"Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық тағайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 5 желтоқсандағы № 977 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 25 мамырдағы № 399 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық тағайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 5 желтоқсандағы № 977 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық тағайындау қағидаларында:
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Өтінімдерді қабылдау аяқталған кезде 18 бен 35 жас аралығындағы Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, бұрын халықаралық және ұлттық байқауларға қатыспаған туындылары бар, қазақстандық әдебиетті дамыту үшін шығармашылық әлеуеті бар жас жазушылар мен ақындар Президенттік сыйлыққа үміткер бола алады.";
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жас жазушылар мен ақындар күнтізбелік жылдың 30 маусымына дейінгі мерзімде уәкілетті органға қағаз және электрондық түрде мынадай құжаттарды жібереді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Президенттік сыйлық алуға өтінім;
2) үміткердің жеке куәлігінің көшірмесі;
3) Қазақстан Жазушылар одағының Президенттік сыйлыққа үміткерге шығармашылық мінездемесі;
4) Президенттік сыйлыққа үміткер жариялаған немесе үміткер туралы мақалалардың, жарияланымдардың көшірмелері (бар болса);
5) екінші деңгейдегі банкте банктік шотының бар екенін растайтын анықтаманың көшірмесі;
6) үміткердің жетістіктерін айғақтайтын өзге де материалдар (бар болса).";
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Президенттік сыйлықты тағайындау туралы шешім Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы шығарылған сәттен бастап күшіне енеді және бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
14. Президенттік сыйлыққа ие болған тұлғаларға "Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлықтың лауреаты" атағы беріледі, осы Қағидаларға 2-қосымшадағы сипаттамаға сәйкес диплом, төсбелгі және ақшалай сыйақы тапсырылады.
Президенттік сыйлықтың лауреатына ақшалай сыйақының мөлшерін комиссия ол берілетін жылы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген сомалар шегінде айқындайды.
Президенттік сыйлықпен марапаттау рәсімі күнтізбелік жылдың оныншы желтоқсанына дейін салтанатты жағдайда өткізіледі.
Уәкілетті орган ақшалай сыйақыны күнтізбелік жылдың жиырмасыншы желтоқсанынан кешіктірілмейтін мерзімде Президенттік сыйлық лауреатының банктік шотына аударады.".

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2022 года № 977 "Об утверждении Правил присуждения специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2023 года № 399
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2022 года № 977 "Об утверждении Правил присуждения специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов" следующие изменения:
в Правилах присуждения специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. На соискание Президентской премии претендуют молодые писатели и поэты, являющиеся гражданами Республики Казахстан, в возрасте от 18 до 35 лет на момент окончания приема заявок, имеющие произведения, ранее не участвовавшие в международных и национальных конкурсах, обладающие творческим потенциалом для развития казахстанской литературы.";
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Молодые писатели и поэты направляют в уполномоченный орган в срок до 30 июня календарного года следующие документы в бумажном и электронном виде:
1) заявку на соискание Президентской премии по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию удостоверения личности кандидата;
3) творческую характеристику на кандидата Президентской премии от Союза писателей Казахстана;
4) копии статей, публикаций кандидата или о кандидате Президентской премии (при наличии);
5) копию справки о наличии банковского счета в банках второго уровня;
6) иные подтверждающие материалы о достижениях кандидата (при наличии).";
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Решение о присуждении Президентской премии вступает в силу с момента издания Указа Президента Республики Казахстан, который публикуется в средствах массовой информации.
14. Лицам, удостоенным Президентской премии, присваивается звание "Лауреат специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов", вручаются диплом, нагрудный знак согласно описанию в приложении 2 к настоящим Правилам, и денежное вознаграждение.
Размеры денежного вознаграждения лауреата Президентской премии определяются комиссией в год ее присуждения в пределах сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Церемония награждения Президентской премией проводится в торжественной обстановке до десятого декабря календарного года.
Уполномоченный орган в срок не позднее двадцатого декабря календарного года перечисляет денежное вознаграждение на банковский счет лауреата Президентской премии.".

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов