Қоғамда еңбек құндылығы идеологиясын ілгерілетудің 2023 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 1004 қаулысы.
"Мемлекет басшысының 2022 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті мемлекет. Біртұтас ұлт. Берекелі қоғам" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 қыркүйектегі № 1008 Жарлығын іске асыру шеңберінде Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қоғамдағы еңбек құндылығы идеологиясын ілгерілетудің 2023 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Кешенді жоспарды орындауға жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз етсін;
2) жылына екі рет, 5 шілдеге және 5 қаңтарға қарай, Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігіне Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі жылына екі рет, 15 шілдеге және 15 қаңтарға қарай Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпаратты Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына беріп тұрсын.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты жылына екі рет, 25 шілдеге және 25 қаңтарға қарай Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпаратты Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне беріп тұрсын.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Кешенді жоспардың орындалуын бақылау және үйлестіру Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігіне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 14 желтоқсандағы
№ 1004 қаулысымен
бекітілген
Қоғамда еңбек құндылығы идеологиясын ілгерілетудің 2023 - 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары
1. Кіріспе
Саяси және экономикадағы құрылымдық өзгерістер әлеуметтік нормалар мен өмір негіздерінің өзгеруіне әкелді. Қоғамда әлеуметтік әділеттілікті, адами капиталды дамыту тәжірибесін және айлықақының жаңа моделін қамтамасыз ету қажеттілігі туралы сұраныс қалыптасты.

Об утверждении Комплексного плана по продвижению идеологии ценности труда в обществе на 2023 – 2025 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2022 года № 1004.
В рамках реализации Указа Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2022 года № 1008 "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2022 года "Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество", Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по продвижению идеологии ценности труда в обществе на 2023 – 2025 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также иным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить своевременную реализацию мероприятий, предусмотренных Комплексным планом;
2) два раза в год, к 5 июля и 5 января, представлять информацию о ходе исполнения Комплексного плана в Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан.
3. Министерству информации и общественного развития Республики Казахстан представлять два раза в год, к 15 июля и 15 января, сводную информацию о ходе исполнения Комплексного плана в Аппарат Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Аппарату Правительства Республики Казахстан представлять два раза в год, к 25 июля и 25 января, сводную информацию о ходе исполнения Комплексного плана в Администрацию Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Контроль и координацию за исполнением Комплексного плана возложить на Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 декабря 2022 года № 1004
Комплексный план
по продвижению идеологии ценности труда в обществе на 2023 - 2025 годы
1. Введение
Структурные политические и экономические изменения привели к трансформации жизненных устоев и социальных норм. В обществе сформировался запрос на необходимость обеспечения социальной справедливости, практик развития человеческого капитала и новой модели трудовой морали.

Президент Қ.К. Тоқаев өзінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті мемлекет. Біртұтас ұлт. Берекелі қоғам" атты Жолдауында "Еңбекқор азаматтар, өз ісінің нағыз шеберлері елдегі ең құрметті адамдар болуы керек. Дәл осындай азаматтар біздің мемлекетімізді нығайтады", - деп атап өтті.
Осыған байланысты кәсіпқойлық пен еңбекқорлықты бағалайтын қоғамның даму жолын анықтау өте маңызды. Қоғамда адал және жасампаз еңбек идеологиясын ілгерілету мәселесі қоғамдық сананы жаңғырту тұрғысындағы еңбек тезисін іске асыру бағдарламасының пайда болуының теориялық өзектілігі мен практикалық қажеттілігіне ие болады.
XXI ғасыр ақпараттық технологиялар мен ғылыми жаңалықтарды дамуына серпін берді. Білім мен дағдылар бұрын-соңды болмаған күшке ие және тұлға мен кәсіпқойлықтың қалыптасуына негіз болып табылады. Еңбек нарығы үнемі жаңартылып отырады және үздіксіз оқытуға қабілетті біліктілігі жоғары кандидаттарға сұраныс қалыптасуда. Мұндай логикада еңбек құқық, үздіксіз өзін-өзі тәрбиелеу мен оқытудың нәтижесі.
Қазіргі әлеуметтік-мәдени кеңістікте байлық, мәртебе, бедел адам баласының негізгі құндылықтарына айналып отыр. Материалдық сыйақы мәселесі басым мәнге ие және соған байланысты еңбек мотивациясының төмендеуі байқалады.
Қоғамның еңбекті әлеуметтік маңызды және пайдалы қызмет ретінде теріс қабылдауы барлық себептердің салдары болды:
біріншіден, мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балалар тиісті мөлшерде еңбек тәрбиесін алмайды;
екіншіден, мектептерде кәсіптік бағдар беру жүйесі жұмыс тиісті деңгейде істемейді, көптеген түлектер ЖОО-ға тек беделді ЖОО-ның дипломын алу мақсатында ғана түседі;
үшіншіден, белгілі бір мамандықтардың тапшылығына әкелетін білім беру мекемелері мен экономиканың нақты секторы арасындағы өзара іс-қимыл жүйесі жоқ;
төртіншіден, бұқаралық мәдениеттегі "жеңіл" ақша табуға қызығушылық пен бос өмір сүру салтын ұстану, тұтынушылық философия мен тәуелділік мінез-құлық тәжірибесінің қалыптасуына әкелді.
Адам өміріндегі еңбектің рөлі баға жетпейтін құндылық. Адамның қажеттіліктерін қанағаттандыру материалдық және рухани құндылықтарды құру арқылы жүзеге асырылады. Бір мезгілде адамның қабілеті мен шығармашылық мүмкіндіктерінің дамуына жағдай жасалынады.
Еңбекке деген көзқарасты жеке және әлеуметтік деңгейлерде қарастыруға болады: жеке деңгейде адамның рухани дамуымен, оның санасымен, жауапкершілік сезімімен және өз ісіне берілгендігімен анықталады, ал әлеуметтік деңгейде қоғамның экономика мен өндіріс саласындағы жаңа ағымдарға бейімделу қабілеті ретінде анықталады: цифрландыру, технологияландыру, жаһандану және т.б.
Еңбек жас қазақстандықтардың құндылық иерархиясында басты орын алады. Ол қоғамдық сананы жаңғырту бағыттары шеңберінде іске асыру маңызды өмірлік табыстың, кәсіби әлеуметтенудің маңызды факторы болып табылады.
Осылайша, бүгінгі таңда қазақстандық жастардың алдында маңызды стратегиялық міндет тұр: еңбек пен білімді кәсіби және әлеуметтік құрал ретінде ғана емес, рухани-адамгершілік тәрбие әдісі ретінде де қолдану.
Еңбек процесі жаңа идеялардың, прогрессивті технологиялардың, заманауи құралдардың пайда болуымен байланысты, бұл адами капиталдың дамуына және өмір сапасының өсуіне әкелуі керек.
Қазіргі қазақстандық қоғамда еңбек адам бостандығын қамтамасыз етеді деген көзқарасты дамыту маңызды. Еңбек пен бостандықтың өзара байланысы органикалық сипатқа ие, ал шын мәнінде еңбек тек шығармашылық еңбекке жағдай жасайтын қоғамда ғана еркін бола алады.
Мыналар өзекті міндетке айналуға тиіс:
бұқаралық ақпарат құралдарында және бұқаралық мәдениетте адамның мақсатты және маңызды қызметі ретінде еңбекті танымал ету;
танымал форматтарда (YouTube, TikTok және т. б.) еңбекті құндылық және еңбек адамы ретінде ілгерілету бойынша медиа контент құру;
мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларда еңбек мәдениетін қалыптастыру;
ТжКБ және ЖОО студенттерінің еңбек құзыреттілігін дамыту;
қоғамдық кеңістікте еңбек адамын дәріптеу (саябақтар, саула ойын-сауық орталықтары, аялдамалар және т.б.);
"Байлық – еңбек нәтижесі", "Еңбек – еркіндік" және т.б. месседждерді ілгерілету;
Lifelong learning (өмір бойы оқу) негізгі қағидаттарын ілгерілету;
еңбеккердің бейнесін, қарапайым азаматтардың дене еңбегін насихаттау үшін шығармашылық ресурстарды тарту;
медиа ресурстар арқылы жұмысшы мамандықтарын насихаттау, оларға жоғары құндылық беру.
Жалпы, қоғамда еңбек адамы рөлдік модельге айналуға тиіс. Адал еңбегі мен білімі бар жұмысшы өзінің отбасы мен ата-анасының өркендеуін қамтамасыз етеді. Еңбек адамы – Қазақстанның мемлекеттілігін нығайтуға өз үлесін қосатын парасатты азамат.

Президент Токаев К.К. в своем Послании от 1 сентября 2022 года "Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество" отметил: "Трудолюбивые граждане, настоящие профессионалы своего дела должны быть самыми уважаемыми людьми в стране. Именно такие граждане укрепляют наше государство.".
В этой связи крайне важно определение траектории развития общества, в котором ценятся профессионализм и трудолюбие. Продвижение в обществе идеологии честного и созидательного труда приобретает теоретическую актуальность и практическую необходимость появления программы по реализации тезиса о труде в контексте модернизации общественного сознания.
ХХI век стал прорывным в развитии информационных технологий и научных открытий. Знания и навыки как никогда обрели свою силу и являются основополагающими в становлении личности и профессионала. Рынок труда постоянно обновляется и формируется запрос на высококомпетентных, способных к дальнейшему обучению кандидатов. В такой логике труд это право, результат непрерывного самообразования и обучения.
Современное социокультурное пространство выстроено таким образом, что приоритетными ценностями стало богатство, статус, престиж. Доминирующее значение имеет вопрос материального вознаграждения и одновременно происходит снижение мотивации трудовой деятельности.
Негативное восприятие обществом труда как социально значимой и полезной деятельности стало следствием целого комплекса причин:
во-первых, дети дошкольного и школьного возраста не получают в должном объеме трудового воспитания;
во-вторых, в школах не в полной мере работает система профориентационной работы, многие выпускники поступают в вузы только с целью получения диплома престижного вуза;
в-третьих, отсутствует система взаимодействия между образовательными учреждениями и реальным сектором экономики, что приводит к дефициту тех или иных специальностей;
в-четвертых, культ "легких" денег и праздного образа жизни в массовой культуре привел к формированию философии потребительства и иждивенческих практик поведения.
Роль труда в жизнедеятельности человека неоценима. Удовлетворение человеческих потребностей осуществляется через создание материальных и духовных ценностей. Одновременно происходит развитие человека, его способностей и творческих возможностей.
Отношение к труду может быть рассмотрено на личностном и общественном уровнях: на личностном уровне определяется духовным развитием человека, его сознанием, чувством ответственности и приверженности своему делу, в то время, как на общественном определяется как – способность социума адаптироваться к новым веяниям в области экономики и производства: цифровизации, технологизации, глобализации.
Труд занимает центральное положение в ценностной иерархии молодых казахстанцев. Он является значимым фактором жизненного успеха, профессиональной социализации, которые важно реализовать в рамках направлений модернизации общественного сознания.
Таким образом, сегодня перед казахстанской молодежью стоит важная стратегическая задача: применять труд и знания не только как профессиональный и социальный инструментарий, но и как метод духовно-нравственного воспитания.
Процесс труда связан с появлением новых идей, прогрессивных технологий, современных инструментов, что в совокупности должно привести и к росту человеческого капитала и качества жизни.
В современном казахстанском обществе важно развивать тезис, что труд обеспечивает свободу человека. Взаимосвязь труда и свободы носит органический характер, при этом действительно свободным труд может быть только в обществе, создающем условия для максимально творческого труда.
Актуальными задачами должны стать:
популяризация труда как целенаправленной и значимой деятельности человека в средствах массовой информации и массовой культуры;
создание медиаконтента по продвижению труда как ценности и человека труда в популярных форматах (YouTube, TikTok и т.д.);
формирование трудовой культуры у детей дошкольного и школьного возрастов;
развитие трудовых компетенций у студентов ТиПО и вузов;
популяризация человека труда в общественных пространствах (парки, торгово-развлекательные центры, остановки и т.д.);
продвижение месседжей "Богатство – результат труда", "Труд – свобода" и т.д.;
продвижение основных принципов Lifelong learning (обучение на протяжении всей жизни);
задействование творческих ресурсов для популяризации образа труженика, физического труда простых граждан;
популяризация рабочих профессий, придание им высокой ценности через медиаресурсы.
В целом, в обществе ролевой моделью должен стать человек труда. Тот, кто честным трудом и знаниями обеспечивает достаток своей семьи и родителей. Человек труда – добропорядочный гражданин, вносящий свой посильный вклад в укрепление государственности Казахстана.

2. Ағымдағы жағдайды талдау
Дағдарыс пен белгісіздік бірге жүретін трансформациялық процестердің салдарынан көбінесе дәстүрлі құндылықтар маңызынан айырылады. Осылайша, еңбек құндылығы рухани-адамгершілік мағыналары мен функцияларын жоғалтады. Еңбек өмір салтының негізі емес, экономикалық табыс әкелетін жұмысқа, тіршілік ету құралына айналып келеді. Жастардың жұмысқа орналасуы өте қиын жағдайда.
Жастардың экономикалық мінез-құлқы тез баю мүмкіндігімен шектеледі. Мәселен, "Қазақстандық қоғамдық даму институты" КеАҚ-ның әлеуметтанушылық зерттеу нәтижелеріне сәйкес мамандық таңдау кезінде сұралған жастардың 55,3 %-ы үшін басты фактор жалақы болса, 43,4 %-ы үшін – жұмысқа орналасу мүмкіндігі болып табылады. Жұмыс орнын таңдау кезінде, ең алдымен, жалақы деңгейі (респонденттердің 52,3 %), содан кейін кәсіптік өсу мүмкіндігі (40,5 %), үшінші орында – тұрақтылық, сенімділік (28 %) ескеріледі.
"Қазақстандық қоғамдық даму институты" КеАҚ-ның тағы бір зерттеуінде барлық әлеуметтік-демографиялық топтарда жоғары ақы төленетін жұмыс алу үшін жоғары білім туралы дипломның құндылығы атап өтілгені анықталды. 61 жастан асқан респонденттер арасындағы көрсеткіш ең жоғары. Жұмыс тәжірибесін таңдау бойынша ең жоғары көрсеткіштер қала тұрғындары, жастар мен 30 жастан 45 жасқа дейінгі респонденттер арасында ұсынылған. 61 жастан асқан респонденттер қалаларда жеке бас қасиеттерін жоғары бағалайды.
Сауалнамаға қатысқандардың 31,8 %-ы бірінші жұмыс орнын жалақы төмен деңгейі болғандықтан тастап кеткен. Сонымен қатар қалыптасқан әлеуметтік институттар мінез-құлықтың ұтымдылығына әсер ететінін ұмытпауымыз керек (бұл ұғымның салыстырмалы екенін ескере отырып). Институттар әлеуметтік мәртебені және соның салдарынан пайда әкелетін белгілі бір қызметтің артықшылықтарын анықтайды. Әлеуметтанушылық сауалнамаға сәйкес сауалнамаға қатысқандардың 36 %-ында мамандық таңдау кезінде бедел (имидж) әлі күнге дейін мақұлдауды тудырады.
Жастар арасында жоғары жалақы мен жұмысшы кәсіптері бір-біріне қарама-қайшы ұғымдар деген пікір тұрақтанған. Лайықты ақшалай сыйақыға назар аудара отырып, жастар, ең алдымен, дене еңбегімен байланысты емес мамандықтарды көздейді.
Еңбек құндылығын адамның мақсатты қызметі және әлеуметтік маңызды функция ретіндегі түсінік біртіндеп жоғалып барады. Ал еңбек жан-жақты дамудың маңызды факторы және адамның өмір сүруінің қажетті шарты болып табылады.
Қазақстандық жастардың экономикалық мінез-құлқының құрылымы әлемдік технологиялық трендтерге және таяудағы болашақта бірқатар мамандықтардың өкілдері сұранысқа ие болмай қалады деген қорқынышқа байланысты болашақ мамандығының танымалдылығына қарамастан, үлкен өзгерістерге ұшырамағанын атап өткен жөн.

2. Анализ текущей ситуации
Трансформационные процессы, сопровождаемые кризисом и неопределенностью, нередко приводят к тому, что традиционные ценности теряют свое значение. Так, ценность труда утрачивает духовно-нравственные смыслы и функции. Труд становится средством выживания, работой, приносящей экономический доход, а не основой образа жизни. Молодежь находится в крайне неустойчивом положении в отношении занятости, трудоустройства.
Экономическое поведение молодежи детерминировано возможностью быстрого обогащения. Так, согласно результатам социологического исследования НАО "Казахстанский институт общественного развития" при выборе специальности главным фактором является заработная плата для 55,3 % опрошенных молодых людей, возможность трудоустройства – для 43,4 %. При выборе места работы так же, прежде всего, учитывается уровень заработной платы (52,3 % респондентов), затем возможность профессионального роста (40,5 %), на третьем месте – стабильность и надежность (28%).
В другом исследовании НАО "Казахстанский институт общественного развития" выявлено, что практически во всех социально-демографических группах отмечается ценность диплома о высшем образовании для получения высокооплачиваемой работы. Наиболее высокий показатель среди респондентов в возрасте от 61 года и старше. Наиболее высокие показатели по выбору опыта работы представлены у городских жителей, молодежи и респондентов от 30 до 45 лет. Личностные качества в большей степени ценят в городах и респонденты старше 61 года.
По причине низкого уровня заработной платы 31,8 % опрошенных оставили первое место работы. Но также нельзя забывать и о том, что сложившиеся социальные институты воздействуют на рациональность поведения (с учетом относительности данного понятия). Институты детерминируют общественные статусы и, как следствие, предпочтения той или иной деятельности, приносящей прибыль. Согласно социологическому опросу до сих пор престиж (имидж) вызывает одобрение у 36 % опрошенных при выборе профессии.
Среди молодежи бытует устойчивое мнение, что высокая заработная плата и рабочие профессии взаимоисключающие понятия. Ориентируясь на достойное денежное вознаграждение, молодые люди подразумевают, прежде всего, специальности, не связанные с физическим трудом.
Постепенно утрачивается понимание ценности труда как целесообразной деятельности человека и общественно значимой функции. Тогда как труд является важным фактором всестороннего развития и необходимым условием для существования человека.
Отдельно следует отметить, что структура экономического поведения казахстанской молодежи не претерпела грандиозных изменений, даже несмотря на то, как набирают популярность профессии будущего в связи с мировыми технологическими трендами и опасениями, что представители ряда специальностей в ближайшем будущем перестанут быть востребованными.

Таяудағы бес жылда әрбір үшінші адам өз мамандығы бойынша неғұрлым жоғары деңгейде (31,9 %) оқудан өтуге ниетті. Еңбек нарығында қандай дағдылар өз мүмкіндіктерін арттыратынын жастар түсінеді. Айталық, негізгі дағдылардың қатарында, ең алдымен – шет тілдері (43,7 %), компьютерде жұмыс істеу дағдылары (38,2 %), бағдарламалау (32,6 %), әлеуметтік желілерде, интернетте сату мүмкіндігі (21,9 %), менеджмент дағдылары (21,2 %), SMM-жылжыту (20,1 %) және бухгалтерлік есеп (17,6 %). Бұл бағыттарды оқу бағдарламасына, оның ішінде креативті ойлауды дамытуға бағытталған элективті курстар ретінде біріктіруге болатыны анық. Респонденттер жұмыс істегісі келетін неғұрлым тартымды салалар: мұнай-газ секторы (29,1 %), шағын және орта бизнес (25,6 %), қаржы секторы (23,5 %), көлік және логистика (19,5 %) және ритейл (17,7 %) болып табылады.
Қазақстанның жоғары оқу орындары қауымдастығының мәліметтері бойынша талапкерлер арасында оқуға түскен кезде жоғары білім беделінің қайта өрлеу кезеңінен бастап конкурс жоғары болған мамандықтар ең танымал болып саналады. Бүгінгі таңда талапкерлер халықаралық қатынастар, құқықтану, кеден ісі, журналистика, дизайн, қаржы, есеп және аудит, менеджмент, мемлекеттік және жергілікті басқару сияқты оқыту бағыттарын артық көреді.
Қазақстандық болмыста Қазақстандағы жұмыс күшінің құрылымында жастар санының қысқаруы байқалады. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми деректері бойынша пандемия кезеңінде еңбек нарығы жалпы тұрақтылықты сақтап қалды және жұмыссыздар санының артуына жол берілмеді, алайда карантиндік шектеулер "уақытша жұмыспен қамтылмағандар" санының өсуіне алып келді.
Іс-шаралар жиынтығы адамның тіршілік етуінің іргелі негізі және оның үйлесімді даму шарты ретінде еңбекті жоғарылату философиясына әкелуі керек.
Қоғамда еңбек құндылығы идеологиясын ілгерілетудің 2023 - 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары қоса беріледі.
Қоғамда еңбек құндылығы
идеологиясын ілгерілетудің
2023 - 2025 жылдарға арналған
кешенді жоспарына қосымша
Қоғамда еңбек құндылығы идеологиясын ілгерілетудің 2023 - 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
Атауы
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
I. Ақпараттық жұмыс
Күтілетін нәтижелер:
1. Қоғамда адал еңбек идеясын ілгерілету және қоғамның адал еңбекке ұмтылуы.
2. Жастарды адал еңбекке тарту.

В ближайшие пять лет каждый третий намерен пройти обучение по той же специальности на более высоком уровне (31,9 %). Молодежь понимает, какие навыки повысят их шансы на рынке труда. Так, в числе основных навыков прежде всего выделяют иностранные языки (43,7 %), навыки работы на компьютере (38,2 %), программирование (32,6 %), умение продавать в социальных сетях, Интернете (21,9 %), навыки менеджмента (21,2 %), SMM-продвижение (20,1 %) и бухгалтерский учет (17,6 %). Очевидно, что эти направления могут быть интегрированы в учебную программу, в том числе в качестве элективных курсов, направленных на развитие креативного мышления. Наиболее привлекательными сферами, в которых респонденты хотели бы работать, являются: нефтегазовый сектор (29,1 %), малый и средний бизнес (25,6 %), финансовый сектор (23,5 %), транспорт и логистика (19,5 %) и ритейл (17,7 %).
По сведениям Ассоциации вузов Казахстана наиболее популярными среди абитуриентов считаются специальности, на которые конкурс при поступлении был высок с периода возрождения престижа высшего образования. Сегодня абитуриенты отдают предпочтение таким направлениям подготовки, как международные отношения, юриспруденция, таможенное дело, журналистика, дизайн, финансы, учет и аудит, менеджмент, государственное и местное управление.
В казахстанских реалиях прослеживается сокращение численности молодежи в структуре рабочей силы в Казахстане. По официальным данным Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в период пандемии рынок труда в целом сохранил стабильность и увеличения численности безработных удалось избежать, однако карантинные ограничения породили рост численности "временно незанятых".
Совокупность мероприятий должна привести к философии возвышения труда как фундаментальной основы человеческого существования и условия его гармоничного развития и искоренению иждивенчества.
План мероприятий по реализации Комплексного плана по продвижению идеологии ценности труда в обществе на 2023 - 2025 годы прилагается.
Приложение
к Комплексному плану
по продвижению идеологии
ценности труда в обществе
на 2023 - 2025 годы
План мероприятий
по реализации Комплексного плана по продвижению идеологии ценности труда в обществе на 2023 - 2025 годы
№ п/п Наименование Форма завершения Срок исполнения Ответственные исполнители Объем финансирования Источники финансирования
1 2 3 4 5 6 7
I. Информационная работа
Ожидаемые результаты:
1. Продвижение идеи добросовестного труда в обществе и стремление общества к честному труду.
2. Привлечение интереса молодежи к честному труду.

3. Жастардың бойына адалдық пен еңбексүйгіштік құндылықтарын сіңіру және қоғамдағы масылдық көңіл-күйді жою.
4. Еңбекке ынталандырудың жақсы мысалдарын тарату, еңбек әулеттері санының өсуі, еңбек адамына деген сенімді, патриотизм сезімін және өз еңбегінің нәтижесіне деген ұмтылысты қалыптастыру.
5. Халық арасында еңбекке деген құрмет пен әлеуметтік мүддені арттыру.
1.
Еңбек адамын дәріптеу және масылдыққа төзбеу жөніндегі деректі фильмдерді шығару және трансляциялау
деректі фильмдер (5 деректі фильм)
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
АҚДМ, ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде, 003 "Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу" ББ
РБ
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
2.
Мемлекеттік бағдарламаларды пайдаланған, еңбектегі жетістіктерімен ерекшеленген кәсіпорындар, ауыл шаруашылығы жұмыскерлері, кәсіпкерлер туралы бейнероликтер шығару және трансляциялау
бейнероликтер
(10 бейнеролик)
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
АҚДМ, ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде, 003 "Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу" ББ
РБ
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
3.
Халықтың өмір сүру сапасын жақсарту және оларды әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша қоғамдық пікір көшбасшыларының, сарапшылардың, көп балалы және аз қамтылған отбасылар өкілдерінің қатысуымен материалдардың шығуын ұйымдастыру
БАҚ-тағы материалдар (200 материал)
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
АҚДМ, ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде, 003 "Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу" ББ
РБ
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
4.
Жұмысшы және кәсіптік-техникалық мамандықтарды насихаттауға бағытталған телехабарлар циклін ұйымдастыру
телеарналардағы бағдарламалар
(2 телехабар)
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
АҚДМ, ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде, 003 "Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу" ББ
РБ
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
5.
Өз еңбегімен жоғары нәтижелерге қол жеткізген табысты қазақстандық кәсіпкерлермен телерадио арналары эфирінде репортаждар мен сюжеттер ұйымдастыру
БАҚ-тағы репортаждар мен сюжеттер
(200 сюжет пен репортаж)
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
АҚДМ, ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде, 003 "Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу" ББ
РБ
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
6.
Еңбек құндылықтарын, еңбек адамын дәріптеуді ілгерілету жөнінде вирустық роликтер, TikTok, инфографикалар, көрнекі материалдар әзірлеу және тарату
10 вирустық роликті әлеуметтік желілерде ілгерілету
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
АҚДМ, ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде, 003 "Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу" ББ
РБ
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
7.
Шетелдік, қазақстандық танымал тұлғалардың (А. Байтұрсынов, Т. Рысқұлов, С. Асфендияров, Қ. Сәтбаев, Х. Досмұхамедов) жемісті еңбектеріне баса назар аудара отырып, олар туралы өмірбаяндық роликтер дайындау және "YouTube" пен "TikTok" әлеуметтік желілерінде тарату
әлеуметтік желілерге арналған роликтер
(10 ролик)
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
АҚДМ, ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде, 003 "Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу" ББ
РБ
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
8.
Жастар арасында жұмыспен қамтуды арттыру үшін жағдай жасау, оның ішінде республикалық және өңірлік жобаларды іске асыру туралы материалдар циклін ұйымдастыру
БАҚ-тағы материалдар
(200 материал)
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
АҚДМ, ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде, 003 "Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу" ББ
РБ
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
9.
Кәсіптік бағдарлау жұмысына, жастарды еңбек нарығының қажеттіліктері туралы хабардар етуге бағытталған іс-шараларды іске асыру
гранттық жобаны іске асыру
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
АҚДМ, Еңбекмині, АБҚО
(келісім бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде, 007 "Мемлекеттік жастар және отбасы саясатын іске асыру" ББ
РБ
10.
Тұрғын үй кешендеріндегі, сауда үйлеріндегі және адамдар көп жиналатын орындардағы қоғамдық кеңістіктерде көрнекілендіру арқылы "Еңбек адамы" рөлдік моделін танымал ету (муралдар, шағын сәулет нысандары, билбордтар, лед-экрандар, фотокөрмелер және т.б.)
муралдар, шағын сәулет нысандары, билбордтар, лед-экрандар, фотокөрмелер және т.б.
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
11.
Әлеуметтік әріптестерді, жұртшылықты, шығармашылық зиялы қауымды тарта отырып, адал еңбек идеологиясын ілгерілетуге бағытталған тақырыптық дискурстарды ұйымдастыру және өткізу
дискурстар
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
12.
Жұмысшы мамандықтарын танымал ету бойынша "TikTok", "Instagram", "Facebook" және басқа да танымал әлеуметтік желілерде олардың артықшылықтары мен мүмкіндіктерін көрсететін посттар, онлайн челендждер мен роликтер дайындау
постар немесе онлайн-челендждер
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
13.
Облыстық және аудандық БАҚ-та еңбек құндылықтарын ілгерілетуге, қоғамдағы тұтынушылық және масылдық психологияны жоққа шығару және оның әсерін азайту мақсатында еңбек адамын дәріптеуге бағытталған "Еңбек адамы" арнайы айдарын ашу
БАҚ-тағы айдарлар
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, АҚДМ
талап етілмейді
-
14.
Адал еңбектің құндылығы тақырыбы бойынша ұжымдарда конференциялар ұйымдастыру және өткізу
конференциялар
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО
талап етілмейді
-
15.
"Жастар практикасы", "Алғашқы жұмыс орны" бағдарламаларына қатысушылардың көпшілік алдында сөз сөйлеуі
БАҚ-тағы жарияланымдар
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, АҚДМ
талап етілмейді
-
II. Ұйымдастыру жұмысы
Күтілетін нәтижелер:

3. Привитие ценностей добросовестности и трудолюбия у молодежи и искоренение иждивенческого настроения в обществе.
4. Распространение положительных примеров мотивации к труду, рост числа трудовых династий, формирование доверия к человеку труда, чувства патриотизма и целеустремленности к результату своего труда.
5. Повышение среди населения уважения и социального интереса к труду.
1.
Производство и трансляция документальных фильмов по продвижению человека труда и неприятию иждивенчества
документальные фильмы
(5 документальных фильмов)
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИОР, МИО
в рамках предусмотренных средств, БП 003 "Проведение государственной информационной политики"
РБ
в рамках предусмотренных средств
МБ
2.
Производство и трансляция видеороликов о работниках предприятий, сельского хозяйства, предпринимателях, которые воспользовались государственными программами, отличились трудовыми достижениями
видеоролики
(10 видеороликов)
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИОР, МИО
в рамках предусмотренных средств, БП 003 "Проведение государственной информационной политики"
РБ
в рамках предусмотренных средств
МБ
3.
Организация выхода материалов с участием лидеров общественного мнения, экспертов, представителей многодетных и малообеспеченных семей по вопросам улучшения качества жизни и социальной защиты населения
материалы в СМИ (200 материалов)
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИОР, МИО
в рамках предусмотренных средств, БП 003 "Проведение государственной информационной политики"
РБ
в рамках предусмотренных средств
МБ
4.
Организация цикла телепередач, направленных на пропаганду рабочих и профессионально-технических специальностей
программы на телеканалах (2 телепередачи)
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИОР, МИО
в рамках предусмотренных средств, БП 003 "Проведение государственной информационной политики"
РБ
в рамках предусмотренных средств
МБ
5.
Организация репортажей и сюжетов в эфире телерадиоканалов с успешными казахстанскими предпринимателями, достигшими своим трудом высоких результатов
репортажи и сюжеты в СМИ
(200 сюжетов и репортажей)
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИОР, МИО
в рамках предусмотренных средств, БП 003 "Проведение государственной информационной политики"
РБ
в рамках предусмотренных средств
МБ
6.
Разработка и распространение вирусных роликов, тик токов, инфографик, наглядных материалов по продвижению ценностей труда, культивированию человека труда
продвижение в социальных сетях
10 вирусных роликов
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИОР, МИО
в рамках предусмотренных средств, БП 003 "Проведение государственной информационной политики"
РБ
в рамках предусмотренных средств
МБ
7.
Подготовка и распространение биографических роликов в YouTube и TikTok про популярных личностей, как иностранных, так и казахстанских (А. Байтурсынов, Т. Рыскулов, С. Асфендиаров, К. Сатпаев, Х. Досмухамедов) с акцентом на то, что они плодотворно трудились
ролики для социальных сетей
(10 роликов)
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИОР, МИО
в рамках предусмотренных средств, БП 003 "Проведение государственной информационной политики"
РБ
в рамках предусмотренных средств
МБ
8.
Организация цикла материалов о создании условий для повышения занятости среди молодежи, в том числе реализации республиканских и региональных проектов
материалы в СМИ (200 материалов)
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИОР, МИО
в рамках предусмотренных средств, БП 003 "Проведение государственной информационной политики"
РБ
в рамках предусмотренных средств
МБ
9.
Реализация мероприятий, направленных на профориентационную работу, информирование молодежи о потребностях рынка труда
реализация грантового проекта
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИОР, МТСЗН, ЦПГИ (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств, БП 007 "Реализация государственной молодежной и семейной политики"
РБ
10.
Популяризация (муралы, малые архитектурные формы, билборды, лед-экраны, фотовыставки и др.) ролевой модели "Человек труда" через визуализацию в общественных пространствах в жилых комплексах, торговых домах и местах массового скопления людей
муралы, малые архитектурные формы, билборды, лед-экраны, фотовыставки и др.
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО
в рамках предусмотренных средств
МБ
11.
Организация и проведение тематических дискурсов с привлечением социальных партнеров, общественности, творческой интеллигенции, направленных на продвижение идеологии добросовестного труда
дискурсы
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО
в рамках предусмотренных средств
МБ
12.
Подготовка постов, онлайн-челленджей и роликов в формате "TikTok", "Instagram", "Facebook" и других популярных социальных сетях по популяризации рабочих профессий, раскрывающих плюсы и возможности рабочих профессий
посты или онлайн - челленджи
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО
в рамках предусмотренных средств
МБ
13.
Открытие специальной рубрики "Еңбек адамы" в областных и районных СМИ, направленной на продвижение ценностей труда, культивирование человека труда в целях нивелирования и минимизации влияния потребительской и иждивенческой психологии в обществе
рубрики в СМИ
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, МИОР
не требуется
-
14.
Организация и проведение конференций в коллективах по теме ценности добросовестного труда
конференции
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО
не требуется
-
15.
Публичное выступление участников программы "Молодежная практика", "Первое рабочее место"
публикации в СМИ
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, МИОР
не требуется
-
II. Организационная работа
Ожидаемые результаты:

1. Еңбекке ынталандырудың жақсы мысалдарын тарату, еңбек әулеттері санының өсуі, еңбек адамына деген сенімді, патриотизм сезімін және өз еңбегінің нәтижесіне деген ұмтылысты қалыптастыру.
2. Халық арасында еңбекке деген құрмет пен әлеуметтік мүддені арттыру. Ел экономикасының өндірістік секторларына қазіргі жастардың қызығушылығын ояту.
3. Жастарға кәсіптік бағдар беру.
4. Жұмыссыздықты қысқартуға және халықтың өмір сүру деңгейін арттыру.
16.
Жастар мен студенттерді тарта отырып, табысты отандық кәсіпорындар мен өндірістерде ашық есік күндерін өткізу
ашық есік күндері
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, ОМ, ҒЖБМ
талап етілмейді
-
17.
"Еңбек ері" иегерлері мен еңбек әулеттері өкілдерінің жастармен және оқушылармен кездесулерін ұйымдастыру
кездесулер
тоқсан сайын,
2023 – 2025 жылдар
ЖАО
талап етілмейді
-
18.
Халықтың әртүрлі санаттары үшін тегін шеберлік сабақтарын, мотивациялық кездесулерді және табысты кәсіпкерлердің сөз сөйлеулерін ұйымдастыру
шеберлік сабақтары немесе кездесулер
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
19.
Кадрларға деген болжамды қажеттілікті айқындау
ақпаратты ресми интернет-ресурста орналастыру
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
Еңбекмині, ҒЖБМ, ОАМ
талап етілмейді
-
20.
Халықтың әртүрлі топтарын цифрлық, қаржылық, тілдік, компьютерлік сауаттылыққа оқытуда волонтерлік көмек көрсету бойынша "Birgemiz: Bilim" жалпыұлттық жобасын іске асыру
гранттық жобаны іске асыру
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
АҚДМ
көзделген қаражат шеңберінде, 004 "Азаматтық қоғам мен мемлекеттік институттарының өзара қарым-қатынастарын нығайтуды қамтамасыз ету, қоғамдық сананы жаңғырту" ББ
РБ
21.
Аға ұрпақты волонтерлік қызметке тарту бойынша "Күміс волонтерлік" жобасын іске асыру
гранттық жобаны іске асыру
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
АҚДМ
көзделген қаражат шеңберінде, 004 "Азаматтық қоғам мен мемлекеттік институттарының өзара қарым-қатынастарын нығайтуды қамтамасыз ету, қоғамдық сананы жаңғырту" ББ
РБ
22.
Техникалық қызмет көрсету және әлеуметтік көрсетімін қызметтер саласында жұмыс істейтін жастар арасында, сондай-ақ NEET санатындағы жастар арасында конкурстар өткізу
конкурстар
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, АҚДМ
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
23.
Кәсіпқойлықты дамытуға бағытталған ТжКБ жоғары курс студенттеріне арналған "Коуч-тәлімгерлік" жобасын іске асыру
іс-шаралардың өткізілуі туралы есепті ресми интернет-ресурста орналастыру
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО
талап етілмейді
-
24.
Жас кәсіпкерлерге, суретшілерге, зергерлерге, ұлттық дәстүрлер мен қолөнерді, ұмытылған ерекше кәсіптерді жандандыратын шеберлерге қолдау көрсетуді насихаттайтын "Кәсіби маманды танып біл" атты бастамасын ілгерілету
іс-шаралар кешені
2023 жыл ішінде
АҚДМ,
МСМ,
ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде, 004 "Азаматтық қоғам мен мемлекеттік институттарының өзара қарым-қатынастарын нығайтуды қамтамасыз ету, қоғамдық сананы жаңғырту" ББ
РБ
25.

1. Распространение положительных примеров мотивации к труду, рост числа трудовых династий, формирование доверия к человеку труда, чувства патриотизма и целеустремленности к результату своего труда.
2. Повышение среди населения уважения и социального интереса к труду. Привлечение интереса современной молодежи в производственные секторы экономики страны.
3. Профессиональная ориентация молодежи.
4. Сокращение безработицы и повышение уровня жизни населения.
16.
Проведение дней открытых дверей на успешных отечественных предприятиях и производствах с привлечением молодежи и студентов
дни открытых дверей
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, МП, МНВО
не требуется
-
17.
Организация встреч обладателей ордена "Герой труда" и представителей трудовых династий с молодежью и школьниками
встречи
ежеквартально, 2023 - 2025 годы
МИО
не требуется
-
18.
Организация бесплатных мастер-классов, мотивационных встреч и выступлений успешных предпринимателей для различных категорий населения
мастер-классы или встречи
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, НПП
"Атамекен" (по согласованию)
не требуется
-
19.
Определение прогнозной потребности в кадрах
размещение информации на официальном интернет-ресурсе
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МТСЗН,
МНВО, МП
не требуется
-
20.
Реализация общенационального проекта "Birgemiz: Bilim" по оказанию волонтерской помощи в обучении различных групп населения цифровой, финансовой, языковой, компьютерной грамотности
реализация грантового проекта
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИОР
в рамках предусмотренных средств, БП 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношений институтов гражданского общества и государства, модернизация общественного сознания"
РБ
21.
Реализация проекта "Серебряное волонтерство" по вовлечению старшего поколения в волонтерскую деятельность
реализация грантового проекта
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИОР
в рамках предусмотренных средств, БП 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношений институтов гражданского общества и государства, модернизация общественного сознания"
РБ
22.
Проведение конкурсов среди работающей молодежи в сфере технического обслуживания и социальных услуг, а также среди молодежи категории NEET
конкурсы
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, МИОР
в рамках предусмотренных средств
МБ
23.
Реализация проекта "Коуч-менторство" для студентов старших курсов ТиПО, ориентированного на развитие профессионализма
размещение отчета о проведении мероприятий на официальном интернет-ресурсе
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО
не требуется
-
24.
Продвижение инициативы "Познай профессионала", пропагандирующей поддержку молодых предпринимателей, художников, ювелиров, мастеров, возрождающих национальные традиции и ремесла, уникальные забытые профессии
комплекс мероприятий
в течение 2023 года
МИОР,
МКС,
МИО
в рамках предусмотренных средств, БП 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства, модернизация общественного сознания"
РБ
25.

Еңбек нарығында қазіргі уақытта сұранысқа ие және таяу болашақта сұранысқа ие болатын мамандықтар туралы хабардар ету мақсатында 9-11 сынып оқушыларын Қазақстан Республикасындағы жаңа кәсіптер мен құзыреттер атласы туралы ақпараттандыру
мектептердегі сыныптан тыс іс-шаралар
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ОАМ,
ЖАО
талап етілмейді
-
26.
Адал еңбектің құндылығын ілгерілетуге және масылдық көңіл-күйді жоюға арналған әртүрлі іс-шаралар (концерттер, форумдар, конкурстар, семинарлар, курстар, дөңгелек үстелдер, фестивальдар, конференциялар, фотокөрмелер) ұйымдастыру
іс-шаралардың өткізілуі туралы есепті ресми интернет-ресурста орналастыру
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО
талап етілмейді
-
27.
Ата-аналарының еңбек жолының үлгісімен "Менің ата-анамның (әкемнің немесе анамның) жұмысының пайдасы неде" тақырыбына 5-11 сынып оқушыларының таныстырылымдары
ашық сабақтар
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, ОАМ
талап етілмейді
-
28.
Ұлы ойшылдар мен табысты замандастардың қызметімен танысу
ашық сабақтар
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, ОАМ
талап етілмейді
-
29.
"Бастау Бизнес", "Түлектерге арналған жастар практикасы", "Алғашқы жұмыс орны", "Қоғамдық жұмыстар", "Ұрпақтар келісімшарты", "Жасыл ел" жобалары шеңберінде еңбек құндылығы идеологиясын ілгерілету
іс-шаралардың өткізілуі туралы есепті ресми интернет-ресурста орналастыру
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО
талап етілмейді
-
30.
Оқушылар арасында "WORLDSKILLS" жұмысшы кәсіптерінің чемпионатын ұйымдастыру және өткізу
жұмысшы кәсіптерінің чемпионаты
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, ОАМ
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
31.
Мектеп оқушыларының педагогтардың еңбек әулеттерімен кездесуі
кездесулер
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО
талап етілмейді
-
32.
Жұмыссыздар мен жастарды өңірдегі және елдегі еңбек нарығындағы мүмкіндіктер мен қажеттіліктер туралы ақпараттандыруға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру
іс-шаралардың өткізілуі туралы есепті ресми интернет-ресурста орналастыру
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, Еңбекмині
талап етілмейді
-
33.
Бос жұмыс орындары жәрмеңкелерін өткізу
бос жұмыс орындары жәрмеңкелері
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, Еңбекмині, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
34.
Білім алушы және жұмыссыз жастар үшін өңірдің жетекші кәсіпорындарында ашық есік күнін ұйымдастыру және өткізу
ашық есік күнін өткізу
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО
талап етілмейді
-
35.
Түлектердің жекелеген санаттары үшін жалпы білім беру гранттарын бөлу
гранттар бөлу
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, ҒЖБМ, ОАМ
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
36.
9, 11 сынып түлектері арасында кәсіптік бағдар беру жұмыстарын жүргізу
кәсіптік бағдар беру іс-шаралары
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, ОАМ
талап етілмейді
-
37.
"Еңбек" акциясын өткізу (сенбіліктер өткізу, елді мекендерді абаттандыру, көгалдандыру және басқа да іс-шаралар)
сенбіліктер
жылына
2 рет,
2023 – 2025 жылдар
ЖАО
талап етілмейді
-
38.
Еңбек ардагерлерін, өткен жылдардағы "Еңбек жолы" конкурсының өңірлік кезеңінің жеңімпаздарын тарта отырып, жалпы білім беретін оқу орындарында "Сенің таңдауың" жұмыспен қамту сабақтарын өткізу
жұмыспен қамту сабақтары
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, Еңбекмині, ОАМ
талап етілмейді
-
39.
Еңбек күнін мерекелеуге арналған бұқаралық іс-шараларды (шығармашылық ұжымдардың концерттері, спорттық іс-шаралар және т.б.) ұйымдастыру
бұқаралық іс-шаралар
жыл сайын қыркүйек, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, Еңбекмині, МСМ
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
40.
Еңбек күнін мерекелеуге арналған форум өткізу
форум
жыл сайын қыркүйек, 2023 – 2025 жылдар
Еңбекмині
көзделген қаражат шеңберінде, 001 "Еңбек, жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау және халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" ББ
РБ
41.
Отанының өркендеуіне үлес қосқан, ауыл шаруашылығы және кәсіпкерлік саласында жетістіктерге қол жеткізген қарапайым азаматтардың күнделікті еңбегін танымал ету бойынша әдістемелік сүйемелдеу
іс-шаралар кешені
2023 жыл ішінде
АҚДМ,
АШМ,
ЖАО
көзделген қаражат шеңберінде,
004 "Азаматтық қоғам мен мемлекеттік институттарының өзара қарым-қатынастарын нығайтуды қамтамасыз ету, қоғамдық сананы жаңғырту" ББ
РБ
42.
Үздік еңбек әулеттері мен өндіріс жұмыскерлерін айқындауға бағытталған "Еңбек жолы" конкурсын өткізу
конкурс
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, Еңбекмині
көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
43.
Барлық мемлекеттік ұйымдарда, әртүрлі меншік нысанындағы кәсіпорындар мен мекемелердің еңбек ұжымдарында "Еңбек күні" мерекесіне орай еңбек адамдарын наградтауды ұйымдастыру
марапаттау рәсімі
жыл сайын қыркүйек, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, ОМО
талап етілмейді
-
44.
Еңбек ардагерлерінің үйіне барып қайырымдылық акцияларын ұйымдастыру
қайырымдылық акциялары
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО,
АҚДМ
талап етілмейді
-
45.
Еңбек ардагерлерінің қатысуымен спорттық жарыстар ұйымдастыру
жарыстар
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ЖАО, МСМ
талап етілмейді
-
46.
Құқық қорғау органдары қызметкерлерінің оң имиджін қалыптастыруға және қызметтің беделін арттыруға бағытталған ақпараттық-идеологиялық іс-шараларды іске асыру
іс-шаралар кешені
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
ІІМ, ТЖМ, АҚДМ, БП (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша), СЖҚІҚА (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
47.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ компанияларының жұмыскерлері арасында "Кәсібінің үздігі" конкурсын ұйымдастыру және өткізу
конкурс
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
АҚДМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның қаражаты есебінен
48.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ өндірістік персоналының жас мамандары арасында жобалар бойынша конкурс өткізу
конкурс
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
АҚДМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның қаражаты есебінен
49.
Дуальді оқыту бойынша "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның Қазақстанның жоғары оқу орындарымен ынтымақтастығы
ынтымақтастық туралы ақпарат
жыл сайын, 2023 – 2025 жылдар
АҚДМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
көзделген қаражат шеңберінде
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның қаражаты есебінен
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АБҚО – Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Азаматтық бастамаларды қолдау орталығы;
АҚДМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі;
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
ББ – бюджеттік бағдарлама;
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы;
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
ЖБ – жергілікті бюджет;
МСМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі;
ОАМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі;
РБ – республикалық бюджет;
СЖҚІА – Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі;
ТЖМ – Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті;
"Атамекен" ҰКП – Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
"Самұрық - Қазына" ҰӘҚ" АҚ – "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы;
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі.

Информирование школьников 9-11 классов об Атласе новых профессий и компетенций в Республике Казахстан с целью осведомления об уже востребованных профессиях и тех, которые будут востребованы в ближайшем будущем на рынке труда
внеклассные мероприятия в школах
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, МП
не требуется
-
26.
Организация различных мероприятий (концерты, форумы, конкурсы, семинары, курсы, круглые столы, фестивали, конференции, фотовыставки), посвященных продвижению ценности добросовестного труда и искоренению иждивенческих настроений
размещение отчета о проведении мероприятий на официальном интернет-ресурсе
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО
не требуется
-
27.
Презентации детей 5-11 классов на тему "В чем польза работы моих родителей (отца или матери)" на примере трудовой деятельности родителей
открытые уроки
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, МП
не требуется
-
28.
Ознакомление с деятельностью великих мыслителей и успешных современников
открытые уроки
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, МП
не требуется
-
29.
Продвижение идеологии ценности труда в рамках проектов "Бастау Бизнес", "Молодежная практика для выпускников", "Первое рабочее место", "Общественные работы", "Контракт поколений", "Жасыл ел"
размещение отчета о проведении мероприятий на официальном интернет-ресурсе
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО
не требуется
-
30.
Организация и проведение чемпионата рабочих профессий "WORLDSKILLS" среди школьников
чемпионат рабочих профессий
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, МП
в рамках предусмотренных средств
МБ
31.
Встреча учащихся школ с трудовыми династиями педагогов
встречи
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, МП
не требуется
-
32.
Организация мероприятий, направленных на информирование безработных и молодежи о возможностях и потребностях рынка труда в регионе и стране
размещение отчета о проведении мероприятий на официальном интернет-ресурсе
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, МТСЗН
не требуется
-
33.
Проведение ярмарок вакансий
ярмарки вакансий
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, МТСЗН, АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию)
не требуется
-
34.
Организация и проведение Дня открытых дверей ведущих предприятий региона для обучающейся и безработной молодежи
проведение Дня открытых дверей
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО
не требуется
-
35.
Выделение общеобразовательных грантов для отдельной категории выпускников
выделение грантов
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, МНВО, МП
в рамках предусмотренных средств
МБ
36.
Проведение профориентационной работы среди выпускников 9, 11 классов
профориентационные мероприятия
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, МП
не требуется
-
37.
Проведение акции "Труд" (проведение субботников, благоустройство населенных пунктов, озеленение и другие мероприятия)
субботники
2 раза в год, 2023 - 2025 годы
МИО
не требуется
-
38.
Проведение в общеобразовательных учебных заведениях уроков занятости "Твой выбор" с привлечением ветеранов труда, победителей регионального этапа конкурса "Еңбек жолы" прошлых лет
уроки занятости
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, МТСЗН, МП
не требуется
-
39.
Организация массовых мероприятий (концерты творческих коллективов, спортивные мероприятия и т.д.), посвященных празднованию Дня труда
массовые мероприятия
ежегодно сентябрь, 2023 - 2025 годы
МИО, МТСЗН, МКС
в рамках предусмотренных средств
МБ
40.
Проведение форума, посвященного празднованию Дня труда
форум
ежегодно сентябрь, 2023 - 2025 годы
МТСЗН
в рамках предусмотренных средств, БП 001 "Формирование государственной политики в области труда, занятости, социальной защиты и миграции населения"
РБ
41.
Обеспечение методического сопровождения по популяризации каждодневного труда простых граждан, внесших вклад в процветание родины, добившихся успехов в сфере сельского хозяйства и предпринимательства
комплекс мероприятий
в течение 2023 года
МИОР,
МСХ,
МИО
в рамках предусмотренных средств, БП 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношения институтов гражданского общества и государства, модернизация общественного сознания"
РБ
42.
Проведение конкурса "Еңбек жолы", направленного на определение лучших трудовых династий и работников производства
конкурс
в течение 2023 года
МИО, МТСЗН
в рамках предусмотренных средств
МБ
43.
Организация во всех государственных организациях, трудовых коллективах предприятий и учреждений различных форм собственности награждения людей труда в честь праздника "День труда"
церемония награждения
ежегодно сентябрь, 2023 - 2025 годы
МИО, ЦГО
не требуется
-
44.
Организация благотворительных акций для ветеранов труда с выездом на дом
благотворительные акции
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, МИОР
не требуется
-
45.
Организация спортивных соревнований с участием ветеранов труда
соревнования
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИО, МКС
не требуется
-
46.
Реализация информационно-идеологических мероприятий, направленных на формирование положительного образа сотрудников правоохранительных органов и повышение престижа службы
комплекс мероприятий
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МВД, МЧС, МИОР, ГП (по согласованию), КНБ (по согласованию), АПК (по согласованию)
не требуется
-
47.
Организация и проведение конкурса "Лучший по профессии" среди работников компаний АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
конкурс
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИОР, АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
за счет средств АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
48.
Проведение конкурса по проектам среди молодых специалистов производственного персонала АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
конкурс
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИОР, АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
за счет средств АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
49.
Сотрудничество АО "ФНБ "Самрук-Қазына" с вузами Казахстана по дуальному обучению
информация о сотрудничестве
ежегодно, 2023 - 2025 годы
МИОР, АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию)
в рамках предусмотренных средств
за счет средств АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ЦПГИ – Центр поддержки гражданских инициатив Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан;
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан;
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
БП – бюджетная программа;
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан;
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МИО – местные исполнительные органы;
МБ – местный бюджет;
МКС – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан;
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан;
РБ – республиканский бюджет;
АПК – Агентство по противодействию коррупции Республики Казахстан;
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан;
НПП "Атамекен" - Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
АО "ФНБ "Самрук-Қазына" акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самруқ-Қазына";
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан.