"Қызылорда облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2019 – 2022 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 6 маусымдағы № 375 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 мамырдағы № 355 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қызылорда облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2019 – 2022 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 6 маусымдағы № 375 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қызылорда облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2019 – 2022 жылдарға арналған кешенді жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 31 мамырдағы
№ 355 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 6 маусымдағы
№ 375 қаулысымен
бекітілген
Қызылорда облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2019 – 2022 жылдарға арналған кешенді жоспары
Қызылорда облысы индустриялық-аграрлық өңір, республикадағы негізгі (90%) күріш өндіруші болып табылады.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 июня 2019 года № 375 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития Кызылординской области на 2019 – 2022 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2021 года № 355
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 июня 2019 года № 375 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития Кызылординской области на 2019 – 2022 годы" следующее изменение:
Комплексный план социально-экономического развития Кызылординской области на 2019 – 2022 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 мая 2021 года № 355
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 июня 2019 года № 375
Комплексный план социально-экономического развития Кызылординской области на 2019 – 2022 годы
Кызылординская область является индустриально-аграрным регионом, основным производителем риса в республике (90 %).

Бұл ретте 2019 жылы Қызылорда облысының жалпы өңірлік өнімінің (бұдан әрі – ЖӨӨ) үлес салмағы 2,6 % құрады. Аталған көрсеткіш бойынша Қызылорда облысы ЖӨӨ жалпы көлемінде үлесі 5 пайыздан аспайтын өңірлерді біріктіретін үшінші топқа кіреді.
Мұнай-газ секторы өңір экономикасының негізгі саласы болып табылады. Өнеркәсіп өндірісінің 69,3 % мөлшері тау-кен өнеркәсібіне тиесілі, мұнда шикі мұнай мен табиғи газ өндіру үлесі басым (82,5 %). Өнеркәсіп өндірісі құрылымындағы өңдеу өнеркәсібінің үлесі елеусіз, бар болғаны 23,3 %.

При этом удельный вес валового регионального продукта (далее – ВРП) Кызылординской области за 2019 год составил 2,6 %. По данному показателю Кызылординская область входит в третью группу, которая объединяет регионы с долей в общем объеме ВРП не более 5 %.
Нефтегазовый сектор является определяющей отраслью региональной экономики. В промышленном производстве 69,3 % приходится на горнодобывающую промышленность, в которой доминирует доля добычи сырой нефти и природного газа (82,5 %). Доля обрабатывающей промышленности в структуре промышленного производства незначительная, всего 23,3 %.

2020 жылы 648,8 млрд теңгеге өнеркәсіп өнімі өндірілді, бұл 2019 жылмен салыстырғанда 13,3 % аз. Өнеркәсіп өндірісі көлемінің төмендеу себебі соңғы жылдары кейбір мұнай кен орындарында кен шоғырларының 90 % сулануы (қабаттық қысымның төмендеуі), қорлардың сарқылуы салдарынан мұнай өндіру көлемінің азаюы болып табылады.
Дегенмен, облыста өңдеу өнеркәсібін дамытудың зор әлеуеті бар.
Облыс аумағы көмірсутекті шикізат, түсті металдар (мыс, мырыш, қорғасын және алтын), қара металдар (темір, титан және ванадий), уран, кварц және құрылыс құмдары, әктас қорларына бай.
Сонымен қатар, жоғары экспорттық әлеуеті бар мал шаруашылығын, оның ішінде ет бағытындағы мал шаруашылығын перспективалы дамыту, балық шаруашылығы және балық өңдеу бойынша әлеуеті бар.

В 2020 году произведено промышленной продукции на 648,8 млрд тенге, что на 13,3 % меньше, чем в 2019 году. Причиной снижения объема промышленного производства является уменьшение объемов добычи нефти в последние годы из-за обводнения залежей до 90 % (снижение пластового давления), истощения запасов в отдельных нефтяных месторождениях.
В то же время область обладает большим потенциалом развития обрабатывающей промышленности.
Территория области богата запасами углеводородного сырья, цветных металлов (медь, свинец, цинк и золото), черных металлов (железо, титан и ванадий), урана, кварцевых и строительных песков, известняка.
Наряду с этим, имеются сильные позиции по перспективному развитию животноводства, в том числе мясного направления, рыболовства и рыбопереработки с высоким экспортным потенциалом.

419 398
840 530
1 265 906,7
ЖИЫНЫ:
22 480,0
24 780,2
456 000,0
879 000,0
1 382260,2
Кешенді жоспарды іске асырудан мынадай нәтижелер күтіледі:
Жалпы өңірлік өнім
Облыстың ЖӨӨ 2023 жылға қарай номиналды мәнде 1992,2 млрд теңгеге дейін ұлғаятын болады деп болжануда. Облыстың ЖӨӨ құрылымында 2023 жылы тау-кен өнеркәсібінің басым үлесі сақталады. Сонымен бірге, өңдеу өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы, көлік және байланыс үлесі ұлғаяды.
Өнеркәсіп

419 398
840 530
1 265 906,7
ИТОГО
22 480,0
24 780,2
456 000,0
879 000,0
1 382 260,2
От реализации Комплексного плана ожидаются следующие результаты:
Валовой региональный продукт
Прогнозируется, что к 2023 году ВРП области увеличится в номинальном выражении до 1992,2 млрд тенге. В структуре ВРП области в 2023 году сохранится преобладающая доля горнодобывающей промышленности. Вместе с тем увеличится доля обрабатывающей промышленности, сельского хозяйства, транспорта и связи.
Промышленность

2022 жылдың қорытындысы бойынша ЖӨӨ-дегі өнеркәсіп үлесін 45,9 %-ға дейін (2017 жылы – 36,3 %) ұлғайтуға қол жеткізу жоспарлануда.
ЖӨӨ өндірістік қуаттарын жаңғырту нәтижесінде 2022 жылдың қорытындысы бойынша ЖӨӨ-дегі өңдеу өнеркәсібінің үлесі 9,7 % (2017 жылы – 4,7 %) құрайды.
2Д сейсмикалық барлаудың 3 жұмысы бойынша (Арал маңы – "Батыс" және "Шығыс" учаскелері, Сырдария) аталған шөгінді бассейндердің терең құрылымын зерттеу және көмірсутекті шикізаттың жиналуына перспективалы жаңа алаңдар шығару күтілуде.
Солтүстік-Батыс Қаратаудың Бүртескен-Ақжар кен ауданында геологиялық-минералогиялық карталау бойынша алаңды аршу және қатты пайдалы қазбалардың перспективалы учаскелерін (алтын, темір, сирек кездесетін металдар және т.б.) анықтау күтілуде.
Өз кезегінде, бұл зерделенген учаскелерді жеке инвестицияларды тарту үшін тартымды етеді, өйткені инвесторларға учаскелердің мұнай-газ әлеуетін және карталанатын алаңның кенділігін дәл бағалауға мүмкіндік береді.
Ауыл шаруашылығы
2022 жылы жаңа және суармалы жерлерді қайта айналымға енгізу жолымен майлы дақылдардың егіс алаңдары 20,0 мың гектарға дейін, жемшөп дақылдары 78,0 мың гектарға дейін ұлғаяды. Асыл тұқымды ірі қара мал басы 4,0 %, қой 12,0 % артады, бұл ретте ет өндірісі 2021 жылы 3,6 %, сүт 3,4 %, 2022 жылы ет 3,8 %, сүт 3,6 % артады.
Нәтижесінде ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 2020 жылғы 140,0 млрд теңгеден 2022 жылы 150,0 млрд теңгеге дейін немесе 2022 жылға қарай 6,0 % ұлғаяды.
Кәсіпкерлік
ЖӨӨ құрылымындағы шағын және орта бизнес үлесі 2022 жылдың қорытындысы бойынша 20 % құрайды.
Газбен жабдықтау
Кешенді жоспар шеңберінде газбен жабдықтау жобаларын табысты іске асыру халықтың табиғи газбен қамтамасыз етілу үлесін 65 %-дан 72 %-ға дейін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Экология
Арал теңізінің құрғаған түбінде фито-мелиорациялық жұмыстар жүргізу нәтижесінде шаң мен тұздың таралуы тоқтатылады, сондай-ақ экологиялық жағдай жақсарады, бұл ретте орман алқабы ұлғайтылады.
Шоғырландыру көлемі 600 млн м3 Күміскеткен су қоймасын салу 15000 – 21000 га суармалы жерді сумен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді және су тасқыны жағдайларынан бассейн қауіпсіздігі қамтамасыз етіледі.
Шоғырландыру көлемі 775 млн м3 Қараөзек су қоймасының құрылысы көлемі 3319 га көл жүйелерін толтыруды, 120 869 га шөп-жайылымдық жерлерді суландыруды, Қазалы, Арал аудандарының 5462 га суармалы жерлерін сумен қамтамасыз етуді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Әлеуметтік қорғау
Арал өңірі халқының арасында экологиялық тәуелді аурулардың тізбесін айқындау үшін себеп-салдарлық байланысты белгілеу бойынша зерттеу жұмыстарын жүргізу оларды реттеу бойынша басқарушылық шешімдер қабылдауды қамтамасыз етуге, сондай-ақ жүктілік пен босану бойынша демалыс ұзақтығын арттыруды негіздеу үшін бала туу жасындағы әйелдердің денсаулық жағдайына талдау жүргізуге мүмкіндік береді.
Пилоттық жобалар шеңберінде Қызылорда облысының базасында тұрмысы төмен қамтылған азаматтар әлеуметтік сүйемелдеуге мұқтаж болған жағдайда уәкілетті органдар мен лауазымды адамдардың ведомствоаралық өзара іс-қимылының егжей-тегжейлі регламенттері мен алгоритмдері әзірленетін болады. Атаулы әлеуметтік көмек көрсету кезінде өмірде қиын жағдайда жүрген адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтерді енгізу жөніндегі үлгі көмек көрсету мерзімдерімен әзірленетін болады, бұл өмір сүру сапасын арттыруға және жақсартуға мүмкіндік береді.

Планируется достичь увеличения доли промышленности в ВРП по итогам 2022 года до 45,9 % (в 2017 году – 36,3 %).
В результате модернизации производственных мощностей доля обрабатывающей промышленности в ВРП по итогам 2022 года составит 9,7 % (2017 год – 4,7 %).
По 3 работам 2Д сейсморазведки (Приаральский – участки "Западный" и "Восточный", Сырдарьинский) ожидается изучить глубинное строение указанных осадочных бассейнов и выявить новые площади, перспективные к накоплению углеводородного сырья.
По геолого-минералогическому картированию в Буртескен-Акжарском рудном районе Северо-Западного Каратау ожидается откартировать площадь и выявить перспективные участки твердых полезных ископаемых (золото, железо, редкоземельные металлы и т.д.).
В свою очередь, это делает изученные участки привлекательными для привлечения частных инвестиций, так как позволяет инвесторам точно оценивать нефтегазоносный потенциал участков и рудоносность картируемой площади.
Сельское хозяйство
В 2022 году увеличатся посевные площади масличных культур до 20,0 тыс. га, кормовых культур до 78,0 тыс. га путем повторного введения в оборот новых и орошаемых земель. Поголовья породного КРС увеличится на 4,0 %, овец на 12,0 %, при этом производство мяса в 2021 году увеличится на 3,6 %, молока – на 3,4 %, в 2022 году – мясо на 3,8 %, молоко – на 3,6 %.
В результате валовая продукция сельского хозяйства увеличится от 140,0 млрд тенге в 2020 году до 150,0 млрд тенге в 2022 году или на 6,0 % к 2022 году.
Предпринимательство
Доля малого и среднего бизнеса в структуре ВРП по итогам 2022 года составит 20 %.
Газоснабжение
Успешная реализация проектов газоснабжения в рамках Комплексного плана позволит увеличить долю обеспеченности населения природным газом с 65 % до 72 %.
Экология
В результате проведения фитолесомелиоративных работ на осушенном дне Аральского моря будет приостановлено распространение пыли и соли, а также улучшится экологическая обстановка, при этом будет увеличена лесная площадь.
Строительство водохранилища Кумискеткен с объемом аккумулирования 600 млн м3 позволит обеспечить водой 15000 – 21000 га орошаемых земель и будет обеспечена безопасность региона от паводковых ситуаций.
Строительство водохранилища Караузяк с объемом аккумулирования 775 млн м3 позволит обеспечить наполнение озерных систем площадью 3319 га, обводнение 120 869 га сенокосно-пастбищных угодий, водообеспечение 5462 га орошаемых земель Казалинского, Аральского районов.
Социальная защита
Проведение исследовательских работ по установлению причинно-следственной связи для определения перечня экологически зависимых заболеваний среди населения Приаралья позволит обеспечить принятие управленческих решений по их урегулированию, а также провести анализ состояния здоровья женщин фертильного возраста для обоснования увеличения продолжительности отпуска по беременности и родам.
В рамках пилотных проектов на базе Кызылординской области будут разработаны детальные регламенты и алгоритмы межведомственного взаимодействия уполномоченных органов и должностных лиц в случае нуждаемости в социальном сопровождении малообеспеченных граждан. При оказании адресной социальной помощи будет разработана модель по внедрению специальных социальных услуг со сроками оказания помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации, что позволит повысить качество и улучшить условия жизни населения.

Осы іс-шараларды іске асыру өңірдің дамуына сапалы жаңа серпін береді, 13 000-ға жуық жаңа, тұрақты және уақытша жұмыс орындарын ашуға мүмкіндік береді.
Денсаулық сақтау
Заманауи көпбейінді аурухана және аудандық емхана құрылысы білікті және мамандандырылған медициналық көмек көрсетудің қолжетімділігін, тиімділігі мен сапасын арттыруға, халықтың денсаулығын жақсартуға, бала туудың ұлғаюын және өлім-жітімнің азаюын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Бұл ретте 2030 жылы орташа өмір сүру ұзақты 73,9 жасқа дейін ұлғаяды.
Ескертпе:
* республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша шығыстар көлемі әкімдік бюджет заңнамасына сәйкес қажетті құжаттамалар ұсынған жағдайда тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді қалыптастыру және нақтылау барысында белгіленетін болады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АГБС
-
автоматтандырылған газ бөлу станциясы
АҚДМ
-
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
АҚ
-
акционерлік қоғам
АШМ
-
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
"АШҚҚҚ" АҚ
-
"Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры" акционерлік қоғамы
әкімдік
-
Қызылорда облысының әкімдігі
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
БГРП
-
бас газ реттеуші пункт
БК
-
басқа көздер
ГРП
-
газ реттеуші пункт
ДСМ
-
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині
-
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЕДҚҚБ
-
Еуразия Қайта құру және Даму банкі
ЖБ
-
жергілікті бюджет
ЖСҚ
-
жобалау-сметалық құжаттама
ЖК
-
жылыту камерасы
ЖТ
-
жылу торабы
ЖШС
-
жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ЖЭО
-
жылу электр орталығы
ИИДМ
-
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрілігі
КеАҚ
-
коммерциялық емес акционерлік қоғам
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ
-
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Қазатомөнеркәсіп" ҰАҚ" АҚ
-
"Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" акционерлік қоғамы
Қаржымині
-
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
МПа
-
мегапаскаль
МЖӘ
-
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
РБ
-
республикалық бюджет
РМК
-
республикалық мемлекеттік кәсіпорын
СІМ
-
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ТБК
-
тау-кен байыту комбинаты
ТЭН
-
техникалық-экономикалық негіздеме
ТЖМ
-
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ҰЭМ
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ҰТКК
-
ұлттық тау-кен компаниясы
ХАҚҚ
-
Халықаралық Аралды құтқару қоры
ЦДИАӨМ
-
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ЭМ
-
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі
ЭГТРМ
-
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
МС
-
мемлекеттік сараптама

Реализация данных мероприятий придаст качественно новый импульс развитию региона, позволит создать порядка 13 000 новых, постоянных и временных рабочих мест.
Здравоохранение
Строительство современной многопрофильной больницы и районной поликлиники позволит повысить доступность, эффективность и качество оказания квалифицированной и специализированной медицинской помощи, улучшить здоровье населения, обеспечить увеличение рождаемости и снижение смертности. При этом средняя продолжительность жизни увеличится до 73,9 лет в 2030 году.
Примечание:
* Объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств республиканского и местного бюджетов, будут уточняться при формировании и уточнении республиканского и местного бюджетов на соответствующий плановый период при представлении акиматом необходимой документации в соответствии с бюджетным законодательством.
Расшифровка аббревиатур:
АГРС
автоматизированная газораспределительная станция
МИОР
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
АО
акционерное общество
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
АО "ФФПСХ"
акционерное общество "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства"
акимат
акимат Кызылординской области
АО "НУХ "Байтерек"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
ГГРП
главный газорегуляторный пункт
ДИ
другие источники
ГРП
газорегуляторный пункт
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ЕБРР
Евразийский банк Реконструкции и Развития
МБ
местный бюджет
ПСД
проектно-сметная документация
ТК
тепловая камера
УТ
узел тепловой
ТОО
товарищество с ограниченной ответственностью
ТЭЦ
теплоэлектроцентраль
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
НАО
некоммерческое акционерное общество
АО "НК "КазМунайГаз"
акционерное общество "Национальная компания "КазМунайГаз"
АО "НАК "Казатомпром"
акционерное общество "Национальная атомная компания "Казатомпром"
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
МПа
мегапаскаль
ГЧП
государственно-частное партнерство
РБ
республиканский бюджет
РГП
республиканское государственное предприятие
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
ГОК
горно-обогатительный комбинат
ТЭО
технико-экономическое обоснование
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
НГК
национальная горнорудная компания
МФСА
Международный фонд спасения Арала
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
МЭГПР
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
ГЭ
Государственная экспертиза