2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаны бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысы. Күші жойылды -Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 22 қыркүйектегі № 828 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 22.09.2023 № 828 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 85-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба (бұдан әрі – ұлттық жоба) бекітілсін.
2. Ұлттық жобаны іске асыруға жауапты орталық, жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша) және өзге ұйымдар (келісу бойынша):
1) ұлттық жобаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде ұлттық жобаның іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ұлттық жобаның жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен көзделген
іс-шараларын қаржыландыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 12 қазандағы
№ 728 қаулысымен
бекітілген
2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба
1. Паспорт
1.      Атауы
2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба
2. Ұлттық жобаны әзірлеудің мақсаты:
Кәсіпкерлік құрылымындағы сапалы өзгерістерді қамтамасыз ету:
- халықты жұмыспен қамтуды арттыру мақсатында шағын бизнесті дамыту;
- экономика салаларын әртараптандырудың драйвері – орта бизнеске сүйену;
- кәсіпкерлік субъектілері үшін тең жағдайлар – бәсекелестікті кешенді дамыту.
3. Іске асыру мерзімі
2021 – 2025 жылдар
Күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер, игілік алушылар үшін пайда
Күтілетін экономикалық тиімділік (сандық мәнде)

Об утверждении национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2023 года № 828.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 22.09.2023 № 828 (вводится в действие с 01.01.2024).
В соответствии с пунктом 85 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый национальный проект по развитию предпринимательства на 2021-2025 годы (далее – национальный проект).
2. Центральным, местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), и иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию национального проекта:
1) принять меры по реализации национального проекта;
2) представлять информацию о ходе реализации национального проекта в порядке и сроки, установленные постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
3. Акимам областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить финансирование мероприятий национального проекта, предусмотренных за счет средств местных бюджетов.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 октября 2021 года № 728
Национальный проект
по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
1. Паспорт
1. Наименование
Национальный проект по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
2. Цель разработки национального проекта:
обеспечение качественных изменений в структуре предпринимательства:
- развитие малого бизнеса в целях повышения занятости населения;
- опора на средний бизнес – драйвер диверсификации отраслей экономики;
- комплексное развитие конкуренции - равные условия для субъектов предпринимательства.
3. Срок реализации
2021 – 2025 годы
Ожидаемый социально-экономический эффект, польза для благополучателей
Ожидаемый экономический эффект (в количественном выражении)

1. ЖІӨ-дегі ШОК үлесін 35 %-ға дейін жеткізу.
2. ЖІӨ-дегі туризм көлемінің өсуі 8,4 трлн теңге.
3. Мемлекеттің экономикадағы үлесін 14 %-ға дейін төмендету.
4. 995,3 мың жұмыс орнын құру, оның ішінде:
тұрақты – 335,1 мың,
уақытша – 660,2 мың.
Күтілетін әлеуметтік әсер (сапалық және / немесе сандық мәнде)
1. Азаматтарды тұрақты жұмыс орындарына орналастыру – 1,7 млн адам;
2. Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларымен қамту – 3,5 млн адам;
3. Табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен ауыл халқы үлесінің азаюы – 6,5%.
4. Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті қаржыландыру көлемі
8 455 329 919 мың тг. (оның ішінде республикалық бюджет – 1 030 884 427,0 мың тг., жергілікті бюджет – 124 695 492,0 мың тг., бюджеттен тыс қаражат – 7 299 750 000,0 мың тг.):
2021 жыл – 1 272 207 923,3 мың тг;
2022 жыл – 1 370 367 038,7 мың тг;
2023 жыл – 1 620 056 904,0 мың тг;
2024 жыл – 1 963 862 120,0 мың тг;
2025 жыл – 2 228 835 933,0 мың тг;
Барлығы – 8 455 329 919 мың тг.
5. Ұлттық жобаны әзірлеушінің атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
6. Ұлттық жобаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдардың атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі, Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі, Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (келісу бойынша), Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі (келісу бойынша), жергілікті атқарушы органдар, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша), "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "ЭЭҚРҚО" АҚ (келісу бойынша), "Халықаралық туризм және қонақжайлылық университеті" КеАҚ (келісу бойынша), "Астана" халықаралық қаржы орталығы (келісу бойынша).
7. Ұлттық жобаның жетекшісі және кураторы
Жетекші – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі Ә.А Ерғалиев. Куратор – Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары Ә.А. Смайылов.
1.1. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарымен өзара байланысы
Р/с
Атауы Қазақстан Республикасының 2050 жылға дейінгі даму стратегиясы Ұлттық даму жоспары (жалпыұлттық басымдықтар мен міндеттер, стратегиялық көрсеткіштер) Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы (бағыт/ нысаналы индикатор) Елдің аумақтық даму жоспары Саланы, аяны дамыту тұжырымдамалары (бар болса)
кестенің жалғасы

1. Доведение доли МСП в ВВП до 35 %.
2. Рост объема туризма в ВВП до 8,4 трлн тенге.
3. Снижение доли государства в экономике до 14 %.
4. Создание 995,3 тыс. рабочих мест, в том числе:
- постоянные – 335,1 тыс.,
- временные - 660,2 тыс.
Ожидаемый социальный эффект (в качественном и/или количественном выражении)
1. Трудоустройство граждан на постоянные рабочие места – 1,7 млн человек;
2. Охват населения активными мерами содействия занятости – 3,5 млн человек;
3. Снижение доли сельского населения с доходами ниже прожиточного минимума – 6,5 %.
4. Объем финансирования, необходимый для реализации национального проекта
8 455 329 919 тыс. тг., (в том числе республиканский бюджет – 1 030 884 427,0 тыс. тг., местный
бюджет – 124 695 492,0 тыс. тг., внебюджетные средства – 7 299 750 000,0 тыс. тг.):
2021 год – 1 272 207 923,3 тыс. тг.;
2022 год – 1 370 367 038,7 тыс. тг.;
2023 год – 1 620 056 904,0 тыс. тг.;
2024 год – 1 963 862 120,0 тыс. тг.;
2025 год – 2 228 835 933,0 тыс. тг.;
Итого – 8 455 329 919 тыс. тг.
5. Наименование разработчика национального проекта
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
6. Наименование государственных органов и организаций, ответственных за реализацию национального проекта
Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министерство культуры и спорта Республики Казахстан, Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Министерство финансов Республики Казахстан, Министерство энергетики Республики Казахстан, Министерство иностранных дел Республики Казахстан, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию), Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан (по согласованию), местные исполнительные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "НК "Kazakh Tourism" (по согласованию), АО "ФРП "Даму" (по согласованию), АО "НК "КазАвтоЖол" (по согласованию), АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию), АО "НК "ҚТЖ" (по согласованию), АО "КОРЭМ" (по согласованию), НАО "Международный университет туризма и гостеприимства" (по согласованию), Международный финансовый центр "Астана" (по согласованию)
7. Руководитель и куратор национального проекта
Руководитель – Иргалиев А.А. – Министр национальной экономики Республики Казахстан
Куратор – Смаилов А.А. - Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
1.1. Взаимосвязь с вышестоящими документами Системы государственного планирования
№ п/п Наименование Стратегия развития Республики Казахстан до 2050 года Национальный план развития (общенациональные приоритеты и задачи,
стратегические показатели)
Стратегия национальной безопасности
(направление/
целевого индикатора)
План территориального развития страны Концепция развития отрасли, сферы (при наличии)

1 2 3 4 5 6 7
1-бағыт. Кәсіпкерлік белсенділікті арттыру
1.
1-міндет. Өз ісін ашу және дамыту үшін жағдай жасау
Әлеуметтік саясаттың жаңа қағидаттары.
Еңбек нарығының қажеттіліктеріне байланысты жұмыссыздарды оқыту мен қайта даярлаудың нақты бағдарламалары.
Жұмыссыздар санатына жатқызылған адам жаңа мамандық игеріп, қайта даярлықтан өтетін болса, оған әлеуметтік қолдау көрсету.
Мемлекет барлық проблемаларымды шешіп береді деп күтпей, адамның өзін бизнесте сынап көруіне, елде жүргізіліп жатқан экономикалық өзгерістердің толыққанды қатысушысы болуына жағдай жасау.
Іскерлік мәдениеттің жалпы деңгейін көтеру және кәсіпкерлік бастаманы ынталандыру.
Жұмыс берушілердің халықтың әлеуметтік осал топтарын жұмысқа белсенді түрде тартып, оларға жалақы төлеуді қамтамасыз ететін жағдайлар жасау.
Мүмкіндігі шектеулі адамдардың толыққанды еңбек қызметі үшін жағдай жасау.
Жұмысқа мүгедектерді алып, оларға жағдай жасайтын компаниялар мен корпорацияларды көтермелеу.
1-жалпыұлттық басымдық.
Әділ әлеуметтік саясат.
1-міндет. Нәтижелі жұмыспен қамтуды дамыту
2-стратегиялық бағыт.
Орнықты экономикалық даму, активтердің, инфрақұрылым мен институттардың қауіпсіздігі.
2.
2-міндет. Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыру арқылы кәсіпкерлерді қолдау және кәсіпкерлердің қажеттіліктеріне қарай дағдыларды дамыту
2-бағыт. Кәсіпкерлердің өсуін акселерациялау
3.
1-міндет Кәсіпкерлерге әкімшілік жүктемені төмендету
Ұлттық экономиканың жетекші күші – кәсіпкерлікті жан-жақты қолдау.
Мемлекет барлық проблемаларымды шешіп береді деп күтпей, адамның өзін бизнесте сынап көру, елде жүргізіліп жатқан экономикалық өзгерістердің толыққанды қатысушысы болуына жағдай жасау.
8-жалпыұлттық басымдық.
Әртараптандырылған және инновациялық экономика құру
3-міндет. ШОБ-тың өсуі мен дамуы үшін мүмкіндіктерді кеңейту
Шағын және орта кәсіпкерлікті дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы
4.
2-міндет.
Кәсіпкерлік субъектілер үшін қаржыландырудың қолжетімділігін арттыру
5.
3-міндет. Қазіргі заманғы сауда форматтарын, оның ішінде өндірушіден тұтынушыға дейінгі толық циклді инфрақұрылымды қалыптастыру
Жаңа бағыттың экономикалық саясаты – табыстылық, инвестициялардың қайтуы мен бәсекеге қабілеттілік қағидаттарына негізделген ауқымды экономикалық прагматизм.
Экономикалық әлеуетті арттыру мақсатында қолайлы инвестициялық ахуал құру. Кірістілік және инвестицияның қайтуы.
8-жалпыұлттық басымдық: әртараптандырылған және инновациялық экономика құру
3-міндет. ШОБ-тың өсуі мен дамуы үшін мүмкіндіктерді кеңейту
10-міндет. Инфрақұрылымды дамыту және экономиканың базалық салаларын цифрландыру
17-міндет. Инвестициялар тартудың жаңа тәсілдерін енгізу
2-стратегиялық бағыт.
Тұрақты экономикалық даму, активтердің, инфрақұрылым мен институттардың қауіпсіздігі.
3-бағыт. Жаңа тауашаларды қалыптастыру
6.
1-міндет. Туризмді дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау
Кәсіпкерлікті жан-жақты қолдау –
ұлттық экономиканың жетекші күші
8-жалпыұлттық басымдық. Әртараптандырылған және инновациялық экономика құру
9-міндет. Ішкі туризмді дамыту
Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2025 жылға дейінгі тұжырымдамасы
7.
2-міндет. Туристік саланы дамытуға қазіргі заманғы технологияларды енгізу
4-бағыт. Бәсекелестікті кешенді дамыту
8.
1-міндет. Баға белгілеудің бұрмалануын жою шеңберінде электр энергетикасы саласындағы нарықтарға қолжетімділікті қамтамасыз ету

1 2 3 4 5 6 7
Направление 1. Повышение предпринимательской активности
1.
Задача 1. Создание условий для открытия и развития собственного дела
Новые принципы социальной политики.
Четкие программы обучения и переподготовки безработных, увязанные с потребностями рынка труда.
Оказание социальной поддержки безработным при условии, что человек, попавший в эту категорию, осваивает новую профессию и идет переучиваться.
Создание условий, чтобы человек смог попробовать себя в бизнесе, стать полноценным участником проводимых в стране экономических преобразований, а не ждать, что государство решит за него все проблемы.
Важно поднять общий уровень деловой культуры и стимулировать предпринимательскую инициативу.
Создание условий, при которых работодатели будут активно привлекать к работе социально уязвимые слои населения, обеспечив их заработной платой.
Создание условий для полноценной трудовой деятельности людей с ограниченными возможностями.
Поощрение компаний и корпораций, которые берут на работу инвалидов и создают им условия.
Общенациональный приоритет 1. Справедливая социальная политика.
Задача 1. Развитие продуктивной занятости
Стратегическое направление
2.Устойчивое экономическое развитие, безопасность активов, инфраструктуры и институтов
2.
Задача 2. Поддержка предпринимателей через организацию субсидируемых рабочих мест и развитие навыков под потребности предпринимателей
Направление 2. Акселерация роста предпринимателей
3.
Задача 1. Снижение административной нагрузки на предпринимателей
Всесторонняя поддержка предпринимательства – ведущей силы национальной экономики.
Создание условий, чтобы человек смог попробовать себя в бизнесе, стать полноценным участником проводимых в стране экономических преобразований, а не ждать, что государство решит за него все проблемы.
Общенациональный приоритет 8. Построение диверсифицированной и инновационной экономики
Задача 3. Расширение возможностей для роста и развития МСБ
Концепция развития малого и среднего предпринимательства до 2030 года
4.
Задача 2.
Повышение доступности финансирования для субъектов предпринимательства
5.
Задача 3. Формирование современных форматов торговли, в том числе инфраструктуры полного цикла от производителя до потребителя
Экономическая политика нового курса – всеобъемлющий
экономический прагматизм на принципах прибыльности, возврата от
инвестиций и конкурентоспособности Всеобъемлющий экономический прагматизм.
Создание благоприятного инвестиционного климата с целью наращивания экономического потенциала. Прибыльность и возврат от инвестиций.
Общенациональный приоритет 8: Построение диверсифицированной и инновационной экономики:
Задача 3. Расширение возможностей для роста и развития МСБ
Задача 10. Развитие инфраструктуры и цифровизация базовых отраслей экономики
Задача 17. Внедрение новых подходов привлечения инвестиций
Стратегическое направление 2. Устойчивое экономическое развитие, безопасность активов, инфраструктуры и институтов.
Направление 3. Формирование новых ниш
6.
Задача 1. Создание благоприятных условий для развития туризма
Всесторонняя поддержка предпринимательства – ведущая сила национальной экономики
Общенациональный приоритет 8. Построение диверсифицированной и инновационной экономики
Задача 9. Развитие внутреннего туризма
Концепция
развития туристской отрасли Республики Казахстан до 2025 года
7.
Задача 2. Внедрение современных технологий в развитие туристской отрасли
Направление 4. Комплексное развитие конкуренции
8.
Задача 1. Обеспечение доступа на рынки в сфере электроэнергетики
в рамках устранения искажения ценообразования

1. Жаңа бағыттың экономикалық саясаты – пайда алу, инвестициялардың қайтуы мен бәсекеге қабілеттілік қағидаттарына негізделген ауқымды экономикалық прагматизм.
2. Ұлттық экономиканың жетекші күші – кәсіпкерлікті жан-жақты қолдау. Мемлекет деңгейіндегі басқарушылық шешімдер:
адал бәсекелестік және кәсіпкерліктің еркіндігі талаптарына сай келуге тиіс.
8-жалпыұлттық басымдық:
Әртараптандырылған және инновациялық экономика құру:
4-міндет. Салауатты бәсекелестік ортаны қамтамасыз ету:
сенімді баға индикаторлары бар нарықтық бағаның ақпараттық жүйесі қалыптасады.
2-стратегиялық бағыт.
Тұрақты экономикалық даму, активтердің, инфрақұрылым мен институттардың қауіпсіздігі.
9.
2-міндет.
"Негізгі қуатқа" және баға белгілеудің бұрмалануын жоюға қолжетімділікті қамтамасыз ету шеңберінде биржалық (ұйымдасқан) сауданы дамыту
Жаңа бағыттың экономикалық саясаты – пайда алу, инвестициялардың қайтуы мен бәсекеге қабілеттілік қағидаттарына негізделген ауқымды экономикалық прагматизм.
Ұлттық экономиканың жетекші күші – кәсіпкерлікті жан-жақты қолдау. Мемлекет деңгейіндегі басқарушылық шешімдер:
адал бәсекелестік және кәсіпкерліктің еркіндігі талаптарына сай келуге тиіс.
8-жалпыұлттық басымдық:
Әртараптандырылған және инновациялық экономика құру:
4-міндет. Салауатты бәсекелестік ортаны қамтамасыз ету:
биржалық саудаға қойылатын монополияға қарсы талаптарды сақтау мониторингі (биржалық тауарды сатудың біркелкілігі мен тұрақтылығы, лоттардың ең аз және ең көп мөлшері, биржадан тыс мәмілелерді тіркеу, тауар биржаларының электрондық жүйесіне монополияға қарсы қол жеткізу) жер қойнауын пайдаланушылардың ресурстарына тең қол жеткізуді, сауда-саттыққа сатушылар мен сатып алушылардың шектелмеген тобының бір мезгілде қатысуы есебінен нарыққа қатысушылардың көбеюін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Биржалық тауарлар тізбесін кеңейту және сауда-саттық көлемін кезең-кезеңімен ұлғайту жөніндегі жұмыс жалғасатын болады.
2-стратегиялық бағыт.
Тұрақты экономикалық даму, активтердің, инфрақұрылым мен институттардың қауіпсіздігі.
10.
3-міндет. Экономиканы мемлекет иелігінен алу
Жаңа бағыттың экономикалық саясаты – пайда алу, инвестициялардың қайтуы мен бәсекеге қабілеттілік қағидаттарына негізделген ауқымды экономикалық прагматизм.
Ұлттық экономиканың жетекші күші – кәсіпкерлікті жан-жақты қолдау. Мемлекет деңгейіндегі басқарушылық шешімдер:
адал бәсекелестік және кәсіпкерліктің еркіндігі талаптарына сай келуге тиіс.
Жеке бизнес әрқашан және барлық жерде мемлекетке қарағанда тиімдірек жұмыс істейді. Сондықтан біз стратегиялық емес сипаттағы кәсіпорындар мен көрсетілетін қызметтерді жеке қолға беруге тиіспіз. Бұл отандық кәсіпкерлікті нығайту үшін аса маңызды қадам.
8-жалпыұлттық басымдық.
Әртараптандырылған және инновациялық экономика құру.
1-міндет. Бәсекелестік салаларда мемлекет иелігінен алу:
Стратегиялық функцияларды қоспағанда немесе бәсекелестік ел жағдайлары мен ауқымында экономикалық тұрғыдан тиімсіз болатын жерде тиімді жекешелендіруді, мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беруді қамтитын экономиканы мемлекет иелігінен алу процесі жеделдетіледі.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері үшін рұқсат етілген қызмет түрлерінің тізбесін, оның ішінде өңірлердің ерекшелігі мен даму деңгейін ескере отырып оңтайландыру бойынша жұмыс жалғасады. Осындай жұмыс мемлекеттік кәсіпорындар бойынша да жүргізілетін болады.
4-міндет. Салауатты бәсекелестік ортаны қамтамасыз ету:
Квазимемлекеттік сектор мен жеке бизнес арасында біртекті бәсекелі ортаны қамтамасыз ету, ЭЫДҰ елдерінің озық практикасын қолдана отырып, "бәсекелі бейтараптық" қағидатын іске асыру жөнінде шаралар қабылданатын болады.
2-стратегиялық бағыт.
Тұрақты экономикалық даму, активтердің, инфрақұрылым мен институттардың қауіпсіздігі.

1. Экономическая политика нового курса – всеобъемлющий экономический прагматизм на принципах прибыльности, возврата от инвестиций и конкурентоспособности
2. Всесторонняя поддержка предпринимательства – ведущей силы национальной экономики. Управленческие решения на уровне государства должны отвечать требованию
обеспечения правил честной конкуренции и свободы предпринимательства.
Общенациональный приоритет 8:
Построение диверсифицированной и инновационной экономики:
Задача 4. Обеспечение здоровой конкурентной среды:
Формирование информативной системы рыночного ценообразования с надежными ценовыми индикаторами
Стратегическое направление 2. Устойчивое экономическое развитие, безопасность активов, инфраструктуры и институтов.
9.
Задача 2. Развитие биржевой (организованной) торговли в рамках обеспечения доступа
к "ключевой мощности" и устранения искажения ценообразования
Экономическая политика нового курса – всеобъемлющий экономический прагматизм на принципах прибыльности, возврата от инвестиций и конкурентоспособно-
сти.
Всесторонняя поддержка предпринимательства – ведущей силы национальной экономики. Управленческие решения на уровне государства должны отвечать требованию
обеспечению правил честной конкуренции и свободы предпринимательства.
Общенациональный приоритет 8:
Построение диверсифицированной и инновационной экономики:
Задача 4. Обеспечение здоровой конкурентной среды:
Мониторинг соблюдения антимонопольных требований к биржевой торговле (равномерность и регулярность реализации биржевого товара, минимальные и максимальные размеры лотов, регистрация внебиржевых сделок, антимонопольный доступ к электронной системе товарных бирж), что позволит обеспечить равный доступ к ресурсам недропользователей, увеличить количество участников рынка за счет одновременного участия на торгах неограниченного круга продавцов и покупателей.
Продолжение работы по расширению перечня биржевых товаров и поэтапному увеличению объемов торгов.
Стратегическое направление 2. Устойчивое экономическое развитие, безопасность активов, инфраструктуры и институтов.
10.
Задача 3. Разгосударствление экономики
Экономическая политика нового курса – всеобъемлющий экономический прагматизм на принципах прибыльности, возврата от инвестиций и конкурентоспособно-сти.
Всесторонняя поддержка предпринимательства – ведущей силы национальной экономики. Управленческие решения на уровне государства должны отвечать требованию
обеспечения правил честной конкуренции и свободы предпринимательства.
Частный бизнес всегда и повсюду действует эффективнее государства. Поэтому мы должны передать в частные руки предприятия и услуги нестратегического характера. Это принципиально важный шаг для укрепления отечественного предпринимательства.
Общенациональный приоритет 8:
Построение диверсифицированной и инновационной экономики:
Задача 1. Разгосударствление в конкурентных отраслях:
Ускорится процесс разгосударствления экономики, включающий эффективную приватизацию, передачу государственных функций в конкурентную среду, за исключением стратегических функций или случаев, когда конкуренция будет экономически не целесообразна в условиях и масштабах страны.
Продолжится работа по оптимизации перечня видов деятельности, разрешенных для субъектов квазигосударственного сектора, в том числе с учетом специфики и уровня развития регионов. Аналогичная работа будет проводиться и по государственным предприятиям.
Задача 4. Обеспечение здоровой конкурентной среды:
Будут приняты меры по обеспечению однородной конкурентной среды между квазигосударственным сектором и частным бизнесом, реализации принципа "конкурентного нейтралитета" с применением передовой практики стран ОЭСР.
Стратегическое направление 2. Устойчивое экономическое развитие, безопасность активов, инфраструктуры и институтов.

5. Жауапкершілік пен өкілеттіктерді бөлу
Р/с
Атауы Жауапты
(лауазымды тұлға)
Өкілеттіктер
1
2
3
4
1-бағыт. Кәсіпкерлік белсенділікті арттыру
1
1-міндет. Өз ісін ашу және дамыту үшін жағдай жасау
ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.Е. Біржанов, ҚР Ұлттық экономика бірінші вице-министрі Т.М. Жақсылықов, "Атамекен" ҰКП басқарма төрағасының бірінші орынбасары Н.Б. Әбілшайықов (келісу бойынша),
облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері
Еңбекмині, ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
"Атамекен" ҰКП – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
2
1-көрсеткіш. "Бастау Бизнес" жобасы шеңберінде оқудан кейін жеке ісін ашқан адамдардың үлесін ұлғайту
ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.Е. Біржанов, ҚР Ұлттық экономика бірінші вице-министрі Т.М. Жақсылықов, "Атамекен" ҰКП басқарма төрағасының бірінші орынбасары Н.Б. Әбілшайықов (келісу бойынша),
облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері
Еңбекмині, ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
"Атамекен" ҰКП – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
ЖАО – түзету бойынша ұсыныстарды іске асыру, енгізу
3
2-көрсеткіш. Қаржылық емес қолдау шараларын алған кәсіпкерлік субъектілерінің саны
ҚР Ұлттық экономика бірінші вице-министрі Т.М. Жақсылықов, "Атамекен" ҰКП басқарма төрағасының бірінші орынбасары Н.Б. Әбілшайықов (келісу бойынша), "Даму" КДҚ" АҚ басқарма төрағасы Г.А. Бөрібаева (келісу бойынша), облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері
ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
"Атамекен" ҰКП – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
"Даму" КДҚ" АҚ – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
ЖАО – түзету бойынша ұсыныстарды іске асыру, енгізу
4
2-міндет. Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыру арқылы кәсіпкерлерді қолдау және кәсіпкерлердің қажеттіліктеріне қарай дағдыларды дамыту
ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.Е. Біржанов, "Атамекен" ҰКП басқарма төрағасының орынбасары О.Т. Ордабаев (келісу бойынша), облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері
Еңбекмині – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
"Атамекен" ҰКП – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
ЖАО – түзету бойынша ұсыныстарды іске асыру, енгізу
5
1-көрсеткіш. Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастырғаннан кейін тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған адамдардың үлесін ұлғайту
ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е. Е. Біржанов, облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері
Еңбекмині – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
ЖАО – түзету бойынша ұсыныстарды іске асыру, енгізу
6
2-көрсеткіш. Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға қатысатын кәсіпорындар құрамындағы жеке сектордың үлесін ұлғайту
ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.Е. Біржанов, облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері
Еңбекмині – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
ЖАО – түзету бойынша ұсыныстарды іске асыру, енгізу
7
3-көрсеткіш. Қысқа мерзімді кәсіптік оқудан кейін жұмысқа орналасу деңгейін арттыру
ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е. Е. Біржанов, "Атамекен" ҰКП басқарма төрағасының орынбасары О.Т. Ордабаев (келісу бойынша), облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері
Еңбекмині – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
"Атамекен" ҰКП – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
ЖАО – түзету бойынша ұсыныстарды іске асыру, енгізу
2-бағыт. Кәсіпкерлердің өсуін акселерациялау
8
1-міндет.
Кәсіпкерлерге әкімшілік жүктемені ауқымды төмендету
ҚР Ұлттық экономика бірінші вице-министрі Т.М. Жақсылықов, "Атамекен" ҰКП басқарма төрағасының бірінші орынбасары Н.Б. Әбілшайықов (келісу бойынша)
"Атамекен" ҰКП" басқарма төрағасының орынбасары Ш.С. Темір (келісу бойынша)
ҰЭМ – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
"Атамекен" ҰКП – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау.
9
1-көрсеткіш. Міндетті талаптарды түгендеу арқылы ШОК-қа реттеуші жүктемені азайту
ҚР Ұлттық экономика бірінші вице-министрі Т.М. Жақсылықов, "Атамекен" ҰКП басқарма төрағасының бірінші орынбасары Н.Б. Әбілшайықов (келісу бойынша)
ҰЭМ – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
"Атамекен" ҰКП – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
10
2-көрсеткіш. Ақпараттық құралдардың (бизнес есептерінің) санын азайту
ҚР Ұлттық экономика бірінші вице-министрі Т.М. Жақсылықов, "Атамекен" ҰКП басқарма төрағасының бірінші орынбасары Н.Б. Әбілшайықов (келісу бойынша)
ҰЭМ – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
"Атамекен" ҰКП – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау.
11
3-көрсеткіш. Кәсіпкерлер үшін "Бизнеске арналған үкімет" порталы арқылы көрсетілген мемлекеттік қызметтердің үлесін ұлғайту
ҚР Ұлттық экономика бірінші вице-министрі Т.М. Жақсылықов, "Атамекен" ҰКП" басқарма төрағасының орынбасары Ш.С. Темір (келісу бойынша)
ҰЭМ – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
"Атамекен" ҰКП – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
12
2-міндет. Кәсіпкерлік субъектілері үшін қаржыландырудың қолжетімділігін арттыру
ҚР Ұлттық экономика бірінші вице-министрі Т.М. Жақсылықов, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е. Е. Біржанов, "Атамекен" ҰКП басқарма төрағасының бірінші орынбасары Н.Б. Әбілшайықов (келісу бойынша), "Даму" КДҚ" АҚ басқарма төрағасы Г. А. Бөрібаева (келісу бойынша), облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері
ҰЭМ, Еңбекмині – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
"Атамекен" ҰКП – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
"Даму" КДҚ" АҚ – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
13
1-көрсеткіш. Қаржылық қолдау шараларын алған кәсіпкерлік субъектілерінің саны
ҚР Ұлттық экономика бірінші вице-министрі Т.М. Жақсылықов, "Даму" КДҚ" АҚ басқарма төрағасы Г.А. Бөрібаева (келісу бойынша),
облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері
ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
"Даму" КДҚ" АҚ – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
14
2-көрсеткіш. Ауылда жаңа кәсіпкерлік субъектілерін құру
ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.Е. Біржанов,
ҚР Ұлттық экономика бірінші вице-министрі Т.М. Жақсылықов, "Атамекен", ҰКП басқарма төрағасының бірінші орынбасары Н.Б. Әбілшайықов (келісу бойынша), облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері
Еңбекмині, ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
"Атамекен" ҰКП – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау;
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстарды енгізу
15
3-міндет. Қазіргі заманғы сауда форматтарын, оның ішінде өндірушіден тұтынушыға дейінгі толық циклді инфрақұрылымды қалыптастыру
ҚР Сауда және интеграция вице-министрі
Е.К. Қазанбаев
СИМ - тікелей басшылық, жоспарланған нәтижелерге қол жеткізу үшін қажетті әкімшілік және басқарушылық шешімдер қабылдау.
16
1-көрсеткіш. Көпформатты сауда объектілерінің санын ұлғайту (жинақтаумен)
ҚР Сауда және интеграция вице-министрі
Е.К. Қазанбаев
СИМ - тікелей басшылық, жоспарланған нәтижелерге қол жеткізу үшін қажетті әкімшілік және басқарушылық шешімдер қабылдау.
17
2-көрсеткіш. Орта және ұсақ тауар өндірушілердің, оның ішінде жеке қосалқы шаруашылықтардың қол жеткізуін қамтамасыз ететін "Сақтау" КТО инфрақұрылымының үлесі
ҚР Сауда және интеграция вице-министрі
Е.К. Қазанбаев
СИМ - тікелей басшылық, жоспарланған нәтижелерге қол жеткізу үшін қажетті әкімшілік және басқарушылық шешімдер қабылдау.
3-бағыт. Жаңа тауашаларды қалыптастыру
18
1-міндет. Туризмді дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау
ҚР Мәдениет және спорт вице-министрі,
облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері,
"Kazakh Tourism "ҰК" АҚ басқарма төрағасы Е.М. Еркінбаев (келісу бойынша)
МСМ – туризм саласында басшылықты, салааралық үйлестіруді және мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру.
ЖАО – өңірлердегі туризм, инвестициялық және инновациялық даму, кәсіпкерлік мәселелері;
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ – елдің халықаралық және ішкі нарықта жан-жақты және біртұтас позициясын қамтамасыз ету.
19
1-көрсеткіш. Ішкі туристер санын ұлғайту
ҚР Мәдениет және спорт вице-министрі, облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері,
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ басқарма төрағасы Е.М. Еркінбаев (келісу бойынша)
МСМ – туризм саласында басшылықты, салааралық үйлестіруді және мемлекеттік реттеуді жүзеге асырады.
ЖАО – өңірлердегі туризм, инвестициялық және инновациялық даму, кәсіпкерлік мәселелері;
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ – елдің халықаралық және ішкі нарықта жан-жақты және біртұтас позициясын қамтамасыз ету.
20
2-көрсеткіш. Келетін туристер санын ұлғайту
ҚР Мәдениет және спорт вице-министрі, облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері,
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ басқарма төрағасы Е.М. Еркінбаев (келісу бойынша)
МСМ – туризм саласында басшылықты, салааралық үйлестіруді және мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру.
ЖАО – өңірлердегі туризм, инвестициялық және инновациялық даму, кәсіпкерлік мәселелері;
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ – елдің халықаралық және ішкі нарықта жан-жақты және біртұтас позициясын қамтамасыз ету.
21
3-көрсеткіш. "Сапарлар" жіктемесі бойынша қызметтер экспортын ұлғайту
ҚР Мәдениет және спорт вице-министрі, облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері, Сауда және интеграция вице-министрі
Қ.Қ. Төребаев
МСМ – туризм саласында басшылықты, салааралық үйлестіруді және мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру.
ЖАО – өңірлердегі туризм, инвестициялық және инновациялық даму, кәсіпкерлік мәселелері;
СИМ – шикізаттық емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің экспортын дамыту және ілгерілету.
22
4-көрсеткіш Нөмір қоры санын ұлғайту
ҚР Мәдениет және спорт вице-министрі, ҚР Сыртқы істер вице-министрі А.А. Айдаров, облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері,
"Атамекен" ҰКП басқарма төрағасының орынбасары О.Т. Ордабаев (келісу бойынша)
МСМ – туризм саласында басшылықты, салааралық үйлестіруді және мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру.
СІМ – сыртқы саяси қызмет саласында, сондай-ақ инвестициялар тарту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру саласында жалпы басшылықты жүзеге асыру.
ЖАО – өңірлердегі туризм, инвестициялық және инновациялық даму, кәсіпкерлік мәселелері;
"Атамекен" ҰКП – бизнестің құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету және бизнес жұмысының заңнамалық және өзге де нормативтік қағидаларын қалыптастыру процесіне барлық кәсіпкерлердің кеңінен қамтылуын және тартылуын қамтамасыз ету.
23

5. Распределение ответственности и полномочий
№ п/п Наименование Ответственный
(должностное лицо)
Полномочия
1 2 3 4
Направление 1. Повышение предпринимательской активности
1
Задача № 1. Создание условий для открытия и развития собственного дела
вице-министр труда и социальной защиты населения РК Биржанов Е.Е.,
первый вице-министр национальной экономики РК Жаксылыков Т.М.,
первый заместитель председателя Правления НПП "Атамекен" Абильшаиков Н.Б. (по согласованию),
акимы областей и городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента
МТСЗН, МНЭ – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
НПП "Атамекен" - реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке.
2
Показатель 1 Увеличение доли лиц, открывших собственное дело, после обучения в рамках проекта "Бастау Бизнес"
вице-министр труда и социальной защиты населения РК Биржанов Е.Е.,
первый вице-министр национальной экономики РК Жаксылыков Т.М.,
первый заместитель председателя Правления НПП "Атамекен" Абильшаиков Н.Б. (по согласованию),
акимы областей и городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента
МТСЗН, МНЭ – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
НПП "Атамекен" - реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке.
3
Показатель 2 Количество субъектов предпринимательства, получивших нефинансовые меры поддержки
первый вице-министр национальной экономики РК Жаксылыков Т.М.,
первый заместитель председателя Правления НПП "Атамекен" Абильшаиков Н.Б., заместитель председателя Правления АО "ФРП "Даму" Бурибаева Г.А. (по согласованию),
акимы областей и городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента
МНЭ – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
НПП "Атамекен" - реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
АО "ФРП "Даму" - реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке.
4
Задача № 2. Поддержка предпринимателей через организацию субсидируемых рабочих мест и развитие навыков под потребности предпринимателей
вице-министр труда и социальной защиты населения РК Биржанов Е.Е.,
заместитель председателя Правления НПП "Атамекен" Ордабаев О.Т. (по согласованию), акимы областей и городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента
МТСЗН – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
НПП "Атамекен" - реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке.
5
Показатель 1 Увеличение доли лиц, трудоустроенных на постоянные рабочие места после организации субсидируемых рабочих мест
вице-министр труда и социальной защиты населения РК Биржанов Е.Е.,
акимы областей и городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента
МТСЗН – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке.
6
Показатель 2 Увеличение доли частного сектора в составе предприятий, участвующих в организации субсидируемых рабочих мест
вице-министр труда и социальной защиты населения РК Биржанов Е.Е.,
акимы областей и городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента
МТСЗН – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке.
7
Показатель 3 Повышение уровня трудоустройства после краткосрочного профессионального обучения
вице-министр труда и социальной защиты населения РК Биржанов Е.Е.,
заместитель председателя Правления НПП "Атамекен" Ордабаев О.Т. (по согласованию),
акимы областей и городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента.
МТСЗН – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
НПП "Атамекен" – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке.
Направление 2. Акселерация роста предпринимателей
8
Задача № 1. Снижение административной нагрузки на предпринимателей
первый вице-министр национальной экономики РК Жаксылыков Т.М.,
первый заместитель председателя Правления НПП "Атамекен" Абильшаиков Н.Б.,
заместитель председателя Правления НПП "Атамекен" Темір Ш.С. (по согласованию).
МНЭ – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
НПП "Атамекен" – реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
9
Показатель 1 Снижение регуляторной нагрузки на МСП путем инвентаризации обязательных требований
первый вице-министр национальной экономики РК Жаксылыков Т.М.,
первый заместитель председателя Правления НПП "Атамекен" Абильшаиков Н.Б. (по согласованию).
МНЭ – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
НПП "Атамекен" – реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности.
10
Показатель 2 Снижение количества информационных инструментов (отчетов бизнеса)
первый вице-министр национальной экономики РК Жаксылыков Т.М.,
первый заместитель председателя Правления НПП "Атамекен" Абильшаиков Н.Б. (по согласованию)
МНЭ – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
НПП "Атамекен" – реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
11
Показатель 3 Увеличение доли государственных услуг для предпринимателей, оказанных посредством портала "Правительство для бизнеса"
первый вице-министр национальной экономики РК Жаксылыков Т.М.,
заместитель председателя Правления НПП "Атамекен" Темір Ш.С. (по согласованию)
МНЭ – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
НПП "Атамекен" – реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности.
12
Задача № 2. Повышение доступности финансирования для субъектов предпринимательства
первый вице-министр национальной экономики РК Жаксылыков Т.М., вице-министр труда и социальной защиты населения РК Биржанов Е.Е., первый заместитель председателя Правления НПП "Атамекен" Абильшаиков Н.Б. (по согласованию), председатель Правления АО "ФРП "Даму" Бурибаева Г.А. (по согласованию), акимы областей и городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента
МНЭ, МТСЗН – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
НПП "Атамекен" - реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
АО "ФРП "Даму" - реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
13
Показатель 1 Количество субъектов предпринимательства, получивших финансовые меры поддержки
первый вице-министр национальной экономики РК Жаксылыков Т.М., председатель Правления АО "ФРП "Даму" Бурибаева Г.А. (по согласованию), акимы областей и городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента
МНЭ – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
АО "ФРП "Даму" - реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке.
14
Показатель 2 Создание новых субъектов предпринимательства на селе
вице-министр труда и социальной защиты населения РК Биржанов Е.Е., первый вице-министр национальной экономики РК Жаксылыков Т.М., первый заместитель председателя Правления НПП "Атамекен" Абильшаиков Н.Б. (по согласованию),
акимы областей и городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента
МТСЗН, МНЭ – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
НПП "Атамекен" - реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности;
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке.
15
Задача № 3. Формирование современных форматов торговли, в том числе инфраструктуры полного цикла от производителя до потребителя
вице-министр торговли и интеграции РК Казанбаев Е.К.
МТИ – непосредственное руководство, принимает необходимые административные и управленческие решения для достижения запланированных результатов.
16
Показатель 1 Увеличение количества многоформатных торговых объектов (с накоплением)
вице-министр торговли и интеграции РК Казанбаев Е.К.
МТИ – непосредственное руководство, принимает необходимые административные и управленческие решения для достижения запланированных результатов.
17
Показатель 2
Доля инфраструктуры ОРЦ "Хранение", обеспечивающей доступ к ней средних и мелких товаропроизводителей, в том числе личных подсобных хозяйств
вице-министр торговли и интеграции РК Казанбаев Е.К.
МТИ – непосредственное руководство, принимает необходимые административные и управленческие решения для достижения запланированных результатов.
Направление 3. Формирование новых ниш
18
Задача № 1. Создание благоприятных условий для развития туризма
вице-министр культуры и спорта РК
Дауешов Н.М., акимы областей и городов
Нур-Султана, Алматы, Шымкента, председатель Правления АО "НК "Kazakh Tourism" Еркинбаев Е.М. (по согласованию)
МКС – осуществляет руководство, межотраслевую координацию и государственное регулирование в сфере туризма;
МИО - вопросы туризма, инвестиционного и инновационного развития, предпринимательства в регионах;
АО "НК "Kazakh Tourism" - обеспечивает всестороннее и целостное позиционирование страны на международном и внутреннем рынке.
19
Показатель 1 Увеличение количества внутренних туристов
вице-министр культуры и спорта РК
Дауешов Н.М., акимы областей областей и городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента, председатель Правления АО "НК "Kazakh Tourism" Еркинбаев Е.М. (по согласованию)
МКС - осуществляет руководство, межотраслевую координацию и государственное регулирование в сфере туризма;
МИО - вопросы туризма, инвестиционного и инновационного развития, предпринимательства в регионах;
АО "НК "Kazakh Tourism" - обеспечивает всестороннее и целостное позиционирование страны на международном и внутреннем рынке.
20
Показатель 2 Увеличение количества въездных туристов
вице-министр культуры и спорта РК
Дауешов Н.М., акимы областей и городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента, председатель Правления АО "НК "Kazakh Tourism" Еркинбаев Е.М. (по согласованию)
МКС - осуществляет руководство, межотраслевую координацию и государственное регулирование в сфере туризма;
МИО - вопросы туризма, инвестиционного и инновационного развития, предпринимательства в регионах;
АО "НК "Kazakh Tourism" - обеспечивает всестороннее и целостное позиционирование страны на международном и внутреннем рынке.
21
Показатель 3 Увеличение экспорта услуг по классификации "Поездки"
вице-министр культуры и спорта РК
Дауешов Н.М., вице-министр торговли и интеграции РК Торебаев К.К., акимы областей и городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента
МКС – осуществляет руководство, межотраслевую координацию и государственное регулирование в сфере туризма;
МИО – вопросы туризма, инвестиционного и инновационного развития, предпринимательства в регионах;
МТИ – развитие и продвижение экспорта несырьевых товаров и услуг.
22
Показатель 4 Увеличение количества номерного фонда
вице-министр культуры и спорта РК
Дауешов Н.М., заместитель Министра иностранных дел РК Айдаров А.А., акимы областей и городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента, заместитель председателя Правления НПП "Атамекен" Ордабаев О.Т. (по согласованию)
МКС – осуществляет руководство, межотраслевую координацию и государственное регулирование в сфере туризма;
МИД – осуществляет общее руководство в сфере внешнеполитической деятельности, а также реализации государственной политики по привлечению инвестиций;
МИО – вопросы туризма, инвестиционного и инновационного развития, предпринимательства в регионах;
НПП "Атамекен" - обеспечение защиты прав и интересов бизнеса и обеспечение широкого охвата и вовлеченности всех предпринимателей в процесс формирования законодательных и иных нормативных правил работы бизнеса.
23

5-көрсеткіш Салаға салынатын инвестициялар көлемінің өсуін 6,9 трлн теңгеге дейін ұлғайту
ҚР Мәдениет және спорт вице-министрі, ҚР Сыртқы істер вице-министрі А.А. Айдаров,
облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері,
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ басқарма төрағасы Е.М. Еркінбаев (келісу бойынша),
"Kazakh Invest "ҰК" АҚ басқарма төрағасы М.Б. Юсупов (келісу бойынша)
МСМ – туризм саласында басшылықты, салааралық үйлестіруді және мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру;
СІМ – сыртқы саяси қызмет саласында, сондай-ақ инвестициялар тарту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру саласында жалпы басшылықты жүзеге асыру;
ЖАО – өңірлердегі туризм, инвестициялық және инновациялық даму, кәсіпкерлік мәселелері;
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ – елдің халықаралық және ішкі нарықта жан-жақты және біртұтас позициясын қамтамасыз ету.
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ – экономиканың басым секторларына шетелдік инвестицияларды тарту және инвестициялық жобаларды кешенді сүйемелдеу арқылы Қазақстан Республикасының тұрақты әлеуметтік-экономикалық дамуына жәрдемдесу.
24
2-міндет. Туристік саланы дамытуға қазіргі заманғы технологияларды енгізу
ҚР Мәдениет және спорт вице-министрі, "Kazakh Tourism "ҰК" АҚ басқарма төрағасы Е.М. Еркінбаев (келісу бойынша)
МСМ – туризм саласында басшылықты, салааралық үйлестіруді және мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру.
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ – елдің халықаралық және ішкі нарықта жан-жақты және біртұтас позициясын қамтамасыз ету.
25
1-көрсеткіш.
Орналастыру орындарын "eQonaq" ақпараттық жүйесімен қамтуды ұлғайту
ҚР Мәдениет және спорт вице-министрі, ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының орынбасары М.С. Өсіпов (келісу бойынша), ҚР Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары М. Ш. Қожаев, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ басқарма төрағасы Е.М. Еркінбаев (келісу бойынша)
МСМ – туризм саласында басшылықты, салааралық үйлестіруді және мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру.
ҰҚК – Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының бірыңғай жүйесіне басшылықты, оның құзыретіне жатқызылған қызмет салаларында ведомствоаралық үйлестіруді, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы бірыңғай саясатты жүзеге асыру.
ІІМ – қылмысқа қарсы күрес, қоғамдық тәртіпті сақтау және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында салааралық үйлестіруді жүзеге асыру.
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ – елдің халықаралық және ішкі нарықта жан-жақты және біртұтас позициясын қамтамасыз ету.
26
2-көрсеткіш.
Гидтер мен экскурсоводтардың қызметін цифрландырумен қамтуды ұлғайту
ҚР Мәдениет және спорт вице-министрі, облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ басқарма төрағасы Е.М. Еркінбаев (келісу бойынша)
МСМ – туризм саласында басшылықты, салааралық үйлестіруді және мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру.
ЖАО – өңірлердегі туризм, инвестициялық және инновациялық даму, кәсіпкерлік мәселелері;
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ – елдің халықаралық және ішкі нарықта жан-жақты және біртұтас позициясын қамтамасыз ету.
27
3-көрсеткіш
Туристік қызметтерді іске асыру үшін цифрлық модульде (Marketplace) туристік нарық субъектілерін қамтуды ұлғайту
ҚР Мәдениет және спорт вице-министрі, "Kazakh Tourism "ҰК" АҚ басқарма төрағасы Е.М. Еркінбаев (келісу бойынша)
МСМ – туризм саласында басшылықты, салааралық үйлестіруді және мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру.
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ – елдің халықаралық және ішкі нарықта жан-жақты және біртұтас позициясын қамтамасыз ету.
4-бағыт. Бәсекелестікті кешенді дамыту
28
1-міндет.
Баға белгілеудің бұрмалануын жою шеңберінде электр энергетикасы саласындағы нарықтарға қолжетімділікті қамтамасыз ету
ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының бірінші орынбасары Р.Н. Ахметов (келісу бойынша), ҚР Энергетика вице-министрі Қ.Б. Рахымов, ҚР Ұлттық экономика вице-министрі А.К. Әмрин
БҚДА – бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы басшылық.
ЭМ – мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, электр энергетикасы саласындағы басқару процесін үйлестіру.
ҰЭМ ТМРК – табиғи монополия және қоғамдық маңызы бар нарықтар саласына жатқызылған қызметті бақылау және реттеу.
29
1-көрсеткіш.
Жалпы өткізу көлемінен орталықтандырылған сауда-саттықта сатылатын электр энергиясын ұлғайту
ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының бірінші орынбасары Р.Н. Ахметов (келісу бойынша), ҚР Энергетика вице-министрі Қ.Б. Рахымов.
БҚДА – бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы басшылық.
ЭМ – мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, электр энергетикасы саласындағы басқару процесін үйлестіру.
30
2-көрсеткіш. Тұтынушылар топтары арасында электрмен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтерді саралаудағы айырмашылықты кезең-кезеңмен қысқарту және алып тастау
ҚР Ұлттық экономика вице-министрі А.К. Әмрин ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының бірінші орынбасары Р.Н. Ахметов (келісу бойынша)
ҰЭМ ТМРК – табиғи монополия және қоғамдық маңызы бар нарықтар саласына жатқызылған қызметті бақылау және реттеу.
БҚДА – бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы басшылық.
31
3-көрсеткіш. Электр энергиясын баламалы жеткізушілерге өткен тұтынушылардың үлес салмағын ұлғайту
ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының бірінші орынбасары Р.Н. Ахметов (келісу бойынша), ҚР Энергетика вице-министрі К.Б. Рахымов, "ЭЭҚРҚО" АҚ басқарма төрағасы Б.Н. Ілияс (келісу бойынша)
БҚДА – бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы басшылық.
ЭМ – мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, электр энергетикасы саласындағы басқару процесін үйлестіру.
"ЭЭҚРҚО" АҚ – энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электрондық ақпараттық жүйесін күтіп-ұстау.
32
2-міндет.
"Негізгі қуатқа" және баға белгілеудің бұрмалануын жоюға қолжетімділікті қамтамасыз ету шеңберінде биржалық (ұйымдасқан) сауданы дамыту
ҚР Сауда және интеграция вице-министрі Е.К. Қазанбаев, ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының орынбасары Б.К. Сәмбетов (келісу бойынша), ҚР Энергетика вице-министрі А.М. Мағауов, ҚР Энергетика вице-министрі Ж.Ғ. Қарағаев, ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министрі М.К. Қарабаев
СИМ – биржалық сауданы дамыту мен ілгерілету.
БҚДА – тауар биржалары саласындағы қызметті мемлекеттік бақылау және лицензиялау.
ЭМ – мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, мұнай-газ өнеркәсібі салаларында басқару процесін үйлестіру, мұнай өнімдерін өндіруді, газды және газбен жабдықтауды мемлекеттік реттеу.
ИИДМ – көмір өнеркәсібі саласындағы басшылық.
33
1-көрсеткіш. Тауар биржалары және электрондық сауда алаңдары арқылы іске асырудың жалпы көлемінен сұйытылған мұнай газының сату үлесін ұлғайту
ҚР Сауда және интеграция вице-министрі Е.К. Қазанбаев, ҚР Энергетика вице-министрі Ж.Б. Қарағаев, ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының орынбасары
Б.К. Сәмбетов (келісу бойынша)
СИМ – биржалық сауданы дамыту мен ілгерілету.
ЭМ – мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, мұнай-газ өнеркәсібі салаларында басқару процесін үйлестіру, мұнай өнімдерін өндіруді, газды және газбен жабдықтауды мемлекеттік реттеу.
БҚДА – тауар биржалары саласындағы қызметті мемлекеттік бақылау және лицензиялау.
34
2-көрсеткіш. Жалпы өткізу көлемінен тауар биржалары арқылы бензинді, дизель отынын, реактивті қозғалтқыштарға арналған отынды және битумды өткізу үлесін ұлғайту
ҚР Сауда және интеграция вице-министрі Е.К. Қазанбаев, ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының орынбасары Б.К. Сәмбетов (келісу бойынша),
ҚР Энергетика вице-министрі А.М. Мағауов, ҚР Энергетика вице-министрі Ж.Ғ. Қарағаев.
СИМ – биржалық сауданы дамыту және ілгерілету.
БҚДА – тауар биржалары саласындағы қызметті мемлекеттік бақылау және лицензиялау.
ЭМ – мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, мұнай-газ өнеркәсібі салаларында басқару процесін үйлестіру, мұнай өнімдерін өндіруді, газды және газбен жабдықтауды мемлекеттік реттеу.
35
3-көрсеткіш. Жалпы өндіріс көлемінен тауарлық биржалар арқылы көмірді тікелей өңірлік тұйықтарға сату үлесін ұлғайту
ҚР Сауда және интеграция вице-министрі Е.К. Қазанбаев, ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының орынбасары Б.К. Сәмбетов (келісу бойынша), ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министрі М.К. Қарабаев.
СИМ – биржалық сауданы дамыту және ілгерілету.
БҚДА – тауар биржалары саласындағы қызметті мемлекеттік бақылау және лицензиялау.
ИИДМ – көмір өнеркәсібі саласындағы басшылық.
36
3-міндет. Экономиканы мемлекет иелігінен алу
ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының орынбасары Б.К. Сәмбетов, ҚР Ұлттық экономика вице-министрі А.А. Шайымова, ҚР Ұлттық экономика вице-министрі А.С. Куантыров, ҚР Қаржы вице-министрі Е.Ш. Жаналинов,
ҚР Қаржы вице-министрі Д.Е. Савельева, ҚР Қаржы вице-министрі Д.М. Кеңбейіл
БҚДА – бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы басшылық, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау және реттеу.
ҰЭМ – мемлекеттік активтерді басқару, оның ішінде корпоративтік басқару сапасын арттыру, мемлекеттік басқару жүйесін дамыту.
Қаржымині – республикалық мүлікті басқаруды, мемлекеттік сатып алуды мемлекеттік реттеу және бюджеттік мониторингті жүзеге асыру.
37
1-көрсеткіш. Мемлекеттің экономикадағы үлесін төмендету
ҚР Ұлттық экономика вице-министрі А.А. Шайымова, ҚР Қаржы вице-министрі
Е.Ш. Жаналинов, ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының орынбасары Б.К. Сәмбетов, ҚР Ұлттық экономика вице-министрі А.С. Қуантыров,
ҚР Қаржы вице-министрі Т.М. Савельева, ҚР Қаржы вице-министрі Д.М.Кеңбейіл
ҰЭМ – Мемлекеттік активтерді басқару, оның ішінде корпоративтік басқару сапасын арттыру, мемлекеттік басқару жүйесін дамыту.
БҚДА – бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы басшылық, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау және реттеу.
Қаржымині – республикалық мүлікті басқаруды, мемлекеттік сатып алуды мемлекеттік реттеу және бюджеттік мониторингті жүзеге асыру.
38
2-көрсеткіш. Мемлекеттік тапсырмалар санын азайту
ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының орынбасары
Б.К. Сәмбетов (келісу бойынша), ҚР Ұлттық экономика вице-министрі А.С. Қуантыров, ҚР Қаржы вице-министрі Т. М. Савельева, ҚР Қаржы вице-министрі Д.М. Кеңбейіл.
БҚДА – бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы басшылық, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау және реттеу.
ҰЭМ – Мемлекеттік активтерді басқару, оның ішінде корпоративтік басқару сапасын арттыру, мемлекеттік басқару жүйесін дамыту.
Қаржымині – республикалық мүлікті басқаруды, мемлекеттік сатып алуды мемлекеттік реттеу және бюджеттік мониторингті жүзеге асыру.
39
3-көрсеткіш. Бірыңғай операторлардың санын азайту
ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының орынбасары
Сәмбетов Б. К. (келісу бойынша).
БҚДА – бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы басшылық, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау және реттеу.
40
4-көрсеткіш. Бәсекелестік тәсілмен сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) көлемін ұлғайту
ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының орынбасары
Б. К. Сәмбетов (келісу бойынша), ҚР Қаржы вице-министрі Д.М. Кеңбейіл
БҚДА – бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы басшылық, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылау және реттеу.
Қаржымині – республикалық мүлікті басқаруды және мемлекеттік сатып алуды мемлекеттік реттеу.
Ескертпе:
* - тауар биржалары арқылы 10 %-дан жоғары, бірақ одан кем емес өткізілетін мұнай өнімдерінің көлемі мұнай мен мұнай өнімдерінің ішкі нарығының конъюнктурасын ескере отырып, Биржа комитетінің шешімі негізінде айқындалады (өндіру, тұтыну, баға жағдайы және т. б.);
** - Тұтынушылар тобы мен электр энергиясының орташа сату тарифі арасындағы ең көп айырмашылық.
2021 – 2025 жылдарға арналған
кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі
ұлттық жобаға қосымша
2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі жоспар-график
Атауы
Жауапты орындаушылар
Аяқталу мерзімі
2020 жылғы факт
2021
2022
2023
2024
2025
Қаржыландыру, барлығы
Қаржыландыру көзі
Жылдық жоспар
Өткен жылғы фактіге қарағанда %
республикалық бюджет
жергілікті бюджет
бюджеттен тыс қаражат
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Стратегиялық көрсеткіштер, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарының көрсеткіштері:
1. 2025 жылы жұмыссыздық деңгейін 4,7 %-ға дейін төмендету.

Показатель 5 Увеличение роста объема инвестиций в отрасль до 6,9 трлн. тенге
вице-министр культуры и спорта РК
Дауешов Н.М., заместитель Министра иностранных дел РК Айдаров А.А., акимы областей и городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента, председатель Правления АО "НК "Kazakh Tourism" Еркинбаев Е.М. (по согл.), председатель Правления АО "НК "Kazakh Invest" Юсупов М.Б. (по согласованию)
МКС – осуществляет руководство, межотраслевую координацию и государственное регулирование в сфере туризма;
МИД – осуществляет общее руководство в сфере внешнеполитической деятельности, а также реализации государственной политики по привлечению инвестиций;
МИО – вопросы туризма, инвестиционного и инновационного развития, предпринимательства в регионах;
АО "НК "Kazakh Tourism" - обеспечивает всестороннее и целостное позиционирование страны на международном и внутреннем рынке;
АО "НК "Kazakh Invest" - содействие устойчивому социально-экономическому развитию Республики Казахстан путем привлечения иностранных инвестиций в приоритетные сектора экономики и комплексного сопровождения инвестиционных проектов.
24
Задача № 2. Внедрение современных технологий в развитие туристской отрасли
вице-министр культуры и спорта РК
Дауешов Н.М., председатель Правления АО "НК "Kazakh Tourism" Еркинбаев Е.М. (по согласованию)
МКС – осуществляет руководство, межотраслевую координацию и государственное регулирование в сфере туризма;
АО "НК "Kazakh Tourism" - обеспечивает всестороннее и целостное позиционирование страны на международном и внутреннем рынке.
25
Показатель 1
Увеличение мест размещения информационной системы "eQonaq"
вице-министр культуры и спорта РК
Дауешов Н.М., заместитель Председателя Комитета национальной безопасности РК Осипов М.С. (по согласованию), первый заместитель Министра внутренних дел РК Кожаев М.Ш., председатель Правления АО "НК "Kazakh Tourism" Еркинбаев Е.М. (по согласованию)
МКС – осуществляет руководство, межотраслевую координацию и государственное регулирование в сфере туризма;
КНБ - осуществляет руководство единой системой органов национальной безопасности Республики Казахстан, межведомственную координацию в сферах деятельности, отнесенных к его компетенции, а также единую политику в области защиты государственных секретов;
МВД – осуществляет межотраслевую координацию в сфере борьбы с преступностью, охраны общественного порядка и обеспечения общественной безопасности;
АО "НК "Kazakh Tourism" - обеспечивает всестороннее и целостное позиционирование страны на международном и внутреннем рынке.
26
Показатель 2
Увеличение охвата цифровизацией деятельности гидов и экскурсоводов
вице-министр культуры и спорта РК
Дауешов Н.М., акимы областей и городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента, председатель Правления АО "НК "Kazakh Tourism" Еркинбаев Е.М. (по согласованию)
МКС - осуществляет руководство, межотраслевую координацию и государственное регулирование в сфере туризма;
МИО - вопросы туризма, инвестиционного и инновационного развития, предпринимательства в регионах;
АО "НК "Kazakh Tourism" - обеспечивает всестороннее и целостное позиционирование страны на международном и внутреннем рынке.
27
Показатель 3
Увеличение охвата субъектов туррынка в цифровом модуле (Marketplace) для реализации туруслуг
вице-министр культуры и спорта РК
Дауешов Н.М., председатель Правления АО "НК "Kazakh Tourism" Еркинбаев Е.М. (по согласованию)
МКС - осуществляет руководство, межотраслевую координацию и государственное регулирование в сфере туризма;
АО "НК "Kazakh Tourism" - обеспечивает всестороннее и целостное позиционирование страны на международном и внутреннем рынке.
Направление 4. Комплексное развитие конкуренции
28
Задача № 1. Обеспечение доступа на рынки в сфере электроэнергетики в рамках устранения искажения ценообразования
первый заместитель Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК Ахметов Р.Н. (по согласованию), вице-министр энергетики РК Рахимов К.Б., вице-министр национальной экономики РК Амрин А.К.
АЗРК – руководство в сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
МЭ – формирование и реализация государственной политики, координация процесса управления в сфере электроэнергетики;
КРЕМ МНЭ – контроль и регулирование деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии и общественно значимых рынков.
29
Показатель 1
Увеличение объема реализуемой электрической энергии на централизованных торгах от общего объема реализации
первый заместитель Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК Ахметов Р.Н. (по согласованию), вице-министр энергетики РК Рахимов К.Б.
АЗРК – руководство в сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
МЭ – формирование и реализация государственной политики, координацию процесса управления в сфере электроэнергетики.
30
Показатель 2 Поэтапное сокращение разницы и отмена дифференциации тарифов между группами потребителей на услуги электроснабжения
вице-министр национальной экономики РК Амрин А.К., первый заместитель Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК Ахметов Р.Н. (по согласованию)
КРЕМ МНЭ – контроль и регулирование деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии и общественно значимых рынков;
АЗРК – руководство в сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности.
31
Показатель 3 Увеличение удельного веса потребителей, перешедших к альтернативным поставщикам электрической энергии
первый заместитель Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК Ахметов Р.Н. (по согласованию), вице-министр энергетики РК Рахимов К.Б., председатель Правления АО "КОРЭМ" Ильяс Б.Н. (по согласованию)
АЗРК – руководство в сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
МЭ – формирование и реализация государственной политики, координация процесса управления в сфере электроэнергетики;
АО "КОРЭМ" - содержание электронной информационной системы энергоснабжающих организаций.
32
Задача № 2. Развитие биржевой (организованной) торговли в рамках обеспечения доступа
к "ключевой мощности" и устранения искажения ценообразования
вице-министр торговли и интеграции РК Казанбаев Е.К., заместитель Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК Самбетов Б.К. (по согласованию), вице-министр энергетики РК Магауов А.М., вице-министр энергетики РК Карагаев Ж.Г., вице-министр индустрии и инфраструктурного развития РК Карабаев М.К.
МТИ – развитие и продвижение биржевой торговли;
АЗРК – государственный контроль и лицензирование деятельности в сфере товарных бирж;
МЭ –формирование и реализация государственной политики, координация процесса управления в сферах нефтегазовой промышленности, государственное регулирование производства нефтепродуктов, газа и газоснабжения;
МИИР - руководство в сфере угольной промышленности
33
Показатель 1 Увеличение доли реализации сжиженного нефтяного газа через товарные биржи и электронно-торговые площадки
от общего объема реализации
вице-министр торговли и интеграции РК Казанбаев Е.К., вице-министр энергетики РК Карагаев Ж.Б., заместитель Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК Самбетов Б.К. (по согласованию)
МТИ – развитие и продвижение биржевой торговли;
МЭ - формирование и реализация государственной политики, координация процесса управления в сферах нефтегазовой промышленности, государственное регулирование производства нефтепродуктов, газа и газоснабжения;
АЗРК – государственный контроль и лицензирование деятельности в сфере товарных бирж.
34
Показатель 2 Увеличение доли реализации бензина, дизельного топлива, топлива для реактивных двигателей и битума через товарные биржи от общего объема реализации
вице-министр торговли и интеграции РК Казанбаев Е.К., заместитель Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК Самбетов Б.К. (по согласованию), вице-министр энергетики РК Магауов А.М., вице-министр энергетики РК Карагаев Ж.Г.
МТИ – развитие и продвижение биржевой торговли;
АЗРК – государственный контроль и лицензирование деятельности в сфере товарных бирж;
МЭ – формирование и реализация государственной политики, координация процесса управления в сферах нефтегазовой промышленности, государственное регулирование производства нефтепродуктов, газа и газоснабжения.
35
Показатель 3 Увеличение доли реализации угля через товарные биржи от общего объема производства напрямую региональным тупикам
вице-министр торговли и интеграции РК Казанбаев Е.К., заместитель Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК Самбетов Б.К. (по согласованию), вице-министр индустрии и инфраструктурного развития РК Карабаев М.К.
МТИ – развитие и продвижение биржевой торговли;
АЗРК – государственный контроль и лицензирование деятельности в сфере товарных бирж;
МИИР - руководство в сфере угольной промышленности.
36
Задача № 3. Разгосударствление экономики
заместитель Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Самбетов Б.К. (по согласованию),
вице-министр национальной экономики РК Шаимова А.А., вице-министр национальной экономики РК Куантыров А.С., вице-министр финансов РК Жаналинов Д.Е., вице-министр финансов РК Савельева Т.М., вице-министр финансов РК Кеңбеил Д.М.
АЗРК – руководство в сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, контроль и регулирование деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии.
МНЭ – управление государственными активами, в том числе повышение качества корпоративного управления, развитие системы государственного управления.
МФ – государственное регулирование управления республиканским имуществом, государственных закупок и осуществление бюджетного мониторинга.
37
Показатель 1 Снижение доли государства в экономике
вице-министр национальной экономики РК Шаимова А.А., вице-министр финансов РК Жаналинов Д.Е., заместитель Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК Самбетов Б.К. (по согласованию), вице-министр национальной экономики РК Куантыров А.С., вице-министр финансов РК Савельева Т.М.,
вице-министр финансов РК Кеңбеил Д.М.
МНЭ – управление государственными активами, в том числе повышение качества корпоративного управления, развитие системы государственного управления.
АЗРК – руководство в сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, контроль и регулирование деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии.
МФ – государственное регулирование управления республиканским имуществом, государственных закупок и осуществление бюджетного мониторинга.
38
Показатель 2 Снижение количества государственных заданий
заместитель Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК Самбетов Б.К. (по согласованию), вице-министр национальной экономики РК Куантыров А.С., вице-министр финансов РК Савельева Т.М., вице-министр финансов РК Кеңбеил Д.М.
АЗРК – руководство в сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, контроль и регулирование деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии.
МНЭ – управление государственными активами, в том числе повышение качества корпоративного управления, развитие системы государственного управления.
МФ – государственное регулирование управления республиканским имуществом, государственных закупок и осуществление бюджетного мониторинга.
39
Показатель 3 Снижение количества единых операторов
заместитель Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК Самбетов Б.К. (по согласованию)
АЗРК – руководство в сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, контроль и регулирование деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии.
40
Показатель 4 Увеличение объема товаров (работ услуг), приобретаемых конкурентным способом
заместитель Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК Самбетов Б.К. (по согласованию), вице-министр финансов РК Кеңбеил Д.М.
АЗРК – руководство в сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, контроль и регулирование деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии.
МФ – государственное регулирование управления республиканским имуществом и государственных закупок.
Примечание:
* – Объем нефтепродуктов, реализуемый через товарные биржи свыше 10 %, но не менее, определяется на основании решения Биржевого комитета с учетом конъюнктуры внутреннего рынка нефти и нефтепродуктов (производство, потребление, ценовая ситуация и т.д.).
** – Максимальная разница между группой потребителей и среднеотпускным тарифом на электроэнергию.
Приложение
к национальному проекту
по развитию
предпринимательства
на 2021 – 2025 годы
План-график
по реализации национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
Наименование Ответственные исполнители Срок завершения Факт 2020 года 2021 2022 2023 2024 2025 Всего финансирование Источник финансирования
План на год % к факту пред.
года
Республиканский бюджет Местный бюджет Внебюджетные средства
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Стратегические показатели, показатели вышестоящих документов Системы государственного планирования.
1.Снижение уровня безработицы до 4,7 % в 2025 г.

114 821 575,0
мың тг.
89 679 074,0 мың тг.
99 749 275,0 мың тг.
99 749 275,0 мың тг.
588 736 832,0 мың тг.
508 536 832,0 мың тг.
80 200 000,0
мың тг.
0
1-іс-шара.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау және кредиттер бойынша кепілдіктер беру
ҚР Ұлттық экономика бірінші вице-министрі Т.М. Жақсылықов, "Даму" КДҚ" АҚ басқарма төрағасы Г.А. Бөрібаева (келісу бойынша), ҰЭМ КМҚҚД директоры Д.Ә. Әбдуәлі, облыстардың және Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалалары әкімдерінің орынбасарлары

114 821 575,0
тыс. тг.
89 679 074,0 тыс. тг.
99 749 275,0 тыс. тг.
99 749 275,0 тыс. тг.
588 736 832,0 тыс. тг.
508 536 832,0 тыс.
тг.
80 200 000,0
тыс. тг.
0
Мероприятие 1.
Предоставление субсидирования части ставки вознаграждения и гарантирования по кредитам
первый вице-министр национальной экономики РК
Жаксылыков Т.М., председатель Правления АО "ФРП "Даму" Бурибаева Г.А. (по согласованию),
директор ДГПЗП МНЭ Абдуали Д.А., заместители акимов областей и городов
Нур-Султана, Алматы, Шымкента

492,0
Бюджеттен тыс қаражат
939 210 000,0
1 197 102
000,0
1 429 093 000,0
1 731 210 000,0
2 003 135 000,0
7 299 750 000,0
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Атамекен" ҰКП
- "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АХҚО
- "Астана" халықаралық қаржы орталығы
бірл.
- бірлік
БҚДА
- Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
БҚДА ББД
- Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің Биржалық бақылау департаменті
БҚДА ОЭКД
- Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің Отын-энергетика кешені департаменті
БҚДА ТТД
- Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің Тергеп-тексерулер департаменті
БҚДА ЭШМКБД
- Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің Экономикалық шоғырлану және мемлекеттік кәсіпорындарды бақылау департаменті
"Даму" КДҚ" АҚ
- "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
Еңбекмині
- Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Еңбекмині ХЖҚД
- Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті
ЖАО
- жергілікті атқарушы органдар
ЖІӨ
- жалпы ішкі өнім
ИИДМ
- Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
ИИДМ АЖК
- Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті
ИИДМ КСИД
- Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік саясаты және инфрақұрылым департаменті
ИИДМ ҚТҮКШІК
- Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті
"Kazakh Invest" ҰК" АҚ
- "Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ
- "Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
КҚК ІІМ
- Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті
Қаржымині
- Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Қаржымині БЖД
- Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджеттік жоспарлау департаменті
Қаржымині МСКССЗД
- Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу және квазимемлекеттік сектордың сатып алу заңнамасы департаменті
Қаржымині ММЖК
- Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті
Қаржымині МКК
- Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ
- "ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Қазақстан Темір Жолы" ҰК" АҚ
- "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚР
- Қазақстан Республикасы
МО
- мемлекеттік органдар
МСМ
- Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі
МСМ ТИК
- Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті
ОМО
- орталық мемлекеттік органдар
СЖРА ҰСБ
- Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігінің Ұлттық статистика бюросы
СІМ ИК
- Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Инвестициялар комитеті
СИМ
- Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі
СИМ ІСД
- Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Ішкі сауда департаменті
СИМ ЭІД
- Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Экспортты ілгерілету департаменті
ҰҚК
- Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҰЭМ
- Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
ҰЭМ БСД
- Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Бюджет саясаты департаменті
ҰЭМ КДСД
- Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту саясаты департаменті
ҰЭМ КМҚҚД
- Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және қорғау департаменті
ҰЭМ МАБСД
- Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті
ҰЭМ СКСД
- Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Салық және кеден саясаты департаменті
ҰЭМ ТМРК
- Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті
ҰЭМ ХЭЫД
- Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Халықаралық экономикалық ынтымақтастық департаменті
ШОБ
- шағын және орта бизнес
ЭГТРМ ОШЖДК
- Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
ЭМ
- Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі
ЭМ ГМД
- Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Газ және мұнай-газ-химия департаменті
ЭМ ЭДД
- Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті
"ЭЭҚРҚО" АҚ
- "Электр энергиясы мен қуаты рыногының қазақстандық операторы" акционерлік қоғамы
ЭЫДҰ
- Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы

492,0
Внебюджетные средства
939 210 000,0
1 197 102
000,0
1 429 093 000,0
1 731 210 000,0
2 003 135 000,0
7 299 750 000,0
Расшифровка аббревиатур:
НПП "Атамекен"
- Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
МФЦА
- Международный финансовый центр "Астана"
Ед.
- единица
АЗРК
- Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
ДБК АЗРК
- Департамент биржевого контроля Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
ДТЭК АЗРК
- Департамент топливно-энергетического комплекса Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
ДР АЗРК
- Департамент расследований Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
ДЭККГП АЗРК
- Департамент экономической концентрации и контроля государственных предприятий Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
АО "ФРП "Даму"
- акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
МТСЗН
- Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ДЗН МТСЗН
- Департамент занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО
- местные исполнительные органы
ВВП
- валовой внутренний продукт
МИИР
- Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
КАД МИИР
- Комитет автомобильных дорог Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
ДТПИ МИИР
- Департамент транспортной политики и инфраструктуры Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
КДСиЖКХ МИИР
- Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
АО "НК "Kazakh Invest"
- акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Invest"
АО "НК "Kazakh Tourism"
- акционерное общество "Национальная компания Kazakh Tourism"
КМС МВД
- Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
МФ
- Министерство финансов Республики Казахстан
ДБП МФ
- Департамент бюджетного планирования Министерства финансов Республики Казахстан
ДЗГЗ МФ
- Департамент законодательства государственных закупок и закупок квазигосударственного сектора Министерства финансов Республики Казахстан
КГИП МФ
- Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан
КГД МФ
- Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
АО "НК "КазАвтоЖол"
- акционерное общество "Национальная компания "КазАвтоЖол"
АО "НК "ҚТЖ"
- акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
РК
- Республика Казахстан
ГО
- государственные органы
МКС
- Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
КИТ МКС
- Комитет индустрии туризма Министерства культуры и спорта Республики Казахстан Республики Казахстан
ЦГО
- центральные государственные органы
БНС АСПИР
- Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
КИ МИД
- Комитет по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан
МТИ
- Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
ДВТ МТИ
- Департамент внутренней торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
ДПЭ МТИ
- Департамент продвижения экспорта Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
КНБ
- Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МНЭ
- Министерство национальной экономики Республики Казахстан
ДБП МНЭ
- Департамент бюджетной политики Министерства национальной экономики Республики Казахстан
ДПРП МНЭ
- Департамент политики развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан
ДГПЗП МНЭ
- Департамент государственной поддержки и защиты предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан
ДПУГА МНЭ
- Департамент политики управления государственными активами Министерства национальной экономики Республики Казахстан
ДНТП МНЭ
- Департамент налоговой и таможенной политики Министерства национальной экономики Республики Казахстан
КРЕМ МНЭ
- Комитет по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан
ДМЭС МНЭ
- Департамент международного экономического сотрудничества Министерства национальной экономики Республики Казахстан
МСП
- малое и среднее предпринимательство
КЛХиМЖ МЭГПР
- Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
- Министерство энергетики Республики Казахстан
ДГН МЭ
- Департамент газа и нефтегазохимии Министерства энергетики Республики Казахстан
ДРЭ МЭ
- Департамент развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан
АО "КОРЭМ"
- акционерное общество "Казахстанский оператор рынка электрической энергии и мощности"
ОЭСР
- Организация экономического сотрудничества и развития