"Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамын құру мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 1003 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – қоғам) құрылсын.
2. Қоғам қызметінің негізгі нысанасы:
1) әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарына сәйкес ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің басым бағыттарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы стратегиялық, іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің басым бағыттарын айқындау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу;
2) ғылым жөніндегі жыл сайынғы ұлттық баяндаманы дайындауды және басып шығаруды үйлестіру;
3) ғылымды дамыту бойынша форсайттық зерттеулерді дайындауды және жүргізуді үйлестіру;
4) ғылым саласында атаулы сыйлықтар мен стипендиялар алуға конкурстар өткізу;
5) ғылым мен техниканың әртүрлі салаларында ғылыми зерттеулер жүргізу;
6) ғылыми журналдар шығару, халықаралық ғылыми және ғылыми-техникалық ынтымақтастықты дамытуға қатысу;
7) ғылымды танымал етуге қатысу;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру болып айқындалсын.
3. Қоғамның жарғылық капиталы осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес мүліктің акцияларын төлеуге беру арқылы қалыптастырылсын.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігімен бірлесіп Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) қоғамның жарғысын бекітуді;
2) мемлекеттік тіркеу үшін қоғам атынан құжаттарға қол қоюға, қоғам органдары құрылғанға дейін қаржы-шаруашылық қызметті жүзеге асыруға және үшінші тұлғалар алдында олардың мүдделерін білдіруге уәкілеттік берілген адамды сайлауды;
3) әділет органдарында қоғамды мемлекеттік тіркеуді;

О вопросах создания некоммерческого акционерного общества "Национальная академия наук Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2022 года № 1003
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать некоммерческое акционерное общество "Национальная академия наук Республики Казахстан" (далее – общество) со стопроцентным участием государства в уставном капитале.
2. Определить основным предметом деятельности общества:
1) выработку рекомендаций по определению приоритетных направлений научной, научно-технической и инновационной деятельности в соответствии с приоритетами социально-экономического развития, а также приоритетных направлений стратегических, фундаментальных и прикладных научных исследований в Республике Казахстан;
2) координацию подготовки и издание ежегодного национального доклада по науке;
3) координацию подготовки и проведение форсайтных исследований по развитию науки;
4) проведение конкурсов на соискание именных премий и стипендий в области науки;
5) проведение научных исследований в различных областях науки и техники;
6) издание научных журналов, участие в развитии международного научного и научно-технического сотрудничества;
7) участие в популяризации науки;
8) осуществление иных полномочий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
3. Уставный капитал Общества сформировать путем передачи в оплату акций имущества согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
4. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан совместно с Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) утверждение устава общества;
2) избрание лица, уполномоченного на подписание от имени общества документов для государственной регистрации, осуществление финансово-хозяйственной деятельности и представление его интересов перед третьими лицами до образования органов общества;
3) государственную регистрацию общества в органах юстиции;

108 217,95
177.
№1 ВВН, ПБ, ГСТТ кешенді қайта өңдеудің тәжірибелік демонстрациялық қондырғысы
дана
1
26 821 070,75
178.
№2 ВВН, ПБ, ГС(ОДУ-МТГС) мотор отынын алудың тәжірибелік демонстрациялық қондырғысы
дана
1
11 326 200,00
БАРЛЫҒЫ:
190884875,00
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 14 желтоқсандағы
№ 1003 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің түрлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі № 405 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестері республикалық меншікте қалатын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесінде:

108 217,95
177.
Опытно-демонстрационная установка комплексной переработки ВВН, ПБ, ГСТТ №1
шт.
1
26 821 070,75
178.
Опытно-демонстрационная установка получения моторных топлив ВВН, ПБ, ГС(ОДУ-МТГС) №2
шт.
1
11 326 200,00
ВСЕГО:
190884875,00
________________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 декабря 2022 года № 1003
Дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года № 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях":
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли участия которых остаются в республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:

"Алматы қаласы" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 123-162-жолмен толықтырылсын:
"123-162. "Ұлттық ғылым академиясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы".
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігіне" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 406-32-1-жолмен толықтырылсын:
"406-32-1. "Ұлттық ғылым академиясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы".
3. "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігіне акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқығы берілген заңды тұлғалардың тізбесі:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 32-жолмен толықтырылсын:
"32. "Ұлттық ғылым академиясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.".

раздел "г. Алматы": дополнить строкой, порядковый номер 123-162, следующего содержания:
"123-162. Некоммерческое акционерное общество "Национальная академия наук".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденном указанным постановлением:
раздел "Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан" дополнить строкой, порядковый номер 406-32-1, следующего содержания:
"406-32-1. Некоммерческое акционерное общество "Национальная академия наук".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования":
перечень юридических лиц, права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия которых переданы Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
дополнить строкой, порядковый номер 32, следующего содержания:
"32. Некоммерческое акционерное общество "Национальная академия наук".
_______________________