"Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің отыз жылдығына байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 29 маусымдағы № 443 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің отыз жылдығына байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің отыз жылдығына байланысты рақымшылық жасау туралы
Осы Заң Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің отыз жылдығына байланысты iзгiлiк қағидатын басшылыққа ала отырып қабылданды.
1-бап. Осы Заңның күші
Осы Заңның күші ол қолданысқа енгізілгенге дейін қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдарға қолданылады.
2-бап. Осы Заңда пайдаланылатын ұғымдар
Осы Заңда мыналар әлеуметтік жағынан әлсіз адамдарға жатады:
тізбесі "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында көзделген Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері және оларға теңестірілген адамдар;
Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, оның ішінде бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының, әскери және (немесе) интернационалдық борышын атқару кезінде қаза тапқан немесе хабар-ошарсыз кеткен әскери қызметшілерінің басқа тіркелген некеге тұрмаған жесірлері, сондай-ақ соғыс мүгедектерінің және оларға теңестірілген адамдардың әйелдері;
қылмыстық құқық бұзушылық жасаған кезінде он сегіз жасқа толмаған адамдар;
осы Заң қолданысқа енгiзiлетін күні елу жасқа толған және ол жастан асқан әйелдер, алпыс жасқа толған және ол жастан асқан ер адамдар;
осы Заң қолданысқа енгізілетін күні жүкті әйелдер;
осы Заң қолданысқа енгiзілетін күні ата-ана құқықтарынан айырылмаған және он сегiз жасқа толмаған балалары, оның iшiнде асырап алған не қорғаншылыққа және (немесе) қамқоршылыққа алған балалары бар не қылмыстық құқық бұзушылық жасаған және сотталған кезінде асырауында жасына қарамастан мүгедек баласы (мүгедек балалары) болған әйелдер;
осы Заң қолданысқа енгiзілетін күні кәмелетке толмаған балалардың жалғыз ата-анасы болып табылатын және ата-ана құқықтарынан айырылмаған ер адамдар;
осы Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар деп танылған адамдар.
3-бап. Қылмыстық жауаптылықтан және жазадан босату
1. Мыналарды:

О проекте Закона Республики Казахстан "Об амнистии в связи с тридцатилетием Независимости Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 443
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "Об амнистии в связи с тридцатилетием Независимости Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Об амнистии в связи с тридцатилетием Независимости Республики Казахстан
В связи с тридцатилетием Независимости Республики Казахстан, руководствуясь принципом гуманизма, принят настоящий Закон.
Статья 1. Действие настоящего Закона
Действие настоящего Закона распространяется на лиц, совершивших уголовные правонарушения до введения его в действие.
Статья 2. Понятие, используемое в настоящем Законе
В настоящем Законе к социально уязвимым лицам относятся:
участники и инвалиды Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица, перечень которых предусмотрен в статье 6 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
вдовы военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, в том числе бывшего Союза Советских Социалистических Республик, погибших или пропавших без вести при выполнении воинского и (или) интернационального долга, и не вступившие в другой зарегистрированный брак, а также жены инвалидов войны и приравненных к ним лиц;
лица, не достигшие восемнадцатилетнего возраста на момент совершения уголовного правонарушения;
женщины, которым исполнилось пятьдесят лет и старше, мужчины, которым исполнилось шестьдесят лет и старше на день введения в действие настоящего Закона;
женщины, беременные на день введения в действие настоящего Закона;
женщины, не лишенные родительских прав и имеющие детей, в том числе усыновленных (удочеренных) либо взятых под опеку и (или) попечительство, не достигших восемнадцатилетнего возраста на день введения в действие настоящего Закона, либо имевшие на момент совершения уголовного правонарушения и осуждения на иждивении ребенка-инвалида (детей-инвалидов) независимо от их возраста;
мужчины, являющиеся на день введения в действие настоящего Закона единственным родителем несовершеннолетних детей и не лишенные родительских прав;
лица с инвалидностью первой и второй групп, признанные таковыми в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, до введения в действие настоящего Закона.
Статья 3. Освобождение от уголовной ответственности и наказания
1. От уголовной ответственности и наказания освобождаются лица, совершившие:

1) қылмыстық теріс қылық және (немесе) онша ауыр емес қылмыс;
2) залалдың келтірілуіне әкеліп соқпаған не оны толығымен өтеген және ол бойынша азаматтық талап қою ұсынылмаған орташа қылмыс жасаған адамдар қылмыстық жауаптылықтан және жазадан босатылады.
2. Ауырлығы орташа қылмыстар жасаған осы Заңның 2-бабында көрсетілген әлеуметтік жағынан әлсіз адамдар қылмыстық жауаптылықтан және негізгі жазадан босатылады.
3. Осы Заң қолданысқа енгiзілетін күні жазаны өтеп болуына бiр жылдан аспайтын уақыт қалған, теріс мінез-құлық дәрежесі жоқ, ауырлығы орташа қылмыс жасағаны үшін сотталғандар негізгі жазадан босатылады.
4. Іс жүргізудегі қылмыстық істерді осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген жағдайларда қылмыстық жауаптылықтан босата отырып, қылмыстық процесті жүргізетін орган тоқтатуға тиіс.
5. Міндетті қосымша жаза түрін тағайындау көзделетін соттардың іс жүргізуіндегі қылмыстық теріс қылықтар, онша ауыр емес немесе ауырлығы орташа қылмыстар бойынша істер бойынша осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген адамдарды сот негізгі жаза түрінен ғана босатады.
6. Осы баптың 1, 2 және 3-тармақтарының күші қолданылатын сотталған адамдар тек негізгі жазаның түрін одан әрі өтеуден босатылуға тиіс.
4-бап. Негізгі жазаның мерзімін және мөлшерін қысқарту
1. Осы Заңның 3-бабының 1-тармағы 2) тармақшасының және 2-тармағының күші қолданылмайтын ауырлығы орташа қылмыс жасаған адамдарға негізгі жазаның өтелмеген немесе орындалмаған бөлігінің мерзімі немесе мөлшері екіден бір бөлігіне қысқартылады.
2. Жазасын өтеп жатқан немесе оны әлі орындамаған, осы Заңның 2-бабында көрсетілген әлеуметтік жағынан әлсіз адамдарға белгіленген негізгі жазаның өтелмеген немесе орындалмаған мерзімі немесе мөлшері:
1) ауыр қылмыстар бойынша екіден бір бөлігіне;
2) аса ауыр қылмыстар бойынша – төрттен бір бөлігіне қысқартылады.
3. Осы Заңның 2-бабында көрсетілген әлеуметтік жағынан әлсіз адамдарды қоспағанда, қылмыстық құқық бұзушылықпен келтірілген мүліктік залалды және олар бойынша тағылған талап қою талаптарын толық өтеген жағдайда не олар болмағанда жазасын өтеп жатқан немесе оны әлі орындамаған адамдарға негізгі жазаның өтелмеген немесе орындалмаған бөлігінің мерзімі немесе мөлшері:
1) ауыр қылмыстар бойынша – үштен бір бөлігіне;
2) аса ауыр қылмыстар бойынша бестен бір бөлігіне қысқартылады.
4. Осы баптың 3-тармағының күші қолданылмайтын адамдарға негізгі жазаның өтелмеген немесе орындалмаған бөлігінің мерзімі немесе мөлшері:

1) уголовный проступок и (или) преступление небольшой тяжести;
2) преступление средней тяжести, не повлекшее причинение ущерба, либо полностью его возместившие и по которому не предъявлен гражданский иск.
2. От уголовной ответственности и основного наказания освобождаются социально уязвимые лица, указанные в статье 2 настоящего Закона, совершившие преступление средней тяжести.
3. От основного наказания освобождаются осужденные за совершение преступлений средней тяжести, не имеющие отрицательной степени поведения, которым на день введения в действие настоящего Закона осталось отбывать наказание не более одного года.
4. Находящиеся в производстве уголовные дела в случаях, указанных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, подлежат прекращению органом, ведущим уголовный процесс, с освобождением от уголовной ответственности.
5. По делам об уголовных проступках, преступлениях небольшой или средней тяжести, находящихся в производстве судов, за которые предусматривается назначение обязательного дополнительного вида наказания, лица, указанные в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, освобождаются судом только от основного вида наказания.
6. Осужденные лица, подпадающие под действие пунктов 1, 2 и 3 настоящей статьи, подлежат освобождению от дальнейшего отбывания только основного вида наказания.
Статья 4. Сокращение сроков и размеров основного наказания
1. Лицам, совершившим преступление средней тяжести, не подпадающим под действие подпункта 2) пункта 1 и пункта 2 статьи 3 настоящего Закона, срок или размер неотбытой или неисполненной части основного наказания сокращается на одну вторую часть.
2. Сроки или размеры неотбытой или неисполненной части основного наказания социально уязвимым лицам, указанным в статье 2 настоящего Закона, которые отбывают наказание или еще его не исполнили, сокращаются:
1) по тяжким преступлениям – на одну вторую часть;
2) по особо тяжким преступлениям – на одну четвертую часть.
3. Сроки или размеры неотбытой или неисполненной части основного наказания лицам, за исключением социально уязвимых лиц, указанных в статье 2 настоящего Закона, которые отбывают наказание или еще его не исполнили, в случае полного возмещения имущественного ущерба, причиненного уголовным правонарушением, и предъявленных к ним исковых требований либо при их отсутствии, сокращаются:
1) по тяжким преступлениям – на одну третью часть;
2) по особо тяжким преступлениям – на одну пятую часть.
4. Сроки или размеры неотбытой или неисполненной части основного наказания лицам, не подпадающим под действие пункта 3 настоящей статьи, сокращаются:

6-бап. Рақымшылық жасауды қолдану шарттары
1. Осы Заңның 3-бабының 3-тармағында, 4-бабында көзделген өтелмеген немесе орындалмаған негізгі жаза мерзімі немесе мөлшері ол қолданысқа енгiзiлетін күннен бастап есептеледi.
2. Жазаны орындайтын мекемелер мен органдар осы Заңның уақтылы орындалуын қамтамасыз ету мақсатында соттарға мынадай:
1) жазаны одан әрі өтеуден босату не тағайындалған жаза мерзімін қысқарту туралы ұсынымды;
2) сотталған адамға қатысты шығарылған сот үкімінен (оған енгізілген өзгерістермен, егер ондай болған болса) және басқа да сот актілерінен үзінді көшірмені;
3) осы Заң қолданысқа енгізілетін күнге жазаның өтелген және қалған мерзімі туралы мәліметтерді;
4) сотталған адамның жеке немесе бақылау ісін;
5) осы Заңның 2-бабында көрсетілген әлеуметтік жағынан әлсіз адамдардың мәртебесін растайтын құжаттарды ұсынуға міндетті.
3. Қылмыстық процесті жүргізетін, сондай-ақ жазаны орындайтын мекемелер мен органдар осы Заң қолданысқа енгізілетін күннен бастап алты ай ішінде оның орындалуын қамтамасыз ету шараларын қабылдайды.
4. Егер өзіне қатысты рақымшылық жасау қолданылуы мүмкін адам немесе оның заңды өкілі бұған қарсы болған жағдайда рақымшылық жасау қолданылмайды.
5. Осы Заңды қолдану кезінде сотталғандықты алып тастау 2014 жылғы
3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 79-бабында белгіленген жалпы негіздерде жүргізіледі.
7-бап. Қазақстан Республикасының соттары соттаған, бiрақ жазасын оның шегiнен тыс жерлерде өтеп жүрген, сондай-ақ Қазақстан Республикасына жазасын өтеу үшін берілген адамдарға рақымшылық жасауды қолдану
Қазақстан Республикасының соттары соттаған, бiрақ жазасын оның шегiнен тыс жерлерде өтеп жүрген адамдарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасына жазасын өтеу үшін берілген адамдарға рақымшылық жасауды қолдану Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексі және Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттар айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
8-бап. Осы Заңды іске асыру жөніндегі шаралар
Қазақстан Республикасының Үкiметі және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың жергілікті атқарушы органдары:
1) рақымшылық жасау бойынша жазадан босатылған және зайыбы (жұбайы) немесе жақын туыстары жоқ бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдар мен егде жаста болуына байланысты өзiне-өзі күтім жасай алмайтын адамдарды стационарлық үлгідегі медициналық-әлеуметтiк мекемелерге (ұйымдарға) орналастыру;
2) босатылған кәмелетке толмағандарды ата-аналарының немесе оларды алмастыратын адамдардың не мамандандырылған мемлекеттік органның қадағалауына олардың орта, техникалық және кәсіби білім алуды жалғастыруына жәрдем көрсетумен беру;

Статья 6. Условия применения амнистии
1. Сроки или размеры неотбытой или неисполненной части основного наказания, предусмотренные пунктом 3 статьи 3, статьей 4 настоящего Закона, исчисляются на день введения его в действие.
2. Учреждения и органы, исполняющие наказание, в целях обеспечения своевременного исполнения настоящего Закона обязаны представить в суды следующие документы:
1) представление об освобождении от дальнейшего отбывания наказания либо о сокращении срока назначенного наказания;
2) выписку из приговора суда (с внесенными в него изменениями, если таковые имели место) и других судебных актов, вынесенных в отношении осужденного;
3) сведения об отбытом и оставшемся сроке наказания на день введения настоящего Закона в действие;
4) личное или контрольное дело осужденного;
5) документы, подтверждающие статус социально уязвимых лиц, указанных в статье 2 настоящего Закона.
3. Органы, ведущие уголовный процесс, а также учреждения и органы, исполняющие наказание, принимают меры к обеспечению исполнения настоящего Закона в течение шести месяцев со дня введения его в действие.
4. Амнистия не применяется в случае, если лицо, в отношении которого может быть применена амнистия, или его законный представитель против этого возражает.
5. При применении настоящего Закона снятие судимости производится на общих основаниях, установленных статьей 79 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
Статья 7. Применение амнистии к лицам, осужденным судами Республики Казахстан и отбывающим наказание за ее пределами, а также к лицам, переданным для отбывания наказания в Республику Казахстан
Применение амнистии к лицам, осужденным судами Республики Казахстан и отбывающим наказание за ее пределами, а также к лицам, переданным для отбывания наказания в Республику Казахстан осуществляется в порядке, определяемом Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан и международными договорами, участником которых является Республика Казахстан.
Статья 8. Меры по реализации настоящего Закона
Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы принимают меры по:
1) размещению в медико-социальных учреждениях (организациях) стационарного типа лиц с инвалидностью первой и второй групп и лиц, не способных к самостоятельному обслуживанию в связи с преклонным возрастом, освобожденных от наказания по амнистии и не имеющих супруги (супруга) или близких родственников;
2) передаче освобожденных несовершеннолетних на воспитание родителей или лиц, их заменяющих, либо направлению в специализированный государственный орган с оказанием содействия в продолжении получения ими среднего, технического или профессионального образования;

3) сот үкiмiмен тағайындалған, осы Заң қолданылатын кезге үкiмді орындау барысында аяқталмай қалған ем қабылдаудың жалғастырылуын қамтамасыз ету;
4) рақымшылық жасау бойынша жазадан босатылғандарды белгiлi бiр тұрғылықты жері жоқ өмірлік қиын жағдайда қалған адамдарды қайта әлеуметтендіруге арналған орталықтарға орналастыру;
5) мекемелерден босатылған еңбекке қабілетті адамдарды жұмысқа орналастыруды және оларға Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес әлеуметтік және өзге көмек көрсетуді қамтамасыз ету бойынша шаралар қолданады.
9-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті

3) обеспечению продолжения лечения, назначенного по приговору суда, которое к моменту применения настоящего Закона в ходе исполнения приговора не завершено;
4) размещению освобожденных от наказания по амнистии в центрах для ресоциализации лиц, оказавшихся в трудной жизненной ситуации, не имеющих определенного места жительства;
5) обеспечению трудоустройства трудоспособных лиц, освобожденных из учреждений, и оказанию им социальной и иной помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 9. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан