Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 2 маусымдағы № 443 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ережеде:
13-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру, ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласында, сондай-ақ тілдерді дамыту саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, салааралық үйлестіруді жүзеге асыру, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім және ғылым саласында халықаралық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру;";
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2), 2-3), 2-4), 2-5), 2-6) және 2-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, әлеуметтік әріптестердің жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру проблемаларын шешуге қатысуын қамтамасыз ету және республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарында (Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар үшін мамандар даярлауды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын қоспағанда) жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға үш жылға мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту;
2-2) жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсу кезінде қабылдау квотасының мөлшерлерін бекіту;
2-3) "бакалавр" немесе "магистр" дәрежесін бере отырып, жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімге ақы төлеу үшін білім беру грантын тағайындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
2-4) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқитын студент жастарды патриотизм көрсеткені және белсенді азаматтық ұстанымы үшін марапаттау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
2-5) мемлекеттік атаулы стипендияларды бекіту;
2-6) маманды жұмысқа жіберу, бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды өтеу, өз бетінше жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасы азаматтарының жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе міндетін тоқтату тәртібін айқындау;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2023 года № 443.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
подпункт 1) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"1) формирование и реализация единой государственной политики, осуществление межотраслевой координации в области высшего и послевузовского образования, научной и научно-технической деятельности, коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, а также в сфере развития языков, разработка и реализация международных программ в области высшего и послевузовского образования и науки;";
в пункте 15:
дополнить подпунктами 2-1), 2-2), 2-3), 2-4), 2-5), 2-6) и 2-7) следующего содержания:
"2-1) обеспечение участия социальных партнеров в решении проблем высшего и (или) послевузовского образования и утверждение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим или послевузовским образованием на три года в организациях образования, финансируемых из республиканского бюджета (за исключением организаций образования, осуществляющих подготовку специалистов для Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также специальных государственных органов), с учетом потребностей рынка труда;
2-2) утверждение размеров квоты приема при поступлении на учебу в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования;
2-3) разработка и утверждение правил присуждения образовательного гранта для оплаты высшего или послевузовского образования с присуждением степени "бакалавр" или "магистр";
2-4) разработка и утверждение правил награждения студенческой молодежи, обучающейся в организациях высшего и (или) послевузовского образования, за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию;
2-5) учреждение государственных именных стипендий;
2-6) определение порядка направления специалиста на работу, возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами Республики Казахстан, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа;

2-7) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігімен бірлесіп, білім алу мақсатында келетін иммигранттардың тұруға, сондай-ақ оқуға ақы төлеуге қажетті өзінің төлем қабілеттілігін растауды ұсынуы қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазысын:
"5) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының студенттерін, магистранттары мен докторанттарын жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырыстың мөлшерін айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;";
7) тармақша алып тасталсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) білім беруді басқару жүйесіне білім беру мониторингін және ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асыру, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы ақпараттандыру объектілерін ұйымдастыру және олардың жұмыс істеу қағидаларын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) білім беру мониторингін жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 28-1) тармақшамен толықтырылсын:
"27-1) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында дуальды оқытуды ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 35-1) тармақшамен толықтырылсын:
"35-1) білім алушылардың білімін тексеруді жүргізу үшін қағидалар мен талаптарды әзірлеу және бекіту;";
37) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"37) білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, білім беру жинақтау салымы туралы үлгілік шартты әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 37-1), 37-2) және 37-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"37-1) білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша білім беру жинақтау сақтандыруының үлгілік шартын әзірлеу және бекіту;
37-2) білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, білім беру жинақтау салымы бойынша мемлекет сыйлықақысын есептеу әдістемесін әзірлеу және бекіту;
37-3) білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы операторды айқындау;";
39) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"39) білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, қатысушы банк пен оператор, оператор мен қатысушы-сақтандыру ұйымы немесе оператор мен білім беру ұйымы арасындағы мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімді әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 42-1) тармақшамен толықтырылсын:

2-7) разработка и утверждение совместно с Министерством внутренних дел Республики Казахстан правил предъявления подтверждения своей платежеспособности, необходимой для оплаты проживания, а также обучения, иммигрантами, прибывающими с целью получения образования;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) разработка и утверждение методики определения размера государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов организаций высшего и (или) послевузовского образования местами в общежитиях;";
подпункт 7) исключить;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) осуществление образовательного мониторинга и информационного обеспечения системы управления образованием, утверждение правил организации и функционирования объектов информатизации в области высшего и (или) послевузовского образования;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) разработка и утверждение правил осуществления образовательного мониторинга;";
дополнить подпунктом 27-1) следующего содержания:
"27-1) разработка и утверждение правил организации дуального обучения в организациях высшего и (или) послевузовского образования;";
дополнить подпунктом 35-1) следующего содержания:
"35-1) разработка и утверждение правил и требований для проведения среза знаний обучающихся;";
подпункт 37) изложить в следующей редакции:
"37) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом в области образования типового договора об образовательном накопительном вкладе;";
дополнить подпунктами 37-1), 37-2) и 37-3) следующего содержания:
"37-1) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом в области образования типового договора образовательного накопительного страхования по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
37-2) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом в области образования методики расчетов премии государства по образовательному накопительному вкладу;
37-3) определение совместно с уполномоченным органом в области образования оператора в сфере государственной образовательной накопительной системы;";
подпункт 39) изложить в следующей редакции:
"39) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом в области образования типового соглашения о сотрудничестве в сфере государственной образовательной накопительной системы между банком-участником и оператором, оператором и страховой организацией-участником или оператором и организацией образования;";
дополнить подпунктом 42-1) следующего содержания:

"42-1) Республикалық ономастика комиссиясының қорытындысы негізінде мемлекеттік заңды тұлғаларға, мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға атаулар беру, оларды қайта атау, олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту және жеке адамдардың есімдерін беру туралы шешім қабылдау;";
46) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"46) мемлекет атынан доцент, қауымдастырылған профессор (доцент), профессор аттестаттарын беру;";
57) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"57) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының студенттерін, магистранттары мен докторанттарын жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
66) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"66) мемлекеттік тапсырыс немесе грант бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында білім алушыларға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стипендиялар тағайындау және төлеу тәртібін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 73-1), 73-2), 73-3), 73-4), 73-5), 73-6), 73-7), 73-8), 73-9), 73-10), 73-11), 73-12), 73-13), 73-14), 73-15), 73-16) және 73-17) тармақшалармен толықтырылсын:
"73-1) шетелде, оның ішінде "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша кадрларды даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың халықаралық бағдарламалары бойынша іс-шаралар кешенін жүзеге асыратын ұйымды (әкімшіні) айқындау;
73-2) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсы жеңімпаздарының оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың тізімін әзірлеу және бекіту;
73-3) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін басым мамандықтар тізбесін әзірлеу және жыл сайын бекіту;
73-4) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсы жеңімпаздарының оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың тізімін қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
73-5) мүдделі мемлекеттік органдармен, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен, ғылыми және өзге де ұйымдармен келісу бойынша тәуелсіз сараптама комиссиясының құрамын, оның жұмыс тәртібі мен ұйымдастырылуын, сондай-ақ үміткерлердің тәуелсіз сараптама комиссиясының мүшелерімен дербес әңгімелесуін бағалау парағын бекіту;
73-6) "Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартқан не одан айырылған, сондай-ақ "Болашақ" халықаралық стипендиясының әкімшісі алдында қаржылай берешегі бар "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын қайтаруға байланысты жұмысты ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;

"42-1) принятие решения о присвоении наименований, переименовании, уточнении и изменении транскрипции их наименований, и присвоении собственных имен лиц государственным юридическим лицам, юридическим лицам с участием государства на основании заключения Республиканской ономастической комиссии;";
подпункт 46) изложить в следующей редакции:
"46) выдача от имени государства аттестатов доцента, ассоциированного профессора (доцента), профессора;";
подпункт 57) изложить в следующей редакции:
"57) разработка и утверждение правил размещения государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов организаций высшего и (или) послевузовского образования местами в общежитиях;";
подпункт 66 изложить в следующей редакции:
"66) разработка порядка назначения и выплаты обучающимся в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего и (или) послевузовского образования по государственному заказу или гранту, стипендий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 73-1), 73-2), 73-3), 73-4), 73-5), 73-6), 73-7), 73-8), 73-9), 73-10), 73-11), 73-12), 73-13), 73-14), 73-15), 73-16), 73-17) и 73)-18 следующего содержания:
"73-1) определение организации (администратора), осуществляющей комплекс мероприятий по международным программам подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров за рубежом, в том числе по международной стипендии "Болашак";
73-2) разработка и утверждение списка ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак";
73-3) разработка и ежегодное утверждение перечня приоритетных специальностей для присуждения международной стипендии "Болашак";
73-4) разработка и утверждение инструкции по формированию списка ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак";
73-5) утверждение состава независимой экспертной комиссии по согласованию с заинтересованными государственными органами, организациями высшего и (или) послевузовского образования, научными и иными организациями, порядка и организации ее работы, а также листа оценки персонального собеседования претендентов с членами независимой экспертной комиссии;
73-6) разработка и утверждение правил организации работы, связанной с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак", отказавшихся от стипендии либо лишенных международной стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед администратором международной стипендии "Болашак";

73-7) стипендиаттармен оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасасу, стипендиаттарды орналастыруды жүзеге асыру, стипендиаттардың үлгерімі мен еңбек қызметін жүзеге асыруының мониторингі, стипендиаттардың міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету ретінде берілген кепіл мүлкін ауыстыру, тұрақсыздық (айыппұл) төлемін қоса алғанда, Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау туралы шешім шығарған күннен бастап стипендиатқа жұмсалған шығыстарды өтеу қағидалары мен шарттарын әзірлеу және бекіту;
73-8) "Болашақ" халықаралық стипендиясының шеңберінде тілдік курстар ұзақтығының кестесін әзірлеу және бекіту;
73-9) "Болашақ" халықаралық стипендиясының шеңберінде шетелде оқыту үшін мәндес мамандықтар тізбесін әзірлеу және бекіту;
73-10) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларында айқындалатын тұлғалар санаттары үшін "Болашақ" халықаралық стипендиясының шекті санын әзірлеу және жыл сайын белгілеу;
73-11) "Болашақ" халықаралық стипендиясына құжаттарды қабылдау және конкурс өткізу мерзімдерін бекіту;
73-12) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға үміткерлер үшін мемлекеттік және шет тілдерін білуінің қажетті ең төмен деңгейін әзірлеу және бекіту;
73-13) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу үшін жұмыс орнын сақтау шартымен жұмыс берушінің маман даярлауға өтінімінің нысанын әзірлеу және бекіту;
73-14) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу үшін үміткер сауалнамасының үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
73-15) Болашақ" халықаралық стипендиясы шеңберінде тағылымдамадан өту бағдарламасына қойылатын талаптар нысанын әзірлеу және бекіту;
73-16) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін бағалардың баламалылығы кестесін әзірлеу және бекіту;
73-17) "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөнінде комиссия құру;";
мынадай мазмұндағы 82-1) тармақшамен толықтырылсын:
"82-1) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру іске асырылатын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының типтері мен түрлерінің тізбесін бекіту;";
111) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"111) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 112-1) және 112-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"112-1) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерінің аккредиттеуден өту шарттарын сәйкестігін бағалау (балл) шкаласын әзірлеу және бекіту;

73-7) разработка и утверждение правил и условий заключения договора на обучение/прохождение стажировки со стипендиатами, осуществления размещения стипендиатов, мониторинга успеваемости и осуществления трудовой деятельности стипендиатов, замены залогового имущества, предоставленного в качестве обеспечения исполнения обязательств стипендиатов, возмещения расходов, затраченных на стипендиата со дня вынесения Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом решения о присуждении международной стипендии "Болашак", включая оплату неустойки (штрафа);
73-8) разработка и утверждение таблицы продолжительности языковых курсов в рамках международной стипендии "Болашак";
73-9) разработка и утверждение перечня родственных специальностей для обучения за рубежом в рамках международной стипендии "Болашак";
73-10) разработка и ежегодное установление предельного количества международной стипендии "Болашак" для категорий лиц, определяемых правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак";
73-11) утверждение сроков приема документов и проведение конкурса на международную стипендию "Болашак";
73-12) разработка и утверждение необходимого минимального уровня знания государственного и иностранного языков для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак";
73-13) разработка и утверждение формы заявки работодателя на подготовку специалиста с условием сохранения места работы для участия в конкурсе на присуждение международной стипендии "Болашак";
73-14) разработка и утверждение типовой формы анкеты претендента для участия в конкурсе на присуждение международной стипендии "Болашак";
73-15) разработка и утверждение формы требования к программе прохождения стажировки в рамках международной стипендии "Болашак";
73-16) разработка и утверждение таблицы эквивалентности оценок для присуждения международной стипендии "Болашак";
73-17) создание комиссии по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак";";
дополнить подпунктом 82-1) следующего содержания:
"82-1) утверждение перечня типов и видов организаций высшего и (или) послевузовского образования, в которых реализуется подушевое нормативное финансирование;";
подпункт 111) изложить в следующей редакции:
"111) разработка и утверждение правил организации и проведения государственной научно-технической экспертизы;";
дополнить подпунктами 112-1) и 112-2) следующего содержания:
"112-1) разработка и утверждение шкалы оценок (баллов) соответствия условиям для прохождения аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности;

112-2) жер қойнауын пайдалану саласындағы ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың жобаларын қарау жөніндегі ғылыми-техникалық кеңестің қызметі туралы үлгілік ережені әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 115-1) тармақшамен толықтырылсын:
"115-1) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ғылым және технологиялар жөніндегі ұлттық кеңестің жұмысын ақпараттық-талдамалық және ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру және Кеңес төрағасын – Қазақстан Республикасының Президентін ғылым мен технологияларды дамытудың өзекті мәселелері жөніндегі сараптамалық-талдамалық материалдармен қамтамасыз ету;";
128), 129), 130) және 131) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"128) ұлттық ғылыми кеңестер тізбесін және олар туралы ережені әзірлеу және бекіту;
129) ғылым бағыттары бойынша ұлттық ғылыми кеңестер құру, ұлттық ғылыми кеңестер құрамын бекіту;
130) апелляциялық комиссия туралы ережені әзірлеп, бекіту және оның құрамын бекіту;
131) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық қаржыландыру және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 131-1) тармақшамен толықтырылсын:
"131-1 ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық қаржыландыру нормаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 148-1) және 148-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"148-1) ғылым саласындағы сыйлықақыларды, мемлекеттік ғылыми стипендияларды белгілеу;
148-2) ғылым саласындағы сыйлықақыларды, мемлекеттік ғылыми стипендияларды беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 152-1) және 152-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"152-1) "ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша жұмысты үйлестіру;
152-2) "ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша қағидаларды әзірлеу және бекіту;";
157) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"157) Республикалық терминологиялық комиссияны құру және оның қызметін қамтамасыз ету;";
мынадай мазмұндағы 159-1) тармақшамен толықтырылсын:
"159-1) терминологиялық жұмыстарды жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 160-1) тармақшамен толықтырылсын:
"160-1) қазақ тілінің емле қағидаларын әзірлеу және бекіту;".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

112-2) разработка и утверждение типового положения о деятельности научно-технического совета по рассмотрению проектов научно-исследовательских, научно-технических и опытно-конструкторских работ в сфере недропользования;";
дополнить подпунктом 115-1) следующего содержания:
"115-1) осуществление информационно-аналитического и организационно-технического обеспечения работы Национального совета по науке и технологиям при Президенте Республики Казахстан и обеспечение председателя Совета – Президента Республики Казахстан экспертно-аналитическими материалами по актуальным вопросам развития науки и технологий;";
подпункты 128), 129), 130) и 131) изложить в следующей редакции:
"128) разработка и утверждение перечня и положения о национальных научных советах;
129) создание национальных научных советов по направлениям науки, утверждение состава национальных научных советов;
130) разработка и утверждение положения об апелляционной комиссии и утверждение ее состава;
131) разработка и утверждение правил базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования;";
дополнить подпунктом 131-1) следующего содержания:
"131-1 разработка и утверждение норм базового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности;";
дополнить подпунктами 148-1) и 148-2) следующего содержания:
"148-1) учреждение премий в области науки, государственных научных стипендий;
148-2) разработка и утверждение правил присуждения премий в области науки, государственных научных стипендий;";
дополнить подпунктами 152-1) и 152-2) следующего содержания:
"152-1) координация работы по системе оценки уровня владения казахским языком "КАЗТЕСТ";
152-2) разработка и утверждение правил по системе оценки уровня владения казахским языком "КАЗТЕСТ;";
подпункт 157) изложить в следующей редакции:
"157) создание и обеспечение деятельности Республиканской терминологической комиссии;";
дополнить подпунктом 159-1) следующего содержания:
"159-1) разработка и утверждение правил проведения терминологических работ;";
дополнить подпунктом 160-1) следующего содержания:
"160-1) разработка и утверждение правил правописания казахского языка;".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов