Еуразиялық экономикалық одаққа қатысу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұстанымын қалыптастыру, сондай-ақ орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің және Қазақстан Республикасың Ұлттық кәсіпкерлер палатасының Еуразиялық экономикалық комиссиямен өзара іс-қимылы қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 4 қазандағы № 703 қаулысы.
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 22-5-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа қатысу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұстанымын қалыптастыру, сондай-ақ орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің және Қазақстан Республикасың Ұлттық кәсіпкерлер палатасының Еуразиялық экономикалық комиссиямен өзара іс-қимылы қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының орталық атқарушы мемлекеттік органдарының, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының Еуразиялық экономикалық комиссиямен өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 5 мамырдағы № 279 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 4 қазандағы
№ 703 қаулысымен
бекітілген
Еуразиялық экономикалық одаққа қатысу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұстанымын қалыптастыру, сондай-ақ орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің және Қазақстан Республикасың Ұлттық кәсіпкерлер палатасының Еуразиялық экономикалық комиссиямен өзара іс-қимылы қағидаларын бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еуразиялық экономикалық одаққа қатысу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұстанымын қалыптастыру, сондай-ақ орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің және Қазақстан Республикасың Ұлттық кәсіпкерлер палатасының Еуразиялық экономикалық комиссиямен өзара іс-қимылы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 22-5-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және Еуразиялық экономикалық одаққа қатысу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұстанымын қалыптастыру, сондай-ақ орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің және Қазақстан Республикасың Ұлттық кәсіпкерлер палатасының Еуразиялық экономикалық комиссиямен өзара іс-қимылы тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил формирования позиции Правительства Республики Казахстан по вопросам участия в Евразийском экономическом союзе, а также взаимодействия центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, субъектов квазигосударственного сектора и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан с Евразийской экономической комиссией
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2021 года № 703.
В соответствии с пунктом 1 статьи 22-5 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования позиции Правительства Республики Казахстан по вопросам участия в Евразийском экономическом союзе, а также взаимодействия центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, субъектов квазигосударственного сектора и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан с Евразийской экономической комиссией.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2016 года № 279 "Об утверждении Правил взаимодействия центральных исполнительных государственных органов Республики Казахстан, государственных органов Республики Казахстан, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, с Евразийской экономической комиссией".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 октября 2021 года № 703
Правила формирования позиции Правительства Республики Казахстан по вопросам участия в Евразийском экономическом союзе, а также взаимодействия центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, субъектов квазигосударственного сектора и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан с Евразийской экономической комиссией
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования позиции Правительства Республики Казахстан по вопросам участия в Евразийском экономическом союзе, а также взаимодействия центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, субъектов квазигосударственного сектора и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан с Евразийской экономической комиссией (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 22-5 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок формирования позиции Правительства Республики Казахстан по вопросам участия в Евразийском экономическом союзе, а также взаимодействия центральных исполнительных органов Республики Казахстан, государственных органов Республики Казахстан, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, субъектов квазигосударственного сектора и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан с Евразийской экономической комиссией.

2. Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының Еуразиялық экономикалық комиссиямен өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 14 қазандағы Заңымен ратификацияланған 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – ЕАЭО туралы шарт), Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) жұмыс регламентіне сәйкес жүзеге асырылады. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен (бұдан әрі – Комиссия регламенті) және осы Қағидалармен бекітілген.
3. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының жобаларына сараптама жүргізу тәртібін регламенттемейді.
2-тарау. Орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа қатысу шеңберіндегі құзыреті
4. Комиссиямен өзара іс–қимылды жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдары (бұдан әрі – мемлекеттік органдар), квазимемлекеттік сектор субъектілері және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – ҰКП) өз құзыреті шегінде өз қызметін мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – ЕАЭО) органдары отырыстарының күн тәртібінің тармақтары бойынша ұстанымдарды әзірлеу және экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға жіберу.
Бұл ретте нысанды мемлекеттік орган қаралатын мәселе өзінің қызмет саласына қатысты болған жағдайда ғана толтырады.
2) ЕАЭО органдары актілерінің жобаларын, оның ішінде сыртқы саяси қызмет, салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету салаларындағы уәкілетті органдармен, сондай-ақ Әділет министрлігімен келісу;
3) Комиссия жанындағы консультациялық органдардың, жұмыс (сараптама) топтарының құрамына енгізу үшін уәкілетті өкілдерді айқындау;
4) ЕАЭО туралы шартқа сәйкес Комиссия шешімдерінің күшін жою немесе өзгерту туралы ұсыныстар дайындау;
5) экономикалық интеграцияны, сыртқы саяси қызметті реттеу саласындағы уәкілетті органдармен келісім бойынша мүше мемлекеттер мен Комиссия қатысатын халықаралық іс-шараларды дайындау;

2. Взаимодействие центральных исполнительных органов Республики Казахстан, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, субъектов квазигосударственного сектора и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан с Евразийской экономической комиссией осуществляется в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, ратифицированным Законом Республики Казахстан от 14 октября 2014 года (далее – Договор о ЕАЭС), Регламентом работы Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия), утвержденным Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 года № 98 (далее – регламент Комиссии) и настоящими Правилами.
3. Настоящие Правила не регламентируют порядок проведения экспертизы проектов международных договоров Республики Казахстан.
Глава 2. Компетенция центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, субъектов квазигосударственного сектора и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан в рамках участия Республики Казахстан в Евразийском экономическом союзе
4. При осуществлении взаимодействия с Комиссией центральные исполнительные органы, государственные органы Республики Казахстан, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан (далее – государственные органы), субъекты квазигосударственного сектора и Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан (далее – НПП) в пределах своей компетенции осуществляют свою деятельность по следующим направлениям:
1) разработка и направление в уполномоченный орган в области экономической интеграции позиций по пунктам повестки дня заседаний органов Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При этом форма заполняется государственным органом только в случае, если рассматриваемый вопрос относится к отрасли их деятельности.
2) согласование проектов актов органов ЕАЭС, в том числе уполномоченными органами в сферах внешнеполитической деятельности, обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет, а также с Министерством юстиции;
3) определение уполномоченных представителей для включения в состав консультативных органов, рабочих (экспертных) групп при Комиссии;
4) подготовка предложений об отмене или изменении решений Комиссии в соответствии с Договором о ЕАЭС;
5) подготовка по согласованию с уполномоченными органами в области экономической интеграции, внешнеполитической деятельности международных мероприятий с участием государств-членов и Комиссии;

6) Комиссияның құзыретіне жататын өзге де мәселелер:
Комиссия шешімдерінің жобаларын мемлекетішілік келісуді қоса алғанда, осы шешімдердің жобалары бойынша қазақстандық тараптың ұстанымын қалыптастыру үшін ұсыныстар дайындау;
Комиссия шешімдерінің жобаларын Қазақстан Республикасының тиісті үкіметтік және ведомствоаралық үйлестіру және кеңесші органдарының отырыстарында қарау;
7) осы Қағидалардың 10, 11, 12, 13 және 14-тармақтарында белгіленген тәртіппен экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органмен келісілгеннен кейін Комиссияның сұрау салулары бойынша ақпаратты, статистикалық деректерді және өзге де материалдарды дипломатиялық арналар арқылы ұсыну;
8) Комиссияның құзыретіне жататын мәселелер бойынша консультациялар өткізу және Комиссия департаменттерінің кеңестері мен отырыстарына немесе Комиссия мүшелерінің басшылығымен қатысу;
9) осы Қағидалардың 22 және 23-тармақтарында белгіленген тәртіппен ЕАЭО шеңберінде халықаралық шарттардың, сондай-ақ Комиссия қабылдаған шешімдердің орындалуын мониторингтеу мен талдау;
10) Комиссия отырыстарының материалдарына мемлекеттік органның ресми ұстанымын экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға жіберу;
11) ЕАЭО туралы шарт және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар шеңберіндегі өзара іс-қимылдың өзге де нысандары.
5. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын Комиссия шешімдерінің жобалары ЕАЭО туралы шартқа сәйкес реттеуші әсерді бағалау шеңберінде ҰКП-мен келісуге жатады.
6. ЕАЭО органдарының отырыстары барысында қабылданатын шешімдерге (өкімдерге) парақтап қол қою экономикалық интеграция, сыртқы саяси қызмет саласындағы, салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органдарға, Әділет министрлігіне, сондай-ақ қабылданатын шешімдер (өкімдер) құзыретін қозғайтын мемлекеттік органдарға жүктеледі.
7. Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Елшілігі осы Қағидалардың 45-тармағына сәйкес Елшілік өкілдері қатысатын осы отырыстардың қорытындылары туралы ақпаратты сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті органға жұмыс тәртібімен 1 (бір) жұмыс күні ішінде, ресми тәртіппен 3 (үш) жұмыс күні ішінде одан әрі жіберу үшін апта сайын Комиссия Алқасының отырысынан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға жібереді.
8. Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік органдар мен ҰКП-ның Комиссиямен өзара іс-қимыл жөніндегі қызметін үйлестіруді, оның ішінде:

6) иные вопросы, относящиеся к компетенции Комиссии:
подготовка предложений для формирования позиции казахстанской стороны по проектам решений Комиссии, включая внутригосударственное согласование проектов этих решений;
рассмотрение проектов решений Комиссии на заседаниях соответствующих правительственных и межведомственных координационных и совещательных органов Республики Казахстан;
7) представление по дипломатическим каналам информации, статистических данных и иных материалов по запросам Комиссии после согласования с уполномоченным органом в области экономической интеграции в порядке, установленном пунктами 10, 11, 12, 13 и 14 настоящих Правил;
8) проведение консультаций и участие в совещаниях и заседаниях департаментов Комиссии или под руководством членов Комиссии по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
9) мониторинг и анализ выполнения международных договоров в рамках ЕАЭС, а также принятых решений Комиссии в порядке, установленном пунктами 22 и 23 настоящих Правил;
10) направление официальной позиции государственного органа к материалам заседаний Комиссии в уполномоченный орган в области экономической интеграции;
11) иные формы взаимодействия в рамках Договора о ЕАЭС и (или) ратифицированных Республикой Казахстан международных договоров.
5. Проекты решений Комиссии, затрагивающие интересы субъектов частного предпринимательства, подлежат согласованию с НПП в рамках оценки регулирующего воздействия в соответствии с Договором о ЕАЭС.
6. Полистное визирование принимаемых решений (распоряжений) в ходе заседаний органов ЕАЭС возлагается на уполномоченные органы в области экономической интеграции, внешнеполитической деятельности, в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет, Министерство юстиции, а также государственные органы, чью компетенцию затрагивают принимаемые решения (распоряжения).
7. Посольство Республики Казахстан в Российской Федерации еженедельно в течение 1 (один) рабочего дня после заседания Коллегии Комиссии направляет информацию об итогах данных заседаний, участие в которых принимают представители Посольства в соответствии с пунктом 45 настоящих Правил, в уполномоченный орган в области внешнеполитической деятельности для дальнейшего перенаправления в уполномоченный орган в области экономической интеграции в течение 1 (один) рабочего дня в рабочем порядке, в течение 3 (три) рабочих дней в официальном порядке.
8. Уполномоченный орган в области экономической интеграции осуществляет координацию деятельности государственных органов и НПП по взаимодействию с Комиссией, в том числе путем:

1) мүдделі мемлекеттік органдарға және ҰКП-ға Комиссия отырыстарына материалдар жіберу;
2) Комиссия отырыстары шеңберінде қарауды талап ететін мәселелер бойынша мүдделі мемлекеттік органдармен және ҰКП-мен келісілген қазақстандық тараптың ұстанымын қалыптастыру;
3) Комиссия шешімдерінің күшін жою немесе өзгерту туралы мемлекеттік органдар мен ҰКП ұсыныстарын келісу;
4) Комиссия жанындағы консультациялық органдардың және жұмыс (сараптама) топтарының құрамына енгізу үшін уәкілетті өкілдер туралы ұсыныстарды Комиссияға жіберу;
5) Комиссия отырыстарының материалдарына қазақстандық тараптың келісілген ұсыныстары мен ескертулерін жіберу;
6) ресми ұсыныстарды және (немесе) мемлекеттік органдардың сұрау салуларын, сондай-ақ Комиссияның сұрау салуларына жауаптарды Комиссияға жіберу;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды орындау арқылы жүзеге асырады.
3-тарау. Еуразиялық экономикалық одаққа қатысу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұстанымын қалыптастыру және орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының Еуразиялық экономикалық комиссиямен өзара іс-қимылы тәртібі
1-параграф. Орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасында ақпарат алмасу
9. ЕАЭО туралы шартқа № 1 қосымшаның 8-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметіне келіп түскен Алқа төрағасы немесе Комиссия Алқасының мүшесі қол қойған Комиссияның сұрау салуларын (бұдан әрі – Комиссияның сұрау салулары) Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты келіп түскен күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарамағындағы салаларға сәйкес мемлекеттік органдарға, сондай-ақ ҰКП-ға жібереді.
Комиссияның сұрау салуына жауап қажетті құжаттармен (Комиссияның сұрау салуы, мүдделі мемлекеттік органдардың ресми жауаптары) қоса мемлекеттік органға келіп түскен күнінен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.
Мемлекеттік органның, квазимемлекеттік сектор субъектісінің немесе ҰКП-ның Комиссияға ресми ұсынысы және (немесе) сұрау салуы экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.
Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган өз құзыреті шегінде мемлекеттік орган, квазимемлекеттік сектор субъектісі немесе ҰКП Комиссияға жіберетін ресми ұсынысты және (немесе) мемлекеттік органның, квазимемлекеттік сектор субъектісінің немесе ҰКП сұрау салуын, сондай-ақ Комиссияның сұрау салуларына берілген жауапты ЕАЭО құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерге, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан қарайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделеріне орай және келіскен жағдайда мемлекеттік орган, квазимемлекеттік сектор субъектісі немесе ҰКП хатының түпнұсқасын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оны сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік орган, квазимемлекеттік сектор субъектісі немесе ҰКП хаттың түпнұсқасын құжаттың электрондық нұсқасы жіберілген күні экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға жібереді.
Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органның келісімінсіз Комиссияның сұрау салуына мемлекеттік органның, квазимемлекеттік сектор субъектісінің немесе ҰКП ұсынысын, жауабын, сондай-ақ мемлекеттік органның сұрау салуын Комиссияға жіберуге жол берілмейді.
Жіберілетін ұсыныс және (немесе) мемлекеттік органның, квазимемлекеттік сектор субъектісінің немесе ҰКП-ның сұрау салуы, сондай-ақ Комиссияның сұрау салуына жауап ЕАЭО құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерге, Қазақстан Республикасының заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделеріне сәйкес келмеген жағдайда, мемлекеттік орган, квазимемлекеттік сектор субъектісі немесе ҰКП хатының түпнұсқасы келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік органға, квазимемлекеттік сектор субъектісіне немесе ҰКП-ға сәйкессіздіктерді көрсете отырып, тиісті ескертулерді пысықтау үшін жіберуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік орган, квазимемлекеттік сектор субъектісі немесе ҰКП экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган ұсынған ескертулермен келіскен жағдайда, мемлекеттік орган, квазимемлекеттік сектор субъектісі немесе ҰКП бойынша олар келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде пысықтау қорытындылары ресми ұсынысты және (немесе) сұрау салуды, сондай-ақ Комиссияның сұрау салуына жауапты экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға қайта енгізеді.
Мемлекеттік орган, квазимемлекеттік сектор субъектісі немесе ҰКП экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган ұсынған ескертулермен келіспеген жағдайда, осы мәселені қарау осы Қағидалардың 35-тармағында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етіледі.

1) направления в заинтересованные государственные органы и НПП материалов к заседаниям Комиссии;
2) формирования согласованной с заинтересованными государственными органами и НПП позиции казахстанской стороны по вопросам, требующим рассмотрения в рамках заседаний Комиссии;
3) согласования предложений государственных органов и НПП об отмене или изменении решений Комиссии;
4) направления в Комиссию предложений об уполномоченных представителях для включения в состав консультативных органов и рабочих (экспертных) групп при Комиссии;
5) направления согласованных предложений и замечаний казахстанской стороны к материалам заседаний Комиссии;
6) направления в Комиссию официальных предложений и (или) запросов государственных органов, а также ответов на запросы Комиссии;
7) выполнения иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок формирования позиции Правительства Республики Казахстан по вопросам участия в Евразийском экономическом союзе и взаимодействия центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, субъектов квазигосударственного сектора и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан с Евразийской экономической комиссией
Параграф 1. Обмен информацией между центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, субъектами квазигосударственного сектора и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан с Евразийской экономической комиссией
9. Запросы Комиссии за подписью председателя Коллегии или члена Коллегии Комиссии, поступившие в Правительство Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 8 приложения № 1 к Договору о ЕАЭС (далее – запросы Комиссии), направляются Аппаратом Правительства Республики Казахстан в государственные органы в соответствии со сферами их ведения, а также в НПП в течение 5 (пять) рабочих дней со дня их поступления.
Ответ на запрос Комиссии с приложением необходимых документов (запроса Комиссии, официальных ответов заинтересованных государственных органов) направляется в уполномоченный орган в области экономической интеграции в течение 8 (восемь) рабочих дней со дня его поступления в государственный орган.
Официальное предложение и (или) запрос государственного органа, субъекта квазигосударственного сектора или НПП в Комиссию направляются в уполномоченный орган в области экономической интеграции.
Уполномоченный орган в области экономической интеграции в пределах своей компетенции рассматривает направляемое государственным органом, субъектом квазигосударственного сектора или НПП в Комиссию официальное предложение и (или) запрос государственного органа, субъекта квазигосударственного сектора или НПП, а также ответ на запросы Комиссии на предмет соответствия международным договорам и актам, составляющим право ЕАЭС, законодательству Республики Казахстан, а также национальным интересам Республики Казахстан и в случае согласия в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения оригинала письма государственного органа, субъекта квазигосударственного сектора или НПП направляет его в уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности.
Государственный орган, субъект квазигосударственного сектора или НПП направляют оригинал письма в уполномоченный орган в области экономической интеграции в день направления электронной версии документа.
Направление предложения, ответа государственного органа, субъекта квазигосударственного сектора или НПП на запрос Комиссии, а также запроса государственного органа в Комиссию без согласования с уполномоченным органом в области экономической интеграции не допускается.
В случае несоответствия направляемого предложения и (или) запроса государственного органа, субъекта квазигосударственного сектора или НПП, а также ответа на запрос Комиссии международным договорам и актам, составляющим право ЕАЭС, законодательству Республики Казахстан, а также национальным интересам Республики Казахстан, уполномоченный орган в области экономической интеграции в течение 5 (пять) рабочих дней со дня поступления оригинала письма государственного органа, субъекта квазигосударственного сектора или НПП обеспечивает направление соответствующих замечаний в государственный орган, субъект квазигосударственного сектора или НПП для доработки с указанием на несоответствия.
В случае согласия государственного органа, субъекта квазигосударственного сектора или НПП с представленными уполномоченным органом в области экономической интеграции замечаниями, по итогам доработки в течение 3 (три) рабочих дней со дня их поступления государственный орган, субъект квазигосударственного сектора или НПП повторно вносят официальное предложение и (или) запрос, а также ответ на запрос Комиссии в уполномоченный орган в области экономической интеграции.
В случае несогласия государственного органа, субъекта квазигосударственного сектора или НПП с представленными уполномоченным органом в области экономической интеграции замечаниями, рассмотрение данного вопроса обеспечивается в порядке, установленном пунктом 35 настоящих Правил.

Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті орган экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органның немесе басқа мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе ҰКП хаттарының түпнұсқаларын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оларды дипломатиялық арналар арқылы Комиссияның мекенжайына жіберуді қамтамасыз етеді.
11. Мемлекеттік органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері немесе ҰКП Комиссияның сұрау салуын алған кезде, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, сұрау салынған ақпаратты экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға ұсынуды қамтамасыз етеді, ол осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес одан әрі жіберіледі, бұл ретте осы ақпаратта Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияларға немесе өзге де қорғалатын құпияға жатқызылған мәліметтердің болмауы шарт.
Егер Комиссияға берілуге тиіс ақпарат таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жататын болса, оны беру "Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысына сәйкес жүргізіледі.
Келісілген қазақстандық ұстанымды тұжырымдау кезінде келіспеушіліктер туындаған жағдайда, одан әрі қарауды жүргізу үшін Комиссияның сұрау салуына жауап беретін мемлекеттік орган, квазимемлекеттік сектор субъектісі немесе ҰКП Қазақстан тарапының ұстанымын белгіленген мерзімде жіберудің мүмкін еместігі туралы Комиссияны ресми хабардар етуді жүзеге асырады, сондай-ақ Комиссияға ұстанымды дайындаудың Комиссияның сұрау салуын алған күннен бастап күнтізбелік 45 (қырық бес) күннен аспайтын мерзімі туралы ақпарат береді.
Комиссияға Қазақстан тарапының ұстанымын белгіленген мерзімде жіберудің мүмкін еместігі туралы ресми хабарлау экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган арқылы жүзеге асырылады.
Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік органнан, квазимемлекеттік сектор субъектісінен немесе ҰКП-дан тиісті сұрау салуды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес кейіннен Комиссияның мекенжайына жіберу үшін сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті органға жібереді.

Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения оригиналов писем уполномоченного органа в области экономической интеграции или других государственных органов, субъектов квазигосударственного сектора или НПП препровожденным письмом уполномоченного органа в области экономической интеграции обеспечивает их направление в адрес Комиссии по дипломатическим каналам.
11. Государственные органы, субъекты квазигосударственного сектора или НПП при получении запроса Комиссии обеспечивают предоставление запрашиваемой информации в уполномоченный орган в области экономической интеграции, которая подлежит препровождению в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил при условии, что эта информация не содержит сведений, отнесенных к государственным секретам или иной охраняемой тайне в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
В случае, если информация, подлежащая передаче в Комиссию, относится к служебной информации ограниченного распространения, ее передача производится в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года № 429 "Об утверждении Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней".
В случае возникновения разногласий при выработке согласованной казахстанской позиции для проведения дальнейшего рассмотрения, государственный орган, субъект квазигосударственного сектора или НПП, отвечающие на запрос Комиссии, осуществляют официальное информирование Комиссии о невозможности направления позиции казахстанской стороны в установленный срок, а также информируют Комиссию о сроке подготовки позиции, который не может превышать 45 (сорок пять) календарных дней со дня получения запроса Комиссии.
Официальное информирование Комиссии о невозможности направления позиции казахстанской стороны в установленный срок осуществляется через уполномоченный орган в области экономической интеграции.
Уполномоченный орган в области экономической интеграции в течение 3 (три) рабочих дней со дня получения соответствующего запроса от государственного органа, субъекта квазигосударственного сектора или НПП направляет его в уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности для последующего перенаправления в адрес Комиссии в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.

Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.04.2023 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Мемлекеттік орган, квазимемлекеттік сектор субъектісі немесе ҰКП өз құзыреті шегінде ұсынылатын ақпараттың көлемі мен мазмұнын айқындайды.
13. Мемлекеттік органның, квазимемлекеттік сектор субъектісінің немесе ҰКП-ның ресми ұсынысы және (немесе) сұрау салуы, сондай-ақ Комиссияның сұрау салуына жауап Комиссияға ЕАЭО органдарының жұмыс тілінде жіберіледі.
14. Консультациялар өткізілгенге және Комиссия департаменттерінің, консультативтік комитеттердің, жұмыс және сараптама топтарының кеңестері мен отырыстарына қатысқанға дейін және/немесе Комиссия Алқасы мүшелерінің басшылығымен, оның ішінде бейнеконференция форматында қаралатын мәселелер құзыретіне жататын мемлекеттік органдар материалдарды жібереді және қаралатын мәселелер бойынша ұстанымды тұжырымдау үшін экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган мен басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен ҰКП өкілдерінің қатысуымен кеңес ұйымдастырады.
Егер қаралатын мәселелер экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органның құзыретіне жататын болса, ұстанымды тұжырымдау рәсімі осы тармақтың жоғарыда көрсетілген абзацына сәйкес қамтамасыз етіледі.
Қаралатын мәселелер бойынша экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органмен және басқа да мүдделі органдармен келісілген ұстаным болмаған жағдайда, консультациялар, кеңестер немесе Комиссия отырыстары барысында мемлекеттік орган, квазимемлекеттік сектор субъектісі немесе ҰКП ұстаным білдіруден қалыс қалады.
2-параграф. Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органның мүдделі мемлекеттік органдармен және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен өзара іс-қимылы
15. Мемлекеттік органдар мен ҰКП экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл бойынша мемлекеттік орган басшысының орынбасарынан төмен емес деңгейде жауапты лауазымды адамды айқындайды, сондай-ақ экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға ЕАЭО жұмыс істеуі мәселелері бойынша экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау үшін мемлекеттік органның ресми электрондық мекенжайын және басқа да байланыс ақпаратын ұсынады.
16. Қазақстан Республикасының Үкіметіне келіп түскен Комиссия Алқасы отырыстарының күн тәртібін және оған қоса берілетін материалдарды, сондай-ақ консультативтік комитеттердің, жұмыс (сараптама) топтары отырыстарының материалдарын Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты қарамағындағы салаларға сәйкес мемлекеттік органдарға, сондай-ақ ҰКП-ға олар келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жібереді.

Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.04.2023 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Государственный орган, субъект квазигосударственного сектора или НПП в пределах своей компетенции определяют объем и содержание представляемой информации.
13. Официальное предложение и (или) запрос государственного органа, субъекта квазигосударственного сектора или НПП, а также ответ на запрос Комиссии направляются в Комиссию на рабочем языке органов ЕАЭС.
14. До проведения консультаций и участия в совещаниях и заседаниях департаментов Комиссии, консультативных комитетов, рабочих и экспертных групп и/или под руководством членов Коллегии Комиссии, в том числе в формате видеоконференции, государственные органы, в чью компетенцию относятся рассматриваемые вопросы, направляют материалы и организуют совещание с участием представителей уполномоченного органа в области экономической интеграции и других заинтересованных государственных органов и НПП, при необходимости, для выработки позиции по рассматриваемым вопросам.
В случае, если рассматриваемые вопросы относятся к компетенции уполномоченного органа в области экономической интеграции, процедура выработка позиции обеспечивается в соответствии с вышеуказанным абзацем настоящего пункта.
В случае отсутствия согласованной с уполномоченным органом в области экономической интеграции и другими заинтересованными органами позиции по рассматриваемым вопросам, в ходе консультаций, совещаний или заседаний Комиссии, государственный орган, субъект квазигосударственного сектора или НПП воздерживаются от выражения позиции.
Параграф 2. Взаимодействие уполномоченного органа в области экономической интеграции с заинтересованными государственными органами и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан
15. Государственные органы и НПП определяют ответственное должностное лицо на уровне не ниже заместителя руководителя государственного органа по взаимодействию с уполномоченным органом в области экономической интеграции, а также представляют в уполномоченный орган в области экономической интеграции официальный электронный адрес и другую контактную информацию государственного органа для взаимодействия с уполномоченным органом в области экономической интеграции по вопросам функционирования ЕАЭС.
16. Повестка дня заседаний Коллегии Комиссии и прилагаемые к ней материалы, а также материалы заседаний консультативных комитетов, рабочих (экспертных) групп, поступившие в Правительство Республики Казахстан, направляются Аппаратом Правительства Республики Казахстан в государственные органы в соответствии со сферами их ведения, а также в НПП в течение 5 (пять) рабочих дней со дня их поступления.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Мемлекеттік органдар мен ҰКП өз құзыреті шегінде Комиссия Алқасы отырысының күн тәртібін, оған қоса берілетін материалдарды ЕАЭО құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерге, Қазақстан Республикасының заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделеріне сәйкестігі тұрғысынан қарайды және олар келіп түскен күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде мемлекеттік органның ресми ұстанымын экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға жібереді.
Қажет болған жағдайда, Комиссия Алқасы отырысының күн тәртібі бойынша қорытынды ұстанымды қалыптастыру мақсатында экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдардың уәкілетті лауазымды адамдарының қатысуымен кеңес өткізе алады. Қорытынды ұстаным осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес кейіннен Комиссияға жіберу үшін сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.
18. Ұстанымды белгіленген мерзімде жіберу мүмкін болмаған жағдайда, мемлекеттік орган немесе ҰКП белгіленген мерзім аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні қалғанда экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органды Комиссия Алқасы отырысының күн тәртібінің тиісті мәселесін уақтылы қарауға кедергі келтіретін себептерді көрсете отырып, оны қарауды ауыстыру қажеттігі туралы хабардар етеді.
19. Комиссия Алқасының материалдары Комиссия Регламентінде белгіленген мерзімдерден кешіктірілмей қарауға түсетін жағдайларды қоспағанда, экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган Комиссия Алқасы отырысының күн тәртібі бойынша Комиссия Алқасы отырысының күніне дейін 6 (алты) жұмыс күнінен кеші келіп түскен мемлекеттік органның немесе ҰКП-ның ресми ұстанымын ескермеуге құқылы.
20. Мемлекеттік органдар немесе ҰКП өз құзыреті шегінде Комиссия Алқасы жанындағы консультативтік органдар, жұмыс (сараптама) топтары отырыстарының материалдарын қарайды және олар іс жүзінде келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті орган арқылы кейіннен Комиссияға жіберу үшін экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға ресми ұстанымы жібереді.
Мемлекеттік органның немесе ҰКП-ның ресми позициясында Комиссия Алқасы жанындағы консультативтік органдар, жұмыс (сараптама) топтары отырыстарының материалдарына мемлекеттік органның дәлелді ескертулері (ұсыныстары) болуға тиіс.

Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Государственные органы и НПП в пределах своей компетенции рассматривают повестку дня заседания Коллегии Комиссии, прилагаемые к ней материалы на предмет соответствия международным договорам и актам, составляющим право ЕАЭС, законодательству Республики Казахстан, а также национальным интересам Республики Казахстан и в течение 8 (восемь) рабочих дней со дня их поступления направляют официальную позицию государственного органа в уполномоченный орган в области экономической интеграции.
В случае необходимости, в целях формирования итоговой позиции по повестке дня заседания Коллегии Комиссии, уполномоченный орган в области экономической интеграции может провести совещание с участием уполномоченных должностных лиц заинтересованных государственных органов. Итоговая позиция направляется в уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности для последующего перенаправления в Комиссию в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
18. В случае невозможности направления позиции в установленный срок, государственный орган или НПП не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до истечения установленного срока информируют уполномоченный орган в области экономической интеграции о необходимости переноса рассмотрения соответствующего вопроса повестки дня заседания Коллегии Комиссии с указанием причин, препятствующих его своевременному рассмотрению.
19. Уполномоченный орган в области экономической интеграции вправе не учитывать официальную позицию государственного органа или НПП по повестке дня заседания Коллегии Комиссии, поступившую позднее, чем за 6 (шесть) рабочих дней до дня заседания Коллегии Комиссии, за исключением случаев, когда материалы Коллегии Комиссии поступают на рассмотрение позднее установленных Регламентом Комиссии сроков.
20. Государственные органы или НПП в пределах своей компетенции рассматривают материалы заседаний консультативных органов при Коллегии Комиссии, рабочих (экспертных) групп и в течение 10 (десять) рабочих дней со дня их фактического поступления направляют официальную позицию в уполномоченный орган в области экономической интеграции для последующего перенаправления в Комиссию через уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
Официальная позиция государственного органа или НПП должна содержать аргументированные замечания (предложения) государственного органа к материалам заседаний консультативных органов при Коллегии Комиссии, рабочих (экспертных) групп.

21. Комиссия Алқасы, консультативтік органдар, Комиссия жанындағы жұмыс (сараптама) топтары отырыстарының материалдарына экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органның атына жіберілген, мемлекеттік органның бірінші басшысының орынбасары не оны алмастыратын адам (осы органда белгіленген қызметтік міндеттерді бөлуге сәйкес) не осы органның өзге уәкілетті лауазымды адамы қол қойған ескертулер мен ұсыныстар тиісті мемлекеттік органның ресми ұстанымы болып табылады.
22. Комиссияның осы актілерін іске асырудың перспективалары мен ықтимал тәуекелдерін көрсете отырып, экономика салалары бөлінісінде Комиссияның қабылданған актілерінің Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне әсері мен ықпалын бағалау мақсатында мүдделі мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде тұрақты негізде Комиссияның қабылданған актілеріне мониторинг және талдау жүргізуді қамтамасыз етеді.
23. Экономика салалары бөлінісінде Комиссия актілерін талдау мен мониторингтеу нәтижелерін мемлекеттік органдар есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейінгі мерзімде жартыжылдық негізде экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік органдардың Комиссия актілерін талдау және мониторингтеу нәтижелерінде:
1) осы актілердің іске асырылу барысы (Қазақстан Республикасының экономикалық жағдайы үшін Комиссияның осы актілерін іске асырудың перспективалары мен ықтимал тәуекелдерін көрсете отырып, экономика салалары бөлінісінде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне әсер ету);
2) ұлттық заңнамаға сәйкес келтіру бойынша жұмыстар жүргізу;
3) қажет болған кезде Комиссияның осы актілерін және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасын одан әрі жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді.
24. Егер талдау және мониторинг барысында Комиссияның қабылданған актісі экономиканың жекелеген салалары бөлінісінде экономикалық жағдайға теріс әсер ететіні немесе әсер етуі мүмкін екені анықталған жағдайда, мүдделі мемлекеттік орган осы Қағидалардың 3-параграфында көзделген тәртіппен мұндай актінің күшін жою немесе оны өзгерту туралы ұсыныс дайындайды.
3-параграф. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешімдерінің күшін жою немесе оларды өзгерту туралы ұсыныстар дайындау және енгізу
25. Қажет болған кезде мемлекеттік орган ЕАЭО туралы шартқа № 1-қосымшаның 29-тармағына сәйкес осы шешімді іске асыру нәтижесінде ықтимал залалдың дәрежесін бағалауды қоса алғанда, осындай ұстанымның негіздемесін қамтитын тиісті ұсынысты, сондай-ақ өзгерістер жобасын не Комиссия Алқасы қабылдаған шешімнің күшін жою туралы шешім жобасын әзірлеп, Комиссия Алқасының күшіне енбеген шешімінің (бұдан әрі – ұсыныс) күшін жою немесе оны өзгерту туралы шешім қабылдай алады.

21. Замечания и предложения к материалам заседаний Коллегии Комиссии, консультативных органов, рабочих (экспертных) групп при Комиссии, направленные в адрес уполномоченного органа в области экономической интеграции, подписанные заместителем первого руководителя государственного органа либо лицом, его замещающим (в соответствии с установленным в данном органе распределением служебных обязанностей), либо иным уполномоченным должностным лицом этого органа являются официальной позицией соответствующего государственного органа.
22. В целях оценки эффекта и влияния принятых актов Комиссии на социально-экономические показатели Республики Казахстан в разрезе отраслей экономики с указанием перспектив и возможных рисков реализации данных актов Комиссии заинтересованными государственными органами в пределах компетенции на постоянной основе обеспечивается проведение мониторинга и анализа принятых актов Комиссии.
23. Результаты анализа и мониторинга актов Комиссии в разрезе отраслей экономики направляются государственными органами в уполномоченный орган в области экономической интеграции на полугодовой основе в срок до 10 (десять) числа месяца, следующего за отчетным периодом.
В результатах анализа и мониторинга актов Комиссии государственных органов отражаются:
1) ход реализации данных актов (влияние на социально-экономические показатели Республики Казахстан в разрезе отраслей экономики с указанием перспектив и возможных рисков реализации данных актов Комиссии для экономического положения Республики Казахстан);
2) проведение работ по приведению в соответствие национального законодательства;
3) при необходимости предложения по дальнейшему совершенствованию данных актов Комиссии и (или) законодательства Республики Казахстан.
24. В случае, если в ходе анализа и мониторинга выявлено, что принятый акт Комиссии оказывает или может в перспективе оказать негативное влияние на экономическую ситуацию в разрезе отдельных отраслей экономики, заинтересованный государственный орган готовит предложение об отмене или изменении такого акта в порядке, предусмотренном параграфом 3 настоящих Правил.
Параграф 3. Подготовка и внесение предложений об отмене или изменении решений Коллегии Евразийской экономической комиссии
25. При необходимости государственный орган может принять решение об отмене или изменении не вступившего в силу решения Коллегии Комиссии (далее – предложение), подготовив соответствующее предложение в соответствии с пунктом 29 приложения № 1 к Договору о ЕАЭС, содержащее обоснование такой позиции, включая оценку степени возможного ущерба в результате реализации этого решения, а также проект изменений либо проект решения об отмене принятого решения Коллегии Комиссии.

26. Ұсынысты дайындаған мемлекеттік орган оны Комиссия Алқасының тиісті шешімі жарияланған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде, ал таратылуы шектеулі құжаттарға жататын, Алқа қабылдаған Комиссия шешіміне қатысты ол қабылданған күннен бастап, бірақ ол күшіне енген күнге дейін кемінде 7 (жеті) жұмыс күні қалғанда экономикалық интеграция, сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті органдарға, сондай-ақ Әділет министрлігіне және қажет болған кезде басқа да мүдделі мемлекеттік органдарға қарау үшін жібереді.
27. Мемлекеттік органдар ұсынысты алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы ұсынысты дайындаған мемлекеттік органға Комиссия Алқасының күшіне енбеген шешімінің күшін жою немесе оны өзгерту туралы шешім қабылдауға қатысты өз ұстанымын жібереді.
28. Егер осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген мерзім аяқталған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні өткеннен кейін ұсынысты дайындаған мемлекеттік органға экономикалық интеграция, сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті органдардың, сондай-ақ Әділет министрлігінің немесе өзге де мүдделі мемлекеттік органдардың ұстанымы түспесе, онда бұл ұсыныс келісілген болып есептеледі.
29. Ұсынысты барлық мүдделі мемлекеттік органдар келіскен жағдайда, осы ұсынысты дайындаған мемлекеттік орган 2 (екі) жұмыс күні ішінде экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға осы мәселе бойынша материалдарды (Комиссия шешімінің жобасын, негіздемелері бар анықтамалық материалдарды), сондай-ақ Қазақстан Республикасы өкілінің Комиссия Кеңесіндегі тиісті өтінішінің жобасын Комиссия Алқасына жібереді.
Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган осы тармақта көрсетілген тиісті материалдарды алған кезде Комиссия Кеңесіндегі Қазақстан Республикасының өкіліне Комиссия Алқасы шешімінің күшін жою немесе оны өзгерту рәсімін бастау туралы шешім қабылдау туралы ұсыныс енгізеді.
Егер Комиссия Алқасының шешімі күшіне енетін мерзім ЕАЭО туралы шартқа № 1 қосымшаның 16-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзімнен аз болса, осы Қағидалардың 25, 26, 27, 28 және 29-тармақтарында көзделген барлық іс-қимылдар барынша қысқа мерзімде орындалады.
30. Қазақстан Республикасының өкілі Комиссия Кеңесінде Комиссия Алқасы шешімінің күшін жою немесе оны өзгерту рәсімін бастау туралы шешім қабылдаған жағдайда, ол Комиссия Алқасына ЕАЭО туралы шартқа № 1 қосымшаға сәйкес тиісті ұсыныс енгізеді.

26. Предложение направляется подготовившим его государственным органом в течение 2 (два) рабочих дней со дня опубликования соответствующего решения Коллегии Комиссии, а в отношении решения Комиссии, принятого Коллегией, относящегося к документам ограниченного распространения, с даты его принятия, но не позднее 7 (семь) рабочих дней до даты вступления его в силу, для рассмотрения в уполномоченные органы в области экономической интеграции, внешнеполитической деятельности, а также в Министерство юстиции и при необходимости в другие заинтересованные государственные органы.
27. Государственные органы в течение 2 (два) рабочих дней со дня получения предложения направляют в подготовивший это предложение государственный орган свою позицию касательно принятия решения об отмене или изменении не вступившего в силу решения Коллегии Комиссии.
28. В случае, если по истечении 1 (один) рабочего дня со дня окончания срока, указанного в пункте 26 настоящих Правил, в государственный орган, подготовивший предложение, не поступила позиция уполномоченных органов в области экономической интеграции, внешнеполитической деятельности, а также Министерства юстиции или иных заинтересованных государственных органов, то данное предложение считается согласованным.
29. В случае согласования всеми заинтересованными государственными органами предложения, государственный орган, подготовивший данное предложение, направляет в течение 2 (двух) рабочих дней в уполномоченный орган в области экономической интеграции материалы по данному вопросу (проект решения Комиссии, справочные материалы с обоснованиями), а также проект соответствующего обращения Представителя Республики Казахстан в Совете Комиссии в Коллегию Комиссии.
Уполномоченный орган в области экономической интеграции при получении соответствующих материалов, указанных в настоящем пункте, вносит Представителю Республики Казахстан в Совете Комиссии предложение о принятии решения о начале процедуры отмены или изменения решения Коллегии Комиссии.
В случае, если срок вступления в силу решения Коллегии Комиссии меньше срока, установленного частью первой пункта 16 приложения № 1 к Договору о ЕАЭС, все действия, предусмотренные пунктами 25, 26, 27, 28 и 29 настоящих Правил, выполняются в максимально короткие сроки.
30. В случае принятия Представителем Республики Казахстан в Совете Комиссии решения о начале процедуры отмены или изменения решения Коллегии Комиссии, им вносится в Коллегию Комиссии соответствующее предложение в соответствии с приложением № 1 к Договору о ЕАЭС.

4-параграф. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының хабарламаларын қарау
31. Қазақстан Республикасының Үкіметіне келіп түскен халықаралық шартты және (немесе) Комиссия шешімін орындау кезінде бұзушылықтарды жою туралы Комиссия Алқасының хабарламасын (бұдан әрі – хабарлама) Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты ол келіп түскен күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарамағындағы салаларға сәйкес мүдделі мемлекеттік органдарға жібереді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Хабарламаны қарау нәтижелерін мемлекеттік органдар мүдделі мемлекеттік органдармен келісілген Комиссия Алқасына жауап жобасымен қоса экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға жібереді.
Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган хабарламаны қарау нәтижелерін осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес Комиссияға жібереді.
5-параграф. Еуразиялық экономикалық комиссия отырыстарында қарау үшін қазақстандық тараптың ұсыныстарын дайындау
33. Мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде өз бастамасы бойынша және (немесе) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Комиссия Кеңесіндегі Қазақстан Республикасы өкілінің тапсырмаларына сәйкес Комиссия регламентіне сәйкес Комиссия отырысында қарау үшін ұсыныс дайындауды жүзеге асырады.
34. Ұсынысты дайындаған мемлекеттік орган Комиссия регламентіне сәйкес ресми ұстаным мен материалдарды жіберу арқылы оны мүдделі мемлекеттік органдармен келісуді қамтамасыз етеді.
Ұсынысты келісу мерзімі тиісті ұсыныс мүдделі мемлекеттік органдарға келіп түскен күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен аспайды.
Экономикалық интеграция, сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті органдар, сондай-ақ Әділет министрлігі міндетті келісуші мемлекеттік органдар болып табылады.
Барлық мүдделі мемлекеттік органдармен, сондай-ақ ҰКП-мен келісілген жағдайда, ұсынысты дайындаған мемлекеттік орган одан әрі Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Экономикалық интеграция мәселелері жөніндегі үйлестіру кеңесінің (бұдан әрі – Үйлестіру кеңесі) отырысына шығару үшін оны экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға жіберуді қамтамасыз етеді.
Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға енгізілетін ұсыныстар мен материалдардың әрбір парағына мемлекеттік органның бірінші басшысының орынбасары не оны алмастыратын адам (осы органда белгіленген қызметтік міндеттерді бөлуге сәйкес) не осы органның өзге уәкілетті лауазымды адамы қол қояды.

Параграф 4. Рассмотрение уведомлений Коллегии Евразийской экономической комиссии
31. Уведомление Коллегии Комиссии об устранении нарушений при исполнении международного договора и (или) решения Комиссии (далее − уведомление), поступившее в Правительство Республики Казахстан, направляется Аппаратом Правительства Республики Казахстан в заинтересованные государственные органы в соответствии со сферами их ведения в течение 5 (пять) рабочих дней со дня его поступления.
Сноска. Пункт 31 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Результаты рассмотрения уведомления направляются государственными органами в уполномоченный орган в области экономической интеграции с приложением проекта ответа в Коллегию Комиссии, согласованного с заинтересованными государственными органами.
Уполномоченный орган в области экономической интеграции направляет результаты рассмотрения уведомления в Комиссию в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
Параграф 5. Подготовка предложений казахстанской стороны для рассмотрения на заседаниях Евразийской экономической комиссии
33. Государственные органы в пределах своей компетенции по собственной инициативе и (или) в соответствии с поручениями Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Представителя Республики Казахстан в Совете Комиссии осуществляют подготовку предложения для рассмотрения на заседании Комиссии в соответствии с Регламентом Комиссии.
34. Государственный орган, подготовивший предложение, обеспечивает его согласование с заинтересованными государственными органами путем направления официальной позиции и материалов в соответствии с регламентом Комиссии.
Срок согласования предложения составляет не более 7 (семи) рабочих дней со дня поступления соответствующего предложения в заинтересованные государственные органы.
Обязательными согласующими государственными органами являются уполномоченные органы в области экономической интеграции, внешнеполитической деятельности, также Министерство юстиции.
В случае согласования со всеми заинтересованными государственными органами, а также с НПП, государственный орган, подготовивший предложение, обеспечивает направление его в уполномоченный орган в области экономической интеграции для дальнейшего вынесения на заседание Координационного совета по вопросам экономической интеграции при Правительстве Республики Казахстан (далее – Координационный совет).
Предложение и материалы, вносимые в уполномоченный орган в области экономической интеграции, полистно парафируются заместителем первого руководителя государственного органа либо лицом, его замещающим (в соответствии с установленным в данном органе распределением служебных обязанностей), либо иным уполномоченным должностным лицом этого органа.

35. Қарсылықтар болған кезде ұсынысқа және материалдарға келісуші мемлекеттік органның бланкісінде ресімделетін ескертулермен бұрыштама қойылады, мемлекеттік органның бірінші басшысының орынбасары не оны алмастыратын адам (осы органда белгіленген қызметтік міндеттерді бөлуге сәйкес) не осы органның өзге уәкілетті лауазымды адамы қол қояды және келісілетін ұсыныстарға (олардың көшірмелеріне) қоса беріледі.
Ұсыныстар бойынша келіспеушіліктер болған кезде ұсынысты дайындаған мемлекеттік органның жауапты лауазымды адамы не оны алмастыратын адам заңнамада белгіленген тәртіппен хаттамамен ресімделетін өзара қолайлы шешім іздеу мақсатында оны келісуші мемлекеттік органдардың жауапты лауазымды адамдарымен талқылауды қамтамасыз етеді.
Талқылау қорытындылары бойынша бар орын алған келіспеушіліктер бойынша өзара қолайлы шешім әзірлеу мүмкін болмаған жағдайда, әзірлеуші мемлекеттік орган келіспеушілік бар ұсынысты келісу кеңесінің хаттамасымен бірге одан әрі үйлестіру кеңесінің отырысына шығару үшін экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға жібереді.
Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік орган әзірленген ұсынысты Үйлестіру кеңесінің отырысына қарауға шығарады.
36. Мүдделі мемлекеттік органдармен келісілген және Үйлестіру кеңесінің отырысында мақұлданған ұсынысты дайындаған мемлекеттік орган осы ұсынысты кейіннен осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті орган арқылы Комиссияға жіберу үшін экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға жібереді.
37. Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган ұсынысты дайындаған мемлекеттік органды және Қазақстан Республикасының Комиссия Кеңесіндегі өкілін оны Комиссияда қарау қорытындылары туралы хабардар етеді.
6-параграф. Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесіндегі Қазақстан Республикасы өкілінің қызметін қамтамасыз ету
38. Комиссия Кеңесі отырысының күн тәртібінің жобасын және оған қоса берілетін, Комиссия регламентінің 16-тармағына сәйкес Комиссия Кеңесіндегі Қазақстан Республикасының өкіліне келісуге келіп түскен материалдарды Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты қарамағындағы салаларға сәйкес мүдделі мемлекеттік органдарға және ҰКП-ға олар келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарау және ұсыныстар дайындау үшін жібереді.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

35. При наличии возражений предложение и материалы визируются с замечаниями, которые оформляются на бланке согласующего государственного органа, подписываются заместителем первого руководителя государственного органа либо лицом, его замещающим (в соответствии с установленным в данном органе распределением служебных обязанностей), либо иным уполномоченным должностным лицом этого органа и прилагаются к согласуемым предложениям (их копиям).
При наличии разногласий по предложениям ответственное должностное лицо государственного органа, подготовившего предложение, либо лицо, его заменяющее, в установленном законодательном порядке обеспечивают обсуждение его с ответственными должностными лицами согласующих государственных органов с целью поиска взаимоприемлемого решения, оформляемого протоколом.
По итогам обсуждения в случае невозможности выработки взаимоприемлемого решения по имеющимся разногласиям государственный орган-разработчик направляет предложение с разногласиями вместе с протоколом согласительного совещания в уполномоченный орган в области экономической интеграции для дальнейшего вынесения на заседание Координационного совета.
Уполномоченный орган в области экономической интеграции выносит на рассмотрение Координационного совета подготовленное предложение государственного органа.
36. Согласованное с заинтересованными государственными органами и одобренное на заседании Координационного совета предложение направляется государственным органом, подготовившим это предложение, в уполномоченный орган в области экономической интеграции для последующего перенаправления в Комиссию через уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
37. Уполномоченный орган в области экономической интеграции информирует государственный орган, подготовивший предложение, и Представителя Республики Казахстан в Совете Комиссии об итогах его рассмотрения в Комиссии.
Параграф 6. Обеспечение деятельности Представителя Республики Казахстан в Совете Евразийской экономической комиссии
38. Проект повестки дня заседания Совета Комиссии и прилагаемые к нему материалы, поступившие Представителю Республики Казахстан в Совете Комиссии на согласование в соответствии с пунктом 16 Регламента Комиссии, направляются Аппаратом Правительства Республики Казахстан для рассмотрения и подготовки предложений в заинтересованные государственные органы в соответствии со сферами их ведения и НПП в течение 5 (пять) рабочих дней со дня их поступления.
Сноска. Пункт 38 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

39. Мемлекеттік орган Комиссия Кеңесі отырысының күн тәртібінің жобасы және оған қоса берілетін материалдар келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ЕАЭО құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерге, Қазақстан Республикасының заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделеріне сәйкестігі тұрғысынан қарайды және тиісті мәселе бойынша Қазақстан тарапының жалпы ұстанымын қалыптастыру үшін мемлекеттік органның ресми ұстанымын дайындауды, сондай-ақ қажет болған кезде Үйлестіру кеңесінің отырысында қарауды жүзеге асырады.
40. Комиссия Кеңесі отырысының бекітілген күн тәртібін және оған қоса берілетін, Комиссия регламентінің 21-тармағына сәйкес Комиссия Кеңесіндегі Қазақстан Республикасының өкіліне келіп түскен материалдарды Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес Қазақстан тарапының ұстанымын қалыптастыру үшін қарауға, ұсыныстарды дайындауға және келісуге жібереді.
Мемлекеттік орган немесе ҰКП Қазақстан тарапының жалпы ұстанымын қалыптастыру үшін ресми ұстанымды дайындауды, келісуді, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға жіберуді Комиссия Кеңесінің отырысы өткізілетін күнге дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні қалғанда қамтамасыз етеді.
Көрсетілген мерзімдерді Үйлестіру кеңесінің отырысында қарау қорытындылары бойынша Комиссия Кеңесіндегі Қазақстан Республикасының өкілі қысқартуы мүмкін.
Ескерту. 40-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
41. Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік органдардың ресми позицияларын жинақтайды және оларды Комиссия Кеңесі отырысының материалдары бойынша Қазақстан тарапының қорытынды ұстанымын қалыптастыру үшін Комиссия Кеңесіндегі Қазақстан Республикасы өкілінің төрағалығымен Үйлестіру кеңесінің отырысында қарауды қамтамасыз етеді.
42. Үйлестіру кеңесі отырысының қорытындылары бойынша экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган Комиссия Кеңесі отырысының материалдары бойынша қазақстандық тараптың қорытынды ұстанымын сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті органға жұмыс тәртібімен 3 (үш) жұмыс күні ішінде жібереді.
43. Қазақстан Республикасының Комиссия Кеңесіндегі өкілінің ЕАЭО туралы шартқа № 1 қосымшаның 26-тармағына сәйкес мәселені Комиссия Кеңесі отырысының күн тәртібіне енгізу туралы ұсынысын, оның ішінде қажетті материалдарды дайындау осы Қағидалардың 5-параграфында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

39. Государственный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления проекта повестки дня заседания Совета Комиссии и прилагаемых к нему материалов рассматривает на предмет соответствия международным договорам и актам, составляющим право ЕАЭС, законодательству Республики Казахстан, а также национальным интересам Республики Казахстан и осуществляет подготовку официальной позиции государственного органа для формирования общей позиции казахстанской стороны по соответствующему вопросу, а также рассмотрение при необходимости на заседании Координационного совета.
40. Утвержденная повестка дня заседания Совета Комиссии и прилагаемые к ней материалы, поступившие Представителю Республики Казахстан в Совете Комиссии в соответствии с пунктом 21 Регламента Комиссии, направляются Аппаратом Правительства Республики Казахстан на рассмотрение, подготовку и согласование предложений для формирования позиции казахстанской стороны в соответствии с пунктом 38 настоящих Правил.
Государственный орган или НПП обеспечивают подготовку, согласование, а также направление официальной позиции для формирования общей позиции казахстанской стороны в уполномоченный орган в области экономической интеграции в соответствии с настоящими Правилами не позднее 5 (пяти) рабочих дней до даты заседания Совета Комиссии.
Указанные сроки могут быть сокращены Представителем Республики Казахстан в Совете Комиссии по итогам рассмотрения на заседании Координационного совета.
Сноска. Пункт 40 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Уполномоченный орган в области экономической интеграции обобщает официальные позиции государственных органов и обеспечивает их рассмотрение на заседании Координационного совета под председательством Представителя Республики Казахстан в Совете Комиссии для формирования итоговой позиции казахстанской стороны по материалам заседания Совета Комиссии.
42. По итогам заседания Координационного совета уполномоченный орган в области экономической интеграции направляет итоговую позицию казахстанской стороны по материалам заседания Совета Комиссии в уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности в течение 3 (трех) рабочих дней в рабочем порядке.
43. Подготовка предложения Представителя Республики Казахстан в Совете Комиссии о включении в соответствии с пунктом 26 приложения № 1 к Договору о ЕАЭС вопроса в повестку дня заседания Совета Комиссии, в том числе необходимых материалов, осуществляется в порядке, установленном параграфом 5 настоящих Правил.

44. Мүдделі мемлекеттік органдар өз өкілдерінің Комиссия Кеңесінің отырысына қатысуын мемлекеттік орган басшысының орынбасарынан төмен емес деңгейде қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының өкілімен келісім бойынша Комиссия Кеңесінде өзге де лауазымды адамдар айқындалуы мүмкін.
7-параграф. Мемлекеттік органдар өкілдерінің Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы мен Кеңесінің отырыстарына қатысуы
45. Мемлекеттік орган Комиссия Алқасының отырысы өтетін күнге дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні қалғанда экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға Қазақстан тарапының өкілі ретінде Комиссия Алқасының отырысына қатысу үшін мемлекеттік орган басшысының орынбасарынан төмен емес деңгейдегі өз өкілінің кандидатурасы туралы ұсыныс жібереді.
46. Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган Комиссия Алқасы отырысының күн тәртібін ескере отырып, Комиссия Алқасының отырысына қазақстандық тарап өкілінің қатысуы туралы Комиссияға хабарлайды.
47. Мүдделі мемлекеттік органдар Комиссия Кеңесінің отырысы өтетін күнге дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға Комиссия Кеңесінің отырысына қатысу үшін мемлекеттік орган басшысының орынбасарынан төмен емес деңгейдегі өз өкілдерінің кандидатуралары туралы ұсыныстар жібереді.
48. Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган белгіленген мерзімде Қазақстан делегациясының құрамы туралы ақпаратты Комиссияға жібереді.
8-параграф. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының жанындағы консультациялық органдардың құрамына енгізу уәкілетті өкілдерді анықтау үшін
49. Комиссия Алқасының жанындағы консультативтік органды қалыптастыру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметіне келіп түскен уәкілетті өкілдердің кандидатураларын ұсыну туралы Комиссия Алқасының өтініштерін Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты қарамағындағы салаларға сәйкес мемлекеттік органдарға, сондай-ақ экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға жібереді.
Комиссия Алқасы жанындағы консультациялық органның құзыретіне кіретін мәселелер қарамағындағы саласына жататын мемлекеттік органдар көрсетілген өтініштерді алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға Комиссия Алқасы жанындағы консультациялық органның құрамына уәкілетті өкілдерді енгізу туралы ұсыныстар жібереді.
Ескерту. 49-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

44. Заинтересованные государственные органы обеспечивают участие своих представителей на заседании Совета Комиссии на уровне не ниже заместителя руководителя государственного органа.
По согласованию с Представителем Республики Казахстан в Совете Комиссии могут быть определены иные должностные лица.
Параграф 7. Участие представителей государственных органов в заседаниях Коллегии и Совета Евразийской экономической комиссии
45. Государственный орган не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до дня заседания Коллегии Комиссии направляет в уполномоченный орган в области экономической интеграции предложение о кандидатуре своего представителя на уровне не ниже заместителя руководителя государственного органа для участия в заседании Коллегии Комиссии в качестве представителя казахстанской стороны.
46. Уполномоченный орган в области экономической интеграции информирует Комиссию об участии представителя казахстанской стороны в заседании Коллегии Комиссии с учетом повестки дня заседания Коллегии Комиссии.
47. Заинтересованные государственные органы не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до дня заседания Совета Комиссии направляют в уполномоченный орган в области экономической интеграции предложения о кандидатурах своих представителей на уровне не ниже заместителя руководителя государственного органа для участия в заседании Совета Комиссии.
48. Уполномоченный орган в области экономической интеграции в установленный срок направляет информацию о составе казахстанской делегации в Комиссию.
Параграф 8. Определение уполномоченных представителей для включения в состав консультативных органов при Коллегии Евразийской экономической комиссии
49. Обращения Коллегии Комиссии о представлении кандидатур уполномоченных представителей для формирования консультативного органа при Коллегии Комиссии, поступившие в Правительство Республики Казахстан, направляются Аппаратом Правительства Республики Казахстан в государственные органы в соответствии со сферами их ведения, а также уполномоченный орган в области экономической интеграции.
Государственные органы, к сфере ведения которых относятся вопросы, входящие в компетенцию консультативного органа при Коллегии Комиссии, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения указанных обращений направляют в уполномоченный орган в области экономической интеграции предложения о включении уполномоченных представителей в состав консультативного органа при Коллегии Комиссии.
Сноска. Пункт 49 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

50. Мемлекеттік органда құрылымдық бөлімшенің басшысынан не оның орынбасарынан төмен емес лауазымдарды атқаратын адамдар консультациялық органдағы уәкілетті өкілдер бола алады.
Мемлекеттік орган Комиссия Алқасы жанындағы консультациялық органның құрамына Комиссия Алқасы жанындағы консультациялық органның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қажетті біліктілігі бар бизнес-қоғамдастықтың, ғылыми және қоғамдық ұйымдардың өкілдерін, өзге де тәуелсіз сарапшыларды енгізу туралы да ұсыныстар жібере алады.
51. Консультативтік органның құрамына Қазақстан Республикасының өкілдерін енгізу туралы ұсынылған ұсыныстардың негізінде экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган өзі соңғы ұсынысты ұсынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде консультативтік органда мүдделі мемлекеттік органдардың уәкілетті өкілдерінің құрамын қалыптастырады және осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес кейіннен Комиссияға жіберу үшін сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті органға жібереді.
9-параграф. Өнеркәсіптік субсидиялар туралы хабарламалардың нысандары және ерекше субсидияларды беру шарттарын бұзу фактілері бойынша Еуразиялық экономикалық Комиссияны хабардар ету мақсатында мемлекеттік органдардың өзара іс-қимылы
52. ЕАЭО туралы шартқа № 28 қосымшаға сәйкес экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерді (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) және Комиссияны:
1) жыл сайын, 1 желтоқсаннан кешіктірмей, республикалық және жергілікті деңгейлерде кезекті жылы беру жоспарланатын барлық субсидиялар туралы;
2) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 30-күнінен кешіктірмей, есепті тоқсан үшін республикалық және жергілікті деңгейлерде берілген субсидиялар туралы;
3) жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей, есепті жылға республикалық және жергілікті деңгейлерде берілген субсидиялар туралы хабардар етеді.
53. Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органның сұрау салуы бойынша өнеркәсіпке мемлекеттік қолдау көрсететін мемлекеттік органдар мен ұйымдар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнеркәсіпті мемлекеттік қолдау туралы ақпарат береді:
1) жыл сайын, 1 қазаннан кешіктірмей, республикалық және жергілікті деңгейлерде кезекті жылы беру жоспарланатын барлық субсидиялар туралы хабарламалар;
2) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей, есепті тоқсанда республикалық және жергілікті деңгейлерде берілген субсидиялар туралы хабарлама;

50. Уполномоченными представителями в консультативном органе могут быть лица, занимающие должности в государственном органе не ниже руководителя структурного подразделения либо его заместителя.
Государственный орган может также направить предложения о включении в состав консультативного органа при Коллегии Комиссии представителей бизнес-сообщества, научных и общественных организаций, иных независимых экспертов, обладающих необходимой квалификацией по вопросам, входящим в компетенцию консультативного органа при Коллегии Комиссии.
51. На основании представленных предложений о включении в состав консультативного органа представителей Республики Казахстан уполномоченный орган в области экономической интеграции в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления им последнего предложения формирует состав уполномоченных представителей заинтересованных государственных органов в консультативном органе и направляет в уполномоченный орган в сфере внешнеполитической деятельности для последующего перенаправления в Комиссию в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
Параграф 9. Взаимодействие государственных органов в целях информирования Евразийской экономической комиссии по формам уведомлений о промышленных субсидиях и фактам нарушения условий предоставления специфических субсидий
52. В соответствии с приложением № 28 к Договору о ЕАЭС уполномоченный орган в области экономической интеграции уведомляет государства-члены ЕАЭС (далее – государства-члены) и Комиссию:
1) ежегодно, не позднее 1 декабря, обо всех субсидиях, планируемых к предоставлению в очередном году на республиканском и местном уровнях;
2) ежеквартально, не позднее 30 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, о предоставленных на республиканском и местном уровнях субсидиях за отчетный квартал;
3) ежегодно, не позднее 1 июля года, следующего за отчетным периодом, о предоставленных субсидиях на республиканском и местном уровнях за отчетный год.
53. По запросу уполномоченного органа в области экономической интеграции государственные органы и организации, предоставляющие или оказывающие государственную поддержку промышленности, представляют информацию о государственной поддержке промышленности по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам:
1) ежегодно, не позднее 1 октября, уведомления обо всех субсидиях, планируемых к предоставлению в очередном году на республиканском и местном уровнях;
2) ежеквартально, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, уведомления о предоставленных субсидиях на республиканском и местном уровнях за отчетный квартал;

3) жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 1 мамырдан кешіктірмей, есепті жылға республикалық және жергілікті деңгейлерде берілген субсидиялар туралы хабарлама жібереді.
54. Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органға республикалық және жергілікті деңгейлерде кезекті жылы беру жоспарланатын ақша көлемі туралы сұрау салу жібереді.
55. Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға осы Қағидалардың 53-тармағының 1) тармақшасында көзделген мерзімдерде республикалық және жергілікті деңгейлерде кезекті жылы беру жоспарланатын ақша туралы ақпарат жібереді.
56. Мемлекеттік органдар мен ұйымдар экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган дайындаған өнеркәсіптік субсидиялар туралы хабарлама жобаларын олар келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпке сәйкес келісуді қамтамасыз етеді.
57. Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Комиссия Кеңесіндегі өкілімен келісілген есепті және жоспарланған кезеңдер үшін өнеркәсіптік субсидиялар туралы хабарламаларды мүше мемлекеттерге және Комиссияға осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген тәртіппен осы Қағидалардың 52-тармағында көрсетілген мерзімдерде жібереді.
10-параграф. Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерін әзірлеу, қабылдау, өзгерту және күшін жою кезінде мемлекеттік органдардың өзара іс-қимылы
58. Мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде техникалық регламенттерді (техникалық регламенттерге өзгерістерді) әзірлеу бөлігінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерін (бұдан әрі − ЕАЭО ТР) әзірлеу жоспарына өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар дайындауды жүзеге асырады.
ЕАЭО ТР әзірлеу жоспарына өзгерістер енгізу және ЕАЭО ТР өзгерістер енгізу жөніндегі ұсынысты дайындаған мемлекеттік орган құжаттарды жіберу арқылы техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органмен, мүдделі мемлекеттік органдармен, ҰКП-мен, жергілікті атқарушы органдармен, ғылыми және қоғамдық ұйымдармен, өзге де мүдделі тұлғалармен және ұйымдармен оны келісуді қамтамасыз етеді.
Ұсыныстарды келісу мерзімі тиісті ұсыныс келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайды.
Оң қараудың (келісудің) қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасында ЕАЭО ТР әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға кейіннен Комиссияға жіберу үшін ЕАЭО ТР әзірлеу жоспарына өзгерістер енгізу қажеттігін негіздейтін барлық қажетті материалдармен қоса хат жібереді.
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің ЕАЭО ТР әзірлеу жоспарына өзгерістер енгізу жөніндегі ұсыныстарын қарау кезінде Қазақстан Республикасында ЕАЭО ТР әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган мүдделі мемлекеттік органдармен және ҰКП-мен бірлесіп, ұсыныстарды қарауды ұйымдастырады.

3) ежегодно, не позднее 1 мая, следующего за отчетным периодом, уведомления о предоставленных субсидиях на республиканском и местном уровнях за отчетный год.
54. Уполномоченный орган в области экономической интеграции направляет в уполномоченный орган в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет запрос об объемах денег, планируемых к предоставлению в очередном году на республиканском и местном уровнях.
55. Уполномоченный орган в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет направляет в уполномоченный орган в области экономической интеграции информацию о деньгах, планируемых к предоставлению в очередном году на республиканском и местном уровнях в сроки, предусмотренные подпунктом 1) пункта 53 настоящих Правил.
56. Государственные органы и организации обеспечивают согласование подготовленных уполномоченным органом в области экономической интеграции проектов уведомлений о промышленных субсидиях в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня их поступления в соответствии с порядком, установленным законодательством Республики Казахстан.
57. Уполномоченный орган в области экономической интеграции направляет согласованные с Представителем Республики Казахстан в Совете Комиссии уведомления о промышленных субсидиях за отчетный и планируемый периоды государствам-членам и Комиссию в сроки, указанные в пункте 52 настоящих Правил, в порядке, предусмотренном пунктом 10 настоящих Правил.
Параграф 10. Взаимодействие государственных органов при разработке, принятии, изменении и отмены технических регламентов Евразийского экономического союза
58. Государственные органы в пределах своей компетенции осуществляют подготовку предложений по внесению изменений в план разработки технических регламентов Евразийского экономического союза (далее − ТР ЕАЭС) в части разработки технических регламентов (изменений в технические регламенты).
Государственный орган, подготовивший предложение по внесению изменений в план разработки ТР ЕАЭС и внесения изменений в ТР ЕАЭС, обеспечивает его согласование с уполномоченным органом в сфере технического регулирования, заинтересованными государственными органами, НПП, местными исполнительными органами, научными и общественными организациями, иными заинтересованными лицами и организациями путем направления документов.
Срок согласования предложений составляет не более 30 (тридцати) календарных дней со дня поступления соответствующего предложения.
По итогам положительного рассмотрения (согласования) государственный орган, ответственный за разработку ТР ЕАЭС в Республике Казахстан, направляет в уполномоченный орган в области экономической интеграции письмо с приложением всех необходимых материалов, обосновывающих необходимость внесения изменений в план разработки ТР ЕАЭС, для последующего перенаправления в Комиссию.
При рассмотрении предложений государств-членов ЕАЭС по внесению изменений в план разработки ТР ЕАЭС, государственный орган, ответственный за разработку ТР ЕАЭС в Республике Казахстан, совместно с заинтересованными государственными органами и НПП организует рассмотрение предложений.

59. Техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган ЕАЭО-ның ресми сайтында ЕАЭО ТР жобасын (ЕАЭО ТР-ға өзгерістер жобасын) жария талқылаудың басталғаны туралы хабарлама орналастырылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей ЕАЭО ТР жобасын (ТР-ға өзгерістер жобасын) және оған құжаттар жиынтығын қарау үшін мүдделі мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың және ҰКП-ның атына таратуды жүзеге асырады.
ЕАЭО ТР жобасы (ЕАЭО ТР-ға өзгерістер жобасы) және құжаттарға ескертулер мен ұсыныстар техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органға ЕАЭО ТР жобасына (ЕАЭО ТР-ға өзгерістер жобасы) жария талқылау жүргізуді аяқтаудың жоспарланған күніне дейін кемінде күнтізбелік 10 (он) күн қалғанда ұсынылады.
Мүдделі мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар ұстанымды экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органның атына дербес жібере алады.
60. ЕАЭО ТР жобасын (ЕАЭО ТР-ға өзгерістер жобасын) мемлекетішілік келісуді жүргізу кезінде мүдделі мемлекеттік органдар мен ҰКП ескертулері мен ұсыныстары (пікірлері) 45 (қырық бес) күнтізбелік күн ішінде осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ЕАЭО ТР жобасына және ЕАЭО ТР-ға өзгерістер жобасына мемлекетішілік келісулер қорытындылары бойынша ескертулер мен ұсыныстар беру туралы ақпаратты дайындау үшін ЕАЭО ТР әзірлеуге жауапты мемлекеттік органның атына жіберіледі.
61. Ерекше жағдайларда, егер мемлекетішілік келісу нәтижелері бойынша шешім қосымша қарау жүргізу немесе қосымша ақпарат алу қажеттігіне байланысты Комиссиядан ЕАЭО ТР жобасын (ЕАЭО ТР өзгерістер жобасын) алған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен аспайтын мерзімде Комиссияға жіберілмейтін болса, Қазақстан Республикасында ЕАЭО ТР (ЕАЭО ТР-ға өзгерістер) әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган Комиссияға көрсетілген шешімді дайындау мерзімі туралы жазбаша нысанда хабарлайды, ол Комиссиядан ЕАЭО ТР жобасын (ЕАЭО ТР-ға өзгерістер жобасын) алған күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспауға тиіс.
62. ЕАЭО ТР жобасын (ЕАЭО ТР-ға өзгерістер жобасын) мемлекетішілік келісу сатысында ЕАЭО ТР (ЕАЭО ТР-ға өзгерістер) әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен реттегіш құралды және онымен байланысты талаптарды енгізуді немесе реттеуді қатаңдатуды көздейтін олардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізеді.

59. Уполномоченный орган в области технического регулирования не позднее 10 (десяти) календарных дней с даты размещения на официальном сайте ЕАЭС уведомления о начале публичного обсуждения проекта ТР ЕАЭС (проекта изменений в ТР ЕАЭС) осуществляет рассылку проекта ТР ЕАЭС (проекта изменений в ТР) и комплекта документов к нему в адрес заинтересованных государственных органов, местных исполнительных органов и НПП для рассмотрения.
Замечания и предложения по проекту ТР ЕАЭС (проекту изменений в ТР ЕАЭС) и к документам представляются в уполномоченный орган в области технического регулирования не позднее чем за 10 (десять) календарных дней до планируемой даты завершения проведения публичного обсуждения проекта ТР ЕАЭС (проекта изменений в ТР ЕАЭС).
Заинтересованные государственные органы и местные исполнительные органы могут самостоятельно направлять позицию в адрес уполномоченного органа в области экономической интеграции.
60. При проведении внутригосударственного согласования проекта ТР ЕАЭС (проекта изменений в ТР ЕАЭС) замечания и предложения (отзывы) заинтересованных государственных органов и НПП в течение 45 (сорок пять) календарных дней направляются в адрес государственного органа, ответственного за разработку ТР ЕАЭС (изменений в ТР ЕАЭС), для подготовки информации о предоставлении замечаний и предложений по итогам внутригосударственных согласований к проекту ТР ЕАЭС и проекту изменений ТР ЕАЭС по формам согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам.
61. В исключительных случаях, если решение по результатам внутригосударственного согласования не может быть направлено в Комиссию в срок, не превышающий 60 (шестидесяти) календарных дней со дня получения от Комиссии проекта ТР ЕАЭС (проекта изменений в ТР ЕАЭС), в связи с необходимостью проведения дополнительного рассмотрения или получения дополнительной информации, государственный орган, ответственный за разработку ТР ЕАЭС (изменений в ТР ЕАЭС) в Республике Казахстан, в письменной форме информирует Комиссию о сроке подготовки указанного решения, который не может превышать 90 (девяносто) календарных дней со дня получения от Комиссии проекта ТР ЕАЭС (проекта изменений в ТР ЕАЭС).
62. На стадии внутригосударственного согласования проекта ТР ЕАЭС (проекта изменений в ТР ЕАЭС) государственный орган, ответственный за разработку ТР ЕАЭС (изменений в ТР ЕАЭС) проводит анализ их регуляторного воздействия, предусматривающий введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или ужесточение регулирования в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.

11-параграф. Еуразиялық экономикалық одақтың ішкі нарығында жауап шараларын енгізу
63. Жауап шаралары Заңның 18-2-бабына сәйкес енгізіледі.
64. Жауап шараларын қолдану туралы ұсынысты мемлекеттік органдар экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
65. Мемлекеттік органның жауап шараларын қолдану туралы ұсынысы экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті органның атына жазбаша өтініш түрінде ұсынылады, оған осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жауап шараларын қолдану туралы мемлекеттік орган беретін мәліметтер тізбесі қоса беріледі.
66. Осы Қағидаларға 5-қосымшада көзделген қандай да бір мәліметтер болмаған не дұрыс емес мәліметтер ұсынылған жағдайда, сондай-ақ қосымша нақтылайтын ақпарат алу қажет болған кезде ұсынылатын жауап шараларының орындылығын анықтау үшін экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органда жауап шараларын қолдану туралы ұсыныс тіркелген кезден бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде мемлекеттік органның атына тиісті сұрау салу жібереді.
67. Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган 65 және 66-тармақтарда көзделген мәліметтерді алғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерін ескере отырып, жауап шараларын қолданудың орындылығына талдау жүргізеді. Қажет болған кезде сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік органдарға және өзге де ұйымдарға сұрау салу жібереді.
68. Мемлекеттік орган 66-тармаққа сәйкес экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган сұратқан жетіспейтін не дұрыс мәліметтерді ұсынбаған жағдайда, сондай-ақ жауап шараларын қолданудың орындылығын талдау нәтижелері теріс болған жағдайда, экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде мемлекеттік органға жауап шараларын қолдану туралы ұсынысты одан әрі қарау туралы негізделген бас тартуды жібереді.
69. Ұсынылған жауап шараларын қолданудың орындылығын талдау нәтижелері оң болған жағдайда экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде жауап шараларын қолданудың орындылығы туралы қорытынды дайындайды және оны шешім қабылдау үшін Үйлестіру кеңесінің қарауына жібереді.
70. Жауап шараларын енгізу туралы ұсыныс Үйлестіру кеңесінің отырысында қаралады.

Параграф 11. Введение ответных мер на внутреннем рынке Евразийского экономического союза
63. Ответные меры вводятся в соответствии со статьей 18-2 Закона.
64. Предложение о применении ответных мер представляется в уполномоченный орган в области экономической интеграции государственными органами.
65. Предложение государственного органа о применении ответных мер представляется в виде письменного обращения в адрес уполномоченного органа в области экономической интеграции, к которому прилагается перечень сведений, предоставляемых государственным органом о применении ответных мер, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
66. В случаях отсутствия каких-либо сведений, предусмотренных в приложении 5 к настоящим Правилам, либо представления некорректных сведений, а также при необходимости получения дополнительной уточняющей информации для установления целесообразности предлагаемых ответных мер, уполномоченный орган в области экономической интеграции направляет в адрес государственного органа соответствующий запрос в течение 15 (пятнадцать) календарных дней с момента регистрации предложения о применении ответных мер в уполномоченном органе в области регулирования торговой деятельности.
67. Уполномоченный орган в области экономической интеграции после получения сведений, предусмотренных пунктами 65 и 66, проводит анализ целесообразности применения ответных мер, с учетом международных обязательств Республики Казахстан в течение 30 (тридцать) календарных дней. При необходимости уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности направляет запрос в государственные органы и иные организации.
68. В случаях непредставления государственным органом запрошенных уполномоченным органом в области экономической интеграции в соответствии с пунктом 66 недостающих либо корректных сведений, а также отрицательных результатов анализа целесообразности применения ответных мер, уполномоченный орган в области экономической интеграции в течение 15 (пятнадцать) календарных дней направляет государственному органу обоснованный отказ о дальнейшем рассмотрении предложения о применении ответных мер.
69. В случае положительных результатов анализа целесообразности применения предложенных ответных мер, уполномоченный орган в области экономической интеграции в течение 15 (пятнадцать) календарных дней готовит заключение о целесообразности применения ответных мер и направляет его на рассмотрение Координационного совета для принятия решения.
70. Предложение о введении ответных мер рассматривается на заседании Координационного совета.

71. Үйлестіру кеңесі отырысының қорытындысы бойынша:
1) жауап шараларының қолданылуы мақұлданған жағдайда, мемлекеттік орган құзыретінің саласына сәйкес тиісті нормативтік құқықтық актінің қабылдануын қамтамасыз етеді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына тиісті ұсыныс енгізеді.
2) жауап шараларын қолдану мақұлданбаған жағдайда, тиісті шешім Үйлестіру кеңесінің хаттамасында тіркеледі.
72. Жауап шаралары енгізілгенге дейін экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, қажет болған жағдайда ЕАЭО-ға тиісті мүше мемлекетпен келіссөздер жүргізу туралы шешім қабылдайды.
73. Экономикалық интеграция саласындағы уәкілетті орган алдын ала, бірақ жауап шараларын енгізу туралы акт қабылданған күнге дейін кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күн қалғанда ЕЭК-ті және мүше мемлекеттердің әрқайсысын тиісті жауап шарасының қабылдағаны туралы жазбаша нысанда хабардар етеді.
74. Жауап шаралары уақытша сипатта болады және ЕАЭО туралы шарттың ережелерін және (немесе) ЕАЭО құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілердің ережелерін бұзатын шара ЕАЭО туралы шарттың ережелеріне және ЕАЭО құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес келетіндей түрде жойылғанға немесе өзгертілгенге дейін немесе ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер өзгеше уағдаласқанша ғана қолданылады.
Еуразиялық экономикалық
одаққа қатысу мәселелері
бойынша Қазақстан
Республикасы Үкіметінің
ұстанымын қалыптастыру,
сондай-ақ орталық атқарушы
органдардың, Қазақстан
Республикасының Президентіне
тікелей бағынатын және есеп
беретін мемлекеттік
органдардың, квазимемлекеттік
сектор субъектілерінің және
Қазақстан Республикасың
Ұлттық кәсіпкерлер
палатасының Еуразиялық
экономикалық комиссиямен
өзара іс-қимылы қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ұстаным
Сұрақ № ____________________________________________________________
(ЕЭК алқасы отырысының күн тәртібі мәселенің нөмірі мен атауы және отырыс өткізілетін күн көрсетіледі)
Бастамашы: ________________________________________________________
(қаралатын мәселенің бастамашысы көрсетіледі)
Ұсынылады: ________________________________________________________
Мәселенің мәні: _____________________________________________________
___________________________________________________________________
ҚР ұстанымы:_______________________________________________________
(осы мәселе бойынша ұстаным көрсетіледі (шешім, өкім, ұсыным) қабылдау, Қазақстан тарапының ескертулерін ескере отырып шешім (өкім, ұсыным) қабылдау, қосымша пысықтауды талап ететін ретінде шешімді (өкім, ұсыным) күн тәртібінен алу, себептерін негіздей отырып шешім (өкім, ұсыным) қабылдамау)
Нысан
Ұстаным
Сұрақ № _____________________________________________________________
(ЕЭК Кеңесі отырысының күн тәртібі мәселесінің нөмірі мен атауы және отырыс өткізілетін күн көрсетіледі)
Бастамашы: __________________________________________________________
(қаралатын мәселенің бастамашысы көрсетіледі)
ЕЭК Алқасының осы мәселені қарау нәтижесі:
_____________________________________________________________________
Ұсынылады: __________________________________________________________
Мәселенің мәні: ______________________________________________________
Тараптардың ұстанымдары:____________________________________________
ҚР ұстанымы:________________________________________________________
(осы мәселе бойынша ұстаным көрсетіледі (шешімге (өкімге) қол қою, қазақстандық тараптың ескертулерін есепке алу кезінде талқылау қорытындылары бойынша шешімге (өкімге) қол қою, қосымша пысықтауды талап ететін ретінде күн тәртібінен шешімді (өкімді) алып тастау, себептерін негіздей отырып шешімге (өкімге) қол қоймау)
Мәселені талқылауға арналған тезистер___________________________________
Еуразиялық экономикалық
одаққа қатысу мәселелері
бойынша Қазақстан
Республикасы Үкіметінің
ұстанымын қалыптастыру,
сондай-ақ орталық атқарушы
органдардың, Қазақстан
Республикасының Президентіне
тікелей бағынатын және есеп
беретін мемлекеттік
органдардың, квазимемлекеттік
сектор субъектілерінің және
Қазақстан Республикасың
Ұлттық кәсіпкерлер
палатасының Еуразиялық
экономикалық комиссиямен
өзара іс-қимылы қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өнеркәсіпті мемлекеттік қолдау туралы ақпарат*
Қолдау шарасы (субсидия)
Кәсіпкерлерді қаржыландыру көлемі, теңге
Кредиттеу/ лизингтік қаржыландыру мөлшерлемелері**
Деректер ұсынылатын кезең
ЭҚЖЖ коды*** (кемінде 2 таңбалы)
Соның негізінде қолдау көрсетілетін нормативтік құқықтық акт (бап, тармақ),
Ескертпе:
* кестенің мәні мемлекет қаражаты (республикалық бюджет, жергілікті атқарушы органдар бюджеті, Ұлттық қордың қаражаты және т.б.) есебінен барлық бағыттар бойынша көрсетілетін қолдау.
Ақпаратты қаржыландыру көлемі мен экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемелері (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) кодын кемінде 2 (екі) таңбалық деңгейде көрсете отырып, әрбір алушы бөлінісінде әрбір қолдау шарасы бойынша ұсыну қажет. Егер әрбір алушы бөлінісінде ақпарат беру мүмкін болмаса, онда ЭҚЖЖ 2 (екі) таңбалық деңгейіндегі жиынтық деректерді ұсыну қажет.
**кредиттер/лизингтік қаржыландыру берілген жағдайда толтырылады.
*** ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуші.
Еуразиялық экономикалық
одаққа қатысу мәселелері
бойынша Қазақстан
Республикасы Үкіметінің
ұстанымын қалыптастыру,
сондай-ақ орталық атқарушы
органдардың, Қазақстан
Республикасының Президентіне
тікелей бағынатын және есеп
беретін мемлекеттік
органдардың, квазимемлекеттік
сектор субъектілерінің және
Қазақстан Республикасың
Ұлттық кәсіпкерлер
палатасының Еуразиялық
экономикалық комиссиямен
өзара іс-қимылы қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің жобасына мемлекетішілік рәсімдердің қорытындысы бойынша ескертулер мен ұсыныстар беру туралы ақпарат
№Р/с
ЕАЭО ТР жобасының редакциясы
ЕАЭО ТР ұсынылатын редакциясы
Негіздеме
Еуразиялық экономикалық
одаққа қатысу мәселелері
бойынша Қазақстан
Республикасы Үкіметінің
ұстанымын қалыптастыру,
сондай-ақ орталық атқарушы
органдардың, Қазақстан
Республикасының Президентіне
тікелей бағынатын және есеп
беретін мемлекеттік
органдардың, квазимемлекеттік
сектор субъектілерінің және
Қазақстан Республикасың
Ұлттық кәсіпкерлер
палатасының Еуразиялық
экономикалық комиссиямен
өзара іс-қимылы қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті өзгерістерінің жобасына мемлекетішілік келісу рәсімдерінің қорытындысы бойынша ескертулер мен ұсыныстар беру туралы ақпарат
Р/с
ЕАЭО ТР қолданыстағы редакциясы
ЕАЭО ТР өзгерістер жобасының редакциясы
ЕАЭО ТР ұсынылатын редакциясы
Негіздеме
Еуразиялық экономикалық
одаққа қатысу мәселелері
бойынша Қазақстан
Республикасы Үкіметінің
ұстанымын қалыптастыру,
сондай-ақ орталық атқарушы
органдардың, Қазақстан
Республикасының Президентіне
тікелей бағынатын және есеп
беретін мемлекеттік
органдардың, квазимемлекеттік
сектор субъектілерінің және
Қазақстан Республикасың
Ұлттық кәсіпкерлер
палатасының Еуразиялық
экономикалық комиссиямен
өзара іс-қимылы қағидаларына
5-қосымша
Жауап шараларын қолдану туралы мемлекеттік орган ұсынатын мәліметтер тізбесі

71. По итогам заседания Координационного совета:
1) в случае одобрения применения ответных мер, государственный орган в соответствии со сферой компетенции обеспечивает принятие соответствующего нормативного правового акта и вносит соответствующее предложение на рассмотрение Правительства Республики Казахстан;
2) в случае неодобрения применения ответных мер, соответствующее решение фиксируется в протоколе Координационного совета.
72. До введения ответных мер уполномоченный орган в области экономической интеграции совместно с заинтересованными государственными органами в случае необходимости принимает решение о проведении переговоров с соответствующим государством-членом ЕАЭС.
73. Уполномоченный орган в области экономической интеграции заблаговременно, но не позднее 15 (пятнадцать) календарных дней до даты принятия акта о введении ответных мер, в письменной форме уведомляет ЕЭК и каждое из государств-членов о принятии соответствующей ответной меры.
74. Ответные меры носят временный характер и применяются только до тех пор, пока мера, нарушающая положения Договора о ЕАЭС и (или) положения международных договоров и актов, составляющих право ЕАЭС, не будет отменена или изменена таким образом, чтобы соответствовать положениям Договора о ЕАЭС и международным договорам и актам, составляющим право ЕАЭС, или пока государства-члены ЕАЭС не договорятся об ином.
Приложение 1
к Правилам формирования
позиции Правительства
Республики Казахстан по
вопросам участия в Евразийском
экономическом союзе, а также
взаимодействия центральных
исполнительных органов,
государственных органов,
непосредственно подчиненных и
подотчетных Президенту
Республики Казахстан,
субъектов
квазигосударственного сектора
и Национальной палаты
предпринимателей
Республики Казахстан с
Евразийской
экономической комиссией
Форма
Позиция
Вопрос № ____________________________________________________________
(указываются номер и наименование вопроса повестки дня заседания
Коллегии Комиссии и дата проведения заседания)
Инициатор: ___________________________________________________________
(указывается инициатор рассматриваемого вопроса)
Предлагается: _________________________________________________________
Суть вопроса: __________________________________________________________
Позиция РК:____________________________________________________________
(указывается позиция по данному вопросу (принять решение (распоряжение,
рекомендацию), принять решение (распоряжение, рекомендацию) с учетом
замечаний казахстанской стороны, решение (распоряжение, рекомендацию)
снять с повестки дня, как требующее дополнительной проработки, не
принимать решение (распоряжение, рекомендацию) с обоснованием причин)
Форма
Позиция
Вопрос № ___________________________________________________________
(указываются номер и наименование вопроса повестки дня заседания Совета
Комиссии и дата проведения заседания)
Инициатор: __________________________________________________________
(указывается инициатор рассматриваемого вопроса)
Результат рассмотрения данного вопроса Коллегией ЕЭК:
_____________________________________________________________________
Предлагается: _________________________________________________________
Суть вопроса: _________________________________________________________
Позиции сторон: _______________________________________________________
Позиция РК:____________________________________________________________
(указывается позиция по данному вопросу (подписать решение
(распоряжение), подписать решение (распоряжение) по итогам обсуждения при
учете замечаний казахстанской стороны, решение (распоряжение) снять с
повестки дня, как требующее дополнительной проработки, не подписывать
решение (распоряжение) с обоснованием причин)
Тезисы к обсуждению вопроса____________________________________________
Приложение 2
к Правилам формирования
позиции Правительства
Республики Казахстан по
вопросам участия в Евразийском
экономическом союзе, а также
взаимодействия центральных
исполнительных органов,
государственных органов,
непосредственно подчиненных и
подотчетных Президенту
Республики Казахстан,
субъектов
квазигосударственного сектора
и Национальной палаты
предпринимателей
Республики Казахстан с
Евразийской
экономической комиссией
Форма
Информация о государственной поддержке промышленности*
Мера поддержки (субсидия)
Объем финансирования предпринимателей, тенге
Ставка кредитования/лизингового финансирования**
Период, по которому предоставляются данные
Код ОКЭД *** (не менее 2-х знаков)
Нормативный правовой акт
(статья, пункт), на основании которого осуществляется поддержка
Примечание:
* суть таблицы отразить оказываемую поддержку по всем направлениям за счет
государственных средств (республиканский бюджет, бюджет местных исполнительных
органов, средств Национального Фонда и другие).
Информацию необходимо представить по каждой мере поддержки в разрезе каждого
получателя с указанием объема финансирования и кода ОКЭД на уровне не менее 2-х (двух)
знаков. Если представление информации в разрезе каждого получателя невозможно, то
необходимо представить совокупные данные на уровне 2-х (двух) знаков ОКЭД.
** заполняется в случае предоставления кредитов/лизингового финансирования.
*** ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Приложение 3
к Правилам формирования
позиции Правительства
Республики Казахстан
по вопросам участия в
Евразийском экономическом
союзе, а также взаимодействия
центральных исполнительных
органов, государственных
органов, непосредственно
подчиненных и подотчетных
Президенту Республики
Казахстан, субъектов
квазигосударственного сектора
и Национальной палаты
предпринимателей
Республики Казахстан с
Евразийской
экономической комиссией
Форма
Информация о предоставлении замечаний и предложений по итогам процедур внутригосударственного согласования к проекту технического регламента Евразийского экономического союза
№ п/п
Редакция проекта ТР ЕАЭС
Предлагаемая редакция ТР ЕАЭС
Обоснование
Приложение 4
к Правилам формирования
позиции Правительства
Республики Казахстан
по вопросам участия в
Евразийском экономическом
союзе, а также взаимодействия
центральных исполнительных
органов, государственных
органов, непосредственно
подчиненных и подотчетных
Президенту Республики
Казахстан, субъектов
квазигосударственного сектора
и Национальной палаты
предпринимателей
Республики Казахстан с
Евразийской
экономической комиссией
Форма
Информация о предоставлении замечаний и предложений по итогам процедур внутригосударственного согласования к проекту изменений технического регламента Евразийского экономического союза
№ п/п
Действующая редакция ТР ЕАЭС
Редакция проекта изменения ТР ЕАЭС
Предлагаемая редакция ТР ЕАЭС
Обоснование
Приложение 5
к Правилам формирования
позиции Правительства
Республики Казахстан
по вопросам участия в
Евразийском экономическом
союзе, а также взаимодействия
центральных исполнительных
органов, государственных
органов, непосредственно
подчиненных и подотчетных
Президенту Республики
Казахстан, субъектов
квазигосударственного сектора
и Национальной палаты
предпринимателей
Республики Казахстан с
Евразийской
экономической комиссией
Перечень сведений, предоставляемых государственным органом, о применении ответных мер

1. ЕАЭО-ның ішкі нарығында кедергінің болуына әкеп соғатын проблемалық жағдайды сипаттайтын ақпарат.
2. ЕАЭО-ның ішкі нарығындағы кедергіден болатын экономикалық залалды негіздейтін ақпарат.
3. БЭЖ-ге мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының және/немесе сот инстанцияларында проблемалық жағдайды қарауы туралы ақпарат.
4. Қолданылуына (қолданылмауына) байланысты кедергі туындаған ЕАЭО құқық нормаларына және БЭЖ-ге мүше мемлекет заңнамасының нормаларына нұсқаулар.
5. ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер органдарының әрекеттерін (әрекетсіздігін) сипаттайтын кедергілерге қатысы бар құжаттардың көшірмелері.

1. Информация, описывающая проблемную ситуацию, приводящую к наличию препятствия на внутреннем рынке ЕАЭС.
2. Информация, обосновывающая экономический ущерб от препятствия на внутреннем рынке ЕАЭС.
3. Информация о рассмотрении проблемной ситуации органами государственной власти государств-членов ЕАЭС и (или) в судебных инстанциях.
4. Указания на нормы права ЕАЭС и нормы законодательства государства-члена ЕАЭС в связи с применением (неприменением) которых возникло препятствие.
5. Копии документов, имеющих отношение к препятствию и описывающих действия (бездействие) органов государств-членов ЕАЭС.