"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 14 шiлдедегi № 583 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) мұнай-газ, мұнай-газ-химия өнеркәсібі, көмірсутектерді тасымалдау, көмірсутектер, уран өндіру бөлігінде жер қойнауын пайдалану, мұнай өнімдерін өндіруді мемлекеттік реттеу, газ және газбен жабдықтау, магистральдық құбыржол, электр энергетикасы, орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағында жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын жылу электр орталықтары мен қазандықтар (автономды қазандықтардан басқа) бөлігінде жылумен жабдықтау, атом энергиясын пайдалану, халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жаңартылатын энергия көздерін қолдау салаларында (бұдан әрі – реттелетін салалар) мемлекеттік саясатты қалыптастыру мен іске асыруды, басқару процесін үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы болып табылады.";
13-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мұнай-газ, мұнай-газ-химия өнеркәсібі, көмірсутектерді тасымалдау, көмірсутектер, уран өндіру бөлігінде жер қойнауын пайдалану, мұнай өнімдерін өндіруді мемлекеттік реттеу, газ және газбен жабдықтау, магистральдық құбыржол, электр энергетикасы, орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағында жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын жылу электр орталықтары мен қазандықтар (автономды қазандықтардан басқа) бөлігінде жылумен жабдықтау, атом энергиясын пайдалану, халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жаңартылатын энергия көздерін қолдау салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру және өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілермен және нормативтік-техникалық құжаттармен қамтамасыз ету;";
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 51-1) тармақшамен толықтырылсын:
"51-1) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру, ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы уәкілетті орган бекіткен үлгілік ережеге сәйкес жер қойнауын пайдалану саласындағы ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың жобаларын қарау жөніндегі ғылыми-техникалық кеңестің құрамы мен қызметі туралы ережені бекітеді;";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2023 года № 583.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Министерство энергетики Республики Казахстан (далее – Министерство) является центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим формирование и реализацию государственной политики, координацию процесса управления в сферах нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, транспортировки углеводородов, в области недропользования в части углеводородов, добычи урана, государственного регулирования производства нефтепродуктов, газа и газоснабжения, магистрального трубопровода, электроэнергетики, теплоснабжения в части теплоэлектроцентралей и котельных, осуществляющих производство тепловой энергии в зоне централизованного теплоснабжения (кроме автономных котельных), использования атомной энергии, обеспечения радиационной безопасности населения, поддержки возобновляемых источников энергии (далее – регулируемые сферы).";
подпункт 1) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"1) формирование и реализация государственной политики, совершенствование системы государственного управления в сферах нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, транспортировки углеводородов, в области недропользования в части углеводородов, добычи урана, государственного регулирования производства нефтепродуктов, газа и газоснабжения, магистрального трубопровода, электроэнергетики, теплоснабжения в части теплоэлектроцентралей и котельных, осуществляющих производство тепловой энергии в зоне централизованного теплоснабжения (кроме автономных котельных), использования атомной энергии, обеспечения радиационной безопасности населения, поддержки возобновляемых источников энергии и обеспечение нормативными правовыми актами и нормативно-техническими документами в пределах своей компетенции;";
в пункте 15:
дополнить подпунктом 51-1) следующего содержания:
"51-1) утверждает состав и положение о деятельности научно-технического совета по рассмотрению проектов научно-исследовательских, научно-технических и опытно-конструкторских работ в сфере недропользования в соответствии с типовым положением, утверждаемым уполномоченным органом в области высшего и послевузовского образования, научной и научно-технической деятельности;";

мынадай мазмұндағы 101-1) тармақшамен толықтырылсын:
"101-1) мұнай өнімдерін жеткізу жөніндегі бірыңғай операторды айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 117-1) тармақшамен толықтырылсын:
"117-1) магистральдық құбыржол салу туралы шешім қабылдайды;";
118) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"118) өнім түрлері бойынша ұлттық операторларды айқындайды, сондай-ақ олар туралы ережелерді бекітеді;";
125) және 126) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"125) Қазақстан Республикасын газдандырудың бас схемасын дайындау тәртібін әзірлейді және бекітеді;
126) Қазақстан Республикасын газдандырудың бас схемасын әзірлейді және бекітеді әрі оның іске асырылуын бақылауды жүзеге асырады;";
232) және 233) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"232) ядролық және радиациялық қондырғыларды пайдаланудан шығару қағидаларын бекітеді;
233) Қазақстан Республикасының аумағында Атом энергиясы жөніндегі халықаралық агенттіктің инспекцияларын ұйымдастыру тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
236) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"236) ядролық қауіпсіздікке және (немесе) радиациялық қауіпсіздікке және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздікке сараптама жүргізу қағидаларын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 243-1), 243-2) және 243-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"243-1) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығын айқындайды;
243-2) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны айқындайды;
243-3) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-3-бабы 3-1-тармағының 3) және 4) тармақшалары шеңберінде алынған қаражатты пайдалану туралы энергия өндіруші ұйымдардың есептік ақпаратын қаражаттың мақсатқа сай пайдаланылуы тұрғысынан қарайды және қаражаттың мақсатқа сай пайдаланылмау фактісі анықталған жағдайда, энергия өндіруші ұйымдарға жіберілетін қаражат көлемін азайту туралы шешім қабылдайды;";
247) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"247) электр энергиясына шекті тарифті және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тарифті бекіту тәртібін айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 247-1), 247-2) және 247-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"247-1) жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарды қоспағанда, энергия өндіруші ұйымдардың "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-3-бабы 3-1-тармағының 3) және 4) тармақшалары шеңберінде алынған қаражатты электр қуатын әзірлікте ұстап тұруға жіберу тәртібін бекітеді;
247-2) сағаттық мөлшерлемелерді ескере отырып, электр энергиясының шекті тарифіне теңгерімдеу үшін үстемеақыны айқындау әдістемесін бекітеді;

дополнить подпунктом 101-1) следующего содержания:
"101-1) определяет единого оператора по поставке нефтепродуктов;";
дополнить подпунктом 117-1) следующего содержания:
"117-1) принимает решение о строительстве магистрального трубопровода;";
подпункт 118) изложить в следующей редакции:
"118) определяет национальных операторов по видам продукции, а также утверждает положения о них;";
подпункты 125) и 126) изложить в следующей редакции:
"125) разрабатывает и утверждает порядок подготовки генеральной схемы газификации Республики Казахстан;
126) разрабатывает и утверждает генеральную схему газификации Республики Казахстан и осуществляет контроль за ее реализацией;";
подпункты 232) и 233) изложить в следующей редакции:
"232) утверждает правила вывода из эксплуатации ядерных и радиационных установок;
233) разрабатывает и утверждает порядок организации инспекций Международного агентства по атомной энергии на территории Республики Казахстан;";
подпункт 236) изложить в следующей редакции:
"236) утверждает правила проведения экспертизы ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности;";
дополнить подпунктами 243-1), 243-2) и 243-3) следующего содержания:
"243-1) определяет расчетный центр балансирующего рынка;
243-2) определяет единого закупщика электрической энергии;
243-3) рассматривает отчетную информацию энергопроизводящих организаций об использовании средств, полученных в рамках подпунктов 3) и 4) пункта 3-1 статьи 15-3 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", на предмет целевого использования средств и принимает решение о снижении объемов средств, направляемых энергопроизводящим организациям, в случае выявления факта нецелевого использования средств;";
подпункт 247) изложить в следующей редакции:
"247) определяет порядок утверждения предельного тарифа на электрическую энергию и предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности;";
дополнить подпунктами 247-1), 247-2) и 247-3) следующего содержания:
"247-1) утверждает порядок направления средств энергопроизводящими организациями, за исключением энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, полученных в рамках подпунктов 3) и 4) пункта 3-1 статьи 15-3 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", на поддержание готовности электрической мощности;
247-2) утверждает методику определения надбавки на балансирование к предельному тарифу на электрическую энергию с учетом часовых ставок;

247-3) жүктемені көтеруге электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған шартта есепті жылға белгіленген жүктемені көтеруге электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің көлемін өзгерту тәртібін бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 275-1) тармақшамен толықтырылсын:
"275-1) бірыңғай сатып алушының құрамына жылу электр орталықтары кіретін және/немесе электр қуаты нарығында ұзақ мерзімді шарттар жасасқан энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алуы; бірыңғай сатып алушының электр энергиясының орталықтандырылған сауда саттығының қорытындысы бойынша энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алуы; бірыңғай сатып алушының электр энергиясының көтерме сауда нарығында энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға, электр энергиясын тұтынушыларға және цифрлық майнерлерге электр энергиясын сатуы шарттарының үлгілік нысандарын әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 309-1), 309-2), 309-3), 309-4), 309-5), 309-6), 309-7), 309-8), 309-9), 309-10), 309-11), 309-12), 309-13), 309-14), 309-15), 309-16), 309-17), 309-18) және 309-19) тармақшалармен толықтырылсын:
"309-1) теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату шартының үлгілік нысанын әзірлейді және бекітеді;
309-2) Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесін теңгерімдеу аймақтарын айқындау тәртібін әзірлейді және бекітеді;
309-3) теңгерім провайдерлерінің қызметіне қойылатын талаптарды айқындау тәртібін әзірлейді және бекітеді;
309-4) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеуге қатысуға арналған өтінімдерді жүйелік операторға беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
309-5) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеуге қатысуға өтінімдерін іріктеу және іске қосу тәртібін белгілейді;
309-6) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы тиісті теңгерімдеу аймағы үшін операциялық тәуліктің тиісті сағатына сатып алатын теңгерімдеуші электр энергиясының көлемін айқындау тәртібін белгілейді;
309-7) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының теңгерімдеуші электр энергиясын сатудың сағаттық орташа өлшемді бағаларын есептеу тәртібін белгілейді;
309-8) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының теңгерімдеуші электр энергиясының сағаттық көлемдерін және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің сағаттық теңгерімсіздіктерін есептеу тәртібін белгілейді;
309-9) теңгерімдеуші электр энергиясы нарығы субъектілерінің Орталық Азия мемлекетінің энергия жүйесімен теңгерімдеу аймағының шекарасындағы электр энергиясының сальдо-ағымдарының ауытқулары үшін жауапты болу тәртібін айқындайды;

247-3) утверждает порядок изменения объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, установленного на расчетный год в договоре на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки;";
дополнить подпунктом 275-1) следующего содержания:
"275-1) разрабатывает и утверждает типовые формы договоров: покупки единым закупщиком электрической энергии у энергопроизводящих организаций, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, и/или заключивших долгосрочные договоры на рынке электрической мощности; покупки единым закупщиком электрической энергии у энергопроизводящих организаций по итогам централизованных торгов электрической энергии; продажи единым закупщиком электрической энергии энергопередающим, энергоснабжающим организациям, потребителям электрической энергии и цифровым майнерам на оптовом рынке электрической энергии;";
дополнить подпунктами 309-1), 309-2), 309-3), 309-4), 309-5), 309-6), 309-7), 309-8), 309-9), 309-10), 309-11), 309-12), 309-13), 309-14), 309-15), 309-16), 309-17), 309-18) и 309-19) следующего содержания:
"309-1) разрабатывает и утверждает типовую форму договора купли-продажи балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов;
309-2) разрабатывает и утверждает порядок определения зон балансирования единой электроэнергетической системы Республики Казахстан;
309-3) разрабатывает и утверждает порядок определения требований к деятельности провайдеров баланса;
309-4) разрабатывает и утверждает порядок подачи субъектами балансирующего рынка электрической энергии заявок системному оператору на участие в балансировании на повышение (понижение);
309-5) устанавливает порядок отбора и активации заявок субъектов балансирующего рынка электрической энергии на участие в балансировании на повышение (понижение);
309-6) устанавливает порядок определения объема балансирующей электроэнергии, который покупается расчетным центром балансирующего рынка для соответствующей зоны балансирования за соответствующий час операционных суток;
309-7) устанавливает порядок расчета расчетным центром балансирующего рынка почасовых средневзвешенных цен на продажу балансирующей электроэнергии;
309-8) устанавливает порядок расчета расчетным центром балансирующего рынка почасовых объемов балансирующей электроэнергии и почасовых дисбалансов субъектов балансирующего рынка электрической энергии;
309-9) определяет порядок несения ответственности субъектами балансирующего рынка электрической энергии за отклонения сальдо-перетоков электрической энергии на границе зоны балансирования с энергосистемой государств Центральной Азии;

309-10) энергия өндіруші ұйымдардың жүйелік операторға алдағы жоспарлау тәуліктерінің әрбір сағатына жоғарылатып (төмендетіп) теңгерімдеуге қатысуға өтінімдер беру тәртібін белгілейді;
309-11) теңгерім провайдерлерінің тізбесін қалыптастыру тәртібін айқындайды;
309-12) электр энергиясын бірыңғай сатып алушының энергия беруші ұйымдармен электр энергиясын беруге арналған шарттар жасасу және электр энергиясын беру бойынша көрсетілетін қызметке ақы төлеу жағдайлары мен тәртібін айқындайды;
309-13) теңгерімдеуші нарықтың субъектілерімен қосылу шартының үлгілік нысанын бекітеді;
309-14) жаңартылатын көздердің электр энергиясын сату бағасына арттыру коэффициентін есептеу тәртібін айқындайды;
309-15) жаңартылатын көздердің электр энергиясын сату бағасына төмендету коэффициентін есептеу тәртібін айқындайды;
309-16) электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын желіге жіберудің жоспарлы мәнінен жол берілетін ауытқу мәнін айқындау тәртібін белгілейді;
309-17) теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы операциялық тәуліктердің тиісті сағаттарында сататын Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесін теңгерімдеу аймақтарының теріс теңгерімсіздіктерінің көлемдерін айқындау тәртібін белгілейді;
309-18) теңгерімдеуші электр энергиясының сағаттық көлемдерін және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің теңгерімсіздіктерін есептеу тәртібін бекітеді;
309-19) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектілерін төмендетіп (жоғарылатып) теңгерімдеудің ең төмен көлемдерін есептеу тәртібін айқындайды;";
318) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"318) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-4 және 15-6-баптарына сәйкес электр қуаты нарығында жасалған электр қуатын әзірлікте ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы ұзақ мерзімді шарттар бойынша іс-шараларды іске асыру шеңберінде тартылатын қарыздар бойынша сыйақылар шығындарын да қамтитын электр энергиясына арналған шекті тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін пайда нормасын, сондай-ақ теңгерімдеу үшін үстемеақыны айқындау әдістемесін бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 318-1) тармақшамен толықтырылсын:
"318-1) электр энергиясына арналған шекті тарифтерге сағаттық мөлшерлемелерді айқындау тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
325) тармақша алып тасталсын;
353) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"353) электр энергиясын бірыңғай сатып алушының күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша электр энергиясының тиісті үлесін қайта есептеу және басым тұтынушыға қайта бөлу тәртібін әзірлейді және бекітеді;";

309-10) устанавливает порядок подачи энергопроизводящими организациями системному оператору заявок на участие в балансировании на повышение (понижение) на каждый час предстоящих суток планирования;
309-11) определяет порядок формирования перечня провайдеров баланса;
309-12) определяет случаи и порядок заключения единым закупщиком электрической энергии договоров на передачу электрической энергии с энергопередающими организациями и оплаты услуги по передаче электрической энергии;
309-13) утверждает типовую форму договора присоединения с субъектами балансирующего рынка;
309-14) определяет порядок расчета повышающего коэффициента к цене на продажу электроэнергии возобновляемых источников;
309-15) определяет порядок расчета понижающего коэффициента к цене на продажу электроэнергии возобновляемых источников;
309-16) устанавливает порядок определения значения допустимых отклонений от планового значения отпуска электрической энергии в сеть, включенного в суточный график производства-потребления электрической энергии;
309-17) устанавливает порядок определения объемов отрицательных дисбалансов зон балансирования единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, продаваемых расчетным центром балансирующего рынка за соответствующие часы операционных суток;
309-18) утверждает порядок расчета почасовых объемов балансирующей электроэнергии и дисбалансов субъектов балансирующего рынка электрической энергии;
309-19) определяет порядок расчета минимальных объемов балансирования на понижение (повышение) субъектов балансирующего рынка электрической энергии;";
подпункт 318) изложить в следующей редакции:
"318) утверждает методику определения нормы прибыли, учитываемой при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию, включающей в себя в том числе затраты по вознаграждениям по займам, привлекаемым в рамках реализации мероприятий по долгосрочным договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенным на рынке электрической мощности в соответствии со статьями 15-4 и 15-6 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", а также надбавки за балансирование;";
дополнить подпунктом 318-1) следующего содержания:
"318-1) разрабатывает и утверждает порядок определения часовых ставок к предельным тарифам на электрическую энергию;";
подпункт 325) исключить;
подпункт 353) изложить в следующей редакции:
"353) разрабатывает и утверждает порядок перерасчета и перераспределения единым закупщиком электрической энергии соответствующей доли электрической энергии на квалифицированного потребителя по итогам календарного года;";

мынадай мазмұндағы 353-1) тармақшамен толықтырылсын:
"353-1) электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға жұмсалатын шығындарын бөлу тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
369) және 370) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"369) электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларын, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдармен, өнеркәсіптік кешендермен, тікелей тұтынушылармен және басым тұтынушылармен жасалатын шарттарының тиісті үлгілік нысандарын бекітеді;
370) тіркелген тарифтерді айқындау қағидаларын әзірлейді;";
372) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 379-1), 379-2), 379-3), 379-4), 379-5), 379-6), 379-7), 379-8), 379-9), 379-10), 379-11), 379-12),379-13), 379-14), 379-15), 379-16), 379-17), 379-18) және 379-19) тармақшалармен толықтырылсын:
"379-1) электр энергиясын бірыңғай сатып алушының энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын бір сағатқа және (немесе) тәулікке және (немесе) айға және (немесе) тоқсанға және (немесе) жылға (жылдарға) сатып алу тәртібін белгілейді;
379-2) электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын энергия беруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға, электр энергиясын тұтынушыларға, шартты тұтынушыларға, сондай-ақ электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға электр энергиясына шекті тарифтерден жоғары тарифпен электр энергиясын сату тәртібін белгілейді;
379-3) электр энергиясын бірыңғай сатып алушының басқа елдердің электр энергиясын жеткізушілерінен (өндірушілерінен) электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыруының тәртібін айқындайды;
379-4) электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын басқа елдердің тұтынушыларына сатуды жүзеге асыруының тәртібін айқындайды;
379-5) бірыңғай сатып алушының тарифтерді саралау арқылы көтерме сауда нарығының тұтынушылары үшін атаулы қолдау көрсетуді жүзеге асыру тәртібін айқындайды;
379-6) электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағаларды айқындау тәртібін айқындайды;
379-7) электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатып алу тәртібін айқындайды;
379-8) цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыру тәртібін айқындайды;

дополнить подпунктом 353-1) следующего содержания:
"353-1) разрабатывает и утверждает порядок распределения единым закупщиком электрической энергии затрат на поддержку использования возобновляемых источников энергии;";
подпункты 369) и 370) изложить в следующей редакции:
"369) утверждает правила централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, соответствующие типовые формы договоров единого закупщика электрической энергии с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, промышленными комплексами, прямыми потребителями и квалифицированными потребителями;
370) разрабатывает правила определения фиксированных тарифов;";
подпункт 372) исключить;
дополнить подпунктами 379-1), 379-2), 379-3), 379-4), 379-5), 379-6), 379-7), 379-8), 379-9), 379-10), 379-11), 379-12),379-13), 379-14), 379-15), 379-16), 379-17), 379-18) и 379-19) следующего содержания:
"379-1) устанавливает порядок покупки электрической энергии единым закупщиком электрической энергии у энергопроизводящих организаций на час и (или) сутки, и (или) месяц, и (или) квартал, и (или) год (годы) вперед;
379-2) устанавливает порядок продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии энергопередающим и энергоснабжающим организациям, потребителям электрической энергии, являющимся субъектами оптового рынка электрической энергии, условным потребителям, а также на централизованных торгах электрической энергией выше предельных тарифов на электрическую энергию лицам, осуществляющим деятельность по цифровому майнингу;
379-3) определяет порядок осуществления единым закупщиком электрической энергии покупки электрической энергии у поставщиков (производителей) электрической энергии других стран;
379-4) определяет порядок осуществления единым закупщиком электрической энергии продажи электрической энергии потребителям других стран;
379-5) определяет порядок осуществления единым закупщиком электрической энергии адресной поддержки для потребителей оптового рынка путем дифференциации тарифов;
379-6) определяет порядок определения единым закупщиком электрической энергии прогнозных цен на продажу электрической энергии;
379-7) определяет порядок покупки электрической энергии единым закупщиком электрической энергии;
379-8) определяет порядок осуществления покупки электрической энергии субъектами оптового рынка электрической энергии, осуществляющими деятельность по цифровому майнингу;

379-9) шартты тұтынушылар мен басым тұтынушылардың электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алу бағалары мен көлемдерін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының есептеу тәртібін айқындайды;
379-10) электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шарты бар жаңартылатын көздер үшін электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін түзету тәртібін айқындайды;
379-11) электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатып алу мен сатуды жүзеге асыру, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жұмыс істеуі кезінде өзара есеп айырысуды жүзеге асыру тәртібін айқындайды;
379-12) электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатып алу және сату бағаларын айқындау тәртібін айқындайды;
379-13) электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясына ақы төлеу тәртібі мен мерзімдерін айқындайды;
379-14) бірыңғай сатып алушының энергия өндіруші ұйымдардан және электр энергиясының жаңартылатын көздерінен сатып алынған электр энергиясына ақы төлеу тәртібі мен мерзімдерін айқындайды;
379-15) электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері (электр энергиясын кепілдікпен берушілерден басқа) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясына ақы төлеу тәртібін белгілейді;
379-16) электр энергиясын кепілдікпен берушілердің электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алынған электр энергиясына ақы төлеуді жүзеге асыру тәртібін айқындайды;
379-17) электр энергиясын бірыңғай сатып алушы жұмыс істеген кезде электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне сәйкес аударуға жататын ақша қаражатының сомасын есептеу тәртібін белгілейді;
379-18) энергия өндіруші ұйымдардан сатып алынған электр энергиясы үшін ақша қаражаты сомасын төлеу тәртібін белгілейді;
379-19) цифрлық майнерлердің электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алу тәртібін бекітеді;".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

379-9) определяет порядок расчета единым закупщиком электрической энергии цен и объемов покупки электрической энергии условными потребителями и квалифицированными потребителями у единого закупщика электрической энергии;
379-10) определяет порядок корректировки суточного графика производства-потребления электрической энергии для возобновляемых источников, имеющих заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии;
379-11) определяет порядок осуществления покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, осуществления взаиморасчетов при функционировании единого закупщика электрической энергии;
379-12) определяет порядок определения цен покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии;
379-13) определяет порядок и сроки оплаты единому закупщику электрической энергии купленной электрической энергии субъектами оптового рынка электроэнергии;
379-14) определяет порядок и сроки оплаты единым закупщиком электрической энергии купленной у энергопроизводящих организаций и возобновляемых источников электрической энергии;
379-15) устанавливает порядок оплаты электрической энергии, купленной субъектами оптового рынка электрической энергии (кроме гарантирующих поставщиков электрической энергии) у единого закупщика электрической энергии;
379-16) определяет порядок осуществления гарантирующими поставщиками электрической энергии оплаты электрической энергии, купленной у единого закупщика электрической энергии;
379-17) устанавливает порядок расчета суммы денежных средств к перечислению в соответствии с суточным графиком производства-потребления электрической энергии при функционировании единого закупщика электрической энергии;
379-18) устанавливает порядок оплаты суммы денежных средств за купленную электрическую энергию у энергопроизводящих организаций;
379-19) утверждает порядок приобретения электрической энергии цифровыми майнерами у единого закупщика электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией;".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов