"Білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияларды тағайындау, төлеу қағидаларын және олардың мөлшерлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 7 ақпандағы № 116 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 3 қыркүйектегі № 612 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтың 1) және 2) тармақшаларынан қараңыз
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияларды тағайындау, төлеу қағидаларын және олардың мөлшерлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 7 ақпандағы № 116 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияларды тағайындау, төлеу қағидаларында және олардың мөлшерлерінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияларды тағайындау, төлеу қағидалары және олардың мөлшерлері (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияларды тағайындау мен төлеу тәртібін, сондай-ақ олардың мөлшерлерін айқындайды.";
4-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасының бірінші бағытының шеңберінде білім алушыларға мемлекеттік стипендия аралық аттестаттаудың (емтихан сессиясының) нәтижелеріне қарамастан төленеді.";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бірінші академиялық кезеңге мемлекеттік стипендия мемлекеттік тапсырыс бойынша бірінші курсқа (бірінші оқу жылына) қабылданған барлық студенттерге, магистранттарға тағайындалады және 1 қыркүйектен бастап бірінші академиялық кезең және академиялық кезең мен каникул аяқталатын айдың соңына дейін қоса алғанда, ай сайын төленеді.";
8-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Аралық аттестаттауды (емтихан сессиясын) академиялық күнтізбеде белгіленген мерзімде дәлелді себептер бойынша (сырқаттану, отбасы жағдайы, дүлей апаттар, академиялық немесе кредиттік ұтқырлық бойынша оқу) тапсырмаған студенттерге, интерндерге, магистранттарға білім беру ұйымының басшылығы білім алушы растайтын құжаттарды тапсырғаннан кейін аралық аттестаттау (емтихан сессиясын) тапсырудың жеке мерзімдерін белгілейді.";

О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года № 116 "Об утверждении Правил назначения, выплаты и размеров государственных стипендий обучающимся в организациях образования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2021 года № 612.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.2
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года № 116 "Об утверждении Правил назначения, выплаты и размеров государственных стипендий обучающимся в организациях образования" следующие изменения и дополнение:
в Правилах назначения, выплаты и размеров государственных стипендий обучающимся в организациях образования, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила назначения, выплаты и размеры государственных стипендий обучающимся в организациях образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок назначения и выплаты, а также размеры государственных стипендий обучающимся в организациях образования.";
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Обучающимся в рамках первого направления Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства "Еңбек" на 2017 – 2021 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746, государственная стипендия выплачивается независимо от результатов промежуточной аттестации (экзаменационной сессии).";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Государственная стипендия на первый академический период назначается всем студентам, магистрантам, зачисленным на первый курс (первый год обучения) по государственному образовательному заказу, и выплачивается с 1 сентября ежемесячно до завершения первого академического периода и каникул включительно до конца месяца, в котором заканчиваются академический период и каникулы.";
часть первую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. Студентам, интернам, магистрантам, которые не сдали промежуточную аттестацию (экзаменационную сессию) в сроки, определенные академическим календарем, по уважительным причинам (болезнь, семейные обстоятельства, стихийные бедствия, обучение по академической или кредитной мобильности), руководством организации образования после представления обучающимся подтверждающих документов устанавливаются индивидуальные сроки сдачи промежуточной аттестации (экзаменационной сессии).";

14, 15, 16, 16-1, 17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Мемлекеттік стипендиялар білім алушылардың үлгерімін бақылау жүктелген бөлімше бастығының қызметтік жазбасы (ұсынысы) негізінде білім беру ұйымы басшысының немесе уақытша оның міндетін атқарушының бұйрығымен тағайындалады.
15. Жеке тұлғаларға мемлекеттік стипендияларды төлеу осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, сомаларды ақша алушы таңдаған банкте ашылған ағымдағы шотқа аудару жолымен жүзеге асырылады.
16. Мемлекеттік стипендияларды төлеу төлем карточкасын жасау немесе екінші деңгейдегі банктерде ағымдағы шоттарды ашу кезеңінде, сондай-ақ ұйым орналасқан жерде екiншi деңгейдегi банктер, олардың пункттері және төлем карточкаларына қызмет көрсететін құрылғылар болмаған жағдайда ұйымның кассалары арқылы жүзеге асырылады.
16-1. "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымының білім алушыларына мемлекеттік стипендия тағайындау және төлеу тәртібі "Назарбаев Университеті", "Назарбаев Зияткерлік мектептері" және "Назарбаев Қоры" мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.
17. Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алушыларға ай сайынғы мемлекеттік стипендияның мөлшері:
1) даярлаудың педагогикалық бағыттарында және даярлаудың "Денсаулық сақтау" бағыты бойынша оқитын студенттерді қоспағанда, жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқитын студенттерге – 31423 (отыз бір мың төрт жүз жиырма үш) теңге;
2) жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында даярлаудың педагогикалық бағыттарында оқитын студенттерге – 50400 (елу мың төрт жүз) теңге;
3) жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында даярлаудың "Денсаулық сақтау" бағыты бойынша оқитын студенттерге – 50400 (елу мың төрт жүз) теңге;
4) интерндерге – 59289 (елу тоғыз мың екі жүз сексен тоғыз) теңге;
5) магистранттарға – 76950 (жетпіс алты мың тоғыз жүз елу) теңге;
6) "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымында оқитын магистранттарға – 143750 (жүз қырық үш мың жеті жүз елу) теңге;
7) докторанттарға – 172500 (жүз жетпіс екі мың бес жүз) теңге;
8) даярлаудың "Денсаулық сақтау" бағыты бойынша докторанттарға 172500 (жүз жетпіс екі мың бес жүз) теңге;
9) даярлаудың "Денсаулық сақтау" бағыты бойынша дәрігер-резиденттерге және магистранттарға – 88494 (сексен сегіз мың төрт жүз тоқсан төрт) теңге;

пункты 14, 15, 16, 16-1, 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"14. Назначение государственных стипендий производится приказом руководителя организации образования или лицом, его замещающим, на основании служебной записки (представления) руководителя подразделения, на которое возложен контроль успеваемости обучающихся.
15. Выплаты государственных стипендий физическим лицам осуществляются путем зачисления их сумм на текущий счет, открытый в банке по выбору получателя денег, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 16 настоящих Правил.
16. Выплаты государственных стипендий осуществляются через кассу организации в период изготовления платежной карточки или открытия текущего счета в банках второго уровня, а также в случаях отсутствия по месту расположения организации банка второго уровня, их пунктов и устройств по обслуживанию платежных карточек.
16-1. Порядок назначения и выплаты государственной стипендии обучающимся автономной организацией образования "Назарбаев Университет" определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О статусе "Назарбаев Университет", "Назарбаев Интеллектуальные школы" и "Назарбаев Фонд".
17. Обучающимся по государственному образовательному заказу размер ежемесячной государственной стипендии устанавливается:
1) студентам, обучающимся в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего образования, за исключением студентов, обучающихся по педагогическим направлениям подготовки и направлению "Здравоохранение", – 31423 (тридцать одна тысяча четыреста двадцать три) тенге;
2) студентам, обучающимся по педагогическим направлениям подготовки в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего образования, – 50400 (пятьдесят тысяч четыреста) тенге;
3) студентам, обучающимся по направлению подготовки "Здравоохранение" в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего образования, – 50400 (пятьдесят тысяч четыреста) тенге;
4) интернам – 59289 (пятьдесят девять тысяч двести восемьдесят девять) тенге;
5) магистрантам – 76950 (семьдесят шесть тысяч девятьсот пятьдесят) тенге;
6) магистрантам, обучающимся в автономной организации образования "Назарбаев Университет", – 143750 (сто сорок три тысячи семьсот пятьдесят) тенге;
7) докторантам – 172500 (сто семьдесят две тысячи пятьсот) тенге;
8) докторантам по направлению подготовки "Здравоохранение" – 172500 (сто семьдесят две тысячи пятьсот) тенге;
9) врачам-резидентам и магистрантам по направлению подготовки "Здравоохранение" – 88494 (восемьдесят восемь тысяч четыреста девяносто четыре) тенге;

10) мемлекеттік органдардан оқуға жіберілген Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының магистранттарына соңғы жұмыс орны бойынша лауазымдық айлықақысының, бірақ мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алып жатқан магистранттар үшін белгіленген мемлекеттік стипендиядан төмен емес деңгейде;
11) техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмысшы біліктіліктері бойынша оқитын студенттерге – 21787 (жиырма бір мың жеті жүз сексен жеті) теңге мөлшерінде белгіленеді.
18. Техникалық және кәсіптік (орта буын мамандарын даярлауды көздейтін), орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқитын студенттердің мемлекеттік стипендиясы – 20948 (жиырма мың тоғыз жүз қырық сегіз) теңге мөлшерінде белгіленеді.";
мынадай мазмұндағы 20-1-тармақпен толықтырылсын:
"20-1. "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес экологиялық апат аймағында тұратын білім алушыларға стипендия төлеу экологиялық жағынан қолайсыз жағдайда тұрғаны үшін коэффициент қолданыла отырып белгіленеді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Осы Қағидалардың 23-тармағында белгіленген жағдайлар бойынша мемлекеттік стипендиялар төлеуді тоқтату білім беру ұйымдары басшыларының немесе уақытша оның міндетін атқарушы тұлғаның тиісті бұйрығын шығару арқылы жүзеге асырылады.".
2. Осы қаулы:
1) 1-тармақтың 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма төртінші, жиырма бесінші абзацтарын;
2) 1-тармақтың 2021 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін он жетінші, он сегізінші, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин

10) магистрантам Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан, направленным на обучение из государственных органов, – на уровне должностного оклада по последнему месту работы, но не ниже размера государственной стипендии, установленного для магистрантов, обучающихся по государственному образовательному заказу;
11) студентам, обучающимся в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования по рабочим квалификациям, – 21787 (двадцать одна тысяча семьсот восемьдесят семь) тенге.
18. Государственная стипендия студентов, обучающихся в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального (предусматривающие подготовку специалистов среднего звена), послесреднего образования, – 20948 (двадцать тысяч девятьсот сорок восемь) тенге.";
дополнить пунктом 20-1 следующего содержания:
"20-1. Обучающимся, проживающим в зоне экологического бедствия, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье" устанавливается оплата стипендии с применением коэффициента за проживание в экологически неблагополучных условиях.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Прекращение выплаты государственных стипендий по случаям, определенным пунктом 23 настоящих Правил, осуществляется путем издания соответствующего приказа руководителя организации образования или лица, его замещающего.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев девятнадцатого, двадцатого, двадцать четвертого, двадцать пятого пункта 1, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года;
2) абзацев семнадцатого, восемнадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего пункта 1, которые вводятся в действие с 1 сентября 2021 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин