Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 1 шiлдедегi № 534 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 1 шілдедегі
№ 534 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер
1. "Кәмелетке толмағандардың ісі және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссия туралы үлгі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 11 маусымдағы № 789 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Кәмелетке толмағандардың ісі және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссия туралы үлгі ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кәмелетке толмағандардың iсi және олардың құқықтарын қорғау жөнiндегi ведомствоаралық комиссия балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органның жанынан, ал облыстық, қалалық, қаладағы аудандық, аудандық комиссиялар тиiстi жергiлiктi атқарушы орган (әкiмдiк) жанынан құрылады.";
8-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінен босатылған не арнаулы білім беру ұйымдарынан және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарынан оралған кәмелетке толмағандарды жұмысқа және тұрмыста орналастыруда, сондай-ақ арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж кәмелетке толмағандарды әлеуметтік оңалту жөніндегі өзге де функцияларды жүзеге асыруда мүдделі органдардың қызметін үйлестіреді;";
9-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қорғаншылық және қамқоршылық органдарына арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж кәмелетке толмағандарды қолдау туралы ұсыныстар енгiзу;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) қылмыстық жауаптылық басталатын жасқа толғанға дейiн кәмелетке толмағандар жасаған қылмыс және (немесе) қылмыстық теріс қылық белгiлерi бар қоғамдық қауiптi әрекеттер фактiлерi бойынша материалдарды қарау;";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен бiлiм беру және мәдениет ұйымдарына, кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарына, арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарына, кәмелетке толмағандарды ұстауға арналған қауіпсіздігі орташа мекемелерге, арнаулы бiлiм беру ұйымдарына, ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарына, сондай-ақ тиiстi аумақтарда орналасқан арнаулы бiлiм беру ұйымдарындағы кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту, ұстау, олардың денсаулығын сақтау жағдайларын және құқықтары мен заңды мүдделерiнің қорғалуын тексеру мақсатында оларға бару (кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерiн, сондай-ақ ұстау, оқыту және тәрбиелеу жағдайларын бұзушылықтар анықталған жағдайда оларды жою жөнiнде ұсыныс енгiзу);";

О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2023 года № 534.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 июля 2023 года № 534
Изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2001 года № 789 "Об утверждении Типового положения о деятельности Комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав":
в Типовом положении о деятельности Комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав, утвержденном указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Межведомственная комиссия по делам несовершеннолетних и защите их прав образуется при уполномоченном органе в области защиты прав детей, а областная, городская, районная – в городе, районная – при соответствующем местном исполнительном органе (акимате).";
подпункт 9) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"9) координирует деятельность заинтересованных органов в трудовом и бытовом устройстве несовершеннолетних, освобожденных из учреждений уголовно-исполнительной системы либо вернувшихся из специальных организаций образования и организаций образования с особым режимом содержания, а также осуществлении иных функций по социальной реабилитации несовершеннолетних, нуждающихся в специальных социальных услугах;";
в пункте 9:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) внесение в органы опеки и попечительства предложений о поддержке несовершеннолетних, нуждающихся в специальных социальных услугах;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) рассмотрение материалов по фактам общественно опасных деяний, содержащих признаки преступления и(или) уголовных проступков, совершенных несовершеннолетними, до достижения возраста, с которого наступает уголовная ответственность;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) посещение в установленном законодательством Республики Казахстан порядке организаций образования и культуры, центров адаптации несовершеннолетних, центров поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, учреждений средней безопасности для содержания несовершеннолетних, специальных организаций образования, организаций образования с особым режимом содержания, а также специальных организаций образования, расположенных на соответствующих территориях, учреждений средней безопасности для содержания несовершеннолетних с целью обследования условий воспитания, обучения, содержания, охраны здоровья и соблюдения прав и законных интересов несовершеннолетних в них (в случае выявления нарушений прав и законных интересов несовершеннолетних, а также условий содержания, обучения и воспитания внесение представления об их устранении);";

10-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кәмелетке толмағандарды тәрбиелеуге және оқытуға, қылмыс жасауының, құқық бұзушылығының және қараусыз қалуының профилактикасына жауапты басқа органдармен бiрлесiп, өмiрi мен денсаулығына қауiп төндiретiн жағдайға тап болған, арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж, бiлiм беру ұйымдарына ұзақ уақыт бойы бармай жүрген кәмелетке толмағандарды анықтайды, олардың жеке есебiн жүргiзедi, осы кәмелетке толмағандарды орналастыру туралы шешiм қабылдайды және қабылданған шешiмдердiң орындалуын бақылайды;".
2. "Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмектің мөлшерін, көздерін, түрлерін және оны беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 наурыздағы № 320 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмек беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмек беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 25-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және білім беру ұйымдарында білім алу кезеңінде азаматтарға әлеуметтік көмек беру тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) кәмелетке толмағандарды бейімдеу және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарындағы балаларға әлеуметтік көмекке арналған шығыстарды толық қамтамасыз етеді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Даму мүмкіндігі шектеулі балаларды, мүгедектігі бар адамдарды және бала кезінен мүгедектігі бар адамдарды, мүгедектігі бар балаларды, көп балалы отбасылардан шыққан балаларды, атаулы әлеуметтік көмек алатын отбасылардан шыққан балаларды және қорғаншылықтағы (қамқоршылықтағы), патронаттық тәрбиедегі және баланы қабылдайтын отбасыдағы, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар мен интернаттық ұйымдарда тәрбиеленіп жатқан балаларды және кәмелетке толмағандарды бейімдеу және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарындағы балаларды тамақтандыру, киіммен, аяқ киіммен және жұмсақ мүкәммалмен қамтамасыз ету нормалары мөлшерге, көздерге және түрлерге 4 және 8-қосымшаларға сәйкес белгіленеді.";
көрсетілген қаулымен бекітілген әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмек беру мөлшерінде, көздерінде және түрлерінде:
4-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарда және интернаттық ұйымдарда тәрбиеленіп жатқан балалар мен кәмелетке толмағандарды бейімдеу және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарындағы балаларды тамақтандыру нормалары";
8-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Даму мүмкіндігі шектеулі балаларды, мүгедектігі бар адамдарды және бала кезінен мүгедектігі бар адамдарды, мүгедектігі бар балаларды, көп балалы отбасылардан шыққан балаларды, атаулы әлеуметтік көмек алатын отбасылардан шыққан балаларды және қорғаншылықтағы (қамқоршылықтағы), патронаттық тәрбиедегі және баланы қабылдайтын отбасыдағы, интернаттық ұйымдарда тәрбиеленіп жатқан балаларды, кәмелетке толмағандарды бейімдеу және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарындағы балаларды киіммен, аяқ киіммен және жұмсақ мүкәммалмен қамтамасыз ету нормалары";
10-қосымшадағы ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе: жекелеген тамақ өнімдерін алмастыруды денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітетін өнімдерді ауыстыру кестесіне сәйкес жүргізуге рұқсат етіледі.".

подпункт 1) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"1) совместно с другими органами, ответственными за воспитание и обучение, профилактику преступлений, правонарушений и безнадзорности несовершеннолетних, выявляет несовершеннолетних, находящихся в положении, опасном для их жизни и здоровья, нуждающихся в специальных социальных услугах, длительное время не посещающих организации образования, ведет их персональный учет, принимает решения об устройстве этих несовершеннолетних и контролирует выполнение принятых решений;".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2012 года № 320 "Об утверждении размеров, источников, видов и Правил предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь":
в Правилах предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 25-1) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок предоставления социальной помощи гражданам в период получения образования в организациях образования.";
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) детям, находящимся в центрах адаптации несовершеннолетних и поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Нормы питания, обеспечения одеждой, обувью и мягким инвентарем детей с ограниченными возможностями в развитии, лиц с инвалидностью и лиц с инвалидностью с детства, детей с инвалидностью, детей из многодетных семей, детей из семей, получающих адресную социальную помощь, и детей, находящихся под опекой (попечительством), на патронатном воспитании и в приемной семье, воспитывающихся в организациях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и интернатных организациях, и детей, находящихся в центрах адаптации несовершеннолетних и поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, устанавливаются согласно приложениям 4 и 8 к размерам, источникам и видам.";
в размерах, источниках и видах предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь, утвержденных указанным постановлением:
заголовок приложения 4 изложить в следующей редакции:
"Нормы питания для детей, воспитывающихся в организациях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и интернатных организациях, и детей, находящихся в центрах адаптации несовершеннолетних и поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах";
заголовок приложения 8 изложить в следующей редакции:
"Нормы обеспечения одеждой, обувью и мягким инвентарем детей с ограниченными возможностями в развитии, лиц с инвалидностью и лиц с инвалидностью с детства, детей с инвалидностью, детей из многодетных семей, детей из семей, получающих адресную социальную помощь, и детей, находящихся под опекой (попечительством), на патронатном воспитании и в приемной семье, воспитывающихся в интернатных организациях, детей, находящихся в центрах адаптации несовершеннолетних и поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах";
примечание в приложении 10 изложить в следующей редакции:
"Примечание: замену отдельных продуктов питания разрешается производить в соответствии с таблицей замены продуктов, утверждаемой уполномоченным органом в области здравоохранения.".

3. "Мемлекеттік қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 382 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттің қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыру қағидаларында:
7-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды анықтау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;".

3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 382 "Об утверждении Правил осуществления функций государства по опеке и попечительству":
в Правилах осуществления функций государства по опеке и попечительству, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 7) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7) организацию работы по выявлению детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, детей, нуждающихся в специальных социальных услугах;".