"Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 15 мамырдағы № 620 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 636 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 15 мамырдағы № 620 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларында:
6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) азаматтарды әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру және одан босату дұрыстығын тексереді, оның ішінде бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында жарамдылығы шектеулі және әскери есептен шығара отырып, әскери қызметке жарамсыз деп танылған әскерге шақырылушылардың барлық жеке ісіне тексеру жүргізеді (құжаттарды және әскерге шақыру комиссиясының мерзімді әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру немесе одан босату туралы шешімін тексеру нәтижесі бойынша әскерге шақырылушының есепке алу картасында аудандық (қалалық, облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының шешімін бекіту (қорғаныс істері жөніндегі департаменттің елтаңбалы мөрімен) немесе азаматты қайта куәландыруға жіберу туралы белгі жасайды);";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Аудандық (қалалық, облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының төрағасы комиссияның жұмысын, оның мүшелерінің құрамы толық болған кезде отырыс өткізуді қамтамасыз етеді және азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақыруға, оларды мерзімді әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыруға немесе одан босатуға байланысты құжаттардың уақтылы және дұрыс ресімделуіне тұрақты бақылауды жүзеге асырады.
Мерзімді әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру және одан босату Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 5 қарашадағы № 605 бұйрығымен бекітілген "Әскерге шақыруды кейінге қалдыру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына және "Азаматтарды әскери қызметке шақырудан босату" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21613 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Азаматтарды медициналық куәландыру, сондай-ақ медициналық комиссиялардың құрамы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережеге (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21869 болып тіркелген) (бұдан әрі – Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидалары) сәйкес жүзеге асырылады және айқындалады.";
16-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қорғаныс істері жөніндегі департаменттер (басқармалар, бөлімдер) мерзімді әскери қызметке шақырылуға жататын әскерге шақырылушыларды зерделеу және іріктеу бойынша жұмыс жүргізеді.";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2012 года № 620 "Об утверждении Правил организации и проведения призыва граждан Республики Казахстан на воинскую службу"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 636.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2012 года № 620 "Об утверждении Правил организации и проведения призыва граждан Республики Казахстан на воинскую службу" следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и проведения призыва граждан Республики Казахстан на воинскую службу, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) проверяет правильность предоставления гражданам отсрочки и освобождения от призыва на воинскую службу, в том числе проведения проверки всех личных дел призывников, признанных негодными к воинской службе в мирное время, ограниченно годными в военное время и негодными к воинской службе, с исключением с воинского учета (по результатам проверки документов и решения призывной комиссии об отсрочке или освобождении от призыва на срочную воинскую службу в учетной карте призывника производится отметка об утверждении решения районной (городской, города областного значения) призывной комиссии (гербовой печатью департамента по делам обороны) или направлении гражданина на повторное освидетельствование);";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Председатель районной (городской, города областного значения) призывной комиссии обеспечивает работу комиссии, проведение заседания при полном составе ее членов и осуществляет постоянный контроль за своевременным и правильным оформлением документов, связанных с призывом граждан на срочную воинскую службу, предоставлением им отсрочек или освобождением от призыва на срочную воинскую службу.
Предоставление отсрочки или освобождение от призыва на срочную воинскую службу осуществляются в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Предоставление отсрочки от призыва" и Правилами оказания государственной услуги "Освобождение граждан от призыва на воинскую службу", утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 5 ноября 2020 года № 605 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21613).";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Медицинское освидетельствование граждан осуществляется, а также состав медицинских комиссий определяется в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы и Положением о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21869) (далее – Правила проведения военно-врачебной экспертизы).";
часть вторую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Департаменты (управления, отделы) по делам обороны проводят работу по изучению и отбору призывников, подлежащих призыву на срочную воинскую службу.";

мынадай мазмұндағы 16-1, 16-2, 16-3, 16-4, 16-5, 16-6, 16-7, 16-8, 16-9, 16-10, 16-11 және 16-12-тармақтармен толықтырылсын:
"16-1. Әскерге шақырылушыларды зерделеу қорғаныс істері жөніндегі басқармаларда (бөлімдерде) әскерге шақырылушылардың іскерлік қасиеттері, дене бітімінің дамуы, жалпы білім беру және арнайы даярлығы, отбасы жағдайы туралы мәліметтерді жоспарлы жинақтау негізінде жүзеге асырылады және екі кезеңмен жүргізіледі.
Бірінші кезең қорғаныс істері жөніндегі басқармаларда (бөлімдерде) көктемгі әскерге шақыруға қарай жыл сайын 10 қаңтардан бастап 28 ақпанға дейін, күзгі әскерге шақыруға қарай 10 шілдеден бастап 28 тамызға дейін жүргізіледі.
Екінші кезең қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде жиын пункттерінде жыл сайын 1 наурыздан бастап көктемгі әскерге шақыру командаларын жөнелту аяқталғанға дейін, 1 қыркүйектен бастап күзгі әскерге шақыру командаларын жөнелту аяқталғанға дейін жүргізіледі.
16-2. Әскерге шақырылушыларды зерделеу және іріктеу мерзімді әскери қызметке шақыруға жататын азаматтар қатарынан жүргізіледі.
16-3. Зерделеу:
1) қылмыстық жауаптылыққа тартылған;
2) тергеудегі немесе қылмыстық істер бойынша куәгер ретінде өтетін;
3) белгіленген тәртіппен тіркелмеген партияларда, қоғамдық бірлестіктерде және дәстүрлі емес діни ағымдарының мүшелерін анықтау мақсатында жүргізіледі.
16-4. Зерделеу барысында әскерге шақырылушының отбасы құрамы, әскери қызмет өткеру үшін жарамдылық санаты, білімі және мамандығының болуы нақтыланады.
16-5. Қорғаныс істері жөніндегі басқармалардың (бөлімдердің) лауазымды адамдары осы Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес әскерге шақырылушыны зерделеу парағын толтыра отырып, әскерге шақырылушының жеке ісінің құжаттарын зерделеуді және әскерге шақырылушылармен әңгімелесуді жүргізеді.
16-6. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) жергілікті әскери басқару органдары әскерге шақырылушыларды зерделеу жоспарын жасайды;
2) қорғаныс істері жөніндегі басқармаларда (бөлімдерде) зерделеуді жүргізу үшін қорғаныс істері жөніндегі департаменттердің жеке құрамын бекіте отырып, әскерге шақырылушыларды зерделеуді ұйымдастыру және жүргізу туралы бұйрық шығарылады;
3) зерделеуге дайындық және оны жүргізу барысына бақылау жүзеге асырылады.
16-7. Қорғаныс істері жөніндегі басқармаларда (бөлімдерде) әскерге шақырылушыларды зерделеу үшін мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) әскерге шақырылушыларды зерделеуге дайындық және оны жүргізу жоспары жасалады;
2) әскерге шақырылушыларды зерделеуді ұйымдастыру және жүргізу туралы бұйрық шығарылады;

дополнить пунктами 16-1, 16-2, 16-3, 16-4, 16-5, 16-6, 16-7, 16-8, 16-9, 16-10, 16-11 и 16-12 следующего содержания:
"16-1. Изучение призывников осуществляется на основе планомерного накопления в управлениях (отделах) по делам обороны сведений о деловых качествах, физическом развитии, общеобразовательной и специальной подготовке, семейном положении призывников и проводится в два этапа.
Первый этап проводится в управлениях (отделах) по делам обороны ежегодно, с 10 января по 28 февраля, к весеннему призыву, с 10 июля по 28 августа, – к осеннему призыву.
Второй этап проводится в департаментах по делам обороны на сборных пунктах ежегодно с 1 марта – до окончания отправок команд весеннего призыва, с 1 сентября – до окончания отправок команд осеннего призыва.
16-2. Изучение и отбор призывников проводятся из числа граждан, подлежащих призыву на срочную воинскую службу.
16-3. Изучение проводится в целях выявления призывников:
1) привлекавшихся к уголовной ответственности;
2) находящихся под следствием или проходящих свидетелями по уголовным делам;
3) являющихся членами незарегистрированных в установленном порядке партий, общественных объединений и нетрадиционных религиозных течений.
16-4. В ходе изучения уточняются состав семьи, категория годности для прохождения воинской службы, образование и наличие специальности призывника.
16-5. Должностными лицами управлений (отделов) по делам обороны проводятся изучение документов личного дела и беседы с призывниками с заполнением листа изучения призывника согласно приложению 2-2 к настоящим Правилам.
16-6. В департаментах по делам обороны проводятся следующие мероприятия:
1) составляется план проведения изучения призывников местными органами военного управления;
2) издается приказ об организации и проведении изучения призывников с закреплением личного состава департаментов по делам обороны для проведения изучения в управлениях (отделах) по делам обороны;
3) осуществляется контроль за ходом подготовки и проведения изучения.
16-7. В управлениях (отделах) по делам обороны для проведения изучения призывников проводятся следующие мероприятия:
1) составляется план подготовки и проведения изучения призывников;
2) издается приказ об организации и проведении изучения призывников;

3) зерделеуді жүргізетін лауазымды адамдарды бекіте отырып, зерделеуге жататын әскерге шақырылушылардың тізімдері жасалады;
4) жеке істер іріктеледі және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының (әскер тектері мен түрлері бойынша) әскери командаларын құруға арналған, денсаулық жағдайы бойынша жарамды, тиісті білім деңгейі мен мамандығы бар әскерге шақырылушылар жеке істерінің жеке картотекасы жасалады;
5) әскерге шақырылушыларды зерделеуді жүргізу кестесі мен мерзімдері жасалады;
6) әскерге шақырылушылармен жеке әңгімелесу әдісімен зерделеу үшін тартылатын лауазымды адамдардың тізімдері бекітіледі;
7) мынадай:
денсаулық сақтау ұйымынан және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелерінен олардың келісуі бойынша, созылмалы ауруларымен динамикалық, оның ішінде психикалық денсаулық, фтизиопульмонология орталықтарында, тері-венерология орталықтарында есепте тұрған адамдардың тізімін, Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысанына (амбулаторлық пациенттің медициналық картасына (052/у нысаны), профилактикалық қарап-тексеру (скрининг) картасына (055/у нысаны), әскерге шақыру жасына дейінгінің емдік картасына (060/у нысаны) сәйкес мерзімді әскери қызметке шақырылуға жататын азаматтардың денсаулық жағдайын сипаттайтын құжаттарды;
құқық қорғау органдарынан қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тергеудегі адамдардың тізімін;
азаматтық хал актілерін жазу органдарынан әскерге шақырылушының тегін, атын және әкесінің атын (бар болса), туған күнін және жерін өзгерткені туралы, сондай-ақ әскерге шақырылушының қайтыс болғанын тіркеу жағдайлары туралы;
халықты әлеуметтік қорғау органдарынан мемлекеттік органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету арқылы мүгедектігі бар адам деп танылған әскерге шақырылушылар туралы мәліметтер алынады.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелер арасында өзара іс-қимыл болмаған жағдайда мәліметтер тиісті сұрау салулар бойынша қорғаныс істері жөніндегі басқармаларға (бөлімдерге) жолданады.
16-8. Зерделеу жүргізу барысында әскерге шақырылушыларға әскерге шақыру және әскери қызмет өткеру тәртібін реттейтін заңнаманың талаптары жеткізіледі.
16-9. Қорғаныс істері жөніндегі басқармаларда (бөлімдерде) зерделенген және іріктеп алынған әскерге шақырылушылардың тізімдері осы Қағидаларға 2-3-қосымшаға сәйкес 28 ақпанға және 28 тамызға қарай қорғаныс істері жөніндегі департаментке беріледі.
Азаматтарды мерзімді әскери қызметке кезекті шақыруды жүргізу барысында зерделеуден өтпеген, бірақ денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды деп танылған әскерге шақырылушыларды қорғаныс істері жөніндегі басқармалардың (бөлімдердің) лауазымды адамдары барлық талаптарды сақтай отырып, қосымша зерделейді және зерделеу мен іріктеудің қорытындысы бойынша олар қорғаныс істері жөніндегі департаментке жолданатын іріктеп алынғандардың қосымша тізіміне енгізіледі.

3) составляются списки призывников, подлежащих изучению, с закреплением должностных лиц, проводящих изучение;
4) отбираются личные дела, составляется отдельная картотека личных дел призывников, предназначенных для формирования воинских команд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (по родам и видам войск), годных по состоянию здоровья, имеющих соответствующий образовательный уровень и специальность;
5) составляются график проведения и сроки изучения призывников;
6) утверждаются списки должностных лиц, привлекающихся для изучения методом личной беседы с призывниками;
7) получают сведения:
из организации здравоохранения и (или) их структурных подразделений списки лиц по их согласию, состоящих на динамическом учете с хроническими заболеваниями, в том числе в центрах психического здоровья, фтизиопульмонологии, кожно-венерологических центрах, документы, характеризующие состояние здоровья граждан, подлежащих призыву на срочную воинскую службу, согласно форме учетной документации в области здравоохранения (медицинская карта амбулаторного пациента (форма 052/у), карта профилактического осмотра (скрининга) (форма 055/у), лечебная карта допризывника (форма 060/у), утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020;
из правоохранительных органов списки лиц, привлекавшихся к уголовной ответственности и находящихся под следствием;
из органов записи актов гражданского состояния об изменении призывниками фамилии, имени и отчества (при его наличии), даты и места рождения, а также о случаях регистрации смерти призывника;
из органов социальной защиты населения о призывниках, которые признаны лицами с инвалидностью, посредством обеспечения взаимодействия государственных информационных систем государственных органов.
В случае отсутствия взаимодействия между государственными информационными системами, сведения направляются в управления (отделы) по делам обороны по соответствующим запросам.
16-8. В ходе проведения изучения призывникам доводятся требования законодательства, регулирующие порядок призыва и прохождения воинской службы.
16-9. Списки изученных и отобранных призывников в управлениях (отделах) по делам обороны, согласно приложению 2-3 к настоящим Правилам, представляются в департамент по делам обороны к 28 февраля и 28 августа.
В ходе проведения очередного призыва граждан на срочную воинскую службу призывники, не прошедшие изучение, но признанные годными к воинской службе по состоянию здоровья, дополнительно изучаются должностными лицами управлений (отделов) по делам обороны с соблюдением всех требований и по итогам изучения и отбора вносятся в дополнительный список отобранных, который направляется в департамент по делам обороны.

16-10. Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) жиын пункттерінде әскерге шақырылушыларды зерделеудің екінші кезеңін өткізу үшін қорғаныс істері жөніндегі департамент бастығының бұйрығымен мынадай құрамда жұмыс тобы құрылады:
1) жетекші – қорғаныс істері жөніндегі департамент бастығының орынбасары – жасақтау басқармасының бастығы;
2) қорғаныс істері жөніндегі департамент бастығының орынбасары – тәрбие және идеологиялық жұмыс бөлімінің бастығы;
3) әскерге шақыру бөлімінің бастығы;
4) медицина қызметінің бастығы;
5) психолог;
6) заң қызметінің бастығы.
16-11. Жұмыс тобы:
1) жеке істе – ресімделу толықтығы, құжаттардың бар болуын және зерделеу парақтарының толтырылуын;
2) әскерге шақырылушының психиатриялық, наркологиялық, тері-венерологиялық, туберкулезге қарсы диспансерлерде диспансерлік есепте, онкологиялық ауырудың болмауын;
3) әскерге шақырылушының ішкі істер органдарында, анықтау, алдын ала тергеу органдарында есепте және соттылығының болмауын;
4) әскерге шақырылушыны зерделеу парағында жазбаның бар болуын, әңгімелесу өткізілген және оны өткізген адамдардың қолтаңбасының бар болуын;
5) әскерге шақыру комиссиялары шешімдерінің дұрыстығын тексереді.
16-12. Жұмыс тобы әскери команданы құру кезеңінде сұрақ қою және зерделеу парағын толтыру арқылы олардың денсаулық жағдайына назар аудара отырып, әскерге шақырылушылармен әңгімелесу, сондай-ақ психологиялық зерделейді.";
*****20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Азаматтарға білім алуды жалғастыру үшін әскерге шақыруды кейінге қалдыру туралы шешім осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету арқылы әскерге шақырылушы алатын анықтама негізінде "электрондық үкімет" порталы арқылы алғаш рет өтініш жасаған кезде бір рет беріледі және қабылданады.
Кейіннен қорғаныс істері жөніндегі басқармалар (бөлімдер) ақпараттық жүйелер арқылы тиісті білім беру ұйымдарынан жыл сайын 1 қазанға дейін әскерге шақырылушылардың білім алуын жалғастырып жатқанын растайтын мәліметтерді алады.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелер арасында өзара іс-қимыл болмаған жағдайда мәліметтер тиісті сұрау салу бойынша қорғаныс істері жөніндегі басқармаларға (бөлімдерге) жолданады.
Білім алуды жалғастыруды растайтын көрсетілген мәліметтер әскерге шақырылушының жеке ісіне тігіледі.";
25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Бейбіт уақытта әскери қызметке шақырудан босату Заңның 36-бабының 1-тармағына сәйкес аудандық (қалалық, облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының шешімімен беріледі.

16-10. Для проведения второго этапа изучения призывников на областных (города республиканского значения или столицы) сборных пунктах приказом начальника департамента по делам обороны создается рабочая группа, в составе:
1) руководитель – заместитель начальника департамента по делам обороны – начальник управления комплектования;
2) заместитель начальника департамента по делам обороны – начальник отдела по воспитательной и идеологической работе;
3) начальник отдела призыва;
4) начальник медицинской службы;
5) психолог;
6) начальник юридической службы.
16-11. Рабочей группой проверяются:
1) в личных делах – полнота оформления, наличие документов и заполнение листов изучения;
2) отсутствие призывника на диспансерном учете в психиатрических, наркологических, кожно-венерологических, противотуберкулезных диспансерах, онкологических заболеваний;
3) отсутствие призывника на учете в органах внутренних дел, органах дознания, предварительного следствия и на наличие судимости;
4) наличие записей в листе изучения призывника и подписей лиц, с которыми проводились беседы, и лиц, их проводивших;
5) правильность принятых решений призывных комиссий.
16-12. Рабочей группой в период формирования воинской команды проводятся беседы с призывниками путем опроса и заполнением листов изучения, обращая внимание на состояние здоровья, а также психологическое изучение";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Решение об отсрочке от призыва для продолжения образования предоставляется гражданам и принимается один раз при первоначальном обращении через портал "электронное правительство" на основании справки, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, получаемой призывником посредством обеспечения взаимодействия государственных информационных систем государственных органов.
В последующем управления (отделы) по делам обороны ежегодно до 1 октября получают от соответствующих организаций образования сведения, подтверждающие продолжение призывниками обучения, посредством информационных систем.
В случае отсутствия взаимодействия между государственными информационными системами, сведения направляются в управления (отделы) по делам обороны по соответствующим запросам.
Указанные сведения, подтверждающие продолжение обучения, подшиваются в личное дело призывника.";
пункты 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"25. Освобождение от призыва на воинскую службу в мирное время предоставляется решением районной (городской, города областного значения) призывной комиссии в соответствии с пунктом 1 статьи 36 Закона.

Денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамсыз деп танылғандардан басқа, әскерге шақырудан босатылуға құқығы бар әскерге шақырылушылар Заңның 36-бабының 5-тармағына сәйкес мерзімді әскери қызметке шақырылуы мүмкін.
Жиырма жеті жасқа толған, түрлі себептер бойынша мерзімді әскери қызметке шақырылмаған азаматтар медициналық куәландырудан өтпей қорғаныс істері жөніндегі басқармалар (бөлімдер) комиссиясының актісіне сәйкес запасқа беріледі.
Қорғаныс істері жөніндегі басқармалардың (бөлімдердің) комиссиясы жиырма жеті жасқа толғаннан кейін мерзімді әскери қызметке шақырылмаған әскерге шақырылушылардың жеке істерінің болуын есепке алу-әліпби кітабының деректерімен салыстырып тексереді және запасқа берілетін әскерге шақырылушылардың тізімін қоса бере отырып, еркін нысанда акт жасайды.
26. Аудандық (қалалық, облыстық маңызы бар қалалардың) әскерге шақыру комиссиялары бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз деп таныған және осыған байланысты әскери міндеттілердің әскери есебіне қабылданған адамдарды бейбіт уақытта медициналық қайта куәландыру Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес жүргізіледі.";
27-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды деп танылған, сондай-ақ әскери есептен шығара отырып, әскери қызметке жарамсыз деп танылған адамдарға электрондық құжат нысанында мерзімді әскери қызметке шақырудан босату туралы шешім шығарылады. Денсаулық жағдайы бойынша әскери қызмет өткеру кейінге қалдырылған немесе одан босатылған барлық азаматтардың жеке істері зерделеу үшін облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) әскерге шақыру комиссиясына жолданады. Құжаттарды тексеру нәтижесі бойынша облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) әскерге шақыру комиссиясы әскерге шақырылушының есепке алу картасында аудандық (қалалық, облыстық маңызы бар қалан) әскерге шақыру комиссиясының шешімін бекіту туралы немесе азаматты қайта куәландыруға жіберу туралы белгі жасайды. Қайта куәландыруға денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамдылық санаты туралы аудандық (қалалық, облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының шешімімен келіспеген азаматтар да жатады. Аудандық (қалалық, облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының шешімі бекітілгеннен кейін запас бойынша әскери-есептік құжаттар ресімделеді.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Әскерге шақыру комиссиясы төрағасының әскерге шақыруды кейінге қалдыру немесе одан босату туралы шешімі бір жұмыс күні ішінде порталда электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне", сондай-ақ осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес аудандық (қалалық, облыстық маңызы бар қалалар) әскерге шақыру комиссияларының хаттамалары кітабына енгізу үшін көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жері және әскери есепке алу орны бойынша жергілікті әскери басқару органына жолданады.
Азаматтар аудандық (қалалық, облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы шығарған шешіммен келіспеген жағдайда оған Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің талаптарына сәйкес шағымдана алады. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі шағымдар "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, қаралуға жатады.";

Призывники, имеющие право на освобождение от призыва, кроме признанных негодными к воинской службе по состоянию здоровья, могут быть призваны на срочную воинскую службу в соответствии с пунктом 5 статьи 36 Закона.
Граждане, не призванные на срочную воинскую службу по достижению двадцати семи летнего возраста по различным причинам, передаются в запас без прохождения медицинского освидетельствования в соответствии с актом комиссии управления (отделов) по делам обороны.
Комиссия управления (отдела) по делам обороны сверяет наличие личных дел призывников, не призванных на срочную воинскую службу по достижению двадцати семи летнего возраста, с данными учетно-алфавитной книги и составляет акт в произвольной форме с приложением списка призывников, передаваемых в запас.
26. Медицинское переосвидетельствование в мирное время лиц, признанных районными (городскими, городов областного значения) призывными комиссиями негодными к воинской службе в мирное время и зачисленными в связи с этим на воинский учет военнообязанных, проводится согласно Правилам проведения военно-врачебной экспертизы.";
подпункт 3) пункта 27 изложить в следующей редакции:
"3) лицам, признанным негодными к воинской службе в мирное время, ограниченно годными в военное время, а также признанным негодными к воинской службе с исключением с воинского учета, выносится решение об освобождении от призыва на срочную воинскую службу в форме электронного документа. Личные дела всех граждан, получивших отсрочку или освобождение от воинской службы по состоянию здоровья, направляются в областную (города республиканского значения или столицы) призывную комиссию для изучения. По результатам проверки документов областная (города республиканского значения или столицы) призывная комиссия в учетной карте призывника производит отметку об утверждении решения районной (городской, города областного значения) призывной комиссии или направлении гражданина на повторное освидетельствование. Повторному освидетельствованию подлежат также граждане, заявившие несогласие с решением районной (городской, города областного значения) призывной комиссии о категории годности к воинской службе по состоянию здоровья. После утверждения решения районной (городской, города областного значения) призывной комиссии оформляются учетно-воинские документы по запасу.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Решение председателя призывной комиссии о предоставлении отсрочки или освобождении от призыва в течение одного рабочего дня направляется в "личный кабинет" услугополучателя на портале в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью, а также в местный орган военного управления по месту жительства и воинского учета услугополучателя для занесения в книгу протоколов районных (городских, городов областного значения) призывных комиссий согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Граждане, в случае несогласия с вынесенным решением районной (городской, города областного значения) призывной комиссии, могут обжаловать его в соответствии с требованиями Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан. Жалобы по вопросам оказания государственных услуг подлежат рассмотрению с учетом особенностей, установленных Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".";

мынадай мазмұндағы 29-1-тармақпен толықтырылсын:
"29-1. Қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) талап ету орны бойынша азаматтарға осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес әскери қызметке шақырылғанын растау туралы мәліметтерді береді.";
мынадай мазмұндағы 30-1 және 30-2-тармақтармен толықтырылсын:
"30-1. Жиын пунктінде әскерге шақырылушылар осы Қағидаларға 5-2-қосымшаға сәйкес бақылау медициналық тексерудің нәтижелері бойынша психологиялық зерделеуге жіберіледі.
30-2. Облыстық әскерге шақыру комиссиясының отырысынан кейін әскери командаларға қабылданған әскерге шақырылушылар мыналардан өтеді:
1) екі данада акт жасай отырып, денені қарап-тексеру (бір данасы – қорғаныс істері жөніндегі департаментке, екінші данасы әскери бөлімнің (мекеменің) өкіліне беріледі. Акт еркін нысанда жасалады және оған қорғаныс істері жөніндегі департаментінің медицина қызметінің бастығы, әскери бөлімнің медицина қызметкері қол қояды);
2) наркологиялық тестілеу.
Командаларды құру аяқталғаннан кейін әскерге шақырылған азаматтар мынадай құжаттармен бірге әскери бөлімдердің өкілдеріне беріледі:
атаулы тізімдер – екі данада;
азық-түлік аттестаты;
киім-кешек аттестаты (Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері үшін ғана);
маршрут парағы;
063-нысандағы егу картасы;
мінездемелік құжаттар;
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
есепке алу-әскерге шақыру картасы;
25/у-нысандағы амбулаторлық науқастың картасынан үзінді;
толтырылған медициналық кітапшалар;
психологиялық зерделеудің нәтижесі.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Заңға сәйкес жергілікті әскери басқару органдары:
1) әскери командаларды әскерге шақырылушылармен жасақтау;
2) командаларды әскери командаларды қабылдау және бірге жүру үшін келген әскери бөлімдердің (мекемелердің) өкілдеріне беру;
3) әскери командаларды қажетті мүлікпен және белгіленген жерге дейін жүретін жолда тамақтандырумен қамтамасыз ету;
4) командаларды Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына ұйымдасқан түрде жөнелту мақсатында жабдықталған жиын пункттерімен қамтамасыз етіледі.";
мынадай мазмұндағы 34-1 және 34-2-тармақтармен толықтырылсын:
"34-1. Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) жиын пункттерінде:
1) әскери командаларды әскерге шақырылушылармен жасақтау үш тәулік ішінде жүргізіледі;
2) әскерге шақырылушыларды (резервті ескере отырып) үш мезгіл ыстық тамақпен тамақтандыру жергілікті атқарушы органның қаражаты есебінен ұйымдастырылады;
3) жіті ауру және наркологиялық тестілеу нәтижесі оң болған жағдайда командаларды толықтыру үшін пайдаланылатын әскери командада жөнелтілетіндер қатарынан жиырма пайызға дейін әскерге шақырылушылар резервін ұстауға рұқсат етіледі.

дополнить пунктом 29-1 следующего содержания:
"29-1. Управлением (отделом) по делам обороны по месту требования выдаются гражданам сведения о подтверждении призыва на воинскую службу согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктами 30-1 и 30-2 следующего содержания:
"30-1. На сборном пункте призывники по результатам контрольного медицинского осмотра, согласно приложению 5-2 к настоящим Правилам, направляются на психологическое изучение.
30-2. После заседания областной призывной комиссии призывники, зачисленные в воинские команды, проходят:
1) телесный осмотр с составлением акта в двух экземплярах (один экземпляр – в департамент по делам обороны, второй экземпляр выдается представителю воинской части (учреждения), который составляется в произвольной форме и подписывается начальником медицинской службы департамента по делам обороны, медицинским работником воинской части);
2) наркологическое тестирование.
По окончании формирования команд призванные граждане передаются представителям воинской части со следующими документами:
именные списки – в двух экземплярах;
продовольственный аттестат;
вещевой аттестат (только для Вооруженных Сил Республики Казахстан);
маршрутный лист;
прививочная карта формы 063;
характеризующие документы;
копия документа, удостоверяющего личность;
учетно-призывная карта;
выписка из карты амбулаторного больного формы 25/у;
заполненные медицинские книжки;
результаты психологического изучения.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. В соответствии с Законом местные органы военного управления обеспечиваются оборудованными сборными пунктами с целью:
1) формирования воинских команд призывниками;
2) передачи команд представителям воинских частей (учреждений), прибывшим для приема и сопровождения воинских команд;
3) обеспечения воинских команд необходимым имуществом и питанием на пути следования до места назначения;
4) организованной отправки команд в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан.";
дополнить пунктами 34-1 и 34-2 следующего содержания:
"34-1. На областных (города республиканского значения или столицы) сборных пунктах:
1) формирование воинских команд призывниками проводится в течение трех суток;
2) организуется трехразовое горячее питание призывников (с учетом резерва) за счет средств местного исполнительного органа;
3) разрешается иметь резерв призывников в количестве до двадцати процентов от числа отправляемых в воинской команде, который используется для пополнения команд, в случаях острого заболевания и положительного результата наркологического тестирования.

34-2. Жиын пункттерінде:
1) резервте тұрған әскерге шақырылушыларды үш тәуліктен артық ұстауға;
2) әскерге шақырылушылардың осы Қағидалардың 31-тармағының талаптарын сақтамай кетуіне, яғни уақытша босатылуына жол берілмейді.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) жиын пунктінде:
1) қорғаныс істері жөніндегі басқармалардан (бөлімдерден) келетін жеке құрамды орналастыруға арналған үй-жай;
2) жеке құрамды санитариялық өңдеуге арналған үй-жай (монша, душ);
3) жиын пунктінде болған уақытта әскерге шақырылған азаматтар арасында тәрбие жұмысын жүргізуге арналған үй-жай;
4) әрбір маман дәрігерге бір бөлме есебінен қажетті жабдығы бар медициналық қарап-тексеруге арналған бөлмелер;
5) флюорографиялық тексеруге арналған кабинет, жылжымалы рентген-кешені;
6) әскери командаларды құру бөлімшесіне арналған үй-жай;
7) әскерлерден әскери командаларды әскери бөлімдерге (мекемелерге) қабылдау және бірге жүру үшін келген жеке құрамды орналастыруға арналған үй-жай;
8) тамақтандыру пункті;
9) дезинфекциялық камералары бар санитариялық өткізгіш, екі инфекцияға арналған оқшаулағыш, санитариялық тораптар;
10) жеке құрамды сапқа тұрғызуға және онымен саптық және спорттық сабақ өткізуге арналған орын;
11) әскери командаға заттай мүлік және жеке тамақтану рационын беруге және сақтауға арналған үй-жай;
12) әскери қызметке шақырылуға жататын азаматтарға психофизиологиялық зерттеу жүргізуге арналған үй-жай болуға тиіс.
Барлық үй-жайлар, кабинеттер, санитариялық өткізгіш санитариялық нормалар мен қағидаларға сәйкес болуға тиіс.
Жиын пунктінде жиын пунктінің қолбасшылығын, кезекші қызметті және әскери тәртіп пен реттілікті ұстау үшін тағайындалатын басқа да адамдарды орналастыруға арналған орындар көзделуге тиіс.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Әскери командаларды қабылдау және бірге жүру үшін тағайындалған жеке құрам облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) жиын пунктіне командалар жөнелтілгенге дейін үш тәулік бұрын келеді. Бұл ретте жеке құрамның өзімен бірге мыналар болуға тиіс:
1) жеке басын куәландыратын құжаттар;
2) іссапар куәлігі;
3) жас буынды қабылдауға әскери бөлімнің (мекеменің) сенімхаты;
4) қабылданатын командаға медициналық кітапшалардың бланкілері;
5) әскери команданы тасымалдауға арналған маршрут парағы.";
мынадай мазмұндағы 37-1 және 37-2-тармақтармен толықтырылсын:
"37-1. Әскер өкілдері облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) жиын пункттерінде жас буынды қабылдау кезінде:
1) жасақтау басқармасының бастығына бағынады;

34-2. На сборных пунктах не допускаются:
1) задержка призывников, состоящих в резерве, более чем на трое суток;
2) убытие, а равно временное увольнение призывников без соблюдения требований пункта 31 настоящих Правил.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Областной (города республиканского значения или столицы) сборный пункт должен иметь:
1) помещение для размещения личного состава, прибывающего из управлений (отделов) по делам обороны;
2) помещение для санитарной обработки (баня, душ) личного состава;
3) помещение для проведения воспитательной работы среди призванных граждан во время пребывания их на сборном пункте;
4) комнаты для медицинского осмотра из расчета по одной комнате на каждого врача-специалиста с необходимым оснащением;
5) кабинет для флюорографического обследования, передвижной рентген-комплекс;
6) помещение для отделения формирования воинских команд;
7) помещение для размещения личного состава, прибывшего из войск, для приема и сопровождения воинских команд в воинские части (учреждения);
8) пункт питания;
9) санитарный пропускник с дезинфекционными камерами, изолятор на две инфекции, санитарные узлы;
10) место для построения личного состава и проведения с ним строевых и спортивных занятий;
11) помещение для хранения и выдачи воинской команде вещевого имущества и индивидуального рациона питания;
12) помещение для проведения психофизиологического исследования граждан, подлежащих призыву на воинскую службу.
Все помещения, кабинеты, санитарный пропускник должны соответствовать санитарным нормам и правилам.
Кроме того, на сборном пункте должны предусматриваться места для размещения командования сборного пункта, дежурной службы и других лиц, назначаемых для поддержания воинского порядка и дисциплины.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Личный состав, назначенный для приема и сопровождения воинских команд, прибывает на областной (города республиканского значения или столицы) сборный пункт не позднее, чем за трое суток до отправки команд. При этом личный состав должен при себе иметь:
1) документы, удостоверяющие личность;
2) командировочное удостоверение;
3) доверенность от воинской части (учреждения) на получение молодого пополнения;
4) бланки медицинских книжек на получаемую команду;
5) маршрутный лист на перевозку воинской команды.";
дополнить пунктами 37-1 и 37-2 следующего содержания:
"37-1. Представители войск на областных (города республиканского значения или столицы) сборных пунктах при приеме молодого пополнения:
1) подчиняются начальнику управления комплектования;

2) әскерге шақыру жоспарына сәйкес жас буынның жалпы санын нақтылайды;
3) командаға тағайындалған әскерге шақырылушыларды атаулы тізімдер бойынша салыстырып тексеруді жүзеге асырады;
4) әскери-есептік құжаттардың, психологиялық зерделеу нәтижесінің, медициналық құжаттардың болуын және жазбалардың толықтығын тексереді;
5) әскерге шақырылушыларда сызаттар мен гематоманың, сондай-ақ денсаулығында және антропометриялық деректерінде қандай да бір айқын ауытқудың болуы тұрғысынан денені қарап-тексереді;
6) тамақтану, санитариялық өңдеуден өту үшін жеке құраммен бірге жүреді.
37-2. Әскери бөлімдер (мекемелер) өкілдеріне әскерге шақырылушылардың денсаулығына, отбасы жағдайына және моральдық-іскерлік қасиеттеріне негізделмеген (артық) талаптар қоюға тыйым салынады.";
мынадай мазмұндағы 39-2-тармақпен толықтырылсын:
"39-2. Әскери бөлімдер (мекемелер) талап ету орны бойынша ұсыну үшін мерзімді әскери қызмет әскери қызметшілеріне осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери қызметшінің қызмет орнынан мәліметтер береді.";
49-тармақтың 5), 6), 7) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) медициналық куәландыру картасын және "Психиатрия" мен "Наркология" психикалық денсаулық орталықтарынан мәліметтерді және "Фтизиатрия" фтизиопульмонология орталықтарынан мәліметтерді, флюорографияны, ЭКГ, несеп пен қанның жалпы талдауын, RW-ға (Вассерман реакциясы) және АҚТҚ инфекциясына қанды талдау нәтижесін;
6) ішкі істер органдарынан әкімшілік құқық бұзушылықтың болмауы туралы мәліметті;
7) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетінен радикалды сипаттағы діни ұйымдарға және экстремизмге ықтимал қатыстылығы, өзге де беделін түсіретін материалдардың болуы тұрғысынан мәліметті;
8) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінен әскери қызметке кіруге кедергі келтіретін сотталғандығы туралы мәліметтердің болмауы туралы мәліметті.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Әскери міндеттілер әскери жиындарға Заңның 33-бабына сәйкес шақырылады.";
осы қаулыға 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес 2-2, 2-3, 5-1, 5-2 және 9-қосымшалармен толықтырылсын;
Қағидаларға 3-қосымша осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 1 қыркүйектегі
№ 636 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына

2) уточняют общее количество молодого пополнения в соответствии с планом призыва;
3) осуществляют сверку по именным спискам призывников, предназначенных в команду;
4) проверяют наличие учетно-воинских документов, результатов психологического изучения, медицинских документов и полноту записей;
5) проводят телесный осмотр на наличие ссадин и гематом, а также каких-либо выраженных отклонений в состоянии здоровья и антропометрических данных призывников;
6) сопровождают личный состав для приема пищи, прохождения санитарной обработки.
37-2. Представителям воинских частей (учреждений) запрещается предъявлять необоснованные (завышенные) требования к состоянию здоровья, семейному положению и морально-деловым качествам призывников.";
дополнить пунктом 39-2 следующего содержания:
"39-2. Для предоставления по месту требования военнослужащим срочной воинской службы воинскими частями (учреждениями) выдаются сведения с места службы военнослужащего по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.";
подпункты 5), 6), 7) и 8) пункта 49 изложить в следующей редакции:
"5) карту медицинского освидетельствования и сведения из центров психического здоровья "Психиатрия" и "Наркология", центра фтизиопульмонологии "Фтизиатрия", флюорографию, результаты ЭКГ, общих анализов мочи и крови, анализов крови на RW (реакция Вассермана) и ВИЧ инфекцию;
6) сведения из органов внутренних дел об отсутствии административных правонарушений;
7) сведения из Комитета национальной безопасности Республики Казахстан на предмет возможной причастности к религиозным организациям радикального характера и экстремизму, наличия иных компрометирующих материалов;
8) сведения из Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан об отсутствии сведений о судимости, препятствующих поступлению на воинскую службу.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Военнообязанные призываются на воинские сборы в соответствии со статьей 33 Закона.";
дополнить приложениями 2-2, 2-3, 5-1, 5-2 и 9 согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему постановлению;
приложение 3 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр Республики Казахстан А. Смаилов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от " " 2022 года №

2-2-қосымша
Нысан
Әскерге шақырылушыны зерделеу парағы
Әскерге шақырылушы __________________________________________
Туған күні, айы, жылы __________________________________________
Тұрғылықты жері ______________________________________________
Р/с
Сұрақтар
Жауаптар
1.
Білімі (қандай оқу орнын аяқтады, қандай мамандық алды)
2.
Жұмыс орны және мамандығы
3.
Отбасы жағдайы
4.
Көлік құралын басқаруға куәлігінің болуы және оның санаты
5.
Бастапқы әскери даярлықтан өтуі
6.
Қандай дар бір әскери-патриоттық клубта болды ма, жоқ па
7.
Саяси немесе жастар ұйымының, белгіленген тәртіппен тіркелмеген партиялардың, қоғамдық бірлестіктердің және дәстүрлі емес діни ағымдардың мүшесі болып табыла ма, жоқ па
8.
Мемлекеттік наградалары немесе төсбелгілері бар ма, жоқ па
9.
Спорттың қандай түрін меңгерген
10.
Спорттық разрядтары бар ма, жоқ па
11.
Немен әуестенеді
12.
Қандай шет тілдерін біледі
13.
Мерзімді әскери қызметті әскердің қандай түрінде немесе тегінде өткергісі келеді
14.
Әскери қызметті одан әрі келісімшарт бойынша жалғастырғысы келе ме
Қорытынды:___________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(зерделеуді жүргізген адамның әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Әскерге шақырылушының қолы: _______________________________
Әңгімелесу өткізілген күн 20___жылғы "___" ________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 1 қыркүйектегі
№ 636 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
2-3-қосымша
Нысан
20___жылғы ________________________ жағдай бойынша _______________ ауданының қорғаныс істері жөніндегі басқармасында (бөлімінде) зерделенген және іріктеп алынған әскерге шақырылушылардың тізімі
Р/с №
Т.А.Ә (бар болса)
туған күні
жарамдылығы
қандай оқу орнын бітірді (мамандығы)
отбасы құрамы (әкесі, анасы)
ҚІБ(Б)
тіркеу кезінде
әскерге шақыру кезінде
Кестенің жалғасы
арнайы тексеру нәтижелері
тағайындалды (әскер тегі)
діни ұйымдарға қатынасы
психологиялық зерделеу нәтижесі
зерделеушінің Т.А.Ә. (бар болса)
зерделеу күні
қорытынды
ескертпе
Қаланың (ауданның) қорғаныс істері жөніндегі басқармасының (бөлімінің) бастығы ___________________________________________________________ (әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 1 қыркүйектегі
№ 636 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру мен
жүргізу қағидаларына
5-1-қосымша
Нысан
Әскери қызметке шақырылуын растау туралы мәліметтер
Берілген күні ___________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болса) _______________________________________________
Туылған күні ___________________________________________________
__________________ облысы қорғаныс істері жөніндегі департаменті
(өңір атауы)
бастығының 20__ жылғы "__"________ №__ бұйрығының нөмірі мен күні.
Әскери бөлімнің (мекеменің) атауы ________________________________
Қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бастығы
__________________________________ (өңір атауы)
____________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі мен инициалдары)
м.о.
Ескертпе:

Приложение 2-2
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Лист изучения призывника
Призывник ________________________________________________
Число, месяц, год рождения_________________________________
Место жительства _________________________________________
№ п/п
Вопросы
Ответы
1.
Образование (какое учебное заведение закончил, какую специальность получил)
2.
Место работы и специальность
3.
Семейное положение
4.
Наличие прав на управление транспортным средством и его категория
5.
Прохождение начальной военной подготовки
6.
Состоял ли в каком-либо военно-патриотическом клубе
7.
Является ли членом политической или молодежной организации, не зарегистрированных в установленном порядке партий, общественных объединений и нетрадиционных религиозных течений
8.
Имеются ли государственные награды или нагрудные знаки
9.
Каким видом спорта владеет
10.
Имеются ли спортивные разряды
11.
Какие имеет увлечения
12.
Какими иностранными языками владеет
13.
В каком виде или роде войск хотел бы пройти срочную воинскую службу
14.
Хотел бы в дальнейшем продолжить воинскую службу по контракту
Вывод: _____________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) проводившего изучение)
Подпись призывника: _____________________________________
Дата беседы "____" ____________ 20 ____ года
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от " " 2022 года №
Приложение 2-3
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Список изученных и отобранных призывников в управлении (отделах) по делам обороны _______________ района по состоянию на ________________________20___года
№ п/п
Ф.И.О (при его наличии)
дата рождения
годность
какое учебное заведение окончил (специальность)
состав семьи (отец, мать)
У(О)ДО
при приписке
при призыве
Продолжение таблицы
результаты специальной проверки
предназначен
(род войск)
отношение к религиозным организациям
результаты психологического изучения
Ф.И.О (при наличии) изучающего
дата изучения
вывод
Примечание
Начальник управления (отдела) по делам обороны города (района) ___________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от " " 2022 года №
Приложение 5-1
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Сведения о подтверждении призыва на воинскую службу
Дата выдачи ____________________________________________________
Ф.И.О (при его наличии) _________________________________________
Дата рождения __________________________________________________
Номер и дата приказа начальника Департамента по делам обороны
___________________ области, от "__" _________ 20__ года №___. (наименование региона)
Наименование воинской части (учреждения) ________________________
Начальник управления (отдела) по делам обороны ________________________________________
(наименование региона)
____________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
м.п.
Примечание:

"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес мерзiмдi қызмет әскери қызметшiлерi үшiн әскери қызмет мерзiмi күнтiзбелік мерзiммен есептегенде он екi ай деп белгiленедi.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 27-бабының 6-тармағына сәйкес азамат облыстың (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) жергiлiктi әскери басқару органы бастығының әскери қызметке шақыру туралы бұйрығы шыққан кезден бастап әскери қызметке шақырылды деп есептеледi.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 1 қыркүйектегі
№ 636 қаулысына
6-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Оқу орнының мөртаңбасы
Анықтама
____ жылы туған әскерге шақырылушы ____________________________
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___ жылы ____________________________________________________
___________________________________ оқуға түсті және қазіргі уақытта
(оқу орнының толық атауы) күндізгі, кешкі (сырттай)
бөлімінің _________________ курсында (сыныбында) оқитыны туралы берілді.
Оқу орнын бітіру мерзімі 20___ жылғы ___________________________
(айы)
Анықтама ____________________________________________________
(қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) атауы)
________________________________________________ ұсыну үшін берілді.
_________________________________________________________________
(оқу орны басшысының немесе орынбасарының қолы) м.о.
Анықтаманы толтыру бойынша түсіндірме:
1. Анықтама оқу орнының қызметтік құжаттарды есепке алу журналына тіркелуге және әскерге шақырылушының қолы қойдырылып берілуге тиіс.
2. Анықтаманы алғашқы аудандық (қалалық, облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясынан өту кезінде әскери есепте тұрған қорғаныс істері жөніндегі басқармаға (бөлімге) әскерге шақырылушының өзі немесе оның сенімді адамы тапсырады.
3. Анықтамаға оқу орнының басшысы немесе басшының орынбасары қол қояды, ол оқу орнының мөрімен немесе электрондық-цифрлық қолтаңбамен бекітіледі.

В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" сроки воинской службы в календарном исчислении устанавливаются для военнослужащих срочной службы – двенадцать месяцев.
Согласно пункту 6 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" гражданин считается призванным на воинскую службу с момента издания приказа начальника местного органа военного управления области (города республиканского значения или столицы) о его призыве на воинскую службу.
Приложение 6
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от " " 2022 года №
Приложение 3
к Правилам организации и
проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Штамп учебного заведения
Справка
Выдана призывнику _____года рождения_________________________ ________________________________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) в том, что он в 20__ году поступил__________________________________ в настоящее время обучается_______________________________________ ________________________________________________________________ (полное наименование учебного заведения) на _____ курсе (классе) очного, вечернего (заочного) отделения. Срок окончания учебного заведения____________________20__года (месяц) Справка выдана для представления в_____________________________ ________________________________________________________________ (наименование управления (отдела) по делам обороны) ________________________________________________________________ (подпись руководителя или заместителя учебного заведения)
м.п.
Пояснения по заполнению справки
1. Справка должна быть зарегистрирована в журнале учета служебных документов учебного заведения и выдана призывнику под расписку.
2. Справка представляется лично или доверенным лицом призывника в управление (отдел) по делам обороны, в котором он состоит на воинском учете, при первоначальном прохождении районной (городской, города областного значения) призывной комиссии.
3. Справка подписывается руководителем или заместителем руководителя учебного заведения, скрепляется печатью или электронно-цифровой подписью учебного заведения.