Адам құқықтары және заңның үстемдігі саласындағы одан арғы шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 258 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Адам құқықтары және заңның үстемдігі саласындағы одан арғы шаралар жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Жоспардың орындалуы үшін жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ басқа да ұйымдар (келісу бойынша):
1) Жоспарды уақтылы іске асыру бойынша қажетті шаралар қабылдасын;
2) жартыжылдық негізде 1 шілдеге және 20 желтоқсанға дейін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынып отырсын;
3) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі жартыжылдық негізде 15 шілдеге және 5 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты жыл сайын 25 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Жоспардың іске асырылу қорытындысы туралы жиынтық ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 28 сәуірдегі
№ 258 қаулысымен
бекітілген
Адам құқықтары және заңның үстемдігі саласындағы одан арғы шаралар жоспары
Ескерту. Жоспарға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с
Іс-шараның атауы Аяқталу нысаны Іске асыру мерзімдері Жауапты
орындаушылар
1 2 3 4 5
I. Әйелдерге қатысты кемсітушілікті жою
1
Әйелдер мен балаларға қатысты зорлық-зомбылықтың алдын алу тектіктерін тұжырымдау
Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігіне ұсыныстар
2022 жылдың соңына дейін
АҚДМ, ІІМ, БП (келісу бойынша), БҒМ, Еңбекмині
2
Халықаралық еңбек ұйымының Еңбек саласындағы зорлық-зомбылық пен қысымшылықты жою туралы № 190 конвенциясына қосылу туралы ұсыныс енгізу
ХГҚ жөніндегі ВАК-қа ұсыныстар
2023 жылдың соңына дейін
Еңбекмині, ІІМ, БП (келісу бойынша), Әділетмині
II. Ерлер мен әйелдердің тең құқықтары мен мүмкіндіктерін ілгерілету
3
Жергілікті билік органдары деңгейінде гендерлік саясатты жетілдіру бойынша қабылданған міндеттемелерді ілгерілету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2022 жылғы тамыз
АҚДМ, ҰЭМ, МҚІА (келісу бойынша), АҚҰ0 (келісу бойынша), Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
4
Қоғамдық және іскерлік кеңестерде, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектор жанындағы консультациялық-кеңесші құрылымдарда әйелдердің өкілдік етуін кеңейту (кемінде 30 %) туралы мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2022 жылдың соңына дейін
АҚДМ, ҚР Президенті жанындағы ӘІОДСҰК (келісу бойынша), басқа ОМО, квазимемлекеттік ұйымдар
III. Бірігу еркіндігі құқығы
5
Қоғамдық бірлестіктердің қызметін реттейтін заңнамаға оларды құру және олардың қызметін ұйымдастыру жөніндегі рәсімдерді ырықтандыруға бағытталған өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2023 жыл
АҚДМ
6
Кәсіподақтарға және еңбек жанжалдарын шешуге қатысты, оның ішінде Халықаралық еңбек ұйымының ұсынымдарын ескере отырып, ұлттық заңнаманы және құқық қолдану практикасын одан әрі жетілдіру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2022 жылдың соңына дейін
Еңбекмині, АҚДМ, Әділетмині
IV. Мүгедек адамдарға қатысты адам құқықтары
7
Әлеуметтік және банк салаларындағы, сондай-ақ мүгедек адамдардың қолжетімділігі үшін жағдайлар жасау бойынша халыққа өзге де қызметтер көрсететін бизнес субъектілері мен ұйымдарды қаржылық емес ынталандыру жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Қазақстан Республикасы
Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2022 жылдың соңына дейін
Еқбекмині, ҚНРДА (келісу бойынша), АҚДМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), Нұр- Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
V. Қылмыстық сот төрелігі, жазаны орындау мен азаптаудың және қатыгездікпен қараудың алдын алу саласындағы адам құқықтары
8
Азаматтардың науқастануына немесе мүгедектігіне байланысты жазасын өтеуден мерзімінен бұрын шартты түрде босату туралы өтініштерін қарау тәртібін жетілдіру бойынша
БП жанындағы ВАЖТ-ға ұсыныстар енгізу
2022 жылғы қыркүйек
ІІМ, ДСМ, БП, (келісу бойынша)
9
Жазаны өтеуден босатуға негіз болып табылатын аурулар тізбесін өзектілендіру
бұйрық
2022 жылдың соңына дейін
ДСМ, ІІМ, БП (келісу бойынша)
10
Адам құқықтарын қорғау саласындағы, оның ішінде құқық қорғау ұйымдарына қатысты артық әкімшілендіруді және бақылауды жоққа шығаратын мемлекеттік реттеу қағидаттары мен тәсілдерін заңнамалық бекіту мәселесін пысықтау
Казақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныс
2022 жылдың соңына дейін
АҚДМ
11
Жоғарғы Соттың қылмыстық істерді апелляцияда, кассацияда, жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қарау мәселелері жөніндегі нормативтік қаулыларын өзектілендіру
Нормативтік қаулы
2022 жылдың соңына дейін
ЖС (келісу бойынша), БП (келісу бойынша)
12
Құқықтық саясат тұжырымдамасын іске асыру шеңберінде жазалау шараларының арақатынасы мен тағайындалуы, әкімшілік жазаларды қолдану бөлігінде, оның ішінде:
қоғамдық қызметті қоса алғанда, белгілі бір қызметпен айналысуға тыйым салуға (ҚР ҚК-нің 50-бабы);
ҚР ҚК-нің 131-бабы бойынша ұсыныстар тұжырымдауға;
-ҚР ҚК-нің "Адамның және азаматтың тең құқықтылығын бұзу" 145-бабы шеңберінде кемсітушілік әрекеттер үшін жазаларға;
ҚР ҚК 405-бабының ережелерін нақтылауға;

Об утверждении Плана дальнейших мер в области прав человека и верховенства закона
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2022 года № 258.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План дальнейших мер в области прав человека и верховенства закона (далее - План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также другим организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Плана:
1) принять необходимые меры по своевременной реализации Плана;
2) представлять информацию о ходе реализации Плана в Министерство юстиции Республики Казахстан на полугодовой основе до 1 июля и 20 декабря;
3) Министерству юстиции Республики Казахстан на полугодовой основе до 15 июля и 5 января представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Аппарату Правительства Республики Казахстан ежегодно, не позднее 25 января, обеспечить представление в Администрацию Президента Республики Казахстан сводной информации об итогах реализации Плана.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2022 года №258
План дальнейших мер в области прав человека и верховенства закона
Сноска. План с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Наименование мероприятия Форма
завершения
Сроки
реализации
Ответственные
исполнители
1 2 3 4 5
I. Ликвидация дискриминации в отношении женщин
1
Выработка механизмов предотвращения насилия в отношении женщин и детей
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
до конца 2022 года
МИОР, МВД, ГП (по согласованию), МОН, МТСЗН
2
Внесение предложения о присоединении к Конвенции Международной организации труда № 190 об искоренении насилия и домогательств в сфере труда
предложения в МВК по МГП
до конца 2023 года
МТСЗН, МВД, ГП (по согласованию), МЮ
II. Продвижение равных прав и возможностей мужчин и женщин
3
Продвижение принятых обязательств по совершенствованию гендерной политики на уровне местных органов власти
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
август 2022 года
МИОР, МНЭ, АДГС (по согласованию), НЦГТЧ (по согласованию), акиматы городов Нурсултана, Алматы, Шымкента и областей
4
Проработка вопроса о расширении представленности женщин в общественных и деловых советах, а также консультативно-совещательных структурах при государственных органах и квазигосударственном секторе (не менее 30 %)
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
до конца 2022 года
МИОР, НКДЖСДП
при Президенте РК (по согласованию), другие ЦГО, квазигосударственные организации
III. Право на свободу объединения
5
Внесение изменений в законодательство, регулирующее деятельность общественных объединений, направленных на либерализацию процедур по их созданию и организации их деятельности
проект Закона Республики Казахстан
2023 год
МИОР
6
Дальнейшее совершенствование национального законодательства и правоприменительной практики в отношении профсоюзов и разрешения трудовых конфликтов, в том числе с учетом рекомендаций Международной организации труда
проект Закона Республики Казахстан
до конца 2022 года
МТСЗН, МИОР, МЮ
IV. Права человека в отношении лиц с инвалидностью
7
Выработка предложений по нефинансовому стимулированию субъектов бизнеса и организаций в социальной и банковской сферах, а также оказывающих иные услуги населению по созданию условий для доступа лиц с инвалидностью
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
до конца 2022 года
МТСЗН, АРРФР (по согласованию), МИОР, МНЭ, МФ, НПП "Атамекен" (по согласованию), акиматы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
V. Права человека в области уголовного правосудия, исполнения наказания и предупреждения пыток и жестокого обращения
8
Выработка предложений по совершенствованию порядка рассмотрения обращений граждан об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания в связи с заболеванием или инвалидностью
внесение предложений на МВРГ при ГП
сентябрь 2022 года
МВД, МЗ, ГП (по согласованию)
9
Актуализация перечня заболеваний, являющихся основанием освобождения от отбывания наказания
приказ
до конца 2022 года
МЗ, МВД, ГП (по согласованию)
10
Проработка вопроса законодательного закрепления принципов и подходов государственного регулирования в области защиты прав человека, в том числе в отношении правозащитных организаций, исключающего излишнее администрирование и контроль
предложение в Администрацию Президента Республики Казахстан
до конца 2022 года
МИОР
11
Актуализация нормативных постановлений Верховного Суда по вопросам рассмотрения уголовных дел в апелляции, кассации, по вновь открывшимся обстоятельствам
нормативное
постановление
до конца 2022 года
ВС (по согласованию), ГП (по согласованию)
12
Выработка предложений по совершенствованию уголовного и административного законодательства в части соотношения и назначения мер наказаний, применения административных взысканий в рамках реализации Концепции правовой политики, в том числе с учетом практики применения и рекомендаций норм, касающихся:
наложения запрета на занятие определенной деятельностью, включая общественную (статья 50 УК РК);
выработки предложений по статье 131 УК РК;
наказания за дискриминационные действия в рамках статьи 145 УК РК "Нарушение равноправия человека и гражданина";
уточнения положений статьи 405 УК РК;

ҚР ӘҚБтК-нің 73-3-бабына әкімшілік тұтқындауды алып тастау бөлігінде өзгеріс енгізуге;
іс-әрекеттерде қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмайтын жағдайларды ескере отырып ҚР ҚК-нің "Көрінеу жалған ақпарат тарату" 274-бабының ережелерімен ҚР ӘҚБтК-ге толықтырулар енгізуге қатысты нормалардың қолданылу практикасы мен ұсынымдарын ескере отырып, қылмыстық және әкімшілік заңнаманы жетілдіру жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
БП жанындағы ВАЖТ-қа ұсыныстар енгізу
2022 жыл
БП (келісу бойынша), Еңбекмині, ІІМ, Әділетмині, АҚДМ
13
Қазақстан Республикасының заңнамасын дене күші мен арнайы құралдарды қолданудың шектері мен негіздері бөлігінде одан әрі жетілдіру бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныс
2022 жылдың соңына дейін
БП (келісу бойынша), ІІМ, СҚА (келісу бойынша), Әділетмині, ОМО
14
Ыстамбұл хаттамасына сәйкес азаптаулар туралы істерді тергеу әдістемесі бойынша ұсыныстар тұжырымдау
нұсқаулық
2022 жыл
БП (келісу бойынша), СҚА (келісу бойынша)
15
Өтініш берудің (қолжазба түріндегі мәтіндік өтініштерден басқа, арнайы терминалдар арқылы беру) балама құралдары бойынша мекеме қызметкерлері тарапынан оларға қол жеткізуді шектеу мүмкіндігін жоққа шығарып және шағымдардың құпиялылығын толық қамтамасыз ете отырып, ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2022 - 2025 жылдар
ІІМ, БП (келісу бойынша)
16
Құқық қорғау органдары жанындағы білім беру ұйымдарында және Қазакстан Республикасының Президенті жанындағы Мемлекеттік басқару академиясында, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты жанындағы Сот төрелігі академиясында адам құқықтары мәселелері бойынша оқу процесіне азаматтық мамандарды тарту
оқыту іс-шаралары, тренингтер
2022 жылдың соңына дейін
ІІМ, БП (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша), АҚҰО (келісу бойынша), ҚР Президенті жанындағы АҚК (келісу бойынша),
ҚР Президенті жанындағы ӘІОДСҰК (келісу бойынша), МҚІА келісу бойынша), ЖС жанындағы Сот төрелігі академиясы (келісу бойынша)
17
Өндірістерді кеңейту және сотталғандарды жұмысқа орналастыру үшін шағын және орта бизнес субъектілерін тарту
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2022 - 2023 жылдар
ІІМ, ҰЭМ, ИИДМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
18
"Қылмыстық атқару жүйесінің орталықтандырылған автоматты дерекқоры" ақпараттық жүйесінің функционалын жетілдіру
пайдалануға беру актісі
2023 жылдың соңына дейін
ІІМ, Қаржымині, ЦДИАӨМ
19
Алқабиге үміткерлердің тізімін қалыптастыру процесін автоматтандыру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2022 жылдың соңына дейін
ЦДИАӨМ, ЖС (келісу бойынша), БП (келісу бойынша)
20
Мемлекеттік-жекешілік әріптестік тетігін іске асыру шеңберінде заманауи пенитенциарлық мекеме салу бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Ғимараттарды, үй-жайларды және мекемелердегі инженерлік-техникалық күзет құралдарын күрделі жөндеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныс
пайдалануға беру актісі
2022 жылдың соңына дейін
2022 - 2026 жылдар
ІІМ, ҰЭМ, Қаржымині, Нұр- Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
21
Заңнамаға пробация қызметін қаржылық қамтамасыз ету функциясын республикалық бюджеттен жергілікті деңгейге беруге, пробация қызметінің белгілі бір лауазымды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру түрінде жазалардың орындалуын бақылау жөніндегі функциясын алып тастауға қатысты өзгерістер мен толықтырулар енгізу мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныс
2022 жыл
ІІМ, БП (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша), Қаржымині, ҰЭМ, АҚҰО (келісу бойынша), НұрСұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
22

внесения изменения в статью 73-3 КоАП РК в части исключения административного ареста;
внесения дополнений в КоАП РК положений статьи 274 УК РК "Распространение заведомо ложной информации" с учетом случаев, если действия не имеют признаков уголовно наказуемого деяния
внесение предложений на МВРГ при ГП
2022 год
ГП (по согласованию), МТСЗН, МВД, МЮ, МИОР
13
Принятие мер по дальнейшему совершенствованию законодательства Республики Казахстан в части пределов и оснований применения физической силы и специальных средств
предложение в Администрацию Президента Республики
до конца 2022 года
ГП (по согласованию), МВД, АПК (по согласованию), МЮ, ЦГО
14
Выработка предложений по методике расследований дел о пытках в соответствии со Стамбульским протоколом
инструкция
2022 год
ГП (по согласованию), АПК (по согласованию)
15
Внесение предложений по альтернативным средствам подачи обращений (помимо текстовых обращений в рукописном формате и путем подачи через специальные терминалы) с исключением возможности ограничения доступа к ним со стороны сотрудников учреждений и обеспечением полной конфиденциальности жалоб
предложения в Администрацию Президента Республики
2022 - 2025 годы
МВД, ГП (по согласованию)
16
Привлечение гражданских специалистов к процессу обучения по вопросам прав человека в организациях образования при правоохранительных органах и Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан, Академии Правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан
обучающие
мероприятия,
тренинги
до конца 2022 года
МВД, ГП (по согласованию), ВС (по согласованию), НЦПЧ (по согласованию), КПЧ при Президенте РК (по согласованию), НКДЖСДП при Президенте РК (по согласованию), АДГС (по согласованию), Академия правосудия при ВС (по согласованию)
17
Привлечение субъектов малого и среднего бизнеса для расширения производства и трудоустройства осужденных
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
2022 - 2023 годы
МВД, МНЭ, МИИР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
18
Совершенствование функционала информационной системы "Централизованная автоматизированная база данных уголовно-исполнительной системы"
акт ввода в эксплуатацию
до конца 2023 года
МВД, МФ, МЦРИАП
19
Автоматизация процесса формирования списка кандидатов в присяжные
проект Закона Республики Казахстан
до конца 2022 года
МЦРИАП, ВС (по согласованию), ГП (по согласованию)
20
Выработка предложений по строительству современных пенитенциарных учреждений в рамках реализации механизма государственно-частного партнерства
Капитальный ремонт зданий, помещений и инженерно-технических средств охраны в учреждениях
предложение в Администрацию Президента Республики Казахстан
акт ввода в эксплуатацию
до конца 2022 года
МВД, МНЭ, МФ, акиматы городов Нур-Султан, Алматы, Шымкента и областей
21
Проработка вопроса внесения изменений и дополнений в законодательство касательно передачи функции финансового обеспечения служб пробации из республиканского бюджета на местный уровень, исключения функции службы пробации по контролю за исполнением наказаний в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью
предложение в Администрацию Президента Республики Казахстан
2022 год
МВД, ГП (по согласованию), ВС (по согласованию), МФ, МНЭ, НЦПЧ (по согласованию), акиматы городов Нурсултана, Алматы, Шымкента и областей
22

Нәсілдік кемсітушіліктің барлық нысанларын жою туралы халықаралық конвенцияның 1-бабының 1-тармағын ескере отырып, кемсітушілікке қарсы заңнаманы әзірлеу мәселесін зерделеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2022 жылдың соңына дейін
АҚДМ, БП (келісу бойынша), ІІМ, АҚҰ0 (келісу бойынша), Әділетмині, басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар
23
Құқық қорғаушыларды қорғау мәселелері жөніндегі жұмыс тобын құру
жұмыс тобын құру
2022 жылдың бірінші жартыжылдығы
АҚҰ0 (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), ІІМ, АҚДМ
VI. Адам саудасы құрбандарының құқықтарын қамтамасыз ету
24
Қазақстан Республикасында адам саудасына қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасы Заңының жобасын енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасына тұжырымдама
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2022 жылғы қыркүйек
2023 жылғы сәуір
ІІМ, Еңбекмині, БП (келісу бойынша), Әділетмині, СІМ, АҚҰ0 (келісу бойынша), ҚР Президенті жанындағы АҚК (келісу бойынша)
25
Қолданыстағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің іс-шаралар жоспарын талдауды және Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссияның арнайы баяндамасында жазылған ұсынымдарды ескере отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің адам саудасына байланысты қылмыстардың профилактикасы, алдын алу және оларға қарсы күрес жөніндегі 2024 - 2026 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2023 жылғы желтоқсан
ІІМ, Еңбекмині, БП (келісу бойынша), СІМ, ДСМ, АҚҰО (келісу бойынша), ҚР Президенті жанындағы АҚК (келісу бойынша)
VII. Мигранттарға, азаматтығы жоқ адамдарға және босқындарға қатысты адам құқықтары
26
Қазақстан Республикасында уақытша тұратын азаматтығы жоқ адамдарға, апатридтерге және шетелдік азаматтарға қатысты адам құқықтарын қорғау мәселелері бойынша халықаралық шарттар жасасу туралы ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныс
2022 жылдың соңына дейін
ІІМ, Еңбекмині, СІМ, Әділетмині
VIII. Біріккен Ұлттар Ұйымының органдарымен өзара іс-қимыл тетіктерін жетілдіру
27
БҰҰ Адам құқықтары жөніндегі Жоғарғы комиссар басқармасы әзірлеген Жаһандық индикаторлар негізінде адам құқықтарының сақталуын бағалау индикаторларын одан әрі енгізу бойынша жұмыс жүргізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2023 - 2024 жылдар
Әділетмині, СЖРА (келісу бойынша), ҰЭМ, БП (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша), ІІМ, ОСК (келісу бойынша), АҚҰ0 (келісу бойынша), АҚДМ, СІМ, Еңбекмині, ДСМ, ОМ, ҒЖБМ, СҚА (келісу бойынша), ИИДМ, ЦДИАӨМ, ТЖМ, ЭТРМ, АШМ, Қаржымині, ЭМ, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ - Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
АҚҰ0 - Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық
"Атамекен" ҰКП - "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АШМ - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Әділетмині - Қазақстан Республикасының Әділет миннстрлігі
БП - Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі

Изучение вопроса разработки антидискриминационного законодательства с учетом пункта 1 статьи 1 Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
до конца 2022 года
МИОР, ГП (по согласованию), МВД, НЦПЧ (по согласованию), МЮ, другие заинтересованные государственные органы и организации
23
Создание рабочей группы по вопросам защиты правозащитников
создание рабочей группы
первое полугодие 2022 года
НЦПЧ (по согласованию), ГП (по согласованию), МВД, МИОР
VI. Обеспечение прав жертв торговли людьми
24
Внесение проекта Закона Республики Казахстан о противодействии торговле людьми в Республике Казахстан
концепция к проекту Закона Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан
сентябрь 2022 года
апрель 2023 года
МВД, МТСЗН, ГП (по согласованию), МЮ, МИД, НЦПЧ (по согласованию), КПЧ при Президенте РК (по согласованию)
25
Принятие Плана мероприятий Правительства Республики Казахстан по профилактике, предотвращению и борьбе с преступлениями, связанными с торговлей людьми, на 2024 - 2026 годы с учетом анализа действующего Плана мероприятий Правительства Республики Казахстан и рекомендаций, изложенных в специальном докладе Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан
постановление
Правительства
Республики
Казахстан
декабрь 2023 года
МВД, МТСЗН, ГП (по согласованию), МИД, МЗ, НЦПЧ (по согласованию), КПЧ при Президенте РК (по согласованию)
VII. Права человека в отношении мигрантов, лиц без гражданства и беженцев
26
Внесение предложений о заключении международных договоров, касающихся вопросов защиты прав человека в отношении лиц без гражданства, апатридов и иностранных граждан, временно проживающих в Республике Казахстан
предложение в Администрацию Президента Республики Казахстан
до конца 2022 года
МВД, МТСЗН, МИД, МЮ
VIII. Совершенствование механизмов взаимодействия с органами Организации Объединенных Наций
27
Проведение работы по дальнейшему внедрению индикаторов оценки соблюдения прав человека на основе глобальных индикаторов, разработанных Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
2023 - 2024 годы
МЮ, АСПР (по согласованию), МНЭ, ГП (по согласованию), ВС (по согласованию), МВД, ЦИК (по согласованию), НЦПЧ (по согласованию), МИОР, МИД, МТСЗН, МЗ, МП, АПК (по согласованию), МИИР, МЦРИАП, МЧС, МНВО, МСХ, МФ, МЭ, акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИОР - Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
НЦПЧ - Национальный центр по правам человека в Республике Казахстан
НПП "Атамекен" - Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
ГП - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
МВРГ при ГП - межведомственная рабочая группа по мониторингу и обобщению практики применения Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ВС - Верховный Суд Республики Казахстан
МИИР - Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
КПЧ при Президенте РК - Комиссия по правам человека при Президенте Республики Казахстан
НКДЖСДП при Президенте РК - Национальная комиссия по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
АРРФР - Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
АДГС - Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
ЦГО - центральные государственные органы
ЦИК - Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
АПК - Агентство по противодействию коррупции Республики Казахстан (Антикоррупционная служба)
АСПР - Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МВК по МГП - Межведомственная комиссия при Министерстве иностранных дел Республики Казахстан по международному гуманитарному праву и международным договорам по правам человека
МЦРИАП - Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ - Министерство энергетики Республики Казахстан
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан