наличия вопросов или замечаний к представленным документам, экспертная комиссия направляет заявителю в срок не более 1 (один) рабочего дня со дня передачи документов на рассмотрение, официальный запрос (в произвольной форме) о необходимости предоставления дополнительного разъяснения и (или) устранения выявленных замечаний в полном объеме в срок, не превышающий 3 (три) рабочих дней.
21. По итогам рассмотрения и обсуждения заявления и документов экспертная комиссия в течение 1 (один) рабочего дня формирует заключение о внесении изменений в регистрационное досье вакцины по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
В случаях представления заявителем неполного пакета документов, а также устранения выявленных экспертной комиссией замечаний в неполном объеме в сроки, предусмотренные настоящим пунктом, экспертной комиссией выдается отрицательное заключение.
В случаях предоставления заявителем заявления и пакета документов соответствующего требованиям настоящих Правил экспертной комиссией выдается положительное заключение.
22. Государственный орган на основании представленного экспертной комиссией заключения в течение 1 (один) рабочего дня принимает решение о внесении изменений в регистрационное досье, с выдачей обновленного временного регистрационного удостоверения по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, или об отказе во внесении изменений в регистрационное досье вакцины.";
в приложении 1 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам временной
государственной регистрации
вакцин против коронавируса
COVID-19";
в приложении 2 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам временной
государственной регистрации
вакцин против коронавируса
COVID-19";
приложение 3 и 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению;
дополнить приложениями 5, 6 и 7 к указанным Правилам согласно приложениям 3, 4 и 5 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит обязательному официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 апреля 2021 года № 244
Приложение 3
к Правилам временной
государственной регистрации
вакцин против коронавируса
COVID-19
Заключение о безопасности, качестве и эффективности вакцины

1. Сараптама комиссиясы Қазақстан Республикасында уақытша мемлекеттік тіркеу мақсаттары үшін вакцинаның қауіпсіздігін, сапасын және тиімділігін сараптау нәтижелерін хабарлайды:
Өтінімнің нөмірі мен күні
Вакцинаның саудадағы атауы (дәрілік препарат үшін – дәрілік нысаны, дозалануы, концентрациясы және толтырылу көлемі, қаптамадағы дозалар саны көрсетіледі)
Өндіруші ұйым, өндіруші ел, уақытша тіркеу куәлігін ұстаушы
Сараптама комиссиясының қорытындысы (оң немесе теріс)
2. Қорытынды (оң): Қазақстан Республикасында уақытша мемлекеттік тіркеуге ұсынылған вакцинаның тіркеу дерекнамасының материалдары мен құжаттары COVID-19 коронавирусына қарсы вакциналарды уақытша мемлекеттік тіркеу қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) талаптарына сәйкес келеді.
Вакцинаны (дәрілік нысаны, дозалануы, концентрациясы және толтырылу көлемі, қаптамадағы дозалар саны көрсетілген вакцинаның саудадағы атауы) Қазақстан Республикасында 18 (он сегіз) ай мерзімге тіркеуге болады.
Қорытынды (теріс): Қазақстан Республикасында уақытша мемлекеттік тіркеуге ұсынылған вакцинаның тіркеу дерекнамасының материалдары мен құжаттары Қағидалардың белгіленген талаптарына сәйкес келмейді.
Вакцинаны (дәрілік нысаны, дозалануы, концентрациясы мен толтырылу көлемі, қаптамадағы дозалар саны көрсетілген вакцинаның саудадағы атауы) Қазақстан Республикасында тіркеуге болмайды.
Сараптама комиссиясының жетекшісі ____________ ______________________
қолы Т.А.Ә. (бар болса)
Сараптама комиссиясының мүшелері ____________ _____________________
қолы Т.А.Ә. (бар болса)
____________ ________________________________________________
қолы Т.А.Ә. (бар болса) ____________
____________ ____________________________________
қолы Т.А.Ә. (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 15 сәуірдегі
№ 244 қаулысына
2-қосымша
COVID-19 коронавирусына
қарсы вакциналарды уақытша
мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Елтаңбасы Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі ҚР-БП - №____уақытша тіркеу куәлігі
1.
Тіркеу куәлігін ұстаушының атауы
2.
Тіркеу куәлігін ұстаушының елі
дәрілік зат Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген және оны медициналық практикада қолдануға рұқсат етілген (тіркелген дәрілік зат туралы ақпарат)
3.
Препараттың саудадағы атауы
4.
Өндірушілер үшін экспортқа арналған саудадағы атауы
5.
Халықаралық патенттелмеген атауы (бар болса)
6.
Дәрілік нысаны
7.
Дозалануы
8.
Өлшеп оралуы
9.
Анатомиялық-терапиялық-химиялық сыныптауыш коды
10.
Белсенді заттардың құрамы
11.
Сақтау мерзімі
12.
Босату тәртібі (рецепт арқылы, рецептсіз)
Дәрілік затты өндіруші туралы ақпарат
Ұйымның түрі немесе өндіріс учаскесі
Ұйым атауы
Елі
1.
Өндіруші
2.
Қаптаушы
Уақытша мемлекеттік тіркеу күні 20___ жылғы "___" ______ №_____ шешім.
20___ жылғы "___" ______ дейін жарамды.
Мемлекеттік орган басшысының (немесе уәкілетті тұлғаның) Т.А.Ә. (бар болса)
Клиникалық зерттеулердің I – II фазаларының есептері және клиникалық зерттеу хаттамасында көзделген зерттеу субъектілерінің кемінде 50 (елу) %-ын тарта отырып жүргізілген зерттеулердің III фазасының аралық есебі болған кезде ерікті негізде уақытша тіркеу куәлігін алған вакциналарды медициналық қолдануға жол беріледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 15 сәуірдегі
№ 244 қаулысына
3-қосымша
COVID-19 коронавирусына
қарсы вакциналарды уақытша
мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Вакцинаның тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізуге өтініш
1.
Саудадағы атауы
қазақ тілінде
орыс тілінде
ағылшын тілінде
2.
Халықаралық патенттелмеген атауы
қазақ тілінде
орыс тілінде
ағылшын тілінде
3.
Дәрілік нысаны
қазақ тілінде
орыс тілінде
4.
Дозалануы (концентрация) (бар болса толтырылады, көлемі қаптамада толтырылады)
концентрациясы сұйық, жұмсақ және газ тәрізді дәрілік нысандар үшін көрсетіледі
5.
Анатомиялық-терапиялық-химиялық сыныптауыш
коды
қазақ тіліндегі атауы
орыс тіліндегі атауы
6.
Енгізу тәсілдері
7.
Қаптама (мәндер тізімі толтырылады)
Түрі (бастапқы немесе екінші)
Атауы
Мөлшері (бар болса)
Көлемі (бар болса)
Қаптамадағы бірлік саны
Қысқаша сипаттамасы

1. Экспертная комиссия сообщает результаты экспертизы на безопасность, качество и эффективность вакцины для целей временной государственной регистрации в Республике Казахстан:
Номер и дата заявки
Торговое наименование вакцины (с указанием лекарственной формы, дозировки, концентрации и объема заполнения, количества доз в упаковке для лекарственного препарата)
Организация-производитель, страна-производитель, держатель временного регистрационного удостоверения
Заключение экспертной комиссии (положительное или отрицательное)
2. Заключение (положительное): материалы и документы регистрационного досье на вакцину, представленные для временной государственной регистрации в Республике Казахстан, соответствуют требованиям Правил временной государственной регистрации вакцин против коронавируса COVID-19 (далее – Правила).
Вакцина (торговое наименование вакцины с указанием лекарственной формы, дозировки, концентрации и объема заполнения, количества доз в упаковке) может быть зарегистрирована в Республике Казахстан сроком на 18 (восемнадцать) месяцев.
Заключение (отрицательное): материалы и документы регистрационного досье на вакцину, представленные для временной государственной регистрации в Республике Казахстан, не соответствуют установленным требованиям Правил.
Вакцина (торговое наименование вакцины с указанием лекарственной формы, дозировки, концентрации и объема заполнения, количества доз в упаковке) не может быть зарегистрирована в Республике Казахстан.
Руководитель экспертной комиссии
____________       ________________________________________________
подпись                         Ф.И.О. (при наличии)
Члены экспертной комиссии
____________       ________________________________________________
подпись                         Ф.И.О. (при наличии)
____________       ________________________________________________
подпись                         Ф.И.О. (при наличии)
____________       ________________________________________________
подпись                         Ф.И.О. (при наличии).";
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 апреля 2021 года № 244
Приложение 4
к Правилам временной
государственной регистрации
вакцин против коронавируса
COVID-19
Форма
Герб Республики Казахстан
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Временное регистрационное удостоверение РК-БП - №_________
1.
Наименование держателя регистрационного удостоверения
2.
Страна держателя регистрационного удостоверения
в том, что лекарственное средство зарегистрировано и разрешено к применению в медицинской практике на территории Республики Казахстан (информация о зарегистрированном лекарственном средстве)
3.
Торговое наименование препарата
4.
Для производителей торговое наименование для экспорта
5.
Международное непатентованное название (при наличии)
6.
Лекарственная форма
7.
Дозировка
8.
Фасовка
9.
Код анатомо-терапевтическо-химической классификации
10.
Состав активных веществ
11.
Срок хранения
12.
Порядок отпуска (по рецепту, без рецепта)
Информация о производителе лекарственного средства
Тип организации или участок производства
Наименование организации
Страна
1.
Производитель
2.
Упаковщик
Дата временной государственной регистрации от "___" ______ 20___ года №_____ решения.
Действительно до "____" ______ 20___ года.
Ф.И.О. (при наличии) руководителя государственного органа (или уполномоченного лица)
Допускается медицинское применение вакцин, получивших временное регистрационное удостоверение на добровольной основе, при наличии отчетов I - II фаз клинических исследований и промежуточного отчета III фазы исследований, проведенного с включением не менее 50 (пятьдесят) % субъектов исследования, предусмотренных протоколом клинического исследования.
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 апреля 2021 года № 244
Приложение 5
к Правилам временной
государственной регистрации
вакцин против коронавируса
COVID-19
Форма
Заявление на внесение изменений в регистрационное досье вакцины
1.
Торговое наименование
на казахском языке
на русском языке
на английском языке
2.
Международное непатентованное название
на казахском языке
на русском языке
на английском языке
3.
Лекарственная форма
на казахском языке
на русском языке
4.
Дозировка (концентрация) (заполняется при наличии, объем заполняется в упаковке)
концентрация указывается для жидких, мягких и газообразных лекарственных форм
5.
Анатомо-терапевтическо-химическая классификация
код
наименование на казахском языке
наименование на русском языке
6.
Способы введения
7.
Упаковка (заполняется список значений)
Вид (первичная или вторичная)
Наименование
Размер (при наличии)
Объем (при наличии)
Количество единиц в упаковке
Краткое описание

1)
Бастапқы
2)
Аралық (бар болса)
3)
Екінші
4)
Екінші қаптаманың штрих-коды (GTIN) (Джитин) (бар болса)
әрбір дозалануына (концентрацияға) штрих-код көрсету
8.
Толық сапалық және сандық құрамы (мәндер тізімі толтырылады)
Р/с№
Зат түрі (белсенді немесе қосалқы)
Атауы
Дәрілік нысанының бір бірлігіне шаққандағы саны
Сапаны регламенттейтін нормативтік құжат немесе шығарылған жылы көрсетілген фармакопея
Өндіруші, өндірістік алаңның елі және мекенжайы (белсенді заттар үшін)
Есірткіні бақылау жөніндегі халықаралық комитет бақылайды (бар болса белгіленеді)
Улы заттардың болуы (бар болса белгіленеді)
Жабайы өсетін немесе өсірілетін (дәрілік өсімдік шикізаты үшін) және өсетін жері
Адамнан немесе жануардан алыну белгілері (бар болса белгіленеді)
1)
Белсенді
II кесте III кесте IV кесте
1-тізім 2-тізім
2)
Қосалқы
9.
Дәрілік затты сақтау мерзімі
ұсынылатын сақтау мерзімі
ұсынылатын қолдану кезеңі (контейнерді алғаш ашқаннан кейін)
ұсынылатын қолдану кезеңі (еріткеннен немесе араластырғаннан кейін)
10.
Тасымалдау шарттары
11.
Сақтау шарттары
ұсынылатын сақтау шарттары
қаптаманы алғаш ашқаннан кейін ұсынылатын сақтау шарттары
12.
Өнертабысқа немесе пайдалы модельге, тауар белгісіне қорғау құжаты (бар болса)
қорғау құжатының атауы
қорғау құжатының №
берілген күні
берілген мерзімі
13.
Өндірісі
1) толығымен осы өндірісте
2) ішінара осы өндірісте
3) толығымен басқа өндірісте
14.
Дәрілік препаратты өндіруші (лер) және дәрілік препараттың бір бөлігі болып табылатын кез келген компоненттің (оның ішінде дәрілік нысанды еріткіштің) өндіріс учаскелерін қоса алғанда) өндіріс учаскесі (лері)
Р/с №
Өндірушінің типі
Атауы, елі (қазақ, орыс, ағылшын тілдерінде)
Рұқсат құжатының №, күні және қолданылу мерзімі
Заңды мекенжайы
Нақты мекенжайы
Телефон, факс, e-mail
Басшының Т.А.Ә. (бар болса), лауазымы
Қатынас жасайтын тұлғаның Т.А.Ә. (бар болса), лауазымы
1)
өндіруші
2)
қаптайтын кәсіпорын
3)
бастапқы
4)
екінші
5)
сапаны бақылауды жүзеге асыратын өндіруші
6)
серияларды шығаруға жауапты өндіруші
7)
лицензия ұстаушы
өндіруші елдің уәкілетті органы берген өндіріске арналған лицензия бойынша деректер
8)
тіркеу куәлігін ұстаушы
9)
өтініш беруші немесе өкілдік
сенімхат бойынша деректер
10)
Қазақстан Республикасында фармакологиялық қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі уәкілетті тұлға
15.
Өндіруші елдің сапаны бақылауға (серияны шығаруға) жауапты қан препараттары мен вакциналардың сапасын бақылау жөніндегі зертханасы

1)
Первичная
2)
Промежуточная (при наличии)
3)
Вторичная
4)
Штрих-код вторичной упаковки (GTIN) (Джитин) (при наличии)
указать штрих-код для каждой дозировки (концентрации)
8.
Полный качественный и количественный состав (заполняется список значений)
№ п/п
Тип вещества (активное или вспомогательное)
Наименование
Количество на единицу лекарственной формы
Нормативный документ, регламентирующий качество, или фармакопея с указанием года издания
Производитель, страна и адрес производственной площадки (для активных веществ)
Контролируется Международным комитетом по контролю за наркотиками (отмечается при наличии)
Наличие ядовитых веществ (отмечается при наличии)
Дикорастущее или культивируемое (для лекарственного растительного сырья) и место произрастания
Признак человеческого или животного происхождения (отмечается при наличии)
1)
Активное
II таб.
III таб.
IV таб.
1-список 2-список
2)
Вспомогательное
9.
Срок хранения лекарственного средства
предлагаемый срок хранения
предлагаемый период применения (после первого вскрытия контейнера)
предлагаемый период применения (после растворения или разведения)
10.
Условия транспортировки
11.
Условия хранения
предлагаемые условия хранения
предлагаемые условия хранения после первого вскрытия упаковки
12.
Охранный документ на изобретение или полезную модель, товарный знак (при наличии)
Название охранного документа
№ охранного документа
Дата выдачи
Срок выдачи
13.
Производство
1) полностью на данном производстве;
2) частично на данном производстве;
3) полностью на другом производстве
14.
Производитель (и) лекарственного препарата и участок (и) производства (включая участки производства любого компонента (в том числе растворителя лекарственной формы), который является частью лекарственного препарата)
№ п/п
Тип производителя
Наименование, страна (на казахском, русском, английском языках)
№, дата и срок действия разрешительного документа
Юридический адрес
Фактический адрес
Телефон, факс, e-mail
Ф.И.О. (при наличии), должность руководителя
Ф.И.О. (при наличии), должность контактного лица
1)
Производитель
2)
Предприятие-упаковщик
3)
первичная
4)
вторичная
5)
Производитель, осуществляющий контроль качества
6)
Производитель, ответственный за выпуск серий
7)
Держатель лицензии
Данные по лицензии на производство, выданной уполномоченным органом страны производителя
8)
Держатель регистрационного удостоверения
9)
Заявитель или представительство
Данные по доверенности
10)
Уполномоченное лицо по осуществлению фармаконадзора в Республике Казахстан
15.
Лаборатория страны-производителя по контролю качества препаратов крови и вакцин, ответственная за контроль качества (выпуск серии)

1)
зертхана атауы
2)
қызметін жүзеге асыратын жердің мекенжайы
3)
ел
4)
телефон/факс
5)
электрондық пошта
16.
Дәрілік заттың тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістер (енгізілетін өзгерістерді көрсету)
өзгерістер типі
өзгерістер енгізілгенге дейінгі редакция
енгізілетін өзгерістер
17.
Дәрілік заттарға сараптама жүргізуге арналған шарт бойынша деректер
1)
шарттың №
2)
жасалған күні
3)
қолданылу мерзімі
18.
Сараптама жүргізгені үшін ақы төлеуді жүзеге асыратын субъект
1)
атауы
2)
елі
3)
заңды мекенжайы
4)
нақты мекенжайы
5)
басшының Т.А.Ә. (бар болса), лауазымы
6)
телефон
7)
факс
8)
e-mail
9)
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
10)
жеке сәйкестендіру нөмірі
11)
банк
12)
есеп айырысу шоты
13)
валюталық шот
14)
код
15)
банктік сәйкестендіру коды
Өтініш беруші
_____________________________________________________________
Тіркеу дерекнамасындағы ақпараттың дұрыстығына, үшінші тұлғалардың өнертабысқа немесе пайдалы модельге айрықша құқықтарын бұзбауға, сапаны бақылау әдістемелері аудармаларының, дәрілік затты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың барабарлығы; дәрілік заттардың үлгілерін, дәрілік субстанциялардың және олардың қоспаларының үш мәрте талдау үшін жеткілікті мөлшердегі стандартты үлгілерін, ерекше реагенттерді, дәрілік заттарға сынақтар жүргізу кезінде қолданылатын шығыс материалдарын (ерекше жағдайларда және қайтару шарттарында) ұсынуға, сондай-ақ олардың тіркеуге ұсынылатын нормативтік құжаттарға сәйкестігіне кепілдік беремін.
Тіркеу дерекнамасындағы барлық өзгерістер туралы хабарлауға, сондай-ақ дәрілік затты қолдану кезінде бұрын медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта көрсетілмеген жағымсыз реакциялар анықталған жағдайда материалдарды ұсынуға міндеттенемін.
Күні
Өтініш берушінің және жауапты тұлғаның Т. А. Ә. (бар болса) және лауазымы
Қолы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 15 сәуірдегі
№ 244 қаулысына
4-қосымша
COVID-19 коронавирусына
қарсы вакциналарды уақытша
мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Вакцинаның тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістердің тізбесі
А. Әкімшілік өзгерістер
А.1 Тіркеу куәлігін ұстаушының атауының және (немесе) мекенжайының өзгеруі
Шарттар
Құжаттар мен деректер
Рәсім
а) тіркеу куәлігін ұстаушының өзгермейді
1
1, 2
IA
б) тіркеу куәлігін ұстаушының ауысуы
2, 3, 4
IB
Шарттар
1. Тіркеу куәлігін ұстаушы заңды тұлға болып табылады.
Құжаттама
1. Уәкілетті органның не уәкілетті ұйымның (мысалы, салық органының) жаңа атау немесе мекенжай көрсетілген құжаты.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат (дәрілік препараттың жаңартылған қысқаша сипаттамасы, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық (қосымша парақ), таңбалануы).

1)
наименование лаборатории
2)
адрес места осуществления деятельности
3)
страна
4)
телефон/факс
5)
электронная почта
16.
Изменения, вносимые в регистрационное досье лекарственного средства (указать вносимые изменения)
Тип изменения
Редакция до внесения изменений
Вносимые изменения
17.
Данные по договору на проведение экспертизы лекарственных средств
1)
№ договора
2)
Дата заключения
3)
Срок действия
18.
Субъект, осуществляющий оплату за проведение экспертизы
1)
Наименование
2)
Страна
3)
Юридический адрес
4)
Фактический адрес
5)
Ф.И.О. (при наличии), должность руководителя
6)
Телефон
7)
Факс
8)
e-mail
9)
Бизнес-идентификационный номер
10)
Индивидуальный идентификационный номер
11)
Банк
12)
Расчетный счет
13)
Валютный счет
14)
Код
15)
Банковский идентификационный код
Заявитель: _____________________________________________________
Гарантирую: достоверность информации регистрационного досье, не нарушать исключительных прав третьими лицами на изобретение или полезную модель, адекватность переводов методик контроля качества, инструкции по медицинскому применению лекарственного средства; представить образцы лекарственных средств, стандартные образцы лекарственных субстанций и их примесей в количествах, достаточных для трехкратного анализа, специфические реагенты, расходные материалы, применяемые при проведении испытаний лекарственных средств (в исключительных случаях и на условиях возврата), а также их соответствие нормативным документам, представляемым на регистрацию.
Обязуюсь сообщать обо всех изменениях в регистрационное досье, а также представлять материалы при обнаружении нежелательных реакций при применении лекарственного средства, ранее не указанных в инструкции по медицинскому применению.
Дата
Ф.И.О. и должность ответственного лица и заявителя
Подпись
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 апреля 2021 года № 244
Приложение 6
к Правилам временной
государственной регистрации
вакцин против коронавируса
COVID-19
Форма
Перечень изменений, вносимых в регистрационное досье вакцины
А. Административные изменения
А.1 Изменение названия и (или) адреса держателя регистрационного удостоверения
Условия
Документы и данные
Процедура
а) держатель регистрационного удостоверения не меняется
1
1, 2
IA
б) смена держателя регистрационного удостоверения
2, 3, 4
IB
Условия
1. Держателем регистрационного удостоверения является юридическое лицо.
Документация
1. Документ уполномоченного органа либо уполномоченной организации (например, налогового органа), в котором указаны новое название или адрес.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате (обновленная краткая характеристика лекарственного препарата, инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш), маркировка).

3. Тіркеу куәлігін жаңа ұстаушыдан (ТКҰ) фармакологиялық қадағалау жүйесінің қысқаша сипаттамасы, ол мынадай элементтерді қамтиды:
– ТҚҰ-ның өз қарамағында жаһандық фармакологиялық қадағалауға жауапты тұлғаның бар екені туралы ақпарат;
– жаһандық фармакологиялық қадағалауға жауапты тұлғаның байланыс деректері;
– дәрілік заттардың қауіпсіздігін тіркеуге дейінгі бақылау бойынша міндеттер мен міндеттемелерді орындау үшін өзінің фармакологиялық қадағалау жүйесі бар екені туарлы ТҚҰ қол қойған декларация;
– фармакологиялық қадағалау жүйесінің мастер файлы сақталатын орынға (мекенжайға) сілтеме.
4. Фармакологиялық қадағалау бойынша қызметті жүзеге асыру құқығына өндіруші мен ТКҰ арасындағы шарттық өзара қарым-қатынас
А.2 Дәрілік препарат атауының (саудадағы) өзгеруі
Шарттар
Құжаттар мен деректер
Рәсім
дәрілік препараттар
1
1, 2, 3, 4, 5
IB
Шарттар
1. Қолданыстағы медициналық препараттардың атауларымен немесе ХПА халықаралық патенттелмеген атауымен шатастырудан аулақ болған жөн, егер атауы жалпы қабылданған болса, өзгеріс мынадай тәртіппен жүргізілуі тиіс: жалпы қабылданған атаудан фармакопеялық немесе ХПА-ға
Құжаттама
1. Препараттың атауын өзгерту қажеттігінің дәлелді негіздемесі.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат (дәрілік препараттың жаңартылған қысқаша сипаттамасы, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық (қосымша парақ), таңбалануы).
3. Өндіруші елдің құзыретті органдары берген, оның атауының өзгергенін куәландыратын құжаттың көшірмесі.
4. Препараттың орны, тәсілі, құрамы, сапасын регламенттейтін нормативтік құжат өзгеріссіз қалғаны туралы қол қойылған декларация.
5. ДЗ сапасы мен қауіпсіздігін бақылау бойынша бекітілген нормативтік құжатқа өзгерістер ведомосі.
А.3 Белсенді фармацевтикалық субстанция немесе қосалқы зат атауының өзгеруі
Шарттар
Құжаттар мен деректер
Рәсім
1
1, 2
IA
Шарттар
1.Фармацевтикалық субстанция және қосалқы зат өзгермейді.
Құжаттама
1. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының (бұдан әрі – ДДҰ) бекіту туралы куәлігі немесе халықаралық патенттелмеген атауы тізбесінің көшірмесі. Егер қолданылатын болса, өзгеріс Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясына сәйкес келетінін растау. Өсімдіктен алынатын өсімдік тектес дәрілік препараттардың атауы Қазақстан Республикасының құжаттарына сәйкес келетіні туралы декларация.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат.
А.4. Мыналардың: өндірушінің (егер қолдануға болатын болса, сапаны бақылау жөніндегі алаңдарды қоса алғанда) немесе белсенді фармацевтикалық субстанция (бұдан әрі – БФСМФ) мастер-файлын ұстаушының немесе егер тіркеу дерекнамасында Ph. Eur. сәйкестік сертификаттары болмаса, белсенді фармацевтикалық субстанцияны, белсенді фармацевтикалық субстанция өндірісінде пайдаланылатын бастапқы материалдарды, реактивтерді немесе аралық өнімдерді жеткізушінің (егер техникалық дерекнамада көрсетілсе) немесе жаңа қосалқы затты өндірушінің (егер техникалық құжаттамада көрсетілсе) атауының және (немесе) мекенжайының өзгеруі
Шарттар
Құжаттар мен деректер
Рәсім
1
1, 2, 3
IA
Шарттар
1. Өндірістік алаң және өндірістік операциялардың ешқайсысы өзгермейді.
Құжаттама
1. Уәкілетті органнан (мысалы, салық органынан) не уәкілетті ұйымнан жаңа атау немесе мекенжай көрсетілген құжат.

3. Краткая характеристика системы фармаконадзора от нового держателя регистрационного удостоверения (ДРУ) включает следующие элементы:
- информация о том, что ДРУ имеет в своем распоряжении ответственное лицо за глобальный фармаконадзор;
- контактные данные ответственного лица за глобальный фармаконадзор;
- декларация, подписанная ДРУ о том, что он имеет систему фармаконадзора для выполнения задач и обязанностей по пострегистрационному контролю безопасности лекарственных средств;
- ссылка на место (адрес), где хранится мастер-файл системы фармаконадзора.
4. Договорные взаимоотношения между производителем и ДРУ на право осуществления деятельности по фармаконадзору.
А.2 Изменение (торгового) наименования лекарственного препарата
Условия
Документы и данные
Процедура
лекарственные препараты
1
1, 2, 3, 4, 5
IB
Условия
1. Следует избегать путаницы с названиями существующих медицинских препаратов или международным непатентованным названием МНН, если наименование общепринятое, изменение должно быть произведено в следующем порядке: от общепринятого названия к фармакопейному или к МНН
Документация
1. Мотивированное обоснование необходимости изменения названия препарата.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате (обновленная краткая характеристика лекарственного препарата, инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш), маркировка).
3. Копия документа, выданного компетентными органами страны-производителя, который удостоверяет изменение его названия.
4. Подписанная декларация о том, что место, способ, состав, нормативный документ, регламентирующий качество препарата, остались без изменения.
5. Ведомость изменений к утвержденному нормативному документу по контролю качества и безопасности ЛС.
А.3 Изменение наименования активной фармацевтической субстанции или вспомогательного вещества
Условия
Документы и данные
Процедура
1
1, 2
IA
Условия
1. Фармацевтическая субстанция и вспомогательное вещество не изменяется.
Документация
1. Свидетельство Всемирной организации здравоохранения (далее – ВОЗ) об утверждении или копия перечня международного непатентованного наименования. Если применимо подтверждение того, что изменение соответствует Государственной Фармакопее Республики Казахстан. Декларация, что наименование растительных лекарственных препаратов растительного происхождения соответствует документам Республики Казахстан.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате.
А.4 Изменение названия и (или) адреса: производителя (включая, если применимо, площадок по контролю качества) или держателя мастер-файла активной фармацевтической субстанции (далее – МФАФС), или поставщика активной фармацевтической субстанции, исходных материалов, реактивов или промежуточных продуктов, используемых в производстве активной фармацевтической субстанции (если указано в техническом досье), если в регистрационном досье отсутствуют сертификаты соответствия Ph. Eur., или производителя нового вспомогательного вещества (если указано в техническом досье)
Условия
Документы и данные
Процедура
1
1, 2, 3
IA
Условия
1. Производственная площадка и ни одна из производственных операций не изменяется.
Документация
1. Документ от уполномоченного органа (например, налогового органа) либо уполномоченной организации, в котором указаны новое название и (или) адрес.

2. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
3. БФСМФ ұстаушының атауы өзгерген кезде – қол жеткізуге жаңартылған рұқсат.
А.5. Шығару алаңдары мен сапаны бақылау алаңдарын қоса алғанда, дәрілік препаратты өндіруші атауының және (немесе) мекенжайының өзгеруі
Шарттар
Құжаттар мен деректер
Рәсім
а) өндіруші (импорттаушы) жауап беретін әрекеттер серияларды шығаруды қамтиды
1
1, 2, 3
IA
б) өндіруші/импорттаушы жауап беретін әрекеттер серияларды шығаруды қамтымайды
1
1, 2, 3
IA
Шарттар
1. Өндірістік процесте, алаңның іс жүзінде орналасқан жерінде, дәрілік заттың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжатта өзгеріс жоқ.
Құжаттама
1. Өндіріске түзетілген рұқсаттың көшірмесі (бар болса) немесе уәкілетті органнан не уәкілетті ұйымнан жаңа атау және (немесе) мекенжай көрсетілген құжат.
2. Егер қолданылатын болса, дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпаратты қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөліміне (бөлімдеріне) түзету.
3. Дәрілік препараттың жаңартылған қысқаша сипаттамасы, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық (қосымша парақ), таңбалануы.
А.6
Анатомиялық-терапиялық-химиялық (бұдан әрі – АТХ) сыныптауыш кодының өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
1
1, 2
Шарттар
1. ДДҰ-ның АТХ кодын бекітуіне немесе өзгертуіне байланысты өзгеріс.
Құжаттама
1. ДДҰ-ның бекіту туралы куәлігі немесе АТХ кодтары тізбесінің көшірмесі.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат (дәрілік препараттың жаңартылған қысқаша сипаттамасы).
А 7.
Өндірістік алаңды (оның ішінде белсенді фармацевтикалық субстанция, аралық өнімдер, дәрілік препарат, өлшеп ораушы, серияны шығаруға жауапты өндіруші, сериялардың сапасын бақылау немесе бастапқы материалды, реактивті немесе қосалқы затты жеткізуші үшін (егер дерекнамада көрсетілсе) алып тастау)
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
1, 2
1, 2
IA
Шарттар
1. Дәл сол алып тастауға жататын функциялар жүзеге асырылатын, бұрын мақұлданған кемінде бір өндірістік алаң/өндіруші қалады. Егер қолданылатын болса, Қазақстан Республикасында серияларды шығару мақсатында сериялардың шығарылуына жауапты, өнімді сынауды сертификаттауға қабілетті кемінде бір өндіруші Қазақстан Республикасында қалады.
2. Алып тастау өндірістің маңызды кемшіліктерінің салдары болып табылмайды.
Құжаттама
1. Өзгерістер енгізу туралы өтініш нысанында тіркеу туралы өтініште санамаланған "ағымдағы" және "ұсынылатын" өндірушілерді нақты белгілеу қажет.

2. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
3. При изменении названия держателя МФАФС – обновленное разрешение на доступ.
А.5 Изменение названия и (или) адреса производителя лекарственного препарата, включая выпускающие площадки и площадки по контролю качества
Условия
Документы и данные
Процедура
а) действия, за которые отвечает производитель (импортер), включают выпуск серий
1
1, 2, 3
IA
б) действия, за которые отвечает производитель/импортер, не включают выпуск серий
1
1, 2, 3
IA
Условия
1. Нет изменения в производственном процессе, фактическом месте расположения площадки, нормативном документе по контролю качества и безопасности лекарственного средства.
Документация
1. Копия исправленного разрешения на производство (при наличии) или документ от уполномоченного органа либо уполномоченной организации, в котором упоминается новое название и (или) адрес.
2. Если применимо, поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая пересмотренную информацию о лекарственном препарате.
3. Обновленная краткая характеристика лекарственного препарата, инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш), маркировка.
А.6
Изменение кода анатомо-терапевтическо-химической (далее – АТХ) классификации
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1
1, 2
Условия
1. Изменение вследствие утверждения или изменения ВОЗ кода АТХ.
Документация
1. Свидетельство ВОЗ об утверждении или копия перечня кодов АТХ.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате (обновленная краткая характеристика лекарственного препарата).
А.7
Исключение производственной площадки (в том числе для активной фармацевтической субстанции, промежуточных продуктов, лекарственного препарата, упаковщика, производителя, ответственного за выпуск серии, контроля качества серий или поставщика исходного материала, реактива или вспомогательного вещества (если указаны в досье)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1, 2
1, 2
IA
Условия
1. Остается не менее одной ранее одобренной производственной площадки/производителя, осуществляющей те же функции, что и подлежащие исключению. Если применимо, в Республике Казахстан остается по меньшей мере один производитель, отвечающий за выпуск серий, способный сертифицировать испытание продукта в целях выпуска серий в Республике Казахстан.
2. Исключение не является следствием критических недостатков производства.
Документация
1. В форме заявления о внесении изменений необходимо четко обозначить "текущих" и "предлагаемых" производителей, перечисленных в заявлении о регистрации.

2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпаратты қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөліміне (бөлімдеріне) түзету.
А 8. Белсенді фармацевтикалық субстанцияны өндірушінің Қазақстан Республикасының тиісті өндірістік практика қағидаларына сәйкестігін верификациялау үшін аудит күнін өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
1
IA
Құжаттама
1. Белсенді фармацевтикалық субстанцияны өндірушінің Қазақстан Республикасының тиісті өндірістік практика қағидаларына сәйкестігін верификациялау туралы нұсқауды қамтитын дәрілік препаратты өндірушінің жазбаша растауы.
Б. Сапаның өзгеруі.
Б.І Белсенді фармацевтикалық субстанция
Б.І. а) өндіріс
Б.I.а.1 Егер тіркеу дерекнамасында Еуропалық Фармакопеяға сәйкестік сертификаты болмаса, белсенді фармацевтикалық субстанция (БФС) өндірісінің процесінде пайдаланылатын бастапқы материалды/реактивті/аралық өнімді өндірушінің өзгеруі немесе БФС өндірушінің өзгеруі (егер қолданылатын болса, сапаны бақылау алаңдарын қоса алғанда)
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) ұсынылған өндіруші дәл сол мақұлданған өндіруші жататын фармацевтикалық топқа жатады
1, 2, 3

2. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая пересмотренную информацию о лекарственном препарате.
A.8 Изменение даты аудита для верификации соответствия производителя активной фармацевтической субстанции Правилам надлежащей производственной практики Республики Казахстан
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1
IA
Документация
1. Письменное подтверждение производителя лекарственного препарата, содержащее указание о верификации соответствия производителя активной фармацевтической субстанции Правилам надлежащей производственной практики Республики Казахстан.
Б. Изменения качества
Б.I Активная фармацевтическая субстанция
Б.I. а) производство
Б.I.а.1 Изменение производителя исходного материала/реактива/промежуточного продукта, используемого в процессе производства активной фармацевтической субстанции (АФС), или изменение производителя АФС (включая, если применимо, площадки по контролю качества), если в регистрационном досье отсутствует сертификат соответствия Европейской Фармакопее.
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) предлагаемый производитель принадлежит к той же фармацевтической группе, что и одобренный производитель
1, 2, 3

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9
б) БФСМФ негізделген белсенді фармацевтикалық субстанцияны жаңа өндірушіні енгізу
-
-
II
в) ұсынылып отырған өндіруші қоспалардың біліктілікті талап ететін сапалық және (немесе) сандық бейіні немесе биожетімділікке әсер ететін физикалық-химиялық қасиеттері сияқты белсенді фармацевтикалық субстанция сапасының маңызды көрсеткіштерін өзгертетін синтездеудің күрт ерекшеленетін тәсілін немесе өндіріс жағдайларын пайдаланады
-
-
II
г) вирустық қауіпсіздікті және (немесе) Трансмиссивті кеуекті энцефалопатия (бұдан әрі – ТКЭ) қаупін бағалауды талап ететін материалды жаңа өндіруші
-
-
II
д) өзгеріс биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанцияны немесе биологиялық/иммундық дәрілік препарат өндірісінде пайдаланылатын бастапқы материалды /реактивті/аралық өнімді қозғайды
-
-
II
е) белсенді фармацевтикалық субстанция сапасын бақылау тәртібінің өзгеруі: серияларды бақылау/сынау жүзеге асырылатын алаңды ауыстыру немесе қосу
2, 4
1, 5
ж) БФСМФ жоқ және белсенді фармацевтикалық субстанция бойынша дерекнаманың тиісті бөлімін маңызды жаңартуды талап ететін белсенді фармацевтикалық субстанцияларды жаңа өндірушіні енгізу
-
-
II
з) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясының әдісін пайдалана отырып, белсенді фармацевтикалық субстанцияны стерильдеу бойынша баламалы алаңды қосу
-

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9
б) внесение нового производителя активной фармацевтической субстанции, обоснованной МФАФС
-
-
II
в) предлагаемый производитель использует резко отличающийся способ синтеза или условия производства, которые меняют важные показатели качества активной фармацевтической субстанции, такие как качественный и (или) количественный профиль примесей, требующий квалификации, или физико-химические свойства, влияющие на биодоступность
-
-
II
г) новый производитель материала, требующего оценки вирусной безопасности и (или) риска Трансмиссивной губчатой энцефалопатии (далее – ТГЭ)
-
-
II
д) изменение затрагивает биологическую активную фармацевтическую субстанцию или исходный материал/реактив/промежуточный продукт, использующийся в производстве биологического/иммунологического лекарственного препарата
-
-
II
е) изменение порядка контроля качества активной фармацевтической субстанции: смена или добавление площадки, на которой осуществляется контроль/испытание серий
2, 4
1, 5
ж) внесение нового производителя активной фармацевтической субстанции, не имеющей МФАФС и требующей существенного обновления соответствующего раздела досье по активной фармацевтической субстанции
-
-
II
з) включение альтернативной площадки по стерилизации активной фармацевтической субстанции с использованием метода Государственной Фармакопеи Республики Казахстан
-

1, 2, 4, 5, 8
IB
и) микронизация бойынша жаңа алаң енгізу
2, 5
1, 4, 5, 6
к) биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанцияның сапасын бақылау бойынша сынақтар жөніндегі келісімдердің өзгеруі: биологиялық /иммунологиялық/иммундық-химиялық әдісті қоса алғанда, серияларды бақылау/сынау жүзеге асырылатын алаңды ауыстыру немесе қосу
-
-
II
л) жасушалардың бас банкін және (немесе) жасушалардың жұмыс банктерін сақтау жөніндегі жаңа алаң
-
1, 5
IB
Шарттар

1, 2, 4, 5, 8
IB
и) внесение новой площадки по микронизации
2, 5
1, 4, 5, 6
к) изменения соглашений по испытаниям по контролю качества биологической активной фармацевтической субстанции: замена или включение площадки, на которой осуществляется контроль/испытания серий, включая биологический/иммунологический/ иммуно-химический метод
-
-
II
л) новая площадка по хранению главного банка клеток и (или) рабочих банков клеток
-
1, 5
IB
Условия

1. Бастапқы материалдар мен реактивтердің өзіндік ерекшеліктері (өндірісішілік бақылауларды, барлық материалдарды талдамалық әдістерін қоса алғанда) бұрын мақұлданған өзіндік ерекшеліктерімен бірдей. Өзіндік ерекшеліктерді (өндірісішілік бақылауды, барлық материалдарды талдамалық әдістерін қоса алғанда), дайындау тәсілдерін (серия мөлшерін қоса алғанда) және аралық өнімдер мен белсенді фармацевтикалық субстанцияларды синтездеудің егжей-тегжейлі тәсілі бұрын мақұлданған әдістермен бірдей.
2. Белсенді фармацевтикалық субстанция биологиялық/иммунологиялық немесе стерильді болып табылмайды.
3. Егер өндіріс барысында адамнан немесе жануардан алынған материалдар пайдаланылса, өндіруші оған қатысты вирустық қауіпсіздікті бағалау мен медициналық және ветеринариялық қолдануға арналған дәрілік препараттар арқылы жануарлардың кеуекті энцефалопатиясы агенттерінің берілу қаупін азайту бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясына сәйкестік талап етілетін жаңа өнім берушіні пайдаланбайды.
4. Әдісті ескі алаңнан жаңасына ауыстыру сәтті жүргізілді.
5. Белсенді фармацевтикалық субстанция бөлшектерінің мөлшеріне өзіндік ерекшелік және тиісті талдамалық әдіс өзгермейді.
Құжаттама

1. Спецификации исходных материалов и реактивов (включая внутрипроизводственные контроли, методы анализа всех материалов) идентичны ранее одобренным. Спецификации (включая внутрипроизводственный контроль, методы анализа всех материалов), способы приготовления (включая размер серии) и подробный способ синтеза промежуточных продуктов и активных фармацевтических субстанций идентичны ранее одобренным.
2. Активная фармацевтическая субстанция не является биологической/ иммунологической или стерильной.
3. Если в процессе производства используются материалы человеческого или животного происхождения, производитель не использует нового поставщика, в отношении которого требуется оценка вирусной безопасности и соответствие Государственной Фармакопее Республики Казахстан по минимизации риска передачи агентов губчатой энцефалопатии животных посредством лекарственных препаратов для медицинского и ветеринарного применения.
4. Трансфер метода со старой на новую площадку произведен успешно.
5. Спецификация на размер частиц активной фармацевтической субстанции и соответствующий аналитический метод не изменяются.
Документация

1. Егер қолданылатын болса, дерекнаманың тиісті бөліміне(деріне) түзету.
2. Тиісінше ТКҰ немесе БФСМФ ұстаушының синтез тәсілінің (немесе тиісінше өсімдік тектес дәрілік препараттар үшін: дайындау әдісінің, географиялық көзінің, өсімдік тектес фармацевтикалық субстанция өндірісінің және өндіріс процесінің) сапасын бақылау рәсімінің және белсенді фармацевтикалық субстанция мен бастапқы материалдың/реактивтің/аралық өнімнің өзіндік ерекшеліктерінің белсенді фармацевтикалық субстанцияның өндірісі барысында (егер қолданылатын болса) бұрын мақұлданғандардан айырмасы жоқ екендігі туралы декларациясы.

1. Если применимо, поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Декларация ДРУ или держателя МФАФС соответственно, что процедуры контроля качества способа синтеза (или для растительных лекарственных препаратов соответственно): метода приготовления, географического источника, производства растительной фармацевтической субстанции и процесса производства) и спецификации активной фармацевтической субстанции и исходного материала/реактива/промежуточного продукта в процессе производства активной фармацевтической субстанции (если применимо) не отличаются от ранее одобренных.

3. Не материалдың кез келген жаңа көзі үшін ТГЭ бойынша Еуропалық Фармакопеяның сәйкестік сертификаты, не (егер қолданылатын болса) ТГЭ қаупіне ұшыраған материал көзі уәкілетті орган бұрын зерттегенін; және оның жануарлардың кеуекті энцефалопатиясы агенттерінің медициналық және ветеринариялық қолдануға арналған дәрілік препараттар арқылы берілу қаупін барынша азайту бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясына сәйкестігі расталғанын құжаттамамен растау. Мынадай мәліметтерді ұсыну қажет: өндірушінің атауы; материал алынған жануарлар мен тіндердің түрі; жануарлардың шыққан елі, оның пайдаланылуы және бұрын қолданылуы.

3. Либо сертификат соответствия Европейской Фармакопеи по ТГЭ для любого нового источника материала, либо (если применимо) документальное подтверждение того, что источник материала, подверженный риску ТГЭ, ранее исследовался уполномоченным органом; и было подтверждено его соответствие Государственной Фармакопее Республики Казахстан по минимизации риска передачи агентов губчатой энцефалопатии животных посредством лекарственных препаратов для медицинского и ветеринарного применения. Необходимо представить следующие сведения: название производителя; вид животных и ткани, из которых получен материал; страна происхождения животных, его использование и приемлемость в прошлом.

4. Қазіргі және ұсынылатын өндірушілерден/алаңдардан белсенді фармацевтикалық субстанцияның серияларын кемінде екі сериясын (кемінде тәжірибелік-өнеркәсіптік) талдау деректері (салыстырмалы кесте форматында).
5. Өзгерістер енгізу туралы өтініш нысанында өтініш нысанының 2.5-бөлімінде көрсетілгендей, "қазіргі" және "ұсынылатын" өндірушілерді дәл белгілеу қажет.
6. Егер белсенді фармацевтикалық субстанция бастапқы материал ретінде пайдаланылса, өндіріске арналған лицензияны әрбір ұстаушының өтініште көрсетілген білікті тұлғасының және өндіріске арналған лицензияның әрбір ұстаушының өтініште серияларды шығаруға жауапты ретінде көрсетілген білікті тұлғасының декларациясы. Декларацияларда өтініште көрсетілген белсенді фармацевтикалық субстанцияны өндіруші(лер) өз қызметін бастапқы материалдарға қатысты Қазақстан Республикасының тиісті өндірістік практикасының қағидаларына сәйкес жүзеге асыратынын көрсету қажет. Белгілі бір мән-жайларда бір декларация беруге рұқсат етіледі (Б. II.б.1 өзгеріске берілген ескертпені қараңыз).

4. Данные анализа серий (в формате сравнительной таблицы), по меньшей мере, двух серий (по меньшей мере, опытно-промышленных) активной фармацевтической субстанции от текущих и предлагаемых производителей/площадок.
5. В форме заявления о внесении изменений необходимо четко обозначить "текущих" и "предлагаемых" производителей как указано в разделе 2.5 формы заявления.
6. Если активная фармацевтическая субстанция используется в качестве исходного материала, декларация квалифицированного лица каждого держателя лицензии на производство, указанного в заявлении, и квалифицированного лица каждого держателя лицензии на производство, указанного в заявлении в качестве ответственного за выпуск серий. В декларациях необходимо указать, что производитель(и) активной фармацевтической субстанции, указанный(е) в заявлении, осуществляет(ют) свою деятельность в соответствии с Правилами надлежащей производственной практики Республики Казахстан в отношении исходных материалов. При определенных обстоятельствах допускается представлять одну декларацию (см. примечание к изменению Б.II.б.1).

7. Белсенді фармацевтикалық субстанцияны өндірушінің кепілдік хаты (қажет болса) тіркеу куәлігін ұстаушыны белсенді фармацевтикалық субстанция өндірісі процесінің, өзіндік ерекшеліктерінің және талдамалық әдістемелерінің кез келген өзгерістері туралы хабардар етуге тиіс.
8. Ұсынылып отырған алаң қаралып отырған дәрілік нысанға, дәрілік препаратқа немесе өндірістік операцияға қатысты тиісті түрде лицензияланғанын растау.

7. Гарантийное письмо (при необходимости) производителя активной фармацевтической субстанции должно оповещать держателя регистрационного удостоверения о любых изменениях процесса производства, спецификаций и аналитических методик активной фармацевтической субстанции.
8. Подтверждение того, что предлагаемая площадка должным образом лицензирована в отношении рассматриваемой лекарственной формы, лекарственного препарата или производственной операции.

9. Ұсынылатын және бекітілген өндірушінің белсенді фармацевтикалық субстанцияның өндірісі белсенді фармацевтикалық субстанцияны және процесінде бастапқы материалды/реактивті/аралық өнімді синтездеу тәсілдері мен оның сапасының ерекшелігінің салыстырмалы деректері (кесте нысанында).
Б.I.а.2 Белсенді фармацевтикалық субстанция өндірісі барысының өзгерістері
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) белсенді фармацевтикалық субстанция өндірісі процесінің болмашы өзгеруі

9. Сравнительные данные (в форме таблицы) способов синтеза и спецификации качества активной фармацевтической субстанции и исходного материала/реактива/промежуточного продукта в процессе производства активной фармацевтической субстанции предлагаемого и утвержденного производителя.
Б.I.а.2 Изменения процесса производства активной фармацевтической субстанции
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) несущественное изменение процесса производства активной фармацевтической субстанции

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
1, 2, 3
б) белсенді фармацевтикалық субстанцияның өндірісі дәрілік препараттың сапасына, қауіпсіздігіне немесе тиімділігіне айтарлықтай әсер етуі мүмкін процесінің маңызды өзгеруі
-
-
II
в) өзгеріс биологиялық/ иммунологиялық субстанцияны немесе дәрілік препараттың биологиялық/иммунологиялық өндірісі кезінде химиялық синтез арқылы алынған басқа затты пайдалануды қозғайды, ол дәрілік препарттың сапасына, қауіпсіздігіне немесе тиімділігіне елеулі әсер етуі мүмкін және хаттамамен байланысты емес
-
-
II
г) өзгеріс өсімдік тектес дәрілік препаратты қозғайды, атап айтқанда: географиялық көзі, өндіру немесе дайындау тәсілі
-
-
II
д) БФСМФ жабық бөлігінің болмашы өзгеруі
-

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
1, 2, 3
б) значимое изменение процесса производства активной фармацевтической субстанции, которое может оказать существенное влияние на качество, безопасность или эффективность лекарственного препарата
-
-
II
в) изменение затрагивает биологическую/ иммунологическую субстанцию или использование другого вещества, полученного путем химического синтеза, при производстве биологического/иммунологического лекарственного препарата, которое может оказать существенное влияние на качество, безопасность или эффективность лекарственного препарата и не связано с протоколом
-
-
II
г) изменение затрагивает растительный лекарственный препарат, а именно: географический источник, способ производства или приготовления
-
-
II
д) несущественное изменение закрытой части МФАФС
-

1, 2, 3, 4
IB
Шарттар
1. Қоспалардың немесе физика-химиялық қасиеттердің сапалық немесе сандық бейінінде жағымсыз өзгеріс жоқ.
2. Синтез әдісі сол күйінде қалады, яғни аралық өнімдер өзгермейді және процеске жаңа реактивтер, катализаторлар немесе еріткіштер енгізілмейді. Географиялық көзі, өсімдік шикізатын дайындау және дәрілік өсімдік препараттарын өндіру тәсілі өзгермейді.
3. Белсенді фармацевтикалық субстанция мен аралық өнімдердің өзіндік ерекшеліктері өзгермейді.
4. Өзгеріс БФСМФ ашық бөлігінде ("өтініш беруші" бөлігінде) толық сипатталады (егер қолданылса).

1, 2, 3, 4
IB
Условия
1. Нежелательное изменение качественного или количественного профиля примесей или физико-химических свойств отсутствует.
2. Способ синтеза остается тем же, то есть промежуточные продукты не изменяются и в процесс не вводятся новые реактивы, катализаторы или растворители. Географический источник, приготовление растительного сырья и способ производства лекарственных растительных препаратов не изменяются.
3. Спецификации активной фармацевтической субстанции и промежуточных продуктов не изменяются.
4. Изменение полностью описывается в открытой части (части "заявителя") МФАФС (если применимо).

5. Белсенді фармацевтикалық субстанция биологиялық / иммунологиялық субстанция болып табылмайды.
6. Өзгеріс географиялық көзін, дәрілік өсімдік препаратын өндіру немесе дайындау тәсілін қозғамайды.
7. Өзгеріс БФСМФ жабық бөлігін қозғамайды.
Құжаттама
1. Қазіргі және жаңа процестерді тікелей салыстыруды қоса алғанда, құжаттаманың тиісті бөліміне(деріне) түзету.
2. Мақұлданған және ұсынылатын процестердің көмегімен өндірілген, кемінде екі серияның (кемінде тәжірибелік-өнеркәсіптік) серияларын талдау деректері (салыстырмалы кесте форматында).

5. Активная фармацевтическая субстанция не является биологической/ иммунологической субстанцией.
6. Изменение не затрагивает географический источник, способ производства или приготовления лекарственного растительного препарата.
7. Изменение не затрагивает закрытой части МФАФС.
Документация
1. Поправка к соответствующему (им) разделу (ам) досье, включая прямое сравнение текущего и нового процессов.
2. Данные анализа серий (в формате сравнительной таблицы), по меньшей мере двух серий (по меньшей мере опытно-промышленных), произведенных с помощью одобренного и предлагаемого процессов.

3. Белсенді фармацевтикалық субстанцияның бекітілген өзіндік ерекшеліктерінің көшірмелері.
4. Тиісінше ТКҰ немесе БФСМФ ұстаушының қоспалардың сапалық және сандық бейінінің немесе физикалық-химиялық қасиеттерінің өзгермегені, белсенді фармацевтикалық субстанция мен аралық өнімдердің синтез тәсілі, ерекшелігі өзгермейтіні жөніндегі декларациясы.
Ескертпе
Б.I.а.2. б) химиялық синтез жолымен алынған белсенді фармацевтикалық субстанциялардың маңызды өзгерістері деп белсенді фармацевтикалық субстанция сапасының біліктілікті талап ететін қоспалардың сапалық және (немесе) сандық бейіні немесе биожетімділікке әсер ететін физикалық-химиялық қасиеттері сияқты маңызды көрсеткіштерін өзгертуге қабілетті синтез тәсілінің немесе өндіріс жағдайларының өзгеруі түсініледі.
Б.I.а.3 Белсенді фармацевтикалық субстанция немесе белсенді фармацевтикалық субстанция өндірісінің процесінде пайдаланылатын аралық өнім сериясының (серия мөлшерінің диапазондарын қоса алғанда) өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) тіркелген мөлшермен салыстырғанда серия мөлшерінің 10 есеге дейін ұлғаюы

3. Копии утвержденных спецификаций активной фармацевтической субстанции.
4. Декларация ДРУ или держателя МФАФС соответственно, что изменение качественного и количественного профиля примесей или физико-химических свойств отсутствует, способ синтеза, спецификации активной фармацевтической субстанции и промежуточных продуктов не изменяются.
Примечание
к Б.I.а.2.б) Под значительными изменениями активных фармацевтических субстанций, полученных путем химического синтеза, подразумеваются изменения способа синтеза или условий производства, которые способны изменить важные показатели качества активной фармацевтической субстанции, такие как качественный и (или) количественный профиль примесей, требующий квалификации, или физико-химические свойства, влияющие на биодоступность.
Б.I.а.3 Изменение размера серии (включая диапазоны размера серии) активной фармацевтической субстанции или промежуточного продукта, используемого в процессе производства активной фармацевтической субстанции
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) увеличение размера серии вплоть до 10 раз по сравнению с зарегистрированным размером

1. Өндіріс әдістеріндегі барлық өзгерістер тек ірілендіру немесе шағындау үшін қажет, мысалы, басқа мөлшердегі жабдықты пайдалану.
2. Сынақ нәтижелерін өзіндік ерекшелікке сәйкес ұсынылатын серия мөлшерінің кемінде екі сериясына ұсыну қажет.
3. Қаралатын дәрілік препарат биологиялық/иммунологиялық дәрілік препарат болып табылмайды.
4. Өзгеріс процестің өнімділігіне жағымсыз әсер етпейді.
5. Өзгеріс өндіріс барысында туындаған күтпеген жағдайлардың немесе тұрақтылықтың бұзылуының салдары болмауы керек.
6. Белсенді фармацевтикалық субстанцияның/аралық өнімдердің өзіндік ерекшеліктері өзгермейді.
7. Белсенді фармацевтикалық субстанция стерильді болып табылмайды.
8. Серия мөлшері тіркеу кезінде немесе IA типінің өзгеруі болып табылмайтын кейінгі өзгерістен кейін көзделген серия мөлшерінің 10 еселік диапазонының шегінде болады.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөліміне(деріне) түзету.
2. Сыналған сериялардың сериялық нөмірлері ұсынылып отырған серия мөлшерінее ие.
3. Белсенді фармацевтикалық субстанцияның немесе аралық өнімнің кемінде бір өнеркәсіптік сериясының бекітілген және ұсынылған мөлшерде өндірілген серияларын талдау деректері (салыстырмалы кесте форматында). Сұрау салу бойынша келесі екі толық өндірістік серия бойынша деректерді ұсыну қажет; ұстаушы талдау нәтижелері өзіндік ерекшелікке сәйкес келмесе, оны хабарлауға және іс-қимыл жоспарын ұсынуға міндетті.
4. Белсенді фармацевтикалық субстанцияның (және егер қолданылатын болса, аралық өнімдердің) мақұлданған өзіндік ерекшеліктерінің көшірмелері.
5. Тиісінше ТКҰ немесе БФСМФ ұстаушының өндіріс әдістерінің барлық өзгерістері ірілендіру немесе шағындау үшін қажеттіні, мысалы, басқа мөлшердегі жабдықты пайдалануды ғана қозғайтыны; өзгеріс процестің қайта жаңғыртылуына жағымсыз түрде әсер етпейді; өзгеріс өндіріс барысында туындаған күтпеген жағдайлардың немесе тұрақтылықтың бұзылуының салдары болып табылмайтыны; белсенді фармацевтикалық субстанцияның/аралық өнімдердің өзіндік ерекшеліктері өзгермейтіні жөніндегі декларациясы.
Б.I.а.4 Белсенді фармацевтикалық субстанция өндірісі кезінде пайдаланылатын өндірісішілік сынақтардың немесе жарамдылық өлшемшарттарының өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) өндірісішілік өлшемшарттарды қатаңдату
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) жаңа өндірісішілік сынақтарды немесе жарамдылық өлшемшарттарын қосу
1, 2, 5, 6
1, 2, 3, 4, 6
IA
в) болмашы өндірісішілік сынақты алып тастау

1. Все изменения методов производства затрагивают лишь необходимые для укрупнения или разукрупнения, например, использование оборудования другого размера.
2. Необходимо представить результаты испытаний согласно спецификациям, не менее двух серий предлагаемого размера серии.
3. Рассматриваемый лекарственный препарат не является биологическим/иммунологическим лекарственным препаратом.
4. Изменение не воздействует нежелательным образом на воспроизводимость процесса.
5. Изменение не должно быть следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, или нарушения стабильности.
6. Спецификации активной фармацевтической субстанции/промежуточных продуктов не изменяются.
7. Активная фармацевтическая субстанция не является стерильной.
8. Размер серии находятся в пределе 10-кратного диапазона размера серии, предусмотренного при регистрации, или после последующего изменения, не являвшегося изменением IA типа.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Номера серий, испытанных серий имеют предлагаемый размер серии.
3. Данные анализа серий (в формате сравнительной таблицы), по меньшей мере одной промышленной серии активной фармацевтической субстанции или промежуточного продукта соответственно, произведенной в утвержденном и предлагаемом размере. По запросу необходимо представить данные по следующим двум полным промышленным сериям; держатель обязан сообщить, если результаты анализа не укладываются в спецификацию и предложить план действий.
4. Копии одобренных спецификаций активной фармацевтической субстанции (и промежуточных продуктов, если применимо).
5. Декларация ДРУ или держателя МФАФС соответственно, что все изменения методов производства затрагивают лишь необходимые для укрупнения или разукрупнения, например, использование оборудования другого размера; изменение не влияет нежелательным образом на воспроизводимость процесса; изменение не является следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, или нарушения стабильности; спецификации активной фармацевтической субстанции/промежуточных продуктов не изменяются.
Б.I.а.4 Изменение внутрипроизводственных испытаний или критериев приемлемости, использующихся при производстве активной фармацевтической субстанции
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) ужесточение внутрипроизводственных критериев приемлемости
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) добавление новых внутрипроизводственных испытаний или критериев приемлемости
1, 2, 5, 6
1, 2, 3, 4, 6
IA
в) исключение незначимого внутрипроизводственного испытания

1, 2, 7
1, 2, 5
IA
г) белсенді фармацевтикалық субстанцияның жиынтық сапасына айтарлықтай әсер ететін мақұлданған ішкі өндіріс өлшемшарттарының кеңеюі
II
д) белсенді фармацевтикалық субстанцияның жиынтық сапасына айтарлықтай әсер етуі мүмкін өндірісішілік сынақты алып тастау
II
е) қауіпсіздік немесе сапа тұрғысынан өндірісішілік сынақты қосу немесе ауыстыру
1, 2, 3, 4, 6
IB
Шарттар
1. Өзгеріс өзіндік ерекшеліктің қолайлылық өлшемшарттарын талдау мақсатында (мысалы, тіркеу немесе II типті өзгерістерді енгізу барысында) бұрын жүргізілген сараптамалардың нәтижелері бойынша қабылданған қандай да бір міндеттеменің салдары болып табылмайды.
2. Өзгеріс өндіріс барысында пайда болған күтпеген жағдайлардың салдары болып табылмайды, мысалы, жіктелмеген жаңа қоспалар, қоспалар жиынының болу шегінің өзгеруі.
3. Кез келген өзгеріс қазіргі мақұлданған қолайлылық өлшемшарттарының диапазонына сәйкес келуі керек.
4. Талдамалық әдістеме өзгермейді немесе шамалы өзгереді.
5. Бірде-бір жаңа сынақ әдісі стандартты емес жаңа әдіснамаға немесе жаңа әдіспен қолданылатын стандартты әдіснамаға негізделмеген.
6. Жаңа сынақ әдісі биологиялық/иммунологиялық/иммунохимиялық емес немесе биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанцияға арналған биологиялық реактив пайдаланылатын әдіс (стандартты фармакопеялық микробиологиялық әдістерді қоспағанда) болып табылмайды.
7. Өзіндік ерекшелік параметрі маңызды параметрді қозғамайды, мысалы, мыналардың кез келгені: сандық айқындау, қоспалар (егер белгілі бір еріткіш белсенді фармацевтикалық субстанция өндірісінде бір мәнді пайдаланылмаса), кез келген маңызды физикалық сипаттама, мысалы, жиілік мөлшері, нығыздауға дейінгі және кейінгі сусымалы тығыздық, түпнұсқалықты сынау, су, сынақ жиілігін өзгертуге кез келген сұрау салу.
Құжаттама
1. Құжаттаманың тиісті бөліміне(деріне) түзету.
2. Қазіргі және ұсынылатын өндірісішілік сынақтардың салыстырмалы кестесі.
3. Жаңа фармакопеялық емес талдамалық әдістемесінің толық сипаттамасы және валидация деректері (тиісті жағдайларда).
4. Өзіндік ерекшеліктің барлық параметрлері бойынша белсенді фармацевтикалық субстанцияның екі өнеркәсіптік сериясын (биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанциялар үшін, тиісті негіздемелер болмаған кезде — үш өнеркәсіптік серия) талдау деректері.
5. ТКҰ немесе БФСМФ ұстаушы тарапынан өндірісішілік параметрлердің болмашы немесе ескіргенін растайтын қауіптерді негіздеу/бағалау.

1, 2, 7
1, 2, 5
IA
г) расширение одобренных внутрипроизводственных критериев приемлемости, которые существенно влияют на совокупное качество активной фармацевтической субстанции
II
д) исключение внутрипроизводственного испытания, которое может существенно повлиять на совокупное качество активной фармацевтической субстанции
II
е) добавление или замена внутрипроизводственного испытания из соображений безопасности или качества
1, 2, 3, 4, 6
IB
Условия
1. Изменение не является следствием какого-либо обязательства, принятого по результатам ранее проведенных экспертиз с целью анализа критериев приемлемости спецификации (например, в ходе регистрации или внесения изменений II типа).
2. Изменение не является следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, например, новая неквалифицированная примесь, изменение пределов содержания суммы примесей.
3. Любое изменение должно укладываться в диапазон действующих одобренных критериев приемлемости.
4. Аналитическая методика не изменяется или изменяется незначительно.
5. Ни один новый метод испытания не основан на новой нестандартной методологии или стандартной методологии, используемой по-новому.
6. Новый метод испытания не является биологическим/иммунологическим/иммунохимическим или методом, в котором используется биологический реактив для биологической активной фармацевтической субстанции (за исключением стандартных фармакопейных микробиологических методов).
7. Параметр спецификации не затрагивает критический параметр, например, любой из следующих: количественное определение, примеси (если только определенный растворитель однозначно не используется в производстве активной фармацевтической субстанции), любая критическая физическая характеристика, например, размер частиц, насыпная плотность до и после уплотнения, испытание на подлинность, вода, любой запрос на изменение частоты испытаний.
Документация
1. Поправка к соответствующему (им) разделу (ам) досье.
2. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых внутрипроизводственных испытаний.
3. Подробное описание новой нефармакопейной аналитической методики и данные валидации (в соответствующих случаях).
4. Данные анализа двух промышленных серий (для биологических активных фармацевтических субстанций, в отсутствие должных обоснований, – три промышленные серии) активной фармацевтической субстанции по всем параметрам спецификации.
5. Обоснование/оценка рисков со стороны ДРУ или держателя МФАФС соответственно, подтверждающие, что внутрипроизводственные параметры являются незначимыми или устаревшими.

6. ТКҰ немесе БФСМФ ұстаушы тарапынан тиісінше жаңа өндірісішілік сынақтар мен шектердің негіздемесі.
Б.I.а.5 Тұмаудың профилактикасына арналған маусымдық, пандемия алды немесе пандемиялық вакцинаның белсенді фармацевтикалық субстанциясының өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) тұмаудың профилактикасы үшін маусымдық, пандемия алды немесе пандемиялық вакцина штаммдарын ауыстыру
II
Б.I. б) Белсенді фармацевтикалық субстанцияның сапасын бақылау
Б.I.б.1 Белсенді фармацевтикалық субстанцияның өндірісі барысында пайдаланылатын белсенді фармацевтикалық субстанцияның, бастапқы материалдың/аралық өнімнің/реактивтің ерекшелігінің және (немесе) жарамдылық өлшемшарттарының параметрлерін өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) ресми бақылау органы серияларды шығаруға жататын дәрілік препараттар ерекшелігінің жарамдылық өлшемшарттарын қатаңдату
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) өзіндік ерекшеліктің жарамдылық өлшемшарттарын қатаңдату
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
в) өзіндік ерекшелікке жаңа параметрді және оған сәйкес сынау әдісін қосу
1, 2, 5, 6, 7
1, 2, 3, 4, 7
г) өзіндік ерекшеліктің болмашы параметрін алып тастау (мысалы, ескірген параметрді алып тастау)
1, 2, 8
1, 2, 6
IA
д) белсенді фармацевтикалық субстанцияның және (немесе) дәрілік препараттың жиынтық сапасына айтарлықтай әсер етуі мүмкін өзіндік ерекшелік параметрін алып тастау
II
е) белсенді фармацевтикалық субстанция өзіндік ерекшеліктерінің қолайлылығы өлшемшарттарының мақұлданған диапазонынан туындайтын өзгеріс
II
ж) белсенді фармацевтикалық субстанцияның және (немесе) дәрілік препараттың жиынтық сапасына айтарлықтай әсер ететін бастапқы материалдарға/аралық өнімдерге өзіндік ерекшеліктің мақұлданған қолайлылық өлшемшарттарының кеңеюі
II
з) қауіпсіздік немесе сапа тұрғысынан өзіндік ерекшелік параметрін және оған сәйкес сынау әдісін қосу немесе ауыстыру (биологиялық және иммунологиялық субстанцияны қоспағанда)
1, 2, 3, 4, 5, 7
IB
и) егер белсенді фармацевтикалық субстанцияға Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясының бабы болмаса, бейресми фармакопеяның немесе үшінші елдің фармакопеясының деректеріне өзіндік ерекшелік деректерінің өзгеруі
1, 2, 3, 4, 5, 7
IB
Шарттар
1. Өзгеріс өзіндік ерекшеліктің жарамдылық өлшемшарттарын қайта қарау мақсатында (мысалы, дәрілік препаратты тіркеу немесе II типті өзгерістер енгізу барысында) бұрын жүргізілген сараптамалардың нәтижелері бойынша қабылданған кез келген міндеттеменің салдары болып табылмайды.
2. Өзгеріс өндіріс барысында туындаған күтпеген жағдайлардың салдары болып табылмайды, мысалы, жіктелмеген жаңа қоспалар, қоспалар жиынының болу шегінің өзгеруі.

6. Обоснование со стороны ДРУ или держателя МФАФС соответственно новых внутрипроизводственных испытаний и пределов.
Б.I.а.5 Изменение активной фармацевтической субстанции сезонной, препандемической или пандемической вакцины для профилактики гриппа
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) замена штамма(ов) сезонной, препандемической или пандемической вакцины для профилактики гриппа
II
Б.I. б) Контроль качества активной фармацевтической субстанции
Б.I.б.1 Изменение параметров спецификации и (или) критериев приемлемости активной фармацевтической субстанции, исходного материала/промежуточного продукта/реактива, используемых в процессе производства активной фармацевтической субстанции
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) ужесточение критериев приемлемости спецификации лекарственных препаратов, подлежащих выпуску серий официальным контрольным органом
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) ужесточение критериев приемлемости спецификации
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
в) добавление в спецификацию нового параметра и соответствующего ему метода испытания
1, 2, 5, 6, 7
1, 2, 3, 4, 7
г) исключение незначительного параметра спецификации (например, исключение устаревшего параметра)
1, 2, 8
1, 2, 6
IA
д) исключение параметра спецификации, который может существенно повлиять на совокупное качество активной фармацевтической субстанции и (или) лекарственного препарата
II
е) изменение, выходящее за одобренный диапазон критериев приемлемости спецификаций активной фармацевтической субстанции
II
ж) расширение одобренных критериев приемлемости спецификации на исходные материалы/промежуточные продукты, которые существенно влияют на совокупное качество активной фармацевтической субстанции и (или) лекарственного препарата
II
з) добавление или замена (исключая биологическую и иммунологическую субстанцию) параметра спецификации и соответствующего ему метода испытания из соображений безопасности или качества
1, 2, 3, 4, 5, 7
IB
и) если на активную фармацевтическую субстанцию отсутствует статья Государственной Фармакопеи Республики Казахстан, изменение собственных данных спецификации на данные неофициальной фармакопеи или фармакопеи третьей страны
1, 2, 3, 4, 5, 7
IB
Условия
1. Изменение не является следствием любого обязательства, принятого по результатам ранее проведенных экспертиз с целью пересмотра критериев приемлемости спецификации (например, в ходе регистрации лекарственного препарата или внесении изменений II типа).
2. Изменение не является следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, например, новой неквалифицированной примеси, изменения пределов содержания суммы примесей.

3. Кез келген өзгеріс қазіргі мақұлданған қолайлылық өлшемшарттарының диапазонына сәйкес келуі тиіс.
4. Талдамалық әдісі өзгермейді немесе аздап өзгереді.
5. Бірде-бір жаңа сынақ әдісі жаңа стандартты емес әдіснамаға немесе жаңа әдіспен қолданылатын стандартты әдіснамаға негізделмеген.
6. Жаңа сынау әдісі биологиялық/иммунологиялық/иммунохимиялық емес немесе биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанцияға арналған биологиялық реактив пайдаланылатын әдіс (стандартты фармакопеялық микробиологиялық әдістерді қоспағанда) болып табылмайды.
7. Кез келген материалдың өзгеруі геноуытты қоспаға әсер етпейді. Егер Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының тиісті бабының шегіне сәйкес келуі тиіс қалдық еріткіштерді қоспағанда, белсенді фармацевтикалық субстанция қосылса, кез келген жаңа қоспаны бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясына сәйкес келуі тиіс.
8. Өзіндік ерекшелік параметрі маңызды параметрді қозғамайды, мысалы, мыналардың кез келгені: сандық айқындау, қоспалар (егер белгілі бір еріткіш белсенді фармацевтикалық субстанция өндірісінде бір мәнді пайдаланылмаса), кез келген маңызды физикалық сипаттама, мысалы, жиілік мөлшері, нығыздауға дейінгі және кейінгі сусымалы тығыздық, түпнұсқалығын сынау, су, сынақ жиілігін өзгертуге кез келген сұрау салу.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөліміне(деріне) түзету.
2. Қазіргі және ұсынылатын өзіндік ерекшеліктердің салыстырмалы кестесі.
3. Кез келген жаңа талдамалық әдістеменің егжей-тегжейлі сипаттамасы және валидация деректері (тиісті жағдайларда).
4. Өзіндік ерекшеліктің барлық параметрлері бойынша белсенді фармацевтикалық субстанцияның екі өнеркәсіптік сериясын (биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанциялар үшін, тиісті негіздемелер болмаған кезде — үш өнеркәсіптік серия) талдау деректері.
5. Тиісті жағдайларда кемінде қазіргі және ұсынылатын өзіндік ерекшеліктерге сәйкес келетін тәжірибелік-өнеркәсіптік сериядан белсенді фармацевтикалық субстанциясы бар дәрілік препаратты ерітудің салыстырмалы кинетикасы тестінің деректері. Дәрілік өсімдік препараттарына қатысты салыстырмалы ыдырау деректері жеткілікті.
6. Ішкі өндірістік параметр болмашы немесе ескірген болып табылатынын растайтын ТКҰ немесе БФСМФ ұстаушы тарапынан тәуекелдерді негіздеу/бағалау.
7. Тиісінше ТКҰ немесе БФСМФ ұстаушы тарапынан өзіндік ерекшеліктің жаңа параметрлері мен жарамдылық өлшемшарттарын негіздеу.
Б.I.б.2 Белсенді фармацевтикалық субстанцияның немесе белсенді фармацевтикалық субстанцияның өндірісі процесінде пайдаланылатын бастапқы материалды, аралық өнімді, реактивті талдамалық әдістемесінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) мақұлданған талдамалық әдістемесінің болмашы өзгеруі

3. Любое изменение должно укладываться в диапазон текущих одобренных критериев приемлемости.
4. Аналитическая методика не изменяется или изменяется незначительно.
5. Ни один новый метод испытания не основан на новой нестандартной методологии или стандартной методологии, используемой по-новому.
6. Новый метод испытания не является биологическим/ иммунологическим/ иммунохимическим или методом, в котором используется биологический реактив для биологической активной фармацевтической субстанции (за исключением стандартных фармакопейных микробиологических методов).
7. Изменение любого материала не затрагивает генотоксичную примесь. Если вовлечена активная фармацевтическая субстанция, за исключением остаточных растворителей, которые должны соответствовать пределам, соответствующей статье Государственной Фармакопеи Республики Казахстан, контроль любой новой примеси должен соответствовать Государственной Фармакопее Республики Казахстан.
8. Параметр спецификации не затрагивает критический параметр, например, любой из следующих: количественное определение, примеси (если только определенный растворитель однозначно не используется в производстве активной фармацевтической субстанции), любая критическая физическая характеристика, например, размер частиц, насыпная плотность до и после уплотнения, испытание на подлинность, вода, любой запрос на пропуск испытания.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых спецификаций.
3. Подробное описание любой новой аналитической методики и данные валидации (в соответствующих случаях).
4. Данные анализа двух промышленных серий (в отсутствие обоснования обратного для биологических активной фармацевтических субстанций – три серии) соответствующей активной фармацевтической субстанции по всем параметрам спецификации.
5. В соответствующих случаях данные теста сравнительной кинетики растворения лекарственного препарата, содержащего активную фармацевтическую субстанцию, по меньшей мере, из опытно-промышленной серии, соответствующей действующим и предлагаемым спецификациям. В отношении лекарственных растительных препаратов достаточны данные сравнительной распадаемости.
6. Обоснование/оценка рисков со стороны ДРУ или держателя МФАФС соответственно, подтверждающие, что внутрипроизводственный параметр является незначимым или устаревшим.
7. Обоснование со стороны ДРУ или держателя МФАФС соответственно, новых параметра спецификации и критериев приемлемости.
Б.I.б.2 Изменение аналитической методики активной фармацевтической субстанции или исходного материала, промежуточного продукта, реактива, используемых в процессе производства активной фармацевтической субстанции
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) незначимые изменения одобренной аналитической методики

1, 2, 3, 4
1, 2
б) егер оған баламалы талдамалық әдістеме мақұлданса белсенді фармацевтикалық субстанцияның немесе бастапқы материалдың, аралық өнімнің, реактивтің талдамалық әдістемесін алып тастау
7
1
IA
в) белсенді фармацевтикалық субстанцияның жиынтық сапасына айтарлықтай әсер етпейтін реактивтің талдамалық әдістемесінің (ауыстыруды немесе қосуды қоса алғанда) өзге де өзгеруі
1, 2, 3, 5, 6
1, 2
г) сынаудың биологиялық, иммунологиялық, иммунохимиялық әдісін немесе биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанцияға арналған биологиялық реактив пайдаланылатын әдістің маңызды өзгеруі немесе ауыстыру
II
д) белсенді фармацевтикалық субстанцияны немесе бастапқы материалды/аралық өнімді талдамалық әдістеменің (қосуды немесе ауыстыруды қоса алғанда) өзге де өзгеруі
1, 2
IB
Шарттар

1, 2, 3, 4
1, 2
б) исключение аналитической методики активной фармацевтической субстанции или исходного материала, промежуточного продукта, реактива, если альтернативная ей аналитическая методика уже одобрена
7
1
IA
в) прочие изменения аналитической методики (включая замену или добавление) реактива, которая не оказывает значимого влияния на совокупное качество активной фармацевтической субстанции
1, 2, 3, 5, 6
1, 2
г) существенное изменение или замена биологического, иммунологического, иммунохимического метода испытания или метода, в котором используется биологический реактив для биологической активной фармацевтической субстанции
II
д) прочие изменения аналитической методики (включая добавление или замену) активной фармацевтической субстанции или исходного материала/промежуточного продукта
1, 2
IB
Условия

1. Жаңартылған талдамалық әдістеменің кемінде алдыңғыға баламалылығын растайтын қажетті валидация жүргізілді.
2. Қоспалар мөлшері құрамының шегі өзгерген жоқ, жіктелмеген жаңа қоспалар табылған жоқ.
3. Талдамалық әдістемесі өзгерген жоқ (мысалы, бағанның ұзындығын немесе температурасын өзгерту, бірақ бағанның басқа түрі немесе әдісі емес).
4. Сынақ әдісі биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанцияға арналған биологиялық реактив пайдаланылатын биологиялық, иммунологиялық, иммунохимиялық әдіс болып табылмайды (стандартты фармакопеялық микробиологиялық әдістерді қоспағанда).
5. Бірде-бір жаңа сынақ әдісі жаңа стандартты емес әдістерге немесе жаңа тәсілдермен қолданылатын стандартты әдістерге негізделмеген.
6. Белсенді фармацевтикалық субстанция биологиялық, иммунологиялық болып табылмайды.
7. Өзіндік ерекшеліктің параметрі үшін баламалы талдамалық әдістеме мақұлданған, бұл ретте мұндай әдістеме IA-хабарлама арқылы енгізілмеген.
Құжаттама
1. Талдамалық әдістеменің сипаттамасын, валидация деректерінің түйіндемесін, қоспаларға қайта қаралған өзіндік ерекшеліктерді (егер қолданылса) қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөліміне(деріне) түзету.
2. Валидацияның салыстырмалы нәтижелері немесе негіздемесі болған кезде қазіргі және ұсынылатын сынақтың баламалы екенін растайтын талдаудың салыстырмалы нәтижелері. Егер жаңа талдамалық әдіс қосылса, бұл талап қолданылмайды.
Б.I.в) қаптамалық-тығындау жүйесі
Б.I.в.1 Белсенді фармацевтикалық субстанцияның бастапқы қаптамасының өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) сапалық және (немесе) сандық құрамы
1, 2, 3
1, 2, 3, 4, 6
IA
б) стерильді немесе мұздатылмаған биологиялық/ иммунологиялық белсенді фармацевтикалық субстанцияларға арналған сапалық және (немесе) сандық құрам
II
в) сұйық белсенді фармацевтикалық субстанциялар (стерильді емес)
1, 2, 3, 5, 6
IB
Шарттар
1. Ұсынылып отырған қаптама материалы тиісті қасиеттері бойынша кемінде мақұлданғанға баламалы болуы тиіс.
2. Белгіленген талаптарға сәйкес тұрақтылықты тиісті зерттеу басталды және өтініш беруші өзгерістер енгізу сәтінде кемінде екі тәжірибелік-өнеркәсіптік немесе өнеркәсіптік сериядағы тұрақтылықтың тиісті параметрлерін талдады, оның иелігінде кемінде үш айлық тұрақтылықты зерттеудің қанағаттанарлық нәтижелері бар. Алайда, егер ұсынылып отырған қаптама тіркелгенге қарағанда төзімдірек болса, онда тұрақтылық туралы үш айлық деректер талап етілмейді. Мұндай зерттеулер аяқталғаннан кейін, егер нәтижелер өзіндік ерекшелікке үйлеспесе немесе жарамдылық мерзімінің/қайта сынау кезеңінің жарамдылық мерзімінің соңына өзіндік ерекшелік ықтимал үйлеспесе, оларды ұсынылып отырған іс-қимыл жоспарымен бірге уәкілетті органға дереу ұсыну қажет.

1. Проведена необходимая валидация, подтверждающая то, что обновленная аналитическая методика, по меньшей мере, эквивалентна предыдущей.
2. Пределы содержания суммы примесей не изменились, новые неквалифицированные примеси не обнаружены.
3. Метод анализа не изменился (например, изменение длины колонки или температуры, но не другой вид колонки или метод).
4. Метод испытания не является биологическим, иммунологическим, иммунохимическим или методом, в котором используется биологический реактив для биологической активной фармацевтической субстанции (за исключением стандартных фармакопейных микробиологических методов).
5. Ни один новый метод испытания не основан на новых нестандартных методах или стандартных методах, используемых по-новому.
6. Активная фармацевтическая субстанция не является биологической, иммунологической.
7. Альтернативная аналитическая методика для параметра спецификации уже одобрена, при этом такая методика не была включена посредством IA-уведомления.
Документация
1. Поправка к соответствующему (им) разделу (ам) досье, включая описание аналитической методологии, резюме данных валидации, пересмотренные спецификации на примеси (если применимо).
2. Сравнительные результаты валидации или, при наличии обоснования, сравнительные результаты анализа, подтверждающие, что текущее и предлагаемое испытания эквивалентны. Настоящее требование не применяется, если добавляется новая аналитическая методика.
Б.I. в) упаковочно-укупорочная система
Б.I.в.1 Изменение первичной упаковки активной фармацевтической субстанции
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) качественный и (или) количественный состав
1, 2, 3
1, 2, 3, 4, 6
IA
б) качественный и (или) количественный состав для стерильных или незамороженных биологических/иммунологических активных фармацевтических субстанций
II
в) жидкие активные фармацевтические субстанции (нестерильные)
1, 2, 3, 5, 6
IB
Условия
1. По соответствующим свойствам предлагаемый упаковочный материал должен, по меньшей мере, быть эквивалентным одобренному.
2. Начаты соответствующие исследования стабильности в соответствии с установленными требованиями и заявителем на момент введения изменений проанализированы соответствующие параметры стабильности не менее чем на двух опытно-промышленных или промышленных сериях, в его распоряжении находятся удовлетворительные результаты, по меньшей мере, трехмесячного изучения стабильности. Однако, если предлагаемая упаковка более устойчива по сравнению с зарегистрированной, то трехмесячные данные по стабильности не требуются. По завершении таких исследований, если результаты не укладываются в спецификации или потенциально не укладываются в спецификации на конец срока годности/периода повторного испытания, их необходимо немедленно представить уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.

3. Стерильді, сұйық және биологиялық/иммунологиялық белсенді фармацевтикалық субстанцияларды қоспағанда.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөліміне (дер) түзету.
2. Материалдың пластикалық материалдар мен тамақ өнімдерімен жанасатын объектілер туралы тиісті фармакопеялық талаптарға сәйкес келетіндігін растауды қоса алғанда, жаңа қаптама туралы қажетті деректер (мысалы, өткізгіштігі бойынша салыстырмалы деректер, мысалы, O2, CO2, ылғалдылғы және т.б. үшін).
3. Тиісті жағдайларда материалдың пластикалық материалдар мен тамақ өнімдерімен жанасатын объектілер туралы тиісті фармакопеялық талаптарға сәйкес келетінін растауды қоса алғанда, құрамында және қаптама материалы арасындағы өзара жанасудың болмайтынын (мысалы, ұсынылатын материалдың компоненттері оның ішіндегісіне араласпайды, дәрілік препараттың компоненттері қаптамаға ауыспайды) растауды ұсыну қажет.
4. ТКҰ немесе БФСМФ ұстаушының талап етілетін тұрақтылықты зерттеу белгіленген талаптарға (сериялардың нөмірлерін көрсете отырып) сәйкес басталғаны туралы; және (тиісті жағдайларда) өзгерістер енгізу кезінде оның иелігіндегі тұрақтылық бойынша талап етілетін ең төменгі қанағаттанарлық деректер болғаны; және қолда бар деректер қандай да бір проблема туралы куәландырмағаны жөніндегі декларациясы. Сондай-ақ зерттеулердің аяқталғанын және егер нәтижелер өзіндік ерекшелікке сәйкес келмесе немесе қайта сынау кезеңінің жарамдылық мерзімінің соңына өзіндік ерекшелікке үйлеспесе, олар ұсынылатын іс-қимыл жоспарымен қатар уәкілетті органға дереу ұсынылатынын растау.
5. Белгіленген талаптарға сәйкес тұрақтылықты тиісті зерттеу басталды және өтініш беруші өзгерістер енгізу сәтінде кемінде екі тәжірибелік-өнеркәсіптік немесе өнеркәсіптік сериядағы тұрақтылықтың тиісті параметрлерін талдады, оның иелігінде кемінде үш айлық тұрақтылықты зерттеудің қанағаттанарлық нәтижелері бар. Алайда егер ұсынылып отырған қаптама тіркелгенге қарағанда төзімдірек болса, онда тұрақтылық туралы үш айлық деректер талап етілмейді. Мұндай зерттеулер аяқталғаннан кейін, егер нәтижелер өзіндік ерекшелікке үйлеспесе немесе жарамдылық мерзімінің/қайта сынау кезеңінің жарамдылық мерзімінің соңына өзіндік ерекшелік ықтимал үйлеспесе, оларды ұсынылып отырған іс-қимыл жоспарымен қатар уәкілетті органға дереу ұсыну қажет.
6. Бастапқы қаптаманың қолданыстағы және ұсынылатын өзіндік ерекшеліктерін салыстыру (егер қолданылса).
Б.I.в.2 Белсенді фармацевтикалық субстанцияның бастапқы қаптамасы өзіндік ерекшеліктерінің және (немесе) қолайлылық өлшемшарттары параметрлерінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) өзіндік ерекшелікке жарамдылық өлшемшарттарын қатаңдату

3. Исключаются стерильные, жидкие и биологические/иммунологические активные фармацевтические субстанции.
Документация
1. Поправка к соответствующему (им) разделу (ам) досье.
2. Необходимые данные о новой упаковке (например, сравнительные данные по проницаемости, например, для O2, CO2, влаги и т.д.), включая подтверждение того, что материал соответствует соответствующим фармакопейным требованиям о пластических материалах и объектах, контактирующих с пищевыми продуктами.
3. В соответствующих случаях необходимо представить подтверждение того, что взаимодействие между содержимым и упаковочным материалом не происходит (например, отсутствует перемещение компонентов предлагаемого материала в его содержимое, компоненты лекарственного препарата не переходят в упаковку), включая подтверждение того, что материал соответствует соответствующим фармакопейным требованиям о пластических материалах и объектах, контактирующих с пищевыми продуктами.
4. Декларация ДРУ или держателя МФАФС, что требуемые исследования стабильности начаты в соответствии с установленными требованиями (с указанием номеров серий); и что (в соответствующих случаях) на момент введения изменений в его распоряжении находились требуемые минимальные удовлетворительные данные по стабильности; и что имеющиеся данные не свидетельствовали о какой-либо проблеме. Необходимо также представить подтверждение того, что исследования будут завершены, и что, если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности периода повторного испытания, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
5. Результаты исследований стабильности, проведенных в соответствии с установленными требованиями, по значимым параметрам стабильности не менее чем на двух опытно-промышленных или промышленных сериях, охватывающих не менее трех месяцев, и подтверждение того, что указанные исследования будут завершены, и если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, периода повторного испытания, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
6. Сравнение действующих и предлагаемых спецификаций первичной упаковки (если применимо).
Б.I.в.2 Изменение параметров спецификации и (или) критериев приемлемости первичной упаковки активной фармацевтической субстанции
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) ужесточение критериев приемлемости спецификации

1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) өзіндік ерекшелікке жаңа параметрді және оған сәйкес сынау әдісін қосу
1, 2, 5
1, 2, 3, 4, 6
IA
в) өзіндік ерекшеліктің болмашы параметрін алып тастау (мысалы, ескірген параметрді алып тастау)
1, 2
1, 2, 5
IA
г) қауіпсіздік немесе сапа мақсатында өзіндік ерекшеліктің параметрін қосу немесе ауыстыру
1, 2, 3, 4, 6
IB
Шарттар
1. Егер ол бұрын қаралмаса және кейіннен бақылау шарасы ретінде мақұлданса, өзгеріс өзіндік ерекшеліктің (мысалы, дәрілік препаратты тіркеу немесе II типті өзгерістер енгізу барысында) қолайлылық өлшемшарттарын талдау мақсатында бұрын жүргізілген сараптамалардың нәтижелері бойынша қабылданған қандай да бір міндеттеменің салдары болып табылмайды.

1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) добавление в спецификацию нового параметра и соответствующему ему метода испытаний
1, 2, 5
1, 2, 3, 4, 6
IA
в) исключение несущественного параметра спецификации (например, исключение устаревшего параметра)
1, 2
1, 2, 5
IA
г) добавление или замена параметра спецификации из соображений безопасности или качества
1, 2, 3, 4, 6
IB
Условия
1. Изменение не является следствием какого-либо обязательства, принятого по результатам ранее проведенных экспертиз с целью анализа критериев приемлемости спецификации (например, в ходе регистрации лекарственного препарата или внесения изменений II типа), если только оно ранее не рассмотрено и одобрено в качестве меры последующего наблюдения.

2. Өзгеріс қаптама материалының өндірісі барысында немесе белсенді фармацевтикалық субстанцияны сақтау кезінде туындаған күтпеген жағдайлардың салдары болып табылмайды.
3. Кез келген өзгеріс қазіргі мақұлданған қолайлылық өлшемшарттарының диапазонына сәйкес келуі тиіс.
4. Талдамалық әдістеме өзгермейді немесе аздап өзгереді.
5. Бірде-бір жаңа сынау әдісі стандартты емес жаңа әдіснамаға немесе жаңа әдіспен қолданылатын стандартты әдіснамаға негізделмеген.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
2. Қазіргі және ұсынылатын өзіндік ерекшеліктердің салыстырмалы кестесі.
3. Кез келген жаңа талдамалық әдістеменің толық сипаттамасы және валидация деректері (тиісті жағдайларда).
4. Өзіндік ерекшеліктің барлық параметрлері бойынша қаптама материалының екі сериясын талдау деректері.
5. ТКҰ немесе БФСМФ ұстаушы тарапынан ішкі өндірістік параметр болмашы немесе ескірген болып табылатынын растайтын қауіптерді негіздеу/бағалау.
6. Тиісінше ТКҰ немесе БФСМФ ұстаушы тарапынан жаңа өзіндік ерекшеліктер параметрлері және қолайлылық өлшемшарттары туралы негіздеу.
Б.I.в.3 Белсенді фармацевтикалық субстанцияның бастапқы қаптамасын сынаудың талдамалық әдістемесінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) бекітілген талдамалық әдістеменің болмашы өзгерістері
1
1, 2, 3
IA
б) талдамалық әдістеменің өзге де өзгерісі (қосуды немесе ауыстыруды қоса алғанда)
в) егер оған балама әдістеме бекітілген болса, талдамалық әдістемені алып тастау
Шарттар
1. Қазақстан Республикасының тиісті құжаттарына сәйкес жаңартылған талдамалық әдістеменің кемінде алдыңғыға баламалы екендігін растайтын қажетті валидация жүргізілді.
2. Талдамалық әдістеме өзгерген жоқ (мысалы, бағанның ұзындығын немесе температурасын өзгерту, бірақ бағанның басқа түрі немесе әдісі емес).
3. Бірде-бір жаңа сынау әдісі жаңа стандартты емес әдістерге немесе жаңа тәсілдермен қолданылатын стандартты әдістерге негізделмеген.
4. Белсенді фармацевтикалық субстанция/дәрілік препарат биологиялық/иммунологиялық болып табылмайды.
5. Өзіндік ерекшеліктің параметріне қатысты талдамалық әдістеме сақталады, бұл ретте мұндай әдістеме IA-хабарлама арқылы қосылмаған.
Құжаттама
1. Талдамалық әдіснаманың сипаттамасын, валидация деректерінің түйіндемесін қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөліміне(деріне) түзету.
2. Валидацияның салыстырмалы нәтижелері немесе негіздемесі болған кезде қазіргі және ұсынылатын сынаудың баламалы екенін растайтын талдаудың салыстырмалы нәтижелері. Егер жаңа талдамалық әдістеме қосылса, бұл талап қолданылмайды.
Б.I. г) тұрақтылық
Б.I.г.1 Егер тіркеу дерекнамасында қайта сынау кезеңін қамтитын Еуропалық Фармакопеяның сәйкестік сертификаты болмаса қайта сынау кезеңін, сақтау немесе белсенді фармацевтикалық өнімді сақтау жағдайлары кезеңінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) қайта сынау кезеңі/ сақтау кезеңі
1. Қысқарту
1
1, 2, 3
IA
2.Қазақстан Республикасының құжаттарына сәйкес келмейтін тұрақтылық жөніндегі деректерді экстраполяциялау арқылы қайта сынау кезеңінің ұлғаюы (*)
II
3.Тұрақтылықты зерделеудің мақұлданған бағдарламасына сәйкес келмейтін биологиялық/иммунологиялық белсенді фармацевтикалық субстанцияларды сақтау кезеңінің ұлғаюы
II

2. Изменение не является следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства упаковочного материала или при хранении активной фармацевтической субстанции.
3. Любое изменение должно укладываться в диапазон текущих одобренных критериев приемлемости.
4. Аналитическая методика не изменяется или изменяется незначительно.
5. Ни один новый метод испытания не основан на новой нестандартной методологии или стандартной методологии, используемой по-новому.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых спецификаций.
3. Подробное описание любой новой аналитической методики и данные валидации (в соответствующих случаях).
4. Данные анализа двух серий упаковочного материала по всем параметрам спецификации.
5. Обоснование/оценка рисков со стороны ДРУ или держателя МФАФС соответственно, подтверждающие, что внутрипроизводственный параметр является незначимым или устаревшим.
6. Обоснование со стороны ДРУ или держателя МФАФС соответственно, о новых параметрах спецификации и критериев приемлемости.
Б.I.в.3 Изменение аналитической методики испытания первичной упаковки активной фармацевтической субстанции
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) незначительные изменения утвержденной аналитической методики
1, 2, 3
1, 2
IA
б) прочие изменения аналитической методики (включая добавление или замену)
1, 3, 4
1, 2
IA
в) исключение аналитической методики, если альтернативная ей методика уже утверждена
5
1
IA
Условия
1. Согласно соответствующим документам Республики Казахстан проведена необходимая валидация, подтверждающая то, что обновленная аналитическая методика, по меньшей мере, эквивалентна предыдущей.
2. Метод анализа не изменился (например, изменение длины колонки или температуры, но не другой вид колонки или метод).
3. Ни один новый метод испытаний не основан на новых нестандартных методах или стандартных методах, используемых по-новому.
4. Активная фармацевтическая субстанция/лекарственный препарат не являются биологическими/иммунологическими.
5. В отношении параметра спецификации сохраняется аналитическая методика, при этом такая методика не была добавлена посредством IA, уведомления.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая описание аналитической методологии, резюме данных валидации.
2. Сравнительные результаты валидации или, при наличии обоснования, сравнительные результаты анализа, подтверждающие то, что текущее и предлагаемое испытания эквивалентны. Настоящее требование не применяется, если добавляется новая аналитическая методика.
Б.I. г) стабильность
Б.I.г.1 Изменение периода повторного испытания, периода хранения или условий хранения активной фармацевтической субстанции, если в регистрационном досье отсутствует сертификат соответствия Европейской Фармакопеи, охватывающий период повторного испытания
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) период повторного испытания/период хранения
1. Сокращение
1
1, 2, 3
IA
2. Увеличение периода повторного испытания путем экстраполяции данных по стабильности, не соответствующей документам Республики Казахстан (*)
II
3. Увеличение периода хранения биологической/иммунологической активной фармацевтической субстанции, не соответствующего одобренной программе изучения стабильности
II

4. Табиғи сақтаудың расталған деректерін қайта сынау кезеңінің/сақтау кезеңінің ұлғаюы немесе енгізілуі
1, 2, 3
IB
б) сақтау шарттары
1. Сақтау шарттарын өзгерту белсенді фармацевтикалық субстанцияны сақтау жағдайларын неғұрлым қатаңдатуға өзгеруі
1
1, 2, 3
IA
2.Биологиялық/иммунологиялық белсенді фармацевтикалық субстанцияларды сақтау жағдайы қазіргі бекітілген тұрақтылықты зерттеу хаттамасына сәйкес жүргізілмесе, оны өзгерту
II
3. Белсенді фармацевтикалық субстанцияларды сақтау жағдайларының өзгеруі
1, 2, 3
IB
в) Тұрақтылықты зерттеудің бекітілген бағдарламасының өзгеруі
1, 2
1, 4
IA
Шарттар
1.Өзгерістер өндірісті немесе тұрақтылықты өзгерту барысында туындаған күтпеген жағдайлардың салдары болып табылмайды.
2.Өзгерістер сыналатын параметрлердің, қолайлылық өлшемшарттарын кеңейтуге, тұрақтылық параметрлерін алып тастауға немесе сынақ жиілігін төмендетуге әкелмейді.
Құжаттама
1.Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету. Тиісті тұрақтылық жөніндегі нұсқауға сәйкес кемінде екі (биологиялық дәрілік препараттар үшін - үш) тәжірбиелік-өнеркәсіптік немесе тіркелген қаптамалық материал көмегімен қапталған және қайта сынаудың барлық ұсынылатын кезеңін немесе сақтаудың ұсынылып отырған жағдайын қамтитын белсенді фармацевтикалық субстанциялардың өнеркәсіптік серияларына жүргізілген нәтижелерді ұсыну қажет.
2. Тұрақтылықты зерттеу қазіргі мақұлданған бағдарламаға сәйкес жүргізілгенін растау. Зерттеу нәтижелері тиісінше мақұлданған өзіндік ерекшеліктердің сақталуының жалғастырылуын растайды.
3. Белсенді фармацевтикалық субстанцияларға арналған өзіндік ерекшеліктердің көшірмелері.
4. Ұсынылған өзгерістердің негіздемесі.
(*) Ескертпе
Қайта сынау кезеңі биологиялық (иммунологиялық) белсенді фармацевтикалық субстанцияларға қолданылмайды.
Б.I.д) жобалық алаң және тіркеуден кейінгі өзгерістер хаттамасы
Б.I.д.1 Жаңа жобалық алаңды енгізу немесе белсенді фармацевтикалық субстанцияның мақұлданған жобалық алаңын кеңейту
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
а) тиісті өндірісішілік бақылауларды және (немесе) талдамалық әдістемелерді қоса алғанда, белсенді фармацевтикалық субстанция өндірісі процесінің бір операциялық бірлігі
1, 2, 3
б) бастапқы материалдардың/аралық өнімдердің және (немесе) белсенді фармацевтикалық субстанцияның талдамалық әдістемелері
1, 2, 3
Құжаттама
1. Жобалық алаң тиісті белгіленген талаптар мен халықаралық ғылыми нұсқаулардың негізінде әзірленді. Өнімді, процесті және талдамалық әдістемені әзірлеу зерттеулерінің нәтижелері (мысалы, қауіптерді бағалауды және тиісінше көп мөлшері зерттеулерді қоса алғанда, зерделеуге жататын жобалық өрісті қалыптастыратын әртүрлі параметрлердің өзара іс-әрекеті) тиісті жағдайларда белсенді фармацевтикалық субстанция сапасының маңызды көрсеткіштеріне материалдар сапасының көрсеткіштері мен процесс параметрлерін тұтас механикалық түсінуге қол жеткізілгенін растайды.
2. Жобалық өрісті, оның ішінде ауыспалысын (материалдардың қасиеттері және өндіріс процесінің параметрлері) және олар ұсынып отырған диапазонды қоса алғанда кесте түрінде сипаттау.
3. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
Б.I.д.2 Белсенді фармацевтикалық субстанцияны қозғайтын өзгерістерді басқарудың тіркеуден кейінгі хаттамасын енгізу
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
1, 2, 3
II
Құжаттама
1. Ұсынылған өзгерістің толық сипаттамасы.
2. Белсенді фармацевтикалық субстанцияға әсер ететін өзгерістерді басқару хаттамасы.
3. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
Б.I.д.3 Белсенді фармацевтикалық субстанцияны қозғайтын өзгерістерді басқарудың тіркеуден кейінгі хаттамасын алып тастау
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
1
1, 2
IA
Шарттар
1. Белсенді фармацевтикалық субстанцияны қозғайтын өзгерістерді басқарудың тіркеуден кейінгі хаттамасын алып тастау күтпеген жағдайлардың немесе хаттамада сипатталған өзгерістерді енгізу барысындағы өзіндік ерекшелікке үйлеспеу салдары болып табылмайды және тіркеу дерекнамасына енгізілген бекітілген мәліметтерге ешбір әсер етпейді.
Құжаттама
1. Ұсынылатын өзіндік ерекшеліктің негіздемесі.
2. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
Б.I.д.4 Өзгерістерді басқарудың бекітілген хаттамасын өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) өзгерістерді басқару хаттамасындағы маңызды өзгерістер
II
б) хаттамада сипатталған стратегияны өзгертпейтін өзгерістерді басқару хаттамасындағы болмашы өзгерістер
1
IB
Құжаттама
1. Кез келген өзгеріс қолданыстағы бекітілген қабылдау өлшемшарттарының диапазонына сәйкестігі декларациясы. Бұдан басқа биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттарға қатысты салыстырмалылықты бағалау талап етілмейтіні туралы декларация.
Б.I.д.5 Өзгерістерді басқарудың бекітілген хаттамасында көзделген өзгерістерді іске асыру
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) өзгерістерді іске асыру қосымша қосалқы деректерді талап етпейді
1

4. Увеличение или введение периода повторного испытания/периода хранения, подтвержденного данными естественного хранения
1, 2, 3
IB
б) условия хранения
1. Изменение условий хранения активной фармацевтической субстанции на более строгие
1
1, 2, 3
IA
2. Изменение условий хранения биологических/иммунологических активных фармацевтических субстанций, если исследования стабильности проведены не в соответствии с текущим утвержденным протоколом стабильности
II
3. Изменение условий хранения активной фармацевтической субстанции
1, 2, 3
IB
в) изменение утвержденной программы изучения стабильности
1, 2
1, 4
IA
Условия
1. Изменения не являются следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, или изменения стабильности.
2. Изменения не приводят к расширению критериев приемлемости испытуемых параметров, исключению параметра стабильности или снижению частоты испытаний.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье. Необходимо представить результаты соответствующих исследований стабильности в реальном времени, проведенных в соответствии с соответствующими руководствами по стабильности не менее чем на двух (для биологических лекарственных препаратов – трех) опытно-промышленных или промышленных сериях активной фармацевтической субстанции, упакованной с помощью зарегистрированного упаковочного материала, и охватывающих весь предлагаемый период повторного испытания, или предлагаемые условия хранения.
2. Подтверждение того, что исследования стабильности проведены в соответствии с текущей одобренной программой. Результаты исследования должны подтверждать, что соответствующие одобренные спецификации продолжают соблюдаться.
3. Копии утвержденных спецификаций на активную фармацевтическую субстанцию.
4. Обоснование предлагаемых изменений.
(*) Примечание
период повторного испытания не применим к биологическим/иммунологическим активным фармацевтическим субстанциям
Б.I. д) проектное поле и протокол пострегистрационных изменений
Б.I.д.1 Введение нового проектного поля или расширение одобренного проектного поля активной фармацевтической субстанции, затрагивающее
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) одну операционную единицу процесса производства активной фармацевтической субстанции, включая соответствующие внутрипроизводственные контроли и (или) аналитические методики
1, 2, 3
II
б) аналитические методики исходных материалов/промежуточных продуктов и (или) активной фармацевтической субстанции
1, 2, 3
II
Документация
1. Проектное поле было разработано на основании соответствующих установленных требований и международных научных руководств. Результаты исследований разработки продукта, процесса и аналитической методологии (например, взаимодействие различных параметров, формирующих подлежащее изучению проектное поле, включая оценку рисков и многомерные исследования соответственно), в соответствующих случаях подтверждающие то, что достигнуто целостное механистическое понимание показателей качества материалов и параметров процесса на критические показатели качества активной фармацевтической субстанции.
2. Описание проектного поля в табличном виде, включая переменные (свойства материалов и параметры процесса производства) и их предлагаемые диапазоны.
3. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
Б.I.д.2 Введение пострегистрационного протокола управления изменениями, затрагивающими активную фармацевтическую субстанцию
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1, 2, 3
II
Документация
1. Подробное описание предлагаемого изменения.
2. Протокол управления изменениями, затрагивающими активную фармацевтическую субстанцию.
3. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
Б.I.д.3 Исключение пострегистрационного протокола управления изменениями, затрагивающими активную фармацевтическую субстанцию
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1
1, 2
IA
Условия
1. Исключение пострегистрационного протокола управления изменениями, затрагивающими активную фармацевтическую субстанцию, не является следствием непредвиденных ситуаций или несоответствия спецификации в ходе введения изменений, описанных в протоколе, и никак не влияет на утвержденные сведения, включенные в регистрационное досье.
Документация
1. Обоснование предлагаемого исключения.
2. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
Б.I.д.4 Изменения утвержденного протокола управления изменениями
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) значимые изменения протокола управления изменениями
II
б) незначимые изменения протокола управления изменениями, которые не изменяют стратегию, описанную в протоколе
1
IB
Документация
1. Декларация, что любое изменение должно укладываться в диапазон действующих утвержденных критериев приемлемости. Помимо этого, декларация того, что в отношении биологических/иммунологических лекарственных препаратов не требуется оценка сопоставимости.
Б.I.д.5 Реализация изменений, предусмотренных утвержденным протоколом управления изменениями
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) реализация изменения не требует дополнительных вспомогательных данных
1

1, 2, 4
IA
б) өзгерістерді іске асыру қосымша қосалқы деректерді талап етеді
1, 2, 3, 4
IB
в) биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттың өзгеруін іске асыру
1, 2, 3, 4, 5
IB
Шарттар
1. Ұсынылған өзгеріс өзгерістерді басқарудың бекітілген хаттамасына толыққанды сәйкестікте жүзеге асырылды.
Құжаттама
1. Өзгерістерді басқарудың бекітілген хаттамасына сілтеме.
2. Өзгеріс өзгерістерді басқарудың бекітілген хаттамасына сәйкес келетіні және зерттеу нәтижелері хаттамада айтылған жарамдылық өлшемшарттарын қанағаттандыратыны туралы декларация. Бұдан басқа биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттарға қатысты салыстырмалылықты бағалау талап етілмейтіні туралы декларация.
3. Өзгерістерді басқарудың бекітілген хаттамасына сәйкес жүргізілген зерттеулердің нәтижелері.
4. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
5. Белсенді фармацевтикалық субстанцияға бекітілген өзіндік ерекшеліктердің көшірмесі
Б.II Дәрілік препарат
Б.II. а) сыртқы түрі және құрамы
Б.II.а.1 Сияны ауыстыруды немесе қосуды қоса алғанда, дәрілік препараттың өндірісі кезінде пайдаланылатын бедерлерді, нақыштауды немесе өзге де белгілерді өзгерту немесе қосу
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) бедерлердің, нақыштаудың немесе өзге де белгілердің өзгеруі
1, 2, 3, 4
1, 2
IB
б) тең дозаларға бөлуге арналған сызықшалардың/бөлу сызықтарының өзгеруі
1, 2, 3
IB
Шарттар
1. Дәрілік препараттың шығаруға және жарамдылық мерзімінің соңына өзіндік ерекшеліктері (сыртқы түрін қоспағанда) өзгермейді.
2. Барлық сия қолданыстағы фармацевтикалық заңнамаға сәйкес келуі керек.
3. Сызықшалар/бөлу сызықтары тең дозаларға бөлуге арналмаған.
4. Дозаларды ажырату үшін пайдаланылатын дәрілік препараттың белгілері толық жойылған жоқ.
Құжаттама
1. Қазіргі және жаңа сыртқы түрінің егжей-тегжейлі графикалық немесе баяндау сипаттамасын, сондай-ақ дәрілік препарат туралы ақпаратты тиісінше қайта қарауды қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
2. Тиісті жағдайларда дәрілік препараттың үлгілері.
3. Қасиеттердің баламалылығын/дозалаудың дұрыстығын растайтын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясы бойынша тиісті сынақтардың нәтижелері.
Б.II.а.2 Дәрілік нысанның немесе оның мөлшерінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) тез босап шығатын таблеткалар, капсулалар, суппозиторийлер және пессарийлер
1, 2, 3, 4
1, 4
IA
б) кейінге қалдырылған, модификацияланған немесе босап шығуы ұзартылған дәрілік нысандар және тең дозаларға бөлуге арналған сызықшалары бар таблеткалар

1, 2, 4
IA
б) реализация изменения требует дополнительных вспомогательных данных
1, 2, 3, 4
IB
в) реализация изменения биологического/иммунологического лекарственного препарата
1, 2, 3, 4, 5
IB
Условия
1. Предложенное изменение осуществлено в полном соответствии с утвержденным протоколом управления изменениями.
Документация
1. Ссылка на утвержденный протокол управления изменениями.
2. Декларация, что изменение соответствует утвержденному протоколу управления изменениями и результаты исследования удовлетворяют критериям приемлемости, оговоренным в протоколе. Помимо этого, декларация того, что в отношении биологических/иммунологических лекарственных препаратов не требуется оценка сопоставимости.
3. Результаты исследований, проведенных в соответствии с утвержденным протоколом управления изменениями.
4. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
5. Копия утвержденных спецификаций на активную фармацевтическую субстанцию.
Б.II Лекарственный препарат
Б.II. а) внешний вид и состав
Б.II.а.1 Изменение или добавление оттисков, гравировки или иных знаков, включая замену или добавление чернил, используемых при производстве лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) изменения оттисков, гравировки или иных знаков
1, 2, 3, 4
1, 2
IB
б) изменение рисок/линий разлома, предназначенных для разделения на равные дозы
1, 2, 3
IB
Условия
1. Спецификации лекарственного препарата на выпуск и на конец срока годности не изменяются (за исключением внешнего вида).
2. Все чернила должны соответствовать действующему фармацевтическому законодательству.
3. Риски/линии разлома, не предназначены на разделение на равные дозы.
4. Знаки лекарственного препарата, используемые для различения дозировок, полностью не удалены.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая подробное графическое или повествовательное описание текущего и нового внешнего вида, а также соответствующий пересмотр информации о лекарственном препарате.
2. В соответствующих случаях образцы лекарственного препарата.
3. Результаты соответствующих испытаний по Государственной Фармакопее Республики Казахстан, подтверждающие эквивалентность свойств/правильность дозирования.
Б.II.а.2 Изменение формы или размеров лекарственной формы
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) таблетки, капсулы, суппозитории и пессарии с немедленным высвобождением
1, 2, 3, 4
1, 4
IA
б) лекарственные формы с отсроченным, модифицированным или пролонгированным высвобождением и таблетки с риской, предназначенной для разделения на равные дозы

1, 2, 3, 4, 5
IB
в) толтырудың басқа мөлшері бар радиофармацевтикалық дәрілік препаратқа арналған жаңа жиынтықты қосу
II
Шарттар
1. Өзгертілген дәрілік препараттың еру бейінін, егер қолданылатын болса, ескісімен салыстыруға болады. Еріту сынағын жүргізу мүмкін болмаған кезде өзгермегендермен салыстырғанда жаңа дәрілік препараттың ыдырау уақыты.
2. Дәрілік препаратты шығаруға және жарамдылық мерзімінің соңына өзіндік ерекшелік өзгерген жоқ (дәрілік нысанның көлемдерін қоспағанда).
3. Сапалық және сандық құрамы мен орташа массасы өзгерген жоқ.
4. Өзгеріс дәрілік нысанды тең дозаларға бөлуге арналған сызықшалары бар таблеткаларға әсер етпейді.
Құжаттама
1. Қазіргі және ұсынылатын ережені егжей-тегжейлі графикалық бейнелеуді, сондай-ақ дәрілік препарат туралы ақпаратты тиісінше қайта қарауды қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
2. Кемінде бір тәжірибелік-өнеркәсіптік серияның қазіргі және ұсынылатын өлшемшарттармен еруінің салыстырмалы деректері (салыстырмалы тұрғыдан маңызды айырмашылықтардың болмауы - дәрілік препараттардың биобаламалылығына зерттеулер жүргізу қағидаларын (бұдан әрі — биобаламалылығына зерттеулер жүргізу қағидаларын) қараңыз. Дәрілік өсімдік тектес препараттарға қатысты салыстырмалы ыдырау деректері қолайлы.
3. Биобаламалылық зерттеулер жүргізу қағидаларына сәйкес жаңа биобаламалылық зерттеулер нәтижелерін ұсынбау негіздемелері.
4. Тиісті жағдайларда дәрілік препараттың үлгілері.
5. Қасиеттердің баламалылығын/дозалану дұрыстығын растайтын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясы бойынша тиісті сынақтардың нәтижелері.
(*) Ескертпе
Б.II.а. 2 в) үшін дәрілік препараттың "дозасын" кез келген өзгерту тіркеуді кеңейту туралы өтініш беруді талап етеді.
Б.II.а.3 Дәрілік препарат құрамының (қосалқы заттардың) өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) дәмдеуіш қоспаларының (хош иістендіргіштердің) немесе бояғыштардың құрамын өзгерту
1. Қосу, алып тастау немесе ауыстыру
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9
1, 2, 4, 5, 6
2. Құрамын ұлғайту немесе азайту
1, 2, 3, 4
1, 2, 4
б) басқа да қосалқы заттар
1. Дәрілік препараттың қосалқы заттарының сандық құрамын кез келген болмашы түзету
1, 2, 4, 8, 9, 10
1, 2, 7
2. Дәрілік препараттың сапасына, қауіпсіздігіне немесе тиімділігіне айтарлықтай әсер ететін бір немесе бірнеше қосалқы заттардың сапалық немесе сандық өзгерістері
II
3. Биологиялық/ иммунологиялық препаратқа әсер ететін өзгеріс
II

1, 2, 3, 4, 5
IB
в) добавление нового набора для радиофармацевтического лекарственного препарата с другим объемом заполнения
II
Условия
1. Профиль растворения измененного лекарственного препарата сопоставим со старым, если применимо. При невозможности проведения испытания растворения время распадаемости нового лекарственного препарата в сравнении со неизмененным.
2. Спецификации лекарственного препарата на выпуск и на конец срока годности не изменились (за исключением размеров лекарственной формы).
3. Качественный и количественный состав и средняя масса не изменились.
4. Изменение не затрагивает таблетки с риской, предназначенной для разделения лекарственной формы на равные дозы.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая подробное графическое отображение текущего и предлагаемого положения, а также пересмотр информации о лекарственном препарате соответственно.
2. Сравнительные данные растворения не менее чем одной опытно-промышленной серии с текущими и предлагаемыми размерами (отсутствие значительных различий с точки зрения сопоставимости – см. Правила проведения исследований биоэквивалентности лекарственных препаратов (далее — Правила проведения исследований биоэквивалентности). В отношении лекарственных растительных препаратов приемлемы данные сравнительной распадаемости.
3. Обоснования непредставления результатов нового исследования биоэквивалентности согласно Правилам проведения исследований биоэквивалентности.
4. В соответствующих случаях образцы лекарственного препарата.
5. Результаты соответствующих испытаний по Государственной Фармакопее Республики Казахстан, подтверждающие эквивалентность свойств/правильность дозирования.
(*) Примечание
Для Б.II.а.2 в), любое изменение "дозировки" лекарственного препарата требует подачи заявления о расширении регистрации
Б.II.а.3 Изменение состава (вспомогательных веществ) лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) изменение состава вкусовых добавок (ароматизаторов) или красителей
1. Добавление, исключение или замена
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9
1, 2, 4, 5, 6
2. Увеличение или уменьшение содержания
1, 2, 3, 4
1, 2, 4
б) прочие вспомогательные вещества
1. Любая незначительная коррекция количественного состава вспомогательных веществ лекарственного препарата
1, 2, 4, 8, 9, 10
1, 2, 7
2. Качественные или количественные изменения одного или более вспомогательных веществ, существенно влияющие на качество, безопасность или эффективность лекарственного препарата
II
3. Изменение, затрагивающее биологический/ иммунологический препарат
II

4. Вирустық қауіпсіздіктің және (немесе) ТГЭ қаупінің деректерін бағалауды талап ететін адам немесе жануар тектес материалдарды пайдалануды болжайтын кез келген жаңа қосалқы зат
II
5.Биобаламалылықты зерттеу нәтижелеріне негізделген өзгеріс
II
6. Бір қосалқы затты ұқсас мөлшердегі функционалдық сипаттамалары бірдей ұқсас қосалқы затпен ауыстыру
1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
IB
Шарттар
1. Дәрілік нысанның функционалдық сипаттамаларының, мысалы, ыдырау уақытының, еру бейінінің өзгерістері жоқ.
2. Жалпы массаны ұстап тұру үшін құрамды кез келген болмашы түзетуді қазіргі уақытта дәрілік препараттың негізгі бөлігін құрайтын қосалқы затпен жүзеге асыру қажет.
3. Дәрілік препараттың өзіндік ерекшелігі сыртқы түрі/иісі/дәмі бөлігінде жаңартылды және қажет болған кезде түпнұсқалығын сынау алып тасталды.
4. Белгіленген талаптарға сәйкес тұрақтылықты тиісті зерттеу басталды (серия нөмірлері көрсетілген); кемінде екі тәжірибелік-өнеркәсіптік немесе өнеркәсіптік серияларда тұрақтылықтың тиісті параметрлеріне талдау жүргізілді; өтініш берушінің иелігінде кемінде үш айлық тұрақтылықты зерттеудің қанағаттанарлық нәтижелері бар (IA типті өзгерістер мен IB типті өзгерістер туралы хабарлама енгізу сәтінде); тұрақтылық бейіні қазіргі уақытта бекітілген бейінмен ұқсас. Зерттеулердің аяқталғанын және егер жарамдылық мерзімінің соңына нәтижелер өзіндік ерекшелікпен үйлеспесе немесе өзіндік ерекшелікпен ықтимал үйлеспесе, оларды ұсынылған іс-қимыл жоспарымен бірге уәкілетті органға дереу береді. Бұдан басқа тиісті жағдайларда фототұрақтылыққа сынау жүргізу қажет.
5. Барлық жаңа компоненттер тамақ өнеркәсібінде пайдаланылатын бояғыштарға және дәмдеуіш қоспаларына қатысты Қазақстан Республикасының тиісті құжаттарының талаптарын қанағаттандыруы тиіс.
6. Бірде-бір жаңа компонент вирустық қауіпсіздік деректерін бағалауды талап ететін адам немесе жануардан алынатын материалдарды немесе медициналық және ветеринариялық қолдануға арналған дәрілік препараттар арқылы жануарлардың кеуекті энцефалопатиясы агенттерінің берілу қаупін азайту бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясының қолданыстағы талаптарына сәйкестігін пайдалануды болжамайды.
7. Тиісті жағдайларда өзгерістер дозалар арасындағы айырмашылықтарға әсер етпейді және балаларға арналған дәрілік препараттар дәмінің қасиеттеріне теріс әсер етпейді.

4. Любое новое вспомогательное вещество, предполагающее использование материалов человеческого или животного происхождения, требующих оценки данных вирусной безопасности и (или) риска ТГЭ
II
5. Изменение, обоснованное результатами исследования биоэквивалентности
II
6. Замена одного вспомогательного вещества сходным вспомогательным веществом с теми же функциональными характеристиками в аналогичном количестве
1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
IB
Условия
1. Изменения функциональных характеристик лекарственной формы, например, времени распадаемости, профиля растворения отсутствуют.
2. Всякую незначительную коррекцию состава для поддержания общей массы необходимо осуществлять вспомогательным веществом, составляющим в настоящее время основную часть лекарственного препарата.
3. Спецификация лекарственного препарата обновлена в части внешнего вида/запаха/вкуса и, при необходимости, исключено испытание на подлинность.
4. Начаты соответствующие исследования стабильности в соответствии с установленными требованиями (с указанием номеров серий); проанализированы соответствующие параметры стабильности не менее чем на двух опытно-промышленных или промышленных сериях; в распоряжении заявителя находятся удовлетворительные результаты, по меньшей мере, трехмесячного изучения стабильности (на момент введения изменений IA типа и уведомления об изменениях IB типа); профиль стабильности схож с утвержденным в настоящее время профилем. Подтверждение того, что исследования будут завершены, и что, если результаты на конец срока годности не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий. Кроме того, в соответствующих случаях необходимо провести испытание фотостабильности.
5. Все новые компоненты должны удовлетворять требованиям соответствующих документов Республики Казахстан, касающихся красителей, используемых в пищевой промышленности, и вкусовых добавок.
6. Ни один новый компонент не предполагает использование материалов человеческого или животного происхождения, требующих оценки данных вирусной безопасности или соответствия действующим требованиям Государственной Фармакопеи Республики Казахстан по минимизации риска передачи агентов губчатой энцефалопатии животных посредством лекарственных препаратов для медицинского и ветеринарного применения.
7. В соответствующих случаях изменения не влияют на различия между дозировками и не оказывают негативного влияния на вкусовые свойства лекарственных препаратов, предназначенных для детей.

8. Жаңа дәрілік препараттың кемінде екі тәжірибелік-өнеркәсіптік серияларының еріту бейінін өзгертілмегендермен салыстыруға болады (салыстырмалылық тұрғысынан елеулі айырмашылықтардың болмауы - Биобаламалылық зерттеулерді жүргізу қағидаларын қараңыз). Дәрілік өсімдік тектес препараттарымен еріту сынауын жүргізу мүмкін болмаған кезде жаңа дәрілік препараттың ыдырау уақытын өзгертілмегендермен салыстыруға болады.
9. Өзгеріс тұрақсыздық салдары болып табылмайды және (немесе) қауіпсіздікке, яғни дозалар арасындағы айырмашылықтарға әсер етпеуі тиіс.
10. Қаралып отырған дәрілік препарат биологиялық/иммунологиялық дәрілік препарат болып табылмайды.
Құжаттама
1. Барлық жаңа бояғыштардың (егер қолданылатын болса) түпнұсқалылығын сынау әдістерін қоса алғанда, құжаттардың тиісті бөлімін (дерін) түзету, сондай-ақ тиісінше дәрілік препарат туралы ақпаратты қайта қарау.
2. Белгіленген талаптарға сәйкес талап етілетін тұрақтылық зерттеулерінің басталғаны туралы (серия нөмірлерін көрсете отырып); және (тиісті жағдайларда) өзгерістер енгізу кезінде оның иелігінде тұрақтылық бойынша талап етілетін ең төменгі қанағаттанарлық деректер болғаны; және қолда бар деректердің қандай да бір проблемасы туралы куәландырылмағаны жөніндегі декларация. Сондай-ақ зерттеулердің аяқталғанын және егер нәтижелер өзіндік ерекшелікке үйлеспейтін немесе жарамдылық мерзімінің соңына өзіндік ерекшелік үйлеспейтін, олар ұсынылған іс-қимыл жоспарымен бірге олар уәкілетті органға дереу берілетінін растауды ұсыну қажет.
3. Белгіленген талаптарға сәйкес, кемінде екі тәжірибелік-өнеркәсіптік немесе кемінде үш айды қамтитын өнеркәсіптік сериялардағы маңызды параметрлері бойынша тұрақтылықты зерттеу нәтижелері және көрсетілген зерттеулер аяқталатыны, егер нәтижелері өзіндік ерекшелікке үйлеспейтін немесе жарамдылық мерзімі соңына өзіндік ерекшелік ықтимал үйлеспесе оларды ұсынылып отырған іс-қимыл жоспарымен бірге дереу уәкілетті органға беруді растау.
4. Тиісті жағдайларда жаңа дәрілік препараттың үлгілері.
5. Не кез келген жаңа материал көзіне ТГЭ бойынша Еуропалық фармакопеяның сәйкестік сертификаты не (егер қолданылса) ТГЭ қаупіне ұшыраған материал көзінің бұрын уәкілетті органның тексергенін құжаттамалық растау; және оның медициналық және ветеринариялық қолдануға арналған дәрілік препараттар арқылы жануарлардың кеуекті энцефалопатиясы агенттерінің берілу қаупін азайту бойынша Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының қолданыстағы бабына сәйкестігі расталды. Әрбір осы тектес материал үшін мынадай мәліметтерді ұсыну қажет: өндірушінің атауы; материал алынған жануарлар мен тіндердің түрі; жануарлардың шыққан елі және оның пайдаланылуы.

8. Профиль растворения не менее чем двух опытно-промышленных серий нового лекарственного препарата сопоставим со неизмененным (отсутствие значительных различий с точки зрения сопоставимости – см. Правила проведения исследований биоэквивалентности). При невозможности проведения испытания растворения с лекарственными растительными препаратами время распадаемости нового лекарственного препарата сопоставимо с неизмененным.
9. Изменение не является следствием нестабильности и (или) не должно сказываться на безопасности, то есть различиях между дозировками.
10. Рассматриваемый лекарственный препарат не является биологическим/иммунологическим лекарственным препаратом.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая методы испытания на подлинность всех новых красителей (если применимо), а также пересмотр информации о лекарственном препарате соответственно.
2. Декларация, что начаты требуемые исследования стабильности в соответствии с установленными требованиями (с указанием номеров серий); и что (в соответствующих случаях) на момент введения изменений в его распоряжении находились требуемые минимальные удовлетворительные данные по стабильности; имеющиеся данные не свидетельствовали о какой-либо проблеме. Необходимо также представить подтверждение того, что исследования будут завершены, и что, если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
3. Результаты исследований стабильности, проведенных в соответствии с установленными требованиями, по значимым параметрам стабильности не менее чем на двух опытно-промышленных или промышленных сериях, охватывающих не менее 3 месяцев, и подтверждение того, что указанные исследования будут завершены, и если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
4. В соответствующих случаях образцы нового лекарственного препарата.
5. Либо сертификат соответствия Европейской Фармакопеи по ТГЭ на любой новый источник материала, либо (если применимо) документальное подтверждение того, что источник материала, подверженный риску ТГЭ, ранее проверен уполномоченным органом; и было подтверждено его соответствие действующей статье Государственной Фармакопеи Республики Казахстан по минимизации риска передачи агентов губчатой энцефалопатии животных посредством лекарственных препаратов для медицинского и ветеринарного применения. Для каждого такого рода материала необходимо представить следующие сведения: название производителя; вид животных и ткани, из которых получен материал; страна происхождения животных и его использование.

6. Тиісті жағдайларда жаңа қосалқы заттың дәрілік препараттың өзіндік ерекшелігінің талдамалық әдістемелерімен өзара әрекеттеспейтінін растайтын деректер.
7. Тиісті фармацевтикалық әзірлеме арқылы (егер қолданылатын болса, тұрақтылық және микробқа қарсы консервілеу мәселелерін қоса алғанда) қосалқы заттарды ауыстыру/таңдау негіздемесін және т. б. ұсыну қажет.
8. Жаңа және ескі құрамдағы дәрілік препараттың кемінде екі тәжірибелік-өнеркәсіптік сериясында қатты дәрілік нысандарды еріту бейінінің салыстырмалы деректері. Дәрілік өсімдік тектес препараттарына қатысты салыстырмалы ыдырау деректері жеткілікті.
9. Биобаламалылық зерттеулер жүргізу қағидаларына сәйкес жаңа биобаламалылық зерттеулер нәтижелерін ұсынбау негіздемесі.
Б.II.а.4 Ішке қабылдауға арналған дәрілік нысандар қабығы массасының өзгеруі немесе капсула қабығы массасының өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) ішке қабылдауға арналған қатты дәрілік нысандар
1, 2, 3, 4
1, 2
IB
б) қабығы босатудың негізгі факторы болып табылатын, босап шығуы кейінге қалдырылған, модификацияланған немесе ұзартылған дәрілік нысандар
II
Шарттар
1. Жаңа дәрілік препараттың кемінде екі тәжірибелік-өнеркәсіптік сериясының еріту бейінін ескісімен салыстыруға болады. Дәрілік өсімдік тектес препараттарымен еріту сынағын жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, ескіге қарағанда жаңа дәрілік препараттың ыдырау уақыты.
2. Қабық босату механизмінің негізгі факторы емес.
3. Дәрілік препараттың өзіндік ерекшелігі салмағы мен мөлшері бөлігінде ғана жаңартылған (егер қолданылатын болса).
4. Белгіленген талаптарға сәйкес кемінде екі тәжірибелік-өнеркәсіптік немесе өнеркәсіптік серияларда тұрақтылықты тиісті зерттеу басталды; өтініш берушінің иелігінде кемінде тұрақтылықты зерттеудің үш айлық қанағаттанарлық нәтижелері бар. Егер нәтижелер өзіндік ерекшелікке үйлеспесе немесе жарамдылық мерзімінің соңына өзіндік ерекшелік ықтимал үйлеспесе, оларды ұсынылып отырған іс-қимыл жоспарымен бірге уәкілетті органға дереу береді.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөліміне(деріне) түзету.
2. Белгіленген талаптарға сәйкес талап етілетін тұрақтылық зерттеулерінің басталғаны туралы (серия нөмірлерін көрсете отырып); және (тиісті жағдайларда) өзгерістер енгізу кезінде оның иелігінде тұрақтылық бойынша талап етілетін ең төменгі қанағаттанарлық деректер болғаны; және қолда бар деректердің қандай да бір проблемасы туралы куәландырылмағаны жөніндегі декларация. Сондай-ақ зерттеулердің аяқталғанын және егер нәтижелер өзіндік ерекшелікке үйлеспесе немесе жарамдылық мерзімінің соңына өзіндік ерекшелік үйлеспесе, оларды ұсынылған іс-қимыл жоспарымен бірге уәкілетті органға дереу береді. Бұдан басқа тиісті жағдайларда фототұрақтылық сынауын жүргізу қажет.
Б.II.а.5 Доза бірлігіне белсенді фармацевтикалық субстанция құрамы өзгермеген кезде бір дозалы, толық енгізілетін парентеральді дәрілік препарат концентрациясының (яғни дозалануы) өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
ІІ
Б.II.а.6 Қаптамадан еріткіші/араластырғышы бар контейнерді алып тастау
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
1,2
ІВ
Құжаттама

6. В соответствующих случаях данные, подтверждающие то, что новое вспомогательное вещество не взаимодействует с аналитическими методиками спецификации лекарственного препарата.
7. Необходимо посредством надлежащей фармацевтической разработки (включая вопросы стабильности и противомикробного консервирования, если применимо) представить обоснование смены/выбора вспомогательных веществ и т.д.
8. Сравнительные данные профиля растворения твердых лекарственных форм не менее чем на двух опытно-промышленных сериях лекарственного препарата нового и старого составов. В отношении лекарственных растительных препаратов достаточны данные сравнительной распадаемости.
9. Обоснования непредставления результатов нового исследования биоэквивалентности в соответствии с Правилами проведения исследований биоэквивалентности.
Б.II.а.4 Изменение массы оболочки лекарственных форм для приема внутрь или изменение массы оболочки капсулы
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) твердые лекарственные формы для приема внутрь
1, 2, 3, 4
1, 2
IB
б) лекарственные формы с отсроченным, модифицированным или пролонгированным высвобождением, в которых оболочка является ключевым фактором высвобождения
II
Условия
1. Профиль растворения не менее чем двух опытно-промышленных серий нового лекарственного препарата сопоставим со старым. При невозможности проведения испытания растворения с лекарственными растительными препаратами время распадаемости нового лекарственного препарата в сравнении со старым.
2. Оболочка не является ключевым фактором механизма высвобождения.
3. Спецификация лекарственного препарата обновлена лишь в части массы и размеров (если применимо).
4. Начаты соответствующие исследования стабильности в соответствии с установленными требованиями не менее чем на двух опытно-промышленных или промышленных сериях; в распоряжении заявителя на момент введения изменений находятся удовлетворительные, по меньшей мере, трехмесячные данные по стабильности; подтверждение того, что исследования будут завершены. Если результаты не укладываются в спецификации или потенциально могут не уложиться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Декларация, что начаты требуемые исследования стабильности в соответствии с установленными требованиями (с указанием номеров серий); и что (в соответствующих случаях) на момент введения изменений в его распоряжении находились требуемые минимальные удовлетворительные данные по стабильности; имеющиеся данные не свидетельствовали о какой-либо проблеме. Необходимо также представить подтверждение того, что исследования будут завершены, и что, если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий. Кроме того, в соответствующих случаях необходимо провести испытание фотостабильности.
Б.II.а.5 Изменение концентрации однодозного, полностью вводимого парентерального лекарственного препарата при неизменности содержания активной фармацевтической субстанции на единицу дозы (то есть дозировки)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
II
Б.II.а.6 Исключение контейнера с растворителем/разбавителем из упаковки
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1, 2
IB
Документация

1. Дәрілік препаратты қауіпсіз және тиімді қолдану мақсатында еріткіші/араластырғышы бар контейнерді алып тастаудың балама тәсілдерін көрсетуді қоса алғанда, алып тастау негіздемесі.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат.
Б.ІІ.б) Өндіріс
Б.II.б. 1 Дәрілік препарат өндірісінің бір бөлігі немесе барлық процестері үшін өндірістік алаңды ауыстыру
Шарттар
Талап етілетін құжаттамалар
Рәсім түрі
а) қайталама қаптау алаңы
1, 2
1, 3, 8
IA
б) бастапқы қаптау алаңы
1, 2, 3, 4, 5
1, 2, 3, 4, 8, 9
IA
в) серияларды шығаруды, сериялардың сапасын бақылауды және қайталама қаптаманы қоспағанда, күрделі өндірістік процестердің көмегімен өндірілген биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттар немесе дәрілік нысандар үшін өндірістік операциялар жүзеге асырылатын алаң
II
г) бастапқы немесе инспекция жүргізуді талап ететін алаң немесе арнайы инспекция өнімі
II
д) серияларды шығаруды, серияларды, бастапқы және қайталама қаптамаларды бақылауды қоспағанда, стерильді емес дәрілік препараттар үшін кез келген өндірістік операциялар жүзеге асырылатын алаң
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
IB
е) серияларды шығаруды, сериялардың сапасын бақылауды және қайталама қаптаманы қоспағанда, асептикалық әдістерді (биологиялық/ иммунологиялық дәрілік препараттарды қоспағанда) пайдалана отырып жүргізілетін стерильді дәрілік препараттармен кез келген өндірістік операциялар жүзеге асырылатын алаң
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8
IB
Шарттар
1. Беруші және қабылдаушы тараптың өндірістік алаңының тиісті өндірістік практика сертификатының (GMP) болуы.
2. Алаң белгіленген тәртіппен лицензияланған (қаралатын дәрілік нысанды немесе дәрілік препаратты өндіру үшін).
3. Қарастырылып отырған препарат стерильді емес.
4. Тиісті жағдайларда, мысалы, суспензияларға немесе эмульсияларға қатысты валидация схемасы болады немесе ағымдағы хаттамаға сәйкес кемінде үш өнеркәсіптік сериясы бар жаңа алаң валидациясы сәтті жүргізілді.
5. Қарастырылып отырған препарат биологиялық/ иммунологиялық емес.
Құжаттама
1. Беруші және қабылдаушы тараптың өндірістік алаңының тиісті өндірістік практика (GMP) сертификаты.
2. Тиісті жағдайларда серияның нөмірін, серияның тиісті мөлшерін және валидациялық зерттеуде пайдаланылған сериялардың өндіріс күнін (3) көрсету және валидация деректерін немесе беруге жататын валидация хаттамасын (схемасын) ұсыну қажет.
3. Өзгерістер енгізу туралы өтініш нысанында дәрілік препараттың "қазіргі" және "ұсынылатын" өндірушілерін дәл көрсету қажет (өтініш нысанының 2.5-бөліміне сәйкес).

1. Обоснование исключения, включая указание на альтернативные способы получения растворителя/разбавителя в целях безопасного и эффективного применения лекарственного препарата.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате.
Б.II. б) Производство
Б.II.б.1 Замена производственной площадки для части или всех процессов производства лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) площадка по вторичной упаковке
1, 2
1, 3, 8
IA
б) площадка по первичной упаковке
1, 2, 3, 4, 5
1, 2, 3, 4, 8, 9
IA
в) площадка, на которой осуществляются производственные операции для биологических/иммунологических лекарственных препаратов или лекарственных форм, произведенных с помощью сложных производственных процессов, за исключением выпуска серий, контроля качества серий и вторичной упаковки
II
г) площадка, требующая проведения первичной, или продукт специфичной инспекции
II
д) площадка, на которой осуществляются любые производственные операции для нестерильных лекарственных препаратов, за исключением выпуска серий, контроля серий, первичной и вторичной упаковки
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
IB
е) площадка, на которой осуществляются любые производственные операции со стерильными лекарственными препаратами, производящимися с использованием асептических методов (исключая биологические/ иммунологические лекарственные препараты), за исключением выпуска серий, контроля качества серий и вторичной упаковки
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8
IB
Условия
1. Наличие сертификата надлежащей производственной практики (GMP) производственной площадки передающей и принимающей стороны.
2. Площадка лицензирована в установленном порядке (для производства рассматриваемой лекарственной формы или лекарственного препарата).
3. Рассматриваемый лекарственный препарат не является стерильным.
4. В соответствующих случаях, например, в отношении суспензий или эмульсий, имеется схема валидации или в соответствии с текущим протоколом успешно проведена валидация новой площадки с не менее чем тремя промышленными сериями.
5. Рассматриваемый лекарственный препарат не является биологическим/ иммунологическим.
Документация
1. Сертификат надлежащей производственной практики (GMP) производственной площадки передающей и принимающей стороны.
2. В соответствующих случаях необходимо указать номера серий, соответствующие размер серии и дату производства серий (3), использованные в валидационном исследовании, и представить данные валидации или протокол (схему) валидации, подлежащий подаче.
3. В форме заявления о внесении изменений необходимо четко указать "текущих" и "предлагаемых" производителей лекарственного препарата (согласно разделу 2.5 формы заявления).

4. Шығаруға және жарамдылық мерзімінің соңына бекітілген өзіндік ерекшеліктің көшірмелері (егер қолданылса).
5. Өндіріс процесін имитациялайтын бір өнеркәсіптік серияны және екі тәжірибелік-өнеркәсіптік серияны (немесе екі өнеркәсіптік серияны) талдау деректері және алдыңғы өндірістік алаңда өндірілген үш сериямен салыстырмалы деректер. Сұрау салу бойынша мынадай екі толық өнеркәсіптік серия бойынша деректерді ұсыну қажет; егер талдау нәтижелері өзіндік ерекшелікке үйлеспесе хабардар ету және іс-қимыл жоспарын ұсыну қажет.
6. Жұмсақ және сұйық дәрілік нысандардың бөлшектері және олардың морфологиясының онда фармацевтикалық субстанция ерімейтін күйде болатын мөлшерлері бойынша бөліну микроскопиясының нәтижелерін қоса алғанда, валидацияның тиісті деректері.
7. Егер жаңа өндірістік алаңда бастапқы материал ретінде белсенді фармацевтикалық субстанция пайдаланылса, серияларды шығаруға жауапты алаңның уәкілетті тұлғасының бастапқы материалдар үшін белсенді фармацевтикалық субстанция Қазақстан Республикасының тиісті өндірістік практикасы қағидаларына сәйкес жүргізілгені жөніндегі декларациясы.
8. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
9. Егер өндірістік алаң және бастапқы қаптама жүзеге асырылатын алаң әртүрлі болса, өлшеп-оралған препаратты (bulk) тасымалдау және сақтау шарттарын сипаттау және валидациялау қажет.
Ескертпе:
Елде және GMP өзара тану туралы келісім жасалмаған Қазақстан Республикасынан тыс елдегі өндірістік алаң өзгерген кезде ұстаушыларға хабарлама берілгенге дейін уәкілетті органмен консультация жүргізе отырып, инспекция күндерін, инспекцияланатын өнімдердің санаттарын, қадағалау ведомствосын және өзге де мәліметтерді қоса алғанда, соңғы 2-3 жылдағы барлық алдыңғы инспекциялар және (немесе) барлық жоспарланған инспекциялар туралы мәліметтерді беру ұсынылады. Уәкілетті тұлғаның белсенді фармацевтикалық субстанцияны қозғайтын декларациялары.
Өндіріске лицензия ұстаушылар бастапқы материалдар ретінде GMP-ге сәйкес өндірілген тек қана белсенді фармацевтикалық субстанцияларды пайдалануға міндетті, сондықтан өндіріске лицензияның әрбір ұстаушысы бастапқы материал ретінде GMP-ге сәйкес өндірілген белсенді фармацевтикалық субстанцияны пайдаланатынын мәлімдеуге міндетті. Сонымен қатар, серияны сертификаттауға жауапты уәкілетті тұлға әр серия үшін жалпы жауапкершілікті өз мойнына алады, егер серияны шығаратын алаң жоғарыда көрсетілгеннен өзгеше болса, серияны сертификаттауға жауапты уәкілетті тұлға қосымша декларация ұсынуы керек.
Көптеген жағдайларда өндіріс лицензиясының бір ғана иесі қатысады, сондықтан тек бір декларация қажет болады. Алайда, егер өндіріске бірнеше лицензия иелері қатысса, бірнеше декларация берудің орнына бір уәкілетті тұлға қол қойған бір декларация беруге рұқсат етіледі. Бұған декларацияда оған барлық уәкілетті тұлғалардың атынан қол қойылғаны дәл көрсетілген болса рұқсат етіледі.
Б.II.б.2 Импортердің дәрілік препараттың сапасын бақылау жөніндегі сериялар шығару мен сынақтар туралы келісімді өзгертуі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) сапаны бақылау/серияларды сынау жүзеге асырылатын алаңды ауыстыру немесе қосу
1, 2, 3
1, 2
IA
б) биологиялық/ иммунологиялық дәрілік препараттың серияларын шығаруға жауапты өндірушіні және биологиялық/ иммунологиялық әдіс болып табылатын алаңда жүзеге асырылатын сынаулардың кез келген әдістерін ауыстыру немесе қосу
II
в) серияларды шығаруға жауапты өндірушіні ауыстыру немесе қосу

4. Копии утвержденных спецификаций на выпуск и конец срока годности (если применимо).
5. Данные анализа одной промышленной серии и двух опытно-промышленных серий, имитирующих процесс производства, (или две промышленные серии) и сравнительные данные с тремя сериями, произведенными на предыдущей производственной площадке. По запросу необходимо представить данные по следующим двум полным промышленным сериям; необходимо сообщить, если результаты анализа не укладываются в спецификацию, и предложить план действий.
6. Соответствующие данные валидации, включая результаты микроскопии распределения по размерам частиц и их морфологии мягких и жидких лекарственных форм, в которых фармацевтическая субстанция находится в нерастворенном состоянии.
7. Если на новой производственной площадке в качестве исходного материала используется активная фармацевтическая субстанция, – декларация уполномоченного лица площадки, ответственного за выпуск серий, что активная фармацевтическая субстанция произведена в соответствии с Правилами надлежащей производственной практики Республики Казахстан для исходных материалов.
8. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
9. Если производственная площадка и площадка, на которой осуществляется первичная упаковка, различаются, необходимо описать и валидировать условия транспортировки и хранения нерасфасованного препарата (bulk).
Примечания:
При изменении производственной площадки в стране и за пределами Республики Казахстан, с которой не заключено соглашение о взаимном признании GMP, держателям до подачи уведомления рекомендуется проконсультироваться с уполномоченным органом и представить сведения о всех предыдущих инспекциях за последние 2-3 года и (или) всех запланированных инспекциях, включая даты инспекций, категорий инспектируемых продуктов, надзорное ведомство и прочие сведения. Декларации уполномоченного лица, затрагивающие активную фармацевтическую субстанцию.
Держатели лицензий на производство обязаны в качестве исходных материалов использовать исключительно активные фармацевтические субстанции, произведенные в соответствии с GMP, поэтому каждый держатель лицензии на производство обязан продекларировать, что он в качестве исходного материала использует активную фармацевтическую субстанцию, произведенную в соответствии с GMP. Кроме того, поскольку уполномоченное лицо, ответственное за сертификацию серии, берет на себя общую ответственность за каждую серию, если площадка, выпускающая серию, отличается от указанной выше, уполномоченное лицо, ответственное за сертификацию серии, должно представить дополнительную декларацию.
Во многих случаях вовлечен лишь один держатель лицензии на производство, поэтому потребуется лишь одна декларация. Однако, если вовлечены несколько владельцев лицензий на производство, вместо подачи нескольких деклараций допускается подать одну декларацию, подписанную одним уполномоченным лицом. Это допустимо при условии того, что:
в декларации четко указано, что она подписана от лица всех вовлеченных уполномоченных лиц.
Б.II.б.2 Изменение импортера, соглашений о выпуске серий и испытаний по контролю качества лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) замена или добавление площадки, на которой осуществляется контроль качества/испытание серий
1, 2, 3
1, 2
IA
б) замена или добавление производителя, ответственного за выпуск серий биологического/ иммунологического лекарственного препарата и любых методов испытаний, осуществляемых на площадке, являющихся биологическим/ иммунологическим методом
II
в) замена или добавление производителя, ответственного за выпуск серий

1. Сапаны бақылауды/серияларды сынауды қоспағанда
1
1, 2, 3, 4
IA
2. Сапаны бақылауды/серияларды сынауды қоса алғанда
1, 2, 3,
1, 2, 3, 4
IA
3. Биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттың сапасын бақылауды/сынауды қоса алғанда және алаңда жүзеге асырылатын сынақ әдістерінің бірі биологиялық/иммунологиялық/ иммунохимиялық болып табылады
II
Шарттар
1. Алаң белгіленген тәртіппен лицензияланған.
2. Дәрілік препарат биологиялық/иммунологиялық дәрілік препарат болып табылмайды.

1. За исключением контроля качества/ испытание серий
1
1, 2, 3, 4
IA
2. Включая контроль качества/испытание серий
1, 2, 3,
1, 2, 3, 4
IA
3. Включая контроль качества/испытание биологического/иммунологического лекарственного препарата и один из методов испытаний, осуществляемый на площадке является биологическим/ иммунологическим/ иммунохимическим
II
Условия
1. Площадка лицензирована в установленном порядке.
2. Лекарственный препарат не является биологическим/иммунологическим лекарственным препаратом.

3. Технологтарды ескіден жаңа алаңға немесе жаңа сынақ зертханасына ауыстыру сәтті жүргізілді.
Құжаттама
1. Өндіруге немесе олар болмаған кезде лицензиялардың көшірмесі – соңғы үш жыл ішінде тиісті уәкілетті орган берген GMP сертификаты.
2. Өзгерістер енгізу туралы өтініш нысанында дәрілік препараттың "қазіргі" және "ұсынылатын" өндірушілерін көрсету қажет (өтініш нысанының 2.5-бөліміне сәйкес).
3. Тіркеу дерекнамасында көрсетілген белсенді фармацевтикалық субстанцияны өндіруші(лер) бастапқы материалдарға арналған Қазақстан Республикасының тиісті өндірістік практика қағидаларына сәйкес жұмыс істейтіні көрсетілген серияны сертификаттауға жауапты уәкілетті тұлғаның декларациясы. Белгілі бір жағдайларда бір декларация ұсынуға рұқсат етіледі (Б. II.б.1).
4. Дәрілік препарат туралы ақпаратты қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
Б.II.б.3 Дәрілік препарат өндірісінде пайдаланылатын аралық өнімді қоса алғанда, дәрілік препараттың өндірісі процесінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) өндіріс процесіндегі болмашы өзгерістер
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
1, 3, 4, 5, 6, 7, 8
б) дәрілік препараттың сапасына, қауіпсіздігіне және тиімділігіне айтарлықтай әсер ететін өндіріс процесінің маңызды өзгерістері
II
в) дәрілік препарат биологиялық/иммунологиялық болып табылады және өзгеріс салыстыруды бағалауды талап етеді
II
г) стерильдеудің стандартты емес терминалдық әдісін енгізу
II
д) белсенді фармацевтикалық субстанцияға қатысты пайдаланылатын артығын енгізу немесе ұлғайту
II
е) ішке қабылдауға арналған су суспензиясы өндірісі процесінің шамалы өзгеруі
1, 2, 4, 6, 7, 8
IB
Шарттар
1. Қоспалардың сапалық немесе сандық бейінінде немесе физика-химиялық қасиеттерінде өзгерістер жоқ.
2. Өзгеріс тез босайтын ішке қабылдауға арналған қатты дәрілік нысанға (ішке қабылдауға арналған ерітіндіге) қатысты және қаралып отырған дәрілік препарат биологиялық/иммунологиялық немесе өсімдік тектес емес.
3. Өндіріс қағидаты, оның жеке кезеңдерін қоса алғанда, өзгермейді, мысалы, аралық өнімдерді өңдеу, өндіріс процесінде қолданылатын еріткіштерде өзгерістер болмайды.
4. Қазіргі уақытта тіркелген өндіріс процесі ішкі өндірістік бақылаулармен бақыланады және мұндай бақылаулардың өзгеруі (қолайлылық өлшемшарттарын кеңейту немесе алып тастау) талап етілмейді.

3. Трансфер технологии со старой на новую площадку или новую испытательную лабораторию произведен успешно.
Документация
1. Копия лицензий на производство или в случае их отсутствия — сертификат GMP, выданный в течение трех последних лет соответствующим уполномоченным органом.
2. В форме заявления о внесении изменений необходимо указать "текущих" и "предлагаемых" производителей лекарственного препарата (согласно разделу 2.5 формы заявления).
3. Декларация уполномоченного лица, ответственного за сертификацию серии, в которой указывается, что производитель(и) активной фармацевтической субстанции, указанной в регистрационном досье, работает(ют) в соответствии с Правилами надлежащей производственной практики Республики Казахстан для исходных материалов. При определенных обстоятельствах допускается представлять одну декларацию (см. примечание к изменению Б.II.б.1).
4. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая информацию о лекарственном препарате.
Б.II.б.3 Изменение процесса производства лекарственного препарата, включая промежуточный продукт, используемый в производстве лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) незначимые изменения процесса производства
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
1, 3, 4, 5, 6, 7, 8
б) значимые изменения процесса производства, оказывающие существенное влияние на качество, безопасность и эффективность лекарственного препарата
II
в) лекарственный препарат является биологическим/иммунологическим, и изменение требует оценки сопоставимости
II
г) введение нестандартного терминального метода стерилизации
II
д) введение или увеличение избытка, используемого в отношении активной фармацевтической субстанции
II
е) несущественное изменение процесса производства водной суспензии для приема внутрь
1, 2, 4, 6, 7, 8
IB
Условия
1. Изменения качественного или количественного профиля примесей или физико-химических свойств отсутствуют.
2. Изменение касается твердой лекарственной формы для приема внутрь (раствора для приема внутрь) с немедленным высвобождением и рассматриваемый лекарственный препарат не является биологическим/иммунологическим или растительным.
3. Принцип производства, включая отдельные его этапы, не изменяются, например, обработка промежуточных продуктов, отсутствуют изменения каких-либо растворителей, используемых в процессе производства.
4. Зарегистрированный в настоящее время процесс производства контролируется внутрипроизводственными контролями и изменение таких контролей (расширение или исключение критериев приемлемости) не требуется.

5. Дәрілік препараттың немесе аралық өнімдердің өзіндік ерекшеліктері өзгермейді.
6. Жаңа процестің нәтижелері бойынша дәрілік препарат сапасының, қауіпсіздігі мен тиімділігінің барлық аспектілері тұрғысынан бірдей болуы тиіс.
7. Тиісті Қазақстан Республикасының құжаттарына сәйкес кемінде бір тәжірибелік немесе өнеркәсіптік серияда тұрақтылықты тиісті зерттеу басталды; өтініш берушінің иелігінде тұрақтылықты зерттеудің кемінде үш айлық қанағаттанарлық нәтижелері бар. Зерттеулердің аяқталатынын және егер нәтижелер өзіндік ерекшелікпен үйлеспесе немесе жарамдылық мерзімінің соңына өзіндік ерекшелікпен ықтимал үйлеспесе, оларды ұсынылып отырған іс-қимыл жоспарымен бірге уәкілетті органға дереу береді.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
2. Белсенді фармацевтикалық субстанция ерімейтін күйде болатын жұмсақ және сұйық дәрілік нысандарға қатысты: морфологияның көрінетін өзгерістерін тексеру мақсатында бөлшектердің микроскопиясын қоса алғанда, өзгерістердің тиісті валидациясы; тиісті тәсілмен алынған бөлшектердің мөлшері (дисперсиялылығы) бойынша бөлу туралы салыстырмалы деректер.
3. Қатты дәрілік нысандарға қатысты: бір репрезентативті өнеркәсіптік серияның еріту бейінінің деректері және алдыңғы процестің көмегімен өндірілген соңғы үш серияның салыстырмалы деректері. Сұрау салу бойынша мынадай екі толық өндірістік серия бойынша деректерді ұсыну немесе егер нәтижелер өзіндік ерекшелікпен үйлеспесе хабардар ету және іс-қимыл жоспарын ұсыну қажет. Дәрілік өсімдік тектес препараттарға қатысты салыстырмалы ыдырау деректері жеткілікті.
4. Биобаламалылық зерттеулер жүргізу қағидаларына сәйкес жаңа биобаламалылық зерттеулерінің нәтижелерін ұсынбау негіздемесі.
5. Дәрілік препараттың сапасына әсер етпейтін процестің параметрлері(лері) өзгерген кезде бұрын жүргізілген мақұлданған қауіптерді бағалау барысында қол жеткізілгені туралы декларация.
6. Шығаруға және жарамдылық мерзімінің аяқталуына өзіндік ерекшелік көшірмелері.
7. Мақұлданған және ұсынылатын процестің көмегімен өндірілген кемінде бір серия бойынша серияларды талдау деректері (салыстырмалы кесте форматында). Сұрау салу бойынша мынадай екі толық өндірістік серия бойынша деректерді ұсыну немесе егер нәтижелер өзіндік ерекшелікпен үйлеспесе, хабардар ету және іс-қимыл жоспарын ұсыну қажет.
8. Қазақстан Республикасының тиісті құжаттарына сәйкес кемінде бір тәжірибелік немесе өнеркәсіптік серияда тұрақтылықты тиісті зерттеу басталғаны (серияларының нөмірлері көрсетілген) және кемінде бір тәжірбиелік-өнеркәсіптік немесе өнеркәсіптік серияда тұрақтылықтың қажетті параметрлерінің зерделенгені және хабардар ету кезінде өтініш берушінің иелігінде тұрақтылықты зерделеу бойынша кемінде үш айлық қанағаттанарлық нәтижелерінің болғаны жөніндегі декларация. Зерттеулердің аяқталатынын және егер нәтижелер өзіндік ерекшелікпен үйлеспесе немесе жарамдылық мерзімінің соңына өзіндік ерекшелікпен ықтимал үйлеспесе, оларды ұсынылып отырған іс-қимыл жоспарымен бірге уәкілетті органға дереу беретіні туралы растау ұсынылады.
Б.II.б.4 Дәрілік препарат сериясы (серия мөлшерінің диапазондарын қоса алғанда) мөлшерінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) мақұлданғанмен салыстырғанда 10 есеге дейін ірілендіру

5. Спецификации лекарственного препарата или промежуточных продуктов не изменяются.
6. По результатам нового процесса должен образовываться идентичный с точки зрения всех аспектов качества, безопасности и эффективности лекарственного препарата.
7. Согласно соответствующим документам Республики Казахстан начаты соответствующие исследования стабильности не менее чем на одной опытной или промышленной серии; в распоряжении заявителя находятся удовлетворительные результаты, по меньшей мере, трехмесячного изучения стабильности. Подтверждение того, что исследования будут завершены, и если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. В отношении мягких и жидких лекарственных форм, в которых активная фармацевтическая субстанция находится в нерастворенном состоянии: надлежащая валидация изменения, включая микроскопию частиц в целях проверки видимых изменений морфологии; сравнительные данные о распределении по размеру частиц (дисперсности), полученные надлежащим способом.
3. В отношении твердых лекарственных форм: данные профиля растворения одной репрезентативной промышленной серии и сравнительные данные трех последних серий, произведенных с помощью предыдущего процесса. По запросу необходимо представить данные по следующим двум полным промышленным сериям или сообщить, если результаты не укладываются в спецификацию и предложить план действий. В отношении лекарственных растительных препаратов достаточны данные сравнительной распадаемости.
4. Обоснования непредставления результатов нового исследования биоэквивалентности в соответствии с Правилами проведения исследований биоэквивалентности.
5. При изменении параметра(ов) процесса, которые считаются не оказывающими влияние на качество лекарственного препарата, декларация, что это достигнуто в ходе ранее проведенной одобренной оценки рисков.
6. Копии спецификаций на выпуск и на конец срока годности.
7. Данные анализа серий (в формате сравнительной таблицы), по меньшей мере, одной серии, произведенной с помощью одобренного и предлагаемого процесса. По запросу необходимо представить данные по следующим двум полным промышленным сериям; следует сообщить, если результаты анализа не укладываются в спецификацию и предложить план действий.
8. Декларация, что начаты соответствующие исследования стабильности в соответствии с документами Республики Казахстан (с указанием номеров серий) и изучены необходимые параметры стабильности, по меньшей мере, на одной опытно-промышленной или промышленной серии и на момент уведомления в распоряжении заявителя находились удовлетворительные результаты, по меньшей мере, трехмесячного изучения стабильности; и профиль стабильности аналогичен текущей зарегистрированной ситуации. Представлено подтверждение того, что исследования будут завершены, и что, если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
Б.II.б.4 Изменение размера серии (включая диапазоны размера серии) лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) укрупнение вплоть до 10 раз по сравнению с одобренным

1, 2, 3, 4, 5, 7
1, 4
б) 10 есеге дейін шағындау
1, 2, 3, 4, 5, 6
1, 4
в) өзгеріс биологиялық (иммунологиялық) дәрілік препараттың салыстырмалығын талдауды талап етеді немесе серия мөлшерінің өзгеруі биобаламалылығын жаңадан зерттеуді талап етеді
II
г) өзгеріс кешенді өндірістік процестердің көмегімен өндірілген барлық қалған дәрілік нысандарға әсер етеді
II
д) тез босап шығатын дәрілік нысан сериясының мақұлданған мөлшермен салыстырғанда 10 еседен аса ірілендіру (ішке қабылдауға арналған)
1, 2, 3, 4, 5, 6
IB
е) биологиялық (иммунологиялық) дәрілік препараттың өндіріс масштабы өндірістік процесті өзгертпей ұлғайды/азайды (мысалы, желінінің қайталануы)
1, 2, 3, 4, 5, 6
IB
Шарттар

1, 2, 3, 4, 5, 7
1, 4
б) разукрупнение до 10 раз
1, 2, 3, 4, 5, 6
1, 4
в) изменение требует анализа сопоставимости биологического/иммунологического лекарственного препарата или изменение размера серии требует нового исследования биоэквивалентности
II
г) изменение затрагивает все остальные лекарственные формы, производящиеся с помощью комплексных процессов производства
II
д) укрупнение более 10 раз по сравнению с одобренным размером серии лекарственных форм с немедленным высвобождением (для приема внутрь)
1, 2, 3, 4, 5, 6
IB
е) масштаб производства биологического/иммунологического лекарственного препарата увеличился/уменьшился без изменения процесса производства (например, дублирование линии)
1, 2, 3, 4, 5, 6
IB
Условия

1. Өзгеріс дәрілік препаратты шығару және (немесе) сапа тұрақтылығына әсер етпейді.
2. Өзгеріс тез босап шығатын ішке қабылдауға арналған стандартты дәрілік нысанға немесе стерильді емес сұйық дәрілік нысанға әсер етеді.
3. Өндіріс әдістерінің және (немесе) өндірісішілік бақылаулардың кез келген өзгерістері серия мөлшерін өзгерту үшін ғана қажет, мысалы, басқа мөлшердегі жабдықты пайдалану.
4. Валидация схемасы бар немесе қазіргі хаттамаға сәйкес қолданылатын талаптарға сәйкес жаңа мөлшерімен кемінде үш өнеркәсіптік серияларда өндірістің валидациясы сәтті жүргізілді.
5. Қарастырылып отырған дәрілік препарат биологиялық (иммунологиялық) емес.
6. Өзгеріс өндіріс барысында туындаған күтпеген жағдайлар немесе тұрақтылықты өзгерту салдарлары болмауы тиіс.
7. Серия мөлшері тіркеу кезінде көзделген немесе ІА типті өзгеріс болып табылмайтын кейінгі өзгерістен кейін 10 еселік диапазонмен үйлеседі.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
2. Тіркелген және ұсынылатын мөлшерде өндірілген үш өнеркәсіптік серияны талдау деректері (салыстырмалы кесте форматында) ТКҰ, егер талдау нәтижелері өзіндік ерекшелікпен үйлеспесе, хабардар етуге міндетті және іс-қимыл жоспарын ұсынуға міндетті.
3. Шығаруға және жарамдылық мерзімінің соңына мақұлданған өзіндік ерекшелік көшірмелері.
4. Тиісті жағдайларда валидациялық зерттеуде пайдаланылған сериялардың мөлшеріне және олардың өндірісі күніне (3) сәйкес келетін сериялар нөмірін көрсету қажет немесе мәлімделген серия мөлшеріне өндірістік процесті валидациялау есебін (нәтижесін) ұсыну қажет.
5. Валидация нәтижелерін ұсыну қажет.
6. ҚР құжаттарына сәйкес тұрақтылықтың маңызды параметрлері бойынша, кемінде үш айды қамтитын үш тәжірибелік немесе өнеркәсіптік серияларда сынаудың жеделдетілген және ұзақ мерзімді жағдайы кезінде жүргізілген тұрақтылық зерттеу нәтижелері; Зерттеулердің аяқталатынын және егер нәтижелер өзіндік ерекшелікпен үйлеспесе немесе жарамдылық мерзімінің соңына өзіндік ерекшелікпен ықтимал үйлеспесе, оларды ұсынылып отырған іс-қимыл жоспарымен бірге уәкілетті органға дереу беретіні жөніндегі растау. Биологиялық-иммунологиялық заттарға қатысты: салыстырмалылығын бағалау декларациясы талап етілмейді.
Б.II.б.5 Дәрілік препаратты өндіру кезінде пайдаланылатын өндірісішілік сынақтар немесе жарамдылық өлшемшарттарының өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) жарамдылықтың өндірісішілк өлшемшарттарын қатаңдату

1. Изменение не влияет на воспроизводимость и (или) постоянство качества лекарственного препарата.
2. Изменение затрагивает стандартные лекарственные формы для приема внутрь с немедленным высвобождением или нестерильные жидкие лекарственные формы.
3. Любые изменения методов производства и (или) внутрипроизводственных контролей необходимы лишь для изменения размера серии, например, использование оборудования другого размера.
4. Имеется схема валидации или в соответствии с текущим протоколом успешно проведена валидация производства не менее чем на трех промышленных сериях с новым размером в соответствии с применимыми требованиями.
5. Рассматриваемый лекарственный препарат не является биологическим/ иммунологическим.
6. Изменение не должно быть следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, или изменения стабильности.
7. Размер серии укладывается в 10-кратный диапазон, предусмотренный при регистрации, или после последующего изменения, не являвшегося изменением IA типа.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Данные анализа серий (в формате сравнительной таблицы), трех промышленных серий, произведенных в зарегистрированном и предлагаемом размерах. ДРУ обязан сообщить, если результаты анализа не укладываются в спецификацию, и предложить план действий.
3. Копии одобренных спецификаций на выпуск и на конец срока годности.
4. В соответствующих случаях необходимо указать номера серий, соответствующие размеру серии и дате их производства (3), использованных в валидационном исследовании, или представить отчет (результат) валидации производственного процесса для заявленного размера серии.
5. Необходимо представить результаты валидации.
6. Результаты исследований стабильности, проведенные в соответствии с документами РК, по значимым параметрам стабильности, при ускоренных и долгосрочных условиях испытания на трех опытных или промышленных сериях, охватывающих, по меньшей мере, три месяца; подтверждение того, что такие исследования будут завершены, и что если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий. В отношении биологических/иммунологических средств: декларация, что оценка сопоставимости не требуется.
Б.II.б.5 Изменение внутрипроизводственных испытаний или критериев приемлемости, использующихся при производстве лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) ужесточение внутрипроизводственных критериев приемлемости

1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) жаңа сынақтарды немесе жарамдылық өлшемшарттарын қосу
1, 2, 5, 6
1, 2, 3, 4, 5, 7
в) болмашы өндірісішілік сынақтарды алып тастау
1, 2, 7
1, 2, 6
IA
г) дәрілік препараттың жиынтық сапасына айтарлықтай әсер ететін өндірісішілік сынақтарды алып тастау
II
д) дәрілік препараттың жиынтық сапасына айтарлықтай әсер ететін мақұлданған ішкі өндірістік жарамдылық өлшемшарттарын кеңейту
II
е) қауіпсіздік немесе сапа мәнінен өндірісішілік сынақтарды қосу немесе ауыстыру

1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) добавление новых испытаний или критериев приемлемости
1, 2, 5, 6
1, 2, 3, 4, 5, 7
в) исключение несущественного внутрипроизводственного испытания
1, 2, 7
1, 2, 6
IA
г) исключение внутрипроизводственного испытания, которое может существенно повлиять на совокупное качество лекарственного препарата
II
д) расширение одобренных внутрипроизводственных критериев приемлемости, которые существенно влияют на совокупное качество лекарственного препарата
II
е) добавление или замена внутрипроизводственного испытания из соображений безопасности или качества

1, 2, 3, 4, 5, 7
IB
Шарттар
1. Өзгеріс өзіндік ерекшеліктің (мысалы, тіркеу немесе ІІ типті өзгерістерді енгізу барысында) қолданысының өлшемшарттарын талдау мақсатында бұрын жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша қабылданған қандай да бір міндеттеменің салдары болып табылмайды.
2. Өзгеріс өндіріс барысында туындаған күтпеген жағдай салдары болып табылмайды, мысалы, жіктелмеген жаңа қоспалар, қоспалар жиынының болу шегінің өзгеруі.
3. Кез келген өзгеріс жарамдылықтың қазіргі мақұлданған өлшемшарттарының диапазонына сәйкес келуі тиіс.
4. Талдамалық әдістеме өзгермейді немесе болмашы өзгереді.
5. Бірде-бір жаңа сынақ әдісі жаңа стандартты емес әдіске немесе жаңадан пайдаланылатын стандартты әдістемеге негізделмеген.
6. Сынақтың жаңа әдісі биологиялық/ иммунологиялық/ иммундық химиялық) немесе белсенді фармацевтикалық субстанция үшін биологиялық реактив пайдаланылатын әдіс болып табылмайды (стандартты фармакопеялық микробиологиялық әдістерді қоспағанда).
7. Өндірісішілік сынақ маңызды параметрлерді бақылауға әсер етпейді, мысалы: қоспаларды сандық (егер тек қана белгілі бір ерітінді өндірісте пайдаланылмаса) кез келген маңызды физикалық сипаттаманы (жиілік мөлшері, тығыздауға дейінгі және кейінгі сусымалы тығыздығы және т.б.) түпнұсқалығына сынау (қолайлы баламалы бақылау жоқ болса) микробиологиялық бақылауды айқындау (егер тек қана ол белгілі бір дәрілік нысанға қатысты талап етілмесе)
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
2. Қазіргі және ұсынылатын өндірісішілік сынақтар мен қолайлылық өлшемшарттарының салыстырмалы кестесі.
3. Жаңа талдамалық әдістеменің егжей-тегжейлі сипаттамасы және валидация деректері (тиісті жағдайларда).
4. Өзіндік ерекшеліктің барлық параметрлері бойынша дәрілік препараттың екі өнеркәсіптік сериясын (биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанциялар үшін тиісті негіздемелер болмаған кезде — үш серия) талдау деректері.
5. Тиісті жағдайларда қазіргі және жаңа өндірісішілік сынақтарды пайдалана отырып, кемінде бір тәжірибелік-өнеркәсіптік сериядағы шығарылған дәрілік препаратты еріту бейінінің салыстырмалы деректері. Дәрілік өсімдік тектес препараттарға қатысты салыстырмалы ыдырау деректері қалдық болуы мүмкін.
6. Өндірісішілік сынақ болмашы немесе ескірген болып табылатынын растайтын қауіптерді негіздеу / бағалау.
7. Жаңа өндірісішілік сынақ және қолайлылық өлшемашарттарын негіздеу.
Б.II. в) қосалқы заттардың сапасын бақылау
Б.II.в.1 Қосалқы заттың өзіндік ерекшелігінің параметрлерін және (немесе) қолайлылық өлшемшарттарының өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) өзіндік өзіндік ерекшеліктің қолайлылық өшемшарттарын қатаңдату

1, 2, 3, 4, 5, 7
IB
Условия
1. Изменение не является следствием какого-либо обязательства, принятого по результатам ранее проведенных экспертиз с целью анализа критериев приемлемости спецификации (например, в ходе регистрации или внесения изменений II типа).
2. Изменение не является следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, например, новая неквалифицированная примесь, изменение пределов содержания суммы примесей.
3. Любое изменение должно укладываться в диапазон текущих одобренных критериев приемлемости.
4. Аналитическая методика не изменяется или изменяется незначительно.
5. Ни один новый метод испытания не основан на новой нестандартной методологии или стандартной методологии, используемой по-новому.
6. Новый метод испытания не является биологическим/ иммунологическим/ иммунохимическим или методом, в котором используется биологический реактив для биологической активной фармацевтической субстанции (за исключением стандартных фармакопейных микробиологических методов).
7. Внутрипроизводственное испытание не затрагивает контроль критического параметра, например: количественное определение примеси (если только определенный растворитель однозначно не используется в производстве), любую критическую физическую характеристику (размер частиц, насыпную плотностью до и после уплотнения и т.д.), испытание на подлинность (в отсутствие подходящего альтернативного контроля), микробиологический контроль (если только он не требуется в отношении определенной лекарственной формы)
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых внутрипроизводственных испытаний и критериев приемлемости.
3. Подробное описание новой аналитической методики и данные валидации (в соответствующих случаях).
4. Данные анализа двух промышленных серий (в отсутствие должных обоснований для биологических активных фармацевтических субстанций – три серии) лекарственного препарата по всем параметрам спецификации.
5. В соответствующих случаях сравнительные данные профиля растворения лекарственного препарата не менее чем на одной опытно-промышленной серии, произведенной с использованием текущих и новых внутрипроизводственных испытаний. В отношении лекарственных растительных препаратов могут быть остаточны данные сравнительной распадаемости.
6. Обоснование/оценка рисков, подтверждающие, что внутрипроизводственное испытание является несущественным или устарело.
7. Обоснование нового внутрипроизводственного испытания и критериев приемлемости.
Б.II. в) контроль качества вспомогательных веществ
Б.II.в.1 Изменение параметров спецификации и (или) критериев приемлемости вспомогательного вещества
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) ужесточение критериев приемлемости спецификации

1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) өзіндік ерекшелікке жаңа өзіндік ерекшелік параметрін және оған сәйкес сынақ әдісін қосу
1, 2, 5, 6, 7
1, 2, 3, 4, 6, 8
в) өзіндік ерекшеліктің болмашы параметрін алып тастау (мысалы, ескірген параметрді алып тастау)
1, 2
1, 2, 7
IA
г) өзіндік ерекшелік қолайлылығының мақұлданған өлшемшарттарынан туындайтын өзгеріс
II
д) дәрілік препараттың жиынтық сапасына айтарлықтай әсер етуі мүмкін өзіндік ерекшелік параметрін алып тастау
II
е) қауіпсіздік немесе сапа тұрғысынан өзіндік ерекшелік параметрін және оған сәйкес келетін сынақ әдісін қосу немесе ауыстыру (биологиялық және иммунологиялық препаратты қоспағанда)
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8
IB
ж) егер қосалқы затқа ҚР Мемлекеттік фармакопеясының бабы болмаса, бейресми фармакопеяға немесе үшінші елдің фармакопеясына өзіндік ерекшелік деректеріндегі өзгеріс
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8
IB
Шарттар

1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) добавление в спецификацию нового параметра спецификации и соответствующего ему метода испытаний
1, 2, 5, 6, 7
1, 2, 3, 4, 6, 8
в) исключение несущественного параметра спецификации (например, исключение устаревшего параметра)
1, 2
1, 2, 7
IA
г) изменение, выходящее за одобренные критерии приемлемости спецификации
II
д) исключение параметра спецификации, который может существенно повлиять на совокупное качество лекарственного препарата
II
е) добавление или замена (исключая биологический и иммунологический препарат) параметра спецификации и соответствующего ему метода испытаний из соображений безопасности или качества
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8
IB
ж) если на вспомогательное вещество отсутствует статья Государственной Фармакопеи РК, изменение в собственных данных спецификации на неофициальную фармакопею или фармакопею третьей страны
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8
IB
Условия

1. Өзгеріс өзіндік ерекшеліктің қолайлылық өлшемшарттарын талдау мақсатында (мысалы, дәрілік препаратты тіркеу немесе II типті өзгерістер енгізу барысында) бұрын жүргізілген сараптамалардың нәтижелері бойынша қабылданған қандай да бір міндеттеменің салдары болып табылмайды.
2. Өзгеріс өндіріс барысында пайда болған күтпеген жағдайлардың салдары болып табылмайды, мысалы жіктелмеген жаңа қоспалар, қоспалар жиынының болу шегінің өзгеруі.
3. Кез келген өзгеріс қазіргі мақұлданған қолайлылық өлшемшарттарының диапазонына сәйкес келуі тиіс.
4. Талдамалық әдістеме өзгермейді немесе шамалы өзгереді.
5. Ешбір жаңа сынақ әдісі стандартты емес жаңа әдіснамаға немесе жаңа әдіспен қолданылатын стандартты әдіснамаға негізделмеген.
6. Жаңа сынақ әдісі биологиялық/иммунологиялық/иммунохимиялық емес немесе биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанцияға арналған биологиялық реактив пайдаланылатын әдіс (стандартты фармакопеялық микробиологиялық әдістерді қоспағанда) болып табылмайды.
7. Өзгеріс геноуытты қоспаға қатысты емес.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
2. Қазіргі және ұсынылып отырған өзіндік ерекшеліктің салыстырмалы кестесі.
3. Кез келген жаңа талдамалық әдістемесінің егжей-тегжейлі сипаттамасы және валидация деректері (тиісті жағдайларда).
4. Өзіндік ерекшеліктің барлық параметрлері бойынша қосалқы заттың екі өнеркәсіптік сериясын (биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанциялар үшін тиісті негіздемелер болмаған кезде — үш серия) талдау деректері.
5. Тиісті жағдайларда қазіргі және ұсынылып отырған өзіндік ерекшеліктерге үйлесімде қосалқы заттан тұратын кемінде бір тәжірибелік-өнеркәсіптік сериясы бойынша дәрілік препаратты ерітудің салыстырмалы кинетикасы тестінің деректері. Дәрілік өсімдік тектес препараттарға қатысты салыстырмалы ыдырау деректері жеткілікті.
6. Биобаламалылық зерттеу жүргізу қағидаларына сәйкес биобаламалылық зерттеу нәтижелерін ұсынбау негіздемелері.
7. Параметрдің болмашы немесе ескіргенін растайтын қауіптерді негіздеу/бағалау.
8. Өзіндік ерекшеліктің жаңа параметрін және қолайлылық өлшемшарттарын негіздеу.
Б.II.в. 2 Қосалқы затқа арналған талдамалық әдістеменің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) мақұлданған талдамалық әдістеменің болмашы өзгеруі
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) егер оған балама әдістеме мақұлданған болса, талдамалық әдістемені алып тастау
5
1
IA
в) биологиялық/иммунологиялық/ иммунохимиялық сынақ әдісін немесе биологиялық реактив пайдаланылатын әдісті ауыстыру
II
г) талдамалық әдістеменің өзге де өзгеруі (қосуды немесе ауыстыруды қоса алғанда)
1, 2
IB
Шарттар

1. Изменение не является следствием какого-либо обязательства, принятого по результатам ранее проведенных экспертиз с целью анализа критериев приемлемости спецификации (например, в ходе регистрации лекарственного препарата или внесении изменений II типа).
2. Изменение не является следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, например, новой неквалифицированной примеси, изменения пределов содержания суммы примесей.
3. Любое изменение должно укладываться в диапазон текущих одобренных критериев приемлемости.
4. Аналитическая методика не изменяется или изменяется незначительно.
5. Ни один новый метод испытания не основан на новой нестандартной методологии или стандартной методологии, используемой по-новому.
6. Новый метод испытания не является биологическим/ иммунологическим/ иммунохимическим или методом, в котором используется биологический реактив для биологической активной фармацевтической субстанции (за исключением стандартных фармакопейных микробиологических методов).
7. Изменение не касается генотоксичной примеси.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых спецификаций.
3. Подробное описание любой новой аналитической методики и данные валидации (в соответствующих случаях).
4. Данные анализа двух промышленных серий (в отсутствие должных обоснований для биологических активных фармацевтических субстанций – три серии) вспомогательного вещества по всем параметрам спецификации.
5. В соответствующих случаях данные теста сравнительной кинетики растворения лекарственного препарата, по меньшей мере, одной опытно-промышленной серии, содержащей вспомогательное вещество, соответствующего текущей и предлагаемой спецификациям. В отношении лекарственных растительных препаратов достаточны данные сравнительной распадаемости.
6. Обоснования непредставления результатов нового исследования биоэквивалентности в соответствии с Правилами проведения исследований биоэквивалентности.
7. Обоснование/оценка рисков, подтверждающие то, что параметр является несущественным или устарел.
8. Обоснование нового параметра спецификации и критериев приемлемости.
Б.II.в.2 Изменение аналитической методики для вспомогательного вещества
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) незначимые изменения одобренной аналитической методики
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) исключение аналитической методики, если альтернативная ей методика уже одобрена
5
1
IA
в) замена биологического/иммунологического/ иммунохимического метода испытаний или метода, в котором используется биологический реактив
II
г) прочие изменения аналитической методики (включая добавление или замену)
1, 2
IB
Условия

1. Тиісті құжаттарға сәйкес жаңартылған талдамалық әдістеменің кемінде алдыңғыға баламалы екенін растайтын қажетті валидациялық зерттеулер жүргізілді.
2. Қоспалар жиынының болу шегі өзгерген жоқ, жіктелмеген жаңа қоспалар анықталған жоқ.
3. Талдамалық әдістеме өзгерген жоқ (мысалы, бағанның ұзындығын немесе температурасын өзгерту, бірақ бағанның басқа түрі немесе әдісі емес).
4. Жаңа сынақ әдісі биологиялық/иммунологиялық/иммунохимиялық емес немесе биологиялық реактивті (стандартты фармакопеялық микробиологиялық әдістерді қоспағанда) қолданатын әдіс емес.
5. Өзіндік ерекшелік параметрі үшін баламалы талдамалық әдістеме мақұлданған, бұл ретте мұндай әдістеме IA/-хабарлама арқылы қосылған болатын.
Құжаттама
1. Талдамалық әдістеме сипаттамасын, валидация деректерінің түйіндемесін, қоспаларға қайта қаралған өзіндік ерекшеліктерді (егер қолданылса) қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
2. Валидацияның салыстырмалы нәтижелері немесе негіздемесі болған кезде қазіргі және ұсынылып отырған сынақтың баламалы екенін растайтын талдаудың салыстырмалы нәтижелері. Егер жаңа талдамалық әдістеме қосылса, бұл талап қолданылмайды.
Б.II.в.3 ТГЭ қаупі бар қосалқы зат немесе реактив алу көзінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) өсімдік тектес немесе синтетикалық материалға ТГЭ қаупі бар материалдан жасалған
1. Биологиялық/иммунологиялық белсенді фармацевтикалық субстанция немесе биологиялық/иммунологиялық дәрілік препарат өндірісінде пайдаланылмайтын қосалқы заттар немесе реактивтер үшін
1
1
IA
2. Биологиялық/иммунологиялық белсенді фармацевтикалық субстанция немесе биологиялық/иммунологиялық дәрілік препарат өндірісінде пайдаланылатын қосалқы заттар немесе реактивтер үшін
1, 2
IB
б) ТГЭ қаупі бар материалды өзгерту немесе енгізу немесе ТГЭ қаупі бар материалды ТГЭ бойынша сәйкестік сертификаты жоқ ТГЭ қаупі бар басқа материалға ауыстыру
II
Шарттар
1. Қосалқы зат пен дәрілік препараттың шығарылуына және жарамдылық мерзімінің аяқталуына арналған өзіндік ерекшеліктер өзгермейді.
Құжаттама
1. Материалды өндірушінің немесе ТКҰ олардың толығымен өсімдік тектес немесе синтетика екені туралы декларациясы.
2. Материалдардың баламалылығын зерттеу және дайын материал өндірісіне әсер етуі және дәрілік препараттың сипаттамаларына (мысалы, еріту сипаттамаларына) әсер етуі.
Б.II.в.Фармакопеялық емес қосалқы зат (егер тіркеу дерекнамасында сипатталса) немесе жаңа қосалқы зат синтезінің өзгеруі немесе алынуы
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) фармакопеялық емес қосалқы зат немесе жаңа қосалқы зат синтезінің немесе алынуының елеусіз өзгеруі
1, 2

1. Согласно соответствующим документам проведены необходимые валидационные исследования, подтверждающие то, что обновленная аналитическая методика, по меньшей мере, эквивалентна предыдущей.
2. Пределы содержания суммы примесей не изменились, новые неквалифицированные примеси не обнаружены.
3. Метод анализа не изменился (например, изменение длины колонки или температуры, но не другой вид колонки или метод).
4. Новый метод испытания не является биологическим/ иммунологическим/ иммунохимическим или методом, в котором используется биологический реактив (за исключением стандартных фармакопейных микробиологических методов).
5. Альтернативная аналитическая методика для параметра спецификации уже одобрена, при этом такая методика была включена не с помощью IA/-уведомления.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая описание аналитической методологии, резюме данных валидации, пересмотренные спецификации на примеси (если применимо).
2. Сравнительные результаты валидации или, при наличии обоснования, сравнительные результаты анализа, подтверждающие то, что текущее и предлагаемое испытания эквивалентны. Данное требование не применяется, если добавляется новая аналитическая методика.
Б.II.в.3 Изменение источника получения вспомогательного вещества или реактива с риском ТГЭ
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) из материала с риском ТГЭ на материал растительного или синтетического происхождения
1. Для вспомогательных веществ или реактивов, не используемых в производстве биологической/иммунологической активной фармацевтической субстанции или биологического/иммунологического лекарственного препарата
1
1
IA
2. Для вспомогательных веществ или реактивов, используемых в производстве биологической/иммунологической активной фармацевтической субстанции или биологического/иммунологического лекарственного препарата
1, 2
IB
б) изменение или введение материала с риском ТГЭ или замена материала с риском ТГЭ на другой материал с риском ТГЭ, не имеющий сертификат соответствия по ТГЭ
II
Условия
1. Спецификации на выпуск и на конец срока годности вспомогательного вещества и лекарственного препарата не изменяются.
Документация
1. Декларация производителя или ДРУ материала, что они полностью растительного или синтетического происхождения.
2. Исследование эквивалентности материалов и влияние на производство готового материала, и влияние на характеристики (например, характеристики растворения) лекарственного препарата.
Б.II.в.4 Изменение синтеза или получения нефармакопейного вспомогательного вещества (если описан в регистрационном досье) или нового вспомогательного вещества
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) несущественное изменение синтеза или получения нефармакопейного вспомогательного вещества или нового вспомогательного вещества
1, 2

1, 2, 3, 4
ІВ
б) дәрілік препараттың сапасына әсер ететін қосалқы заттың физика-химиялық қасиеттерінің өзгеруі немесе өзіндік ерекшелігінің өзгеруі
II
в) қосалқы зат-биологиялық/иммунологиялық зат
II
Шарттар
1. Синтез тәсілі мен өзіндік ерекшелігі бірдей және қоспалар бейінінің (қалдық ерітінділерді қоспағанда, оларды бақылау ҚР құжаттарында көрсетілген шекті мазмұнға сәйкес жүзеге асырылатын жағдайда) немесе физика-химиялық қасиеттерінің сапалық және сандық өзгерістері жоқ.
2. Адъюванттар алып тасталды.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.

1, 2, 3, 4
б) изменяются спецификации или имеется изменение физико-химических свойств вспомогательного вещества, которые влияют на качество лекарственного препарата
II
в) вспомогательное вещество биологическое/иммунологическое вещество
II
Условия
1. Способ синтеза и спецификации идентичны и отсутствуют качественные и количественные изменения профиля примесей (исключая остаточные растворители, при условии того, что их контроль осуществляется в соответствии с предельным содержанием, указанным в документах РК) или физико-химических свойств.
2. Исключаются адъюванты.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.

2. Ескі және жаңа процестердің көмегімен шығарылған қосалқы заттың кемінде екі сериясын (кемінде тәжірибелік-өнеркәсіптік бойынша) талдау деректері (салыстырмалы кесте форматында).
3. Кемінде екі серия бойынша (кемінде тәжірибелік-өнеркәсіптік бойынша) дәрілік препараттың ерітудің салыстырмалы кинетикасы тестінің деректері. Дәрілік өсімдік тектес препараттарына қатысты салыстырмалы ыдырау деректері жеткілікті.

2. Данные анализа серий (в формате сравнительной таблицы), по меньшей мере, двух серий (по меньшей мере опытно-промышленных) вспомогательного вещества, произведенных с помощью старого и нового процессов.
3. В соответствующих случаях данные теста сравнительной кинетики растворения лекарственного препарата, по меньшей мере, двух серий (по меньшей мере опытно-промышленных). В отношении лекарственных растительных препаратов достаточны данные сравнительной распадаемости.

4. Мақұлданған және жаңа (егер қолданылса) қосалқы заттың өзіндік ерекшеліктерінің көшірмесі.
Б.II. г) дәрілік препараттың сапасын бақылау
Б.II.г.1 дәрілік препараттың өзіндік ерекшелігінің және (немесе) қолайлылық өлшемшарттарының параметрлерінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) өзіндік ерекшелігінің қолайлылық өлшемшарттарын қатаңдату
1, 2, 3, 4
1, 2
IB
б) ресми бақылау органы серияларды шығаруға жататын дәрілік препараттардың өзіндік ерекшелігінің қолайлылық өлшемшарттарын қатаңдату
1, 2, 3, 4
1, 2
IB
в) өзіндік ерекшелікке жаңа параметрді және оған сәйкес келетін сынау әдісін қосу

4. Копия одобренной и новой (если применимо) спецификаций вспомогательного вещества.
Б.II. г) контроль качества лекарственного препарата
Б.II.г. 1 Изменение параметров спецификации и (или) критериев приемлемости лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) ужесточение критериев приемлемости спецификации
1, 2, 3, 4
1, 2
IB
б) ужесточение критериев приемлемости спецификации лекарственных препаратов, подлежащих выпуску серий официальным контрольным органом
1, 2, 3, 4
1, 2
IB
в) добавление в спецификацию нового параметра и соответствующего ему метода испытаний

1, 2, 5, 6, 7
1, 2, 3, 4, 5, 7
ІВ
г) өзіндік ерекшеліктің болмашы параметрін алып тастау (мысалы, ескірген параметрді алып тастау)
1, 2
1, 2, 6
IA
д) өзіндік ерекшелік қолайлылығының мақұлданған өлшемшарттарынан туындайтын өзгеріс
II
е) дәрілік препараттың жиынтық сапасына айтарлықтай әсер етуі мүмкін өзіндік ерекшелік параметрін алып тастау
II
ж) қауіпсіздік немесе сапа тұрғысынан өзіндік ерекшелік параметрін және оған сәйкес келетін сынақ әдісін қосу немесе ауыстыру (биологиялық және иммунологиялық препаратты қоспағанда)

1, 2, 5, 6, 7
1, 2, 3, 4, 5, 7
г) исключение несущественного параметра спецификации (например, исключение устаревшего параметра)
1, 2
1, 2, 6
IA
д) изменение, выходящее за одобренные критерии приемлемости спецификаций
II
е) исключение параметра спецификации, который может существенно повлиять на совокупное качество лекарственного препарата
II
ж) добавление или замена (исключая биологический и иммунологический препарат) параметра спецификации и соответствующего ему метода испытаний из соображений безопасности или качества

1, 2, 3, 4, 5, 7
IB
з) дәрілік препаратқа Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының жаңартылған жалпы бабының ережелеріне сәйкес келтіру мақсатында дерекнаманы жаңарту (*)
1, 2, 3, 4, 7, 8
1, 2
IA
и) қазіргі тіркелген әдісті ауыстыру мақсатында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының "Біртекті масса" бабы не Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының "Біртекті массасы" не "Біртекті құрамы" бабы енгізіледі

1, 2, 3, 4, 5, 7
IB
з) обновление досье с целью соответствия положениям обновленной общей статьи Государственной Фармакопеи Республики Казахстан на лекарственный препарат (*)
1, 2, 3, 4, 7, 8
1, 2
IA
и) вводится статья Государственной Фармакопеи Республики Казахстан "Однородность дозирования" в целях замены текущего зарегистрированного метода либо статья Государственной Фармакопеи Республики Казахстан "Однородность массы", либо "Однородность содержимого"

1, 2, 10
1, 2, 4
IA
Шарттар
1. Өзгеріс егер тек қана негіздейтін құжаттама бұрын тексерілмеген және басқа рәсім шеңберінде бекітілмеген болса, өзіндік ерекшеліктің (мысалы, дәрілік препаратты тіркеу немесе II типті өзгерістер енгізу барысында) қолайлылық өлшемшарттарын қайта қарау мақсатында бұрын жүргізілген сараптамалардың нәтижелері бойынша қабылданған қандай да бір міндеттемелердің салдары болып табылмайды.
2. Өзгеріс өндіріс барысында туындаған күтпеген жағдайлардың салдары болып табылмайды, мысалы, жіктелмеген жаңа қоспалар, қоспалар жиынының болу шегінің өзгеруі.

1, 2, 10
1, 2, 4
IA
Условия
1. Изменение не является следствием какого-либо обязательства, принятого по результатам ранее проведенных экспертиз с целью пересмотра критериев приемлемости спецификации (например, в ходе регистрации лекарственного препарата или внесении изменений II типа), если только обосновывающая документация не была ранее проверена и утверждена в рамках другой процедуры.
2. Изменение не является следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, например, новой неквалифицированной примеси, изменения пределов содержания суммы примесей.

3. Кез келген өзгеріс қазіргі мақұлданған қолайлылық өлшемшарттары диапазонына сәйкес келуі тиіс.
4. Талдамалық әдістеме өзгермейді немесе аздап өзгереді.
5. Ешқандай жаңа сынақ әдісі жаңа стандартты емес әдіснамаға немесе жаңа әдіспен қолданылатын стандартты әдіснамаға негізделмеген.
6. Жаңа сынақ әдісі биологиялық/иммунологиялық/иммунохимиялық емес немесе биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанцияға арналған биологиялық реактив пайдаланылатын әдіс (стандартты фармакопеялық микробиологиялық әдістерді қоспағанда) болып табылмайды.
7. Өзгеріс қандай да бір қоспаларға (геноуыттылықты қоса) немесе ерітуге әсер етпейді.
8. Өзгеріс қолданыстағы Фармакопеяға сәйкес келтіру мақсатында микробиологиялық бақылаудың қолайлылық өлшемшарттарын жаңартуды қозғайды, қазір тіркелген микробиологиялық бақылаулардың қолайлылық өлшемшарттары белгілі бір дәрілік нысанға қатысты фармакопеялық талаптардан басқа өзіндік ерекшелікке енгізілген қандай да бір қосымша бақылауларды қамтымайды
9. Өзіндік ерекшелік параметрі маңызды параметрді қозғамайды, мысалы:
қоспаларды сандық айқындау (егер белгілі бір ерітінді дәрілік препаратты шығаруда біржақты пайдаланылмаса) кез келген маңызды физикалық сипаттама (қабықпен қапталмаған таблеткалардың беріктігі немесе сынғыштығы, мөлшері) сынауды өткізуге кез келген сұрау салу.
10. Ұсынылатын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясы бабының кестесіне толық сәйкес келеді және егер соңғылары бапта көрсетілген болса, массаның вариациясы немесе біртекті құрамының көмегімен дозалануының біртектілігін сынаудың баламалы ұсыныстарын қамтымайды.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
2. Қазіргі және ұсынылатын өзіндік ерекшеліктің салыстырмалы кестесі.
3. Кез келген жаңа талдамалық әдістемесінің егжей-тегжейлі сипаттамасы және валидация деректері (тиісті жағдайларда).

3. Любое изменение должно укладываться в диапазон текущих одобренных критериев приемлемости.
4. Аналитическая методика не изменяется или изменяется незначительно.
5. Ни один новый метод испытания не основан на новой нестандартной методологии или стандартной методологии, используемой по-новому.
6. Новый метод испытания не является биологическим/ иммунологическим/ иммунохимическим или методом, в котором используется биологический реактив для биологической активной фармацевтической субстанции (за исключением стандартных фармакопейных микробиологических методов).
7. Изменение не затрагивает какие-либо примеси (включая генотоксичные) или растворение.
8. Изменение затрагивает обновление критериев приемлемости микробиологических контролей в целях соответствия действующей Фармакопее, а зарегистрированные ныне критерии приемлемости микробиологических контролей не включают какие-либо дополнительные контроли, включенные в спецификацию, помимо фармакопейных требований в отношении определенной лекарственной формы.
9. Параметр спецификации не затрагивает критический параметр, например: количественное определение примеси (если только определенный растворитель однозначно не используется в производстве лекарственного препарата), любую критическую физическую характеристику (прочность или хрупкость таблеток, не покрытых оболочкой, размеры), любой запрос на пропуск испытания.
10. Предлагаемый контроль полностью соответствует таблице статьи Государственной Фармакопеи Республики Казахстан и не включает альтернативные предложения испытания однородности дозирования с помощью вариации массы или однородности содержания, если последние указаны в статье.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых спецификаций.
3. Подробное описание любой новой аналитической методики и данные валидации (в соответствующих случаях).

4. Өзіндік ерекшеліктің барлық параметрлері бойынша дәрілік препараттың екі өнеркәсіптік сериясын (биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанциялар үшін тиісті негіздемелер болмаған кезде – үш серия) талдау деректері.
5. Тиісті жағдайларда қазіргі және ұсынылатын өзіндік ерекшелікпен үйлесімді кемінде бір тәжірибелік-өнеркәсіптік сериясы бойынша дәрілік препаратты ерітудің салыстырмалы кинетикасы тестінің деректері. Дәрілік өсімдік тектес препараттарына қатысты салыстырмалы ыдырау деректері жеткілікті.

4. Данные анализа двух промышленных серий (в отсутствие должных обоснований для биологических активных фармацевтических субстанций – три серии) лекарственного препарата по всем параметрам спецификации.
5. В соответствующих случаях данные теста сравнительной кинетики растворения лекарственного препарата, по меньшей мере, одной опытно-промышленной серии, соответствующие текущей и предлагаемой спецификациям. В отношении лекарственных растительных препаратов достаточны данные сравнительной распадаемости.

6. Параметр болмашы болып табылатынын растайтын тәуекелдерді негіздеу/бағалау.
7. Өзіндік ерекшеліктің және қолайлылық өлшемшарттарын негіздеу.
(*) Ескертпе
егер тіркелген дәрілік препараттың дерекнамасында "қазіргі басылым" ҚР Мемлекеттік фармакопеясының жаңартылған бабы туралы уәкілетті органдарды хабардар ету қажеттігі айтылса. Осыған байланысты мұндай өзгеріс техникалық құжаттамада жаңартылған фармакопеялық мақала аталмаған кезде қолданылады, ал өзгеріс жаңартылған нұсқаны атап өтуді қосу мақсатында жүзеге асырылады.
Б.II.г. 2 Дәрілік препараттың талдамалық әдістемесінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) бекітілген талдамалық әдістеменің болмашы өзгерістері

6. Обоснование/оценка рисков, подтверждающие, что параметр является незначимым.
7. Обоснование нового параметра спецификации и критериев приемлемости.
(*) Примечание
если в досье зарегистрированного лекарственного препарата упоминается "текущее издание", необходимость в уведомлении уполномоченных органов об обновленной статье Государственной Фармакопеи РК. В связи с этим такое изменение применяется при отсутствии упоминания обновленной фармакопейной статьи в техническом досье, а изменение осуществляется в целях включения упоминания обновленной версии.
Б.II.г.2 Изменение аналитической методики лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) незначительные изменения утвержденной аналитической методики

1, 2, 3, 4
1, 2
ІВ
б) егер оған балама әдістеме мақұлданған болса, талдамалық әдістемені алып тастау
4
1
IA
в) биологиялық/ иммунологиялық/ иммунохимиялық сынақтың немесе биологиялық реактив пайдаланылатын әдістің өзгеруі (алмастырылуы) немесе бекітілген хаттамада қамтылмаған биологиялық салыстыру препаратын ауыстыру
II
г) талдамалық әдістемесінің өзге де өзгерістері (қосуды немесе ауыстыруды қоса алғанда)
1, 2
IB
д) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының жаңартылған жалпы бабына сәйкес келтіру мақсатында талдамалық әдістемені жаңарту
2, 3, 4, 5
1
IA
е) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясына сәйкестігін көрсету және ескірген өзіндік талдамалық әдістемені және оның нөмірі көрсетпей алып тастау мақсатында (*)
2, 3, 4, 5
1
IA
Шарттар

1, 2, 3, 4
1, 2
б) исключение аналитической методики, если альтернативная ей методика уже одобрена
4
1
IA
в) изменение (замена) биологического/ иммунологического/ иммунохимического испытания или метода, в котором используется биологический реактив, или замена биологического препарата сравнения, не охваченного утвержденным протоколом
II
г) прочие изменения аналитической методики (включая добавление или замену)
1, 2
IB
д) обновление аналитической методики в целях соответствия обновленной общей статье Государственной Фармакопеи Республики Казахстан
2, 3, 4, 5
1
IA
е) в целях отражения соответствия Государственной Фармакопее Республики Казахстан и исключения упоминания устаревшей собственной аналитической методики и ее номера (*)
2, 3, 4, 5
1
IA
Условия

1. Тиісті құжаттарға сәйкес жаңартылған талдамалық әдістеменің кемінде алдыңғыға баламалы екенін растайтын қажетті валидациялық зерттеулер жүргізілді.
2. Қоспалар мөлшерінің шегі өзгерген жоқ, жіктелмеген жаңа қоспалар анықталған жоқ.
3. Талдамалық әдістеме өзгерген жоқ (мысалы, бағанның ұзындығын немесе температурасын өзгерту, бірақ бағанның басқа түрі немесе әдісі емес).
4. Жаңа сынақ әдісі биологиялық/иммунологиялық/иммунохимиялық емес немесе биологиялық реактивті (стандартты фармакопеялық микробиологиялық әдістерді қоспағанда) қолданатын әдіс болып табылмайды.
5. Тіркелген талдамалық әдістеме ҚР Мемлекеттік Фармакопеясының жалпы бабына сілтеме жасайды, ал кез келген өзгерістер болмашы болып табылады және техникалық дерекнаманы жаңартуды талап етеді.
Құжаттама
1. Талдамалы әдіснаманың сипаттамасын, валидация деректерінің түйіндемесін, қоспаларға қайта қаралған өзіндік ерекшеліктерді (егер қолданылса) қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
2. Валидацияның салыстырмалы нәтижелері немесе негіздемесі болған кезде қазіргі және ұсынылып отырған сынақтың баламалы екенін растайтын талдаудың салыстырмалы нәтижелері. Егер жаңа талдамалық әдістеме қосылса, бұл талап қолданылмайды.
(*) Ескертпе
егер тіркелген дәрілік препараттың дерекнамасында "қазіргі басылым" айтылса, ҚР Мемлекеттік фармакопеясының жаңартылған бабы туралы уәкілетті органдарды хабардар ету қажеттігі жоқ.
Б.II.г. 3 Нақты уақытта шығарылымды енгізуді немесе дәрілік препаратты өндіру кезіндегі параметрлер бойынша шығарылымды қозғайтын өзгеріс
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
II
Б.II. д) қаптау-тығындау жүйесі
Б.II.д. 1 Дәрілік препараттың бастапқы қаптамасының өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) сапалық және сандық құрамы
1. Қатты дәрілік нысандар
1, 2, 3
1, 2, 3, 4, 6
2. Жұмсақ және стерильденбеген сұйық дәрілік нысандар
1, 2, 3, 5, 6
IB
3. Стерильді дәрілік препараттар және биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттар
II
4. Өзгеріс сақтау шарттарының бір мезгілде өзгеруі және (немесе) жарамдылық мерзімінің қысқаруы кезінде қорғаныш қасиеттері аз қаптамаға қатысты
II
б) контейнер түрін өзгерту немесе жаңа контейнер қосу
1. Қатты, жұмсақ және стерильденбеген сұйық дәрілік нысандар
1, 2, 3, 5, 6, 7
IB
2. Стерильді дәрілік препараттар және биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттар
II
3. Дозалауды немесе дәрілік түрді толық алып тастауға әкеп соқпайтын бастапқы қаптамадағы контейнерді алып тастау
4
1, 8
IA
Шарттар

1. Согласно соответствующим документам проведены необходимые валидационные исследования, подтверждающие, что обновленная аналитическая методика, по меньшей мере, эквивалентна предыдущей.
2. Пределы содержания суммы примесей не изменились, новые неквалифицированные примеси не обнаружены.
3. Метод анализа не изменился (например, изменение длины колонки или температуры, но не другой вид колонки или метод).
4. Новый метод испытания не является биологическим/иммунологическим/ иммунохимическим или методом, в котором используется биологический реактив (за исключением стандартных фармакопейных микробиологических методов).
5. Зарегистрированная аналитическая методика уже ссылается на общую статью Государственной Фармакопеи Республики Казахстан, а любые изменения являются незначимыми и требуют обновления технического досье.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая описание аналитической методологии, резюме данных валидации, пересмотренные спецификации на примеси (если применимо).
2. Сравнительные результаты валидации или, при наличии обоснования, сравнительные результаты анализа, подтверждающие то, что текущее и предлагаемое испытания эквивалентны. Настоящее требование не применяется, если добавляется новая аналитическая методика.
(*) Примечание
если в досье зарегистрированного лекарственного препарата упоминается "текущее издание", необходимость в уведомлении уполномоченных органов об обновленной статье Государственной Фармакопеи Республики Казахстан отсутствует.
Б.II.г.3 Изменение, затрагивающее введение выпуска в реальном времени или выпуска по параметрам при производстве лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
II
Б.II. д) упаковочно-укупорочная система
Б.II.д.1 Изменение первичной упаковки лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) качественный и количественный состав
1. Твердые лекарственные формы
1, 2, 3
1, 2, 3, 4, 6
2. Мягкие и нестерильные жидкие лекарственные формы
1, 2, 3, 5, 6
IB
3. Стерильные лекарственные препараты и биологические/иммунологические лекарственные препараты
II
4. Изменение затрагивает упаковку, обладающую меньшими защитными свойствами при одновременных изменениях условий хранения и (или) сокращении срока годности
II
б) изменение вида контейнера или добавление нового контейнера
1. Твердые, мягкие и нестерильные жидкие лекарственные формы
1, 2, 3, 5, 6, 7
IB
2. Стерильные лекарственные препараты и биологические/иммунологические лекарственные препараты
II
3. Исключение контейнера первичной упаковки, которое не приводит к полному исключению дозировки или лекарственной формы
4
1, 8
IA
Условия

1. Өзгеріс тек қана қаптаманың/контейнердің нақ сол түріне әсер етеді (мысалы, блистерді блистерге).
2. Маңызды қасиеттері бойынша ұсынылған қаптама материалы кем дегенде мақұлданғанға тең.
3. Белгіленген талаптарға сәйкес тұрақтылықты тиісті зерттеу басталды өтініш беруші кемінде екі тәжірибелік-өнеркәсіптік немесе өнеркәсіптік серияларда тұрақтылықтың тиісті параметрлеріне талдау жүргізді; өтініш берушінің иелігінде тұрақтылықты зерттеудің кемінде үш айлық қанағаттанарлық нәтижелері бар Алайда, егер ұсынылып отырған қаптама тіркелгенге қарағанда төзімдірек болса, онда тұрақтылық туралы үш айлық деректер талап етілмейді. Егер жарамдылық мерзімінің соңына нәтижелер өзіндік ерекшелікпен үйлеспесе немесе өзіндік ерекшелікпен ықтимал үйлеспесе, оларды ұсынылған іс-қимыл жоспарымен бірге уәкілетті органға дереу береді.
4. Дәрілік препаратты шығарудың қалған түр(лер)і дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында көрсетілген дозалануы және емдеу ұзақтығы жөніндегі ұсынымдарды орындау үшін жеткілікті болуы тиіс.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлім(дер)іне түзету.
2. Жаңа қаптаманың қажетті деректері (мысалы, O2, CO2, ылғалдылығы және т.б. үшін салыстырмалы өткізгіштік деректері).
3. Тиісті жағдайларда материалдың тиісті фармакопеялық талаптарға немесе Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерімен жанасатын пластикалық материалдар мен объектілер туралы заңнамасына сәйкес келетінін растауды қоса алғанда, құрамында және өлшеп-орау материалы арасындағы өзара іс-қимылдың болмайтынын (мысалы, ұсынылатын материал компоненттерінің ішіндегі араласпайды, дәрілік препараттың компоненттері қаптамаға ауыспайды) растауды ұсыну қажет.
4. Белгіленген талаптарға сәйкес талап етілетін тұрақтылықты зерттеу басталғаны (серия нөмірлерін көрсете отырып); және (тиісті жағдайларда) өзгерістер енгізу кезінде оның иелігінде тұрақтылық бойынша талап етілетін ең төменгі қанағаттанарлық деректер болуы; және қолда бар деректер қандай да бір проблемасы туралы куәландырмағаны жөніндегі декларация. Егер жарамдылық мерзімінің соңына нәтижелер өзіндік ерекшелікпен үйлеспесе немесе өзіндік ерекшелікпен ықтимал үйлеспесе оларды ұсынылған іс-қимыл жоспарымен бірге уәкілетті органға дереу береді.
5.. Белгіленген талаптарға сәйкес кемінде екі тәжірибелік-өнеркәсіптік немесе кемінде 3 айды қамтитын өнеркәсіптік сериялардағы маңызды параметрлері бойынша тұрақтылықты зерттеу нәтижелері және көрсетілген зерттеулер аяқталатыны, егер нәтижелері өзіндік ерекшелікпен үйлеспесе немесе жарамдылық мерзімі соңына өзіндік ерекшелікпен ықтимал үйлеспесе, оларды ұсынылып отырған іс-қимыл жоспарымен бірге дереу уәкілетті органға беруді растау.

1. Изменение затрагивает только один и тот же вид упаковки/контейнера (например, блистер на блистер).
2. По значимым свойствам предлагаемый упаковочный материал по меньшей мере эквивалентен одобренному.
3. Начаты соответствующие исследования стабильности в соответствии с установленными требованиями и заявителем на момент введения изменений проанализированы соответствующие параметры стабильности не менее чем на двух опытно-промышленных или промышленных сериях, в его распоряжении находятся удовлетворительные результаты, по меньшей мере, трехмесячного изучения стабильности. Однако, если предлагаемая упаковка более устойчива по сравнению с одобренной, то трехмесячные данные по стабильности не требуются. Исследования завершаются, если их результаты не укладываются в спецификации или потенциально не будут укладываться в спецификации на конец срока годности, их необходимо немедленно представить уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
4. Оставшая(ие)ся форма(ы) выпуска лекарственного препарата должна(ы) быть достаточна(ы) для выполнения рекомендаций по дозированию и продолжительности лечения, указанных в общей характеристике лекарственного препарата.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Необходимые данные о новой упаковке (например, сравнительные данные по проницаемости, например, для O2, CO2, влаги и т.д.).
3. В соответствующих случаях необходимо представить подтверждение того, что взаимодействие между содержимым и упаковочным материалом не происходит (например, отсутствует перемещение компонентов предлагаемого материала в его содержимое, компоненты лекарственного препарата не переходят в упаковку), включая подтверждение того, что материал соответствует соответствующим фармакопейным требованиям или законодательству Республики Казахстан о пластических материалах и объектам, контактирующим с пищевыми продуктами.
4. Декларация, что начаты требуемые исследования стабильности в соответствии с установленными требованиями (с указанием номеров серий); и что (в соответствующих случаях) на момент введения изменений в распоряжении заявителя находились требуемые минимальные удовлетворительные данные по стабильности; имеющиеся данные не свидетельствовали о какой-либо проблеме. Необходимо также представить подтверждение того, что исследования будут завершены, и что, если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
5. Результаты исследований стабильности, проведенных в соответствии с установленными требованиями, по значимым параметрам стабильности не менее чем на двух опытно-промышленных или промышленных сериях, охватывающих не менее 3 месяцев, и подтверждение того, что указанные исследования будут завершены, и если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.

6. Бастапқы қаптаманың қазіргі және ұсынылатын өзіндік ерекшеліктерін салыстыру (егер қолданылса).
7. Тиісті жағдайларда жаңа контейнер/тығынның үлгілері.
8. Қаптаманың қалған мөлшері (лері) дозалану режиміне және емдеу ұзақтығына үйлесімділігі және дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында келтірілген дозалану жөніндегі нұсқауларды орындау үшін жеткілікті екендігі туралы декларация.
Ескертпе
Б.II.Д.1.б) үшін - егер өзгеріс "жаңа дәрілік нысанды шығаруға" әкелсе, онда мұндай өзгеріс тіркеуді кеңейту туралы өтініш беруді талап етеді.
Б.II.д.2 Дәрілік препараттың бастапқы қаптамасының өзіндік ерекшелік параметрлерінің және (немесе) қолайлылық өлшемшарттарының өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) өзіндік ерекшеліктің қолайлылығының өлшемшарттарын қатаңдату
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) өзіндік ерекшелікке жаңа параметрді және оған үйлесімді талдамалық әдістемені қосу
1, 2, 5
1, 2, 3, 4, 6
в) өзіндік ерекшеліктің болмашы параметрін алып тастау (мысалы, ескірген параметрді алып тастау)
1, 2
1, 2, 5
IA
г) қауіпсіздігі немесе сапасы тұрғысынан өзіндік ерекшелік параметрін қосу немесе алмастыру
1, 2, 3, 4, 6
IB
Шарттар
1. Өзгеріс өзіндік ерекшеліктің (мысалы, тіркеу немесе ІІ типті өзгерістерді енгізу барысында) қолайлылығының өлшемшарттарын талдау мақсатында бұрын жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша қабылданған қандай да бір міндеттеменің салдары болып табылмайды.
2. Өзгеріс өндіріс барысында туындаған күтпеген жағдайлардың салдары болып табылмайды.
3. Кез-келген өзгеріс қазіргі мақұлданған қолайлылық өлшемшарттарының диапазонына сәйкес келуі тиіс.
4. Талдамалық әдістеме өзгермейді немесе шамалы өзгереді.
5. Бірде-бір жаңа сынақ әдісі жаңа стандартты емес әдіске немесе жаңадан пайдаланылатын стандартты әдістемеге негізделмеген.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөліміне(деріне) түзету.
2. Қазіргі және ұсынылатын өзіндік ерекшеліктердің салыстырмалы кестесі.
3. Жаңа талдамалық әдістемесінің егжей-тегжейлі сипаттамасы және валидация деректері (тиісті жағдайларда).
4. Өзіндік ерекшеліктің барлық параметрлері (көрсеткіштері) бойынша өлшеп орау материалының екі сериясының талдау деректері.
5. Параметр болмашы болып табылатынын растайтын тәуекелдерді негіздеу/бағалау.
6. Өзіндік ерекшеліктің жаңа параметрін және қолайлылық өлшемшарттарын негіздеу.
Б.II.д.3 Дәрілік препараттың бастапқы қаптамасы үшін талдамалық әдістеменің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) мақұлданған талдамалық әдістеменің болмашы өзгеруі

6. Сравнение текущих и предлагаемых спецификаций первичной упаковки (если применимо).
7. В соответствующих случаях образцы нового контейнера/укупорки.
8. Декларация, что оставший(е)ся размер(ы) упаковки соответствует (ют) режиму дозирования и продолжительности лечения и достаточны для выполнения рекомендаций по дозированию, приведенных в общей характеристике лекарственного препарата.
Примечание
Для Б.II.Д.1.б) – если изменение приводит к "образованию новой лекарственной формы", то такое изменение требует подачи заявления о расширении регистрации
Б.II.д.2 Изменение параметров спецификации и (или) критериев приемлемости первичной упаковки лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) ужесточение критериев приемлемости спецификации
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) добавление в спецификацию нового параметра и соответствующей ему аналитической методики
1, 2, 5
1, 2, 3, 4, 6
в) исключение несущественного параметра спецификации (например, исключение устаревшего параметра)
1, 2
1, 2, 5
IA
г) добавление или замена параметра спецификации из соображений безопасности или качества
1, 2, 3, 4, 6
IB
Условия
1. Изменение не является следствием какого-либо обязательства, принятого по результатам ранее проведенных экспертиз с целью анализа критериев приемлемости спецификации (например, в ходе регистрации лекарственного препарата или внесении изменений II типа).
2. Изменение не является следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства.
3. Любое изменение должно укладываться в диапазон текущих одобренных критериев приемлемости.
4. Аналитическая методика не изменяется или изменяется незначительно.
5. Ни один новый метод испытания не основан на новой нестандартной методологии или стандартной методологии, используемой по-новому.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых спецификаций.
3. Подробное описание новой аналитической методики и данные валидации (в соответствующих случаях).
4. Данные анализа двух серий упаковочного материала по всем параметрам (показателям) спецификации.
5. Обоснование/оценка рисков, подтверждающие, что параметр является незначимым.
6. Обоснование нового параметра спецификации и критериев приемлемости.
Б.II.д.3 Изменение аналитической методики для первичной упаковки лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) незначимые изменения одобренной аналитической методики

1, 2, 3
1, 2
б) талдамалық әдістеменің басқа да өзгерістері (ауыстыру немесе қосуды қоса алғанда)
1, 3, 4
1, 2
в) егер оған баламалы әдістеме бұрын мақұлданған болса, талдамалық әдістемені алып тастау
5
1
IA
Шарттар
1.Тиісті құжаттарға сәйкес жүргізілген қажетті валидация, жаңартылған талдамалық әдістеменің кемінде алдыңғыға баламалы екенін растайтын қажетті тексеру жүргізілді.
2. Талдамалық әдістеме өзгерген жоқ (мысалы, бағана ұзындығының немесе температураның өзгеруі, бірақ бағананың немесе әдістің басқа түрі емес).

1, 2, 3
1, 2
б) прочие изменения аналитической методики (включая замену или добавление)
1, 3, 4
1, 2
в) исключение аналитической методики, если альтернативная ей методика уже одобрена
5
1
IA
Условия
1. Согласно соответствующим документам, проведенная необходимая валидация, подтверждающая то, что обновленная аналитическая методика, по меньшей мере, эквивалентна предыдущей.
2. Метод анализа не изменился (например, изменение длины колонки или температуры, но не другая колонка или метод).

3. Бірде бір жаңа сынақ әдісі жаңа стандартты емес әдістемеге немесе жаңадан пайдаланылатын стандартты әдістемеге негізделмеген.
4. Белсенді фармацевтикалық субстанция (дәрілік препарат) биологиялық (иммунологиялық) болып табылмайды.
5. Өзіндік ерекшелік параметрі үшін баламалы талдамалық әдістеме мақұлданды, бұл ретте мұндай әдістеме IA-хабарлама көмегінсіз қосылған.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
2. Валидацияның салыстырмалы нәтижелері немесе негіздемесі болған жағдайда қазіргі және ұсынылатын сынау баламалы екенін растайтын талдаудың салыстырмалы нәтижелері. Егер жаңа талдамалық әдістеме қосылатын болса, бұл талап қолданылмайды
Б.II.д.4 Бастапқы қаптама немесе тығындау (бастапқы қаптаманың) нысанының немесе мөлшерінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) стерильді емес дәрілік препараттар
1, 2, 3
1, 2, 4
IA
б) нысанының немесе мөлшерінің өзгеруі жеткізуге, қолдануға, қауіпсіздікке немесе дәрілік препараттың тұрақтылығына айтарлықтай әсер ететін қаптама материалдарының негізгі көрсеткіштерін қозғайды
II
в) стерильді дәрілік препараттар
1, 2, 3, 4
IB
Шарттар
1. Бастапқы қаптаманың сандық және сапалық құрамы өзгерген жоқ.
2. Өзгеріс жеткізуге, қолдануға, қауіпсіздікке немесе дәрілік препараттың тұрақтылығына айтарлықтай әсер ететін қаптама материалдарының негізгі көрсеткіштерін қозғамайды.
3. Бос кеңістікті немесе ҚР құжаттарына сәйкес тұрақтылығы бойынша басқы беті/көлемі өзгерген кезде тұрақтылықтың тиісті зерттеулері басталды; және кемінде екі тәжірибелік-өнеркәсіптік (биологиялық (иммунологиялық) дәрілік препараттар үшін - үш серияда) немесе өнеркәсіптік серияларда тиісті тұрақтылық параметрлеріне талдау жүргізілді; өтініш берушінің иелігіндегі кемінде үш ай тұрақтылықты (биологиялық (иммунологиялық) дәрілік препараттар үшін - алты ай) зерделеудің қанағаттанарлық нәтижелері бар. Сондай-ақ зерттеудің аяқталатынын растау және егер нәтижелер өзіндік ерекшелікпен үйлеспесе немесе жарамдылық мерзімінің соңына өзіндік ерекшелікпен ықтимал үйлеспесе, оларды ұсынылатын іс-қимылдар жоспарымен бірге уәкілетті органға дереу береді.
Құжаттама
1. Контейнер немесе тығындау материалының сипаттамасын, егжей-тегжейлі сызбасын және құрамын қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөлімін түзету, сондай-ақ дәрілік препарат туралы ақпаратты қайта қарау.
2. Тиісті жағдайларда жаңа контейнер (тығындау) үлгілері.
3. Терминальді стерильдеуге ұшыраған стерильді препараттарға қайта бастапқы сараптама зерттеулер жүргізілді. Тиісті жағдайларда бастапқы сараптама зерттеулерде пайдаланылған сериялар нөмірін көрсету қажет.

3. Ни один новый метод испытания не основан на новой нестандартной методологии или стандартной методологии, используемой по-новому.
4. Активная фармацевтическая субстанция/лекарственный препарат не являются биологическими/иммунологическими.
5. Альтернативная аналитическая методика для параметра спецификации уже одобрена, при этом такая методика была включена не с помощью IA/-уведомления.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Сравнительные результаты валидации или, при наличии обоснования, сравнительные результаты анализа, подтверждающие то, что текущее и предлагаемое испытания эквивалентны. Настоящее требование не применяется, если добавляется новая аналитическая методика.
Б.II.д.4 Изменение формы или размеров первичной упаковки или укупорки (первичной упаковки)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) нестерильные лекарственные препараты
1, 2, 3
1, 2, 4
б) изменение формы или размеров затрагивает ключевые показатели упаковочного материала, которые существенно влияют на доставку, применение, безопасность или стабильность лекарственного препарата
II
в) стерильные лекарственные препараты
1, 2, 3, 4
IB
Условия
1. Качественный и количественный состав первичной упаковки не изменился.
2. Изменение не затрагивает ключевые показатели качества упаковочного материала, которые влияют на доставку, применение, безопасность или стабильность лекарственного препарата.
3. При изменении свободного пространства или отношения поверхности/объема согласно соответствующим документам Республики Казахстан по стабильности начаты соответствующие исследования стабильности; проанализированы соответствующие параметры стабильности не менее чем на двух опытно-промышленных (для биологических/иммунологических лекарственных препаратов – трех сериях) или промышленных сериях; в распоряжении заявителя находятся удовлетворительные результаты, по меньшей мере, трехмесячного изучения стабильности (для биологических/иммунологических лекарственных препаратов – шестимесячного). Подтверждение того, что исследования будут завершены, и что, если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая описание, подробный чертеж и состав материала контейнера или укупорки, а также пересмотр информации о лекарственном препарате.
2. В соответствующих случаях образцы нового контейнера/укупорки.
3. Проведены повторные валидационные исследования стерильных препаратов, подвергающихся терминальной стерилизации. В соответствующих случаях необходимо указать номера серий, использованных в валидационных исследованиях.

4. Бос кеңістік немесе мөлшеріне қатысты өзгеріс кезінде белгіленген талаптарға сәйкес тұрақтылықтың талап етілетін зерттеулері басталғаны (сериялардың нөмірлері көрсетілген) және (тиісті жағдайларда) іске асыру сәтінде ІА типті өзгеріс туралы хабарлама және ІВ типті өзгеріс туралы хабарлама беру, оның қарауында тұрақтылықты зерттеудің қанағаттанарлық нәтижелерінің болуы; қолда бар деректердің қандай да бір проблемасы көрсетілмегені жөніндегі декларация. Сондай-ақ зерттеудің аяқталатынын, егер нәтижелер өзіндік ерекшелікпен үйлеспесе немесе жарамдылық мерзімінің соңына өзіндік ерекшелікпен ықтимал үйлеспесе, оларды ұсынылатын іс-қимылдар жоспарымен бірге уәкілетті органға береді.
Б.II.д.5 Дәрілік препарат қаптамасының мөлшерінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) қаптамадағы дәрілік нысан бірлігі санының өзгеруі (мысалы, таблеткалар, ампулалар және т.б.)
1. Өзгеріс қаптама мөлшерінің мақұлданған диапазонына сәйкес келеді
1, 2
1, 3
IA
2. Өзгеріс қаптама мөлшерінің мақұлданған диапазонына сәйкес келмейді
1, 2, 3
IB
б) қаптама өлшемінің өзгеруі
3
1, 2
IA
в) стерильді көп дозалы (немесе ішінара шығарумен бір дозалы) парентеральді дәрілік препараттардың және биологиялық (иммунологиялық) көп дозалы парентеральді дәрілік препараттардың номиналдық массасының (номиналдық мөлшерінің) өзгеруі
II
г) паренетальді емес көп дозалы (немесе ішінара шығарумен бір дозалы) дәрілік препараттардың номиналдық массасының (номиналдық мөлшерінің)
1, 2, 3
IB
Шарттар
1. Қаптаманың жаңа мөлшері дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында көрсетілген дозалану режиміне және емдеу ұзақтығына сәйкес болуы тиіс.
2. Бастапқы қаптама материалы өзгерген жоқ.
3. Қалған шығару нысандары дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында көрсетілген дозалану режиміне және емдеу ұзақтығы бойынша ұсынымдарды орындауға мүмкіндік береді.
Құжаттама
1. Дәрілік препарат туралы ақпаратты қайта қарауды қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөлімін (дерін) түзету.
2. Қаптаманың жаңа (қалған) мөлшері дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында көрсетілген дозалану режиміне және емдеу ұзақтығына сәйкес келетіні негіздемесі.
3. Егер тиісті белгіленген талаптарға сәйкес тұрақтылық зерттеуді бастаудың күтілуі туралы декларация. Деректерді (ұсынылған іс-қимылдар жоспарымен), тек олар өзіндік ерекшелікпен үйлеспесе ұсыну қажет.
Ескертпе:
Б.II.д.5.в) және г) үшін - егер өзгеріс дәрілік препараттың "дозалануының" өзгеруіне әкелсе, онда мұндай өзгеріс кеңейту туралы өтініш беруді талап етеді.
Б.II.д.6 Дәрілік препаратпен тікелей жанаспайтын (мысалы, алмалы-салмалы қалпақшалар түсі, ампуладағы түсті кодтық сақиналар, инені қорғайтын қақпақшаны өзгерту (басқа пластикті пайдалану) қаптаманың қандай да бір бөлшегінің (бастапқы) өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) дәрілік препарат туралы ақпаратқа қатысты өзгеріс
1
1
б) дәрілік препарат туралы ақпаратқа қатысты емес өзгеріс
1
1
IA
Шарттар

4. При изменении свободного пространства или отношения поверхности к объему декларация, что начаты требуемые исследования стабильности в соответствии с установленными требованиями (с указанием номеров серий); и что (в соответствующих случаях) на момент реализации уведомления об изменении IA типа и подачи уведомления об изменении IB типа в его распоряжении находятся удовлетворительные результаты изучения стабильности; имеющиеся данные не указывают на какие-либо проблемы. Необходимо также представить подтверждение того, что исследования будут завершены, и что, если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
Б.II.д.5 Изменение размера упаковки лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) изменение количества единиц лекарственной формы (например, таблеток, ампул и т.д.) в упаковке
1. Изменение укладывается в одобренный диапазон размеров упаковок
1, 2
1, 3
IA
2. Изменение не укладывается в одобренный диапазон размеров упаковок
1, 2, 3
IB
б) изменение размера(ов) упаковки(ок)
3
1, 2
IA
в) изменение номинальной массы/номинального объема стерильных многодозных (или однодозных с частичным извлечением) парентеральных лекарственных препаратов и биологических/иммунологических многодозных парентеральных лекарственных препаратов
II
г) изменение номинальной массы/номинального объема непарентеральных многодозных (или однодозных с частичным извлечением) лекарственных препаратов
1, 2, 3
IB
Условия
1. Новый размер упаковки должен соответствовать режиму дозирования и продолжительности лечения, указанным в общей характеристике лекарственного препарата.
2. Материал первичной упаковки не изменяется.
3. Оставшиеся формы выпуска позволяют выполнить рекомендации по дозированию и длительности лечения, указанные в общей характеристике лекарственного препарата.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая пересмотр информации о лекарственном препарате.
2. Обоснование, что новая/остающиеся размеры упаковок соответствуют режиму дозирования и продолжительности лечения, указанным в общей характеристике лекарственного препарата.
3. Декларация, что, если ожидается влияние на стабильность, согласно соответствующим установленным требованиям будут начаты исследования стабильности. Данные необходимо представить (с предлагаемым планом действий), лишь если они не укладываются в спецификации.
Примечание:
Для Б.II.д.5.в) и г) – если изменение приводит к изменению "дозировки" лекарственного препарата, то такое изменение требует подачи заявления о расширении.
Б.II.д.6 Изменение какой-либо составляющей (первичной) упаковки, непосредственно не соприкасающейся с лекарственным препаратом (например, цвет съемных колпачков, цветные кодовые кольца на ампулах, изменение колпачка, защищающего иглу (использование другого пластика)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) изменение, затрагивающее информацию о лекарственном препарате
1
1
б) изменение, не затрагивающее информацию о лекарственном препарате
1
1
IA
Условия

1. Өзгеріс жеткізуге, қолдануға, қауіпсіздікке немесе дәрілік препараттың тұрақтылығына әсер ететін қаптама материалдарының бір бөлігіне әсер етпейді.
Құжаттама
1. Дәрілік препарат туралы ақпаратты қайта қарауды қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөлімін (дерін) түзету.
Б.II.д.7 Қаптама немесе құрылғы компоненттерінің өнім берушісінің өзгеруі (егер дерекнамада көрсетілсе)
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) өнім берушіні алып тастау
1
1
IA
б) өнім берушіні ауыстыру немесе қосу
1, 2, 3, 4
1, 2, 3
IA
в) дозаланған ингаляторлар спейсерлерінің өнім берушілерінің кез келген өзгеруі
II
Шарттар
1. Қаптама компонентін немесе бұйым алып тасталмайды.
2. Қаптама компоненттерінің сапалық және сандық құрамы (эскиздің бұйымдары мен өзіндік ерекшеліктері) өзгермейді.
3. Өзіндік ерекшеліктері мен сапаны бақылау әдістері, кемінде баламалы.
4. Стерильдеу әдісі және оның шарттары өзгермейді (егер қолданылса).
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлімін (дерін) түзету.
2. Дәрілік препаратқа қоса берілетін медициналық бұйымдарға қатысты Қазақстан Республикасында медициналық бұйымдардың тіркелуінің растауы
3. Қазіргі және ұсынылатын өзіндік ерекшеліктердің салыстырмалы кестесі (егер қолданылса).
Б.II.д.8 Бастапқы және қайталама қаптаманың таңбалану дизайнының өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
1
1,2
IA
Шарттар
1. Қаптама компоненттерінің сапалық және сандық құрамы (эскиздің бұйымдары мен өзіндік ерекшелігі) өзгермейді.
Құжаттама

1. Изменение не затрагивает части упаковочного материала, которые влияют на доставку, применение, безопасность или стабильность лекарственного препарата.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая пересмотр информации о лекарственном препарате.
Б.II.д.7 Изменение поставщика компонентов упаковки или устройства (если указано в досье)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) исключение поставщика
1
1
IA
б) замена или добавление поставщика
1, 2, 3, 4
1, 2, 3
в) любое изменение поставщиков спейсеров дозированных ингаляторов
II
Условия
1. Исключение компонента упаковки или изделия не происходит.
2. Качественный и количественный состав компонентов упаковки/изделия и спецификации эскиза не изменяются.
3. Спецификации и методы контроля качества, по меньшей мере, эквивалентны.
4. Метод стерилизации и ее условия не изменяются (если применимо).
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Подтверждение регистрации медицинского изделия в Республике Казахстан в отношении медицинских изделий, прилагаемых к лекарственному препарату.
3. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых спецификаций (если применимо).
Б.II.д.8 Изменение дизайна маркировки первичной и вторичной упаковки
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1
1,2
IA
Условия
1. Качественный и количественный состав компонентов упаковки/изделия и спецификации эскиза не изменяются.
Документация

4. Қазақстан Республикасының құжаттарына сәйкес келмейтін тұрақтылық бойынша деректер экстраполяциясы жолымен жарамдылық мерзімінің ұлғаюы (*)
II
5. Тұрақтылықты зерттеудің мақұлданған бағдарламасына сәйкес биологиялық (иммунологиялық) дәрілік препаратты сақтау кезеңінің ұлғаюы
1, 2, 3
IB
в) егер тұрақтылықты зерттеу тұрақтылықты зерттеудің қазіргі мақұлданған бағдарламасына сәйкес жүргізілмесе, биологиялық (иммунологиялық) дәрілік препаратты сақтау кезеңінің өзгеруі
II
г) дәрілік препаратты сақтау шарттарының немесе дәрілік препаратты араластырылған кейінгі (қалпына келтіргеннен кейінгі) өзгеруі
1, 2, 3
IB
д) тұрақтылықтың мақұлданған хаттамасының өзгеруі
1, 2
1, 4
IA
Шарттар
1. Өзгеріс өндіріс барысында туындаған күтпеген жағдайлар немесе тұрақтылығын өзгертудің салдары болмауы тиіс.
2. Өзгеріс сыналатын параметрлердің қолайлылығы өлшемшарттарының кеңеюіне, тұрақтылық параметрін алып тастауға немесе сынақтар жиілігінің төмендеуіне әкелмейді.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету. Онда ҚР тиісті құжаттарына сәйкес кемінде тіркелген қаптау материалының көмегімен қапталған және (немесе) тиісінше бірінші рет ашқаннан немесе араластырылғаннан кейін үш тәжірибелік-өнеркәсіптік серияда (1) жүргізілген сол бір уақытта (мәлімделген сақтау мерзімін қамтитын) тұрақтылықты тиісті зерттеу нәтижелері болуы тиіс; тиісті жағдайларда микробиологиялық сынақтардың нәтижелерін ұсыну қажет.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат.
3. Жарамдылық мерзімінің соңына бекітілген өзіндік ерекшеліктердің және егер қолдануға болатын болса, араластырылғаннан/қалпына келтіргеннен немесе алғаш ашқаннан кейінгі өзіндік ерекшеліктердің көшірмелері.
4. Ұсынылатын өзгерістердің негіздемесі.
(*) Ескертпе:
Биологиялық (иммунологиялық) дәрілік препаратқа қатысты экстраполяция қолданылмайды.
(1)
Міндеттемелер болса өнеркәсіптік серияларға жарамдылық мерзімін, тәжірибелік-өнеркәсіптік серияларда қолжетімділігін тексеру.
Б.II. ж) жобалық алаң және тіркеуден кейінгі өзгерістер хаттамасы
Б.II.ж.1 мыналарға: дәрілік препараттың жаңа жобалық алаңының енгізілуіне немесе мақұлданған жобалық алаңының кеңеюіне әсер ететін (биологиялық өрісті қоспағанда):
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) тиісті өндірісішілік бақылауды және (немесе) талдамалық әдістемелерді қоса алғанда, дәрілік препаратты шығару процесінің бір немесе одан да көп жекелеген операциялары
1, 2, 3
II
б) қосалқы заттарға/аралық өнімдерге және (немесе) дәрілік препаратқа арналған талдамалық әдістеме
1, 2, 3
II
Құжаттама

4. Увеличение срока годности путем экстраполяции данных по стабильности, не соответствующей документам Республики Казахстан (*)
II
5. Увеличение периода хранения биологического/иммунологического лекарственного препарата в соответствии с одобренной программой изучения стабильности
1, 2, 3
IB
в) изменение условий хранения биологических/иммунологических лекарственных препаратов, если исследования стабильности проведены не в соответствии с текущей одобренной программой изучения стабильности
II
г) изменение условий хранения лекарственного препарата или лекарственного препарата после разведения/восстановления
1, 2, 3
IB
д) изменение одобренного протокола стабильности
1, 2
1, 4
Условия
1. Изменение не должно быть следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, или изменения стабильности.
2. Изменения не приводят к расширению критериев приемлемости испытуемых параметров, исключению параметра стабильности или снижению частоты испытаний.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье. Она должна содержать результаты соответствующих исследований стабильности в реальном времени (охватывающих заявленный срок хранения), проведенных согласно соответствующим документам РК, на трех промышленных сериях (1) лекарственного препарата, упакованного с помощью зарегистрированного упаковочного материала, и (или) соответственно после первого вскрытия или разведения; в соответствующих случаях необходимо представить результаты микробиологических испытаний.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате.
3. Копии утвержденных спецификаций на конец срока годности и, если применимо, спецификации после разведения/восстановления или после первого вскрытия.
4. Обоснование предлагаемых изменений.
(*) Примечание:
В отношении биологического/иммунологического лекарственного препарата экстраполяция неприменима.
(1)
При наличии обязательства проверить срок годности на промышленных сериях, допустимы опытно-промышленные серии.
Б.II. ж) проектное поле и протокол пострегистрационных изменений
Б.II.ж.1 Введение нового проектного поля или расширение одобренного проектного поля лекарственного препарата (за исключением биологического), затрагивающее:
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) одну или более отдельные операции процесса производства лекарственного препарата, включая соответствующие внутрипроизводственные контроли и (или) аналитические методики
1, 2, 3
II
б) аналитические методики для вспомогательных веществ/промежуточных продуктов и (или) лекарственного препарата
1, 2, 3
II
Документация

1. Дәрілік препарат сапасының маңызды параметрлеріне материалдар сапасының көрсеткіштері мен процесс параметрлерін тұтас механикалық түсінуге қол жеткізілгенін растайтын препарат пен процесті әзірлеу зерттеулерінің нәтижелері (қауіптерді бағалауды және тиісінше көп өлшемді зерттеулерді қоса алғанда).
2. Жобалық өрістің кесте түрінде сипаттамасы, оның ішінде ауыспалылар (материалдардың қасиеттері және шығару процесінің параметрлері) және олардың ұсынылған диапазоны.
3. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
Б.II.ж. 2 Дәрілік препаратқа әсер ететін өзгерістерді басқарудың тіркеуден кейінгі хаттамасын енгізу
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
1, 2, 3
II
Құжаттама
1. Ұсынылған өзгерістің егжей-тегжейлі сипаттамасы.
2. Дәрілік препаратқа әсер ететін өзгерістерді басқару хаттамасы.
3. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
Б.II.ж.3 Дәрілік препаратқа әсер ететін өзгерістерді басқарудың бекітілген хаттамасын алып тастау
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
1
1
IA
Шарттар
1. Дәрілік препаратқа әсер ететін өзгерістерді басқарудың тіркеуден кейінгі хаттамасын алып тастау күтпеген жағдайлардың немесе хаттамада сипатталған өзгерістерді енгізу барысындағы өзіндік ерекшелікпен үйлеспеу салдары болып табылмайды және дерекнамаға енгізілген бекітілген мәліметтерге ешқандай әсер етпейді.
Құжаттама
1. Ұсынылып отырған өзіндік ерекшеліктің негіздемесі.
2. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
Б.II.ж.4 Бекітілген өзгерістерді басқару хаттамасының өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) өзгерістерді басқару хаттамасындағы маңызды өзгерістер
II
б) хаттамада сипатталған стратегияны өзгертпейтін өзгерістерді басқару хаттамасындағы болмашы өзгерістер
1
IB
Құжаттама
1. Кез келген өзгеріс қолданыстағы бекітілген қолайлылық өлшемдерінің диапазонына сәйкес келуі тиіс екені туралы декларация. Бұдан басқа, биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттарға қатысты салыстырмалы бағалау талап етілмейтіні туралы декларация
Б.II.ж.5 Бекітілген өзгерістерді басқару хаттамасында көзделген өзгерістерді іске асыру
Шарттар
Тала етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) өзгерісті іске асыру қосымша қосалқы деректерді талап етпейді
1
1, 2, 4
IA
б) өзгерісті іске асыру қосымша қосалқы деректерді талап етеді
1, 2, 3, 4
IB
в) биологиялық/ иммунологиялық дәрілік препараттың өзгеруін іске асыру
1, 2, 3, 4, 5
IB
Шарттар
1. Ұсынылып отырған өзгеріс ол іске асырғаннан кейін дереу хабарлауды талап ететін бекітілген өзгерістерді басқарудың хаттамасына толық сәйкестікте жүзеге асырылды.
Құжаттама

1. Результаты исследований разработки препарата и процесса (включая оценку рисков и многомерные исследования соответственно), подтверждающие то, что достигнуто целостное механистическое понимание показателей качества материалов и параметров процесса на критические параметры качества лекарственного препарата.
2. Описание проектного поля в табличном виде, включая переменные (свойства материалов и параметры процесса производства) и их предлагаемые диапазоны.
3. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
Б.II.ж.2 Введение пострегистрационного протокола управления изменениями, затрагивающими лекарственный препарат
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1, 2, 3
II
Документация
1. Подробное описание предлагаемого изменения.
2. Протокол управления изменениями, затрагивающими лекарственный препарат.
3. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
Б.II.ж. 3 Исключение утвержденного протокола управления изменениями, затрагивающими лекарственный препарат
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1
1
IA
Условия
1. Исключение пострегистрационного протокола управления изменениями, затрагивающими лекарственный препарат, не является следствием непредвиденных ситуаций или несоответствия спецификации в ходе введения изменений, описанных в протоколе, и никак не влияет на утвержденные сведения, включенные в досье.
Документация
1. Обоснование предлагаемого исключения.
2. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
Б.II.ж.4 Изменения утвержденного протокола управления изменениями
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) значимые изменения протокола управления изменениями
II
б) незначимые изменения протокола управления изменениями, которые не изменяют стратегию, описанную в протоколе
1
IB
Документация
1. Декларация, что любое изменение должно укладываться в диапазон действующих утвержденных критериев приемлемости. Помимо этого, декларация, что в отношении биологических/иммунологических лекарственных препаратов не требуется оценка сопоставимости.
Б.II.ж. 5 Реализация изменений, предусмотренных утвержденным протоколом управления изменениями
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) реализация изменения не требует дополнительных вспомогательных данных
1
1, 2, 4
IA
б) реализация изменения требует дополнительных вспомогательных данных
1, 2, 3, 4
IB
в) реализация изменения биологического/ иммунологического лекарственного препарата
1, 2, 3, 4, 5
IB
Условия
1. Предложенное изменение осуществлено в полном соответствии с утвержденным протоколом управления изменениями, требующим немедленного уведомления после его реализации.
Документация

1. Бекітілген өзгерістерді басқару хаттамасына сілтеме.
2. Өзгеріс бекітілген өзгерістерді басқару хаттамасына сәйкес келетіндігі және зерттеу нәтижелері хаттамада айтылған қолайлылық өлшемшарттарын қанағаттандыратыны туралы декларация. Бұдан басқа, биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттарға қатысты салыстырмалы бағалау талап етілмейтіні туралы декларация
3. Бекітілген өзгерістерді басқару хаттамасына сәйкес жүргізілген зерттеулер нәтижелері.
4. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
5. Дәрілік препаратқа бекітілген өзіндік ерекшеліктердің көшірмесі.
Б.II. з) Бөгде агенттерге қатысты қауіпсіздік
Б.II.з.1 "Бөгде агенттерге қатысты қауіпсіздікті бағалау" ақпаратын жаңарту (тіркеу дерекнамасының 3.2.А.2-бөлімі)
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) бір немесе одан да көп бөгде агенттерге алғаш зерттелген өндірістік кезеңдерге әсер ететін зерттеулер
II
б) бұрын дерекнамаға қосылған өндірістік кезеңдерге және бөгде агенттер әсер ететін ескірген зерттеулерді ауыстыру

1. Ссылка на утвержденный протокол управления изменениями.
2. Декларация, что изменение соответствует утвержденному протоколу управления изменениями и результаты исследования удовлетворяют критериям приемлемости, оговоренным в протоколе. Помимо этого, декларация того, что в отношении биологических/иммунологических лекарственных препаратов не требуется оценка сопоставимости.
3. Результаты исследований, проведенных в соответствии с утвержденным протоколом управления изменениями.
4. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
5. Копия утвержденных спецификаций на лекарственный препарат.
Б.II. з Безопасность в отношении посторонних агентов
Б.II.з.1 Обновление информации "Оценка безопасности относительно посторонних агентов" (раздел 3.2.A.2 регистрационного досье)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) исследования, затрагивающие производственные этапы, изученные впервые на предмет одного или более посторонних агентов
II
б) замена устаревших исследований, затрагивающих производственные этапы и посторонние агенты, ранее включенные в досье

1. Қауіптерді бағалауды өзгерту
II
2. Қауіптерді бағалауды өзгертпеу
1, 2, 3
IB
Құжаттама
1. Бөгде агенттердің белсенділігін жою (элиминациялау) өндірістік кезеңдерінің қабілетін зерттеуге бағытталған жаңа зерттеулерді енгізуді қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөлігін түзету.
2. Зерттеулердің қауіптерді бағалауды өзгертпеу негіздемесі.
3. Дәрілік препарат туралы ақпаратқа түзету (егер қолданылса).
Б. III Еуропалық Фармакопеяға (CEP) сәйкестік сертификаты (бар болса)/ТГЭ/баптар
Б.III.1 Еуропалық Фармакопеяға жаңа немесе жаңартылған сәйкестік сертификатын беру немесе Еуропалық Фармакопеяның сәйкестік сертификатын алып тастау
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
Фармацевтикалық субстанцияға/ фармацевтикалық субстанциялардың өндірісі процесінде пайдаланылатын бастапқы материалға / реактивке / аралық өнімге қосалқы затқа
а) Еуропалық Фармакопеяның тиісті бабына Еуропалық Фармакопеяға сәйкестік сертификаты

1. С изменением оценки рисков
II
2. Без изменения оценки рисков
1, 2, 3
IB
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая введение новых исследований, направленных на изучение способности производственных этапов инактивировать/элиминировать посторонние агенты.
2. Обоснование того, что исследования не изменяют оценку рисков.
3. Поправка к информации о лекарственном препарате (если применимо).
Б.III Сертификат соответствия Европейской Фармакопее (CEP) (при наличии)/ТГЭ/статьи
Б.III.1 Подача нового или обновленного сертификата соответствия Европейской Фармакопее или исключение сертификата соответствия Европейской Фармакопее
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
На фармацевтическую субстанцию
на исходный материал/реактив/промежуточный продукт, используемый в процессе производства фармацевтической субстанции
на вспомогательное вещество
а) сертификат соответствия Европейской Фармакопее соответствующей статье Европейской Фармакопеи

1. Жаңа немесе бұрын мақұлданған өндірушіден белсенді фармацевтикалық субстанцияға жаңа сертификат
1, 2, 3, 4, 5, 6, 9
1, 2, 3, 4, 5
IA
2. Бұрын мақұлданған өндірушіден жаңартылған сертификат
1, 2, 3, 4, 6
1, 2, 3, 4, 5
IA
3. Жаңа өндірушіден жаңа сертификат (ауыстыру немесе қосу)
1, 2, 3, 4, 5, 6, 9
1, 2, 3, 4, 5
4. Сертификаттарды алып тастау (егер материалға бірнеше сертификат қоса берілсе)
8
3
IA
5. Синтездің соңғы кезеңінде суды пайдалану кезінде стерильді дәрілік препаратта пайдалануға жататын, ал материалға қатысты онда эндоуыттардың болмағаны мәлімделмеген стерильді емес белсенді фармацевтикалық субстанцияларға жаңа сертификат
1, 2, 3, 4, 5
б) белсенді фармацевтикалық субстанцияға/бастапқы материалға/реактивті/аралық өнімге/ қосалқы затқа арналған ТГЭ бойынша Еуропалық Фармакопеяның сәйкестік сертификаты

1. Новый сертификат от ранее одобренного производителя
1, 2, 3, 4, 5, 6, 9
1, 2, 3, 4, 5
IA
2. Обновленный сертификат от ранее одобренного производителя
1, 2, 3, 4, 6
1, 2, 3, 4, 5
IA
3. Новый сертификат от нового производителя (замена или добавление)
1, 2, 3, 4, 5, 6, 9
1, 2, 3, 4, 5
4. Исключение сертификатов (если к материалу прилагались несколько сертификатов)
8
3
IA
5. Новый сертификат на нестерильную активную фармацевтическую субстанцию, подлежащую использованию в стерильном лекарственном препарате, при использовании воды на последнем этапе синтеза, а в отношении материала не заявлено отсутствие в нем эндотоксинов
1, 2, 3, 4, 5
IB
б) сертификат соответствия Европейской Фармакопеи по ТГЭ на активную фармацевтическую субстанцию/исходный материал/реактив/промежуточный продукт/ вспомогательное вещество

1. Жаңа немесе бұрын мақұлданған өндірушіден белсенді фармацевтикалық субстанцияға жаңа сертификат
3, 5, 9
1, 2, 3, 4, 5
2. Жаңа немесе бұрын мақұлданған өндірушіден фармацевтикалық субстанцияға/бастапқы материалға/реактив/ аралық өнімге/қосымша затқа арналған жаңа сертификат
3, 6, 7
1, 2, 3, 4, 5
3. Бұрын мақұлданған өндірушінің жаңартылған сертификаты
7
1, 2, 3, 4, 5
4. Сертификаттарды алып тастау (егер материалға бірнеше сертификат қоса берілсе)
8
3
IA

1. Новый сертификат на активную фармацевтическую субстанцию от нового или ранее одобренного производителя
3, 5, 9
1, 2, 3, 4, 5
2. Новый сертификат на фармацевтическую субстанцию/исходный материал/реактив/промежуточный продукт/вспомогательное вещество от нового или ранее одобренного производителя
3, 6, 7
1, 2, 3, 4, 5
3. Обновленный сертификат от ранее одобренного производителя
7
1, 2, 3, 4, 5
4. Исключение сертификатов (если к материалу прилагались несколько сертификатов)
8
3
IA

5. Бөгде агенттердің ықтимал контаминация қаупі мәніне оларға қатысты бағалау талап етілетін, адам немесе жануардан алынатын материалдарды пайдаланатын, бұрын мақұлданған/жаңа өндірушінің жаңа/ жаңартылған сертификаты
II
Шарттар
1. Дәрілік препараттың шығарылуы және жарамдылық мерзімінің соңына өзіндік ерекшеліктер өзгермейді.
2. Қоспаларға өзгермеген (қатаңдатуды қоспағанда) қосымша (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясына) өзіндік ерекшеліктер (қалдық еріткіштерді қоспағанда, олар Қазақстан Республикасының талаптарына сәйкес келген жағдайда) өнім – егер қолдануға болатын болса, ерекше талаптар (мысалы, бөлшектер өлшемдерінің бейіндері, полиморфозолық нысандар).
3. Белсенді фармацевтикалық субстанцияны, бастапқы материалды/ реактивті/аралық өнім өндірісінің процесі вирустық қауіпсіздік туралы деректерді талдауды талап ететін адам немесе жануардан алынатын материалдарды пайдалануды қамтымайды.
4. Тек қана белсенді фармацевтикалық субстанция үшін: егер қайта сынау кезеңі Еуропалық Фармакопеяға сәйкестік сертификатына енгізілмесе немесе қайта сынау кезеңін негіздейтін деректер дерекнамаға енгізілмесе, ол тікелей пайдалану алдында сыналатын болады.
5. Белсенді фармацевтикалық субстанция/бастапқы материал/реактив/аралық өнім/қосалқы зат стерильді емес.
6. Өсімдік тектес фармацевтикалық субстанциялар: өндіріс тәсілі, физикалық жай-күйі, экстрагирленетін еріткіш және дәрілік заттың экстракция коэффициенті өзгермейді.
7. Егер дәрілік препараттың құрамында парентеральді енгізу үшін сүйектен өндірілген пайдаланылса, оның өндірісі тек тиісті елдің талаптарына сәйкес жүзеге асырылуы тиіс.
8. Дерекнамада осы субстанцияның кемінде бір өндірушісі қалады.
9. Егер белсенді фармацевтикалық субстанция стерильді емес болса, бірақ стерильді дәрілік препараттың құрамында пайдаланылатын болса, онда CEP-ке сәйкес синтездің соңғы кезеңінде суды пайдалануға болмайды немесе егер мұндай жағдай орын алса, белсенді фармацевтикалық субстанцияда бактериялық эндотоксиндердің болмауын қамтамасыз ету қажет.
Құжаттама
1. Қолданыстағы (жаңартылған) Еуропалық Фармакопеяға сәйкестік сертификатының көшірмесі.
2. Өндірістік алаңды қосу кезінде - өзгерістер енгізу туралы өтініш нысанында өтініш нысанының 2.5-бөлімінде көрсетілгендей, "тіркелген" және "ұсынылып отырған" өндірушілерді дәл белгілеу қажет.
3. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.

5. Новый/обновленный сертификат от ранее одобренного/нового производителя, использующего материалы человеческого или животного происхождения, в отношении которых требуется оценка на предмет риска потенциальной контаминации посторонними агентами
II
Условия
1. Спецификации на выпуск и на конец срока годности лекарственного препарата не изменяются.
2. Неизмененные (исключая ужесточение) дополнительные (к Государственной Фармакопее Республики Казахстан) спецификации на примеси (исключая остаточные растворители, при условии их соответствия требованиям Республики Казахстан), продукт- специфичные требования (например, профили размеров частиц, полиморфные формы), если применимо.
3. Процесс производства активной фармацевтической субстанции, исходного материала/реактива/промежуточного продукта не включает использование материалов человеческого или животного происхождения, для которых требуется проанализировать данные о вирусной безопасности.
4. Исключительно для активной фармацевтической субстанции: она будет испытана непосредственно перед использованием, если период повторного испытания не включен в сертификат соответствия Европейской Фармакопее или данные, обосновывающие период повторного испытания, уже не включены в досье.
5. Активная фармацевтическая субстанция/исходный материал/реактив/промежуточный продукт/вспомогательное вещество нестерильны.
6. Растительные фармацевтические субстанции: способ производства, физическое состояние, экстрагирующий растворитель и коэффициент экстракции лекарственного средства не изменяются.
7. Если в составе лекарственного препарата для парентерального введения используется желатин, произведенный из костей, его производство должно осуществляться исключительно в соответствии с требованиями соответствующей страны.
8. В досье остается, по меньшей мере, один производитель этой субстанции.
9. Если активная фармацевтическая субстанция нестерильна, но будет использоваться в составе стерильного лекарственного препарата, тогда в соответствии с CEP на последнем этапе синтеза нельзя использовать воду или, если такое происходит, необходимо обеспечить отсутствие бактериальных эндотоксинов в активной фармацевтической субстанции.
Документация
1. Копия действующего (обновленного) сертификата соответствия Европейской Фармакопее.
2. При добавлении производственной площадки в форме заявления о внесении изменений необходимо четко обозначить "зарегистрированных" и "предлагаемых" производителей, как указано в разделе 2.5 формы заявления.
3. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.

4. Егер қолданылатын болса, өндірісте пайдаланылатын белсенді фармацевтикалық субстанцияларды/қосалқы заттар қосылса, медициналық және ветеринариялық қолдануға арналған дәрілік препараттар арқылы жануарлардың кеуекті энцефалопатиясы агенттерінің берілу қаупін азайту жөніндегі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясының бабының қолданылу саласына кіретін барлық материалдар туралы мәліметтерді қамтитын құжат. Мұндай материалдың әрқайсысы үшін мынадай ақпаратты ұсыну қажет: өндірушінің атауы; материал алынған жануарлар мен тіндердің түрі; жануарлардың шыққан елі және оның пайдаланылуы.
5. Белсенді фармацевтикалық субстанцияға қатысты: өтініште көрсетілген, белсенді фармацевтикалық субстанцияны бастапқы материал ретінде пайдаланатын әрбір лицензияланған өндірушінің уәкілетті тұлғасының және өтініште серияларды шығаруға жауапты ретінде көрсетілген әрбір лицензияланған өндірушінің уәкілетті тұлғасының декларациясы. Декларацияларда өтініште көрсетілген белсенді фармацевтикалық субстанцияны өндіруші (лер) өз қызметін бастапқы материалдарға қатысты Қазақстан Республикасының тиісті өндірістік практикасының қағидаларына сәйкес жүзеге асыратынын көрсету қажет. Белгілі бір мән-жайларда бір декларация ұсынуға рұқсат етіледі (Б.II.б.1 өзгеруіне ескертпені қараңыз). Егер белсенді фармацевтикалық субстанцияларға және аралық өнімдерге сертификаттардың қандай да бір жаңартулары әсер ететін болса, аралық өнімдерді өндірушілерден де уәкілетті тұлғаның декларациясы талап етіледі; уәкілетті тұлғаның декларациясы, егер сертификаттың бұрын тіркелген нұсқасымен салыстырғанда, өндірістік алаңдар тізбесіне енгізілген қолданыстағы өзгерістер болса ғана қажет.
Б.III.2 Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясына сәйкес келтіру мақсатындағы өзгерістер
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясына сәйкес келтіру мақсатында бұрын фармакопеялық емес субстанцияның өзіндік ерекшелігінің (терін) өзгеруі
1. Белсенді фармацевтикалық субстанция
1, 2, 3, 4, 5
1, 2, 3, 4
2. Қосалқы зат/белсенді фармацевтикалық субстанцияның бастапқы материалы
1, 2, 4
1, 2, 3, 4
б) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының жаңартылған тиісті бабына сәйкес келтіру мақсатындағы өзгерістер
1, 2, 4, 5

4. Если применимо, документ, содержащий сведения о всех материалах, входящих в сферу применения статьи Государственной Фармакопеи Республики Казахстан по минимизации риска передачи агентов губчатой энцефалопатии животных посредством лекарственных препаратов для медицинского и ветеринарного применения, включая используемые в производстве активной фармацевтической субстанции/вспомогательного вещества. Для каждого такого рода материала необходимо представить следующие сведения: название производителя; вид животных и ткани, из которых получен материал; страна происхождения животных и его использование.
5. В отношении активной фармацевтической субстанции: декларация уполномоченного лица каждого лицензированного производителя, указанного в заявлении, использующего активную фармацевтическую субстанцию в качестве исходного материала, и уполномоченного лица каждого лицензированного производителя, указанного в заявлении в качестве ответственного за выпуск серий. В декларациях необходимо указать, что производитель(и) активной фармацевтической субстанции, указанный(е) в заявлении, осуществляет(ют) свою деятельность в соответствии с Правилами надлежащей производственной практики Республики Казахстан в отношении исходных материалов. При определенных обстоятельствах допускается представлять одну декларацию (см. примечание к изменению Б.II.б.1). Если затрагиваются какие-либо обновления сертификатов на активные фармацевтические субстанции и промежуточные продукты, от производителей промежуточных продуктов также требуется декларация уполномоченного лица; декларация уполномоченного лица нужна, лишь если по сравнению с ранее зарегистрированной версией сертификата имеется изменение действующих, включенных в перечень производственных площадок.
Б.III.2 Изменения в целях соответствия Государственной Фармакопее Республики Казахстан
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Изменение спецификации(й) ранее нефармакопейной субстанции в целях соответствия Государственной Фармакопее Республики Казахстан
1. Активной фармацевтической субстанции
1, 2, 3, 4, 5
1, 2, 3, 4
2. Вспомогательного вещества/исходного материала активного фармацевтической субстанции
1, 2, 4
1, 2, 3, 4
б) изменения в целях соответствия обновленной соответствующей статье Государственной Фармакопеи Республики Казахстан
1, 2, 4, 5

1, 2, 3, 4
в) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясымен өзіндік ерекшеліктердің өзгеруі
1, 4, 5
1, 2, 3, 4
Шарттар
1. Өзгеріс тек фармакопеяға толық сәйкес келу мақсатында жүзеге асырылады. Өзіндік ерекшеліктегі барлық сынақтар, кез келген қосымша қосалқы сынақтардан басқа, өзгергеннен кейін фармакопеялық стандартқа сәйкес келуі тиіс.
2. Өнімге фармакопеяға қосымша өзіндік ерекшеліктер – ерекше қасиеттер өзгермейді (мысалы, бөлшектер өлшемдерінің профильдері, полиморфозды пішін немесе мысалы, биологиялық әдістер, агрегаттар).

1, 2, 3, 4
в) изменение спецификаций с Государственной Фармакопеи Республики Казахстан
1, 4, 5
1, 2, 3, 4
Условия
1. Изменение осуществляется исключительно в целях полного соответствия фармакопее. Все испытания в спецификации должны соответствовать фармакопейному стандарту после изменения, за исключением любых дополнительных вспомогательных испытаний.
2. Дополнительные к фармакопее спецификации на продукт-специфичные свойства не изменяются (например, профили размеров частиц, полиморфная форма или биологические методики, агрегаты).

3. Қоспалардың сапалық және сандық бейінінде маңызды өзгерістер жоқ (өзіндік ерекшеліктерді қатаңдатуды қоспағанда).
4. Жаңа немесе өзгертілген фармакопеялық әдістемеге қосымша бастапқы сараптама талап етілмейді.
5. Өсімдік тектес фармацевтикалық субстанциялар: дәрілік затты шығару тәсілі, физикалық жай-күйі, экстрагенті және экстракция коэффициенті өзгермейді.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзету.
2. Қазіргі және ұсынылатын өзіндік ерекшеліктердің салыстырмалы кестесі.
3. Жаңа өзіндік ерекшеліктің барлық сынақтары бойынша тиісті субстанцияның (заттың) кемінде екі өнеркәсіптік сериясын талдау деректері және қосымша, егер қолданылатын болса, дәрілік препараттың кемінде бір тәжірибелік-өнеркәсіптік сериясының салыстырмалы ерітінді кинетикасы тестінің нәтижелері. Дәрілік өсімдік препараттарына қатысты салыстырмалы ыдырау деректері жеткілікті.
4. Заттың сапасын бақылау үшін баптың жарамдылығын растайтын деректер, мысалы, ықтимал қоспаларды баптың ашықтығын ескертпемен салыстыру (transparencynoteofthemonograph).
Б.IV Өзге реттеуші рәсімдермен негізделген тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу
Б.V.a.2 Вакциналық антигеннің жаңа, жаңартылған немесе түзетілген мастер - файлын (бұдан әрі - ВАМФ) дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасына енгізу (2-кезеңнің ВАМФ рәсімі)
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) ВАМФ бірінші қосу
II
б) жаңартылған/түзетілген ВАМФ қосу: өзгерістер дәрілік препараттың қасиеттеріне әсер етеді
1, 2, 3, 4
IB
в) жаңартылған/түзетілген ВАМФ қосу: өзгерістер дәрілік препараттың қасиеттеріне әсер етпейді
1, 2, 3, 4
IA
Шарттар
Құжаттама
1. ВАМФ сертификаты мен сараптамалық есеп тіркелген дәрілік препаратқа толық қолданылатыны жөніндегі декларация, ВАМФ ұстаушысы ТКҰ-ға (егер ТКҰ және ВАМФ ұстаушысы бір тұлға болып табылмаса) ВАМФ сертификатын, ВАМФ-ға арналған сараптамалық есепті және дерекнаманы, ВАМФ сертификатын және сараптамалық есепті осы дәрілік препарат үшін алдыңғы құжаттаманы ВАМФ-ға ауыстырады.
2. ВАМФ сертификаты және сараптамалық есеп.
3. Сертификатталған ВАМФ көмегімен енгізілетін барлық өзгерістерді сипаттайтын және дәрілік препаратқа олардың ықтимал әсер етуін бағалайтын, өнімдердің ерекше қауіптерін бағалауды қоса алғанда сарапшының декларациясы.
4. Өзгерістер енгізу туралы өтініш нысанында тіркеу дерекнамасында "қазіргі" және "ұсынылатын" ВАМФ сертификатын (код нөмірін) дәл көрсету қажет. Егер қолданылатын болса, өзгерістер енгізу туралы өтініш нысанында, олар өтініштің мәні болып табылмаса да, дәрілік препарат сілтеме жасайтын барлық өзге де ВАМФ-ны дәл атап өткен жөн.
В. Қауіпсіздік, тиімділік және фармакологиялық қадағалау өзгерістері
В.I Медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттар
В.I.1 Референттік дәрілік препараттың дәл сол бір өзгеруі бағаланғаннан кейін дәрілік препараттың жалпы сипаттамасының, қайта өндірілген/ гибридті/биоаналогтық дәрілік препаратты таңбалаудың өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) ТКҰ жаңа қосымша деректер беру талап етілмейтін өзгерісті (терді) іске асыруы
1, 2
IB
б) ТКҰ осындай өзгерістерді негіздейтін жаңа қосымша деректерді ұсынуын талап ететін өзгерістерді іске асыруы (мысалы, салыстырмалы)
II
Құжаттама

3. Значимые изменения качественного и количественного профилей примесей отсутствуют (за исключением ужесточения спецификаций).
4. Дополнительная первичная экспертиза новой или измененной фармакопейной методики не требуется.
5. Растительные фармацевтические субстанции: способ производства, физическое состояние, экстрагент и коэффициент экстракции лекарственного средства не изменяются.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых спецификаций.
3. Данные анализа серий (в формате сравнительной таблицы), по меньшей мере, двух промышленных серий соответствующей субстанции (вещества) по всем испытаниям новой спецификации и дополнительно, если применимо, результаты теста сравнительной кинетики растворения, по меньшей мере, одной опытно-промышленной серии лекарственного препарата. В отношении лекарственных растительных препаратов достаточны данные сравнительной распадаемости.
4. Данные, подтверждающие пригодность статьи для контроля качества субстанции, например, сравнение потенциальных примесей с примечанием прозрачности статьи (transparencynoteofthemonograph).
Б. IV Внесение изменений в регистрационное досье, обусловленое иными регуляторными процедурами
Б.V.a.2 Включение нового, обновленного или исправленного мастер-файла вакцинного антигена (далее – МФВА) в регистрационное досье лекарственного препарата (процедура МФВА 2-го этапа)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) первое включение нового МФВА
II
б) включение обновленного/исправленного МФВА: изменения влияют на свойства лекарственного препарата
1, 2, 3, 4
IB
в) включение обновленного/исправленного МФВА: изменения не влияют на свойства лекарственного препарата
1, 2, 3, 4
IA
Условия
Документация
1. Декларация, что сертификат МФВА и экспертный отчет полностью применимы к зарегистрированному лекарственному препарату, держатель МФВА представил ДРУ (если ДРУ и держатель МФВА не являются одним и тем же лицом) сертификат МФВА, экспертный отчет и досье на МФВА, сертификат МФВА и экспертный отчет заменяют предыдущую документацию на МФВА для данного лекарственного препарата.
2. Сертификат МФВА и экспертный отчет.
3. Декларация эксперта, характеризующая все вводимые с помощью сертифицированного МФВА изменения и оценивающая их потенциальное влияние на лекарственные препараты, включая оценки продукт-специфичных рисков.
4. В форме заявления о внесении изменений необходимо четко отразить "действующий" и "предлагаемый" сертификат МФВА (номер кода) в регистрационном досье. Если применимо, в форме заявления о внесении изменений также следует четко перечислить все прочие МФВА, на которые ссылается лекарственный препарат, даже если они не являются предметом заявления.
В. Изменение безопасности, эффективности и фармаконадзора
В.I Лекарственные препараты для медицинского применения
В.I.1 Изменение общей характеристики лекарственного препарата, маркировки воспроизведенного/гибридного/биоаналогичного лекарственного препарата после оценки того же изменения референтного лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) реализация изменения(й), в отношении которого(ых) от держателя регистрационного удостоверения не требуется представлять новые дополнительные данные
1, 2
IB
б) реализация изменения(й), требующих представления ДРУ новых дополнительных данных, обосновывающих такие изменения (например, сопоставимость)
II
Документация

1. Ілеспе хатқа қоса беріліп отырған өзгерістер енгізу туралы өтініш: ұлттық уәкілетті органның сұрау салуы (егер қолданылса).
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат (дәрілік препараттың жаңартылған қысқаша сипаттамасы, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық (қосымша парақ).
В.I.2 МЖҚЕ немесе қауіпсіздікті тіркеуден кейінгі зерттеуді қозғайтын рәсімнің нәтижесін іске асыруға бағытталған дәрілік препараттың жалпы сипаттамасының, медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттың таңбалануының өзгеруі (тері)
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) уәкілетті органмен келісілген тұжырымды енгізу
1
1
б) ТКҰ осындай өзгерістерді негіздейтін жаңа қосымша деректер беруін талап ететін өзгерістер енгізу
2
2, 3, 4
II
Шарттар
1. Өзгеріс уәкілетті орган талап еткен тұжырымды іске асырады және қосымша мәліметтер беруді және (немесе) одан әрі сараптаманы талап етпейді.
2. Препаратты қолдану қауіпсіздігінің сақталуы және клиникалық зерттеулердің, клиникалық қауіпсіздіктің деректерімен расталуы тиіс. Оларды растауды ұсынуы тиіс.
Құжаттама
1. Ілеспе хатқа қоса беріліп отырған өзгерістер енгізу туралы өтініш: уәкілетті органның мақұлдауына/бағалауына сілтеме.
2. Жанама әсерлердің жаңа/жаңа сақтандыруын (ларын) қосу себебін түсіндіру және препаратты қолдану қауіпсіздігі сақталатынын мәлімдеу.
3. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат (дәрілік препараттың жаңартылған қысқаша сипаттамасы, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық (қосымша парақ).
4. Енгізілетін өзгерістерді көрсететін қауіпсіздік бойынша мерзімді жаңартылатын қауіпсіздік есебі (МЖҚЕ) немесе тіркеуден кейінгі қауіпсіздікті зерттеу.
В.I.3 Сапа, клиникаға дейінгі, клиникалық деректер немесе фармакологиялық қадағалау деректері бойынша жаңа деректер салдарынан дәрілік препараттың жалпы сипаттамасының маңызды өзгеріспен қорытындыланатын өзгерістер
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
II
Ескертпе:
егер жаңа деректер В.I.13 өзгеруіне сәйкес берілсе, бұл өзгеріс қолданылмайды. Мұндай жағдайларда дәрілік препараттың жалпы сипаттамасының, таңбалануының өзгеруі және В.I.13 өзгертуді қолдану саласына кіреді.
В.I.4 Дәрілік препаратты босату жағдайларының өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) референттік дәрілік препаратты босату шарттары өзгергеннен кейін қайта өндірілген/гибридтік/биоаналогтық дәрілік препараттар
1
1, 2
IB
б) босату шарттарының өзгеруінің өзге де себептері
1
2, 3, 4, 5
II
Шарттар
1. Препаратты қолдану қауіпсіздігі сақталуы тиіс
Құжаттама

1. Приложение к сопроводительному письму заявления о внесении изменений: запрос национального уполномоченного органа (если применимо).
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате (обновленная краткая характеристика лекарственного препарата, инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш).
В.I.2 Изменение(я) общей характеристики лекарственного препарата, маркировки лекарственного препарата для медицинского применения, направленное(ые) на реализацию результата процедуры, затрагивающей ПООБ или пострегистрационное исследование безопасности
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) внесение формулировки, согласованной уполномоченным органом
1
1
б) внесение изменений, требующих представления ДРУ новых дополнительных данных, обосновывающих такие изменения
2
2, 3, 4
II
Условия
1. Изменение реализует формулировку, затребованную уполномоченным органом, и не требует подачи дополнительных сведений и (или) дальнейшей экспертизы.
2. Безопасность применения препарата должна сохраняться и подтверждаться данными клинических исследований, клинической безопасности. Должны быть представлены их подтверждения.
Документация
1. Приложение к сопроводительному письму заявления о внесении изменений: ссылка на соглашение/оценку уполномоченного органа.
2. Объяснения причины добавления нового/новых предостережения (ий) побочных действий и заявление того, что безопасность применения препарата сохраняется.
3. Пересмотренная информация о лекарственном препарате (обновленная краткая характеристика лекарственного препарата, инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш).
4. Периодически обновляемый отчет по безопасности (ПООБ) или пострегистрационные исследование безопасности, отражающие вносимые изменения.
В.I.3 Изменения, заключающиеся в значимом изменении общей характеристики лекарственного препарата вследствие новых данных по качеству, доклиническим, клиническим данным или данным фармаконадзора
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
II
Примечание:
это изменение не применяется, если новые данные поданы в соответствии с изменением В.I.13. В таких случаях изменение общей характеристики лекарственного препарата, маркировки попадает под сферу применения изменения В.I.13.
В.I.4 Изменение условий отпуска лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а)воспроизведенных/гибридных/биоаналогичных лекарственных препаратов после изменения условий отпуска референтного лекарственного препарата
1
1, 2
IB
б) иные причины изменения условий отпуска
1
2, 3, 4, 5
II
Условия
1. Безопасность применения препарата должна сохраняться
Документация

1. Өзгеріс енгізу туралы өтініштің ілеспе хатына қоса беріліп отырған референтті дәрілік препараттың босатылу шарттарының өзгеруін растау.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат (дәрілік препараттың жаңартылған қысқаша сипаттамасы, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық (қосымша парақ), таңбалануы.
3. Босату жағдайларының өзгеру себептерін түсіндіру және препаратты қолдану қауіпсіздігі сақталатынын мәлімдеу.
4. Клиникалық зерттеулер, тіркеуден кейінгі зерттеулер деректері; фармакологиялық қадағалау деректері.
5. Өндіруші елдегі босату шарттарының өзгергенін растайтын құжат (реттеуші органнан).
В.I.5 Қолдану көрсетілімінің (дерінің) өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) қолдануға жаңа көрсетілімді енгізу немесе бұрын мақұлданған нұсқаны өзгерту
2
1, 2, 3
II
б) қолдануға көрсетілімді алып тастау
1
1,2
IB
Шарттар
1. Препаратты қолдану қауіпсіздігі сақтау және ретроспективтік зерттеулер, клиникалық қауіпсіздік және сапа деректерімен расталуы тиіс.
2. Препаратты қолдану қауіпсіздігі сақтау және клиникалық зерттеулер, клиникалық қауіпсіздік деректерімен расталуы тиіс. Олардың расталуы ұсынылуы керек.
Құжаттама
1. Көрсетілімді алып тастау немесе қосу себебін түсіндіру және өнімді қолдану қауіпсіздігі сақталатыны туралы мәлімдеу.
2. Дәрілік препараттың жаңартылған жалпы сипаттамасы, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық (қосымша парақ).
3. Клиникалық зерттеулердің, тіркеуден кейінгі зерттеулердің деректері; фармакологиялық қадағалау деректері.
Ескертпе
Егер қолдануға көрсетілімді қосу немесе өзгерту сараптама комитетінің қорытындысын іске асыру немесе референттік дәрілік препараттың сол өзгеруін сараптаудан кейін қайта өндірілген/гибридтік/ биоаналогиялық дәрілік препараттың дәрілік препарат туралы ақпараттың дәл сол бір өзгерісінің салдарынан болса, тиісінше В.I. 1 және В. I. 2 өзгерістері қолданылады.
В. I. 6 Алып тастау:
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім
а) дәрілік нысаны
1, 2
IB
б) дозалануы
1, 2
IB
Құжаттама
1. Шығарудың қалған түрі дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында сипатталған дозалануы және емдеу ұзақтығы бойынша ұсынымдарды орындауға арналған декларация.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат.
Ескертпе
Егер қаралатын дәрілік түрі немесе дозалануы жекелеген дәрілік препарат түрінде тіркелген болса, онда осындай дәрілік нысанды немесе дозаны алып тастау өзгеріс енгізу болы табылмайды, өтініштен алып тастау болып есептеледі.
В.I.7 Медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттың фармакологиялық қадағалау жүйесінің түйіндемесін енгізу немесе өзгерту (*)
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) фармакологиялық қадағалау жүйесіне түйіндеме енгізу, фармакологиялық қадағалау жөніндегі білікті маманның өзгеруі (байланыс ақпараттарын қосқанда) және (немесе) фармакологиялық қадағалау жүйесі мастер-файлының (ФҚМФ) орналасуының өзгеруі
1, 2
Құжаттама

1. Подтверждение изменения условий отпуска референтного лекарственного препарата, приложенное к сопроводительному письму заявления о внесении изменений.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате (обновленная общая характеристика лекарственного препарата, инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш), маркировка).
3. Объяснение причины изменения условий отпуска и заявление того, что безопасность применения препарата сохраняется.
4. Данные клинических исследований, пострегистрационных исследований; данные фармаконадзора.
5. Документ, подтверждающий изменение условий отпуска в стране-производителя (от регуляторного органа).
В.I.5 Изменение(я) показания(й) к применению
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) включение нового показания к применению или изменение ранее одобренного
2
1, 2, 3
II
б) исключение показания к применению
1
1,2
IB
Условия
1. Безопасность применения препарата должна сохраняться и подтверждаться данными ретроспективных исследований, клинической безопасности и качества.
2. Безопасность применения препарата должна сохраняться и подтверждаться данными клинических исследований, клинической безопасности. Должны быть представлены их подтверждения.
Документация
1. Объяснение причины удаления или добавления показания и заявление того, что безопасность применения продукта сохраняется.
2. Обновленная общая характеристика лекарственного препарата, инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш).
3. Данные клинических исследований, пострегистрационных исследований; данные фармаконадзора.
Примечание
Если добавление или изменение показания к применению происходит вследствие реализации заключения экспертного комитета или изменений информации о лекарственном препарате воспроизведенного/гибридного/ биоаналогичного лекарственного препарата после экспертизы того же изменения референтного лекарственного препарата, применяются изменения В.I.1 и В.I.2 соответственно.
В.I.6 Исключение:
Условия
Требуемая документация
Процедура
а) лекарственной формы
1, 2
IB
б) дозировки
1, 2
IB
Документация
1. Декларация, что оставшая(ие)ся форма(ы) выпуска достаточна(ы) для выполнения рекомендаций по дозированию и длительности лечения, описанных в общей характеристике лекарственного препарата.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате.
Примечание
Если рассматриваемая лекарственная форма или дозировка была зарегистрирована в виде отдельного лекарственного препарата, то исключение такой лекарственной формы или дозировки будет считаться не внесением изменений, а изъятием из обращения.
В.I.7 Введение или изменение резюме системы фармаконадзора лекарственного препарата для медицинского применения (*)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) введение резюме системы фармаконадзора, изменений квалифицированного лица по фармаконадзору (включая контактную информацию) и (или) изменение месторасположения МФСФ
1, 2
Документация

1. Фармакологиялық қадағалау жүйесінің түйіндемесі немесе маңызды элементтерді жаңарту (сәйкесінше):
өтініш берушінің иелігіндегі фармакологиялық қадағалауға жауапты білікті тұлға бар екенін растау және өтініш берушінің дәрілік заттар айналысы саласындағы қолданыстағы заңнаманың белгіленген талаптарына сәйкес тапсырмалар мен міндеттерді орындаудың қажетті тәсілдеріне ие екендігі туралы өтініш берушінің қол қойып растауы.
ҚР фармакологиялық қадағалау жөніндегі білікті тұлғамен қатынас жасайтын ақпарат, онда фармакологиялық қадағалау жөніндегі білікті тұлға орналастырылады және өзінің міндеттерін орындайды.
ФҚМФ орналасқан жері.
2. ФҚМФ нөмірі (бар болса)
Ескертпе:
Осы өзгеріс Фармакологиялық қадағалау жүйесін егжей-тегжейлі сипаттайтын тіркеу дерекнамасының техникалық бөлігінде болуына қарамастан, ФҚМФ-ны енгізуді қамтиды.
Байланыс ақпаратын (телефон және факс нөмірлері, пошта және электрондық пошта мекенжайы) және ФҚМФ-ның орналасқан орнын (көше, қала, индекс, ел) қосқанда фармакологиялық қадағалау жөніндегі қатынас жасайтын тұлғаны өзгерту тек Қазақстан Республикасының тізілімі (бұдан әрі – ҚР тізілімі) арқылы жаңартуға жол беріледі (өзгерістерді енгізу қажеттілігінсіз).
Егер ТКҰ жоғарыда аталған ақпаратты ҚР тізілімі арқылы жаңарту мүмкіндігіне жүгінсе, тіркеу дерекнамасында бұл деректердің жаңартылған ақпараты ҚР тізіліміне енгізілгенін көрсетуі қажет.
В.I.8 Фармакологиялық қадағалау жүйесін егжей-тегжейлі сипаттамасына (бұдан әрі – ФҚЕС) сәйкес фармакологиялық қадағалаудың тиісті жүйесінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) фармакологиялық қадағалау жөніндегі білікті тұлғаны және (немесе) қатынас жасайтын ақпаратының және (немесе) резервтеу шарасының өзгеруі
1
1
б) фармакологиялық қадағалауды орындау мақсатында қауіпсіздік дерекқоры мен (немесе) негізгі келісімшарттың өзгеруі және (немесе) фармакологиялық қадағалауды өткізу орнының өзгеруі
1, 2, 3
1
в) фармакологиялық қадағалау жүйесінің қызметіне әсер етпейтін ФҚЕС-нің басқа да өзгерістері (мысалы, негізгі сақтау орны/архивтің орналасу орнының  өзгеруі, әкімшілік өзгерістер)
1
1
г) Сол бір ТКҰ басқа дәрілік препаратының ФҚЕС сараптама нәтижелері бойынша ФҚЕС-ға өзгерістер енгізу
4
1, 2
Шарттар

1. Резюме системы фармаконадзора или обновление значимых элементов (соответственно):
подтверждение того, что заявитель имеет в своем распоряжении квалифицированное лицо, ответственное за фармаконадзор, и утверждение, подписанное заявителем, что заявитель обладает необходимыми способами выполнения задач и обязанностей в соответствии с установленными требованиями действующего законодательства в сфере обращения лекарственных средств.
Контактная информация квалифицированного лица по фармаконадзору РК, в которых располагается квалифицированное лицо по фармакондзору и выполняет свои задачи
Месторасположение МФСФ
2. Номер МФСФ (при наличии)
Примечание:
Данное изменение охватывает введение МФСФ независимо от наличия в технической части регистрационного досье подробного описания системы фармаконадздора.
Изменения контактного лица по фармаконадзору, включая контактную информацию (номера телефонов и факсов, почтовый адрес и адрес электронной почты) и изменения месторасположения МФСФ (улица, город, индекс, страна) допускается обновлять исключительно посредством Реестра Республики Казахстан (далее – Реестр РК) (без необходимости внесения изменений).
Если держатель регистрационного удостоверения прибегает к возможности обновления упомянутой выше информации посредством Реестра РК, он должен указать в регистрационном досье, что обновленная информация этих данных включена в Реестр РК.
В.I.8 Изменение существующей системы фармаконадзора согласно подробному описанию системы фармаконадзора (далее – ПОСФ)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) изменение квалифицированного лица по фармаконадзору и (или) контактной информации, и (или) процедуры резервирования
1
1
б) изменение базы данных безопасности и (или) основных контрактных соглашений в целях выполнения фармаконадзорных обязательств и (или) изменение места проведения фармаконадзорной деятельности
1, 2, 3
1
в) иные изменения ПОСФ, не влияющие на функционирование системы фармаконадзора (например, изменение местоположения главного хранилища/архива, административные изменения)
1
1
г) внесение изменений в ПОСФ по результатам экспертизы ПОСФ другого лекарственного препарата того же ДРУ
4
1, 2
Условия

1. Фармакологиялық қадағалау жүйесінің өзі өзгермейді.
2. Дерекқор жүйесі валидациядан өтті (егер қолданылса).
3. Деректерді басқа бір дерекқор жүйесінен ауыстыру валидацияланды (егер қолданылса).
4. ФҚЕС өзгерістері, сол бір ТКҰ барлық дәрілік препараттары үшін енгізілген (ФҚЕС бірдей соңғы нұсқасы).
Құжаттама
1. ФҚЕС соңғы нұсқасы және егер, қолданылса, препарат – арнайы толықтырудың соңғы нұсқасы. Фармакологиялық қадағалау жөніндегі білікті тұлғаның өзгеруіне қатысты оларға мыналар кіруі тиіс: а) фармакологиялық қадағалау жөніндегі жаңа білікті маманның қысқаша өмірбаяны; б) фармакологиялық қадағалау жөніндегі жаңа білікті маман және ұстаушы қол қойған олардың қабілеті және жағымсыз реакциялар туралы хабарлау жолдары туралы және осыдан шығатын қалған өзгерістерді сипаттайтын, мысалы, ұйымдастырушылық схемадағы фармакологиялық қадағалау жөніндегі жаңа білікті маман мен ұстаушы туралы ереже.
Егер фармакологиялық қадағалау жөніндегі білікті маман және (немесе) фармакологиялық қадағалау жөніндегі қатынас жасайтын ақпараты ФҚЕС енгізілмесе немесе ФҚЕС болмаса, қайта қаралған ФҚЕС беру талап етілмейді, тек өтініш нысанын ұсыну қажет.
2. Өзгерістер мақұлданған өтініш/рәсімге және дәрілік препаратқа сілтеме
В.I.9 Медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттардың қауіпсіздігі жөніндегі мерзімді есепті (ҚМЕ) тапсыру жиілігін және (немесе) күнін өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
1
1, 2
Шарттар
1. Ұлттық уәкілетті органмен келісілген ҚМЕ-ні тапсыру жиілігін және (немесе) күнін өзгерту.
Құжаттама
1. Ілеспе хатқа өзгерістер енгізу туралы өтінішке қосымша: уәкілетті органның келісіміне сілтеме.
2. ҚМЕ-ні берудің қайта қаралған жиілігі және (немесе) күні.
Ескертпе
бұл өзгеріс ҚМЕ циклі есепті күндер тізбесіне көрсетілген сілтемені үздік көрсету арқылы және ҚМЕ-ні тапсыру қажеттілігі кезінде тіркеу дерекнамасында көрсетілген болса ғана қолданылады.
В.I.10 Қауіптерді басқару жоспарын қоса алғанда тіркеу міндеттемелері мен шарттарын енгізу немесе өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) уәкілетті органмен келісілген тұжырымды іске асыру
1
1, 2
б) уәкілетті органның сараптамасын қажет ететін ТКҰ жаңа қосымша деректер ұсынуды талап ететін өзгерістерді іске асыру (*)
II
Шарттар
1. Өзгеріс уәкілетті орган талап еткен әрекетті жүзеге асырады және қосымша мәліметтер беруді және (немесе) одан арғы сараптама жасауды талап етпейді.
Құжаттама
1. Ілеспе хатқа өзгерістер енгізу туралы өтінішке қосымша: уәкілетті органның келісіміне сілтеме.

1. Сама система фармаконадзора не изменяется.
2. Система базы данных прошла валидацию (если применимо).
3. Перенос данных из других систем баз данных валидирован (если применимо).
4. Те же изменения в ПОСФ введены для всех лекарственных препаратов того же ДРУ (одинаковая окончательная версия ПОСФ).
Документация
1. Последняя версия ПОСФ и, если применимо, последняя версия препарат-специфичного дополнения. Они должны в отношении изменения квалифицированного лица по фармаконадзору включать а) краткую биографию нового квалифицированного лица по фармаконадзору, б) новое положение держателя и квалифицированного лица по фармаконадзору об их способности и путях уведомления о нежелательных реакциях, подписанное новым квалифицированным лицом по фармаконадзору и держателем, и отражающее остальные вытекающие изменения, например, в организационной схеме. Если квалифицированное лицо по фармаконадзору и (или) контактная информация квалифицированного лица по фармаконадзору изначально не были включены в ПОСФ или ПОСФ не существует, подача пересмотренного ПОСФ не требуется, необходимо представить только форму заявления.
2. Ссылка на заявление/процедуру и лекарственный препарат, в отношении которого изменения были одобрены.
В.I. 9 Изменение частоты и (или) даты подачи периодического отчета по безопасности (ПООБ) лекарственных препаратов для медицинского применения
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1
1, 2
Условия
1. Изменение частоты и (или) даты подачи ПООБ согласовано национальным уполномоченным органом.
Документация
1. Приложение к сопроводительному письму заявления о внесении изменений: ссылка на соглашение уполномоченного органа.
2. Пересмотренная частота и (или) дата подачи ПООБ.
Примечание
данное изменение применяется, лишь если цикл ПООБ указан в регистрационном досье способами, отличными от указания ссылки на перечень отчетных дат, и при необходимости подачи ПООБ.
В.I.10 Введение или изменения обязательств и условий регистрации, включая план управления рисками
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) реализация формулировки, согласованной с уполномоченным органом
1
1, 2
б) реализация изменений, требующих представления ДРУ новых дополнительных данных, нуждающихся в экспертизе уполномоченным органом (*)
II
Условия
1. Изменение реализует действие, затребованное уполномоченным органом, и не требует подачи дополнительных сведений и (или) дальнейшей экспертизы.
Документация
1. Приложение к сопроводительному письму заявления о внесении изменений: ссылка на соответствующее решение уполномоченного органа.

2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат.
Ескертпе
өзгеріс енгізілетін қауіптерді басқару жоспарын қосқанда, өзгеріс тек шарттар және (немесе) тіркеу міндеттемелерін және ерекше жағдайлар мен шартты тіркеу кезіндегі шарттар мен (немесе) тіркеу міндеттемелеріне әсер еткен жағдайды ғана қамтиды.
(*)
уәкілетті орган талап еткен қауіптерді басқару жоспарын енгізу тұрақты маңызды сараптаманы талап етеді.
В.I. 11 Қосымша мониторинг жүргізуге жататын дәрілік препараттар тізбесіне кіретін дәрілік препараттарға қатысты қара белгіні немесе түсіндірме нұсқауларды қосу немесе алып тастау.
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
1
1, 2
Шарттар
1. Дәрілік препарат қосымша мониторингке жататын дәрілік препараттар тізбесіне енгізілген немесе шығарылған (сәйкесінше).
Құжаттама
1. Ілеспе хатқа өзгерістер енгізу туралы өтінішке қосымша: қосымша мониторингке жататын дәрілік препараттар тізбесіне сілтеме.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат (дәрілік препараттың жаңартылған жалпы сипаттамасы, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық (қосымша парақ).
Ескертпе
бұл өзгеріс қара белгіні немесе түсіндірме нұсқауларды қосу немесе алып тастау басқа реттеушілік рәсім (мысалы, дәрілік препарат туралы ақпаратты қозғайтын ұзарту немесе өзгерту рәсімі) шеңберінде жүргізілмейтін жағдайды қамтиды.
В.I.12 Қосымша мониторинг жүргізуге жататын дәрілік препараттар тізбесіне кіретін дәрілік препараттарға қатысты қара белгіні немесе түсіндірме нұсқауларды қосу немесе алып тастау. (*)
Шарттар
Талап етілетін құжаттамалар
Рәсім түрі
II
Ескертпе
егер уәкілетті орган берілген деректерге жүргізген сараптаманы дәрілік препарат, белгілеудің жалпы сипаттамасының өзгеруіне алып келсе, бұл өзгерістер дәрілік препараттың, белгілеудің жалпы сипаттамасына тиісті түзетулерді қамтиды.
(*)
бұл өзгерістер осы Толықтырулардың басқа да кез-келген бөліміне сәйкес әдетте ІВ типті өзгеріс ретінде қабылдануы мүмкін болатын өзгерістерге қолданылмайды.
Ескертпе:
II типті тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу кезінде:
- Б.I тармақтары бойынша Тізбенің I, II бөліктерінің құжаттар тізбесі ұсынылады (жаңартылған I А7 бөлімдері-белсенді заттың сапасын растайтын құжат (өндірушіден белсенді фармацевтикалық субстанцияның 3 сериясын талдау сертификаты, өндірушіден субстанцияны талдау сертификаты, Еуропалық Фармакопея монографиясының сәйкестік сертификаты, талдау хаттамасы, талдамалық паспорт кемінде 6 ай ішінде мәлімделген субстанцияны пайдалана отырып, тұрақтылықты зерттеудің ұзақ мерзімді және жеделдетілген жағдайларында дайын өнімнің тұрақтылығын зерделеу жөніндегі деректер.) және II С 1 - енгізілген өзгерістерге сәйкес белсенді субстанция).
- Б. II тармақтары бойынша I бөлімнің құжаттар (жаңартылған I А8 бөлім - үш өнеркәсіптік серияның дайын өнімінің сапасын растайтын құжат (талдау сертификаты, талдау хаттамасы), оның бір сериясы енгізілетін өзгерістерге сәйкес тіркеуге берілген дәрілік зат үлгісінің сериясымен тұспа тұс келеді) және II тізбенің құжаттар тізбесі ұсынылады.".
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 15 сәуірдегі
№ 244 қаулысына
5-қосымша
COVID-19 коронавирусына қарсы вакциналарды уақытша мемлекеттік тіркеу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Вакциналардың тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістер енгізу туралы қорытынды

2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате.
Примечание
это изменение охватывает лишь ситуацию, в которой вводимое изменение затрагивает исключительно условия и (или) обязательства регистрации, включая план управления рисками и условия и (или) обязательства регистраций при исключительных обстоятельствах и условной регистрации
(*)
введение плана управления рисками, затребованное уполномоченным органом, всегда требует существенной экспертизы
В.I. 11 Включение или исключение черного символа или пояснительных указаний в отношении лекарственных препаратов, входящих в перечень лекарственных препаратов, подлежащих дополнительному мониторингу
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1
1, 2
Условия
1. Лекарственный препарат включен или исключен из перечня лекарственных препаратов, подлежащих дополнительному мониторингу (соответственно).
Документация
1. Приложение к сопроводительному письму заявления о внесении изменений: ссылка на перечень лекарственных препаратов, подлежащих дополнительному мониторингу.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате (обновленная общая характеристика лекарственного препарата, инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш).
Примечание
данное изменение охватывает ситуацию, при которой включение или исключение черного символа или пояснительных указаний не производится в рамках другой регуляторной процедуры (например, процедуры продления или изменения, затрагивающей информацию о лекарственном препарате)
В.I.12 Прочие изменения, не описанные в других разделах настоящего Дополнения, включающих подачу исследований уполномоченному органу (*)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
II
Примечание
если экспертиза уполномоченным органом поданных данных приводит к изменению общей характеристики лекарственного препарата, маркировки, данным изменением охватываются соответствующие поправки к общей характеристике лекарственного препарата, маркировке.
(*)
данное изменение не применяется к изменениям, которые приняты в качестве изменений IB типа по умолчанию в соответствии с любым другим разделом настоящего Дополнения.
Примечание:
При внесении изменений в регистрационное досье типа II:
- по пунктам Б.I представляется перечень документов частей I, II перечня (обновленные разделы I А7 – документ, подтверждающий качество активного вещества (сертификат анализа 3 серий активной фармацевтической субстанции от производителя, сертификат анализа субстанции от производителя, сертификат соответствия монографии Европейской Фармакопеи, протокол анализа, аналитический паспорт, данные по изучению стабильности готового продукта при долгосрочных и ускоренных условиях изучения стабильности с использованием заявляемой субстанции за период как минимум 6 месяцев) и II С 1 – активная субстанция в соответствии с вносимыми изменениями).
- по пунктам Б.II представляется перечень документов частей I (обновленный раздел I А8 – документ, подтверждающий качество готового продукта 3 промышленных серий (сертификат анализа, протокол анализа), одна серия которого совпадает с серией образца лекарственного средства, поданного на регистрацию в соответствии с вносимыми изменениями) и II перечня.
Приложение 5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 апреля 2021 года № 244
Приложение 7
к Правилам временной
государственной регистрации
вакцин против коронавируса
COVID-19
Форма
Заключение о внесении изменений в регистрационное досье вакцины

1. Сараптама комиссиясы Қазақстан Республикасында уақытша мемлекеттік тіркеу мақсаттары үшін вакциналардың қауіпсіздігіне, сапасына және тиімділігіне сараптама нәтижелерін хабарлайды:
Өтінімнің нөмірі мен күні
Вакцинаның саудадағы атауы (дәрілік препарат үшін – дәрілік нысаны, дозалануы, концентрациясы мен толтырылу көлемі, қаптамадағы дозалар саны көрсетіледі)
Өндіруші ұйым, өндіруші ел, уақытша тіркеу куәлігін ұстаушы
Енгізілетін өзгерістердің типі
Сараптама комиссиясының қорытындысы (оң немесе теріс)
2. Қорытынды (оң): тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу үшін ұсынылған вакцинаның тіркеу дерекнамасының материалдары мен құжаттары COVID-19 коронавирусына қарсы вакциналарды уақытша мемлекеттік тіркеу қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) талаптарына сәйкес келеді.
Енгізілетін өзгерістерді тіркеуге болады.
Қорытынды (теріс): тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу үшін ұсынылған вакцинаның тіркеу дерекнамасының материалдары мен құжаттары Қағидалардың белгіленген талаптарына сәйкес келмейді.
Енгізілетін өзгерістерді тіркеуге болмайды.
Сараптама комиссиясының жетекшісі ____________ _____________________
қолы Т.А.Ә. (бар болса)
Сараптама комиссиясының мүшелері ____________
___________________________________ қолы Т.А.Ә. (бар болса) ____________
___________________________________ қолы Т.А.Ә. (бар болса) ____________
___________________________________ қолы Т.А.Ә. (бар болса)

1. Экспертная комиссия сообщает результаты экспертизы на безопасность, качество и эффективность вакцины для целей временной государственной регистрации в Республике Казахстан:
Номер и дата заявки
Торговое наименование вакцины (с указанием лекарственной формы, дозировки, концентрации и объема заполнения, количества доз в упаковке – для лекарственного препарата)
Организация-производитель, страна-производитель, держатель временного регистрационного удостоверения
Тип вносимых изменений
Заключение экспертной комиссии (положительное или отрицательное)
2. Заключение (положительное): материалы и документы регистрационного досье на вакцину, представленные для внесения изменений в регистрационное досье, соответствуют требованиям Правил временной государственной регистрации вакцин против коронавируса COVID-19, (далее – Правила).
Вносимые изменения могут быть зарегистрированы.
Заключение (отрицательное): материалы и документы регистрационного досье на вакцину, представленные для внесения изменений в регистрационное досье, не соответствуют установленным требованиям Правил.
Вносимые изменения не могут быть зарегистрированы.
Руководитель экспертной комиссии
____________       ___________________________________
подпись                   Ф.И.О. (при наличии)
Члены экспертной комиссии
____________       ___________________________________
подпись                   Ф.И.О. (при наличии)
____________       ___________________________________
подпись                   Ф.И.О. (при наличии)
____________       ___________________________________
подпись                   Ф.И.О. (при наличии)