"Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 1539 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 29 сәуірдегі № 267 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 1539 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) қағидаларында:
"3. Ведомстволық наградалармен марапаттау негіздемелері" деген бөлімде:
"Жер қойнауының құрметті барлаушысы" төсбелгісі" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Кен орнын алғаш ашушы" төсбелгісі";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Кен орнын ашу – жер қойнауындағы қорлары өнеркәсіптік санаттар бойынша жіктелген жаңа объектіні анықтаудың құжатпен расталған фактісі.
"Кен орнын алғаш ашушы" төсбелгісімен Қазақстан Республикасының аумағында нәтижесінде пайдалы қазбалардың жаңа кен орны ашылған немесе белгілі кен орнының шегінде бұрын бекітілген қормен салыстырғанда кен орнының қорларын кемінде 2 есе ұлғайтатын жаңа жеке учаскелер, кен денелері, қыртыстары, қабаттары анықталған не дербес немесе кешенді өнеркәсіптік пайдалануға жарамды болып табылатын жаңа минералдық шикізат табылған іздеу және барлау жұмыстарын жүргізуге тікелей қатысып, шығармашылық бастама танытқан және оның ғылыми қажеттігін негіздеген Қазақстан Республикасының, шет мемлекеттердің азаматтары болып табылатын жеке тұлғалар және азаматтығы жоқ адамдар марапатталады.
"Жер қойнауын барлаудың үздігі" төсбелгісі" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбек сіңірген геолог" төсбелгісі";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. "Еңбек сіңірген геолог" төсбелгісімен геология саласының ұйымдары мен мекемелерінің оларда кемінде 15 жыл жұмыс істеген, геологияның дамуына және елдің минералдық-шикізат базасын басқаруға зор үлес қосқан жұмыскерлері геологиялық барлау жұмыстарының бағыттарын ғылыми негіздегені, геологиялық барлау жұмыстары практикасына ғылыми-техникалық прогресс жетістіктерін енгізгені, өндірістік қызметте қол жеткізген ең жоғары нәтижелері, геологиялық кадрларды даярлау және тәрбиелеу ісіне сіңірген еңбегі, жемісті ғылыми және қоғамдық қызметі, сондай-ақ геология және жер қойнауын пайдалану саласында шет елдермен табысты ынтымақтастық жасағаны үшін марапатталады.";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 1539 "О ведомственных наградах некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2022 года № 267.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 1539 "О ведомственных наградах некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
1) в Правилах награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград) некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в разделе "3. Основания награждения ведомственными наградами":
подраздел "Нагрудный знак "Жер қойнауының құрметті барлаушысы" изложить в следующей редакции:
"Нагрудный знак "Кен орнын алғаш ашушы";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. Открытие месторождения – документально подтвержденный факт выявления нового объекта, запасы которого в недрах квалифицированы по промышленным категориям.
Нагрудным знаком "Кен орнын алғаш ашушы" награждаются физические лица, являющиеся гражданами Республики Казахстан, иностранных государств, и лица без гражданства, принимавшие непосредственное участие и проявившие творческую инициативу и научно обосновавшие необходимость проведения на территории Республики Казахстан поисковых и разведочных работ, в результате которых открыто новое месторождение полезных ископаемых или в пределах известного месторождения выявлены новые самостоятельные участки, рудные тела, пласты, горизонты, увеличивающие запасы месторождения не менее чем в 2 раза по сравнению с ранее утвержденными, либо обнаружено новое минеральное сырье, пригодное для самостоятельной или комплексной промышленной эксплуатации.";
подраздел "Нагрудный знак "Жер қойнауын барлаудың үздігі" изложить в следующей редакции:
"Нагрудный знак "Еңбек сіңірген геолог";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. Нагрудным знаком "Еңбек сіңірген геолог" награждаются работники организаций и учреждений геологической отрасли, проработавшие в них не менее 15 лет, внесшие большой вклад в развитие геологии и управление минерально-сырьевой базой страны, за научное обоснование направлений геологоразведочных работ, внедрение достижений научно-технического прогресса в практику геологоразведочных работ, наивысшие результаты, достигнутые в производственной деятельности, заслуги в деле подготовки и воспитания геологических кадров, плодотворную научную и общественную деятельность, а также успешное сотрудничество с зарубежными странами в области геологии и недропользования.";

2) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесінде және сипаттамаларында:
"1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесі" деген бөлімде:
"Төсбелгілер" деген кіші бөлімде:
2-тармақтың 2) және 7) тармақшалары алып тасталсын;
7-тармақтың 14) және 15) тармақшалары алып тасталсын;
13-тармақ мынадай мазмұндағы 3), 4), 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) "Экология саласының үздігі";
4) "Гидрометеорология саласының үздігі";
5) "Кен орнын алғаш ашушы";
6) "Еңбек сіңірген геолог".";
"2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының сипаттамалары (бұдан әрі – сипаттамалар)" деген бөлімде:
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің төсбелгісі" деген кіші бөлімде:
"Экология саласының үздігі" (8-қосымша) және "Гидрометеорология саласының үздігі" (15-қосымша) деген тараулар алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің төсбелгілері" деген кіші бөлімде:
"Жер қойнауының құрметті барлаушысы" (42-қосымша) және "Жер қойнауын барлаудың үздігі" (43-қосымша) деген тараулар алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің төсбелгілері" деген кіші бөлімде:
мынадай мазмұндағы тараулармен толықтырылсын:
"Экология саласының үздігі" (65-қосымша)
"Экология саласының үздігі" төсбелгісі диаметрі 32,8 мм шеңбер пішінінде жезден жасалады. Шеңбердің реңі жасыл түсті.
Төсбелгі шеңберінің ортасында Қазақстанның контурлық картасы бейнеленген, реңі – күңгірттелген күміс. Картаның ішінде екі жапырақ бар: біреуі көгілдір түсті, екіншісі жасыл түсті. Карта бейнесінен жоғары алтын түсті шаңырақ бейнеленген.
Төсбелгінің төменгі бөлігінде шеңберді бойлай алтын түсті лента орналасқан, оның ортасында үш қатарда күңгірт әріптермен: "ЭКОЛОГИЯ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу орналасады, мәтіні – шығыңқы күңгірт. Төсбелгідегі барлық бейнелер шығыңқы. Төсбелгінің шеттері ернеумен жиектелген.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы төменгі жағында лавр бұтақтары орналасқан, жасыл түсті қатқыл лентамен қапталған ені 26 мм және биіктігі 15 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Гидрометеорология саласының үздігі" (66-қосымша)
"Гидрометеорология саласының үздігі" төсбелгісі сары түсті металмен көмкерілген, көк түсті металдан жасалған тағанға ілінген шеңбер түріндегі медальонды білдіреді.
Төсбелгінің беткі жағында ортада сары түсті металдан жасалған "Қазгидромет" белгісінің көк түсті макеті орналасқан.
Медальон шеңберінің жиегін бойлай сары түсті металда көк түспен орындалған "Гидрометеорология саласының үздігі" деген жазу орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 26 мм және биіктігі 15 мм тікбұрышты тағанмен жалғанып, киімге бекітіледі.
"Кен орнын алғаш ашушы" (67-қосымша)

2) в перечне и описаниях ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в разделе "1. Перечень ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан":
в подразделе "Нагрудные знаки":
подпункты 2) и 7) пункта 2 исключить;
подпункты 14) и 15) пункта 7 исключить;
пункт 13 дополнить подпунктами 3), 4), 5) и 6) следующего содержания:
"3) "Экология саласының үздігі";
4) "Гидрометеорология саласының үздігі";
5) "Кен орнын алғаш ашушы";
6) "Еңбек сіңірген геолог".";
в разделе "2. Описания ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан (далее – описания)":
в подразделе "Нагрудный знак Министерства энергетики Республики Казахстан":
главы нагрудные знаки "Экология саласының үздігі" (приложение 8) и "Гидрометеорология саласының үздігі" (приложение 15) исключить;
в подразделе "Нагрудные знаки Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан":
главы "Жер қойнауының құрметті барлаушысы" (приложение 42)" и "Жер қойнауын барлаудың үздігі" (приложение 43)" исключить;
в подразделе "Нагрудные знаки Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан":
дополнить главами следующего содержания:
"Экология саласының үздігі" (приложение 65)
Нагрудный знак "Экология саласының үздігі" изготавливается из латуни в форме круга диаметром 32,8 мм. Фон круга зеленого цвета.
В центре нагрудного круга изображена контурная карта Казахстана, фон – матированное серебро. Внутри карты два листка: один голубого цвета, второй зеленого цвета. Сверху над изображением карты расположен шанырак золотистого цвета.
В нижней части нагрудного знака по кругу расположена золотистая лента, по центру которой располагается в три строки надпись матовыми буквами "ЭКОЛОГИЯ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ", текст – выступающий матовый. Все изображения на нагрудном знаке выпуклые. Края нагрудного знака окаймлены бортиком.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой зеленого цвета, с расположенными снизу ветвями лавра.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Гидрометеорология саласының үздігі" (приложение 66)
Нагрудный знак "Гидрометеорология саласының үздігі" представляет собой медальон в виде круга, обрамленного металлом желтого цвета, подвешенного на колодку из металла синего цвета.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре расположен макет знака "Казгидромет" синего цвета, выполненный из металла желтого цвета.
Вдоль края по кругу медальона расположена надпись "Гидрометеорология саласының үздігі", выполненная синим цветом в металле желтого цвета.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 15 мм и крепится к одежде.
"Кен орнын алғаш ашушы" (приложение 67)

"Кен орнын алғаш ашушы" төсбелгісі биіктігі 45 мм жиырма төрт бұрыштан тұратын қырлы жұлдыз нысанында сары түсті металдан (жезден) дайындалады, оған диаметрі 32 мм шеңбер ойып салынған.
Төсбелгі екі бөліктен тұрады: жоғарғы таған (аспа) және төменгі – төсбелгінің өзі. Төсбелгі шығыршық пен құлақша арқылы аспамен жалғанған.
Төсбелгінің беткі жағында (аверс) шеңбердiң ортасында Қазақстан аумағының контуры және үстінен геолог-барлаушылар еңбегінің рәміздері: бұрғылау мұнарасы және айқасқан геологиялық балғалар бейнеленген.
Шеңбердің жоғарғы жартысында ақ реңде қазақ тілінде шығыңқы алтын әріптермен "КЕН ОРНЫН АЛҒАШ АШУШЫ" деген жазу бар.
Шеңбердің ортасынан алтын сәулелер таралып шығады. Жиырма төрт бұрыштан тұратын қырлы жұлдыздың беті ақ және көк түстермен көмкерілген.
Төсбелгінің артқы жағы алтын түсті.
Төсбелгінің сыртқы жағында "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі" және "КЕН ОРНЫН АЛҒАШ АШУШЫ" деген жазулар орналасқан.
Аспаның тағаны көгілдір түсті кенеп түріндегі тікбұрыштан және алтын түсті паралельді шығыңқы екі жолақтан тұрады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Еңбек сіңірген геолог" (68-қосымша)
"Еңбек сіңірген геолог" төсбелгісі сәулелері және кристалл түріндегі сегіз секциялы бедерлі өрнегі бар дөңгелек диск пішінінде алтын жалатылған металдан жасалады, биіктігі 46 мм және қалыңдығы 3 мм.
Төсбелгі екі бөліктен – негізден және жапсырмадан тұрады. Жапсырма бекітілетін негіздегі алаң мөлшері бірдей он сәулесі бар шығыңқы бедерлі өрнекпен жиектелген. Бедерлі өрнекте сәулелер секцияларының арасында көк түсті кристалл түріндегі фигура бар. Негіз алтын жалатылған металдан жасалған.
Жапсырма диаметрі 22 мм дұрыс шеңбер болып табылады. Шеңбердің жоғарғы жартысында күңгірт алтын түстес "ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ГЕОЛОГ" деген жазу орналасқан.
Шеңберде бейне-рәміздер кескінделген:
шеңберде: Қазақстан Республикасы картасының сұлбасы (карта көгілдір эмальмен боялған) бейнеленген;
шеңбердің ортасында картаның жоғарғы бөлігінде айқасқан жез түсті геологиялық балғалар бейнеленген, тоғысқан жерінде көк түсті кристалы бар;
шеңбердің төменгі бөлігінде әр бағытқа қараған алты дана мөлшеріндегі сарғыш түсті минералдардың сұлбалары және компас бейнеленген.
Төсбелгінің артқы жағы алтын түсті.
Төсбелгінің артқы жағында "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі" және "ГЕОЛОГИЯ САЛАСЫНДАҒЫ ЗОР ЕҢБЕГІ ҮШІН" деген жазулар орналасқан.

Нагрудный знак "Кен орнын алғаш ашушы" изготавливается из металла желтого цвета (латуни) в форме граненной звезды из двадцати четырех углов высотой 45 мм, в которую вписан круг диаметром 32 мм.
Нагрудный знак состоит из двух частей: верхней колодки (подвески) и нижней – собственно нагрудного знака. Нагрудный знак с помощью кольца и ушка соединен с подвеской.
На лицевой стороне нагрудного знака (аверс) в центре круга изображены контур территории Казахстана и поверх – символы труда геологоразведчиков: буровая вышка и перекрещенные геологические молотки.
По верхнему полукружью круга на белом фоне надписи золотыми выпуклыми буквами на казахском языке "КЕН ОРНЫН АЛҒАШ АШУШЫ".
Из центра круга идут расходящиеся золотые лучи. Площадь граненной звезды из двадцати четырех углов покрыта белым и голубым цветом.
Оборотная сторона нагрудного знака золотистого цвета.
На оборотной стороне нагрудного знака расположены надписи "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі" и "КЕН ОРНЫН АЛҒАШ АШУШЫ".
Колодка подвески составлена из прямоугольника в виде полотна голубого цвета и двух параллельных выпуклых полос золотого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Еңбек сіңірген геолог" (приложение 68)
Нагрудный знак "Еңбек сіңірген геолог" изготавливается из металла с золотым покрытием в форме круглого диска с лучами и рельефным узором с восемью секциями в виде кристалла высотой 46 мм и толщиной 3 мм.
Нагрудный знак состоит из двух частей – основы и накладки. Площадка на основе, на которой крепится накладка, окаймлена выступающим рельефным узором с десятью лучами одного размера. Между секциями лучей на рельефном узоре имеется фигура в виде кристалла синего цвета. Основа изготовлена из позолоченного металла.
Накладка является правильным кругом диаметром 22 мм. В верхней половине круга расположена надпись "ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ГЕОЛОГ" в матовом золотистом цвете.
В круге нанесены символы-изображения:
в круге изображен силуэт карты Республики Казахстан (карта покрыта голубой эмалью);
в центре круга в верхней части карты – скрещенные геологические молотки латунного цвета с кристаллом синего цвета в перекрестье;
в нижней части круга – силуэты минералов желтоватой окраски в количестве шести штук, обращенные в разные стороны, и компас.
Оборотная сторона нагрудного знака золотистого цвета.
На оборотной стороне нагрудного знака расположены надписи "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі" и "ГЕОЛОГИЯ САЛАСЫНДАҒЫ ЗОР ЕҢБЕГІ ҮШІН".

Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы көгілдір түсті қатқыл жібек лентамен қапталған ені 32 мм және биіктігі 30 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады, киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.";
сипаттамаларға 8, 15, 42 және 43-қосымшалар алып тасталсын;
осы қаулыға 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес сипаттамаларға 65, 66, 67 және 68-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 29 сәуірдегі
№ 267 қаулысына
1-қосымша
Сипаттамаларға
65-қосымша
"Экология саласының үздігі" төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 29 сәуірдегі
№ 267 қаулысына
2-қосымша
Сипаттамаларға
66-қосымша
"Гидрометеорология саласының үздігі" төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 29 сәуірдегі
№ 267 қаулысына
3-қосымша
Сипаттамаларға
67-қосымша
"Кен орнын алғаш ашушы" төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 29 сәуірдегі
№ 267 қаулысына
4-қосымша
Сипаттамаларға
68-қосымша
"Еңбек сіңірген геолог" төсбелгісі

Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 30 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой голубого цвета, крепится к одежде при помощи булавки с визорным замком.";
приложения 8, 15, 42 и 43 к описаниям исключить;
дополнить приложениями 65, 66, 67 и 68 к описаниям согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 апреля 2022 года № 267
Приложение 65
к описаниям
Нагрудный знак "Экология саласының үздігі"
_____________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 апреля 2022 года № 267
Приложение 66
к описаниям
Нагрудный знак "Гидрометеорология саласының үздігі"
_____________________
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 апреля 2022 года № 267
Приложение 67
к описаниям
Нагрудный знак "Кен орнын алғаш ашушы"
_____________________
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 апреля 2022 года № 267
Приложение 68
к описаниям
Нагрудный знак "Еңбек сіңірген геолог"
_____________________