"Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 731 қаулысы. Күші жойылды -Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 22 қыркүйектегі № 828 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 22.09.2023 № 828 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 85-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасы (бұдан әрі – ұлттық жоба) бекітілсін.
2. Ұлттық жобаны орындауға жауапты орталық, жергілікті атқарушы органдар және өзге ұйымдар (келісу бойынша):
1) ұлттық жобаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысында белгіленген тәртіппен және мерзімде ұлттық жобаның орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3) Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ұлттық жобаның жергілікті бюджет қаражаты есебінен көзделген іс-шараларын қаржыландыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 12 қазандағы
№ 731 қаулысымен
бекітілген
"Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасы
1. Паспорт
1. Атауы
"Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасы
2. Ұлттық жобаны әзірлеу мақсаты
Халық үшін қолайлы өмір сүру ортасын құру және экологиялық жағдайды жақсарту, оның ішінде: атмосфералық ауа сапасын жақсарту, өндіріс және тұтыну қалдықтарымен тиімді жұмыс істеу, суды тиімді және ұқыпты пайдалану, Балқаш көлі мен Солтүстік Арал теңізінің экожүйелерін сақтау, сирек кездесетін және жойылып бара жатқан жануарлар түрлері мен ихтиофаунаның санын ұлғайту, сондай-ақ ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру, жасыл екпелер алаңын ұлғайту, табиғат пен жануарлар дүниесіне ұқыпты қарауға дағдыландыру арқылы биологиялық әртүрлілікті сақтау, сондай-ақ халықтың экологиялық санасын жаңғырту.
3. Іске асыру мерзімдері
2021 – 2025 жылдар
4. Күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер, игілік алушыларға пайдасы
Күтілетін экономикалық әсер (сандық мәнде)
2025 жылға дейін ҚР экономикасының өсуіне қосар үлесі жыл сайын 0,05-0,22 пайыздық тармақты құрайды.
Іске асыру есебінен 61043 жұмыс орны құрылады, оның ішінде 830 тұрақты және 60213 уақытша.
Күтілетін әлеуметтік әсер (сапалық және/немесе сандық мәнде)
- елдің ормандылығына республика ауданының 5 %-ына дейін қол жеткізу
- халықтың нақты табысын ұлғайту
5.Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті қаржыландыру көлемі
1 413 126,354 млн тг, оның ішінде 2021 жылы – 90 670,266 млн тг,
2022 жылы – 146 976,923 млн тг, 2023 жылы – 240 331,431 млн тг,
2024 жылы – 365 564,78 млн тг, 2025 жылы – 5 69 582,954 млн тг.

Об утверждении национального проекта "Зеленый Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 731. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2023 года № 828.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 22.09.2023 № 828 (вводится в действие с 01.01.2024).
В соответствии с пунктом 85 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый национальный проект "Зеленый Казахстан" (далее – национальный проект).
2. Центральным, местным исполнительным органам и иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию национального проекта:
1) принять меры по реализации национального проекта;
2) представлять информацию о ходе исполнения национального проекта в порядке и сроки, установленные постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
3. Акимам областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить финансирование мероприятий национального проекта, предусмотренных за счет средств местных бюджетов.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 октября 2021 года № 731
Национальный проект "Зеленый Казахстан"
1. Паспорт
1. Наименование
Национальный проект "Зеленый Казахстан"
2. Цель разработки национального проекта
Создание благоприятной среды проживания для населения и улучшение экологической ситуации, в том числе: улучшение качества атмосферного воздуха, эффективное обращение с отходами производства и потребления, эффективное и бережное использование воды, сохранение экосистем озера Балхаш и Северного Аральского моря, сохранение биологического разнообразия путем увеличения численности редких и исчезающих видов животных и ихтиофауны, а также создание особо охраняемых природных территорий, увеличение площади зеленых насаждений, привитие бережного отношения к природе и животному миру, а также модернизация экологического сознания населения.
3. Сроки реализации
2021-2025 годы
4. Ожидаемый социально-экономический эффект, польза для благополучателей
Вклад в рост экономики РК до 2025 года составляет 0,05-0,22 процентных пункта ежегодно.
За счет реализации будет создано 61043 рабочих места, в том числе 830 постоянных и 60213 временных.
Ожидаемый экономический эффект (в количественном выражении)
Вклад в рост экономики РК до 2025 года составляет 0,05-0,22 процентных пункта ежегодно.
За счет реализации будет создано 61043 рабочих места, в том числе 830 постоянных и 60213 временных.
Ожидаемый социальный эффект (в качественном и\или количественном выражении)
- достижение лесистости страны до 5% от площади республики
- увеличение реальных доходов населения
5. Объем финансирования, необходимый для реализации национального проекта
1 413 126,354 млн тг, в т.ч. 2021 год - 90 670,266 млн тг, 2022 год - 146 976,923 млн тг, 2023 год - 240 331,431 млн тг, 2024 год - 365 564,78 млн тг, 2025 год - 569 582,954 млн тг.

6. Ұлттық жобаны әзірлеушінің атауы
ЭГТРМ
7. Ұлттық жобаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдардың атауы
ЭГТРМ, БҒМ, АҚДМ, ДСМ, ЭМ, ИИДМ, ЖАО, "Самұрық-Энерго" АҚ, "Қазсушар" РМК, "ЭДЭҮИ" АҚ, ЭГТРМ ОШЖДК ведомстволық бағынысты ұйымдары, "АрселорМиттал Теміртау" АҚ, "Астана энергия" АҚ, "АЛЭЦ" АҚ, "ПКОП" ЖШС, "Казхром" ТҰК" АҚ, "АЗХС" АҚ, "Ақтөбе ЖЭО" АҚ, "Стройдеталь" ЖШС, "АМӨЗ" АҚ, "Казцинк" ЖШС ӨТМК, "УК ЖЭО" АҚ, "Қарағанды Энергоорталық" ЖШС, "Kazakhmys Smelting" ЖШС, "ПМХЗ" ЖШС, "Қазақстан Алюминиі" АҚ, "Clean City NC" ЖШС, "ҒТӨ Kazecotech" ЖШС, "Astana Recycling Plant" ЖШС, "Казфосфат" ЖШС.
8. Ұлттық жобаның жетекшісі мен куратор
Жетекші – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрі С.А. Брекешев, куратор – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары Р.В. Скляр
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарымен өзара байланыс
Р/с
Атауы Қазақстан Республикасының 2050 дейінгі даму стратегиясы Ұлттық даму жоспары
(жалпыұлттық басымдықтар мен міндеттер,
стратегиялық көрсеткіштер)
Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы (бағыты/ нысаналы индикатор) Елдің аумақтық даму жоспары Саланы, аяны дамыту тұжырымдамалары
(бар болса)
1 2 3 4 5 6 7
1
I бағыт. Таза Қазақстан
1-міндет. Атмосфералық ауа сапасын жақсарту
2-міндет.
Қалдықтарды тұрақты басқару
3-міндет.
Елдің су объектілерінің экожүйелерін сақтау
1-ші ұзақ мерзімді басымдық. Жаңа бағыттың экономикалық саясаты – пайда алу, инвестициялар мен бәсекеге қабілеттіліктен қайтарым алу принціне негізделген түгел қамтитын экономикалық прагматизм.
Жасыл өсім, жасыл экономика (экология).
8-жалпыұлттық басымдық. Әртараптандырылған және инновациялық экономика құру
6-міндет. Өнеркәсіп секторларында мамандандырылған факторлар мен нарықтық жағдайлар жасау
10-жалпыұлттық басымдық. Теңгерімді аумақтық даму
1-міндет. Елдің аумақтық тұтастығы және кеңістіктегі дамуы
6-міндет. "Smart City" ("Ақылды қала") тұжырымдамасын іске асыру
7-міндет. "Жасыл" экономика және қоршаған ортаны қорғау
-
-
-
2
II бағыт. Үнемді Қазақстан
1-міндет. Суды үнемді пайдалану есебінен өнімділікті арттыру
2-міндет. Энергия тиімділігін арттыру
1-ші ұзақ мерзімді басымдық. Жаңа бағыттың экономикалық саясаты – пайда алу, инвестициялар мен бәсекеге қабілеттіліктен қайтарым алу принціне негізделген түгел қамтитын экономикалық прагматизм.
Жасыл өсім, Жасыл экономика (экология)
5-ші сын-қатер – Жаһандық энергетикалық қауіпсіздік
8-жалпыұлттық басымдық. Әртараптандырылған және инновациялық экономиканы құру.
5-міндет. Жаңа жағдайларға бейімдеу үшін агроөнеркәсіптік секторды реформалау.
10-жалпыұлттық басымдық. Теңгерімді аумақтық даму
6-міндет. "Smart City" ("Ақылды қала") тұжырымдамасын іске асыру
7-міндет. "Жасыл" экономика және қоршаған ортаны қорғау
-
-
-
3
III бағыт. Табиғат
1-міндет. ЕҚТА дамыту
2-міндет. "Іле-Балқаш" МТР-де жануарлардың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерінің санын қалпына келтіру
3-міндет. Балық ресурстары мен басқа су жануарларын сақтау
4-міндет. Ормандарды сақтау және сауықтыру
8-жалпыұлттық басымдық. Әртараптандырылған және инновациялық экономика құру.
5-міндет. Жаңа жағдайларға бейімдеу үшін агроөнеркәсіптік секторды реформалау
10-жалпыұлттық басымдық. Теңгерімді аумақтық даму.
7-міндет. "Жасыл" экономика және қоршаған ортаны қорғау
-
ҚР аумағын ұйымдастырудың негізгі ережелері.

6. Наименование разработчика национального проекта
МЭГПР
7. Наименование государственных органов и организаций, ответственных за реализацию национального проекта
МЭГПР, МОН, МИОР, МЗ, МЭ, МИИР, МИО, АО "Самрук-Энерго", РГП "Казводхоз", АО "ИРЭиЭ", подведомственные организации КЛХЖМ МЭГПР, АО "АрселорМиттал Темиртау", АО "Астана энергия", АО "АЛЭС", ТОО "ПКОП", АО "ТНК Казхром", АО "АЗХС", АО "Актобе ТЭЦ", ТОО "Стройдеталь", АО "АНПЗ", УКМК ТОО "Казцинк", АО "УК ТЭЦ", ТОО "Караганда Энергоцентр", ТОО "Kazakhmys Smelting", ТОО "ПНХЗ", АО "Алюминий Казахстан", ТОО "Clean City NC", ТОО "НТП Kazecotech", ТОО "Astana Recycling Plant", "Казфосфат"
8. Руководитель и куратор национального проекта
Руководитель – Министр экологии, геологии и природных ресурсов РК Брекешев С.А., куратор – Заместитель Премьер-Министра РК Скляр Р.В.
Взаимосвязь с вышестоящими документами Системы государственного планирования
№/п Наименование Стратегия развития РК
до 2050 года
Национальный план развития
(общенациональные приоритеты и задачи,
стратегические показатели)
Стратегия национальной безопасности (направление/ целевой индикатор) План территориального развития страны Концепции развития отрасли, сферы (при наличии)
1 2 3 4 5 6 7
1.
Направление I. Таза Қазақстан
Задача 1. Улучшение качества атмосферного воздуха
Задача 2. Устойчивое управление отходами
Задача 3. Сохранение экосистем водных объектов страны
Долгосрочный приоритет 1. Экономическая политика нового курса – всеобъемлющий экономический прагматизм на принципах прибыльности, возврата от инвестиций и конкурентоспособности
Зеленый рост, зеленая экономика (экология)
Общенациональный приоритет 8. Построение диверсифицированной и инновационной экономики
Задача 6. Создание специализированных факторов и рыночных условий в секторах промышленности
Общенациональный приоритет 10. Сбалансированное территориальное развитие
Задача 1. Территориальная целостность и пространственное развитие страны
Задача 6. Реализация концепции "Smart City" ("Умный город")
Задача 7. "Зеленая" экономика и охрана окружающей среды
-
-
-
2.
Направление II. Үнемді Қазақстан
Задача 1. Повышение продуктивности за счет экономного использования воды
Задача 2. Повышение энергоэффективности
Долгосрочный приоритет 1. Экономическая политика нового курса – всеобъемлющий экономический прагматизм на принципах прибыльности, возврата от инвестиций и конкурентоспособности
Зеленый рост, зеленая экономика (экология)
5-й Вызов-Глобальная энергетическая безопасность
Общенациональный приоритет 8. Построение диверсифицированной и инновационной экономики.
Задача 5. Реформирование агропромышленного сектора для адаптации к новым условиям.
Общенациональный приоритет 10. Сбалансированное территориальное развитие.
Задача 6. Реализация концепции "Smart City" ("Умный город")
Задача 7. "Зеленая" экономика и охрана окружающей среды
-
-
-
3.
Направление III. Табиғат
Задача 1. Развитие ООПТ
Задача 2. Восстановление численности редких и исчезающих видов животных на территории ГПР "Иле-Балхаш"
Задача 3. Сохранение рыбных ресурсов и других водных животных
Задача 4. Сохранение и оздоровление лесов
-
Общенациональный приоритет
8. Построение диверсифицированной и инновационной экономики.
Задача 5. Реформирование агропромышленного сектора для адаптации к новым условиям
Общенациональный приоритет
10. Сбалансированное территориальное развитие.
Задача 7. "Зеленая" экономика и охрана окружающей среды
-
Основные положения организации территории РК.

5. Қала құрылысы қызметін жүзеге асыру кезінде оларды пайдаланудың басымдықтары мен шектеулерін айқындай отырып, аймақтарға бөлу сызбалары.
ЕҚТА үлесін 2030 жылға қарай 10,3 %-ға дейін және 2050 жылға қарай 13 %-ға дейін ұлғайту.
-
4
IV бағыт. Экология болашағы
1-міндет. Білім беру жүйесіне экологиялық аспектілерді интеграциялау
2-міндет. Қазақстанда эко-бағдарланған ақпараттық кеңістікті қалыптастыру
4-ші ұзақ мерзімді басымдық Білім және кәсіби машық заманауи білім беру, кадрларды даярлау мен қайта даярлау жүйесінің негізгі бағдарлары
Адами капиталды дамыту
3-жалпыұлттық басымдық. Сапалы білім
3-міндет. Білім беру сапасын арттыру
6-жалпыұлттық басымдық. Патриотизм құндылықтарын дәріптеу
-
-
-
2. Міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштері
Р/с
Міндет, нәтиже көрсеткіштері Өлшем бірлігі Ақпарат көзі Өткен жылғы факт Ағымдағы жылға бағалау Нәтиже көрсеткіштері (жоспар), жылдар бойынша

5. Схемы зонирования с определением приоритетов и ограничений на ее использование при осуществлении градостроительной деятельности.
Увеличение доли ООПТ к 2030 году до 10,3% и к 2050 году до 13%.
-
4.
Направление IV. Экология болашағы
Задача 1. Интеграция экологических аспектов в систему образования
Задача 2. Формирование в Казахстане эко-ориентированного информационного пространства
Долгосрочный приоритет 4. Знания и профессиональные навыки – ключевые ориентиры современной системы образования, подготовки и переподготовки кадров
Развитие человеческого капитала
Общенациональный приоритет
3. Качественное образование
Задача 3. Повышение качества образования
Общенациональный приоритет
6. Культивирование ценностей патриотизма
-
-
-
2. Задачи и показатели результатов
№/п Задача, показатели результата Единица измерения Источник информации Факт за предыдущий год Оценка на текущий год Показатели результата (план), по годам

90 670,266
146 976, 923
240 331,431
365 564,78
569 582,954
1 413 126,354
Республикалық бюджет
26 982,281
16 474,4
91 151,133
91 077,0
72 562,874
298 247,688
Жергілікті бюджет
15 074,784
25 919,329
18 994,432
10 229,349
12 179,339
82 397,136
Бюджеттен тыс қаражат
48 613,2
104 583,193
130 185,865
264 258,53
484 840,74
1 032 481,53
5. Жауапкершілік пен өкілеттіктерді бөлу
Р/с
Атауы
Жауапты
(лауазымды адам)
Өкілеттіктер
1
2
3
4
I бағыт. Таза Қазақстан
1-міндет. Атмосфералық ауа сапасын жақсарту
1.
1-көрсеткіш. Өнеркәсіп кәсіпорындары бойынша ірі қалалардағы стационарлық көздерден атмосфераға шығатын ластаушы заттар шығарындыларын азайту
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі
А.Ә. Пірімқұлов
ЭГТРМ – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
2-міндет. Қалдықтарды тұрақты басқару
2.
1-көрсеткіш. Қалаларды (астана, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар) бөлек жинаумен қамту (%):
- фракциялар бойынша
- қалдықтардың жекелеген қауіпті түрлері бойынша (медициналық және құрамында сынабы бар, электрондық және тұрмыстық техника)
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі
А.Ә. Пірімқұлов
ҚР Денсаулық сақтау вице-министрі
Е.А. Қиясов
Павлодар және Қызылорда облыстарының,
Нұр-Сұлтан және Шымкент қалаларының әкімдері
ЭГТРМ – мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ДСМ – іске асыру, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, есептілікті дайындау
3.
2-көрсеткіш. Қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесі:
- ҚТҚ (түзілу көлемінен)
- өнеркәсіптік қалдықтар (түзілу көлемінен)
- агроөнеркәсіптік кешен қалдықтары (өткен жылмен салыстырғанда)
- қауіпті медициналық қалдықтар (жиналған көлемнен)
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі А.Ә. Пірімқұлов,
ҚР Энергетика вице-министрі Қ.Б. Рахымов,
Ақтөбе, Шығыс Қазақстан, Жамбыл және Қарағанды облыстарының,
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
ЭГТРМ – мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЭМ – мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, есептілікті дайындау
4.
3-көрсеткіш. Жергілікті деңгейде оқшауландырылған тарихи ластану объектілерінің саны
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі А.Ә. Пірімқұлов
Павлодар облысының әкімі
ЭГТРМ – мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, есептілікті дайындау
3-міндет. Елдің су объектілері экожүйелерін сақтау
5.

90 670,266
146 976,923
240 331,431
365 564,78
569 582,954
1 413 126,354
Республиканский бюджет
26 982,281
16 474,4
91 151,133
91 077,0
72 562,874
298 247,688
Местный бюджет
15 074,784
25 919,329
18 994,432
10 229,249
12 179,339
82 397,136
Внебюджетные средства
48 613,2
104 583,193
130 185,865
264 258,53
484 840,74
1 032 481,53
5. Распределение ответственности и полномочий
№/п Наименование Ответственный
(должностное лицо)
Полномочия
1 2 3 4
Направление I. Таза Қазақстан
Задача 1. Улучшение качества атмосферного воздуха
1
Показатель 1. Снижение выбросов загрязняющих веществ в атмосферу, отходящих от стационарных источников в крупных городах по промышленным предприятиям
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Примкулов А.А.
МЭГПР – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
Задача 2. Устойчивое управление отходами
2
Показатель 1. Охват раздельным сбором городов (столица, города республиканского, областного и районного значения):
- по фракциям
- отдельным опасным видам отходов (медицинских и ртутьсодержащих, электронной и бытовой техники)
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Примкулов А.А.
вице-министр здравоохранения РК
Киясов Е.А.
акимы Павлодарской и Кызылординской областей, городов Нур-Султана и Шымкент
МЭГПР – мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МЗ – реализация, подготовка отчетности
МИО – реализация, подготовка отчетности
3
Показатель 2. Доля переработки и утилизации:
- ТБО (от объема образования)
- промышленных отходов (от объема образования)
- отходов агропромышленного комплекса (по отношению к предыдущему году)
- опасных медицинских отходов (от собранного объема)
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Примкулов А.А.
вице-министр энергетики РК
Рахимов К.Б.
акимы Актюбинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской и Карагандинской областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
МЭГПР – мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МЭ – мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, подготовка отчетности
4
Показатель 3. Количество локализованных объектов исторических загрязнений на местном уровне
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Примкулов А.А.
аким Павлодарской области
МЭГПР – мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, подготовка отчетности
Задача 3. Сохранение экосистем водных объектов страны
5

1-көрсеткіш. Балқаш көліне жылына кемінде 12 км3 құйылу
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі С.С. Қожаниязов
Алматы облысының әкімі
ЭГТРМ – мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, есептілікті дайындау
6.
2-көрсеткіш. Солтүстік Арал теңізінің көлемін 35 %-ға ұлғайту (20-дан 27 км3-ге дейін)
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі С.С. Қожаниязов
Қызылорда облысының әкімі
ЭГТРМ – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
7.
3-көрсеткіш. 4 көлді қалпына келтіру
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі С.С. Қожаниязов
Ақмола және Ақтөбе облыстарының әкімдері
ЭГТРМ – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
II бағыт. Үнемді Қазақстан
1-міндет. Суды үнемді пайдалану есебінен өнімділікті арттыру
8.
1-көрсеткіш. 4 км3 суару кезінде су шығынын қысқарту
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі С.С. Қожаниязов
Ақтөбе, Алматы, Павлодар, Түркістан, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Қарағанды, Қызылорда, Батыс Қазақстан, Атырау облыстарының әкімдері
"Қазсушар" РМК бас директоры (келісу бойынша)
ЭГТРМ – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, есептілікті дайындау
"Қазсушар" РМК – есептілікті іске асыру, дайындау
9.
2-көрсеткіш. Өнеркәсіпте таза су алу көлемін 1,3 км3 төмендету
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі С.С. Қожаниязов
ЭГТРМ – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
10
3-көрсеткіш. Көлемі 1,7 км3 суды қосымша шоғырландыру
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі С.С. Қожаниязов
Түркістан облысының әкімі
ЭГТРМ – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
2-міндет. Энергия тиімділігін арттыру
11
1-көрсеткіш. Өңдеуші өнеркәсіптің басым секторларында (түсті және қара металлургия, химия өнеркәсібі) өнім өндіруге жұмсалатын электр энергиясының үлестік шығынын азайту
ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министрі
М.Қ. Қарабаев
ИИДМ – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
12
2-көрсеткіш. Бюджет секторында және ТКШ-да энергия тұтынуды төмендету
ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министрі
М.Қ. Қарабаев
ҚР Ұлттық экономика вице-министрі А. Е. Әбдіқадыров
Облыстардың,
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
ИИДМ – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ҰЭМ – іске асыруды үйлестіру
ЖАО – есептілікті іске асыру, дайындау
III бағыт. Табиғат
1-міндет. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды дамыту (ЕҚТА)
13.
1-көрсеткіш. ЕҚТА алаңын ұлғайту (табиғат қорғау ұйымдары)
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі
Ә.Л. Шалабекова
Қарағанды облысының әкімі
ЭГТРМ – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, есептілікті дайындау
2-міндет. "Іле-Балқаш" МТР аумағында жабайы жануарлардың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерінің санын қалпына келтіру
14.
1-көрсеткіш. Тұран жолбарысын реинтродукциялау үшін азық базасын құру мақсатында "Іле-Балқаш" МТР-да қабанның, тоғай бұғыларының, еліктің санын ұлғайту
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі Ә.Л. Шалабекова
ЭГТРМ – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
3-міндет. Балық ресурстары мен басқа су жануарларын сақтау
15.

Показатель 1. Приток в озеро Балхаш не менее 12 км3/год
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Кожаниязов С.С.
аким Алматинской области
МЭГПР – мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, подготовка отчетности
6
Показатель 2. Увеличение объема Северного Аральского моря на 26 % (с 20 до 27 км3)
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Кожаниязов С.С.
аким Кызылординской области
МЭГПР – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
7
Показатель 3. Восстановление 4 озер
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Кожаниязов С.С.
акимы Акмолинской и Актюбинской областей
МЭГПР –внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
Направление II. Үнемді Қазақстан
Задача 1. Повышение продуктивности за счет экономного использования воды
8
Показатель 1. Сокращение потерь воды при орошении на 4 км3
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Кожаниязов С.С.
акимы Актюбинской, Алматинской, Павлодарской, Туркестанской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Карагандинской, Кызылординской, Западно-Казахстанской, Атырауской областей
генеральный директор
РГП "Казводхоз"
(по согласованию)
МЭГПР – реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, подготовка отчетности
РГП "Казводхоз" – реализация, подготовка отчетности
9
Показатель 2. Снижение объема забора свежей воды в промышленности на 1,3 км3
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Кожаниязов С.С.
МЭГПР – реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
10
Показатель 3. Дополнительное аккумулирование воды объемом 1,7 км3
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Кожаниязов С.С.
аким Туркестанской области
МЭГПР – реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
Задача 2. Повышение энергоэффективности
11
Показатель 1. Снижение удельного расхода электроэнергии на производство продукции в приоритетных секторах обрабатывающей промышленности (цветная и черная металлургия, химическая промышленность)
вице-министр индустрии и инфраструктурного развития РК
Карабаев М.К.
МИИР – реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
12
Показатель 2. Снижение энергопотребления в бюджетном секторе и ЖКХ
вице-министр индустрии и инфраструктурного развития РК
Карабаев М.К.
вице-министр национальной экономики РК
Абдыкадыров А. Е.
акимы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
МИИР – реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МНЭ – координация реализации
МИО – реализация, подготовка отчетности
Направление III. Табиғат
Задача 1. Развитие особо охраняемых природных территорий (ООПТ)
13
Показатель 1. Увеличение площади ООПТ (природоохранных организаций)
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Шалабекова А.Л.
аким Карагандинской области
МЭГПР – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, подготовка отчетности
Задача 2. Восстановление численности редких и исчезающих видов диких животных на территории ГПР "Иле-Балхаш"
14
Показатель 1. Увеличение численности кабана, тугайного оленя, косули в ГПР "Иле-Балхаш" с целью создания кормовой базы для реинтродукции туранского тигра
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Шалабекова А.Л.
МЭГПР – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
Задача 3. Сохранение рыбных ресурсов и других водных животных
15

1-көрсеткіш. 2024 жылға дейін балық ресурстарының табиғи популяциясының 1 %-ға өсуі
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі Ә.Л. Шалабекова
облыстардың әкімдері
ЭГТРМ – мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, есептілікті дайындау
4-міндет. Ормандарды сақтау және кеңейту
16.
1-көрсеткіш. Орман көмкерген аумақты ұлғайту/кеңейту, оның ішінде түрлер мен отырғызу өңірлері бөлінісінде нормативтік жерсінуді қамтамасыз ете отырып, 2 млрд ағаш отырғызу есебінен
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі Ә.Л. Шалабекова
облыстардың әкімдері
ЭГТРМ – мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, есептілікті дайындау
IV бағыт. Экология болашағы
1-міндет. Білім беру жүйесіне экологиялық аспектілерді интеграциялау
17.
1-көрсеткіш. Орта мектеп бағдарламасында оқушыларды "Экология" курсымен қамту (6 сынып)
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі А.Ә. Пірімқұлов
Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
ҚР Білім және ғылым бірінші вице-министрі
Ш.Т. Каринова
ЭГТРМ – келісу, ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
БҒМ – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
18.
2-көрсеткіш. Оқушылардың үздік жасыл тәжірибелер мен технологияларға қолжетімділігін қамтамасыз ету (қосымша білім беру)
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі А.Ә. Пірімқұлов
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
ЭГТРМ – ұсыныстарды келісу, енгізу
ЖАО – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
2-міндет. Қазақстанда эко-бағдарланған ақпараттық кеңістікті қалыптастыру
19.
1-көрсеткіш. Экологиялық ақпараттық науқанмен қамтылған азаматтардың саны
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі
А.Ә. Пірімқұлов
ҚР Ақпарат және қоғамдық даму
вице-министрі К.Б. Ойшыбаев
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
ЭГТРМ – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
АҚДМ – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
Ескертпе: ұлттық жоба осы ұлттық жобаға қосымшаға сәйкес "Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасын іске асыру жөніндегі жоспар-графикке сәйкес іске асырылады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
АЛИ – Атмосфералық ауаның ластану индексі
БҒМ – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
БШК – Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Балық шаруашылығы комитеті
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЖАО – Жергілікті атқарушы органдар
ЕҚТА – Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар
ИДК – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Индустриялық даму комитеті
ИИДМ – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
ҚР – Қазақстан Республикасы
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ОШЖДК – Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
СРК – Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Су ресурстары комитеті
СЭБК – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті
ЭГТРМ – Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
"Жасыл Қазақстан" ұлттық
жобасына қосымша
"Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасын іске асыру жөніндегі жоспар-график
Атауы
Жауапты орындаушылар
Аяқталу мерзімі
Өткен жылғы факт
2021
2022
2023
2024
2025
Қаржыландырудың барлығы
Қаржыландыру көзі
РБ
МБ
Бюджеттен тыс қаражат
Жылдық жоспар
Өткен жылғы фактіге %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Стратегиялық көрсеткіш: тұрғындардың тұрмыстың экологиялық сапасына қанағаттану деңгейін 2025 жылға қарай
80 %-ға дейін қамтамасыз ету
I-бағыт. Таза Қазақстан
1-міндет. Атмосфералық ауа сапасын жақсарту
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі А.Ә. Пірімқұлов
2025
-

Показатель 1. Увеличение естественной популяции рыбных ресурсов на 1 % до 2024 года
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Шалабекова А.Л.,
акимы областей
МЭГПР – мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, подготовка отчетности
Задача 4. Сохранение и оздоровление лесов
16
Показатель 1. Увеличение/расширение площади, покрытой лесом, в том числе за счет посадки 2 млрд. деревьев с обеспечением нормативной приживаемости в разрезе пород и регионов посадки
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Шалабекова А.Л.
акимы областей
МЭГПР – мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, подготовка отчетности
Направление IV. Экология болашағы
Задача 1. Интеграция экологических аспектов в систему образования
17
Показатель 1. Охват учащихся курсом "Экология" в программе средней школы (6 класс)
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Примкулов А.А.
акимы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента
первый вице-министр образования и науки РК
Каринова Ш.Т.
МЭГПР – согласование, внесение предложений, подготовка отчетности
МИО – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МОН – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
18
Показатель 2. Обеспеченность доступа учащихся к лучшим зеленым практикам и технологиям (дополнительное образование)
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Примкулов А.А.
акимы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента
МЭГПР – согласование, внесение предложений
МИО – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
Задача 2. Формирование в Казахстане эко-ориентированного информационного пространства
19
Показатель 1. Количество охваченных граждан экологической информационной кампанией
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК
Примкулов А.А.
вице-министр информации и общественного развития РК
Ойшыбаев К.Б.
акимы областей, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента
МЭГПР – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИОР – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
Примечание: национальный проект реализуется в соответствии с планом-графиком реализации национального проекта "Зеленый Казахстан" согласно приложению к настоящему национальному проекту.
Расшифровка аббревиатур:
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
ИЗА – индекс загрязненности атмосферного воздуха
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
КРХ – Комитет рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИО – местные исполнительные органы
ООПТ – особо охраняемые природные территории
КИР – Комитет индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
РК – Республика Казахстан
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
КЛХЖМ – Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
КВР – Комитет водных ресурсов Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
КСЭК – Комитет санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
МЭГПР – Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан
Приложение
к национальному проекту
"Зеленый Казахстан"
План-график по реализации национального проекта "Зеленый Казахстан"
Наименование Ответственные исполнители Срок завершения Факт предыдущего года 2021 2022 2023 2024 2025 Всего финансирование Источник финансирования
План на год % к факту пред.
года
РБ МБ Внебюджетные средства
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Стратегический показатель: обеспечение к 2025 году уровня удовлетворенности населения экологическим качеством жизни до 80%
Направление I. Таза Қазақстан
Задача 1. Улучшение качества атмосферного воздуха
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК Примкулов А.А.
2025
-

210 674 200,0 мың тн
4662 470,0 мың тн
206011 730,0 мың тн
1-көрсеткіш. Нұр-Сұлтан және Шымкент қалаларын, Павлодар және Қызылорда облыстарын бөлек жинаумен қамту:
- фракциялар бойынша
- қалдықтардың кейбір қауіпті түрлері (медициналық және құрамында сынап бар, электрондық және тұрмыстық техника)
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі А.Ә. Пірімқұлов,
ҚР Денсаулық сақтау вице-министрі Е.А.Қиясов,
Павлодар және Қызылорда облыстарының, Нұр-Сұлтан және Шымкент қалаларының әкімдері

210 674 200,0 тыс.тг
4 662 470,0 тыс.тг
206 011 730,0 тыс.тг
Показатель 1. Охват раздельным сбором городов Нур-Султана и Шымкента, Павлодарской и Кызылординской областей:
- по фракциям
- отдельным опасным видам отходов (медицинских и ртутьсодержащих, электронной и бытовой техники)
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК Примкулов А.А.,
вице-министр здравоохранения РК Киясов Е.А.,
акимы Павлодарской и Кызылординской областей, городов Нур-Султана и Шымкента

1 772 156,0 мың тг
-
1 көл (Шалкар)
0
0
3 көл (Қопа, Бурабай, Щучье)
28 578 556,0 мың тг
28 239 356,0
мың тг
339 200,0 мың тг
-
1 000 000,0мың тг
4 548 000,0 мың тг
4 548 000,0 мың тг
16 710 4 000,0 мың тг
II бағыт. Үнемдi Қазақстан
1-мақсат. Суды үнемді пайдалану арқылы өнімділікті арттыру
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі С.С. Қожаниязов, Ақтөбе, Алматы, Павлодар, Түркістан, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Қарағанды, Қызылорда, Батыс Қазақстан, Атырау облыстарының әкімдері
2025 жыл
32 445 600,0 мың тг

1 772 156,0 тыс.тг
1 000 000,0 тыс.тг
4 548 000,0 тыс.тг
4 548 000,0 тыс.тг
16 710 400,0 тыс.тг
Направление II. Үнемдi Қазақстан
Задача 1. Повышение продуктивности за счет экономного использования воды
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК Кожаниязов С.С.,
акимы Актюбинской, Алматинской, Павлодарской, Туркестанской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Карагандинской, Кызылординской, Западно-Казахстанской, Атырауской областей
2025 год
32 445 600,0 тыс.тг

3-іс-шара. 16 гидротехникалық құрылысты қайта құру:
1) Нұр-Сұлтан қаласындағы қорғаныс бөгеті (2022 жыл);
2) Ақтөбе облысындағы Елек өзеніндегі Ақтөбе су қоймасы (2023 жыл);
3) Алматы облысындағы Бартоғай су қоймасы (2024 жыл);
4) Алматы облысындағы Сүмбе өзеніндегі Қазақстан-Қытай бірлескен су тарту құрылысы (2022 жыл);
5) Алматы облысындағы Қызылағаш су қоймасы (2021 жыл);
6) Жамбыл облысындағы Шабақты өзеніндегі Ынталы су қоймасы (2022 жыл);

Мероприятие 3. Реконструкция 16 гидротехнических сооружений:
1) Защитная дамба г. Нур-Султана (2022 год);
2) Актюбинское водохранилище на реке Илек в Актюбинской области (2023 год);
3) Бартогайское водохранилище в Алматинской области (2024 год);
4) Совместное казахстанско-китайское водозаборное сооружение на реке Сумбе в Алматинской области (2022 год);
5) Водохранилище Кызылагаш в Алматинской области" (2021 год);
6) Ынталинское водохранилище на реке Шабакты в Жамбылской области (2022 год);

7) Жамбыл облысы Қордай ауданындағы Қарақоңыз су қоймасы (2024 жыл);
8) Жамбыл облысындағы Теріс-Ащыбұлақ су қоймасы (2024 жыл);
9) Шығыс Қазақстан облысындағы Қаракөл өзеніндегі су қоймасы (2-ші кезек) (2024 жыл);
10) Шығыс Қазақстан облысындағы Қаракөл өзеніндегі су қоймасы (3-ші кезек) (2025 жыл);
11) Шығыс Қазақстан облысындағы Шар су қоймасы (2025 жыл);
12) Батыс Қазақстан облысының Көшім өзеніндегі Киров су қоймасы (2023 жыл);

7) Караконызское водохранилище в Кордайском районе Жамбылской области (2024 год);
8) Водохранилище Терс-Ащибулак в Жамбылской области (2024 год);
9) Водохранилище на реке Каракол (2-я очередь) в Восточно-Казахстанской области (2024 год);
10) Водохранилище на реке Каракол (3-я очередь) в Восточно-Казахстанской области (2025 год);
11) Чарское водохранилище в Восточно-Казахстанской области (2025 год);
12) Кировское водохранилище на реке Кушум Западно-Казахстанской области (2023 год);

13) Қызылорда облысындағы Әйтек су торабы (2021 жыл);
14) Қызылорда облысындағы Қызылорда су торабы (2021 жыл);
15) Түркістан облысындағы Қапшағай су қоймасы (2022 жыл);
16) Түркістан облысындағы Шардара су қоймасы (2022 жыл).
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі С.С. Қожаниязов, ЭГТРМ СРК төрағасы Н.Ж. Алдамжаров, "Қазсушар" РМК бас директоры (келісу бойынша)
2025 жыл
6 627
4 гидротехникалық құрылыс

13) Гидроузла Айтек в Кызылординской области (2021 год);
14) Кызылординский гидроузел в Кызылординской области (2021 год);
15) Капчагайское водохранилище в Туркестанской области (2022 год);
16) Шардаринское водохранилищв в Туркестанской области (2022 год).
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК Кожаниязов С.С., председатель КВР МЭГПР Алдамжаров Н.Ж., генеральный директор РГП "Казводхоз" (по согласованию)
2025 год
6 627 000,0 тыс.тг
4 гидро
технических сооружния

5,8 км3
5,6 км3
92,8%
5,2 км3
4,8 км3
4,6 км3
4,4 км3
талап етілмейді
1-іс-шара. Айналым және/немесе қайта сумен жабдықтау көлемін ұлғайту бойынша жылына 5 млн м3 астам таза су алуды жүзеге асыратын өнеркәсіп кәсіпорындарымен кемінде 8 бассейндік келісім жасасу
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі С.С. Қожаниязов, ЭГТРМ СРК төрағасы Н.Ж. Алдамжаров
2025 жыл
3-көрсеткіш. Көлемі 1,7 км3 суды қосымша шоғырландыру
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі С.С. Қожаниязов, Түркістан облысының әкімі
2025 жыл

5,8 км3
5,6 км3
92,8 %
5,2 км3
4,8 км3
4,6 км3
4,4 км3
не требуется
Мероприятие 1. Заключение не менее 8 Бассейновых соглашений с промышленными предприятиями, осуществляющих забор свежей воды свыше 5 млн.м3 в год воды по увеличению объемов оборотного и/или повторного водоснабжения.
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК Кожаниязов С.С., председатель КВР МЭГПР Алдамжаров Н.Ж.
2025 год
не требуется
Показатель 3. Дополнительное аккумулирование воды объемом 1,7 км3
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК Кожаниязов С.С.,
аким Туркестанской области
2025 год
-

46 445 900,0 мың тг
526 000,0 мың тг
1-көрсеткіш. Орман көмкерген аумақты ұлғайту/кеңейту, оның ішінде түрлер мен отырғызу өңірлері бөлінісінде нормативтік жерсінуді қамтамасыз ете отырып, 2 млрд ағаш отырғызу есебінен
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі Ә.Л. Шалабекова,
облыстардың әкімдері
2025
30,7 мың га
44,3 мың га
-
66,9 мың га
89,1 мың га
119,7 мың га
133,8 мың га
60493
12262
47705
526
1-іс-шара. 2 млрд. ағаш, оның ішінде облыс әкімдіктерінің орман және табиғат қорғау мекемелерінің ағаш отырғызуы
ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі Ә.Л. Шалабекова,
ЭГТРМ ОШЖДК
төрағасының м.а. Н.Ж. Құтпанбаев, облыстар әкімдерінің орынбасарлары

46 445 900,0 тыс.тг
526 000,0 тыс.тг
Показатель 1. Увеличение/расширение площади, покрытой лесом в том числе, за счет посадки 2 млрд. деревьев с обеспечением нормативной приживаемости в разрезе пород и регионов посадки
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК Шалабекова А.Л.,
акимы областей
2025
30,7 тыс.га
44,3 тыс.га
-
66,9 тыс.га
89,1 тыс.га
119,7 тыс.га
133,8 тыс.га
59 854 000,0 тыс.тг
12 406 600,0 тыс.тг
46 394 400,0 тыс.тг
526 000,0 тыс.тг
Мероприятие 1. Посадка 2 млрд. деревьев, в том числе лесными и природоохранными учреждениями акиматов областей всего
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов РК Шалабекова А.Л., и.о.председателя КЛХЖМ МЭГПР Кутпанбаев Н.Ж., заместители акимов областей