"Табиғи уран концентратына баға белгілеу қағидаларын (әдістемесін) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 3 ақпандағы № 74 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 маусымдағы № 361 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Табиғи уран концентратына баға белгілеу қағидаларын (әдістемесін) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 3 ақпандағы № 74 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Табиғи уран концентратына баға белгілеу қағидаларында (әдістемесінде):
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Осы Қағидаларда пайдаланылатын терминдер, анықтамалар және аббревиатуралар";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын терминдер, анықтамалар және аббревиатуралар:
1) байытылған уран өнімі (БУӨ) – урандағы U-235 изотопының концентрациясы 5 %-ға дейін уран гексафториді нысанындағы сәулелендірілмеген уран (ядролық материалдағы U-235 изотопының жалпы салмағын ядролық материалдағы барлық уран изотоптарының жалпы салмағына бөлу және салмақ пайызын (салмақ %-ы) анықтау үшін 100-ге көбейту арқылы анықталады);
2) дисконт – сатушы сатып алушыға ұсынатын, табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшартта белгіленетін, Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын мәмілелер кезінде 0 (нөлден) 8 (сегіз) пайызға дейінгі, экспорттық мәмілелер және Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде жасалатын мәмілелер кезінде 0 (нөлден) 5 (бес) пайызға дейінгі мәнге тең бағадан жеңілдік, пайызбен (%) көрсетіледі;
3) дифференциал – табиғи уран концентратының бір фунтына АҚШ долларымен немесе уранның бір килограмы үшін теңгемен көрсетілген, Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасына сәйкес мәміле бағасын немесе ақпарат көздерінен алынған бағаны салыстырмалы экономикалық жағдайға келтіру үшін қолданылатын түзету мөлшері. Дифференциалдың құрамдас бөлшектері құжаттамамен немесе ресми қабылданған ақпарат көздерімен расталуға тиіс.
Бұл ретте "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" акционерлік қоғамы Қазақстан Республикасының резиденттерімен жүзеге асырған мәмілелер бойынша табиғи уран концентраттарын конверсиялық кәсіпорындарға дейін жеткізумен байланысты шығыстарға қатысты дифференциал "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" акционерлік қоғамы ішкі қағидаларына сәйкес расталады. Уранды ҚХР аумағына жеткізуге арналған көлік дифференциалы Қытай ядролық энергетикалық өнеркәсіп корпорациясының (CNEIC) және/немесе табиғи уран концентратын сатып алушының ресми құжатымен расталады;

О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2011 года № 74 "Об утверждении Правил (методики) ценообразования на концентрат природного урана"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2021 года № 361.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2011 года № 74 "Об утверждении Правил (методики) ценообразования на концентрат природного урана" следующие изменения и дополнение:
в Правилах (методике) ценообразования на концентрат природного урана, утвержденных указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Термины, определения и аббревиатуры, используемые в настоящих Правилах";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Термины, определения и аббревиатуры, используемые в настоящих Правилах:
1) обогащенный урановый продукт (ОУП) – необлученный уран в форме гексафторида урана, имеющий концентрацию изотопа U-235 в уране до 5 % (определяется путем деления общего веса изотопа U-235, содержащегося в ядерном материале, на общий вес всех изотопов урана, содержащихся в ядерном материале, и умножения на 100 для определения весового процента (% вес.);
2) дисконт – скидка с цены, предоставляемая продавцом покупателю, устанавливаемая в контракте на куплю-продажу концентрата природного урана, равная значению от 0 (нуля) до 8 (восьми) процентов при сделках, совершаемых на территории Республики Казахстан, от 0 (нуля) до 5 (пяти) процентов при экспортных сделках и сделках, совершаемых вне территории Республики Казахстан, выражается в процентах (%);
3) дифференциал – размер корректировки, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия цены сделки и цены из источника информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании, выраженный в долларах США за фунт концентрата природного урана или в тенге за килограмм урана. Составляющие дифференциала должны подтверждаться документально или официально признанными источниками информации.
При этом дифференциал, касающийся расходов, связанных с доставкой концентратов природного урана до конверсионных предприятий по сделкам, осуществленным акционерным обществом "Национальная атомная компания "Казатомпром" с резидентами Республики Казахстан, подтверждается в соответствии с внутренними правилами акционерного общества "Национальная атомная компания "Казатомпром". Транспортный дифференциал для поставок урана на территорию КНР подтверждается официальным документом Китайской корпорации ядерной энергетической промышленности (CNEIC) и/или покупателя концентрата природного урана.

4) қысқа мерзімді келісімшарт – келісімшартты, соның ішінде негіздемелік келісімнің қолданылуы шеңберінде жасасқан келісімшартты жасасқан күннен бастап 6 (алты) айдан аспайтын табиғи уран концентратын жеткізу мерзімімен табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшарт. Қысқа мерзімді келісімшарт оферта қабылданған (акцепт) күннен бастап 2 (екі) айдан кешіктірілмей жасалуға тиіс;
5) мәміле бағасы – осы Қағидаларға сәйкес келісімшартта белгіленген формула бойынша есептелген табиғи уран концентратының фунтын өткізу бағасы. Егер келісімшарт бойынша төлем валютасы АҚШ доллары болып табылмаса, онда мәміле бағасына келісімшартта көрсетілген АҚШ долларын меншік құқығы ауысқан күнгі қолданыстағы бағам бойынша төлем валютасына ауыстырудың коэффициенті қолданылады;
6) негіздемелік келісім – тараптар жекелеген шарттарды жасасу, тараптардың бірінің өтінімдерді беруі арқылы немесе негіздемелік келісімнің негізінде немесе оны орындау үшін өзгеше нақтыланатын және анықталатын тараптардың міндеттемелік өзара қарым-қатынастарының жалпы талаптарын айқындайтын тараптардың келісімі. Негіздемелік келісімде жеткізу талаптарының бір бөлігі айқындалады, ынтымақтастық қағидаттары белгіленеді, бірақ жекелеген елеулі талаптар (сатып алудың нақты көлемдері, бағалары, мерзімдері және т.б.), яғни тараптардың шарттың кейбір жалпы талаптарын көздейтін мәмілені жүзеге асыру ниеттері анықталмаған. Тараптар негіздемелік келісім күшіне енгеннен кейін және оның қолданылу мерзімі ішінде анықтайтын, тараптардың жекелеген егжей-тегжейлі кейінгі уағдаластықтарын анықтау қажеттілігіне байланысты табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға негіздемелік келісім дербес келісімшарт ретінде қаралмайды. Мұндай қажетті елеулі талаптар жеткізудің (бір немесе бірнеше) көлемдері, тауар бірлігі үшін баға, жеткізу мерзімдері, орны және әрбір нақты жағдайда қосымша құжатқа – жеке шартқа, растаушы келісімшартқа немесе сатып алу туралы хабарламаға (яғни офертаға) және қабылдау туралы хабарламаға (яғни оферта акцептіне) қол қою арқылы келісілетін басқа да талаптар болып табылады. Мұндай құжат бойынша әрбір жекелеген жеткізілім осы Қағидаларға сәйкес дербес жеке келісімшарт ретінде қаралады;
7) орта мерзімді келісімшарт – келісімшартты жасасқан күннен бастап бір жарым жылдан 3 (үш) жылға дейін табиғи уран концентратын жеткізу мерзімімен табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшарт;
8) оферта – егер жеткілікті түрде айқындалған болса және ол қабылданған (акцепт) жағдайда ұсыныс жасаған тұлға өзін байланысты деп санайтын ниетін білдірген болса, бір немесе бірнеше нақты тұлғаға жасалған табиғи уран концентратын сатып алу-сату келісімшартын жасасу туралы ұсыныс. Егер онда шарттың маңызды талаптары немесе оларды айқындау тәртібі көрсетілген болса, ұсыныс жеткілікті түрде айқындалған болып табылады. Бұл ретте қысқа мерзімді келісімшарт жасауға негіз болатын офертаны қоспағанда, осы Қағидалардың мақсаттары үшін офертаның қолданылу мерзімі берілген күнінен бастап қабылданған (акцепт) күніне дейін 6 (алты) айдан аспауға тиіс.
Қысқа мерзімді келісімшарт бойынша офертаның қолданылу мерзімі берілген күнінен бастап 2 (екі) айдан аспауға тиіс;

4) краткосрочный контракт – контракт на куплю-продажу концентрата природного урана со сроком поставки концентрата природного урана не более 6 (шести) месяцев с даты заключения контракта, в том числе заключенного в рамках действия рамочного соглашения. Краткосрочный контракт должен быть заключен не позднее 2 (двух) месяцев с даты принятия (акцепта) оферты.
5) цена сделки – цена реализации фунта концентрата природного урана, рассчитанная по формуле, установленной в контракте в соответствии с настоящими Правилами. В случае, если валютой платежа по контракту является не доллар США, то к цене сделки применяется указанный в контракте коэффициент перевода доллара США в валюту платежа по курсу, действующему на дату перехода права собственности;
6) рамочное соглашение – соглашение сторон, определяющее общие условия обязательственных взаимоотношений сторон, которые будут конкретизированы и уточнены сторонами путем заключения отдельных договоров, подачи заявок одной из сторон или иным образом на основании либо во исполнение рамочного соглашения. Рамочным соглашением определяется часть условий поставок, устанавливаются принципы сотрудничества, но не определены отдельные существенные условия (конкретные объемы закупок, цены, сроки и т. д.), т.е. намерения сторон осуществить сделку, предусматривающие некоторые общие условия договора. Рамочное соглашение не рассматривается как самостоятельный контракт на куплю–продажу концентрата природного урана в связи с необходимостью определения отдельных детализированных последующих договоренностей сторон, которые стороны определяют после вступления в силу рамочного соглашения и в течение его срока действия. Такими необходимыми существенными условиями являются объемы поставок (одной или нескольких), цена за единицу товара, сроки, место поставки и иные условия, которые оговариваются в каждом конкретном случае путем подписания дополнительного документа – отдельного договора, контракта-подтверждения или уведомления о покупке (т.е. оферты) и уведомления о принятии (т.е. акцепта оферты). Каждая отдельная поставка по такому документу рассматривается в качестве отдельного самостоятельного контракта в соответствии с настоящими Правилами.
7) среднесрочный контракт – контракт на куплю-продажу концентрата природного урана со сроком поставки концентрата природного урана от полутора до 3 (трех) лет с даты заключения контракта;
8) оферта – предложение о заключении контракта на куплю-продажу концентрата природного урана, сделанное одному или нескольким конкретным лицам, если оно достаточно определено и выражает намерение лица, сделавшего предложение, считать себя связанным в случае его принятия (акцепта). Предложение является достаточно определенным, если в нем указаны существенные условия договора или порядок их определения. При этом для целей настоящих Правил срок действия оферты не должен превышать 6 (шести) месяцев с даты ее подачи до ее принятия (акцепта), за исключением оферты, на основании которой заключается краткосрочный контракт.
Срок действия оферты по краткосрочному контракту не должен превышать 2 (двух) месяцев с даты ее подачи.

9) ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған баға – АҚШ долларымен "Ux Соnsulting LLC" (АҚШ) және "Тradе Тесh LLC" (АҚШ) компаниялары жария ететін, U3O8 бір фунты* үшін АҚШ долларымен белгіленген U3O8 бір фунтына* ұзақ мерзімді, орта мерзімді немесе споттық (апталық немесе айлық) бағаның индикаторы;
10) споттық келісімшарт – келісімшартты жасасқан күннен бастап 6 (алты) айдан бір жарым жылға дейін табиғи уран концентратын жеткізу мерзімімен табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшарт;
11) табиғи уран концентраттары – техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен "Уран рудасының концентраты. Техникалық талаптар" ҚР СТ 1909 Қазақстан Республикасының қолданыстағы ұлттық стандартына сәйкес келетін, U3O8 тотығы-шала тотығы, аммоний диуранаты (NH 4)2U2O7, уран пероксиді (UO4xH2O) нысанындағы уран концентраттары және табиғи құрамында U-235 изотопы бар уран оксидтерінен тұратын басқа да концентраттар;
12) табиғи уран концентратының фунтын уран килограмына аудару коэффициенті – конвертор зауыт белгілейтін, уранның 1 (бір) килограмындағы табиғи уран концентраты фунтының мөлшерін айқындайтын шама;
13) ұзақ мерзімді келісімшарт – келісімшартты жасасқан күннен бастап 3 (үш) және одан да көп жылға табиғи уран концентратын жеткізу мерзімімен табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшарт;
14) эскалация коэффициенті – төлем валютасын шығарушы елдің (егер төлем валютасы АҚШ доллары болып табылса, онда АҚШ Коммерция департаменті; егер төлем валютасы еуро болса – Орталық Еуропалық Банк, басқа валюталар үшін – төлем валютасын шығарушы елдің келісімшартта көрсетілген уәкілетті органы) уәкілетті органы жариялаған деректер бойынша төлем валютасының инфляция деңгейін көрсететін және базалық бағаға қолданылатын мән.
Эскалация коэффициенті жалпы ішкі өнімнің (бұдан әрі –ЖІӨ) сатып алушыға тауардың меншік құқығы ауысатын тоқсанның алдындағы 1 (бір) тоқсанға жарияланатын баға дефляторы индексі және ЖІӨ-нің келісімшартты жасасқан тоқсанда немесе офертаны берген тоқсанда жарияланатын баға дефляторы индексі шамаларының арақатынасы ретінде айқындалады.
Келісімшарттар бойынша меншік құқығы келісімшарт күшіне енген күннен бастап 5 (бес) жыл өткеннен кейін ауысқан жағдайларда, эскалация коэффициенті сатып алушыға тауардың меншік құқығы ауысатын тоқсанның алдындағы 1 (бір) тоқсанға жарияланатын ЖІӨ-нің баға дефляторы индексі және келісімшарт бойынша жеткізілімдердің1 (бірінші) жылының1 (бірінші) тоқсанына жарияланатын ЖІӨ-нің баға дефляторы индексі шамаларының арақатынасы ретінде айқындалуға тиіс;

9) цена из официально признанных источников информации – индикатор долгосрочной, среднесрочной или спотовой (недельной или месячной) цены за фунт U3O8*, публикуемый в долларах Соединенных Штатов Америки компаниями "Ux Consulting LLC" (США) и "Trade Tech LLC" (США), выраженной в долларах США за фунт U3O8*;
10) спотовый контракт – контракт на куплю-продажу концентрата природного урана со сроком поставки концентрата природного урана от 6 (шести) месяцев до полутора лет с даты заключения контракта;
11) концентраты природного урана – урановые концентраты в форме закиси-окиси U3O8, диураната аммония (NH4)2U2O7, пероксида урана (UO4xH2O) и другие концентраты, состоящие из оксидов урана с природным содержанием изотопа U-235, соответствующие действующему национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 1909 "Концентрат урановой руды. Технические условия", утвержденному уполномоченным государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в области технического регулирования.
12) коэффициент перевода фунтов концентрата природного урана в килограммы урана – величина, определяющая количество фунта концентрата природного урана в 1 (одном) килограмме урана, устанавливаемая заводом-конвертором;
13) долгосрочный контракт – контракт на куплю-продажу концентрата природного урана со сроком поставки концентрата природного урана от 3 (трех) и более лет с даты заключения контракта;
14) коэффициент эскалации – значение, отражающее уровень инфляции валюты платежа по данным, опубликованным уполномоченным органом страны эмитента валюты платежа (Департамент коммерции США, если валютой платежа является доллар США; Центральный Европейский Банк, если валютой платежа является евро; для других валют – уполномоченный орган страны эмитента валюты платежа, указанный в контракте), и применяемое к базовой цене.
Коэффициент эскалации определяется как соотношение величин индекса дефлятора цен внутреннего валового продукта (далее – ВВП), публикуемого за 1 (один) квартал, предшествующий кварталу перехода права собственности на товар покупателю, и индекса дефлятора цен ВВП, публикуемого на квартал заключения контракта или квартал подачи оферты.
В случаях, когда переход права собственности по контрактам наступает более чем через 5 (пять) лет с даты вступления контракта в силу, то коэффициент эскалации должен определяться как соотношение величин индекса дефлятора цен ВВП, публикуемого за 1 (один) квартал, предшествующий кварталу перехода права собственности на товар покупателю, и индекса дефлятора цен ВВП, публикуемого на 1 (первый) квартал 1 (первого) года поставок по контракту.

15) СР (ceiling price) – U3O8 бір фунтына АҚШ долларымен көрсетілген, табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшартта белгіленген мәміле бағасының жоғарғы шегі**;
16) FР (floor price) –U3O8 бір фунтына АҚШ долларымен көрсетілген, табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшартта белгіленген мәміле бағасының төменгі шегі**.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қысқа мерзімді келісімшарт үшін мәміле бағасын айқындау тәртібі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Споттық келісімшарт үшін мәміле бағасын айқындау тәртібі";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Орта мерзімді келісімшарт үшін мәміле бағасын айқындау тәртібі";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Ұзақ мерзімді келісімшарт үшін мәміле бағасын айқындау тәртібі";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Үндістан Үкіметі Атом энергиясы департаментінің сатып алу және материалдық қорлар басқармасымен жасалған мәмілелер бойынша табиғи уран концентратын өткізу бағасын айқындау тәртібі";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Electricite de France француз атом электр станциялары операторымен жасалған мәмілелер бойынша табиғи уран концентратын өткізу бағаларын айқындау тәртібі";
мынадай мазмұндағы 9-тараумен толықтырылсын:
"9-тарау. Табиғи уран концентратын ерекше жағдайларда өткізу бағасын айқындау тәртібі.
23. Салық салу мақсаттары үшін баға мынадай жағдайларда:
егер мәміле табиғи уран концентратын түпкілікті тұтынушы өткізген тендер (конкурс) нәтижелері бойынша оферта берілген күнгі нарықтық бағалар деңгейінен төмен емес баға бойынша жасалса;
егер мәміле БҰҰ жүйесіндегі тәуелсіз халықаралық ұйым – Атом энергиясы жөніндегі халықаралық агенттікпен (АЭХА) жасалса, баға нарықтық болып танылады.
24. Табиғи уран концентратын уран өнімін өңдеуші зауытқа өткізген және кейін оны неғұрлым жоғары өңделген (БУӨ) материал (өнім) түрінде сатып алған кезде, егер ол табиғи уран концентраттарын өңдеуші зауытқа өткізу бағасына тең болса, БУӨ құнындағы табиғи уран концентраттарын кері сатып алу бағасы салық салу мақсаттары үшін нарықтық болып танылады.
Табиғи уран концентраттарын неғұрлым жоғары өңделген уран өнімінің құнымен өткізген кезде, егер ол БУӨ-ні, отын таблеткаларын және жылу бөлгіш құрастырмаларды біртіндеп өткізген кезде өзгеріссіз қалса, баға салық салу мақсаттары үшін нарықтық болып танылады.";
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе:
* Қазақстан Республикасында ресми түрде танылған ақпарат көздері – Trade Tech LLC және UX Consulting LLC табиғи уран концентратына қатысты тек U3O8 тотығы-шала тотығына ғана арналған споттық баға индикаторларын жариялайды. Осыған байланысты U3O8 тотығы-шала тотығынан өзгеше табиғи уранның басқа концентраттарына қатысты U3O8 бір фунты үшін АҚШ долларымен ұқсас баға индикаторлары қолданылады.
** Егер осы Қағидаларға сәйкес табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшартта белгіленген формула бойынша есептелген мәміле бағасы FР-дан төмен болған жағдайда мәміле бағасы ретінде FР мәні қолданылады.
Егер осы Қағидаларға сәйкес табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшартта белгіленген формула бойынша есептелген мәміле бағасы СР-дан жоғары болған жағдайда мәміле бағасы ретінде СР мәні қолданылады. Бірақ егер СР меншік құқығы ауысқан күні ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған табиғи уран концентратының споттық бағалары индикаторларының он пайызға азайтылған орташа арифметикалық мәнінен төмен болған жағдайда меншік құқығы ауысқан күні ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған табиғи уран концентратының споттық бағалары индикаторларының он пайызға азайтылған орташа арифметикалық мәні мәміле бағасы ретінде қолданылады.
Егер табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшартта төменгі және (немесе) жоғарғы шектер белгіленсе ғана олар мәміле бағасы ретінде қолданылады.
Мәміле бағасын айқындау үшін формулаларды пайдаланған кезде коэффициенттерді дөңгелектеу қағидалары табиғи уран концентратын сатып алу-сату келісімшарттарында (шарттарда) белгіленеді.

15) СР (ceilingprice) – верхний предел цены сделки, установленный в контракте на куплю-продажу концентрата природного урана, выраженный в долларах США за фунт U3O8**;
16) FP (floorprice) – нижний предел цены сделки, установленный в контракте на куплю-продажу концентрата природного урана, выраженный в долларах США за фунт U3O8**.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок определения цены сделки для краткосрочного контракта";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок определения цены сделки для спотового контракта";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Порядок определения цены сделки для среднесрочного контракта";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Порядок определения цены сделки для долгосрочного контракта";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Порядок определения цен реализации концентрата природного урана по сделкам с управлением закупок и материальных запасов Департамента атомной энергии Правительства Индии";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Порядок определения цен реализации концентрата природного урана по сделкам с французским оператором атомных электростанций Electricite de France";
дополнить главой 9 следующего содержания:
"Глава 9. Порядок определения цен реализации концентрата природного урана в особых условиях
23. Для целей налогообложения цена признается рыночной в следующих случаях:
если сделка была заключена по результатам тендера (конкурса), проведенного конечным потребителем концентрата природного урана, по цене не ниже уровня рыночных цен на дату подачи оферты;
если сделка заключена с независимой международной организацией в системе ООН – Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ).
24. При реализации концентратов природного урана в адрес завода-переработчика урановой продукции и последующем его выкупе в виде материала (продукта) более высокой переработки (ОУП) цена обратного приобретения концентратов природного урана в стоимости ОУП признается рыночной для целей налогообложения, в случае, если она будет равна цене реализации концентратов природного урана заводу-переработчику.
При реализации концентратов природного урана в стоимости урановой продукции более высокого передела цена признается рыночной для целей налогообложения, если она остается неизменной при последовательной реализации ОУП, топливных таблеток и тепловыделяющих сборок.";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание:
* Официально признанные в Республике Казахстан источники информации – Trade Tech LLC и UX Consulting LLC в отношении концентратов природного урана публикуют индикаторы спотовых цен исключительно на закись-окись U3O8. В этой связи в отношении прочих концентратов природного урана, отличных от закиси-окиси U3O8, применяются аналогичные индикаторы цен в долларах США за фунт U3O8.
** В случае, если цена сделки, рассчитанная по формуле, установленной в контракте на куплю-продажу концентрата природного урана в соответствии с настоящими Правилами, ниже FP, то в качестве цены сделки применяется значение FP.
В случае, если цена сделки, рассчитанная по формуле, установленной в контракте на куплю-продажу концентрата природного урана в соответствии с настоящими Правилами, выше СР, то в качестве цены сделки применяется значение СР. Но, если СР ниже среднеарифметического значения индикаторов спотовых цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации на дату перехода права собственности, уменьшенного на десять процентов, то в качестве цены сделки применяется среднеарифметическое значение индикаторов спотовых цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации на дату перехода права собственности, уменьшенное на десять процентов.
Нижний и (или) верхний пределы применяются в качестве цены сделки только в случае, если такие пределы установлены в контракте на куплю-продажу концентрата природного урана.
Правила округления коэффициентов при использовании формул для определения цены сделки устанавливаются в контрактах (договорах) купли-продажи концентрата природного урана.

*** 7-тараудың талаптары "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" акционерлік қоғамы мен Үндістан Үкіметі Атом энергиясы департаментінің сатып алу және материалдық қорлар басқармасы арасындағы табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға 2015 – 2019 жылдар кезеңіне арналған келісімшартына және осындай баға формуласы бойынша Үндістан Үкіметі Атом энергиясы департаментінің сатып алу және материалдық қорлар басқармасымен жасасқан басқа да келісімшарттарға сәйкес мәмілелер бойынша табиғи уран концентратын өткізу бағаларын айқындау (есептеу) тәртібін белгілейді.
**** 8-тараудың талаптары "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" акционерлік қоғамы мен Electricite de France француз атом электр станциялары операторының арасындағы табиғи уран концентратын сатып алу-сатудың 2021 – 2025 жылдар кезеңіне арналған келісімшартына және осындай баға формуласы бойынша Electricite de France жасасқан басқа да келісімшарттарға сәйкес мәмілелер бойынша табиғи уран концентратын өткізу бағаларын айқындау (есептеу) тәртібін белгілейді.".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин

*** Требования главы 7 устанавливают порядок определения (расчета) цен реализации концентрата природного урана по сделкам между акционерным обществом "Национальная атомная компания "Казатомпром" и управлением закупок и материальных запасов Департамента атомной энергии Правительства Индии, совершаемым в соответствии с контрактом на куплю-продажу концентрата природного урана на период 2015–2019 годы, и другими контрактами с управлением закупок и материальных запасов Департамента атомной энергии Правительства Индии, заключенными по такой же формуле цены.
**** Требования главы 8 устанавливают порядок определения (расчета) цен реализации концентрата природного урана по сделкам между акционерным обществом "Национальная атомная компания "Казатомпром" и французским оператором атомных электростанций Electricite de France, совершаемым в соответствии с контрактом на куплю-продажу концентрата природного урана на период 2021–2025 годы, и другими контрактами Electricite de France, заключенными по такой же формуле цены.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин