Мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 9 қарашадағы № 881 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 43-3-бабының бірінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 9 қарашадағы
№ 881 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 43-3-бабының бірінші бөлігіне сәйкес әзірленді және мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау тәртібін айқындайды.
2. Қағидалар мемлекеттік органдардың және мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау процесіне өзге де қатысушылардың қызметін қамтиды.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) цифрлық трансформация – цифрлық технологияларды енгізуді, реинжинирингті және деректерді пайдалануды қамтитын іс-шаралар кешені;
2) цифрлық трансформациялаудың жол картасы – қаржыландыру көздері мен көлемі туралы ақпаратты қоса алғанда, мемлекеттік орган жоспарлы кезеңде цифрлық трансформациялау арқылы қол жеткізуді жоспарлаған саланы (аяны) цифрлық трансформациялаудың стратегиялық бағыттарын және мемлекеттік басқару жүйесінің нәтижелілігі мен тиімділігінің оларға сәйкес келетін тиісті көрсеткіштерін (олардың мәндерін қоса алғанда) айқындайтын құжат;
3) цифрлық трансформациялау іс-шараларының жоспары – цифрлық трансформациялаудың жол картасының ажырамас бөлігі болып табылатын және саланы (аяны) цифрлық трансформациялаудың стратегиялық бағыттарының әрқайсысын кезең-кезеңімен іске асыруды айқындайтын, оны іске асыру мерзімдері мен оған жауапты тұлғалар көрсетілген құжат;
4) реинжиниринг – ұйым қызметінің тиімділігін, сапасын және нәтижелілігін арттыру мақсатында ағымдағы жұмыс процесін түрлендіру;
5) деректерді басқару – деректерді анықтаумен, жасаумен, жинаумен, жинақтаумен, сақтаумен, таратумен, жоюмен, қолдаумен, сондай-ақ олардың талдамасын, сапасын, қолжетімділігін, қорғалуын қамтамасыз етумен байланысты процесс;
6) бизнес-процесс – белгілі бір оқиғаның басталуы түрткі болатын, әрбір іс-әрекетке бекітілген бизнес-рөлдерді орындаушылар жүзеге асыратын, өзара байланысты әрекеттердің дәйектілігі, ол өзіне тән логикаға сәйкес нысаналы ортада алдын ала белгілі жиынтықтан нәтиже алуды қамтамасыз етеді;

Об утверждении Правил цифровой трансформации государственного управления
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 ноября 2022 года № 881.
В соответствии с частью первой статьи 43-3 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила цифровой трансформации государственного управления.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 ноября 2022 года № 881
Правила цифровой трансформации государственного управления
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила цифровой трансформации государственного управления (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью первой статьи 43-3 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан и определяют порядок цифровой трансформации государственного управления.
2. Правила охватывают деятельность государственных органов и иных участников процесса цифровой трансформации государственного управления.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) цифровая трансформация – комплекс мероприятий, включающий в себя внедрение цифровых технологий, реинжиниринг и использование данных;
2) дорожная карта цифровой трансформации – документ, определяющий стратегические направления цифровой трансформации отрасли (сферы) и соответствующие им цели (включая их значения) результативности и эффективности системы государственного управления, которые планируется достигнуть государственным органом посредством цифровой трансформации в плановом периоде, включая сведения об источниках и объемах финансирования;
3) план мероприятий цифровой трансформации – документ, являющийся неотъемлемой частью дорожной карты цифровой трансформации и определяющий поэтапную реализацию каждого из стратегических направлений цифровой трансформации отрасли (сферы), с указанием сроков и ответственных лиц за его реализацию;
4) реинжиниринг – преобразование текущего рабочего процесса с целью повышения эффективности, качества и результативности деятельности организации;
5) управление данными – процесс, связанный с определением, созданием, сбором, накоплением, хранением, распространением, уничтожением, поддержкой данных, а также обеспечением их аналитики, качества, доступности, защиты;
6) бизнес-процесс – инициируемая с наступлением определенного события фиксированная последовательность взаимосвязанных действий, осуществляемая исполнителями закрепленных за каждым действием бизнес-ролей, которая в соответствии с заложенной в нее логикой обеспечивает получение в целевой среде результатов из заранее известного множества;

7) бизнес-рөл – белгілі бір әрекеттерді орындау үшін орындаушыларға жүктелетін міндеттердің, өкілеттіктердің және жауапкершіліктердің жиынтығы;
8) бизнес-процестердің иесі – реинжинирингті жүзеге асыруға жауапты болып табылатын мемлекеттік орган;
9) мемлекеттік органдарда бизнес-процестерінің реинжинирингін жүргізу әдістемесі (бұдан әрі – әдістеме) – уәкілетті орган бекіткен және мемлекеттік органның бизнес-процестерінің ағымдағы нұсқаларын талдау және сипаттау, бизнес-процестердің нысаналы нұсқаларын қалыптастыру, сондай-ақ бизнес-процестерді жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу рәсімдерін сипаттайтын құжат;
10) процестің ағымдағы нұсқасы ("қандай күйде" нұсқасы) – талдау жүргізілген кезде қолда бар, бизнес-процесті орындаудың объективті түрде қадағаланатын және бекітілетін нұсқасы;
11) процестің нысаналы нұсқасы ("қандай болады" нұсқасы) – бизнес-процестің іске асыру үшін таңдалған нұсқасы, ол үшін реинжиниринг шеңберінде ағымдағы нұсқадан өту тәсілдері мен әдістері әзірленетін болады;
12) процестің оңтайлы нұсқасы ("қандай болуға тиіс" нұсқасы) – қолданылатын тиімділік көрсеткіштерінің жүйесі тұрғысынан бизнес-процестің реинжиниринг мақсаттарына қол жеткізу үшін ең жақсы нұсқасы.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
4. Цифрлық трансформациялау шеңберінде мынадай қағидаларды басшылыққа алу қажет:
1) мәннің нысаннан басымдығы – нәтижеге қол жеткізу бойынша жұмыс нысанынан нақты және өлшенетін нәтиженің басым болуы;
2) бастапқы бойынша цифрландыру – мемлекеттік органдардың азаматтармен, бизнеспен және бір-бірімен цифрлық форматта жан-жақты өзара іс-қимыл жасауының басымдығы;
3) басқарушылық жауапкершілік – нақты басшының құзыреті аясына кіретін шешімдерді қабылдау және мәселелерді келісуді жоғары тұрған деңгейге және алқалы органдарға беруге жол берілмейтіні;
4) үздіксіз жетілдіру – мемлекеттік аппараттың бюрократияны қысқартуға, жүйелі реинжинирингке және ішкі рәсімдер мен процестерді оңтайландыруға ынталандыратын ұйымдастырушылық мәдениетін қалыптастыру және қолдау;
5) регламенттеудің оңтайлылығы – мемлекеттік органдардың қызметтерін регламенттеудің оңтайлы қажетті деңгейін белгілеу, жеткілікті түрде негізделмеген жаңа бюрократиялық талаптарды, есептілік пен бақылау түрлерін енгізуге жол бермеу.
5. Мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялаудың мақсаттары:
1) инфрақұрылымды жаңғырту және "электрондық үкімет" архитектурасының негізінде платформалық шешімдерге көшу есебінен цифрлық мемлекет құру;

7) бизнес-роль – совокупность обязанностей, полномочий и ответственности, которыми наделяются исполнители для выполнения определенных действий;
8) владелец бизнес-процессов – государственный орган, являющийся ответственным за осуществление реинжиниринга;
9) методика проведения реинжиниринга бизнес-процессов государственных органов (далее – методика) – документ, утвержденный уполномоченным органом и описывающий процедуры проведения анализа и описания текущих вариантов бизнес-процессов государственного органа, формирования целевых вариантов бизнес-процессов, а также выработки рекомендаций по совершенствованию бизнес-процессов;
10) текущий вариант процесса (вариант "как есть") – существующий на момент проведения анализа, объективно наблюдаемый и фиксируемый вариант выполнения бизнес-процесса;
11) целевой вариант процесса (вариант "как будет") – выбранный для реализации вариант бизнес-процесса, для которого в рамках реинжиниринга будет осуществляться выработка подходов и способов перехода от текущего варианта;
12) оптимальный вариант процесса (вариант "как должно быть") – наилучший для достижения целей реинжиниринга вариант бизнес-процесса с точки зрения используемой системы показателей эффективности.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. В рамках цифровой трансформации необходимо руководствоваться следующими принципами:
1) приоритет сущности над формой – главенство конкретного и измеримого результата над формой работы по его достижению;
2) цифровизация по умолчанию – приоритет всестороннего взаимодействия государственных органов с гражданами, бизнесом и между собой в цифровом формате;
3) управленческая ответственность – недопустимость передачи принятия решений и согласования вопросов, входящих в сферу компетенций конкретного руководителя, на вышестоящий уровень и коллегиальным органам;
4) непрерывное совершенствование – формирование и поддержание организационной культуры государственного аппарата, стимулирующей сокращение бюрократии, системный реинжиниринг и оптимизацию внутренних процедур и процессов;
5) оптимальность регламентации – установление оптимально необходимого уровня регламентации деятельности государственных органов, недопущение введения новых недостаточно обоснованных бюрократических требований, видов отчетности и контроля.
5. Целями цифровой трансформации государственного управления являются:
1) построение цифрового государства путем модернизации инфраструктуры и перехода к платформенным решениям на основе архитектуры "электронного правительства";

2) процестер санын қысқарту есебінен азаматтармен және басқа да мемлекеттік құрылымдармен өзара іс-қимыл арналарын жетілдіру;
3) мемлекеттік басқарудың алгоритмдік реттеу жүйелеріне көшу;
4) деректер негізінде шешім қабылдаудың жаңа сапасы мен мәдениеті;
5) көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді проактивті форматқа барынша көшіру;
6) тарихи деректерді толық цифрландыру және қағаз құжаттарды жоққа шығару;
7) жеке және заңды тұлғалардан "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінде бар деректерді сұратуға толық тыйым салу қағидаттарын іске асыру болып табылады.
2-тарау. Мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялаудың функционалдық құрылымы
6. Мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялаудың функционалдық құрылымына мыналар кіреді:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасында цифрландыруды іске асыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия);
2) Цифрлық үкімет офисі (бұдан әрі – офис);
3) уәкілетті орган;
4) мемлекеттік органдар.
7. Комиссия Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады, оның негізгі міндеттері Қазақстан Республикасында цифрландыру және инновациялық технологиялар мәселелеріне қатысты ұсыныстар әзірлеу, мониторинг жүргізу және оларды іске асыру болып табылады.
Комиссияның жұмыс істеу тәртібі Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітілген оның ережесінде айқындалады.
8. Офис өз функцияларын Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімімен бекітілген ережеге, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырады.
9. Уәкілетті орган офистің жұмыс органы болып табылады және мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялауды салааралық үйлестіруді жүзеге асырады, сондай-ақ:
1) цифрлық трансформациялау стратегиясының жобаларын қарайды және оларды келісу туралы шешім қабылдайды;
2) цифрлық трансформациялау жол картасының іске асырылуына, оның ішінде оны жүргізу қорытындылары бойынша мониторингті жүзеге асырады;
3) мониторинг жүргізу қорытындысы бойынша қажетіне қарай, бірақ тоқсанына бір реттен сиретпей офистің отырысына цифрлық трансформациялаудың іске асырылу барысы және офистің шешімін талап ететін мәселелер туралы ақпарат енгізеді;
4) цифрлық үкіметті қолдау орталығын тарта отырып, нормативтік құқықтық актілердің жобаларын олардың цифрлық трансформациялаудың стратегиялық бағыттарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды;
5) мемлекеттік органдардың цифрлық трансформациялау іс-шараларының жоспарын іске асыру нәтижелерін бағалауды ұйымдастырады.
10. Уәкілетті органның жанында:
1) мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялауды ұйымдастырушылық және әдіснамалық сүйемелдеу функциялары жүктелген цифрлық үкіметті қолдау орталығы (бұдан әрі – орталық).

2) совершенствование каналов взаимодействия с гражданами и другими государственными структурами за счет снижения количества процессов;
3) переход к системам алгоритмического регулирования государственного управления;
4) новое качество и культура принятия решений на основе данных;
5) максимальный перевод предоставляемых государственных услуг в проактивный формат;
6) полная оцифровка исторических данных и исключение бумажных документов;
7) реализация принципов полного запрета на запрос данных у физических и юридических лиц, имеющихся в объектах информатизации "электронного правительства".
Глава 2. Функциональная структура цифровой трансформации государственного управления
6. В функциональную структуру цифровой трансформации государственного управления входят:
1) Комиссия при Президенте Республики Казахстан по вопросам внедрения цифровизации в Республике Казахстан (далее – комиссия);
2) Офис цифрового правительства (далее – офис);
3) уполномоченный орган;
4) государственные органы.
7. Комиссия является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан, основными задачами которого являются выработка предложений, мониторинг и реализация вопросов цифровизации и инновационных технологий в Республике Казахстан.
Порядок функционирования комиссии определяется ее положением, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан.
8. Офис осуществляет свои функции в соответствии с его положением, утвержденным распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан, а также в соответствии с настоящими Правилами.
9. Уполномоченный орган является рабочим органом офиса и осуществляет межотраслевую координацию цифровой трансформации государственного управления, а также:
1) рассматривает проекты стратегий цифровой трансформации и принимает решение об их согласовании;
2) осуществляет мониторинг реализации дорожных карт цифровой трансформации, в том числе по итогам его проведения;
3) по итогам проведения мониторинга по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал, вносит на заседание офиса информацию о ходе реализации цифровой трансформации и вопросы, требующие решения офиса;
4) рассматривает проекты нормативных правовых актов на предмет их соответствия стратегическим направлениям цифровой трансформации с привлечением центра поддержки цифрового правительства;
5) организует оценку результатов реализации планов мероприятий цифровой трансформации государственных органов.
10. При уполномоченном органе функционируют:
1) центр поддержки цифрового правительства (далее – центр), на который возложены функции организационного и методологического сопровождения цифровой трансформации государственного управления;

2) "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамытуды әдіснамалық қамтамасыз ету жөніндегі функциялар, деректерді талдау, цифрлық мемлекетке көшуді ескере отырып, "электрондық үкімет" архитектурасын құру жүктелген "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы (бұдан әрі – сервистік интегратор);
3) "электрондық үкіметтің" өзіне бекітілген ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының қызметін қамтамасыз ету, оның ішінде деректерді талдау және пайдалану үшін "Smart Data Ukimet" ақпараттық-талдамалық жүйесінің қызметін қамтамасыз ету, сондай-ақ ақпараттандыру объектілері арасында ақпараттық өзара іс-қимылын ұйымдастыру және қамтамасыз ету жүктелген "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (бұдан әрі – оператор) жұмыс істейді.
11. Мемлекеттік органдар:
1) мемлекеттік органдар басшыларының цифрландыру мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарлары қатарынан цифрлық трансформациялаудың жол карталарын әзірлеуге және іске асыруға жауапты тұлғаларды айқындайды;
2) бірінші басшының бұйрығымен мемлекеттік орган жанынан цифрлық трансформациялау офисін құрады, сондай-ақ оның құрамы мен ережесін бекітеді;
3) осы Қағидаларға сәйкес цифрлық трансформациялаудың жол карталарын әзірлеуді, келісуді, бекітуді және іске асыруды жүзеге асырады;
4) цифрлық трансформациялаудың жол карталарының жобаларын уәкілетті органға келісуге жібереді;
5) міндеттерді бөлу туралы бұйрықтарға сәйкес жетекшілік ететін саладағы деректерді басқаруға стратегиялық бағыттарға және деректерді басқару саясатын айқындауға жауапты бас офицердің функцияларын мемлекеттік органдар басшыларының орынбасарларына жүктейді;
6) реинжинирингті жүзеге асырады;
7) мемлекеттік органдағы құрылымдық бөлімшелер, ведомстволық бағынысты ұйымдар арасында функциялар мен өкілеттіктерді бөледі;
8) бизнес-процестердің электрондық тізілімін қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асырады;
9) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, ақпараттық қауіпсіздік, деректерді басқару, "электрондық үкімет" архитектурасын дамыту, "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру, дамыту, пайдалану, сатып алу, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтер саласындағы ұйымдастырушылық, техникалық, құқықтық талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
12. Мемлекеттік орган басшысының цифрландыру мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары:
1) цифрлық трансформациялаудың жол картасын әзірлейді, басқарады және олардың іске асырылуын, оның ішінде цифрлық трансформациялау іс-шараларын іске асыруды еңбек, қаржылық және материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз етуді үйлестіреді;

2) сервисный интегратор "электронного правительства" (далее – сервисный интегратор), на который возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства", анализ данных, построение архитектуры "электронного правительства" с учетом перехода на цифровое государство;
3) оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – оператор), на который возложены обеспечение функционирования закрепленной за ним информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в том числе обеспечение работы информационно-аналитической системы "Smart Data Ukimet" для аналитики и использования данных, а также организация и обеспечение информационного взаимодействия между объектами информатизации.
11. Государственные органы:
1) определяют из числа заместителей руководителей государственных органов, курирующих вопросы цифровизации, ответственных за разработку и реализацию дорожных карт цифровой трансформации;
2) приказом первого руководителя создают при государственном органе офис цифровой трансформации, а также утверждают его состав и положение;
3) осуществляют в соответствии с настоящими Правилами разработку, согласование, утверждение и реализацию дорожных карт цифровой трансформации;
4) направляют проекты дорожных карт цифровой трансформации на согласование в уполномоченный орган;
5) возлагают функции главного офицера по данным, ответственного за управление данными в курируемой отрасли, стратегические направления и определение политики управления данными, на заместителей руководителей государственных органов в соответствии с приказами о распределении обязанностей;
6) осуществляют реинжиниринг;
7) распределяют функции и полномочия между структурными подразделениями в государственном органе, подведомственными организациями;
8) осуществляют формирование и ведение электронного реестра бизнес-процессов;
9) обеспечивают соблюдение организационных, технических, правовых требований в области информационно-коммуникационных технологий, информационной безопасности, управления данными, развития архитектуры "электронного правительства", создания, развития, эксплуатации, приобретения объектов информатизации "электронного правительства", а также информационно-коммуникационных услуг.
12. Заместитель руководителя государственного органа, курирующий вопросы цифровизации:
1) разрабатывает, управляет и координирует реализацию дорожной карты цифровой трансформации, в том числе обеспечение реализации мероприятий цифровой трансформации трудовыми, финансовыми и материально-техническими ресурсами;

2) цифрлық трансформациялаудың жол картасын жалпы іске асырудың тұтастығы мен кешенділігін, оның мақсаттарына және тиімділігі мен нәтижелілігі көрсеткіштерінің мәндеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді;
3) цифрлық трансформациялаудың міндеттерін, оның ішінде бизнес-процестерді қамтамасыз ету үшін қызмет процестерін оңтайландыруға бастама жасайды және цифрлық трансформациялау жол картасының нысаналы индикаторлары мен олардың тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізуге әсер ететін бизнес-процестердің реинжинирингі жөніндегі қызметті басқарады;
4) цифрлық трансформация офисін жұмысын үйлестіруді жүзеге асырады.
13. Мемлекеттік органды цифрлық трансформациялау офисі:
1) цифрлық трансформациялаудың жол картасын кешенді басқаруды, сондай-ақ осы үшін қажетті құжаттар мен шешімдер жобаларын дайындауды қоса алғанда, цифрлық трансформациялаудың жол картасын іске асыру бойынша жедел қызметті жүзеге асырады;
2) ақпараттық және әдіснамалық қолдауды, мемлекеттік органда құрылымдық бөлімшелерді, ведомстволық бағынысты ұйымдарды оқытуды, оларды цифрлық трансформация, цифрлық трансформациялаудың жол картасы қозғайтын бизнес-процестерді реинжиниринг барысында үйлестіруді және кейіннен нормативтік құқықтық актілердің қажетті жобаларын әзірлеуді, автоматтандыруды жүзеге асырады;
3) цифрлық трансформациялау іс-шараларының жоспарына сәйкес цифрлық трансформациялау жол картасының іске асырылу барысын бақылауды, сондай-ақ цифрлық трансформациялау жол картасының іске асырылуын мониторингтеу мен бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті есептік материалдар мен құжаттарды дайындауды жүзеге асырады.
14. Мемлекеттік орган басшысының цифрландыру мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарының мемлекеттік органды цифрлық трансформациялау офисімен, құрылымдық бөлімшелермен және ведомстволық бағынысты ұйымдармен өзара іс-қимыл регламентін мемлекеттік органдар дербес айқындайды.
15. Мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау құрылымына кіретін органдар берілген өкілеттіктер шегінде әрекет етеді. Бұл ретте олардың өзара іс-қимылы шеңберінде мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау құрылымына кіретін төмен тұрған органдардан жоғары тұрған органдарға шешімдер қабылдау сатысының сақталуы қамтамасыз етіледі.
3-тарау. Саланы цифрлық трансформациялаудың жол картасын әзірлеу, келісу және бекіту
16. Осы Қағидалар ресми жарияланған сәттен бастап 3 (үш) ай ішінде мемлекеттік органдар цифрлық трансформациялаудың үш жылдық кезеңге арналған жол карталарының жобаларын әзірлейді.
17. Цифрлық трансформациялаудың жол картасын әзірлеген кезде оны әзірлеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдар:

2) обеспечивает единство и комплексность реализации дорожной карты цифровой трансформации в целом, достижение целей и значений показателей ее эффективности и результативности;
3) инициирует оптимизацию процессов деятельности для обеспечения задач цифровой трансформации, в том числе бизнес-процессов, и руководит деятельностью по реинжинирингу бизнес-процессов, влияющих на достижение целевых индикаторов дорожной карты цифровой трансформации и показателей их эффективности;
4) осуществляет координацию работы офиса цифровой трансформации.
13. Офис цифровой трансформации государственного органа:
1) осуществляет комплексное управление дорожной картой цифровой трансформации, а также оперативную деятельность по реализации дорожной карты цифровой трансформации, включая подготовку необходимых для этого документов и проектов решений;
2) осуществляет информационную и методологическую поддержку, обучение структурных подразделений в государственном органе, подведомственных организаций, их координацию в ходе цифровой трансформации, реинжиниринга бизнес-процессов, затрагиваемых дорожной картой цифровой трансформации, и последующей разработки необходимых проектов нормативных правовых актов, автоматизации;
3) осуществляет контроль хода реализации дорожной карты цифровой трансформации в соответствии с планом мероприятий цифровой трансформации, а также подготовку отчетных материалов и документов, необходимых для осуществления мониторинга и оценки реализации дорожной карты цифровой трансформации.
14. Регламент взаимодействия заместителя руководителя государственного органа, курирующего вопросы цифровизации, с офисом цифровой трансформации государственного органа, структурными подразделениями и подведомственными организациями определяется государственными органами самостоятельно.
15. Органы, входящие в структуру цифровой трансформации государственного управления, действуют в пределах наделенных полномочий, при этом в рамках их взаимодействия обеспечивается соблюдение иерархии принятия решений от нижестоящих к вышестоящим органам, входящим в структуру цифровой трансформации государственного управления.
Глава 3. Разработка, согласование и утверждение дорожной карты цифровой трансформации отрасли (сферы)
16. Проекты дорожных карт цифровой трансформации разрабатываются государственными органами в течение 3 (три) месяцев на трехлетний период с момента официального опубликования настоящих Правил.
17. При разработке дорожной карты цифровой трансформации государственными органами, осуществляющими его разработку, обеспечиваются:

1) цифрлық трансформациялау жол картасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының мақсаттарымен және міндеттерімен, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті салаларда іске асырылатын тапсырмаларымен, көрсетілген құжаттарда белгіленген нысаналы көрсеткіштердің (индикаторлардың) мәндерімен және іске асырылу мерзімдерімен, сондай-ақ "электрондық үкімет" архитектурасымен өзара байланысын;
2) цифрлық трансформациялаудың стратегиялық бағыттарының және олардың қол жеткізілуі мен іске асырылуы бюджет немесе бюджеттен тыс қаражат есебінен қаржыландырумен қамтамасыз етілген, сондай-ақ қол жеткізілуі мен іске асырылуы қосымша қаржыландыруды талап ететін нысаналы индикаторларының, цифрлық трансформация нәтижелілігінің көрсеткіштері мен олардың мәндерінің бөлек көрсетілуін;
3) цифрлық трансформациялау іс-шараларының жоспарларын әзірлеуді;
4) деректерді басқару талаптарына сәйкес деректерді басқаруды қамтамасыз етеді.
18. Цифрлық трансформациялаудың стратегиялық бағыттары және олардың нысаналы индикаторлары, цифрлық трансформациялаудың нәтижелілік көрсеткіштері мен олардың мәндері олардың орындылығы, негізділігі және тиімділігі ескеріле отырып қалыптастырылады.
Цифрлық трансформациялаудың стратегиялық бағыттары мен олардың санын мемлекеттік органдар маңызды, нақты, уақыты дәл белгіленген, өлшенетін және қол жеткізуге болатын нысаналы индикаторлар бойынша айқындайды.
19. Мемлекеттік органдарды цифрлық трансформациялау нәтижелілігінің көрсеткіштері мынадай өлшемшарттардың өлшенуін көздейді:
1) азаматтардың мемлекеттік, оның ішінде цифрлық көрсетілетін қызметтерге қанағаттануын арттыру және мемлекетпен өзара іс-қимыл кезінде бизнес шығындарын азайту;
2) мемлекеттік басқарудың, экономика және әлеуметтік салалардың шығындарын төмендету;
3) мемлекеттік басқарудың ашықтығын арттыру;
4) цифрлық трансформация есебінен сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін төмендету;
5) ақпараттандыру объектілерінің сенімділік пен қауіпсіздік деңгейін арттыру, цифрлық егемендік.
20. Цифрлық трансформациялау жобаларын іске асырудың ықтимал тәуекелдерін төмендету, бюджет қаражатын жұмсау тиімділігін қамтамасыз ету үшін цифрлық трансформациялаудың жол картасына қажетті, оның ішінде мемлекеттік қызметтер көрсету және мемлекеттік басқару салаларындағы пилоттық жобаларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларда енгізіледі.
Цифрлық трансформациялаудың жол картасына цифрлық трансформациялаудың жол картасының іс-шараларын қосымша сипаттау үшін қажетті құжаттар мен мәліметтер, деректер тізбесі, цифрлық трансформацияның нәтижелілігі көрсеткіштерінің қолжетімділігі мен цифрлық трансформациялау жол картасының тиісті іс-шараларын іске асыру қажеттігінің негіздемесі, цифрлық трансформациялаудың жол картасын әзірлеу кезінде пайдаланылған Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының тізбесі, цифрлық трансформациялаудың жол картасын іске асырудың ықтимал тәуекелдері мен тәуекелдерді басқару сипаттамасы да қоса беріледі.

1) взаимосвязь дорожной карты цифровой трансформации с целями и задачами документов Системы государственного планирования, поручениями Президента и Правительства Республики Казахстан, реализуемыми в соответствующих сферах, со значениями и сроками реализации целевых показателей (индикаторов), установленных в указанных документах, а также архитектурой "электронного правительства";
2) раздельное отражение стратегических направлений цифровой трансформации и их целевых индикаторов, достижение и реализация которых обеспечены финансированием за счет бюджетных или внебюджетных средств, а также достижение и реализация которых требуют дополнительного финансирования, показателей результативности цифровой трансформации и их значений;
3) разработка планов мероприятий цифровой трансформации;
4) управление данными в соответствии с требованиями по управлению данными.
18. Стратегические направления цифровой трансформации и их целевые индикаторы, показатели результативности цифровой трансформации и их значения формируются с учетом их целесообразности, обоснованности и эффективности.
Стратегические направления цифровой трансформации и их количество определяются государственными органами по значимым, конкретным, четко определенным во времени, измеримым и достижимым целевым индикаторам.
19. Показатели результативности цифровой трансформации государственных органов предусматривают измеримость следующих критериев:
1) повышение удовлетворенности граждан государственными услугами, в том числе цифровыми, и снижение издержек бизнеса при взаимодействии с государством;
2) снижение издержек государственного управления, отраслей экономики и социальной сферы;
3) повышение прозрачности государственного управления;
4) снижение коррупционных рисков за счет цифровой трансформации;
5) повышение уровня надежности и безопасности объектов информатизации, цифровой суверенитет.
20. Для снижения возможных рисков реализации проектов цифровой трансформации, обеспечения эффективности расходования бюджетных средств в дорожную карту цифровой трансформации включаются мероприятия по реализации необходимых пилотных проектов, в том числе в сферах оказания государственных услуг и государственного управления, в установленных законодательными актами Республики Казахстан случаях.
К дорожной карте цифровой трансформации также прилагаются документы и информация, необходимые для дополнительного описания мероприятий дорожной карты цифровой трансформации, перечень данных, обоснования достижимости показателей результативности цифровой трансформации и необходимости реализации соответствующих мероприятий дорожной карты цифровой трансформации, перечни документов Системы государственного планирования, использованных при разработке дорожной карты цифровой трансформации, описания возможных рисков реализации дорожной карты цифровой трансформации и управления рисками.

21. Мемлекеттік органдар цифрлық трансформациялаудың міндеттерін шешу және индикаторлар мақсаттарына қол жеткізу кезінде ұйымдастырушылық бірлікті қамтамасыз ету мақсатында өздеріне ведомстволық бағынысты ұйымдарды, сондай-ақ бизнес-процестері цифрлық трансформациялаудың міндеттерін қозғайтын мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілерін цифрлық трансформациялау міндеттері мен нысаналы индикаторларын ескере отырып, цифрлық трансформациялаудың жол картасын әзірлейді.
22. Цифрлық трансформациялаудың жол картасын іске асыруға кезекті қаржы жылына және жоспарлы кезеңге арналған бюджет қаражатын жоспарлауды мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
23. Цифрлық трансформациялаудың жол карталарының жобалары мемлекеттік органдар бекіткенге дейін офис басшысымен міндетті түрде келісіледі.
24. Офистің жұмыс органы цифрлық трансформациялаудың жол картасының жобасы келісуге келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оның осы Қағидаларға сәйкестігі, сондай-ақ мемлекеттік орган мәлімдеген цифрлық трансформациялау нәтижелілігі көрсеткіштері мәндерінің қолжетімділігі тұрғысынан қарауды жүзеге асырады.
Офистің жұмыс органы цифрлық трансформациялаудың жол картасы жобасын қарау үшін орталықты тартады.
Цифрлық трансформациялаудың жол картасының жобасын қарау нәтижесі офис басшысының цифрлық трансформациялаудың жол картасының жобасын келісу не пысықтау қажеттігі туралы шешімі негізінде ресімделеді.
Мемлекеттік орган цифрлық трансформациялаудың жол картасын келісу туралы шешім алған жағдайда жол картасын цифрлық трансформациялаудың жол картасының жобасын әзірлеуді жүзеге асырған мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оны алмастыратын адам бекітеді.
25. Мемлекеттік органдар цифрлық трансформациялаудың жол карталары бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде оны "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында, ресми интернет-ресурста, сондай-ақ жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде орналастырады.
4-тарау. Саланы (аяны) цифрлық трансформациялаудың жол карталарын іске асыру 1-параграф. Саланы (аяны) цифрлық трансформациялаудың стратегиялық бағыттарын іске асыру
26. Цифрлық трансформациялаудың стратегиялық бағыттарының мақсаттарына қол жеткізу мемлекеттік орган басшысының цифрландыру мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары қызметінің негізгі көрсеткіші болып табылады.
27. Цифрлық трансформациялаудың стратегиялық бағыттарын іске асыру цифрлық трансформация іс-шараларының жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.

21. Государственные органы в целях обеспечения организационного единства при решении задач цифровой трансформации и достижении целей индикаторов разрабатывают дорожные карты цифровой трансформации с учетом задач цифровой трансформации и целевых индикаторов подведомственных им организаций, а также государственных органов и субъектов квазигосударственного сектора, чьи бизнес-процессы затрагивают задачи цифровой трансформации.
22. Планирование бюджетных средств на реализацию дорожной карты цифровой трансформации на очередной финансовый год и в плановом периоде осуществляется государственным органом в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
23. Проекты дорожных карт цифровой трансформации до их утверждения государственными органами подлежат обязательному согласованию с руководителем офиса.
24. Рабочий орган офиса в течение 10 (десять) рабочих дней со дня поступления проекта дорожной карты цифровой трансформации на согласование осуществляет рассмотрение проекта на предмет его соответствия настоящим Правилам, а также достижимости значений показателей результативности цифровой трансформации, заявленных государственным органом.
Рабочий орган офиса для рассмотрения проекта дорожной карты цифровой трансформации привлекает центр.
Результат рассмотрения проекта дорожной карты цифровой трансформации оформляется в виде решения руководителя офиса о согласовании либо необходимости доработки проекта дорожной карты цифровой трансформации.
В случае получения государственным органом решения о согласовании дорожной карты цифровой трансформации дорожная карта утверждается первым руководителем государственного органа, осуществившего разработку проекта дорожной карты цифровой трансформации, или лицом, его замещающим.
25. Дорожные карты цифровой трансформации в срок не позднее 3 (три) рабочих дней со дня их утверждения размещаются государственными органами на архитектурном портале "электронного правительства", официальном интернет-ресурсе, а также в информационной системе проектного управления.
Глава 4. Реализация дорожных карт цифровой трансформации отрасли (сферы)
Параграф 1. Реализация стратегических направлений цифровой трансформации отрасли (сферы)
26. Достижение целевых показателей стратегических направлений цифровой трансформации является ключевым показателем эффективности заместителя руководителя государственного органа, курирующего вопросы цифровизации.
27. Реализация стратегических направлений цифровой трансформации осуществляется в соответствии с планами мероприятий цифровой трансформации.

28. Мемлекеттік органдардың бизнес-процестерін қозғайтын цифрлық трансформациялаудың стратегиялық бағыттарын іске асыру осы тараудың 2-параграфына сәйкес әзірленген цифрлық трансформация іс-шараларының жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
29. Егер цифрлық трансформациялаудың стратегиялық бағыттарын іске асыру нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуді, оның ішінде өзгерістер мен толықтырулар енгізуді көздеген жағдайда мұндай нормативтік құқықтық актілердің жобаларын уәкілетті орган орталықты тарта отырып, оларды цифрлық трансформациялаудың стратегиялық бағыттарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
30. Цифрлық трансформация іс-шаралары жоспарларының іске асырылу барысы жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде көрсетіледі.
31. Цифрлық трансформациялау жол карталары іс-шараларының іске асырылуына ішкі мониторингті мемлекеттік орган басшысының цифрландыру мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары немесе ол уәкілеттік берген тұлға жүзеге асырады.
32. Цифрлық трансформациялау жол карталары, оның ішінде іс-шаралар жоспарлары іс-шараларының іске асырылуын сыртқы мониторингін уәкілетті орган іс-шаралардың орындалуын қадағалау, олардың іске асырылу барысын, мерзімдерін, сапасын, мемлекеттік орган басшысының цифрландыру мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары қызметінің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізілуін бағалау мақсатында орталықты тарта отырып жүзеге асырады.
33. Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша не ол белгілеген кезеңділікте орталық цифрлық трансформациялау жол картасын не оның жекелеген стратегиялық бағыттарының іске асырылуын бағалауды жүзеге асырады.
34. Уәкілетті орган цифрлық трансформациялау жол картасының іске асырылуын бағалау нәтижелерін офистің қарауына жарты жылда бір реттен сиретпей шығарады.
35. Цифрлық трансформациялаудың жол картасының іске асырылуын бағалау нәтижелері мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалау кезінде ескеріледі.
2-параграф. Мемлекеттік органдардың бизнес-процестерінің реинжинирингін талап ететін саланы (аяны) цифрлық трансформациялаудың стратегиялық бағыттарын іске асыру тәртібі
36. Реинжиниринг бекітілген әдістемеге сәйкес жүзеге асырылады және мынадай кезеңдерден тұрады:
1) мемлекеттік органдардың бизнес-процестерінің ағымдағы нұсқасының сипаттамасы;
2) бизнес-процестердің нысаналы нұсқасын қалыптастыру.
37. Цифрлық трансформациялаудың жол картасы бекітілгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде бизнес-процестердің иесі мемлекеттік органның бизнес-процестерінің реинжинирингі бойынша қойылған міндеттерді және туындайтын мәселелерді жедел шешу үшін жобалау командасын қалыптастырады.
Жобалау командасын қалыптастыруды мемлекеттік орган – бизнес-процестердің иесі жүзеге асырады.

28. Реализация стратегических направлений цифровой трансформации, затрагивающих бизнес-процессы государственных органов, осуществляется согласно планам мероприятий цифровой трансформации, разработанным в соответствии с параграфом 2 настоящей главы.
29. В случае, если реализация стратегических направлений цифровой трансформации предусматривает разработку проектов нормативных правовых актов, в том числе внесение изменений и дополнений, такие проекты нормативных правовых актов рассматриваются уполномоченным органом с привлечением центра на предмет их соответствия стратегическим направлениям цифровой трансформации.
30. Ход реализации планов мероприятий цифровой трансформации отражается в информационной системе проектного управления.
31. Внутренний мониторинг реализации мероприятий дорожных карт цифровой трансформации осуществляется заместителем руководителя государственного органа, курирующим вопросы цифровизации, или уполномоченным им лицом.
32. Внешний мониторинг реализации мероприятий дорожных карт цифровой трансформации, в том числе планов мероприятий, осуществляется уполномоченным органом с привлечением центра, в целях наблюдения за исполнением мероприятий, оценки хода, сроков, качества их реализации, достижения ключевых показателей эффективности заместителя руководителя государственного органа, курирующего вопросы цифровизации.
33. По запросу уполномоченного органа либо в установленной им периодичности центр осуществляет оценку реализации дорожных карт цифровой трансформации либо отдельных ее стратегических направлений.
34. Результаты оценки реализации дорожных карт цифровой трансформации уполномоченным органом выносятся на рассмотрение офиса не реже одного раза в полугодие.
35. Результаты оценки реализации дорожных карт цифровой трансформации учитываются при оценке эффективности государственных органов.
Параграф 2. Порядок реализации стратегических направлений цифровой трансформации отрасли (сферы), требующих реинжиниринга бизнес-процессов государственных органов
36. Реинжиниринг осуществляется в соответствии с утвержденной методикой и состоит из следующих этапов:
1) описания текущего варианта бизнес-процессов государственных органов;
2) формирования целевого варианта бизнес-процессов.
37. В течение 10 (десять) рабочих дней после утверждения дорожной карты цифровой трансформации государственный орган – владелец бизнес-процессов формирует проектную команду для оперативного решения поставленных задач и возникающих вопросов по реинжинирингу бизнес-процессов государственного органа.
Формирование проектной команды осуществляется государственным органом – владельцем бизнес-процессов.

38. Реинжинирингтің жобалық командасына мыналар кіреді:
1) мемлекеттік органдардың бизнес-процестер иесінің өкілдері:
жобалау командасының жетекшісі – тиісті салада қажетті біліктілік деңгейі бар уәкілетті тұлға;
бизнес-процестерді жүзеге асыруға, сондай-ақ бизнес-процестің әдіснамасы мен басшылығын әзірлеуге жауапты мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметкерлері;
тиісті аяларда (салаларда) сараптамалық білімі бар мемлекеттік органның қызметкерлері;
2) орталық өкілдері:
"электрондық үкіметтің" ағымдағы және нысаналы архитектурасына, оның ішінде деректерге, ақпараттандыру объектілеріне талдауды жүзеге асыратын IT-архитектор;
ұсынылған деректер негізінде зерттеушілік бизнес-талдауды жүзеге асыратын бизнес-талдаушы (IT-талдаушы).
Жобалау командасы қалыптастырылғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде бизнес-процестердің иесі – мемлекеттік орган мүдделі ұйымдарды, тәуелсіз сарапшыларды тарту мақсатында бизнес-процестердің жоспарланған қаралуы жөніндегі ақпаратты "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында, ресми интернет-ресурста орналастыруды қамтамасыз етеді.
39. Жобалау командасы қалыптастырылған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ол әдістемеге сәйкес бизнес-процестердің нысаналы нұсқасын тұжырымдауға бағытталған іс-шаралардың график-жоспарын әзірлейді.
График-жоспарда әр кезеңнің мерзімдері, аяқталу нысаны көрсетіледі және оны цифрландыру мәселелеріне жетекшілік ететін мемлекеттік орган басшысының орынбасары бекітеді.
Реинжинирингті жүргізу кезеңдері график-жоспарда белгіленген мерзімдер шеңберінде жүзеге асырылады.
40. Мемлекеттік орган басшысының цифрландыру мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары бекіткеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде график-жоспарды бизнес-процесс иесінің өкілі жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіне енгізеді.
41. Бекітілген график-жоспарға сәйкес жобалау командасының мүшелері бизнес-процестердің ағымдағы нұсқасын сипаттауды жүзеге асырады.
42. Бизнес-процестердің ағымдағы нұсқасының сипаттамасы мыналарды қамтиды:
1) нормативтік құқықтық актілерді, стратегиялық жоспарлау құжаттарын, сондай-ақ бизнес-процестерді регламенттейтін және қозғайтын құжаттарды анықтау;
2) түйісу нүктелерін көрсете отырып, бизнес-процестердің барлық мүдделі қатысушыларын анықтау;
3) деректерді басқару талаптарына сәйкес бизнес-процестің әр кезеңіндегі деректер түрлерін сипаттау;
4) бизнес-процестердің ағымдағы нұсқасының проблемаларын анықтау;
5) мүдделі тұлғалармен сұхбат және клиент жолының картасын дайындау;

38. В проектную команду реинжиниринга входят:
1) представители государственных органов – владельцев бизнес-процессов:
руководитель проектной команды – уполномоченное лицо, имеющее необходимый уровень компетенции в соответствующей сфере;
сотрудники структурных подразделений государственного органа, подведомственных организаций, ответственных за осуществление бизнес-процессов, а также за разработку методологии и руководства бизнес-процесса;
сотрудники государственного органа, имеющие экспертные знания в соответствующих сферах (отраслях);
2) представители Центра:
IT-архитектор, осуществляющий анализ текущей и целевой архитектуры "электронного правительства", в том числе данных, объектов информатизации;
бизнес-аналитик (IT-аналитик), осуществляющий исследовательский бизнес-анализ на основе предоставленных данных.
Государственный орган – владелец бизнес-процессов в течение 2 (два) рабочих дней после формирования проектной команды обеспечивает размещение информации по планируемому рассмотрению бизнес-процессов на архитектурном портале "электронного правительства", официальном интернет-ресурсе с целью возможного привлечения заинтересованных организаций, независимых экспертов.
39. Проектная команда в течение 5 (пять) рабочих дней с момента ее формирования разрабатывает план-график мероприятий, направленных на выработку целевого варианта бизнес-процессов, согласно методике.
План-график отображает сроки, форму завершения каждого этапа и утверждается заместителем руководителя государственного органа, курирующим вопросы цифровизации.
Этапы проведения реинжиниринга осуществляются в рамках сроков, определенных планом-графиком.
40. План-график после утверждения заместителем руководителя государственного органа, курирующим вопросы цифровизации, в течение 3 (три) рабочих дней представителем владельца бизнес-процесса вносится в информационную систему проектного управления.
41. В соответствии с утвержденным планом-графиком членами проектной команды осуществляется описание текущего варианта бизнес-процессов.
42. Описание текущего варианта бизнес-процессов включает:
1) выявление нормативных правовых актов, документов стратегического планирования, а также документов, регламентирующих и затрагивающих бизнес-процессы;
2) выявление всех заинтересованных участников бизнес-процессов с указанием точек соприкосновения;
3) описание видов данных на каждом этапе бизнес-процесса в соответствии с требованиями по управлению данными;
4) выявление проблем текущего варианта бизнес-процессов;
5) интервью с заинтересованными лицами и подготовка карты пути клиента;

6) бизнес-процестердің ағымдағы нұсқасын сипаттау.
43. Бизнес-процестердің ағымдағы нұсқасын сипаттау кезеңінің нәтижелері негізінде жобалау командасы бизнес-процестердің нысаналы нұсқасын қалыптастыруды жүзеге асырады.
44. Мемлекеттік органдардың бизнес-процестерінің нысаналы нұсқасын қалыптастыру мыналарды қамтиды:
1) бизнес-процестердің нысаналы және оңтайлы нұсқасының сипаттамасы;
2) ұсынылатын шешімдердің орындылығын негіздеу (ресурстық, қаржылық, шешім қабылдау матрицасы және т. б.);
3) цифрлық трансформациялау іс-шараларының, оның ішінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу жөніндегі іс-шараларды қамтитын жол карталарын әзірлеу.
45. Жобалау командасының жетекшісі бизнес-процестердің нысаналы нұсқасын мемлекеттік орган басшысының цифрландыру мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарымен және мүдделі мемлекеттік органдармен вице-министрден төмен емес деңгейде келіседі.
Мемлекеттік орган бизнес-процестердің нысаналы нұсқасын бекітуді офис басшысымен келіскеннен кейін жүзеге асырады.
Бизнес-процестердің нысаналы нұсқасы бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік органдар оны "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында және өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
46. Мемлекеттік органдардың бизнес-процестерінің нысаналы нұсқасын іске асыру процесін цифрлық трансформациялау іс-шараларының жоспарына сәйкес мемлекеттік органдар мен ұйымдар (бизнес-процестердің иелері) жүзеге асырады.
47. Жүргізілген реинжиниринг ескеріле отырып, цифрлық трансформациялау іс-шараларының жоспарында көзделген жағдайларда мемлекеттік органның қызметін, оның ішінде мемлекеттік функцияларды автоматтандыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді "электрондық үкіметтің" архитектурасына сәйкес көрсету (бұдан әрі – қызметті автоматтандыру) жүзеге асырылады.
Егер "электрондық үкіметтің" архитектурасында қызметті көрсетілген автоматтандыру көзделмеген жағдайда сервистік интегратор оны өзектілендіруді және дамытуды "электрондық үкіметтің" архитектурасын қалыптастыру және іске асырылуын мониторингтеу қағидаларына, "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамыту жөніндегі талаптарға сәйкес қамтамасыз етеді.
Сервистік интегратор бизнес-процестердің нысаналы нұсқасына сәйкес келетін "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін сенімді бағдарламалық қамтылым мен электрондық өнеркәсіп өнімдерінің тізіліміне алдын ала енгізу мақсатында әлеуетті өнім берушілерді жоспарланып отырған автоматтандыру туралы хабардар етуді қамтамасыз етеді.
Қызметті автоматтандыру "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту жолымен немесе уәкілетті орган бекіткен "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді құру, дамыту, пайдалану, сатып алу қағидаларына сәйкес "электрондық үкіметтің" архитектурасына сәйкес ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сатып алу арқылы жүзеге асырылады.
Қызметті автоматтандыру "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру мен дамытудың басымдығын қамтамасыз етуді және құру мен дамытуды оператор жүзеге асыратын "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында ақпараттық-коммуникациялық қызмет көрсетуді ескере отырып жүзеге асырылады.

6) описание текущего варианта бизнес-процессов.
43. На основании результатов этапа описания текущего варианта бизнес-процессов проектной командой осуществляется формирование целевого варианта бизнес-процессов.
44. Формирование целевого варианта бизнес-процессов государственных органов включает:
1) описание целевого и оптимального варианта бизнес-процессов;
2) обоснование целесообразности предлагаемых решений (ресурсное, финансовое, матрица принятия решений и др.);
3) разработку планов мероприятий цифровой трансформации, в том числе включающих мероприятия по разработке проектов нормативных правовых актов.
45. Руководитель проектной команды согласовывает целевой вариант бизнес-процессов с заместителем руководителя государственного органа, курирующим вопросы цифровизации, и заинтересованными государственными органами на уровне не ниже вице-министров.
Утверждение целевого варианта бизнес-процессов осуществляется государственным органом после согласования с руководителем офиса.
Целевой вариант бизнес-процессов в течение 3 (три) рабочих дней со дня его утверждения размещается государственными органами на архитектурном портале "электронного правительства" и своем интернет-ресурсе.
46. Процесс реализации целевого варианта бизнес-процессов государственных органов осуществляется государственными органами и организациями (владельцами бизнес-процессов) в соответствии с планом мероприятий цифровой трансформации.
47. С учетом проведенного реинжиниринга, в случаях, предусмотренных планом мероприятий цифровой трансформации, осуществляются автоматизация деятельности государственного органа, в том числе государственных функций, и оказание вытекающих из них государственных услуг в соответствии с архитектурой "электронного правительства" (далее – автоматизация деятельности).
В случае, если архитектурой "электронного правительства" не предусматривается указанная автоматизация деятельности, сервисный интегратор обеспечивает ее актуализацию и развитие в соответствии с правилами формирования и мониторинга реализации архитектуры "электронного правительства", требованиями по развитию архитектуры "электронного правительства".
Сервисный интегратор обеспечивает информирование потенциальных поставщиков о планируемой автоматизации в целях заблаговременного включения объектов информатизации "электронного правительства", соответствующих целевому варианту бизнес-процессов, в реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности.
Автоматизация деятельности осуществляется путем создания и развития объектов информатизации "электронного правительства" либо приобретения объектов информатизации "электронного правительства" или информационно-коммуникационных услуг согласно архитектуре "электронного правительства" в соответствии с Правилами создания, развития, эксплуатации, приобретения объектов информатизации "электронного правительства", а также информационно-коммуникационных услуг, утвержденными уполномоченным органом.
Автоматизация деятельности осуществляется с учетом обеспечения приоритетности создания и развития объектов информатизации "электронного правительства" и оказания информационно-коммуникационной услуги на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства", создание и развитие которой осуществится оператором.

48. Цифрлық трансформациялау іс-шараларының жоспарларына сәйкес әзірленген нормативтік құқықтық актілердің жобалары цифрлық трансформациялаудың стратегиялық бағыттарына сәйкестігі тұрғысынан қарау үшін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.
3-параграф. Саланы (аяны) цифрлық трансформациялаудың стратегиялық бағыттарын іске асыруда деректерді пайдалану
49. Мемлекеттік органдардың және мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау процесіне өзге де қатысушылардың деректерді пайдалануы деректерді басқару саласындағы уәкілетті орган бекіткен деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
50. Саланы (аяны) цифрлық трансформациялаудың стратегиялық бағыттарын іске асыру кезінде мемлекеттік органдар және мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау процесіне өзге де қатысушылар деректерді қолдануды және қайта пайдалануды (оның ішінде қажетті өзгерістерді ескере отырып), сондай-ақ түпкілікті пайдаланушылардың қажеттіліктеріне қарай деректерді жасаудың және пайдаланудың жаңа тәсілдерін қамтамасыз етеді, бұл ретте деректерді қайта жинауға жол берілмейді.
5-тарау. Мемлекеттік органды цифрлық трансформациялаудың жол карталарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
51. Мемлекеттік органдарды цифрлық трансформациялаудың жол картасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) есепті кезеңде мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау құрылымына кіретін органдардың біреуінің қарауының және бағалауының нәтижелері бойынша;
2) мемлекеттік органды цифрлық трансформациялаудың жол картасы шеңберінде пилоттық жобаларды жүзеге асыру қорытындылары бойынша;
3) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына өзгерістер енгізілуіне байланысты;
4) ағымдағы қызметтегі елеулі өзгерістер (қайта ұйымдастыру және т. б.);
5) тиісті мемлекеттік органның құзыретінен тыс мән-жайларға байланысты өзгерістер енгізу үшін нормативтік құқықтық актілерде көзделген негіздер туындаған кезде;
6) осы Қағидаларда көзделмеген жағдайларда – алдыңғы бекітілгенінен кейін 6 (алты) ай ішінде бір реттен асырмай.
52. Осы Қағидаларға сәйкес бекітілген цифрлық трансформациялаудың жол картасына өзгерістер енгізу оны әзірлеу, келісу және бекіту тәртібіне ұқсас тәртіппен жүзеге асырылады.

48. Проекты нормативных правовых актов, разработанные в соответствии с планами мероприятий цифровой трансформации, направляются в уполномоченный орган в сфере информатизации для рассмотрения на предмет их соответствия стратегическим направлениям цифровой трансформации.
Параграф 3. Использование данных в реализации стратегических направлений цифровой трансформации отрасли (сферы)
49. Использование данных государственными органами и иными участниками процесса цифровой трансформации государственного управления осуществляется в соответствии с требованиями по управлению данными, утвержденными уполномоченным органом в сфере управления данными.
50. При реализации стратегических направлений цифровой трансформации отрасли (сферы) государственные органы и иные участники процесса цифровой трансформации государственного управления обеспечивают применение и повторное использование данных (в том числе с учетом необходимых изменений), а также новые способы создания и использования данных в зависимости от нужд конечных пользователей, при этом повторный сбор данных не допускается.
Глава 5. Внесение изменений и дополнений в дорожные карты цифровой трансформации государственного органа
51. Внесение изменений и дополнений в дорожные карты цифровой трансформации государственными органами осуществляется в следующих случаях:
1) по результатам рассмотрения и оценки одним из органов, входящих в структуру цифровой трансформации государственного управления, за отчетный период;
2) по итогам осуществления пилотных проектов в рамках дорожной карты цифровой трансформации государственного органа;
3) в связи с внесением изменений в документы Системы государственного планирования;
4) значительном изменении текущей деятельности (реорганизация и т.д.);
5) при возникновении оснований, предусмотренных нормативными правовыми актами, для внесения изменений в связи с обстоятельствами, которые находятся вне компетенции соответствующего государственного органа;
6) в случаях, не предусмотренных настоящими Правилами, – не более одного раза в течение 6 (шесть) месяцев после ее предыдущего утверждения.
52. Внесение изменений в утвержденную в соответствии с настоящими Правилами дорожную карту цифровой трансформации осуществляется в порядке, аналогичном порядку ее разработки, согласования и утверждения.
________________________________