"Алматы облысында "G4 City" қаласын дамыту жөніндегі бас жоспардың (мастер-жоспар) тұжырымдамасын мақұлдау туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 13 қазандағы № 817 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Алматы облысында "G4 City" қаласын дамыту жөніндегі бас жоспардың (мастер-жоспар) тұжырымдамасын мақұлдау туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Алматы облысында "G4 City" қаласын дамыту жөніндегі бас жоспардың (мастер-жоспар) тұжырымдамасын мақұлдау туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Алматы облысында "G4 City" қаласын дамыту жөніндегі бас жоспардың (мастер-жоспар) тұжырымдамасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі Алматы облысының әкімдігімен бірлесіп осы Жарлықты іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
3. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2022 жылғы " "
№ Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Алматы облысында "G4 City" қаласын дамыту жөніндегі бас жоспардың (мастер жоспардың) ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ
"G4 City" – Алматы - Қонаев автомагистралінің бойында орналасқан 4 заманауи тақырыптық ауданнан тұратын ақылды қала. Бұл автомагистраль "Батыс Еуропа - Батыс Қытай" халықаралық дәлізінің, Орталық Азия өңірлік экономикалық ынтымақтастық (ОАӨЭЫ), Солтүстік-Оңтүстік шеңберіндегі дәліздердің тірек нүктесі болып табылады және "Жібек жолы" стратегиялық бастамасының артықшылықтарына ие.
Қоғамның әлеуметтік құрылымын сапалы өзгерту, елдің дені сау, белсенді, білімді азаматтарының жаңа буынын қалыптастыру жобаның басты мақсаты болып табылады. Бұл - ең алдымен, өмір сүру сапасын едәуір арттыру, елдегі демографиялық ахуалды жақсарту, адами капиталды дамыту үшін жағдайлар жасау, сондай-ақ елдің серпінді дамуы үшін жағдайлар жасау.
Бұл Тұжырымдама "G4 City" қаласының Жаңа Жібек жолы бойында орналасқан жаңа экономикалық қала және жаһандық туристік орталыққа айналуын көздейді.
Үлкен даму перспективаларын ескере отырып, "G4 City" қаласы 2,2 миллионнан астам тұрғыны бар, интеграцияланған қала ретінде дамиды деп күтілуде. Болжамға сәйкес "G4 City" қаласы 2050 жылға қарай 1,1 миллионнан астам жұмыс орнын қамтамасыз етеді.
"G4 City" қаласын дамытуға шетелдік инвестицияларды тарту мақсатында АХҚО-ның жалпы құқық юрисдикциясын қолдану мүмкіндігімен, оның ішінде АХҚО инвестициялық салық резидентілігі бағдарламасының тетіктерін пайдаланып мүмкіндігімен арнайы экономикалық аймақ құру жоспарланған.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об одобрении Концепции генерального плана (мастер-план) по развитию города "G4 City" в Алматинской области"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2022 года № 817
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об одобрении Концепции генерального плана (мастер-план) по развитию города "G4 City" в Алматинской области".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Об одобрении Концепции генерального плана (мастер-план)
по развитию города "G4 City" в Алматинской области
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемую Концепцию генерального плана (мастер-план) по развитию города "G4 City" в Алматинской области.
2. Правительству Республики Казахстан совместно с акиматом Алматинской области принять меры по реализации настоящего Указа.
3. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К.Токаев
ОДОБРЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от " " 2022 года №
КОНЦЕПЦИЯ
Генерального плана (мастер план) по развитию города "G4 City" в Алматинской области
"G4 City" – это умный город, состоящий из 4 современных тематических районов, расположенных вдоль автомагистрали Алматы-Конаев. Данная автомагистраль является якорной точкой для международных коридоров "Западная Европа – Западный Китай", коридоров в рамках Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС), Север-Юг и пользуется преимуществами стратегической инициативы "Шелковый Путь".
Главными целями проекта города "G4 City" являются качественное изменение социальной структуры общества, формирование нового поколения здоровых, активных, образованных граждан своей страны. Прежде всего, это существенное повышение качества жизни, улучшение демографической ситуации в стране, создание условий для развития человеческого капитала, а также создание условий для прорывного развития страны.
Данная Концепция предусматривает, что город "G4 City" станет новым экономическим и глобальным туристическим центром, располагающимся вдоль Нового Шелкового пути.
Учитывая обширные перспективы развития, предполагается, что "G4 City" будет развиваться в качестве интегрированного города, в котором будет проживать более 2,2 миллиона жителей. Согласно оценкам к 2050 году "G4 City" обеспечит более 1,1 миллиона рабочих мест.
В целях привлечения иностранных инвестиций в развитие города "G4 City" планируется создание специальной экономической зоны с возможностью применения юрисдикции общего права МФЦА, в том числе с применением механизмов программы инвестиционного налогового резидентства МФЦА.

1. "G4 City" қаласын дамытудың негізгі мақсаты:
1. Заманауи және өмір сүру үшін қолайлы әлемдік кластағы қала құру: барлық нысаналы пайдаланушылардың қажеттіліктерін және табыс деңгейлерін қанағаттандыру үшін "G4 City" қаласының бүкіл аумағында алуан түрлі тұрғын үйлер салу; жаяу жетуге болатын жерлерде шоғырланған қоғамдық объектілері бар тұрғын аудандарды дамыту (400 м); жаяу жететін жер шегінде сапалы көгалдандырылған аумақтарды қамтамасыз ету (10 м/адам); смарт технологияларды енгізу арқылы қауіпсіз тұрғын аудандарды қалыптастыру; елді мекендерді, бизнес-орталықтар мен ойын-сауық орындарын жалғайтын заманауи көлік қатынасын дамыту.
2. Экспортқа бағдарланған сауда-логистикалық орталық құру: сауда және қаржылық көрсетілген қызметтер саласын (банк бөлімшелері, сақтандыру компаниялары, қор нарықтары) дамыту үшін әлемдік деңгейдегі халықаралық қаржы орталығын дамыту; шағын және орта бизнес, IT-сектор және басқа да қаржы салалры үшін бизнес-паркті дамыту; әуежай мен теміржол тораптарының жанында орналасатын шоғырлы өнеркәсіптік-логистикалық паркті дамыту.
3. Ойын-сауық және туризм орталығын құру: табиғат объектілерін, MICE-туризмді дамыту, білім беру инфрақұрылымын және әлемдік деңгейдегі медициналық туризмді дамыту; Қапшағай су қоймасы жағалауының бойында өңірлік және тау туризмімен бірге ат туризмі мен мәдени туризм іс-шараларын қоса алғанда, халықаралық және өңірлік спорттық іс-шараларды өткізу үшін халықаралық спорттық туризмді дамыту, жаңа халықаралық әуежайды дамыту және негізгі нысаналы нарықтармен әуе қатынасының деңгейін арттыру.
4. Тұрақты инфрақұрылымы бар қала құрылысы: күн/жел электр станциясы "G4 City" қаласын электр энергиясына болжамды сұраныстың 2-3%-ын (жалпы ауданы шамамен 150-220 га) өндіретін болады; станциялардан/аялдамалардан және қала орталықтарынан 500 м қашықтықта жаяу жүргіншілер мен велосипед жолдарын қамтамасыз ету; қоғамдық және моторлы емес көлікті пайдаланудың нысаналы көрсеткішін 60 %-ға дейін ұлғайту; кәріздік тазарту құрылыстарын қамтамасыз ету және кемінде 20 % сарқынды суды техникалық қажеттіліктер үшін қайта пайдалану; әр ауданды жаңбыр суын қайта пайдалану үшін жинайтын тоғандармен қамтамасыз ету (шамамен 1150-1600 га).
5. Қолайлы инвестициялық аудан құру: "G4 City" қаласының аудандарын дамытуды ынталандыру; халықаралық брендинг пен маркетингтік стратегияны дайындау; жаңа әлемдік деңгейдегі әуежайды (халықаралық қалалармен тікелей қатынас), жаңа теміржол желісін және теміржол станциясын, метро/Алматы 1 - Қонаев ЖРК станциясын қоса алғанда, тірек жобаларды қолдау үшін қажетті негізгі инфрақұрылымды, жаңа жол-көлік инфрақұрылымы, ең озық ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) дамыту.

1. Основные цели развития города "G4 City":
1. Создание современного и удобного для жизни города мирового класса: строительство разнообразных типов жилья по всей территории "G4 City" для удовлетворения потребностей всех целевых пользователей и уровней доходов; развитие жилых районов с интегрированными общественными объектами в пределах пешей досягаемости (400 м); обеспечение качественных озелененных территорий в пределах пешей досягаемости (10 м2/чел.); создание безопасных жилых районов посредством внедрения смарт технологий; развитие современного транспортного сообщения, объединяющего населенные пункты, бизнес-центры и развлекательные заведения.
2. Создание экспортно-ориентированного торгово-логистического центра: развитие международного финансового центра мирового класса для развития сферы торговли и финансовых услуг (банковские отделения, страховые компании, фондовые рынки); развитие бизнес-парка для малого и среднего бизнеса, IT-сектора и других финансовых секторов; развитие интегрированного промышленно-логистического парка, располагающегося рядом с планируемым аэропортом и железнодорожными узлами.
3. Создание центра развлечений и туризма: развитие природных объектов, MICE-туризма, развитие образовательной инфраструктуры и медицинского туризма мирового уровня; развитие международного спортивного туризма для проведения международных и региональных спортивных мероприятий, включая мероприятия конного туризма и культурного туризма вдоль берега Капчагайского водохранилища в комплексе с региональным и горным туризмом, развитие нового международного аэропорта и повышение уровня воздушного сообщения с ключевыми целевыми рынками.
4. Строительство города с устойчивой инфраструктурой: солнечная/ветровая электростанция будет вырабатывать 2-3 % прогнозируемого спроса на электроэнергию "G4 City" (общая площадь – около 150-220 га); обеспечение пешеходных и велосипедных дорожек в пределах 500 м от станций/остановок и городских центров; увеличение целевого показателя пользования общественным и немоторизованным транспортом до 60%; обеспечение канализационных очистных сооружений и повторное использование не менее 20 % сточных вод для технических нужд; обеспечение каждого района прудами для накопления дождевой воды для ее повторного использования (около 1150-1600 га).
5. Создание благоприятного инвестиционного района: стимулирование развития районов "G4 City"; разработка международного брендинга и маркетинговой стратегии; развитие ключевой инфраструктуры, необходимой для поддержки якорных проектов, включая новый международный мировой уровень аэропорта (прямое сообщение с международными городами), новую линию железной дороги и железнодорожной станции, станцию метро/ЛРТ Алматы 1 – Конаев, новую дорожно-транспортную инфраструктуру, самые передовые информационно-коммуникационные технологии (далее ИКТ).

2. "G4 City"-ді дамытудың негізгі стратегиялары:
1) жаңа экономикалық дәлізді шоғырландырған қала ретінде жайғастыру;
2) жаңа жұмыс орындарын құру;
3) Қазақстан Республикасы білімді азаматтарын әлеуетін туған жерінде іске асыруы үшін елге қайтару;
4) халықаралық қаржы және коммерция орталығын дамыту;
5) агроөнеркәсіптік кластерді және өнеркәсіптік-логистикалық паркті құру, сондай-ақ жаңа жұмыс орындарын құруға бағытталған, экспортқа бағдарланған сауданы дамыту;
6) әлемдік деңгейдегі халықаралық білім және медицина орталықтарын салу;
7) Қапшағай су қоймасы жағалауы бойында тұрақты дамып келе жатқан туристік орталық жасау;
8) әлемдік деңгейдегі заманауи және қауіпсіз тұрғын үй кешендерін салу;
9) халықаралық және өңірлік байланыс құралдарын жетілдіру және көліктің орнықты дамуына жәрдемдесу;
10) гемблинг индустриясын дамыту;
11) орнықты инфрақұрылымы бар "жасыл" қала құру.
Тұжырымдамада осы пайымға қол жеткізуге бағытталған мақсаттар, міндеттер және негізгі стратегиялар қамтылады.
Бұдан басқа, G4 City салу жоспары перспективалы даму жөніндегі ұсынымдарды қамтиды және дамуы өңірдің көзделген өсуін қолдау үшін қажет негізгі өңірлік инфрақұрылымды айқындайды.
1-фаза шеңберінде жалпы ауданы шамамен 130 ш. км, 13 000 га
Gate-Golden Districts, Growing District және Green District аудандарын салу жоспарлары әзірленуде, сондай-ақ қосалқы инфрақұрылымдық объектілерді салу қажеттіліктері талдануда. Қалалық сипатты көрсету үшін, басым облыстарға құрылыс салудың тиісті жобалары әзірленеді.
1-сурет. G4 City құрылымдық жоспары.
Gate District ауданы коммерциялық және тұрғын үй орталығы ретінде қызмет ететін "Жаһандық қаржылық және іскерлік кластер" ретінде орналасқан. Қақпа ауданында жалпы құқық юрисдикциясы қолданылатын "Астана" халықаралық қаржы орталығы орналасады деп жоспарлануда, ол қаржылық көрсетілетін қызметтер мен капитал нарығы, оның ішінде бағалы қағаздар нарығы, сақтандыру және банк қызметі үшін қолайлы жағдай жасау арқылы Қазақстан экономикасына инвестиция тартуға арналған және кеңселер, банктер және басқа да қаржы институттары көп шоғырлануын қоса алғанда, "G4 City" коммерциялық және іскерлік орталыққа айналады.
Бас жоспар мен халықаралық кездесулер орталығының ғимараты ("G4 City" қаласының демонстрациялық қалалық галереясы) Gate District негізгі ғимараттарының бірі болады деп болжануда. Орталықтың негізгі міндеті – Қазақстан тарапынан Жергілікті атқарушы органдар мен АХҚО, сондай-ақ ЕSG (Сауда және өнеркәсіп министрлігі), Сингапур тарапынан Сингапур бизнес-федерациясы мен SJ қолдауымен Қазақстан, Сингапур және басқа елдердің кәсіпорындары арасындағы екіжақты халықаралық ынтымақтастықты құру болып табылады деп көзделген. Бұл орталық алғашқы инвесторлар мен халықаралық компанияларға қызмет көрсету үшін "бір терезе" қағидаты бойынша жұмыс істейтін болады.
Бас жоспар мен халықаралық кездесулер орталығының ғимаратында:

2. Ключевые стратегии развития "G4 City":
1) позиционирование нового экономического коридора в качестве интегрированного города;
2) создание новых рабочих мест;
3) возвращение образованных граждан Республики Казахстан для реализации их потенциала на родной земле;
4) развитие международного финансового и коммерческого центра;
5) создание агропромышленного кластера и промышленно-логистического парка, а также развитие торговли, ориентированной на экспорт, направленные на создание новых рабочих мест;
6) строительство международного образовательного и медицинского центра мирового уровня;
7) создание стабильно развивающегося туристического центра вдоль берега Капчагайского водохранилища;
8) строительство современных и безопасных жилых комплексов мирового уровня;
9) совершенствование международных и региональных средств связи и содействие устойчивому развитию транспорта;
1) развитие индустрии гемблинга;
2) создание "зеленого" города с устойчивой инфраструктурой.
Концепция включает цели, задачи и ключевые стратегии, направленные на достижение данного видения.
Кроме того, план застройки "G4 City" содержит рекомендации по перспективному развитию и определяет ключевую региональную инфраструктуру, развитие которой необходимо для поддержания предусмотренного роста региона.
В рамках фазы 1 разрабатываются планы застройки районов Gate-Golden Districts, Growing District и Green District общей площадью около 130 кв. км, 13 000 га, а также анализируются потребности в постройке вспомогательных инфраструктурных объектов. Для отображения городского характера разрабатываются соответствующие проекты застройки приоритетных областей.
Рисунок 1. Структурный план G4 City.
Район Gate District позиционируется как "Глобальный финансово-деловой кластер", который будет служить коммерческим и жилым центром. Планируется, что в Gate District будет располагаться Международный финансовый центр "Астана" с применением юрисдикции общего права, который призван привлечь инвестиции в экономику Казахстана путем создания благоприятной среды для рынка финансовых услуг и капитала, включая рынок ценных бумаг, страхования и банковского дела, станет коммерческим и деловым центром "G4 City", включающим высокую концентрацию офисов, банков и других финансовых учреждений.
Предполагается, что одним из ключевых зданий Gate District является здание генерального плана и центра международных встреч (демонстрационная городская галерея города "G4 City"). Предусматривается, что основная задача центра – создание условий для международного двустороннего сотрудничества между предприятиями Казахстана, Сингапура и других стран при поддержке местных исполнительных органов и МФЦА со стороны Казахстана, а также ЕSG (Министерство торговли и промышленности), Сингапурской бизнес – федерации и SJ со стороны Сингапура. Данный центр будет работать по принципу "одного окна" для обслуживания первых инвесторов и международных компаний.
Идея заключается в том, что здание генерального плана и центра международных встреч будет включать в себя:

1. Әкімдіктің, жергілікті атқарушы органдардың, АХҚО, халықаралық кездесулер орталығының кеңселері мен өкілдіктері;
2. G4 City Бас жоспарының (мастер жоспарының) және Халықаралық іскерік ХАБ жобасының макеттері бар галерея;
3. G4 City-дің бас жоспарының моделін көрсетуге арналған жобаның өршіл көрінісі туралы егжей-тегжейлі түсіндірілген стендтер орналасқан ең жаңа AR/VR мультимедиялық технологиялары бар көрме залы;
4. VIP конференц-зал және инвесторларды, мүдделі тараптарды, мемлекеттік қызметкерлерді және т. б. орналастыруға арналған конференц-залдар;
5. Жарнама және маркетинг бойынша толық командасы бар жылжыту орталығы орналастырылатын болады.
Бұдан бөлек, Gate District-те ең жоғары халықаралық сапа стандарттарына сәйкес өндірілген органикалық ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізу үшін халықаралық экспорттық алаң болуға арналған Агропроцессингтік логистикалық хаб (АПЛХ) орналасқан. АПЛХ негізгі міндеті – Қазақстандық ауыл шаруашылығы өндірушілерінің дамуына серпін беретін және әлемдік нарықта бәсекеге қабілетті болуға мүмкіндік беретін халықаралық сапа стандарттарына сәйкес "брендтелген" қазақстандық экологиялық таза өнімді экспорттау үшін халықаралық деңгейдегі алаң құру болып табылады.
Агро-процессинг өнімді өндірушілер "алаңынан" қабылдау және оны терең өңдеуден өткізу (жуу, тазалау, стандарттау, қайта өңдеу, буып-түю және т.б.) жолымен тұтынушыға жеткізуден тұрады.
2 сурет. Gate District құс ұшар биіктіктегі көрінісі.
Golden District ауданы "Білім беру және медициналық кластер" ұстанымында дамиды. Жобаның тіректік құрамдас бөліктеріне академиялық қалашық, инновациялық орталық және жергілікті тұрғындарға да, басқа елдердің туристеріне де қызмет көрсететін көпсалалы ауруханалар кіретін болады. G4 City бүкіл Қазақстаннан және көршілес елдерден студенттерді тарту мақсатында халықаралық деңгейдегі білім беру инфрақұрылымын одан әрі ұлғайту үшін үлкен әлеуетке ие. Жоспарда жоғары сапалы медициналық қызметтерді қолжетімді бағамен ұсынатын медициналық кластер құру, сондай-ақ білім алмасуды қамтамасыз ету және қызмет көрсету стандарттарын жақсарту үшін халықаралық ынтымақтастықты жолға қою көзделеді. Ипподром көптеген туристерді тартады, өйткені Қазақстанның ат спортының тарихи мәдениеті бар, ол елдің кейбір бөліктерінде жергілікті өзіндік ерекшелігі бар ойын-сауықтың маңызды түрі болып табылады.
3-сурет. Golden District құс ұшатын биіктіктен көрінісі.
Gate-Golden Districts біріктірілген қаржылық-іскерлік кластер және білім орталығы ретінде дамиды деп күтілуде. Қазіргі уақытта Алматы қаласы банктік қызмет көрсету объектілері көп шоғырланған және қала орталығында корпорациялардың штаб-пәтерлері орналасқан қаржы орталығы болып табылады. Сонымен қатар, Алматыда көптеген танымал білім беру және техникалық оқу орындары бар және білім беру дамып келе жатқан экономиканың қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған басты басымдықтардың бірі ретінде танылды. Алматы қаласына жақындығын және реттелген жол инфрақұрылымы мен жоспарланған транзиттік жүйені ескерсек, Gate-Golden District-тің заманауи ықпалдастырылған бизнес және білім орталығына айналу мүмкіндігі бар.
Gate-Golden Districtsті дамытудың негізгі бағыттары төменде келтірілген:
- Сенімді жаһандық қаржылық және іскерлік ауданды дамыту;
- Әлемдік деңгейдегі академиялық, спорттық және медициналық орталық салу;
- Халықаралық және аймақтық байланысты жақсарту және қолайлы жаяу жүргіншілер желісімен қамтылған іскерлік және білім беру ауданын құру;
- Заманауи өмір салтын қамтамасыз ететін, өмір сүру үшін қолайлы және қауіпсіз тұрғын үй кешендерін дамыту;
- Жоғары деңгейлі сервис ұсыну үшін Алматы - G4 ЖРК транзиттік метро торабы ауданында көпфункционалды орталық құру;
- Табиғи объектілер мен жасыл желектерді пайдалану арқылы жобаланған, шоғырландырылған бизнес және білім орталығын құру;
- Gate-Golden District ауданына тұрақты инфрақұрылым арқылы қызмет көрсету;
- Дарындарды тәрбиелейтін және жаңа экономикалық бірегейлікті білдіретін ерекше көпфункционалды бизнес және білім орталығын құру.

1. Офисы и представительства акимата, местных исполнительных органов, МФЦА, центра международных встреч.
2. Галерею с макетами проекта генерального плана (мастер плана) "G4 City" и международный деловой ХАБ.
3. Выставочный зал с новейшими мультимедийными технологиями AR/VR для демонстрации модели генерального плана города "G4 City", где также будут стенды с подробным объяснением амбициозного видения развития проекта.
4. VIP конференц-зал и конференц-залы для размещения инвесторов, заинтересованных сторон, государственных служащих и т. д.
5. Центр продвижения с полной командой по рекламе и маркетингу.
Кроме того, в Gate District располагается агропроцессинговый логистический хаб (АПЛХ), призванный стать международной экспортной площадкой для реализации органической сельскохозяйственной продукции, произведенной в соответствии с самыми высокими международными стандартами качества. Основная задача АПЛХ – создание площадки международного уровня для экспорта "брендированной" казахстанской экологически чистой продукции в соответствии с международными стандартами качества, которая даст толчок в развитии казахстанским сельхозпроизводителям и позволит стать конкурентоспособными на мировом рынке.
Агро-процессинг заключается в приемке продукции "с поля" от производителей и доставке ее к потребителю путем глубокой переработки (мойка, очистка, стандартизация, переработка, упаковка и т.д.).
Рисунок 2. Вид с птичьего полета на Gate District.
Район Golden District позиционируется как "Образовательный и медицинский кластер". Якорные составляющие проекта будут включать в себя академический городок, инновационный центр и многопрофильные больницы, обслуживающие как местных жителей, так и туристов из других стран. "G4 City" имеет большой потенциал для дальнейшего расширения образовательной инфраструктуры международного уровня с целью привлечения студентов со всего Казахстана и соседних стран. План предусматривает создание медицинского кластера, предоставляющего высококачественные медицинские услуги по доступным ценам, а также налаживание международного сотрудничества для обеспечения обмена знаниями и улучшения стандартов обслуживания. Ипподром привлечет множество туристов, поскольку Казахстан имеет историческую культуру конных игр, которые представляют собой важный вид развлечений в некоторых частях страны с ярко-выраженной местной самобытностью.
Рисунок 3. Вид с птичьего полета на Golden District.
Предполагается, что Gate-Golden Districts будут развиваться в качестве интегрированного финансово-делового кластера и центра знаний.
В настоящее время город Алматы выступает в качестве финансового центра страны с высокой концентрацией объектов банковских услуг и штаб-квартирами корпораций, расположенных в центре города. Между тем, в Алматы также находится много известных образовательных и технических учебных заведений, и образование было признано одним из главных приоритетов, направленных на удовлетворение потребностей расширяющейся экономики. Учитывая близость к городу Алматы с налаженной дорожной инфраструктурой и планируемой транзитной системой, Gate-Golden Districts имеют возможность стать современным интегрированным центром бизнеса и знаний.
Ключевые направления развития Gate-Golden Districts:
- Развитие надежного глобального финансового и делового района.
- Строительство академического, спортивного и медицинского центра мирового уровня.
- Улучшение международной и региональной связонности и создание делового и образовательного района с благоприятной пешеходной сетью.
- Развитие комфортных для жизни и безопасных жилых комплексов, обеспечивающих современный образ жизни.
- Создание многофункционального центра в районе транзитного узла метро Алматы - ЛРТ для предоставления сервиса высокого уровня.
- Создание интегрированного центра бизнеса и знаний, спроектированного с использованием природных объектов и зеленых насаждений.
- Обслуживание района Gate-Golden Districts посредством устойчивой инфраструктуры.
- Создание отличительного многофункционального центра бизнеса и знаний, воспитывающего таланты и представляющего собой новую экономическую идентичность.

Gate-Golden Disctrict шегіндегі жердің шамамен 16%-і, әсіресе, Алматы қаласының шегі мен қолданыстағы теміржол желісінің бойында қолданыстағы құрылыстар орналасқан. Gate-Golden Districts жоспарлау ауданының шегінде ұсынылатын негізгі жер пайдалану түрлері коммерциялық (іскерлік аудан, қаржы орталығы және бөлшек сауда орталығы), академиялық, аралас өнеркәсіптік және рекреациялық пайдалану (ат жарысы және спорт орталығы) болып табылады. Аталған зәкірлік жобаларды дамыту үшін 949 гектарға жуық жер бөлінеді. Бұдан басқа әртүрлі шаруашылық мақсаттағы аймақ бөлшек сауда, тамақ өнеркәсібі объектілеріне, кеңселер мен бизнес-парктерге қызмет көрсету үшін кейбір коммерциялық объектілерге (коммерциялық үлесі 30%) бөлінетін болады. Шамамен жердің 6%-ке жуығы көпфункционалды іскерлік ауданға бөлінеді.
Көлемі 1393 га жерде орналасқан жаңа көпфункционалды тұрғын үй орамдары шамамен 550 000 тұрғынды орналастыра алады. Жер пайдаланудың 6%-ке жуығында қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар орналасады және халықтың қажеттілігі қосалқы объектілерде қанағаттандырылады. Саябақтар мен ашық кеңістіктердің алуан түрлілігі, соның ішінде қалалық саябақтар, қоғамдық саябақтар, жергілікті саябақтар, "жасыл" алаңқайлар мен ашық алаңдар Gate-Golden District ауданының бірегейлігін сақтау үшін жайластырылады. Жерді пайдаланудың мұндай түрі су объектілерін қоса алғанда, шамамен 18%-ін құрайтын болады.
Жолдар мен инфрақұрылым жерді пайдаланудың шамамен 18%-ін құрайды, ол ауданның болжамды өсуі мен дамуын қамтамасыз етуге қажетті көлік және магистральдық коммуналдық инфрақұрылымды орналастыруға жеткілікті үлкен аумақты қамтамасыз ете алады. Білім орталығы мен спорттық-сауықтыру орталықтарын қоса алғанда, Қаржылық-іскерлік кластердің негізгі құраушылары Gate-Golden District дамуын ынталандыратын маңызды жобалар ретінде қарастырылады.
4-сурет. Gate-Golden Districts жоспарлау аудандарының тұжырымдамалық жоспары.
Қаржылық және іскерлік кластер Gate District-тің дәл ортасында салынады.
Алматы заманауи жаңа бизнес-алаңдардың құрылысына сұраныс ұсынатын Орталық Азияның қуатты қаржы орталығы болып табылады. Халықаралық қаржылық-іскерлік кластері бизнес-отельдер мен бөлшек сауда объектілерін қоса алғанда, әртүрлі кеңсе орынжайларын орналастыру үшін мүмкіндіктер береді. Үлкен Алматы айналма автомобиль жолына және жоспарланып отырған ЖРК станциясына қол жеткізе отырып, халықаралық қаржылық-іскерлік кластері G4 City-де ұйымдардың басты және қолайлы орналасу орнына айналады.
Жергілікті жерді орналастырудың негізгі стратегиялары төменде келтірілген:
- банктерді, қаржылық қызметтер көрсететін ұйымдарды және коммерциялық сауда объектілерін орналастыру үшін беделді имиджі және заманауи алаңдары бар әлемдік деңгейдегі іскерлік орталық салу.
- қаржылық кластермен жақсы дамыған көлік қатынасы бар және транзиттік торап арқылы коммерциялық объектілермен (бөлшек сауда объектілері, қызметкерлерге, келушілерге және тұрғындарға арналған тамақтану пункттері) біріккен серпінді шоғырландырылған транзиттік орталық.
- экологиялық таза және әртүрлі бағдарларды қамтитын құрылыс типологиясы бар жаяу жүргіншілерге арналған іскерлік кластер.
- бизнес-парк, қаржылық кластер, коммерциялық орталықтар мен бөлшек сауда орталықтары жоғарғы деңгейдегі жаяу жүргіншілер өткелі және төменгі деңгейдегі жаяу жүргіншілер жолы бойындағы "жасыл" желі арқылы қосылатын болады.
- бірегей қаржылық алаң мен ортақ пайдалану орындары жоспарлануда. Қаржылық кластердің дәл ортасында қоғамдық алаңды және қаржы орталығын тас жол бойында орналасқан ғимараттармен байланыстыратын сауда орталығын дамыту. Сондай-ақ, ынтымақтастық пен әлеуметтік өзара әрекеттестік үшін мүмкіндіктер ұсынатын тартымды қоғамдық орындар ұсынылады.
- көркем демалыс орны. Үлкен Алматы айналма автомобиль жолының және Қорғасқа апаратын жаңа тас жолдың бойында бизнес-қонақ үй мен ірі ауқымды сауда орталығын салу.
5- сурет. Халықаралық бизнес орталығы ауданының иллюстрациялық жоспары.
Халықаралық білім, денсаулық сақтау және спорт орталығы Gate District және Golden District аудандарының тез дамып келе жатқан тұрғын үй кешендерінің ажырамас бөлігі ретінде Қаржылық-іскерлік кластерге жақын орналасады. Халықаралық білім орталығы болашақ экономиканы дамытуға қажетті дарынды жастарды тарту мақсатында жергілікті және шетелдік студенттерді оқытуға бағытталған. Көпсалалы ауруханалар жергілікті тұрғындар мен медициналық туристерге өз қызметтерін ұсынатын болады. Одан әрі даму бағдарламалары жергілікті, ұлттық және халықаралық ауқымдағы спорттық
іс-шараларды ұйымдастыру мақсатында үлкен спорт орталығын салуды, сондай-ақ ат спортын дамыту үшін ипподром салуды көздейді.
Жергілікті орналастырудың негізгі стратегиялары төменде келтірілген:
- халықаралық кампус. Әртүрлі қажеттіліктерге бейімделетін академиялық қалашығы мен кеңістігі бар ерекше білім орталығын дамыту.
- университет қауымдастығы. Инновациялық орталық, денсаулық сақтау орталығы және түрлі қауымдастықтарды біріктіретін студенттік жатақхана сияқты байланысты объектілерді дамытуға мүмкіндік беретін біріктірілген университет қауымдастығының интерфейсін құру.
- үлкен халықаралық спорт орталығы және ипподром. Жергілікті және жаһандық ауқымдағы түрлі спорттық іс-шараларды өткізетін спорт орталығын дамыту. Ат спортының дамуына ықпалын тигізетін оңтүстік табиғи жасыл дәліз бойында ипподром құру.
- білім орталығы.      Академиялық факультеттермен ынтымақтастықта және өнеркәсіп қажеттіліктерін ескере отырып, әлемдік кластағы халықаралық көпсалалы зерттеу, инновация орталығын салу.
- біріктірілген медицина университеті, бейіндік аурухана және медициналық туризм орталығы. Медициналық білім беру мен ипподромның оңтүстігінде орналасқан сауықтыру мен қонақжайлылық дәстүрін ұстанатын біріктірілген мамандандырылған аурухананы дамыту.
Аталған кешендер аумағында жаяу жүргіншілер жолдары, қалалық гүлзарлар мен саябақтар, тамашалау алаңдары, ландшафт, қалалық қоғамдық көлік және велосипед жолдары жүйесі жете жобаланған.
6-сурет. Білім, денсаулық сақтау және спорт ХАБының иллюстрациялық жоспары.
Growing District ауданы өңірдегі өнеркәсіптің өсуін ынталандыруға мүмкіндік беретін арнайы логистикалық аймақ қолдайтын өнеркәсіптің түрлі салаларына арналған арнайы аймақтар сияқты зәкірлік құрамдас бөліктері бар "Экспортқа бағдарланған сауда-логистикалық орталық" болады. Өнеркәсіптік көрсеткіштерді ескере отырып, ұсынылатын өнеркәсіптік кластерлер мыналарды қамтиды:
. Тамақ өнімдері кластері
. Химиялық кластер
. Құрылыс материалдары кластері
. Жеңіл және тамақ өнеркәсібі кластері
Growing District өнеркәсіптің түрлі секторларында халықты жұмыспен қамтудың жаңа мүмкіндіктерін ұсына отырып, аймақтық экономиканы дамытуда елеулі рөл атқарады. Қолданыстағы өнеркәсіптік кластерлермен және перспективалық жоспарланған жобалармен қоршалған Growing District стратегиялық маңызды және қол жетімді аумақта өнеркәсіп пен логистиканы дамыту үшін ауданы үлкен құрылыс салынбаған жерлерді ұсынады. Сонымен қатар, қолданыстағы және жоспарланған шекараларды кеңейту Growing District-ке аймақтағы экспортқа бағытталған өнеркәсіптік аймақ пен логистикалық орталықты дамытуға мүмкіндік береді.
Өзендердер, ойпаттар және жасыл дәліздер орналасқан Growing District-тің табиғи ландшафты демалыс орындары мен біріктірілген тұрғын орамдары орналасқан жасыл өнеркәсіптік аймақты құруға бірегей мүмкіндік береді.
Growing District-ті дамытудың негізгі мақсаттары төменде келтірілген:

Около 16 % земель в пределах Gate-Golden Disctricts, особенно вдоль черты города Алматы и существующей железнодорожной линии, заняты существующими застройками. Ключевые предлагаемые виды землепользования в пределах планировочного района Gate-Golden Districts относятся к коммерческому (деловой район, финансовый центр и центр розничной торговли), академическому, смешанному промышленному и рекреационному использованию (конный ипподром и спортивный центр). Для развития данных якорных проектов будет отведено около 949 га земли. Кроме того, зона различного хозяйственного назначения также будет отведена под некоторые коммерческие объекты (коммерческая доля 30 %) для обслуживания объектов розничной торговли, пищевой промышленности, офисов и бизнес-парков. Около 6 % земли будет отведено под многофункциональный деловой район.
Новые многофункциональные жилые кварталы смогут разместить около 550 000 жителей на площади 1393 га. Общественные здания и сооружения будут составлять около 6% землепользования и смогут удовлетворить потребности населения во вспомогательных объектах. Разнообразие парков и открытых пространств, включая городские парки, общественные парки, местные парки, "зеленые" зоны и открытые пространства будут обустроены для сохранения самобытности Gate-Golden Districts. Подобное землепользование будет включать около 18% земель, включая водные объекты.
Дороги и инфраструктура будут составлять около 18% землепользования, что позволит обеспечить достаточно большую территорию для размещения транспортной и магистральной коммунальной инфраструктуры, необходимой для обеспечения ожидаемого роста и развития района. Основные составляющие финансово-делового кластера, включая центр знаний и спортивно-оздоровительный центр, рассматриваются в качестве приоритетных проектов, стимулирующих развитие Gate-Golden Districts.
Рисунок 4. Концептуальный план планировочных районов Gate-Golden Districts.
Финансовый и деловой кластер будет построен в самом сердце Gate District.
Алматы является мощным финансовым центром Центральной Азии, предлагающим спрос на строительство новых современных бизнес-площадок. Международный финансово-деловой кластер предлагает возможности для размещения различных офисных помещений, включая бизнес-отели и объекты розничной торговли. Имея доступ к БАКАД и планируемой станции ЛРТ, международный финансово-деловой кластер станет главным и предпочтительным местом расположения организаций в "G4 City".
Ключевые стратегии обустройства местности:
- строительство делового центра мирового класса с престижным имиджем и современными площадками для размещения банков, организаций, оказывающих финансовые услуги, и объектов коммерческой торговли;
- динамичный интегрированный транзитный центр, имеющий хорошо развитое транспортное сообщение с финансовым кластером и объединенный с коммерческими объектами (объекты розничной торговли, пункты питания для сотрудников, посетителей и жителей) посредством транзитного узла;
- экологически чистый и приспособленный для пешеходов деловой кластер с типологией застройки, включающей различные маршруты;
- бизнес-парк, финансовый кластер, коммерческие центры и центры розничной торговли будут соединены посредством пешеходных переходов на верхнем уровне и "зеленой" сети вдоль пешеходной дорожки на нижнем уровне;
- планируются уникальная финансовая площадь и места общего пользования, развитие общественной площади в самом сердце финансового кластера и торгового центра, соединяющего финансовый центр со зданиями, расположенными вдоль шоссе, также будут предоставлены увлекательные места общего пользования, предлагающие возможности для сотрудничества и социального взаимодействия;
- живописное место для отдыха (строительство бизнес-отеля и крупномасштабного торгового центра вдоль Большой Алматинской кольцевой автомобильной дороги и нового шоссе, ведущего к Хоргосу).
Рисунок 5. Иллюстрационный план района международного бизнес-центра.
Международный центр знаний, здравоохранения и спорта будет расположен вблизи финансово-делового кластера в качестве неотъемлемой части быстро расширяющихся жилых комплексов районов Gate District и Golden District. Международный центр знаний нацелен на обучение местных и иностранных студентов с целью привлечения талантов, необходимых для развития будущей экономики. Многопрофильные больницы будут предлагать лечение для местного населения и медицинских туристов. Дальнейшие программы развития включают в себя строительство большого спортивного центра с целью организации спортивных мероприятий местного, национального и международного масштаба, а также ипподрома для развития конного спорта.
Ключевые стратегии обустройства местности:
- международный кампус (развитие особого центра знаний с академическим городком и пространствами, адаптируемыми для различных нужд);
- университетское сообщество (создание интерфейса интегрированного университетского сообщества, создающего возможности для развития сопутствующих объектов, таких как инновационный центр, центр здравоохранения и студенческое общежитие, объединяющее различные сообщества);
- большой международный спортивный центр и ипподром (развитие спортивного центра, проводящего различные спортивные мероприятия местного и глобального масштаба, создание ипподрома вдоль южного естественного зеленого коридора, способствующего развитию конного спорта);
- центр знаний (строительство международного многопрофильного исследовательского, инновационного центра мирового класса в сотрудничестве с академическими факультетами и с учетом потребностей промышленности);
- интегрированный медицинский университет, профильная больница и центр медицинского туризма (развитие интегрированного медицинского образования и профильного госпиталя, предлагающего оздоровление и гостеприимство, расположенного к югу от ипподрома).
На территории данных комплексов тщательно спроектирована система пешеходных дорожек, городских скверов и парков, смотровых площадок, ландшафта, городского общественного транспорта и велосипедных дорожек.
Рисунок 6. Иллюстрационный план ХАБа знаний, здравоохранения и спорта.
Район Growing District станет "Экспортно-ориентированным торгово-логистическим центром" с якорными составляющими, такими как специальные зоны для различных отраслей промышленности, поддерживаемыми специальной логистической зоной, позволяющей стимулировать рост промышленности в регионе. С учетом промышленных показателей, предлагаемые промышленные кластеры включают:
• Кластер пищевых продуктов
• Химический кластер
• Кластер строительных материалов
• Кластер легкой и пищевой промышленности.
Growing District играет значительную роль в росте региональной экономики, предлагая новые возможности занятости населения в различных секторах промышленности. Окруженный существующими промышленными кластерами и перспективными планируемыми проектами Growing District предлагает большие площади незастроенных земель для развития промышленности и логистики на стратегически важной и доступной территории. Кроме того, расширение существующих и планируемых границ предоставляет Growing District возможность развития экспортно- ориентированного промышленного района и логистического центра в регионе.
Естественный ландшафт Growing District, включающий реки, низинные участки и зеленый коридор, предоставляет уникальную возможность создать зеленый промышленный район с местами для отдыха и интегрированными жилыми кварталами.
Ключевые цели развития Growing District:

1. Рентабельділігі жағынан өте тиімді болып табылатын және дамуын жергілікті халықты білікті мамандар ретінде даярлау арқылы кәсіби институт қолдайтын Жаңа Жібек жолы бойында орналасқан біріктірілген экспортқа бағдарланған өнеркәсіптік аудан мен логистикалық орталықты дамыту.
2. Өндірістік экожүйені іске қосатын және тауарлар қозғалысының тиімділігін арттыратын теміржол торабы айналасындағы орталықтандырылған логистикалық орталықты дамыту.
3. Қызмет көрсету деңгейін және қоғамдық қажеттіліктерді арттыратын жаңа көпфункционалды аудан орталығын құру.
4. Аймақтық теміржол және ЖРК базасында өңір үшін жұмыспен қамту мүмкіндігін беретін орталық құру.
5. ЖРК-мен қатар өндірістік және сауда тұжырымдамасын ілгерілету мақсатында көпфункционалды жеңіл көлікті енгізу.
6. Таулы жерлерде демалу және қалалық ауыл шаруашылығын дамыту үшін кең мүмкіндіктері бар жасыл өнеркәсіптік аймақ құру.
7. Біріктірілген объектілері бар жайлы, қауіпсіз және жасыл тұрғын үй орамдарын дамыту.
8. Тұрақты инфрақұрылымды Growing District-ке қызмет көрсету және инновациялық технологияларды ілгерілету.
Growing District жоспарлау ауданы үшін пайдаланылатын үлкен жер аумақтары өнеркәсіптік кәсіпорындарды, сондай-ақ логистикалық қоймаларды қамтиды. Өнеркәсіптік және біріктірілген логистикалық қызметке арналған аумақ 758 га құрайды.
750 га аумақта 267917 тұрғынды тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін төменгі қабаттарда коммерциялық қызмет объектілері бар көпфункционалды тұрғын үй кешендері қарастырылған. Коммерциялық мақсатта бөлшек сауда орындары, тамақтану орындары және қоғамдық дүкендер болуы мүмкін. Аумақтың шамамен 2 %-і біріктірілген өнеркәсіптік және тұрғын үй ауданын дамыту мақсатында көпфункционалды пайдалануға арналған аймақтарға бөлінеді. Жердің 6 %-ке жуығы жалпыға ортақ орындарды салу және халықтың ортақ мұқтажын қанағаттандыру үшін бөлінетін болады.
508 гектар жерді саябақтар мен ашық кеңістіктерді абаттандыру үшін пайдалану жоспарлануда, оған қалалық және қоғамдық саябақтар, сондай-ақ өңірлік жасыл және ашық кеңістіктер кіруі керек. Жолдар мен инфрақұрылым жеңіл рельсті көлікті іске қосу үшін қажетті жер пайдаланудың 18 %-ін құрайды; аумақтың болжамды дамуын қолдау үшін түрлі жол желілерін, соның ішінде негізгі инженерлік коммуникациялар инфрақұрылымын құруды қамтамасыз ету талап етіледі
Алматы - Қонаев трассасындағы стратегиялық жолайрығы мен Жетіген-Қазыбек Бек теміржолын кеңейтудің жоспарланған нүктесі бойында орналасқан жаңа біріктірілген өнеркәсіптік және логистикалық орталық G4 City-ді Орталық Азиямен және Еуропамен одан әрі көлік қатынасын орнату үшін Қытайда орналасқан Қорғас Арнайы экономикалық аймағымен байланыстырады.
Бұл орталықты дамыту G4 City дамуының басты экономикалық факторы болып табылады, өйткені ол мыңдаған жұмыс орындары мен банктік инвестициялар үшін мүмкіндіктердің дамуына ықпал етеді.
Қуатты әлеуеті бар теңдестірілген өнеркәсіптік секторлар құрылыс, логистика, тамақ, химия, жеңіл және басқа да өнеркәсіп салаларын қамтиды. Елді мекенді жайластырудың негізгі стратегиялары төменде ұсынылған:
- маңызды транзиттік-бағдарланған даму,
- халықтың тығыздығы, шағын қала құрылымы және Growing District орталығындағы қала алаңдары, коммерциялық, ойын-сауық және аудан объектілері бар транзиттік торап арасында симбиоз туғызатын Growing District негізгі бағдары ретінде аудан орталығын дамыту,
- мінсіз үйлесімділік және өте жақсы біріктірілген қоғамдық көлік қоғамдық көлік аялдамаларынан/ЖРК-дан қадамдық қолжетімділікте орналасқан мекендеу, бизнес жүргізу және бос уақыт үшін кеңістік беру, сондай-ақ жаяу жүргіншілер аймақтарын дамыту арқылы қоғамдық көлік дәлізіне қолжетімділікті барынша арттыру,
- жасыл дәліз демалыс орталығы ретінде жергілікті спорт орталығымен, ЖРК және көліктік-бағдарланған тораппен қоғамдық демалыс кеңістігі ретінде тамаша біріктірілуі мүмкін кедергісіз көгілдір және жасыл желіні құру,
- жасыл дәліз агротуризм дәлізі ретінде жаңа піскен өнімдерді жүргізу тамақ өнімдерін қайта өңдеу, тамақ өнімдерінің бөлшек саудасын жүргізу, тамақтану пункттерін дамыту және ауыл шаруашылығы жәрмеңкелерін ұйымдастыру үшін ойпатты табиғи учаскелер бойында қалалық ауыл шаруашылығын және агро-туристік дәлізді дамыту,
- тұрғындық заманауи өнеркәсіптік ауданы, ауданды компаниялардың, жұмыс орындарының орналасқан жеріне және жалпы пайдалану объектілеріне, демалыс аймақтары мен сауда орындарына тиісті қолжетімділікке мүмкіндік беретін динамикалық әр алуан қызметтерді құру, бірегей сәйкестілік, ЖРК жобалаудың қауіпсіз және оңтайландырылған перспективалары, көзқарастары мен пайымдары бірегей сәйкестікті құруға ықпалын тигізеді.
7-сурет. Экспортқа бағытталған сауда - логистикалық ХАБ-тың иллюстрациялық жоспары.
Green District-ке тікелей жақын жерде ресурстардың болуы және ауданды дамыту мүмкіндіктері оны "Біріктірілген мәдениет және демалыс орталығына" айналдыру үшін өте қолайлы жағдай жасайды. Зәкірлік құрамдастар Курорттық кешенді қамтиды: әлемдік деңгейдегі біріктірілген және ойын-сауық орталығын дамыту арқылы бес сағаттық ұшу аймағында тұратын 15-тен астам елден шамамен екі миллиард әлеуетті туристерді тарту мүмкіндігі бар. Тартымды ауданның құрылысы және оны халықтың барлық топтары үшін ойын-сауық ұсынатын біріктірілген кешен ретінде ұстанымдау. Жарыс трассасы жарыс сайыстары, сондай-ақ басқа да іс-шаралар мен концерттер өткізілетін негізгі туристік орындардың біріне айналады, гемблинг индустриясы, қонақжайлылық секторы қонақжайлылық пен сауықтырудың әртүрлі компоненттері бар туристік қызметті қолдауды қарастырады.
Green District ауданы аймақтық туризмді дамытуда ерекше рөл атқарады. Бір жағынан Іле-Алатау Ұлттық саябағы тау туризмін дамыту үшін мүмкіндіктер берсе, Алматы қаласы мәдени-тарихи туризм үшін кең мүмкіндіктер ауқымын ұсынады. Сонымен қатар Алтынемел Ұлттық саябағының әйгілі ән шырқайтын құмдары мен жасыл даласы да туризмнің әртүрлі нұсқаларын ұсынады. Табиғи ортасы мен су ресурстары бар Green District ауданы өзін жазғы уақытта ойын-сауық ұсынатын және туристік тауашаны толтыратын, сондай-ақ жыл бойы кез келген ауа-райында бос уақытты жайлы өткізудің орны ретінде бірегей мүмкіндігін береді.
Green District жоспарлау ауданын дамытудың негізгі мақсаттары төменде келтірілген:

1. Развитие интегрированного экспортно-ориентированного промышленного района и логистического центра, располагающегося вдоль Нового Шелкового пути, который является очень эффективным с точки зрения рентабельности, и развитие которого поддерживается профессиональным институтом посредством подготовки местного населения в квалифицированных специалистов.
2. Развитие централизованного логистического центра вокруг железнодорожного узла, задействующего производственную экосистему и повышающего эффективность движения товаров.
3. Создание нового многофункционального районного центра, повышающего уровень обслуживания и общественных нужд.
4. Создание центра на базе региональной железной дороги и ЛРТ, предоставляющего возможности занятости для региона.
5. Введение многофункционального легкого транспорта в целях продвижения производственной и торговой концепции наряду с ЛРТ.
6. Создание зеленого промышленного района с широкими возможностями для отдыха и развития городского сельского хозяйства в низинных участках.
7. Развитие комфортных, безопасных и зеленых жилых кварталов с интегрированными объектами.
8. Обслуживание Growing District с устойчивой инфраструктурой и продвижение инновационных технологий.
Большие площади земли, используемые для планировочного района Growing District, включают в себя промышленные предприятия, а также логистические склады. Территория под промышленную и интегрированную логистическую деятельность составляет 758 га.
На территории 750 га для обеспечения жильем 267 917 жителей предусмотрены многофункциональные жилые комплексы с объектами коммерческой деятельности на нижних этажах. Коммерческое использование может включать в себя объекты розничной торговли, пункты питания и общественные магазины. Около 2% территории будет разделено на зоны для многофункционального использования в целях развития интегрированного промышленного и жилого района. Около 6% земли будет выделено для постройки мест общего пользования и удовлетворения общих нужд населения.
508 гектаров земли планируется использовать для обустройства парков и открытых пространств, которые должны включать в себя городские и общественные парки, а также региональные зеленые и открытые пространства. Дороги и инфраструктура образуют 18% землепользования, необходимого для запуска легкорельсового транспорта; для поддержки ожидаемого роста территории требуется обеспечение строительства различных дорожных сетей, в том числе инфраструктуры основных инженерных коммуникаций.
Новый интегрированный промышленный и логистический центр, располагающийся вдоль стратегической развязки на трассе Алматы-Конаев и планируемой точки расширения железнодорожного пути Жетыген-Казыбек Бек, соединит "G4 City" со специальной экономической зоной "Хоргос", расположенной в Китае, для установления дальнейшего транспортного сообщения с Центральной Азией и Европой.
Развитие данного центра представляет собой главный экономический фактор развития "G4 City", т.к. он будет способствовать развитию тысячи рабочих мест и возможностей для банковских инвестиций.
Идентифицированные промышленные сектора с мощным потенциалом включают в себя строительство, логистику, пищевую, химическую, легкую и другие отрасли промышленности. Ключевые стратегии обустройства местности:
- знаковое транзитно-ориентированное развитие;
- развитие районного центра как ключевого ориентира Growing District, создающего симбиоз между плотностью населения, компактной городской структурой и транзитным узлом с городскими площадями, коммерческими, развлекательными и районными объектами в центре Growing District;
- безупречная совместимость и отлично интегрированный общественный транспорт, максимизация доступа к коридору общественного транспорта путем предоставления пространства для проживания, ведения бизнеса и досуга, располагающегося в шаговой доступности от остановок общественного транспорта/ЛРТ, а также развитие пешеходных зон;
- зеленый коридор как центр досуга, создание беспрепятственной голубой и зеленой сети, которая может быть отлично интегрирована с местным спортивным центром, ЛРТ и транспортно-ориентированным узлом в качестве пространства для общественного отдыха;
- зеленый коридор как коридор агротуризма, развитие городского сельского хозяйства и агро-туристического коридора вдоль низинных природных участков для продвижения свежей продукции, переработки продуктов питания, ведения розничной торговли продуктами питания, развития пунктов питания и организации сельскохозяйственных ярмарок;
- жилой современный промышленный район, создание динамичной разнообразной деятельности, которая делает район местом расположения компаний, рабочих мест и надлежащего доступа к объектам общего пользования, зонами отдыха и местами торговли, уникальная идентичность, безопасные и оптимизированные перспективы, взгляды и видение, проектирование ЛРТ будет способствовать созданию уникальной идентичности.
Рисунок 7. Иллюстрационный план экспортно - ориентированного торгово - логистического ХАБа.
Существующие ресурсы в непосредственной близости от Green District и возможности развития района идеально подходят для того, чтобы превратить его в "Интегрированный центр культуры и отдыха". Якорные составляющие включают в себя курортный комплекс: существует возможность привлечения приблизительно двух миллиардов потенциальных туристов из более чем 15 стран, проживающих в пятичасовой зоне полета, за счет развития интегрированного и развлекательного центра мирового класса. Строительство привлекательного района и его позиционирование в качестве интегрированного комплекса, предлагающего развлечения для всех групп населения. Гоночная трасса станет одной из главных туристических достопримечательностей, на которой будут проводиться гоночные состязания, а также прочие мероприятия и концерты, индустрия гемблинга, сектор гостеприимства предусматривает поддержку предполагаемой туристической деятельности с различными составляющими гостеприимства и оздоровления.
Район Green District играет потенциально отличительную роль в развитии и регионального туризма. В то время как Или-Алатауский национальный парк предоставляет возможности для развития горного туризма, город Алматы предлагает широкий диапазон возможностей для культурно-исторического туризма. Национальный парк "Алтын Эмель" также предлагает различные варианты для туризма благодаря его знаменитым поющим барханам и зеленой степи. Район Green District с его естественной природной средой и водными ресурсами предлагает уникальную возможность зарекомендовать себя в качестве места, предлагающего развлечения, преимущественно в летнее время и заполняющего туристическую нишу, а также предлагающего широкое разнообразие досуга в любую погоду в течение круглого года.
Ключевые цели развития для планировочного района Green District:

1. Жасыл кеңістіктер мен көк аспанды тамашалауға мүмкіндік беретін туристік дестинацияны құру.
2. Орталық Азиядағы біріктірілген курортты және әлемдік деңгейдегі ойын-сауық орталығын дамыту.
3. Халықтың барлық топтары үшін әртүрлі бос уақытты ұсынатын су туризмі ауданын құру.
4. Ғаламдық және жергілікті байланыстарды жақсарту және демалу үшін жаяу жүргіншілер жолдарын құру.
5. Өмір сүрудің әлемдік стандарттарына сәйкес келетін жайлы, қауіпсіз және жасыл тұрғын үй орамдарын дамыту.
6. Тұрғындардың қоғамдық қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қызмет көрсету деңгейі жоғары жаңа аудан орталығын құру.
7. Тұрақты инфрақұрылым есебінен Green District ауданын құру.
8. Өмір қарқыны дамыған, айырықша бірегейлігімен есте қаларлық ерекше аудан құру.
Green District ауданының жоспарланған аумағын негізгі пайдалану туризм, демалыс және қонақ үйлер, гемблинг және курорттар сияқты коммерциялық объектілерді қолдауға арналған.
Коммерциялық және ойын-сауық мақсатында шамамен 662 га жер бөлінеді. Сондай-ақ әртүрлі мақсаттағы жерлер коммерциялық объектілерді (80%), атап айтқанда, бөлшек сауда объектілерін, тамақтану пункттерін және тұрғын үй орамдарын салуға арналады. 10% артық жер резонанстық туристік аймақты құру үшін көп функционалды пайдалануға беріледі. Кейіннен 260000-ға жуық тұрғынды қоныстандыру үшін 750 га алаңда жаңа көп функционалды тұрғын орамдарының құрылысы жүргізілетін болады. Жалпы пайдалану объектілері пайдаланылатын жердің шамамен 8 %-ін алады және халыққа қызмет көрсету үшін қажетті қосалқы объектілерді қамтитын болады.
Саябақтар мен ашық кеңістіктерге қалалық, қоғамдық және орамдық саябақтар, соның ішінде 215 га жерді қамтитын аймақтық жасыл және ашық алаңдар кіреді. Жолдар мен инфрақұрылым жерді пайдаланудың 17 %-ін құрайды, оның ішінде ЖРК іске қосу үшін; өңірдің күтілетін өсуін қолдау үшін түрлі жол желілері, оның ішінде негізгі инженерлік коммуникациялар инфрақұрылымын дайындау жоспарлануда. Біріктірілген ойын-сауық курорты сәулет-құрылыс дизайнының басым бағыты ретінде анықталған, ол аймақты дамытудың зәкірлік жобасы болып табылады.
Green District барлық жастағы топтар үшін түрлі ойын-сауық ұсынатын барлық маусымдық жаһандық туризм үшін қызықты орынға айналады. Аудан орталығы – әсерлі ойын-сауықтар, салтанатты қонақ үйлері, сауда орталықтары, гэмблинг аймағы, көрме орталығы, мұражай, океанариумы, ірі тақырыптық парктердің бірі, F1 спорт кешені, барлық ауа-райына арналған аквапаркі, кемежайы, хайуанаттар бағы және Қапшағай су қоймасының жағасында орналасатын басқа да орындары бар отбасылық біріктірілген курорт. Жаңа әуежай, ЖРК және аймақтық теміржол арқылы оңай жетуге болатын біріктірілген курорттық - ойын-сауық орталығы 2050 жылға қарай G4 City-ге 4,3 миллион турист тартады, Алматының туристік мүмкіндіктерін толықтырады деп күтілуде.
Жерді орналастырудың негізгі стратегиялары төменде келтірілген:
- Әлемдік деңгейдегі біріктірілген курорт. Ойын-сауық стилі мен ауданның сәулеттік келбетін анықтайтын қаланың басты көрікті жері ретінде әлемдік деңгейдегі біріктірілген курортты дамыту
- Жыл бойына көңілді және мереке жағдайын құруға ықпал ететін, жыл мезгіліне қарамастан түрлі іс-шаралар ұсынатын мәдени-ойын-сауық объектілерін дамыту.
- Таң қалдыратын жағалау. Жағалау бойындағы көптеген ойын-сауық орындарын, соның ішінде курортты, саябақты, серуендеу аймағын, тамақтану орындарын, сондай-ақ ауданды ерекше жарықтандыратын үлкен су каналын жайластыру.
- Әйгілі орталық саябақ және әсерлі қоғамдық орындар. Келушілер ашық ауада көңіл көтеру және мәдени әсер алу үшін жиналатын үлкен орталық саябақ құру.
- Мінсіз үйлесімділік және үздік туристік инфрақұрылым. Әр түрлі туристік нүктелерді біріктіретін кедергісіз жаяу жүруді қамтамасыз етуге және келушілер мен аудан тұрғындарына аумақ бойынша кедергісіз өтуге мүмкіндік беретін қосымша қоғамдық көліктің болуын қамтамасыз ету.
- Бірегей сәттерді бастан өткізуге болатын әдемі орын. Жергілікті қоғамдық арт-инсталляцияларды біріктіру есебінен есебінен пейзаждар мен көріністердің сақталуын қамтамасыз ету және аумақтың ерекше бейнесін қалыптастыру.
8-сурет. Демалыс және туризм орталығының иллюстрациялық жоспары.

1. Создание туристской дестинации, позволяющей радоваться зеленым пространствам и голубому небу;
2. Развитие интегрированного курорта и центра развлечений мирового класса в Центральной Азии;
3. Создание района водного туризма, предлагающего разнообразный досуг для всех слоев населения;
4. Улучшение глобальной и локальной связностей, создание пешеходных дорожек для отдыха;
5. Развитие комфортных, безопасных и зеленых жилых кварталов, соответствующих мировым стандартам проживания;
6. Создание нового районного центра для удовлетворения общественных нужд жителей с высоким уровнем обслуживания;
7. Создание района Green District за счет устойчивой инфраструктуры;
8. Создание района, жизнь в котором кипит, с особой запоминающейся идентичностью.
Основное использование земли планируемой территории района Green District предназначено для туризма, отдыха и поддержания коммерческих объектов, таких как гостиницы, индустрия гемблинга и курорты.
Около 662 га земли будет выделено для коммерческого и развлекательного использования. Также земли различного назначения будут предназначены для строительства коммерческих объектов (80%), а именно объектов розничной торговли, пунктов питания и жилых кварталов. Около 10% земли будет выделено для многофункционального использования, чтобы создать резонирующий туристический район. На площади 750 га будут построены новые многофункциональные жилые кварталы для последующего расселения в них около 260000 жителей. Объекты общего пользования займут около 8% используемой земли и будут включать вспомогательные объекты, необходимые для обслуживания населения.
Парки и открытые пространства включают в себя городские, общественные и квартальные парки, в том числе региональные зеленые и открытые пространства, которые насчитывают 215 га земли. Дороги и инфраструктура образуют 17% землепользования, в т.ч. и для запуска ЛРТ; для поддержки ожидаемого роста региона будут разработаны различные дорожные сети, в том числе инфраструктура основных инженерных коммуникаций. Интегрированный развлекательный курорт идентифицирован в качестве приоритетного направления архитектурно-строительного проектирования, который представляет собой якорный проект для развития региона.
Green District станет оживленным местом для всесезонного глобального туризма, предлагающим разнообразные развлечения для всех возрастных групп. Центр района – семейный интегрированный курорт с захватывающими развлечениями, роскошными отелями, торговыми центрами, гэмблинг зоной, выставочным центром, музеем, океанариумом, одним из крупнейших тематических парков, спортивным комплексом F1, всепогодным аквапарком, пристанью, зоопарком и прочими местами, которые будут располагаться на берегу Капчагайского водохранилища. Ожидается, что интегрированный курортно-развлекательный центр, до которого можно будет легко добраться посредством нового аэропорта, ЛРТ и региональной железной дороги, привлечет к 2050 году 4,3 миллиона туристов в "G4 City", дополнит туристические возможности Алматы.
Ключевые стратегии обустройства местности:
- Интегрированный курорт мирового класса. Развитие интегрированного курорта мирового класса как главной достопримечательности города, которая будет определять стиль развлечений и архитектурный облик района.
- Развлекательный центр, функционирующий круглый год. Развитие культурно-развлекательных объектов, предлагающих различные мероприятия вне зависимости от сезона, способствующие созданию атмосферы веселья и праздника в течение всего года.
- Потрясающая набережная. Обустройство множества развлекательных мест вдоль набережной, включая курорт, парк, прогулочную зону, пункты питания, а также большой водный канал, придающий району особенную яркость.
- Знаменитый центральный парк и захватывающие общественные места. Создание большого центрального парка, где посетители смогут собираться для развлечения на открытом воздухе и получения культурных впечатлений.
- Безупречная совместимость и лучшая туристическая инфраструктура. Обеспечение беспрепятственной шаговой доступности, объединяющей различные туристические точки, и обеспечение наличия дополнительного общественного транспорта, позволяющего посетителям и жителям района беспрепятственно перемещаться по территории.
- Красивое место, предлагающее пережить уникальные моменты. Обеспечить сохранность пейзажей и видов, создавая уникальный образ территории за счет интеграции местных общественных арт-инсталляций.
Рисунок 8. Иллюстративный план центра отдыха и туризма.

1. ҚЫСҚАША АҚПАРАТ ЖӘНЕ КОНТЕКСТ
"G4 City" Алматы қаласынан солтүстікке қарай, Алматы қаласын Қорғаспен (Қытай) байланыстыратын маңызды дәліз болып табылатын А3 (Алматы-Қонаев) 80 шақырымдық трассасының бойында орналасқан және "Жібек жолы" бастамасының стратегиялық артықшылықтарына ие.
Анағұрлым ауқымды контексте Алматы қаласы мен "G4 City" Алматы агломерациясы ретінде айқындалатын аймаққа кіреді, ол Алматы агломерациясын аумақтық дамытудың аймақаралық схемасын, аумақты дамыту перспективаларын және оның инфрақұрылымға ұзақ мерзімді мұқтаждығын айқындайтын қалалық жоспарлау стратегиясына кіреді. Алматы агломерациясын аумақтық дамытудың өңіраралық схемасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 24 мамырдағы № 302 Қаулысымен бекітілген. Қазіргі уақытта Алматы агломерациясының ауданы 9,4 мың км2 немесе облыс аумағының 4,3%-ын құрайды. Агломерация құрамына Еңбекшіқазақ ауданының 46 елді мекені, Жамбыл ауданының 14 елді мекені, Іле ауданының 29 елді мекені, Қарасай ауданының 47 елді мекені, Талғар ауданының 46 елді мекені кіреді және Орталық Азияның аса ірі қалалық агломерацияларының бірі болып саналады, болжамды есептер бойынша 2030 жылға дейін Алматы агломерациясының халқы шамамен 4,5 млн адамды құрайтын болады. Қазіргі уақытта G4 City құрылыс салынбаған аумақтарда әзірленетін жоба болып табылады және схемаға сәйкес қарқынды және белсенді агломерация аймағына кіреді. Теміржол желісін, жаңа әуежайды, үлкен Алматы айналма автожолын және Алматы-Қонаев автожолы бойындағы G4 City-дің өсу мүмкіндігін көрсететін басқа да ауқымды жоспарланған өнеркәсіптік және логистикалық әзірлемелерді қоса алғанда, бірнеше стратегиялық инфрақұрылымдық жобалар бар.
2. ҚАЛАНЫ ЖАЙҒАСТЫРУ
2.1 Өңірлік жайғастыру
G4 City Алматы облысында орналасқан, ол өңірдің жаңа біріктірілген экономикалық қаласы болу үшін бірқатар мүмкіндіктер ашады.
Жаһандық және өңірлік мәнмәтінде, Қазақстан Республикасы мен Алматы қаласының орнықты экономикалық жағдайын ескере отырып, G4 City-дің өзін қаржы, бизнес, сауда, білім беру, денсаулық сақтау және спорт сияқты анағұрлым жоғары деңгейдегі қызметтерді ұсынатын ТМД-ның аса ірі орталығы ретінде көрсету мүмкіндігі бар.
Тау шаңғысы курорты Шымбұлақ, Талғар, Қапшағай су қоймасы сияқты қолданыстағы және жоспарланған туристік бағыттардың және G4 City туристік бағыттарының деректерін одан әрі оңтайландыру әлеуетінің арқасында халықаралық деңгейдегі жетекші туристік орталыққа айналу мүмкіндігі бар.

1. КРАТКАЯ ИНФОРМАЦИЯ И КОНТЕКСТ
"G4 City" расположен к северу от города Алматы, вдоль 80-километровой трассы А3 (Алматы – Конаев), которая является важным коридором, связывающим город Алматы с Хоргосом (Китай), и пользуется стратегическими преимуществами инициативы "Шелковый Путь"".
В более масштабном контексте город Алматы и "G4 City" входят в зону, определяемую как Алматинская агломерация, которая входит в межрегиональную схему территориального развития Алматинской агломерации, стратегию городского планирования, определяющую перспективы развития территории и ее долгосрочную потребность в инфраструктуре. Межрегиональная схема территориального развития Алматинской агломерации была утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан от
24 мая 2016 года № 302. В настоящее время площадь Алматинской агломерации составляет 9,4 тыс. км² или 4,3 % территории области. В состав агломерации входят: 46 населенных пунктов Енбекшиказахского района, 14 населенных пунктов Жамбылского района, 29 населенных пунктов Илийского района, 47 населенных пунктов Карасайского района, 46 населенных пунктов Талгарского района и считается одной из крупнейших городских агломераций Центральной Азии, по прогнозным расчетам до 2030 года население Алматинской агломерации будет составлять около 4,5 млн. человек.
В настоящее время "G4 City" является проектом, разрабатываемым на незастроенных территориях, и в соответствии со схемой входит в зону интенсивной и активной агломерации. Существует несколько стратегических инфраструктурных проектов, включая железнодорожную линию, новый аэропорт, большую Алматинскую кольцевую автодорогу и другие масштабные планируемые промышленные и логистические разработки, указывающие на возможности роста "G4 City" вдоль автодороги Алматы - Конаев.
2. ПОЗИЦИОНИРОВАНИЕ ГОРОДА
2.1 Региональное позиционирование
"G4 City" расположен в Алматинской области, что открывает ряд возможностей для того, чтобы стать новым интегрированным экономическим городом региона.
В глобальном и региональном контексте, учитывая устойчивое экономическое положение Республики Казахстан и города Алматы, "G4 City" имеет возможность зарекомендовать себя в качестве крупнейшего центра СНГ, предоставляющего услуги более высокого уровня, такие как финансы, бизнес, торговля, образование, здравоохранение и спорт.
Благодаря существующим и планируемым туристическим направлениям, таким как горнолыжный курорт Шымбулак, Капчагайское водохранилище, и потенциалу для дальнейшей оптимизации данных туристических направлений "G4 City" имеет возможность стать ведущим туристическим центром международного уровня.

Алматы - Қонаев трассасын, қолданыстағы және жоспарланған халықаралық маңызы бар теміржол, жүк және экономикалық дәліздерін, сондай-ақ жаңа жоспарланған халықаралық әуежайды қоса алғанда, бірнеше негізгі сауда-көлік магистральдарының қиылысында орналаса отырып, G4 City жаңа логистикалық және экспортқа бағдарланған салалық базаны құру үшін үлкен әлеуетке ие, ол аймақта жұмыс орындарын ұсыну үшін айтарлықтай мүмкіндіктер жасайды. Өсу мүмкіндіктерін және Алматыдан солтүстікке қарай орналасқан құрылыс салынбаған аумақтардың жеткіліктілігін ескере отырып, G4 City әлемдік деңгеймен шамалас, өмір сүру үшін қолайлы жағдайлары бар заманауи қала болуға барлық мүмкіндіктерге ие.
2.2 Туристік контекст
Алматы қаласы мен Алматы облысы бірқатар табиғи және жасанды туристік көрікті жерлердің арқасында елдің негізгі туристік объектілерінің бірі болып табылады. Ел тұрғындары да, әлемнің түкпір-түкпірінен келген туристер де бұл аймаққа демалу үшін де, іскерлік іс-шаралар үшін де барады. 2021 жылғы жағдай бойынша, өткен жылы елімізде 6,9 млн адам демалды, бұл 2020 жылғы көрсеткіштен 35%-ға артық. Негізгі туристік көрнекі орындарға Шымбұлақ тау шаңғысы курорты, Медеу биік таулы спорт кешені кіреді.
Солай бола тұра, аймақтың әлі де пайдаланылмаған мол мүмкіндіктері бар және аймақта туризмді дамыту бойынша бірқатар мемлекеттік бағдарламалар да бар. Қазақстанда туризмді дамытудың 2025 жылға арналған мемлекеттік бағдарламасы 2025 жылға қарай туристік сектордағы ЖІӨ үлесінің 8%-ға дейін өсуін, 2025 жылға дейін шамамен 2 трлн теңге мөлшерінде инвестициялар тартуды, 200 000-нан астам жаңа жұмыс орындарын, оның ішінде 72 000 тұрақты жұмыс орындарын құруды көздейді. Туристік сектордың кірістері экспорттық түсімдерден түсетін кірістердің үштен бір бөлігін құрайды.
Бүгінде келушілердің бестен бір бөлігі және шетелдік туристердің
45 %-і Алматыға келеді. Бұл елдің әрбір екінші шетелдік турисі, ол туристердің елге көптеп келуіне байланысты.
Инфрақұрылымды жаңғыртумен қатар жарнамалық науқандар елдегі туризмді ынталандыруға және Green District құруға көмектеседі, өз кезегінде бұл елге көбірек адам тартуға септігін тигізеді.
2.3 Өңірлік контекст
Алматы - бұрынғы астана және қазіргі уақытта Қазақстанның қаржы және сауда орталығы. Қаланың материалдық және әлеуметтік инфрақұрылымы жақсы дамыған(қала бұрынғы астана болғандықтан). Өңірдің жалпы өңірлік өніміне (ЖӨӨ) қызмет көрсету секторы негізгі үлес қосады және елдің басқа өңірлерімен салыстырғанда өндірістік секторға қарағанда ЖӨӨ-ге айтарлықтай жоғары үлес қосады.

Будучи расположенным на пересечении нескольких ключевых торгово-транспортных магистралей, включая трассу Алматы – Конаев, существующие и планируемые железнодорожные, грузовые и экономические коридоры международного значения, а также новый планируемый международный аэропорт, "G4 City" обладает большим потенциалом для создания новой логистической и экспортно-ориентированной отраслевой базы, создающей значительные возможности для предоставления рабочих мест в регионе. Учитывая возможности роста и достаточно большое количество незастроенных территорий, расположенных к северу от Алматы, "G4 City" имеет все шансы стать современным городом с комфортными условиями для жизни, соизмеримыми с мировым уровнем.
2.2 Туристический контекст
Город Алматы и Алматинская область являются одними из основных туристических объектов страны благодаря ряду природных и искусственных туристических достопримечательностей. Как жители страны, так и туристы со всего мира посещают этот регион как для отдыха, так и для деловых мероприятий. По состоянию на 2021 год в прошлом году в стране отдохнули 6,9 млн человек, что на 35% превышает показатель 2020 года. Основные туристические достопримечательности включают в себя горнолыжный курорт "Шымбулак", высокогорный спортивный комплекс "Медеу".
Тем не менее, регион все еще имеет значительные неиспользованные возможности, и существует целый ряд государственных программ по развитию туризма в регионе. Государственная программа развития туризма в Казахстане на 2025 год предусматривает рост доли ВВП в туристическом секторе до 8% к 2025 году, привлечение инвестиций в размере около 2 трлн тенге до 2025 года, создание более 200 000 новых рабочих мест, в том числе 72 000 постоянных рабочих мест. Доходы туристического сектора составляют почти треть доходов от экспортных поступлений.
Сегодня пятая часть всех посещений и 45% иностранных туристов приходится на Алматы. Это каждый второй иностранный турист страны, что связано с более высоким притоком туристов в страну.
Рекламные кампании наряду с модернизацией инфраструктуры помогут стимулировать туризм в стране и способствовать созданию Green District, который, в свою очередь, привлечет больше людей в страну.
2.3 Региональный контекст
Алматы является бывшей столицей и в настоящее время служит финансовым и торговым центром Казахстана. Материальная и социальная инфраструктура города хорошо развита (благодаря тому, что город является бывшей столицей). Сектор услуг вносит основной вклад в валовый региональный продукт (ВРП) региона и в отличие от других регионов страны вносит более высокий вклад в ВРП, чем производственный сектор.

2.4 Бизнес және қаржы
Елдің қаржылық астанасы ретінде орын алатын Алматының өте жақын орналасуы Gate District-тің құрылысы кезінде тиімді болады. Алматыда банк капиталының ең жоғары көрсеткіші байқалады. Қалада көптеген қаржы институттары мен өнеркәсіптік компаниялардың штаб-пәтерлері мен басқармалары шоғырланған.
Сондай-ақ мұнда Қазақстан қор биржасы (KASE) сияқты негізгі реттеуші және бақылаушы институттар орналасқан. Microsoft, Schneider Electric, Xerox және басқалары сияқты ірі трансұлттық компаниялардың қалада өз кеңселері бар. Бұдан бөлек, 2021 жылғы жай-күй бойынша қала ұлттық ЖІӨ-нің шамамен 1/5 бөлігін, бөлшек сауданың шамамен 30%-ін, Қазақстанның негізгі капиталына салынған барлық инвестициялардың 10%-нен астамын енгізді.
Өңірдегі өндірістік қызмет негізінен тамақ өнеркәсібі және бейметалл минералдық бұйымдар секторына сүйенеді, сондай-ақ өндірістік секторда жұмыс күшінің айтарлықтай көп жұмыспен қамтылуын қамтамасыз етеді. Өңірдің басқа ірі өндірістік секторларына металлургия саласы, металл өңдеу және сусындар өндірісі жатады. Аймақта айтарлықтай экономикалық белсенді халық және қуатты білім беру инфрақұрылымы бар, бұл аймақты болашақта еңбекке қабілетті жұмыс күшімен қамтамасыз етеді. Бұдан басқа, аймақ елдің сауда орталығы болып табылатындықтан, қала импорттың едәуір жоғары пайызымен таза импорттаушы, өйткені Қазақстанға ішкі тұтыну үшін импортталатын тауарлардың көпшілігі Алматыға импортталады. Қала өндірістік секторда, ауыл шаруашылығында, туризмде, құрылыста және фармацевтикалық препараттар өндірісінде жаңа жоғары технологиялық сегменттерді құруға бағытталған.
Негізгі басымдық инновациялық өнімге, еңбек өнімділігін арттыруға және салалық кластерлерді дамытуға беріледі.
Өңірдің Қытайға тікелей жақындығы Жетіген - Қорғас теміржолын, "Қорғас" шекара маңы ынтымақтастығының халықаралық орталығын ("Қорғас" ШЫХО) және "Қорғас – Шығыс қақпасы" арнайы экономикалық аймағын (АЭА) салу қажеттілігін туындатты. Алдағы уақытта экономикалық өсім нүктелерінің құрылысы Талдықорған, Қапшағай, Іле және Талғар аудандары үшін жоспарланған төрт өнеркәсіптік аймақ болуы мүмкін, оларда 300-ге жуық кәсіпорын орналасады. Сөйтіп, үкіметтің жоспарлары және оның аймақты өндірістік орталық ретінде алға жылжыту бойынша қолдауы арнайы өнеркәсіптік орталық құруға ықпал етеді, атап айтқанда: Growing District.

2.4 Бизнес и финансы
Тот факт, что Алматы выступает в качестве финансовой столицы страны, будет выгоден при строительстве Gate District в непосредственной близости от города. В Алматы наблюдается высокая концентрация банковского капитала. В городе находятся штаб-квартиры и руководство большинства финансовых учреждений и промышленных компаний.
Также здесь расположен ключевой регулирующий и контролирующий институт, такой как Казахстанская фондовая биржа (KASE). Крупные транснациональные компании, такие как Microsoft, Schneider Electric, Xerox и другие уже имеют свои офисы в городе. Кроме того, по состоянию на 2021 год город вносит примерно 1/5 национального ВВП, примерно 30% розничных продаж, более 10% всех инвестиций в основной капитал Казахстана.
Производственная деятельность в регионе в основном опирается на сектор пищевой промышленности и неметаллических минеральных изделий, а также обеспечивает максимальный объем занятости рабочей силы в производственном секторе. К другим крупным производственным секторам региона относятся металлургическая отрасль, металлообработка и производство напитков. Регион обладает значительным экономически активным населением и мощной образовательной инфраструктурой, обеспечивающей регион будущей трудоспособной рабочей силой. Ввиду того, что регион является центром торговли страны, город является чистым импортером со значительно более высоким процентом импорта, поскольку большинство товаров, импортируемых в Казахстан для внутреннего потребления, импортируются в Алматы. Город нацелен на создание новых высокотехнологичных сегментов в производственном секторе, сельском хозяйстве, туризме, строительстве и производстве фармацевтических препаратов.
Основной акцент делается на инновационную продукцию, повышение производительности труда и развитие отраслевых кластеров.
Непосредственная близость региона к Китаю задала необходимость строительства железной дороги Жетыген – Хоргос, международного центра приграничного сотрудничества "Хоргос" (МЦПС "Хоргос") и специальной экономической зоны "Хоргос – Восточные ворота" (СЭЗ). В дальнейшем точками экономического роста могут стать четыре промышленные зоны, строительство которых запланировано для Талдыкорганского, Капчагайского, Илийского и Талгарского районов, в которых будет размещено около 300 предприятий. Таким образом, планы Правительства и его поддержка по продвижению региона в качестве производственного центра будут способствовать созданию специального промышленного центра, а именно: Growing District.

2.5 Білім беру және медициналық қызмет көрсету
Алматыда көптеген танымал білім беру ұйымдары және техникалық мекемелер бар, олар кәсіпорындарды мамандармен қамтамасыз етуге айтарлықтай үлес қосады. Сонымен қатар Алматы Қазақстанның ғылыми-зерттеу жұмыстарының орталығы болып табылады. Қазақстанның жалпы экономикасының өсуіне қарай соңғы жылдары білім беруге арналған мемлекеттік шығыстар біртіндеп ұлғаюда. Білім беру Қазақстанның 2025 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары – бірқатар стратегиялық құжаттардағы басты басымдықтардың бірі болып танылды.
Білім берудің мектепке дейінгіден бастап жоғары білімге дейінгі барлық деңгейлерін түбегейлі жаңғырту 2021 жылы жүргізілді. Осылайша, білім берудің барлық сатыларында жаңа білім мен дағдылар алу, сондай-ақ халықтың өмір бойы кәсіби дамуы үшін жағдайлар жасалатын болады. Жоғары техникалық оқу орындарында оқитын студенттердің көп болуы өңірдің ғылыми-зерттеу қызметін дамыту үшін қажетті шарттың бірі болып табылады.
Қаладағы медициналық мекемелер қажетті стандарттарға жауап бергенімен, аймақта өңірді жаһандық медициналық туризм орталығына айналдыра алатын әлемдік деңгейдегі медициналық орталық жоқ. Осылайша, әйгілі көпсалалы ауруханаларды, сондай-ақ Golden District-те негізгі білім беру орталығын құру үшін жеткілікті мүмкіндіктер бар.
3. "G4 CITY"-ді ДАМЫТУ ЖОСПАРЫ
Алматы – Қазақстанның коммерциялық және іскерлік орталығы, сондай-ақ Орталық Азияның маңызды коммерциялық орталығы.
Қазіргі уақытта елде Алматының коммерциялық кеңселік жылжымайтын мүлік нарығы жақсы дамыған. Қызмет көрсету бойынша қызметтің және кеңсе алаңдарының басым бөлігі Алматы сауда ауданы, Әл-Фараби және Достық көшелерінің айналасында шоғырланған, онда көлік қатынасы жақсы және құрылыс салуға арналған жер учаскелері бар.
Қазақстанның жетекші оқу орындары Алматыда орналасқан. Қазіргі уақытта университеттердің көпшілігі Алматы мен республика астанасында орналасқан. Олардың ішінде QS World University Ranking 2016/17 рейтингінде ұсынылған ең жоғары тұғырлы 3 ЖОО Алматыда орналасқан, атап айтқанда: Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті, Қазақ-Британ техникалық университеті және Ұлттық педагогикалық университет. Сол сияқты жоғары оқу орындарының көпшілігі Әл-Фараби және Достық көшелерінің бойында орналасқан.
Алматы мен облыста заманауи бизнес-кеңістіктерге, сондай-ақ халықаралық білімге үлкен сұраныс бар. Алайда Алматы қаласы жақсы біріктірілген білім беру және іскерлік орталықтары үшін кеңейтудің шектеулі мүмкіндіктерін ұсына алатынын ескерсек, Gate-Golden Districts білім беру кластерін дамытудың шоғырландырылған мүмкіндіктерін іске асыру үшін үлкен әлеуетке ие.
G4 City Алматы облысында орналасқан, бұл өңірдің жаңа біріктірілген экономикалық қаласы болуы үшін бірқатар мүмкіндіктер ашады.

2.5 Образование и медицинское обслуживание
В Алматы находятся многие известные образовательные и технические учреждения, которые вносят значительный вклад в обеспечение специалистов для предприятий. Кроме того, Алматы также позиционируется как центр научно-исследовательских работ Казахстана. По мере роста общей экономики Казахстана в последние годы государственные расходы на образование постепенно увеличиваются. Образование признано одним из главных приоритетов в ряде стратегических документов – Стратегический план развития Казахстана до 2025 года.
Радикальная модернизация всех уровней образования – от дошкольного до высшего была проведена в 2021 году. Таким образом, будут созданы условия для приобретения новых знаний и навыков на всех ступенях образования, а также профессионального развития населения на протяжении всей жизни. Большое количество студентов, обучающихся в высших технических учебных заведениях, является необходимым условием для развития научно-исследовательской деятельности региона.
В то время как медицинские учреждения в городе соответствуют желаемым стандартам, в регионе отсутствует медицинский центр мирового класса, который мог бы превратить регион в глобальный центр медицинского туризма. Таким образом, существует достаточно возможностей для создания известных многопрофильных больниц, а также главного образовательного центра в Golden District.
3. ПЛАН РАЗВИТИЯ G4 CITY
Алматы – коммерческий и деловой центр Казахстана, а также значимый коммерческий центр Центральной Азии.
В настоящее время в стране хорошо развит рынок коммерческой офисной недвижимости Алматы. Большая часть деятельности по оказанию услуг и офисных площадей сосредоточена вокруг торгового района Алматы, улиц Аль-Фараби и Достык, где имеются хорошее транспортное сообщение и участки под застройку.
В Алматы также находятся ведущие учебные заведения Казахстана.
В настоящее время большинство университетов расположено в Алматы и столице республики. Среди них 3 ВУЗа из самых высоких позиций, представленных в рейтинге QS World University Ranking 2016/17, находятся в Алматы, а именно: Казахский национальный университет им. аль-Фараби, Казахстанско-Британский технический университет и Национальный педагогический университет.
В Алматы и области существует огромный спрос на современные бизнес-пространства, а также на международное образование. Однако, учитывая, что город Алматы может предоставить ограниченные возможности расширения для хорошо интегрированных образовательных и деловых центров, Gate-Golden districts имеет огромный потенциал для реализации консолидированных возможностей развития образовательного кластера.
"G4 City" расположен в Алматинской области, что открывает ряд возможностей для того, чтобы стать новым интегрированным экономическим городом региона.

Жаһандық және өңірлік контексте Қазақстан Республикасы мен Алматы қаласының орнықты экономикалық жағдайын ескере отырып, G4 City-дің өзін қаржы, бизнес, сауда, білім беру, денсаулық сақтау және спорт сияқты анағұрлым жоғары деңгейдегі қызметтерді ұсынатын ТМД-ның ірі орталығы ретінде көрсету мүмкіндігі бар. Шымбұлақ, Талғар, Қонаев тау шаңғысы курорты сияқты қолданыстағы және жоспарланған туристік бағыттардың және G4 City туристік бағыттарының деректерін одан әрі оңтайландыру әлеуетінің арқасында халықаралық деңгейдегі жетекші туристік орталыққа айналу мүмкіндігі бар.
Алматы – Қонаев трассасын қоса алғанда, бірнеше негізгі сауда-көлік магистральдарының қиылысында орналаса отырып, қолданыстағы және жоспарланған халықаралық маңызы бар теміржол, жүк және экономикалық дәліздері сондай-ақ, жаңа жоспарланған халықаралық әуежай, G4 City өңірде жұмыс орындарын ұсыну үшін елеулі мүмкіндіктер беретін жаңа логистикалық және экспортқа бағдарланған салалық базаны құру үшін үлкен әлеуетке ие.
Өсу мүмкіндіктерін және Алматыдан солтүстікке қарай орналасқан құрылыс салынбаған аумақтардың жеткіліктілігін ескере отырып, G4 City әлемдік деңгеймен шамалас, өмір сүру үшін қолайлы жағдай жасалған, заманауи қала болудың барлық мүмкіндіктеріне ие.
4. ҚАЛАНЫҢ ҚАЛА ҚҰРЫЛЫСЫН ДАМЫТУ ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ
G4 City қаласының Бас жоспары (мастер жоспар) тұжырымдамасының жобасында қаланың тұжырымдамалық қала құрылысын дамыту нұсқалары орындалған, оның критерийлерінің бірі - жаңа құрылыстың әртүрлі түрлеріне арналған аумақты бағыттау және ұлғайту. Қала аумағын дамыту аумақтың қала құрылысын кешенді бағалауға негізделген. Қала аумағын дамытудың негізгі бағытын анықтау үшін табиғи-экономикалық, инженерлік-геологиялық, сәулет-жоспарлау жағдайларына талдау жүргізілді.
Аумақтың қала құрылысын бағалау төменде қарастырылған факторлардың жиынтығы бойынша жүргізілді:
- бедері – еңіске байланысты аумақты ұтымды пайдалану;
- гидрология – жерүсті суларының жайғасу деңгейі;
- топырақтар – топырақтың көтергіштік қабілеті;
- жыралық – жаңбыр және еріген сулардың уақытша арналық ағындары салдарынан бедері бұзылған аумақтардың болуы;
- құрғақшылық, аңызақ – климаттық ерекшеліктерге неғұрлым бейім аумақтарды анықтау;
- су басуға бейім аумақтар;
- суармалы жерлердің болуы;
- өзге де ауыл шаруашылығы жерлерінің болуы;
- көгалдандыру;
- жолдар және басқа факторлар.
Бұл жобада қала аумағын дамытудың үш нұсқасы қарастырылған. Барлық нұсқаларда есептік және болжамды мерзімге өзгермейтін деректер қабылданған – бұл тұрғын үй-азаматтық құрылыс көлемінен, биіктігі шектелген құрылыс қабаттылығынан шығатын халық саны.

В глобальном и региональном контексте, учитывая устойчивое экономическое положение Республики Казахстан и города Алматы, "G4 City" имеет возможность зарекомендовать себя в качестве крупнейшего центра СНГ, предоставляющего услуги более высокого уровня, такие как финансы, бизнес, торговля, образование, здравоохранение и спорт. Благодаря существующим и планируемым туристическим направлениям, таким как горнолыжный курорт Шымбулак, Қонаев, и потенциалу для дальнейшей оптимизации данных туристических направлений "G4 City" имеет возможность стать ведущим туристическим центром международного уровня.
Будучи расположенным на пересечении нескольких ключевых торгово-транспортных магистралей, включая трассу Алматы – Конаев, существующие и планируемые железнодорожные, грузовые и экономические коридоры международного значения, а также новый планируемый международный аэропорт, "G4 City" обладает большим потенциалом для создания новой логистической и экспортно-ориентированной отраслевой базы, создающей значительные возможности для предоставления рабочих мест в регионе.
Учитывая возможности роста и достаточно большое количество незастроенных территорий, расположенных к северу от Алматы, "G4 City" имеет все шансы стать современным городом с комфортными условиями для жизни, соизмеримыми с мировым уровнем.
4. КОНЦЕПЦИЯ ГРАДОСТРОИТЕЛЬНОГО РАЗВИТИЯ ГОРОДА
В проекте Концепции Генерального плана (мастер плана) города "G4 City" выполнены варианты концептуального градостроительного развития города, одними из критериев которого являются направление и увеличение территории под различные виды нового строительства. Территориальное развитие города основано на комплексной градостроительной оценке территории. Для определения основного направления территориального развития города был проведен анализ природно-экономических, инженерно-геологических, архитектурно-планировочных условий.
Градостроительная оценка территории велась по совокупности рассмотренных ниже факторов:
- рельеф – рациональное использование территории в зависимости от уклона;
- гидрология – уровень залегания грунтовых вод;
- грунты – несущая способность грунта;
- овражность – наличие территорий с нарушенным рельефом вследствие временных русловых потоков дождевых и талых вод;
- засуха, суховей – выявление территорий, наиболее подверженных климатическим особенностям;
- территории, подверженные затоплениям;
- наличие орошаемых земель;
- наличие прочих сельскохозяйственных земель;
- озеленение;
- дороги и другие факторы.
В данном проекте рассмотрено три варианта территориального развития города. Во всех вариантах приняты неизменные данные на расчетный и прогнозный срок – это численность населения, от которого исходит объем жилищно-гражданского строительства, этажность застройки, ограниченная высотой.

Жобаның барлық әзірленіп жатқан аумағы G4 City-дің біріктірілген қала ретінде қарастырылғанына қарамастан, қала физикалық контекстке байланысты 3 негізгі аймаққа бөлінеді. Gate-Golden District құрамына Өтеген Батыр кенті кіреді, аймақтық қызмет көрсету саласын дамытуға бағытталған (халық саны 1,45 млн. адам). Growing District құрамына Қайрат және Жетіген кенттері кіреді, логистиканы және өнеркәсіптік индустрияны дамытуға бағытталған (халқы 350 000-нан 400 000 адамға дейін).
Жаңа халықаралық әуежай мен Арна кенті кіретін Green District туристік бизнесті дамытуға бағытталған (халқы 350 000-нан 400 000 адамға дейін).
Аудандар тиісті қалалық орталықтары бар елді мекендерді қамтиды, олар муниципалдық деңгейдегі объектілерге, спорт орталықтарына, қалалық саябақтарға, өрт сөндіру бөлімдеріне, полиция учаскелеріне және автобекеттерге қызмет көрсетеді.
Әр ауданның кеңсе орынжайлары, супермаркеттері, сауда орталықтары, театрлары және жергілікті ауруханалар мен облыстық кітапханалар сияқты аудандық деңгейдегі басқа да объектілер бар тиісті аудан орталықтары болады.
Елді мекендер қоғамдық жиналыстарды өткізуге арналған орталықтарды, қоғамдық саябақтарды және діни мақсаттағы объектілерді қоса алғанда, жергілікті деңгейдегі объектілері бар шағын орам орталығы қызмет көрсететін 3-5 тұрғын ауданды қамтитын болады.
Тұрғын аудандар қадамдық қолжетімділікте орналасатын алғашқы қажеттілік объектілері, мектебі және аудандық саябағы, 5 000 - 6 000 тұрғыны бар 4-6 шағын ауданды құрайтын болады.
Шағын аудандарға жергілікті аудан орталығы қызмет көрсететін тұрғын орамдар кіреді; жақын жерде жасыл алаңдар мен балабақшалар орналасады.
Елді мекенді зәкірлік жобалар арқылы дамыту моделі. G4 City-дің жекелеген аумақтарына зәкірлік жобаларды дамытуға шетелдік инвестицияларды тарту үшін "Арнайы экономикалық аймақ" мәртебесі берілетін болады.
4.1. GATE DISTRICT
Gate District Алматы қаласы мен Алматы облысының тұрғындары үшін коммерциялық және тұрғын үй орталығы ретінде қызмет ететін "Жаһандық қаржылық-іскерлік кластер" ретінде жайғастырылған.
Халықаралық қаржы орталығы
Gate District қаржы орталығы бағалы қағаздар, сақтандыру және банк ісі нарығын қоса алғанда, қаржылық қызметтер мен капитал нарығы үшін қолайлы орта құру арқылы Қазақстан экономикасына инвестициялар тартуға арналған, кеңселердің, банктердің, қаржылық мекемелердің және т.б. жоғары шоғырлануын қамтитын G4 City коммерциялық және іскерлік орталығы болады.
Бас жоспар және халықаралық кездесулер орталығы ғимараты (G4 City қаласының демонстрациялық қалалық галереясы)
Тұжырымдама бойынша бас жоспар мен халықаралық кездесулер орталығының ғимаратында:

Несмотря на то, что вся разрабатываемая территория проекта рассматривается в качестве интегрированного города "G4 City", город будет разделен на 3 ключевые зоны в зависимости от физического контекста. Gate-Golden Districts, включающие в себя поселок Отеген Батыр, направлен на развитие сферы региональных услуг (население 1,45 млн. человек). Growing District, включающий в себя поселки Кайрат и Жетыген, направлен на развитие логистики и промышленной индустрии (население от 350 000 до 400 000 человек).
Green District, включающий новый международный аэропорт и поселок Арна, направлен на развитие туристического бизнеса (население от 350 000 до 400 000 человек).
Районы также будут включать населенные пункты с соответствующими городскими центрами, которые будут обслуживать объекты муниципального уровня, спортивные центры, городские парки, пожарные части, полицейские участки и автовокзалы.
Каждый район будет иметь свои соответствующие районные центры, предоставляющие офисные помещения, супермаркеты, торговые центры, театры и другие объекты районного уровня, такие как местные больницы и областные библиотеки.
Населенные пункты будут включать 3-5 жилых районов, обслуживаемых небольшим квартальным центром с объектами местного уровня, включая центры для проведения общественных собраний, общественные парки и объекты религиозного назначения.
Жилые районы будут включать 4-6 небольших микрорайонов с населением 5 000 - 6 000 жителей, в шаговой доступности которых будут расположены объекты первой необходимости, детский сад, школа, районный парк, поликлиники, центр обслуживания населения и т.д.
Микрорайоны будут включать жилые кварталы, обслуживаемые локальным районным центром; поблизости будут расположены зеленые насаждения и детские сады.
Модель развития населенного пункта через якорные проекты. Отдельным территориям "G4 City" будет предоставлен статус "Специальной экономической зоны" для привлечения иностранных инвестиций в развитие якорных проектов.
4.1. GATE DISTRICT
Gate District позиционируется как "Глобальный Финансово-Деловой Кластер", который будет служить коммерческим и жилым центром для жителей города Алматы и Алматинской области.
Международный финансовый центр
Финансовый центр Gate District призван привлечь инвестиции в экономику Казахстана путем создания благоприятной среды для рынка финансовых услуг и капитала, включая рынок ценных бумаг, страхования и банковского дела станет коммерческим и деловым центром "G4 City", включающим высокую концентрацию офисов, банков, финансовых учреждений и т.д.
Здание Генерального плана и центра международных встреч (Демонстрационная городская галерея города "G4 City"
Концептуально Здание Генерального плана и центра международных встреч будет включать в себя:

1. Әкімдіктің, жергілікті атқарушы органдардың, АХҚО, халықаралық кездесулер орталығының кеңселері мен өкілдіктері,
2. G4 City Бас жоспарының (мастер жоспарының) және Халықаралық іскерік ХАБ жобасының макеттері бар галерея,
3. G4 City-дің бас жоспарының моделін көрсетуге арналған жобаның өршіл көрінісі туралы егжей-тегжейлі түсіндірілген стендтер орналасқан ең жаңа AR/VR мультимедиялық технологиялары бар көрме залы,
4. VIP конференц-зал және инвесторларды, мүдделі тараптарды, мемлекеттік қызметкерлерді және т. б. орналастыруға арналған конференц-залдар,
5. Жарнама және маркетинг бойынша толық командасы бар жылжыту орталығы орналастырылады.
Агропроцессингтік логистикалық ХАБ
Агропроцессингтік логистикалық ХАБ ең жоғары халықаралық сапа стандарттарына сәйкес өндірілген органикалық ауыл шаруашылығы өнімін өткізу үшін халықаралық сараптама алаңына айналуы тиіс.
4.1.1. Сәулеттік-құрылыс жобалауының пайымдары мен мақсаттары
4.1.2. Сәулеттік-құрылыс жобалаудың тұжырымдамасы мен стратегиясы
Сәулеттік-құрылыс жобалау тұжырымдамасы G4 City-де бизнес-объектілерді орналастыру үшін өкілетті орын болатын сенімді халықаралық қаржылық-іскерлік кластерді құруға бағытталған. Негізгі мақсаты бизнес, демалыс және транзит үшін мүмкіндіктерді ұштастыратын бірегей бірыңғай кешенді торап құру болып табылады. Сәулеттік ортаны ұйымдастырудың негізгі стратегиясы – әлемдік деңгейдегі іскерлік аудан құру. Банктер, қаржылық қызметтер және коммерциялық операцияларды жүзеге асыратын компаниялар үшін үздік имиджі мен заманауи ғимараттары бар әлемдік деңгейдегі орталық іскерлік аудан салу. Бұл сондай-ақ ыңғайлы жаяу жүргіншілерге арналған қатынасы бар қызметкерлерге, келушілерге және тұрғындарға арналған бөлшек сауда объектілері, тамақтану пункттері сияқты коммерциялық объектілермен көлік қатынасы жақсы дамыған әйгілі біріктірілген транзиттік хаб болып табылады.
Стратегия көптеген қосылыстардан тұратын, қолайлы типологиялы ғимараттардың қолжетімді объектілері бар іскерлік аудан құруға бағытталған. Бизнес-парк, қаржы орталығы, коммерциялық орталықтар және бөлшек сауда орталықтары жоғарғы деңгейдегі жаяу жүргіншілер аймағына және төменгі деңгейдегі жаяужол бойындағы "жасыл" желіге жалғасады. Айшықты қаржы алаңы мен қоғамдық орындар ерекше қаржы алаңын құра және жаяу жүргіншілердің сауда-саттық көшесімен резонанс тудыратын жол бойындағы қызмет көрсету кешенінің жалпыға ортақ пайдалану орындарын дамыту тасжол бойындағы ғимараттармен қосылады.
Сондай-ақ ынтымақтастық пен әлеуметтік өзара іс-қимыл үшін жалпыға ортақ қызықты орындар: демалуға арналған орын, демалуға арналған орындардың бағдарларын әзірлеу, іскерлік қонақ үйлер мен ірі ауқымды сауда орталықтары, ҮАААЖ айналма жолы мен Қорғас жаңа тасжолы бойында
ұсынылады.
Бөлшек сауда және қонақ үй бизнесі
Қаржы орталығы
Жасыл қосылыс
9.1. сурет. Дамыту бағдарламасы мен көлік арасындағы өзара байланыс
Көгалдандыру арқылы қосу
Жаяу жүргіншілер жолы
1-қабат деңгейіндегі сауда бутиктері
9- сурет. Негізгі бағдарламаны ұйымдастыру

1. Офисы и представительства акимата, местных исполнительных органов, МФЦА, центра международных встреч;
2. Галерею с макетами проекта генерального плана (мастер плана) "G4 City" и международный деловой ХАБ;
3. Выставочный зал с новейшими мультимедийными технологиями AR/VR для демонстрации модели генерального плана (мастер плана) города "G4 City", где также будут стенды с подробным объяснением амбициозного видения развития Проекта;
4. VIP-конференц-зал и конференц-залы для размещения инвесторов, заинтересованных сторон, государственных служащих и т. д;
5. Центр продвижения, с полной командой по рекламе и маркетингу.
Агропроцессинговый логистический ХАБ
Агропроцессинговый логистический ХАБ призван стать международной экспортной площадкой для реализации органической сельскохозяйственной продукции, произведенной в соответствии с самыми высокими международными стандартами качества.
4.1.1. Видения и цели архитектурно-строительного проектирования
4.1.2. Концепция и стратегии архитектурно-строительного проектирования
Концепция архитектурно-строительного проектирования направлена на создание надежного международного финансово-делового кластера, который станет предпочтительным местом для расположения бизнес-объектов в "G4 City". Ключевая цель заключается в создании уникального единого комплексного узла, объединяющего возможности для бизнеса, отдыха и транзита. Ключевая стратегия организации архитектурной среды – это создание делового района мирового класса. Строительство центрального делового района мирового класса с отличным имиджем и современными зданиями для банков, для компаний, предоставляющих финансовые услуги и проводящих коммерческие операций. Это также яркий интегрированный транзитный хаб, имеющий хорошо развитое транспортное сообщение с коммерческими объектами, такими как объекты розничной торговли и пункты питания для сотрудников, посетителей и жителей с удобным пешеходным сообщением.
Стратегия ориентирована на создание делового района с объектами в шаговой доступности с подходящей типологией зданий, включающей множество соединений. Бизнес-парк, финансовый центр, коммерческие центры и центры розничной торговли будут связаны с пешеходной зоной на верхнем уровне и "зеленой" аллеей вдоль тротуара на нижнем уровне. Яркая финансовая площадь и общественные места с созданием отличительной финансовой площади и развитие мест общего пользования придорожного сервисного комплекса, резонирующей с пешеходной торговой улицей будут соединены со зданиями вдоль шоссе.
Также будут предоставлены увлекательные места общего пользования для сотрудничества и социального взаимодействия: место для отдыха, разработка ориентиров мест для отдыха, деловых отелей и крупномасштабных торговых центров, вдоль кольцевой дороги БАКАД и нового шоссе на Хоргос.
Соединение через озеленение
Пешеходное соединение
Торговые бутики на уровне 1-го
этажа
Бизнес-парк Рисунок 9.1 Взаимосвязь
между программой развития и
транспортом
Розничная торговля и гостиничный бизнес
Финансовый центр
Зеленое соединение
Рисунок 9. Организация ключевой программы

9.2.- сурет. Қаржы-іскерлік кластерді қалалық жоспарлау тұжырымдамасы * КБД (Көліктік-Бағдарлау Девелопмент).
10- сурет. Gate District функционалды негізгі аймақты аймақтау жоспары.
11 сурет. Gate District негізгі аймағының панорамалық көрінісі.
4.2. GOLDEN DISTRICT
Golden District "Білім беру және медициналық кластер" ретінде жайғастырылады.
Жобаның зәкірлік құрамдастарына академиялық қалашық, инновациялық орталық және жергілікті тұрғындарға да, басқа елдердің туристеріне де қызмет көрсететін көпбейіндік ауруханалар кіретін болады.
Білім беру орталығы
G4 City бүкіл Қазақстаннан және көршілес елдерден студенттерді тарту мақсатында халықаралық деңгейдегі білім беру инфрақұрылымын одан әрі кеңейту үшін үлкен әлеуетке ие.
Көпсалалы медициналық кластер
Жоспарда жоғары сапалы медициналық қызметтерді қолжетімді бағамен ұсынатын медициналық кластер құру, сондай-ақ білім алмасуды қамтамасыз ету және қызмет көрсету стандарттарын жақсарту үшін халықаралық ынтымақтастықты жолға қою көзделген.
Ипподром
Ипподром көптеген туристерді тартады, өйткені Қазақстанның ат спортының тарихи мәдениеті бар, ол елдің кейбір бөліктерінде жергілікті өзіндік ерекшелігі бар ойын-сауықтың маңызды түрі болып табылады.
4.2.1. Сәулет-құрылыс жобалауының пайымдары мен мақсаттары
4.2.2. Сәулет-құрылыс жобалаудың тұжырымдамасы мен стратегиясы
Қалалық дизайн тұжырымдамасы G4 City үшін жаңа заманауи білім, денсаулық сақтау және спорт орталығын құру идеясын жүзеге асырады. Тұжырымдаманың негізгі мақсаты – түрлер мен перспективаларды оңтайландыру, Білім, медицина және спорт орталығы үшін ерекше сәйкестікті құру үшін негізгі қиылыстар мен түйіндерге сипаттамалық бағдар беру болып табылады. Кампустары бар Білім орталығына және Спорт орталығына негізгі кіреберіс негізгі әлеуетті бағдарлар болып табылады, ізінше белгілі бір көрнекті орын болуы мүмкін визуалды маркерлер орналасқан. Академиялық кластер, денсаулық сақтау кластері және инновациялық кластер арасындағы мықты шоғырлану жергілікті және халықаралық таланттар үшін синергетикалық қауымдастық құрудың кілті болады. Құрылыстың сипаты ескеріле отырып, көрікті жерлердің көпшілігі аз қабатты болып келеді. Демек Тұжырымдама барлық негізгі әрекеттерді спорт орталығынан ипподромға дейінгі бастапқы жасыл дәліз арқылы біріктіретін кампус қосқыштарының желісін құру үшін одан әрі оңтайландырылған. Ғимараттар арасындағы бұл қосылыстар ыңғайлы байланыс жасау үшін, жер деңгейінде және жоғарғы деңгейлерде жасалған. Білім, медицина және спорт орталығы үшін негізгі орналастыру стратегиялары төменде келтірілген.
12- сурет. Негізгі бағдарламаларды ұйымдастыру.
12.1.- сурет Академиялық және өнеркәсіптік салалардағы ынтымақтастық циклі

Рисунок 9.2 Концепция городского планирования Финансово-Делового Кластера *ТОД (Транспортно-Ориентированный Девелопмент).
Рисунок 10. План функционального зонирования ключевой зоны Gate District.
Рисунок 11. Панорамный вид на ключевую зону Gate District.
4.2. GOLDEN DISTRICT
Golden District позиционируется как "Образовательный и медицинский кластер".
Якорные составляющие проекта будут включать в себя академический городок, инновационный центр и многопрофильные больницы, обслуживающие как местных жителей, так туристов из других стран.
Образовательный центр
"G4 City" имеет большой потенциал для дальнейшего расширения образовательной инфраструктуры международного уровня с целью привлечения студентов со всего Казахстана и соседних стран.
Многопрофильный медицинский кластер
План предусматривает создание медицинского кластера, предоставляющего высококачественные медицинские услуги по доступным ценам, а также налаживание международного сотрудничества для обеспечения обмена знаниями и улучшения стандартов обслуживания.
Ипподром
Ипподром привлечет множество туристов, поскольку Казахстан имеет историческую культуру конных игр, которые представляют собой важный вид развлечений в некоторых частях страны с ярко выраженной местной самобытностью.
4.2.1. Видения и цели архитектурно-строительного проектирования
4.2.2. Концепция и стратегия архитектурно-строительного проектирования
Концепция городского дизайна воплощает идею создания нового ультрасовременного центра знаний, здравоохранения и спорта для "G4 City".
Основная цель концепции – оптимизировать виды и перспективы, установить характерные ориентиры на ключевых перекрестках и узлах, чтобы создать уникальную идентичность для центра знаний, медицины и спорта. Главный вход в центр знаний с кампусами и спортивный центр являются основными потенциальными ориентирами, за которыми следуют визуальные маркеры, которые потенциально могут быть некими достопримечательностями. Сильная интеграция между академическим кластером, кластером здравоохранения и инновационным кластером будет ключом к созданию синергетического сообщества для местных и международных талантов. Учитывая характер застройки, большинство достопримечательностей малоэтажные. Следовательно, концепция дополнительно оптимизируется для создания сети соединителей кампуса, которая объединяет все ключевые действия вместе через первичный зеленый коридор, идущий от спортивного центра до ипподрома. Эти соединения между зданиями спроектированы на уровне земли и верхних уровнях для создания удобной связи. Ключевые стратегии размещения для центра знаний, медицины и спорта.
Рисунок 12. Организация ключевых программ. Рисунок 12.1 Цикл сотрудничества академических и промышленных сфер

12.2- сурет. Golden District-тің негізгі аймағының аналитикалық схемалары.
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар (ҒЗТКЖ) - жаңа білім алуға және жаңа бұйымды немесе технологияны жасау кезінде практикалық қолдануға бағытталған жұмыстар жиынтығы.
Мінәжаттық халықаралық кампус
Академиялық аймақтардың кластерлерімен және көптеген академиялық функциялардың әртүрлі қажеттіліктеріне бейімделген кеңістіктердің бірізділігімен мінәжаттық Білім орталығын құру.
Кампустардың біріккен желісі
Инновациялық орталық, денсаулық сақтау және студенттік жатақхана сияқты тиісті бағдарламаларға мүмкіндік бере отырып, ілеспе бағдарламаларға мүмкіндіктер жасай отырып, A3 (Алматы-Өскемен) және P19 автомагистралінің бойында біріктірілген университет қоғамдастығының интерфейсін құру.
Спорт орталығы және Ипподром
Әлемдік және жергілікті деңгейдегі спорттық іс-шараларды өткізу үшін, А3 автомагистралі мен Р19 шоссесінің қиылысында мінәжаттық спорт орталығын дамыту; және ат спортының дамуына ықпал ететін оңтүстік табиғи жасыл дәліз бойындағы әйгілі ипподром.
Теңгерімді білім және қолданбалы ғылымдар орталығы
Академиялық факультеттермен және өндірістік қажеттіліктермен ынтымақтастықта әлемдік деңгейдегі халықаралық пәнаралық зерттеу және инновация орталығын құру.
Біріктірілген медицина университеті, мамандандырылған аурухана және медициналық туризм орталығы
Сауықтыру кешені мен қонақ үйімен бірге кешенді медициналық білім беру мекемесі мен мамандандырылған аурухана құру.
Кампустың бірыңғай сәйкестігі, жаяу жүргіншілер байланысы мен қоғамдық кеңістіктер
Тротуарлардың, қала пейзаждарының, жаяу жүргіншілер өткелдерінің, ландшафттың, қоғамдық кеңістіктердің, жаяу жүргіншілер мен велосипед жолдарының жақсы ойластырылған жүйесі арқылы ұмытылмас қоғамдық кеңістікті көрсету
Функционалдық аймақтандыру
Ұсынылатын жер учаскелерін бөлу жоспары төменде көрсетілген. Жоспар бөлінген жер учаскелерінің көлеміне бағдар ретінде қызмет етеді. Жер пайдаланудың әртүрлі түрлері үшін учаскелердің ұсынылатын мөлшерлері: академиялық кластердің ең аз мөлшері: 5 га, академиялық кластердің ең көп мөлшері: 50 га, көпфункционалды пайдаланылатын учаскенің орташа көлемі: 2-5 га, аурухана учаскесінің мөлшері: 7 га, қонақ үй учаскесінің көлемі: 12 га.
13-сурет. Білім, спорт және денсаулық сақтау орталығы - Жер бөлу жоспары.
Негізгі сипаттамалары
Спорт орталығы, кампус орталығы және кампусқа кіреберіс, содан кейін ғылыми зерттеулер мен инновациялар орталығы, медициналық және сауықтыру орталығы, ипподром ғимараты және солтүстіктегі тұрғын үйлерге кіру сияқты қосымша көрнекі жерлер Golden District ауданының негізгі бағдарларына айналуы тиіс.
Сонымен қатар жаяу жүргіншілер мен велосипедшілерге ыңғайлы кампус тәрізді орта құру үшін арнайы дизайн ерекшелігі ретінде дәліздер желісі жоспарланған.
Төменде Golden District ауданын жоспарлаудың негізгі ерекшеліктері келтірілген
- Спорт орталығы – жергілікті қауымдастықты, спортшыларды және халықаралық ойыншыларды спортқа деген сүйіспеншілік пен қарым-қатынасты үйлестіру үшін біріктіретін халықаралық тартылыс нүктесі.
- Кампусқа кіреберіс студенттер мен қонақтарды бағыттау, сонымен қатар кампус пен қоғамдастық үшін жалпы қызметтерді ұсыну үшін кіріктірілген кіреберіс алаңы мен көрнекті ғимараттармен арнайы жобаланған.
- Campus Centre – білім орталығының өзегі ретінде студенттерге ортақ орынжайларды ұсынады, мұнда Campus Green тынығуға, демалуға, оқуға және бірлесіп жұмыс істеуге қызмет етеді.
- Зерттеу, инновация және инкубация орталығы болашақ оқытуды қолдау және бизнес-инкубация мен стартаптарға мүмкіндіктер беруге арналған.
- Ішкі және сыртқы кездесулер үшін кең шығармашылық орындар арқылы бейімдейтін және ынтымақтастықты ынталандыратын академиялық аймақтар.
- Кампустағы тұрғын үйлер шетел студенттері мен оқытушылары үшін кампус аумағында тұрғын үй таңдау мүмкіндігін бере отырып, кампустың жарқын атмосферасын құруға арналған.
- Жаңа медициналық мектепті, телемедицина, медициналық зерттеулер және медициналық туризм мүмкіндіктерін толықтыратын халықаралық көпбейінді медициналық орталық.
- Сауықтыру қонақ үйі бар біріктірілген медициналық орталық медициналық туризм әлеуетін оңтайландыру және медициналық кластерді қолдау үшін қызмет етеді.
- Жақсы байланысы бар қауіпсіз кампусты құру үшін жаяу жүргіншілер мен велосипед инфрақұрылымының мінсіз үйлесімділігі.
Кампус жолдары
Кампустағы жолдар жүйесі кампус ішіндегі жолдардың мінсіз үйлесімділігін қамтамасыз ету үшін "жұлдыз және ілмек" қағидаты бойынша жасалған. Жаяу жүргіншілерге арналған орталық дәліз спорт орталығын, кампус орталығын және ат спорты кешенін кең кеңейтілген кампус дәлізімен байланыстыратын кампустың негізгі элементі болып табылады. Келу алаңы мен Жаяу жүргіншілер жолы – ЖРК станциясына қауіпсіз жаяу баруды қамтамасыз ететін тағы бір қосымша байланыс құралы. Сәулелі бөлінетін жұлдыз түріндегі жолдар орталық қоғамдық объектілерді академиялық кластерлермен байланыстыратын жаяу жүргіншілер жолы түрінде жасалады, ал ілмек әртүрлі академиялық кластерлерді, сондай-ақ ғылыми-зерттеу және инновациялық орталықты байланыстырады.

Рисунок 12.2 Аналитические схемы ключевой зоны Golden District.
Научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы (НИОКР) — совокупность работ, направленных на получение новых знаний и практическое применение при создании нового изделия или технологии.
Культовый международный кампус
Создать культовый центр знаний с кластерами академических зон и последовательностью пространств, адаптированных к различным потребностям множества академических функций.
ОбъединҰнная сеть кампусов
Создание интерфейса интегрированного университетского сообщества вдоль автомагистрали A3 (Алматы - Усть-Каменогорск) и шоссе P19, создавая возможности сопутствующим программам, таким как инновационный центр, здравоохранение и студенческое общежитие с целью физического и функционального объединения сообществ.
Спортивный центр и ипподром
Развитие культового спортивного центра на перекрестке автомагистрали
A3 и шоссе P19, для проведения спортивных мероприятий мирового и местного уровня; и знаменитый ипподром вдоль южного природного зеленого коридора, который способствует развитию конного спорта.
Сбалансированный центр знаний и прикладных наук
Построить международный междисциплинарный исследовательский и инновационный центр мирового уровня в сотрудничестве с академическими факультетами и производственными потребностями.
Интегрированный медицинский университет, специализированная больница и центр медицинского туризма
Создать комплексное медицинское образовательное учреждение и специализированную больницу вместе с оздоровительным комплексом и гостиницей.
Единая идентичность кампуса, подкрепленная пешеходной связью и общественными пространствами
Продемонстрировать незабываемое общественное пространство через тщательно продуманную систему тротуаров, городских пейзажей, пешеходных переходов, ландшафта, общественных пространств, пешеходных и велосипедных дорожек
Функциональное зонирование
Предлагаемый план выделения земельных участков приведен ниже. План служит ориентиром для размеров выделенных земельных участков. Рекомендуемые размеры участков для различных видов землепользования: минимальный размер академического кластера: 5 га, максимальный размер академического кластера: 50 га, средний размер участка многофункционального использования: 2-5 га, размер больничного участка: 7 га, размер гостиничного участка: 12 га.
Рисунок 13. Центр знаний, спорта и здравоохранения - План выделения земель.
Основные характеристики
Спортивный центр, центр кампуса и вход в кампус должны стать основными ориентирами района Golden District, за ними последуют дополнительные визуальные ориентиры, такие как центр научных исследований и инноваций, медицинский и оздоровительный центр, здание ипподрома и вход в жилые дома на севере.
Кроме того, чтобы создать среду, подобную университетскому городку, удобную для пешеходов и велосипедистов, в качестве специальной конструктивной особенности запланирована сеть коридоров.
Ниже приведены ключевые особенности городского планирования района Golden District
- Спортивный центр — это международная точка притяжения, которая объединит местное сообщество, спортсменов и международных игроков, чтобы объединить любовь к спорту и общение.
- Вход в кампус специально спроектирован со встроенной площадью прибытия и знаковыми постройками, чтобы ориентировать студентов и посетителей, а также предоставлять общие услуги для кампуса и сообщества.
- Campus Centre - как сердце центра знаний предоставляет студентам общие помещения, где Campus Green служит для расслабления, отдыха, обучения и совместной работы.
- Центр исследований, инноваций и инкубации, чтобы поддерживать обучение будущего и предоставлять возможности для бизнес-инкубации и стартапов.
- Академические зоны, которые адаптируются и поощряют сотрудничество через обширные творческие места для встреч внутри и снаружи.
- Жилые помещения в кампусе предназначены для того, чтобы создать яркую атмосферу кампуса, предоставляя возможность выбора жилья на территории кампуса для иностранных студентов и преподавателей.
- Международный многопрофильный медицинский центр, дополняющий новую медицинскую школу, возможности телемедицины, медицинских исследований и медицинского туризма.
- Интегрированный медицинский центр с оздоровительным отелем служит для оптимизации потенциала медицинского туризма и поддержки медицинского кластера.
- Безупречная совместимость пешеходной и велосипедной инфраструктуры для создания безопасного кампуса с хорошей связью.
Дорожки кампуса
Система дорожек в кампусе разработана по принципу "звезда и петля", чтобы обеспечить безупречную совместимость дорожек внутри кампуса. Центральный пешеходный коридор — это ключевой элемент дорожек в кампусе, который соединяет знаковый спортивный центр, центр кампуса и конноспортивный комплекс через широкий облагороженный соединительный коридор кампуса. Площадь прибытия и пешеходная дорожка - еще одно дополнительное средство связи, обеспечивающее безопасный пешеходный путь к станции ЛРТ. Дорожки в виде лучеобразно расходящейся звезды – это пешеходные дорожки, соединяющие центральные объекты общего пользования с академическими кластерами, а петля соединяет различные академические кластеры, а также исследовательский и инновационный центр.

13-1- сурет. Golden District-тің негізгі аймағының панорамалық көрінісі.
4.3. GROWING DISTRICT
Growing District өңірдегі өнеркәсіптің өсуін ынталандыруға мүмкіндік беретін арнайы логистикалық аймақ қолдайтын өнеркәсіптің түрлі салаларына арналған арнайы аймақтар сияқты зәкірлік құрамдас бөліктері бар "Экспортқа бағдарланған сауда-логистикалық орталық" болады. Өнеркәсіптік көрсеткіштерді ескере отырып, ұсынылатын өнеркәсіптік кластерлер тамақ кластерін, химиялық кластерді, құрылыс материалдарының кластерін, жеңіл және тамақ өнеркәсібінің кластерін қамтиды.
4.3.1. Сәулет-құрылыс жобалауының пайымдары мен мақсаттары
4.3.2. Сәулет-құрылыс жобалаудың тұжырымдамасы мен стратегиясы
Сәулет-құрылыс жобалау тұжырымдамасы жерді заманауи тұрғын үй, кәсіпкерлік, транзитке бағытталған аудан орталығына айналдыруға бағытталған көзқарастар мен мақсаттарды айқындайды. Оның негізгі мақсаты - көпфункционалды аудандық кластерді, көпфункционалды өнеркәсіптік кластерді, спорт және демалыс кластерін және аралас бөлшек сауда қоймаларының кластерін қоса алғанда, транзиттік тораптың (ЖРК) және дамудың негізгі компоненттерінің үздіксіз біріктірілуі арқылы ықшам, заманауи және өмір сүру үшін қолайлы өнеркәсіптік аймақ құру. Біріктірілген көпфункционалды транзиттік торап бүкіл ауданды дамыту үшін шешуші факторға айналады. Елді мекенді жайластырудың негізгі стратегиялары төменде берілген:
Маңызды транзиттік-бағдарланған даму
Аудан орталығын халықтың тығыздығы, шағын қала құрылымы және Growing District жүрегіндегі қала алаңдары, коммерциялық, ойын-сауық және аудан объектілері бар транзиттік торап арасында симбиоз туғызатын Growing District негізгі бағдары ретінде дамыту.
Мінсіз үйлесімділік және өте жақсы біріктірілген қоғамдық көлік
Қоғамдық көлік/ЖРК аялдамаларынан қадамдық қолжетімділікте орналасқан қолайлы өмір сүру, бизнес жүргізу және бос уақытты өткізуге жағдай жасау, жаяу жүргіншілер аймақтарын дамыту арқылы тиімді қоғамдық көлік дәлізіне қолжетімділікті барынша арттыру.
Жасыл дәліз демалыс орталығы ретінде.
Жергілікті спорт орталығымен, ЖРК және көліктік-бағдарланған тораппен қоғамдық демалыс кеңістігі ретінде тамаша біріктірілетін кедергісіз көгілдір және жасыл желі құру.
Жасыл дәліз агротуризм дәлізі ретінде
Жаңа піскен өнімдерді жүргізу, тамақ өнімдерін қайта өңдеу, тамақ өнімдерінің бөлшек саудасын жүргізу, тамақтану пункттерін дамыту және ауыл шаруашылығы жәрмеңкелерін ұйымдастыру үшін ойпатты табиғи учаскелер бойында қалалық ауыл шаруашылығын және агро-туристік дәлізді дамыту.
Тұрғын үй заманауи өнеркәсіптік ауданы
Ауданды компаниялар орналасқысы келетін, адамдар жұмыс істеп, халық өмір сүруді қалайтын, ортақ пайдалану объектілеріне, жасыл желектерге, әртүрлі өнеркәсіптік кластерлерде сауда жүргізу мүмкіндіктеріне тиісті қолжетімділік бар орынға айналдыруға мүмкіндік беретін әртүрлі динамикалық қызметті құру.
Бірегей сәйкестілік
Табиғи жолмен дамудың негізгі кезеңдері арқылы Алматы-Қонаев және ЖРК трассаларын жобалаудың қауіпсіз және оңтайландырылған перспективалары, көзқарастары мен пайымдары бірегей сәйкестікті құрады.
Функционалды аймақтандыру жоспары
Функционалды аймақтандырудың ұсынылған жоспары, жоспар нарықты және физикалық орналасуды зерттеу ұсынысына негізделген учаскелердің көлеміне нұсқаулық ретінде қызмет етеді.
14-сурет. Growing District-тің негізгі аймағының қалалық даму тұжырымдамасы.
Жерді пайдалану
Жер учаскесі
Көпфункционалды объект
От MI-8

Рисунок 13-1. Панорамный вид на ключевую зону Golden District.
4.3. GROWING DISTRICT
Growing District станет "Экспортно-ориентированным торгово- логистическим центром" с якорными составляющими, такими как специальные зоны для различных отраслей промышленности, поддерживаемыми специальной логистической зоной, позволяющей стимулировать рост промышленности в регионе. С учетом промышленных показателей предлагаемые промышленные кластеры включают: кластер пищевых продуктов, химический кластер, кластер строительных материалов, кластер легкой и пищевой промышленности.
4.3.1. Видения и цели архитектурно-строительного проектирования
4.3.2. Концепция и стратегия архитектурно-строительного проектирования
Концепция архитектурно-строительного проектирования показывает видение и цели, направленные на то, чтобы преобразовать местность в современный жилой, предпринимательский, транзитно-ориентированный районный центр. Ключевое намерение состоит в том, чтобы создать компактный, современный и комфортный для жизни промышленный район за счет бесшовной интеграции транзитного узла (ЛРТ) и ключевых компонентов развития, включая многофункциональный районный кластер, многофункциональный промышленный кластер, кластер спорта и отдыха и кластер складов смешанной розничной торговли. Интегрированный многофункциональный транзитный узел станет решающим фактором для развития всего района. Ключевые стратегии обустройства местности представлены ниже:
Знаковое транзитно-ориентированное развитие
Становление районного центра как ключевого ориентира Growing District, создающего симбиоз между плотностью населения, компактной городской структурой и транзитным узлом с городскими площадями, коммерческими, развлекательными и районными объектами в сердце Growing District.
Безупречная совместимость и отлично интегрированный общественный транспорт
Максимизация доступа к коридору общественного транзита путем предоставления пространства для проживания, ведения бизнеса и досуга, располагающегося в пешей доступности от остановок общественного транспорта/ЛРТ и развития пешеходных зон и улиц.
Зеленая долина как досуговый центр
Создание благоустроенной зеленой долины c водными объектами, которая может быть отлично интегрирована в местный спортивный центр, ЛРТ и транспортно-ориентированный узел в качестве резонирующего пространства для общественного отдыха.
Зеленая долина как коридор агротуризма
Развитие городского сельского хозяйства и агро-туристического коридора наряду с низинным природным зеленым участком для продвижения свежей продукции, переработки продуктов питания, ведения розничной торговли продуктами питания, развития общепита и организации сельскохозяйственных ярмарок.
Жилой современный промышленный район
Создание динамичной разнообразной деятельности, позволяющей сделать район местом, в котором захотят разместиться компании, будут хотеть работать люди и проживать население, получая надлежащий доступ к объектам общего пользования, зеленым насаждениям, возможностям ведения торговли в различных промышленных кластерах.
Уникальная идентичность
Безопасные и оптимизированные перспективы, взгляды и видение проектирования трассы Алматы – Конаев и ЛРТ создают уникальную идентичность через основные этапы развития естественным образом.
План функционального зонирования
Предлагаемый план функционального зонирования служит ориентировочным руководством по размерам участков, основанным на предложении исследования рынка и физического расположения.
Рисунок 14. Концепция городского развития ключевой зоны Growing District.
Землепользование
Земельный участок
Многофункциональный объект
От MI-8

От MI-10 до MI-22
MI-23-MI-26
MI-27
Көпфункционалды
пайдалану
MU-1
MU-2
MU-3
Жеңіл өнеркәсіп объектісі
LI-1
Спорт орталығы
SC-1
Білім беру орталығы
EDU-1
Кәсіби институт
VI-1
Аймақтық кітапхана
RL-1
Автобус станциясы
ВТ-1
Полиция учаскесі
PS-1
Өрт сөндіру бөлімі
FS-1
Аудан орталығы
NC-1
NC-2
NC-3
Аудандық саябақ
NP-1
NP-1
Қалалық саябақ
TP-1
1-кесте. Growing District негізгі аймағын жоспарлау үшін ұсынылатын жер учаскесін бөлу(түпкілікті есептеулер қала құрылысы құжаттамасын әзірлеу кезінде түзетіледі).
15- сурет. Growing District-тің негізгі аймағын функционалдық аймақтау жоспары.
16-сурет. Growing District негізгі аймағының құс ұшатын биіктіктен көрінісі.
17- сурет. Growing District негізгі аймағының панорамалық көрінісі.
4.4. GREEN DISTRICT
Green District-ке жақын аймақта ресурстардың болуы және ауданды дамыту мүмкіндіктері оны "Біріктірілген мәдениет және демалыс орталығына" айналдыру үшін өте қолайлы.
Тіректік құрамдастарға әлемдік деңгейдегі біріктірілген және ойын-сауық орталығын дамыту арқылы бес сағаттық ұшу аймағында тұратын 15-тен астам елден шамамен екі миллиард әлеуетті туристерді тартуға мүмкіндік беретін курорттық кешен, гемблинг индустриясы, тақырыптық саябақтар кіреді.
Тақырыптық саябақтар/Аттракцион парктері
Халықтың барлық топтары үшін ойын-сауық ұсынатын біріктірілген кешен ретінде ауданның тартымды құрылысын салу және оны жайғастыру.
F1 жарыс трассасы
Жарыс трассасы жарыс сайыстары, сондай-ақ басқа да іс-шаралар мен концерттер өткізілетін негізгі туристік орындардың біріне айналады.
Қонақжайлылық секторы
Бұл сектор қонақжайлылық пен сауықтырудың әртүрлі компоненттері бар болжамды туристік қызметті қолдауды қарастырады.
4.4.1. Сәулет-құрылыс жобалауының пайымдары мен мақсаттары
4.4.2. Сәулет-құрылыс жобалаудың тұжырымдамасы мен стратегиясы
Green District біріктірілген курорттық-ойын-сауық орталығы жағалау бойында орналасқан серпінді халықаралық туристік бағыт болып табылады және тұжырымдама сәулет-құрылыс дизайны арқылы аталған көріністі шындыққа айналдыруға бағытталған. Аталған жоба ауданды жыл бойы жұмыс істейтін және гемблинг, қонақүй, музей, театр және т. б. қызықты бағдарламаларды ұсынатын туристік бағытқа айналдыруды көздейді.
Қапшағай су қоймасы – Green District-тің басты байлығы. Әсерлі панорамалық көрініс беру үшін туристік орындар жағалауда стратегиялық түрде орналасады. Сонымен қатар жердің сәйкестігін нығайту үшін ішкі су каналдары жабдықталады, олар көптеген жарқын қоғамдық кеңістіктер құруға мүмкіндік береді. Ауданның қолжетімділігі мен өткізгіштігін жақсарту үшін әртүрлі аумақтарды қосатын көпірлер орнатылады. Транзиттік станция, қонақүй кешендері, ойын-сауық орталығы, мұражай мен театрлар жерүсті жаяу жүргіншілер өткелдері және бірінші қабаттар деңгейіндегі "жасыл" жаяу жүргіншілер желісі арқылы байланысады.
Бұдан басқа, жасыл алаң және саябақ сияқты негізгі қоғамдық орындар анықталады, олар ауданды жандандыруға және адамдар арасындағы өзара әрекеттестікті арттыруға мүмкіндік беретіндей етіп арнайы жасалады. Панорамалық көріністер стратегиялық аумақтық орналасуына сәйкес оңтайландырылады.
Жергілікті жайластырудың негізгі стратегиялары төменде келтірілген:
- әлемдік санаттағы біріктірілген курорт, ойын-сауық стилі мен ауданның сәулеттік келбетін анықтайтын қаланың басты көрікті жері ретінде әлемдік санаттағы біріктірілген курортты дамыту;
- жыл бойы көңілді және мерекелік көңіл күй туғызуға ықпал ететін, жыл мезгіліне қарамастан түрлі іс-шаралар ұсынатын мәдени ойын-сауық объектілерін (жыл бойы жұмыс істейтін) дамыту;
- жағалау бойындағы көптеген ойын-сауық орындарын, соның ішінде курортты, саябақты, серуендеу аймағын, тамақтану орындарын, сондай-ақ ауданды ерекше жарықтандыратын үлкен су каналын жайластыру;
- Әйгілі орталық саябақ және әсерлі қоғамдық орындар, келушілер таза ауада көңіл көтеру және мәдени тұрғыда әсер алу үшін жиналатын үлкен орталық саябақ құру;
- Әртүрлі туристік нүктелерді біріктіретін кедергісіз жаяу жүруді қамтамасыз етуге және келушілер мен аудан тұрғындарына аумақта кедергісіз жүріп-тұруға мүмкіндік беретін қосымша қоғамдық көліктің болуын қамтамасыз ету.
Функционалды аймақтандыру жоспары, жоспар бөлінген жер учаскелерінің көлеміне бағдар ретінде қызмет етеді. Бөлшек сауда объектілері сияқты кейбір құрамдастар Green District-тің жандануын дамыту үшін әртүрлі ойын-сауық орындары арасында бөлінді. Нарықты зерттеу көрсеткіші мұндай бөлшек сауданың ойын-сауық пен көрме бағдарламалары толықтыратынын айқындайды.
Жерді пайдалану
Жер учаскесі
Аудан (га)
Қонақүй
Н-1
Н-2
Н-3

От MI-10 до MI-22
MI-23-MI-26
MI-27
Многофункциональное
использование
MU-1
MU-2
MU-3
Объект легкой промышленности
LI-1
Спортивный центр
SC-1
Образовательный центр
EDU-1
Профессиональный институт
VI-1
Региональная библиотека
RL-1
Автобусная станция
ВТ-1
Полицейский участок
PS-1
Пожарная часть
FS-1
Районный центр
NC-1
NC-2
NC-3
Районный парк
NP-1
NP-1
Городской парк
TP-1
Таблица 1. Предлагаемое выделение земельного участка для планировки ключевой зоны Growing Distric (окончательные расчеты будут скорректированы при разработке градостроительной документации).
Рисунок 15. Предполагаемый план функционального зонирования ключевой зоны Growing District.
Рисунок 16. Вид с высоты птичьего полета на ключевую зону Growing District.
Рисунок 17. Панорамный вид на ключевую зону Growing District.
4.4. GREEN DISTRICT
Существующие ресурсы в непосредственной близости от Green District и возможности развития района идеально подходят для того, чтобы превратить его в "Интегрированный центр культуры и отдыха".
Якорные составляющие включают в себя: курортный комплекс, гемблинг индустрию, тематические парки, открывающие возможности для привлечения приблизительно двух миллиардов потенциальных туристов из более чем
15 стран, проживающих в пятичасовой зоне полета, за счет развития интегрированного и развлекательного центра мирового класса.
Тематические парки/Парки аттракционов
Строительство привлекательного района и его позиционирование в качестве интегрированного комплекса, предлагающего развлечения для всех групп населения.
Гоночная трасса F1
Гоночная трасса станет одной из главных туристических достопримечательностей, на которой будут проводиться гоночные состязания, а также прочие мероприятия и концерты.
Сектор гостеприимства
Данный сектор предусматривает поддержку предполагаемой туристической деятельности с различными составляющими гостеприимства и оздоровления.
4.4.1. Видения и цели архитектурно-строительного проектирования
4.4.2. Концепция и стратегия архитектурно-строительного проектирования
Интегрированный курортно-развлекательный центр Green District будет представлять собой динамичное международное туристическое направление, располагающееся вдоль набережной, направлен на воплощение упомянутого видения в реальность посредством архитектурно-строительного проектирования. Проект направлен на то, чтобы превратить район в туристическое направление, функционирующее круглый год и предлагающее захватывающие программы, такие как музей, театр, гемблинг индустрия, гостиницы и т.д.
Капчагайское водохранилище – главное богатство Green District. Туристические места будут стратегически располагаться вдоль набережной, чтобы придать ей захватывающий панорамный вид. Кроме того, для усиления идентичности местности будут обустроены внутренние водные каналы, которые дадут возможность для создания множества ярких общественных пространств. Чтобы улучшить доступность и проходимость района, для соединения различных территорий будут установлены мосты. Транзитная станция, гостиничные комплексы, развлекательный центр, музей и театры будут связаны посредством надземных пешеходных переходов и "зеленой" пешеходной сетью на уровне первых этажей.
Кроме того, будут определены ключевые общественные места, такие как зеленая площадь и сквер, которые будут специально спроектированы таким образом, чтобы способствовать оживлению района и повышению взаимодействий между людьми. Панорамные виды будут оптимизированы в соответствии со стратегическим территориальным расположением. Ключевые стратегии обустройства местности:
- интегрированный курорт мирового класса, развитие интегрированного курорта мирового класса в качестве главной достопримечательности города, определяющей идентичность развлекательной индустрии и архитектурный облик района;
- развлекательный центр, (функционирующий круглый год) развитие культурно-развлекательных объектов, предлагающих различные мероприятия вне зависимости от сезона, способствующее созданию атмосферы веселья и праздника в течение всего года;
- набережная, обустройство множества развлекательных мест вдоль набережной, включая курорт, парк, прогулочную зону, пункты питания, а также большой канал, придающий району особенную яркость;
- центральный парк и общественные места, обустройство большого центрального парка, в котором посетители смогут собираться для отдыха на открытом воздухе и получения культурных впечатлений;
- туристическая инфраструктура, обеспечение беспрепятственной пешеходной доступности, объединяющей различные туристические точки и обеспечение наличия дополнительного общественного транспорта, позволяющего посетителям и жителям района беспрепятственно перемещаться по территории;
План функционального зонирования, план служит ориентиром для размеров выделенных земельных участков. Некоторые компоненты, такие как объекты розничной торговли, были распределены между различными развлекательными заведениями в целях развития оживленности Green District. Исследования рынка показали, что такие виды розничной торговли будут дополнять развлекательные и выставочные программы.
Землепользование
Земельный участок
Площадь (га)
Отель
Н-1
Н-2
Н-3

25,6
8
10
Жағалаудағы қонақүй
WH
7,8
Қонақүй/MICE және гемблинг индустрия
TOD
24
Ойын-сауық орталығы
ЕТ
19,5
Орталық саябақ
СР
13
Көрме орталығы
ЕХ
9,2
Жағалау
НВ
8
Айлақ
MN
6
2-кесте. Ұсынылған жер учаскелерін бөлу - біріктірілген курорттық-ойын-сауық орталығы (түпкілікті есептеулер объектілерді жобалау кезінде түзетіледі).
18- сурет. Green District негізгі аймағын функционалды аймақтау жоспары.
Негізгі сипаттамалары
Сәулет-құрылыс ұсынысы барлық туристер мен келушілер толықтай рахаттана алатын көрнекі жерлермен, әсерлі қоғамдық кеңістіктермен, жаяу жүргіншілер жағалауымен және туристік кластермен халықаралық туристік бағыт құру үшін табиғи ортаны оңтайландыруға бағытталған.
Халықаралық туристік кластерді жобалаудың мақсаттары келесідей ерекшеленеді:
- Келушілер үшін ұмытылмас әсер қалдыратын ерекше көрнекті орындары мен бірегей элементтері бар әсерлі панорамалық көрініс;
- Біріктірілген транзиттік курорттың әзірлемесін халықаралық сәулетші жүзеге асырады;
- Нөсер суларын бір уақытта басқара отырып, лагуналар мен туристік іс-шараларды сабақтастыру арқылы құрылысқа өзіндік ерекшелік бере алатын үлкен канал;
- Орталық саябақ - туристік аймақтың орталығындағы үлкен ашық кеңістік, ол келушілерге әдемі көріністерді, сонымен қатар ерекше панорамалық көріністерді тамашалауға мүмкіндік береді,
- Кез келген ауа райына қолайлы әртүрлі көрнекті орындар, соның ішінде тарихи мұражайы мен көрме орталығы бар ойын-сауық кешені;
- Транзиттік кешенді курортты барлық демалыс және ойын-сауық орындарымен байланыстыратын мінсіз жаяу жүргіншілер желісі;
- Саябақ, жағажайлар, тротуарлар, ойын-сауық алаңдары, шолу дөңгелегі, яхталарға арналған айлақ, демалыс орталығы, жағалаудағы үйлер және т. б. бар думанды жағалау.
19-сурет. Green District-тің негізгі аймағының құстың ұшу биіктігінен алынған көрінісі.
Біріктірілген курорттық ойын-сауық орталығы
Біріктірілген курорттық ойын-сауық орталығы ауданды дамыту орталығы болады. Бұл ЖРК транзиттік станциясымен қосылған және орталық алаң, дүкендер және музей, амфитеатр, океанариум және т.б. қоғамдық ойын-сауық бағдарламаларын ұсынатын маңызды аймақ. Біріктірілген курорт адамдар оңай анықтай алатын бірегей дестинацияны құру үшін мінажаттық жоба болуға арналған. Кешенді курорттық ойын-сауық орталығы ерекше панорамалық көрініс және Green District ерекшелігін қалыптастырады.
20-сурет. Green District негізгі аймағының панорамалық көрінісі.
21 сурет. Green District негізгі аймағының панорамалық көрінісі.

25,6
8
10
Прибрежный отель
WH
7,8
Отель/MICE и гемблинг индустрия
TOD
24
Развлекательный центр
ЕТ
19,5
Центральный парк
СР
13
Выставочный центр
ЕХ
9,2
Набережная
НВ
8
Гавань
MN
6
Таблица 2. Предлагаемое выделение земельных участков - Интегрированный курортно-развлекательный центр (окончательные расчеты будут скорректированы при проектировании объектов).
Рисунок 18. План функционального зонирования ключевой зоны Green District.
Основные характеристики
Архитектурно-строительное предложение направлено на оптимизацию естественного окружения, чтобы создать международное туристическое направление с достопримечательностями, захватывающими общественными пространствами, пешеходной набережной и туристическим кластером, которым могут полностью насладиться все туристы и посетители.
Различные особенности проектирования международного туристического кластера выделяются следующим образом:
- захватывающий панорамный вид со знаковыми достопримечательностями и уникальными элементами, которые оставят незабываемые впечатления для посетителей;
- разработка интегрированного транзитного курорта будет выполнена международным архитектором;
- большой канал, способный привнести идентичность в застройку, соединяя лагуны и туристические мероприятия, одновременно управляя ливневыми водами;
- центральный парк представляет собой большое открытое пространство в центре туристического района, позволяющее посетителям отмечать живописные виды, а также уникальный панорамный вид;
- всепогодные разнообразные достопримечательности на набережной, в том числе развлекательный комплекс с историческим музеем и выставочным центром;
- безупречная пешеходная сеть, связывающая транзитный комплексный курорт со всеми местами отдыха и развлечений,
- яркая набережная с парком, пляжами, тротуарами, игровыми площадками, колесом обозрения, пристанью для яхт, центром отдыха, домами вдоль набережной и т.д.
Рисунок 19. Вид с высоты птичьего полета на ключевую зону Green District.
Интегрированный курортно-развлекательный центр
Интегрированный курортно-развлекательный центр станет центром развития района. Это ключевая зона, соединенная транзитной станцией ЛРТ и оживленная такими местами, как центральная площадь, магазины и места, предлагающие общественные развлекательные программы, включая музей, амфитеатр, океанариум и т.д. Интегрированный курорт призван стать культовым проектом для создания уникальной дестинации, которую люди смогут легко идентифицировать. Комплексный курортно-развлекательный центр создаст исключительный панорамный вид и подчеркнет изюминку Green District.
Рисунок 20. Панорамный вид на ключевую зону Green District.
Рисунок 21. Панорамный вид на ключевую зону Green District.

4.4.3. Көлік жоспары
Бұл бөлімде Gate-Golden District схемалық көлік жоспары ұсынылған. Онда жолдар сатылылығына, жолдарды жіктеуге, жолдардың көлденең қимасына және аудандағы қоғамдық көлікке баса назар аударылады. Осы аспектілердің әрқайсысы келесі бөлімдерде егжей-тегжейлі қарастырылады.
Gate-Golden District-те негізгі кіреберістер қолданыстағы магистральға қосылып, құрылыстың солтүстігі мен оңтүстігіне қарай орналасады, одан әрі негізгі және екінші дәрежелі магистральдарға бөлінеді.
Қайталама кіреберістер іргелес аудандардағы қолданыстағы магистральдар мен жергілікті жолдарға апаратын екінші дәрежелі магистральдардың соңында орналасқан. Аудандық маңызы бар магистральдық жолдар негізгі магистральдармен де, екінші дәрежелі магистральдармен де қосыла отырып, жоспарланған құрылыс учаскелеріне негізгі кірме жолдары ретінде қарастырылады.
Басты автомагистральдар желісі құрылыстың негізгі аудандарында, атап айтқанда коммерциялық және негізгі тұрғын аймақтарда байланысты қамтамасыз ету үшін жасалады.
Ұсынылатын екінші дәрежелі автомагистральдық жолдар желісі қолданыстағы басты автомагистральды қолдайды және қала құрылыстарына, өнеркәсіптік және коммерциялық объектілерге негізгі жету жолы болып есептеледі. Солтүстіктен оңтүстікке қарай өтетін көмекші магистральды жол болашақ ЖРК желілері үшін жылдам транзиттік дәліз ретінде де қызмет ете алады.
Магистральдық жолдар бойынша қозғалыс жылдамдығы 40-60 км/сағ деңгейін ұстауы тиіс.
Қыз-меттік дәліз
Жаяу жол
Велоси-пед жолы
Ағаш егу және жарықтандыру
Қозғалыс жолақтары
Орталық бөлгіш
22-сурет. Магистральдық жолдардың бейіндері.
Аудандық маңызы бар магистральдық жол желісі - шағын аудан деңгейіндегі жолаушылар ағымының негізгі таратушысы ады. Жеке құрылыс учаскелеріне және кірме жолдарға қолжетімділік ұсынылып отырған магистральдық жолдардың бойында орналасуы тиіс.
Аудандық маңызы бар магистральдық жолдар, әдетте, жоғары әлеуметтік өзара әрекеттесуге арналған, сондықтан орналасқан жеріне байланысты жылдамдық 40 км/сағ-тан аспауы тиіс.
Жолдардың иерархиялық құрылымына 54 м жолақты негізгі магистраль кіреді, одан кейін 45 м жолақты екінші дәрежелі автомобиль жолы жалғасады. Құрылыстың әртүрлі учаскелерін магистральдық және екінші дәрежелі магистральдармен байланыстыратын аудандық маңызы бар магистральдық жолдар үшін 41 метрлік бөлу жолағы қолданылады.
Ұсынылып отырған құрылыс республикалық маңызы бар қолданыстағы автомагистральға және ҮАААЖ айналма автожолына бөлінгендіктен, республикалық маңызы бар автомагистраль бойындағы қолданыстағы көлік ағынын бұзбай, құрылыс учаскелері арасындағы болжамды қозғалысты қолдау үшін, қолданыстағы автомагистраль арқылы өтетін эстакада/ жерасты өткелі құрылысын қамтамасыз ету ұсынылады.
Сондай-ақ эстакадалар орналасқан жерлерде жолдардың айналма қиылыстарын салу ұсынылады.
Бұдан басқа, қозғалысқа келтірілетін кедергілерді барынша азайту үшін, Республикалық маңызы бар автомагистраль бойындағы кіру және шығу жолайырықтарын шектеу ұсынылады
Қолданыстағы автомагистраль мен айналма жолды кесіп өтетін тораптық айрықтар үшін тиісті жылдамдату/баяулату жолақтары көзделуі тиіс.
Ұсынылып отырған ЖРК желісі оңтүстіктен солтүстікке қарай өтетін республикалық маңызы бар қолданыстағы автомагистраль бойымен өтеді, Алматы қаласын оңтүстікте Growing District-пен және солтүстікте Green District-пен біріктіреді.

4.4.3. Транспортный план
В данном разделе представлен схематический транспортный план для Gate-Golden Districts, в котором основное внимание уделяется иерархии дорог, классификации дорог, поперечному сечению дорог, а также общественному транспорту. Каждый из этих аспектов будет подробно рассмотрен в следующих разделах.
Основные подъезды к Gate-Golden Districts будут расположены к северу и югу от застройки, объединяясь с существующей автомагистралью и далее распределяясь на основные и второстепенные магистрали.
Вторичные подъезды будут расположены в конце второстепенных магистралей, ведущих к существующим магистралям и местным дорогам, расположенным в прилегающих районах. Магистральные дороги районного назначения представляют собой основные подъездные пути к планируемым участкам застройки, объединяясь как с основными, так и со второстепенными магистралями.
Сеть главных автомагистралей разрабатывается для обеспечения связонности в основных районах застройки, а именно в коммерческих и основных жилых зонах.
Предлагаемая сеть второстепенных автомагистральных дорог поддерживает существующую сеть главных дорог и предоставляет доступ к городским застройкам и коммерческим объектам. Сеть магистральных дорог также выступает в качестве быстрого транзитного коридора для будущих линий ЛРТ.
Скорость движения по магистральным дорогам должна поддерживаться на уровне 40-60 км/ч.
Служебный коридор
Тротуар
Велосипедная дорожка
Посадка деревьев и освещение
Полосы движения
Центральный разделитель
Рисунок 22. Профили магистральных дорог.
Магистральная дорожная сеть районного назначения является основным способом распределения пассажиропотока на уровне квартала. Доступ к участкам застройки и подъездным дорогам должен быть расположен вдоль предлагаемых магистральных дорог.
Магистральные дороги районного назначения, как правило, предназначены для более высокого социального взаимодействия, когда ожидается активность передвижения пешеходов, ввиду чего скорость не должна превышать 40 км/ч в зависимости от расположения дороги.
Иерархическая структура дорог будет включать главную автомагистраль с полосой отвода в 54 м, за которой последует второстепенная автомагистраль с полосой отвода в 45 м. Для магистральных дорог районного назначения, объединяющих различные участки застройки с магистральными и второстепенными магистралями, будет использоваться полоса отвода в 41 м.
Поскольку предлагаемая застройка разделена существующей автомагистралью республиканского значения и кольцевой автодорогой БАКАД, предлагается обеспечить строительство эстакады/ подземного перехода, проходящего через существующую автомагистраль, для поддержки прогнозируемого движения между участками застройки без нарушения существующего транспортного потока вдоль автомагистрали республиканского значения.
В местах расположения эстакад также предлагается строительство кольцевых пересечений дорог.
Кроме того, предлагается ограничить въездные и выездные развязки вдоль автомагистрали республиканского значения, чтобы свести к минимуму помехи движению.
Соответствующие полосы ускорения/ замедления должны быть предусмотрены для узловых развязок, пересекающих существующую автомагистраль и кольцевую дорогу.
Предлагаемая линия ЛРТ будет проходить вдоль существующей автомагистрали республиканского значения, проходящей с юга на север, объединяя город Алматы на юге с Growing District и Green District на севере.

ЖРК станцияларын бір-бірінен 800 м-ден 1200 м-ге дейінгі қашықтықта орналастыру ұсынылады.
Станциялар ірі коммерциялық жерлерде және халықтың шоғырлану тығыздығы жоғары жерде жақын қашықтықта орналасуы керек.
Ұсынылған ЖРК желісі орталық бөлу жолағының бойында орналасады.
Жүрдек транзиттік дәлізді салу үшін кемінде 6 м бөлу жолағын белгілеу ұсынылады. Жеңіл рельсті көлікті қамтитын екінші кезектегі магистраль бейіні 23-суретте көрсетілген.
Біріктірілген көлік тораптарын негізгі автобус желісі мен ЖРК желісі қайталама/жергілікті автобус желісімен қиылысатын, осылайша жүрдек көлік жүйесі мен ірі автобус станцияларын іргелес коммерциялық объектілермен байланыстыратын жерлерде орналастыру ұсынылады. Осындай біріктірудің нәтижесінде жолаушылар автобустарға немесе ЖРК желісіне ауыспас бұрын оңай, ыңғайлы және жайлы саяхаттап, сауда жасай алады.
Қызметтік дәліз
Жаяу
жол
Велосипед жолы
Ағаш егу және жарықтандыру
Қозғалыс жолақтары
Орталық бөлгіш
23-сурет. ЖРК мен магистральдық жолдардың бейіндері.
24- сурет. Инфрақұрылымдық объектілер және ЖР бағыты.

Станции ЛРТ рекомендуется размещать на расстоянии от 800 м до 1200 м друг от друга.
Станции должны быть расположены на более близком расстоянии в крупных коммерческих местах и везде, где ожидается более высокая плотность населения.
Предлагаемая линия ЛРТ будет расположена вдоль центральной разделительной полосы.
Рекомендуется обозначить не менее 6 м разделительной полосы для строительства скоростного транзитного коридора. Профиль второстепенной магистрали, включающей легкорельсовый транспорт, приведен на рисунке 23.
Интегрированные транспортные узлы предлагается разместить в местах, где основная автобусная сеть и линия ЛРТ пересекаются со вторичной/местной автобусной сетью, тем самым связав систему скоростного транспорта и крупные автобусные станции с прилегающими коммерческими объектами. Благодаря подобной интеграции пассажиры смогут легко, удобно и комфортно ездить по делам и делать покупки, прежде чем пересесть на автобусы или линию ЛРТ.
Служебный коридор
Тротуар
Велосипедная дорожка
Посадка деревьев и освещение
Полосы движения
Центральный разделитель
Рисунок 23. Профили магистральных дорог с ЛРТ.
Рисунок 24. Инфраструктурные объекты и маршрут ЛРТ.

5. ИНЖЕНЕРЛІК ИНФРАҚҰРЫЛЫМДЫ ДАМЫТУ ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ
5.1. G4 City
Бұл бөлімде Gate-Golden District инфрақұрылымының концепт жоспары ұсынылған. Мұнда басты назар жоспарлау параметрлеріне, сұраныс бағаларына және негізгі инфрақұрылымдық және коммуналдық желілердің схемалық орналасуына аударылған.
Инфрақұрылымдық қызмет элементтеріне нөсер кәрізі, сумен жабдықтау, су бұру, қатты тұрмыстық қалдықтарды жою, электрмен жабдықтау және телекоммуникациялар (АКТ) жатады. Осы аспектілердің әрқайсысы келесі бөлімдерде егжей-тегжейлі қарастырылады.
Инфрақұрылым және коммуналдық қызмет тұжырымдамасы және инфрақұрылымның тұжырымдамалық жоспарының алдын-ала жобасы G4 City құрылыс жоспарына негізделген.
Функционалдық аймақтандыру деректері негізінде инфрақұрылымдық схемалар әзірленді. Бұл жоспарларға жаңа инфрақұрылым құру және қолданыстағы инфрақұрылымды жаңғырту/кеңейту жөніндегі ұсыныстар енгізілді.
Инфрақұрылымды жоспарлау үшін екі ауқымды тәсіл қабылданды: біреуі нөсер кәрізі үшін, ал екіншісі сумен жабдықтау, кәріз, қатты қалдықтар және электр энергиясын қоса алғанда, басқа қызметтер үшін.
Инфрақұрылымды тұжырымдамалық жоспарлау үшін мынадай болжамдар қабылданды: - Ұсынылатын инфрақұрылымдық ережелер тек Gate-Golden District-ті дамытуға арналған; қолданыстағы құрылыстарға әлі де қолданыстағы коммуналдық қызметтер қызмет көрсетеді.
Инфрақұрылымды тұжырымдамалық жоспарлау тұжырымдамалық бас жоспар (мастер жоспар), ұсынылатын функционалдық аймақтарға бөлу, кезең-кезеңмен жоспар және халық санының болжамы үшін негізгі базаны құрайды.
Нөсер сулаларының дренажы:
Урбанизация нөсер суларының ағынын арттырады және су тасқыны қаупін арттырады. Нөсерлік кәріз жүйесі нөсерлі ағындарды жоюға және құртуға бағытталған.
Алынған мәліметтерге сәйкес, G4 City су басатын аймақта орналасқан. Осыған байланысты, су тасқынын азайту үшін нөсер кәрізінің тиісті жүйесі қамтамасыз етілуі тиіс.
Нөсерлік кәрізді дамыту үшін мынадай стратегиялар қабылданатын болады: су басуды болдырмауға бағытталған нөсерлік суларды жедел бұру, нөсерлік кәріздің гравитациялық жүйесін құру үшін қолданыстағы бедерді сақтау және топырақты алуды/көмуді барынша азайту, қолданыстағы су объектілерін және ойпатты аймақтарды пайдалану, экологиялық жағдайдың ерекшеліктерін сақтау, нөсерлік кәріз жүйесі әдетте дренаждық құбырларды, ашық арналарды және су қоймаларын қамтиды..
Темірбетон құбырлары жолдардың екі жағына салынатын болады. Нөсерлі сулар негізінен дренажды құбырлар арқылы ұсынылатын сақтау тоғандарына тікелей немесе ашық каналдар арқылы жиналады және тасымалданады. Нөсерлі ағын үшін қолданыстағы су объектілерін барынша сақтау және қолданыстағы ойпатты учаскелерді пайдалану ұсынылады.
Топырақты кең көлемде қазу/толтыру қымбат және экологиялық таза емес процедура болғандықтан ұсынылмайды, ал нөсер суларының дренажын жақсарту үшін жерді оқшаулап алу/толтыру сөзсіз міндетті болуы мүмкін.
Осы учаске арқылы жергілікті өзендер өтеді.
Әдетте, ішкі дренаж жүйесін жергілікті су объектілеріне тікелей қосуға тыйым салынады.
Табиғи каналдарды дренаж каналдары ретінде қарастыруға болады. Дренаж каналдары нөсер суларын тасымалдау элементі ретінде де, ірі шөгінділерді кетіру үшін жою жүйесі ретінде де қызмет етеді.
Дренаж каналдарын учаскенің құндылығы мен тартымдылығын арттыра отырып, ландшафт дизайнының элементтері ретінде де пайдалануға болады. Нөсерлі сулардың тұрақты дренажының осы ерекшелігі тұрғын үйлерде, саябақтарда және басқа да объектілерде кеңінен қолданылады. Сонымен қатар, тазартылған нөсер суларын жеке учаскелерде, мысалы, шатырлы бақтар, өсімдік шұңқырлары, батпақты ойпаттар, су жинақтау тоғандары, жер асты жолақтары, жаңбыр суын жинайтын құрылыстар, ағынды суларды ұстауға арналған резервуарлар және т. б. пайдалануға болады.
Бүкіл процесс су басуды барынша азайтуға көмектеседі және тазартылған суды өндіруге мүмкіндік береді. Бұл элементтер ландшафқа өте жақсы біріктірілуі мүмкін және халықты біріктіретін жасыл кеңістіктер мен су объектілері бар рекреациялық кеңістікті қамтамасыз етеді.
Дренаж жүйесінің аяғында су жинақтау тоғаны қарастырылған. Жиналған жаңбыр суы құнды ресурс бола отырып, рекреациялық, ауылшаруашылық, ландшафт немесе жер асты сулары үшін ықтимал су көзі бола алады. Тоған табиғи ойпатта орналасқан, ол дренаж ағынының табиғи ағысын жеңілдетеді.
Әдетте, тоған барлық нөсер суын учаске ішінде сақтайтын етіп жасалуы керек, өйткені жергілікті ережелер бойынша жиналған жаңбыр суын алдын-ала тазартусыз шығаруға рұқсат бермейді. Алайда авариялық ағызу үшін авариялық құю құрылыстары мен сорғы қондырғысы көзделуі тиіс. Ауданға жер бедеріне және орналасқан жеріне байланысты бір орталықтандырылған тоған немесе бірнеше тоған қызмет ете алады. Қажет болған жағдайда одан әрі орталықсыздандыру туралы мәселені де зерделеуге болады.
Даму кезеңі тоғандардың мөлшері мен орналасуына әсер етуі мүмкін. G4 City-ді фазалау қысқа мерзімде жүзеге асырылатындықтан, тоғандар толық салынып, дамығанға дейін тиісті уақытша шаралар қабылдау қажет болған жағдайда ұсыныс әлі де жарамды болады. Ұсыныс егжей-тегжейлі ақпарат қолжетімді болған кезде, инженерлік жобалау сатысында нақтылануы мүмкін.
Ескертпелер: 1. Жауын-шашынның жылдық мөлшері 581 мм, ағынның коэффициенті 0,5-тен 0,7 дейін және тоғанның тереңдігі 5 м екенін ескере отырып. 2. Жиналған жаңбыр суының толып кетуін болдырмау мақсатында оны үздіксіз пайдалану көзделеді. 3. Тоғанның ауданы жаңбыр суы қоймасын және қайта айналған суды сақтауға есептеледі.
Нөсер кәрізі жүйесі тек нөсер ағынына қызмет көрсетуге арналған болуы тиіс және учаскеден тыс кез келген нөсер ағысы учаске ішінде орналасқан ішкі дренаж жүйесін шамадан тыс жүктемеуі тиіс.
Осы мақсатқа жету үшін келесі шараларды қарастыруға болады: Учаскенің толып кетуіне жол бермеу үшін өзендер/бұлақтар/су қоймаларын реттеу, жаңарту және нығайту. Олады кеңейту, тереңдету және қоршау қажет болуы мүмкін. Бұдан басқа, өзендер/бұлақтар/су қоймалары үшін тиісті буферлік аймақ қамтамасыз етілуі тиіс. Қажет болған жағдайда, жақын орналасқан төбелерден судың ағып кетуіне жол бермеу үшін құрылыс шекарасы бойымен тоқтатқыш дренажын орналастыру керек.
Сумен қамту
Бұл бөлімде суға деген сұранысты бағалау, сумен жабдықтауды жоспарлау тұжырымдамасы, ауыз сумен жабдықтау схемасы және ұсынылған құрылысқа қарай үлестірілуі сипатталған.
Сумен жабдықтау жүйесінің мақсаттары күтілетін ең жоғары су қажеттіліктерін қанағаттандыру және G4 City дамуын тиімді және сенімді сумен жабдықтау жүйесімен үйлестіру болып табылады. Суға деген қажеттілікті бағалау халық санына, сұраныс бірлігіне, жерді пайдалану түріне және аумақтың теңгеріміне негізделген.
Ауыз су да, тазартылған нөсер суы да суды үлестірудің қос жүйесін пайдалана отырып G4 City-ге қызмет көрсетуі тиіс. Негізгі су көзі ретінде су қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін Покровское кен орнының қолданыстағы/жоспарланған артезиан ұңғымаларының суы ұсынылды. Су алдымен жерүсті резервуарларында сақталады (тәуліктік қажеттілік) және тұрғындарға тікелей айдау арқылы таратылады.
Жинақтағыш тоғандардан тазартылған су жасыл желектерді суару, салқындату/жылыту және т. б. сияқты техникалық мақсаттар үшін баламалы (техникалық) су көзі ретінде пайдаланылуы тиіс.
G4 City дамыту үшін суға орташа қажеттілігі жер пайдаланудың әр түрі үшін суға қажеттіліктің меншікті үлестік қажеттілігін пайдалана отырып бағаланады.
Суға деген қажеттілік бірлігі тұтынушының түріне байланысты өзгереді.
Сумен жабдықтаудың ұсынылатын желісі
Қазіргі уақытта учаскенің жанында ауыз су көздері жоқ, ал Покровское кен орнында орналасқан қолданыстағы/болжамды артезиан ұңғымасы ауыз су берудің болжамды көзі болып табылады.
Техникалық судың көзі нөсер ағындары мен тазартылған ағынды суларды жинауға ұсынылатын сужинағыштар болуы керек. Техникалық суды көгалдандыру, өнеркәсіптік пайдалану үшін салқындату сияқты техникалық қажеттіліктерге пайдалануға болады.

5. КОНЦЕПЦИЯ РАЗВИТИЯ ИНЖЕНЕРНОЙ ИНФРАСТРУКТУРЫ
5.1.
G4 City
В данном разделе представлен концептуальный план инфраструктуры "G4 City"; основное внимание в нем уделяется параметрам планирования, оценкам спроса и схематического расположения основных инфраструктурных и коммунальных сетей.
К элементам инфраструктурных услуг относятся ливневая канализация, водоснабжение, водоотведение, удаление твердых бытовых отходов, электроснабжение и телекоммуникации (ИКТ). Каждый из этих аспектов будет подробно рассмотрен в следующих разделах.
Концепция инфраструктуры и коммунальных услуг и предварительный проект концептуального плана инфраструктуры основаны на плане застройки "G4 City".
На основе данных функционального зонирования были разработаны инфраструктурные схемы. Данные планы включали рекомендации по созданию новой инфраструктуры и модернизации/расширению существующей инфраструктуры.
Для планирования инфраструктуры было принято два широких подхода: один – для ливневой канализации, а другой – для остальных услуг, включая водоснабжение, канализацию, твердые отходы и электроэнергию.
Для концептуального планирования инфраструктуры были приняты следующие прогнозы: – предлагаемые инфраструктурные положения предназначены исключительно для предлагаемого развития "G4 City"; действующие застройки будут по-прежнему обслуживаться существующими коммунальными службами.
Концептуальный генеральный план (мастер план), предлагаемое функциональное зонирование, поэтапный план и прогноз численности населения образуют основную базу для концептуального планирования инфраструктуры.
Дренаж ливневых вод
Урбанизация увеличивает сток ливневых вод и приводит к более высокому риску наводнений. Система ливневой канализации направлена на удаление и утилизацию ливневых стоков.
Согласно полученным данным "G4 City" находится в затопляемой области. В связи с этим для минимизации наводнений должна быть обеспечена надлежащая система ливневой канализации.
Для развития ливневой канализации будут приняты следующие стратегии: скорейший отвод ливневых вод, направленный на избежание подтопления, соблюдение существующего рельефа для создания гравитационной системы ливневой канализации и сведения к минимуму выемки/засыпки земли, использование существующих водных объектов и низменных зон, соблюдение особенностей экологической обстановки, система ливневой канализации обычно включает дренажные трубы, открытые каналы и пруды-накопители.
Железобетонные трубы будут проложены по обе стороны дорог. Ливневые воды будут собираться и транспортироваться в основном по дренажным трубам либо по открытым каналам напрямую к прудам-накопителям.
Предлагается максимально сохранить существующие водные объекты и использовать существующие низинные участки.
Несмотря на то, что крупномасштабная выемка/засыпка земель не рекомендуется, поскольку она представляет собой дорогостоящую и не экологически чистую процедуру, локализованная выемка/засыпка земель может быть неизбежной для улучшения дренажа ливневых вод.
Через данный участок проходят местные реки.
Как правило, прямое подключение внутренней дренажной системы к местным водным объектам запрещено.
Естественные каналы могут быть рассмотрены в качестве дренажных каналов. Дренажные каналы действуют как элемент транспортировки ливневых вод, а также в качестве системы очистки для удаления грубых отложений.
Дренажные каналы также могут использоваться в качестве элементов ландшафтного дизайна, повышая ценность и привлекательность участка. Они широко применяются подобным образом на жилых, парковых и других объектах. Кроме того, очищенные воды могут быть использованы на отдельных участках, таких как сады, разбитые на крышах, растительные впадины, осадочные болотистые низины, осадочные бассейны, бассейны-накопители, заболоченные земли, пористые тротуары, сооружения для сбора дождевой воды, резервуары для задержки сточных вод и т.д.
Весь процесс помогает свести к минимуму затопление и позволяет получать очищенную воду. Данные элементы могут быть интегрированы в ландшафт и обеспечить рекреационные пространства c зелеными насаждениями и водными объектами.
В конце дренажной системы предусмотрено строительство пруда-накопителя. Будучи ценным ресурсом, накопленная дождевая вода может представлять собой потенциальный источник воды для рекреационных, сельскохозяйственных или ландшафтных нужд. Пруд расположен в естественной низменности, которая облегчает естественное течение дренажного потока.
Как правило, пруд должен быть спроектирован таким образом, чтобы хранить всю ливневую воду в пределах участка, поскольку местные правила не позволяют выпускать собранную дождевую воду без предварительной очистки. Для аварийного сброса воды должны быть предусмотрены аварийные переливные сооружения и насосная установка. Район может обслуживаться одним централизованным прудом или несколькими прудами в зависимости от рельефа и местоположения. При необходимости можно также изучить вопрос о дальнейшей децентрализации.
Фаза развития может повлиять на размер и расположение прудов. Поскольку фазирование "G4 City" произойдет в короткие сроки, предложение все еще будет действовать при условии, что до полного строительства и развития прудов может потребоваться предпринять соответствующие временные меры. Предложение может быть уточнено на стадии инженерного проектирования, когда будут доступны более подробные сведения. Примечания: 1. Принимая во внимание годовое количество осадков 581 мм, коэффициент стока от 0,5 до 0,7 и глубину пруда 5 м. 2. Предполагается непрерывное использование накопленной дождевой воды в целях предотвращения ее переполнения. 3. Площадь пруда рассчитывается для хранения дождевой и рециркуляционной воды.
Система ливневой канализации должна быть предназначена только для обслуживания ливневого стока, и любой ливневый сток вне участка не должен перегружать внутреннюю дренажную систему, расположенную внутри участка.
Для достижения данной цели можно рассмотреть следующие меры: Модернизация и укрепление рек/ручьев/ водохранилищ для предотвращения переполнения. Может потребоваться их расширение, углубление и насыпь. Кроме того, должна быть обеспечена соответствующая буферная зона для рек/ручьев/водохранилищ. При необходимости вдоль границы застройки следует расположить дренаж, чтобы исключить слив воды с близлежащих возвышенностей.
Водоснабжение
В данном разделе даются оценка потребности в воде, концепция планирования водоснабжения, схема снабжения питьевой водой и ее распределения для предлагаемой застройки.
Цели системы водоснабжения заключаются в удовлетворении ожидаемых максимальных потребностей в воде и трансформации застройки города "G4 City" с эффективной и надежной системой водоснабжения. Оценка потребности в воде основана на численности населения, единице спроса, типе потребителей и балансе территории.
Как питьевая вода, так и очищенная ливневая вода должны быть использованы для обслуживания "G4 City" посредством внедрения двойной системы распределения воды. Для удовлетворения потребности в воде в качестве основного источника была предложена вода из существующих/планируемых артезианских скважин Покровского месторождения. Вода сначала хранится в резервуаре для хранения (вместимостью суточного потребления) и распределяется между жильцами посредством прямого перекачивания.
Очищенная вода из прудов-накопителей должна использоваться в качестве альтернативного (технического) источника воды для технических целей, таких как озеленение, охлаждение/отопление и др.
Средняя потребность в воде для развития "G4 City" оценивается с использованием удельной потребности в воде для каждого типа землепользования.
Единица потребности в воде варьируется в зависимости от типа потребителя.
Предлагаемая сеть водоснабжения
В настоящее время рядом с участком отсутствуют источники питьевой воды, а предполагаемым источником подачи питьевой воды является существующая/предполагаемая артезианская скважина, расположенная в Покровском месторождении.
Источником технической воды должны стать предлагаемые пруды-накопители, собирающие ливневые стоки и очищенные сточные воды. Техническая вода может быть использована для технических нужд, таких как озеленение, охлаждение для промышленного использования и т.д.

Ұсынылған үлестік су тұтыну, жерді пайдалану және болжамды халық саны, сондай-ақ бұрын сипатталған басқа да жорамалдар негізінде суға жалпы және орташа қажеттілік есептелген. Судың жалпы қажеттілігі ауыз суға деген сұранысты + техникалық суға деген сұранысты қамтиды. Техникалық суға қажеттілік жерді пайдалану түріне байланысты судың жалпы көлемінің 10 %-нен 90 %-не дейін жетеді.
Өрттен қорғау жүйесіне қойылатын талаптар: өрт сөндіруге арналған су жерүсті су резервуарында сақталуы тиіс. Әрқайсысында өрт сөндіруге арналған су көлемінің 50% болатын кемінде екі өртке қарсы резервуар болуы тиіс. Артезиан суы өртке қарсы суға деген сұранысты толықтыру көзі болып табылады. Үлкен қысымды қажет ететін биік ғимараттар үшін жоғары қысымды дербес сорғы жүйесі болуы тиіс.
Су құбыры желісі үшін салынатын негізгі объектілер:
- орталықтандырылған сумен жабдықтау көзі ретінде артезиан ұңғымаларын және суды ауыз су стандарттарына дейін тазарту үшін су тазарту қондырғыларын салу;
- 24 сағат бойы су сақтауға арналған жерүсті су қоймасын салу.
- Су тұтқыш станцияларды салу (ауыз сумен және техникалық сумен жабдықтау үшін), барлық қосалқы объектілерді қоса алғанда (ауыз сумен және техникалық сумен жабдықтау үшін) су тарату желілерін төсеу.
Су резервуарда бастапқыда 24 сағат бойы сақталады, содан кейін тиісті сужинағыштарға айдалады
Кәріз жүйесі
Бұл бөлімде G4 City қаласы үшін ұсынылған тұжырымдамалық кәріз жүйесі ұсынылған. Осы жоспарда кәріз желісі мен тазарту құрылыстарының негізгі тұжырымдамалары қарастырылады. Әдетте, кәріз жүйесіне құбыр желісі, кәріз сорғы станциялары (КСС) және кәріз тазарту қондырғылары (КТҚ) кіреді.
Кәріз жүйесінің міндеттері талап етілетін стандарттарға сәйкес ағынды суларды ағызуға және тазартуға қойылатын болжамды ең жоғары талаптарды қанағаттандыруға негізделген. Содан кейін жерді пайдалануды үлестіру және халық санын болжау негізінде ағынды сулардың пайда болуын және тазарту құрылыстарының қажеттілігін бағалау жүйесі дайындалады.
Ұсынылатын кәріз жүйесі үшін әзірлеу шеңберінде мынадай жоспарлау критерийлері қабылданды: ағынды сулар: тұтынылатын судың 80 %-ы ағынды сулар ретінде қарастырылады. Сонымен қатар, орташа ағынның 10 %-ы сіңбе су ретінде қарастырылады.
Ағындық және сарқынды сулардың сапасы: тазарту құрылыстары ұсынылған кәрізге жібермес бұрын қолданыстағы сарқынды суларды жергілікті билік белгілеген қолайлы стандарттарға дейін өңдеуі тиіс. Тазартылғаннан кейінгі сарқынды сулардың сапасы жергілікті нормативтерге сәйкес ортақ пайдаланудағы су объектілеріне ағызу нормативтеріне сәйкес келуі тиіс.
Ұсынылатын кәріз жүйесі

На основе предложенного удельного водопотребления и предлагаемого распределения землепользования и прогнозируемого населения, а также других предположений, описанных ранее, были рассчитаны общая потребность в воде, средний объем потребности в воде. Общий спрос на воду включает в себя спрос на питьевую воду + спрос на техническую воду. Потребность в технической воде колеблется в диапазоне от 10% до 90% от общего объема воды в зависимости от типа потребителя.
Требования к системе противопожарной защиты: вода для пожаротушения должна храниться в наземном резервуаре. Должно быть предоставлено не менее двух противопожарных резервуаров, каждый из которых содержит 50% объема воды для тушения пожара. Артезианская вода представляет собой источник для восполнения потребности в противопожарной воде. Для высотных зданий, требующих большего давления, рекомендуется иметь собственную насосную систему высокого давления.
Основные объекты, которые будут построены для водопроводной сети:
- строительство артезианских скважин в качестве централизованного источника водоснабжения и водоочистных сооружений для очистки воды до стандартов питьевой воды, строительство наземного резервуара для хранения воды в течение 24 часов.
- строительство водоносных станций (для питьевого и технического водоснабжения), прокладка водораспределительных линий, включая все вспомогательные объекты (для питьевого и технического водоснабжения), вода будет храниться в резервуаре первоначально в течение 24-х часов, а затем перекачиваться в соответствующие водосборы.
Канализационная система
В настоящем разделе представлена концептуальная канализационная система, предложенная для города "G4 City". В данном плане рассматриваются основные концепции канализационной сети и очистных сооружений. Как правило, канализационная система включает в себя трубопроводную сеть, канализационные насосные станции (КНС) и канализационные очистные сооружения (КОС).
Задачи канализационной системы заключаются в приеме ожидаемых максимальных объемов сброса и очистке сточных вод в соответствии с требуемыми стандартами. Затем на основе распределения землепользования и прогноза численности населения разрабатывается оценка образования сточных вод и потребности в очистных сооружениях.
Для предлагаемой канализационной системы в рамках разработки приняты следующие критерии планирования: сточные воды: 80% потребляемой воды рассматривается в качестве сточных вод. Кроме того, 10% среднего потока рассматривается в качестве инфильтрации.
Качество приточных и сточных вод: очистные сооружения должны предварительно обрабатывать имеющиеся сточные воды до приемлемых стандартов, установленных местными властями, прежде чем сбросить ее в предлагаемую канализацию. Качество сточных вод после очистки должно соответствовать нормативам сброса в водные объекты общего пользования
Предлагаемая канализационная система

Кәріз желісінің сапасы, ең алдымен, гравиметриялық желі бола отырып (өздігінен ағатын, топырақты және учаскедегі нақты топырақ жағдайларын егжей-тегжейлі зерделеген жағдайда), жер бедеріне байланысты болады. Топырақтың қазіргі деңгейі ең жоғары деңгейден – оңтүстік жағында шамамен 682,5 м-ден ең төменгі деңгейге – солтүстік жағында шамамен 608,5 м-ге дейін құбылып тұрады және әдетте бедер белгісі солтүстік бағытқа қарай жаппай төмендейді.
Сарқынды судың төрт негізгі су жинағышы ұсынылады. "G4 City" ауданындағы тұрғын/коммерциялық қызметтің нәтижесінде пайда болған сарқынды сулар тазарту станцияларына жіберілуі тиіс.
Жиналған сарқынды сулар тазарту құрылыстарында тазартылады, ал тазартылған сарқынды сулар сақтау тоғандарында сақталады және кейіннен техникалық қажеттіліктерге пайдаланылуы мүмкін.
Топырақ туралы егжей-тегжейлі мәліметтерді ескере отырып, ұсынылған кәріз схемасын сәйкесінше түзету қажет болуы мүмкін. Топырақты егжей-тегжейлі зерттеудің маңызы орасан зор және кейінгі жобалау жұмыстарын жеңілдету үшін жүргізілуі қажет.
Қатты қалдықтарды кәдеге жарату
"G4 City" тұрғын, коммерциялық және білім беру объектілері жер пайдаланудың басым объектілері болатын елді мекенге айналады.
Орам және қала орталықтары сияқты коммерциялық орталықтар халықтың тіршілік әрекетін қолдау үшін тұрғын аудандардың ішінде орналасады. Демек, белсенділіктің артуы ауданда пайда болатын қалдықтар көлемінің көбеюіне әкеп соғады. Қоршаған ортаны таза күйде ұстап тұрудың нәтижелі болуы ауданда қалдықтарды басқарудың тиісті жүйесін енгізуді талап етеді.
Тиімді сенімді басқару жүйелері халықтың денсаулығы мен қауіпсіздігін жақсарту үшін қажет. Бұл жүйелер келесі нұсқалардың біреуін немесе бірнешеуін қамтиды: қалдықтарды жинау және тасымалдау, қағаз, шыны, металл және т. б. қайта пайдаланылатын материалдарды сұрыптау және қайта өңдеу арқылы ресурстарды қалпына келтіру және қайта өңдеу.
Компост сияқты материалдарды сұрыптау және өңдеу арқылы ресурстарды қалпына келтіру немесе биологиялық, жылу және басқа процестер арқылы энергияны қалпына келтіру.
Қалдықтарды кейіннен кәдеге жарату үшін олардың көлемін, уыттылығын немесе басқа да физикалық-химиялық қасиеттерін азайту жолымен (ресурстарды қалпына келтірмей) қайта өңдеу. Құрлықта экологиялық қауіпсіз және тұрақты әдіспен кәдеге жарату.
Қатты қалдықтардың пайда болу болжамы
"G4 City"" ауданында қалдықтардың пайда болуы негізінен тұрғын үй, коммерциялық және білім беру қызметінен болады.
Қалдықтар ағынына кеңсе қалдықтары, тамақ қалдықтары, қоқыс күлі, көше қалдықтары, қаптама, бөтелкелер, ескі қағаз/картон, қара металл, пластик, құрылыс және бөлшектеу қалдықтары, ағаш/ағаш материалдары, органикалық материалдар, түсті металдар, шыны, тоқыма/былғары, шиналар, көше қоқыстары, ландшафт және ағаш кесу, қалдықтар және т. б. жатады.
"G4 City"-де қалдықтардың пайда болуы және қатты қалдықтардың пайда болу болжамының бірліктері. Қоқысты қайта тиеу станциясы сарқынды суларды тазарту станцияларымен бір орынжайда орналасатын болады. Бұл станция қалдықтарды кішігірім көлік құралынан қоқыс жинау үшін үлкен көлік құралдарына тасымалдауға көмектеседі (әдетте қалдықтарды қайта өңдеу немесе кәдеге жарату орнына дейін алыс қашықтыққа тасымалдайды).
Қайталама қалдықтарды өңдеу осы объектіде де жүреді.
Электр энергиясына қажеттілік болжамы
Электр энергиясына қажеттілік көрсеткіштері халықаралық деңгейде қолданылатын белгіленген нормаларға сәйкес келеді.
Электр энергиясына сұраныс жер пайдалануды бөлу, құрылыс тығыздығы, электр энергиясына қажеттілік және ең жоғары жүктеме коэффициенті негізінде болжанады. Ұсынылатын жер пайдалану үшін электр энергиясына орташа мұқтаждық 30-дан 110 ВА/м2 (шаршы метрге 1 вольт-ампер) дейінгі диапазонында ауытқиды.
Электр энергиясына сұранысты болжау мынадай параметрлерді қамтиды: Ұсынылатын жер пайдалануды бөлу, құрылыс салу тығыздығының жалпы коэффициенті, электр қуаты қажеттілігінің тығыздығы, ең жоғары жүктеме коэффициенті. Әдетте, электр энергиясына сұранысты есептеу кезінде сәйкестік коэффициенттері қолданылады, өйткені тұтынушылар энергияның максималды мәнін бір уақытта тұтынуы екіталай. Жерді пайдаланудың бұл түрі үшін коэффициент екі рет қолданылады, алдымен 0,6, содан кейін 0,5.
Энергиямен қамтамасыз ету
Бұл бөлімде электр энергиясына салыстырмалы сұраныс, тұтынушылардың түрі мен орналасуы негізінде электр энергиясына мұқтаждықты бағалау келтірілген. Құрылыс сәтті салынуы үшін құрылыс қажеттілігі алаңының жеткілікті және сенімді қуат көзімен жабдықталуы өте маңызды.
Пайдалану мен техникалық қызмет көрсетуді қоса алғанда, зерттелетін аумақ шегінде электр желілерін қамтамасыз етуді жергілікті электр энергиясын жеткізушілер жүзеге асыратын болады.
Табысты даму үшін бұл дамудың жеткілікті және сенімді қуат көзімен жабдықталуы өте маңызды.
Пайдалану мен техникалық қызмет көрсетуді қоса алғанда, аумақ шегінде электр желілерін салуды жергілікті электр энергиясын жеткізушілер жүзеге асыратын болады. Желілік кернеу 220 КВ, 110 КВ-тан 35 кВ-қа дейінгі жалпы тарату және тарату талаптарына сәйкес келуі керек.
Әдетте жер асты кабельдік жүйесі ұсынылады. Газ оқшауланған тарату құрылғылары бар жабық типтегі қосалқы станциялар ұсынылды. Кабельдік дәліздің ені 220 кВ, 110 кВ және 35 кВ жоғары вольтты желілерді қамтитын тарату желісі үшін сақталған. Электр жеткізу желілерінің желісі жеке дәлізді қажет етеді, ал енін желілік қызметтерді жеткізуші анықтайды.
Электр энергиясына болжамды қажеттілік.
Электр энергиясына қажеттілік көрсеткіштері халықаралық деңгейде қолданылатын белгіленген нормаларға сәйкес келеді. Электр энергиясына сұраныс жер пайдалануды бөлу, құрылыс тығыздығы, электр энергиясына қажеттілік және ең жоғары жүктеме коэффициенті негізінде болжанады. Ұсынылатын жер пайдалану үшін электр энергиясына орташа қажеттілік 60-тан 500 ВА/м2 (1 шаршы метрге 1 вольт-ампер) аралығында ауытқиды.
Электр энергиясына сұраныстың болжамы мынадай параметрлерді қамтиды:
- Тұтынушыларды бөлу ұсынылымы;
- Жер учаскесін пайдаланудың жалпы коэффиценті;
- Электр қуаты қажеттілігінің тығыздығы;
- Ең жоғары жүктеме коэффициенті.
Электр энергиясына қажеттілік болжамы. Әдетте, электр энергиясына сұранысты есептеу кезінде сәйкестік коэффициенттері қолданылады, өйткені тұтынушылар энергияның максималды мәнін бір уақытта тұтынуы екіталай. Жерді пайдаланудың бұл түрі үшін коэффициент екі рет қолданылады, алдымен 0,6, содан кейін 0,5.
Электр энергиясын үлестіру тұжырымдамасы
Жоғары кернеуді (220 кВ, 110 кВ және 35 кВ және одан төмен) үлестіруді электрмен жабдықтау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруға байланысты жергілікті билік органдары жүзеге асыруы мүмкін. Даму шеңберінде шамамен 745 МВА электр энергиясына қажеттілік үшін кернеуі 220 кВ/110 кВ 4 қосалқы станция және кернеуі 110 кВ/35 кВ 8 қосалқы станция ұсынылады.

Качество канализационной сети, которая в первую очередь является гравиметрической сетью (при условии детального изучения почвы и фактических почвенных условий участка), зависит от рельефа местности. Существующие уровни грунта варьируются от самого высокого – около 682,5 м. на южной стороне, до самого низкого – около 608,5 м. на северной стороне и, как правило, отметка рельефа имеют общий уклон в северном направлении.
Предлагаются четыре основных водосбора сточных вод. Все сточные воды, образующиеся в результате жилой/коммерческой деятельности в районе "G4 City", должны направляться на станции очистки сточных вод.
Образующиеся сточные воды будут очищаться на очистных сооружениях, а очищенные сточные воды будут храниться в прудах-накопителях и впоследствии могут быть использованы для технических нужд.
С учетом детальных данных по грунтам предлагаемую схему канализации возможно потребуется скорректировать соответствующим образом. Детальное исследование грунта имеет важное значение и должно быть проведено для упрощения последующих проектных работ.
Утилизация твердых отходов
"G4 City" станет населенным пунктом, в котором жилые, коммерческие и образовательные объекты будут доминирующими объектами землепользования.
Коммерческие центры, такие как квартальные и городские центры, будут расположены внутри жилых районов для поддержки жизнедеятельности населения. Следовательно, увеличение деятельности приводит к увеличению количества отходов, образующихся в районе. Достижение успеха в поддержании чистоты окружающей среды потребует внедрения в районе надлежащей системы управления отходами.
Эффективные надежные системы управления необходимы для обеспечения улучшения здоровья и безопасности населения. Данные системы включают в себя один или несколько следующих вариантов: сбор и транспортировка отходов. восстановление ресурсов посредством сортировки и переработки повторно используемых материалов, таких как бумага, стекло, металл и т.д.
Восстановление ресурсов посредством сортировки и переработки материалов, таких как компост, или восстановление энергии путем биологических, термических и других процессов.
Переработка отходов (без восстановления ресурсов) путем уменьшения объема, токсичности или других физико-химических свойств отходов для их последующей утилизации, утилизация на суше экологически безопасным и устойчивым способом.
Прогнозируемое образование твердых отходов
Образование отходов в районе "G4 City" в основном будет происходить от жилой, коммерческой и образовательной деятельности.
Поток отходов будет включать в себя офисные отходы, пищевые отходы, мусорную золу, уличные отходы, упаковку, бутылки, старую бумагу/картон, черный металл, пластик, строительные и демонтажные отходы, древесину/лесоматериалы, органические материалы, цветные металлы, стекло, текстиль/ кожу, шины, уличный мусор, ландшафтные и древесные обрезки, отходы и т.д.
Образование отходов и прогнозируемые значения образования твердых отходов в "G4 City". Мусороперегрузочная станция будет расположена в одном помещении со станциями очистки сточных вод. Данная станция поможет переносить отходы с меньшего транспортного средства для сбора мусора в более крупное транспортное оборудование (обычно перевозящее отходы на большие расстояния до места их переработки или утилизации).
Утилизация вторичных отходов также происходит на этом объекте.
Прогнозируемая потребность в электроэнергии
Показатели потребности на электроэнергию соответствуют установленным нормам, используемым на международном уровне.
Спрос на электроэнергию прогнозируется на основе распределения землепользования, плотности застройки, потребности на электроэнергию и коэффициента пиковой нагрузки. Средняя потребность в электроэнергии для предлагаемого землепользования колеблется в диапазоне от 30 до 110 ВА/м2 (вольт-ампер на квадратный метр).
Прогноз спроса на электроэнергию включает в себя следующие параметры: предлагаемое распределение землепользования, общий коэффициент плотности застройки, плотность потребности в электроэнергии, коэффициент пиковой нагрузки, как правило, при расчете спроса на электроэнергию применяются коэффициенты совпадения, поскольку потребители вряд ли будут потреблять максимальное значение энергии одновременно. Для данного типа землепользования коэффициент применяется дважды, сначала 0,6, затем 0,5.
Энергообеспечение
В данном разделе приводится оценка потребности в электроэнергии на основе удельного спроса на электроэнергию, типа и распределения потребителей. Для успешной застройки крайне важно, чтобы место застройки было оснащено достаточным и надежным источником питания.
Обеспечение электросетей в пределах исследуемой территории, включая эксплуатацию и техническое обслуживание, будет осуществляться местными поставщиками электроэнергии.
Для успешного развития крайне важно, чтобы это развитие было оснащено достаточным и надежным источником питания.
Строительство электросетей в пределах территории, включая эксплуатацию и техническое обслуживание, будет осуществляться местными поставщиками электроэнергии. Сетевое напряжение должно соответствовать общим требованиям передачи и распределения, которые варьируются от 220 КВ, 110 КВ до 35 кВ.
Как правило, предлагается подземная кабельная система. Предложены подстанции закрытого типа с газоизолированными распределительными устройствами. Ширина кабельного коридора зарезервирована для распределительной сети, которая включает в себя высоковольтные сети 220 кВ, 110 кВ и 35 кВ. Сеть линий электропередачи потребует отдельного коридора, а ширина будет определяться поставщиком сетевых услуг.
Прогнозируемая потребность в электроэнергии
Показатели спроса на электроэнергию соответствуют установленным нормам, используемым на международном уровне. Спрос на электроэнергию прогнозируется на основе распределения потребителей, спроса на электроэнергию и коэффициента пиковой нагрузки. Средняя потребность в электроэнергии для предлагаемых объектов в районе колеблется в диапазоне от 60 до 500 ВА/м2 (вольт-ампер на квадратный метр).
Прогноз спроса на электроэнергию включает в себя следующие параметры:
- Предлагаемое распределение потребителей;
- Общий коэффициент земельного использования участка;
- Плотность потребности в электроэнергии;
- Коэффициент пиковой нагрузки.
Прогнозируемая потребность в электроэнергии. Как правило, при расчете спроса на электроэнергию применяются коэффициенты совпадения, поскольку потребители вряд ли будут потреблять свой максимальный спрос одновременно. Для данного типа потребителей коэффициент применяется дважды, сначала 0,6, затем 0,5.
Концепция распределения электроэнергии
Распределение высокого напряжения (220 кВ, 110 кВ и 35 кВ и ниже) может осуществляться местными органами власти в зависимости от организации работ по электроснабжению. Для потребности в электроэнергии около 745 МВА в рамках развития предлагается 4 подстанции с напряжением 220 кВ/110 кВ и
8 подстанций с напряжением 110 кВ/35 кВ.

Кернеуі 220 кВ қабылдау қосалқы станциясы басты жол бойындағы 220 кВ жақын желілерден электр энергиясын береді және жерасты кабель желілерін пайдалана отырып, ғимараттар бойынша бөлу үшін 110 кВ және 35 кВ кернеуге дейін төмендетіледі. Барлық ғимараттарда электр қуатының қажеттілігіне байланысты 35 кВ қосалқы станция немесе ықшам қосалқы станция болуы мүмкін. Ғимараттар көптеген жолдардың екі жағында орналасқандықтан кабельдік желілер сәйкесінше екі жағынан да салынады деп күтілуде. Кабель тарту жайлары егжей-тегдейлі жобада белгіленетін болады.
Электр энергиясын үлестіру тұжырымдамасы
Жоғары кернеуді (220 кВ, 110 кВ және 35 кВ және одан төмен) үлестіруді тараптар арасында электрмен жабдықтау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруға байланысты жергілікті билік органдары жүзеге асыруы мүмкін. Шамамен
840 МВА электр энергиясына мұқтаждық үшін кернеуі 220 кВ/110 кВ 4 қосалқы станция және кернеуі 110 кВ/35 кВ 8 қосалқы станция салу ұсынылады.
Кернеуі 220 кВ қабылдау қосалқы станциясы басты негізгі автомагистраль бойымен 220 кВ жақын желілерден электр қуатын береді және оны жер асты кабельдерін қолдана отырып, ғимараттарға тарату үшін оны 110 кВ және 35 кВ дейін төмендетеді. Кабельдік желі 220 кВ кернеулі сақиналық тізбекті қолдануды жоспарласа, жергілікті билік қабылдаған шешімдерге байланысты 220 кВ кернеулі болуы мүмкін.
Барлық ғимараттарда 35 кВ кернеулі қосалқы станциялар немесе электр энергиясына мұқтаждыққа байланысты басқа да шағын қосалқы станциялар болады.
Ғимараттар көптеген жолдардың екі жағында орналасқандықтан, жолдардың екі жағында кабельдер төселеді деп күтілуде. Кабельдерді төсеу жайы тиісті жобада анықталады.
Ақпараттық-коммуникациялық технология (АКТ)
G4 City-ді дамыту тұжырымдамасы оптикалық талшықты негізгі желі және талшықты-оптикалық кабель желілерінің тіркесімі ретінде пайдалануға негізделген. АКТ телекоммуникациялық инфрақұрылымын телекоммуникациялық қызметтерді жеткізушілер ұсынады, ал әзірлеуші осы инфрақұрылымды орналастыру үшін кеңістікті анықтайды.
Кеңістіктік және кабельдік дәліздерді салу инфрақұрылымның мынадай конфигурацияларына сәйкес жоспарланады: құрылыс аясында байланыс кешенінің құрылысы қарастырылған, онда қосылыстарды ажыратудың электр монтаждық жабдығы орналастырылады. Бұл кешен сыртқы телекоммуникациялық желілерге қосылу нүктесі болып табылады.
Байланыс кешенінен бастап негізгі талшықты кабельдер сақиналық желі арқылы бірінші апараттық негізгі ғимаратқа таратылады.
Қайталама талшықты-кабельдік сақина желілері әрбір аппараттық негізгі ғимараттардан өтеді.
Тұтынушылық ғимараттарды қосудың соңғы бағыттары тұтынушылардың талаптарына байланысты талшықтан немесе мыстан жасалады.
4G, VSAT және басқа радиожүйелер сияқты сымсыз телекоммуникациялық жүйелерге арналған қабылдау-тарату станциялары мен мұнаралар ғимараттан тыс жерде орналасуы мүмкін.
Талшықты-оптикалық кабель желілері электр кабельдерімен бірге бір жағында және олардан 1 м қашықтықта сымдарды төсеуге арналған құбырларда төселуі тиіс.

Приемная подстанция напряжением 220 кВ подает электроэнергию от ближайших линий 220 кВ вдоль главной дороги и понижается до напряжения 110 кВ и 35 кВ для распределения по зданиям с использованием подземных кабельных линий. Все здания вероятнее всего будут иметь подстанцию 35 кВ или компактную подстанцию в зависимости от потребности в электроэнергии. Поскольку здания расположены по обе стороны большинства дорог, ожидается, что кабельные линии будут проложены соответственно с обеих сторон. Детали прокладки кабеля будут определены в детальном проекте.
Концепция распределения электроэнергии
Распределение высокого напряжения (220 кВ, 110 кВ и 35 кВ и ниже) может осуществляться местными органами власти в зависимости от организации работ по электроснабжению между сторонами. Для потребности в электроэнергии около 840 МВА предлагается строительство 4 подстанций с напряжением 220 кВ/110 кВ и 8 подстанций с напряжением 110 кВ/35 кВ.
Приемная подстанция напряжением 220 кВ будет подавать электроэнергию от ближайших линий 220 кВ вдоль главной автомагистрали и понижать ее до 110 кВ и 35 кВ для ее последующего распределения по зданиям с использованием подземных кабелей. Кабельная линия может быть напряжением 220 кВ в зависимости от решений, которые будут приняты местными органами власти, если они планируют использовать кольцевую цепь с напряжением 220 кВ.
Все здания будут иметь подстанции с напряжением 35 кВ или другие компактные подстанции в зависимости от потребности в электроэнергии.
Поскольку здания расположены по обе стороны большинства дорог, ожидается, что кабели будут проложены по обе стороны дорог. Детали прокладки кабелей будут определены в соответствующем проекте.
Информационно-коммуникационная технология (ИКТ)
Концепция развития G4 City основана на использовании оптического волокна в качестве основной сети и комбинации оптоволоконных кабельных линий. Телекоммуникационная инфраструктура ИКТ предоставляется поставщиками телекоммуникационных услуг, в то время как разработчик определяет пространство для размещения данной инфраструктуры.
Строительство пространственных и кабельных коридоров планируется в соответствии со следующими конфигурациями инфраструктуры: в рамках застройки предусмотрено строительство коммуникационного комплекса, в котором будет размещено электромонтажное оборудование разводки соединений. Данный комплекс будет служить точкой подключения к внешним телекоммуникационным сетям.
Основные волоконные кабели от коммуникационного комплекса будут распределяться по кольцевой сети до первой аппаратной основного здания.
Вторичные волоконно-кабельные кольцевые сети будут проходить из каждой аппаратной основных зданий.
Конечные маршруты подключения потребительских зданий будут выполняться либо из волокна, либо из меди в зависимости от требований потребителей.
Приемо-передающие станции и вышки для беспроводных телекоммуникационных систем, таких как 4G, VSAT и других радиосистем, могут быть расположены за пределами застройки.
Оптоволоконные кабельные линии должны быть проложены в трубах для прокладки проводов на одной стороне с электрокабелями и на расстоянии 1 м от них.

6. ІСКЕ АСЫРУ ЖОСПАРЫ
"G4 City" – кезең-кезеңімен дамитын өршіл, ірі ауқымды жаңа экономикалық қала. Бас жоспар (мастер жоспар) құрылымдық жоспар негізінде 2050 жылдан кейін бүкіл қаланы ұзақ мерзімді дамытуды көздесе, жоспарлау аудандары үшін әзірленген бас жоспар (мастер жоспар) 1-фазаның шектері аясында дамытудың белгілі бір басым салаларын өрбіту жөніндегі ұсынымдарды беруге бағытталған.
Қаланы және өсімнің басым салаларын кезең-кезеңімен дамыту қаланың даму қарқынына сәйкес ақша қаражатын кезең-кезеңімен тартуды көздейді. Ұсынылып отырған кезең-кезеңімен фазалау G4 City-дің өсімі мен дамуының басым аймақтарын жоспарлау және жұмылдыру үшін қажетті инфрақұрылымдағы қажеттіліктерін түсінуге және бағалауға көмектеседі.
Аса маңызды инфрақұрылымнан бөлек, зәкірлік жобалар G4 City қаласының болжамды өсуі үшін катализатор болатын жоспарлау аймақтары үшін негізгі даму кластерін құрайды. Ірі кластердегі әрбір каталитикалық жоба дамуға айтарлықтай әсер ететінін мойындау маңызды болса да, олар нарықтық сұранысқа сәйкес кезең-кезеңімен жүзеге асырылады деп күтілуде.
Стратегиялық ұсынымдар бас жоспарды (мастер жоспарды) іске асыру бойынша алдағы іс-әрекеттерді белгілейді. G4 City қаласының бас жоспарын (мастер жоспарды) жүзеге асырудың ұсынылатын құрылымы G4 қаласын дамытудың белгіленген нүктелерін іске асыруға көмектесетін мынадай маңызды құрамдастардан тұрады:
- Фазалау және G4 City-дің инфрақұрылымдық объектілері,
- Жоспарлау аудандарындағы сындарлы инфрақұрылым,
- Каталитикалық жобаларды жүзеге асыру.
Кезеңділік және аса маңызды өңірлік инфрақұрылым
G4 City-дің кезең-кезеңімен нақты дамуы нарықтық сұраныс пен қажеттілікке деген ұсыныстарды айқындайды, сондай-ақ жеке инвестицияларды G4 City-дің басым салаларына тартуды ынталандыратын болады. Жоспарланғандай, фазалау үш кезеңде өтеді: 1-фаза (2022 - 2030), 2-фаза
(2031 - 2040) және 3-фаза (2041 - 2050). Бұдан басқа, әрбір фаза үшін G4 City-ге қажетті жоспарланған және ұсынылатын инфрақұрылымды уақтылы аяқтау үшін мемлекеттік қолдауды талап ететін аса маңызды инфрақұрылымдық жобалар айқындалды.
1-ФАЗА (2022-2030)
Негізінен қолданыстағы инфрақұрылым қызмет көрсететін бос алаңдарға бағдарлану:
- G4 City зәкірлік жобаларының құрылысын аяқтау.
- Green District ауданын дамытуға жағдай жасау үшін су қоймасы ауданында жол инфрақұрылымын қоса алғанда, аса маңызды инфрақұрылымды құру.
- 1-фаза үшін анықталған зәкірлік жобаларды қолдау үшін инфрақұрылымдық жобаларға бастамашылық ету.
Аса маңызды инфрақұрылымдық жобалар (АМИЖ)
- Жасыл дәліз және су тасқынын басқару – су тасқыны жоқ аймақты қамтамасыз ету және жасыл дәлізді қоса алғанда, су тасқынын басқарудың заманауи инфрақұрылымын құру,
- Телекоммуникация – G4 City төрт ауданында байланыс үшін ретрансляциялық мұнаралар орнату.
- ҮАААЖ – өңірлік түйіндесуді жақсарту үшін
- Алматы - Gate District-ауданы метросын кеңейту – Gate District ауданын халықаралық қаржы және іскерлік орталығы етіп құру, жаңа жоғары ақы төленетін жұмыс орындарын және жайлы өмір сүру жағдайларын құру.
- Green District ауданына дейінгі магистраль – Green District аймағын туристік бағытқа айналдыру және түйіндестікті жақсарту (көлік байланысы)
- Қолданыстағы әуежайды кеңейтудің мақсаты – авиациялық қатынасқа өсіп келе жатқан сұранысты қанағаттандыру және Алматыны ірі авиациялық ХАБ-қа айналдыру.
- Академиялық қалашық – академиялық қалашықтың инфрақұрылымын дамыту.
Болашақта осы жобаларды іске асырудағы көдеген мақсатқа жету үшін мынадай стратегиялық ұсыныстарды іске асыру өте маңызды.
- Жақсартылған бизнес-орта, шетелдік институттармен әріптестік және екі тілді оқытуды қабылдау, индустриялық аймақтарға мемлекеттік жәрдемдесу, оның ішінде біліктілікті арттыруға көмек, көші-қон заңнамасы мен визалық режимді әлсірету, жекелеген компоненттерге арналған АЭА мәртебесі және шетелдік инвестициялар үшін қолайлы саясат.
Жерді пайдалану құрамдастары
Gate District
(га)
Golden District (га)
Growing District (га)
Green District (га)
Жиыны (ш.км.)
Ойын-сауық аймағы (оның ішінде коммерциялық және туристік аймақ)
-

6. ПЛАН РЕАЛИЗАЦИИ
"G4 City" – это амбициозный крупномасштабный новый экономический город, который будет развиваться поэтапно. В то время как генеральный план (мастер-план) предусматривает долгосрочное развитие всего города после
2050 года на основании структурного плана, генерального плана (мастер-плана), подготовленных для планировочных районов, нацелены на предоставление рекомендаций по развитию определенных приоритетных областей роста в пределах границ фазы 1. Поэтапное развитие города и приоритетных областей роста предусматривает поэтапное привлечение денежных средств в соответствии с темпами развития города. Предлагаемое поэтапное фазирование помогает понять и оценить потребности "G4 City" в необходимой инфраструктуре для планирования и мобилизации приоритетных зон роста и развития. Помимо критически важной инфраструктуры якорные проекты образуют ключевой кластер развития для планировочных зон, которые станут катализаторами для предполагаемого роста города "G4 City". Хотя важно признать, что каждый каталитический проект в крупном кластере оказывает значительное влияние на развитие, ожидается, что они будут разворачиваться поэтапно в соответствии с рыночным спросом. Стратегические рекомендации определят дальнейшие действия по реализации генерального плана (мастер плана). Предлагаемая структура реализации генерального плана (мастер плана) города "G4 City" включает следующие важные компоненты, которые помогут реализовать намеченные точки развития города "G4 city":
- фазирование и инфраструктурные объекты "G4 City";
- критическая инфраструктура в планировочных районах;
- реализация каталитических проектов.
Поэтапность и критически важная региональная инфраструктура
Четкое поэтапное развитие "G4 City" определит рыночный спрос и предложения на потребность, также будет стимулировать частные инвестиции в приоритетные области "G4 City". Как и планировалось, фазирование будет проходить в три этапа: фаза 1 - (2022 - 2030), фаза 2 - (2031 - 2040) и фаза
3 - (2041 - 2050). Кроме того, для каждой фазы были определены критически важные инфраструктурные проекты, которые требуют государственной поддержки для своевременного завершения запланированной и предлагаемой инфраструктуры, необходимой для "G4 City".
ФАЗА 1 (2022-2030)
Ориентация на свободные площади, в основном обслуживаемые существующей инфраструктурой:
- завершение строительства якорных проектов "G4 City";
- создание критически важной инфраструктуры, включая дорожную инфраструктуру в районе водохранилища, чтобы создать условия для развития района Green District;
- инициирование инфраструктурных проектов для поддержки якорных проектов, определенных для фазы 1.
Критически важные инфраструктурные проекты (КВИП)
- Зеленый коридор и управление наводнениями – обеспечение свободной от наводнений зоны и создание современной инфраструктуры управления наводнениями, включая зеленый коридор;
- Телекоммуникации - установка ретрансляционных вышек для связи в четырех районах "G4 City";
- БАКАД - для улучшения региональной сопряженности;
- Расширение метро Алматы - район Gate District - сделать район Gate District международным финансовым и деловым центром, создать новые высокооплачиваемые рабочие места и комфортные условия проживания;
- Магистраль до района Green District - чтобы сделать район Green District туристическим направлением и улучшить сопряженность (транспортное соединение);
- Расширение существующего аэропорта - для удовлетворения растущего спроса на авиационное сообщение и превращения Алматы в крупный авиационный ХАБ;
- Академический городок - развитие инфраструктуры академического городка;
В дальнейшем для реализации этих проектов крайне важно реализовать следующие стратегические рекомендации для достижения поставленной цели.
- Улучшенная бизнес-среда, партнерство с зарубежными институтами и принятие двуязычного обучения, государственное содействие индустриальным зонам, включая помощь в повышении квалификации, ослабление иммиграционного законодательства и визового режима, статус СЭЗ для отдельных компонентов и политика благоприятствования иностранным инвестициям.
Компоненты землепользования
Gate District
(га)
Golden District (га)
Growing District (га)
Green District (га)
Итого (км.кв.)
Зона развлечений (в том числе коммерческая и туристическая зона)
-

100
96
5,8
Ашық демалыс орны - гольф алаңы,
табиғи саябақ
-
-
-
73
0,7
4- кесте. Жерді пайдалану компоненттері(ақырғы есептеулер объектілерді жобалау кезінде жүргізіледі).
2-ФАЗА (2031 - 2040)
2-фазада "G4 City"-ді мынадай негізде дамыту болжанады:
- Іскерлік ауданды одан әрі батысқа кеңейту – ҮАААЖ және Өтеген батыр бойындағы құрылыстарды дамыту;
- Академиялық аймақты одан әрі шығысқа қарай кеңейту;
- Индустриялық-логистикалық паркті одан әрі оңтүстік бағытта кеңейту;
- Green District – демалыс және ойын-сауық аймағын одан әрі батыс және оңтүстік бағытта кеңейту;
- 2-фазаны қолдау үшін аса маңызды инфрақұрылымды дамыту. Төмендегі кестеде Фазаға арналған жерге қажеттілік туралы толық ақпарат берілген (2031-2040 жж.)
Аса маңызды инфрақұрылымдық жобалар
1-фазада тізбеленген АМИЖ жобаларына қосымша 2-фаза үшін айқындалған АМИЖ жобалары қосылады:
- Жаңа халықаралық әуежай.
- Жаңа халықаралық әуежайды дамыту және әлеуеті жылына 40 миллион жолаушыға дейін өткіхуге жететін өңірдегі авиациялық байланысқа сұраныстың артуын қанағаттандыру.
- Жетіген - Қазыбек бек жаңа темір жолының құрылысы.
- Growing District ауданының өнеркәсіптік-логистикалық паркін қолдау және өңірде жұмыс орындарын құру үшін өнеркәсіптік объектілерге әлеуетті сұранысты қанағаттандырудағы мүмкіндіктерді барынша арттыру.
- Gate District - Қонаев ЖРК – "G4 City"-ді заманауи, халықаралық деңгейдегі өмір салтына негізделген қоғамдық көліктің ыңғайлы түрі бар, өмір сүру үшін қолайлы қалаға айналдыру.
- Ауыз су көзі – жоспарланған даму үшін ауыз суға деген сұранысты қамтамасыз ету.
- Қоқыс полигоны – қалыптасқан қатты қалдықтарды қайта өңдеу көлемін ұлғайту үшін қолданыстағы полигонды кеңейту немесе жаңа орынды айқындау.
- Электрмен жабдықтау көзі – жобаны дамытумен қатар электр энергиясын өндіру қуатын арттыру және ЭБЖ дамыту.
Жерді пайдалану құрамдастары
Gate District
(га)
Golden District (га)
Growing District (га)
Green District (га)
Жиыны (ш.км.)
Ойын-сауық аймағы (оның ішінде коммерциялық және туристік аймақ)
-
0
-

100
96
5,8
Открытое пространство для отдыха – поле для гольфа, природный парк
-
-
-
73
0,7
Таблица 4. Приблизительные компоненты землепользования (окончательные расчеты будут произведены при проектировании объектов).
ФАЗА 2 (2031 - 2040)
В фазе 2 предполагается развитие "G4 City" на основе следующего:
- расширение делового района далее на запад - развитие застройки вдоль БАКАД и Отеген Батыра;
- расширение академической зоны далее на восток;
- расширение индустриально-логистического парка далее в южном направлении;
- Green District - расширение зоны отдыха и развлечений далее в западном и южном направлении;
- развитие критически важной инфраструктуры для поддержки фазы 2.
В таблице ниже приводится подробная информация о потребности в земле для фазы (2031-2040 гг).
Критически важные инфраструктурные проекты
В дополнение к проектам КВИП, перечисленным в фазе 1, в проекты КВИП, определенные для Фазы 2, включаются:
- новый международный аэропорт;
- развитие нового международного аэропорта и удовлетворение растущего спроса на авиационное сообщение в регионе с пропускной способностью до 40 миллионов пассажиров в год;
- строительство новой железной дороги Жетыген-Казыбек-бек;
- для поддержки промышленно-логистического парка района Growing District и максимизации возможностей задействовать потенциальный спрос на промышленные объекты для создания рабочих мест в регионе.
- ЛРТ Gate district – Конаев - сделать "G4 City" комфортным для жизни городом с современным, сопоставимым международному образу жизни и удобным видом общественного транспорта.
- источник питьевой воды - обеспечение спроса на питьевую воду для запланированного развития;
- мусорный полигон - расширение существующего полигона или определение нового места для увеличения объема переработки образующихся твердых отходов;
- источник электроснабжения - увеличение мощности выработки электроэнергии и развитие ЛЭП параллельно с развитием проекта.
Компоненты землепользования
Gate District
(га)
Golden District (га)
Growing District (га)
Green District (га)
Итого (км.кв.)
Зона развлечений (в том числе коммерческая и туристическая зона)
-
0
-

700
7,0
5-кесте. Жерді пайдалану компоненттері (ақырғы есептеулер объектілерді жобалау кезінде жүргізіледі).
7. КАТАЛИТИКАЛЫҚ ЖОБАЛАР
Төрт негізгі каталитикалық жоба G4 City-дің әртүрлі кезеңдердегі даму қарқынын жеделдету үшін зәкірлік кластерлері ретінде анықталған. Олар төменде келтірілген және негізгі мақсатын, жобаның сипаттамасын, жалпы құнын, техникалық-экономикалық негіздемесін және іске асыру тетігін түсіндіре отырып толығырақ сипатталған.
1. Іскерлік аудан
Қаржы орталығынан, бизнес-парктен, көпфункционалды бөлшек сауда объектісінен, сауда орталықтарынан және бизнес-қонақ үйлерден тұрады.
2. Білім, денсаулық сақтау және спорт орталығы
Академиялық мақсаттағы ғимараттардан, инновациялар орталығынан, ғылыми-зерттеу орталығынан, студенттік кампустан, көпсалалы ауруханадан, спорт орталығынан және ипподромнан тұрады.
3. Еркін кәсіпкерлік аймағы
Өнеркәсіптік және экспортқа бағытталған логистикалық аймақтан, аудан орталығынан және біріктірілген жаңа тұрғын үйлерден тұрады.
4. Біріктірілген курорттық ойын-сауық орталығы
Люкс санатты қонақүйлер мен бөлшек сауда объектілерінен, MICE туризмнен, қонақ үй индустриясының қосалқы құрамдастарынан, көрме орталығынан, айлақтан және ойын-сауық орталығынан, оның ішінде музейден, театрдан және океанариумнан тұрады.
7.1. Іскерлік аудан
- Орналасуы: Gate District жоспарлау ауданы
- Жалпы ауданы: 158 га
- Ғимараттардың жалпы ауданы: 1 648 099 ш.м.
Негізгі мақсаты
Gate District-ті G4 City және аймақтың қаржылық-бизнес орталығы ретінде жайғастыру.
Жобаның сипаттамасы
- Ауданы 57 га учаскені дамытуды қоса алғанда, қаржы орталығын, бизнес-паркті, көпфункционалды бөлшек сауда объектісін, сауда орталықтары мен бизнес-қонақ үйді дамыту (1,6 млн. ш.м.).
- Ауданы 115 га құрылыс салу үшін және ауданы 9 га табиғи ашық кеңістіктер үшін аумақты дайындау.
- Аумағы 9 га жуық саябақты дамыту, 6 км басты автомагистраль, 1,1 км ЖРК-мен біріктірілген автомагистраль, 0,78 км жалғастырушы автожолдарды салу, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту, оның ішінде:
- жинақтауыш тоған 50 000 ш.м.
- 15,6 км нөсер суларын бұру желісі.
- Покровское кен орнынан 10 км сумен жабдықтау.
- сыйымдылығы 45 000 куб. метр суды сақтауға арналған 2 жерүсті резервуары.
- 8,6 км су тарату желісі (ауыз су және техникалық су).
- 9 км кәріз желісі • Көлемі 30 000 куб.м 5 км кәріздік тазарту құрылыстары, электр беру желілері.
- 9,5 км тарату электр желісі.
- Кернеуі 220 кВ электр қосалқы станциясы және кернеуі 110 кВ электр қосалқы станциясы, ұзындығы 8,6 км телекоммуникациялық арна.
- 1 ҚТҚ қайта тиеу станциясы.
Іске асырылуы

700
7,0
Таблица 6. Приблизительные компоненты землепользования (окончательные расчеты будут произведены при проектировании объектов).
7. КАТАЛИТИЧЕСКИЕ ПРОЕКТЫ
Четыре ключевых каталитических проекта определены в качестве якорных кластеров для ускорения темпов развития "G4 City" на различных фазах. Они перечислены ниже и более подробно изложены с пояснением основной цели, описания проекта, общей стоимости, технико-экономического обоснования и механизма реализации.
1. Деловой район
Состоит из финансового центра, бизнес-парка, многофункционального объекта розничной торговли, торговых центров и бизнес-отелей.
1. Центр знания, здравоохранения и спорта
Состоит из зданий академического назначения, центра инноваций, научно-исследовательского центра, студенческого кампуса, многопрофильной больницы, спортивного центра и ипподрома.
2. Зона свободного предпринимательства
Состоит из промышленной и экспортно-ориентированной логистической зоны, районного центра и интегрированных новых жилых кварталов.
3. Интегрированный курортно-развлекательный центр
Состоит из гостиниц класса люкс и объектов розничной торговли, MICE-туризма, вспомогательных компонентов гостиничной индустрии, выставочного центра, причала и развлекательного центра, включая музей, театр и океанариум.
7.1 Деловой район
- Расположение: планировочный район
Gate District
- Общая площадь: 158 га
- Общая площадь зданий: 1 648 099 кв.м.
Основная цель
Позиционирование Gate District в качестве финансово-делового центра "G4 City" и региона.
Описание проекта
- Развитие финансового центра, бизнес-парка, многофункционального объекта розничной торговли, торговых центров и бизнес-отеля (1,6 млн. кв. м), включая развитие участка площадью 57 га.
- Подготовка территории для застройки площадью 115 га и для природных открытых пространств площадью 9 га.
- Развитие парка площадью около 9 га строительство 6 км главной автомагистрали, 1,1 км интегрированной автомагистрали с ЛРТ, 0,78 км соединительных автодорог, развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе:
- пруд-накопитель 50 000 кв, м;
- 15,6 км сети отвода ливневых вод;
- 10 км водоснабжения от Покровского месторождения;
- 2 наземных резервуара для хранения воды емкостью 45 000 куб. м;
- 8,6 км водораспределительной сети (питьевая и техническая вода);
- 9 км канализационной сети, канализационные очистные сооружения объемом 30 000 куб. м 5 км, линии электропередачи;
- 9,5 км распределительной электросети;
- электрическая подстанция напряжением 220 кВ и электрическая подстанция напряжением 110 кВ, телекоммуникационный канал протяженностью 8,6 км;
- 1 перегрузочная станция ТБО.
Реализуемость

Инфрақұрылымның есептік құны: 233 миллион АҚШ доллары. Есептік ТКҚ (таза келтірілген құны): 641 миллион АҚШ доллары. Уақыт аралығы: 28 жыл.
Іске асыру механизмі
- МЖӘ жобасы (мемлекеттік-жекешелік әріптестік), стратегиялық әріптестерді/әлеуетті инвесторларды айқындау, инфрақұрылым құрылысын қаржыландыру үшін үкіметті тарту;
- Бас құрылыс салушы: Нысаналы құрылыс салуға арналған тендерді қоса алғанда, жерді жобалау, сату, жалға беру бойынша нұсқаулықты дайындайды.
- Жеке құрылыс салушылар, инвесторлар техникалық жобаны дайындайды және нұсқаулыққа сәйкес салады.
- Жер учаскелері нарықтық сұранысқа сәйкес берілетін болады.
7.2. Білім, денсаулық сақтау және спорт орталығы
- Орналасуы: Golden District
жоспарлау ауданы
- Жалпы ауданы: 562 га
- Ғимараттардың жалпы ауданы: 3 868 231 ш.м.
Негізгі мақсаты
Gate-Golden District-ті G4 City-де халықаралық білім, денсаулық сақтау және спорт орталығы ретінде жайғастыру.
Жобаның сипаттамасы
- Ауданы 284 га аумақты салуды дамытуды қоса алғанда, академиялық кеңістікті, инновациялар орталығын, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелерді, студенттік кампусты (2,9 млн. ш.м.), көп бейіндік аурухананы, спорт орталығын, ипподромды дамыту.
- Ауданы 472 га құрылыс салу және 64 га табиғи ашық кеңістіктер үшін аумақты дайындау. 64 га саябақтар мен ашық кеңістіктерді дамыту. 4 км басты автомагистраль, 9 км қосалқы автомагистраль, 2,3 км ЖРК-мен біріктірілген автожол, 4,3 км жалғастырушы автожолдар құрылысы, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту мыналарды қамтиды:
- жинақтауыш тоған 200 000 ш. м.
- 39 км нөсер суларын бұру желісі.
- Покровское кен орнынан 10 км сумен жабдықтау.
- Суды сақтауға арналған сыйымдылығы 15 000 куб метр 2 жерүсті резервуары.
- 21,6 км су тарату желісі (ауыз су және техникалық су).
- 22 км кәріз желісі, көлемі 8000 куб.м кәріз тазарту құрылыстары.
- 5 км электр беру желісі, 9 км тарату электр желісі, кернеуі 220 кВ бір электр қосалқы станциясы және кернеуі 110 кВ бір электр қосалқы станциясы, ұзындығы 21,6 км телекоммуникациялық арна.
- 1 ҚТҚ қайта тиеу станциясы.
Іске асырылуы
Инфрақұрылымның есептік құны: 545 миллион АҚШ доллары. Есептік ТКҚ (таза келтірілген құны): 357 миллион АҚШ доллары. Уақыт аралығы: 28 жыл.
Іске асыру механизмі
- МЖС жобасы (мемлекеттік-жеке серіктестік), стратегиялық әріптестерді/әлеуетті инвесторларды айқындау, инфрақұрылым құрылысын қаржыландыру үшін үкіметті тарту,
- Бас құрылыс салушы: нысаналы құрылыс салуға арналған тендерді қоса алғанда, жерді жобалау/сату/жалға беру бойынша нұсқаулықты дайындайды.
- Жеке құрылыс салушылар/Инвесторлар Техникалық жобаны әзірлейді және Нұсқаулыққа сәйкес салады.
- Жер учаскелері нарықтық сұранысқа сәйкес берілетін болады.
7.3. Еркін кәсіпкерлік аймағы
- Орналасуы: Golden District жоспарлау ауданы
- Жалпы ауданы: 1635 га

Расчетная стоимость инфраструктуры: 233 миллиона долларов США. Расчетная ЧПС (чистая приведенная стоимость): 641 миллион долларов США, временной промежуток: 28 лет.
Механизм реализации
- проект ГЧП (государственно-частное партнерство), определение стратегических партнеров/потенциальных инвесторов, привлечение правительства для финансирования строительства инфраструктуры;
- генеральный застройщик подготовит: руководство по проектированию, продаже, аренде земли, включая тендер на целевую застройку.
- индивидуальные застройщики, инвесторы готовят технический проект и строят в соответствии с руководством
- земельные участки будут предоставлены в соответствии с рыночным спросом.
7.2 Центр знания, здравоохранения и спорта
- Расположение: планировочный район
Golden District
- Общая площадь: 562 га
- Общая площадь зданий: 3 868 231 кв.м.
Основная цель
Позиционирование Golden District в качестве международного центра
знаний, здравоохранения и спорта в "G4 City".
Описание проекта
- Развитие академических пространств, центра инноваций, научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработок, студенческого кампуса (2,9 млн. кв. м), многопрофильной больницы, спортивного центра, ипподрома, включая застройку территории площадью 284 га.
- Подготовка территории для застройки площадью 472 га и природных открытых пространств на 64 га, развитие парков и открытых пространств на 64 га, строительство 4 км главной автомагистрали, 9 км вспомогательной автомагистрали, 2,3 км интегрированной автодороги с ЛРТ, 4,3 км соединительных автодорог, развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры включает в себя:
- пруд-накопитель 200 000 кв. м;
- 39 км сети отвода ливневых вод;
- 10 км водоснабжения от Покровского месторождения;
- 2 наземных резервуара для хранения воды емкостью 15 000 куб. м;
- 21,6 км водораспределительной сети (питьевая и техническая вода);
- 22 км канализационной сети, канализационные очистные сооружения объемом 8000 куб. м;
- 5 км линии электропередачи, 9 км распределительной электросети, одна электрическая подстанция напряжением 220 кВ и одна электрическая подстанция напряжением 110 кВ, телекоммуникационный канал протяженностью 21,6 км;
- 1 перегрузочная станция ТБО.
Реализуемость
Расчетная стоимость инфраструктуры: 545 миллионов долларов США, расчетная ЧПС (чистая приведенная стоимость): 357 миллионов долларов США, временной промежуток: 28 лет.
Механизм реализации
- Проект ГЧП (государственно-частное партнерство), определение стратегических партнеров/потенциальных инвесторов, привлечение Правительства;
для финансирования строительства инфраструктуры
- Генеральный застройщик подготовит руководство по проектированию/продаже/аренде земли, включая тендер на целевую застройку;
- Индивидуальные застройщики/инвесторы готовят технический проект и строят в соответствии с руководством;
- Земельные участки будут предоставлены в соответствии с рыночным спросом.
7.3 Зона свободного предпринимательства
- Расположение: планировочный район Growing
District,
- Общая площадь: 1635 га,

- Ғимараттардың жалпы ауданы: 9 469 753 ш.м.
Негізгі мақсаты
G4 City мен өңір үшін жұмысқа орналастырудың елеулі мүмкіндіктерін тудыратын "Жібек Жолы" бастамасы бойында стратегиялық орналасқан біріктірілген өнеркәсіптік және экспортқа бағдарланған логистикалық аймақ құру.
Жобаның сипаттамасы
- ауданы 471 га құрылыс салынған аумақты қоса алғанда, өнеркәсіптік және экспортқа бағдарланған логистикалық аймақты, аудан орталығын және біріктірілген жаңа тұрғын үй орамдарын (4 млн. ш.м., оның ішінде тұрғын үй құрылыстары) дамыту.
- Ауданы 1066 га құрылыс салу үшін және 409 га саябақтар мен ашық кеңістіктерге арналған аумақты дайындау.
- 124 га қоғамдық объектілерді және 409 га саябақтар мен ашық кеңістіктерді дамыту.
- 8 км басты автомагистраль, 21,5 км қосалқы автомагистраль, 6,6 км ЖРК біріктірілген автомагистраль, 41 км жалғастырушы автожолдар құрылысы.
- Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту мыналарды қамтиды:
- Жинақтағыш тоған 400 000 ш.м.
- 119 км нөсер суларын бұру желісі,
- Николаев кен орнынан 10 км сумен жабдықтау.
-- Сыйымдылығы 36 000 + 8 500 куб. м. суды сақтауға арналған 6 жерүсті резервуары.
- 65,8 км су тарату желісі (ауыз су және техникалық су).
- 68,8 км кәріз желісі, көлемі 8000 куб.м кәріз тазарту құрылыстары.
--5 км электр жеткізу желісі, 27 км электр тарату желісі, үш 220 кВ электр қосалқы станциясы және төрт 110 кВ электр қосалқы станциясы, ұзындығы 59,8 км телекоммуникациялық арна, 3 ҚТҚ қайта тиеу станциялары.
Іске асырылуы
Инфрақұрылымның есептік құны: 1 875 млн АҚШ доллары.
Есептік ТКҚ (таза келтірілген құн): 1 377 млн АҚШ доллары. Уақыт аралығы: 16 жыл.
Іске асыру механизмі
- МЖС жобасы (мемлекеттік-жеке серіктестік), стратегиялық әріптестерді/ әлеуетті инвесторларды айқындау, инфрақұрылым құрылысын қаржыландыру үшін үкіметті тарту, бас құрылыс салушы нысаналы құрылыс тендерін қоса алғанда, жерді жобалау, сату, жалға беру бойынша нұсқаулықты дайындайды, жеке құрылыс салушылар, инвесторлар техникалық жобаны дайындайды және нұсқаулыққа сәйкес салады.
7.4. Біріктірілген курорттықойын-сауық орталығы
- Орналасуы: Golden District
жоспарлау ауданы
- Жалпы ауданы: 200 га
- Ғимараттардың жалпы ауданы: 1 353 300 ш.м
Негізгі мақсаты
Green District-ті жыл бойы аттракциондарды қамтамасыз ететін және шетел валютасындағы жалпы ұлттық кірістерді арттыруға бағытталған әлемдік демалыс және туризм орнына айналдыру.
Жобаның сипаттамасы

- Общая площадь зданий: 9 469 753 кв. м
Основная цель
Создание интегрированной промышленной и экспортно-ориентированной логистической зоны со стратегическим расположением вдоль инициативы "Шелковый Путь"", создающей значительные возможности трудоустройства для "G4 City" и региона.
Описание проекта
- Развитие промышленной и экспортно-ориентированной логистической зоны, районного центра и интегрированных новых жилых кварталов (4 млн. кв. м в т.ч. жилые застройки), включая застройку территории площадью 471 га;
- Подготовка территории для застройки площадью 1066 га и для парков и открытых пространств на 409 га;
- Развитие общественных объектов на 124 га и парков и открытых пространств на 409 га;
- Строительство 8 км главной автомагистрали, 21,5 км вспомогательной автомагистрали, 6,6 км интегрированной автомагистрали с ЛРТ, 41 км соединительных автодорог;
- Развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры включает в себя:
- пруд-накопитель площадью 400 000 кв. м;
- 119 км сети отвода ливневых вод;
-10 км водоснабжения от Николаевского месторождения;
--6 наземных резервуаров для хранения воды емкостью 36 000 + 8 500 куб.м;
- 65,8 км водораспределительной сети (питьевая и техническая вода);
- 68,8 км канализационной сети, канализационные очистные сооружения объемом 8000 куб. м;
--5 км линии электропередачи, 27 км распределительной электросети, три электрических подстанции напряжением 220 кВ и четыре электрических подстанции напряжением 110 кВ, телекоммуникационный канал протяженностью 59,8 км, 3 перегрузочные станции ТБО.
Реализуемость
Расчетная стоимость инфраструктуры: 1 875 миллионов долларов США, расчетная ЧПС (чистая приведенная стоимость): 1 377 миллионов долларов США, временной промежуток: 16 лет.
Механизм реализации
- Проект ГЧП (государственно-частное партнерство), определение стратегических партнеров/ потенциальных инвесторов, привлечение Правительства для финансирования строительства инфраструктуры, генеральный застройщик подготовит руководство по проектированию, продаже, аренде земли, включая тендер на целевую застройку, индивидуальные застройщики, инвесторы готовят технический проект и строят в соответствии с руководством.
7.4. Интегрированный курортно-развлекательный центр
- Расположение: планировочный район Green
District
- Общая площадь: 200 га
- Общая площадь зданий: 1 353 300 кв.м.
Основная цель
Преобразование Green District в мировое место отдыха и туризма, обеспечивающее круглогодичные аттракционы и направленное на увеличение общих национальных доходов в иностранной валюте.
Описание проекта

--Люкс санатты қонақ үйлерді және бөлшек сауда объектілерін, MICE-туризм объектілерін, қонақ үй индустриясының қосалқы компоненттерін, көрме орталығын, айлақты және ойын-сауық орталығын, музейді, театрды және океанариумды қоса алғанда (1,3 млн. ш.м.) 62 га аумақты қоса дамыту.
- 118 га құрылыс учаскесін және 28 га саябақтар мен ашық кеңістіктерді дайындау.
- 72 км бас магистральды және қосалқы магистральды, 1,5 км ЖРК біріктірілген желісін дамыту, аудандық маңыздағы 3,1 км магистралды көшелерді, коммуналдық инфрақұрылымды дамытуға мыналар кіреді:
- жинақтағыш тоған 70 000 ш.м.
- Гранд Канал 12,4 км.
--9,3 км нөсер суларын бұру желісі.
- Қапшағай су қоймасынан/Николаев кен орнынан 3 км сумен жабдықтау желісі,
-- Сыйымдылығы 36 000 + 8 500 куб. м. суды сақтауға арналған 2 жерүсті резервуары.
- 5,1 км су тарату желісі (ауыз су және техникалық су).
- 5,3 км кәріздік желі, көлемі 8000 куб.м кәріздік тазарту құрылыстары.
-- 5 км электр желісі, 0,67 км электр тарату желісі, 220 кВ кернеулі бір электр қосалқы станциясы және 110 кВ кернеулі бір электр қосалқы станциясы, ұзындығы 4,6 км телекоммуникациялық арна, 1 ҚТҚ қайта тиеу станциясы.
Іске асырылуы
Инфрақұрылымның есептік құны: 167 млн АҚШ доллары. Есептік ТКҚ (таза келтірілген құн): 540 миллион АҚШ доллары. Уақыт аралығы: 16 жыл.
Іске асыру механизмі
- МЖС жобасы (мемлекеттік-жеке серіктестік), стратегиялық серіктестердi, әлеуетті инвесторларды айқындау, инфрақұрылымды қаржыландыру үшін үкімет, бас құрылысшы нысаналы құрылыс тендерін қоса алғанда, жерді жобалау/сату/жалға беру бойынша нұсқаулықты дайындайды, жеке құрылыс салушылар/Инвесторлар техникалық жобаны дайындайды және нұсқаулыққа сәйкес салады, жер учаскелері нарықтық сұранысқа сәйкес беріледі.
Алматы облысында "G4 City"
қаласын дамыту жөніндегі
Бас жоспардың (мастер
жоспардың) тұжырымдамасына
№ 1 қосымша
5 сағаттық ұшу картасы.
Алматы облысында "G4 City"
қаласын дамыту жөніндегі
Бас жоспардың (мастер
жоспардың) тұжырымдамасына
№ 2 қосымша
"Жаңа Жібек Жолы" көлік дәлізі.
Алматы облысында "G4 City"
қаласын дамыту жөніндегі
Бас жоспардың (мастер
жоспардың) тұжырымдамасына
№ 3 қосымша
Жаңа Жібек Жолы.
Алматы облысында "G4 City"
қаласын дамыту жөніндегі
Бас жоспардың (мастер
жоспардың) тұжырымдамасына
№ 4 қосымша
G4 City-де жұмыспен қамтуды бөлу.
Алматы облысында "G4 City"
қаласын дамыту жөніндегі
Бас жоспардың (мастер
жоспардың) тұжырымдамасына
№ 5 қосымша
G4 City-де халық санын бөлу.
Алматы облысында "G4 City"
қаласын дамыту жөніндегі
Бас жоспардың (мастер
жоспардың) тұжырымдамасына
№ 6 қосымша
Gate District-тің негізгі даму аймағы.
Алматы облысында "G4 City"
қаласын дамыту жөніндегі
Бас жоспардың (мастер
жоспардың) тұжырымдамасына
№ 7 қосымша
Golden District-тің негізгі даму аймағы.
Алматы облысында "G4 City"
қаласын дамыту жөніндегі
Бас жоспардың (мастер
жоспардың) тұжырымдамасына
№ 8 қосымша
Growing District негізгі даму аймағы.
Алматы облысында "G4 City"
қаласын дамыту жөніндегі
Бас жоспардың (мастер
жоспардың) тұжырымдамасына
№ 9 қосымша
Growing District-тің негізгі даму аймағы
Алматы облысында "G4 City"
қаласын дамыту жөніндегі
Бас жоспардың (мастер
жоспардың) тұжырымдамасына
№ 10 қосымша
Бас жоспар (мастер жоспар) ғимараты және халықаралық кездесулер орталығы (G4 City қаласының демонстрациялық қалалық галереясы).
Құстың ұшу биіктігінен көрініс.
Алматы облысында "G4 City"
қаласын дамыту жөніндегі
Бас жоспардың (мастер
жоспардың) тұжырымдамасына
№ 11 қосымша
Жобаны іске асыру құрылымының схемасы.

--Развитие отелей класса люкс и объектов розничной торговли, объектов MICE-туризма, вспомогательных компонентов гостиничной индустрии, выставочного центра, гавани, пристани и развлекательного центра, включая музей, театр и океанариум (1,3 млн. кв. м), включая развитие территории площадью 62 га.
- Подготовка строительного участка 118 га для парков и открытых пространств на 28 га;
- Развитие 72 км главной магистрали и вспомогательной магистрали, 1,5 км интегрированной линии ЛРТ, 3,1 км магистральных улиц районного назначения, развитие коммунальной инфраструктуры включает в себя:
- пруд-накопитель площадью 70 000 кв. м;
- гранд канал 12,4 км;
--9,3 км сети отвода ливневых вод;
- 3 км сетей водоснабжения от Капчагайского водохранилища/Николаевского месторождения;
--2 наземных резервуара для хранения воды емкостью 36 000 + 8 500 куб. м.
- 5,1 км водораспределительной сети (питьевая и техническая вода);
- 5,3 км канализационной сети, канализационных очистных сооружений объемом 8000 куб. м;
--5 км линии электропередачи, 0,67 км распределительной электросети, одна электрическая подстанция напряжением 220 кВ и одна электрическая подстанция напряжением 110 кВ, телекоммуникационный канал протяженностью 4,6 км, 1 перегрузочная станция ТБО.
Реализуемость
Расчетная стоимость инфраструктуры: 167 миллионов долларов США, расчетная ЧПС (чистая приведенная стоимость): 540 миллионов долларов США, временной промежуток: 16 лет.
Механизм реализации
- Проект ГЧП (государственно-частное партнерство), определение стратегических партнеров, потенциальных инвесторов, привлечение Правительства для финансирования инфраструктуры, генеральный застройщик подготовит руководство по проектированию/ продаже/аренде земли, включая тендер на целевую застройку, индивидуальные застройщики/инвесторы готовят технический проект и выстраивают его в соответствии с руководством, земельные участки будут предоставлены в соответствии с рыночным спросом.
Приложение 1
Концепции генерального плана
(мастер-план) по
развитию города "G4 City"
в Алматинской области
Карта 5-ти часового полета.
Приложение 2
Концепции генерального плана
(мастер плана) по
развитию города "G4 City"
в Алматинской области
Транспортный Коридор "Новый Шелковый Путь".
Приложение 3
Концепции генерального плана
(мастер плана) по
развитию города "G4 City"
в Алматинской области
Новый Шелковый Путь.
Приложение 4
Концепции генерального плана
(мастер плана) по
развитию города "G4 City"
в Алматинской области
Распределение занятости в G4 City.
Приложение 5
Концепции генерального плана
(мастер плана) по
развитию города "G4 City"
в Алматинской области
Распределение численности населения в G4 City.
Приложение 6
Концепции генерального плана
(мастер плана) по
развитию города "G4 City"
в Алматинской области
Ключевая зона развития Gate District.
Приложение 7
Концепции генерального плана
(мастер плана) по
развитию города "G4 City"
в Алматинской области
Ключевая зона развития Golden District.
Приложение 8
Концепции генерального плана
(мастер плана) по
развитию города "G4 City"
в Алматинской области
Ключевая зона развития Growing District.
Приложение 9
Концепции генерального плана
(мастер плана) по
развитию города "G4 City"
в Алматинской области
Ключевая зона развития Green District.
Приложение 10
Концепции генерального плана
(мастер плана) по
развитию города "G4 City"
в Алматинской области
Здание Генерального плана (мастер плана) и центра международных встреч (Демонстрационная городская галерея города G4 City).
Вид с птичьего полета.
Приложение 11
Концепции генерального плана
(мастер плана) по
развитию города "G4 City"
в Алматинской области
Схема структуры реализации проекта.